iso_3166-2 - en to de translation catalogue (917 entries)

en: 'Ajmān
de: Adschman

en: Abkhazia
de: Abchasien

en: Abruzzo
de: Abruzzen

en: Abuja Capital Territory
de: Hauptstadtterritorium Abuja

en: Abū Ȥaby [Abu Dhabi]
de: Abu Dhabi

en: Ad Dawhah
de: Doha

en: Ad Dākhilīya
de: Ad Dākhilīyya

en: Adygeya, Respublika
de: Republik Adygeja

en: Aḑ Ḑāli‘
de: Aḑ-Ḑāli‘

en: Agalega Islands
de: Agalega-Inseln

en: Agio Oros
de: Athos

en: Agnébi (Région de l')
de: Agnéby (Région de l')

en: Agrigento
de: Agrigent

en: Ahvenanmaan maakunta
de: Åland

en: Ailinglaplap
de: Ailinginae

en: Aitolia kai Akarnania
de: Ätolien-Akarnanien

en: Ajaria
de: Adscharien

en: Al Anbar
de: Al-Anbar

en: Al Balqā'
de: Al-Balqa

en: Al Basrah
de: Basra

en: Al Bayḑā'
de: Al-Bayḑā'

en: Al Baḩr al Aḩmar
de: Al-Baḩr al-Aḩmar

en: Al Baṭḩah
de: Batha

en: Al Buḩayrah
de: Lac

en: Al Buraymī
de: Al Buraimī

en: Al Bāhah
de: Al-Baha

en: Al Bāţinah
de: Al Bāţina

en: Al Fujayrah
de: Fudschaira

en: Al Hasakah
de: Al-Hasaka

en: Al Jabal al Akhḑar
de: Al Dschabal al Achḑar

en: Al Jabal al Gharbī
de: Al Dschabal al Gharbī

en: Al Jahrrā’
de: al-Dschahra

en: Al Jawf
de: Dschauf

en: Al Jazīrah
de: al-Dschazira

en: Al Jifārah
de: Al Dschifāra

en: Al Jufrah
de: Al Dschufra

en: Al Karak
de: Al-Karak

en: Al Kharţūm
de: Al-Chartum

en: Al Kufrah
de: Al Kufra

en: Al Kuwayt (Al ‘Āşimah)
de: al-Kuwait (Al ‘Āşimah)

en: Al Ladhiqiyah
de: Latakia

en: Al Madīnah
de: Medina

en: Al Mafraq
de: Al-Mafraq

en: Al Mahrah
de: Al-Mahra

en: Al Marj
de: Al Mardsch

en: Al Marqab
de: Al Murgub

en: Al Maḩwīt
de: Al-Maḩwīt

en: Al Muthanna
de: Al-Muthanna

en: Al Qadisiyah
de: Al-Qādisiyya

en: Al Qaşīm
de: Qasim

en: Al Qaḑārif
de: Al-Qadarif

en: Al Qunaytirah
de: Al-Qunaitira

en: Al Wakrah
de: al-Wakra

en: Al Ḥudūd ash Shamāliyah
de: Al-Hudud asch-schamaliyya

en: Al Ḩudaydah
de: Al-Ḩudaida

en: Al ‘Aqabah
de: Aqaba

en: Alger
de: Algier

en: Almaty oblysy
de: Provinz Almaty

en: Altay, Respublika
de: Republik Altai

en: Altayskiy kray
de: Region Altai

en: Alytaus Apskritis
de: Bezirk Alytus

en: American Samoa
de: Amerikanisch-Samoa

en: Amurskaya oblast'
de: Oblast Amur

en: An Najef
de: Nadschaf

en: An Nuqaţ al Khams
de: An Nuqaţ al Chams

en: An Nīl
de: An-Nīl

en: An Nīl al Abyaḑ
de: An-Nīl al-Abyaḑ

en: An Nīl al Azraq
de: An-Nīl al-Azraq

en: Anatoliki Makedonia kai Thraki
de: Ostmakedonien und Thrakien

en: Andalucía
de: Andalusien

en: Andaman and Nicobar Islands
de: Andamanen und Nikobaren

en: Andjazîdja (Anjazījah)
de: Grande Comore

en: Andjouân (Anjwān)
de: Andjouân

en: Anhui Sheng
de: Anhui

en: Ansabā
de: Anseba

en: Aqmola oblysy
de: Provinz Aqmola

en: Aqtöbe oblysy
de: Provinz Aqtöbe

en: Ar Raqqah
de: Ar Raqqa

en: Ar Rayyan
de: ar-Rayyan

en: Ar Riyāḍ
de: Riad

en: Aragacotn
de: Aragazotn

en: Aragón
de: Aragonien

en: Argolida
de: Argolis

en: Arhangay
de: Archangai

en: Arkadia
de: Arkadien

en: Arkhangel'skaya oblast'
de: Oblast Archangelsk

en: Armavir
de: Armawir

en: Arunachal Pradesh
de: Arunāchal Pradesh

en: As Sulaymaniyah
de: As-Sulaimaniyya

en: As Suwayda'
de: As-Suwaida

en: Ash Shamal
de: asch-Schamal

en: Ash Shamālīyah
de: asch-Schamaliyya

en: Ash Shāriqah
de: Schārdscha

en: Assa-Zag (EH-partial)
de: Assa-Zag (teilweise EH)

en: Astrakhanskaya oblast'
de: Oblast Astrachan

en: Asturias
de: Asturien

en: Asturias, Principado de
de: Asturien

en: At Ta'mim
de: At-Ta'mim

en: Attiki
de: Attika

en: Atyraū oblysy
de: Provinz Atyraū

en: Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)
de: Autonome Region Muslimisches Mindanao (ARMM)

