iso_3166-2 - en to da translation catalogue (571 entries)

en: 'Adan
da: Adan

en: 'Amrān
da: Amran

en: A Coruña
da: A Coruna

en: Aberdeen City
da: Aberdeen

en: Abkhazia
da: Abkhasien

en: Abuja Capital Territory
da: Abuja

en: Abyān
da: Abyan

en: Ad Daqahlīyah
da: Ad Daqahliyah

en: Adygeya, Respublika
da: Adygej, Republikken

en: Adıyaman
da: Adiyaman

en: Aḑ Ḑāli‘
da: Ad Dali

en: Agalega Islands
da: Agalegaøerne

en: Ahuachapán
da: Ahuachapan

en: Aisén del General Carlos Ibáñez del Campo
da: Aisén-regionen

en: Ajaria
da: Adjarien

en: Ajdovščina
da: Ajdovscina

en: Al Bayḑā'
da: Al Bayda

en: Al Baṭḩah
da: Al Bathah

en: Al Buḩayrah
da: Al Buhayrah

en: Al Gharbīyah
da: Al Gharbiyah

en: Al Iskandarīyah
da: Al Iskandariyah

en: Al Ismā`īlīyah
da: Al Isma`iliyah

en: Al Jīzah
da: Al Jizah

en: Al Maḩwīt
da: Al Mahwit

en: Al Minyā
da: Al Minya

en: Al Minūfīyah
da: Al Minufiyah

en: Al Qalyūbīyah
da: Al Qalyubiyah

en: Al Qāhirah
da: Al Qahirah

en: Al Wādī al Jadīd
da: Al Wadi al Jadid

en: Al Ḩudaydah
da: Al Hudaydah

en: Almería
da: Almeria

en: Altay, Respublika
da: Altaj, Republikken

en: Altayskiy kray
da: Altajskij Kraj

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Ammóchostos
da: Ammochostos

en: Andalucía
da: Andalusien

en: Andaman and Nicobar Islands
da: Andaman og Nicobarøerne

en: Apače
da: Apace

en: Aragón
da: Aragonien

en: Araucanía
da: Araucania

en: Ardabīl
da: Ardabil

en: Argyll and Bute
da: Argyll og Bute

en: Arica y Parinacota
da: Arica og Parinacota

en: Ash Sharqīyah
da: Ash Sharqiyah

en: Asturias
da: Asturien

en: Asturias, Principado de
da: Asturien, Principado de

en: Aswān
da: Aswan

en: Asyūt
da: Asyut

en: Atlántico
da: Atlantico

en: Australian Capital Territory
da: Austalsk hovedstadsområde

en: Aydın
da: Aydin

en: Aïn Témouchent
da: Ain Temouchent

en: Ağrı
da: Agri

en: Aşgabat
da: Asgabat

en: Baghdad
da: Bagdad

en: Baḩr al Ghazāl
da: Bahr al Ghazal

en: Baie Sainte Anne
da: Baie Sankt Anne

en: Balıkesir
da: Balikesir

en: Banskobystrický kraj
da: Banskobystricky kraj

en: Banī Suwayf
da: Bani Suwayf

en: Barking and Dagenham
da: Barking og Dagenham

en: Bartın
da: Bartin

en: Bashkortostan, Respublika
da: Basjkirien, Republikken

en: Bath and North East Somerset
da: Bath og North East Somerset

en: Berry Islands
da: Berry-øerne

en: Bethlehem
da: Betlehem

en: Beyrouth
da: Beirut

en: Blackburn with Darwen
da: Blackburn med Darwen

en: Boké
da: Boke

en: Bordj Bou Arréridj
da: Bordj Bou Arreridj

en: Boumerdès
da: Boumerdes

en: Boyacá
da: Boyaca

en: Bracknell Forest
da: Bracknell Skov

en: Braslovče
da: Braslovce

en: Bratislavský kraj
da: Bratislavsky kraj

en: Brežice
da: Brezice

en: Brighton and Hove
da: Brighton og Hove

en: Bristol, City of
da: Bristol, Byen

en: British Columbia
da: Britisk Columbia

en: Buryatiya, Respublika
da: Burjatien, Republikken

en: Bács-Kiskun
da: Bacs-Kiskun

en: Béchar
da: Bechar

en: Béja
da: Beja

en: Béjaïa
da: Bejaia

en: Bío-Bío
da: Biobio

en: Bīnshangul Gumuz
da: Binshangul Gumuz

en: Būr Sa`īd
da: Bur Sa`id

en: Būrkū
da: Burku

en: Būshehr
da: Bushehr

en: Cabañas
da: Cabanas

en: Canarias
da: Kanariske Øer

en: Cantabria
da: Kantabrien

en: Capital Territory (Honiara)
da: Hovedstadsområdet (Honiara)

