gtk master - en to da translation catalogue (1800 entries)

en: A GdkPaintable to display
da: En GdkPaintable der skal vises

en: A GtkPackType indicating whether the cell is packed with reference to the start or end of the cell area
da: En GtkPackType der angiver om underelementet skal pakkes i forhold til begyndelsen eller slutningen af celleområdet

en: A column in the data source model to get the strings from
da: En kolonne i datakildemodellen som strengene hentes fra

en: A human-readable description of the status
da: En menneske-læselig beskrivelse af status

en: A list model to take shortcuts from
da: En listemodel til at tage genveje fra

en: A list of style attributes to apply to the text of the entry
da: En liste med stilegenskaber som skal anvendes på tekstfeltets tekst

en: A list of style attributes to apply to the text of the label
da: En liste over stilegenskaber som skal anvendes på etikettens tekst

en: A list of style attributes to apply to the text of the renderer
da: En liste med stilegenskaber som skal anvendes på den viste tekst

en: A list of style attributes to apply to the text of the self
da: En liste over stilegenskaber som skal anvendes på dette objekts tekst

en: A list of tabstop locations to apply to the text of the entry
da: En liste af tabulatorpositioner som gælder for tekstfeltets indhold

en: A list of tabstop locations to apply to the text of the self
da: En liste over tabulatorpositioner som gælder for dette objekts indhold

en: A logo for the about box.
da: Et logo til om-boksen.

en: A named icon to use as the logo for the about box.
da: Et navngivet ikon der skal bruges som logo for om-vinduet.

en: A selection model with the stacks pages
da: En markeringsmodel med staksiderne

en: A short description for the gesture
da: En kort beskrivelse af bevægelsen

en: A short description for the shortcut
da: En kort beskrivelse af genvejen

en: A string used for identifying the print job.
da: En streng der bruges til at identificere udskriftsjobbet.

en: A widget to display in place of the usual expander label
da: En kontrol som vises i stedet for den sædvanlige udvideretiket

en: A widget to display in place of the usual frame label
da: En kontrol som vises i stedet for den normale rammeetiket

en: Accel
da: Genvej

en: Accelerator Mode
da: Genvejstasttilstand

en: Accelerator Size Group
da: Genvejsstørrelsesgruppe

en: Accelerator key
da: Genvejstast

en: Accelerator keycode
da: Genvejstastens nøglekode

en: Accelerator modifiers
da: Genvejstastmodifikatorer

en: Accept an unpaired release event
da: Acceptér en frigivningshændelse som ikke har en modpart

en: Accept label
da: Etiket for acceptér

en: Accept unpaired release
da: Acceptér frigivning uden modpart

en: Accepting Jobs
da: Accepterer job

en: Accepts PDF
da: Accepterer PDF

en: Accepts PostScript
da: Accepterer PostScript

en: Accepts tab
da: Accepterer tabulator

en: Action
da: Handling

en: Action Name
da: Handlingsnavn

en: Action group
da: Handlingsgruppe

en: Action group to launch actions from
da: Handlingsgruppe som handlinger køres fra

en: Action name
da: Handlingsnavn

en: Action target value
da: Handlingsmålværdi

en: Actions
da: Handlinger

en: Activatable
da: Kan aktiveres

en: Activate on Single Click
da: Aktivér ved enkeltklik

en: Activate row on a single click
da: Aktivér række ved enkeltklik

en: Activate rows on single click
da: Aktivér rækker ved enkeltklik

en: Activates default
da: Aktiverer forvalg

en: Active
da: Aktiv

en: Active id
da: Aktiv id

en: Active item
da: Aktivt element

en: Active window
da: Aktivt vindue

en: Adjustment
da: Justering

en: Affects
da: Påvirker

en: Align
da: Justér

en: Align set
da: Justering sat

en: Alignment
da: Justering

en: Allow Async
da: Tillad asynkront

en: Allow Breaks
da: Tillad ombrydninger

en: Allow breaks set
da: Tillad linjeskift angivet

en: Allow folder creation
da: Tillad oprettelse af mapper

en: Allow selecting items by dragging with the mouse
da: Tillad markering af elementer ved at trække musemarkøren

en: Allow self to be smaller than contents
da: Tillad dette objekt at være mindre end dets indhold

en: Allowed orientations
da: Tilladte orienteringer

en: Alternative button order
da: Alternativ knap-orden

en: Alternative sort indicator direction
da: Alternativ orientering for sorteringsindikator

en: Alternative text
da: Alternativ tekst

en: Amount to indent the paragraph, in pixels
da: Indrykning for afsnittet, i skærmpunkter

en: Animated
da: Animeret

en: Application prefers a dark theme
da: Programmet foretrækker et mørkt tema

en: Are we showing a dialog
da: Viser vi en dialog

en: Area
da: Område

en: Arguments
da: Argumenter

en: Arguments passed to activation
da: Argumenter som gives til aktivering

en: Artists
da: Kunstnere

en: Aspect ratio if obey_child is FALSE
da: Højde-/breddeforhold hvis obey_child er FALSE

en: Associated stack for this GtkStackSidebar
da: Tilknyttet stak for denne GtkStackSidebar

en: Attributes
da: Egenskaber

en: Attributes to query
da: Attributter som skal forespørges

en: Audible Input Feedback
da: Hørbar tilbagemelding

en: Authors
da: Forfattere

en: Auto render
da: Autooptegning

en: Autohide
da: Skjul automatisk

en: Autoplay
da: Automatisk afspilning

en: Autoselect
da: Automarkering

en: Backend for the printer
da: Backend for printeren

en: Background RGBA
da: Baggrund RGBA

en: Background color as RGBA
da: Baggrundsfarve som RGBA

en: Background color as a GdkRGBA
da: Baggrundsfarve som en GdkRGBA

en: Background color as a string
da: Baggrundsfarve som en streng

en: Background color name
da: Navn på baggrundsfarve

en: Background full height
da: Fuld højde for baggrundsfarve

en: Background full height set
da: Fuld højde for baggrundsfarve sat

en: Background set
da: Baggrund angivet

en: Baseline Row
da: Grundlinjerække

en: Baseline position
da: Placering af grundlinje

en: Bookmark file to load
da: Bogmærkefil som skal indlæses

en: Bottom Margin
da: Bundmargen

en: Button Sensitivity
da: Knapfølsomhed

en: Button number
da: Knapnummer

en: Button number to listen to
da: Nummer på knap, der skal lyttes til

en: Bytes
da: Byte

en: CSS Name
da: CSS-navn

en: CSS Style Classes
da: CSS-stilklasser

en: Can Drop
da: Kan slippe

en: Can Redo
da: Kan omgøre

en: Can Undo
da: Kan fortryde

en: Can focus
da: Accepterer fokus

en: Can shrink
da: Kan formindskes

en: Can target
da: Kan have mål

en: Can unselect
da: Kan fjerne markering

en: Cancel label
da: Etiket for annullér

en: Capabilities the application can handle
da: Kapabiliteter, som programmet kan håndtere

en: Caps lock state
da: Caps lock-tilstand

en: Cascade popdown
da: Pop ned i lag

en: Cell Area
da: Celleområde

en: Cell Area Context
da: Kontekst for celleområde

en: Cell background RGBA color
da: Cellebaggrundsfarve i RGBA

en: Cell background color as a GdkRGBA
da: Cellebaggrundsfarve som en GdkRGBA

en: Cell background color as a string
da: Cellebaggrundsfarve som en streng

en: Cell background color name
da: Navn på cellebaggrundsfarve

en: Cell background set
da: Cellebaggrund sat

en: CellView model
da: CellView-model

en: Child
da: Underelement

en: Child Revealed
da: Underelement vises

en: Child model to take slice from
da: Undermodel som del skal tages fra

en: Child widget
da: Underkontrol

en: Children
da: Underelementer

en: Clickable
da: Klikbar

en: Climb Rate
da: Stigningsrate

en: Climb rate
da: Stigningsrate

en: Clip Overlay
da: Klip overlapområde

en: Clip the overlay child widget so as to fit the parent
da: Klip overlap i underkontrollen så den passer til ophavskontrollen

en: Cloud Print account
da: Konto til udskrift i skyen

en: Cloud Print printer ID
da: Printer-id til udskrift i skyen

en: Color
da: Farve

en: Color Profile Title
da: Titel på farveprofil

en: Color as RGBA
da: Farve som RGBA

en: Color of overline for this text
da: Farven på overliggende linje for denne tekst

en: Color of strikethrough for this text
da: Farven på gennemstregningen af denne tekst

en: Color of underline for this text
da: Farven på understregningen af denne tekst

en: Column
da: Kolonne

en: Column Homogeneous
da: Kolonne homogen

en: Column Spacing
da: Kolonnemellemrum

en: Column gets share of extra width allocated to the widget
da: Kolonne får del af ekstra bredde allokeret til kontrollen

en: Column headers respond to click events
da: Kolonneoverskrifter påvirkes af klikhændelser

en: Column is user-resizable
da: Brugeren kan ændre størrelsen af kolonnen

en: Column spacing
da: Kolonnemellemrum

en: Column span
da: Kolonnespænd

en: Column view
da: Kolonnevisning

en: Column view this column is a part of
da: Denne kolonnes kolonnevisning

en: Columns
da: Kolonner

en: ComboBox model
da: ComboBox-model

en: Command to run when displaying a print preview
da: Kommando som skal køres ved forhåndsvisning af udskrift

en: Comments about the program
da: Kommentarer om programmet

en: Comments string
da: Kommentarstreng

en: Completion
da: Fuldførelse

en: Completion Model
da: Fuldførelsesmodel

en: Composited
da: Sammensat

en: Constant
da: Konstant

en: Contains Focus
da: Indeholder fokus

en: Contains Pointer
da: Indeholder markør

en: Content
da: Indhold

en: Content Height
da: Højde af indhold

en: Content Width
da: Bredde af indhold

en: Content type
da: Indholdstype

en: Context
da: Kontekst

en: Controls whether the action bar shows its contents or not
da: Angiver om handlingsbjælken viser sit indhold eller ikke

en: Controls whether the info bar shows its contents or not
da: Angiver om infobjælken viser sit indhold eller ikke

en: Copyright information for the program
da: Copyright-information for programmet

en: Copyright string
da: Copyright-streng

en: Credits to the translators. This string should be marked as translatable
da: Bidragydere til oversættelse. Denne streng skal markeres som oversætbar

en: Current Page
da: Nuværende side

en: Current X position of the column
da: Nuværende X-position af kolonnen

en: Current color, as a GdkRGBA
da: Nuværende farve som en GdkRGBA

en: Current drop
da: Nuværende slip

en: Current fixed width of the column
da: Den aktuelle faste bredde af kolonnen

en: Current object
da: Nuværende objekt

en: Current text of the buffer
da: Nuværende buffer-tekst

en: Current width of the column
da: Aktuel bredde af kolonnen

en: Currently filled value level
da: Nuværende fyldværdiniveau

en: Currently filled value level of the level bar
da: Nuværende fyldværdiniveau for niveaubjælken

en: Cursor
da: Markør

en: Cursor Aspect Ratio
da: Højde-/breddeforhold for markør

en: Cursor Blink
da: Markørblinkning

en: Cursor Blink Time
da: Markørblinketid

en: Cursor Blink Timeout
da: Udløbstid for markørblink

en: Cursor Position
da: Markørposition

en: Cursor Visible
da: Markør synlig

en: Cursor image to fall back to if this cursor cannot be displayed
da: Erstatningsbillede til markør hvis denne markør ikke kan vises

en: Cursor position
da: Markørposition

en: Cursor theme name
da: Markørtema-navn

en: Cursor theme size
da: Markørtema-størrelse

en: Custom tab label
da: Etiket for fanebladet for brugertilpassede

en: Custom tabs for this text
da: Brugerdefinerede tabulatorer for denne tekst

en: Day
da: Dag

en: Decorated
da: Dekoreret

en: Decoration Layout
da: Layout af dekorationer

en: Default Display
da: Standardterminal

en: Default Height
da: Standardhøjde

en: Default IM module
da: Standard-IM-modul

en: Default Page Setup
da: Forvalgt sideopsætning

en: Default Width
da: Standardbredde

en: Default command to run when displaying a print preview
da: Forvalgt kommando som skal køres ved forhåndsvisning af udskrift

en: Default print backend
da: Standardudskriftsbackend

en: Default widget
da: Standardkontrol

en: Delay factor
da: Ventetidsfaktor

en: Deletable
da: Sletbar

en: Depth
da: Dybde

en: Depth in the tree
da: Dybde i træet

en: Desired height for displayed content
da: Ønsket højde af det viste indhold

en: Desired width for displayed content
da: Ønsket bredde af det viste indhold

en: Desktop environment shows the desktop folder
da: Skrivebordsmiljø viser skrivebordsmappen

en: Desktop shell shows app menu
da: Skrivebordsskal viser programmenu

en: Desktop shell shows the menubar
da: Skrivebordsskal viser menubjælken

en: Destroy with Parent
da: Ødelæg med ophavselement

en: Destroyable
da: Kan ødelægges

en: Device Display
da: Enhedsvisning

en: Device ID
da: Enheds-id

en: Device identifier
da: Enhedsidentifikation

en: Device name
da: Enhedsnavn

en: Dialog Title
da: Dialogtitel

en: Dialogs use header bar
da: Dialoger bruger overskriftsbjælke

en: Digits
da: Cifre

en: Direction
da: Retning

en: Disabled text
da: Deaktiveret tekst

en: Display
da: Visning

en: Display the cell
da: Vis cellen

en: Display the cell sensitive
da: Vis cellen redigerbar

en: Display which the device belongs to
da: Visning som enheden tilhører

en: Displayed item
da: Vist element

en: Distribute space homogeneously
da: Fordel plads ligeligt

en: Documenters
da: Dokumentører

en: Double Click Distance
da: Afstand for dobbeltklik

en: Double Click Time
da: Tid for dobbeltklik

en: Drag Surface
da: Træk overflade

en: Drag threshold
da: Trækketærskel

en: Draw Sensitive
da: Tegn sensitiv

en: Draw Value
da: Vis værdi

en: Draw the toggle button as a radio button
da: Tegn afkrydsningsknappen som en radioknap

en: Drop
da: Slip

en: Duration
da: Varighed

en: Edit Widget
da: Redigér kontrol

en: Editability set
da: Redigerbarhed sat

en: Editable
da: Kan ændres

en: Editable mode of the CellRenderer
da: Redigeringstilstand for CellRenderer'en

en: Edited Cell
da: Redigeret celle

en: Editing
da: Redigerer

en: Editing Canceled
da: Redigering annulleret

en: Ellipsize
da: Ellipsegør

en: Ellipsize set
da: Ellipsegør sat

en: Embed Page Setup
da: Opsætning for sideindlejring

en: Emoji icon
da: Emoji-ikon

en: Empty
da: Tom

en: Enable Accelerators
da: Aktivér genvejstaster

en: Enable Animations
da: Aktivér animationer

en: Enable Emoji completion
da: Slå fuldførelse af emoji til

en: Enable Event Sounds
da: Aktivér hændelseslyde

en: Enable Grid Lines
da: Aktivér gitterlinjer

en: Enable Popup
da: Aktivér menu

en: Enable Search
da: Aktivér søgning

en: Enable Tree Lines
da: Aktivér trælinjer

en: Enable Undo
da: Aktivér fortryd

en: Enable primary paste
da: Aktivér primær indsættelse

en: Enable rubberband selection
da: Slå trækmarkering til

en: Enable search
da: Aktivér søgning

en: Ended
da: Sluttet

en: Entry Text Column
da: Tekstkolonne for indtastningsfelt

en: Error
da: Fejl

en: Error Bell
da: Fejlklokke

en: Error encountered while loading files
da: Der opstod en fejl ved indlæsning af filer

en: Error the stream is in
da: Fejl som strømmen er i

en: Estimate of unsorted items remaining
da: Estimat af usorterede resterende elementer

en: Expand
da: Udvid

en: Expandable
da: Kan udfoldes

en: Expanded
da: Udvidet

en: Expander Column
da: Udviderkolonne

en: Export filename
da: Eksporteringsfilnavn

en: Expression
da: Udtryk

en: Expression to compare with
da: Udtryk der skal sammenlignes med

en: Expression to determine strings to search for
da: Udtryk til bestemmelse af søgetermer

