iso_3166-2 - en to it translation catalogue (1511 entries)

en: 'Ajmān
it: Ajman

en: 'Amrān
it: 'Amran

en: 18 Montagnes (Région des)
it: 18 Montagne

en: A Coruña
it: La Coruna

en: Aakkâr
it: Akkar

en: Aargau
it: Argovia

en: Abuja Capital Territory
it: Abuja, Territorio della capitale Federale

en: Abşeron
it: Absheron

en: Abū Ȥaby [Abu Dhabi]
it: Abu Dhabi

en: Achaïa
it: Acaia

en: Ad Daqahlīyah
it: Dakahlia

en: Adygeya, Respublika
it: Adighezia

en: Agalega Islands
it: Isole Agalega

en: Agio Oros
it: Mote Athos

en: Aglonas novads
it: Municipalità di Aglona

en: Agnébi (Région de l')
it: Agneby

en: Agusan del Norte
it: Agusan del Nord

en: Agusan del Sur
it: Agusan del Sud

en: Ahvenanmaan maakunta
it: Isole Åland

en: Aisén del General Carlos Ibáñez del Campo
it: Aysen

en: Aizkraukles novads
it: Municipalità di Aizkraukle

en: Aizputes novads
it: Municipalità di Aizpute

en: Ajdovščina
it: Aidussina

en: Aknīstes novads
it: Municipalità di Aknīste

en: Al Awsaţ
it: Regione centrale

en: Al Bahr al Ahmar
it: Mar Rosso

en: Al Balqā'
it: Balqā'

en: Al Bayḑā'
it: Al-Bayda'

en: Al Baḩr al Aḩmar
it: Mar Rosso

en: Al Buhayrah
it: Baheira

en: Al Buţnān
it: Al Butnan

en: Al Bāhah
it: Al Bahah

en: Al Farwānīyah
it: Al Farwanayah

en: Al Fayyūm
it: Fayyum

en: Al Gharbīyah
it: Gharbiyya

en: Al Iskandarīyah
it: Alessandria

en: Al Ismā`īlīyah
it: Isma'iliyah

en: Al Jahrrā’
it: Jahrah

en: Al Janūbī
it: Regione del Sud

en: Al Janūbīyah
it: Al Janubiyah

en: Al Jazīrah
it: Al Jazirah

en: Al Jīzah
it: Giza

en: Al Karak
it: Karak

en: Al Kharţūm
it: Khartum

en: Al Kuwayt (Al ‘Āşimah)
it: Al Asimah

en: Al Ladhiqiyah
it: Latakia

en: Al Madīnah
it: Al Madinah

en: Al Mafraq
it: Mafraq

en: Al Mahrah
it: Al-Mahra

en: Al Manāmah (Al ‘Āşimah)
it: Al Manamah (Al ‘Āşimah)

en: Al Maḩwīt
it: Al-Mahwit

en: Al Minyā
it: Al-Minya

en: Al Minūfīyah
it: Menufia

en: Al Muḩarraq
it: Al Muharraq

en: Al Qalyūbīyah
it: Qaliubia

en: Al Qaşīm
it: Al Qasim

en: Al Qaḑārif
it: Al Qadarif

en: Al Qunaytirah
it: Quneitra

en: Al Qāhirah
it: Il Cairo

en: Al Wusţá
it: Al Wusta

en: Al Wādī al Jadīd
it: Wadi al Jadid

en: Al Ḥudūd ash Shamāliyah
it: Al Hudud ash Shamaliyah

en: Al Ḩudaydah
it: Al-Hudayda

en: Al ‘Aqabah
it: Aqabah

en: Alger
it: Algeria

en: Almaty oblysy
it: Almaty

en: Almería
it: Almeria

en: Alojas novads
it: Municipalità di Aloja

en: Alpes-Maritimes
it: Alpi marittime

en: Alpes-de-Haute-Provence
it: Alpi dell'Alta Provenza

en: Alsungas novads
it: Municipalità di Alsunga

en: Altay, Respublika
it: Altaj

en: Altayskiy kray
it: Krai di Altaj

en: Alytaus Apskritis
it: Alytus

en: Alūksnes novads
it: Municipalità di Alūksne

en: Amapá
it: Amapà

en: Amatas novads
it: Municipalità di Amata

en: American Samoa
it: Samoa americane

en: Ammóchostos
it: Famagusta

en: Amurskaya oblast'
it: Oblast' di Amursk

en: An Nuqaţ al Khams
it: Al Nuqat al Khams

en: An Nīl
it: Nilo

en: An Nīl al Abyaḑ
it: Nilo Bianco

en: An Nīl al Azraq
it: Nilo Azzurro/Centrale

en: Anatoliki Makedonia kai Thraki
it: Macedonia orientale e Tracia

en: Andalucía
it: Andalusia

en: Andaman and Nicobar Islands
it: Isole Andamane e Nicobare

en: Andijon
it: Andijan

en: Ansabā
it: Regione dell'Anseba

en: Antrim and Newtownabbey
it: Antrim e Newtownabbey

en: Antwerpen
it: Anversa

en: Apes novads
it: Municipalità di Ape

en: Appenzell Ausserrhoden
it: Appenzello Esterno

en: Appenzell Innerrhoden
it: Appenzello Interno

en: Aqmola oblysy
it: Aqmola

en: Aqtöbe oblysy
it: Aqtobe

en: Ar Riyāḍ
it: Ar Riyad

en: Aragón
it: Aragogna

en: Araucanía
it: Araucania

en: Ardabīl
it: Ardabil

en: Ardennes
it: Ardenne

en: Ards and North Down
it: Ards e North Down

en: Argyll and Bute
it: Argyll e Bute

en: Arica y Parinacota
it: Arica e Parinacota

en: Arkadia
it: Arcadia

en: Arkhangel'skaya oblast'
it: Oblast' di Arcangelo

en: Armagh, Banbridge and Craigavon
it: Armagh, Banbridge e Craigavon

en: As Suways
it: Suez

en: As Sādis min Uktūbar
it: 6 ottobre

en: Ash Shamālīyah
it: Ash Shamaliyah

en: Ash Sharqīyah
it: Sharkia

en: Ash Shāriqah
it: Ash Shariqah

en: Astrakhanskaya oblast'
it: Oblast' di Astrachan

en: Asturias
it: Asturie

en: Asturias, Principado de
it: Asturie

en: Aswān
it: Assuan

en: Asyūt
it: Asyut

en: Atlantique
it: Atlantico

en: Atlántico
it: Atlantico

en: Atlántico Norte
it: Atlantico Nord

en: Atlántico Sur
it: Atlantico Sud

en: Atlántida
it: Atlantida

en: Attiki
it: Attica

en: Atyraū oblysy
it: Atyrau

en: Auces novads
it: Municipalità di Auce

en: Austurland
it: Terra dell'est

en: Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)
it: Regione autonoma del Mindanao musulmano (ARMM)

en: Auvergne-Rhône-Alpes
it: Alvernia-Rodano-Alpi

en: Az Zarqā'
it: Zarqā'

en: Az Zāwiyah
it: Ez Zauia

en: Aïn Defla
it: Ain Defla

en: Aïn Témouchent
it: Ain Temouchent

en: Ağcabədi
it: Agjabadi

en: Ağdam
it: Agdam

en: Ağdaş
it: Agdash

en: Ağstafa
it: Agstafa

en: Ağsu
it: Agsu

en: Aţ Ţafīlah
it: Tafila

en: Babītes novads
it: Municipalità di Babite

en: Babək
it: Babek

en: Badakhshān
it: Badakhshan

en: Baden-Württemberg
it: Baden-Wurttemberg

en: Bafatá
it: Bafatà

en: Bafing (Région du)
it: Bafing

en: Baghlān
it: Baghlan

en: Bago
it: Pegu

en: Baja California
it: Bassa California

en: Baja California Sur
it: Bassa California del Sud

en: Baker Island
it: Isola Baker

en: Bakı
it: Baku

en: Balakən
it: Balakan

en: Baldones novads
it: Municipalità di Baldone

en: Balears
it: Baleari

en: Baltinavas novads
it: Municipalità di Baltinava

en: Balvu novads
it: Municipalità di Balvu

en: Banghāzī
it: Bengasi

en: Bangka Belitung
it: Bangka-Belitung

en: Banskobystrický kraj
it: Regione di Banskà Bystrica

en: Banteay Mean Chey
it: Banteay Meanchey

en: Banī Suwayf
it: Beni Suef

en: Bar
it: Antivari

en: Barcelona
it: Barcellona

en: Barking and Dagenham
it: Barking e Dagenham

en: Bas-Congo
it: Basso Congo

en: Bas-Rhin
it: Basso Reno

en: Bas-Sassandra (Région du)
it: Basso Sassandra

en: Basel-Landschaft
it: Basilea Campagna

en: Basel-Stadt
it: Basilea Città

en: Bashkortostan, Respublika
it: Repubblica del Baskortostan

en: Basse-Kotto
it: Basse Kotto

en: Bath and North East Somerset
it: Bath e North East Somerset

en: Batys Quzaqstan oblysy
it: Kazakistan occidentale

en: Bauskas novads
it: Municipalità di Bauska

en: Bayern
it: Baviera

en: Belgorodskaya oblast'
it: Oblast' di Belgorod

en: Benešov
it: Benschau

en: Beograd
it: Belgrado

en: Berlin
it: Berlino

en: Bern
it: Berna

en: Berry Islands
it: Isole Berry

en: Bethlehem
it: Betlemme

en: Beverīnas novads
it: Municipalità di Beverina

en: Beyləqan
it: Beylagan

en: Beyrouth
it: Beirut

en: Bicol (Region V)
it: Bicol (Regione V)