en: Caquetá
da: Caqueta

en: Castellón
da: Castellon

en: Cañar
da: Canar

en: Central Region
da: Centralregionen

en: Chahār Mahāll va Bakhtīārī
da: Chahar Mahaal og Bakhtiari

en: Chechenskaya Respublika
da: Tjetjenien, Republikken

en: Cheshire East
da: Cheshire Øst

en: Cheshire West and Chester
da: Cheshire Vest og Chester

en: Chiay City
da: Chiay By

en: Chocó
da: Choco

en: Chuvashskaya Respublika
da: Tjuvasien, Republikken

en: City of Freeport
da: Byen Freeport

en: Compostela Valley
da: Composteladalen

en: Crooked Island and Long Cay
da: Crookedø og Long Cay

en: Cuscatlán
da: Cuscatlan

en: Cáceres
da: Caceres

en: Cádiz
da: Cadiz

en: Córdoba
da: Cordoba

en: Dadra and Nagar Haveli
da: Dadra og Nagar Haveli

en: Dagestan, Respublika
da: Dagestan, Republikken

en: Dajabón
da: Dajabon

en: Dar-es-Salaam
da: Dar es Salaam

en: Daşoguz
da: Dasoguz

en: Dhamār
da: Dhamar

en: Dirē Dawa
da: Dire Dawa

en: Distrito Capital de Bogotá
da: Bogota

en: Divača
da: Divaca

en: Diyarbakır
da: Diyarbakir

en: Domžale
da: Domzale

en: Dubréka
da: Dubreka

en: Dumfries and Galloway
da: Dumfries og Galloway

en: Dumyāt
da: Dumyat

en: East
da: Øst

en: East Berbice-Corentyne
da: Øst Berbice-Corentyne

en: East Riding of Yorkshire
da: East Riding af Yorkshire

en: Eastern Cape
da: Østkapprovinsen

en: Eastern Samar
da: Østlig Samar

en: Eastern Tobago
da: Østlige Tobago

en: Edinburgh, City of
da: Edinburgh, byen

en: Elazığ
da: Elazig

en: England and Wales
da: England og Wales

en: Eskişehir
da: Eskisehir

en: Essequibo Islands-West Demerara
da: Essequiboøerne-Vestdemerara

en: Eşfahān
da: Esfahan

en: Far North
da: Ydre nord

en: Federally Administered Tribal Areas
da: Føderalt administreret stammeområder

en: Finnmark
da: Finmarken

en: Forlì-Cesena
da: Forli-Cesena

en: Forécariah
da: Forecariah

en: Free State
da: Fristatprovinsen

en: Fārs
da: Fars

en: Gabès
da: Gabes

en: Galicia
da: Galicien

en: Galápagos
da: Galapagos

en: Gambēla Hizboch
da: Gambela Hizboch

en: Georgia
da: Georgien

en: Ghardaïa
da: Ghardaia

en: Gilbert Islands
da: Gilbertøerne

en: Golestān
da: Golestan

en: Gorišnica
da: Gorisnica

