shared-mime-info - en to af translation catalogue (638 entries)

en: 3D Studio image
af: 3D Studio-beeld

en: 3GPP multimedia file
af: 3GPP-multimedialêer

en: 3GPP2 multimedia file
af: 3GPP2-multimedialêer

en: 7-zip archive
af: 7-zip-argief

en: AAC audio
af: AAC-oudio

en: ACE archive
af: ACE-argief

en: AIFC audio
af: AIFC-oudio

en: AIFF/Amiga/Mac audio
af: AIFF/Amiga/Mac-oudio

en: AMR audio
af: AMR-oudio

en: AMR-WB audio
af: AMR-WB-oudio

en: ANIM animation
af: ANIM-animasie

en: AR archive
af: AR-argief

en: ARC archive
af: ARC-argief

en: ARJ archive
af: ARJ-argief

en: ASF video
af: ASF-video

en: ASP page
af: ASP-bladsy

en: AVI video
af: AVI-video

en: AWK script
af: AWK-skrip

en: AbiWord document
af: AbiWord-dokument

en: Ada source code
af: Ada-bronkode

en: Adobe DNG negative
af: Adobe DNG-negatief

en: Adobe FrameMaker MIF document
af: Adobe FrameMaker MIF-dokument

en: Adobe FrameMaker document
af: Adobe FrameMaker-dokument

en: Adobe FrameMaker font
af: Adobe FrameMaker-skriftipe

en: Adobe Illustrator document
af: Adobe Illustrator-dokument

en: Adobe font metrics
af: Adobe skriftipe-afmetings

en: Alzip archive
af: Alzip-argief

en: AmazonMP3 download file
af: AmazonMP3-aflaailêer

en: Amiga disk image
af: Amiga-skyfbeeldlêer

en: Android package
af: Android-pakket

en: AportisDoc document
af: AportisDoc-dokument

en: AppImage application bundle
af: AppImage-toepassingsbundel

en: Apple Keynote 5 presentation
af: Apple Keynote 5-voorlegging

en: Apple disk image
af: Apple-skyfbeeldlêer

en: Applix Graphics image
af: Applix Graphics-beeld

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
af: Applix Spreadsheets-sigblad

en: Applix Words document
af: Applix Words-dokument

en: AutoCAD image
af: AutoCAD-beeld

en: BCPIO document
af: BCPIO-dokument

en: BDF font
af: BDF-skriftipe

en: BibTeX document
af: BibTeX-dokument

en: BitTorrent seed file
af: BitTorrent-saadlêer

en: Blender scene
af: Blender-toneel

en: Blu-ray video disc
af: Blu-ray-videoskyf

en: Bzip archive
af: Bzip-argief

en: C shell script
af: C shell-skrip

en: C source code
af: C-bronkode

en: C# source code
af: C#-bronkode

en: C++ source code
af: C++-bronkode

en: CD Table Of Contents
af: CD-inhoudsopgawe

en: CHM document
af: CHM-dokument

en: CMU raster image
af: CMU-roosterbeeld

en: CMake source code
af: CMake-bronkode

en: CPIO archive
af: CPIO-argief

en: CPIO archive (gzip-compressed)
af: CPIO-argief (gzip-saamgepers)

en: CSS stylesheet
af: CSS-stylblad

en: CSV Schema document
af: CSV Schema-dokument

en: CSV document
af: CSV-dokument

en: Canon CR2 raw image
af: Canon CR2 rou beeld

en: Canon CRW raw image
af: Canon CRW rou beeld

en: ChangeLog document
af: ChangeLog-dokument

en: Citrix ICA settings file
af: Citrix ICA-instellingslêer

en: CoffeeScript document
af: CoffeeScript-dokument

en: Commodore 64 audio
af: Commodore 64-oudio

en: Compressed FictionBook document
af: Saamgepersde FictionBook-dokument

en: Corel Draw drawing
af: Corel Draw-tekening

en: D source code
af: D-bronkode

en: D-Bus service file
af: D-Bus-dienslêer

en: DAR archive
af: DAR-argief

en: DCL script
af: DCL-skrip

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
af: DER/PEM/Netscape-geënkodeerde X.509-sertifikaat