en: Biləsuvar
it: Bilasuvar

en: Bioko Norte
it: Bioko Nord

en: Bioko Sur
it: Bioko Sud

en: Birgu
it: Vittoriosa

en: Birkirkara
it: Birchircara

en: Birżebbuġa
it: Birzebuggia

en: Bishkek
it: Biskek

en: Bizkaia
it: Biscaglia

en: Bjelovarsko-bilogorska županija
it: Regione di Bjelovar e della Bilogora

en: Blackburn with Darwen
it: Blackburn con Darwen

en: Blekinge län
it: Blekinge

en: Bokèo
it: Bokeo

en: Bolívar
it: Bolivar

en: Bordj Bou Arréridj
it: Bordj Bou Arreridj

en: Bormla
it: Cospicua

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
it: Borsod-Abauj-Zemplén

en: Bosansko-podrinjski kanton
it: Cantone di Podrinje Bosniaca

en: Bouches-du-Rhône
it: Bocche del Rodano

en: Boumerdès
it: Boumerdes

en: Bourgogne-Franche-Comté
it: Borgogna-Franca Contea

en: Bovec
it: Plezzo

en: Boyacá
it: Boyacà

en: Brabant wallon
it: Brabante Vallone

en: Brandenburg
it: Brandeburgo

en: Bratislavský kraj
it: Regione di Bratislava

en: Brda
it: Collio

en: Bremen
it: Brema

en: Bretagne
it: Bretagna

en: Brighton and Hove
it: Brighton e Hove

en: Bristol, City of
it: Città di Bristol

en: British Columbia
it: Columbia Britannica

en: Brno-město
it: Brno città

en: Brno-venkov
it: Brno provincia

en: Brocēnu novads
it: Municipalità di Brocenu

en: Brodsko-posavska županija
it: Regione di Brod e della Posavina

en: Brong-Ahafo
it: Brong Ahafo

en: Bruntál
it: Bruntal

en: Bruxelles-Capitale, Région de;Brussels Hoofdstedelijk Gewest
it: Regione di Bruxelles-Capitale

en: Bryanskaya oblast'
it: Oblast' di Bryansk

en: Brèsckaja voblasc'
it: Regione di Brest

en: Brčko distrikt
it: Distretto di Brčko

en: București
it: Bucarest

en: Budva
it: Budua

en: Bulqizë
it: Bulqize

en: Burtnieku novads
it: Municipalità di Burtnieku

en: Buryatiya, Respublika
it: Republicca di Buriazia

en: Busan Gwang'yeogsi
it: Busan

en: Buxoro
it: Bukhara

en: Bács-Kiskun
it: Bacs-Kiskun

en: Béchar
it: Bechar

en: Béjaïa
it: Bejaia

en: Békéscsaba
it: Bekescsaba

en: Béqaa
it: Bekaa

en: Bío-Bío
it: Bio Bio

en: Bādghīs
it: Badghis

en: Bălți
it: Baltsi

en: Bīnshangul Gumuz
it: Benshangul-Gumuz

en: Břeclav
it: Breclav

en: Būr Sa`īd
it: Porto Said

en: Būshehr
it: Bushehr

en: Bərdə
it: Barda

en: CALABARZON (Region IV-A)
it: Calabarzon (Regione IV-A)

en: Cagayan Valley (Region II)
it: Cagayan Valley (Regione II)

en: Camagüey
it: Camaguey

en: Camarines Norte
it: Camarines Nord

en: Camarines Sur
it: Camarines Sud

en: Canarias
it: Canarie

en: Capital Territory (Honiara)
it: Territorio della Capitale (Honiara)

en: Caquetá
it: Caquetà

en: Caraga (Region XIII)
it: Caraga (Regione XIII)

en: Carnikavas novads
it: Municipalità di Carnikava

en: Castellón
it: Castellon

en: Castilla y León
it: Castiglia e Leon

en: Castilla-La Mancha
it: Castiglia-La Mancia

en: Catalunya
it: Catalogna

en: Causeway Coast and Glens
it: Causeway Coast e Glens

en: Cañar
it: Canar

en: Ceará
it: Cearà

en: Central
it: Centrale

en: Central Abaco
it: Abaco centrale

en: Central Andros
it: Andros centrale

en: Central Bedfordshire
it: Bedfordshire centrale

en: Central Eleuthera
it: Eleuthera centrale

en: Central Equatoria
it: Equatoria centrale

en: Central Luzon (Region III)
it: Luzon centrale (Regione III)

en: Central Singapore
it: Singapore centro

en: Central Visayas (Region VII)
it: Visayas centrale (Regione VII)

en: Centre-Val de Loire
it: Centro-Valle della Loira

en: Centro Sur
it: Centro Sud

en: Cerknica
it: Circonico

en: Cerkno
it: Circhina

en: Cesvaines novads
it: Municipalità di Cesvaine

en: Cetinje
it: Cettigne

en: Chagang-do
it: Chagang

en: Chahār Mahāll va Bakhtīārī
it: Chahar Mahall e Bakhtiari

en: Chalkidiki
it: Calcidica

en: Chatham Islands Territory
it: Territorio delle Chatham Islands

en: Chechenskaya Respublika
it: Repubblica Cecena

en: Chelyabinskaya oblast'
it: Oblast' di Celjabinsk

en: Cherkas'ka Oblast'
it: Oblast' di Cerkasy

en: Chernihivs'ka Oblast'
it: Oblast' di Chernihiv

en: Chernivets'ka Oblast'
it: Oblast' di Cernivci

en: Cheshire East
it: Cheshire Est

en: Cheshire West and Chester
it: Cheshire Ovest Chester

en: Chhukha
it: Chukha

en: Chimbu
it: Simbu

en: Chocó
it: Chocò

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
it: Okrug autonomo di Chukotka

en: Chungcheongbukdo
it: Nord Chungcheong

en: Chungcheongnamdo
it: Sund Chungcheong

en: Chuvashskaya Respublika
it: Chuvashsk

en: Chü
it: Chui

en: Ciblas novads
it: Municipalità di Cibla

en: Ciego de Ávila
it: Ciego de Avila

en: City of Freeport
it: Città di Freeport

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
it: Città autonoma di Buenos Aires

en: Ciudad de La Habana
it: Città de L'Avana

en: Clipperton
it: Isola Clipperton

en: Coast
it: Provincia costiera

en: Collines
it: Colline

en: Colón
it: Colòn

en: Compostela Valley
it: Valle Compostela

en: Copán
it: Copàn

en: Cordillera Administrative Region (CAR)
it: Regione Cordigliera amministrativa (CAR)

en: Cornwall
it: Cornovaglia

en: Corse
it: Corsica

en: Corse-du-Sud
it: Corsica del Sud

en: Cova Lima
it: Cova-Lima

en: Cox's Bazar
it: Bazaar di Cox

en: Crooked Island and Long Cay
it: Crooked Island e Long Cay

en: Csongrád
it: Csongrad

en: Cuando-Cubango
it: Cuando Cubango

en: Cuanza Norte
it: Cuanza Nord

en: Cuanza Sul
it: Cuanza Sud

en: Culfa
it: Julfa

en: Cuvette-Ouest
it: Cuvette Ovest

en: Cáceres
it: Caceres

en: Cádiz
it: Cadice

en: Córdoba
it: Cordoba

en: Côte-d'Or
it: Cote-d'Or

en: Côtes-d'Armor
it: Cotes-d'Armor

en: Cēsu novads
it: Municipalità di Cesu

en: Cəbrayıl
it: Jabrayil

en: Cəlilabab
it: Jalilabad

en: Daegu Gwang'yeogsi
it: Daegu

en: Daejeon Gwang'yeogsi
it: Daejeon

en: Dagdas novads
it: Municipalità di Dagda

en: Dagestan, Respublika
it: Daghestan

en: Dajabón
it: Dajabon

en: Dakhlet Nouadhibou
it: Dakhlet Nouàdhibou

en: Dalarnas län
it: Dalarna

en: Dar'a
it: Daraa

en: Dar-es-Salaam
it: Dar es Salaam

en: Darnah
it: Derna

en: Daugavpils novads
it: Municipalità di Daugavpil

en: Davao (Region XI)
it: Davao (Regione XI)

en: Davao Oriental
it: Davao orientale

en: Davao del Norte
it: Davao del Nord

en: Davao del Sur
it: Davao del Sud

en: Dayr az Zawr
it: Deir ez-Zor

en: Daşkəsən
it: Dashkasan

en: Delvinë
it: Delvine

en: Denguélé (Région du)
it: Denguélé

en: Dependencias Federales
it: Dipendenze Federali

en: Derry and Strabane
it: Derry e Strabane

en: Dhamār
it: Dhamar

en: Dibër
it: Diber

en: Dimashq
it: Damasco

en: Dinagat Islands
it: Isole Dinagat

en: Dirē Dawa
it: Dire Daua

en: Distrito Capital de Bogotá
it: Distretto Capitale di Bogotà

en: Distrito Federal
it: Distretto Federale

en: Divača
it: Divaccia

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
it: Oblast' di Dnipropetrovs'k

en: Dobeles novads
it: Municipalità di Dobele

en: Dobrich
it: Dobric

en: Dobrovnik/Dobronak
it: Dobrovnik

en: Dodekanisos
it: Dodecanneso

en: Dolnośląskie
it: Bassa Slesia

en: Domažlice
it: Domalice

en: Donets'ka Oblast'
it: Oblast' di Donec'k

en: Dordogne
it: Dordogna

en: Drôme
it: Drome

en: Dubayy
it: Dubai

en: Dublin
it: Dublino

en: Dubrovačko-neretvanska županija
it: Regione raguseo-narentana

en: Dumfries and Galloway
it: Dumfries e Galloway

en: Dumyāt
it: Damietta

en: Dunaújváros
it: Dunaujvaros

en: Dundagas novads
it: Municipalità di Dundaga

en: Durbes novads
it: Municipalità di Durbe

en: Durham County
it: Contea di Durham

en: Durrës
it: Durazzo

en: Dytiki Ellada
it: Grecia occidentale

en: Dytiki Makedonia
it: Macedonia occidentale

en: Díli
it: Dili

en: Děčín
it: Decin

en: East
it: Provincia dell'Est

en: East Berbice-Corentyne
it: Berbice Est-Corentyne

en: East Grand Bahama
it: Grand Bahama Est

en: East New Britain
it: Nuova Britannia orientale

en: East Riding of Yorkshire
it: East Riding di Yorkshire

en: East Sepik
it: Sepik orientale

en: Eastern
it: Orientale

en: Eastern Cape
it: Capo orientale

en: Eastern Equatoria
it: Equatoria orientale

en: Eastern Highlands
it: Altopiani orientali

en: Eastern Samar
it: Samar orientale

en: Eastern Tobago
it: Tobago orientale

en: Eastern Visayas (Region VIII)
it: Visayas orientale (Regione VIII)