en: Great Britain
da: Storbritannien

en: Guainía
da: Guainia

en: Guantánamo
da: Guantanamo

en: Gulf
da: Golf

en: Guékédou
da: Guekedou

en: Gümüşhane
da: Gümüshane

en: Gīlān
da: Gilan

en: Hakkâri
da: Hakkari

en: Hamadān
da: Hamadan

en: Hamburg
da: Hamborg

en: Hammersmith and Fulham
da: Hammersmith og Fulham

en: Hefa
da: Haifa

en: Hodoš/Hodos
da: Hodos/Hodos

en: Holguín
da: Holguin

en: Hormozgān
da: Hormozgan

en: Hoče-Slivnica
da: Hoce-Slivnica

en: Hsinchui City
da: Hsinchui By

en: Hārerī Hizb
da: Hareri Hizb

en: Illes Balears
da: Baleariske Øer

en: Imeret’i
da: Imereti

en: Innīdī
da: Innidi

en: Ivančna Gorica
da: Ivancna Gorica

en: Iğdır
da: Igdir

en: Jakarta Raya
da: Jakarta

en: Jammu and Kashmir
da: Jammu og Kashmir

en: Jan Mayen (Arctic Region)
da: Jan Mayen (Arktisk region)

en: Janūb Sīnā'
da: Janub Sina'

en: Jaén
da: Jaen

en: Jihomoravský kraj
da: Sydmähren

en: Jihočeský kraj
da: Sydbøhmen

en: Juršinci
da: Jursinci

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
da: Kabardino-Balkarien, Republikken

en: Kahramanmaraş
da: Kahramanmaras

en: Kakhet’i
da: Kakheti

en: Kalmykiya, Respublika
da: Kalmykien, Republikken

en: Kamchatskiy kray
da: Kamtjatka Kraj

en: Kandahār
da: Kandahar

en: Kaohsiung City
da: Kaohsiung By

en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
da: Karatjaj-Tjerkessien, Republikken

en: Karbala'
da: Karbala

en: Kareliya, Respublika
da: Karelen, Republikken

en: Karlovarský kraj
da: Karlovy Vary

en: Keelung City
da: Keelung By

en: Kensington and Chelsea
da: Kensington og Chelsea

en: Kermān
da: Kerman

en: Kermānshāh
da: Kermanshah

en: Kerýneia
da: Keryneia

en: Khabarovskiy kray
da: Chabarovsk Kraj

en: Khakasiya, Respublika
da: Khakasien, Republikken

en: Khorāsān-e Razavī
da: Razavikhorasan

en: Khūzestān
da: Khusistan

en: Kidričevo
da: Kidricevo

en: Komi, Respublika
da: Komi, Republikken

en: Kočevje
da: Kocevje

en: Košický kraj
da: Kosicky kraj

en: Krasnodarskiy kray
da: Krasnodar Kraj

en: Krasnoyarskiy kray
da: Krasnojarsk Kraj

en: Križevci
da: Krizevci

en: Krung Thep Maha Nakhon Bangkok
da: Bangkok (Krung Thep Maha Nakhon)