en: Ayeyarwady
de: Irawadi

en: Az Zarqā'
de: Zarqa

en: Az Zāwiyah
de: Az Zāwiya

en: Azad Kashmir
de: Asad Kaschmir

en: Az̧ Z̧āhirah
de: Az̧ Z̧āhira

en: Aţ Ţafīlah
de: At-Tafila

en: Badakhshān
de: Badakschān

en: Baghdad
de: Bagdad

en: Baghlān
de: Baglān

en: Bahoruco
de: Baoruco

en: Baḩr al Ghazāl
de: Baḩr al-Ghazel

en: Baker Island
de: Baker-Insel

en: Balears
de: Balearen

en: Balkh
de: Balch

en: Balochistan
de: Belutschistan

en: Banghāzī
de: Benghāzī

en: Banskobystrický kraj
de: Bezirk Banská Bystrica

en: Banteay Mean Chey
de: Banteay Meanchey

en: Barisal
de: Barishal

en: Bashkortostan, Respublika
de: Republik Baschkortostan

en: Basilicata
de: Basilikata

en: Basnāhira paḷāta
de: Westprovinz

en: Batys Quzaqstan oblysy
de: Provinz Westkasachstan

en: Bayan-Ölgiy
de: Bajan-Ölgii

en: Bayanhongor
de: Bajanchongor

en: Beijing Shi
de: Peking

en: Belgorodskaya oblast'
de: Oblast Belgorod

en: Beograd
de: Belgrad

en: Beyrouth
de: Beirut

en: Bishkek
de: Bischkek

en: Bjelovarsko-bilogorska županija
de: Gespanschaft Bjelovar-Bilogora

en: Blagoevgrad
de: Blagoewgrad

en: Blekinge län
de: Provinz Blekinge

en: Bolikhamxai
de: Bolikhamsai

en: Bolzano
de: Bozen

en: Borski okrug
de: Bezirk Bor

en: Bosansko-podrinjski kanton
de: Kanton Bosnisches Podrinje

en: Brabant wallon
de: Wallonisch-Brabant

en: Braničevski okrug
de: Bezirk Braničevo

en: Bratislavský kraj
de: Preßburger Bezirk

en: Brodsko-posavska županija
de: Gespanschaft Brod-Posavina

en: Bryanskaya oblast'
de: Oblast Brjansk

en: Brčko distrikt
de: Brčko-Distrikt

en: București
de: Bukarest

en: Bulqizë
de: Bulqiza

en: Buryatiya, Respublika
de: Republik Burjatien

en: Busan Gwang'yeogsi
de: Provinz Busan

en: Béqaa
de: Bekaa

en: Bāmyān
de: Bamiyan

en: Bīnshangul Gumuz
de: Benishangul-Gumuz

en: Būrkū
de: Borkou

en: Būshehr
de: Buschehr

en: Calabria
de: Kalabrien

en: California
de: Kalifornien

en: Campania
de: Kampanien

en: Canarias
de: Kanaren

en: Cantabria
de: Kantabrien

en: Capital Territory (Honiara)
de: Hauptstadt (Honiara)

en: Cargados Carajos Shoals
de: »Cargados Carajos«-Schar

en: Castilla y León
de: Kastilien und León

en: Castilla-La Mancha
de: Kastilien-La Mancha

en: Catalunya
de: Katalonien

en: Central Singapore
de: Zentral Singapur

en: Chahār Mahāll va Bakhtīārī
de: Tschahār Mahāl und Bachtīyārī

en: Chandigarh
de: Chandīgarh

en: Chatham Islands Territory
de: Chatham Islands Territorium

en: Chechenskaya Respublika
de: Republik Tschetschenien

en: Chelyabinskaya oblast'
de: Oblast Tscheljabinsk

en: Cherkas'ka Oblast'
de: Oblast Tscherkassy

en: Chernihivs'ka Oblast'
de: Oblast Tschernihiw

en: Chernivets'ka Oblast'
de: Oblast Tscherniwzi

en: Chhattisgarh
de: Chhattīsgarh

en: Chhukha
de: Chukha

en: Chiay City
de: Stadt Chiay

en: Chongqing Shi
de: Chongqing

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
de: Autonomer Kreis Tschuktschen

en: Chuvashskaya Respublika
de: Republik Tschuwaschien

en: Chü
de: Tschüi

en: City of Freeport
de: Freeport

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
de: Autonome Stadt Buenos Aires

en: Ciudad de La Habana
de: Havanna (Stadt)

en: Ciudad de México
de: Mexiko-Stadt

en: Connacht
de: Cork

en: Cordoba
de: Córdoba

en: Corse
de: Korsika

en: Crooked Island and Long Cay
de: Crooked Island und Long Cay

en: Cuando-Cubango
de: Cuando Cubango

en: Culfa
de: Julfa

en: Cəlilabab
de: Cəlilabad

en: Dadra and Nagar Haveli
de: Dādra und Nagar Haveli

en: Daegu Gwang'yeogsi
de: Provinz Daegu

en: Daejeon Gwang'yeogsi
de: Provinz Daejeon

en: Dagestan, Respublika
de: Republik Dagestan

en: Dakuṇu paḷāta
de: Südprovinz

en: Dalarnas län
de: Provinz Dalarna

en: Daman and Diu
de: Daman und Diu

en: Darhan uul
de: Darchan-Uul

en: Darnah
de: Darna

en: Dayr az Zawr
de: Dair az-Zaur

en: Deir El Balah
de: Dair al-Balah

en: Delvinë
de: Delvina

en: Dhawalagiri
de: Dhaulagiri

en: Dibër
de: Dibra

en: Dimashq
de: Dimaschq

en: Djibouti
de: Dschibuti

en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
de: Oblast Dnipropetrowsk

en: Dobrich
de: Dobritsch

en: Dodekanisos
de: Dodekanes

en: Dolnośląskie
de: Niederschlesien

en: Donets'ka Oblast'
de: Oblast Donezk

en: Dornogovi
de: Dorno-Gobi

en: Dubayy
de: Dubai

en: Dubrovačko-neretvanska županija
de: Gespanschaft Dubrovnik-Neretva

en: Dundgovi
de: Dund-Gobi

en: Dytiki Ellada
de: Westgriechenland

en: Dytiki Makedonia
de: Westmakedonien

en: Dzavhan
de: Zawchan

en: Dāykundī
de: Dāikondī

en: Eastern Cape
de: Ostkap

en: Enewetak
de: Eniwetok

en: England and Wales
de: England und Wales

en: Entre Rios
de: Entre Ríos

en: Erevan
de: Jerewan

en: Es-Semara (EH-partial)
de: Es-Semara (teilweise EH)

en: Etelä-Karjala
de: Südkarelien

en: Etelä-Pohjanmaa
de: Südösterbotten

en: Etelä-Savo
de: Südsavo

en: Evvoias
de: Euböa

en: Federacija Bosne i Hercegovine
de: Föderation Bosnien und Herzegowina

en: Federally Administered Tribal Areas
de: Stammesgebiete unter Bundesverwaltung