en: Expression to evaluate
da: Udtryk som skal evalueres

en: Extra indentation for each level
da: Ekstra indrykning for hvert niveau

en: Extra menu
da: Ekstra menu

en: Extra spacing between graphemes
da: Ekstra mellemrum mellem grafemer

en: FALSE displays the “invisible char” instead of the actual text (password mode)
da: FALSE viser det “usynlige” tegn i stedet for den faktiske tekst (til adgangskoder)

en: FALSE if this represents a real hardware printer
da: FALSE hvis denne repræsenterer en rigtig hardware printer

en: FALSE removes outside bevel from entry
da: FALSE fjerner den ydre kant fra indtastningsfeltet

en: Factor by which to modify the default timeout
da: Faktor hvormed standardtidsgrænsen skal ændres

en: Factory
da: Fabrik

en: Factory for populating list items
da: Fabrik til at danne listeelementer

en: Fallback
da: Reserve

en: Fallback set
da: Brug reserve

en: Fetching networks
da: Henter netværk

en: File
da: Fil

en: File being played back
da: Fil som afspilles

en: File represented by the row
da: Filen som repræsenteres af rækken

en: File to load and display
da: Fil som skal indlæses og vises

en: Filename
da: Filnavn

en: Filename to load and display
da: Filnavn der skal indlæses og vises

en: Fill Level
da: Fyldningsniveau

en: Filter items incrementally
da: Filtrér elementer trinvis

en: Filters
da: Filtre

en: First
da: Første

en: First child
da: Første underelement

en: Fit Model
da: Tilpas model

en: Fixed Height Mode
da: Fast højde-tilstand

en: Fixed Size
da: Fast størrelse

en: Fixed Width
da: Fast bredde

en: Fixed width
da: Fast bredde

en: Fixed width of this column
da: Fast bredde af denne kolonne

en: Flags
da: Tilvalg

en: Focus Cell
da: Fokuscelle

en: Focus Visible
da: Fokus synligt

en: Focus on click
da: Fokus ved klik

en: Focus widget
da: Fokuskontrol

en: Focusable
da: Fokusérbar

en: Font
da: Skrifttype

en: Font Features
da: Skrifttypefunktioner

en: Font Name
da: Skrifttypenavn

en: Font description
da: Beskrivelse af skrifttype

en: Font description as a PangoFontDescription struct
da: Skrifttypebeskrivelse som en PangoFontDescription-struktur

en: Font description as a string, e.g. “Sans Italic 12”
da: Skrifttypebeskrivelse som en streng, f.eks. “Sans Italic 12”

en: Font family
da: Skrifttypefamilie

en: Font family set
da: Skrifttypefamilie sat

en: Font features
da: Skrifttypefunktioner

en: Font features as a string
da: Skrifttypefunktioner som en streng

en: Font features set
da: Skrifttypefunktioner sat

en: Font points
da: Skrifttypepunkter

en: Font scale
da: Skrifttypeskalering

en: Font scale set
da: Skrifttypeskalering sat

en: Font scaling factor
da: Skaleringsfaktor for skrifttype

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Font size as a scale factor relative to the default font size. This properly adapts to theme changes etc. so is recommended. Pango predefines some scales such as PANGO_SCALE_X_LARGE
da: Skrifttypens størrelse som en skaleringsfaktor relativt til den forvalgte skriftstørrelse. Dette tilpasser sig ordentligt til temaændringer og lign. og anbefales derfor. Pango prædefinerer nogle skaleringen, f.eks. PANGO_SCALE_X_LARGE

en: Font size in Pango units
da: Skrifttypens størrelse i Pango-enheder

en: Font size in points
da: Skrifttypens størrelse i punkter

en: Font size set
da: Skriftstørrelse sat

en: Font stretch
da: Skrifttypestrækning

en: Font stretch as a PangoStretch, e.g. PANGO_STRETCH_CONDENSED
da: Skriftstrækning som en PangoStretch, f.eks. PANGO_STRETCH_CONDENSED

en: Font stretch set
da: Skrifttypestrækning sat

en: Font style
da: Skriftstil

en: Font style as a PangoStyle, e.g. PANGO_STYLE_ITALIC
da: Skriftstil som en PangoStyle, f.eks. PANGO_STYLE_ITALIC

en: Font style set
da: Skriftstil sat

en: Font variant
da: Skrifttypevariant

en: Font variant as a PangoVariant, e.g. PANGO_VARIANT_SMALL_CAPS
da: Skriftvariant som en PangoVariant, f.eks. PANGO_VARIANT_SMALL_CAPS

en: Font variant set
da: Skrifttypevariant sat

en: Font weight
da: Skrifttypevægt

en: Font weight as an integer, see predefined values in PangoWeight; for example, PANGO_WEIGHT_BOLD
da: Skriftvægt som et heltal, jvf. prædefinerede værdier i PangoWeight; f.eks. PANGO_WEIGHT_BOLD

en: Font weight set
da: Skrifttypevægt sat

en: Fontconfig configuration timestamp
da: Tidsstempel til fontconfig-konfiguration

en: Force aspect ratio to match that of the frame’s child
da: Tving højde-/breddeforhold til at passe til rammens underkontrol

en: Foreground RGBA
da: Forgrund RGBA

en: Foreground color as RGBA
da: Forgrundsfarve som RGBA

en: Foreground color as a GdkRGBA
da: Forgrundsfarve som en GdkRGBA

en: Foreground color as a string
da: Forgrundsfarve som en streng

en: Foreground color name
da: Navn på forgrundsfarve

en: Foreground set
da: Forgrund sat

en: Formats
da: Formater

en: Fraction
da: Brøkdel

en: Frame Clock
da: Billedur

en: GIcon for primary icon
da: GIcon for primære ikon

en: GIcon for secondary icon
da: GIcon for sekundære ikon

en: GL context to use for rendering
da: GL-kontekst der skal bruges til gengivelse

en: Group
da: Gruppe

en: Group Name
da: Gruppenavn

en: Group name for tab drag and drop
da: Gruppenavn for faneblads-træk og slip

en: GtkBox that holds the dialog’s primary and secondary labels
da: Den GtkBox som indeholder dialogens primære og sekundære etiketter

en: GtkCloudprintAccount instance
da: GtkCloudprintAccount-instans

en: Handle
da: Håndtag

en: Handle only touch events
da: Håndtér kun berøringshændelser

en: Has Arrow
da: Har pil

en: Has Entry
da: Har indtastningsfelt

en: Has Frame
da: Har ramme

en: Has Menu
da: Har menu

en: Has Origin
da: Har nulpunkt

en: Has Selection
da: Har markering

en: Has audio
da: Har lyd

en: Has bidi layouts
da: Har bidi-layout

en: Has default
da: Har forvalg

en: Has depth buffer
da: Har dybdebuffer

en: Has focus
da: Har fokus

en: Has frame
da: Har ramme

en: Has selection
da: Har markering

en: Has stencil buffer
da: Har stencil-buffer

en: Has tooltip
da: Har værktøjstip

en: Has video
da: Har video

en: Header menu
da: Overskriftsmenu

en: Headers Clickable
da: Klikbare overskrifter

en: Headers Visible
da: Synlige overskrifter

en: Heading
da: Overskrift

en: Height
da: Højde

en: Height of the bottom margin in pixels
da: Højde af bundmargen i skærmpunkter

en: Height of the top margin in pixels
da: Højde af topmargen i skærmpunkter

en: Height request
da: Højdeforespørgsel

en: Hide on close
da: Skjul ved lukning

en: Hints for the text field behaviour
da: Fif for tekstfeltopførslen

en: Homogeneous
da: Homogen

en: Horizontal Adjustment
da: Vandret justering

en: Horizontal Alignment
da: Vandret justering

en: Horizontal Expand
da: Vandret udvidelse

en: Horizontal Expand Set
da: Vandret udvidelse angivet

en: Horizontal Scrollable Policy
da: Vandret rullepolitik

en: Horizontal Scrollbar Policy
da: Vandret rullebjælkepolitik

en: Horizontal adjustment
da: Vandret justering

en: Horizontal adjustment that is shared between the scrollable widget and its controller
da: Vandret justering, der deles mellem rullekontrollen og dens styring

en: Horizontal offset of the cursor hotspot
da: Vandret forskydning af markørhotspot

en: Horizontal spacing
da: Vandret mellemrum

en: Horizontally homogeneous
da: Vandret homogen

en: Horizontally homogeneous sizing
da: Vandret homogen størrelsestildeling

en: Hotspot X
da: X-hotspot

en: Hotspot Y
da: Y-hotspot

en: Hover Expand
da: Svævende udvidelse

en: Hover Selection
da: Svævende markering

en: How content outside the widget’s content area is treated
da: Hvordan indhold uden for kontrollens indholdsområde behandles

en: How long to show the last input character in hidden entries
da: Hvor længe de sidst indtastede tegn skal vises ved skjulte indtastninger

en: How the size of the content should be determined
da: Hvordan indholdets størrelse skal bestemmes

en: How the text and icon of each item are positioned relative to each other
da: Hvordan teksten og ikonet for hvert element er placeret relativt til hinanden

en: How to align the lines
da: Hvordan linjerne justeres

en: How to break the string into multiple lines, if the cell renderer does not have enough room to display the entire string
da: Måden hvorpå en streng skal opdeles i flere linjer, hvis celleoptegneren ikke har plads nok til at vise hele strengen

en: How to position in extra horizontal space
da: Hvordan ekstra vandret plads skal placeres

en: How to position in extra vertical space
da: Hvordan ekstra lodret plads skal placeres

en: How to render invisible characters.
da: Hvordan usynlige tegn skal gengives.

en: ID
da: Id

en: ID Column
da: Id-kolonne

en: IM module
da: IM-modul

en: IO priority
da: IO-prioritet

en: Icon
da: Ikon

en: Icon Name
da: Ikonnavn

en: Icon Set
da: Ikonsæt

en: Icon Size
da: Ikonstørrelse

en: Icon Theme Name
da: Ikontemanavn

en: Icon View Model
da: Ikonvisningsmodel

en: Icon name
da: Ikonnavn

en: Icon name for primary icon
da: Ikonnavn for primære ikon

en: Icon name for secondary icon
da: Ikonnavn for sekundære ikon

en: Icon of the row
da: Ikon for rækken

en: Icon size
da: Ikonstørrelse

en: Iconic
da: Ikonisk

en: Icons
da: Ikoner

en: If FALSE, don’t allow to enter strings other than the chosen ones
da: Hvis FALSE kan der ikke indtastes andre strenge end de valgte

en: If TRUE, a heading is displayed
da: Hvis TRUE vises en overskrift

en: If TRUE, day names are displayed
da: Hvis TRUE vises dagnavne

en: If TRUE, pressing the right mouse button on the notebook pops up a menu that you can use to go to a page
da: Hvis TRUE vil højreklik på notesbogen vise en menu som kan bruges til at gå til en bestemt side

en: If TRUE, scroll arrows are added if there are too many tabs to fit
da: Hvis TRUE bliver rullepile tilføjet hvis der er for mange faneblade til at alle kan vises

en: If TRUE, the columns are all the same width
da: Hvis TRUE har alle kolonner samme bredde

en: If TRUE, the dialog is modal (other windows are not usable while this one is up)
da: Hvis TRUE, er dialogen modal (andre vinduer kan ikke tilgås så længe den er åben)

en: If TRUE, the first child can be made smaller than its requisition
da: Hvis TRUE kan første underelement gøres mindre end dets pladstildeling

en: If TRUE, the first child expands and shrinks along with the paned widget
da: Hvis TRUE vil første underelement følge størrelsen på rudekontrollen

en: If TRUE, the popup window will appear for a single match.
da: Hvis TRUE vil pop op-vinduet vises for et enkelt match.

en: If TRUE, the popup window will have the same size as the entry
da: Hvis TRUE vil pop op-vinduet have den samme størrelse som indtastningsfeltet

en: If TRUE, the rows are all the same height
da: Hvis TRUE har alle rækker samme højde

en: If TRUE, the second child can be made smaller than its requisition
da: Hvis TRUE kan andet underelement gøres mindre end dets pladstildeling

en: If TRUE, the second child expands and shrinks along with the paned widget
da: Hvis TRUE vil andet underelement følge størrelsen på rudekontrollen

en: If TRUE, the widget will receive the default action when it is focused
da: Hvis TRUE modtager kontrollen standardhandlingen når den fokuseres

en: If TRUE, the window is modal (other windows are not usable while this one is up)
da: Hvis TRUE, er dialogen modal (andre vinduer kan ikke tilgås så længe den er åben)

en: If TRUE, users can resize the window
da: Hvis TRUE, kan brugere ændre størrelsen på vinduet

en: If TRUE, week numbers are displayed
da: Hvis TRUE vises ugenumre

en: If a map is set for this model
da: Om et kort er indstillet til modellen

en: If all rows should be expanded by default
da: Om alle rækker skal udfoldes som standard

en: If child model values are passed through
da: Om der løbes igennem undermodellens værdier

en: If exact matches are necessary or if substrings are allowed
da: Om nøjagtig match er nødvendig eller om delstrenge tillades

en: If matching is case sensitive
da: Om sammenligning skelner mellem store/små bogstaver

en: If new media streams should be set to loop
da: Om nye mediestrømme skal være indstillet til at afspille i løkke

en: If other nodes can see this node
da: Om andre knuder kan se denne knude

en: If playback should begin automatically
da: Om afspilning skal begynde automatisk

en: If set, an underline in the text indicates the next character should be used for the mnemonic accelerator key
da: Hvis sat indikerer en understregning i teksten at det næste tegn skal bruges som genvejstast

en: If set, an underline in the title indicates the next character should be used for the mnemonic accelerator key
da: Hvis givet angiver en understregning i teksten, at det næste tegn skal bruges som genvejstast

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide
da: Hvis sat bliver linjer brudt hvis teksten bliver for bred

en: If the buffer can have the last action undone
da: Om sidste handling kan fortrydes i bufferen

en: If the buffer can have the last undone action reapplied
da: Om bufferens sidst fortrudte handling kan genudføres

en: If the check button is in an “in between” state
da: Om afkrydsningsknappen er i en “mellemtilstand”

en: If the expression result should be inverted
da: Om udtrykkets resultat skal vendes om

en: If the icon is symbolic
da: Om ikonet er symbolsk

en: If the insertion cursor is shown
da: Vis indsætningsmarkøren

en: If the item can be activated by the user
da: Om elementet kan aktiveres af brugeren

en: If the item can be selected by the user
da: Om elementet kan markeres af brugeren

en: If the item is currently selected
da: Om elementet i øjeblikket er markeret

en: If the selection will always select an item
da: Om markeringen garanterer, at et element altid er markeret

en: If the toggle button should be pressed in
da: Om til/fra-knappen skal være trykket ind

en: If this row can ever be expanded
da: Om denne række overhovedet kan udfoldes

en: If this row is currently expanded
da: Om denne række i øjeblikket er udfoldet

en: If this window should be destroyed when the parent is destroyed
da: Fjern alle spor af dette vindue når ophavet fjernes

en: If this window should be hidden when the user clicks the close button
da: Om dette vindue skal skjules når brugeren klikker luk-knappen

en: If undo/redo should be enabled for the editable
da: Om fortryd/gentag skal være slået til denne redigerbare kontrol

en: If unselecting the selected item is allowed
da: Om det er tilladt at fjerne markering fra det markerede element

en: If wrap is set, controls how linewrapping is done
da: Angiver hvordan linjerne brydes hvis linjeombrydning er slået til

en: Ignore case
da: Ingen forskel på store/små bogstaver

en: Include an “Other…” item
da: Inkludér et “Andre …”-element

en: Include in size measurement
da: Inkludér i størrelsesmåling

en: Inconsistent
da: Inkonsistent

en: Inconsistent state
da: Inkonsistent tilstand

en: Incremental
da: Trinvis

en: Indent
da: Indrykning

en: Indent set
da: Indrykning sat

en: Indicates that editing has been canceled
da: Angiver, at redigering er annulleret

en: Information about the system on which the program is running
da: Information om systemet som programmet kører på

en: Inherit
da: Nedarv

en: Initial value
da: Begyndelsesværdi

en: Inline completion
da: Integreretfuldførelse

en: Inline selection
da: Integreret markering

en: Input shapes
da: Inputforme

en: Input source
da: Inputkilde

en: Input stream
da: Inputstrøm

en: Input stream being played back
da: Inputstrøm som afspilles

en: Insert hyphens
da: Indsæt bindestreger

en: Insert hyphens set
da: Indsæt bindestreger angivet

en: Inspected
da: Inspiceret

en: Inspected widget
da: Inspiceret kontrol

en: Interpolate size
da: Interpolér størrelse

en: Invert
da: Omvend

en: Invert direction slider moves to increase range value
da: Vend den retning om som skyderen skal bevæges i for at forøge intervalværdien

en: Invert the direction in which the level bar grows
da: Omvend vækstretning for niveaubjælken

en: Invert the direction in which the progress bar grows
da: Omvend vækstretning for fremgangsbjælken

en: Inverted
da: Omvendt

en: Invisible
da: Usynlig

en: Invisible character
da: Usynligt tegn

en: Invisible character set
da: Usynligt tegnsæt

en: Invisible set
da: Usynlighed sat

en: Is Active
da: Er aktiv

en: Is Expanded
da: Er udvidet

en: Is Expander
da: Er udvidende

en: Is Focus
da: Har fokus

en: Is Maximized
da: Er maksimeret

en: Is Pointer
da: Er markør

en: Is Showing
da: Vises

en: Is Virtual
da: Er virtuel

en: Is fullscreen
da: Er fuldskærm

en: Is symbolic
da: Er symbolsk

en: Item
da: Element

en: Item Orientation
da: Objektorientering

en: Item Padding
da: Elementudfyldning

en: Item type
da: Elementtype

en: Job Count
da: Jobantal

en: Job Name
da: Jobnavn

en: Justification
da: Justering

en: Justification set
da: Justering sat

en: Keep aspect ratio
da: Behold højde-/breddeforhold

en: Key Capture Widget
da: Tasteindfangningskontrol

en: Key value
da: Nøgleværdi

en: Kinetic Scrolling
da: Kinetisk rulning

en: Kinetic scrolling mode.
da: Kinetisk rullestilstand.