en: Královéhradecký kraj
da: Hradec Králové

en: Krško
da: Krsko

en: Kérouané
da: Kerouane

en: Kānim
da: Kanim

en: Kırklareli
da: Kirklareli

en: Kırıkkale
da: Kirikkale

en: Kırşehir
da: Kirsehir

en: K’vemo K’art’li
da: Kvemo Kartli

en: La Unión
da: La Union

en: Labé
da: Labe

en: Laško
da: Lasko

en: Laḩij
da: Lahij

en: Lefkosía
da: Lefkosia

en: Lemesós
da: Lemesos

en: León
da: Leon

en: Liberecký kraj
da: Liberec

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
da: O'Higgins

en: Limón
da: Limon

en: Line Islands
da: Line-øerne

en: Lisboa
da: Lissabon

en: Lombardia
da: Lombardiet

en: London, City of
da: London, Byen

en: Los Ríos
da: Los Rios

en: Loška dolina
da: Loska dolina

en: Loški Potok
da: Loski Potok

en: Luče
da: Luce

en: Lárnaka
da: Larnaka

en: Lélouma
da: Lelouma

en: Lūqūn al Gharbī
da: Luqun al Gharbi

en: Lūqūn ash Sharqī
da: Luqun ash Sharqi

en: Ma'rib
da: Marib

en: Madrid, Comunidad de
da: Regionen Madrid

en: Madīnat Injamīnā
da: Madinat Injamina

en: Magallanes y Antártica Chilena
da: Magallanes og Antartica Chilena

en: Majšperk
da: Majsperk

en: Male
da: Malé

en: Manabí
da: Manabi

en: Mariy El, Respublika
da: Mari-el, Republikken

en: María Trinidad Sánchez
da: Maria Trinidad Sanchez

en: Mashonaland Central
da: Mashonaland Centralt

en: Mashonaland East
da: Mashonaland Øst

en: Mashonaland West
da: Mashonaland Vest

en: Matabeleland North
da: Matabeleland Nord

en: Matabeleland South
da: Matabeleland Syd

en: Matrūh
da: Matruh

en: Mengeš
da: Menges

en: Mežica
da: Mezica

en: Midway Islands
da: Midwayøerne

en: Miklavž na Dravskem polju
da: Miklavz na Dravskem polju

en: Minskaja voblasc'
da: Minsk

en: Mirna Peč
da: Mirna Pec

en: Mohale's Hoek
da: Mohales Hoek

en: Moore's Island
da: Moores ø

en: Moravskoslezský kraj
da: Mähren-Schlesien

en: Moravče
da: Moravce

en: Morazán
da: Morazan

en: Mordoviya, Respublika
da: Mordovinien, Republikken

en: Mts’khet’a-Mt’ianet’i
da: Mtskheta-Mtianeti

en: Murcia, Región de
da: Regionen Murcia

en: Muğla
da: Mugla

en: Muş
da: Mus

en: Málaga
da: Malaga

en: Médéa
da: Medea

en: México
da: Mexico

en: Māndūl
da: Mandul

en: Māyū Kībbī al Gharbī
da: Mayu Kibbi al Gharbi

en: Māyū Kībbī ash Sharqī
da: Mayu Kibbi ash Sharqi

en: Nairobi Municipality
da: Nairobi

en: Nariño
da: Narino

en: Nevşehir
da: Nevsehir

en: Newfoundland and Labrador
da: Newfoundland og Labrador

en: Niğde
da: Nigde

en: North
da: Nord

en: North-East
da: Nordøst

en: North-Eastern Kaskazini Mashariki
da: Nordøstlige Kaskazini Mashariki

en: North-West
da: Nordvest

en: North-West (Cameroon)
da: Nordvest (Cameroun)

en: North-West (South Africa)
da: Nordvestprovinsen (Sydafrika)