en: Edinburgh, City of
it: Città di Edinburgh

en: El Beni
it: Beni

en: El Callao
it: Callao

en: El Paraíso
it: El Paraiso

en: El Seybo [El Seibo]
it: El Seibo

en: Emilia-Romagna
it: Emilia Romagna

en: England
it: Inghilterra

en: England and Wales
it: Inghilterra e Galles

en: Engures novads
it: Municipalità di Engure

en: Erevan
it: Yerevan

en: Espírito Santo
it: Espìrito Santo

en: Essequibo Islands-West Demerara
it: Isole Essequibo-Demerara Ovest

en: Est
it: Occidentale

en: Etelä-Karjala
it: Carelia meridionale

en: Etelä-Pohjanmaa
it: Ostrobotnia meridionale

en: Etelä-Savo
it: Savo meridionale

en: Extremadura
it: Estremadura

en: Eşfahān
it: Esfahan

en: Far North
it: Provincia dell'estremo Nord

en: Farg'ona
it: Fergana

en: Farāh
it: Farah

en: Federacija Bosne i Hercegovine
it: Federazione di Bosnia ed Erzegovina

en: Federally Administered Tribal Areas
it: Aree tribali di amministrazione federale

en: Fermanagh and Omagh
it: Fermanagh e Omagh

en: Fgura
it: Figura

en: Fontvieille
it: Fontevecchia

en: Francisco Morazán
it: Francisco Morazan

en: Fribourg
it: Friburgo

en: Friesland
it: Frisia

en: Friuli-Venezia Giulia
it: Friuli Venezia Giulia

en: Fromager (Région du)
it: Fromager

en: Füzuli
it: Fizuli

en: Fārs
it: Fars

en: Fāryāb
it: Faryab

en: Gabú
it: Gabu

en: Galicia
it: Galizia

en: Galápagos
it: Galapagos

en: Gambēla Hizboch
it: Gambela

en: Gang'weondo
it: Gangwon

en: Garkalnes novads
it: Municipalità di Garkalne

en: Gelderland
it: Gheldria

en: Genève
it: Ginevra

en: Gharb Dārfūr
it: Darfur occidentale

en: Ghardaïa
it: Ghardaia

en: Ghaznī
it: Ghazni

en: Ghāt
it: Ghat

en: Ghōr
it: Ghor

en: Gilbert Islands
it: Isole Gilbert

en: Gipuzkoa
it: Guipúzcoa

en: Gironde
it: Gironda

en: Gisborne District
it: Distretto di Gisborne

en: Gjirokastër
it: Argirocastro

en: Glarus
it: Glarona

en: Glasgow City
it: Citta di Glasgow

en: Goiás
it: Goiàs

en: Golestān
it: Golestan

en: Gorno-Badakhshan
it: Gorno-Badachsan

en: Gotlands län
it: Gotland

en: Grad Zagreb
it: Zagabria città

en: Grand-Est
it: Grande Est

en: Grande-Anse
it: Grand'Anse

en: Graubünden
it: Grigioni

en: Great Britain
it: Gran Bretagna

en: Greater Accra
it: Grande Accra

en: Grenadines
it: Grenadine

en: Grobiņas novads
it: Municipalità di Grobina

en: Groningen
it: Groninga

en: Guadeloupe
it: Guadalupa

en: Guainía
it: Guainia

en: Guantánamo
it: Guantanamo

en: Gudja
it: Gudia

en: Gulbenes novads
it: Municipalità di Gulbene

en: Gulf
it: Golfo

en: Guyane (française)
it: Guiana francese

en: Guékédou
it: Guéckédou

en: Gwangju Gwang'yeogsi
it: Gwangju

en: Gyeonggido
it: Gyeonggi

en: Gyeongsangbukdo
it: Nord Gyeongsang

en: Gyeongsangnamdo
it: Sud Gyeongsang

en: Győr
it: Gyor

en: Győr-Moson-Sopron
it: Gyor-Moson-Sopron

en: Gävleborgs län
it: Gävleborg

en: Göygöl
it: Goygol

en: Göyçay
it: Goychay

en: Găgăuzia, Unitatea teritorială autonomă
it: Gaguzia, Unità territoriale autonoma

en: Għajnsielem
it: Ghajnsielem

en: Għarb
it: Garbo

en: Għargħur
it: Gargur

en: Għasri
it: Ghasri

en: Għaxaq
it: Asciac

en: Gīlān
it: Gilan

en: Gżira
it: Gzira

en: Gədəbəy
it: Gadabay

en: Gəncə
it: Ganja

en: HaDarom
it: Distretto meridionale

en: HaMerkaz
it: Distretto centro

en: HaZafon
it: Distretto settentrionale

en: Hacıqabul
it: Hajigabul

en: Hajdú-Bihar
it: Hajdu-Bihar

en: Halab
it: Aleppo

en: Hallands län
it: Halland

en: Hamadān
it: Hamadan

en: Hamah
it: Hama

en: Hamburg
it: Amburgo

en: Hammersmith and Fulham
it: Hammersmith e Fulham

en: Haut-Rhin
it: Alto Reno

en: Haut-Sassandra (Région du)
it: Alto Sassandra

en: Haute-Corse
it: Alta Corsica

en: Haute-Garonne
it: Alta Garonna

en: Haute-Kotto
it: Haute Kotto

en: Haute-Loire
it: Alta Loira

en: Haute-Marne
it: Alta Marna

en: Haute-Savoie
it: Alta Savoia

en: Haute-Saône
it: Haute-Saone

en: Hautes-Alpes
it: Alte Alpi

en: Hautes-Pyrénées
it: Alti Pirenei

en: Hauts-de-France
it: Alta Francia

en: Havlíčkův Brod
it: Havlickuv Brod

en: Hawallī
it: Hawalli

en: Hefa
it: Haifa

en: Herceg-Novi
it: Castelnuovo

en: Hercegovačko-neretvanski kanton
it: Cantone della Erzegovina-Narenta

en: Hessen
it: Assia

en: Hodonín
it: Hodonin

en: Hodoš/Hodos
it: Hodos

en: Holguín
it: Holguin

en: Homel'skaja voblasc'
it: Regione di Homiel'

en: Hormozgān
it: Hormozgan

en: Howland Island
it: Isola Howland

en: Hradec Králové
it: Hradec Kralové

en: Hrodzenskaja voblasc'
it: Regione di Hronda

en: Hrpelje-Kozina
it: Erpelle-Cosina

en: Huíla
it: Huila

en: Hà Nội
it: Hanoi

en: Hà Tỉnh
it: Ha Tinh

en: Hódmezővásárhely
it: Hodmezovasarhely

en: Höfuðborgarsvæðið
it: Regione della capitale

en: Hārerī Hizb
it: Harar

en: Hải Duong
it: Hai Duong

en: Hải Phòng
it: Hai Phong

en: Hồ Chí Minh [Sài Gòn]
it: Ho Chi Minh [Saigon]

en: Idrija
it: Idria

en: Iecavas novads
it: Municipalità di Iecava

en: Iklin
it: L'Iclin

en: Ikšķiles novads
it: Municipalità di Ikskile

en: Ilhas de Barlavento
it: Distretto di Barlavento

en: Ilhas de Sotavento
it: Distretto di Sotavento

en: Ilirska Bistrica
it: Villa del Nevoso

en: Illes Balears
it: Baleari

en: Ilocos (Region I)
it: Ilocos (Regione I)

en: Ilocos Norte
it: Ilocos Nord

en: Ilocos Sur
it: Ilocos Sud

en: Ilūkstes novads
it: Municipalità di Ilukste

en: Imeret’i
it: Imereti

en: Incheon Gwang'yeogsi
it: Incheon

en: Intibucá
it: Intibucà

en: Inčukalna novads
it: Municipalità di Incukalna

en: Ionia Nisia
it: Isole Ionie

en: Ipeiros
it: Epiro

en: Irkutiskaya oblast'
it: Oblast' di Irkutsk

en: Isla
it: Senglea

en: Isla de la Juventud
it: Isola della gioventù

en: Islas de la Bahía
it: Islas de la Bahia

en: Isle of Anglesey; Sir Ynys Môn
it: Isola di Anglesey; Sir Ynys Môn

en: Isle of Wight
it: Isola di Wight

en: Isles of Scilly
it: Isola di Scilly

en: Istarska županija
it: Regione istriana

en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
it: Oblast' di Ivano-Frankivs'k

en: Ivanovskaya oblast'
it: Oblast' di Ivanovo

en: Izola/Isola
it: Isola d'Istria

en: Jaghbūb
it: Jaghbub

en: Jalal-Abad
it: Jalalabad

en: Jammu and Kashmir
it: Jammu e Kashmir

en: Jan Mayen (Arctic Region)
it: Jan Mayen (regione artica)

