gtksourceview 1.2.x - en to nn translation catalogue (423 entries)

en: ASP Object
nn: ASP-objekt

en: Accelerators
nn: Snøggtastar

en: Activation
nn: Aktivering

en: Added line
nn: Tillagt linje

en: Additional Category
nn: Ekstra kategori

en: All
nn: Alt

en: Anchor
nn: Anker

en: Arbitrary base number
nn: Vilkårleg basetal

en: Assertion
nn: Forutsetning

en: Assignment Operator
nn: Tildelingsoperatorar

en: Attribute Definition
nn: Attributtdefinisjon

en: Attribute Name
nn: Attributtnamn

en: Attribute Value
nn: Attributtverdi

en: Attribute name
nn: Attributtnamn

en: Attribute value
nn: Attributtverdi

en: Auto Indentation
nn: Automatisk innrykk

en: Autoconf Macro
nn: Autoconf-makro

en: BOZ Literal
nn: BOZ-literal

en: Background
nn: Bakgrunn

en: Background color
nn: Bakgrunnsfarge

en: Background set
nn: Bakgrunn sett

en: Base-N Integer
nn: Heltal i base-N

en: Base-N number
nn: Heiltal i base-N

en: Binary number
nn: Binært tal

en: Bindings
nn: Binding

en: Block
nn: Blokk

en: Block Elements
nn: Blokkelement

en: Blue based color scheme
nn: Blåbasert fargeskjema

en: Body Font Name
nn: Namn på skrift for brødtekst

en: Bold
nn: Feit

en: Bold set
nn: Feit sett

en: Boolean
nn: Bolsk verdi

en: Boolean Value
nn: Bolsk verdi

en: Boolean value
nn: Bolsk verdi

en: Built-in identifier
nn: Innebygd identifikator

en: Builtin
nn: Innebygd

en: Builtin Command
nn: Innebygd kommando

en: Builtin Constant
nn: Innebygd konstant

en: Builtin Function
nn: Innebygd funksjon

en: Builtin Object
nn: Innebygt objekt

en: Builtin Variable
nn: Innebygd variabel

en: Builtin-function keyword
nn: Nøkkelord for innebygd funksjon

en: Bullet
nn: Kulepunkt

en: C/C++/ObjC Header
nn: C/C++/ObjC deklarasjonsfil

en: CDATA delimiter
nn: CDATA-skiljeteikn

en: CG Shader Language
nn: CG Shader-språk

en: Can redo
nn: Kan gjenoppretta

en: Can undo
nn: Kan angra

en: Cannot create a regex for all the transitions, the syntax highlighting process will be slower than usual.
    The error was: %s
nn: Klarte ikkje oppretta eit regulært uttrykk for alle transisjonane. Merking av syntaks vil vera langsamare enn vanleg.
    Feilen var: %s

en: ChangeLog
nn: Endringslogg

en: Changed line
nn: Endra linje

en: Character
nn: Teikn

en: Class
nn: Klasse

en: Classic
nn: Klassisk

en: Classic color scheme
nn: Klassisk fargeskjema

en: Code Block
nn: Kodeblokk

en: Color
nn: Farge

en: Color scheme used in the Kate text editor
nn: Fargeschema som brukast i tekstredigeringsprogrammet Kate

en: Color scheme using Tango color palette
nn: Fargeschema som brukar Tango-fargepaletten

en: Command
nn: Kommando

en: Command Macro
nn: Kommandomakro

en: Comment
nn: Kommentar

en: Common Commands
nn: Vanlege kommandoar

en: Common Defines
nn: Vanlege definerte verdiar

en: Compiler Directive
nn: Kompilatordirektiv

en: Completion
nn: Fullføring

en: Completion Info
nn: Fullføringsinformasjon

en: Complex number
nn: Komplekst tal

en: Conditional Macro
nn: Betinga makro

en: Constant
nn: Konstant

en: Constructors
nn: Konstruktørar

en: Control
nn: Kontroll

en: Control Keyword
nn: Kontrollnøkkelord

en: DOCTYPE
nn: DOKUMENTTYPE

en: Dark color scheme using the Tango color palette
nn: Mørkt fargeskjema som brukar Tango-fargepaletten