en: Label
da: Etiket

en: Label for the tab containing custom widgets.
da: Etiket for fanebladet der indeholder brugertilpassede kontroller.

en: Label widget
da: Etiketkontrol

en: Label xalign
da: Vandret etiketjustering

en: Language
da: Sprog

en: Language for which features have been selected
da: Sproget for hvilket der er valgt funktioner

en: Language set
da: Sprog sat

en: Largest possible value for the “position” property
da: Største mulige værdi for egenskaben “position”

en: Layout Manager
da: Layouthåndtering

en: Left Margin
da: Venstre margen

en: Left gravity
da: Venstrerettet tyngde

en: Left margin
da: Venstre margen

en: Left margin set
da: Venstre margen sat

en: Left, right, or center justification
da: Venstre, højre- eller centrumjustering

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds
da: Længden af markørblinkecyklussen, i millisekunder

en: Length of the text currently in the buffer
da: Længden af den tekst, der nu ligger i bufferen

en: Length of the text currently in the entry
da: Længde af den aktuelle tekst i feltet

en: Letter Spacing
da: Bogstavsmellemrum

en: Letter spacing set
da: Bogstavsmellemrum sat

en: Level Indentation
da: Indrykning pr. niveau

en: License
da: Licens

en: License Type
da: Licenstype

en: Line wrap
da: Linjeombrydning

en: Line wrap mode
da: Linjeombrydning-modus

en: List Factory
da: Listefabrik

en: List managed by this selection
da: Liste som håndteres af denne markering

en: List model of filters
da: Listemodel for filtre

en: List model of shortcut folders
da: Listemodel for genvejsmapper

en: List of CSS classes
da: Liste over CSS-klasser

en: List of authors of the program
da: Liste over programmets forfattere

en: List of classes
da: Liste af klasser

en: List of columns
da: Liste over kolonner

en: List of icon names
da: Liste af ikonnavne

en: List of people documenting the program
da: Liste over mennesker der har skrevet dokumentationen til programmet

en: List of people who have contributed artwork to the program
da: Liste over mennesker der har bidraget med grafik og/eller lyd til programmmet

en: List of the GtkPrintBackend backends to use by default
da: Liste af GtkPrintBackend-backends som skal bruges som standard

en: List row
da: Listerække

en: Loading
da: Indlæser

en: Location
da: Placering

en: Location to Select
da: Sted der vælges

en: Lock Text
da: Lås-tekst

en: Lock Tooltip
da: Lås-værktøjstip

en: Logical sort column ID this column sorts on when selected for sorting
da: Logisk id for kolonnesortering, som bliver brugt når denne kolonne sorteres

en: Logo Icon Name
da: Logoikonnavn

en: Long press time
da: Tid for langt tryk

en: Loop
da: Løkke

en: Major
da: Hoved

en: Major version number
da: Hovedversionsnummer

en: Manual Capabilities
da: Manuelle kapabiliteter

en: Mapped
da: Tildelt

en: Margin
da: Margen

en: Margin Accumulates
da: Margen akkumulerer

en: Margin on Bottom
da: Margen i bunden

en: Margin on End
da: Margen til slut

en: Margin on Start
da: Margen ved start

en: Margin on Top
da: Margen i toppen

en: Mark name
da: Navn på mærke

en: Marked up text to render
da: Opmærket tekst der skal vises

en: Markup
da: Opmærket tekst

en: Markup column
da: Opmærkningskolonne

en: Match mode
da: Matchtilstand

en: Max columns
da: Maks kolonner

en: Maximal Position
da: Største position

en: Maximum Children Per Line
da: Største antal underelementer per linje

en: Maximum Content Height
da: Maksimal højde for indhold

en: Maximum Content Width
da: Maksimal bredde af indhold

en: Maximum Height
da: Maksimal højde

en: Maximum Value
da: Største værdi

en: Maximum Width
da: Største bredde

en: Maximum Width In Characters
da: Største bredde i tegn

en: Maximum age of recently used files, in days
da: Maksimal alder af nyligt brugte filer, i dage

en: Maximum allowed width of the column
da: Den størst tilladte bredde af kolonnen

en: Maximum distance allowed between two clicks for them to be considered a double click (in pixels)
da: Maksimal afstand tilladt mellem to klik for at de skal opfattes som et dobbeltklik (i millisekunder)

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
da: Maksimalt antal tegn i indtastningsfeltet. Nul hvis der ikke er noget maksimum

en: Maximum number of characters for this self. Zero if no maximum
da: Maksimalt antal tegn i dette objekt. Nul hvis der ikke er noget maksimum

en: Maximum number of columns per row
da: Maksimalt antal kolonner per række

en: Maximum size of slice
da: Maksimal størrelse af del

en: Maximum time allowed between two clicks for them to be considered a double click (in milliseconds)
da: Maksimal tid tilladt mellem to klik for at de skal opfattes som et dobbeltklik (i millisekunder)

en: Maximum value level for the bar
da: Maksimale værdiniveau for bjælken

en: Maximum value level that can be displayed by the bar
da: Maksimale værdiniveau som kan vises af bjælken

en: Maximum width in characters
da: Største bredde i tegn

en: Measure
da: Mål

en: Media Stream
da: Mediestrøm

en: Menu label
da: Menuetiket

en: Menu model
da: Menumodel

en: Menu model to append to the context menu
da: Menumodel der skal tilføjes i kontekstmenuen

en: Menu name
da: Menunavn

en: Menu to use on the title of this column
da: Menu som skal bruges for denne kolonnes titel

en: Menubar
da: Menulinje

en: Message Buttons
da: Meddelelsesknapper

en: Message Type
da: Meddelelsestype

en: Message area
da: Meddelelsesområde

en: Min columns
da: Min kolonner

en: Minimal Position
da: Mindste position

en: Minimum Children Per Line
da: Mindste antal underelementer per linje

en: Minimum Content Height
da: Minimumshøjde for indhold

en: Minimum Content Width
da: Mindste bredde af indhold

en: Minimum Height
da: Minimumshøjde

en: Minimum Key Length
da: Mindste nøglelængde

en: Minimum Value
da: Mindste værdi

en: Minimum Width
da: Mindste bredde

en: Minimum allowed width of the column
da: Den mindst tilladte bredde af kolonnen

en: Minimum cached height
da: Mindste mellemlagrede højde

en: Minimum cached width
da: Mindste mellemlagrede bredde

en: Minimum length of the search key in order to look up matches
da: Mindste nøglelængde for søgenøglen for at kunne finde fuldførelser

en: Minimum number of columns per row
da: Minimalt antal kolonner per række

en: Minimum value level for the bar
da: Mindste værdiniveau for bjælken

en: Minimum value level that can be displayed by the bar
da: Mindste værdiniveau som kan vises af bjælken

en: Minor
da: Under

en: Minor version number
da: Underversionsnummer

en: Mnemonic key
da: Genvejstast

en: Mnemonic modifiers
da: Genvejsmodifikatorer

en: Mnemonic widget
da: Tilknyttet kontrol

en: Mnemonics Visible
da: Genveje synlige

en: Mnemonics visible
da: Genveje synlige

en: Mode
da: Tilstand

en: Model column to search through during interactive search
da: Modelkolonne der skal søges gennem ved interaktiv søgning

en: Model column used to retrieve the icon pixbuf from
da: Modelkolonnen hvorfra pixbuf-ikonet hentes fra

en: Model column used to retrieve the text from
da: Modelkolonnen hvorfra tekst hentes fra

en: Model column used to retrieve the text if using Pango markup
da: Modelkolonnen hvorfra tekst hentes fra, hvis Pango-opmærkning benyttes

en: Model for the displayed items
da: Model for de viste elementer

en: Model for the items displayed
da: Model for de viste elementer

en: Model holding the row’s children
da: Model som indeholder rækkens underelementer

en: Model menu to append to the context menu
da: Modelmenu som skal føjes til kontekstmenuen

en: Modes in which the calling application can open locations selected in the sidebar
da: Tilstande hvori det kaldende program kan åbne steder som vælges i sidebjælken

en: Modifier state
da: Modifikatortilstand

en: Modifiers
da: Modifikatorer

en: Monospace
da: Fast bredde

en: Month
da: Måned

en: Mount represented by the row
da: Montering repræsenteret af rækken

en: Multiplier
da: Faktor

en: Muted
da: Tavs

en: Name
da: Navn

en: Name for this controller
da: Navnet på denne styring

en: Name of icon theme to use
da: Navn på ikontema der skal bruges

en: Name of the cursor theme to use, or NULL to use the default theme
da: Navn på det markørtema der skal bruges eller NULL for at bruge standardtemaet

en: Name of the font family, e.g. Sans, Helvetica, Times, Monospace
da: Navn på skrifttypefamilien, f.eks Sans, Helvetica, Times, Monospace

en: Name of the printer
da: Printerens navn

en: Name of the property used for lookups
da: Navnet på egenskaben som bruges til opslag

en: Name of the themed icon for this window
da: Navnet på det tematiserede ikon for dette vindue

en: Name of the volume
da: Navn på diskenheden

en: Name of theme to load
da: Navn på tema der skal indlæses

en: Name of this cursor
da: Navnet på denne markør

en: Name of visible child
da: Navn på synligt underelement

en: Name used to refer to the text tag. NULL for anonymous tags
da: Navn til at referere til tekstmærket med - NULL for anonyme mærker

en: Needs Attention
da: Kræver opmærksomhed

en: Not Authorized Tooltip
da: Ikke godkendt-værktøjstip

en: Num lock state
da: Num lock-tilstand

en: Number of Pages
da: Antal sider

en: Number of Pages To Print
da: Antal sider, der skal udskrives

en: Number of axes in the device
da: Antallet af akser i enheden

en: Number of characters to leave space for in the entry
da: Antal tegn der skal være plads til i feltet

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Number of columns to display
da: Antallet af kolonner der skal vises

en: Number of concurrent touches
da: Antal samtidige berøringer

en: Number of items not yet filtered
da: Antal elementer som endnu ikke er filtreret

en: Number of jobs queued in the printer
da: Antallet af jobs i printerkøen

en: Number of lines
da: Antal linjer

en: Number of pixels of the entry scrolled off the screen to the left
da: Antal punkter af indtastningsfeltet som rulles ud af skærmen til venstre

en: Number of pixels of the self scrolled off the screen to the left
da: Antal skærmpunkter i dette objekt som rulles ud af skærmen til venstre

en: Number of pixels the cursor can move before dragging
da: Antal skærmpunkter markøren må flyttes før det opfattes som et træk

en: Number of points
da: Antal punkter

en: Number of points needed to trigger the gesture
da: Nødvendigt antal punkter for at udløse bevægelsen

en: Numeric
da: Numerisk

en: Obey child
da: Adlyd underkontrol

en: Object
da: Objekt

en: Observed widget
da: Observeret kontrol

en: Offset
da: Forskydning

en: Offset of slice
da: Forskydning af del

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative)
da: Afstand fra grundlinjen op til teksten (hvis negativ ned til teksten)

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative) in Pango units
da: Afstand fra grundlinjen op til teksten (hvis negativ ned til teksten) i Pango-enheder

en: Opacity for Widget
da: Uigennemsigtighed for kontrol

en: Opcode
da: Opkode

en: Opcode for XInput2 requests
da: Opkode til XInput2-forespørgsler

en: Open Flags
da: Åbningstilvalg

en: OpenType Font Features to use
da: OpenType-skrifttypefunktioner, som skal bruges

en: Option Value
da: Værdi for valgmulighed

en: Orientation
da: Orientering

en: Overflow
da: Overløb

en: Overlay Scrolling
da: Svævende rullebjælke

en: Overlay scrolling mode
da: Tilstand med svævende rullebjælke

en: Overline
da: Overliggende linje

en: Overline RGBA
da: RGBA for overliggende linje

en: Overline RGBA set
da: RGBA for overliggende linje sat

en: Overline set
da: Overliggende linje sat

en: Override for height request of the widget, or -1 if natural request should be used
da: Overskriv højdeforespørgslen for kontrollen eller angiv -1 hvis den "naturlige" forespørgsel skal bruges

en: Override for width request of the widget, or -1 if natural request should be used
da: Overskriv breddeforespørgslen for kontrollen eller angiv -1 hvis den "naturlige" forespørgsel skal bruges

en: Overwrite mode
da: Overskrivningstilstand

en: Pack Type
da: Pakningstype

en: Pad device
da: Tavle-pc-enhed

en: Pad device to control
da: Tavle-pc-enhed som skal styres

en: Padding around icon view items
da: Udfyldning omkring elementer i ikonvisning

en: Page
da: Side

en: Page Increment
da: Sideforøgelse

en: Page Setup
da: Sideopsætning

en: Page Size
da: Sidestørrelse

en: Page complete
da: Side fuldført

en: Page title
da: Sidetitel

en: Page type
da: Sidetype

en: Pages
da: Sider

en: Paintable
da: Tegneelement

en: Paintable providing the picture
da: Tegneelement som giver adgang til billedet

en: Paragraph background RGBA
da: Paragraf-baggrund RGBA

en: Paragraph background RGBA as a GdkRGBA
da: Paragraf-baggrund RGBA som en GdkRGBA

en: Paragraph background color as a string
da: Paragraf-baggrundsfarve som en streng

en: Paragraph background color name
da: Navn på paragraf-baggrundsfarve

en: Paragraph background set
da: Paragraf-baggrund sat

en: Parent
da: Ophav

en: Parent widget
da: Ophavskontrol

en: Password Hint Timeout
da: Tidsudløb for adgangskodefif

en: Path of the volume
da: Sti for diskenheden

en: Paused Printer
da: Printer på pause

en: Pending
da: Afventende

en: Permission
da: Tilladelse

en: Pixbuf Expander Closed
da: Lukket udviderpixbuf

en: Pixbuf Expander Open
da: Åbent udviderpixbuf

en: Pixbuf Object
da: Pixbuf-objekt

en: Pixbuf column
da: Pixbufkolonne

en: Pixbuf for closed expander
da: Billede til en lukket udvider

en: Pixbuf for open expander
da: Billede til en åben udvider

en: Pixel size
da: Skærmpunkter

en: Pixel size to use for named icon
da: Størrelse i skærmpunkter for navngivet ikon