en: DIB image
af: DIB-beeld

en: DICOM image
af: DICOM-beeld

en: DOS font
af: DOS-skriftipe

en: DOS/Windows executable
af: DOS/Windows-uitvoerbaar

en: DPX image
af: DPX-beeld

en: DSSSL document
af: DSSSL-dokument

en: DTD file
af: DTD-lêer

en: DTS audio
af: DTS-oudio

en: DTSHD audio
af: DTSHD-oudio

en: DV video
af: DV-video

en: DXF vector image
af: DXF-vektorbeeld

en: Debian package
af: Debian-pakket

en: Dia diagram
af: Dia-diagram

en: Dia shape
af: Dia-vorm

en: DjVu document
af: DjVu-dokument

en: DjVu image
af: DjVu-beeld

en: DocBook document
af: DocBook-dokument

en: Dolby Digital audio
af: Dolby Digital-oudio

en: ECMAScript program
af: ECMAScript-program

en: EMF image
af: EMF-beeld

en: EPS image
af: EPS-beeld

en: EPS image (bzip-compressed)
af: EPS-beeld (bzip-saamgepers)

en: EPS image (gzip-compressed)
af: EPS-beeld (gzip-saamgepers)

en: EXR image
af: EXR-beeld

en: Eiffel source code
af: Eiffel-bronkode

en: Emacs Lisp source code
af: Emacs Lisp-bronkode

en: Enlightenment theme
af: Enlightenment-tema

en: Erlang source code
af: Erlang-bronkode

en: Excel 2007 binary spreadsheet
af: Excel 2007 binêre sigblad

en: Excel 2007 spreadsheet
af: Excel 2007-sigblad

en: Excel 2007 spreadsheet template
af: Excel 2007-sigbladsjabloon

en: Excel add-in
af: Excel-byvoeging

en: Excel spreadsheet
af: Excel-sigblad

en: Excel spreadsheet template
af: Excel-sigbladsjabloon

en: FITS document
af: FITS-dokument

en: FLAC audio
af: FLAC-oudio

en: FLIC animation
af: FLIC-animasie

en: FLTK Fluid file
af: FLTK Fluit-lêer

en: FPX image
af: FPX-beeld

en: FictionBook document
af: FictionBook-dokument

en: Flash video
af: Flash-video

en: Flatpak application bundle
af: Flatpak-toepassingsbundel

en: Floppy disk image
af: Disket-skyfbeeldlêer

en: Font collection
af: Skriftipeversameling

en: Fortran source code
af: Fortran-bronkode

en: Fuji RAF raw image
af: Fuji RAF rou beeld

en: GDBM database
af: GDBM-databasis

en: GEDCOM family history
af: GEDCOM-familiegeskiedenis

en: GIF image
af: GIF-beeld

en: GIMP brush
af: GIMP-kwas

en: GIMP image
af: GIMP-beeld

en: GIMP pattern
af: GIMP-patroon

en: GML document
af: GML-dokument

en: GNU Oleo spreadsheet
af: GNU Oleo-sigblad

en: GNU mail message
af: GNU-posboodskap

en: GNUnet search file
af: GNUnet-soeklêer

en: GPX geographic data
af: GPX geografiese data

en: GSM 06.10 audio
af: GSM 06.10-oudio

en: GameCube disc image
af: GameCube-skyfbeeldlêer

en: Genie source code
af: Genie-bronkode

en: GeoJSON geospatial data
af: GeoJSON georuimtelike data

en: Glade project
af: Glade-projek

en: GnuCash financial data
af: GnuCash finansiële data

en: Gnumeric spreadsheet
af: Gnumeric-sigblad

en: Gnuplot document
af: Gnuplot-dokument

en: Go source code
af: Go-bronkode

en: Gradle scripts
af: Gradle-skrippe

en: Graphviz DOT graph
af: Graphviz DOT-grafiek

en: Gzip archive
af: Gzip-argief

en: HD DVD video disc
af: HD-DVD-videoskyf

en: HDF document
af: HDF-dokument

en: HEIF image
af: HEIF-beeld

en: HPGL file
af: HPGL-lêer

en: HTML document
af: HTML-dokument

en: Haansoft Hangul document
af: Haansoft Hangul-dokument

en: Haansoft Hangul document template
af: Haansoft Hangul-dokumentsjabloon

en: Haskell source code
af: Haskell-bronkode

en: ICC profile
af: ICC-profiel

en: IDL document
af: IDL-dokument

en: IEF image
af: IEF-beeld

en: IFF file
af: IFF-lêer

en: IGES document
af: IGES-dokument

en: ILBM image
af: ILBM-beeld

en: ISI video
af: ISI-video

en: Internet shortcut
af: Internet-kortpad

en: JAD document
af: JAD-dokument

en: JBuilder project
