iso_3166-2 - en to vi translation catalogue (448 entries)

en: Aberdeen City
vi: Thành Phố Aberdeen

en: Abuja Capital Territory
vi: Vùng Lãnh Thổ Thủ Đô Abuja

en: Adygeya, Respublika
vi: Cộng Hoà Adygeya

en: Agalega Islands
vi: Quần Đảo Agalega

en: Agusan del Norte
vi: Bắc Agusan

en: Agusan del Sur
vi: Nam Agusan

en: Almaty oblysy
vi: Miền Almaty

en: Altay, Respublika
vi: Cộng Hoà Altay,

en: Altayskiy kray
vi: Miền Altayskiy

en: Alto Paraguay
vi: Paraguay Cao

en: American Samoa
vi: Samoa Mỹ

en: Amurskaya oblast'
vi: Miền Amurskaya

en: Andaman and Nicobar Islands
vi: Quần Đảo Andaman và Nicobar

en: Aqmola oblysy
vi: Miền Aqmola

en: Argyll and Bute
vi: Argyll và Bute

en: Arkhangel'skaya oblast'
vi: Miền Arkhangel'skaya

en: Aruba
vi: Ă-ru-ba

en: Astrakhanskaya oblast'
vi: Miền Astrakhanskaya

en: Asturias, Principado de
vi: Lãnh Địa Asturias

en: Australian Capital Territory
vi: Vùng lãnh thổ kinh đô Úc

en: Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)
vi: Miền Tự Trị trong Muslim Mindanao (ARMM)

en: Baja California Sur
vi: Nam Baja California

en: Baker Island
vi: Đảo Baker

en: Banskobystrický kraj
vi: Miền Banskobystrický

en: Barbuda
vi: Ba-bu-đa

en: Barking and Dagenham
vi: Barking và Dagenham

en: Bashkortostan, Respublika
vi: Cộng Hoà Bashkortostan,

en: Bath and North East Somerset
vi: Bath và Đông Bắc Somerset

en: Batys Quzaqstan oblysy
vi: Miền Batys Quzaqstan

en: Bay of Plenty
vi: Vịnh Plenty

en: Belgorodskaya oblast'
vi: Miền Belgorodskaya

en: Bioko Norte
vi: Bắc Bioko

en: Bioko Sur
vi: Nam Bioko

en: Blackburn with Darwen
vi: Blackburn với Darwen

en: Bosansko-podrinjski kanton
vi: Tổng Podrinje Bosnia

en: Bracknell Forest
vi: Rừng Bracknell

en: Bratislavský kraj
vi: Miền Bratislavský

en: Brighton and Hove
vi: Brighton và Hove

en: Bristol, City of
vi: Thành Phố Bristol

en: Brodsko-posavska županija
vi: Hạt Brodsko-posavska

en: Bruxelles-Capitale, Région de;Brussels Hoofdstedelijk Gewest
vi: Vùng thủ đô Brussels

en: Bryanskaya oblast'
vi: Miền Bryanskaya

en: Brčko distrikt
vi: Quận Brčko

en: Buryatiya, Respublika
vi: Cộng Hoà Buryatiya,

en: Camarines Norte
vi: Bắc Camarines

en: Camarines Sur
vi: Nam Camarines

en: Capital Territory (Honiara)
vi: Vùng Lãnh Thổ Thủ Đô (Honiara)

