gedit - en to sv translation catalogue (709 entries)

en:   Ln %d, Col %d
sv:   Rad %d, kolumn %d

en: %d of %d
sv: %d av %d

en: %d/%m/%Y %H:%M:%S
sv: %Y-%m-%d %H:%M:%S

en: %s (Current Locale)
sv: %s (Aktuell lokal)

en: %s: invalid encoding.
sv: %s: ogiltig kodning.

en: (Empty)
sv: (Tom)

en: / on %s
sv: / på %s

en: 01/11/2009 17:52:00
sv: 2009-11-01 17:52:00

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
sv: Ett Pango-typsnittsnamn. Exempel är ”Sans 12” eller ”Monospace Bold 14”.

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the “Use Default Font” option is turned off.
sv: Ett anpassat typsnitt som används för redigeringsytan. Detta kommer endast att ha effekt om alternativet ”Använd standardtypsnitt” är frånslaget.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
sv: En fil med samma namn finns redan. Använd ett annat namn.

en: A_dd Scheme
sv: Lä_gg till schema

en: A_vailable Encodings
sv: Till_gängliga kodningar

en: Activation
sv: Aktivering

en: Active plugins
sv: Aktiva insticksmoduler

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Scheme
sv: Lägg till schema

en: Add Snippet
sv: Lägg till textsnutt

en: Add Tool
sv: Lägg till verktyg

en: Add a new snippet…
sv: Lägg till en ny textsnutt…

en: Add a new tool
sv: Lägg till ett nytt verktyg

en: Add or Remove…
sv: Lägg till eller ta bort…

en: All Files
sv: Alla filer

en: All Languages
sv: Alla språk

en: All Text Files
sv: Alla textfiler

en: All documents
sv: Alla dokument

en: All documents except untitled ones
sv: Alla dokument utom namnlösa dokument

en: All files
sv: Alla filer

en: All languages
sv: Alla språk

en: All supported archives
sv: Alla arkiv som stöds

en: Always available
sv: Alltid tillgängligt

en: An error occurred
sv: Ett fel inträffade

en: An error occurred while creating a new directory
sv: Ett fel uppstod vid skapandet av en ny katalog

en: An error occurred while creating a new file
sv: Ett fel uppstod vid skapandet av en ny fil

en: An error occurred while deleting a file or directory
sv: Ett fel uppstod vid borttagning av en fil eller katalog

en: An error occurred while loading a directory
sv: Ett fel uppstod vid inläsning av en katalog

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
sv: Ett fel uppstod vid öppnandet av en katalog i filhanteraren

en: An error occurred while renaming a file or directory
sv: Ett fel uppstod vid namnbyte av en fil eller katalog

en: An error occurred while setting a root directory
sv: Ett fel uppstod vid inställning av en rotkatalog

en: Append to current document
sv: Infoga till aktuellt dokument

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
sv: Är du säker på att du vill ta bort de markerade filerna permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort ”%s” permanent?

en: Automatic Indentation
sv: Automatisk indentering

en: Automatic indent
sv: Automatisk indentering

en: Automatically Detected
sv: Automatiskt identifierad

en: Autosave
sv: Spara automatiskt

en: Autosave Interval
sv: Intervall för automatiskt sparande

en: Available formats
sv: Tillgängliga format

en: Body Font for Printing
sv: Texttypsnitt för utskrift

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Bracket match found on line: %d
sv: Klammermatchning hittades på rad: %d

en: Bracket match is out of range
sv: Klammermatchning är utanför intervallet

en: Bracket match not found
sv: Klammermatchning hittades inte

en: Build
sv: Bygg

en: Bytes
sv: Byte

en: Bzip2 compressed archive
sv: Bzip2-komprimerat arkiv

en: C_ase sensitive
sv: S_kiftlägeskänslig

en: C_ommand color:
sv: Färg för k_ommandon:

en: C_ut
sv: Klipp _ut

en: Candidate Encodings
sv: Kandidatkodningar

en: Cannot find the requested file. Perhaps it has recently been deleted.
sv: Kan inte hitta den efterfrågade filen. Den har kanske tagits bort nyligen.

en: Cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
sv: Kan inte hantera denna plats i skrivläget. Kontrollera att du har angivit platsen korrekt och försök igen.

en: Cannot handle “%s:” locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
sv: Kan inte hantera ”%s:”-platser i skrivläget. Kontrollera att du angav platsen korrekt och försök igen.

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
sv: Kan inte flytta filen till papperskorgen.
    Vill du ta bort den permanent?

en: Ch_aracter Encoding:
sv: Te_ckenkodning:

en: Change side panel page
sv: Ändra sida för sidopanel

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
sv[0]: Ändringar i dokumentet gjorda under den senaste timmen kommer att vara borta för alltid.
sv[1]: Ändringar i dokumentet gjorda under de senaste %d timmarna kommer att vara borta för alltid.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
sv[0]: Ändringar i dokumentet gjorda under den senaste minuten kommer att vara borta för alltid.
sv[1]: Ändringar i dokumentet gjorda under de senaste %ld minuterna kommer att vara borta för alltid.

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
sv[0]: Ändringar i dokumentet gjorda under den senaste sekunden kommer att vara borta för alltid.
sv[1]: Ändringar i dokumentet gjorda under de senaste %ld sekunderna kommer att vara borta för alltid.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
sv[0]: Ändringar i dokumentet gjorda under den senaste timmen och minuten kommer att vara borta för alltid.
sv[1]: Ändringar i dokumentet gjorda under den senaste timmen och %d minuterna kommer att vara borta för alltid.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
sv: Ändringar i dokumentet gjorda under den senaste timmen kommer att vara borta för alltid.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
sv[0]: Ändringar i dokumentet gjorda under den senaste minuten och sekunden kommer att vara borta för alltid.
sv[1]: Ändringar i dokumentet gjorda under den senaste minuten och %ld sekunderna kommer att vara borta för alltid.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
sv: Ändringar i dokumentet gjorda under den senaste minuten kommer att vara borta för alltid.

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
sv[0]: Ändringar i %d dokument kommer att vara borta för alltid.
sv[1]: Ändringar i %d dokument kommer att vara borta för alltid.

en: Changes to document “%s” will be permanently lost.
sv: Ändringar i dokumentet ”%s” kommer att vara borta för alltid.

en: Character Encoding:
sv: Teckenkodning:

en: Character Encodings
sv: Teckenkodningar

en: Characters (no spaces)
sv: Tecken (utan blanksteg)

en: Characters (with spaces)
sv: Tecken (inklusive blanksteg)

en: Check for latest version of gedit
sv: Leta efter senaste versionen av gedit

en: Check update
sv: Leta efter uppdatering

en: Checks the spelling of the current document.
sv: Kontrollerar stavningen i det aktuella dokumentet.

en: Cho_sen Encodings
sv: Val_da kodningar

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
sv: Tryck på denna knapp för att välja det typsnitt som ska användas av redigeraren

en: Close Document
sv: Stäng dokument

en: Close _without Saving
sv: Stäng _utan att spara

en: Close print preview
sv: Stäng förhandsgranskning

en: Color Scheme
sv: Färgschema

en: Color Scheme Files
sv: Färgschemafiler

en: Command Color Text
sv: Textfärg för kommando

en: Configure date/time plugin
sv: Konfigurera insticksmodulen Infoga datum/tid

en: Connection timed out. Please try again.
sv: Anslutningens tidsgräns överstegs. Försök igen.

