iso_3166-2 - en to fr translation catalogue (1513 entries)

en: 'Ajmān
fr: Ajman

en: A Coruña
fr: La Corogne

en: Aargau
fr: Argovie

en: Aberdeen City
fr: Aberdeen ville

en: Abkhazia
fr: Abkhazie

en: Abruzzo
fr: Abruzzes

en: Abuja Capital Territory
fr: Abuja (territoire de la capitale)

en: Abşeron
fr: Absheron

en: Abū Ȥaby [Abu Dhabi]
fr: Abou Dhabi

en: Achaïa
fr: Achaïe

en: Ad Daqahlīyah
fr: Ad Daqahliyah

en: Adygeya, Respublika
fr: Adyguée

en: Agadez
fr: Agadès

en: Agalega Islands
fr: Îles Agalega

en: Agio Oros
fr: République monastique du Mont Athos

en: Aglonas novads
fr: Aglonas (commune)

en: Agrigento
fr: Agrigente

en: Agusan del Norte
fr: Agusan du Nord

en: Agusan del Sur
fr: Agusan du Sud

en: Ahvenanmaan maakunta
fr: Åland

en: Aitolia kai Akarnania
fr: Étolie-Acarnanie

en: Aizkraukles novads
fr: Aizkraukles (commune)

en: Aizputes novads
fr: Aizputes (commune)

en: Ajaria
fr: Adjarie

en: Aknīstes novads
fr: Aknīstes (commune)

en: Al Anbar
fr: Al Anbâr

en: Al Baḩr al Aḩmar
fr: Mer Rouge

en: Al Baṭḩah
fr: Batha

en: Al Buḩayrah
fr: Lac

en: Al Fayyūm
fr: Al Fayyum

en: Al Fujayrah
fr: Fujaïrah

en: Al Gharbīyah
fr: Al Gharbiyah

en: Al Iskandarīyah
fr: Al Iskandariyah

en: Al Ismā`īlīyah
fr: Al Ismailiyah

en: Al Janūbīyah
fr: Al Janubiyah

en: Al Jazīrah
fr: Gezira

en: Al Jīzah
fr: Al Jizah

en: Al Kharţūm
fr: Khartoum

en: Al Manāmah (Al ‘Āşimah)
fr: Al Manamah (Al Asimah)

en: Al Minyā
fr: Al Minya

en: Al Minūfīyah
fr: Al Minufiyah

en: Al Muḩarraq
fr: Al Muharraq

en: Al Qadisiyah
fr: Al Qadisiyya

en: Al Qalyūbīyah
fr: Al Qalyubiyah

en: Al Qaḑārif
fr: Gedaref

en: Al Qāhirah
fr: Al Qahirah

en: Al Wusţá
fr: Al Wusta

en: Al Wādī al Jadīd
fr: Al Wadi al Jadid

en: Alessandria
fr: Alexandrie

en: Almaty oblysy
fr: Almaty (région)

en: Almería
fr: Almeria

en: Alojas novads
fr: Alojas (commune)

en: Alsungas novads
fr: Alsungas (commune)

en: Altay, Respublika
fr: Altaï

en: Altayskiy kray
fr: Kraï de l'Altaï

en: Alto Paraguay
fr: Haut-Paraguay

en: Alto Paraná
fr: Haut-Paraná

en: Alytaus Apskritis
fr: Alytus

en: Alūksnes novads
fr: Alūksnes (commune)

en: Amapá
fr: Amapa

en: Amatas novads
fr: Amatas (commune)

en: Amazonas
fr: Amazone

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Ammóchostos
fr: Famagouste

en: Ampāara
fr: Ampara

en: Amurskaya oblast'
fr: Amour

en: An Najef
fr: An Najaf

en: An Nīl
fr: Fleuve Nil

en: An Nīl al Abyaḑ
fr: Nil BLanc

en: An Nīl al Azraq
fr: Nil Bleu

en: Anatoliki Makedonia kai Thraki
fr: Anatolie, Macédoine et Thrace

en: Ancona
fr: Ancône

en: Andalucía
fr: Andalousie

en: Andaman and Nicobar Islands
fr: Îles Andaman et Nicobar

en: Andjazîdja (Anjazījah)
fr: Grande Comore

en: Andjouân (Anjwān)
fr: Anjouan

en: Andorra la Vella
fr: Andorre la Vieille

en: Anse Etoile
fr: Anse Étoile

en: Antananarivo
fr: Tananarive

en: Antrim and Newtownabbey
fr: Antrim et Newtownabbey

en: Antwerpen
fr: Anvers

en: Anurādhapura
fr: Anuradhapura

en: Aosta
fr: Aoste

en: Apes novads
fr: Apes (commune)

en: Appenzell Ausserrhoden
fr: Appenzell Rhodes-Extérieures

en: Appenzell Innerrhoden
fr: Appenzell Rhodes-Intérieures

en: Aqmola oblysy
fr: Akmola

en: Aqtöbe oblysy
fr: Aktioubé

en: Aragacotn
fr: Aragatsotn

en: Aragón
fr: Aragon

en: Araucanía
fr: Araucanie

en: Ardabīl
fr: Ardabil

en: Ards and North Down
fr: Ards et North Down

en: Argolida
fr: Argolide

en: Argyll and Bute
fr: Argyll et Bute

en: Arica y Parinacota
fr: Arica et Parinacota

en: Arkadia
fr: Arcadie

en: Arkhangel'skaya oblast'
fr: Arkhangelsk

en: Armagh, Banbridge and Craigavon
fr: Armagh, Banbridge et Craigavon

en: As Sulaymaniyah
fr: As-Sulaymaniya

en: Ash Shamālīyah
fr: Nord

en: Ash Sharqīyah
fr: Ash Sharqiyah

en: Ash Shāriqah
fr: Ash Shariqah

en: Astrakhanskaya oblast'
fr: Astrakhan

en: Asturias, Principado de
fr: Asturies, principauté des

en: Aswān
fr: Aswan

en: Asyūt
fr: Asyut

en: At Ta'mim
fr: Kirkûk (At-Tâ'mîm)

en: Atakora
fr: Atacora

en: Atlántico Norte
fr: Atlantique Nord

en: Atlántico Sur
fr: Atlantique Sud

en: Attiki
fr: Attique

en: Atyraū oblysy
fr: Atyraou

en: Auces novads
fr: Auces (commune)

en: Australian Capital Territory
fr: Territoire de la capitale australienne

en: Austurland
fr: Est

en: Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)
fr: Région autonome musulmane de Mindanao (ARMM)

en: Ağcabədi
fr: Agjabadi

en: Ağdam
fr: Agdam

en: Ağdaş
fr: Agdas

en: Ağstafa
fr: Agstafa

en: Ağsu
fr: Agsu

en: Aşgabat
fr: Achgabat

en: Babītes novads
fr: Babītes (commune)

en: Babək
fr: Babak

en: Badakhshān
fr: Badakhchan

en: Baden-Württemberg
fr: Bade-Wurtemberg

en: Baghdad
fr: Bagdad

en: Baghlān
fr: Baghlan

en: Bahoruco
fr: Baoruco

en: Baḩr al Ghazāl
fr: Bahr el Gazel

en: Baja California
fr: Basse Californie

en: Baja California Sur
fr: Basse Californie méridionale

en: Baker Island
fr: Île Baker

en: Bakı
fr: Bakou

en: Balakən
fr: Balakan

en: Baldones novads
fr: Baldones (commune)

en: Balears
fr: Baléares

en: Balochistan
fr: Baloutchistan

en: Baltinavas novads
fr: Baltinavas (commune)

en: Balvu novads
fr: Balvu (commune)

en: Banghāzī
fr: Benghazi

en: Banskobystrický kraj
fr: Banská Bystrica

en: Banī Suwayf
fr: Bani Suwayf

en: Barbuda
fr: Barbade

en: Barcelona
fr: Barcelone

en: Barguna
fr: Laguna

en: Barking and Dagenham
fr: Barking et Dagenham

en: Basel-Landschaft
fr: Bâle-Campagne

en: Basel-Stadt
fr: Bâle-Ville

en: Bashkortostan, Respublika
fr: Bachkirie

en: Basilicata
fr: Basilicate

en: Basnāhira paḷāta
fr: Basnāhira

en: Bath and North East Somerset
fr: Bath et Somerset Nord-Est

en: Batys Quzaqstan oblysy
fr: Kazakhstan occidental

en: Bauskas novads
fr: Bauskas (commune)

en: Bay of Plenty
fr: Baie de Plenty

en: Bayern
fr: Bavière

en: Belgorodskaya oblast'
fr: Belgorod

en: Beograd
fr: Belgrade

en: Bergamo
fr: Bergame

en: Bern
fr: Berne

en: Berry Islands
fr: Îles Berry

en: Beverīnas novads
fr: Beverīnas (commune)

en: Beyləqan
fr: Beylaqan

en: Bicol (Region V)
fr: Bicol (Région V)

en: Biləsuvar
fr: Bilasuvar

en: Bishkek
fr: Bichkek

en: Bizkaia
fr: Biscaye

en: Bjelovarsko-bilogorska županija
fr: Bjelovar-Bilogora

en: Blackburn with Darwen
fr: Blackburn avec Darwen

en: Blekinge län
fr: Blekinge

en: Bogra
fr: Belgrade

en: Bologna
fr: Bologne

en: Bolívar
fr: Bolivar

en: Borski okrug
fr: Bor

en: Bosansko-podrinjski kanton
fr: Canton de Podrinje bosnien

en: Brandenburg
fr: Brandebourg

en: Braničevski okrug
fr: Braničevo

en: Bratislavský kraj
fr: Bratislava

en: Bremen
fr: Brème

en: Bridgend; Pen-y-bont ar Ogwr
fr: Bridgend ; Pen-y-bont ar Ogwr

en: Brighton and Hove
fr: Brighton et Hove

en: Bristol, City of
fr: Bristol ville

en: British Columbia
fr: Colombie-Britannique

en: Brno-město
fr: Brno-mesto

en: Brocēnu novads
fr: Brocēnu (commune)