en: North-Western
da: Nordvestprovinsen

en: Northern Cape
da: Nordkapprovinsen

en: Northern Ireland
da: Nordirland

en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

en: Northern Region
da: Nordlige region

en: Northern Samar
da: Nordlige Samar

en: Northern Territory
da: Nordlige Territorie

en: Northwest Territories
da: Nordvest-territorierne

en: Nzérékoré
da: Nzerekore

en: Olomoucký kraj
da: Olomouc

en: Oost-Vlaanderen
da: Østflandern

en: Orkney Islands
da: Orkney-øerne

en: Ormož
da: Ormoz

en: Oromīya
da: Oromiya

en: Panamá
da: Panama

en: Pardubický kraj
da: Pardubice

en: Paysandú
da: Paysandu

en: Permskiy kray
da: Perm Kraj

en: Perth and Kinross
da: Perth og Kinross

en: Phoenix Islands
da: Phoenix-øerne

en: Plzeňský kraj
da: Plzeň

en: Podčetrtek
da: Podcetrtek

en: Poljčane
da: Poljcane

en: Porto Novo
da: Porto-Novo

en: Praha 1
da: Prag 1

en: Praha 10
da: Prag 10

en: Praha 11
da: Prag 11

en: Praha 12
da: Prag 12

en: Praha 13
da: Prag 13

en: Praha 14
da: Prag 14

en: Praha 15
da: Prag 15

en: Praha 2
da: Prag 2

en: Praha 3
da: Prag 3

en: Praha 4
da: Prag 4

en: Praha 5
da: Prag 5

en: Praha 6
da: Prag 6

en: Praha 7
da: Prag 7

en: Praha 8
da: Prag 8

en: Praha 9
da: Prag 9

en: Prešovský kraj
da: Presovsky kraj

en: Primorskiy kray
da: Primorje Kraj

en: Puglia
da: Apulien

en: Páfos
da: Pafos

en: Pénama
da: Penama

en: Qacha's Nek
da: Qachas Nek

en: Qinā
da: Qina

en: Qoraqalpog'iston Respublikasi
da: Karakalpakstan

en: Quebec
da: Québec

en: Quindío
da: Quindio

en: Qīrā
da: Qira

en: Racha-Lech’khumi-K’vemo Svanet’i
da: Racha-Lechkhumi-Kvemo Svaneti

en: Radeče
da: Radece

en: Ragged Island
da: Ragged ø

en: Ravne na Koroškem
da: Ravne na Koroskem

en: Razkrižje
da: Razkrizje

en: Rače-Fram
da: Race-Fram

en: Redcar and Cleveland
da: Redcar og Cleveland

en: Región Continental
da: Region Kontinental

en: Región Insular
da: Region Insular

en: Región Metropolitana de Santiago
da: Santiago - hovedstadsregionen

en: Renče-Vogrsko
da: Rence-Vogrsko

en: Respublika Ingushetiya
da: Republikken Ingusjien

en: Reykjavík
da: Reykjavik

en: Rečica ob Savinji
da: Recica ob Savinji

en: Rogaška Slatina
da: Rogaska Slatina

en: Rogašovci
da: Rogasovci

en: Roma
da: Rom

en: Ruše
da: Ruse

en: Région Maritime
da: Region Maritime

en: Région de la Kara
da: Region de la Kara

en: Région des Plateaux
da: Region des Plateaux

en: Région des Savannes
da: Region des Savannes

en: Région du Centre
da: Region du Centre

en: Río Negro
da: Rio Negro

en: Rīga
da: Riga

en: Saint Andrew
da: Sankt Andrew

en: Saint Ann
da: Sankt Ann

en: Saint Anne Sandy Point
da: Sankt Anne Sandy Point

en: Saint Catherine
da: Sankt Catherine

en: Saint David
da: Sankt David

en: Saint Elizabeth
da: Sankt Elizabeth

en: Saint George
da: Sankt George

en: Saint George Basseterre
da: Sankt George Basseterre

en: Saint George Gingerland
da: Sankt George Gingerland

en: Saint James
da: Sankt James

en: Saint James Windward
da: Sankt James Windward

en: Saint John
da: Sankt John

en: Saint John Capisterre
da: Sankt John Capisterre

en: Saint John Figtree
da: Sankt John Figtree

en: Saint Joseph
da: Sankt Joseph

en: Saint Kitts
da: Sankt Kitts

en: Saint Louis
da: Sankt Louis

en: Saint Lucy
da: Sankt Lucy

en: Saint Luke
da: Sankt Luke

en: Saint Mark
da: Sankt Mark

en: Saint Mary
da: Sankt Mary

en: Saint Mary Cayon
da: Sankt Mary Cayon

en: Saint Michael
da: Sankt Michael

en: Saint Patrick
da: Sankt Patrick

en: Saint Paul
da: Sankt Paul

en: Saint Paul Capisterre
da: Sankt Paul Capisterre

en: Saint Paul Charlestown
da: Sankt Paul Charlestown

en: Saint Peter
da: Sankt Peter

en: Saint Peter Basseterre
da: Sankt Peter Basseterre

en: Saint Philip
da: Sankt Philip

en: Saint Thomas
da: Sankt Thomas

en: Saint Thomas Lowland
da: Sankt Thomas Lowland

en: Saint Thomas Middle Island
da: Sankt Thomas Midtø

en: Saint-Barthélemy
da: Sankt-Barthélemy

en: Saint-Louis
da: Sankt-Louis

en: Saint-Martin
da: Sankt-Martin

en: Saint-Pierre-et-Miquelon
da: Sankt-Pierre-et-Miquelon

en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
da: Sakha, Republikken [Jakutien]