en: Data Type
nn: Datatype

en: Data type
nn: Datatype

en: Date
nn: Dato

en: Debug
nn: Feilsøk

en: Debug Code
nn: Feilsøkingskode

en: Decimal
nn: Desimal

en: Decimal number
nn: Desimaltal

en: Declaration
nn: Deklarasjon

en: Defaults
nn: Forval

en: Define
nn: Definer

en: Definition
nn: Definisjon

en: Definition list
nn: Definisjonsliste

en: Delimiter
nn: Skiljeteikn

en: Design by Contract
nn: Design etter kontrakt

en: Device Functions
nn: Einingsfunksjon

en: Dimension
nn: Dimensjon

en: Directory Macro
nn: Mappemakro

en: Document Words
nn: Dokumentord

en: Documentation comment
nn: Dokumentasjonskommentar

en: Documentation comment element
nn: Kommentarelement for dokumentasjon

en: Draw Spaces
nn: Teikn mellomrom

en: E-mail address
nn: E-postadresse

en: Element name
nn: Elementnamn

en: Email
nn: E-post

en: Emphasis
nn: Utheving

en: Encoding
nn: Koding

en: Entity
nn: Entitet

en: Entries
nn: Oppføringar

en: Enumerated list
nn: Nummerert liste

en: Error
nn: Feil

en: Error Text
nn: Feiltekst

en: Escape
nn: Esc

en: Escaped Character
nn: Verna-teikn

en: Exception Handling
nn: Unntakshandtering

en: Exec parameter
nn: Exec-parameter

en: External
nn: Ekstern

en: Field
nn: Felt

en: File
nn: Fil

en: File Attributes
nn: Filattributtar

en: File Descriptor
nn: Fildeskriptor

en: Float
nn: Flyt

en: Floating Point
nn: Flyttal

en: Floating Point number
nn: Flyttal

en: Floating point number
nn: Flyttal

en: Flow Conditional
nn: Betinga flyt

en: Footer Font Name
nn: Namn på skrift for botntekst

en: Foreground
nn: Forgrunn

en: Foreground color
nn: Forgrunnsfarge

en: Foreground set
nn: Forgrunn sett

en: Formatting Elements
nn: Element for formatering

en: Function
nn: Funksjon

en: Function Name
nn: Funksjonsnamn

en: Future Reserved Keywords
nn: Framtidige reserverte nøkkelord

en: Fuzzy
nn: Uklar

en: GUI Elements
nn: GUI-element

en: Gate
nn: Port

en: Generated Content
nn: Generert innhald

en: Global Functions
nn: Globale funksjonar

en: Global Variables
nn: Globale variablar

en: Group
nn: Gruppe

en: HOME and END keys move to first/last non whitespace characters on line before going to the start/end of the line
nn: HOME- og END-tastane flytter til første/siste teikn som ikkje er mellomrom på linja før dei går til byrjinga/slutten på linja

en: Haddock Directive
nn: Haddock-direktiv

en: Header
nn: Topptekst

en: Header Elements
nn: Definisjonsfilelement

en: Header Font Name
nn: Namn på skrift for topptekst

en: Header Property
nn: Definisjonsfileigenskap

en: Heredoc Bound
nn: Heredoc-grense

en: Hex
nn: Heksadesimal

en: Hexadecimal number
nn: Heksadesimalt tal

en: Hidden
nn: Gøymd

en: Highlight Matching Brackets
nn: Merk samanhengande klammer

en: Highlight Syntax
nn: Merk syntaks

en: Highlight current line
nn: Uthev aktiv linje

en: Highlighting a single line took too much time, syntax highlighting will be disabled
nn: Å framheva ei enkel linje tok for lang tid. Syntaksframheving vil slåast av