af: JBuilder-projek

en: JET database
af: JET-databasis

en: JNG image
af: JNG-beeld

en: JNLP file
af: JNLP-lêer

en: JPEG image
af: JPEG-beeld

en: JPEG-2000 JP2 image
af: JPEG-2000 JP2-beeld

en: JPEG-2000 JPM image
af: JPEG-2000 JPM-beeld

en: JPEG-2000 JPX image
af: JPEG-2000 JPX-beeld

en: JPEG-2000 MJ2 video
af: JPEG-2000 MJ2-video

en: JRD document
af: JRD-dokument

en: JSON document
af: JSON-dokument

en: Java archive
af: Java-argief

en: Java byte code
af: Java binêre kode

en: Java class
af: Java-klas

en: Java source code
af: Java-bronkode

en: JavaFX video
af: JavaFX-video

en: JavaScript program
af: JavaScript-program

en: KChart chart
af: KChart-grafiek

en: KFormula formula
af: KFormula-formule

en: KIllustrator drawing
af: KIllustrator-tekening

en: KML geographic compressed data
af: KML saamgepersde geografiese data

en: KML geographic data
af: KML geografiese data

en: KPovModeler scene
af: KPovModeler-toneel

en: KPresenter presentation
af: KPresenter-voorlegging

en: KSpread spreadsheet
af: KSpread-sigblad

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
af: KSpread-sigblad (geënkripteer)

en: KWord document
af: KWord-dokument

en: KWord document (encrypted)
af: KWord-dokument (geënkripteer)

en: Karbon14 drawing
af: Karbon14-tekening

en: Khronos texture image
af: Khronos-tekstuurbeeld

en: Kivio flowchart
af: Kivio-vloeidiagram

en: Kodak DCR raw image
af: Kodak DCR rou beeld

en: Kodak K25 raw image
af: Kodak K25 rou beeld

en: Kodak KDC raw image
af: Kodak KDC rou beeld

en: Kontour drawing
af: Kontour-tekening

en: Krita document
af: Krita-dokument

en: Kugar document
af: Kugar-dokument

en: LDIF address book
af: LDIF-adresboek

en: LHA archive
af: LHA-argief

en: LHS source code
af: LHS-bronkode

en: LHZ archive
af: LHZ-argief

en: LIBGRX font
af: LIBGRX-skriftipe

en: LZ4 archive
af: LZ4-argief

en: LZMA archive
af: LZMA-argief

en: LZO archive
af: LZO-argief

en: LightWave object
af: LightWave-objek

en: LightWave scene
af: LightWave-toneel

en: Lilypond music sheet
af: Lilypond-musiekblad

en: Linux PSF console font
af: Linux PSF-konsoleskriftipe

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
af: Linux PSF-konsoleskriftipe (gzip-saamgepers)

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
af: Lotus 1-2-3 sigblad

en: Lotus AmiPro document
af: Lotus AmiPro-dokument

en: Lrzip archive
af: Lrzip-argief

en: Lua script
af: Lua-skrip

en: LyX document
af: LyX-dokument

en: Lzip archive
af: Lzip-argief

en: M4 macro
af: M4-makro

en: MHTML web archive
af: MHTML-webargief

en: MIDI audio
af: MIDI-oudio

en: MJPEG video stream
af: MJPEG-videostroom

en: MNG animation
af: MNG-animasie

en: MP2 audio
af: MP2-oudio

en: MP3 audio
af: MP3-oudio

en: MP3 audio (streamed)
af: MP3-oudio (gestroom)

en: MPEG video
af: MPEG-video

en: MPEG video (streamed)
af: MPEG-video (gestroom)

en: MPEG-2 transport stream
af: MPEG-2-vervoerstroom

en: MPEG-4 audio
af: MPEG-4-oudio

en: MPEG-4 audio book
af: MPEG-4-oudioboek

en: MPEG-4 video
af: MPEG-4-video

en: MPSub subtitles
af: MPSub-onderskrifte

en: MRML playlist
af: MRML-speellys

en: MXF video
af: MXF-video

en: MacOS X icon
af: MacOS X-ikoon

en: MacPaint Bitmap image
af: MacPaint-roosterbeeld

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
af: Macintosh AppleDouble-geënkodeerde lêer

en: Macintosh BinHex-encoded file
af: Macintosh BinHex-geënkodeerde lêer

en: Macintosh MacBinary file
af: Macintosh MacBinary-lêer

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
af: Macintosh Quickdraw/PICT-tekening

