glade - en to it translation catalogue (1686 entries)

en:  < Search Widgets >
it:  < Widget ricerca >

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
it: %s
    Eseguire "%s --help" per l'elenco completo delle opzioni a riga di comando.

en: %s - %s Properties
it: %s - Proprietà di «%s»

en: %s Properties - %s
it: Proprietà %s - %s

en: %s Properties - %s [%s]
it: Proprietà %s - %s [%s]

en: %s already has a menu.
it: «%s» ha già un menù.

en: %s does not support adding any children.
it: «%s» non supporta l'aggiunta di figli.

en: %s is locked by %s, edit %s first.
it: «%s» è bloccato da «%s»; modificare prima «%s».

en: %s is set to load %s from the model
it: «%s» è impostato per caricare «%s» dal modello

en: %s is set to manipulate %s directly
it: «%s» è impostato per manipolare direttamente «%s»

en: %s item already has a submenu.
it: L'elemento «%s» ha già un sotto menù.

en: %s targets Gtk+ %d.%d
it: «%s» ha come obiettivo le Gtk+ %d.%d

en: %s::%s emitted %d times
it: %s::%s emesso %d volte

en: %s::%s emitted one time
it: %s::%s emesso una volta

en: (%s child)
it: (figli di %s)

en: (%s of %s)
it: (%s di %s)

en: (default)
it: (predefinito)

en: (internal %s)
it: (%s interno)

en: (template)
it: (modello)

en: (unnamed)
it: (senza nome)

en: - previews a glade UI definition
it: - Visualizza in anteprima una definizione di interfaccia Glade

en: 3.8 for GTK+ 2
it: 3.8 per GTK+2

en: < define a new column >
it: < definire una nuova colonna >

en: <Click here>
it: <Fare clic qui>

en: <Enter ID>
it: <Inserire ID>

en: <Enter Value>
it: <Inserire il valore>

en: <Required to send back registration token>
it: <Richiesto per inviare il token di registrazione>

en: <Type Here>
it: <Digitare qui>

en: <Type here>
it: <Digitare qui>

en: <Your name or nickname is required>
it: <Il nome o il soprannome sono obbligatori>

en: <big><b>Tips:</b></big>
      * Right-click over the treeview to add items.
      * Press Delete to remove the selected item.
      * Drag &amp; Drop to reorder.
      * Type column is editable.
it: <big><b>Suggerimenti:</b></big>
      * Clic-destro sulla visualizzazione ad albero per aggiungere elementi.
      * Premere «Canc» per rimuovere l'elemento selezionato.
      * Trascinare gli elementi per riordinarli.
      * Il tipo «colonna» è modificabile.

en: <choose a key>
it: <scegliere un tasto>

en: <custom>
it: <personalizzato>

en: <printable chars only>
it: <solo caratteri stampabili>

en: <separator>
it: <separatore>

en: A GDK color value
it: Un valore colore GDK

en: A GladeCreateReason for this creation
it: Un GladeCreateReason per questa creazione

en: A GladeWidget template to base a new widget on
it: Un modello GladeWidget su cui basare un nuovo widget

en: A builtin stock image
it: Un'immagine stock incorporata

en: A builtin stock item
it: Un elemento stock incorporato

en: A cursor for inserting widgets in the UI
it: Un cursore per inserire widget nella UI

en: A derived adaptor (%s) of %s already exist!
it: Un adattatore derivato (%s) di %s esiste già!

en: A few times a month
it: Alcune volte al mese

en: A few times a year
it: Alcune volte all'anno

en: A generic name prefix for internal widgets
it: Un prefisso di nome generico per widget interni

en: A list of GladeProperties
it: Un elenco di GladeProperties

en: A list of accel groups to be added to this window
it: Un elenco di gruppi di acceleratori da aggiungere a questa finestra

en: A list of accelerator keys
it: Un elenco di tasti acceleratori

en: A list of objects
it: Un elenco di oggetti

en: A list of sources for this icon factory
it: Un elenco di sorgenti per questa fabbrica icone

en: A list of style class names to apply to this widget
it: Un elenco di nomi di classi di stile da applicare a questo widget

en: A pointer to the parenting GladeWidget
it: Un puntatore al genitore GladeWidget

en: A radical expression (in math)
it: Un radicale (in matematica)

en: A symbolic icon size for the stock icon
it: Una dimensione simbolica dell'icona per l'icona stock

en: A user interface designer for GTK+ and GNOME.
it: Un disegnatore di interfaccia utente per GTK+ e GNOME.

en: A warning string about version mismatches
it: Una stringa di avvertimento sulle versioni non corrispondenti

en: AGPL 3.0 Only
it: Solo AGPL 3.0

en: About Dialog
it: Dialogo informazioni

en: About Glade
it: Informazioni su Glade

en: Above Lines:
it: Righe sopra:

en: Academic
it: Accademico

en: Accel Group
it: Gruppo acceleratori

en: Accel Groups
it: Gruppo acceleratori

en: Accel Label
it: Etichetta con acceleratore

en: Accelerator
it: Acceleratore

en: Accelerator Key
it: Tasto acceleratore

en: Accelerator Label
it: Etichetta acceleratore

en: Accelerator Mode column
it: Colonna modalità acceleratori

en: Accelerator Modifiers column
it: Colonna modificatori acceleratori

en: Accelerator Renderer
it: Renderer acceleratore

en: Accelerators
it: Acceleratori

en: Accept
it: Accetta

en: Accessibility
it: Accessibilità

en: Accessible Description
it: Descrizione accessibile

en: Accessible Name
it: Nome accessibile

en: Accounting
it: Contabilità

en: Action
it: Azione

en: Action Attributes
it: Attributi azione

en: Action Bar
it: Barra di azione

en: Action Group
it: Gruppo azioni

en: Action Group Editor
it: Editor gruppo azioni

en: Action Name
it: Nome azione

en: Action Target
it: Obiettivo azione

en: Actions
it: Azioni

en: Activatable / Actionable
it: Attivabile / Azionabile

en: Activatable column
it: Colonna attivabile

en: Activate
it: Attiva

en: Active column
it: Colonna attiva

en: Adaptor
it: Adattatore

en: Add %s
it: Aggiungi %s

en: Add Child
it: Aggiungi figlio

en: Add Item
it: Aggiungi elemento

en: Add Parent
it: Aggiungi genitore

en: Add Row
it: Aggiungi freccia

en: Add Slot
it: Aggiungi sezione

en: Add a %s to %s
it: Aggiungi un %s a %s

en: Add a new search path
it: Aggiungi nuovo percorso di ricerca

en: Add and remove columns:
it: Aggiungi e rimuovi colonne:

en: Add and remove rows:
it: Aggiungi e rimuovi righe:

en: Add center child
it: Aggiungi figlio centrale

en: Add child %s
it: Aggiungi figlio «%s»

en: Add custom content
it: Aggiungi contenuto personalizzato

en: Add remove and edit rows of data (you can optionally use Ctrl+N to add new rows and the Delete key to remove the selected row)
it: Aggiunge, rimuove e modifica righe di dati (opzionalmente si può utilizzare «Ctrl-N» per aggiungere nuove righe e il tasto «Canc» per rimuovere la riga selezionata)

en: Add signal handler %s
it: Aggiungi gestore segnale %s

en: Add to Size Group
it: Aggiungi a gruppo dimensione

en: Add widget as _toplevel
it: Aggiungi widge_t come principale

en: Adding %s to Size Group %s
it: Aggiunta di «%s» al gruppo dimensione «%s»

en: Adding %s to a new Size Group
it: Aggiunta di «%s» a un nuovo gruppo dimensione

en: Adding parent %s for %s
it: Aggiunta genitore %s per %s

en: Adjustment
it: Regolazione

en: Adjustment column
it: Colonna regolazione

en: Adjustment:
it: Regolazione:

en: Advanced
it: Esperto

en: After
it: Dopo

en: Alert
it: Avviso

en: Alignment
it: Allineamento

en: Alignment and Padding
it: Allineamento e spaziatura contenuto

en: Alignment column
it: Colonna allineamento

en: All Contexts
it: Tutti i contesti

en: All Events
it: Tutti gli eventi

en: All Files
it: Tutti i file

en: All Glade Files
it: Tutti i file Glade

en: All Modifiers
it: Tutti i modificatori

en: All available widgets and objects
it: Tutti i widget e gli oggetti disponibili

en: All the data will be stored in a private location and will not be shared with the public or any third party.
it: Tutti i dati verranno archiviati in una posizione privata e non verranno condivisi con il pubblico né con lacuna parte terza.

en: Alt Key
it: Tasto Alt

en: Always
it: Sempre

en: Always Center
it: Sempre centrato

en: An accelerator key for this action
it: Un tasto acceleratore per questa azione

en: An automatically saved version of `%s' is more recent.
    
    Would you like to load the autosave version instead?
it: Una versione salvata automaticamente di «%s» è più recente.
    
    Caricare quella versione?

en: An entry
it: Una voce

en: An object of type %s cannot have any children.
it: Un oggetto di tipo «%s» non può avere alcun figlio.

en: Anarchist
it: Anarchico

en: Animation
it: Animazione

en: App Chooser Button Attributes
it: Attributi pulsante selettore applicazione

en: App Chooser Widget Attributes
it: Attributi widget selettore applicazione

en: Appearance
it: Aspetto

en: Append Colon
it: Aggiungi i due punti

en: Application
it: Applicazione

en: Application Chooser Button
it: Pulsante selettore applicazione

en: Application Chooser Dialog
it: Dialogo selettore applicazione

en: Application Chooser Widget
it: Widget selettore applicazione

en: Application Window
it: Finestra applicazioni

en: Applications
it: Applicazioni

en: Apply
it: Applica

en: Arrow
it: Freccia

en: Article
it: Articolo

en: Artists
it: Artisti

en: Ascending
it: Ascendente

en: Aspect Frame
it: Cornice aspetto

en: Assistant
it: Assistente

en: Attached To:
it: Collegato a:

en: Attribute
it: Attributo

en: Attributes
it: Attributi

en: Attributes column
it: Colonna attributi

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Author(s):
it: Autori:

en: Authors
it: Autori

en: Autocomplete
it: Completamento automatico

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatically save project after
it: Salvare automaticamente il progetto dopo

en: Automatically save the project to an alternate file whenever
    the project is modified and the specified timeout elapses
it: Salva automaticamente il progetto su un'altro file quando
    il progetto viene modificato ed è passato il tempo specificato

en: Automatically wrap
it: A capo automatico

en: Autosaving '%s'
it: Salvataggio automatico di «%s»

en: BSD 2-clause
it: BSD con 2 clusole

en: BSD 3-clause
it: BSD con 3 clausole

en: BTW, did you know you can double click on any placeholder to create widgets?
it: È anche possibile fare doppio-clic su un qualsiasi simbolo per crearne dei widget.