en: Brodsko-posavska županija
fr: Brod-Posavina

en: Bruntál
fr: Bruntal

en: Bruxelles-Capitale, Région de;Brussels Hoofdstedelijk Gewest
fr: Bruxelles-Capitale, Région de

en: Bryanskaya oblast'
fr: Briansk

en: Brèsckaja voblasc'
fr: Brest

en: Brčko distrikt
fr: District de Brčko

en: București
fr: Bucarest

en: Burgas
fr: Bourgas

en: Burtnieku novads
fr: Burtnieku (commune)

en: Buryatiya, Respublika
fr: Bouriatie

en: Busan Gwang'yeogsi
fr: Pusan

en: Buxoro
fr: Boukhara

en: Béqaa
fr: Bekaa

en: Bío-Bío
fr: Bio-Bio

en: Bādghīs
fr: Badghis

en: Bāmyān
fr: Bamyan

en: Bīnshangul Gumuz
fr: Benishangul-Gumaz

en: Břeclav
fr: Breclav

en: Būr Sa`īd
fr: Bur Saïd

en: Būrkū
fr: Borkou

en: Būshehr
fr: Bushehr

en: Bərdə
fr: Barda

en: CALABARZON (Region IV-A)
fr: CALABARZON (Région IV-A)

en: Caerphilly; Caerffili
fr: Caerphilly ; Caerffili

en: Cagayan Valley (Region II)
fr: Vallée de Cagayan (Région II)

en: Calabria
fr: Calabre

en: California
fr: Californie

en: Camarines Norte
fr: Camarines Nord

en: Camarines Sur
fr: Camarines Sud

en: Campania
fr: Campanie

en: Canarias
fr: Canaries

en: Cantabria
fr: Cantabrique

en: Capital Territory (Honiara)
fr: Honiara (territoire de la capitale)

en: Caraga (Region XIII)
fr: Caraga (Région XIII)

en: Cardiff; Caerdydd
fr: Cardiff ; Caerdydd

en: Carmarthenshire; Sir Gaerfyrddin
fr: Carmarthenshire ; Sir Gaerfyrddin

en: Carnikavas novads
fr: Carnikavas (commune)

en: Caserta
fr: Caserte

en: Castellón
fr: Castellon

en: Castilla y León
fr: Castille et Léon

en: Castilla-La Mancha
fr: Castille-La Manche

en: Catalunya
fr: Catalogne

en: Catania
fr: Catane

en: Causeway Coast and Glens
fr: Causeway Coast et Glens

en: Ceará
fr: Ceara

en: Central Abaco
fr: Abaco Central

en: Central Andros
fr: Andros central

en: Central Bedfordshire
fr: Bedfordshire central

en: Central Eleuthera
fr: Eleuthera Central

en: Central Equatoria
fr: Équateur central

en: Central Luzon (Region III)
fr: Luzon central (Région III)

en: Central Region
fr: Région centrale

en: Central River
fr: Rivière haute

en: Central Singapore
fr: Singapour centre

en: Central Visayas (Region VII)
fr: Visayas central (Région VII)

en: Ceredigion; Sir Ceredigion
fr: Ceredigion ; Sir Ceredigion

en: Cesvaines novads
fr: Cesvaines (commune)

en: Chahār Mahāll va Bakhtīārī
fr: Chahar Mahaal-o-Bakhtiari

en: Chalkidiki
fr: Chalcidique

en: Chania
fr: La Canée

en: Chatham Islands Territory
fr: Territoire des îles Chatham

en: Chechenskaya Respublika
fr: Tchétchénie

en: Chefchaouen
fr: Chefchaouene

en: Chelyabinskaya oblast'
fr: Tchéliabinsk

en: Cherkas'ka Oblast'
fr: Tcherkassy

en: Chernihivs'ka Oblast'
fr: Tchernihiv

en: Chernivets'ka Oblast'
fr: Bucovine

en: Cheshire East
fr: Cheshire oriental

en: Cheshire West and Chester
fr: Cheshire occidental et Chester

en: Chhukha
fr: Chukha

en: Chiay City
fr: Chiay (ville)

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
fr: 	Tchoukotka

en: Chungcheongbukdo
fr: Chungcheong septentrional

en: Chungcheongnamdo
fr: Chungcheong méridional

en: Chuvashskaya Respublika
fr: Tchouvachie

en: Chü
fr: Chuy

en: Ciblas novads
fr: Ciblas (commune)

en: Ciego de Ávila
fr: Ciego de Avila

en: City of Freeport
fr: Ville de Freeport

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
fr: Ville autonome de Buenos Aires

en: Ciudad de México
fr: Ville de Mexico

en: Coahuila de Zaragoza
fr: État de Coahuila de Zaragoza

en: Coast
fr: Côte

en: Como
fr: Côme

en: Compostela Valley
fr: Véllée de Compostelle

en: Connacht
fr: Connaught

en: Cordillera
fr: Cordillère

en: Cordillera Administrative Region (CAR)
fr: Région administrative de Cordillera (CAR)

en: Cordoba
fr: Córdoba

en: Cornwall
fr: Cornouailles

en: Cremona
fr: Crémone

en: Crooked Island and Long Cay
fr: Île Crooked et Long Cay

en: Culfa
fr: Julfa

en: Cumbria
fr: Cumbrie

en: Cuneo
fr: Cunéo

en: Cusco [Cuzco]
fr: Cuzco

en: Cáceres
fr: Caceres

en: Cádiz
fr: Cadix

en: Córdoba
fr: Cordoba

en: Cēsu novads
fr: Cēsu (commune)

en: Cəbrayıl
fr: Jabrayil

en: Cəlilabab
fr: Jalilabad

en: Dadra and Nagar Haveli
fr: Dadra et Nagar Haveli

en: Daegu Gwang'yeogsi
fr: Saegu

en: Daejeon Gwang'yeogsi
fr: Daejeon

en: Dagdas novads
fr: Dagdas (commune)

en: Dagestan, Respublika
fr: Daguestan

en: Dakuṇu paḷāta
fr: Dakuṇu

en: Dalarnas län
fr: Dalécarlie

en: Daugavpils novads
fr: Daugavpils (commune)

en: Davao (Region XI)
fr: Davao (Région XI)

en: Davao Oriental
fr: Davao oriental

en: Davao del Norte
fr: Davao du Nord

en: Davao del Sur
fr: Davao du Sud

en: Daşkəsən
fr: Daskasan

en: Denbighshire; Sir Ddinbych
fr: Denbighshire ; Sir Ddinbych

en: Dependencias Federales
fr: Dépendances fédérales

en: Derry and Strabane
fr: Derry et Strabane

en: Dhaka
fr: Dacca

en: Dimashq
fr: Damas

en: Dinagat Islands
fr: Îles Dinagat

en: Dirē Dawa
fr: Dire Dawa

en: District of Columbia
fr: District de Columbia

en: Distrito Capital de Bogotá
fr: District de la capitale Bogota

en: Distrito Federal
fr: District fédéral

en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
fr: District National.(Santo Domingo)

en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
fr: Dniepropetrovsk

en: Dobeles novads
fr: Dobeles (commune)

en: Dobrich
fr: Dobritch

en: Dodekanisos
fr: Dodécanèse

en: Dolnośląskie
fr: Basse-Silésie

en: Domažlice
fr: Domazlice

en: Donets'ka Oblast'
fr: Donetsk

en: Drama
fr: Dráma

en: Dubayy
fr: Dubaï

en: Dubrovačko-neretvanska županija
fr: Dubrovnik-Neretva

en: Dumfries and Galloway
fr: Dumfries et Galloway

en: Dumyāt
fr: Dumyat

en: Dundagas novads
fr: Dundagas (commune)

en: Dundee City
fr: Dundee ville

en: Durbes novads
fr: Durbes (commune)

en: Durham County
fr: Comté de Durham

en: Dytiki Ellada
fr: Grèce occidentale

en: Dytiki Makedonia
fr: Macédoine occidentale

en: Dāykundī
fr: Daykundi

en: Děčín
fr: Decin

en: East
fr: Est

en: East Ayrshire
fr: Ayrshire oriental

en: East Berbice-Corentyne
fr: Berbice Oriental-Courantyne

en: East Dunbartonshire
fr: Dunbartonshire oriental

en: East Grand Bahama
fr: Grand Bahama orientale

en: East Lothian
fr: Lothian oriental

en: East New Britain
fr: Nouvelle-Bretagne orientale

en: East Renfrewshire
fr: Renfrewshire oriental

en: East Riding of Yorkshire
fr: Riding of Yorkshire oriental

en: East Sepik
fr: Spik oriental

en: East Sussex
fr: Sussex oriental

en: Eastern
fr: Est

en: Eastern Cape
fr: Cap-Oriental

en: Eastern Equatoria
fr: Équateur Oriental

en: Eastern Highlands
fr: Highlands orientaux

en: Eastern Samar
fr: Samar Oriental

en: Eastern Tobago
fr: Tobago oriental

en: Eastern Visayas (Region VIII)
fr: Visayas oriental (Région VIII)

en: Edinburgh, City of
fr: Edimbourg ville

en: El Bayadh
fr: El-Bayadh

en: El Beni
fr: Beni

en: El Seybo [El Seibo]
fr: El Seibo

en: El Tarf
fr: El-Taref

en: Elbasan
fr: elbasan

en: Emilia-Romagna
fr: Émilie-Romagne

en: Enewetak
fr: Eniwetok

en: England
fr: Angleterre

en: England and Wales
fr: Angleterre et Galles

en: English River
fr: La Rivière Anglaise

en: Engures novads
fr: Engures (commune)

en: Entre Rios
fr: Entre Ríos

en: Erevan
fr: Yerevan

en: Espírito Santo
fr: Espirito Santo

en: Essequibo Islands-West Demerara
fr: Îles d'Essequibo-Demerara occidental

en: Etelä-Karjala
fr: Carélie du Sud

en: Etelä-Pohjanmaa
fr: Ostrobotnie du Sud

en: Etelä-Savo
fr: Savonie du Sud

en: Evros
fr: Évros

en: Evrytania
fr: Eurytanie

en: Evvoias
fr: Eubée

en: Extremadura
fr: Extramadoure

en: Eşfahān
fr: Ispahan

en: Far North
fr: Extrême-Nord

en: Farg'ona
fr: Ferghana

en: Farāh
fr: Farah

en: Federacija Bosne i Hercegovine
fr: Fédération de Bosnie et Herzégovine

en: Federally Administered Tribal Areas
fr: Zones tribales administrées fédéralement