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
sv: Kunde inte säkerhetskopiera den gamla kopian av filen före den nya sparas. Du kan ignorera denna varning och spara filen ändå. Om ett fel inträffar när den sparas så kan du förlora den gamla kopian av filen. Spara ändå?

en: Could not create a backup file while saving “%s”
sv: Kunde inte skapa en säkerhetskopia när ”%s” sparades

en: Could not create a temporary backup file while saving “%s”
sv: Kunde inte skapa en temporär säkerhetskopia när ”%s” sparades

en: Could not execute command: %s
sv: Kunde inte köra kommando: %s

en: Could not find the file “%s”.
sv: Kunde inte hitta filen ”%s”.

en: Could not mount volume: %s
sv: Kunde inte montera volym: %s

en: Could not open media: %s
sv: Kunde inte öppna media: %s

en: Could not open the file “%s” using the “%s” character encoding.
sv: Kunde inte öppna filen ”%s” med teckenkodningen ”%s”.

en: Could not open the file “%s”.
sv: Kunde inte öppna filen ”%s”.

en: Could not remove color scheme “%s”.
sv: Kunde inte ta bort färgschemat ”%s”.

en: Could not revert the file “%s”.
sv: Kunde inte återställa filen ”%s”.

en: Could not save the file “%s” using the “%s” character encoding.
sv: Kunde inte spara filen ”%s” med teckenkodningen ”%s”.

en: Could not save the file “%s”.
sv: Kunde inte spara filen ”%s”.

en: Create Backup Copies
sv: Skapa säkerhetskopior

en: Create a _backup copy of files before saving
sv: Skapa en s_äkerhetskopia av filen innan den sparas

en: Create a new document
sv: Skapa nytt dokument

en: Create a new document in an existing instance of gedit
sv: Skapa ett nytt dokument i en befintlig instans av gedit

en: Create a new top-level window in an existing instance of gedit
sv: Skapa ett nytt topplagerfönster i en befintlig instans av gedit

en: Create new document
sv: Skapa nytt dokument

en: Create new snippet
sv: Skapa ny textsnutt

en: Current Locale (%s)
sv: Aktuell lokal (%s)

en: Current document
sv: Aktuellt dokument

en: Current line
sv: Aktuell rad

en: Current page (Alt+P)
sv: Aktuell sida (Alt+P)

en: Current selection
sv: Aktuell markering

en: Current selection (default to document)
sv: Aktuell markering (standard är dokument)

en: Current word
sv: Aktuellt ord

en: Custom Format
sv: Anpassat format

en: D_on’t Edit
sv: Redigera in_te

en: D_on’t Save
sv: Spara i_nte

en: Delete selected snippet
sv: Ta bort markerad textsnutt

en: Directory “%s” could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
sv: Katalogen ”%s” kunde inte skapas: g_mkdir_with_parents() misslyckades: %s

en: Display Line Numbers
sv: Visa radnummer

en: Display Overview Map
sv: Visa översiktskarta

en: Display Right Margin
sv: Visa högermarginal

en: Display _grid pattern
sv: Visa r_utnätsmönster

en: Display _overview map
sv: Visa ö_versiktskarta

en: Display _statusbar
sv: Visa _statusrad

en: Display in bottom pane
sv: Visa i underpanel

en: Display line numbers
sv: Visa radnummer

en: Display list of possible values for the encoding option
sv: Visa en lista över möjliga värden för kodningsalternativet

en: Display right _margin at column:
sv: Visa höger_marginal på kolumn:

en: Display right margin
sv: Visa högermarginal

en: Do not _split words over two lines
sv: _Dela inte ord över två rader

en: Do you really want to reset the character encodings’ preferences?
sv: Är du säker på att du vill återställa teckenkodningarnas inställningar?

en: Do you want to edit it anyway?
sv: Vill du redigera den ändå?

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
sv: Vill du inkludera markerade <b>system</b>textsnuttar i din export?

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
sv: Vill du försöka ersätta den med den fil som du vill spara?

en: Docum_ents with unsaved changes:
sv: Dokum_ent med osparade ändringar:

en: Document
sv: Dokument

en: Document Statistics
sv: Dokumentstatistik

en: Document background pattern type
sv: Typ av bakgrundsmönster för dokument

en: Documents
sv: Dokument

en: Done.
sv: Klar.

en: Drop Changes and _Reload
sv: Förkasta ändringar och _läs om

en: ENCODING
sv: KODNING

en: Easy file access from the side panel
sv: Enkel filåtkomst från sidopanelen

en: Edit Any_way
sv: Redigera än_då

en: Edit text files
sv: Redigera textfiler

en: Editor
sv: Redigerare

en: Editor Font
sv: Redigerartypsnitt

en: Editor _font:
sv: Redigerar_typsnitt:

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for gedit.
sv: Stöd för lägesrader med Emacs-, Kate- och Vim-stil för gedit.

en: Enable Restore of Remote Locations
sv: Aktivera återställning av fjärrplatser

en: Enable Search Highlighting
sv: Aktivera färgmarkering vid sökning

en: Enable Syntax Highlighting
sv: Aktivera syntaxmarkering

en: Enable text _wrapping
sv: Aktivera text_radbrytning

en: Encoding:
sv: Kodning:

en: Ensure Trailing Newline
sv: Försäkra efterliggande nyrad

en: Error Color Text
sv: Textfärg för fel

en: Error opening file %s
sv: Fel vid öppning av filen %s

en: Error reverting file %s
sv: Fel vid återställning av filen %s

en: Error saving file %s
sv: Fel vid sparande av filen %s

en: Error when loading “%s”: No such directory
sv: Ett fel uppstod vid inläsning av ”%s”: Ingen sådan katalog

en: Execute a custom command and put its output in a new document
sv: Kör ett anpassat kommando och lägg in dess utdata i ett nytt dokument

en: Execute external commands and shell scripts.
sv: Starta externa kommandon och skalskript.