en: Cat Island
vi: Đảo Cat

en: Central
vi: Miền Trung

en: Central Abaco
vi: Trung Abaco

en: Central Andros
vi: Trung Andros

en: Central Eleuthera
vi: Trung Eleuthera

en: Central Region
vi: Vùng Trung

en: Central River
vi: Sông Trung

en: Central Singapore
vi: Miền Trung Xin-ga-po

en: Centre-Est
vi: Đông Trung

en: Centre-Nord
vi: Bắc Trung

en: Centre-Ouest
vi: Tây Trung

en: Centre-Sud
vi: Nam Trung

en: Centro Sur
vi: Miền Trung Nam

en: Changhua
vi: Gia Nghĩa

en: Chechenskaya Respublika
vi: Cộng Hoà Chechenskaya

en: Chelyabinskaya oblast'
vi: Miền Chelyabinskaya

en: Cherkas'ka Oblast'
vi: Miền Cherkas'ka

en: Chernihivs'ka Oblast'
vi: Miền Chernihivs'ka

en: Chernivets'ka Oblast'
vi: Miền Chernivets'ka

en: Chiay City
vi: Thành Phố Chiay

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
vi: Miền tự trị Chukotskiy

en: Chuvashskaya Respublika
vi: Cộng Hoà Chuvashskaya

en: Compostela Valley
vi: Thung Lũng Compostela

en: Cordillera Administrative Region (CAR)
vi: Miền Quản Trị Cordillera (CAR)

en: Crooked Island and Long Cay
vi: Đảo Crooked và Long Cay

en: Cross River
vi: Sông Cross

en: Curaçao
vi: Cu-ra-cao

en: Cuvette-Ouest
vi: Tây Cuvette

en: Dagestan, Respublika
vi: Cộng Hoà Dagestan,

en: Davao Oriental
vi: Đông Davao

en: Davao del Sur
vi: Nam Davao

en: District of Columbia
vi: Vùng Columbia

en: Distrito Federal
vi: Vùng Liên Bang

en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
vi: Vùng Quốc Gia (Santo Domingo)

en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
vi: Miền Dnipropetrovs'ka

en: Donets'ka Oblast'
vi: Miền Donets'ka

en: Dubrovačko-neretvanska županija
vi: Hạt Dubrovačko-neretvanska

en: Dumfries and Galloway
vi: Dumfries và Galloway

en: Dundee City
vi: Thành Phố Dundee

en: Dāykundī
vi: Day Kundi

en: East
vi: Miền Nam

en: East Ayrshire
vi: Đông Ayrshire

en: East Berbice-Corentyne
vi: Đông Berbice-Corentyne

en: East Dunbartonshire
vi: Đông Dunbartonshire

en: East Lothian
vi: Đông Lothian

en: East New Britain
vi: Đông New Britain

en: East Renfrewshire
vi: Đông Renfrewshire

en: East Riding of Yorkshire
vi: Đông Riding của Yorkshire

en: East Sepik
vi: Đông Sepik

en: East Sussex
vi: Đông Sussex

en: Eastern
vi: Miền Đông

en: Eastern Cape
vi: Đông Mũi Đất

en: Eastern Highlands
vi: Vùng Đông Cao Nguyên

en: Eastern Samar
vi: Vùng Đông Samar

en: Eastern Tobago
vi: Vùng Đông Tobago

en: Edinburgh, City of
vi: Thành Phố Edinburgh

en: England
vi: Anh

en: England and Wales
vi: Anh và Ouen-s

en: Essequibo Islands-West Demerara
vi: Quần Đảo Essequibo — Tây Demerara

en: Est
vi: Miền Đông

en: Far North
vi: Miền Bắc Xa

en: Federally Administered Tribal Areas
vi: Khu Vực Bộ Lạc Được Liên Bang Quản Lý

en: Free State
vi: Bảng Tự Do

en: Gilbert Islands
vi: Quần Đảo Gilbert

en: Glasgow City
vi: Thành Phố Glasgow

en: Greater Accra
vi: Accra Lớn

en: Hammersmith and Fulham
vi: Hammersmith và Fulham

en: Harbour Island
vi: Đảo Harbour

en: Haut-Mbomou
vi: Mbomou Cao

en: Haute-Kotto
vi: Kotto Cao

en: Horad Minsk
vi: Minxcơva (Minsk)

en: Howland Island
vi: Đảo Howland

en: Hsinchu
vi: Tân Trúc

en: Hsinchui City
vi: Thành Phố Tân Trúc

en: Hualien
vi: Hoa Liên

en: Ilocos Norte
vi: Bắc Ilocos

en: Ilocos Sur
vi: Nam Ilocos

en: Irkutiskaya oblast'
vi: Miền Irkutiskaya

en: Isle of Wight
vi: Đảo Wight

en: Istarska županija
vi: Hạt Istarska

en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
vi: Miền Ivano-Frankivs'ka