en: Firenze
de: Florenz

en: Free State
de: Freistaat

en: Fribourg
de: Freiburg

en: Friuli-Venezia Giulia
de: Friaul-Julisch Venetien

en: Fujian Sheng
de: Fujian

en: Gabrovo
de: Gabrowo

en: Galicia
de: Galicien

en: Gang'weondo
de: Gangwondo

en: Gansu Sheng
de: Gansu

en: Gegarkunik'
de: Gegharkunik

en: Genova
de: Genua

en: Genève
de: Genf

en: Gilbert Islands
de: Gilbertinseln

en: Gipuzkoa
de: Guipúzcoa

en: Gisborne District
de: Region Gisborne

en: Gjirokastër
de: Gjirokastra

en: Gorizia
de: Görz

en: Gorno-Badakhshan
de: Berg-Badachschan

en: Gotlands län
de: Provinz Gotland

en: Govi-Altay
de: Gobi-Altai

en: Govi-Sumber
de: Gobi-Sümber

en: Grad Zagreb
de: Stadt Zagreb

en: Great Britain
de: Großbritannien

en: Gribingui
de: Nana-Grébizi

en: Guangdong Sheng
de: Guangdong

en: Guangxi Zhuangzu Zizhiqu
de: Guangxi

en: Guelmim-Oued Noun (EH-partial)
de: Guelmim-Oued Noun (teilweise EH)

en: Guizhou Sheng
de: Guizhou

en: Gujarat
de: Gujarāt

en: Guria
de: Gurien

en: Guyane (française)
de: Französisch-Guayana

en: Gwangju Gwang'yeogsi
de: Provinz Gwangju

en: Gävleborgs län
de: Provinz Gävleborg

en: Gālla
de: Galle

en: Găgăuzia, Unitatea teritorială autonomă
de: Autonome territoriale Einheit Gagausien

en: HaDarom
de: Südbezirk

en: HaMerkaz
de: Zentralbezirk

en: HaZafon
de: Nordbezirk

en: Hainan Sheng
de: Hainan

en: Hainaut
de: Hennegau

en: Halab
de: Aleppo

en: Hallands län
de: Provinz Halland

en: Hamah
de: Hama

en: Hamgyŏng-bukto
de: Hamgyŏng-pukto

en: Harjumaa
de: Harju

en: Haryana
de: Haryāna

en: Haskovo
de: Chaskowo

en: Hebei Sheng
de: Hebei

en: Hefa
de: Haifa

en: Heilongjiang Sheng
de: Heilongjiang

en: Henan Sheng
de: Henan

en: Hentiy
de: Chentii

en: Hercegovačko-neretvanski kanton
de: Kanton Herzegowina-Neretva

en: Hiiumaa
de: Hiiu

en: Himachal Pradesh
de: Himāchal Pradesh

en: Hodh el Charbi
de: Hodh el Gharbi

en: Hong Kong SAR (see also separate country code entry under HK)
de: Hong Kong SAR (siehe auch den separaten Ländercode-Eintrag unter HK)

en: Horad Minsk
de: Stadt Minsk

en: Hovd
de: Chowd

en: Howland Island
de: Howland-Insel

en: Hsinchui City
de: Stadt Hsinchu

en: Hubei Sheng
de: Hubei

en: Hunan Sheng
de: Hunan

en: Hwanghae-bukto
de: Hwanghae-pukto

en: Hövsgöl
de: Chöwsgöl

en: Hārerī Hizb
de: Harar

en: Ida-Virumaa
de: Ida-Viru

en: Ileia
de: Elis

en: Illes Balears
de: Balearische Inseln

en: Imeret’i
de: Imeretien

en: Incheon Gwang'yeogsi
de: Provinz Incheon

en: Innīdī
de: Ennedi

en: Ionia Nisia
de: Ionische Inseln

en: Ipeiros
de: Epirus

en: Irakleio
de: Iraklio

en: Irkutiskaya oblast'
de: Oblast Irkutsk

en: Istarska županija
de: Gespanschaft Istrien

en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
de: Oblast Iwano-Frankiwsk

en: Ivanovskaya oblast'
de: Oblast Iwanowo

en: Jabat
de: Jabwot

en: Jablanički okrug
de: Bezirk Jablaniča

en: Jalal-Abad
de: Dschalalabat

en: Jammu and Kashmir
de: Jammu und Kashmīr

en: Jan Mayen (Arctic Region)
de: Jan Mayen (Arktische Region)

en: Janūb Dārfūr
de: Dschanub Darfur

en: Janūb Kurdufān
de: Dschanub Kurdufan

en: Janūbī al Baḩrī al Aḩmar
de: Debubawi Kayih Bahri

en: Jarash
de: Dscharasch

en: Jarvis Island
de: Jarvis-Insel

en: Jawa
de: Java

en: Jenin
de: Dschenin

en: Jeonranamdo
de: Jeollanamdo

en: Jiangsu Sheng
de: Jiangsu

en: Jiangxi Sheng
de: Jiangxi

en: Jilin Sheng
de: Jilin

en: Johnston Atoll
de: Johnston-Atoll

en: Jonglei
de: Dschunqali

en: Jowzjān
de: Juzjān

en: Južnobanatski okrug
de: Bezirk Južni Bačka

en: Južnobački okrug
de: Bezirk Južna Bačka

en: Jämtlands län
de: Provinz Jämtland

en: Järvamaa
de: Järva

en: Jõgevamaa
de: Jõgeva

en: Jönköpings län
de: Provinz Jönköpings

en: Jīzan
de: Dschaizan

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
de: Republik Kabardino-Balkarien

en: Kach Kong
de: Koh Kong

en: Kakhet’i
de: Kachetien

en: Kaliningradskaya oblast'
de: Oblast Kaliningrad

en: Kalmar län
de: Provinz Kalmar

en: Kalmykiya, Respublika
de: Republik Kalmückien

en: Kaluzhskaya oblast'
de: Oblast Kaluga

en: Kamchatskiy kray
de: Region Kamtschatka

en: Kanton br. 10 (Livanjski kanton)
de: Kanton 10 (Kanton Livno)