en: Janūb Dārfūr
it: Darfur meridionale

en: Janūb Kurdufān
it: Kordofan meridionale

en: Janūb Sīnā'
it: Sinai del Sud

en: Janūbī al Baḩrī al Aḩmar
it: Regione del Mar Rosso meridionale

en: Jarvis Island
it: Isola Jarvis

en: Jaunjelgavas novads
it: Municipalità di Jaunjelgava

en: Jaunpiebalgas novads
it: Municipalità di Jaunpiebalga

en: Jaunpils novads
it: Municipalità di Jaunpil

en: Jawa
it: Giava

en: Jawa Barat
it: Giava occidentale

en: Jawa Tengah
it: Giava centrale

en: Jawa Timur
it: Giava orientale

en: Jaén
it: Jaen

en: Jejudo
it: Jeju

en: Jelgavas novads
it: Municipalità di Jelgava

en: Jeonrabukdo
it: Nord Jeolla

en: Jeonranamdo
it: Sud Jeolla

en: Jerusalem
it: Gerusalemme

en: Jeseník
it: Jesenik

en: Jihomoravský kraj
it: Moravia meridionale

en: Jihočeský kraj
it: Boemia meridionale

en: Jičín
it: Jicin

en: Johnston Atoll
it: Atollo Johnston

en: Jowzjān
it: Jowzjan

en: Jura
it: Giura

en: Jász-Nagykun-Szolnok
it: Jasz-Nagykun-Szolnok

en: Jämtlands län
it: Jämtland

en: Järvamaa
it: Jarvamaa

en: Jõgevamaa
it: Jogevamaa

en: Jönköpings län
it: Jönköping

en: Jēkabpils
it: Jekabpils

en: Jēkabpils novads
it: Municipalità di Jekabpil

en: Jīzan
it: Jizan

en: Jūrmala
it: Jurmala

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
it: Kabardino-Balkaria

en: Kach Kong
it: Koh Kong

en: Kafr ash Shaykh
it: Kafr el Sheikh

en: Kakhet’i
it: Kakheti

en: Kalimantan Barat
it: Kalimantan occidentale

en: Kalimantan Selatan
it: Kalimantan meridionale

en: Kalimantan Tengah
it: Kalimantan centrale

en: Kalimantan Timur
it: Kalimantan orientale

en: Kaliningradskaya oblast'
it: Oblast' di Kaliningrad

en: Kalkara
it: Calcara

en: Kalmar län
it: Kalmar

en: Kalmykiya, Respublika
it: Repubblica di Calmucchia

en: Kaluzhskaya oblast'
it: Oblast' di Kaluga

en: Kamchatskiy kray
it: Krai di Kamchatka

en: Kanal
it: Canale d'Isonzo

en: Kandahār
it: Kandahar

en: Kandavas novads
it: Municipalità di Kandava

en: Kanton Sarajevo
it: Cantone di Sarajevo

en: Kanton br. 10 (Livanjski kanton)
it: Cantone della Bosnia Occidentale

en: Kaposvár
it: Kaposvar

en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
it: Karacaj-Circassia

en: Kareliya, Respublika
it: Repubblica di Carelia

en: Karlovarský kraj
it: Regione di Karlovy Vary

en: Karlovačka županija
it: Regione di Karlovac

en: Karviná
it: Karvina

en: Kasai-Occidental
it: Kasai Occidentale

en: Kasai-Oriental
it: Kasai Orientale

en: Kassalā
it: Kassala

en: Kauno Apskritis
it: Kaunas

en: Kavajë
it: Kavaje

en: Kayin
it: Karen

en: Kemerovskaya oblast'
it: Oblast' di Kemerovo

en: Kensington and Chelsea
it: Kensington e Chelsea

en: Kentriki Makedonia
it: Macedonia centrale

en: Kepulauan Riau
it: Riau Kepulauan

en: Kermān
it: Kerman

en: Kermānshāh
it: Kermanshah

en: Kerýneia
it: Kyrenia

en: Kerċem
it: Kercem

en: Keski-Pohjanmaa
it: Ostrobotnia centrale

en: Keski-Suomi
it: Finlandia centrale

en: Khabarovskiy kray
it: Krai di Khabarovs

en: Khakasiya, Respublika
it: Repubblica della Chakassia

en: Khanty-Mansiysky avtonomnyy okrug-Yugra
it: Okrug autonomo di Khantia-Mansia

en: Kharkivs'ka Oblast'
it: Oblast' di Charkiv

en: Khatlon
it: Chatlon

en: Khersons'ka Oblast'
it: Oblast' di Cherson

en: Khmel'nyts'ka Oblast'
it: Oblast' di Chmel'nyc'kyj

en: Khorāsān-e Janūbī
it: Khorasan meridionale

en: Khorāsān-e Razavī
it: Razavi Khorasan

en: Khorāsān-e Shemālī
it: Khorasan settentrionale

en: Khōst
it: Khost

en: Khūzestān
it: Khuzestan

en: Kingston upon Thames
it: Kingston sul Tamigi

en: Kirkop
it: Chircop

en: Kirovohrads'ka Oblast'
it: Oblast' di Kirovograd

en: Kirovskaya oblast'
it: Oblast' di Kirov

en: Klaipėdos Apskritis
it: Klaipėda

en: Kobarid
it: Caporetto

en: Kocēnu novads
it: Municipalità di Kocenu

en: Kohgīlūyeh va Būyer Ahmad
it: Kohgiluyeh e Buyer Ahmad

en: Kokneses novads
it: Municipalità di Koknese

en: Kolonjë
it: Kolonje

en: Kolín
it: Kolin

en: Komen
it: Comeno

en: Komi, Respublika
it: Repubblica dei Komi

en: Komárom-Esztergom
it: Komarom-Esztergom

en: Koper/Capodistria
it: Capodistria

en: Koprivničko-križevačka županija
it: Regione di Koprivincia e Krizevci

en: Kordestān
it: Kurdistan

en: Korçë
it: Corizia

en: Kosovo-Metohija
it: Kosovo e Metohija

en: Kostromskaya oblast'
it: Oblast' di Kostroma

en: Košický kraj
it: Regione di Košice

en: Kraj Vysočina
it: Regione di Vysočina

en: Krapinsko-zagorska županija
it: Regione di Kaprina e dello Zagorje

en: Krasnodarskiy kray
it: Krai di Krasnodars

en: Krasnoyarskiy kray
it: Krai di Krasnojarsk

en: Krimuldas novads
it: Municipalità di Krimulda

en: Kriti
it: Creta

en: Krong Kaeb
it: Kep

en: Krong Pailin
it: Pailin

en: Krong Preah Sihanouk
it: Preah Sihanouk

en: Kronobergs län
it: Kronoberg

en: Krujë
it: Croia

en: Krung Thep Maha Nakhon Bangkok
it: Bangkok (Krung Thep Maha Nakhon)

en: Krustpils novads
it: Municipalità di Krustpil

en: Královéhradecký kraj
it: Regione di Hradec Kralove

en: Krāslavas novads
it: Municipalità di Kraslava

en: Kujawsko-pomorskie
it: Cuiavia-Pomerania

en: Kukës
it: Kukes

en: Kuldīgas novads
it: Municipalità di Kuldiga

en: Kurganskaya oblast'
it: Oblast' di Kurgansk

en: Kurskaya oblast'
it: Oblast' di Kursk

en: Kutná Hora
it: Kutna Hora

en: Kuçovë
it: Kucove

en: Kyklades
it: Cicladi

en: Kyustendil
it: Kjustendil

en: Kyïvs'ka Oblast'
it: Oblast' di Kiev

en: Kyïvs'ka mis'ka rada
it: Kiev

en: Kürdəmir
it: Kurdamir

en: Kābul
it: Kabul

en: Kāpīsā
it: Kapisa

en: Kārsavas novads
it: Municipalità di Karsava

en: Kǝngǝrli
it: Kangarli

en: Kəlbəcər
it: Kalbajar

en: K’vemo K’art’li
it: Kvemo Kartli

en: L'Oriental
it: Regione Orientale

en: L'vivs'ka Oblast'
it: Oblast' di Leopoli

en: La Condamine
it: La Condamina

en: La Estrelleta [Elías Piña]
it: La Estrelleta

en: La Habana
it: L'Avana

en: La Manouba
it: Manouba

en: La Réunion
it: Isola della Riunione

en: Lacs (Région des)
it: Laghi

en: Laghmān
it: Laghman

en: Lagunes (Région des)
it: Lagune

en: Lanao del Norte
it: Lanao del Nord

en: Lanao del Sur
it: Lanao del Sud

en: Lappi
it: Regione della Lapponia

en: Laçın
it: Lachin

en: Laḩij
it: Lahij

en: Lefkosía
it: Nicosia

en: Lemesós
it: Limassol

en: Lendava/Lendva
it: Lendava

en: Leningradskaya oblast'
it: Oblast' di Leningrado

en: Lesvos
it: Lesbo

en: Lezhë
it: Alessio

en: León
it: Leon

en: Lhuentse
it: Lhuntse

en: Liban-Nord
it: Nord Libano

en: Liban-Sud
it: Sud Libano

en: Liberecký kraj
it: Regione di Liberec

en: Lielvārdes novads
it: Municipalità di Lielvarde

en: Liepāja
it: Liepaja

en: Lija
it: Lia

en: Limbažu novads
it: Municipalità di Limbazu

en: Limburg
it: Limburgo

en: Line Islands
it: Isole Line

en: Lipetskaya oblast'
it: Oblast' di Lipeck

en: Lisboa
it: Lisbona

en: Lisburn and Castlereagh
it: Lisburn e Castlereagh

en: Litoměřice
it: Litomerice

en: Litoral
it: Litorale

en: Littoral
it: Litorale

en: Liège
it: Liegi

en: Ličko-senjska županija
it: Regione delle Lika e di Segna

en: Ljubljana
it: Lubiana

en: Loire
it: Loira

en: Loire-Atlantique
it: Loira atlantica

en: London, City of
it: Città di Londra

en: Lorestān
it: Lorestan

en: Los Ríos
it: Los Rios

en: Lovech
it: Lovec

en: Loška dolina
it: Loška Dolina

en: Lubelskie
it: Lublino

en: Lubuskie
it: Lebus

en: Lubānas novads
it: Municipalità di Lubanas

en: Ludzas novads
it: Municipalità di Ludza

en: Luhans'ka Oblast'
it: Oblast' di Luhans'k

en: Lunda Norte
it: Lunda Nord

en: Lunda Sul
it: Lunda Sud

en: Luqa
it: Luca

en: Lushnjë
it: Lushnje

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Luzern
it: Lucerna

en: Lárnaka
it: Larnaca

en: Lääne-Virumaa
it: Laane-Virumaa

en: Läänemaa
it: Laanemaa

en: Lékoumou
it: Lekoumou

en: Līgatnes novads
it: Municipalità di Ligatnes

en: Līvānu novads
it: Municipalità di Livanu

en: Lōgar
it: Logar

en: Lənkəran
it: Lankarani

en: MIMAROPA (Region IV-B)
it: Mimaropa (Regione IV-B)