en: Fermanagh and Omagh
fr: Fermanagh et Omagh

en: Ferrara
fr: Ferrare

en: Firenze
fr: Florence

en: Flintshire; Sir y Fflint
fr: Flintshire ; Sir y Fflint

en: Florida
fr: Floride

en: Florina
fr: Flórina

en: Fokida
fr: Phocide

en: Free State
fr: État-Libre

en: Friesland
fr: Frise

en: Friuli-Venezia Giulia
fr: Frioul-Vénétie julienne

en: Frýdek Místek
fr: Frydek Mistek

en: Fthiotida
fr: Phthiotide

en: Fārs
fr: Fars

en: Fāryāb
fr: Faryab

en: Gabú
fr: Gabu

en: Galicia
fr: Galice

en: Galápagos
fr: Galapagos

en: Gambēla Hizboch
fr: Gambela

en: Gang'weondo
fr: Gangwon

en: Garkalnes novads
fr: Garkalnes (commune)

en: Gegarkunik'
fr: Gegharkunik

en: Gelderland
fr: Gueldre

en: Genova
fr: Gênes

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Gharb Dārfūr
fr: Darfour occidental

en: Ghaznī
fr: Ghazni

en: Ghōr
fr: Ghor

en: Gilbert Islands
fr: Îles Gilbert

en: Gipuzkoa
fr: Guipuscoa

en: Girona
fr: Gérone

en: Gisborne District
fr: District de Gisborne

en: Glarus
fr: Glaris

en: Glasgow City
fr: Glasgow ville

en: Goiás
fr: Goias

en: Golestān
fr: Golestan

en: Gotlands län
fr: Île de Gotland

en: Govi-Altay
fr: Govi-Altaï

en: Grad Zagreb
fr: Ville de Zagreb

en: Granada
fr: Grenade

en: Grand Anse Mahe
fr: Grand'Anse Mahé

en: Grand Anse Praslin
fr: Grand'Anse Praslin

en: Grand-Est
fr: Grand Est

en: Graubünden
fr: Grisons

en: Great Britain
fr: Grande-Bretagne

en: Greater Accra
fr: Grand Accra

en: Grobiņas novads
fr: Grobiņas (commune)

en: Groningen
fr: Groningue

en: Guantánamo
fr: Guantanamo

en: Gulbenes novads
fr: Gulbenes (commune)

en: Gulf
fr: Golfe

en: Gwangju Gwang'yeogsi
fr: Gwangju

en: Gyeonggido
fr: Gyeonggi

en: Gyeongsangbukdo
fr: Gyeongsang septentrional

en: Gyeongsangnamdo
fr: Gyeongsang méridional

en: Gävleborgs län
fr: Gävleborg

en: Göyçay
fr: Göycay

en: Găgăuzia, Unitatea teritorială autonomă
fr: Gagaouzie, unité territoriale de

en: Gīlān
fr: Gilan

en: Gədəbəy
fr: Gadabay

en: Gəncə
fr: Gandja

en: Ha
fr: Haa

en: Hacıqabul
fr: Hajigabul

en: Hallands län
fr: Halland

en: Hamadān
fr: Hamedan

en: Hambantŏṭa
fr: Hambantota

en: Hamburg
fr: Hambourg

en: Hamgyŏng-bukto
fr: Hamgyŏng septentrional

en: Hamgyŏng-namdo
fr: Hamgyŏng méridional

en: Hammersmith and Fulham
fr: Hammersmith et Fulham

en: Haskovo
fr: Khaskovo

en: Havlíčkův Brod
fr: Havlickuv Brod

en: Hawke's Bay
fr: Baie de Hawke

en: Hebron
fr: Hébron

en: Hefa
fr: Haïfa

en: Hercegovačko-neretvanski kanton
fr: Canton de Neretva-Hezegovine

en: Herāt
fr: Hérat

en: Hessen
fr: Hesse

en: Hiirsan
fr: Hiiran

en: Hodonín
fr: Hodonin

en: Holguín
fr: Holguin

en: Homel'skaja voblasc'
fr: Homiel

en: Horad Minsk
fr: Ville de Minsk

en: Hormozgān
fr: Hormozgan

en: Howland Island
fr: Ile Howland

en: Hradec Králové
fr: Hradec Kralové

en: Hrodzenskaja voblasc'
fr: Hrodna

en: Hsinchui City
fr: Hsinchui (ville)

en: Huíla
fr: Huila

en: Hwanghae-bukto
fr: Hwanghae septentrional

en: Hwanghae-namdo
fr: Hwanghae méridional

en: Hà Nội
fr: Hanoi

en: Höfuðborgarsvæðið
fr: Région de la capitale

en: Hārerī Hizb
fr: Harar

en: Hải Phòng
fr: Hai Phong

en: Hồ Chí Minh [Sài Gòn]
fr: Ho Chi Minh-Ville (Saigon)

en: Iecavas novads
fr: Iecavas (commune)

en: Ikšķiles novads
fr: Ikšķiles (commune)

en: Ileia
fr: Élide

en: Ilhas de Barlavento
fr: Îles de Barlavento

en: Ilhas de Sotavento
fr: Îles de Sotavento

en: Illes Balears
fr: Îles Baléares

en: Ilocos (Region I)
fr: Ilocos (Région I)

en: Ilocos Norte
fr: Ilocos Nord

en: Ilocos Sur
fr: Ilocos Sud

en: Ilūkstes novads
fr: Ilūkstes (commune)

en: Imathia
fr: Émathie

en: Imeret’i
fr: Iméréthie

en: Incheon Gwang'yeogsi
fr: Incheon

en: Innīdī
fr: Ennedi

en: Inčukalna novads
fr: Inčukalna (commune)

en: Ionia Nisia
fr: Îles ioniennes

en: Irakleio
fr: Heraklion

en: Irkutiskaya oblast'
fr: Irkoutsk

en: Isla de la Juventud
fr: Île de la Juventud

en: Islas de la Bahía
fr: Îles de la Baie

en: Isle of Anglesey; Sir Ynys Môn
fr: Île d'Anglesey ; Sir Ynys Môn

en: Isle of Wight
fr: Île de Wight

en: Isles of Scilly
fr: Îles Scilly

en: Istarska županija
fr: Istrie

en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
fr: Ivano-Frankivs (Galicie centrale)

en: Ivanovskaya oblast'
fr: Ivanovo

en: Jablanički okrug
fr: Jablaniča

en: Jakarta Raya
fr: Jakarta

en: Jammu and Kashmir
fr: Jammu et Cachemire

en: Jan Mayen (Arctic Region)
fr: Jan Mayen (région arctique)

en: Janūb Dārfūr
fr: Darfour méridional

en: Janūb Kurdufān
fr: Kordofan méridional

en: Janūb Sīnā'
fr: Janub Sina

en: Jarvis Island
fr: Île Jarvis

en: Jaunjelgavas novads
fr: Jaunjelgavas (commune)

en: Jaunpiebalgas novads
fr: Jaunpiebalgas (commune)

en: Jaunpils novads
fr: Jaunpils (commune)

en: Jawa
fr: Java

en: Jawa Barat
fr: Java-Ouest

en: Jawa Tengah
fr: Java-Centre

en: Jawa Timur
fr: Java-Est

en: Jaén
fr: Jaen

en: Jejudo
fr: Jeju

en: Jelgavas novads
fr: Jelgavas (commune)

en: Jenin
fr: Jénine

en: Jeonrabukdo
fr: Jeolla septentrional

en: Jeonranamdo
fr: Jeolla méridional

en: Jericho - Al Aghwar
fr: Jéricho - Al Aghwar

en: Jerusalem
fr: Jérusalem

en: Jeseník
fr: Jesenik

en: Jihomoravský kraj
fr: Moravie du Sud

en: Jihočeský kraj
fr: Bohême du Sud

en: Jindřichův Hradec
fr: Jindrichuv Hradec

en: Jizzax
fr: Jizzakh

en: Jičín
fr: Jicin

en: Johnston Atoll
fr: Atoll Johnston

en: Jowzjān
fr: Jowzjan

en: Južnobanatski okrug
fr: Južnobanat

en: Južnobački okrug
fr: Južnobač

en: Jämtlands län
fr: Jämtland

en: Jõgevamaa
fr: Jogevamaa

en: Jönköpings län
fr: Jönköping

en: Jēkabpils novads
fr: Jēkabpils (commune)