en: Pixels Above Lines
da: Mellemrum over linjer

en: Pixels Below Lines
da: Mellemrum under linjer

en: Pixels Inside Wrap
da: Mellemrum inde i ombrydning

en: Pixels above lines
da: Mellemrum over linjer

en: Pixels above lines set
da: Mellemrum over linjer sat

en: Pixels below lines
da: Mellemrum under linjer

en: Pixels below lines set
da: Mellemrum under linjer sat

en: Pixels inside wrap
da: Mellemrum inde i ombrydning

en: Pixels inside wrap set
da: Mellemrum inde i ombrydning sat

en: Pixels of blank space above paragraphs
da: Antal punkter mellemrum over afsnit

en: Pixels of blank space below paragraphs
da: Antal punkter mellemrum under afsnit

en: Pixels of blank space between wrapped lines in a paragraph
da: Antal punkter mellemrum mellem ombrudte linjer i et afsnit

en: Pixels of extra space on the bottom side
da: Pixler af ekstra plads i bunden

en: Pixels of extra space on the end
da: Pixler af ekstra plads til slut

en: Pixels of extra space on the start
da: Pixler af ekstra plads ved start

en: Pixels of extra space on the top side
da: Pixler af ekstra plads i toppen

en: Placeholder text
da: Pladsholdertekst

en: Playing
da: Afspiller

en: Pointing to
da: Peger på

en: Popover
da: “Pop-over”

en: Popover to open
da: “Pop-over” der skal åbnes

en: Popup Fixed Width
da: Fast bredde for pop op

en: Popup completion
da: Pop op-fuldførelse

en: Popup set width
da: Sæt pop op-bredde

en: Popup shown
da: Pop op vises

en: Popup single match
da: Pop op enkelt match

en: Position Set
da: Position sat

en: Position of paned separator in pixels (0 means all the way to the left/top)
da: Position af rudekontrol i skærmpunkter (0 betyder helt til venstre/øverst)

en: Position of the item
da: Elementets position

en: Position of the selected item
da: Position af det markerede element

en: Position to place the bubble window
da: Position hvor boblevinduet skal placeres

en: Preload
da: Forudindlæs

en: Prepared
da: Forberedt

en: Preview text
da: Eksempeltekst

en: Primary GIcon
da: Primær GIcon

en: Primary button warps slider
da: Primære klik "warper" skydekontrol

en: Primary icon activatable
da: Primære ikon kan aktiveres

en: Primary icon name
da: Primære ikonnavn

en: Primary icon sensitive
da: Primære ikon følsomt

en: Primary icon tooltip markup
da: Opmærkning af primære ikons værktøjstip

en: Primary icon tooltip text
da: Værktøjstiptekst for primære ikon

en: Primary paintable
da: Primære tegneelement

en: Primary paintable for the entry
da: Primære tegneelement for indtastningsfeltet

en: Primary storage type
da: Primær lagringstype

en: Print Settings
da: Udskriftsindstillinger

en: Printer ID
da: Printer-id

en: Printer settings
da: Printerindstillinger

en: Printer to print the job to
da: Printer som jobbet skal udskrives på

en: Priority used when loading
da: Prioritet til indlæsning

en: Product ID
da: Produkt-id

en: Program name
da: Programnavn

en: Program version
da: Programversion

en: Progress Fraction
da: Statusbrøkdel

en: Progress Pulse Step
da: Pulsskridtlængde for statuslinje

en: Propagate Natural Height
da: Videregiv naturlig højde

en: Propagate Natural Width
da: Videregiv naturlig bredde

en: Propagate text width
da: Videregiv tekstbredde

en: Propagation limit
da: Udviklingsgrænse for hændelse

en: Propagation limit for events handled by this controller
da: Grænse for udviklingsfase (propagation phase) for hændelser som håndteres af denne styring

en: Propagation phase
da: Fase i hændelse

en: Propagation phase at which this controller is run
da: Udviklingsfase (propagation phase) hvori denne styring køres

en: Property name
da: Egenskabsnavn

en: Pulse
da: Puls

en: Pulse Step
da: Pulseringsskridt

en: Pulse of the spinner
da: Blokkens puls

en: Purpose
da: Formål

en: Purpose of the text field
da: Formål med tekstfeltet

en: RGBA Color
da: RGBA-farve

en: Radio state
da: Radiotilstand

en: Ratio
da: Forhold

en: Reads the current value, or sets a new value
da: Læser den aktuelle værdi eller sætter en ny

en: Receives default
da: Modtager forvalg

en: Recent Files Enabled
da: Seneste filer slået til

en: Recent Files Max Age
da: Maksimal alder af nyligt brugte filer

en: Rectangle the bubble window points to
da: Rektangel som boblevinduet peger på

en: Register session
da: Registrér session

en: Register with the session manager
da: Registrér hos sessionshåndteringen

en: Render contents respecting the aspect ratio
da: Følg højde-/breddeforhold ved gengivelse af indhold

en: Reorderable
da: Kan omorganiseres

en: Resizable
da: Kan ændre størrelse

en: Resize first child
da: Ændr størrelse for første underelement

en: Resize mode of the column
da: Størrelsesændringstilstand for kolonnen

en: Resize second child
da: Ændr størrelse på andet underelement

en: Resize toplevel
da: Tilpas størrelse på topniveau

en: Resolution for Xft, in 1024 * dots/inch. -1 to use default value
da: Opløsning for Xft, i 1024 · punkter/tomme. -1 for at bruge standardværdi

en: Resource
da: Ressource

en: Resource path
da: Ressourcesti

en: Restrict to Fill Level
da: Begræns til fyldningsniveau

en: Reveal
da: Synlig

en: Reveal Child
da: Vis underelement

en: Right Margin
da: Højre margen

en: Right margin
da: Højre margen

en: Right margin set
da: Højre margen sat

en: Rise
da: Grundlinjeafstand

en: Rise set
da: Grundlinjeafstand sat

en: Role
da: Rolle

en: Root widget
da: Rodkontrol

en: Round Digits
da: Cifre til afrunding

en: Row
da: Række

en: Row Homogeneous
da: Række homogen

en: Row Spacing
da: Rækkemellemrum

en: Row has children
da: Række har underelementer

en: Row is an expander row, and is expanded
da: Rækken er en udvidende række og er udvidet

en: Row spacing
da: Rækkemellemrum

en: Row span
da: Rækkespænd

en: Rubber Banding
da: Træk-markering

en: Scale factor
da: Skaleringsfaktor

en: Scale type
da: Skalatype

en: Scope
da: Kontekst

en: Screensaver Active
da: Pauseskærm aktiv

en: Scroll lock state
da: Scoll lock-tilstand

en: Scroll offset
da: Rulningsforskydning

en: Scroll to focus
da: Rul til fokus

en: Scrollable
da: Med rulning

en: Search
da: Søg

en: Search Column
da: Søgekolonne

en: Search Mode Enabled
da: Søgetilstand slået til

en: Search mode
da: Søgetilstand

en: Search path
da: Søgesti

en: Seat
da: Sæde

en: Second
da: Anden

en: Second child
da: Andet underelement

en: Secondary GIcon
da: Sekundær GIcon

en: Secondary Text
da: Sekundær tekst

en: Secondary icon activatable
da: Sekundære ikon kan aktiveres

en: Secondary icon name
da: Sekundære ikonnavn

en: Secondary icon sensitive
da: Sekundære ikon følsomt

en: Secondary icon tooltip markup
da: Opmærkning af sekundære ikons værktøjstip

en: Secondary icon tooltip text
da: Værktøjstiptekst for sekundære ikon

en: Secondary paintable
da: Sekundære tegneelement

en: Secondary paintable for the entry
da: Sekundære tegneelement for indtastningsfeltet

en: Secondary storage type
da: Sekundær lagringstype

en: Section Name
da: Sektionsnavn

en: Seekable
da: Kan søge

en: Seeking
da: Søger

en: Select Multiple
da: Vælg flere

en: Select on focus
da: Markér ved fokus

en: Selectable
da: Kan markeres

en: Selected
da: Markeret

en: Selected Item
da: Valgte element

en: Selected Printer
da: Valgte printer

en: Selection Bound
da: Markeringsgrænse

en: Selection level
da: Markeringsniveau

en: Selection mode
da: Markeringstilstand

en: Sensitive
da: Følsom

en: Set if the value affects the sizing of elements
da: Angiver om værdien påvirker elementers størrelsestildeling

en: Set if the value can be animated
da: Angiv om værdien kan animeres

en: Set if the value is inherited by default
da: Angiver om værdien nedarves som standard

en: Set the column for the expander column
da: Angiv kolonnen til udviderkolonnen

en: Set this to positive values to indicate that some progress is made, but you don’t know how much.
da: Sæt dette til positive værdier for at vise at der er fremgang, men at omfanget heraf er ukendt.

en: Set to TRUE if the desktop environment is displaying the app menu, FALSE if the app should display it itself.
da: Sæt til TRUE hvis skrivebordsmiljøet viser programmenuen, FALSE hvis programmet skal vise den selv.

en: Set to TRUE if the desktop environment is displaying the desktop folder, FALSE if not.
da: Sæt til TRUE hvis skrivebordsmiljøet viser skrivebordsmappen, ellers FALSE.

en: Set to TRUE if the desktop environment is displaying the menubar, FALSE if the app should display it itself.
da: Sæt til TRUE, hvis skrivebordsmiljøet viser menulinjen, og FALSE hvis programmet selv skal vise den.

en: Set unless seeking is not supported
da: Givet med mindre søgning ikke understøttes

en: Set when playback has finished
da: Gives når afspilningen er endt

en: Set while a seek is in progress
da: Givet når en søgning er i gang

en: Settings
da: Indstillinger

en: Shared context
da: Delt kontekst

en: Shortcut Folders
da: Genvejsmapper

en: Shortcut Type
da: Genvejstype

en: Show Border
da: Vis kant

en: Show Close Button
da: Vis lukkeknap

en: Show Day Names
da: Vis dagnavne

en: Show Dialog
da: Vis dialog

en: Show Editor
da: Vis redigering

en: Show Expanders
da: Vis udvidere

en: Show Fill Level
da: Vis fyldningsniveau

en: Show Heading
da: Vis overskrift

en: Show Peek Icon
da: Vis smugkig-ikon

en: Show Tabs
da: Vis faneblade

en: Show Week Numbers
da: Vis ugenumre

en: Show a menubar
da: Vis en menulinje

en: Show all apps
da: Vis alle programmer

en: Show column separators
da: Vis kolonneadskillere

en: Show default app
da: Vis standardprogram

en: Show default item
da: Vis standardelement

en: Show editor
da: Vis redigering

en: Show fallback apps
da: Vis reserveprogrammer

en: Show other apps
da: Vis andre programmer

en: Show preview text entry
da: Vis eksempel på indtastningstekst

en: Show recent files
da: Vis seneste filer

en: Show recommended apps
da: Vis anbefalede programmer

en: Show row separators
da: Vis rækkeadskillere

en: Show separators
da: Vis adskillere

en: Show separators between columns
da: Vis adskillere mellem kolonner

en: Show separators between rows
da: Vis adskillere mellem rækker

en: Show spaces
da: Vis mellemrum

en: Show spaces set
da: Vis mellemrum angivet

en: Show text
da: Vis tekst

en: Show text in the entry when it’s empty and unfocused
da: Vis tekst i indtastningsfeltet når det er tomt og ikke har fokus

en: Show text in the self when it’s empty and unfocused
da: Vis tekst i dette objekt når det er tomt og ikke har fokus

en: Show the column header buttons
da: Vis kolonneoverskriftsknapperne

en: Show title buttons
da: Vis titelknapper

en: Show “Desktop”
da: Vis “Skrivebord”

en: Show “Enter Location”
da: Vis “Indtast sted”

en: Show “Other locations”
da: Vis “Andre steder”

en: Show “Starred Location”
da: Vis “Stjernemarkeret sted”

en: Show “Trash”
da: Vis “Papirkurv”

en: Shrink first child
da: Formindsk første underelement

en: Shrink second child
da: Formindsk andet element

en: Signal Name
da: Signalnavn

en: Single Line Mode
da: Enkeltlinje-tilstand

en: Single Paragraph Mode
da: Enkelt afsnit-tilstand

en: Single click activate
da: Enkeltklik-aktivering

en: Size
da: Størrelse

en: Size group
da: Størrelsesgruppe

en: Size group for checks and radios
da: Størrelsesgruppe for afkrydsnings- og radioknapper

en: Size to use for cursors, or 0 to use the default size
da: Markørernes størrelse eller 0 for at bruge standardstørrelsen

en: Sizing
da: Størrelsefastsættelse

en: Smallest possible value for the “position” property
da: Mindste mulige værdi for egenskaben “position”

en: Snap to Ticks
da: Fastlås til skridtværdier

en: Sort column ID
da: Id for kolonnesortering

en: Sort direction the sort indicator should indicate
da: Den sorteringsretning sorteringsindikatoren skal pege i

en: Sort indicator
da: Sorteringsindikator

en: Sort items incrementally
da: Sortér elementer fortløbende

en: Sort order
da: Sorteringsrækkefølge

en: Sorter
da: Sortering

en: Sorter for sorting items according to this column
da: Sorteringsfunktion til at sortere elementer ifølge denne kolonne

en: Sorter with sorting choices of the user
da: Sorteringsfunktion indstillet af brugeren

en: Sound Theme Name
da: Lydtemanavn

en: Source
da: Kilde

en: Source Attribute
da: Kildeattribut

en: Source option
da: Kildevalgmulighed

en: Source type for the device
da: Kildetypen for enheden

en: Space which is inserted at the edges of the icon view
da: Mellemrum der indsættes ved kanterne af ikonvisningen

en: Space which is inserted between cells
da: Mellemrum der indsættes mellem celler

en: Space which is inserted between cells of an item
da: Mellemrum der indsættes mellem objekt-celler

en: Space which is inserted between grid columns
da: Mellemrum der indsættes mellem gitterkolonner

en: Space which is inserted between grid rows
da: Mellemrum der indsættes mellem gitterrækker

en: Spacing
da: Mellemrum

en: Spacing between widgets
da: Mellemrum mellem kontroller

en: Speeds up GtkTreeView by assuming that all rows have the same height
da: Øger hastigheden af GtkTreeView ved at antage at alle rækker har den samme højde

en: Spinning
da: Ruller

en: Split Cursor
da: Delt markør

en: Stack
da: Stak

en: Startup ID
da: Start-id

en: State
da: Tilstand

en: State Message
da: Tilstandsbesked

en: State flags
da: Tilstandsflag

en: Status String
da: Statusstreng

en: Step Increment
da: Skridtforøgelse

en: Storage type
da: Lagringstype

en: Strength
da: Styrke

en: Strikethrough
da: Gennemstreget

en: Strikethrough RGBA
da: Gennemstregnings-RGBA

en: Strikethrough RGBA set
da: Gennemstregnings-RGBA sat

en: Strikethrough set
da: Gennemstregning sat

en: String giving the current state of the printer
da: Streng som angiver printerens nuværende tilstand

en: Style Classes
da: Stilklasser

en: Style of overline for this text
da: Stilen af overliggende linje for denne tekst

en: Style of underline for this text
da: Understregningsstil for teksten

en: Subproperties
da: Underegenskaber

en: Subtitle
da: Undertitel

en: Subtitle Set
da: Undertitel angivet

en: Support Selection
da: Understøtter markering

en: Supported actions
da: Understøttede handlinger

en: Supported icon names
da: Understøttede ikonnavne

en: Surface
da: Overflade

en: Symbolic size to use for icon set or named icon
da: Symbolsk størrelse der skal bruges til ikonsæt eller navngivet ikon

en: System Information
da: Systeminformation

en: TRUE if a progress dialog is shown while printing.
da: TRUE hvis statusdialogen vises under udskrivning.

en: TRUE if a selection exists.
da: TRUE hvis der findes en markering.

en: TRUE if files are being loaded
da: TRUE hvis filer er ved at blive indlæst

en: TRUE if page setup combos are embedded in GtkPrintUnixDialog
da: TRUE hvis der er indlejret sideopsætningskombinationer i GtkPrintUnixDialog

en: TRUE if print process may run asynchronous.
da: TRUE hvis udskriftsprocessen må køre asynkront.