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
sv: Körning av Python-kommandot (%s) översteg den maximala tiden, körning avbruten.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
sv: Körning av Python-kommandot (%s) misslyckades: %s

en: Exited
sv: Avslutade

en: Export Snippets
sv: Exportera textsnuttar

en: Export selected snippets
sv: Exportera markerade textsnuttar

en: Export snippets
sv: Exportera textsnuttar

en: Export successfully completed
sv: Exporten lyckades

en: External Tools
sv: Externa verktyg

en: External _Tools
sv: Externa ver_ktyg

en: File Browser
sv: Filbläddrare

en: File Browser Binary Patterns
sv: Filbläddrarens binärmönster

en: File Browser Filter Mode
sv: Filbläddrarens filterläge

en: File Browser Filter Pattern
sv: Filbläddrarens filtermönster

en: File Browser Panel
sv: Filbläddrarpanel

en: File Browser Root Directory
sv: Filbläddrarens rotkatalog

en: File Browser Virtual Root Directory
sv: Filbläddrarens virtuella rotkatalog

en: File Saving
sv: Filsparning

en: File System
sv: Filsystem

en: File “%s” does not exist
sv: Filen ”%s” finns inte

en: File “%s” is not a valid snippets archive
sv: Filen ”%s” är inte ett giltigt textsnuttsarkiv

en: File “%s” is not a valid snippets file
sv: Filen ”%s” är inte en giltig textsnuttsfil

en: File: %s
sv: Fil: %s

en: Find Ne_xt
sv: Sök n_ästa

en: Find Pre_vious
sv: Sök före_gående

en: Find and Replace
sv: Sök och ersätt

en: Find and _Replace…
sv: Sök och _ersätt…

en: Font
sv: Typsnitt

en: Font & Colors
sv: Typsnitt och färger

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
sv[0]: Hittade och ersatte %d förekomst
sv[1]: Hittade och ersatte %d förekomster

en: Found and replaced one occurrence
sv: Hittade och ersatte en förekomst

en: Go to _Line…
sv: Gå till _rad…

en: Gzip compressed archive
sv: Gzip-komprimerat arkiv

en: He_aders and footers:
sv: Sidh_uvuden och sidfötter:

en: Header Font for Printing
sv: Sidhuvudstypsnitt för utskrift

en: Hide panel
sv: Dölj panel

en: Highlight Current Line
sv: Färgmarkera aktuell rad

en: Highlight Matching Brackets
sv: Färgmarkera matchande klammer

en: Highlight Mode
sv: Färgmarkeringsläge

en: Highlight current _line
sv: Färgmarkera _aktuell rad

en: Highlight current line
sv: Färgmarkera aktuell rad

en: Highlight matching _brackets
sv: Färgmarkera matchande _klammer

en: Highlighting
sv: Färgmarkering

en: Highlights every occurrences of selected text.
sv: Färgmarkerar varje förekomst av markerad text.

en: History
sv: Historik

en: Home
sv: Hem

en: Host “%s” could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
sv: Värden ”%s” kunde inte hittas. Kontrollera att dina proxyinställningar är korrekta och försök igen.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
sv: Värdnamnet var ogiltigt. Kontrollera att du angav platsen korrekt och försök igen.

en: INS
sv: INF

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn’t been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Nautilus, etc.)
sv: Om TRUE (sant) kommer filbläddraren att visa katalogen för det först öppnade dokumentet om filbläddraren ännu inte har använts. (Även om detta normalt sett gäller för dokument som öppnas från kommandoraden eller öppnas med Nautilus, etc.)

en: If the user should be prompted for a format or if the selected or custom format should be used.
sv: Om användaren ska tillfrågas efter ett format eller om det valda eller anpassade formatet ska användas.

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, gedit will print line numbers every such number of lines.
sv: Om detta värde är 0 kommer inga radnummer att infogas vid utskrift av ett dokument. Annars kommer gedit att skriva ut radnummer med detta radintervall.

en: If true, the external tools will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
sv: Om true (sant) kommer externa verktyg att använda standardtypsnittet desktop-global om det är monospace (annars det mest liknande typsnittet som kan hittas).

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
sv: Om true (sant) kommer terminalen att använda standardtypsnittet desktop-global om det är monospace (annars det mest liknande typsnittet som kan hittas).

en: If you continue saving this file you can corrupt the document.  Save anyway?
sv: Om du fortsätter med att spara denna fil kan du skada dokumentet. Spara ändå?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
sv: Om du tar bort ett objekt är det borta för alltid.

en: If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
sv: Om du inte sparar kommer alla dina ändringar att vara borta för alltid.

en: If you don’t save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
sv[0]: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under den senaste timmen att vara borta för alltid.
sv[1]: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under de senaste %d timmarna att vara borta för alltid.

en: If you don’t save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
sv[0]: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under den senaste minuten att vara borta för alltid.
sv[1]: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under de senaste %ld minuterna att vara borta för alltid.

en: If you don’t save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
sv[0]: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under den senaste sekunden att vara borta för alltid.
sv[1]: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under de senaste %ld sekunderna att vara borta för alltid.

en: If you don’t save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
sv[0]: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under den senaste timmen och minuten att vara borta för alltid.
sv[1]: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under den senaste timmen och %d minuterna att vara borta för alltid.

en: If you don’t save, changes from the last hour will be permanently lost.
sv: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under den senaste timmen att vara borta för alltid.

en: If you don’t save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
sv[0]: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under den senaste minuten och sekunden att vara borta för alltid.
sv[1]: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under den senaste minuten och %ld sekunderna att vara borta för alltid.

en: If you don’t save, changes from the last minute will be permanently lost.
sv: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under den senaste minuten att vara borta för alltid.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
sv: Om du sparar den så kan alla externa ändringar gå förlorade. Spara den ändå?

en: Import Snippets
sv: Importera textsnuttar

en: Import snippets
sv: Importera textsnuttar

en: Import successfully completed
sv: Importen lyckades

en: Imported file “%s” is not a valid snippets file
sv: Den importerade filen ”%s” är inte en giltig textsnuttsfil

en: In_sert Date and Time…
sv: In_foga datum och tid…

en: Insert Date and Time
sv: Infoga datum och tid

en: Insert Date/Time
sv: Infoga datum/tid

en: Insert _spaces instead of tabs
sv: Infoga _blanksteg istället för tabulatortecken

en: Insert at cursor position
sv: Infoga vid markörpositionen

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
sv: Infoga ofta använda textdelar på ett snabbt sätt

en: Insert spaces
sv: Infoga blanksteg

en: Inserts current date and time at the cursor position.
sv: Infogar aktuellt datum och tid vid markörpositionen.

en: Install Scheme
sv: Installera schema

en: Install scheme
sv: Installera schema

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
sv: Interaktiv Python-konsol stående i underpanelen

en: Its flexible plugin system allows you to tailor the application to your needs and adapt it to your workflow.
sv: Dess flexibla system med insticksmoduler tillåter dig att skräddarsy programmet efter dina behov och anpassa det till ditt arbetsflöde.

en: Last split mode choice for line wrapping mode
sv: Senast valda uppdelningsläge för radbrytningsläge

en: Leave Fullscreen
sv: Lämna helskärmsläge

en: Line Ending:
sv: Radslut:

en: Line Number Font for Printing
sv: Radnummerstypsnitt för utskrift

en: Line Numbers
sv: Radnummer

en: Line Wrapping Mode
sv: Radbrytningsläge

en: Line you want to move the cursor to
sv: Rad du vill flytta markören till

en: Lines
sv: Rader

en: List of active plugins. It contains the “Location” of the active plugins. See the .gedit-plugin file for obtaining the “Location” of a given plugin.
sv: Lista med aktiva insticksmoduler. Den innehåller ”platsen” för de aktiva insticksmodulerna. Se filen .gedit-plugin för att få tag i ”platsen” för en given insticksmodul.