en: Ivanovskaya oblast'
vi: Miền Ivanovskaya

en: Jarvis Island
vi: Đảo Jarvis

en: Jihomoravský kraj
vi: Miền Jihomoravský

en: Jihočeský kraj
vi: Miền Jihočeský

en: Johnston Atoll
vi: Đảo Sân Hô Johnston

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
vi: Cộng Hoà Kabardino-Balkarskaya

en: Kaliningradskaya oblast'
vi: Miền Kaliningradskaya

en: Kalmykiya, Respublika
vi: Cộng Hoà Kalmykiya,

en: Kaluzhskaya oblast'
vi: Miền Kaluzhskaya

en: Kamchatskiy kray
vi: Miền Kamchatskiy

en: Kanton Sarajevo
vi: Tổng Sarajevo

en: Kanton br. 10 (Livanjski kanton)
vi: Tổng 10 (tổng Livanjski)

en: Kaohsiung
vi: Cao Hùng

en: Kaohsiung City
vi: Thành Phố Cao Hùng

en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
vi: Cộng Hoà Karachayevo-Cherkesskaya

en: Kareliya, Respublika
vi: Cộng Hoà Kareliya,

en: Karlovarský kraj
vi: Miền Karlovarský

en: Karlovačka županija
vi: Hạt Karlovačka

en: Kasai-Occidental
vi: Miền Tây Kasai

en: Kasai-Oriental
vi: Miền Đông Kasai

en: Keelung City
vi: Thành Phố Cơ Long

en: Kemerovskaya oblast'
vi: Miền Kemerovskaya

en: Kensington and Chelsea
vi: Kensington và Chelsea

en: Khabarovskiy kray
vi: Miền Khabarovskiy

en: Khakasiya, Respublika
vi: Cộng Hoà Khakasiya,

en: Khanty-Mansiysky avtonomnyy okrug-Yugra
vi: Miền tự trị Khanty-Mansiysky Yugra

en: Kharkivs'ka Oblast'
vi: Miền Kharkivs'ka

en: Khersons'ka Oblast'
vi: Miền Khersons'ka

en: Khmel'nyts'ka Oblast'
vi: Miền Khmel'nyts'ka

en: Khōst
vi: Khost

en: Kingman Reef
vi: Đá Ngầm Kingman

en: Kingston upon Thames
vi: Kingston bên sông Thames

en: Kirovohrads'ka Oblast'
vi: Miền Kirovohrads'ka

en: Kirovskaya oblast'
vi: Miền Kirovskaya

en: Komi, Respublika
vi: Cộng Hoà Komi,

en: Koprivničko-križevačka županija
vi: Hạt Koprivničko-križevačka

en: Kostromskaya oblast'
vi: Miền Kostromskaya

en: Košický kraj
vi: Miền Košický

en: Krapinsko-zagorska županija
vi: Hạt Krapinsko-zagorska

en: Krasnodarskiy kray
vi: Miền Krasnodarskiy

en: Krasnoyarskiy kray
vi: Miền Krasnoyarskiy

en: Krung Thep Maha Nakhon Bangkok
vi: Krung Thep Maha Nakhon Băng Cốc

en: Královéhradecký kraj
vi: Miền Královéhradecký

en: Kurganskaya oblast'
vi: Miền Kurganskaya

en: Kurskaya oblast'
vi: Miền Kurskaya

en: Kyïvs'ka Oblast'
vi: Miền Kyïvs'ka

en: Kémo-Gribingui
vi: Kémo

en: Kābul
vi: Kabul

en: L'vivs'ka Oblast'
vi: Miền L'vivs'ka

en: Lanao del Norte
vi: Bắc Lanao

en: Lanao del Sur
vi: Nam Lanao

en: Leningradskaya oblast'
vi: Miền Leningradskaya

en: Leste
vi: Đông

en: Liberecký kraj
vi: Miền Liberecký

en: Line Islands
vi: Quần Đảo Line

en: Lipetskaya oblast'
vi: Miền Lipetskaya

en: Ličko-senjska županija
vi: Hạt Ličko-senjska

en: London, City of
vi: Thành Phố London

en: Long Island
vi: Đảo Dài

en: Lower River
vi: Sông Dưới

en: Luhans'ka Oblast'
vi: Miền Luhans'ka

en: Luxembourg
vi: Lúc-xăm-buac

en: Lōgar
vi: Logar

en: Madrid, Comunidad de
vi: Công Đồng Madrid

en: Magadanskaya oblast'
vi: Miền Magadanskaya

en: Mangghystaū oblysy
vi: Miền Mangghystaū

en: Maputo (city)
vi: Maputo (thành phố)