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
fr: Kabardino-Balkarie

en: Kakhet’i
fr: Kakhétie

en: Kalimantan Barat
fr: Kalimantan-Ouest

en: Kalimantan Selatan
fr: Kalimantan-Sud

en: Kalimantan Tengah
fr: Kalimantan-Centre

en: Kalimantan Timur
fr: Kalimantan-Est

en: Kaliningradskaya oblast'
fr: Kaliningrad

en: Kalmar län
fr: Kalmar

en: Kalmykiya, Respublika
fr: Kalmoukie

en: Kaluzhskaya oblast'
fr: Kalouga

en: Kamchatskiy kray
fr: Kamtchatka

en: Kandahār
fr: Kandahar

en: Kandavas novads
fr: Kandavas (commune)

en: Kanton Sarajevo
fr: Canton de Sarajevo

en: Kanton br. 10 (Livanjski kanton)
fr: Canton de Bosnie de l'Ouest

en: Kaohsiung City
fr: Kaohsiung (ville)

en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
fr: Karatchaïévo-Tcherkessie

en: Karbala'
fr: Karbala

en: Kardzhali
fr: Kardjali

en: Kareliya, Respublika
fr: Carélie

en: Karlovarský kraj
fr: Karlovy Vary

en: Karlovačka županija
fr: Karlovac

en: Karlovy Vary
fr: Carlsbad

en: Karviná
fr: Karvina

en: Kaskazini Pemba
fr: Pemba Nord

en: Kaskazini Unguja
fr: Unguja Nord

en: Kassalā
fr: Kassala

en: Kauno Apskritis
fr: Kaunas

en: Kaḷutara
fr: Kalutara

en: Keelung City
fr: Keelung (ville)

en: Kefallonia
fr: Céphalonie

en: Kemerovskaya oblast'
fr: Kemerevo

en: Kensington and Chelsea
fr: Kensington et Chelsea

en: Kentriki Makedonia
fr: Macédoine centrale

en: Kepulauan Riau
fr: Îles Riau

en: Kerkyra
fr: Corfou

en: Kermān
fr: Kerman

en: Kermānshāh
fr: Kermanshah

en: Kerýneia
fr: Kyrenia

en: Keski-Pohjanmaa
fr: Ostrobotnie-Centrale

en: Keski-Suomi
fr: Finlande-Centrale

en: Khabarovskiy kray
fr: Khabarovsk

en: Khakasiya, Respublika
fr: Khakassie

en: Khanty-Mansiysky avtonomnyy okrug-Yugra
fr: Khantys-Mansis

en: Kharkivs'ka Oblast'
fr: Kharkov

en: Khersons'ka Oblast'
fr: Kherson

en: Khmel'nyts'ka Oblast'
fr: Khmelnytskyï

en: Khorāsān-e Janūbī
fr: Khorasan méridional

en: Khorāsān-e Razavī
fr: Khorasan central

en: Khorāsān-e Shemālī
fr: Khorasan septentrional

en: Khūzestān
fr: Khuzestan

en: Kilimanjaro
fr: Kilimandjaro

en: Kilinŏchchi
fr: Kilinochchi

en: Kilkis
fr: Kilkís

en: Kingston upon Thames
fr: Kingston s/ Tamise

en: Kirovohrads'ka Oblast'
fr: Kirovograd

en: Kirovskaya oblast'
fr: Kirov

en: Klaipėdos Apskritis
fr: Klaipėda

en: Kocēnu novads
fr: Kocēnu (commune)

en: Kohgīlūyeh va Būyer Ahmad
fr: Kohkiluyeh-o-Boyer Ahmad

en: Kokneses novads
fr: Kokneses (commune)

en: Kolubarski okrug
fr: Kolubara

en: Kolín
fr: Kolin

en: Komi, Respublika
fr: Komis

en: Kommune Kujalleq
fr: Municipalité de Kujalleq

en: Kommuneqarfik Sermersooq
fr: Municipalité de Sermersooq

en: Komondjari
fr: Komandjoari

en: Koprivničko-križevačka županija
fr: Koprivnica-Križevci

en: Kordestān
fr: Kurdistan

en: Korinthia
fr: Corinthie

en: Kosovo-Metohija
fr: Kosovo

en: Kosovski okrug
fr: Kosovo

en: Kosovsko-Mitrovački okrug
fr: Kosovo Mitroviča

en: Kosovsko-Pomoravski okrug
fr: Kosovo-Pomoravlje

en: Kostromskaya oblast'
fr: Kostroma

en: Kotayk'
fr: Kotayk

en: Kouffo
fr: Couffo

en: Košický kraj
fr: Košice

en: Kraj Vysočina
fr: Région de Vysocina

en: Krapinsko-zagorska županija
fr: Krapina-Zagorje

en: Krasnodarskiy kray
fr: Krasnodar

en: Krasnoyarskiy kray
fr: Krasnoïarsk

en: Krimuldas novads
fr: Krimuldas (commune)

en: Kriti
fr: Crète

en: Krong Kaeb
fr: Kaeb

en: Krong Pailin
fr: Païlin

en: Kronobergs län
fr: Kronoberg

en: Krustpils novads
fr: Krustpils (commune)

en: Královéhradecký kraj
fr: Hradec Králové

en: Krāslavas novads
fr: Krāslavas (commune)

en: Kujawsko-pomorskie
fr: Cujavie-Poméranie

en: Kuldīgas novads
fr: Kuldīgas (commune)

en: Kurganskaya oblast'
fr: Kourgan

en: Kurskaya oblast'
fr: Koursk

en: Kuruṇægala
fr: Kurunegala

en: Kusini Pemba
fr: Pemba Sud

en: Kusini Unguja
fr: Unguja Sud

en: Kutná Hora
fr: Kutna Hora

en: Kyklades
fr: Cyclades

en: Kymenlaakso
fr: Vallée de la Kymi

en: Kyustendil
fr: Kyoustendil

en: Kyïvs'ka Oblast'
fr: Kiev

en: Kyïvs'ka mis'ka rada
fr: Municipalité de Kiev

en: Kärnten
fr: Carinthie

en: Kægalla
fr: Kegalla

en: Kürdəmir
fr: Kürdamir

en: Kābul
fr: Kaboul

en: Kānim
fr: Kanem

en: Kāpīsā
fr: Kapisa

en: Kārsavas novads
fr: Kārsavas (commune)

en: Kŏḷamba
fr: Colombo

en: Kǝngǝrli
fr: Kangarli

en: Kəlbəcər
fr: Kalbacar

en: K’vemo K’art’li
fr: Kvemo Kartli

en: L'vivs'ka Oblast'
fr: Lviv (Galicie occidentale)

en: La Estrelleta [Elías Piña]
fr: La Estrelleta [Elias Piña]

en: Laghmān
fr: Laghman

en: Lakes
fr: Lacs

en: Lakonia
fr: Laconie

en: Lanao del Norte
fr: Lanao du Nord

en: Lanao del Sur
fr: Lanao du Sud

en: Lappi
fr: Laponie

en: Larisa
fr: Larissa

en: Lazio
fr: Latium

en: Laçın
fr: Lacın

en: Lefkada
fr: Leucade

en: Lefkosía
fr: Nicosie

en: Lemesós
fr: Limassol

en: Leningradskaya oblast'
fr: Leningrad

en: Leste
fr: Est

en: Lesvos
fr: Lesbos

en: León
fr: Léon

en: Lhuentse
fr: Lhuntse

en: Liberecký kraj
fr: liberec

en: Lielvārdes novads
fr: Lielvārdes (commune)

en: Liguria
fr: Ligurie

en: Limbažu novads
fr: Limbažu (commune)

en: Limburg
fr: Limourg

en: Limón
fr: Limon

en: Line Islands
fr: Îles Line

en: Lipetskaya oblast'
fr: Lipetsk

en: Lisboa
fr: Lisbonne

en: Lisburn and Castlereagh
fr: Lisburn et Castlereagh

en: Litoměřice
fr: Litomerice

en: Littoral
fr: Litoral

en: Livorno
fr: Livourne

en: Ličko-senjska županija
fr: Lika-Senj

en: Lombardia
fr: Lombardie

en: London, City of
fr: Londres ville

en: Lorestān
fr: Lorestan

en: Lory
fr: Lori

en: Los Ríos
fr: Los Rios

en: Louisiana
fr: Louisiane

en: Lovech
fr: Lovetch

en: Lower River
fr: Rivière basse

en: Lubelskie
fr: Lublin

en: Lubuskie
fr: Lubusz

en: Lubānas novads
fr: Lubānas (commune)

en: Lucca
fr: Lucques

en: Ludzas novads
fr: Ludzas (commune)

en: Luhans'ka Oblast'
fr: Lougansk

en: Luzern
fr: Lucerne

en: Lárnaka
fr: Larnaca

en: Līgatnes novads
fr: Līgatnes (commune)

en: Līvānu novads
fr: Līvānu (commune)

en: Lōgar
fr: Logar

en: Lūqūn al Gharbī
fr: Logone-Occidental

en: Lūqūn ash Sharqī
fr: Logone-Oriental

en: Lənkəran
fr: Lankaran

en: MIMAROPA (Region IV-B)
fr: MIMAROPA (Région IV-B)

en: Madhyama paḷāta
fr: Madhyama

en: Madonas novads
fr: Madonas (commune)

en: Madrid, Comunidad de
fr: Madrid, Communauté de

en: Madīnat Injamīnā
fr: Ville de Ndjamena

en: Magadanskaya oblast'
fr: Magadan

en: Magallanes y Antártica Chilena
fr: Magellan et Antarctique chilien

en: Magnisia
fr: Magnésie

en: Magura
fr: Fgura

en: Mahilëuskaja voblasc'
fr: Moguilev

en: Makkah
fr: La Mecque

en: Malange
fr: Malanje

en: Maluku
fr: Moluques

en: Maluku Utara
fr: Moluques-Nord

en: Manabí
fr: Manabi

en: Mangghystaū oblysy
fr: Manguistaou

en: Mantova
fr: Mantoue

en: Maputo (city)
fr: Maputo (ville)

en: Maranhão
fr: Maranhao

en: Marijampolės Apskritis
fr: Marijampolė

en: Mariy El, Respublika
fr: Maris

en: Markazī
fr: Markazi

en: Marlborough District
fr: District de Marlborough

en: María Trinidad Sánchez
fr: Maria Trinidad Sanchez

en: Masallı
fr: Masalli

en: Mashonaland Central
fr: Mashonaland central

en: Mashonaland East
fr: Mashonaland oriental

en: Mashonaland West
fr: Mashonaland occidental

en: Masqaţ
fr: Mascate

en: Matabeleland North
fr: Matabeleland septentrional

en: Matabeleland South
fr: Matabeleland méridional

en: Matrūh
fr: Matruh

en: Mazowieckie
fr: Mazovie

en: Mazsalacas novads
fr: Mazsalacas (commune)