en: List of candidate encodings shown in the Character Encoding menu in the open/save file chooser. “CURRENT” represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used. The default value is the empty list, in which case gedit will choose good defaults depending on the country and language.
sv: Lista över kandidatkodningar som visas i menyn Teckenkodning i väljaren öppna/spara fil. ”CURRENT” representerar kodningen för aktuell lokal. Enbart kodningar som känns igen används. Standardvärdet är en tom lista, i vilket fall gedit kommer att välja bra standardvärden beroende på land och språk.

en: Loading %d file… | Loading %d files…
sv[0]: Läser in %d fil…
sv[1]: Läser in %d filer…

en: Loading %s
sv: Läser in %s

en: Loading %s from %s
sv: Läser in %s från %s

en: Loading file “%s”…
sv: Läser in filen ”%s”…

en: Local files only
sv: Endast lokala filer

en: MIME Type:
sv: MIME-typ:

en: Manage External Tools
sv: Hantera externa verktyg

en: Manage Snippets
sv: Hantera textsnuttar

en: Manage _External Tools…
sv: Hantera _externa verktyg…

en: Manage _Snippets…
sv: Hantera text_snuttar…

en: Margin Bottom
sv: Nedre marginal

en: Margin Left
sv: Vänstermarginal

en: Margin Right
sv: Högermarginal

en: Margin Top
sv: Övre marginal

en: Match Filename
sv: Matcha filnamn

en: Match _Entire Word Only
sv: Matcha endast _hela ord

en: Match _entire word only
sv: Sök endast _hela ord

en: Match as _Regular Expression
sv: Matcha som _reguljärt uttryck

en: Maximum Number of Undo Actions
sv: Maximalt antal ångringsåtgärder

en: Maximum Recent Files
sv: Maximalt antal senaste filer

en: Maximum number of actions that gedit will be able to undo or redo. Use “-1” for unlimited number of actions.
sv: Maximalt antal åtgärder som gedit kan ångra eller göra om. Använd ”-1” för obegränsat antal åtgärder.

en: Modelines
sv: Lägesrader

en: Move _Left
sv: Flytta _vänster

en: Move _Right
sv: Flytta _höger

en: Move to New Tab _Group
sv: Flytta till _ny flikgrupp

en: Move to New _Window
sv: _Flytta till nytt fönster

en: Move to a higher priority
sv: Flytta till en högre prioritet

en: Move to a lower priority
sv: Flytta till en lägre prioritet

en: N_ext Document
sv: Näs_ta dokument

en: Name:
sv: Namn:

en: New
sv: Nytt

en: New Document
sv: Nytt dokument

en: New F_ile
sv: Ny f_il

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: New tool
sv: Nytt verktyg

en: Nex_t Tab Group
sv: Näs_ta flikgrupp

en: No mount object for mounted volume: %s
sv: Inga monteringsobjekt för monterad volym: %s

en: No results
sv: Inga resultat

en: Notebook Show Tabs Mode
sv: Visningsläge för anteckningsblocksflikar

en: Nothing
sv: Ingenting

en: Number of minutes after which gedit will automatically save modified files. This will only take effect if the “Autosave” option is turned on.
sv: Antal minuter efter vilket gedit automatiskt kommer att spara ändrade filer. Detta har endast effekt då alternativet ”Spara automatiskt” är påslaget.

en: OVR
sv: ÖVR

en: Open
sv: Öppna

en: Open With Tree View
sv: Öppna med trädvy

en: Open _Recent
sv: Öppna _senaste

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: Open a file dialog
sv: Öppna en fildialogruta

en: Open a terminal in the document location
sv: Öppna en terminal i dokumentkatalogen

en: Open another file
sv: Öppna en annan fil

en: Open files and block process until files are closed
sv: Öppna filer och blockera processen tills filer har stängts

en: Open history menu
sv: Öppna historikmeny

en: Open terminal here
sv: Öppna en terminal här

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
sv: Öppna trädvyn när filbläddrarens insticksmodul blir inläst istället för bokmärkesvyn

en: Other _Documents…
sv: Andra _dokument…

en: Overwrite _Mode
sv: _Överskrivningsläge

en: P_revious Tab Group
sv: Fö_regående flikgrupp

en: Page %N of %Q
sv: Sida %N av %Q

en: Page %d of %d
sv: Sida %d av %d

en: Page Preview
sv: Förhandsvisning

en: Page header
sv: Sidhuvud

en: Page total
sv: Sidor totalt

en: Paste selected text or current document to fpaste
sv: Klistra in markerad text eller aktuellt dokument till fpaste

en: Pick the editor font
sv: Välj redigerartypsnittet

en: Plain Text
sv: Oformaterad text

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
sv: Kontrollera att du inte försöker öppna en binär fil.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
sv: Kontrollera att du angav platsen korrekt och försök igen.

en: Please check your installation.
sv: Kontrollera din installation.

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preparing…
sv: Förbereder…

en: Print Header
sv: Skriv ut huvud

en: Print Line Numbers
sv: Skriv ut radnummer

en: Print Syntax Highlighting
sv: Skriv ut syntaxmarkering

en: Print line nu_mbers
sv: Skriv ut radnu_mmer

en: Print page _headers
sv: Skriv ut sidh_uvuden

en: Print synta_x highlighting
sv: Skriv ut synta_xmarkering

en: Printing Line Wrapping Mode
sv: Radbrytningsläge för utskrift

en: Prompt Type
sv: Frågetyp

en: Python Console
sv: Python-konsol

en: Quick Highlight
sv: Snabb färgmarkering

en: Quick Open
sv: Snabböppna

en: Quick Open…
sv: Snabböppna…

en: Quickly open files
sv: Snabböppna filer

en: R_emove duplicates
sv: _Ta bort dubbletter

en: Re_fresh View
sv: Upp_datera vy

en: Re_gular expression
sv: _Reguljärt uttryck

en: Read-Only
sv: Skrivskyddad

en: Remote files only
sv: Endast fjärrfiler

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove Snippet
sv: Ta bort textsnutt

en: Remove Tool
sv: Ta bort verktyg

en: Remove selected tool
sv: Ta bort markerat verktyg

en: Remove trailing spaces
sv: Ta bort eftersläpande blanksteg

en: Remove useless trailing spaces in your file
sv: Ta bort oanvändbara eftersläpande blanksteg i din fil

en: Rendering page %d of %d…
sv: Renderar sida %d av %d…

en: Reopen Closed _Tab
sv: Återöppna stängd _flik

en: Replace _All
sv: Ersätt _alla

en: Replace _with
sv: Ersätt _med

en: Replace current document
sv: Ersätt aktuellt dokument

en: Replace current selection
sv: Ersätt aktuell markering

en: Report the number of words, lines and characters in a document.
sv: Rapporterar antalet ord, rader, och tecken i ett dokument.

en: Restore Previous Cursor Position
sv: Återställ tidigare markörposition

en: Revert Tool
sv: Återställ verktyg

en: Revert selected snippet
sv: Återställ markerad textsnutt

en: Revert tool
sv: Återställ verktyg

en: Revert unsaved changes to document “%s”?
sv: Återställ osparade ändringar i dokumentet ”%s”?