en: Background Color Name column
it: Colonna nome colore sfondo

en: Background Color column
it: Colonna colore sfondo

en: Background RGBA column
it: Colonna sfondo RGBA

en: Baseline
it: Linea base

en: Baseline:
it: Linea base:

en: Before
it: Prima

en: Beginner
it: Principiante

en: Below Lines:
it: Righe sotto:

en: Block Quote
it: Blockquote

en: Book
it: Libro

en: Both
it: Entrambi

en: Bottom
it: Basso

en: Bottom Left
it: In basso a sinistra

en: Bottom Right
it: In basso a destra

en: Bottom to Top
it: Dal basso all'alto

en: Bottom:
it: Fondo:

en: Box
it: Casella

en: Box Attributes
it: Attributi casella

en: Broken pipe!
it: Pipe rotta.

en: Browse
it: Sfoglia

en: But this version of Glade is for GTK+ 3 only.
    Make sure you can run this project with Glade 3.8 with no deprecated widgets first.
    %s
it: Ma questa versione di Glade è solamente per le GTK+ 3.
    Assicurarsi prima di poter eseguire questo progetto con Glade 3.8 senza widget deprecati.
    %s

en: Button
it: Pulsante

en: Button 1 Motion
it: Movimento pulsante 1

en: Button 2 Motion
it: Movimento pulsante 2

en: Button 3 Motion
it: Movimento pulsante 3

en: Button Attributes
it: Attributi pulsante

en: Button Box
it: Casella pulsanti

en: Button Content
it: Contenuto pulsante

en: Button Motion
it: Movimento pulsante

en: Button Orientation:
it: Orientamento pulsante:

en: Button Press
it: Pressione pulsante

en: Button Release
it: Rilascio pulsante

[ctx: Button label in the bottom of main window that triggers a popover]
en: <small>In memory of an extraordinary
    person and professor
    R.I.P Guido Macchi</small>
it: <small>In memoria di una persona
    straordinaria
    R.I.P Guido Macchi</small>

en: By using GtkBuilder, Glade XML files can be used in numerous programming languages including C, C++, C#, Vala, Java, Perl, Python, and others.
it: Usando GtkBuilder, i file XML di Glade possono essere usati in numerosi linguaggi di programmazione inclusi C, C++, c#, Vala, Java, Perl, Python e altri.

en: CSS Provider Path
it: Percorso provider CSS

en: CSS file to use
it: File CSS da usare

en: C_lear
it: Pu_lisci

en: C_ontexts:
it: C_ontesti:

en: Calendar
it: Calendario

en: Can resize
it: Può ridimensionarsi

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot add a popover to a container.
it: Impossibile aggiungere un pop-over a un contenitore.

en: Cannot add a toplevel window to a container.
it: Impossibile aggiungere una finestra di livello principale a un contenitore.

en: Cannot add non scrollable %s widget to a %s directly.
    Add a %s first.
it: Impossibile aggiungere direttamente widget «%s» non scorrevoli a «%s».
    Aggiungere prima un «%s».

en: Caption
it: Didascalia

en: Catalog
it: Catalogo

en: Categories
it: Categorie

en: Cell Background Color column
it: Colonna colore sfondo cella

en: Cell Background Color name column
it: Colonna nome colore sfondo cella

en: Cell Background RGBA column
it: Colonna sfondo RGBA cella

en: Cell Renderer
it: Renderer cella

en: Cell Spacing:
it: Spaziatura cella:

en: Center
it: Centrato

en: Center Child
it: Figlio centrato

en: Center on Parent
it: Centra nel genitore

en: Change signal handler %s
it: Modifica gestore segnale %s

en: Change suggestion
it: Suggerimento modifica

en: Character
it: Carattere

en: Chart
it: Grafico

en: Check
it: Spunta

en: Check Box
it: Casella di spunta

en: Check Button
it: Pulsante di spunta

en: Check Menu Item
it: Elemento menù di spunta

en: Check item
it: Elemento di spunta

en: Child alignments:
it: Allineamento figlio:

en: Children cannot be added to a Recent Chooser Menu.
it: I figli non possono essere aggiunti a un menù di scelta recenti.

en: Children cannot be added to a separator.
it: I figli non possono essere aggiunti a un separatore.

en: Choose %s type objects in this project
it: Scegli il tipo di oggetti «%s» in questo progetto

en: Choose a %s in this project
it: Scegli un %s in questo progetto

en: Choose a Data Model and define some
    columns in the data store first
it: Scegliere un modello dati e definire prima
    qualche colonna nel contenitore dati

en: Choose a parentless %s in this project
it: Scegli un «%s» senza genitore in questo progetto

en: Choose a path to load image resources
it: Scegliere un percorso per caricare le risorse immagine

en: Choose accelerator keys...
it: Scegliere tasti acceleratori...

en: Choose parentless %s type objects in this project
it: Scegli il tipo di oggetti «%s» senza genitore in questo progetto

en: Choose your country
it: Scegliere il paese

en: City:
it: Città:

en: Class
it: Classe

en: Class Field
it: Campo classe

en: Class Name:
it: Nome classe:

en: Clear properties
it: Azzera proprietà

en: Click
it: Clic

en: Click on a placeholder to create this class
    (use middle button to create more than one)
it: Fare clic su un simbolo per crearne la classe
    (usare il pulsante centrale per crearne di più)

en: Client side window decorations
it: Decorazioni della finestra lato client

en: Climb Rate column
it: Colonna tasso di aumento

en: Close
it: Chiudi

en: Close Project
it: Chiudi progetto

en: Close _without Saving
it: Chiudi senza sal_vare

en: Co_mments for translators:
it: Co_mmenti per traduttori:

en: Collate
it: Confronta

en: Color
it: Colore

en: Color Button
it: Pulsante colore

en: Color Chooser
it: Selettore colore

en: Color Chooser Dialog
it: Finestra scelta colore

en: Color Chooser Widget
it: Widget scelta colore

en: Color Picker
it: Selettore colore

en: Color Selection
it: Selezione colore

en: Color Selection Dialog
it: Dialogo selezione colore

en: Column
it: Colonna

en: Column Header
it: Intestazione colonna

en: Column name
it: Nome colonna

en: Column type
it: Tipo colonna

en: Columns
it: Colonne

en: Columns must have a fixed size inside a treeview with fixed height mode set
it: Le colonne all'interno di una visualizzazione ad albero con la modalità ad altezza fissa impostata devono avere una dimensione fissa

en: Columns:
it: Colonne:

en: Combo
it: Combinata

en: Combo Box
it: Casella combinata

en: Combo Box Attributes
it: Attributi casella combinata

en: Combo Box Text
it: Testo casella combinata

en: Combo Box Text Attributes
it: Attributi testo casella combinata

en: Combo Editor
it: Editor combo

en: Combo Renderer
it: Renderer combo

en: Comment
it: Commento

en: Comment for translators
it: Commento per traduttori

en: Comments
it: Commenti

en: Comments:
it: Commenti:

en: Commercial/Closed software
it: Software commerciale/chiuso

en: Common
it: Comuni

en: Common Properties and Attributes
it: Proprietà e attributi comuni

en: Company
it: Società

en: Completed and submitted!
it: Completato e inviato.

en: Composite
it: Composito

en: Composite Widgets
it: Widget compositi

en: Composite template toplevel:
it: Livello superiore modello composito:

en: Condensed
it: Condensato

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirmation page
it: Pagina di conferma

en: Connecting to %s
it: Connessione a %s in corso

en: Container
it: Contenitore

en: Containers
it: Contenitori

en: Conte_xt for translation:
it: Conte_sto per traduzione:

en: Content
it: Contenuto

en: Content deletion
it: Rimozione contenuto

en: Content insertion
it: Inserimento contenuto

en: Content page
it: Pagina di contenuto

en: Context
it: Contesto

en: Context for translation
it: Contesto per traduzione

en: Continuous
it: Continuo

en: Control
it: Controllo

en: Control Key
it: Tasto Ctrl

en: Controlled By
it: Controllato da

en: Controller For
it: Controllore per

en: Copies
it: Copie

en: Could not create a new project.
it: Impossibile creare un nuovo progetto.

en: Could not create directory: %s
it: Impossibile creare la directory: %s

en: Could not get the type from "%s"
it: Impossibile ottenere il tipo da «%s»

en: Could not save file %s. Another project with that path is open.
it: Impossibile salvare il file «%s». Un altro progetto con questo percorso risulta aperto.

en: Could not save the file %s
it: Impossibile salvare il file «%s»

en: Could not show link:
it: Impossibile mostrare il collegamento:

en: Couldn't load builder definition: %s
it: Impossibile caricare la definizione del generatore: %s

en: Count:
it: Conteggio:

en: Country:
it: Paese:

en: Crea_te
it: Cre_a

en: Create %s
it: Crea %s

en: Create Folder
it: Crea cartella

en: Create a %s
it: Crea un %s

en: Create a backup of the last version of the project every time the project is saved
it: Crea un backup dell'ultima versione del progetto ogni volta che viene salvato

en: Create a new project
it: Crea un nuovo progetto

en: Create backups
it: Creare backup

en: Create or edit user interface designs for GTK+ or GNOME applications.
it: Crea o modifica disegni di interfaccia utente per applicazioni GTK+ o GNOME.