en: Kaohsiung City
de: Stadt Kaohsiung

en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
de: Republik Karatschai-Tscherkessien

en: Kardzhali
de: Kardschali

en: Kareliya, Respublika
de: Republik Karelien

en: Karlovačka županija
de: Gespanschaft Karlovac

en: Karnataka
de: Karnātaka

en: Kauno Apskritis
de: Bezirk Kaunas

en: Kavajë
de: Kavaja

en: Kaḷutara
de: Kaluthara

en: Keelung City
de: Stadt Keelung

en: Kefallonia
de: Kefallinia

en: Kemerovskaya oblast'
de: Oblast Kemerowo

en: Kentriki Makedonia
de: Zentralmakedonien

en: Kerkyra
de: Korfu

en: Kermānshāh
de: Kermānschāh

en: Keski-Pohjanmaa
de: Mittelösterbotten

en: Keski-Suomi
de: Mittelfinnland

en: Khabarovskiy kray
de: Region Chabarowsk

en: Khakasiya, Respublika
de: Republik Chakassien

en: Khammouan
de: Khammuan

en: Khan Yunis
de: Chan Yunis

en: Khanty-Mansiysky avtonomnyy okrug-Yugra
de: Autonomer Kreis Chanten und Mansen

en: Kharkivs'ka Oblast'
de: Oblast Charkiw

en: Khatlon
de: Chatlon

en: Khersons'ka Oblast'
de: Oblast Cherson

en: Khmel'nyts'ka Oblast'
de: Oblast Chmelnyzkyj

en: Khorāsān-e Janūbī
de: Süd-Chorasan

en: Khorāsān-e Razavī
de: Razavi-Chorasan

en: Khorāsān-e Shemālī
de: Nord-Chorasan

en: Khōst
de: Chost

en: Khūzestān
de: Chūzestān

en: Kingman Reef
de: Kingman-Riff

en: Kirovohrads'ka Oblast'
de: Oblast Kirowohrad

en: Kirovskaya oblast'
de: Oblast Kirow

en: Klaipėdos Apskritis
de: Bezirk Klaipėda

en: Kohgīlūyeh va Būyer Ahmad
de: Kohkīlūyeh und Būyer Ahmad

en: Kolonjë
de: Kolonja

en: Kolubarski okrug
de: Bezirk Kolubara

en: Komi, Respublika
de: Republik Komi

en: Koprivničko-križevačka županija
de: Gespanschaft Koprivnica-Križevci

en: Korçë
de: Korça

en: Kosovo-Metohija
de: Kosovo

en: Kosovski okrug
de: Bezirk Kosovo

en: Kosovsko-Mitrovački okrug
de: Bezirk Kosovska Mitrovica

en: Kosovsko-Pomoravski okrug
de: Bezirk Kosovo-Pomoravlje

en: Kostromskaya oblast'
de: Oblast Kostroma

en: Kotayk'
de: Kotajk'

en: Košický kraj
de: Kaschauer Landschaftsverband

en: Krachoh
de: Kratie

en: Krapinsko-zagorska županija
de: Gespanschaft Krapina-Zagorje

en: Krasnodarskiy kray
de: Region Krasnodar

en: Krasnoyarskiy kray
de: Region Krasnojarsk

en: Kriti
de: Kreta

en: Krong Kaeb
de: Stadt Kep

en: Krong Pailin
de: Stadt Pailin

en: Krong Preah Sihanouk
de: Stadt Sihanoukville

en: Kronobergs län
de: Provinz Kronoberg

en: Krujë
de: Kruja

en: Krung Thep Maha Nakhon Bangkok
de: Bangkok

en: Kujawsko-pomorskie
de: Kujawien-Pommern

en: Kunduz
de: Kundus

en: Kurganskaya oblast'
de: Oblast Kurgan

en: Kurskaya oblast'
de: Oblast Kursk

en: Kuruṇægala
de: Kurunegala

en: Kuçovë
de: Kuçova

en: Kyklades
de: Kykladen

en: Kyustendil
de: Kjustendil

en: Kyïvs'ka Oblast'
de: Oblast Kiew

en: Kyïvs'ka mis'ka rada
de: Stadt Kiew

en: Kægalla
de: Kegalle

en: Kānim
de: Kanem

en: Kŏḷamba
de: Colombo

en: Kǝngǝrli
de: Kengerli

en: K’vemo K’art’li
de: Niederkartlien

en: L'vivs'ka Oblast'
de: Oblast Lwiw

en: Lakonia
de: Lakonien

en: Lappi
de: Lappland

en: Lazio
de: Latium

en: Laâyoune-Sakia El Hamra (EH-partial)
de: Laâyoune-Sakia El Hamra (teilweise EH)

en: Laḩij
de: Lahidsch

en: Leningradskaya oblast'
de: Oblast Leningrad

en: Lesvos
de: Lesbos

en: Lezhë
de: Lezha

en: Lhuentse
de: Lhuntse

en: Liaoning Sheng
de: Liaoning

en: Liban-Nord
de: Nord-Libanon

en: Liban-Sud
de: Süd-Libanon

en: Liguria
de: Ligurien

en: Line Islands
de: Linieinseln

en: Lipetskaya oblast'
de: Oblast Lipezk

en: Lisboa
de: Lissabon

en: Liège
de: Lüttich

en: Ličko-senjska županija
de: Gespanschaft Lika-Senj

en: Lombardia
de: Lombardei

en: Lory
de: Lori

en: Louang Namtha
de: Luang Namtha

en: Louangphabang
de: Luang Prabang

en: Lovech
de: Lowetsch

en: Lubelskie
de: Lublin

en: Lubuskie
de: Lebus

en: Luhans'ka Oblast'
de: Oblast Luhansk

en: Lushnjë
de: Lushnja

en: Luxembourg
de: Luxemburg

en: Lääne-Virumaa
de: Lääne-Viru

en: Läänemaa
de: Lääne

en: Lōgar
de: Lugar

en: Lūqūn al Gharbī
de: Logone Occidental

en: Lūqūn ash Sharqī
de: Logone Oriental

en: Macao SAR (see also separate country code entry under MO)
de: Macao SAR (siehe auch den separaten Ländercode-Eintrag unter MO)