en: MagicPoint presentation
af: MagicPoint-voorlegging

en: Manpage manual document
af: Manpage-handleiding

en: Markaby script
af: Markaby-skrip

en: Markdown document
af: Markdown-dokument

en: MathML document
af: MathML-dokument

en: Matroska audio
af: Matroska-oudio

en: Matroska stream
af: Matroska-stroom

en: Matroska video
af: Matroska-video

en: Maven description file
af: Maven-beskrywingslêer

en: Meson source code
af: Meson-bronkode

en: Metalink file
af: Metalink-lêer

en: MicroDVD subtitles
af: MicroDVD-onderskrifte

en: Microsoft Cabinet archive
af: Microsoft Cabinet-argief

en: Microsoft Publisher document
af: Microsoft Publisher-dokument

en: Microsoft Visio document
af: Microsoft Visio-dokument

en: Microsoft Windows theme pack
af: Microsoft Windows-temapak

en: Microsoft Works document
af: Microsoft Works-dokument

en: MiniPSF audio
af: MiniPSF-oudio

en: Minolta MRW raw image
af: Minolta MRW rou beeld

en: Mobipocket e-book
af: Mobipocket e-boek

en: Modelica model
af: Modelica-model

en: Mozilla bookmarks
af: Mozilla-boekmerke

en: Multi-page TIFF image
af: Multibladsy TIFF-beeld

en: Musepack audio
af: Musepack-oudio

en: NFO document
af: NFO-dokument

en: NIFF image
af: NIFF-beeld

en: Nautilus link
af: Nautilus-skakel

en: Nikon NEF raw image
af: Nikon NEF rou beeld

en: Nintendo FDS disk image
af: Nintendo FDS-skyfbeeldlêer

en: NullSoft video
af: NullSoft-video

en: OCL file
af: OCL-lêer

en: OCaml source code
af: OCaml-bronkode

en: ODA document
af: ODA-dokument

en: ODB database
af: ODB-databasis

en: ODC chart
af: ODC-grafiek

en: ODC template
af: ODC-sjabloon

en: ODF formula
af: ODF-formule

en: ODF template
af: ODF-sjabloon

en: ODG drawing
af: ODG-tekening

en: ODG drawing (Flat XML)
af: ODG-tekening (plat XML)

en: ODG template
af: ODG-sjabloon

en: ODI image
af: ODI-beeld

en: ODM document
af: ODM-dokument

en: ODP presentation
af: ODP-voorlegging

en: ODP presentation (Flat XML)
af: ODP-voorlegging (plat XML)

en: ODP template
af: ODP-sjabloon

en: ODS spreadsheet
af: ODS-sigblad

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
af: ODS-sigblad (plat XML)

en: ODS template
af: ODS-sjabloon

en: ODT document
af: ODT-dokument

en: ODT document (Flat XML)
af: ODT-dokument (plat XML)

en: ODT template
af: ODT-sjabloon

en: OGM video
af: OGM-video

en: OOC source code
af: OOC-bronkode

en: OTH template
af: OTH-sjabloon

en: OWL XML file
af: OWL XML-lêer

en: Objective-C source code
af: Objective-C-bronkode

en: Office drawing
af: Office-tekening

en: Ogg FLAC audio
af: Ogg FLAC-oudio

en: Ogg Speex audio
af: Ogg Speex-oudio

en: Ogg Theora video
af: Ogg Theora-video

en: Ogg Vorbis audio
af: Ogg Vorbis-oudio

en: Ogg multimedia file
af: Ogg-multimedialêer

en: Olympus ORF raw image
af: Olympus ORF rou beeld

en: OpenCL source code
af: OpenCL-bronkode

en: OpenOffice Calc spreadsheet
af: OpenOffice Calc-sigblad

en: OpenOffice Calc template
af: OpenOffice Calc-sjabloon

en: OpenOffice Draw drawing
af: OpenOffice Draw-tekening

en: OpenOffice Draw template
af: OpenOffice Draw-sjabloon

en: OpenOffice Impress presentation
af: OpenOffice Impress-voorlegging

en: OpenOffice Impress template
af: OpenOffice Impress-sjabloon

en: OpenOffice Math formula
af: OpenOffice Math-formule

en: OpenOffice Writer document
af: OpenOffice Writer-dokument

en: OpenOffice Writer global document
af: OpenOffice Writer globale dokument

en: OpenOffice Writer template
af: OpenOffice Writer-sjabloon

en: OpenOffice.org extension
af: OpenOffice.org-uitbreiding

en: OpenType font
af: OpenType-skriftipe

en: Opus audio
af: Opus-oudio

en: PAK archive
af: PAK-argief

en: PBM image
af: PBM-beeld

en: PCD image
af: PCD-beeld

en: PCF font
af: PCF-skriftipe

en: PCL file
af: PCL-lêer

en: PCM audio
af: PCM-oudio

en: PCX image
af: PCX-beeld

en: PDF document
af: PDF-dokument

en: PDF document (XZ-compressed)
af: PDF-dokument (XZ-saamgepers)