en: Hyperlinked Identifier
nn: Hyperlenkja identifikator

en: Hyperlinked Module Name
nn: Hyperlenkja modulnamn

en: Icon
nn: Ikon

en: Icon to be shown for this item
nn: Ikon å visa til dette elementet

en: Identifier
nn: Identifikator

en: Ignore
nn: Ignorar

en: Include
nn: Inkludering

en: Include Statement
nn: Inkluderingsuttrykk

en: Include directive
nn: Inkluderingsdirektiv

en: Included File
nn: Inkludert fil

en: Indent Width
nn: Breidd på innrykk

en: Indent on tab
nn: Rykk inn ved tabulator

en: Individual
nn: Individuell

en: Info
nn: Informasjon

en: Info to be shown for this item
nn: Informasjon å visa til dette elementet

en: Inline Documentation Section
nn: Innebygd dokumentasjonssystem

en: Inline Elements
nn: Integrerte element

en: Inline Haddock Section
nn: Integrert haddock-seksjon

en: Inline Math Mode
nn: Integrert mattemodus

en: Insert Spaces Instead of Tabs
nn: Set inn mellomrom i staden for tabulator

en: Integer Number
nn: Heiltal

en: Interactive Delay
nn: Interaktivt opphald

en: Interval of printed line numbers (0 means no numbers)
nn: Intervall til utskrivne linjetal (0 betyr ingen linjetal)

en: Intrinsic function
nn: Iboande funksjon

en: Italic
nn: Kursiv

en: Italic set
nn: Kursiv sett

en: Item text
nn: Elementtekst

en: Itemized list
nn: Punktliste

en: Key
nn: Nøkkel

en: Keyword
nn: Nøkkelord

en: Known Property Value
nn: Kjend verdi for eigenskap

en: LaTeX
nn: LaTex

en: Label
nn: Merkelapp

en: Label to be shown for this item
nn: Merkelapp å visa til dette elementet

en: Labeled argument
nn: Argument med merkelapp

en: Language
nn: Språk

en: Language id
nn: Språk-ID

en: Language ids
nn: Språk-ID-ar

en: Language name
nn: Språknamn

en: Language object to get highlighting patterns from
nn: Språkobjekt det skal hentast fargemarkeringsmønster frå

en: Language section
nn: Språkseksjon

en: Language specification directories
nn: Mapper for språkspesifikasjonar

en: Line Directive
nn: Linjedirektiv

en: Line Numbers Font Name
nn: Vis skriftnamn for linjenummer

en: Line background
nn: Bakgrunn for linje

en: Line background color
nn: Bakgrunnsfarge for linje

en: Line background set
nn: Bakgrunn for linje sett

en: List of directories and files where the style schemes are located
nn: Liste med mapper og filer der stilskjema finst

en: List of directories where the language specification files (.lang) are located
nn: Liste over mapper der språkspesifikasjonsfiler (.lang) finst

en: List of the ids of the available languages
nn: Liste med ID-ar for tilgjengelege språk

en: List of the ids of the available style schemes
nn: Liste over ID-ane til dei tilgjengelege stilskjemaa.

en: Literate Haskell
nn: Literate haskell

en: Location
nn: Stad

en: Macros
nn: Makroar

en: Main Category
nn: Hovudkategori

en: Makefile
nn: Makefil

en: Markup
nn: Merking

en: Markup to be shown for this item
nn: Merke å visa til dette elementet

en: Math Mode
nn: Mattemodus

en: Maximum Undo Levels
nn: Maksimalt tal på angrenivå

en: Maximum height
nn: Maksimal høgd

en: Maximum width
nn: Maksimal breidd

en: Minimum Word Size
nn: Minimal ordstorleik

en: Missing main language definition (id = "%s".)
nn: Manglar hovudspråkdefinisjon (id = «%s».)

en: Module Handler
nn: Modulhandsamar

en: Module Path
nn: Modulstig

en: Module handler
nn: Modulhandsamar

en: Multiline string
nn: Fleirlinjestreng

en: Name
nn: Namn

en: Name of the font to use for the line numbers (e.g. "Monospace 10")
nn: Namn på skrifta som skal brukast til linjetal (t.d. «Monospace 10»)

en: Name of the font to use for the page footer (e.g. "Monospace 10")
nn: Namn på skrifta som skal brukast i botnteksten (t.d. «Monospace 10»)

en: Name of the font to use for the page header (e.g. "Monospace 10")
nn: Namn på skrifta som skal brukast i toppteksten (t.d. «Monospace 10»)

en: Name of the font to use for the text body (e.g. "Monospace 10")
nn: Namn på skrifta som skal brukast i teksten (t.d. «Monospace 10»)

en: Namespace
nn: Namneområde

en: Nil Constant
nn: Nil-konstant

en: No extra information available
nn: Ingen ekstra informasjon tilgjengeleg

en: No idea what it is
nn: Veit ikkje kva det er

en: Note (FIXME, TODO, XXX, etc.)
nn: Notat (FIXME, TODO, XXX, osv.)