en: Madhya Pashchimanchal
de: Entwicklungsregion Madhya Pashchim

en: Madhyama paḷāta
de: Zentralprovinz

en: Madrid, Comunidad de
de: Madrid

en: Magadanskaya oblast'
de: Oblast Magadan

en: Magway
de: Magwe

en: Maharashtra
de: Mahārāshtra

en: Makkah
de: Mekka

en: Malange
de: Malanje

en: Mallakastër
de: Mallakastra

en: Maluku
de: Molukken

en: Malësi e Madhe
de: Malësia e Madhe

en: Mangghystaū oblysy
de: Provinz Mangghystaū

en: Mannārama
de: Mannar

en: Mantova
de: Mantua

en: Maputo (city)
de: Maputo (Stadt)

en: Marche
de: Marken

en: Marijampolės Apskritis
de: Bezirk Marijampolė

en: Mariy El, Respublika
de: Republik Mari El

en: Marlborough District
de: Region Marlborough

en: Masqaţ
de: Maskat

en: Maysan
de: Maisan

en: Mazowieckie
de: Masowien

en: Mačvanski okrug
de: Bezirk Mačvan

en: Małopolskie
de: Kleinpolen

en: Ma‘ān
de: Ma'an

en: Meghalaya
de: Meghālaya

en: Melaka
de: Malakka

en: Messinia
de: Messenien

en: Međimurska županija
de: Gespanschaft Međimurje

en: Midway Islands
de: Midwayinseln

en: Milano
de: Mailand

en: Mirditë
de: Mirdita

en: Mişrātah
de: Mişrāta

en: Mondol Kiri
de: Mondulkiri

en: Mont-Liban
de: Libanonberg

en: Monte-Carlo
de: Monte Carlo

en: Monza e Brianza
de: Monza und Brianza

en: Moravički okrug
de: Bezirk Moraviča

en: Mordoviya, Respublika
de: Republik Mordwinien

en: Moskovskaya oblast'
de: Oblast Moskau

en: Moskva
de: Moskau

en: Moûhîlî (Mūhīlī)
de: Mohéli

en: Mts’khet’a-Mt’ianet’i
de: Mingrelien und Oberswanetien

en: Mubārak al Kabīr
de: Mubarak al-Kabir

en: Mulativ
de: Mullativu

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
de: Provinz Lima

en: Murmanskaya oblast'
de: Oblast Murmansk

en: Murzuq
de: Murzuk

en: Mykolaïvs'ka Oblast'
de: Oblast Mykolajiw

en: Māndūl
de: Māndoūl

en: Mātara
de: Mathara

en: Māyū Kībbī al Gharbī
de: Māyū Kībbī al-Gharbī

en: Māyū Kībbī ash Sharqī
de: Māyū Kībbī asch-Scharqī

en: Nabatîyé
de: Nabatäa

en: Najrān
de: Nadschran

en: Namdrik
de: Namorik

en: Naouri
de: Nahouri

en: Napoli
de: Neapel

en: Nasŏn (Najin-Sŏnbong)
de: Rasŏn (Rajin-Sŏnbong)

en: Navassa Island
de: Navassa-Insel

en: Naxçıvan
de: Nachitschewan

en: Nei Mongol Zizhiqu
de: Nei Mongol

en: Nelson City
de: Nelson Stadt

en: Nenetskiy avtonomnyy okrug
de: Autonomer Kreis Nenzen

en: Neuchâtel
de: Neuenburg

en: Neuquen
de: Neuquén

en: Newfoundland and Labrador
de: Newfoundland und Labrador

en: Ningxia Huizi Zizhiqu
de: Ningxia

en: Nitriansky kraj
de: Neutraer Landschaftsverband

en: Nizhegorodskaya oblast'
de: Oblast Nischni Nowgorod

en: Nišavski okrug
de: Bezirk Nišava

en: Noord-Brabant
de: Nordbrabant

en: Noord-Holland
de: Nordholland

en: Norrbottens län
de: Provinz Norrbotten

en: North East
de: Nordost

en: North Gaza
de: Nordgaza

en: North Island
de: Nordinsel

en: North West
de: Nordwest

en: North-West
de: Nordwest

en: North-West (South Africa)
de: Nordwest (Südafrika)