en: Create or open user interface designs for GTK+ applications
it: Crea o apre disegni di interfaccia utente per applicazioni GTK+

en: Creates dummy widget class to load a template
it: Crea una finta classe di widget per caricare un modello

en: Creating %s for %s of %s
it: Creazione di «%s» per «%s» di «%s»

en: Credits
it: Riconoscimenti

en: Crossfade
it: Dissolvenza

en: Cu_t
it: _Taglia

en: Cursor
it: Cursore

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom CSS style provider:
it: Provider di stile CSS personalizzato:

en: Custom Text
it: Testo personalizzato

en: Custom Text to display in the property label
it: Testo personalizzato da visualizzare nell'etichetta della proprietà

en: Custom Title
it: Titolo personalizzato

en: Custom Tooltip
it: Suggerimento personalizzato

en: Custom label and image:
it: Etichetta e immagine personalizzati:

en: Custom text to override the property name
it: Testo personalizzato per sovrascrivere il nome della proprietà

en: Custom title
it: Titolo personalizzato

en: Custom tooltip to override the property description
it: Suggerimento personalizzato per sovrascrivere la descrizione della proprietà

en: Cut %s
it: Taglia %s

en: Data
it: Dati

en: Data column
it: Colonna dati

en: Date Editor
it: Editor di date

en: Default
it: Predefinito

en: Define columns for your liststore; giving them meaningful names will help you to retrieve them when setting cell renderer attributes (press the Delete key to remove the selected column)
it: Definisce le colonne del contenitore a elenco; dare loro nomi significativi aiuterà a recuperarle quando si impostano gli attributi del renderer di celle (premere il tasto «Canc» per rimuovere la colonna selezionata)

en: Definition
it: Definizione

en: Delayed
it: Ritardato

en: Delete
it: Elimina

en: Delete %s
it: Elimina %s

en: Delete %s child from %s
it: Elimina il figlio %s da %s

en: Delete All
it: Elimina tutto

en: Delete Event
it: Elimina evento

en: Deprecated
it: Deprecato

en: Deprecation warnings
it: Avvisi di deprecazione

en: Descending
it: Discendente

en: Described By
it: Descritto da

en: Description For
it: Descrizione per

en: Description List
it: Elenco di descrizione

en: Description Term
it: Termine di descrizione

en: Description Value
it: Valore di descrizione

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
it: Descrizione di un oggetto, formattata per l'accesso di tecnologia assistiva

en: Description:
it: Descrizione:

en: Design View
it: Vista disegno

en: Desktop
it: Scrivania

en: Desktop Frame
it: Cornice Scrivania

en: Desktop Icon
it: Icona Scrivania

en: Desktop applications
it: Applicazioni desktop

en: Detail
it: Dettagli

en: Details
it: Dettagli

en: DevHelp search namespace for this widget class
it: Lo spazio nome di ricerca DevHelp per questa classe di widget

en: Devices
it: Dispositivi

en: Dial
it: Componi

en: Dialog
it: Dialogo

en: Dialog Box
it: Finestra dialogo

en: Digits
it: Cifre

en: Digits column
it: Colonna cifre

en: Directory Pane
it: Riquadro directory

en: Disable Check
it: Disabilita spunta

en: Disable Devhelp integration
it: Disabilita l'integrazione con Devhelp

en: Disabling property %s on widget %s
it: Diabilitazione proprietà %s sul widget %s

en: Discontinuous
it: Discontinuo

en: Discrete
it: Discreto

en: Display previewer version
it: Visualizza la versione dell'anteprima

en: Do you want to reload the project?
it: Ricaricare il progetto?

en: Dock
it: Agganciabile

en: Document Email
it: Documento email

en: Document Frame
it: Cornice documento

en: Document Presentation
it: Documento presentazione

en: Document Spreadsheet
it: Documento foglio di calcolo

en: Document Text
it: Documento di testo

en: Document Web
it: Documento web

en: Documenters
it: Autori documento

en: Double
it: Doppio

en: Down
it: Giù

en: Drag %s and Drop to %s
it: Trascina %s e rilascia in %s

en: Drag &amp; Drop
it: Trascina e rilascia

en: Drag and Drop
it: Trascina e rilascia

en: Drag and Drop Multiple
it: Trascina e rilascia multiplo

en: Draw frame around entry
it: Disegna cornice attorno alla voce

en: Drawing Area
it: Area di disegno

en: Drop Down Menu
it: Menù a discesa

en: East
it: Est

en: Edge
it: Margine

en: Edit Attributes
it: Modifica attributi

en: Edit Image
it: Modifica immagine

en: Edit Label
it: Modifica etichetta

en: Edit Menu
it: Modifica menù

en: Edit Menu Bar
it: Modifica barra dei menù

en: Edit Separately
it: Modifica separatamente

en: Edit Text
it: Modifica testo

en: Edit menu
it: Modifica menù

en: Edit page
it: Modifica pagina

en: Edit page:
it: Modifica pagina:

en: Edit project properties
it: Modifica le proprietà del progetto

en: Editable column
it: Colonna modificabile

en: Editbar
it: Barra di modifica

en: Editing alignments of %s
it: Modifica allineamento di «%s»

en: Editing margins of %s
it: Modifica margini di «%s»

en: Editor Property Type Name
it: Nome del tipo di proprietà per l'editor

en: Edit…
it: Modifica…

en: Educational
it: Istruzione

en: Eighth Key
it: Ottavo tasto

en: Either --listen or --filename must be specified.
it: Devono essere specificati o --listen o --filename.

en: Ellipsize Text:
it: Testo segno omissione:

en: Ellipsize column
it: Colonna segno omissione

en: Embedded
it: Incorporato

en: Embedded By
it: Incorporato da

en: Embedded applications
it: Applicazioni incorporate

en: Embeds
it: Contiene

en: Emblems
it: Emblemi

en: Emoji Support
it: Supporto emoji

en: Emoticons
it: Icone emozioni

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enabling property %s on widget %s
it: Abilitazione proprietà %s sul widget %s

en: End
it: Fine

en: End Action
it: Azione finale

en: End Action:
it: Azione finale:

en: End:
it: Fine:

en: Enjoy!
it: Buon divertimento!

en: Enter Notify
it: Notifica entrata

en: Enter a filename or a relative or full path for this source of '%s' (Glade will only ever load them in the runtime from your project directory).
it: Inserire un nome di file o un percorso relativo o assoluto per questo sorgente di «%s» (Glade lo caricherà sempre nell'eseguibile dalla directory del progetto).

en: Enter a filename, relative path or full path to load the image
it: Inserire un nome di file, un percorso relativo o assoluto per caricare l'immagine

en: Enter a list of column types for this data store
it: Inserire un elenco di tipi colonna per questo contenitore dati

en: Enter a list of values to be applied on each row
it: Inserire un elenco di valori da applicare a ogni riga

en: Entry
it: Voce

en: Entry Buffer
it: Buffer entrata

en: Entry Completion
it: Entrata con completamento

en: Entry Completion Editor
it: Editor entrata con completamento

en: Error
it: Errore

en: Error autosaving '%s'
it: Errore durante il salvataggio automatico di «%s»

en: Error launching previewer: %s
it: Errore nel visualizzare l'anteprima: %s

en: Error opening %s to write private data (%s).
    No private data will be saved in this session
it: Errore nell'aprire «%s» per scrivere dati privati (%s).
    Nessun dato privato sarà salvato in questa sessione

en: Error serializing configuration data to save (%s).
    No private data will be saved in this session
it: Errore nel serializzare dati di configurazione da salvare (%s).
    Nessun dato privato sarà salvato in questa sessione

en: Error writing private data to %s (%s).
    No private data will be saved in this session
it: Errore nello scrivere dati privati su «%s» (%s).
    Nessun dato privato sarà salvato in questa sessione

en: Error: %s.
it: Errore: %s.

en: Especially because there is %d object that can not be built with type: %s | Especially because there are %d objects that can not be built with types: %s
it[0]: Specialmente perché c'è %d oggetto che non può essere generato con tipo: %s
it[1]: Specialmente perché ci sono %d oggetti che non possono essere generati con tipo: %s

en: Etched In
it: Inciso dentro

en: Etched Out
it: Inciso fuori

en: Event Box
it: Casella evento

en: Every day
it: Ogni giorno

en: Every week
it: Ogni settimana

en: Exact Template
it: Modello esatto

en: Excellent!
it: Perfetto!

en: Expand
it: Espandi

en: Expand all
it: Espandi tutto

en: Expanded
it: Espanso

en: Expander
it: Espansore

en: Expander Column:
it: Colonna espansore:

en: Expanders are not shown
it: Gli espansori non sono mostrati

en: Exposure
it: Esposizione

en: External
it: Esterno

en: Extra Catalog & Templates paths
it: Percorsi catalogo e modelli aggiuntivi

en: Extra Condensed
it: Molto condensato

en: Extra Expanded
it: Molto espanso

en: Extra GTK+ objects
it: Oggetti GTK+ extra

en: Failed to backup existing file, continue saving?
it: Backup del file esistente non riuscito, salvare comunque?

en: Failed to create directory %s to save private data.
    No private data will be saved in this session
it: Creazione della directory «%s» per salvare dati privati non riuscita.
    Nessun dato privato sarà salvato in questa sessione

en: Failed to launch preview: %s.
it: Anteprima non riuscita: %s.

en: Failed to load %s.
    The following required catalogs are unavailable: %s
it: Caricamento di %s non riuscito.
    I seguenti cataloghi richiesti non sono disponibili: %s

en: Failed to save %s: %s
it: Salvataggio di «%s» non riuscito: %s

en: Family column
it: Colonna famiglia

en: Few days a week
it: Alcuni giorni alla settimana

en: Fifth Key
it: Quinto tasto

en: Fifth Mouse Button
it: Quinto pulsante del mouse

en: File Chooser
it: Selettore file

en: File Chooser Attributes
it: Attributi selettore file

en: File Chooser Button
it: Pulsante selettore file

en: File Chooser Dialog
it: Dialogo selettore file

en: File Chooser Widget
it: Widget scelta file

en: File Filter
it: Filtro file

en: File Icon
it: File icona

en: File Name
it: Nome file

en: File name to save a screenshot
it: Nome del file per salvare una schermata

en: Fill
it: Riempi

en: Filler
it: Riempimento

en: First Mouse Button
it: Primo pulsante del mouse

en: First add a stock name in the entry below, then add and define sources for that icon in the treeview.
it: Aggiungere prima un nome stock nella entrata sotto; poi aggiungere e definire i sorgenti per questa icona nella vista ad albero.