en: Mačvanski okrug
fr: Mačvan

en: Małopolskie
fr: Petite-Pologne

en: Mecklenburg-Vorpommern
fr: Mecklembourg-Poméranie occidentale

en: Merthyr Tydfil; Merthyr Tudful
fr: Merthyr Tydfil ; Merthyr Tudful

en: Messina
fr: Messine

en: Messinia
fr: Messénie

en: Međimurska županija
fr: Međimurje

en: Mid Ulster
fr: Mid-Ulster

en: Mid and East Antrim
fr: Mid et East Antrim

en: Midtjylland
fr: Jutland central

en: Midway Islands
fr: Îles Midway

en: Milano
fr: Milan

en: Milne Bay
fr: Baie de Milne

en: Mindoro Occidental
fr: Mindoro occidental

en: Mindoro Oriental
fr: Mindoro oriental

en: Mingəçevir
fr: Mingachevir

en: Minskaja voblasc'
fr: Minsk

en: Misamis Occidental
fr: Misamis occidental

en: Misamis Oriental
fr: Misamis oriental

en: Mladá Boleslav
fr: Mlada Boleslav

en: Modena
fr: Modène

en: Monggar
fr: Mongar

en: Monmouthshire; Sir Fynwy
fr: Monmouthshire ; Sir Fynwy

en: Monza e Brianza
fr: Monza et Brianza

en: Moore's Island
fr: Île de Moore

en: Moravički okrug
fr: Moraviča

en: Moravskoslezský kraj
fr: Moravie-Silésie

en: Mordoviya, Respublika
fr: Mordovie

en: Moskovskaya oblast'
fr: Moscou

en: Moskva
fr: Moscou

en: Mountain Province
fr: Province de la Montagne

en: Moûhîlî (Mūhīlī)
fr: Mohéli

en: Msila
fr: M'Sila

en: Mts’khet’a-Mt’ianet’i
fr: Mtskheta-Mtianeti

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
fr: Municipalité métropolitaine de Lima

en: Murcia
fr: Murcie

en: Murcia, Región de
fr: Murcei, région de

en: Murmanskaya oblast'
fr: Mourmansk

en: Mykolaïvs'ka Oblast'
fr: Mykolaïv

en: Málaga
fr: Malaga

en: México
fr: Mexico

en: Mālpils novads
fr: Mālpils (commune)

en: Māndūl
fr: Mandoul

en: Mārupes novads
fr: Mārupes (commune)

en: Mātale
fr: Matale

en: Mātara
fr: Matara

en: Māyū Kībbī al Gharbī
fr: Mayo-Kebbi-Ouest

en: Māyū Kībbī ash Sharqī
fr: Mayo-Kebbi-Est

en: Māzandarān
fr: Mazandaran

en: Mērsraga novads
fr: Mērsraga (commune)

en: Mělník
fr: Melnik

en: Naama
fr: Naâma

en: Nairobi Municipality
fr: Commune de Nairobi

en: Nangarhār
fr: Nangarhar

en: Naouri
fr: Nahouri

en: Napoli
fr: Naples

en: Narail
fr: Nara

en: National Capital District (Port Moresby)
fr: Port-Moresby (district de la capitale)

en: National Capital Region
fr: Région de la capitale nationale

en: Naukšēnu novads
fr: Naukšēnu (commune)

en: Navarra / Nafarroa
fr: Navarre

en: Navarra, Comunidad Foral de / Nafarroako Foru Komunitatea
fr: Navarre, communauté florale de

en: Navassa Island
fr: Île Navassa

en: Naxçıvan
fr: Nakhitchevan

en: Neath Port Talbot; Castell-nedd Port Talbot
fr: Neath Port Talbot ; Castell-nedd Port Talbot

en: Neftçala
fr: Neftchala

en: Negros Occidental
fr: Negros occidental

en: Negros Oriental
fr: Negros oriental

en: Nenetskiy avtonomnyy okrug
fr: Nénétsie

en: Neretas novads
fr: Neretas (commune)

en: New Brunswick
fr: Nouveau Brunswick

en: New Ireland
fr: Nouvelle-Irlande

en: New Mexico
fr: Nouveau-Mexique

en: New South Wales
fr: Nouvelle-Galles-du-Sud

en: Newcastle upon Tyne
fr: Newcastle s/ Tyne

en: Newfoundland and Labrador
fr: Terre-Neuve-et-Labrador

en: Newport; Casnewydd
fr: Newport ; Casnewydd

en: Newry, Mourne and Down
fr: Newry, Mourne et Down

en: Nidwalden
fr: Nidwald

en: Niedersachsen
fr: Basse-Saxe

en: Niederösterreich
fr: Basse-Autriche

en: Nitriansky kraj
fr: Nitra

en: Nizhegorodskaya oblast'
fr: Nijni Novgorod

en: Nišavski okrug
fr: Nišava

en: Nkhata Bay
fr: Baie de Nkhata

en: Noord-Brabant
fr: Brabant septentrional

en: Noord-Holland
fr: Hollande septentrionale

en: Nordjylland
fr: Jutland septentrional

en: Nordrhein-Westfalen
fr: Rhénanie du Nord-Westfalie

en: Norrbottens län
fr: Botnie du Nord

en: Norte
fr: Nord

en: North
fr: Nord

en: North Abaco
fr: Abaco septentrional

en: North Andros
fr: Andros septentrional

en: North Ayrshire
fr: Ayrshire septentrional

en: North Bank
fr: Rive nord

en: North Carolina
fr: Caroline du Nord

en: North Central
fr: Centre-Nord

en: North Cotabato
fr: Cotabato Nord

en: North Dakota
fr: Dakota du Nord

en: North East
fr: Nord-Est

en: North East Lincolnshire
fr: Lincolnshire nord-est

en: North Eleuthera
fr: Eleuthera septentrional

en: North Gaza
fr: Gaza du Nord

en: North Island
fr: Île du Nord

en: North Lanarkshire
fr: Lanarkshire septentrional

en: North Lincolnshire
fr: Lincolnshire septentrional

en: North Somerset
fr: Somerset septentrional

en: North Tyneside
fr: Tyneside septentrional

en: North West
fr: Nord-Ouest

en: North Yorkshire
fr: Yorkshire septentrional

en: North-East
fr: Nord-est

en: North-Eastern Kaskazini Mashariki
fr: Kaskazini Mashariki Nord-Est

en: North-West
fr: Nord-Ouest

en: North-West (Cameroon)
fr: Nord-Ouest

en: North-West (South Africa)
fr: Nord-Ouest

en: North-Western
fr: North-Ouest

en: Northern
fr: Nord

en: Northern Bahr el-Ghazal
fr: Bahr el-Ghazal du Nord

en: Northern Cape
fr: Cap-du-Nord

en: Northern Ireland
fr: Irlande du Nord

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Northern Mindanao (Region X)
fr: Mindanao septentrional (Région X)

en: Northern Region
fr: Région septentrionale

en: Northern Samar
fr: Samar septentrional

en: Northern Territory
fr: Territoire du Nord

en: Northland
fr: Pays du Nord

en: Northwest Territories
fr: Territoires-du-Nord-Ouest

en: Norðurland eystra
fr: Nord-est

en: Norðurland vestra
fr: Nord-Ouest

en: Nova Scotia
fr: Nouvelle-Écosse

en: Novara
fr: Novare

en: Novgorodskaya oblast'
fr: Novgorod

en: Novosibirskaya oblast'
fr: Novossibirsk

en: Nový Jičín
fr: Novy Jicin

en: Nueva Ecija
fr: Nouvelle-Ecija

en: Nueva Segovia
fr: Nouvelle Ségovie

en: Nueva Vizcaya
fr: Nouvelle-Biscaye

en: Nuevo León
fr: Nouveau León

en: Nusa Tenggara Barat
fr: Îles de la Sonde occidentales

en: Nusa Tenggara Timur
fr: Îles de la Sonde orientales

en: Nuvara Ĕliya
fr: Nuwara Eliya

en: Náchod
fr: Nachod

en: Næ̆gĕnahira paḷāta
fr: Næ̆gĕnahira

en: Nīcas novads
fr: Nīcas (commune)

en: Nīmrōz
fr: Nimruz

en: Nūristān
fr: Nourestan

en: Oberösterreich
fr: Haute-Autriche

en: Obwalden
fr: Obwald

en: Odes'ka Oblast'
fr: Odessa

en: Ogres novads
fr: Ogres (commune)

en: Olaines novads
fr: Olaines (commune)

en: Olomoucký kraj
fr: Olomouc

en: Omskaya oblast'
fr: Omsk

en: Ongtüstik Qazaqstan oblysy
fr: Kazakhstan méridional

en: Oost-Vlaanderen
fr: Flandre-Orientale

en: Opolskie
fr: Opole (Silésie centrale)

en: Orenburgskaya oblast'
fr: Orenbourg

en: Orkney Islands
fr: Îles Orkney

en: Orlovskaya oblast'
fr: Orel

en: Oromīya
fr: Oromia

en: Osječko-baranjska županija
fr: Osijek-Baranja

en: Ostrava-město
fr: Ostrava-ville

en: Oum el Bouaghi
fr: Oum El-Bouaghi

en: Ozolnieku novads
fr: Ozolnieku (commune)