en: PDF document (bzip-compressed)
af: PDF-dokument (bzip-saamgepers)

en: PDF document (gzip-compressed)
af: PDF-dokument (gzip-saamgepers)

en: PDF document (lzip-compressed)
af: PDF-dokument (lzip-saamgepers)

en: PEF executable
af: PEF-uitvoerbaar

en: PGM image
af: PGM-beeld

en: PGN chess game notation
af: PGN-skaakspelnotasie

en: PGP keys
af: PGP-sleutels

en: PGP/MIME-encrypted message header
af: Kop van PGP/MIME-geënkripteerde boodskap

en: PHP script
af: PHP-skrip

en: PKCS#10 certification request
af: PKCS#10-sertifiseringsversoek

en: PKCS#12 certificate bundle
af: PKCS#12-sertifikaatbundel

en: PKCS#7 certificate bundle
af: PKCS#7-sertifikaatbundel

en: PKCS#8 private key
af: PKCS#8- private sleutel

en: PKCS#8 private key (encrypted)
af: PKCS#8- private sleutel (geënkripteer)

en: PNG image
af: PNG-beeld

en: PNM image
af: PNM-beeld

en: PPM image
af: PPM-beeld

en: PSF audio
af: PSF-oudio

en: PSFlib audio library
af: PSFlib-oudiobiblioteek

en: Palm OS database
af: Palm OS-databasis

en: Panasonic raw image
af: Panasonic rou beeld

en: Parchive archive
af: Parchive-argief

en: Partially downloaded file
af: Gedeeltelik afgelaaide lêer

en: Pascal source code
af: Pascal-bronkode

en: Pathetic Writer document
af: Pathetic Writer-dokument

en: Pentax PEF raw image
af: Pentax PEF rou beeld

en: Perl script
af: Perl-skrip

en: Photoshop image
af: Photoshop-beeld

en: PkiPath certification path
af: PkiPath-sertifiseringspad

en: PlanPerfect spreadsheet
af: PlanPerfect-sigblad

en: Plucker document
af: Plucker-dokument

en: Pocket Word document
af: Pocket Word-dokument

en: PostScript document (bzip-compressed)
af: PostScript-dokument (bzip-saamgepers)

en: PostScript document (gzip-compressed)
af: PostScript-dokument (gzip-saamgepers)

en: PostScript type-1 font
af: PostScript tipe 1-skriftipe

en: PowerPoint 2007 presentation
af: PowerPoint 2007-voorlegging

en: PowerPoint 2007 presentation template
af: PowerPoint 2007-voorleggingsjabloon

en: PowerPoint 2007 show
af: PowerPoint 2007-vertoning

en: PowerPoint 2007 slide
af: PowerPoint 2007-skyfie

en: PowerPoint add-in
af: PowerPoint-byvoeging

en: PowerPoint presentation
af: PowerPoint-voorlegging

en: PowerPoint presentation template
af: PowerPoint-voorleggingsjabloon

en: PowerPoint slide
af: PowerPoint-skyfie

en: Python 3 script
af: Python 3-skrip

en: Python bytecode
af: Python binêre kode

en: Python script
af: Python-skrip

en: Qpress archive
af: Qpress-argief

en: Qt Markup Language file
af: Qt Markup Language-lêer

en: QtiPlot document
af: QtiPlot-dokument

en: Quattro Pro spreadsheet
af: Quattro Pro-sigblad

en: QuickTime image
af: QuickTime-beeld

en: QuickTime video
af: QuickTime-video

en: Quicken document
af: Quicken-dokument

en: RAML document
af: RAML-dokument

en: RAR archive
af: RAR-argief

en: RDF file
af: RDF-lêer

en: README document
af: README-dokument

en: RELAX NG XML schema
af: RELAX NG XML-skema

en: RGB image
af: RGB-beeld

en: RIFF audio
af: RIFF-oudio

en: RIFF container
af: RIFF-houer

en: RPM package
af: RPM-pakket

en: RPM spec file
af: RPM-spesifikasielêer

en: RSS summary
af: RSS-opsomming

en: RTF document
af: RTF-dokument

en: Raw disk image
af: Rou skyfbeeldlêer

en: Raw disk image (XZ-compressed)
af: Rou skyfbeeldlêer (XZ-saamgepers)