en: Reverting %s
sv: Återställer %s

en: Reverting %s from %s
sv: Återställer %s från %s

en: Reverting the document “%s”…
sv: Återställer dokumentet ”%s”…

en: Right Margin Position
sv: Position för högermarginalen

en: Run command
sv: Kör kommando

en: Run gedit in standalone mode
sv: Kör gedit i fristående läge

en: Run “make” in the document directory
sv: Kör ”make” i dokumentkatalogen

en: Running tool:
sv: Körande verktyg:

en: S_ave Anyway
sv: Spara än_då

en: S_elect the documents you want to save:
sv: _Välj de dokument som du vill spara:

en: S_hortcut key:
sv: _Kortkommando:

en: S_ort…
sv: S_ortera…

en: S_tart at column:
sv: _Börja vid kolumn:

en: Save
sv: Spara

en: Save _All
sv: Spara _alla

en: Save _As…
sv: _Spara som…

en: Save changes to document “%s” before closing?
sv: Spara ändringarna i dokumentet ”%s” innan stängning?

en: Save the current file
sv: Spara den aktiva filen

en: Save the file as plain text?
sv: Spara filen som vanlig text?

en: Save the file using compression?
sv: Spara filen med komprimering?

en: Saving %s
sv: Sparar %s

en: Saving %s to %s
sv: Sparar %s till %s

en: Saving file “%s”…
sv: Sparar filen ”%s”…

en: Saving has been disabled by the system administrator.
sv: Sparning har inaktiverats av systemadministratören.

en: Search _backwards
sv: Sök _baklänges

en: Search highlight mode…
sv: Sök färgmarkeringsläge…

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: Select a character encoding from the menu and try again.
sv: Välj en teckenkodning från menyn och försök igen.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
sv: Välj en annan teckenkodning från menyn och försök igen.

en: Selected Format
sv: Valt format

en: Selection
sv: Markering

en: Send to fpaste
sv: Skicka till fpaste

en: Set Location to First Document
sv: Ställ in plats till första dokumentet

en: Set _Language…
sv: Stä_ll in språk…

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
sv: Ställ in den teckenkodning som ska användas för att öppna filerna som anges på kommandoraden

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
sv: Ställer in huruvida återställning av fjärrplatser ska aktiveras.

en: Shortcut _key:
sv: _Kortkommando:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
sv: Kortkommando med vilket textsnutten aktiveras

en: Show _Binary
sv: Visa _binära

en: Show _Hidden
sv: Visa _dolda

en: Show multiple pages
sv: Visa flera sidor

en: Show the application’s version
sv: Visa programmets version

en: Show the next page
sv: Visa nästa sida

en: Show the previous page
sv: Visa föregående sida

en: Side _Panel
sv: Sido_panel

en: Side panel is Visible
sv: Sidopanelen är synlig

en: Single snippets file
sv: En textsnuttsfil

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
sv: Ett ord med vilket textsnutten aktiveras efter att tabulatortangenten tryckts

en: Smart Home End
sv: Smarta Home och End

en: Snippets
sv: Textsnuttar

en: Snippets archive
sv: Textsnuttsarkiv

en: Some invalid chars have been detected while saving “%s”
sv: Några ogiltiga tecken har upptäckts under sparning av ”%s”

en: Sort
sv: Sortera

en: Sorts a document or selected text.
sv: Sorterar ett dokument eller markerad text.

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use “disabled” to always move at the start/end of the line, “after” to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, “before” to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and “always” to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
sv: Anger hur markören flyttas när tangenterna HOME och END används. Använd ”disabled” för att alltid flytta till början/slutet av raden, ”after” för att flytta till början/slutet av raden första gången tangenterna används och till början/slutet av texten samt ignorera tomrum andra gången som tangenterna används, ”before” för att flytta till början/slutet av texten innan flytt till början/slutet av raden och ”always” för att alltid flytta till början/slutet av texten istället för början/slutet av raden.

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use “none” for no wrapping, “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
sv: Anger hur långa rader ska radbrytas vid utskrift. Använd ”none” för ingen radbrytning, ”word” för radbrytning vid ordgränser och ”char” för radbrytning vid enskilda teckengränser. Observera att det görs skillnad på versaler och gemener i värdena, så försäkra dig om att de visas exakt som de visas här.

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use “none” for no wrapping, “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
sv: Anger hur långa rader ska radbrytas i redigeringsytan. Använd ”none” för ingen radbrytning, ”word” för radbrytning vid ordgränser och ”char” för radbrytning vid enskilda teckengränser. Observera att det görs skillnad på versaler och gemener i värdena, så försäkra dig om att de visas exakt som de visas här.

en: Specifies the font to use for a document’s body when printing documents.
sv: Anger det typsnitt som ska användas för dokumentets text vid utskrift av dokument.

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the “Print Line Numbers” option is non-zero.
sv: Anger det typsnitt som ska användas för radnummer vid utskrift. Detta kommer endast att ha effekt om alternativet ”Skriv ut radnummer” inte är noll.

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the “Print Header” option is turned on.
sv: Anger det typsnitt som ska användas för sidhuvud vid utskrift av ett dokument. Detta kommer endast att ha effekt om alternativet ”Skriv ut huvud” är påslaget.

en: Specifies the last split mode used with line wrapping mode, so that when wrapping mode is off we still remember the split mode choice. Use “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries.
sv: Anger det senast valda uppdelningsläget för radbrytningsläge, så att vi fortfarande kommer ihåg inställt uppdelningsläge även då radbrytningsläget är inaktiverat. Använd ”word” för radbrytning vid ordgränser, och ”char” för radbrytning vid enskilda teckengränser.

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the “Recent Files” submenu.
sv: Anger det maximala antalet senaste öppnade filer som kommer att visas i undermenyn ”Senaste filer”.

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
sv: Anger antalet blanksteg som ska visas istället för tabulatortecken.

en: Specifies the position of the right margin.
sv: Anger positionen för högermarginalen.

en: Specifies when to show the notebook tabs. Use “never” to never show the tabs, “always” to always show the tabs, and “auto” to show the tabs only when there is more than one tab. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
sv: Anger när anteckningsblocksflikar ska visas. Använd ”never” för att aldrig visa flikarna, ”always” för att alltid visa flikarna och ”auto” för att visa flikarna endast när det finns fler än en flik. Observera att det görs skillnad på versaler och gemener i värdena, så försäkra dig om att de visas exakt som de visas här.

en: Spell Checker
sv: Stavningskontroll

en: Status Bar is Visible
sv: Statusrad är synlig

en: Stop Tool
sv: Stoppa verktyg

en: Stopped.
sv: Stoppad.