en: Oğuz
fr: Oguz

en: Padova
fr: Padoue

en: Paktiyā
fr: Paktia

en: Paktīkā
fr: Paktika

en: Palermo
fr: Palerme

en: Palmyra Atoll
fr: Atoll Palmyra

en: Panamá
fr: Panama

en: Panevėžio Apskritis
fr: Panevėžys

en: Panjshayr
fr: Panchir

en: Paraná
fr: Parana

en: Paraíba
fr: Paraiba

en: Pardubický kraj
fr: Pardubice

en: Parma
fr: Parme

en: Parwān
fr: Parwan

en: Pará
fr: Para

en: Pavia
fr: Pavie

en: Pavlodar oblysy
fr: Pavlodar

en: Pays-de-la-Loire
fr: Pays de la Loire

en: Pazardzhik
fr: Pazardjik

en: País Vasco / Euskal Herria
fr: Pays Basque

en: Pelhřimov
fr: Pelhrimov

en: Peloponnisos
fr: Péloponnèse

en: Pembrokeshire; Sir Benfro
fr: Pembrokeshire ; Sir Benfro

en: Pennsylvania
fr: Pennsylvanie

en: Penzenskaya oblast'
fr: Penza

en: Permskiy kray
fr: Perm

en: Pernambuco
fr: Pernambouc

en: Perth and Kinross
fr: Perth et Kinross

en: Perugia
fr: Pérouse

en: Pesaro e Urbino
fr: Pésaro et Urbino

en: Pećki okrug
fr: Peć

en: Phoenix Islands
fr: Îles Phoenix

en: Piacenza
fr: Piacence

en: Piauí
fr: Piaui

en: Piemonte
fr: Piémont

en: Pieria
fr: Piérie

en: Pinar del Rio
fr: Pinar del Río

en: Pirotski okrug
fr: Pirot

en: Pisa
fr: Pise

en: Plzeň-jih
fr: Pilsen-Sud

en: Plzeň-město
fr: Pilsen-ville

en: Plzeň-sever
fr: Pilsen-Nord

en: Plzeňský kraj
fr: Plzeň

en: Podkarpackie
fr: Basses-Carpates

en: Podlaskie
fr: Podlachie

en: Podunavski okrug
fr: Podunavlje

en: Pohjanmaa
fr: Ostrobotnie

en: Pohjois-Karjala
fr: Carélie du Nord

en: Pohjois-Pohjanmaa
fr: Ostrobotnie du Nord

en: Pohjois-Savo
fr: Savonie du Nord

en: Pointe Larue
fr: Pointe La Rue

en: Poltavs'ka Oblast'
fr: Poltava

en: Pomoravski okrug
fr: Pomoravlje

en: Pomorskie
fr: Poméranie

en: Port of Spain
fr: Port d'Espagne

en: Posavski kanton
fr: Canton de Posavina

en: Potosí
fr: Potosi

en: Pousaat
fr: Pothisat

en: Požeško-slavonska županija
fr: Požega-Slavonie

en: Praha 1
fr: Prague 1

en: Praha 10
fr: Prague 10

en: Praha 11
fr: Prague 11

en: Praha 12
fr: Prague 12

en: Praha 13
fr: Prague 13

en: Praha 14
fr: Prague 14

en: Praha 15
fr: Prague 15

en: Praha 16
fr: Prague 16

en: Praha 17
fr: Prague 17

en: Praha 18
fr: Prague 18

en: Praha 19
fr: Prague 19

en: Praha 2
fr: Prague 2

en: Praha 20
fr: Prague 20

en: Praha 21
fr: Prague 21

en: Praha 22
fr: Prague 22

en: Praha 3
fr: Prague 3

en: Praha 4
fr: Prague 4

en: Praha 5
fr: Prague 5

en: Praha 6
fr: Prague 6

en: Praha 7
fr: Prague 7

en: Praha 8
fr: Prague 8

en: Praha 9
fr: Prague 9

en: Praha, Hlavní mešto
fr: Prague, capitale

en: Praha-východ
fr: Prague-Est

en: Praha-západ
fr: Prague-Ouest

en: Preiļu novads
fr: Preiļu (commune)

en: Preveza
fr: Préveza

en: Prešovský kraj
fr: Prešov

en: Priekules novads
fr: Priekules (commune)

en: Priekuļu novads
fr: Priekuļu (commune)

en: Primorskiy kray
fr: Primorsk

en: Primorsko-goranska županija
fr: Primorje-Gorski Kotar

en: Prince Edward Island
fr: Île-du-Prince Édouard

en: Prizrenski okrug
fr: Prizren

en: Prostějov
fr: Prostejov

en: Provence-Alpes-Côte-d’Azur
fr: Provence-Alpes-Côte d'Azur

en: Pskovskaya oblast'
fr: Pskov

en: Puducherry
fr: Pondichéry

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Puglia
fr: Pouilles

en: Punjab
fr: Penjab

en: Puttalama
fr: Puttalum

en: Páfos
fr: Paphos

en: Písek
fr: Pisek

en: Pārgaujas novads
fr: Pārgaujas (commune)

en: Pāvilostas novads
fr: Pāvilostas (commune)

en: Pčinjski okrug
fr: Pčinja

en: Pļaviņu novads
fr: Pļaviņu (commune)

en: Přerov
fr: Prerov

en: Příbram
fr: Pribram

en: P’yŏngan-bukto
fr: P’yŏngan septentrional

en: P’yŏngan-namdo
fr: P’yŏngan méridional

en: Qaasuitsup Kommunia
fr: Municipalité de Qaasuitsup

en: Qaraghandy oblysy
fr: Karaganda

en: Qax
fr: Qakh

en: Qazax
fr: Qazakh

en: Qazvīn
fr: Qazvin

en: Qeqqata Kommunia
fr: Municipalité de Qeqqata

en: Qinā
fr: Qina

en: Qoraqalpog'iston Respublikasi
fr: République du Karakalpakistan

en: Qostanay oblysy
fr: Koustanaï

en: Qubadlı
fr: Qubadli

en: Quebec
fr: Québec

en: Quindío
fr: Quindio

en: Qyzylorda oblysy
fr: Kyzylorda

en: Qīrā
fr: Guéra

en: Qəbələ
fr: Qabala

en: Racha-Lech’khumi-K’vemo Svanet’i
fr: Racha-Lochkhumi-Kvemo Svaneti

en: Ragusa
fr: Ragouse

en: Rakovník
fr: Rakovnik

en: Ralik chain
fr: Chaîne de Ralik

en: Rasinski okrug
fr: Rasina

en: Ratak chain
fr: Chaîne de Ratak

en: Raunas novads
fr: Raunas (commune)

en: Ravenna
fr: Ravenne

en: Raški okrug
fr: Raška

en: Ra’s al Khaymah
fr: Ras el Khaïmah

en: Redcar and Cleveland
fr: Redcar et Cleveland

en: Região Autónoma da Madeira
fr: Madère (région autonome)

en: Região Autónoma dos Açores
fr: Açores (région autonome)

en: Región Continental
fr: Région continentale

en: Región Insular
fr: Région insulaire

en: Región Metropolitana de Santiago
fr: Région métropolitaine de Santiago

en: Rennell and Bellona
fr: Rennell et Bellona

en: Republika Srpska
fr: République serbe de Bosnie

en: Respublika Ingushetiya
fr: Ingouchie

en: Respublika Krym
fr: République autonome de Crimée

en: Rethymno
fr: Réthymnon

en: Rheinland-Pfalz
fr: Rhénanie-Palatinat

en: Rhondda, Cynon, Taff; Rhondda, Cynon, Taf
fr: Rhondda, Cynon, Taff ; Rhondda, Cynon, Taf

en: Richmond upon Thames
fr: Richmond s/ Tamise

en: Riebiņu novads
fr: Riebiņu (commune)

en: Rift Valley
fr: Vallée du Rift

en: Rivers
fr: Rivières

en: Rivnens'ka Oblast'
fr: Rivne

en: Roche Caiman
fr: Roche Caïman

en: Rodopi
fr: Rhodope

en: Rodrigues Island
fr: Île Rodrigues

en: Rojas novads
fr: Rojas (commune)

en: Roma
fr: Rome

en: Rondônia
fr: Rondonia

en: Ropažu novads
fr: Ropažu (commune)

en: Rostovskaya oblast'
fr: Rostov

en: Rucavas novads
fr: Rucavas (commune)

en: Rugāju novads
fr: Rugāju (commune)

en: Rundāles novads
fr: Rundāles (commune)

en: Ruse
fr: Roussé

en: Ryazanskaya oblast'
fr: Riazan

en: Rychnov nad Kněžnou
fr: Rychnov nad Kneznou

en: Région Maritime
fr: Maritime

en: Région de la Kara
fr: Kara

en: Région des Plateaux
fr: Plateaux

en: Région des Savannes
fr: Savannes

en: Région du Centre
fr: Centre

en: Río San Juan
fr: Rivière San Juan

en: Rēzeknes novads
fr: Rēzeknes (commune)

en: Rūjienas novads
fr: Rūjienas (commune)

en: Saarland
fr: Sarre

en: Saatlı
fr: Saatli

en: Sabaragamuva paḷāta
fr: Sabaragamuva

en: Sachsen
fr: Saxe

en: Sachsen-Anhalt
fr: Saxe-Anhalt

en: Saint Andrew
fr: Saint-Andrew

en: Saint David
fr: Saint-David

en: Saint George
fr: Saint-George

en: Saint Helena
fr: Sainte-Hélène

en: Saint James
fr: Saint-James

en: Saint John
fr: Saint-John

en: Saint Joseph
fr: Saint-Joseph

en: Saint Lucy
fr: Saint-Lucy

en: Saint Luke
fr: Saint-Luke

en: Saint Mark
fr: Saint-Mark

en: Saint Mary
fr: Saint-Mary

en: Saint Michael
fr: Saint-Michael

en: Saint Patrick
fr: Saint-Patrick

en: Saint Paul
fr: Saint-Paul

en: Saint Peter
fr: Saint-Peter

en: Saint Philip
fr: Saint-Philip

en: Saint Thomas
fr: Saint-Thomas

en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
fr: Sakha, république

en: Sakhalinskaya oblast'
fr: Sakhaline

en: Salacgrīvas novads
fr: Salacgrīvas (commune)

en: Salamanca
fr: Salamanque

en: Salas novads
fr: Salas (commune)

en: Salaspils novads
fr: Salaspils (commune)

en: Saldus novads
fr: Saldus (commune)

en: Salerno
fr: Salerne

en: Salzburg
fr: Salzbourg

en: Salāmāt
fr: Salamat

en: Samangān
fr: Samangan

en: Samaraskaya oblast'
fr: Samara

en: Samarqand
fr: Samarcande

en: Samdrup Jongkha
fr: Samdrup Jongkhar

en: Samegrelo-Zemo Svanet’i
fr: Samegrelo-Zemo Svateni

en: Samtee
fr: Samtse

en: Samts’khe-Javakhet’i
fr: Samtskhe-Djavakheti

en: Samut Songkhram
fr: Samdrup Jongkhar

en: Samux
fr: Samukh

en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
fr: San Andrés y Providencia