en: First of all, create a new project
it: Per prima cosa, crea un nuovo progetto

en: Fixed
it: Fisso

en: Flip Both Sides
it: Capovolge entrambi i lati

en: Flip Horizontally
it: Capovolge orizzontalmente

en: Flip Vertically
it: Capovolge verticalmente

en: Flow Box
it: Casella flusso

en: Flow Box Child
it: Figlio casella flusso

en: Flows From
it: Scorre da

en: Flows To
it: Scorre a

en: Focus Change
it: Cambio focus

en: Follow State column
it: Colonna segui stato

en: Font Button
it: Pulsante carattere

en: Font Button Attributes
it: Attributi pulsante carattere

en: Font Chooser
it: Selettore carattere

en: Font Chooser Attributes
it: Attributi selettore carattere

en: Font Chooser Dialog
it: Finestra scelta carattere

en: Font Chooser Widget
it: Widget scelta carattere

en: Font Description column
it: Colonna descrizione carattere

en: Font Selection
it: Selezione carattere

en: Font Selection Dialog
it: Dialogo selezione carattere

en: Font column
it: Colonna tipo carattere

en: Footer
it: Pié di pagina

en: Footnote text
it: Nota a piè pagina

en: For short and ambiguous strings: type a word here to differentiate the meaning of this string from the meaning of other occurrences of the same string
it: Per stringhe corte e ambigue: digita qui una parola per differenziare il significato per questa stringa dal significato di altre occorrenze della stessa stringa

en: Foreground Color Name column
it: Colonna nome colore primo piano

en: Foreground Color column
it: Colonna colore primo piano

en: Foreground RGBA column
it: Colonna RGBA primo piano

en: Form
it: Modulo

en: Formatting
it: Formattazione

en: Fourth Mouse Button
it: Quarto pulsante del mouse

en: Frame
it: Cornice

en: Free Form
it: Testo libero

en: Free software
it: Software libero

en: From a project relative directory
it: Da una directory relativa al progetto

en: From the project directory
it: Dalla directory del progetto

en: From this directory
it: Da questa directory

en: GIcon column
it: Colonna GIcon

en: GNU All permissive
it: GNU tutto permesso

en: GNU GPL version 2
it: GNU GPL versione 2

en: GNU GPL version 3
it: GNU GPL versione 3

en: GNU LGPL version 2.1
it: GNU LGPL versione 2.1

en: GNU LGPL version 3
it: GNU LGPL versione 3

en: GPL 2.0 Only
it: Solo GPL 2.0

en: GPL 3.0 Only
it: Solo GPL 3.0

en: GTK+ Unix Print Toplevels
it: Livelli principali stampa Unix GTK+

en: GType of the class
it: GType della classe

en: GUI designer;user interface;ui builder;
it: disegnatore GUI;disegnatore interfacce;interfacce utente;interfaccia utente;creatore UI;gui;ui;disegnatore;

en: General
it: Generale

en: Generate PDF
it: Genera PDF

en: Generate PS
it: Genera PS

en: Generic Name
it: Nome generico

en: Generic object
it: Oggetto generico

en: Glade Preferences
it: Preferenze di Glade

en: Glade Previewer log
it: Registro visualizzatore anteprima di Glade

en: Glade Registration & User Survey
it: Registrazione di Glade e sondaggio utenti

en: Glade User Survey
it: Sondaggio degli utenti Glade

en: Glade Widget
it: Widget Glade

en: Glade is a RAD tool to enable quick &amp; easy development of user interfaces for the GTK+ 3 toolkit and the GNOME desktop environment.
it: Glade è uno strumento RAD che consente uno sviluppo rapido e semplice di interfacce utente per il toolkit GTK+ 3 e per l'ambiente desktop GNOME.

en: GladeWidgetActionDef structure pointer
it: Puntatore a struttura GladeWidgetActionDef

en: Glass Pane
it: Riqadro glass

en: Go to Help -> Registration & User Survey and complete our survey!
it: Vai su «Aiuto -> Registrazione e sondaggi utenti» per completare il sondaggio.

en: Gravity:
it: Gravità:

en: Grid
it: Griglia

en: Grid Attributes
it: Attributi griglia

en: Group
it: Gruppo

en: Group Header
it: Intestazione gruppo

en: Grouping
it: Raggruppamento

en: Grow Only
it: Aumentare solamente

en: GtkBuilder Files
it: File GtkBuilder

en: HTML Container
it: Contenitore HTML

en: Half
it: Metà

en: Handle Box
it: Casella appiglio

en: Handler
it: Gestore

en: Has Entry column
it: Colonna «ha entrata»

en: Has Selection
it: Ha selezione

en: Have you ever encountered a bug?
it: Sono mai stati riscontrati bug con Glade?

en: Have you ever thought about contributing?
it: Hai mai pensato di contribuire?

en: Header
it: Intestazione

en: HeaderBar
it: Barra di intestazione

en: Headerbar Attributes
it: Attributi della barra di intestazione

en: Headers are invisible
it: Le intestazioni non sono visibili

en: Heading
it: Intestazione

en: Height column
it: Colonna altezza

en: Height property
it: Proprietà altezza

en: Height:
it: Altezza:

en: Hello, I will show you what's new in Glade
it: Benvenuti, ecco cosa c'è di nuovo in Glade

en: Help
it: Aiuto

en: Highlight Origin
it: Evidenzia origine

en: Hint:
it: Suggerimento:

en: Holds the name of the packing property to depict special children for this container class
it: Contiene il nome della proprietà di posizionamento per descrivere figli speciali per questa classe di contenitore

en: Homogeneous
it: Omogeneo

en: Homogeneous:
it: Omogeneo:

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Horizontal Alignment
it: Allineamento orizzontale

en: Horizontal Alignment column
it: Colonna allineamento orizzontale

en: Horizontal Alignment:
it: Allineamento orizzontale:

en: Horizontal Box
it: Casella orizzontale

en: Horizontal Button Box
it: Casella pulsanti orizzontale

en: Horizontal Padding
it: Distanza orizzontale

en: Horizontal Padding column
it: Colonna distanza orizzontale

en: Horizontal Panes
it: Riquadri orizzontali

en: Horizontal Scale
it: Scala orizzontale

en: Horizontal Scrollbar
it: Barra di scorrimento orizzontale

en: Horizontal Separator
it: Separatore orizzontale

en: Horizontal and Vertical
it: Orizzontale e verticale

en: Horizontal:
it: Orizzontale:

en: How long have you been programming?
it: Da quanto tempo ti occupi di programmazione?

en: How often do you use it?
it: Con che frequenza lo utilizzi?

en: Hyper Modifier
it: Modificatore «Hyper»

en: I am not a programmer
it: Non sono un programmatore

en: Icon
it: Icona

en: Icon Factory
it: Fabbrica icona

en: Icon File
it: File icona

en: Icon Na_mes:
it: No_mi di icona:

en: Icon Name
it: Nome icona

en: Icon Name column
it: Colonna nome icona

en: Icon Size
it: Dimensione icona

en: Icon Sources
it: Sorgenti icone

en: Icon View
it: Vista icona

en: Icon View Attributes
it: Attributi vista icona

en: Icon View Editor
it: Editor vista icona

en: Icon _Name:
it: _Nome icona:

en: Icons only
it: Solo icone

en: If Valid
it: Se valido

en: If not, you can always find it in the Help menu.
it: Sarà possibile partecipare in un secondo momento usando il menù «Aiuto».

en: If overlay scrolling is enabled, scrollbars are only added as traditional widgets when a mouse is present
it: Se è abilitato lo scorrimento a scomparsa, le barre verranno solo aggiunte come un tradizionale widget quando il mouse è presente

en: If so, did you file a bug report?
it: In questo caso è stata effettuata una segnalazione del problema?

en: If the property is optional, this is its enabled state
it: Se la proprietà è opzionale, questo è il suo stato abilitato

en: If you reload it, all unsaved changes could be lost. Reload it anyway?
it: Se lo si ricarica, tutti i cambiamenti non salvati saranno persi. Ricaricarlo comunque?

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
it: Se lo si salva, tutti i cambiamenti esterni potrebbero essere persi. Salvarlo comunque?

en: Image
it: Immagine

en: Image File Name
it: Nome file immagine

en: Image Map
it: Immagine mappa

en: Image Menu Item
it: Elemento menù immagine

en: Image item
it: Elemento immagine

en: Image resources are loaded locally:
it: Le risorse immagine sono caricate localmente:

en: Image:
it: Immagine:

en: Immediate
it: Immediato

en: In
it: Dentro

en: In what field(s) is the software you used Glade to create generally used?
it: In quali campi viene generalmente usato il software che sviluppi con Glade?

en: In your opinion what is the biggest problem with Glade?
it: Secondo la tua opinione, quel'è il più grande problema di Glade?

en: Inconsistent column
it: Colonna inconsistente

en: Indentation:
it: Rientro:

en: Indicates a subwindow attached to a component but otherwise has no connection in the UI hierarchy to that component
it: Indica una sotto finestra attaccata a un componente ma non ha altra connessione nella gerarchia dell'UI a questo componente

en: Indicates an object controlled by one or more target objects
it: Indica un oggetto controllato da uno o più oggetti obiettivo

en: Indicates an object is a cell in a treetable which is displayed because a cell in the same column is expanded and identifies that cell
it: Indica che un oggetto è una cella in una tabella ad albero che è visualizzata perché una cella nella stessa colonna è espansa e identifica questa cella

en: Indicates an object is a controller for one or more target objects
it: Indica un oggetto che è un controllore per uno o più oggetti obiettivo

en: Indicates an object is a label for one or more target objects
it: Indica un oggetto che è un'etichetta per uno o più oggetti obiettivo

en: Indicates an object is a member of a group of one or more target objects
it: Indica un oggetto che è un membro di un gruppo di uno o più oggetti obiettivo

en: Indicates an object is labeled by one or more target objects
it: Indica un oggetto etichettato da uno o più oggetti obiettivo

en: Indicates that an object is a parent window of another object
it: Indica che un oggetto è la finestra genitore di un altro oggetto

en: Indicates that an object is a popup for another object
it: Indica che un oggetto è un menù a comparsa per un altro oggetto

en: Indicates that an object provides descriptive information about another object; more verbose than 'Label For'
it: Indica che un oggetto fornisce informazioni descrittive riguardo a un altro oggetto; più prolisso di «Etichetta per»

en: Indicates that another object provides descriptive information about this object; more verbose than 'Labelled By'
it: Indica che un altro oggetto fornisce informazioni descrittive riguardo a questo oggetto; più prolisso di «Etichettato da»

en: Indicates that the object has content that flows logically from another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
it: Indica che l'oggetto ha il contenuto che scorre logicamente da un altro AtkObject in modo sequenziale, (per esempio text-flow)

en: Indicates that the object has content that flows logically to another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
it: Indica che il contenuto di questo oggetto scorre logicamente a un altro AtkObject in modo sequenziale, (per esempio text-flow)

en: Indicates that the object visually embeds another object's content, i.e. this object's content flows around another's content
it: Indica che l'oggetto incorpora visivamente il contenuto di un altro oggetto, per esempio il contenuto di questo oggetto scorre attorno al contenuto di un altro

en: Indicator Mode:
it: Modalità indicatore:

en: Indicator Size column
it: Colonna dimensione indicatore

en: Industrial applications
it: Applicazioni industriali

en: Info
it: Informazioni

en: Info Bar
it: Barra informazioni

en: Information will be sent to https://survey.gnome.org
it: Le informazioni verranno inviate a https://survey.gnome.org