en: Madonas novads
it: Municipalità di Madona

en: Madrid, Comunidad de
it: Madrid

en: Magadanskaya oblast'
it: Oblast' di Magadan

en: Magallanes y Antártica Chilena
it: Magellane e Antartide cilena

en: Mahilëuskaja voblasc'
it: Regione di Mahilou

en: Mallakastër
it: Mallakaster

en: Maluku Utara
it: Maluku settentrionale

en: Malësi e Madhe
it: Malesi e Madhe

en: Mamou
it: Marnou

en: Manabí
it: Manabi

en: Manche
it: Manica

en: Mangghystaū oblysy
it: Mangghystau

en: Maputo (city)
it: Maputo (città)

en: Marahoué (Région de la)
it: Marahoué

en: Maranhão
it: Maranhao

en: Marijampolės Apskritis
it: Marijampole

en: Mariy El, Respublika
it: Mari El

en: Markazī
it: Markazi

en: Marlborough District
it: Distretto di Marlborough

en: Marne
it: Marna

en: Marsaskala
it: Marsa Scala

en: Marsaxlokk
it: Marsa Scirocco

en: Martinique
it: Martinica

en: María Trinidad Sánchez
it: Maria Trinidad Sanchez

en: Masallı
it: Masally

en: Mashonaland Central
it: Mashonaland Centrale

en: Mashonaland East
it: Mashonaland Est

en: Mashonaland West
it: Mashonaland Ovest

en: Massa-Carrara
it: Massa Carrara

en: Matabeleland North
it: Matabeleland Nord

en: Matabeleland South
it: Matabeleland Sud

en: Mato Grosso do Sul
it: Mato Grosso del Sud

en: Matrūh
it: Matruh

en: Mavrovo-i-Rostuša
it: Mavrovo e Rostuša

en: Mazowieckie
it: Masovia

en: Mazsalacas novads
it: Municipalità di Mazsalaca

en: Małopolskie
it: Piccola Polonia

en: Mdina
it: Medina

en: Mecklenburg-Vorpommern
it: Meclemburgo-Pomerania Anteriore

en: Medenine
it: Médenine

en: Mellieħa
it: Mellieha

en: Meuse
it: Mosa

en: Međimurska županija
it: Regione del Medimurje

en: Mid and East Antrim
it: Mid ed East Antrim

en: Midway Islands
it: Isole Midway

en: Milne Bay
it: Baia Miline

en: Mindoro Occidental
it: Mindoro occidentale

en: Mindoro Oriental
it: Mindoro orientale

en: Mingəçevir
it: Mingachevir

en: Minskaja voblasc'
it: Regione di Minsk

en: Mirditë
it: Mirdite

en: Miren-Kostanjevica
it: Merna-Castagnevizza

en: Misamis Occidental
it: Misamis occidentale

en: Misamis Oriental
it: Misamis orientale

en: Mişrātah
it: Misurata

en: Mladá Boleslav
it: Mlada Boleslav

en: Mondol Kiri
it: Mondulkiri

en: Monggar
it: Mongar

en: Monseñor Nouel
it: Monsenor Nouel

en: Mont-Liban
it: Monte Libano

en: Monte-Carlo
it: Monte Carlo

en: Moravskoslezský kraj
it: Moravia-Slesia

en: Mordoviya, Respublika
it: Mordovia

en: Moselle
it: Mosella

en: Moskovskaya oblast'
it: Oblast' di Mosca

en: Moskva
it: Mosca

en: Mosta
it: Musta

en: Moyen-Cavally (Région du)
it: Medio Cavally

en: Moyen-Comoé (Région du)
it: Medio Comoé

en: Mqabba
it: Micabba

en: Msila
it: M'Sila

en: Mtarfa
it: Marfa

en: Mts’khet’a-Mt’ianet’i
it: Mtskheta-Mtianeti

en: Mubārak al Kabīr
it: Mubarak al-Kabir

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
it: Regione metropolitana di Lima

en: Munxar
it: Monsciar

en: Murcia, Región de
it: Murcia

en: Murmanskaya oblast'
it: Oblast' di Murmansk

en: Mykolaïvs'ka Oblast'
it: Oblast' di Mykolaïv

en: Málaga
it: Malaga

en: Médéa
it: Medea

en: México
it: Messico

en: Mādabā
it: Madaba

en: Mālpils novads
it: Municipalità di Malpils

en: Mārupes novads
it: Municipalità di Marupe

en: Māzandarān
it: Mazandaran

en: Mērsraga novads
it: Municipalità di Mersraga

en: Mělník
it: Melnik

en: Mġarr
it: Mugiarro

en: Nabatîyé
it: Nabatiye

en: Nairobi Municipality
it: Municipalità di Nairobi

en: Najrān
it: Najran

en: Nana-Mambéré
it: Nana-Mambere

en: Nangarhār
it: Nangarhar

en: Naouri
it: Nahouri

en: National Capital District (Port Moresby)
it: Distretto della Capitale Nazionale (Porto Moresby)

en: National Capital Region
it: Regione Capitale Nazionale

en: Naukšēnu novads
it: Municipalità di Nauksenu

en: Navassa Island
it: Isola Navassa

en: Naxxar
it: Nasciar

en: Naxçıvan
it: Naxcivan

en: Neftçala
it: Neftchala

en: Negros Occidental
it: Negros occidentale

en: Negros Oriental
it: Negros orientale

en: Nenetskiy avtonomnyy okrug
it: Okrug autonomo di Nenetsia

en: Neretas novads
it: Municipalità di Nereta

en: Neuquen
it: Neuquén

en: New Ireland
it: Nuova Irlanda

en: New South Wales
it: Nuovo Galles del Sud

en: Newfoundland and Labrador
it: Terranova e Labrador

en: Newry, Mourne and Down
it: Newry, Mourne e Down

en: Nidwalden
it: Nidvaldo

en: Niedersachsen
it: Bassa Sassonia

en: Nitriansky kraj
it: Regione di Nitra

en: Nizhegorodskaya oblast'
it: Oblast' di Nižnij Novgorod

en: Noord-Brabant
it: Brabante settentrionale

en: Noord-Holland
it: Olanda settentrionale

en: Nord-Kivu
it: Kivu Nord

en: Nord-Ouest
it: Nord-Ovest

en: Nordrhein-Westfalen
it: Nord Reno-Westfalia

en: Normandie
it: Normandia

en: Norrbottens län
it: Norrbotten

en: North
it: Provincia del Nord

en: North Abaco
it: Abaco Nord

en: North Andros
it: Andros Nord

en: North Ayrshire
it: Ayrshire Nord

en: North Cotabato
it: Cotabato Nord

en: North East
it: Nord Est

en: North Eleuthera
it: Eleuthera Nord

en: North Gaza
it: Gaza Nord

en: North West
it: Nord Ovest

en: North-East
it: Nordorientale (Botswana)

en: North-Eastern Kaskazini Mashariki
it: Provincia Nordorientale

en: North-West
it: Nordoccidentale (Botswana)

en: North-West (Cameroon)
it: Provincia del Nordovest (Camerun)

en: North-West (South Africa)
it: Nord-Ovest (Sud Africa)

en: North-Western
it: Nord-Occidentale

en: Northern
it: Settentrionale

en: Northern Bahr el-Ghazal
it: Bahr el-Ghazal settentrionale

en: Northern Cape
it: Capo settentrionale

en: Northern Ireland
it: Irlanda del Nord

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Mariana settentrionali

en: Northern Mindanao (Region X)
it: Mindanao settentrionale (Regione X)