en: RealAudio document
af: RealAudio-dokument

en: RealMedia document
af: RealMedia-dokument

en: RealPix document
af: RealPix-dokument

en: RealText document
af: RealText-dokument

en: RealVideo document
af: RealVideo-dokument

en: Ruby script
af: Ruby-skrip

en: Rust source code
af: Rust-bronkode

en: SAMI subtitles
af: SAMI-onderskrifte

en: SC/Xspread spreadsheet
af: SC/Xspread-sigblad

en: SCons configuration file
af: SCons-opstellingslêer

en: SGF record
af: SGF-rekord

en: SGI image
af: SGI-beeld

en: SGI video
af: SGI-video

en: SGML document
af: SGML-dokument

en: SIS package
af: SIS-pakket

en: SISX package
af: SISX-pakket

en: SMAF audio
af: SMAF-oudio

en: SMIL document
af: SMIL-dokument

en: SQL code
af: SQL-kode

en: SQLite2 database
af: SQLite2-databasis

en: SQLite3 database
af: SQLite3-databasis

en: SSA subtitles
af: SSA-onderskrifte

en: STL 3D model
af: STL 3D-model

en: SV4 CPIO archive
af: SV4 CPIO-argief

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
af: SV4 CPIO-argief (met CRC)

en: SVG image
af: SVG-beeld

en: Sass CSS pre-processor file
af: Sass CSS-voorverwerkerlêer

en: Scala source code
af: Scala-bronkode

en: Scheme source code
af: Scheme-bronkode

en: Sega CD disc image
af: Mega CD-skyfbeeldlêer

en: Sega Saturn disc image
af: Sega Saturn-skyfbeeldlêer

en: Setext document
af: Setext-dokument

en: Shockwave Flash file
af: Shockwave Flash-lêer

en: Shorten audio
af: Shorten-oudio

en: Siag spreadsheet
af: Siag-sigblad

en: Sieve mail filter script
af: Sieve-posfiltreerskrip

en: Sigma X3F raw image
af: Sigma X3F rou beeld

en: Skencil document
af: Skencil-dokument

en: Snap package
af: Snap-pakket

en: Sony ARW raw image
af: Sony ARW rou beeld

en: Sony SR2 raw image
af: Sony SR2 rou beeld

en: Sony SRF raw image
af: Sony SRF rou beeld

en: Source RPM package
af: Bron-RPM-pakket

en: Speedo font
af: Speedo-skriftipe

en: Speex audio
af: Speex-oudio

en: Stampede package
af: Stampede-pakket

en: StarCalc spreadsheet
af: StarCalc-sigblad

en: StarChart chart
af: StarChart-grafiek

en: StarDraw drawing
af: StarDraw-tekening

en: StarImpress presentation
af: StarImpress-voorlegging

en: StarMail email
af: StarMail-e-pos

en: StarMath formula
af: StarMath-formule

en: StarWriter document
af: StarWriter-dokument

en: StuffIt archive
af: StuffIt-argief

en: SubRip subtitles
af: SubRip-onderskrifte

en: SubViewer subtitles
af: SubViewer-onderskrifte

en: Sun raster image
af: Sun-roosterbeeld

en: SunOS News font
af: SunOS News-skriftipe

en: Super Video CD
af: Super Video-CD

en: SystemVerilog source code
af: SystemVerilog-bronkode

en: T602 document
af: T602-dokument

en: TGA image
af: TGA-beeld

en: TGIF document
af: TGIF-dokument

en: TIFF image
af: TIFF-beeld

en: TNEF message
af: TNEF-boodskap

en: TSV document
af: TSV-dokument

en: Tar archive
af: Tar-argief

en: Tar archive (LZ4-compressed)
af: Tar-argief (LZ4-saamgepers)

en: Tar archive (LZMA-compressed)
af: Tar-argief (LZMA-saamgepers)

en: Tar archive (LZO-compressed)
af: Tar-argief (LZO-saamgepers)

en: Tar archive (XZ-compressed)
af: Tar-argief (XZ-saamgepers)

en: Tar archive (bzip-compressed)
af: Tar-argief (bzip-saamgepers)

en: Tar archive (compressed)
af: Tar-argief (saamgepers)

en: Tar archive (gzip-compressed)
af: Tar-argief (gzip-saamgepers)

en: Tar archive (lrzip-compressed)
af: Tar-argief (lrzip-saamgepers)

en: Tar archive (lzip-compressed)
af: Tar-argief (lzip-saamgepers)

en: Tcl script
af: Tcl-skrip

en: TeX DVI document
af: TeX DVI-dokument

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
af: TeX DVI-dokument (bzip-saamgepers)