en: North-Western
de: Nordwestprovinz

en: Northern Cape
de: Nordkap

en: Northern Ireland
de: Nordirland

en: Northern Mariana Islands
de: Nördliche Marianen

en: Northwest Territories
de: Nordwest-Territorien

en: Notio Aigaio
de: Südliche Ägäis

en: Nouvelle-Calédonie
de: Neukaledonien

en: Novgorodskaya oblast'
de: Oblast Nowgorod

en: Novosibirskaya oblast'
de: Oblast Nowosibirsk

en: Numpula
de: Nampula

en: Nuvara Ĕliya
de: Nuwara Eliya

en: Næ̆gĕnahira paḷāta
de: Ostprovinz

en: Nīmrōz
de: Nīmrūs

en: Occitanie
de: Okzitanien

en: Odes'ka Oblast'
de: Oblast Odessa

en: Omskaya oblast'
de: Oblast Omsk

en: Ongtüstik Qazaqstan oblysy
de: Provinz Südkasachstan

en: Oost-Vlaanderen
de: Ostflandern

en: Opolskie
de: Oppeln

en: Orenburgskaya oblast'
de: Oblast Orenburg

en: Orhon
de: Orchon

en: Orlovskaya oblast'
de: Oblast Orjol

en: Oromīya
de: Oromia

en: Osh
de: Osch

en: Osječko-baranjska županija
de: Gespanschaft Osijek-Baranja

en: Otdar Mean Chey
de: Oddar Meancheay

en: Oudômxai
de: Oudômxay

en: Padova
de: Padua

en: Paktiyā
de: Paktīā

en: Palmyra Atoll
de: Palmyra-Atoll

en: Panevėžio Apskritis
de: Bezirk Panevėžys

en: Panjshayr
de: Panjshīr

en: Pashchimanchal
de: Entwicklungsregion Pashchim

en: Pavlodar oblysy
de: Provinz Pawlodar

en: Pazardzhik
de: Pasardschik

en: País Vasco / Euskal Herria
de: Baskenland

en: Peloponnisos
de: Peloponnes

en: Penzenskaya oblast'
de: Oblast Pensa

en: Permskiy kray
de: Region Perm

en: Pesaro e Urbino
de: Pesaro und Urbino

en: Pećki okrug
de: Bezirk Peć

en: Phatthaya
de: Pattaya

en: Phoenix Islands
de: Phoenixinseln

en: Pirotski okrug
de: Bezirk Pirot

en: Pleven
de: Plewen

en: Plovdiv
de: Plowdiw

en: Podkarpackie
de: Karpatenvorland

en: Podlaskie
de: Podlachien

en: Podunavski okrug
de: Bezirk Podunavlje

en: Pohjanmaa
de: Österbotten

en: Pohjois-Karjala
de: Nordkarelien

en: Pohjois-Pohjanmaa
de: Nordösterbotten

en: Pohjois-Savo
de: Nordsavo

en: Poltavs'ka Oblast'
de: Oblast Poltawa

en: Polynésie française
de: Französisch-Polynesien

en: Pomoravski okrug
de: Bezirk Pomoravlje

en: Pomorskie
de: Pommern

en: Posavski kanton
de: Kanton Posavina

en: Pousaat
de: Pursat

en: Požeško-slavonska županija
de: Gespanschaft Požega-Slawonien

en: Praha 1
de: Prag 1

en: Praha 10
de: Prag 10

en: Praha 11
de: Prag 11

en: Praha 12
de: Prag 12

en: Praha 13
de: Prag 13

en: Praha 14
de: Prag 14

en: Praha 15
de: Prag 15

en: Praha 16
de: Prag 16

en: Praha 17
de: Prag 17

en: Praha 18
de: Prag 18

en: Praha 19
de: Prag 19

en: Praha 2
de: Prag 2

en: Praha 20
de: Prag 20

en: Praha 21
de: Prag 21

en: Praha 22
de: Prag 22

en: Praha 3
de: Prag 3

en: Praha 4
de: Prag 4

en: Praha 5
de: Prag 5

en: Praha 6
de: Prag 6

en: Praha 7
de: Prag 7

en: Praha 8
de: Prag 8

en: Praha 9
de: Prag 9

en: Prey Veaeng
de: Prey Veng

en: Prešovský kraj
de: Eperieser Landschaftsverband

en: Primorskiy kray
de: Region Primorje

en: Primorsko-goranska županija
de: Gespanschaft Primorje-Gorski

en: Prizrenski okrug
de: Bezirk Prizren

en: Pskovskaya oblast'
de: Oblast Pskow

en: Puglia
de: Apulien

en: Pukë
de: Puka

en: Pulau Pinang
de: Penang

en: Purwanchal
de: Entwicklungsregion Purva

en: Puttalama
de: Puttalam

en: Pärnumaa
de: Pärnu

en: Põlvamaa
de: Põlva

en: Pčinjski okrug
de: Bezirk Pčinja

en: Pŏḷŏnnaruva
de: Polonnaruwa

en: P’yŏngan-bukto
de: P'yŏngan-namdo

en: P’yŏngan-namdo
de: P'yŏngan-namdo

en: P’yŏngyang
de: Pjöngjang

en: Qaraghandy oblysy
de: Provinz Qaraghandy

en: Qinghai Sheng
de: Qinghai

en: Qoraqalpog'iston Respublikasi
de: Republik Qoraqalpog'iston

en: Qostanay oblysy
de: Provinz Qostanai

en: Quebec
de: Québec

en: Qyzylorda oblysy
de: Provinz Qysylorda

en: Qāsh-Barkah
de: Gash-Barka

en: Racha-Lech’khumi-K’vemo Svanet’i
de: Ratscha-Letschchumi und Niederswanetien

en: Rajasthan
de: Rājasthān

en: Rakhine
de: Rakhaing

en: Ralik chain
de: Ralik-Kette

en: Raplamaa
de: Rapla

en: Rasinski okrug
de: Bezirk Rasina

en: Ratak chain
de: Ratak-Kette

en: Ratnapura
de: Rathnapura

en: Raymah
de: Raima

en: Razgrad
de: Rasgrad

en: Raški okrug
de: Bezirk Raška

en: Ra’s al Khaymah
de: Ra’s al-Chaima

en: Região Autónoma da Madeira
de: Autonome Region Madeira

en: Região Autónoma dos Açores
de: Autonome Region Azoren

en: Rennell and Bellona
de: Rennell und Bellona

en: Republika Srpska
de: Serbische Republik

en: Respublika Ingushetiya
de: Republik Inguschetien

en: Respublika Krym
de: Republik Krim

en: Rio Negro
de: Río Negro

en: Rivnens'ka Oblast'
de: Oblast Riwne

en: Rodrigues Island
de: Rodrigues-Insel

en: Roma
de: Rom

en: Rostovskaya oblast'
de: Oblast Rostow am Don

en: Rotanak Kiri
de: Ratanakkiri

en: Ruse
de: Russe

en: Ryazanskaya oblast'
de: Oblast Rjasan

en: Saaremaa
de: Saare

en: Sabaragamuva paḷāta
de: Provinz Sabaragamuwa

en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
de: Republik Sacha [Jakutien]