en: Northern Samar
it: Samar settentrionale

en: Northern Territory
it: Territorio del Nord

en: Northwest Territories
it: Territori del Nord-Ovest

en: Norðurland eystra
it: Terra del Nordest

en: Norðurland vestra
it: Terra del Nordovest

en: Notio Aigaio
it: Egeo meridionale

en: Nouvelle-Aquitaine
it: Nuova Aquitania

en: Nouvelle-Calédonie
it: Nuova Caledonia

en: Nova Scotia
it: Nuova Scozia

en: Novgorodskaya oblast'
it: Oblast' di Novgorod

en: Novosibirskaya oblast'
it: Oblast' di Novosibirsk

en: Nový Jičín
it: Novy Jicin

en: Nusa Tenggara Barat
it: Nusa Tenggara occidentale

en: Nusa Tenggara Timur
it: Nusa Tenggara orientale

en: Nyíregyháza
it: Nyiregyhaza

en: Nzi-Comoé (Région)
it: Nzi-Comoé

en: Náchod
it: Nachod

en: Nógrád
it: Nograd

en: Nālūt
it: Nalut

en: Nīcas novads
it: Municipalità di Nica

en: Nīmrōz
it: Nimroz

en: Nūristān
it: Nuristan

en: Obock
it: Bayern

en: Obwalden
it: Obvaldo

en: Occitanie
it: Occitania

en: Odes'ka Oblast'
it: Oblast' di Odessa

en: Ogres novads
it: Municipalità di Ogre

en: Olaines novads
it: Municipalità di Olaine

en: Olomoucký kraj
it: Regione di Olomouc

en: Omskaya oblast'
it: Oblast' di Omsk

en: Ongtüstik Qazaqstan oblysy
it: Kazakistan meridionale

en: Oost-Vlaanderen
it: Vlaanderen orientale

en: Opolskie
it: Opole

en: Oran
it: Orano

en: Orenburgskaya oblast'
it: Oblast' di Orenburg

en: Orkney Islands
it: Isole Orkney

en: Orlovskaya oblast'
it: Oblast' di Orël

en: Oromīya
it: Oromia

en: Osječko-baranjska županija
it: Regione di Osijec e della Baranja

en: Otdar Mean Chey
it: Oddar Meanchey

en: Oudômxai
it: Oudomxai

en: Ouest
it: Ovest

en: Oum el Bouaghi
it: Oum el-Bouaghi

en: Ozolnieku novads
it: Municipalità di Ozolnieku

en: Oğuz
it: Oguz

en: Paktiyā
it: Paktiya

en: Paktīkā
it: Paktika

en: Palmyra Atoll
it: Atollo Palmyra

en: Panamá
it: Panama

en: Panevėžio Apskritis
it: Panevezys

en: Paraná
it: Paranà

en: Paraíba
it: Paraiba

en: Pardubický kraj
it: Regione di Pardubice

en: Paris
it: Parigi

en: Parwān
it: Parwan

en: Pará
it: Parà

en: Pas-de-Calais
it: Passo di Calais

en: Pavlodar oblysy
it: Pavlodar

en: Pays-de-la-Loire
it: Paesi della Loira

en: Pelhřimov
it: Pelhrimov

en: Peloponnisos
it: Peloponneso

en: Penzenskaya oblast'
it: Oblast' di Penza

en: Permskiy kray
it: Krai di Perms

en: Perth and Kinross
it: Perth e Kinross

en: Phatthaya
it: Pattaya

en: Phoenix Islands
it: Isole Phoenix

en: Phôngsali
it: Phongsali

en: Piauí
it: Piauì

en: Piran/Pirano
it: Pirano

en: Pivka
it: San Pietro del Carso

en: Plateau
it: Altopiano

en: Plateaux
it: Altopiani (Congo)

en: Plzeňský kraj
it: Regione di Plezn

en: Podkarpackie
it: Precarpazi

en: Podlaskie
it: Podlachia

en: Pohjanmaa
it: Ostrobotnia

en: Pohjois-Karjala
it: Carelia settentrionale

en: Pohjois-Pohjanmaa
it: Ostrobotnia settentrionale

en: Pohjois-Savo
it: Savo settentrionale

en: Poltavs'ka Oblast'
it: Oblast' di Poltava

en: Polynésie française
it: Polinesia francese

en: Pomorskie
it: Pomerania

en: Porto
it: Oporto

en: Posavski kanton
it: Cantone di Posavina

en: Postojna
it: Postumia

en: Potosí
it: Potosì

en: Pousaat
it: Pursat

en: Požeško-slavonska županija
it: Regione di Pozega e della Slavonia

en: Praha 1
it: Praga 1

en: Praha 10
it: Praga 10

en: Praha 11
it: Praga 11

en: Praha 12
it: Praga 12

en: Praha 13
it: Praga 13

en: Praha 14
it: Praga 14

en: Praha 15
it: Praga 15

en: Praha 16
it: Praga 16

en: Praha 17
it: Praga 17

en: Praha 18
it: Praga 18

en: Praha 19
it: Praga 19

en: Praha 2
it: Praga 2

en: Praha 20
it: Praga 20

en: Praha 21
it: Praga 21

en: Praha 22
it: Praga 22

en: Praha 3
it: Praga 3

en: Praha 4
it: Praga 4

en: Praha 5
it: Praga 5

en: Praha 6
it: Praga 6

en: Praha 7
it: Praga 7

en: Praha 8
it: Praga 8

en: Praha 9
it: Praga 9

en: Praha, Hlavní mešto
it: Praga

en: Praha-východ
it: Praga-východ

en: Praha-západ
it: Praga-západ

en: Preiļu novads
it: Municipalità di Preilu

en: Prey Veaeng
it: Prey Veng

en: Prešovský kraj
it: Regione di Prešov

en: Priekules novads
it: Municipalità di Priekule

en: Priekuļu novads
it: Municipalità di Priekulu

en: Primorskiy kray
it: Krai di Primors

en: Primorsko-goranska županija
it: Regione litoraneo-montana

en: Prince Edward Island
it: Isola del Principe Edoardo

en: Provence-Alpes-Côte-d’Azur
it: Provenza-Alpi-Costa Azzurra

en: Príncipe
it: Principe

en: Pskovskaya oblast'
it: Oblast' di Pskov

en: Pukë
it: Puke

en: Puy-de-Dôme
it: Puy-de-Dome

en: Pyrénées-Atlantiques
it: Pirenei atlantici

en: Pyrénées-Orientales
it: Pirenei orientali

en: Páfos
it: Paphos

en: Pärnumaa
it: Parnumaa

en: Përmet
it: Permet

en: Písek
it: Pisek

en: Põlvamaa
it: Polvamaa

en: Pārgaujas novads
it: Municipalità di Pargauja

en: Pāvilostas novads
it: Municipalità di Pavilosta

en: Pļaviņu novads
it: Municipalità di Plavinu

en: Přerov
it: Prerov

en: Příbram
it: Pribram

en: Qala
it: La Cala

en: Qaraghandy oblysy
it: Qaraghandy

en: Qax
it: Qakh

en: Qazax
it: Qazakh

en: Qazvīn
it: Qazvin

en: Qinā
it: Qena

en: Qoraqalpog'iston Respublikasi
it: Karakalpakstan

en: Qormi
it: Curmi

en: Qostanay oblysy
it: Qostanaj

en: Qrendi
it: Crendi

en: Qubadlı
it: Qubadli

en: Quiché
it: El Quiché

en: Quindío
it: Quindio

en: Quảng Bình
it: Quang Bình

en: Quảng Nam
it: Quang Nam

en: Quảng Ngãi
it: Quang Ngai

en: Quảng Ninh
it: Quang Ninh

en: Quảng Trị
it: Quang Trị

en: Qyzylorda oblysy
it: Qyzylorda

en: Qāsh-Barkah
it: Regione di Gash-Barka

en: Qəbələ
it: Gabala

en: Rabat Għawdex
it: Rabat Ghawdex

en: Racha-Lech’khumi-K’vemo Svanet’i
it: Racha-Lechkhumi e Kvemo Svaneti

en: Rakovník
it: Rakovnik

en: Raunas novads
it: Municipalità di Rauna

en: Redcar and Cleveland
it: Redcar e Cleveland

en: Região Autónoma da Madeira
it: Regione autonoma di Madeira

en: Região Autónoma dos Açores
it: Regione autonoma delle Azorre

en: Región Continental
it: Regione continentale

en: Región Insular
it: Regione insulare

en: Región Metropolitana de Santiago
it: Regione metropolitana di Santiago

en: Rennell and Bellona
it: Rennell e Bellona

en: Republika Srpska
it: Repubblica Serba

en: Respublika Ingushetiya
it: Inguscezia

en: Respublika Krym
it: Repubblica di Crimea

en: Rheinland-Pfalz
it: Renania-Palatinato

en: Rhône
it: Rodano

en: Richmond upon Thames
it: Richmond sul Tamigi

en: Riebiņu novads
it: Municipalità di Riebinu

en: Rio Grande do Norte
it: Rio Grande del Nord

en: Rio Grande do Sul
it: Rio Grande del Sud

en: Rivnens'ka Oblast'
it: Oblast' di Rivne

en: Rodrigues Island
it: Isola Rodrigues

en: Rojas novads
it: Municipalità di Roja

en: Rondônia
it: Rondonia

en: Ropažu novads
it: Municipalità di Ropazu

en: Rostovskaya oblast'
it: Oblast' di Rostov

en: Rotanak Kiri
it: Ratanakiri

en: Rucavas novads
it: Municipalità di Rucava

en: Rugāju novads
it: Municipalità di Rugaju

en: Rundāles novads
it: Municipalità di Rundales

en: Ryazanskaya oblast'
it: Oblast' di Rjazan

en: Rychnov nad Kněžnou
it: Rychnov nad Kneznou

en: Région Maritime
it: Regione marittima

en: Région de la Kara
it: Regione di Kara

en: Région des Plateaux
it: Regione degli altopiani

en: Région des Savannes
it: Regione delle savane

en: Région du Centre
it: Regione centrale

en: Río San Juan
it: Rio San Juan

en: Rēzekne
it: Rezekne

en: Rēzeknes novads
it: Municipalità di Rezekne

en: Rīga
it: Riga

en: Rūjienas novads
it: Municipalità di Rujienas

en: Saatlı
it: Saatly

en: Sabhā
it: Sebha

en: Saint Helena
it: Sant'Elena

en: Saint-Pierre-et-Miquelon
it: Saint-Pierre e Miquelon

en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
it: Repubblica dello Sacha [Jacuzia]

en: Sakhalinskaya oblast'
it: Oblast' di Sachalin

en: Salacgrīvas novads
it: Municipalità di Salacgriva

en: Salas novads
it: Municipalità di Sala

en: Salaspils novads
it: Municipalità di Salaspil

en: Saldus novads
it: Municipalità di Saldu

en: Salgótarján
it: Salgotarjan

en: Salzburg
it: Salisburgo

en: Samangān
it: Samangan

en: Samaná
it: Samanà

en: Samaraskaya oblast'
it: Oblast' di Samara

en: Samarqand
it: Samarcanda

en: Samdrup Jongkha
it: Samdrup Jongkhar

en: Samegrelo-Zemo Svanet’i
it: Samegrelo-Zemo Svaneti

en: Samtee
it: Samtse

en: Samts’khe-Javakhet’i
it: Samtskhe-Javakheti

en: Samux
it: Samukh

en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
it: San Andrés, Providencia e Santa Catalina