en: Mariy El, Respublika
vi: Cộng Hoà Mariy El,

en: Mashonaland Central
vi: Miền Trung Mashonaland

en: Mashonaland East
vi: Miền Đông Mashonaland

en: Mashonaland West
vi: Miền Tây Mashonaland

en: Matabeleland North
vi: Miền Bắc Matabeleland

en: Matabeleland South
vi: Miền Nam Matabeleland

en: Međimurska županija
vi: Hạt Međimurska

en: Midlands
vi: Miền Trung

en: Midway Islands
vi: Quần Đảo Midway

en: Milne Bay
vi: Vịnh Milne

en: Mindoro Occidental
vi: Tây Mindoro

en: Mindoro Oriental
vi: Đông Mindoro

en: Misamis Occidental
vi: Tây Misamis

en: Misamis Oriental
vi: Đông Misamis

en: Moravskoslezský kraj
vi: Miền Moravskoslezský

en: Mordoviya, Respublika
vi: Cộng Hoà Mordoviya,

en: Moskovskaya oblast'
vi: Miền Moskovskaya

en: Mountain Province
vi: Tỉnh Núi

en: Murmanskaya oblast'
vi: Miền Murmanskaya

en: Mykolaïvs'ka Oblast'
vi: Miền Mykolaïvs'ka

en: México
vi: Mê-hi-cô

en: Nangarhār
vi: Nangarhar

en: National Capital District (Port Moresby)
vi: Quận Thủ Đô Quốc Gia (Port Moresby)

en: Navassa Island
vi: Đảo Navassa

en: Negros Oriental
vi: Đông Negros

en: Nenetskiy avtonomnyy okrug
vi: Miền tự trị Nenetskiy

en: New Ireland
vi: Ireland Mới

en: Newcastle upon Tyne
vi: Newcastle bên sông Tyne

en: Newfoundland and Labrador
vi: Newfoundland và Labrador

en: Nitriansky kraj
vi: Miền Nitriansky

en: Nizhegorodskaya oblast'
vi: Miền Nizhegorodskaya

en: Nkhata Bay
vi: Vịnh Nkhata

en: Nord
vi: Miền Bắc

en: Nord-Est
vi: Miền Đông Bắc

en: Nord-Kivu
vi: Bắc Kivu

en: Nord-Ouest
vi: Miền Tây Bắc

en: Norte
vi: Bắc

en: North
vi: Miền Bắc

en: North Abaco
vi: Bắc Abaco

en: North Andros
vi: Bắc Andros

en: North Ayrshire
vi: Bắc Ayrshire

en: North Bank
vi: Bờ Bắc

en: North Central
vi: Trung Bắc

en: North Cotabato
vi: Bắc Cotabato

en: North East
vi: Miền Đông Bắc

en: North East Lincolnshire
vi: Đông Bắc Lincolnshire

en: North Eleuthera
vi: Bắc Eleuthera

en: North Lanarkshire
vi: Bắc Lanarkshire

en: North Lincolnshire
vi: Bắc Lincolnshire

en: North Somerset
vi: Bắc Somerset

en: North Tyneside
vi: Bắc Tyneside

en: North West
vi: Miền Tây Bắc

en: North Yorkshire
vi: Bắc Yorkshire

en: North-East
vi: Đông Bắc

en: North-West
vi: Tây Bắc

en: North-West (Cameroon)
vi: Miền Tây Bắc (Ca-mơ-runh)

en: North-West (South Africa)
vi: Tây Bắc (Nam Phi)