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Sancti Spíritus
fr: Sancti Spiritus

en: Saneag
fr: Sanaag

en: Sankt Gallen
fr: Saint-Gall

en: Sankt-Peterburg
fr: Saint-Pétersbourg

en: Sant Julià de Lòria
fr: Saint Julià de Lòria

en: Santa Catarina
fr: Santa-Catarina

en: Sar-e Pul
fr: Sar-é Pol

en: Saratovskaya oblast'
fr: Saratov

en: Sardegna
fr: Sardaigne

en: Saulkrastu novads
fr: Saulkrastu (commune)

en: Savona
fr: Savone

en: Schaffhausen
fr: Schaffhouse

en: Schwyz
fr: Schwytz

en: Scotland
fr: Écosse

en: Scottish Borders, The
fr: Scottish Borders, les

en: Segovia
fr: Segovie

en: Semnān
fr: Semnan

en: Seoul Teugbyeolsi
fr: Séoul

en: Serres
fr: Serrès

en: Sevastopol
fr: Municipalité de Sébastopol

en: Severnaya Osetiya-Alaniya, Respublika
fr: Ossétie-du-Nord-Alanie

en: Severnobanatski okrug
fr: Banatčka septentrionale

en: Severnobački okrug
fr: Bačka septentrionale

en: Sevilla
fr: Séville

en: Shamal Sīnā'
fr: Shamal Sina

en: Shamāl Dārfūr
fr: Darfour septentrional

en: Shamāl Kurdufān
fr: Kordofan septentrional

en: Sharq Dārfūr
fr: Darfour oriental

en: Shetland Islands
fr: Îles Shetland

en: Shida K’art’li
fr: Shida Kartli

en: Shumen
fr: Choumen

en: Shyghys Qazaqstan oblysy
fr: Kazakhstan oriental

en: Shārī Bāqirmī
fr: Chari-Baguirmi

en: Shārī al Awsaṭ
fr: Moyen-Chari

en: Sicilia
fr: Sicile

en: Siena
fr: Sienne

en: Siguldas novads
fr: Siguldas (commune)

en: Sinnār
fr: Sennar

en: Sint Eustatius
fr: Saint Eustache

en: Sint Maarten
fr: Saint-Martin

en: Siracusa
fr: Syracuse

en: Sirak
fr: Shirak

en: Sisačko-moslavačka županija
fr: Sisak-Moslavina

en: Siyəzən
fr: Siyazan

en: Skrundas novads
fr: Skrundas (commune)

en: Skrīveru novads
fr: Skrīveru (commune)

en: Skåne län
fr: Scanie

en: Smiltenes novads
fr: Smiltenes (commune)

en: Smolenskaya oblast'
fr: Smolensk

en: Soccsksargen (Region XII)
fr: Soccsksargen (Région XII)

en: Sofia-Grad
fr: Sofia ville

en: Solothurn
fr: Soleure

en: Soltüstik Quzaqstan oblysy
fr: Kazakhstan septentrional

en: South
fr: Sud

en: South Abaco
fr: Abaco méridional

en: South Andros
fr: Andros méridional

en: South Australia
fr: Australie-Méridionale

en: South Ayrshire
fr: Ayrshire méridional

en: South Carolina
fr: Caroline du Sud

en: South Central
fr: Centre-Sud

en: South Cotabato
fr: Cotabato Sud

en: South Dakota
fr: Dakota du Sud

en: South East
fr: Sud-Est

en: South Eleuthera
fr: Eleuthera méridional

en: South Gloucestershire
fr: Gloucestershire méridional

en: South Island
fr: Île du Sud

en: South Lanarkshire
fr: Lanarkshire méridional

en: South Tyneside
fr: Tyneside méridional

en: South West
fr: Sud-Ouest

en: South-East
fr: Sud-est

en: South-West
fr: Sud-Ouest

en: Southend-on-Sea
fr: Southend sur Mer

en: Southern
fr: Sud

en: Southern (Sierra Leone)
fr: Sud (Sierra Leone)

en: Southern (Zambia)
fr: Sud

en: Southern Grenadine Islands
fr: Îles Grenadines du Sud

en: Southern Highlands
fr: Highlands méridionaux

en: Southern Leyte
fr: Leyte méridional

en: Southern Region
fr: Région méridionale

en: Southland
fr: Pays du Sud

en: Splitsko-dalmatinska županija
fr: Split-Dalmatie

en: Srednjebanatski okrug
fr: Banatčka méridionale

en: Srednjobosanski kanton
fr: Canton de Bosnie Centrale

en: Sremski okrug
fr: Srem

en: St. Helens
fr: Sainte-Hélène

en: Stavropol'skiy kray
fr: Stavropol

en: Steiermark
fr: Styrie

en: Sterea Ellada
fr: Grèce centrale

en: Stockholms län
fr: Stockholm

en: Stopiņu novads
fr: Stopiņu (commune)

en: Strenču novads
fr: Strenču (commune)

en: Stînga Nistrului, unitatea teritorială din
fr: Transnistrie

en: Středočeský kraj
fr: Bohême centrale

en: Sucumbíos
fr: Sucumbios

en: Sul
fr: Sud

en: Sulawesi
fr: Célèbes

en: Sulawesi Barat
fr: Sulawesi-Ouest

en: Sulawesi Selatan
fr: Sulawesi-Sud

en: Sulawesi Tengah
fr: Sulawesi-Centre

en: Sulawesi Tenggara
fr: Sulawesi du Sud-Est

en: Sulawesi Utara
fr: Sulawesi-Nord

en: Sumalē
fr: Somali

en: Sumatera
fr: Sumatra

en: Sumatera Utara
fr: Sumatra-Nord

en: Sumatra Barat
fr: Sumatra-Ouest

en: Sumatra Selatan
fr: Sumatra-Sud

en: Sumqayıt
fr: Sumqayit

en: Sums 'ka Oblast'
fr: Soumy

en: Surigao del Norte
fr: Surigao du Nord

en: Surigao del Sur
fr: Surigao du Sud

en: Suðurland
fr: Sud

en: Suðurnes
fr: Péninsule méridionale

en: Svalbard (Arctic Region)
fr: Svalbard (région arctique)

en: Sverdlovskaya oblast'
fr: Sverdlovsk

en: Swansea; Abertawe
fr: Swansea ; Abertawe

en: Syddanmark
fr: Sud-Danemark

en: Syunik'
fr: Syunik

en: São Paulo
fr: Sôo Paulo

en: Södermanlands län
fr: Sudermanie

en: Sējas novads
fr: Sējas (commune)

en: Sīlā
fr: Sila

en: Sīstān va Balūchestān
fr: Sistan-o-Balouchestan

en: Sūhāj
fr: Suhaj

en: Sədərək
fr: Sadarak

en: Tadjourah
fr: Tadjoura

en: Taichung City
fr: Taichung (ville)

en: Tainan City
fr: Tainan (ville)

en: Taipei City
fr: Taipei (ville)

en: Takhār
fr: Takhar

en: Talsu novads
fr: Talsu (commune)

en: Tamanghasset
fr: Tamarasset

en: Tambovskaya oblast'
fr: Tambov

en: Tangail
fr: Tanga

en: Taranto
fr: Tarante

en: Tarapacá
fr: Tarapaca

en: Targovishte
fr: Targovichte

en: Tarragona
fr: Tarragone

en: Tasman District
fr: District de Tasmanie

en: Tasmania
fr: Tasmanie

en: Tatarstan, Respublika
fr: Tatarstan

en: Tauragés Apskritis
fr: Tauragė

en: Tavus
fr: Tavush

en: Tehrān
fr: Téhéran

en: Telford and Wrekin
fr: Telford et Wrekin

en: Telšių Apskritis
fr: Telšiai

en: Ternopil's'ka Oblast'
fr: Ternopil (Galicie orientale)

en: Teruel
fr: Téruel

en: Thesprotia
fr: Thesprotie

en: Thessalia
fr: Thessalie

en: Thessaloniki
fr: Thessalonique

en: Thurgau
fr: Thurgovie

en: Thüringen
fr: Turinge

en: Tibastī
fr: Tibesti

en: Ticino
fr: Tessin

en: Tierra del Fuego
fr: Tierra del Fuego, Antártida, e Islas del Atlántico Sur

en: Tigray
fr: Tigré

en: Tiranë
fr: Tirana

en: Tirol
fr: Tyrol

en: Tomskaya oblast'
fr: Tomsk

en: Toplički okrug
fr: Topliča

en: Torfaen; Tor-faen
fr: Torfaen ; Tor-faen

en: Torino
fr: Turin

en: Toscana
fr: Toscane

en: Toshkent
fr: Tachkent

en: Trashi Yangtse
fr: Trashiyangtse

en: Trentino-Alto Adige
fr: Trentin- Haut Adige

en: Trento
fr: Trente

en: Trenčiansky kraj
fr: Trenčín

en: Treviso
fr: Trévise

en: Trnavský kraj
fr: Trnava

en: Tucuman
fr: Tucumán

en: Tukuma novads
fr: Tukuma (commune)

en: Tul'skaya oblast'
fr: Toula

en: Tulkarm
fr: Tulkarem

en: Tuzlanski kanton
fr: Canton de Tuzla

en: Tverskaya oblast'
fr: Tver

en: Tyumenskaya oblast'
fr: Tioumen

en: Tyva, Respublika [Tuva]
fr: Touva

en: Tábor
fr: Tabor

en: Tānjilī
fr: Tandjilé

en: Tērvetes novads
fr: Tērvetes (commune)

en: Třebíč
fr: Trebic

en: Tərtər
fr: Tartar

en: T’bilisi
fr: Tbilissi

en: Ucar
fr: Ujar

en: Udmurtskaya Respublika
fr: Oudmourtie

en: Uherské Hradiště
fr: Uherske Hradiste

en: Ul'yanovskaya oblast'
fr: Oulianovsk

en: Ulanbaatar
fr: Oulan-Bator

en: Ulsan Gwang'yeogsi
fr: Ulsan

en: Umbria
fr: Ombrie

en: Umm al Qaywayn
fr: Oumm al Qaïwaïn

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: Unity
fr: Unité

en: Unsko-sanski kanton
fr: Canton d'Una-Sana

en: Upper Demerara-Berbice
fr: Haut-Demerara-Berbice

en: Upper East
fr: Haut Ghana oriental

en: Upper Nile
fr: Haut-Nil

en: Upper North
fr: Extrême-Nord

en: Upper River
fr: Rive haute

en: Upper South
fr: Extrême-Sud

en: Upper Takutu-Upper Essequibo
fr: Haut-Takutu-Haut-Essequibo

en: Upper West
fr: Haut Ghana Occidental

en: Uppsala län
fr: Uppsala

en: Uruzgān
fr: Ourouzgan

en: Utenos Apskritis
fr: Utena

en: Uturu paḷāta
fr: Uturu

en: Uturumæ̆da paḷāta
fr: Uturumæ̆da

en: Uíge
fr: Uige

en: Vaiņodes novads
fr: Vaiņodes (commune)