en: Null Value
nn: Nullverdi

en: Number
nn: Tal

en: Number of lines scanned in one batch
nn: Talet på linjer å lesa gjennom i ein sats

en: Number of pages
nn: Tal på sider

en: Number of proposals added in one batch
nn: Talet på forslag lagd til i ein sats

en: Number of spaces to use for each step of indent
nn: Talet på mellomrom som skal brukast kvart innrykk

en: Number of undo levels for the buffer
nn: Tal på angrenivåer for bufferen

en: Numeric literal
nn: Nummerbokstavar

en: OOC
nn: OCL

en: Object
nn: Objekt

en: Ocamldoc Comments
nn: Ocamldoc-kommentarar

en: Octal
nn: Oktalt

en: Octal number
nn: Oktalt tal

en: Operation operator
nn: Operasjonsoperatør

en: Option
nn: Val

en: Option Name
nn: Valnamn

en: Other Macro
nn: Andre makroar

en: Others
nn: Andre

en: Others 2
nn: Andre 2

en: Others 3
nn: Andre 3

en: POD Escape
nn: POD-skiftesekvens

en: POD heading
nn: POD-hovud

en: POD keyword
nn: POD-nøkkelord

en: Package Info
nn: Pakkeinformasjon

en: Pattern
nn: Mønster

en: Polymorphic Variant
nn: Fleirformig variant

en: Position of the right margin
nn: Posisjon for høgre marg

en: Predefined Variable
nn: Forhandsdefinert variabel

en: Predicate
nn: Predikat

en: Preprocessor
nn: Preprosessor

en: Preprocessor directive
nn: Preprosessordirektiv

en: Print Footer
nn: Skriv ut botntekst

en: Print Header
nn: Skriv ut topptekst

en: Print Line Numbers
nn: Skriv ut linjenummer

en: Priority
nn: Prioritet

en: Processing instruction
nn: Prosesserer instruksjon

en: Properties
nn: Eigenskapar

en: Property Name
nn: Namn på eigenskap

en: Proposals Batch Size
nn: Storleik på forslagsatsar

en: Provider
nn: Tilbjodar

en: Provider priority
nn: Prioritet på tilbjodar

en: RPM Variable
nn: RPM-variabel

en: RPM spec
nn: RPM-spesifikasjon

en: Real number
nn: Reelt tal

en: Regular Expression
nn: Vanleg uttrykk

en: Release
nn: Utgåve

en: Removed line
nn: Fjerna linje

en: Reserved Category
nn: Reservert kategori

en: Reserved Class
nn: Reservert klasse

en: Reserved Constant
nn: Reservert konstant

en: Reserved Identifier
nn: Reservert identifikator

en: Reserved Keywords
nn: Reserverte nøkkelord

en: Reserved keyword
nn: Reservert nøkkelord

en: Return
nn: Retur

en: Right Margin Position
nn: Posisjon for høgre marg

en: Scan Batch Size
nn: Storleik på lesesatsar

en: Scheme
nn: Skjema

en: Scheme ids
nn: Skjema-ID

en: Scientific
nn: Vitskapeleg

en: Scope Declaration
nn: Erklæring av virkefelt

en: Scripts
nn: Skript

en: Section
nn: Del

en: Section 1
nn: Del 1

en: Section 2
nn: Del 2

en: Section 3
nn: Del 3

en: Section 4
nn: Del 4

en: Section 5
nn: Del 5

en: Section Elements
nn: Delelement

en: Set if and how the spaces should be visualized
nn: Vel om og korleis mellomrom skal visualiserast