en: Salāmāt
da: Salamat

en: Samaná
da: Samana

en: Samarqand
da: Samarkand

en: Samegrelo-Zemo Svanet’i
da: Samegrelo-Zemo Svaneti

en: Samts’khe-Javakhet’i
da: Samtskhe-Javakheti

en: San Cristóbal
da: San Cristobal

en: San José
da: San Jose

en: San Pedro de Macorís
da: San Pedro de Macoris

en: Sankt-Peterburg
da: Sankt Petersborg

en: Santiago Rodríguez
da: Santiago Rodriguez

en: Santo Domingo de los Tsáchilas
da: Santo Domingo de los Tsachilas

en: Schleswig-Holstein
da: Slesvig-Holsten

en: Scotland
da: Skotland

en: Scottish Borders, The
da: Scottish Borders

en: Seine-Saint-Denis
da: Seine-Sankt-Denis

en: Semič
da: Semic

en: Severnaya Osetiya-Alaniya, Respublika
da: Nordossetien, Republikken

en: Sežana
da: Sezana

en: Shamal Sīnā'
da: Shamal Sina'

en: Shetland Islands
da: Shetlandsøerne

en: Shida K’art’li
da: Shida Kartli

en: Shéfa
da: Shefa

en: Shārī Bāqirmī
da: Shari Baqirmi

en: Shārī al Awsaṭ
da: Shari al Awsat

en: Sicilia
da: Sicilien

en: Sidi Bel Abbès
da: Sidi Bel Abbes

en: Sodražica
da: Sodrazica

en: Solčava
da: Solcava

en: South
da: Syd

en: South Australia
da: Sydaustralien

en: South Cotabato
da: Sydcotabato

en: South-East
da: Sydøst

en: South-West
da: Sydvest

en: Southern
da: Sydlige

en: Southern (Sierra Leone)
da: Sydlig (Sierra Leone)

en: Southern (Zambia)
da: Sydlige (Zambia)

en: Southern Grenadine Islands
da: Sydlige Grenadineøer

en: Southern Leyte
da: Sydlig Leyte

en: Southern Region
da: Sydlige region

en: Središče ob Dravi
da: Sredisce ob Dravi

en: Starče
da: Starce

en: Stavropol'skiy kray
da: Stavropol Kraj

en: Straža
da: Straza

en: Středočeský kraj
da: Centralbøhmen

en: Sucumbíos
da: Sucumbios

en: Sumalē
da: Sumale

en: Svalbard (Arctic Region)
da: Svalbard (Arktisk region)

en: Sveta Andraž v Slovenskih Goricah
da: Sveta Andraz v Slovenskih Goricah

en: Sveti Tomaž
da: Sveti Tomaz

en: Sánchez Ramírez
da: Sanchez Ramirez

en: São Domingos
da: Sao Domingos

en: São Filipe
da: Sao Filipe

en: São Lourenço dos Órgãos
da: Sao Lourenço dos Órgãos

en: São Miguel
da: Sao Miguel

en: São Paulo
da: Sao Paulo

en: São Salvador do Mundo
da: Sao Salvador do Mundo

en: São Vicente
da: Sao Vicente

en: Sétif
da: Setif

en: Sīlā
da: Sila

en: Sūhāj
da: Suahj

en: Tacuarembó
da: Tacuarembo

en: Taféa
da: Tafea

en: Taichung City
da: Taichung By

en: Tainan City
da: Tainan By

en: Taipei City
da: Taipei By

en: Tarapacá
da: Tarapaca

en: Tarrafal de São Nicolau
da: Tarrafal de Sao Nicolau

en: Tasmania
da: Tasmanien

en: Tatarstan, Respublika
da: Tatarstan, Republikken

en: Tehrān
da: Teheran

en: Tekirdağ
da: Tekirdag

en: Telford and Wrekin
da: Telford og Wrekin

en: Tibastī
da: Tibasti

en: Tiranë
da: Tirana

en: Tirol
da: Tyrol

en: Tišina
da: Tisina

en: Tougué
da: Tougue

en: Trenčiansky kraj
da: Trenciansky kraj

en: Trnavský kraj
da: Trnavsky kraj

en: Tržič
da: Trzic

en: Turnišče
da: Turnisce

en: Tyva, Respublika [Tuva]
da: Tuva, Republikken

en: Tébessa
da: Tebessa

en: Télimélé
da: Telimele

en: Tā'izz
da: Taizz

en: Tānjilī
da: Tanjili

en: T’bilisi
da: Tbilisi

en: Udmurtskaya Respublika
da: Udmurtien, Republikken

en: Ulanbaatar
da: Ulan Bator

en: Umbria
da: Umbrien

en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: United States Minor Outlying Islands
da: USA's ydre småøer