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
af: TeX DVI-dokument (gzip-saamgepers)

en: TeX document
af: TeX-dokument

en: TeX font
af: TeX-skriftipe

en: TeX font metrics
af: TeX-skriftipeafmetings

en: TeXInfo document
af: TeXInfo-dokument

en: ToutDoux document
af: ToutDoux-dokument

en: TriG RDF document
af: TriG RDF-dokument

en: Troff ME input document
af: Troff ME-toevoerdokument

en: Troff MM input document
af: Troff MM-toevoerdokument

en: Troff MS input document
af: Troff MS-toevoerdokument

en: Troff document
af: Troff-dokument

en: TrueAudio audio
af: TrueAudio-oudio

en: TrueType XML font
af: TrueType XML-skriftipe

en: TrueType font
af: TrueType-skriftipe

en: Turtle document
af: Turtle-dokument

en: Twig template
af: Twig-sjabloon

en: UFRaw ID image
af: UFRaw ID-beeld

en: ULAW (Sun) audio
af: ULAW- (Sun) oudio

en: UNIX software
af: UNIX-sagteware

en: UNIX-compressed file
af: UNIX-saamgepersde lêer

en: USAC audio
af: USAC-oudio

en: Usenet news message
af: Usenet-nuusboodskap

en: Ustar archive
af: Ustar-argief

en: V font
af: V-skriftipe

en: VCS/ICS calendar
af: VCS/ICS-kalender

en: VHDL source code
af: VHDL-bronkode

en: VOC audio
af: VOC-oudio

en: VRML document
af: VRML-dokument

en: Vala source code
af: Vala-bronkode

en: Verilog source code
af: Verilog-bronkode

en: Video CD
af: Video-CD

en: Vivo video
af: Vivo-video

en: WAIS source code
af: WAIS-bronkode

en: WAV audio
af: WAV-oudio

en: WBMP image
af: WBMP-beeld

en: WMF image
af: WMF-beeld

en: WML document
af: WML-dokument

en: WMLScript program
af: WMLScript-program

en: WOFF font
af: WOFF-skriftipe

en: WOFF2 font
af: WOFF2-skriftipe

en: WPL playlist
af: WPL-speellys

en: WRI document
af: WRI-dokument

en: WWF document
af: WWF-dokument

en: WavPack audio
af: WavPack-oudio

en: Wavelet video
af: Wavelet-video

en: WebM audio
af: WebM-oudio

en: WebM video
af: WebM-video

en: WebP image
af: WebP-beeld

en: WebVTT subtitles
af: WebVTT-onderskrifte

en: Wii disc image
af: Wii-skyfbeeldlêer

en: WiiWare bundle
af: WiiWare-bundel

en: WinHelp help file
af: WinHelp-hulplêer

en: Windows BMP image
af: Windows BMP-beeld

en: Windows Installer package
af: Windows-installeerpakket

en: Windows Media Station file
af: Windows Media Station-lêer

en: Windows Media audio
af: Windows Media-oudio

en: Windows Media video
af: Windows Media-video

en: Windows Registry extract
af: Windows-registerlêeruittreksel

en: Windows animated cursor
af: Windows geanimeerde wyser

en: Windows cursor
af: Windows-wyser

en: Windows icon
af: Windows-ikoon

en: Windows software
af: Windows-sagteware

en: Word 2007 document
af: Word 2007-dokument

en: Word 2007 document template
af: Word 2007-dokumentsjabloon

en: Word document
af: Word-dokument

en: Word document template
af: Word-dokumentsjabloon

en: Word template
af: Word-sjabloon

en: WordPerfect document
af: WordPerfect-dokument

en: WordPerfect/Drawperfect image
af: WordPerfect/Drawperfect-beeld

en: X window image
af: X window-beeld

en: X-Motif UIL table
af: X-Motif UIL-tabel

en: X.509 certificate
af: X.509-sertifikaat

en: X11 cursor
af: X11-wyser

en: XAR archive
af: XAR-argief

en: XBEL bookmarks
af: XBEL-boekmerke

en: XBM image
af: XBM-beeld

en: XFig image
af: XFig-beeld

en: XHTML page
af: XHTML-bladsy

en: XLIFF translation file
af: XLIFF-vertaallêer

en: XMCD CD database
af: XMCD CD-databasis

en: XMF audio
af: XMF-oudio

en: XMI file
af: XMI-lêer

en: XML document
af: XML-dokument

en: XML entities document
af: XML-entiteitedokument

en: XPInstall installer module
af: XPInstall-installasiemodule

en: XPM image