en: String you want to search for
sv: Sträng du vill söka efter

en: Style Scheme
sv: Stilschema

en: Syntax Highlighting
sv: Syntaxmarkering

en: Tab Group %i
sv: Flikgrupp %i

en: Tab Size
sv: Tabulatorbredd

en: Tab Stops
sv: Tabulatorstopp

en: Tab Width: %u
sv: Tabulatorbredd: %u

en: Target directory “%s” does not exist
sv: Målkatalogen ”%s” finns inte

en: Target directory “%s” is not a valid directory
sv: Målkatalogen ”%s” är inte en giltig katalog

en: Text Editor
sv: Textredigerare

en: Text Wrapping
sv: Textradbrytning

en: Text wrapping
sv: Textradbrytning

en: Text;Editor;Plaintext;Write;
sv: Text;Redigerare;Vanlig text;Skriv;

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
sv: ID för ett GtkSourceView-stilschema som används för att färga texten.

en: The archive “%s” could not be created
sv: Arkivet ”%s” kunde inte skapas

en: The archive “%s” could not be extracted
sv: Arkivet ”%s” kunde inte extraheras

en: The bottom margin, in millimeters.
sv: Nederkantsmarginalen i millimeter.

en: The command color text
sv: Textfärgen för kommando

en: The custom format used when inserting the date/time.
sv: Anpassat format för när datum/tid infogas.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
sv: Disken där du försöker spara filen har en begränsning på filstorlekar. Försök att spara en mindre fil eller spara den på en disk som inte har denna begränsning.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
sv: Disken där du försöker att spara filen har en begränsning för längden på filnamn. Använd ett kortare namn.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
sv: Detta dokument innehåller ett eller flera tecken som inte kan kodas med den angivna teckenkodningen.

en: The error color text
sv: Textfärgen för fel

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
sv: Filbläddrarens rotkatalog att använda när filbläddrarens insticksmodul läses in och onload/tree_view är TRUE (sant).

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
sv: Filbläddrarens virtuella rotkatalog att använda när filbläddrarens insticksmodul läses in när onload/tree_view är TRUE (sant). Den virtuella roten måste alltid vara under den aktuella roten.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could corrupt this document.
sv: Filen som du öppnat innehåller ogiltiga tecken. Om du fortsätter att redigera denna fil så kanske du skadar dokumentet.

en: The file “%s” cannot be moved to the trash.
sv: Filen ”%s” kan inte flyttas till papperskorgen.

en: The file “%s” changed on disk.
sv: Filen ”%s” har ändrats på disken.

en: The file “%s” has been modified since reading it.
sv: Filen ”%s” har ändrats sedan den lästes in.

en: The file “%s” is read-only.
sv: Filen ”%s” är skrivskyddad.

en: The file “%s” was previously saved as plain text and will now be saved using compression.
sv: Filen ”%s” sparades tidigare som vanlig text och kommer nu att sparas med komprimering.

en: The file “%s” was previously saved using compression and will now be saved as plain text.
sv: Filen ”%s” sparades tidigare med komprimering och kommer nu att sparas som vanlig text.

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
sv: Filtermönstret att filtrera med i filbläddraren. Detta filter fungerar på toppen av filter_mode.

en: The following error occurred while exporting: %s
sv: Följande fel inträffade vid export: %s

en: The following error occurred while importing: %s
sv: Följande fel inträffade vid import: %s

en: The following files could not be imported: %s
sv: Följande filer kunde inte importeras: %s

en: The left margin, in millimeters.
sv: Vänstermarginalen i millimeter.

en: The location of the file cannot be accessed.
sv: Platsen för filen kan inte kommas åt.

en: The location “%s” is not currently reachable.
sv: Platsen ”%s” kan för närvarande inte kommas åt.

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
sv: Den nya katalogen är för närvarande bortfiltrerad. Du behöver justera dina filterinställningar för att göra katalogen synlig

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
sv: Den nya filen är för närvarande bortfiltrerad. Du behöver justera dina filterinställningar för att göra filen synlig

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
sv: Antalet följda länkar är begränsat och den faktiska filen kunde inte hittas inom denna gräns.

en: The preview of a page in the document to be printed
sv: Förhandsgranskningen av dokumentsidan som ska skrivas ut

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
sv: Filen med det nya namnet är för närvarande bortfiltrerad. Du behöver justera dina filterinställningar för att göra filen synlig

en: The right margin, in millimeters.
sv: Högermarginalen i millimeter.

en: The selected color scheme cannot be installed.
sv: Det valda färgschemat kan inte installeras.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
sv: De markerade filerna kan inte flyttas till papperskorgen.

en: The selected format used when inserting the date/time.
sv: Det valda formatet som används när datum/tid infogas.

en: The supplemental patterns to use when filtering binary files.
sv: De kompletterande mönstren att använda när binärfiler filtreras.

en: The top margin, in millimeters.
sv: Överkantsmarginalen i millimeter.

en: The total number of pages in the document
sv: Det totala antalet sidor i dokumentet

en: There are no snippets selected to be exported
sv: Det finns inga textsnuttar markerade att exportera

en: There are unsaved documents
sv: Det finns dokument som ej sparats

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
sv[0]: Det finns ett dokument med osparade ändringar. Spara ändringar innan avslutande?
sv[1]: Det finns %d dokument med osparade ändringar. Spara ändringar innan avslutande?

en: There is a new version of gedit
sv: Det finns en ny version av gedit

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
sv[0]: Det finns en flik med fel
sv[1]: Det finns %d flikar med fel

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
sv: Det finns inte tillräckligt med diskutrymme för att spara filen. Frigör en del utrymme på disken och försök igen.

en: There was a problem opening the file “%s”.
sv: Ett fel inträffade vid öppnandet av filen ”%s”.

en: There was an error displaying the URI.
sv: Ett fel inträffade vid visning av URI:n.

en: There was an error displaying the help.
sv: Ett fel inträffade vid visning av hjälpen.

en: This accelerator is already bound to %s
sv: Denna snabbtangent är redan bunden till %s

en: This file “%s” is already open in another window.
sv: Denna fil ”%s” är redan öppnad i ett annat fönster.

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain alphanumeric characters (or _, : and .) or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
sv: Detta är inte en giltig tabulatorutlösare. Utlösare kan antingen innehålla alfanumeriska tecken (eller _, : och .) eller ett enda (icke-alfanumeriskt) tecken som: {, [, etc.

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hide-hidden (filter hidden files) and hide-binary (filter binary files).
sv: Detta värde bestämmer vilka filer som blir filtrerade från filbläddraren. Giltiga värden är: none (filtrera ingenting), hidden (filtrera dolda filer) och hide- binary (filtrera binära filer).

en: Tool Output
sv: Verktygsutdata

en: Toolbar is Visible
sv: Verktygsfältet är synligt

en: Tools
sv: Verktyg

en: Type a new accelerator
sv: Ange en ny snabbtangent

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
sv: Ange en ny snabbtangent, eller tryck Backsteg för att rensa

en: Type a new shortcut
sv: Ange ett nytt kortkommando

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
sv: Ange ett nytt kortkommando, eller tryck Backsteg för att rensa

en: Type to search…
sv: Skriv för att söka…

en: Unable to detect the character encoding.
sv: Kan inte identifiera teckenkodningen.

en: Unable to find the object “%s” inside file %s.
sv: Kunde inte hitta objektet ”%s” inne i filen %s.

en: Unable to handle this location.
sv: Kan inte hantera denna plats.

en: Unable to handle “%s:” locations.
sv: Kan inte hantera ”%s:”-platser.