en: Sakhalinskaya oblast'
de: Oblast Sachalin

en: Salah ad Din
de: Salah ad-Din

en: Samaraskaya oblast'
de: Oblast Samara

en: Samdrup Jongkha
de: Samdrup Jongkhar

en: Samegrelo-Zemo Svanet’i
de: Samegrelo-Zemo Svaneti

en: Samtee
de: Samtse

en: Samts’khe-Javakhet’i
de: Samzche-Dschawachetien

en: San Pawl il-Baħar
de: St Paul's Bay

en: San Ġiljan
de: St Julian's

en: Sankt-Peterburg
de: Sankt Peterburg

en: Sar-e Pul
de: Sar-i Pul

en: Sarandë
de: Saranda

en: Saratovskaya oblast'
de: Oblast Saratow

en: Sardegna
de: Sardinien

en: Scotland
de: Schottland

en: Seoul Teugbyeolsi
de: Hauptstadt Seoul

en: Sevastopol
de: Sewastopol

en: Severnaya Osetiya-Alaniya, Respublika
de: Republik Nordossetien-Alanien

en: Severnobanatski okrug
de: Bezirk Severni Banat

en: Severnobački okrug
de: Bezirk Severna Bačka

en: Shaanxi Sheng
de: Shaanxi

en: Shabwah
de: Schabwa

en: Shamāl Dārfūr
de: Schamal Dafur

en: Shamāl Kurdufān
de: Schamal Kurdufan

en: Shandong Sheng
de: Shandong

en: Shanghai Shi
de: Shanghai

en: Shanxi Sheng
de: Shanxi

en: Sharq Dārfūr
de: Scharq Dārfūr

en: Shida K’art’li
de: Schida Kartlien

en: Shimālī al Baḩrī al Aḩmar
de: Semienawi Kayih Bahri

en: Shkodër
de: Shkodra

en: Shumen
de: Schumen

en: Shyghys Qazaqstan oblysy
de: Provinz Ostkasachstan

en: Shārī Bāqirmī
de: Chārī-Bāquirmī

en: Shārī al Awsaṭ
de: Shārī al-Awsaṭ

en: Sichuan Sheng
de: Sichuan

en: Sicilia
de: Sizilien

en: Siem Reab
de: Siem Reap

en: Sinnār
de: Sannar

en: Siracusa
de: Syrakus

en: Sirak
de: Schirak

en: Sisačko-moslavačka županija
de: Gespanschaft Siska-Moslavina

en: Skåne län
de: Provinz Skåne

en: Sliven
de: Sliwen

en: Smolenskaya oblast'
de: Oblast Smolensk

en: Smolyan
de: Smoljan

en: Sofia-Grad
de: Oblast Sofia

en: Soltüstik Quzaqstan oblysy
de: Provinz Nordkasachstan

en: South East
de: Südost

en: South Island
de: Südinsel

en: South West
de: Südwest

en: Southern
de: Süd

en: Southern (Zambia)
de: Südprovinz (Sambia)

en: Splitsko-dalmatinska županija
de: Gespanschaft Split-Dalmatien

en: Srednjebanatski okrug
de: Bezirk Srednji Banat

en: Srednjobosanski kanton
de: Kanton Zentralbosnien

en: Sremski okrug
de: Bezirk Srem

en: Stara Zagora
de: Stara Sagora

en: Stavropol'skiy kray
de: Region Stawropol

en: Sterea Ellada
de: Mittelgriechenland

en: Stockholms län
de: Provinz Stockholm

en: Stueng Traeng
de: Stung Treng

en: Stînga Nistrului, unitatea teritorială din
de: Autonome territoriale Einheit Transnistrien

en: Sudur Pashchimanchal
de: Entwicklungsregion Sudur Pashchim

en: Sumalē
de: Somali

en: Sumatera
de: Sumatra

en: Sums 'ka Oblast'
de: Oblast Sumy

en: Svaay Rieng
de: Svay Rieng

en: Svalbard (Arctic Region)
de: Svalbard (Arktische Region)

en: Sverdlovskaya oblast'
de: Oblast Swerdlowsk

en: Syunik'
de: Sjunik'

en: Södermanlands län
de: Provinz Södermanland

en: Sühbaatar
de: Süchbaatar

en: Sīstān va Balūchestān
de: Sīstān und Belūtchistān

en: Taakaev
de: Takeo

en: Taichung City
de: Stadt Taichung

en: Tainan City
de: Stadt Tainan

en: Taipei City
de: Stadt Taipei

en: Taiwan Sheng (see also separate country code entry under TW)
de: Taiwan (siehe auch den separaten Ländercode-Eintrag unter TW)

en: Tambovskaya oblast'
de: Oblast Tambow

en: Tamil Nadu
de: Tamil Nādu

en: Tan-Tan (EH-partial)
de: Tan-Tan (teilweise EH)

en: Taranto
de: Tarent

en: Tarfaya (EH-partial)
de: Tarfaya (teilweise EH)

en: Targovishte
de: Targowischte

en: Tartumaa
de: Tartu

en: Tasman District
de: Region Tasman

en: Tasmania
de: Tasmanien

en: Tatarstan, Respublika
de: Republik Tatarstan

en: Tauragés Apskritis
de: Bezirk Tauragé

en: Tavus
de: Tawusch

en: Tehrān
de: Teherān

en: Telšių Apskritis
de: Bezirk Telšiai

en: Tepelenë
de: Tepelena

en: Ternopil's'ka Oblast'
de: Oblast Ternopil

en: Terres australes françaises
de: Französische Südgebiete

en: Thessalia
de: Thessalien

en: Tianjin Shi
de: Tianjin

en: Tibastī
de: Tibestī

en: Ticino
de: Tessin

en: Tiranë
de: Tirana

en: Tombouctou
de: Timbuktu

en: Tomskaya oblast'
de: Oblast Tomsk

en: Toplički okrug
de: Bezirk Toplica

en: Torino
de: Turin

en: Toscana
de: Toskana

en: Trentino-Alto Adige
de: Trentino-Südtirol

en: Trento
de: Trient

en: Trenčiansky kraj
de: Trentschiner Landschaftsverband

en: Trieste
de: Triest

en: Trikuṇāmalaya
de: Trincomalee

en: Trnavský kraj
de: Tyrnauer Landschaftsverband

en: Tropojë
de: Tropoja

en: Tucuman
de: Tucumán

en: Tui
de: Tuy

en: Tul'skaya oblast'
de: Oblast Tula

en: Tuzlanski kanton
de: Kanton Tuzla

en: Tverskaya oblast'
de: Oblast Twer

en: Tyumenskaya oblast'
de: Oblast Tjumen

en: Tyva, Respublika [Tuva]
de: Republik Tuwa

en: Töv
de: Töw

en: T’bilisi
de: Tiflis

en: Udmurtskaya Respublika
de: Republik Udmurtien

en: Ul'yanovskaya oblast'
de: Oblast Uljanowsk

en: Ulanbaatar
de: Ulan Bator

en: Ulsan Gwang'yeogsi
de: Provinz Ulsan

en: Umbria
de: Umbrien

en: Umm al Qaywayn
de: Umm al-Qaiwain

en: United Kingdom
de: Vereinigtes Königreich

en: Unsko-sanski kanton
de: Kanton Una-Sana

en: Uppsala län
de: Provinz Uppsala

en: Utenos Apskritis
de: Bezirk Utena

en: Uturu paḷāta
de: Nordprovinz

en: Uturumæ̆da paḷāta
de: Nördliche Zentralprovinz

en: Uvs
de: Uws

en: Valais
de: Wallis

en: Valenciana, Comunidad / Valenciana, Comunitat
de: Valencia

en: Valgamaa
de: Valga

en: Valle d'Aosta
de: Aostatal

en: Varaždinska županija
de: Gespanschaft Varaždin

en: Varna
de: Warna

en: Vaud
de: Waadt

en: Vavuniyāva
de: Vavuniya

en: Vayamba paḷāta
de: Nordwestprovinz

en: Vayoc Jor
de: Wajoz Dsor

en: Veliko Tarnovo
de: Weliko Tarnowo

en: Veneto
de: Venetien

en: Venezia
de: Venedig

en: Veszprém (county)
de: Veszprém (Komitat)