en: San Cristóbal
it: San Cristobal

en: San Lawrenz
it: San Lorenzo

en: San Pawl il-Baħar
it: Baia di San Paolo

en: San Pedro de Macorís
it: San Pedro de Macoris

en: San Ġwann
it: San Giovanni

en: Sancti Spíritus
it: Sancti Spiritus

en: Sankt Gallen
it: San Gallo

en: Sankt-Peterburg
it: San Pietroburgo

en: Santa Bárbara
it: Santa Barbara

en: Santa Luċija
it: Stanta Lucia

en: Santiago Rodríguez
it: Santiago Rodriguez

en: Santiago de Cuba
it: Santiago di Cuba

en: Sarandë
it: Santi Quaranta

en: Saratovskaya oblast'
it: Oblast' di Saratov

en: Saulkrastu novads
it: Municipalità di Saulkrastu

en: Savanes (Région des)
it: Savane

en: Savannakhét
it: Savannakhet

en: Savoie
it: Savoia

en: Saïda
it: Saida

en: Saône-et-Loire
it: Saone-et-Loire

en: Schaffhausen
it: Sciaffusa

en: Schwyz
it: Svitto

en: Scotland
it: Scozia

en: Scottish Borders, The
it: Scottish Borders

en: Seine-Maritime
it: Senna marittima

en: Seine-et-Marne
it: Senna e Marna

en: Semnān
it: Semnan

en: Seoul Teugbyeolsi
it: Seoul

en: Sevastopol
it: Sevastopoli

en: Severnaya Osetiya-Alaniya, Respublika
it: Repubblica dell'Ossezia Settentrionale-Alania

en: Sevilla
it: Siviglia

en: Sežana
it: Sesana

en: Shabwah
it: Shabwa

en: Shamal Sīnā'
it: Sinai del Nord

en: Shamāl Dārfūr
it: Darfur settentrionale

en: Shamāl Kurdufān
it: Kordofan settentrionale

en: Sharq Dārfūr
it: Darfur orientale

en: Shetland Islands
it: Isole Shetland

en: Shida K’art’li
it: Shida Kartli

en: Shimālī al Baḩrī al Aḩmar
it: Regione del Mar Rosso settentrionale

en: Shkodër
it: Scutari

en: Shumen
it: Sumen

en: Shyghys Qazaqstan oblysy
it: Kazakistan orientale

en: Sidi Bel Abbès
it: Sidi Bel Abbes

en: Siguldas novads
it: Municipalità di Sigulda

en: Sinnār
it: Sennar

en: Sirdaryo
it: Sirdarya

en: Sisačko-moslavačka županija
it: Regione di Sisak e della Moslavina

en: Siyəzən
it: Siazan

en: Siġġiewi
it: Suggeui

en: Skrundas novads
it: Municipalità di Skrunda

en: Skrīveru novads
it: Municipalità di Skriveru

en: Skåne län
it: Scania

en: Smiltenes novads
it: Municipalità di Smiltene

en: Smolenskaya oblast'
it: Oblast' di Smolensk

en: Smolyan
it: Smoljan

en: Soccsksargen (Region XII)
it: Soccsksargen (Regione XII)

en: Sofia-Grad
it: Sofia (regione)

en: Solothurn
it: Soletta

en: Soltüstik Quzaqstan oblysy
it: Kazakistan settentrionale

en: South
it: Provincia del Sud

en: South Abaco
it: Abaco Sud

en: South Andros
it: Andros Sud

en: South Australia
it: Australia Meridionale

en: South Cotabato
it: Cotabato Sud

en: South East
it: Sud Est

en: South Eleuthera
it: Eleuthera Sud

en: South West
it: Sud Ovest

en: South-East
it: Sudorientale (Botswana)

en: South-West
it: Provincia di Sudovest

en: Southern
it: Meridionale (Botswana)

en: Southern (Sierra Leone)
it: Area meridionale (Sierra Leone)

en: Southern (Zambia)
it: Meridionale (Zambia)

en: Southern Grenadine Islands
it: Isole Grenadine meridionali

en: Southern Highlands
it: Altopiani del Sud

en: Southern Leyte
it: Leyte meridionale

en: Splitsko-dalmatinska županija
it: Regione spalatino-dalmata

en: Srednjobosanski kanton
it: Cantone della Bosnia Centrale

en: Staro Nagoričane
it: Staro Nagoricane

en: Stavropol'skiy kray
it: Krai di Stavropol's

en: Steiermark
it: Stiria

en: Sterea Ellada
it: Grecia centrale

en: Stockholms län
it: Stoccolma

en: Stopiņu novads
it: Municipalità di Stopinu

en: Strenču novads
it: Municipalità di Strencu

en: Stueng Traeng
it: Stung Treng

en: Stînga Nistrului, unitatea teritorială din
it: Stanga Nistrului

en: Středočeský kraj
it: Boemia centrale

en: Sucumbíos
it: Sucumbios

en: Sud-Bandama (Région du)
it: Bandama Sud

en: Sud-Comoé (Région du)
it: Comoé Sud

en: Sud-Kivu
it: Kivu Sud

en: Sughd
it: Sugd

en: Sulawesi Barat
it: Sulawesi occidentale

en: Sulawesi Selatan
it: Sulawesi meridionale

en: Sulawesi Tengah
it: Sulawesi centrale

en: Sulawesi Utara
it: Sulawesi settentrionale

en: Sumalē
it: Somali

en: Sumatera
it: Sumatra

en: Sumatera Utara
it: Sumatra settentrionale

en: Sumatra Barat
it: Sumatra occidentale

en: Sumatra Selatan
it: Sumatra meridionale

en: Sums 'ka Oblast'
it: Oblast' di Sumy

en: Surigao del Norte
it: Surigao del Nord

en: Surigao del Sur
it: Surigao del Sud

en: Surt
it: Sirte

en: Suðurland
it: Terra del Sud

en: Suðurnes
it: Penisola meridionale

en: Svaay Rieng
it: Svay Rieng

en: Svalbard (Arctic Region)
it: Svalbard (regione artica)

en: Sverdlovskaya oblast'
it: Oblast' di Sverdlovsk

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
it: Szabolcs-Szatmar-Bereg

en: Szekszárd
it: Szekszard

en: Székesfehérvár
it: Székesfehérvar

en: Sánchez Ramírez
it: Sanchez Ramirez

en: São Paulo
it: San Paolo

en: São Tomé
it: Sao Tomé

en: Sétif
it: Setif

en: Södermanlands län
it: Södermanland

en: Sējas novads
it: Municipalità di Seja

en: Sīstān va Balūchestān
it: Sistan e Baluchestan

en: Sūhāj
it: Sohag

en: Sədərək
it: Sadarak

en: Taakaev
it: Takéo

en: Tabūk
it: Tabuk

en: Tadjourah
it: Tagiura

en: Takhār
it: Takhar

en: Talsu novads
it: Municipalità di Talsu

en: Tamanghasset
it: Tamanrasset

en: Tambovskaya oblast'
it: Oblast' di Tambov

en: Tanintharyi
it: Tanasserim

en: Tarapacá
it: Tarapaca

en: Targovishte
it: Targoviste

en: Tarxien
it: Tarscen

en: Tasman District
it: Distretto della Tasmania

en: Tatabánya
it: Tatabanya

en: Tatarstan, Respublika
it: Repubblica del Tatarstan

en: Tauragés Apskritis
it: Taurage

en: Tehrān
it: Teheran

en: Telford and Wrekin
it: Telford e Wrekin

en: Telšių Apskritis
it: Telsiai

en: Tepelenë
it: Tepelene

en: Ternopil's'ka Oblast'
it: Oblast' di Ternopil'

en: Terres australes françaises
it: Terre australi francesi

en: Territoire de Belfort
it: Territorio di Belfort

en: Thessalia
it: Tessaglia

en: Thurgau
it: Turgovia

en: Thüringen
it: Turingia

en: Tierra del Fuego
it: Terra del Fuoco

en: Tigray
it: Tigrè

en: Tiranë
it: Tirana

en: Tirol
it: Tirolo

en: Tolmin
it: Tolmino

en: Tomskaya oblast'
it: Oblast' di Tomsk

en: Toshkent
it: Taskent

en: Trashi Yangtse
it: Trashiyangtse

en: Trentino-Alto Adige
it: Trentino Alto Adige

en: Trenčiansky kraj
it: Regione di Trenčin

en: Trnavský kraj
it: Regione di Trnava

en: Tropojë
it: Tropoje

en: Tui
it: Tuy

en: Tukuma novads
it: Municipalità di Tukuma

en: Tul'skaya oblast'
it: Oblast' di Tula

en: Tunis
it: Tunisi

en: Tuzlanski kanton
it: Cantone di Tuzla

en: Tverskaya oblast'
it: Oblast' di Tver

en: Tyumenskaya oblast'
it: Oblast' di Tjumen

en: Tyva, Respublika [Tuva]
it: Repubblica di Tuva

en: Tábor
it: Tabor

en: Tébessa
it: Tebessa

en: Tā'izz
it: Ta'izz

en: Tērvetes novads
it: Municipalità di Tervetes

en: Třebíč
it: Trebic

en: Tərtər
it: Tartar

en: T’bilisi
it: Tbilisi

en: Ucar
it: Ujar

en: Udmurtskaya Respublika
it: Repubblica Udmurta

en: Ul'yanovskaya oblast'
it: Oblast' di Ul'janovsk

en: Ulsan Gwang'yeogsi
it: Ulsan

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States Minor Outlying Islands
it: Isole minori esterne degli Stati Uniti