en: Inhibit On-screen Keyboard
it: Inibisce la tastiera a schermo

en: Initially Complete
it: Inizialmente completo

en: Input Hints:
it: Suggerimenti per l'input:

en: Input Method Window
it: Finestra metodo di input

en: Insert After
it: Inserisci dopo

en: Insert Before
it: Inserisci prima

en: Insert Child on %s
it: Inserisci figlio su %s

en: Insert Column
it: Inserisci colonna

en: Insert Column on %s
it: Inserisci colonna su %s

en: Insert Page After
it: Inserisci pagina dopo

en: Insert Page Before
it: Inserisci pagina prima

en: Insert Row
it: Inserisci riga

en: Insert Row on %s
it: Inserisci riga su %s

en: Insert page on %s
it: Inserisci pagina su %s

en: Insert placeholder to %s
it: Inserisci segnaposto a %s

en: Inside Wrap:
it: A capo interiore:

en: Insufficient amount of placeholders in target container
it: Numero di segnaposti insufficiente nel contenitore obiettivo

en: Interactive Intro
it: Introduzione interattiva

en: Interface Designer
it: Disegnatore di interfacce

en: Intermediate
it: Intermedio

en: Internal Frame
it: Cornice interna

en: Internal Name
it: Nome interno

en: Internal name
it: Nome interno

en: International
it: Internazionale

en: Intro
it: Introduzione

en: Introduction page
it: Pagina di introduzione

en: Invalid
it: Non valido

en: Inverse of 'Embeds', indicates that this object's content is visually embedded in another object
it: Inverso di «Contenuto»; indica che il contenuto di questo oggetto è contenuto visivamente in un altro oggetto

en: Inverted column
it: Colonna invertita

en: Italic
it: Corsivo

en: Item Size and Spacing
it: Dimensione e spaziatura elemento

en: Item Width:
it: Larghezza elemento:

en: Items
it: Elementi

en: Keep the headerbar height the same as the subtitle changes dynamically.
it: Mantiene l'altezza della barra delle intestazioni inalterata anche se quella dei sottotitoli cambia in modo dinamico.

en: Key Press
it: Pressione tasto

en: Key Release
it: Rilascio tasto

en: Keycode column
it: Colonna codice tasto

en: LGPL 2.1 Only
it: Solo LGPL 2.1

en: LGPL 3.0 Only
it: Solo LGPL 3.0

en: Label
it: Etichetta

en: Label For
it: Etichetta per

en: Label Width
it: Larghezza etichetta

en: Label behaviour
it: Comportamento etichetta

en: Label with optional image
it: Etichetta con immagine opzionale

en: Labeled By
it: Etichettato da

en: Lack of documentation
it: Mancanza di documentazione

en: Lack of official binary releases for other OS (Windows, Mac OS X)
it: Mancanza di rilasci ufficiali dei binari per altri sistemi operativi (Windows, Mac OS X)

en: Lack of professional support
it: Mancanza di supporto professionale

en: Lack of professional training
it: Mancanza di istruzione professionale

en: Lack of publicity/exposure
it: Mancanza di pubblicità/promozione

en: Landmark
it: Punto di riferimento

en: Language column
it: Colonna lingua

en: Large Toolbar
it: Barra degli strumenti grande

en: Last Defined
it: Ultima definizione

en: Latest stable from sources
it: L'ultima versione stabile da sorgenti

en: Layered Pane
it: Riquadro a livelli

en: Layout
it: Disposizione

en: Least Recently Used first
it: Meno recente utilizzato prima

en: Leave Notify
it: Notifica uscita

en: Left
it: Sinistra

en: Left to Right
it: Da sinistra a destra

en: Left:
it: Sinistra:

en: Level Bar
it: Barra livello

en: Level Bar Attributes
it: Attributi barra livello

en: Libglade Files
it: File libglade

en: License
it: Licenza

en: License Text
it: Testo licenza

en: License and Copyright
it: Licenza e copyright

en: License for this project, it will be added as a document level comment.
it: Licenza per questo progetto. Verrà aggiunta come commento a livello documento.

en: License:
it: Licenza:

en: Lines
it: Righe

en: Link
it: Collegamento

en: Link Button
it: Pulsante collegamento

en: List
it: Elenco

en: List Box
it: Casella elenco

en: List Box Row
it: Riga casella elenco

en: List Item
it: Elemento elenco

en: List Store
it: Contenitore elenco

en: List of directories where to load widget catalogs and custom templates from.
    Needs to restart.
it: Elenco di directory da cui caricare i cataloghi widget e i modelli personalizzati.
    Richiede il riavvio.

en: List of items:
it: Elenco di elementi:

en: List of widgets in this group
it: Elenco di widget in questo gruppo

en: Listen standard input
it: Ascolta lo standard input

en: Load and Save
it: Carica e salva

en: Lock Button
it: Pulsante di blocco

en: Lock Key
it: Tasto fissa maiuscole

en: Locking %s by widget %s
it: Blocco di «%s» da parte del widget «%s»

en: Log
it: Registro

en: Low
it: Basso

en: Lower:
it: Inferiore:

en: Lowercase
it: Minuscolo

en: MIME Types
it: Tipi MIME

en: Margins
it: Margini

en: Marked content
it: Contenuto indicato

en: Markup column
it: Colonna marcatore

en: Math
it: Matematica

en: Mathematical fraction
it: Frazione matematica

en: Maximum width in characters
it: Larghezza massima in caratteri

en: Maximum:
it: Massimo:

en: Medical
it: Medicina

en: Member Of
it: Membro di

en: Menu
it: Menù

en: Menu Attributes
it: Attributi del menù

en: Menu Bar
it: Barra dei menù

en: Menu Button
it: Pulsante menù

en: Menu Item
it: Elemento menù

en: Menu Shell
it: Menù shell

en: Menu Tool Button
it: Pulsante strumento menù

en: Message Dialog
it: Finestra messaggio

en: Message Dialog Attributes
it: Attributi finestra messaggio

en: Meta Modifier
it: Modificatore «Meta»

en: Middle
it: Medio

en: Mime Types
it: Tipi Mime

en: Minimum
it: Minimo

en: Minimum:
it: Minimo:

en: Miscellaneous
it: Vari

en: Missing Image
it: Immagine mancante

en: Model Button
it: Pulsante modello

en: Model Button Attributes
it: Attributi pulsante modello

en: Model column
it: Colonna modello

en: Most Recently Used first
it: Più recente usato prima

en: Move Over Down
it: Sposta sopra i basso

en: Move Over Down-Up
it: Sposta sopra verso l'alto

en: Move Over Left
it: Sposta sopra a sinistra

en: Move Over Left-Right
it: Sposta sopra da sinitra a destra

en: Move Over Right
it: Sposta sopra a destra

en: Move Over Right-Left
it: Sposta sopra da destra a sinistra

en: Move Over Up
it: Sposta sopra in alto

en: Move Over Up-Down
it: Sposta sopra verso il basso

en: Move Under Down
it: Sposta sotto in basso

en: Move Under Left
it: Sposta sotto a sinistra

en: Move Under Right
it: Sposta sotto a destra

en: Move Under Up
it: Sposta sotto in alto

en: Multiple
it: Multiplo

en: Name
it: Nome

en: Name of the class
it: Nome della classe

en: Name of the file to preview
it: Nome del file per l'anteprima

en: Name of the toplevel to preview
it: Nome del livello principale per l'anteprima

en: Name:
it: Nome:

en: Named Icon Chooser
it: Selettore icona con nome

en: Native File Chooser Dialog
it: Dialogo selettore file nativo

en: Natural
it: Naturale

en: Never
it: Mai

en: Never wrap
it: Mai a capo

en: New Size Group
it: Nuovo gruppo dimensione

en: New Tab
it: Nuova scheda

en: New Window
it: Nuova finestra

en: No Emoji Support
it: Nessun supporto emoji

en: No Spellcheck
it: Nessu controllo ortografico

en: No open projects to save
it: Nessun progetto aperto da salvare

en: No widget on the clipboard
it: Nessun widget negli appunti

en: No widget selected.
it: Nessun widget selezionato.

en: Node Child Of
it: Nodo figlio di

en: Non-GTK+ widgets and objects
it: Widget e oggetti non GTK+

en: None
it: Nessuno

en: None - distributed internally
it: Nessuna, software distribuito internamente

en: Normal
it: Normale

en: Normal item
it: Elemento normale

en: North
it: Nord

en: North East
it: Nord est

en: North West
it: Nord ovest

en: Notebook Attributes
it: Attributi notebook

en: Notification
it: Notifica

en: Number
it: Numero

en: Number Up
it: Numero su

en: Number Up Layout
it: Disposizione numero su

en: Number of Pages
it: Numero di pagine

en: Number of items
it: Numero di elementi

en: Number of pages
it: Numero di pagine

en: Number of pages in this assistant
it: Numero di pagine in questo assistente

en: Number of submenus
it: Numero di sotto menù

en: OK, now add a GtkWindow using the new widget chooser or by double clicking on the workspace
it: Ora aggiungi un elemento GtkWindow attraverso il nuovo selettore o facendo doppio-clic sullo spazio di lavoro

en: OK, now that we are done with the overview, let's start with the new workflow
it: Passiamo ora alla nuova modalità di lavoro

en: O_bjects:
it: O_ggetti:

en: Object
it: Oggetto

en: Object %s has unrecognized type %s
it: L'oggetto %s ha un tipo non riconosciuto %s

en: Object %s is a class template but this is not supported in gtk+ %d.%d
it: L'oggetto %s è una classe di modello ma non è supportata in gtk+ %d.%d

en: Object %s not found in UI definition.
it: Oggetto «%s» non trovato nella definizione dell'interfaccia utente.

en: Object has unrecognized type %s
it: Il tipo %s dell'oggetto non è noto

en: Object instance's name formatted for assistive technology access
it: Nome dell'istanza dell'oggetto formattato per l'accesso di tecnologia assistiva

en: Object is not previewable.
it: Non è possibile fare l'anteprima dell'oggetto.

en: Objects
it: Oggetti

en: Objects:
it: Oggetti:

en: Oblique
it: Obliquo

en: Off
it: Spento

en: Offscreen
it: Fuori schermo

en: Offscreen Window
it: Finestra fuori schermo

en: Ok
it: OK

en: Ok, Cancel
it: OK, Annulla

en: On
it: Acceso

en: On Demand
it: Su richiesta

en: On what operating systems?
it: Su quale sistema operativo?