en: TRUE if the Position property should be used
da: TRUE hvis positionsegenskaben skal bruges

en: TRUE if the directory is monitored for changes
da: TRUE hvis ændringer af kataloget overvåges

en: TRUE if the origin of the context should be at the corner of the page and not the corner of the imageable area
da: TRUE hvis startpunktet for konteksten skal være sidens hjørne og ikke hjørnet af det område hvorpå der kan tegnes

en: TRUE if the print job will continue to emit status-changed signals after the print data has been sent to the printer or print server.
da: TRUE hvis udskriftsjobbet vil fortsætte med at sende "status-changed"-signaler efter udskriftsdata er blevet sendt til printeren eller udskriftsserveren.

en: TRUE if the print operation will continue to report on the print job status after the print data has been sent to the printer or print server.
da: TRUE hvis udskriftsoperationen vil fortsætte med at rapportere jobstatus efter udskriftsdata er blevet sendt til printeren eller udskriftsserveren.

en: TRUE if the print operation will support print of selection.
da: TRUE hvis udskriftsoperationen understøtter udskrift af markeringen.

en: TRUE if the window should show a menubar at the top of the window
da: TRUE hvis vinduet skal vise en menulinje øverst i vinduet

en: TRUE if this printer can accept PDF
da: TRUE hvis denne printer kan acceptere PDF

en: TRUE if this printer can accept PostScript
da: TRUE hvis denne printer kan acceptere PostScript

en: TRUE if this printer is accepting new jobs
da: TRUE hvis denne printer kan acceptere nye job

en: TRUE if this printer is paused
da: TRUE hvis denne printer er på pause

en: Tab
da: Faneblad

en: Tab Position
da: Fanebladplacering

en: Tab detachable
da: Faneblad kan hægtes af

en: Tab expand
da: Udfold faneblad

en: Tab fill
da: Fanebladudfyldning

en: Tab label
da: Fanebladetiket

en: Tab reorderable
da: Faneblad kan sorteres om

en: Tabs
da: Tabulatorer

en: Tabs set
da: Tabulatorer sat

en: Tag Table
da: Mærketabel

en: Tag name
da: Navn på mærke

en: Target
da: Mål

en: Target Attribute
da: Målattribut

en: Text
da: Tekst

en: Text Buffer
da: Tekstbuffer

en: Text Column
da: Tekstkolonne

en: Text Tag Table
da: Tekstmærketabel

en: Text buffer object which actually stores entry text
da: Tekstbufferobjekt, som faktisk lagrer felttekst

en: Text buffer object which actually stores self text
da: Tekstbufferobjekt som faktisk lagrer intern tekst

en: Text column
da: Tekstkolonne

en: Text direction
da: Tekstretning

en: Text direction for which this shortcut is active
da: Tekstretningen, som denne genvej gælder for

en: Text direction, e.g. right-to-left or left-to-right
da: Tekstretning, f.eks. højre-mod-venstre eller venstre-mod-højre

en: Text length
da: Tekstlængde

en: Text of the expander’s label
da: Tekst for udviderens etiket

en: Text of the frame’s label
da: Teksten i rammens etiket

en: Text of the label widget inside the button, if the button contains a label widget
da: Tekst for etiketkontrollen inde i knappen hvis knappen indeholder en etiket

en: Text on the progress bar
da: Statuslinjens tekst

en: Text rendered when an editable cell is empty
da: Tekst tegnet når en redigerbar celle er tom

en: Text to be displayed in the progress bar
da: Den tekst der skal vises i statuslinjen

en: Text to render
da: Tekst der skal vises

en: Text x alignment
da: Vandret tekstjustering

en: Text y alignment
da: Lodret tekstjustering

en: Texture
da: Struktur

en: The Cell Area this context was created for
da: Celleområdet, som denne kontekst blev oprettet til

en: The GDK display used to create the context
da: GDK-visningen som bruges til at oprette konteksten

en: The GDK surface bound to the context
da: GDK-overfladen bundet til konteksten

en: The GFile used by the app chooser dialog
da: GFile'n, der bruges af programvælgerdialogen

en: The GIcon being displayed
da: GIcon-objektet som vises

en: The GL context
da: GL-konteksten

en: The GL context this context shares data with
da: GL-konteksten, som denne kontekst deler data med

en: The GMenuModel for the menubar
da: GMenuModel'en for menulinjen

en: The GPermission object controlling this button
da: GPermission-objektet som kontrollerer denne knap

en: The GdkPaintable to display
da: GdkPaintable-objektet som skal vises

en: The GtkAdjustment for the horizontal position
da: GtkAdjustment til den vandrette position

en: The GtkAdjustment for the vertical position
da: GtkAdjustment til den lodrette position

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this range object
da: GtkAdjustment som indeholder den aktuelle værdi af dette intervalobjekt

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this scale button object
da: GtkAdjustment som indeholder den aktuelle værdi af dette intervalknap-objekt

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this scrollbar
da: GtkAdjustment som indeholder den aktuelle værdi af denne rullebjælke

en: The GtkApplication for the window
da: GtkApplication for vinduet

en: The GtkCellArea used to layout cells
da: GtkCellArea'et, der bruges til cellelayout

en: The GtkCellAreaContext used to compute the geometry of the cell view
da: GtkCellAreaContext'en, der bruges til at udregne cellevisningens mål

en: The GtkIconSize value that specifies the size of the rendered icon
da: Den GtkIconSize-værdi der angiver størrelsen af det viste ikon

en: The GtkIconSize value that specifies the size of the rendered spinner
da: GtkIconSize-værdien, der angiver størrelsen af den tegnede blok

en: The GtkPageSetup to use
da: Den GtkPageSetup som skal bruges

en: The GtkPageSetup used by default
da: Den GtkPageSetup der bruges som standard

en: The GtkPrintSettings used for initializing the dialog
da: De GtkPrintSettings, der bliver brugt ved initialisering af dialogen

en: The GtkPrinter which is selected
da: Den GtkPrinter som er valgt

en: The GtkTextWindowType
da: GtkTextWindowType

en: The HCURSOR handle for this cursor
da: Et HCURSOR-håndtag til denne markør

en: The PrinterOption backing this widget
da: Den PrinterOption der står bag denne kontrol

en: The URI bound to this button
da: En URI bundet til denne knap

en: The URL for the link to the website of the program
da: Adressen til programmets websted

en: The acceleration rate when you hold down a button
da: Accelerationsgraden når en knap holdes nede

en: The acceleration rate when you hold down a button or key
da: Accelerationsgraden når en knap holdes nede

en: The accelerator
da: Acceleratoren

en: The accelerator keys for shortcuts of type “Accelerator”
da: Genvejstasterne for genveje af typen “accelerator”

en: The action activated by this shortcut
da: Handlingen som aktiveres med denne genvej

en: The action to take on titlebar double-click
da: Handlingen som skal udføres ved dobbeltklik på titellinjen

en: The action to take on titlebar middle-click
da: Handlingen som skal udføres ved mellemklik på titellinjen

en: The action to take on titlebar right-click
da: Handlingen som skal udføres ved højreklik på titellinjen

en: The actions supported by this drop target
da: Handlingerne som understøttes af dette slip-mål

en: The adjustment that holds the value of the spin button
da: Justeringen som indeholder værdien for rulleknappen

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkLabel:xalign for that
da: Justeringen af linjerne i etikettens tekst i forhold til hinanden. Dette har IKKE nogen indflydelse på justeringen af etiketten inden for dens afsatte plads - se GtkMisc:xalign for det

en: The alternative textual description
da: Den alternative beskrivelsestekst

en: The amount of horizontal space between two children
da: Hvor meget vandret mellemrum der er mellem to underelementer

en: The amount of space between children
da: Hvor meget mellemrum der er mellem underelementerne

en: The amount of space between two consecutive columns
da: Mængden af mellemrum mellem kolonnerne

en: The amount of space between two consecutive rows
da: Mængden af mellemrum mellem rækkerne

en: The amount of vertical space between two children
da: Hvor meget lodret mellemrum der er mellem to underelementer

en: The animation duration, in milliseconds
da: Varigheden af animationen i millisekunder

en: The aspect ratio of the text caret
da: Højde-/breddeforholdet for tekstmarkøren

en: The associated GdkDisplay
da: Det tilknyttede GdkDisplay

en: The attribute of the source widget set by the constraint
da: Attributten af kildekontrollen som sættes af begrænsningen

en: The attribute of the target set by the constraint
da: Målets attribut angivet af begrænsningen

en: The auxiliary completion object
da: Hjælpefuldførelsesobjekt

en: The backend state
da: Motorens tilstand

en: The buffer which is displayed
da: Den buffer som vises

en: The buttons shown in the message dialog
da: Knapperne, der vises i meddelelsesdialogen

en: The cell which currently has focus
da: Cellen som har fokus i øjeblikket

en: The cell which is currently being edited
da: Cellen som redigeres i øjeblikket

en: The character to use when masking entry contents (in “password mode”)
da: Tegnet som bruges når indholdet i indtastningsfeltet maskeres (i “adgangskodetilstand”)

en: The character to use when masking self contents (in “password mode”)
da: Tegnet som bruges når dette objekts indhold maskeres (i “adgangskodetilstand”)

en: The check button whose group this widget belongs to.
da: Afkrydsningsknappen hvis gruppe denne kontrol tilhører.

en: The child for this page
da: Underelementet for denne side

en: The child model
da: Undermodellen

en: The child of the page
da: Sidens underelement

en: The child widget
da: Underkontrollen

en: The child widget with the actual contents
da: Underkontrollen med det faktiske indhold

en: The child_widget
da: _Underkontrollen

en: The column in the combo box’s model that provides string IDs for the values in the model
da: Kolonnen i kombinationsboksens model, der giver streng-id'er for værdierne i modellen

en: The column in the combo box’s model to associate with strings from the entry if the combo was created with #GtkComboBox:has-entry = %TRUE
da: Kolonnen i kombinationsboksens model, der skal tilknyttes strenge fra indtastningsfeltet, hvis kombinationsboksen blev oprettet med #GtkComboBox:has-entry = %TRUE

en: The column in the model containing the tooltip texts for the items
da: Kolonnen i modellen der indeholder værktøjstipteksterne for elementerne

en: The column in the model containing the tooltip texts for the rows
da: Kolonnen i modellen der indeholder værktøjstipteksterne for rækkerne

en: The column of the model containing the strings.
da: Kolonnen i modellen der indeholder strengene.

en: The column to place the child in
da: Kolonnen som underelementet skal placeres i

en: The constant to be added to the source attribute
da: Konstanten som skal føjes til kildeattributten

en: The content provider for the dragged data
da: Indholdskilden for data som trækkes

en: The content the assistant page
da: Indholdet af assistentsiden

en: The content type used by the open with object
da: Indholdstypen, der bruges af åbn med-objektet

en: The contents of the buffer
da: Indholdet af bufferen

en: The contents of the entry
da: Indholdet i indtastningsfeltet

en: The contents of the tooltip for this widget
da: Indholdet af værktøjstippet for denne kontrol

en: The contents of the tooltip on the primary icon
da: Indholdet af værktøjstippet for det primære ikon

en: The contents of the tooltip on the secondary icon
da: Indholdet af værktøjstippet for det sekundære ikon

en: The current filter for selecting which files are displayed
da: Det aktuelle filter for vælge hvilke filer der vises

en: The current fraction of the task that’s been completed
da: Den aktuelle brøkdel af det totale arbejde der er blevet fuldført

en: The current page in the document
da: Den nuværende side i dokumentet

en: The current position of the insertion cursor in chars
da: Den aktuelle position af indsætningsmarkøren i tegn

en: The cursor to show when hovering above widget
da: Hvordan markøren skal vises når den holdes over kontrollen

en: The default display for GDK
da: Standardterminalen for GDK

en: The default font family and size to use
da: Standardstørrelse og -familie for skrifttype

en: The default height of the window
da: Standardhøjden på vinduet

en: The default text appearing when there are no applications
da: Standardteksten, der vises når der ikke er nogen programmer

en: The default widget
da: Standardkontrollen

en: The default width of the window
da: Standardbredden på vinduet

en: The desired maximum width of the entry, in characters
da: Den størst ønskede bredde på indtastningsfeltet i tegn

en: The desired maximum width of the label, in characters
da: Den største ønskede bredde på etiketten i tegn

en: The desired number of lines, when ellipsizing a wrapping label
da: Det ønskede antal linjer ved forkortelse af en etiket

en: The desired width of the label, in characters
da: Den ønskede bredde på etiketten i tegn

en: The direction of the current layout of the keyboard
da: Retningen for det nuværende tastaturlayout

en: The direction the arrow should point.
da: Retningen som pilen skal pege i.

en: The directions in which the size group affects the requested sizes of its component widgets
da: De retninger som størrelsesgruppen påvirker de forespurgte størrelser for dens kontroller

en: The display that will display this window
da: Visningen som vil vise dette vindue

en: The display that will use this cursor
da: Visningen som vil bruge denne markør

en: The display where this window will be displayed.
da: Skærmen hvor dette vindue vil blive vist.

en: The file represented by the row, if any
da: Filen som repræsenteres af rækken, hvis nogen

en: The file representing the icon
da: Filen som repræsenterer ikonet

en: The file to query
da: Filen som skal forespørges

en: The fill level.
da: Fyldningsniveauet.

en: The filter set for this model
da: Filteret der er indstillet til denne model

en: The first child
da: Det første underelement

en: The first trigger to check
da: Den første udløser som kontrolleres

en: The fixed height
da: Den faste højde

en: The fixed width
da: Den faste bredde

en: The focus widget
da: Fokuskontrollen

en: The fraction of total entry width to move the progress bouncing block for each call to gtk_entry_progress_pulse()
da: Brøkdelen af den totale bredde, statuslinjens blok skal bevæge sig ved hvert kald til gtk_entry_progress_pulse()

en: The fraction of total progress to move the bouncing block when pulsed
da: Brøkdelen af den totale fremgang som blokken skal bevæge sig frem og tilbage ved pulser

en: The fraction of total work that has been completed
da: Den brøkdel af det totale arbejde der er blevet fuldført

en: The full path to the file to be used to store and read the list
da: Den fulde sti til den fil som listen skal opbevares i og læses fra

en: The hardware keycode of the accelerator
da: Maskinnøglekoden for genvejstasten

en: The horizontal alignment of the label
da: Den vandrette justering for etiketten

en: The horizontal alignment, from 0 (left) to 1 (right). Reversed for RTL layouts.
da: Vandret justering, fra 0 (venstre) til 1 (højre). Omvendt for højre mod venstre-layout.

en: The horizontal text alignment, from 0 (left) to 1 (right). Reversed for RTL layouts.
da: Vandret tekstjustering, fra 0 (venstre) til 1 (højre). Omvendt for højre mod venstre-layout.

en: The human-readable name for this filter
da: Læsevenligt navn på dette filter

en: The icon
da: Ikonet

en: The icon name chosen during lookup
da: Ikonnavnet som blev valgt ved opslag

en: The icon name of the child page
da: Ikonnavnet på underelementsiden

en: The icon name to use for the printer
da: Ikonnavnet der skal bruges til printeren

en: The icon representing the volume
da: Ikon som repræsenterer diskenheden

en: The icon to show for shortcuts of type “Other Gesture”
da: Ikonet der skal vises for genvejstaster af typen “Anden bevægelse”

en: The inconsistent state of the button
da: Den inkonsistente tilstand for knappen

en: The index of the child in the parent
da: Indekset for underelementet i ophavselementet

en: The index of the current page
da: Indeks for den aktuelle side

en: The initial specified value used for this property
da: Værdien for denne egenskab angivet fra start

en: The item held by this expander's row
da: Elementet som holdes af denne udfolders række

en: The item held in this row
da: Elementet indeholdt i denne række

en: The item which is currently active
da: Det element som aktuelt er aktivt

en: The key modifiers for the trigger
da: Tastemodifikatorerne for udløseren

en: The key value for the trigger
da: Nøgleværdien for udløseren

en: The keyval of the accelerator
da: Genvejstastens nøgleværdi

en: The label for the button
da: Knappens etiket

en: The label for the link to the website of the program
da: Etiketten for linket til programmets websted

en: The label on the accept button
da: Etiketten for acceptér-knappen

en: The label on the cancel button
da: Etiketten på annullér-knappen

en: The label widget displayed in the child’s menu entry
da: Etiketkontrollen som vises i underelementets menuindgang

en: The language this text is in, as an ISO code. Pango can use this as a hint when rendering the text. If not set, an appropriate default will be used.
da: Det sprog som teksten er i, som en ISO-kode. Pango kan bruge dette som et tip når teksten fremvises. Hvis den ikke er sat, vil et hensigtsmæssigt forvalg blive brugt.