en: Unsko-sanski kanton
it: Cantone di Una-Sana

en: Upper Demerara-Berbice
it: Demerara superiore-Berbice

en: Upper East
it: Nordorientale

en: Upper Nile
it: Nilo superiore

en: Upper Takutu-Upper Essequibo
it: Takutu superiore-Essequibo superiore

en: Upper West
it: Nordoccidentale

en: Uppsala län
it: Uppsala

en: Uruzgān
it: Uruzgan

en: Utenos Apskritis
it: Utena

en: Uíge
it: Uige

en: Vaiņodes novads
it: Municipalità di Vainode

en: Val-de-Marne
it: Valle della Marna

en: Valais
it: Vallese

en: Valenciana, Comunidad / Valenciana, Comunitat
it: Comunità Valenciana / Valenzana

en: Valkas novads
it: Municipalità di Valka

en: Valletta
it: La Valletta

en: Vallée du Bandama (Région de la)
it: Valle del Bandama

en: Valparaíso
it: Valparaiso

en: Varakļānu novads
it: Municipalità di Varaklanu

en: Varaždinska županija
it: Regione di Varasdino

en: Vecpiebalgas novads
it: Municipalità di Vecpiebalgas

en: Vecumnieku novads
it: Municipalità di Vecumnieku

en: Vendée
it: Vandea

en: Ventspils novads
it: Municipalità di Ventspil

en: Vestfirðir
it: Fiordi occidentali

en: Vesturland
it: Terra dell'Ovest

en: Veszprém (county)
it: Veszprém

en: Vicebskaja voblasc'
it: Regione di Vitebsk

en: Viesītes novads
it: Municipalità di Viesite

en: Ville de Kigali
it: Kigali

en: Vilniaus Apskritis
it: Vilnius

en: Vinnyts'ka Oblast'
it: Oblast' di Vinnycja

en: Vipava
it: Vipacco

en: Virgin Islands
it: Isole Vergini

en: Virovitičko-podravska županija
it: Regione di Virovitica e della Podravina

en: Viļakas novads
it: Municipalità di Vilakas

en: Viļānu novads
it: Municipalità di Vilanu

en: Vlaams Gewest
it: Fiandre

en: Vlaams-Brabant
it: Brabante Fiammingo

en: Vladimirskaya oblast'
it: Oblast' di Vladimir

en: Vlorë
it: Valona

en: Volgogradskaya oblast'
it: Oblast' di Volgograd

en: Vologodskaya oblast'
it: Oblast' di Vologda

en: Volyns'ka Oblast'
it: Oblast' di Volinia

en: Voreio Aigaio
it: Egeo settentrionale

en: Voronezhskaya oblast'
it: Oblast' di Voronež

en: Vosges
it: Vosgi

en: Vratsa
it: Vraca

en: Vsetín
it: Vsetin

en: Vukovarsko-srijemska županija
it: Regione di Vukorav e della Sirmia

en: Vyškov
it: Vyskov

en: Värmlands län
it: Värmland

en: Västerbottens län
it: Västerbotten

en: Västernorrlands län
it: Västernorrland

en: Västmanlands län
it: Västmanland

en: Västra Götalands län
it: Västra Götaland

en: Võrumaa
it: Vorumaa

en: Vārkavas novads
it: Municipalità di Varkava

en: Wake Island
it: Isola Wake

en: Wales; Cymru
it: Galles; Cymru

en: Wallis-et-Futuna
it: Wallis e Futuna

en: Warmińsko-mazurskie
it: Varmia-Masuria

en: West
it: Provincia dell'Ovest

en: West Bengal
it: Bengala occidentale

en: West Grand Bahama
it: Grand Bahama Ovest

en: West New Britain
it: Nuova Britannia occidentale

en: West-Vlaanderen
it: Vlaanderen occidentale

en: Western
it: Occidentale

en: Western Area (Freetown)
it: Area occidentale (Freetown)

en: Western Australia
it: Australia Occidentale

en: Western Bahr el-Ghazal
it: Bahr el-Ghazal occidentale

en: Western Cape
it: Capo orientale

en: Western Equatoria
it: Equatoria occidentale

en: Western Highlands
it: Altopiani occidentali

en: Western Magharibi
it: Provincia occidentale

en: Western Samar
it: Samar occidentale

en: Western Tobago
it: Tobago occidentale

en: Western Visayas (Region VI)
it: Visayas occidentale (Regione VI)

en: Wielkopolskie
it: Grande Polonia

en: Wien
it: Vienna

en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
it: Kuala Lumpur

en: Wilayah Persekutuan Labuan
it: Labuan

en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
it: Putrajaya

en: Windsor and Maidenhead
it: Windsor e Maidenhead

en: Worodouqou (Région du)
it: Worodouqou

en: Xagħra
it: Caccia

en: Xaisômboun
it: Xiasomboun

en: Xankəndi
it: Khankendi

en: Xaçmaz
it: Khachmaz

en: Xewkija
it: Xeuchia

en: Xgħajra
it: Xghajra

en: Xocalı
it: Khojali

en: Xocavənd
it: Khojavend

en: Xékong
it: Xekong

en: Xızı
it: Khizi

en: Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug
it: Okrug autonomo di Jamalo-Nenec

en: Yambol
it: Jambol

en: Yanggang-do
it: Yanggang

en: Yangon
it: Rangoon

en: Yardımlı
it: Yardymli

en: Yaroslavskaya oblast'
it: Oblast' di Jaroslavl

en: YeDebub Bihēroch Bihēreseboch na Hizboch
it: Nazioni, Nazionalità e Popoli del Sud

en: Yerushalayim Al Quds
it: Gerusalemme

en: Yevlax
it: Evlach

en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
it: Oblast' di Yevreysk

en: Ysyk-Köl
it: Issyk Kul

en: Yukon Territory
it: Yukon

en: Zabajkal'skij kraj
it: Krai di Zabajkal'

en: Zachodniopomorskie
it: Pomerania occidentale

en: Zadarska županija
it: Regione zaratina

en: Zagrebačka županija
it: Regione di Zagabria

en: Zakarpats'ka Oblast'
it: Oblast' di Zakarpattia

en: Zakynthos
it: Zacinto

en: Zamboanga Peninsula (Region IX)
it: Penisola della Zamboanga (Regione IX)

en: Zamboanga del Norte
it: Zamboanga del Nord

en: Zamboanga del Sur
it: Zamboanga del Sud

en: Zanjān
it: Zanjan

en: Zanzan (Région du)
it: Zanzan

en: Zapadnohercegovački kanton
it: Cantone della Erzegovina Occidentale

en: Zaporiz'ka Oblast'
it: Oblast' di Zaporižžja

en: Zaragoza
it: Saragozza

en: Zeeland
it: Zelanda

en: Zeničko-dobojski kanton
it: Cantone di Zenica-Doboj

en: Zhambyl oblysy
it: Zhambyl

en: Zhytomyrs'ka Oblast'
it: Oblast' di Zytomyr

en: Zilupes novads
it: Municipalità di Zilupe

en: Zlín
it: Zlin

en: Zlínský kraj
it: Regione di Zlin

en: Zug
it: Zugo

en: Zuid-Holland
it: Olanda meridionale

en: Zürich
it: Zurigo

en: Zābul
it: Zabul

en: Zəngilan
it: Zangilan

en: Zərdab
it: Zardab

en: `Asīr
it: 'Asir

en: wallonne, Région
it: Regione della Vallonia

en: Équateur
it: Equatore

en: Île-de-France
it: Ile-de-France

en: Örebro län
it: Örebro

en: Östergötlands län
it: Östergötland

en: Ústecký kraj
it: Regione di Usti

en: Ústí nad Labem
it: Usti nad Labem

en: Ústí nad Orlicí
it: Usti nad Orlici

en: Ādažu novads
it: Municipalità di Adazu

en: Ādīs Ābeba
it: Addis Abeba

en: Āfar
it: Afar

en: Āmara
it: Amhara

en: Āzarbāyjān-e Gharbī
it: Azarbaijan occidentale

en: Āzarbāyjān-e Sharqī
it: Azarbaijan orientale

en: Česká Lípa
it: Ceska Lipa

en: Ērgļu novads
it: Municipalità di Erglu

en: Ħamrun
it: Hamrun

en: Īlām
it: Ilam

en: İmişli
it: Imishli

en: İsmayıllı
it: Ismailli

en: İstanbul
it: Istanbul

en: Ķeguma novads
it: Municipalità di Ķeguma

en: Ķekavas novads
it: Municipalità di Ķekavas

en: Łódzkie
it: Łódz

en: Śląskie
it: Slesia

en: Świętokrzyskie
it: Santacroce

en: Şa'dah
it: Sa'da

en: Şabran
it: Sabran

en: Şahbuz
it: Shakhbuz

en: Şamaxı
it: Shamakhi

en: Şan'ā'
it: San'a'

en: Şirvan
it: Sirvan

en: Şuşa
it: Shusha

en: Şəki
it: Shaki

en: Şəmkir
it: Shamkir

en: Şərur
it: Sharur

en: Šempeter-Vrtojba
it: San Pietro-Vertoiba

en: Šiaulių Apskritis
it: Siauliai

en: Šibensko-kninska županija
it: Regione di Sebenico e Tenin

en: Šumperk
it: Sumperk

en: Ţarābulus
it: Tripoli

en: Żebbuġ Malta
it: Zebbug Malta

en: Żejtun
it: Zeitun

en: Żurrieq
it: Zurrico

en: Žilinský kraj
it: Regione di Žilina

en: Ḥā'il
it: Ha'il

en: Ḩajjah
it: Hajjah

en: Ḩaḑramawt
it: Hadramawt

en: ‘Ajlūn
it: Ajloun

en: ‘Ammān (Al ‘Aşimah)
it: Amman