en: Once a month
it: Una volta al mese

en: Only objects of type %s can be added to objects of type %s.
it: Solo oggetti di tipo %s possono essere aggiunti a oggetti %s.

en: Only one widget can be pasted at a time to this container
it: Solo un widget alla volta può essere incollato in questo contenitore

en: Open
it: Apri

en: Open a project
it: Apre un progetto

en: Open source software
it: Software open source

en: OpenGL Area
it: Area OpenGL

en: Open…
it: Apri…

en: Option Pane
it: Riquadro opzione

en: Ordering children of %s
it: Ordinamento figli di %s

en: Organization
it: Organizzazione

en: Orientation column
it: Colonna orientamento

en: Other
it: Altro

en: Out
it: Fuori

en: Output version information and exit
it: Stampa informazioni sulla versione ed esce

en: Overlay
it: Sovrapposizione

en: Packing
it: Posizionamento

en: Padding
it: Spaziatura contenuto

en: Page
it: Pagina

en: Page Set
it: Insieme pagine

en: Page Setup Dialog
it: Dialogo impostazione pagina

en: Page Tab
it: Scheda pagine

en: Page Tab List
it: Elenco scheda pagine

en: Page Type
it: Tipo di pagina

en: Paned
it: Riquadri

en: Panel
it: Pannello

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Parent
it: Genitore

en: Parent Window Of
it: Finestra genitore di

en: Password Text
it: Testo password

en: Paste %s
it: Incolla %s

en: Path
it: Percorso

en: Path to load images and resources in Glade's runtime
it: Percorso da cui caricare le risorse e le immagini in Glade

en: Path to use as the custom CSS provider for this project.
it: Percorso da usare come provider CSS personalizzato per questo progetto.

en: Patterns
it: Modelli

en: Personal
it: Personale

en: Phone
it: Telefono

en: Pin Code
it: Codice PIN

en: Pixbuf Expander Closed column
it: Colonna pixbuf espansore chiuso

en: Pixbuf Expander Open column
it: Colonna pixbuf espansore aperto

en: Pixbuf Renderer
it: Renderer pixbuf

en: Pixbuf column
it: Colonna pixbuf

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Placeholder text
it: Testo segnaposto

en: Places
it: Disposizioni

en: Places Sidebar
it: Barra laterale posizioni

en: Placing %s inside %s
it: Collocazione di %s all'interno di %s

en: Pointer Mode
it: Modalità puntatore

en: Pointer Motion
it: Movimento puntatore

en: Pointer Motion Hint
it: Movimento puntatore ridotto

en: Policy:
it: Politica:

en: Popover
it: Pop-over

en: Popover Attributes
it: Attributi del pop-over

en: Popover Menu
it: Menù pop-over

en: Populate for touch
it: Riempire per il tocco

en: Popup
it: A comparsa

en: Popup For
it: Menù a comparsa per

en: Popup Menu
it: Menù a comparsa

en: Position
it: Posizione

en: Position:
it: Posizione:

en: Precision
it: Precisione

en: Preferences
it: Preferenze

en: Press
it: Pressione

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview snapshot
it: Istantanea anteprima

en: Primary Icon
it: Icona primaria

en: Primary Icon Activatable
it: Icona primaria attivabile

en: Primary Icon Name
it: Nome icona primaria

en: Primary Icon Pixbuf
it: Pixbuf icona primaria

en: Primary Icon Sensitive
it: Icona primaria sensibile

en: Primary Icon Tooltip Markup
it: Marcatore suggerimento icona primaria

en: Primary Icon Tooltip Text
it: Testo suggerimento icona primaria

en: Primary Stock Icon
it: Icona stock primaria

en: Primary Text:
it: Testo primario:

en: Print Dialog
it: Dialogo stampa

en: Print handlers signature on invocation
it: Stampa le firme dei gestori quando invocato

en: Priority information for the property editor to act on
it: Informazioni di priorità per l'editor di proprietà su cui agire

en: Privacy Note:
it: Note sulla privacy:

en: Program Attributes
it: Attributi del programma

en: Progress
it: Avanzamento

en: Progress Bar
it: Barra d'avanzamento

en: Progress Bar Attributes
it: Attributi della barra di avanzamento

en: Progress Fraction
it: Frazione avanzamento

en: Progress Pulse Step
it: Passo barra di avanzamento

en: Progress Renderer
it: Renderer avanzamento

en: Progress bar
it: Barra d'avanzamento

en: Project
it: Progetto

en: Project "%s" has errors. Save anyway?
it: Il progetto «%s» ha degli errori. Salvarlo comunque?

en: Project %s has no deprecated widgets or version mismatches.
it: Il progetto «%s» non ha widget deprecati o versioni non corrispondenti.

en: Project %s is still loading.
it: Il progetto «%s» si sta ancora caricando.

en: Project '%s' saved
it: Progetto «%s» salvato

en: Project switcher
it: Selettore progetti

en: Prompt the user at save time if the project
    contains any unrecognized types
it: Avvisa l'utente durante il salvataggio se il progetto
    contiene tipi non riconosciuti

en: Prompt the user at save time if the project uses any widgets,
    properties or signals which are deprecated
it: Avvisa l'utente durante il salvataggio se il progetto utilizza widget,
    proprietà o segnali deprecati

en: Prompt the user at save time if the project uses any widgets, properties
    or signals which are not available in the project's target version
it: Avvisa l'utente durante il salvataggio se il progetto utilizza widget,
    proprietà o segnali non disponibili nella versione di riferimento del progetto

en: Properties
it: Proprietà

en: Properties and Attributes
it: Proprietà e attributi

en: Property
it: Proprietà

en: Property Change
it: Cambio proprietà

en: Property Definition
it: Definizione proprietà

en: Property Name
it: Nome proprietà

en: Property _Description:
it: _Descrizione proprietà:

en: Property has versioning problems:
it: La proprietà presenta degli errori di versione:

en: Property not selected
it: Questa non selezionata

en: Proximity In
it: In prossimità

en: Proximity Out
it: Fuori prossimità

en: Pulse column
it: Colonna pulsante

en: Push Button
it: Pulsante

en: Query
it: Interrogazione

en: Question
it: Domanda

en: Queue
it: Coda

en: Quite easy! Isn't it?
it: Semplice, non trovi?

en: Radio
it: Di scelta

en: Radio Action
it: Azione a scelta

en: Radio Button
it: Pulsante di scelta

en: Radio Menu Item
it: Elemento menù di scelta

en: Radio Tool Button
it: Pulsante strumento di scelta

en: Radio column
it: Colonna a scelta

en: Radio item
it: Elemento di scelta

en: Radio proxies
it: Proxy di scelta

en: Range
it: Intervallo

en: Rating
it: Valutazione

en: Read Only
it: Sola lettura

en: Read _documentation
it: Leggi _documentazione

en: Read documentation
it: Leggi documentazione

en: Reason
it: Motivo

en: Receiving data from %s
it: Ricevimento dati da %s

en: Recent
it: Recenti

en: Recent Action
it: Azione recente

en: Recent Chooser
it: Selettore recenti

en: Recent Chooser Attributes
it: Attributi selettore recenti

en: Recent Chooser Dialog
it: Dialogo selettore recenti

en: Recent Chooser Menu
it: Menù scelta recenti

en: Recent Filter
it: Filtro recenti

en: Recent Manager
it: Gestore recenti

en: Recent Menu
it: Menù recenti

en: Redo
it: Ripeti

en: Redo: %s
it: Ripeti: %s

en: Redundant Object
it: Oggetto ridondante

en: Registration & User Survey
it: Registrazioni e sondaggi utenti

en: Reject
it: Rifiuta

en: Related Action
it: Azione relativa

en: Release
it: Rilascio

en: Release Modifier
it: Rilascia modificatore

en: Remove %s
it: Rimuovi %s

en: Remove Column
it: Rimuovi colonna

en: Remove Column on %s
it: Rimuovi colonna su %s

en: Remove Page
it: Rimuovi pagina

en: Remove Parent
it: Rimuovi genitore

en: Remove Row
it: Rimuovi riga

en: Remove Row on %s
it: Rimuovi riga su %s

en: Remove Slot
it: Rimuovi sezione

en: Remove multiple
it: Rimozione multipla

en: Remove page from %s
it: Rimuovi pagina da %s

en: Remove placeholder from %s
it: Rimuovi il segnaposto da %s

en: Remove signal handler %s
it: Rimuovi gestore segnale %s

en: Remove the selected search path
it: Rimuovi il percorso di ricerca selezionato

en: Removing parent of %s
it: Rimozione genitore di %s

en: Renaming %s to %s
it: Rinomina di %s a %s

en: Reorder %s's children
it: Riordinamento dei figli di %s

en: Reserve space for subtitle
it: Riserva spazio per i sottotitoli

en: Reset
it: Reimposta

en: Reset Widget Properties
it: Reimposta proprietà widget

en: Resize Both Sides
it: Ridimensiona entrambi i lati

en: Resize Horizontally
it: Ridimensiona arizzontalmente

en: Resize Vertically
it: Ridimensiona verticalmente

en: Resource Name
it: Nome risorsa

en: Resource Path
it: Percorso risorsa

en: Response ID
it: ID risposta

en: Retrieve %s from model (type %s)
it: Ottenimento di «%s» dal modello (tipo «%s»)

en: Revealer
it: Rivelatore

en: Reverse
it: Inverso

en: Right
it: Destra

en: Right to Left
it: Da destra a sinistra

en: Right:
it: Destra:

en: Rise column
it: Colonna aumento

en: Role
it: Ruolo

en: Root Pane
it: Riquadro root

en: Row Header
it: Intestazione riga

en: Rows
it: Righe

en: Ruler
it: Righello

en: Run Cleanup
it: Esegui pulizia

en: Run First
it: Esegui primo

en: Run Last
it: Esegui ultimo

en: Save
it: Salva

en: Save As…
it: Salva come…

en: Save changes to project "%s" before closing?
it: Salvare i cambiamenti al progetto «%s» prima di chiudere?