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
sv: Kunde inte öppna gränssnittsfilen %s. Fel: %s

en: Unexpected error: %s
sv: Oväntat fel: %s

en: Uninstall Scheme
sv: Avinstallera schema

en: Uninstall scheme
sv: Avinstallera schema

en: Untitled Document %d
sv: Namnlöst dokument %d

en: Untitled File
sv: Namnlös fil

en: Untitled Folder
sv: Namnlös mapp

en: Untitled documents only
sv: Endast namnlösa dokument

en: Use Default Font
sv: Använd standardtypsnitt

en: Use Spaces
sv: Använd blanksteg

en: Use the _selected format
sv: Använd det _valda formatet

en: Version to Ignore
sv: Version att ignorera

en: Version to ignore until a newer version is released.
sv: Version att ignorera tills nästa version har getts ut.

en: View
sv: Visa

en: When inserting date/time…
sv: När datum/tid infogas…

en: Whether gedit should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the “Autosave Interval” option.
sv: Huruvida gedit automatiskt ska spara ändrade filer efter ett tidsintervall. Du kan ange tidsintervallet med alternativet ”Intervall för automatiskt sparande”.

en: Whether gedit should create backup copies for the files it saves.
sv: Huruvida gedit ska skapa säkerhetskopior för filerna som sparas.

en: Whether gedit should display line numbers in the editing area.
sv: Huruvida gedit ska visa radnummer i redigeringsytan.

en: Whether gedit should display the overview map for the document.
sv: Huruvida gedit ska visa översiktskartan för dokumentet.

en: Whether gedit should display the right margin in the editing area.
sv: Huruvida gedit ska visa högermarginalen i redigeringsytan.

en: Whether gedit should enable automatic indentation.
sv: Huruvida gedit ska aktivera automatisk indentering.

en: Whether gedit should enable syntax highlighting.
sv: Huruvida gedit ska aktivera syntaxmarkering.

en: Whether gedit should highlight all the occurrences of the searched text.
sv: Huruvida gedit ska färgmarkera alla förekomster av söktexten.

en: Whether gedit should highlight matching brackets.
sv: Huruvida gedit ska färgmarkera matchande klammer.

en: Whether gedit should highlight the current line.
sv: Huruvida gedit ska färgmarkera den aktuella raden.

en: Whether gedit should include a document header when printing documents.
sv: Huruvida gedit ska inkludera ett dokumenthuvud vid utskrift av dokument.

en: Whether gedit should insert spaces instead of tabs.
sv: Huruvida gedit ska infoga blanksteg istället för tabulatortecken.

en: Whether gedit should print syntax highlighting when printing documents.
sv: Huruvida gedit ska skriva ut syntaxmarkering vid utskrift av dokument.

en: Whether gedit should restore the previous cursor position when a file is loaded.
sv: Huruvida gedit ska återställa den tidigare markörpositionen när en fil läses in.

en: Whether gedit will ensure that documents always end with a trailing newline.
sv: Huruvida gedit ska försäkra att dokument alltid avslutas med en efterliggande nyrad.

en: Whether the document will get a background pattern painted.
sv: Huruvida dokumentet får ett bakgrundsmönster utritat.

en: Whether the side panel at the left of editing windows should be visible.
sv: Huruvida sidopanelen till vänster i redigeringsfönstret ska vara synlig.

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
sv: Huruvida statusraden i nederkanten på redigeringsfönster ska vara synlig.

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
sv: Huruvida verktygsfältet ska vara synligt i redigeringsfönster.

en: Whether to use the system font
sv: Huruvida systemtypsnittet ska användas

en: Whether to use the system’s default fixed width font for editing text instead of a font specific to gedit. If this option is turned off, then the font named in the “Editor Font” option will be used instead of the system font.
sv: Huruvida systemets standardtypsnitt med fast breddsteg ska användas för redigering av text istället för ett typsnitt som är specifikt för gedit. Om detta alternativ är inaktiverat, kommer typsnittet som är angivet i alternativet ”Redigerartypsnitt” att användas istället för systemtypsnittet.

en: Whether you are writing the next bestseller, programming an innovative application, or simply taking some quick notes, gedit will be a reliable tool to accomplish your task.
sv: Oavsett om du skriver den nya kioskvältaren, programmerar ett innovativt program, eller helt enkelt skriver ner några snabba anteckningar, så kommer gedit vara ett pålitligt verktyg för att slutföra din uppgift.

en: Words
sv: Ord

en: Wra_p around
sv: Börja om _från början

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
sv: Du försöker att spara filen på en skrivskyddad disk. Kontrollera att du angav platsen korrekt och försök igen.

en: You can also choose another character encoding and try again.
sv: Du kan även välja en annan teckenkodning och försöka igen.

en: You can download the new version of gedit by clicking on the download button or ignore that version and wait for a new one
sv: Du kan hämta den nya versionen av gedit genom att trycka på hämtningsknappen eller ignorera den versionen och vänta på nästa

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
sv: Du har inte tillräckliga rättigheter för att öppna filen.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att spara filen. Kontrollera att du angav platsen korrekt och försök igen.

en: You must be inside a word to run this command
sv: Du måste vara inom ett ord för att köra detta kommando

en: Your system is offline. Check your network.
sv: Ditt system är frånkopplat. Kontrollera ditt nätverk.

en: Zoom 1:1
sv: Zooma 1:1

en: Zoom the page in
sv: Zooma in sidan

en: Zoom the page out
sv: Zooma ut sidan

en: Zoom to fit the whole page
sv: Zooma för att passa hela sidan

en: [FILE…] [+LINE[:COLUMN]]
sv: [FIL…] [+RAD[:KOLUMN]]

en: _About Text Editor
sv: _Om Textredigerare

en: _Applicability:
sv: _Användbarhet:

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: _Autosave files every
sv: Spara filer _automatiskt var

en: _Body:
sv: _Text:

en: _Bottom Panel
sv: _Underpanel

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: _Check Spelling…
sv: _Kontrollera stavning…

en: _Clear Highlight
sv: _Rensa färgmarkering

en: _Close
sv: S_täng

en: _Close All
sv: S_täng alla

en: _Close Preview
sv: _Stäng förhandsvisning

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Description
sv: _Beskrivning

en: _Display line numbers
sv: _Visa radnummer

en: _Document Statistics
sv: _Dokumentstatistik

en: _Documents
sv: _Dokument

en: _Download
sv: _Hämta

en: _Drop targets:
sv: _Släppmål:

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Enable automatic indentation
sv: _Aktivera automatisk indentering

en: _Encoding
sv: _Kodning

en: _Error color:
sv: Färg för _fel:

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Find and Replace…
sv: Sök och _ersätt…

en: _Find…
sv: _Sök…

en: _Fullscreen
sv: _Helskärm

en: _Go to Line…
sv: Gå till _rad…

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Highlight Misspelled Words
sv: Färgmarkera f_elstavade ord

en: _Highlight Mode…
sv: _Färgmarkeringsläge…

en: _Ignore Version
sv: _Ignorera version

en: _Input:
sv: _Inmatning:

en: _Insert
sv: _Infoga

en: _Keyboard Shortcuts
sv: Tan_gentbordsgenvägar

en: _Line numbers:
sv: _Radnummer:

en: _Match Case
sv: _Gör skillnad på skiftläge

en: _Match case
sv: _Gör skillnad på skiftläge

en: _Move To New Window
sv: _Flytta till nytt fönster

en: _Move to Trash
sv: _Flytta till papperskorg

en: _New
sv: _Ny

en: _New Folder
sv: _Ny mapp

en: _New Tab Group
sv: _Ny flikgrupp

en: _New Window
sv: _Nytt fönster

en: _Number every
sv: _Numrera var

en: _Open
sv: Ö_ppna

en: _Open in Terminal
sv: _Öppna i terminal

en: _Output:
sv: _Utdata:

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Previous Document
sv: _Föregående dokument

en: _Print…
sv: Skriv _ut…

en: _Prompt for a format
sv: _Fråga efter ett format

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: _Redo
sv: _Gör om

en: _Reload
sv: _Läs om

en: _Rename…
sv: _Byt namn…

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: _Reset
sv: Åte_rställ

en: _Restore Default Fonts
sv: _Återställ standardtypsnitt

en: _Retry
sv: _Försök igen

en: _Reverse order
sv: _Baklänges

en: _Revert
sv: _Återställ

en: _Save
sv: _Spara

en: _Save All
sv: Spara _alla

en: _Save As Plain Text
sv: _Spara som vanlig text

en: _Save As…
sv: Spara s_om…

en: _Save Using Compression
sv: _Spara med komprimering

en: _Save:
sv: _Spara:

en: _Search
sv: _Sök

en: _Select
sv: _Välj

en: _Set Root to Active Document
sv: _Ställ in rot till aktivt dokument

en: _Sort
sv: _Sortera

en: _Tab trigger:
sv: _Tabulatorutlösare:

en: _Tab width:
sv: _Tabulatorbredd:

en: _Tools
sv: _Verktyg

en: _Undo
sv: _Ångra

en: _Use custom format
sv: _Använd anpassat format

en: _Use the system fixed width font (%s)
sv: _Använd systemets typsnitt med fast breddsteg (%s)

en: _View
sv: _Visa

en: _View Folder
sv: _Visa mapp

en: _Wrap Around
sv: _Börja om från början

en: _minutes
sv: _minut

en: gedit is a small and lightweight text editor for the GNOME Desktop
sv: gedit är en liten och enkel textredigerare för GNOME-skrivbordet

en: gedit is the official text editor of the GNOME desktop environment. While aiming at simplicity and ease of use, gedit is a powerful general purpose text editor.
sv: gedit är den officiella textredigeraren för skrivbordsmiljön GNOME. Även om målet är att vara enkel och lättanvänd, så är gedit ändå en kraftfull textredigerare med många användningsområden.

[ctx: label of the find button]
en: _Find
sv: _Sök

[ctx: label on the left of the GtkEntry containing text to search]
en: F_ind
sv: Sö_k

en: lines
sv: rad

en: of
sv: av

[ctx: shortcut window]
en: Check spelling
sv: Kontrollera stavning

[ctx: shortcut window]
en: Clear highlight
sv: Rensa färgmarkering

[ctx: shortcut window]
en: Close all the documents
sv: Stäng alla dokumenten

[ctx: shortcut window]
en: Close the document
sv: Stäng dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Convert to lowercase
sv: Konvertera till gemener

[ctx: shortcut window]
en: Convert to uppercase
sv: Konvertera till versaler

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
sv: Kopiera och klistra in

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
sv: Kopiera markerad text till urklipp

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a tab
sv: Skapa nytt dokument i en flik

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a window
sv: Skapa ett nytt dokument i ett fönster

[ctx: shortcut window]
en: Create a new tab group
sv: Skapa en ny flikgrupp

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
sv: Klipp ut markerad text till urklipp

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
sv: Minska nummer vid markör

[ctx: shortcut window]
en: Delete current line
sv: Ta bort aktuell rad

[ctx: shortcut window]
en: Documents
sv: Dokument

[ctx: shortcut window]
en: Editing
sv: Redigering

[ctx: shortcut window]
en: Find
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: Find and Replace
sv: Sök och ersätt

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
sv: Sök nästa förekomst av söksträngen

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
sv: Sök föregående förekomst av söksträngen

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
sv: Helskärm av / på

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
sv: Gå till rad

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
sv: Öka nummer vid markör

[ctx: shortcut window]
en: Invert case
sv: Invertera skiftläge

[ctx: shortcut window]
en: Join selected lines
sv: Sammanfoga markerade rader

[ctx: shortcut window]
en: Move current line down
sv: Flytta aktuell rad nedåt

[ctx: shortcut window]
en: Move current line up
sv: Flytta aktuell rad uppåt

[ctx: shortcut window]
en: Move current word left
sv: Flytta aktuellt ord åt vänster

[ctx: shortcut window]
en: Move current word right
sv: Flytta aktuellt ord åt höger

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
sv: Öppna ett dokument

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
sv: Klistra in text från urklipp

[ctx: shortcut window]
en: Print the document
sv: Skriv ut dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
sv: Avsluta programmet

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
sv: Gör om föregående kommando

[ctx: shortcut window]
en: Reopen the most recently closed document
sv: Återöppna det senast stängda dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Save all the documents
sv: Spara alla dokumenten

[ctx: shortcut window]
en: Save the document
sv: Spara dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Save the document with a new filename
sv: Spara dokumentet under ett nytt filnamn

[ctx: shortcut window]
en: Select all text
sv: Markera all text

[ctx: shortcut window]
en: Selection
sv: Markering

[ctx: shortcut window]
en: Show bottom panel
sv: Visa underpanel

[ctx: shortcut window]
en: Show completion window
sv: Visa kompletteringsfönstret

[ctx: shortcut window]
en: Show side panel
sv: Visa sidopanel

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the first — ninth document
sv: Växla till det första — nionde dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next document
sv: Växla till nästa dokument

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous document
sv: Växla till föregående dokument

[ctx: shortcut window]
en: Toggle insert / overwrite
sv: Växla infognings- / överskrivningsläge

[ctx: shortcut window]
en: Tools
sv: Verktyg

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
sv: Ångra och gör om

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
sv: Ångra föregående kommando

[ctx: shortcut window]
en: Windows and Panels
sv: Fönster och paneler

[ctx: window title]
en: Open
sv: Öppna

[ctx: window title]
en: Save As
sv: Spara som

en: “%s” is a directory.
sv: ”%s” är en katalog.

en: “%s” is not a regular file.
sv: ”%s” är inte en vanlig fil.

en: “%s” is not a valid location.
sv: ”%s” är inte en giltig plats.

en: “%s” is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
sv: ”%s” är inte en giltig plats. Kontrollera att du angav platsen korrekt och försök igen.

en: “%s” not found
sv: ”%s” hittades inte