en: North-Western
vi: Miền Tây Bắc

en: Northern
vi: Miền Bắc

en: Northern Cape
vi: Bắc Mũi Đất

en: Northern Ireland
vi: Miền Bắc Ai-len

en: Northern Mariana Islands
vi: Bắc Quần Đảo Mariana

en: Northern Region
vi: Vùng Bắc Phương

en: Northern Samar
vi: Bắc Samar

en: Northern Territory
vi: Vùng lãnh thổ Bắc

en: Northland
vi: Miền Bắc

en: Northwest Territories
vi: Vùng lãnh thổ Tây Bắc

en: Novgorodskaya oblast'
vi: Miền Novgorodskaya

en: Novosibirskaya oblast'
vi: Miền Novosibirskaya

en: Nūristān
vi: Nuristan

en: Odes'ka Oblast'
vi: Miền Odes'ka

en: Olomoucký kraj
vi: Miền Olomoucký

en: Omskaya oblast'
vi: Miền Omskaya

en: Ongtüstik Qazaqstan oblysy
vi: Miền Ongtüstik Qazaqstan

en: Orange Walk
vi: Đi Bộ Cam

en: Orenburgskaya oblast'
vi: Miền Orenburgskaya

en: Orkney Islands
vi: Quần Đảo Orkney

en: Orlovskaya oblast'
vi: Miền Orlovskaya

en: Osječko-baranjska županija
vi: Hạt Osječko-baranjska

en: Ouest
vi: Miền Tây

en: Palmyra Atoll
vi: Đảo San Hô Palmyra

en: Pardubický kraj
vi: Miền Pardubický

en: Pavlodar oblysy
vi: Miền Pavlodar

en: Penghu
vi: Bành Hồ

en: Penzenskaya oblast'
vi: Miền Penzenskaya

en: Permskiy kray
vi: Miền Permskiy

en: Perth and Kinross
vi: Perth và Kinross

en: Pesaro e Urbino
vi: Thành Phố Pesaro

en: Phnom Penh
vi: Phnôm Pênh

en: Phoenix Islands
vi: Quần Đảo Phoenix

en: Plateau
vi: Cao Nguyên

en: Plzeňský kraj
vi: Miền Plzeňský

en: Poltavs'ka Oblast'
vi: Miền Poltavs'ka

en: Posavski kanton
vi: Tổng Posavina

en: Požeško-slavonska županija
vi: Hạt Požeško-slavonska

en: Prešovský kraj
vi: Miền Prešovský

en: Primorskiy kray
vi: Miền Primorskiy

en: Primorsko-goranska županija
vi: Hạt Primorsko-goranska

en: Prince Edward Island
vi: Đảo Prince Edward

en: Pskovskaya oblast'
vi: Miền Pskovskaya

en: Punjab
vi: Pun-gia-bợ

en: Qaraghandy oblysy
vi: Miền Qaraghandy

en: Qoraqalpog'iston Respublikasi
vi: Cộng Hoà Qoraqalpog'iston

en: Qostanay oblysy
vi: Miền Qostanay

en: Quebec
vi: Québec

en: Qyzylorda oblysy
vi: Miền Qyzylorda

en: Ragged Island
vi: Đảo Ragged

en: Redcar and Cleveland
vi: Redcar và Cleveland

en: Região Autónoma da Madeira
vi: Miền Tự Trị Madeira

en: Región Metropolitana de Santiago
vi: Miền Thành Phố Santiago

en: Respublika Ingushetiya
vi: Cộng Hoà Krym

en: Respublika Krym
vi: Cộng Hoà Krym

en: Richmond upon Thames
vi: Richmond bên sông Thames

en: Rivnens'ka Oblast'
vi: Miền Rivnens'ka

en: Rodrigues Island
vi: Đảo Rodrigues

en: Rostovskaya oblast'
vi: Miền Rostovskaya

en: Ryazanskaya oblast'
vi: Miền Ryazanskaya

en: Région Maritime
vi: Miền Biển

en: Région de la Kara
vi: Miền Kara

en: Région des Plateaux
vi: Miền Cao Nguyên

en: Région des Savannes
vi: Miền Xavan

en: Région du Centre
vi: Miền Trung

en: Saint Kitts
vi: Xan Khít-x

en: Saint Thomas Middle Island
vi: Đảo Giữa Xan Thô-ma-x

en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
vi: Cộng Hoà Sakha, [Yakutiya]