af: XPM-beeld

en: XPS document
af: XPS-dokument

en: XSL FO file
af: XSL FO-lêer

en: XSLT stylesheet
af: XSLT-stylblad

en: XSPF playlist
af: XSPF-speellys

en: XUL interface document
af: XUL-koppelvlakdokument

en: XZ archive
af: XZ-argief

en: Xbase document
af: Xbase-dokument

en: YAML document
af: YAML-dokument

en: Zip archive
af: Zip-argief

en: Zlib archive
af: Zlib-argief

en: Zoo archive
af: Zoo-argief

en: audio CD
af: oudio-CD

en: audio DVD
af: oudio-DVD

en: author credits
af: outeurerkenning

en: author list
af: outeurlys

en: backup file
af: rugsteunlêer

en: blank Blu-ray disc
af: skoon Blu-ray-skyf

en: blank CD disc
af: skoon CD-skyf

en: blank DVD disc
af: skoon DVD-skyf

en: blank HD DVD disc
af: skoon HD-DVD-skyf

en: block device
af: bloktoestel

en: character device
af: karaktertoestel

en: comic book archive
af: strokiesprent-argief

en: compound document
af: saamgestelde dokument

en: compound documents
af: saamgestelde dokumente

en: compressed GIMP image
af: saamgepersde GIMP-beeld

en: compressed SVG image
af: saamgepersde SVG-beeld

en: detached OpenPGP signature
af: losstaande OpenPGP-handtekening

en: detached S/MIME signature
af: losstaande S/MIME-handtekening

en: differences between files
af: verskille tussen lêers

en: digital photos
af: digitale foto’s

en: digital raw image
af: digitale rou beeld

en: e-book reader
af: e-boekleser

en: eMusic download package
af: eMusic-aflaaipakket

en: electronic book document
af: elektronieseboekdokument

en: electronic business card
af: elektroniese beskigheidskaartjie

en: email message
af: e-posboodskap

en: empty document
af: leë dokument

en: encrypted message
af: geënkripteerde boodskap

en: enriched text document
af: verrykte teksdokument

en: executable
af: uitvoerbaar

en: folder
af: gids

en: generic font file
af: generiese skriftipelêer

en: help page
af: hulpbladsy

en: iMelody ringtone
af: iMelody-luitoon

en: installation instructions
af: installasie-instruksies

en: iptables configuration file
af: iptables-opstellingslêer

en: libtool shared library
af: libtool- gedeelde biblioteek

en: license terms
af: lisensievoorwaardes

en: mail delivery report
af: posafleweringverslag

en: mailbox file
af: mailbox-lêer

en: manual page (compressed)
af: handleiding (saamgepers)

en: message catalog
af: boodskaplêer

en: message in several formats
af: boodskap in verskeie formate

en: mount point
af: hegpunt

en: object code
af: objekkode

en: packed font file
af: verpakte skriftipelêer

en: partial email message
af: gedeeltelike e-posboodskap

en: pipe
af: pyp

en: plain text document
af: skoonteksdokument

en: portable audio player
af: draagbare oudiospeler

en: profiler results
af: profieldata

en: program crash data
af: programomvaldata

en: raw CD image
af: rou CD-beeldlêer

en: reStructuredText document
af: reStructuredText-dokument

en: reference to remote file
af: verwysing na afgeleë lêer

en: rich text document
af: rykteksdokument

en: shared library
af: gedeelde biblioteek

en: shell archive
af: shell-argief

en: shell script
af: shell-skrip

en: signed message
af: getekende boodskap

en: socket
af: sok

en: software
af: sagteware

en: symbolic link
af: simboliese skakel

en: systemd unit file
af: systemd-eenheidlêer

en: theme
af: tema

en: translated messages (machine-readable)
af: vertaalde boodskappe (masjienleesbaar)

en: translation file
af: vertaallêer

en: translation template
af: vertaalsjabloon

en: txt2tags document
af: txt2tags-dokument

en: unknown
af: onbekend

en: uuencoded file
af: uu-geënkodeerde lêer

en: video DVD
af: video-DVD