en: The language this text is in, as an ISO code. Pango can use this as a hint when rendering the text. If you don’t understand this parameter, you probably don’t need it
da: Det sprog som teksten er i, som en ISO-kode. Pango kan bruge dette som et tip når teksten fremvises. Hvis du ikke forstår denne parameter, behøver du den sandsynligvis ikke

en: The layout for window decorations
da: Layoutet for vinduesdekorationer

en: The layout manager used to layout children of the widget
da: Layouthåndteringen som arrangerer underkontroller i kontrollen

en: The license of the program
da: Programmets licens

en: The license type of the program
da: Programmets licenstype

en: The list of subproperties
da: Listen af underegenskaber

en: The list row to track for expander state
da: Listerækken som skal overvåges af hensyn til udfoldelsestilstand

en: The location of the printer
da: Printerens placering

en: The location to highlight in the sidebar
da: Stedet som fremhæves i sidebjælken

en: The maximum amount of children to request space for consecutively in the given orientation.
da: Det maksimale antal underelementer, der skal forespørges om plads for, i rækkefølge for den givne orientering.

en: The maximum height that the scrolled window will allocate to its content
da: Den maksimale højde som rullevinduet vil tildele sit indhold

en: The maximum value of the adjustment
da: Den største værdi for justeringen

en: The maximum width of the cell, in characters
da: Den største bredde på cellen i tegn

en: The maximum width that the scrolled window will allocate to its content
da: Den maksimale bredde som rullevinduet vil tildele sit indhold

en: The media stream managed
da: Mediestrømmen som håndteres

en: The media stream played
da: Mediestrømmen som afspilles

en: The minimum height that the scrolled window will allocate to its content
da: Den mindste højde, som rullevinduet vil tildele til sit indhold

en: The minimum number of children to allocate consecutively in the given orientation.
da: Det mindste antal underelementer, der skal tildeles i rækkefølge for den givne orientering.

en: The minimum value of the adjustment
da: Den mindste værdi for justeringen

en: The minimum width that the scrolled window will allocate to its content
da: Den mindste bredde, som rullevinduet vil tildele til sit indhold

en: The mnemonic accelerator key for this label
da: Genvejstasten for denne etiket

en: The mode of the value indicator
da: Tilstanden af værdiindikatoren

en: The mode of the value indicator displayed by the bar
da: Tilstanden af værdiindikatoren, som vises af bjælken

en: The model
da: Modellen

en: The model being filtered
da: Modellen som filtreres

en: The model being flattened
da: Modellen som bliver fladgjort

en: The model being managed
da: Modellen som håndteres

en: The model being mapped
da: Modellen som afbildes

en: The model being sorted
da: Modellen som sorteres

en: The model containing the possible values for the combo box
da: Modellen indeholdende de mulige værdier for kombinationsfeltet

en: The model for cell view
da: Modellen for cellevisningen

en: The model for the TreeModelSort to sort
da: Modellen som TreeModelSort skal sortere

en: The model for the combo box
da: Modellen for kombinationsfeltet

en: The model for the filtermodel to filter
da: Modellen som filtermodellen filtrerer

en: The model for the icon view
da: Modellen for ikonvisningen

en: The model for the popover
da: Modellen for pop-over'en

en: The model for the tree view
da: Modellen for trævisningen

en: The model from which the bar is made.
da: Modellen hvorfra bjælken laves.

en: The model from which the menu is made.
da: Modellen hvorfra menuen laves.

en: The model from which the popup is made.
da: Modellen hvorfra pop op'en laves.

en: The model to find matches in
da: Den model som fuldførelser findes i

en: The modifier mask of the accelerator
da: Modifikatormasken for genvejstasten

en: The modifier state of the keyboard
da: Tastaturets modifikatortilstand

en: The modifiers to be pressed to allow mnemonics activation
da: Modifikatorerne som skal trykkes for at aktivere genveje

en: The mount point represented by the row, if any
da: Monteringspunktet som repræsenteres af rækken, hvis noget

en: The multiplication factor to be applied to the source attribute
da: Multiplikationsfaktor som anvendes på kildeattributten

en: The name of the action
da: Navnet på handlingen

en: The name of the action to activate
da: Navnet på handlingen som skal aktiveres

en: The name of the associated action, like “app.quit”
da: Navnet på den tilknyttede handling, såsom “app.quit”

en: The name of the child page
da: Navnet på underelementsiden

en: The name of the icon from the icon theme
da: Navnet på ikonet fra ikontemaet

en: The name of the icon used to automatically populate the button
da: Navnet på ikonet som bruges til automatisk at opbygge knappen

en: The name of the menu to open
da: Navnet på menuen, der skal åbnes

en: The name of the program. If this is not set, it defaults to g_get_application_name()
da: Programmets navn. Hvis dette ikke er angivet benyttes g_get_application_name()

en: The name of the property
da: Navnet på egenskaben

en: The name of the signal to emit
da: Navnet på signalet som skal udsendes

en: The name of the visible submenu
da: Navnet på den synlige undermenu

en: The name of the volume
da: Navnet på diskenheden

en: The name of the widget
da: Navnet på kontrollen

en: The name of the widget currently visible in the stack
da: Navnet på kontrollen der nu er synlig i stakken

en: The name of this widget in the CSS tree
da: Navnet på kontrollen i CSS-træet

en: The number of columns that a child spans
da: Antallet af kolonner, et underelement spænder over

en: The number of decimal places that are displayed in the value
da: Antallet af decimaler, der skal vises for værdien

en: The number of decimal places to display
da: Antallet af decimaler der skal vises

en: The number of digits to round the value to.
da: Antallet af cifre, værdien afrundes til.

en: The number of pages in the document.
da: Antallet af sider i dokumentet.

en: The number of pages that will be printed.
da: Antallet af sider, der vil blive udskrevet.

en: The number of rows that a child spans
da: Antallet af rækker, et underelement spænder over

en: The numeric id for quick access
da: Numerisk id for hurtig tilgang

en: The object the builder is evaluating for
da: Objektet som byggeren evaluerer for

en: The ongoing drop operation
da: Den igangværende slip-operation

en: The opacity of the widget, from 0 to 1
da: Kontrollens uigennemsigtighed, fra 0 til 1

en: The orientation of the orientable
da: Orienteringen af det orienterbare element

en: The page increment of the adjustment
da: Sideforøgelsen for justeringen

en: The page size of the adjustment
da: Sidestørrelsen for justeringen

en: The pages of the assistant.
da: Assistentens sider.

en: The pages of the notebook.
da: Notesbogens sider.

en: The parameter for action invocations
da: Parameteren for handlingskald

en: The parent surface
da: Ophavsoverfladen

en: The parent widget of this widget.
da: Denne kontrols ophavskontrol.

en: The parent window
da: Ophavsvinduet

en: The path of the volume
da: Stien for diskenheden

en: The pixbuf to render
da: Pixbuf-billede der skal vises

en: The popover
da: “Pop-over'en”

en: The position in which the current value is displayed
da: Hvor den aktuelle værdi placeres

en: The position of the baseline aligned widgets if extra space is available
da: Positionen af kontroller placeret langs grundlinjen, hvis der er ekstra plads tilgængelig

en: The position of the insert mark (as offset from the beginning of the buffer)
da: Positionen af indsæt-mærket (i forhold til begyndelsen af bufferen)

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars
da: Positionen af den modsatte ende af markeringen i forhold til markøren i tegn

en: The preferred place to ellipsize the string, if the cell renderer does not have enough room to display the entire string
da: Det foretrukne sted at ellipsegøre strengen, hvis celleoptegneren ikke har plads nok til at vise hele strengen

en: The preferred place to ellipsize the string, if the label does not have enough room to display the entire string
da: Det foretrukne sted at ellipsegøre strengen hvis etiketten ikke har nok plads til at vise hele strengen

en: The preferred place to ellipsize the string, if the progress bar does not have enough room to display the entire string, if at all.
da: Det foretrukne sted at ellipsegøre strengen hvis statuslinjen ikke har nok plads til at vise hele strengen.

en: The primary text of the message dialog
da: Meddelelsesdialogens primære tekst

en: The primary text of the title includes Pango markup.
da: Titlens primære tekst indeholder Pango-opmærkning.

en: The relation between the source and target attributes
da: Relationen mellem kilde- og målattributter

en: The representation being used for image data
da: Den repræsentation der bruges til billeddata

en: The representation being used for primary icon
da: Repræsentation der bruges til primære ikon

en: The representation being used for secondary icon
da: Repræsentation der bruges til sekundære ikon

en: The resource path being displayed
da: Ressourcestien som vises

en: The role of this button
da: Denne knaps rolle

en: The root model displayed
da: Rodmodellen som vises

en: The root object
da: Rodobjektet

en: The root widget in the widget tree.
da: Rodkontrollen i kontroltræet.

en: The row to align the to the baseline when valign is GTK_ALIGN_BASELINE
da: Rækken som placeres langs grundlinjen når valign er GTK_ALIGN_BASELINE

en: The row to place the child in
da: Rækken som underelementet skal placeres i

en: The scaling factor of the window
da: Vinduets skaleringsfaktor

en: The scope the builder is operating in
da: Konteksten som byggeren virker i

en: The search term
da: Søgetermen

en: The second child
da: Det andet underelement

en: The second trigger to check
da: Den anden udløser som kontrolleres

en: The secondary text includes Pango markup.
da: Den sekundære tekst indeholder Pango-opmærkning.

en: The secondary text of the message dialog
da: Meddelelsesdialogens sekundære tekst

en: The selected day (as a number between 1 and 31, or 0 to unselect the currently selected day)
da: Den valgte dag som et tal mellem 1 og 31, eller 0 for at fravælge den aktuelt valgte dag

en: The selected item
da: Det valgte element

en: The selected month (as a number between 0 and 11)
da: Den valgte måned som et tal mellem 0 og 11

en: The selected year
da: Det valgte år

en: The selection mode
da: Markeringstilstanden

en: The size of the recently used resources list
da: Størrelsen af listen over nyligt brugte ressourcer

en: The sorter for this model
da: Sorteringen for denne model

en: The source of the constraint
da: Begrænsningens kilde

en: The status of the print operation
da: Status for udskriftsoperationen

en: The step increment of the adjustment
da: Skridtforøgelsen for justeringen

en: The strength of the constraint
da: Begrænsningens styrke

en: The supported formats
da: De understøttede formater

en: The tab widget for this page
da: Fanebladskontrollen for denne side

en: The target of the constraint
da: Målet for begrænsningen

en: The text
da: Teksten

en: The text of the button includes XML markup. See pango_parse_markup()
da: Knappens tekst indeholder XML-opmærkning — se pango_parse_markup()

en: The text of the label
da: Tekst for etiketten

en: The text of the label includes XML markup. See pango_parse_markup()
da: Etikettens tekst indeholder XML-opmærkning - se pango_parse_markup()

en: The text of the menu widget
da: Menukontrollens tekst

en: The text of the tab widget
da: Fanebladskontrollens tekst

en: The text to display in order to demonstrate the selected font
da: Den tekst der vises for at demonstrere den valgte skrifttype

en: The text to display when prompting the user to lock
da: Den tekst der vises for at spørge brugeren om der skal låses

en: The text to display when prompting the user to unlock
da: Den tekst der vises for at spørge brugeren om der skal låses op

en: The text to show at the top of the dialog
da: Teksten, der skal vises øverst i dialogen

en: The texture displayed by this cursor
da: Den struktur som vises af markøren

en: The texture to render
da: Strukturen som skal gengives

en: The title of the assistant page
da: Assistentsidens titel

en: The title of the child page
da: Titlen på underelementsiden

en: The title of the color profile to use
da: Titlen på den farveprofil der skal bruges

en: The title of the color selection dialog
da: Titlen på farvevælgerdialogen

en: The title of the file chooser dialog
da: Titlen på filvælgerdialogen

en: The title of the font chooser dialog
da: Titlen på dialog for valg af skrifttype

en: The title of the window
da: Titlen på vinduet

en: The toggle action to switch to the tweak page
da: Til/fra-handlingen som skifter til tilpasningssiden

en: The toggle button can be activated
da: Afkrydsningsknappen kan aktiveres

en: The toggle button whose group this widget belongs to.
da: Afkrydsningsfeltet hvis gruppe denne kontrol tilhører.

en: The toggle state of the button
da: Afkrydsningstilstanden for knappen

en: The tool that is currently used with this device
da: Værktøjet som i øjeblikket bruges med denne enhed

en: The tooltip to display when prompting the user cannot obtain authorization
da: Det værktøjstip der vises når der ikke kan opnås tilladelse ved at spørge brugeren

en: The tooltip to display when prompting the user to lock
da: Det værktøjstip der vises når brugeren spørges om der skal låses

en: The tooltip to display when prompting the user to unlock
da: Det værktøjstip der vises når brugeren spørges om der skal låses op

en: The transform of a child of a fixed layout
da: Transformationen for et underelement af et fast layout

en: The transient parent of the dialog
da: Den transiente forælder af dialogen

en: The translation domain used by gettext
da: Oversættelsesdomænet der bruges af gettext

en: The trigger for this shortcut
da: Udløseren for denne genvej

en: The tweak action
da: Tilpasningshandlingen

en: The type of accelerators
da: Typen af genvejstaster

en: The type of animation used to transition
da: Typen af animation, der bruges til overgang

en: The type of elements of this object
da: Dette objekts elementtype

en: The type of message
da: Hvilken type besked det drejer sig om

en: The type of operation that the file selector is performing
da: Den type handling som filvælgeren udfører

en: The type of shortcut that is represented
da: Typen af genvej som repræsenteres

en: The type of the assistant page
da: Assistentsidens type

en: The underlying sorter
da: Den underliggende sorteringsfunktion

en: The unit in which distances can be measured in the context
da: Den enhed som afstande i konteksten måles i

en: The value for this drop operation
da: Værdien for denne slip-operation

en: The value of the adjustment
da: Værdien for justeringen

en: The value of the id column for the active row
da: Værdien af id-kolonnen for den aktive række

en: The value of the scale
da: Værdien for intervalobjektet

en: The version of the program
da: Programmets version

en: The vertical alignment, from 0 (top) to 1 (bottom)
da: Lodret justering, fra 0 (øverst) til 1 (nederst)

en: The vertical text alignment, from 0 (top) to 1 (bottom).
da: Lodret justering, fra 0 (øverst) til 1 (nederst).

en: The video file played back
da: Videofilen som afspilles

en: The virtual root
da: Den virtuelle rod

en: The virtual root (relative to the child model) for this filtermodel
da: Den virtuelle rod (relativt til undermodellen) for denne filtermodel

en: The volume represented by the row
da: Diskenheden som repræsenteres af rækken

en: The widget currently editing the edited cell
da: Kontrollen, der i øjeblikket redigerer cellen

en: The widget currently visible in the stack
da: Kontrollen der nu er synlig i stakken

en: The widget to be activated when the label’s mnemonic key is pressed
da: Den kontrol der skal aktiveres når etikettens genvejstast bliver tastet

en: The widget to display as drag icon.
da: Kontrollen der skal vises som trækkeikon.

en: The width at which the text is wrapped
da: Bredden hvor tekstombrydningen sker

en: The width used for each item
da: Bredden der bruges for hvert objekt

en: The window which most recently had focus
da: Vinduet som sidst havde fokus

en: The x-align
da: Vandret justering

en: The xpad
da: Vandret udfyldning

en: The y-align
da: Lodret justering

en: The ypad
da: Lodret udfyldning

en: Theme Name
da: Temanavn

en: Theme name
da: Temanavn

en: Time after which the cursor stops blinking, in seconds
da: Tidsrum hvorefter markøren holder op med at blinke, i sekunder

en: Time for a button/touch press to be considered a long press (in milliseconds)
da: Varigheden før et knappetryk eller en berøring opfattes som langt (i millisekunder)