en: Sakhalinskaya oblast'
vi: Miền Sakhalinskaya

en: Samaraskaya oblast'
vi: Miền Samaraskaya

en: Saratovskaya oblast'
vi: Miền Saratovskaya

en: Scotland
vi: Ê-cốt

en: Scottish Borders, The
vi: Vùng Biên Giới Ê-cốt

en: Severnaya Osetiya-Alaniya, Respublika
vi: Cộng Hoà Severnaya Osetiya-Alaniya,

en: Shetland Islands
vi: Quần Đảo Shetland

en: Shyghys Qazaqstan oblysy
vi: Miền Shyghys Qazaqstan

en: Sisačko-moslavačka županija
vi: Hạt Sisačko-moslavačka

en: Smolenskaya oblast'
vi: Miền Smolenskaya

en: Soltüstik Quzaqstan oblysy
vi: Miền Soltüstik Quzaqstan

en: South
vi: Miền Nam

en: South Abaco
vi: Nam Abaco

en: South Andros
vi: Nam Andros

en: South Australia
vi: Nam Úc

en: South Ayrshire
vi: Nam Ayrshire

en: South Central
vi: Trung Nam

en: South East
vi: Miền Đông Nam

en: South Eleuthera
vi: Nam Eleuthera

en: South Gloucestershire
vi: Nam Gloucestershire

en: South Lanarkshire
vi: Nam Lanarkshire

en: South Tyneside
vi: Nam Tyneside

en: South West
vi: Miền Tây Nam

en: South-East
vi: Đông Nam

en: South-West
vi: Miền Tây Nam

en: Southend-on-Sea
vi: Southend Bờ Biển

en: Southern
vi: Nam Phương

en: Southern (Sierra Leone)
vi: Vùng Nam (Sierra Leone)

en: Southern (Zambia)
vi: Miền Nam (Xam-bia)

en: Southern Grenadine Islands
vi: Nam Quần Đảo Grenadine

en: Southern Highlands
vi: Vùng Nam Cao Nguyên

en: Southern Leyte
vi: Nam Leyte

en: Southern Region
vi: Vùng Nam Phương

en: Southland
vi: Miền Nam

en: Splitsko-dalmatinska županija
vi: Hạt Splitsko-dalmatinska

en: Srednjobosanski kanton
vi: Tổng Trung Bosnia

en: Stann Creek
vi: Sông Con Stann

en: Stavropol'skiy kray
vi: Miền Stavropol'skiy

en: Stockton-on-Tees
vi: Stockton bên sông Tees

en: Stoke-on-Trent
vi: Stoke bên sông Trent

en: Stînga Nistrului, unitatea teritorială din
vi: Vùng Lãnh Thổ Thống Nhất Stînga Nistrului

en: Středočeský kraj
vi: Miền Středočeský

en: Sud
vi: Miền Nam

en: Sud-Est
vi: Miền Đông Nam

en: Sud-Kivu
vi: Nam Kivu

en: Sud-Ouest
vi: Tây Nam

en: Sul
vi: Nam

en: Sums 'ka Oblast'
vi: Miền Sums 'ka

en: Surigao del Norte
vi: Bắc Surigao

en: Surigao del Sur
vi: Nam Surigao

en: Sverdlovskaya oblast'
vi: Miền Sverdlovskaya

en: Taichung
vi: Đài Trung

en: Taichung City
vi: Thành Phố Đài Trung

en: Tainan
vi: Đài Nam

en: Tainan City
vi: Thành Phố Đài Nam

en: Taipei
vi: Đài Bắc

en: Taipei City
vi: Thành Phố Đài Bắc

en: Taitung
vi: Đài Đông

en: Tambovskaya oblast'
vi: Miền Tambovskaya

en: Taoyuan
vi: Đào Viên

en: Tatarstan, Respublika
vi: Cộng Hoà Tatarstan,

en: Telford and Wrekin
vi: Telford và Wrekin

en: Ternopil's'ka Oblast'
vi: Miền Ternopil's'ka

en: Tomskaya oblast'
vi: Miền Tomskaya

en: Trenčiansky kraj
vi: Miền Trenčiansky

en: Trnavský kraj
vi: Miền Trnavský

en: Tul'skaya oblast'
vi: Miền Tul'skaya

en: Tuzlanski kanton
vi: Tổng Tuzla

en: Tverskaya oblast'
vi: Miền Tverskaya

en: Tyumenskaya oblast'
vi: Miền Tyumenskaya

en: Tyva, Respublika [Tuva]
vi: Cộng Hoà Tyva, [Tuva]