en: Upper Demerara-Berbice
da: Øvre Demerara-Berbice

en: Upper Takutu-Upper Essequibo
da: Øvre Takutu-Upper Essequibo

en: Usulután
da: Usulutan

en: Uşak
da: Usak

en: Valparaíso
da: Valparaiso

en: Vaupés
da: Vaupes

en: Velike Lašče
da: Velike Lasce

en: Venezia
da: Venedig

en: Veržej
da: Verzej

en: Veszprém (county)
da: Veszprém (land)

en: Virgin Islands
da: Jomfruøerne

en: Waddāy
da: Wadday

en: Waltham Forest
da: Waltham Skov

en: West
da: Vest

en: West Bengal
da: Vestbengalen

en: West-Vlaanderen
da: Vestflandern

en: Western Area (Freetown)
da: Vestligt område (Freetown)

en: Western Australia
da: Vestlige Australien

en: Western Cape
da: Vestkapprovinsen

en: Western Magharibi
da: Vestlige Magharibi

en: Western Samar
da: Vestlig Samar

en: Western Tobago
da: Vestlige Tobago

en: Windsor and Maidenhead
da: Windsor og Maidenhead

en: Wādī Fīrā
da: Wadi Fira

en: Yerushalayim Al Quds
da: Jerusalem

en: Yogyakarta
da: Jog­jakarta

en: Yukon Territory
da: Yukon territorierne

en: Zanjān
da: Zanjan

en: Zavrč
da: Zavrc

en: Zlínský kraj
da: Zlín

en: Zreče
da: Zrece

en: Çanakkale
da: Canakkale

en: Çankırı
da: Cankiri

en: Çorum
da: Corum

en: Ústecký kraj
da: Ústí nad Labem

en: Ādīs Ābeba
da: Adis Abeba

en: Āfar
da: Afar

en: Āmara
da: Amara

en: Āzarbāyjān-e Gharbī
da: Vestaserbajdsjan

en: Āzarbāyjān-e Sharqī
da: Østaserbajdsjan

en: Črenšovci
da: Črensovci

en: Črna na Koroškem
da: Crna na Koroskem

en: Črnomelj
da: Crnomelj

en: Īlām
da: Ilam

en: İstanbul
da: Istanbul

en: İzmir
da: Izmir

en: Şa'dah
da: Sadah

en: Şan'ā'
da: Sana

en: Şanlıurfa
da: Sanliurfa

en: Şırnak
da: Sirnak

en: Šalovci
da: Salovci

en: Šempeter-Vrtojba
da: Sempeter-Vrtojba

en: Šentilj
da: Sentilj

en: Šentjernej
da: Sentjernej

en: Šentjur
da: Sentjur

en: Šentrupert
da: Sentrupert

en: Šenčur
da: Sencur

en: Škocjan
da: Skocjan

en: Škofja Loka
da: Skofja Loka

en: Škofljica
da: Skofljica

en: Šmarje pri Jelšah
da: Smarje pri Jelsah

en: Šmarjeske Topliče
da: Smarjeske Toplice

en: Šmartno ob Paki
da: Smartno ob Paki

en: Šmartno pri Litiji
da: Smartno pri Litiji

en: Šoštanj
da: Sostanj

en: Štore
da: Store

en: Žalec
da: Zalec

en: Železniki
da: Zelezniki

en: Žetale
da: Zetale

en: Žilinský kraj
da: Zilinsky kraj

en: Žiri
da: Ziri

en: Žirovnica
da: Zirovnica

en: Žužemberk
da: Zuzemberk

en: Ḥajjar Lamīs
da: Hajjar Lamis

en: Ḩajjah
da: Hajjah

en: Ḩaḑramawt
da: Hadramawt