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Timestamp in microseconds
da: Tidsstempel i mikrosekunder

en: Timestamp of current fontconfig configuration
da: Tidsstempel for den aktuelle fontconfig-konfiguration

en: Title
da: Titel

en: Title Size Group
da: Titelstørrelsesgruppe

en: Title Widget
da: Titelkontrol

en: Title displayed in the header
da: Titel til overskrifter

en: Title of the print job
da: Udskriftsjobbets titel

en: Title to appear in column header
da: Titel som vises i kolonneoverskriften

en: Title widget to display
da: Titelkontrol som skal vises

en: Titlebar double-click action
da: Dobbeltklikhandling for titellinje

en: Titlebar middle-click action
da: Mellemklikhandling for titellinje

en: Titlebar right-click action
da: Højreklikhandling for titellinje

en: Toggle state
da: Afkrydsningstilstand

en: Tool
da: Værktøj

en: Tooltip Column
da: Værktøjstip-kolonne

en: Tooltip Text
da: Værktøjstiptekst

en: Tooltip markup
da: Værktøjstipsformattering

en: Top Margin
da: Topmargen

en: Track Print Status
da: Hold øje med udskriftsstatus

en: Transient for Window
da: Transient for vindue

en: Transition duration
da: Varighed af overgang

en: Transition running
da: Overgang kører

en: Transition type
da: Overgangstype

en: Translation Domain
da: Oversættelsesdomæne

en: TreeModelSort Model
da: TreeModelSort-model

en: TreeView Model
da: TreeView-model

en: Trigger
da: Udløser

en: Truncate multiline
da: Afkort efterfølgende linjer

en: Try to restart the media from the beginning once it ended.
da: Forsøg at genstarte mediet fra begyndelsen, når det er afsluttet.

en: Type of subpixel antialiasing; none, rgb, bgr, vrgb, vbgr
da: Typen af underpunktsudjævning: "none", "rgb", "bgr", "vrgb", "vbgr"

en: Underline
da: Understreget

en: Underline RGBA
da: Understregs-RGBA

en: Underline RGBA set
da: Understregnings-RGBA sat

en: Underline set
da: Understregning sat

en: Unique ID
da: Unikt id

en: Unique startup identifier for the window used by startup-notification
da: Unik identifikation for vinduet der bruges ved opstarts-notifikation

en: Unit
da: Enhed

en: Unlock Text
da: Lås op-tekst

en: Unlock Tooltip
da: Lås op-værktøjstip

en: Update Policy
da: Opdateringspolitik

en: Use Fallback
da: Brug reserve

en: Use Header Bar
da: Brug overskriftsbjælke

en: Use Header Bar for actions.
da: Brug overskriftsbjælke til handlinger.

en: Use Markup
da: Benyt opmærkning

en: Use Markup in secondary
da: Brug opmærkning i sekundær

en: Use OpenGL ES
da: Brug OpenGL ES

en: Use alpha
da: Benyt alfa

en: Use font in label
da: Benyt skrifttype i etiket

en: Use full page
da: Benyt hele siden

en: Use markup
da: Benyt opmærkning

en: Use size in label
da: Benyt størrelse i etiket

en: Use symbolic icons
da: Brug symbolske ikoner

en: Use underline
da: Benyt understregning

en: Value
da: Værdi

en: Value Position
da: Placering af værdi

en: Value of the option
da: Værdien for valgmuligheden

en: Value of the progress bar
da: Statuslinjens værdi

en: Vendor ID
da: Forhandler-id

en: Vertical Adjustment
da: Lodret justering

en: Vertical Alignment
da: Lodret justering

en: Vertical Expand
da: Lodret udvidelse

en: Vertical Expand Set
da: Lodret udvidelse angivet

en: Vertical Scrollable Policy
da: Lodret rullepolitik

en: Vertical Scrollbar Policy
da: Lodret rullebjælkepolitik

en: Vertical adjustment
da: Lodret justering

en: Vertical adjustment that is shared between the scrollable widget and its controller
da: Lodret justering, der deles mellem rullekontrollen og dens styring

en: Vertical offset of the cursor hotspot
da: Lodret forskydning af markørhotspot

en: Vertical spacing
da: Lodret mellemrum

en: Vertically homogeneous
da: Lodret homogen

en: Vertically homogeneous sizing
da: Lodret homogen størrelsestildeling

en: View
da: Visning

en: View Name
da: Synligt navn

en: View allows user to search through columns interactively
da: Visningen tillader brugeren at søge gennem kolonnerne interaktivt

en: View has expanders
da: Visning har udvidere

en: View is reorderable
da: Visningen kan omorganiseres

en: Visibility
da: Synlighed

en: Visible
da: Synlig

en: Visible child
da: Synligt underelement

en: Visible submenu
da: Synlig undermenu

en: Visited
da: Besøgt

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Volume of the audio stream.
da: Lydstrømmens lydstyrke.

en: Volume represented by the row
da: Diskenheden repræsenteret af rækken

en: Website URL
da: Websted-adresse

en: Website label
da: Websted-etiket

en: What degree of hinting to use; hintnone, hintslight, hintmedium, or hintfull
da: Graden af hinting, der skal benyttes; hintnone, hintslight, hintmedium eller hintfull

en: What scope the shortcuts will be handled in
da: I hvilken kontekst genvejene behandles

en: When TRUE, keyboard navigation and other errors will cause a beep
da: Når TRUE, vil der bippes ved tastaturnavigations- eller andre fejl

en: When the horizontal scrollbar is displayed
da: Hvornår den vandrette rullebjælke vises

en: When the vertical scrollbar is displayed
da: Hvornår den lodrette rullebjælke vises

en: Where the contents are located with respect to the scrollbars.
da: Hvor indholdet er placeret i forhold til rullebjælkerne.

en: Whether GTK remembers recent files
da: Om GTK husker seneste filer

en: Whether Tab will result in a tab character being entered
da: Om tabulatortasten vil resultere i at et tabulatortegn indsættes

en: Whether a depth buffer is allocated
da: Om der er allokeret en dybdebuffer

en: Whether a file chooser not in open mode will offer the user to create new folders.
da: Om en filvælger, der ikke er i åbn-tilstand, vil tilbyde brugeren at oprette nye mapper.

en: Whether a middle click on a mouse should paste the “PRIMARY” clipboard content at the cursor location.
da: Om et midterklik på musen skal indsætte indholdet af den primære udklipsholder (“PRIMARY”) ved markørpositionen.

en: Whether a primary click on the trough should warp the slider into position
da: Om et primære klik på truget skal "warpe" skyderens position

en: Whether a spin button should wrap upon reaching its limits
da: Start forfra hvis rulleknappen når en grænse

en: Whether a stencil buffer is allocated
da: Om der er allokeret en stencil-buffer

en: Whether a subtitle has been set
da: Om der er angivet en undertitel

en: Whether all required fields on the page have been filled out
da: Om alle påkrævede felter på siden er udfyldt

en: Whether alpha should be shown
da: Om alfa skal vises

en: Whether an icon has been set
da: Om der er angivet et ikon

en: Whether breaks are allowed.
da: Om ombrydninger er tilladt.

en: Whether builtin GTK dialogs should use a header bar instead of an action area.
da: Om indbyggede GTK-dialoger skal bruge en overskriftsbjælke frem for et handlingsområde.

en: Whether buttons in dialogs should use the alternative button order
da: Om knapper i dialoger skal benytte den alternative knaprækkefølge

en: Whether calling DestroyCursor() is allowed on this cursor
da: Om det er tilladt at kalde DestroyCursor() på denne markør

en: Whether cell should align with adjacent rows
da: Om cellen skal justeres til naborækker

en: Whether cells should be the same size in all rows
da: Om celler skal have samme størrelse i alle rækker

en: Whether columns are reorderable
da: Om kolonner kan omorganiseres

en: Whether combo box has an entry
da: Om kombinationsfeltet har et indtastningsfelt

en: Whether drop data should be preloaded while hovering
da: Om slip-data skal forudindlæses når markøren holdes over

en: Whether entered text overwrites existing contents
da: Om indtastet tekst overskriver eksisterende indhold

en: Whether erroneous values are automatically changed to a spin button’s nearest step increment
da: Om fejlagtige værdier automatisk ændres til rulleknappens nærmeste skridtværdi

en: Whether focus rectangles are currently visible in this window
da: Om fokusfirkanter på nuværende tidspunkt er synlig i dette vindue

en: Whether font fallback is enabled.
da: Om reserveskrifttype er slået til.

en: Whether grid lines should be drawn in the tree view
da: Om gitterlinjer skal tegnes i trævisning

en: Whether left and right margins accumulate.
da: Om venstre og højre margen akkumulerer.

en: Whether menu items should have accelerators
da: Om menuelementer skal have genvejstaster

en: Whether mnemonics are currently visible in this popover
da: Om genveje er synlige i den pop-over, der nu vises

en: Whether mnemonics are currently visible in this window
da: Om genveje er synlige i vinduet, der nu vises

en: Whether new text overwrites existing text
da: Om ny tekst overskriver eksisterende tekst

en: Whether non-numeric characters should be ignored
da: Ignorér ikke-numeriske tegn

en: Whether or not the size should smoothly change when changing between differently sized children
da: Om størrelsen skal ændres flydende, når der skiftes mellem underelementer af forskellig størrelse

en: Whether or not the transition is currently running
da: Om overgangen kører lige nu

en: Whether rows should be expanded/collapsed when the pointer moves over them
da: Om rækker skal udfoldes/sammenfoldes når markøren bevæger sig over dem

en: Whether tabs should be shown
da: Om faneblade skal vises

en: Whether the GtkGLArea renders on each redraw
da: Om GtkGLArea'et optegnes ved hver opdatering

en: Whether the application has a selection
da: Om programmet har en markering

en: Whether the application prefers to have a dark theme.
da: Om programmet foretrækker at have et mørkt tema.

en: Whether the audio stream should be muted.
da: Om lydstrømmen skal være tavs.

en: Whether the background color fills the entire line height or only the height of the tagged characters
da: Om baggrundsfarven fylder hele linjehøjden eller kun højden af de mærkede tegn

en: Whether the border should be shown
da: Om kanten skal vises

en: Whether the buffer has some text currently selected
da: Om mellemlagret har noget tekst markeret i øjeblikket

en: Whether the button has a frame
da: Om knappen har en ramme

en: Whether the cell background color is set
da: Om cellebaggrundsfarven er indstillet

en: Whether the cell expands
da: Om cellen udvides

en: Whether the cell renderer is currently in editing mode
da: Om celletegneren pt. er i redigeringstilstand

en: Whether the child is revealed and the animation target reached
da: Om underelementet vises og animationsmålet nås

en: Whether the children should all be the same size
da: Om alle underelementerne skal have den samme størrelse

en: Whether the child’s tab should fill the allocated area
da: Om underelementets faneblad skal udfylde det tildelte område

en: Whether the column can be reordered around the headers
da: Om kolonnen kan omorganiseres efter overskrifterne

en: Whether the combo box draws a frame around the child
da: Om kombinationsfeltet tegner en ramme om underelementet

en: Whether the combobox should include an item that triggers a GtkAppChooserDialog
da: Om kombinationsboksen skal inkludere et element, der udløser en GtkAppChooserDialog

en: Whether the combobox should show the default application on top
da: Om kombinationsboksen skal vise standardprogrammet i toppen

en: Whether the combo’s dropdown is shown
da: Om kombinationsfeltets rullegardinsmenu vises

en: Whether the common prefix should be inserted automatically
da: Om standardpræfiks skal indsættes automatisk

en: Whether the completions should be shown in a popup window
da: Om fuldførelserne skal vises i et pop op-vindue

en: Whether the container should reveal the child
da: Om beholderen skal vise underelementet

en: Whether the context uses OpenGL or OpenGL ES
da: Om konteksten bruger OpenGL eller OpenGL ES

en: Whether the current value is displayed as a string next to the slider
da: Om den aktuelle værdi skal vises som en streng ved siden af skyderen

en: Whether the cursor should blink
da: Lad markøren blinke

en: Whether the device has a cursor
da: Om enheden har en markør

en: Whether the dialog is currently visible
da: Om dialogen i øjeblikket er synlig

en: Whether the dialog is modal
da: Om dialogen er modal

en: Whether the dialog should be modal
da: Om dialogen skal være modal

en: Whether the dialog supports selection
da: Om dialogen understøtter markering

en: Whether the direction of the sort indicators in list and tree views is inverted compared to the default (where down means ascending)
da: Om orienteringen af sorteringsindikatorerne i liste- og trævisninger vises omvendt i forhold til standarden (hvor ned betyder stigende)

en: Whether the dropdown button is sensitive when the model is empty
da: Om rullegardinsknappen er følsom, når modellen er tom

en: Whether the entry contents can be edited
da: Om indtastningsindholdet kan ændres

en: Whether the entry should grow and shrink with the content
da: Om tekstfeltets størrelse tilpasses indholdet

en: Whether the expander has been opened to reveal the child widget
da: Om udvideren er blevet åbnet for at afsløre underkontrollen

en: Whether the expander will resize the toplevel window upon expanding and collapsing
da: Hvorvidt udvideren vil ændre størrelse af topniveauvinduet ved udvidelse eller sammenfoldning

en: Whether the focus is in a descendant of the controllers widget
da: Om fokus er i et underelement af styringens kontrol

en: Whether the focus is in the controllers widget
da: Om fokus er i styringens kontrol

en: Whether the gesture handles only touch events
da: Om bevægelsen kun håndterer berøringshændelser

en: Whether the gesture is exclusive
da: Om bevægelsen er eksklusiv

en: Whether the header can be clicked
da: Om overskriften kan klikkes på

en: Whether the invisible character has been set
da: Om det usynlige tegn er blevet sat

en: Whether the keyboard caps lock is on
da: Om tastaturets caps lock er slået til

en: Whether the keyboard has bidi layouts
da: Om tastaturet har bidi-layout

en: Whether the keyboard num lock is on
da: Om tastaturets num lock er slået til

en: Whether the keyboard scroll lock is on
da: Om tastaturets scroll lock er slået til

en: Whether the label is drawn in the selected font
da: Om etiketten tegnes den valgte skrifttype

en: Whether the label is drawn with the selected font size
da: Om etiketten tegnes den valgte skriftstørrelse

en: Whether the label is in single line mode
da: Om etiketten er i enkeltlinje-tilstand

en: Whether the label text can be selected with the mouse
da: Om etiketteksten kan markeres med musen

en: Whether the mark has left gravity
da: Om dette mærke har venstrerettet tyngde

en: Whether the paned should have a prominent handle
da: Om rudekontrollen skal have et fremtrædende håndtag

en: Whether the pointer is in the controllers widget
da: Om markøren er i styringens kontrol

en: Whether the pointer is in the controllers widget or a descendant
da: Om markøren er i styringens kontrol eller en underkontrol

en: Whether the popup’s width should be a fixed width matching the allocated width of the combo box
da: Om pop oppen skal have en fast bredde svarende til kombinationsboksens tildelte bredde

en: Whether the preview text entry is shown or not
da: Om eksempel på indtastningsteksten vises eller ej

en: Whether the primary icon is activatable
da: Om det primære ikon kan aktiveres

en: Whether the primary icon is sensitive
da: Om det primære ikon er følsomt

en: Whether the progress is shown as text.
da: Om fremgang vises som tekst.

en: Whether the row represents a network location
da: Om rækken repræsenterer et netværkssted

en: Whether the scale has an origin
da: Om skalaen har et nulpunkt

en: Whether the screensaver is active
da: Om pauseskærmen er aktiv

en: Whether the search mode is on and the search bar shown
da: Om søgetilstanden er slået til, og søgebjælken vises

en: Whether the secondary icon is activatable
da: Om det sekundære ikon kan aktiveres

en: Whether the secondary icon is sensitive
da: Om det sekundære ikon er følsomt

en: Whether the selection should follow the pointer
da: Om markeringen skal følge markøren