en: Show Headers
nn: Vis hovud

en: Show Icons
nn: Vis ikon

en: Show Line Marks
nn: Vis linjemarkører

en: Show Line Numbers
nn: Vis linjenummer

en: Show Right Margin
nn: Vis høgre marg

en: Show provider and proposal icons in the completion popup
nn: Vis tilbjodar- og forslagsikon i fullføringsvindauget

en: Show provider headers when proposals from multiple providers are available
nn: Vis tilbjodaren sine hovud når forslag frå fleire tilbjodarar er tilgjengelege

en: Shrink height
nn: Krympehøgd

en: Shrink width
nn: Krympebreidd

en: Signal Name
nn: Namn på signal

en: Since
nn: Sidan

en: Smart Home/End
nn: Smart home/end

en: Source Buffer
nn: Kjeldebuffer

en: Sources
nn: Kjeldekode

en: Spec Macro
nn: Spec-makro

en: Special
nn: Spesiell

en: Special Constant
nn: Spesiell konstant

en: Special Token
nn: Spesialteikn

en: Special Variable
nn: Spesiell variabel

en: Special case
nn: Spesialtilfelle

en: Special character (inside a string)
nn: Spesielt teikn (inne i ein streng)

en: Special constant
nn: Spesiell konstant

en: Standart Modules
nn: Standart-modular

en: Statement
nn: Uttrykk

en: Storage Class
nn: Lagringsklasse

en: Strikethrough
nn: Gjennomstreka

en: Strikethrough set
nn: Gjennomstreka sett

en: String
nn: Streng

en: String Format
nn: Strengformat

en: Structural Elements
nn: Strukturelle elementer

en: Style scheme
nn: Stilskjema

en: Style scheme description
nn: Skildring av stilskjema

en: Style scheme filename
nn: Filnamn til stilskjema

en: Style scheme id
nn: ID for stilskjema

en: Style scheme name
nn: Namn til stilskjema

en: Style scheme search path
nn: Søkjestig for stilschema

en: Subshell
nn: Underskall

en: Switch
nn: Brytar

en: Swizzle operator
nn: SwizzleType-operatorar

en: System Command
nn: Systemkommando

en: Tab Width
nn: Tabulatorbreidd

en: Tag
nn: Merke

en: Text
nn: Tekst

en: The GtkSourceBuffer object to print
nn: GtkSourceBuffer-objekt som skal skrivast ut

en: The buffer undo manager
nn: Handsamar for bufferangring

en: The completion object associated with the view
nn: Fullføringsobjektet som tillhøyrer visninga

en: The completion object to which the context belongs
nn: Fullføringsobjektet som konteksten høyrer til

en: The delay before initiating interactive completion
nn: Opphaldet før interaktiv fullføring initierast

en: The mark category
nn: Kategori for merking

en: The maximum allowed height
nn: Den maksimalt tillatte breidda

en: The maximum allowed width
nn: Den maksimalt tillatte breidda

en: The minimum word size to complete
nn: Den minimale ordstorleiken å fullføra

en: The number of pages in the document (-1 means the document has not been completely paginated).
nn: Talet på sider i dokumentet (-1 betyr at dokumentet ikkje er delt opp i sider).

en: The provider icon
nn: Ikonet til tilbjodaren

en: The provider name
nn: Namn på tilbjodar

en: The text buffer to add undo support on
nn: Tekstbuffer å leggja til angrestøtte på

en: The type of activation
nn: Type aktivering

en: Translation
nn: Omsetjing

en: Type Operators
nn: Type-operatorar

en: Type Variable
nn: Type-variabel

en: Type, module or object keyword
nn: Nøkkelord for type, modul eller objekt

en: Undefined Value
nn: Udefinert variabel

en: Underline
nn: Understreka

en: Underline set
nn: Understreka sett

en: Underlined
nn: Understreka

en: Undo manager
nn: Angringshandsamar

en: Unknown id '%s' in regex '%s'
nn: Ukjend ID «%s» i vanleg uttrykk «%s»