en: Udmurtskaya Respublika
vi: Cộng Hoà Udmurtskaya

en: Ul'yanovskaya oblast'
vi: Miền Ul'yanovskaya

en: United Kingdom
vi: Quốc Anh Thống Nhất

en: United States Minor Outlying Islands
vi: Các Đảo Nhỏ ở Xa của Mỹ

en: Unsko-sanski kanton
vi: Tổng Una-Sana

en: Upper Demerara-Berbice
vi: Demerara Trên — Berbice

en: Upper East
vi: Miền Đông Trên

en: Upper North
vi: Bắc Trên

en: Upper River
vi: Sông Trên

en: Upper South
vi: Nam Trên

en: Upper Takutu-Upper Essequibo
vi: Takutu-Essequibo Trên

en: Upper West
vi: Miền Tây Trên

en: Uruzgān
vi: Uruzgan

en: Varaždinska županija
vi: Hạt Varaždinska

en: Veszprém (county)
vi: Veszprém (hạt)

en: Vinnyts'ka Oblast'
vi: Miền Vinnyts'ka

en: Virgin Islands
vi: Quần Đảo Virgin

en: Virovitičko-podravska županija
vi: Hạt Virovitičko-podravska

en: Vlaams Gewest
vi: Vùng Flemish

en: Vladimirskaya oblast'
vi: Miền Vladimirskaya

en: Volgogradskaya oblast'
vi: Miền Volgogradskaya

en: Vologodskaya oblast'
vi: Miền Vologodskaya

en: Volyns'ka Oblast'
vi: Miền Volyns'ka

en: Voronezhskaya oblast'
vi: Miền Voronezhskaya

en: Vukovarsko-srijemska županija
vi: Hạt Vukovarsko-srijemska

en: Wake Island
vi: Đảo Wake

en: Waltham Forest
vi: Rừng Waltham

en: West
vi: Miền Tây

en: West Bengal
vi: Miền Tây Bengal

en: West Dunbartonshire
vi: Tây Dunbartonshire

en: West Lothian
vi: Tây Lothian

en: West New Britain
vi: Tây New Britain

en: West Sussex
vi: Tây Sussex

en: Western
vi: Miền Tây

en: Western Area (Freetown)
vi: Vùng Tây (Freetown)

en: Western Australia
vi: Tây Úc

en: Western Cape
vi: Tây Mũi Đất

en: Western Highlands
vi: Vùng Tây Cao Nguyên

en: Western Tobago
vi: Vùng Tây Tobago

en: Windsor and Maidenhead
vi: Windsor và Maidenhead

en: Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug
vi: Miền tự trị Yamalo-Nenetskiy

en: Yaroslavskaya oblast'
vi: Miền Yaroslavskaya

en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
vi: Miền tự trị Yevreyskaya

en: Yukon Territory
vi: Vùng lãnh thổ Yukon

en: Zadarska županija
vi: Hạt Zadarska

en: Zagrebačka županija
vi: Hạt Zagrebačka

en: Zakarpats'ka Oblast'
vi: Miền Zakarpats'ka

en: Zaporiz'ka Oblast'
vi: Miền Zaporiz'ka

en: Zeničko-dobojski kanton
vi: Tổng Zenica-Doboj

en: Zhambyl oblysy
vi: Miền Zhambyl

en: Zhytomyrs'ka Oblast'
vi: Miền Zhytomyrs'ka

en: Zlínský kraj
vi: Miền Zlínský

en: Zābul
vi: Zabul

en: wallonne, Région
vi: Wallonie

en: Ústecký kraj
vi: Miền Ústecký

en: Šibensko-kninska županija
vi: Hạt Šibensko-kninska

en: Žilinský kraj
vi: Miền Žilinský