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut for recent files
da: Om sidebjælken indeholder en indbygget genvej til seneste filer

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to manually enter a location
da: Om sidebjælken indeholder en indbygget genvej til manuelt at indtaste et sted

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to the Desktop folder
da: Om sidebjælken indeholder en indbygget genvej til skrivebordsmappen

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to the Trash location
da: Om sidebjælken indeholder en indbygget genvej til papirkurven

en: Whether the sidebar includes an item to show external locations
da: Om sidebjælken indeholder et element til at vise eksterne steder

en: Whether the sidebar includes an item to show starred files
da: Om sidebjælken indeholder et element til at vise filer med stjerne

en: Whether the spin button should update always, or only when the value is legal
da: Om rulleknappen altid skal opdatere sig eller kun når værdien er gyldig

en: Whether the spinner is active (ie. shown) in the cell
da: Om blokken er aktiv (dvs. vises) i cellen

en: Whether the spinner is spinning
da: Om rulleknappen ruller

en: Whether the stream contains audio
da: Om strømmen indeholder lyd

en: Whether the stream contains video
da: Om strømmen indeholder video

en: Whether the stream has finished initializing
da: Om strømmen er færdig med at initialisere

en: Whether the stream is playing
da: Om strømmen afspilles

en: Whether the swatch is selectable
da: Om farveprøven kan markeres

en: Whether the swatch should accept drops
da: Om farveprøven skal tillade slip

en: Whether the swatch should offer customization
da: Om farveprøven skal vise tilpasningsmuligheder

en: Whether the switch is on or off
da: Kom kontakten er slået til eller fra

en: Whether the tab is detachable
da: Om fanebladet kan hægtes af

en: Whether the tab is reorderable by user action
da: Om fanebladet kan omorganiseres af brugeren

en: Whether the text can be modified by the user
da: Om teksten kan ændres af brugeren

en: Whether the toplevel is the current active window
da: Om vinduet er det aktuelt aktive vindue

en: Whether the view is fetching networks
da: Om visningen henter netværk

en: Whether the view is loading locations
da: Om visningen indlæser steder

en: Whether the widget can accept the input focus
da: Om kontrollen tager mod indtastningsfokusset

en: Whether the widget can receive pointer events
da: Om kontrollen kan modtage markørhændelser

en: Whether the widget has any window buttons
da: Om kontrollen har nogen vinduesknapper

en: Whether the widget has the input focus
da: Om kontrollen har indtastningsfokusset

en: Whether the widget is in editing mode
da: Om kontrollen er i redigeringstilstand

en: Whether the widget is the default widget
da: Om kontrollen er den forvalgte kontrol

en: Whether the widget is visible
da: Om kontrollen er synlig

en: Whether the widget responds to input
da: Om kontrollen tager mod inddata

en: Whether the widget should grab focus when it is clicked with the mouse
da: Om kontrollen skal indfange fokus når den klikkes på med musen

en: Whether the widget should show all applications
da: Om kontrollen skal vise alle programmer

en: Whether the widget should show fallback applications
da: Om kontrollen skal vise reserveprogrammer

en: Whether the widget should show other applications
da: Om kontrollen skal vise andre programmer

en: Whether the widget should show recommended applications
da: Om kontrollen skal vise anbefalede programmer

en: Whether the widget should show the default application
da: Om kontrollen skal vise standardprogrammet

en: Whether the widget shows start or end portion of the decoration layout
da: Om kontrollen viser start- eller slutdel af dekorationslayout

en: Whether the window frame should have a close button
da: Om vinduesrammen skal have en luk-knap

en: Whether the window is fullscreen
da: Om vinduet er fuldskærm

en: Whether the window is maximized
da: Om vinduet er maksimeret

en: Whether the window should be decorated by the window manager
da: Om vinduet skal dekoreres af vindueshåndteringen

en: Whether there is a visible cursor following device motion
da: Om der er en synlig markør, som følger enhedens bevægelse

en: Whether this column is resizable
da: Om denne kolonne kan ændre størrelse

en: Whether this column is visible
da: Om denne kolonne er synlig

en: Whether this link has been visited.
da: Om dette link er blevet besøgt.

en: Whether this page is visible
da: Om denne side er synlig

en: Whether this page needs attention
da: Om denne side kræver opmærksomhed

en: Whether this row can be activated
da: Om denne række kan aktiveres

en: Whether this row can be selected
da: Om denne række kan vælges

en: Whether this tag affects background height
da: Om dette mærke påvirker baggrundshøjden

en: Whether this tag affects font fallback
da: Om dette mærke påvirker reserveskrifttype

en: Whether this tag affects font features
da: Om dette mærke påvirker skrifttypefunktioner

en: Whether this tag affects indentation
da: Om dette mærke påvirker indrykningen

en: Whether this tag affects insertion of hyphens
da: Om dette mærke påvirker indsættelse af bindestreger

en: Whether this tag affects letter spacing
da: Om dette mærke påvirker bogstavsmellemrum

en: Whether this tag affects line breaks
da: Om dette mærke påvirker linjeskift

en: Whether this tag affects line wrap mode
da: Om dette mærke påvirker linjedelingstilstanden

en: Whether this tag affects overlining
da: Om dette mærke påvirker overliggende linje

en: Whether this tag affects overlining color
da: Om dette mærke påvirker farve af overliggende linje

en: Whether this tag affects paragraph justification
da: Om dette mærke påvirker afsnitsjusteringen

en: Whether this tag affects rendering of invisible characters
da: Om dette mærke påvirker gengivelse af usynlige tegn

en: Whether this tag affects strikethrough
da: Om dette mærke påvirker gennemstregning

en: Whether this tag affects strikethrough color
da: Om dette mærke påvirker gennemstregningsfarven

en: Whether this tag affects tabs
da: Om dette mærke påvirker tabulatorer

en: Whether this tag affects text editability
da: Om dette mærke påvirker redigerbarhed for teksten

en: Whether this tag affects text visibility
da: Om dette mærke påvirker synligheden af teksten

en: Whether this tag affects the alignment mode
da: Om dette mærke påvirker justeringstilstanden

en: Whether this tag affects the background color
da: Om dette mærke påvirker baggrundsfarven

en: Whether this tag affects the ellipsize mode
da: Om dette mærke påvirker ellipsegørtilstanden

en: Whether this tag affects the font family
da: Om dette mærke påvirker skrifttypefamilien

en: Whether this tag affects the font size
da: Om dette mærke påvirker skriftstørrelsen

en: Whether this tag affects the font stretch
da: Om dette mærke påvirker strækningen af skrifttypen

en: Whether this tag affects the font style
da: Om dette mærke påvirker skriftstil

en: Whether this tag affects the font variant
da: Om dette mærke påvirker skrifttypevarianten

en: Whether this tag affects the font weight
da: Om dette mærke påvirker skrifttypevægten

en: Whether this tag affects the foreground color
da: Om dette mærke påvirker forgrundsfarven

en: Whether this tag affects the language the text is rendered as
da: Om dette mærke påvirker det sprog teksten optegnes som

en: Whether this tag affects the left margin
da: Om dette mærke påvirker den venstre margen

en: Whether this tag affects the number of pixels above lines
da: Om dette mærke påvirker antallet af punkter over linjer

en: Whether this tag affects the number of pixels between wrapped lines
da: Om dette mærke påvirker antallet af punkter mellem delte linjer

en: Whether this tag affects the paragraph background color
da: Om dette mærke påvirker paragraf-baggrundsfarven

en: Whether this tag affects the right margin
da: Om dette mærke påvirker den højre margen

en: Whether this tag affects the rise
da: Om dette mærke påvirker grundlinjeafstanden

en: Whether this tag affects underlining
da: Om dette mærke påvirker understregning

en: Whether this tag affects underlining color
da: Om dette mærke påvirker understregningsfarven

en: Whether this tag scales the font size by a factor
da: Om dette mærke skalerer skriftstørrelsen med en givet faktor

en: Whether this text is hidden.
da: Om denne tekst skjules.

en: Whether this widget has a tooltip
da: Om denne kontrol har et værktøjstip

en: Whether to activate the default widget (such as the default button in a dialog) when Enter is pressed
da: Om den forvalgte kontrol (som f.eks. den forvalgte knap i en dialog) aktiveres når der trykkes på returtasten

en: Whether to allow multiple files to be selected
da: Om det er muligt at vælge mere end én fil

en: Whether to antialias Xft fonts; 0=no, 1=yes, -1=default
da: Om Xft-skrifttyper skal udjævnes; 0 = nej, 1 = ja, -1 = standard

en: Whether to dismiss the popover on outside clicks
da: Om pop-over'en skal lukkes ved klik udenfor

en: Whether to display a fill level indicator graphics on trough.
da: Om der vises en grafisk indikator af fyldningsniveauet i fordybningen.

en: Whether to display the column
da: Om kolonnen skal vises

en: Whether to draw a frame around the contents
da: Om der skal tegnes en ramme omkring indholdet

en: Whether to draw an arrow
da: Om der skal tegnes en pil

en: Whether to enable selection of multiple items by dragging the mouse pointer
da: Om det er muligt at vælge mere end et objekt ved at trække musemarkøren

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
da: Om animationer skal slås til for hele værktøjssættet.

en: Whether to expand the child’s tab
da: Om underelementets faneblad skal udfoldes

en: Whether to force cells to be drawn in a sensitive state
da: Om celler skal tvinges til at blive tegnet i sensitiv tilstand

en: Whether to hide on outside clicks
da: Om den skal skjules når der klikkes uden for

en: Whether to hint Xft fonts; 0=no, 1=yes, -1=default
da: Om Xft-skrifttyper skal hintes; 0 = nej, 1 = ja, -1 = standard

en: Whether to include a standard close button
da: Om der skal være en standardlukkeknap

en: Whether to insert hyphens at breaks.
da: Om der skal indsættes bindestreger ved ombrydninger.

en: Whether to keep all text in a single paragraph
da: Om hele teksten skal bevares i et enkelt afsnit

en: Whether to play any event sounds at all
da: Om der skal afspilles hændelseslyde overhovedet

en: Whether to play event sounds as feedback to user input
da: Om der skal afspilles hændelseslyde som tilbagemelding på brugerinddata

en: Whether to prefer the icon over text
da: Om der skal foretrækkes ikon frem for tekst

en: Whether to request enough space for every row in the model
da: Om der skal forespørges om nok plads til alle rækker i modellen

en: Whether to restrict the upper boundary to the fill level.
da: Hvorvidt den øvre grænse begrænses til fyldningsniveauet.

en: Whether to scroll when the focus changes
da: Om der skal rulles ved ændring af fokus

en: Whether to select family, face or font
da: Om der skal vælges skrifttypefamilie, skriftform eller skrifttype

en: Whether to select the contents of a selectable label when it is focused
da: Om indholdet af en markérbar etiket markeres når den fokuseres

en: Whether to select the contents of an entry when it is focused
da: Om indholdet af indtastningsfeltet markeres når feltet modtager fokus

en: Whether to show a search entry in the popup
da: Om der skal vises et søgetekstfelt i pop op'en

en: Whether to show a sort indicator
da: Om sorteringsindikatoren skal vises

en: Whether to show an icon for Emoji
da: Om der skal vises et ikon for emoji

en: Whether to show an icon for revealing the content
da: Om der skal vises et ikon som afslører indholdet

en: Whether to show cursor in text
da: Om markøren skal vises i tekst

en: Whether to show the close button in the toolbar
da: Om lukkeknappen skal vises i værktøjslinjen

en: Whether to show the color editor right away
da: Om farveredigeringen skal vises med det samme

en: Whether to show title buttons
da: Om titelknapper skal vises

en: Whether to sort smaller numbers first
da: Om mindre tal skal sorteres først

en: Whether to strike through the text
da: Om der teksten skal streges over

en: Whether to suggest Emoji replacements
da: Om der skal foreslås substitutioner af emoji

en: Whether to truncate multiline pastes to one line.
da: Om der ved indsættelse af flere linjer skal afkortes til en linje.

en: Whether to use a monospace font
da: Om der skal bruges fastbreddeskrift

en: Whether to use icon names fallback
da: Om der skal bruges reserveikonnavne

en: Whether to use overlay scrollbars
da: Om der skal bruges overlejrede rullebjælker

en: Whether to use symbolic icons
da: Om der skal bruges symbolske ikoner

en: Whether to use the hexpand property
da: Om egenskaben hexpand skal bruges

en: Whether to use the vexpand property
da: Om egenskaben vexpand skal bruges

en: Whether to wrap lines never, at word boundaries, or at character boundaries
da: Om linjer skal brydes mellem ord, mellem tegn eller aldrig

en: Whether to wrap the license text.
da: Om licensteksten skal ombrydes.

en: Whether tree lines should be drawn in the tree view
da: Om der skal tegnes trælinjer i trævisningen

en: Whether two cursors should be displayed for mixed left-to-right and right-to-left text
da: Vis to markører for blandet venstre-mod-højre- og højre-mod-venstre-tekst

en: Whether widget wants more horizontal space
da: Om kontrollen ønsker mere vandret plads

en: Whether widget wants more vertical space
da: Om kontrollen ønsker mere lodret plads

en: Which IM module should be used
da: Hvilket IM-modul der skal bruges

en: Which IM module should be used by default
da: Hvilket IM-modul der skal bruges som standard

en: Which side of the notebook holds the tabs
da: Hvilken side af notesbogen der indeholder fanebladene

en: Wide Handle
da: Bredt håndtag

en: Widget
da: Kontrol

en: Widget name
da: Kontrolnavn

en: Widget the gesture relates to
da: Kontrollen, som bevægelsen relaterer til

en: Widget to put in column header button instead of column title
da: Kontrol som skal anbringes i knappen i toppen af kolonnen i stedet for kolonnens titel

en: Widget used for display
da: Kontrol der skal vises

en: Widget’s default text
da: Kontrollens standardtekst

en: Width
da: Bredde

en: Width In Characters
da: Bredde i tegn

en: Width for each item
da: Bredden for hvert objekt

en: Width in chars
da: Bredde i tegn

en: Width of the left margin in pixels
da: Bredde på venstre margen i skærmpunkter

en: Width of the right margin in pixels
da: Bredde på højre margen i skærmpunkter

en: Width request
da: Breddeforespørgsel

en: Window Placement
da: Vinduesposition

en: Window Title
da: Vinduestitel

en: Window Type
da: Vinduestype

en: Wrap
da: Ombryd

en: Wrap Mode
da: Ombrydningstilstand

en: Wrap license
da: Ombryd licensen

en: Wrap mode
da: Ombrydningstilstand

en: Wrap mode set
da: Ombrydningstilstand sat

en: Wrap width
da: Ombrydningsbredde

en: X Alignment of the column header text or widget
da: Vandret justering for kolonneoverskriftens tekst eller kontrol

en: X align
da: Vandret justering

en: X alignment of the child
da: Justering af x for underkontrol

en: X position
da: x-position

en: XDG sound theme name
da: XDG-lydskemanavn

en: Xft Antialias
da: Xft-udjævning

en: Xft DPI
da: Xft-DPI

en: Xft Hint Style
da: Xft-hintgrad

en: Xft Hinting
da: Xft-hinting

en: Xft RGBA
da: Xft-RGBA

en: Y align
da: Lodret justering

en: Y alignment of the child
da: Justering af y for underkontrol

en: Year
da: År

en: Your description here
da: Din beskrivelse her

en: attributes
da: attributter

en: autoexpand
da: automatisk udfoldelse

en: bytes containing the UI definition
da: byte som indeholder UI-definitionen

en: column gets share of extra width
da: kolonne får del af ekstra bredde

en: error
da: fejl

en: file
da: fil

en: gl-context
da: gl-kontekst

en: has map
da: har kort

en: height
da: højde

en: hints
da: fif

en: loading
da: indlæser

en: magnification
da: forstørrelse

en: mode
da: tilstand

en: monitored
da: overvåget

en: paintable
da: tegneelement

en: passthrough
da: videresend

en: resize
da: ændr størrelse

en: resource containing the UI definition
da: ressource som indeholder UI-definitionen

en: scope to use when instantiating listitems
da: kontekst som bruges ved instantiering af listeelementer

en: transform
da: transformation

en: visible
da: synlig

en: width
da: bredde