en: Val-d'Oise
fr: Val-d’Oise

en: Vale of Glamorgan, The; Bro Morgannwg
fr: Vallée de Glamorgan ; Bro Morgannwg

en: Valencia / València
fr: Valence

en: Valenciana, Comunidad / Valenciana, Comunitat
fr: Valencienne, communauté

en: Valkas novads
fr: Valkas (commune)

en: Valle d'Aosta
fr: Vallée d'Aoste

en: Valletta
fr: La Valette

en: Valparaíso
fr: Valparaiso

en: Varakļānu novads
fr: Varakļānu (commune)

en: Varaždinska županija
fr: Varaždin

en: Varese
fr: Varèse

en: Varsinais-Suomi
fr: Finlande du Sud-Ouest

en: Vavuniyāva
fr: Vavuniyava

en: Vayamba paḷāta
fr: Vayamba

en: Vayoc Jor
fr: Vayots' Dzor

en: Vecpiebalgas novads
fr: Vecpiebalgas (commune)

en: Vecumnieku novads
fr: Vecumnieku (commune)

en: Veneto
fr: Vénétie

en: Venezia
fr: Venise

en: Ventspils novads
fr: Ventspils (commune)

en: Verona
fr: Vérone

en: Vestfirðir
fr: Fjords de l'ouest

en: Vesturland
fr: Ouest

en: Veszprém (county)
fr: Veszprém (comté)

en: Vicebskaja voblasc'
fr: Vitebsk

en: Vicenza
fr: Vicence

en: Viesītes novads
fr: Viesītes (commune)

en: Ville de Kigali
fr: Kigali (ville)

en: Vilniaus Apskritis
fr: Vilnius

en: Vinnyts'ka Oblast'
fr: Vinnitsa (Podolie)

en: Virgin Islands
fr: Îles Vierges

en: Virginia
fr: Virginie

en: Virovitičko-podravska županija
fr: Virovitica-Podravina

en: Viļakas novads
fr: Viļakas (commune)

en: Viļānu novads
fr: Viļānu (commune)

en: Vlaams Gewest
fr: Flamande, Région

en: Vlaams-Brabant
fr: Brabant-Flamand

en: Vladimirskaya oblast'
fr: Vladimir

en: Voiotia
fr: Béotie

en: Vojvodina
fr: Voïvodine

en: Volgogradskaya oblast'
fr: Volgograd

en: Vologodskaya oblast'
fr: Vologda

en: Volyns'ka Oblast'
fr: Volhynie

en: Voreio Aigaio
fr: Égée septentrionale

en: Voronezhskaya oblast'
fr: Voronej

en: Vsetín
fr: Vsetin

en: Vukovarsko-srijemska županija
fr: Vukovar-Syrmie

en: Vyškov
fr: Vyskov

en: Värmlands län
fr: Vermland

en: Västerbottens län
fr: Botnie occidentale

en: Västernorrlands län
fr: Norrland de l'ouest

en: Västmanlands län
fr: Västmanland

en: Västra Götalands län
fr: Västra Götaland

en: Võrumaa
fr: Vorumaa

en: Vārkavas novads
fr: Vārkavas (commune)

en: Waddāy
fr: Ouaddaï

en: Wake Island
fr: Wake

en: Wales; Cymru
fr: Pays de Galles ; Cymru

en: Wardak
fr: Wardag

en: Warmińsko-mazurskie
fr: Varmie-Mazurie

en: Wele-Nzas
fr: Wele-Nzás

en: West
fr: Ouest

en: West Bengal
fr: Bengale occidental

en: West Berkshire
fr: Berkshire occidental

en: West Coast
fr: Côte occidentale

en: West Dunbartonshire
fr: Dunbartonshire occidental

en: West Grand Bahama
fr: Grand Bahama occidentale

en: West Lothian
fr: Lothian occidental

en: West New Britain
fr: Nouvelle-Bretagne occidentale

en: West Sussex
fr: Sussex occidental

en: West Virginia
fr: Virginia occidentale

en: West-Vlaanderen
fr: Flandre-Occidentale

en: Western
fr: Ouest

en: Western Area (Freetown)
fr: Zone Ouest (Freetown)

en: Western Australia
fr: Australie-Occidentale

en: Western Bahr el-Ghazal
fr: Bahr el-Gazal occidental

en: Western Cape
fr: Cap-Occidental

en: Western Equatoria
fr: Équateur occidental

en: Western Highlands
fr: Highlands occidentaux

en: Western Magharibi
fr: Magharibi occidental

en: Western Samar
fr: Samar occidental

en: Western Tobago
fr: Tobago occidental

en: Western Visayas (Region VI)
fr: Visayas occidental (Région VI)

en: Wielkopolskie
fr: Grande-Pologne

en: Wien
fr: Vienne

en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
fr: Kuala Lumpur (territoire fédéral)

en: Wilayah Persekutuan Labuan
fr: Labuan (territoire fédéral)

en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
fr: Putrajaya (territoire fédéral)

en: Windsor and Maidenhead
fr: Windsor et Maidenhead

en: Wrexham; Wrecsam
fr: Wrexham ; Wrecsam

en: Wādī Fīrā
fr: Wadi Fira

en: Xankəndi
fr: Xankandi

en: Xaçmaz
fr: Khachmaz

en: Xocalı
fr: Khojali

en: Xocavənd
fr: Khojavend

en: Xızı
fr: Xizi

en: Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug
fr: Iamalie

en: Yardımlı
fr: Yardymli

en: Yaroslavskaya oblast'
fr: Iaroslavl

en: YeDebub Bihēroch Bihēreseboch na Hizboch
fr: Région des nations, nationalités et peuples du Sud

en: Yerushalayim Al Quds
fr: Jérusalem

en: Yevlax
fr: Yevlakh

en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
fr: Birobidjan

en: Ysyk-Köl
fr: Yssyk-Koul

en: Yukon Territory
fr: Yukon

en: Zabajkal'skij kraj
fr: Transbaïkalie

en: Zachodniopomorskie
fr: Poméranie occidentale

en: Zadarska županija
fr: Zadar

en: Zagrebačka županija
fr: Zagreb

en: Zaječarski okrug
fr: Zaječar

en: Zakarpats'ka Oblast'
fr: Transcarpathie

en: Zalingei
fr: Darfour central

en: Zambezia
fr: Zambèze

en: Zamboanga Peninsula (Region IX)
fr: Péninsule de Zamboanga (Région IX)

en: Zamboanga del Norte
fr: Zamboanga du Nord

en: Zamboanga del Sur
fr: Zamboanga du Sud

en: Zanjān
fr: Zanjan

en: Zapadnobački okrug
fr: Bačka occidentale

en: Zapadnohercegovački kanton
fr: Canton de l'Herzégovine de l'Ouest

en: Zaporiz'ka Oblast'
fr: Zaporijia

en: Zaragoza
fr: Saragosse

en: Zeeland
fr: Zélande

en: Zeničko-dobojski kanton
fr: Canton de Zenica-Doboj

en: Zhambyl oblysy
fr: Djamboul

en: Zhytomyrs'ka Oblast'
fr: Jitomir

en: Zilupes novads
fr: Zilupes (commune)

en: Zlatiborski okrug
fr: Zlatibor

en: Zlín
fr: Zlin

en: Zlínský kraj
fr: Zlin

en: Zoundwéogo
fr: Zoundéeogo

en: Zug
fr: Zoug

en: Zuid-Holland
fr: Hollande méridionale

en: Zürich
fr: Zurich

en: Zābul
fr: Zaboul

en: Zəngilan
fr: Zangilan

en: Zərdab
fr: Zardab

en: Álava
fr: Alava

en: Ávila
fr: Avila

en: Örebro län
fr: Örebro

en: Östergötlands län
fr: Ostrogothie

en: Ústecký kraj
fr: Ústí nad Labem

en: Ústí nad Labem
fr: Usti nad Labem

en: Ústí nad Orlicí
fr: Usti nad Orlici

en: Ādažu novads
fr: Ādažu (commune)

en: Ādīs Ābeba
fr: Addis-Abeba

en: Āfar
fr: Afar

en: Āmara
fr: Amhara

en: Āzarbāyjān-e Gharbī
fr: Azerbaïdjan occidental

en: Āzarbāyjān-e Sharqī
fr: Azerbaïdjan oriental

en: Česká Lípa
fr: Ceska Lipa

en: České Budějovice
fr: Ceske Budejovice

en: Český Krumlov
fr: Cesky Krumlov

en: Ērgļu novads
fr: Ērgļu (commune)

en: Īlām
fr: Ilam

en: İmişli
fr: Imisli

en: İsmayıllı
fr: Ismayilli

en: Ķeguma novads
fr: Ķeguma (commune)

en: Ķekavas novads
fr: Ķekavas (commune)

en: Łódzkie
fr: Łódź

en: Śląskie
fr: Silésie (Haute-Silésie)

en: Świętokrzyskie
fr: Sainte-Croix

en: Şabran
fr: Chabran

en: Şahbuz
fr: Shakhbuz

en: Şamaxı
fr: Shamaxi

en: Şirvan
fr: Chirvan

en: Şuşa
fr: Susa

en: Şəki
fr: Chaki

en: Şəmkir
fr: Shemkir

en: Şərur
fr: Sharur

en: Šiaulių Apskritis
fr: Šiauliai

en: Šibensko-kninska županija
fr: Šibenik-Knin

en: Šumadijski okrug
fr: Šumadija

en: Šumperk
fr: Sumperk

en: Ūva paḷāta
fr: Ūva

en: Žilinský kraj
fr: Žilina

en: Žďár nad Sázavou
fr: Zdar nad Sazavou

en: Ḥajjar Lamīs
fr: Hadjer Lamis