en: Vidin
de: Widin

en: Viljandimaa
de: Viljandi

en: Ville de Kigali
de: Kigali

en: Vilniaus Apskritis
de: Bezirk Vilnius

en: Vinnyts'ka Oblast'
de: Oblast Winnyzja

en: Virgin Islands
de: Amerikanische Jungferninseln

en: Virovitičko-podravska županija
de: Gespanschaft Virovitica-Podravina

en: Vlaams-Brabant
de: Flämisch-Brabant

en: Vladimirskaya oblast'
de: Oblast Wladimir

en: Vlorë
de: Vlora

en: Voiotia
de: Böotien

en: Volgogradskaya oblast'
de: Oblast Wolgograd

en: Vologodskaya oblast'
de: Oblast Wologda

en: Volyns'ka Oblast'
de: Oblast Wolhynien

en: Voreio Aigaio
de: Nördliche Ägäis

en: Voronezhskaya oblast'
de: Oblast Woronesch

en: Vratsa
de: Wraza

en: Vukovarsko-srijemska županija
de: Gespanschaft Vukovar-Srijem

en: Värmlands län
de: Provinz Värmland

en: Västerbottens län
de: Provinz Västerbotten

en: Västernorrlands län
de: Provinz Västernorrland

en: Västmanlands län
de: Provinz Västmanland

en: Västra Götalands län
de: Provinz Västra Götaland

en: Võrumaa
de: Võru

en: Waddāy
de: Waddāi

en: Wake Island
de: Wake

en: Warmińsko-mazurskie
de: Ermland-Masuren

en: Wasit
de: Al-Wasit

en: Wele-Nzas
de: Wele-Nzás

en: West Bengal
de: Westbengalen

en: West-Vlaanderen
de: Westflandern

en: Western Cape
de: Westkap

en: Wielkopolskie
de: Großpolen

en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
de: Bundesterritorium Kuala Lumpur

en: Wilayah Persekutuan Labuan
de: Bundesterritorium Labuan

en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
de: Bundesterritorium Putrajaya

en: Wādī al Ḩayāt
de: Wādī al Ḩayā

en: Wādī ash Shāţiʾ
de: Wādī asch Schāţiʾ

en: Xaignabouli
de: Sayaburi

en: Xaisômboun
de: Saysomboun

en: Xinjiang Uygur Zizhiqu
de: Xinjiang

en: Xizang Zizhiqu
de: Tibet

en: Xékong
de: Sekong

en: Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug
de: Autonomer Kreis Jamal-Nenzen

en: Yambol
de: Jambol

en: Yanggang-do
de: Ryanggang-do

en: Yaroslavskaya oblast'
de: Oblast Jaroslawl

en: YeDebub Bihēroch Bihēreseboch na Hizboch
de: Region der südlichen Nationen, Nationalitäten und Völker

en: Yerushalayim Al Quds
de: Jerusalem

en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
de: Jüdisch Autonome Oblast

en: Ysyk-Köl
de: Yssykköl

en: Yukon Territory
de: Yukon-Territorium

en: Yunnan Sheng
de: Yunnan

en: Yāpanaya
de: Jaffna

en: Zabajkal'skij kraj
de: Region Transbaikalien

en: Zachodniopomorskie
de: Westpommern

en: Zadarska županija
de: Gespanschaft Zadar

en: Zagrebačka županija
de: Gespanschaft Zagreb

en: Zaječarski okrug
de: Bezirk Zaječar

en: Zakarpats'ka Oblast'
de: Oblast Transkarpatien

en: Zanjān
de: Zandschān

en: Zapadnobački okrug
de: Bezirk Zapadna Bačka

en: Zapadnohercegovački kanton
de: Kanton West-Herzegowina

en: Zaporiz'ka Oblast'
de: Oblast Saporischschja

en: Zaragoza
de: Saragossa

en: Zeničko-dobojski kanton
de: Kanton Zenica-Doboj

en: Zhambyl oblysy
de: Provinz Schambyl

en: Zhejiang Sheng
de: Zhejiang

en: Zhytomyrs'ka Oblast'
de: Oblast Schytomyr

en: Zlatiborski okrug
de: Bezirk Zlatibor

en: Zuid-Holland
de: Südholland

en: Z̧ufār
de: Dhofar

en: `Asīr
de: Asir

en: wallonne, Région
de: Wallonne, Région

en: Île-de-France
de: Île de France

en: Ömnögovi
de: Ömnö-Gobi

en: Örebro län
de: Provinz Örebro

en: Östergötlands län
de: Provinz Östergötland

en: Övörhangay
de: Öwörchangai

en: Ādīs Ābeba
de: Āddīs Ābeba

en: Āmara
de: Āmhara

en: Āzarbāyjān-e Gharbī
de: West-Aserbaidschan

en: Āzarbāyjān-e Sharqī
de: Ost-Aserbaidschan

en: Łódzkie
de: Łódz

en: Śląskie
de: Schlesien

en: Świętokrzyskie
de: Heiligkreuz

en: Şa'dah
de: Şa'da

en: Šiaulių Apskritis
de: Bezirk Šiauliai

en: Šibensko-kninska županija
de: Gespanschaft Šibenik-Knin

en: Šumadijski okrug
de: Bezirk Šumadija

en: Ţarābulus
de: Tripolis

en: Ūva paḷāta
de: Provinz Uva

en: Žilinský kraj
de: Silleiner Landschaftsverband

en: Ḥajjar Lamīs
de: Hadjer-Lamis

en: Ḩajjah
de: Haddscha

en: Ḩaḑramawt
de: Ḩaḑramaut

en: ‘Ajlūn
de: Adschlun

en: ‘Ammān (Al ‘Aşimah)
de: Amman