en: VBScript and ADO constants
nn: VBScript- og ADO-konstantar

en: Variable
nn: Variabel

en: Variable Definition
nn: Variabeldefinisjon

en: Variant Constructor
nn: Avvikande konstruktørar

en: Verbatim
nn: Ordrett

en: Verbatim Block
nn: Ordrett blokk

en: View
nn: Vis

en: Void Value
nn: Void verdi

en: Whether Redo operation is possible
nn: Om gjenopprettoperasjonen er mogleg

en: Whether Undo operation is possible
nn: Om angreoperasjonen er mogleg

en: Whether background color is set
nn: Om bakgrunnsfargen er sett

en: Whether bold attribute is set
nn: Om attributten feit er sett

en: Whether foreground color is set
nn: Om forgrunnsfargen er sett

en: Whether italic attribute is set
nn: Om attributten kursiv er sett

en: Whether line background color is set
nn: Om bakgrunnsfarge for linje er sett

en: Whether strikethrough attribute is set
nn: Om attributten gjennomstreka er sett

en: Whether the language should be hidden from the user
nn: Om språket skal skjulast frå brukaren

en: Whether the window should shrink height to fit the contents
nn: Om vindauget skal krympa høgda for å passa til innhaldet

en: Whether the window should shrink width to fit the contents
nn: Om vindauget skal krympa breidda for å passa til innhaldet

en: Whether to display line mark pixbufs
nn: Om pixbuffar med linjemarkørar skal visast

en: Whether to display line numbers
nn: Om linjenummer skal verta viste

en: Whether to display the right margin
nn: Om høgre marg skal verta vist

en: Whether to enable auto indentation
nn: Om automatisk innrykk skal aktiverast

en: Whether to highlight matching brackets
nn: Om samanhengande klammar skal markerast

en: Whether to highlight syntax in the buffer
nn: Om syntaksen i bufferen skal markerast med fargar

en: Whether to highlight the current line
nn: Om aktiv linje skal uthevast

en: Whether to indent the selected text when the tab key is pressed
nn: Om vald tekst skal rykkast inn når tabulatortasten vert trykt ned

en: Whether to insert spaces instead of tabs
nn: Om mellomrom skal setjast inn i staden for tabulator

en: Whether to print a footer in each page
nn: Om botntekst skal skrivast på kvar side

en: Whether to print a header in each page
nn: Om topptekst skal skrivast på kvar side

en: Whether to print the document with highlighted syntax
nn: Om dokumentet skal skrivast ut med utheva syntaks

en: Whether to wrap lines never, at word boundaries, or at character boundaries.
nn: Om linjer skal brytast: aldri, ved ord eller bokstav.

en: Whether underline attribute is set
nn: Om attributten understreka er sett

en: Widget State
nn: Elementtilstand

en: Width of a tab character expressed in spaces
nn: Breidd på eit tabulatorteikn uttrykt i mellomrom

en: Window Type
nn: Vindaugetype

en: Wrap Mode
nn: Brytningsmodus

en: at-rules
nn: «at»-reglar

en: category
nn: kategori

en: command
nn: kommando

en: context '%s' cannot contain a \%%{...@start} command
nn: kontekst «%s» kan ikkje ha ein \%%{...@start}-kommando

en: duplicated context id '%s'
nn: duplisert kontekts-ID «%s»

en: entity
nn: entitet

en: error
nn: feil

en: function
nn: funksjon

en: gettext translation
nn: gettext-omsetjing

en: in regex '%s': backreferences are not supported
nn: i regex «%s»: bakoverreferansar er ikkje støtta

en: invalid context reference '%s'
nn: ugyldig kontekst-referanse «%s»

en: keyword
nn: nøkkelord

en: m4 Macro
nn: m4-makro

en: m4-comment
nn: m4-kommentar

en: math-bound
nn: matte-bundet

en: printf Conversion
nn: printf-konvertering

en: quoted-value
nn: sitert verdi

en: rule
nn: reglar

en: string-conversion
nn: strengkonvertering

en: style override used with wildcard context reference in language '%s' in ref '%s'
nn: overstyring av stil brukt med jokerteign-referanse i språket «%s» i referanse «%s»

en: token-type
nn: symboltype

en: unknown context '%s'
nn: ukjend kontekst «%s»

en: using \C is not supported in language definitions
nn: Bruk av \C er ikkje støtta i språkdefinisjonar