en: Save the current project
it: Salva il progetto corrente

en: Save the current project with a different name
it: Salva il progetto corrente con un nome differente

en: Save…
it: Salva…

en: Scale
it: Scala

en: Scale Attributes
it: Attributi scala

en: Scale Button
it: Pulsante scala

en: Scale Button Attributes
it: Attributi pulsante scala

en: Scale column
it: Colonna scala

en: Scale is configured to not draw the value
it: Scala è configurata per non disegnare il valore

en: Scale orientation:
it: Orientamento scala:

en: Scientific
it: Scientifico

en: Scroll
it: Scorrimento

en: Scroll Bar
it: Barra di scorrimento

en: Scroll pane
it: Riquadro scorrevole

en: Scrollbar
it: Barra di scorrimento

en: Scrollbar Attributes
it: Attributi barra di scorrimento

en: Scrollbar Policy:
it: Politica barra di scorrimento:

en: Scrolled Window
it: Finestra di scorrimento

en: Scrolled Window Attributes
it: Attributi finestra di scorrimento

en: Scrolling Attributes
it: Attributi di scorrimento

en: Search Bar
it: Barra di ricerca

en: Search Column:
it: Colonna ricerca:

en: Search Entry
it: Campo di ricerca

en: Search bar is already full
it: La barra di ricerca è già piena

en: Search is disabled
it: La ricerca è disabilitata

en: Second Mouse Button
it: Secondo pulsante del mouse

en: Secondary Icon
it: Icona secondaria

en: Secondary Icon Activatable
it: Icona secondaria attivabile

en: Secondary Icon Name
it: Nome icona secondaria

en: Secondary Icon Pixbuf
it: Pixbuf icona secondaria

en: Secondary Icon Sensitive
it: Icona secondaria sensibile

en: Secondary Icon Tooltip Markup
it: Marcatore suggerimento icona secondaria

en: Secondary Icon Tooltip Text
it: Testo suggerimento icona secondaria

en: Secondary Stock Icon
it: Icona stock secondaria

en: Secondary Text:
it: Testo secondario:

en: Section
it: Sezione

en: Select Fields
it: Seleziona campi

en: Select Folder
it: Seleziona cartella

en: Select Named Icon
it: Seleziona un nome di icona

en: Select a CSS to use as custom style provider
it: Seleziona un CSS da usare come provider di stile personalizzato

en: Select a catalog search path
it: Selezionare un percorso di ricerca di catalogo

en: Select a color
it: Seleziona un colore

en: Select a file from the project resource directory
it: Selezionare un file dalla directory risorse del progetto

en: Select a font
it: Seleziona un carattere

en: Select an object to pass to the handler
it: Seleziona un oggetto da passare al gestore

en: Select the properties that you want to reset to their default values
it: Selezionare le proprietà che si vogliono reimpostare ai loro valori predefiniti

en: Semi Condensed
it: Semi condensato

en: Semi Expanded
it: Semi espanso

en: Sending data to %s
it: Invio dati a %s in corso

en: Sensitive
it: Sensibile

en: Sensitive column
it: Colonna sensibile

en: Separator
it: Separatore

en: Separator Menu Item
it: Elemento separatore menù

en: Separator Tool Item
it: Elemento separatore strumento

en: Separator item
it: Elemento separatore

en: Set default value
it: Imposta valore predefinito

en: Set the currently active page to edit, this property will not be saved
it: Imposta la pagina attiva da modifica, questa proprietà non verrà salvata

en: Set the currently active submenu to edit, this property will not be saved
it: Imposta il sotto menù attivo da modifica, questa proprietà non verrà salvata

en: Set the description of the Activate atk action
it: Imposta la descrizione dell'azione atk Activate

en: Set the description of the Click atk action
it: Imposta la descrizione dell'azione atk Click

en: Set the description of the Press atk action
it: Imposta la descrizione dell'azione atk Press

en: Set the description of the Release atk action
it: Imposta la descrizione dell'azione atk Release

en: Set the icon size for this source of '%s'
it: Imposta la dimensione dell'icona per il sorgente di «%s»

en: Set the state for this source of '%s'
it: Imposta lo stato del sorgente di «%s»

en: Set the text direction for this source of '%s'
it: Imposta la direzione del testo per il sorgente di «%s»

en: Set whether you want to specify a state for this source of '%s'
it: Imposta se si vuole specificare uno stato per il sorgente di «%s»

en: Set whether you want to specify a text direction for this source of '%s'
it: Imposta se si vuole specificare una direzione del testo per il sorgente di «%s»

en: Set whether you want to specify an icon size for this source of '%s'
it: Imposta se si vuole specificare la dimensione dell'icona per il sorgente di «%s»

en: Setting %s of %s
it: Impostazione di «%s» di «%s»

en: Setting %s of %s to %s
it: Impostazione di «%s» di «%s» a «%s»

en: Setting %s to have a start action
it: Impostazione di «%s» per avere un'azione iniziale

en: Setting %s to have an end action
it: Impostazione di %s per avere un'azione finale

en: Setting %s to not have a start action
it: Impostazione di «%s» per non avere un'azione iniziale

en: Setting %s to not have an end action
it: Impostazione di «%s» per non avere un'azione iniziale

en: Setting %s to not show window controls
it: Impostazione di %s per non mostrare i controlli della finestra

en: Setting %s to not use a center child
it: Impostazione di «%s» per non utilizzare un figlio centrale

en: Setting %s to not use tooltip markup
it: Impostazione di %s per il non utilizzo di un suggerimento con markup

en: Setting %s to show window controls
it: Impostazione di %s per mostrare i controlli della finestra

en: Setting %s to use a Pango markup string
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo di una stringa marcatrice di Pango

en: Setting %s to use a center child
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo di un figlio centrale

en: Setting %s to use a custom child
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo di un figlio personalizzato

en: Setting %s to use a custom label widget
it: Impostazione di %s per l'utilizzo di un widget etichetta personalizzato

en: Setting %s to use a custom title
it: Impostazione di %s per l'utilizzo di un titolo personalizzato

en: Setting %s to use a custom titlebar
it: Impostazione di %s per l'utilizzo di una barra del titolo personalizzata

en: Setting %s to use a custom tooltip
it: Impostazione di %s per l'utilizzo di un suggerimento personalizzato

en: Setting %s to use a label and image
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo di un'etichetta e di un'immagine

en: Setting %s to use a logo icon
it: Impostazione di %s per l'utilizzo di un'icona logo

en: Setting %s to use a named icon
it: Impostazione di %s per l'utilizzo di un'icona con nome

en: Setting %s to use a pattern string
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo di una stringa modello

en: Setting %s to use a primary icon from filename
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo dell'icona primaria da nome file

en: Setting %s to use a primary icon from stock
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo dell'icona primaria dallo stock

en: Setting %s to use a primary icon from the icon theme
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo dell'icona primaria dal tema delle icone

en: Setting %s to use a resource name
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo di un nome di risorsa

en: Setting %s to use a secondary icon from filename
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo dell'icona secondaria da nome file

en: Setting %s to use a secondary icon from stock
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo dell'icona secondaria dallo stock

en: Setting %s to use a secondary icon from the icon theme
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo dell'icona secondaria dal tema delle icone

en: Setting %s to use a single line
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo di una singola riga

en: Setting %s to use a stock button
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo di un pulsante stock

en: Setting %s to use a stock item
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo di un elemento stock

en: Setting %s to use a system provided titlebar
it: Impostazione di %s per l'utilizzo di una barra del titolo fornita dal sistema

en: Setting %s to use an attribute list
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo di un elenco di attributi

en: Setting %s to use an external buffer
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo di un buffer esterno

en: Setting %s to use an icon file
it: Impostazione di %s per l'utilizzo di un file icona

en: Setting %s to use an image from filename
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo di un'immagine da nome file

en: Setting %s to use an image from stock
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo di un'immagine dallo stock

en: Setting %s to use an image from the icon theme
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo di un'immagine dal tema delle icone

en: Setting %s to use logo file
it: Impostazione di %s per l'utilizzo di un file logo

en: Setting %s to use normal line wrapping
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo di andata a capo normale

en: Setting %s to use specific Pango word wrapping
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo di andata a capo specifica di Pango

en: Setting %s to use standard configuration
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo della configurazione normale

en: Setting %s to use standard label text
it: Impostazione di %s per l'utilizzo di un'etichetta di testo normale

en: Setting %s to use static text
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo di testo statico

en: Setting %s to use the %s property as an attribute
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo della proprietà «%s» come attributo

en: Setting %s to use the %s property directly
it: Impostazione di «%s» per l'utilizzo diretto della proprietà «%s»

en: Setting %s to use the standard title
it: Impostazione di %s per l'utilizzo del titolo standard

en: Setting %s to use tooltip markup
it: Impostazione di %s per l'utilizzo di un suggerimento con markup

en: Setting License type of %s
it: Impostazione licenza di tipo %s

en: Setting columns on %s
it: Impostazione colonne su %s

en: Setting i18n metadata
it: Impostazione metadati i18n

en: Setting multiple properties
it: Impostazione proprietà multiple

en: Setting object type on %s to %s
it: Impostazione tipo oggetto su %s a %s

en: Setting primary icon of %s to not use tooltip markup
it: Impostazione dell'icona primaria di «%s» per non utilizzare markup nel suggerimento

en: Setting primary icon of %s to use tooltip markup
it: Impostazione dell'icona primaria di «%s» per utilizzare markup nel suggerimento

en: Setting project's %s property
it: Impostazione delle proprietà del progetto %s

en: Setting resource path to '%s'
it: Impostazione del percorso delle risorse a «%s»

en: Setting secondary icon of %s to not use tooltip markup
it: Impostazione dell'icona secondaria di «%s» per non utilizzare markup nel suggerimento

en: Setting secondary icon of %s to use tooltip markup
it: Impostazione dell'icona secondaria di «%s» per utilizzare markup nel suggerimento

en: Setting target version of '%s' to %d.%d
it: Impostazione versione di riferimento di «%s» a %d.%d

en: Setting translation domain to '%s'
it: Impostazione del dominio di traduzione a «%s»

en: Setting widget '%s' as template
it: Impostazione del widget «%s» come modello

en: Setup Text Attributes
it: Imposta attributi del testo

en: Seventh Key
it: Settimo tasto

en: Shift Key
it: Tasto maiuscole

en: Show Border
it: Mostra bordo

en: Show Class Field
it: Mostra il campo classe

en: Show info
it: Mostra informazioni

en: Show warnings when saving
it: Mostrare avvisi durante il salvataggio

en: Show window controls
it: Mostrare i controlli finestra

en: Shrink
it: Restringi

en: Signal
it: Segnale

en: Signal Editor
it: Editor segnale

en: Signal has versioning problems:
it: Il segnale presenta degli errori di versione:

en: Single
it: Singolo

en: Single Click Activate
it: Attivazione con clic singolo

en: Single Paragraph Mode column
it: Colonna modalità singolo paragrafo

en: Sixth Key
it: Sesto tasto

en: Size
it: Dimensione

en: Size Group
it: Gruppo dimensione

en: Size column
it: Colonna dimensione

en: Slide Both Sides
it: Scorre entrambi i lati

en: Slide Down
it: Scorri giù

en: Slide Horizontally
it: Scorre orrizontalmente

en: Slide Left
it: Scorri a sinistra

en: Slide Left-Right
it: Scorri da sinistra a destra

en: Slide Right
it: Scorri a destra

en: Slide Up
it: Scorri su

en: Slide Up-Down
it: Scorri verso il basso

en: Slide Vertically
it: Scorre verticalmente

en: Slider
it: Selettore scorrevole

en: Small Capitals
it: Maiuscole piccole

en: Small Toolbar
it: Barra degli strumenti piccola

en: Smooth scroll
it: Scorrimento fluido

en: Some properties have versioning problems:
it: Alcune proprietà presentano degli errori di versione:

en: Some signals have versioning problems:
it: Alcuni segnali presentano degli errori di versione:

en: South
it: Sud

en: South East
it: Sud est

en: South West
it: Sud ovest

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Spacing:
it: Spaziatura:

en: Special Child Type
it: Tipo figlio speciale

en: Specify the actual editor property type name to use for this shell
it: Indica il vero nome del tipo di proprietà per l'editor da usare con questa shell

en: Spellcheck
it: Controllo ortografico

en: Spin
it: Numerico

en: Spin Button
it: Pulsante numerico

en: Spin Button Attributes
it: Attributi pulsante numerico

en: Spin Renderer
it: Visualizzatore numerico

en: Spinner
it: Numerico

en: Spinner Renderer
it: Visualizzatore numerico

en: Splash Screen
it: Schermata di avvio

en: Split Pane
it: Riquadro separato

en: Spread
it: Diffusione

en: Stack Attributes
it: Attributi stack

en: Stack Sidebar
it: Barra laterale dello stack

en: Stack Switcher
it: Scambiatore dello stack

en: Stack Switcher Attributes
it: Attributi per lo scambiatore di stack

en: Start
it: Inizio

en: Start Action
it: Azione iniziale

en: Start Action:
it: Azione iniziale:

en: Start/resume interactive UI introduction
it: Avvia/Riprende l'introduzione interattiva

en: Start:
it: Inizio:

en: Static
it: Statico

en: Status
it: Stato

en: Status Bar
it: Barra di stato

en: Status Icon
it: Icona di stato

en: Stepper Sensitivity
it: Sensibilità dell'incremento

en: Stock Button
it: Pulsante stock

en: Stock Detail column
it: Colonna dettaglio stock

en: Stock Image
it: Immagine stock

en: Stock Item
it: Elemento stock

en: Stock Item:
it: Elemento stock:

en: Stock Size column
it: Colonna dimensione stock

en: Stock column
it: Colonna stock

en: Stretch column
it: Colonna espansione

en: Strikethrough column
it: Colonna sbarramento

en: String
it: Stringa

en: Structure
it: Struttura

en: Style Classes
it: Classe di stile

en: Style column
it: Colonna stile

en: Subscribe me to the mailing list
it: Iscrivimi alla mailing list

en: Subscribe to Glade Users mailing list.
    You will be sent email requesting confirmation!
it: Iscriversi alla mailing list degli utenti Glade.
    Verrà inviata una email con la richiesta di conferma.

en: Subscript text
it: Pedice

en: Substructure
it: Sottostruttura

en: Subwindow Of
it: Sottofinestra di

en: Summary
it: Sommario

en: Super Modifier
it: Modificatore «Super»

en: Superscript text
it: Apice

en: Support Warning
it: Avvertimento di supporto

en: Swap
it: Scambia

en: Swapped
it: Invertito

en: Swapped | After
it: Invertito | Dopo

en: Switch
it: Scambia

en: T_ranslatable
it: T_raducibile

en: Tab
it: Scheda

en: Tab Attributes
it: Attributi delle schede

en: Table
it: Tabella

en: Table Cell
it: Cella tabella

en: Table Row
it: Riga tabella

en: Tablet Pad
it: Tablet

en: Tabular Menus
it: Menù tabulare

en: Tag
it: Etichetta

en: Tear Off Menu Item
it: Elemento menù sganciabile

en: Tearoff menus
it: Menù sganciabile

en: Tearoff menus are disabled
it: I menù sganciabili sono diabilitati

en: Template
it: Modello

en: Template classes are only usable in GTK+ 3.10 and later.
it: Le classi di modello sono utilizzabili solo con GTK+ 3.10 e successivi.

en: Terminal
it: Terminale

en: Text
it: Testo

en: Text Buffer
it: Buffer di testo

en: Text Column column
it: Colonna testo colonna

en: Text Entry
it: Inserimento testo

en: Text Formatting
it: Formattazione testo

en: Text Horizontal Alignment column
it: Colonna allineamento testo orizzontale

en: Text Renderer
it: Renderer testo

en: Text Tag
it: Etichetta testo

en: Text Tag Table
it: Tabella etichetta testo

en: Text Tag Table Editor
it: Editor tabella etichetta di testo

en: Text Vertical Alignment column
it: Colonna allineamento verticale testo

en: Text View
it: Vista testo

en: Text View Attributes
it: Attributi vista testo

en: Text below icons
it: Testo sotto le icone

en: Text beside icons
it: Testo al lato delle icone

en: Text column
it: Colonna testo

en: Text only
it: Solo testo

en: Text:
it: Testo:

en: Thank you for taking the time to complete the survey, we appreciate it!
it: Grazie per il tempo dedicato al sondaggio, è molto apprezzato.

en: The GladeDesignView that contains this layout
it: Il GladeDesignView che contiene questa disposizione

en: The GladeProperty to display a label for
it: La GladeProperty di cui visualizzare un'etichetta

en: The GladePropertyDef for this property
it: La GladePropertyDef per questa proprietà

en: The GladePropertyDef this GladeEditorProperty was created for
it: La GladePropertyDef per la quale è stata creata questa GladeEditorProperty

en: The URL to load in Glade (this property will not be saved)
it: L'URL da caricare in Glade (questa proprietà non verrà salvata)

en: The accelerator can only be set when inside an Action Group.
it: L'acceleratore da tastiera può essere impostato solo quando all'interno di un gruppo d'azione.

en: The accessible role of this object
it: Il ruole accessibile di questo oggetto

en: The class adaptor for the associated widget
it: L'adattatore della classe per il widget associato

en: The class field string
it: La stringa del campo classe

en: The column in the model to load the value from
it: La colonna nel modello da cui caricare il valore

en: The container object this editor is currently editing
it: L'oggetto contenitore che l'editor sta attualmente modificando

en: The current item to add to the project
it: L'elemento corrente da aggiungere al progetto

en: The currently effective GladePointerMode
it: Il GladePointerModel attualmente in uso

en: The currently loaded widget in this editor
it: Il widget attualmente caricato in questo editor

en: The decoration layout does not apply to header bars which do no show window controls
it: Il layout di decorazione non si applica alle barre di intestazione che non mostrano i controllo della finestra

en: The detail for this signal
it: I dettagli per questo segnale

en: The editor page type to create this GladeEditorTable for
it: Il tipo di pagina dell'editor per cui creare questo GladeEditorTable

en: The file %s has been modified since reading it
it: Il file «%s» è stato modificato dalla sua lettura

en: The filesystem path of the project
it: Il percorso del file system del progetto

en: The glade project that this widget belongs to
it: Il progetto glade a cui questo widget appartiene

en: The glade widget to edit signals
it: Il widget Glade per modificare i segnali

en: The handler for this signal
it: Il gestore per questo segnale

en: The height of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
it: L'altezza del widget quando livello principale nel GladeDesignLayout

en: The icon name
it: Il nome dell'icona

en: The internal name of the widget
it: Nome interno del widget

en: The list of application names to add to the filter
it: L'elenco dei nomi dell'applicazione da aggiungere al filtro

en: The list of file name patterns to add to the filter
it: L'elenco dei modelli di nome di file da aggiungere al filtro

en: The list of items to show in the combo box
it: L'elenco di elementi da mostrare nella casella combinata

en: The list of mime types to add to the filter
it: L'elenco dei tipi mime da aggiungere al filtro

en: The menubar and toolbar were merged in the headerbar
it: La barra dei menù e la barra degli strumenti sono state integrate nella barra superiore

en: The name of the widget
it: Il nome del widget

en: The name of the widget catalog this class was declared by
it: Il nome del catalogo di widget da cui questa classe è stata dichiarata

en: The names of the icons to be used by the scale button. The first item in the array will be used in the button when the current value is the lowest value, the second item for the highest value. All the subsequent icons will be used for all the other values, spread evenly over the range of values
it: I nomi delle icone da usare per il pulsante di scala. Il primo elemento nell'array viene usato nel pulsante quando il valore attuale è quello minore, il secondo elemento per il valore maggiore. Tutte le altre icone vengono usate per i restanti valori, distribuite uniformemente in base all'intervallo dei valori

en: The number of columns for this grid
it: Il numero di colonne per questa griglia

en: The number of digits to round the value to when the value changes
it: Il numero di cifre a cui arrotondare il valore quando questo cambia

en: The number of items in the action bar
it: Il numero di elementi nella barra di azione

en: The number of items in the box
it: Il numero di elementi nella casella

en: The number of items in the header bar
it: Il numero di elementi nella barra di intestazione

en: The number of pages in the notebook
it: Il numero di pagine nel notebook

en: The number of pages in the stack
it: Il numero di pagine nello stack

en: The number of rows for this grid
it: Il numero di righe per questa griglia

en: The number of submenus in the popover menu
it: Il numero di sotto menù nel menù pop-over

en: The object associated
it: L'oggetto associato

en: The object inspector took the palette's place
it: L'analizzatore di oggetti ha preso il posto della tavolozza

en: The object's unique identifier
it: L'identificatore univoco dell'oggetto

en: The page position in the Assistant
it: La posizione della pagina nell'Assistente

en: The palette was replaced with a new object chooser
it: La tavolozza è stata sostituita con un nuovo selettore di oggetti

en: The pango attributes for this label
it: Gli attributi pango per questa etichetta

en: The position of the child in the flowbox
it: La posizione del figlio nella casella flusso

en: The position of the menu item in the menu shell
it: La posizione dell'elemento di menù nel menù shell

en: The position of the row item in the listbox
it: La posizione dell'elemento riga nella casella elenco

en: The position of the tool item group in the palette
it: La posizione dello strumento gruppo elementi nella tavolozza

en: The position of the tool item in the toolbar
it: La posizione dell'elemento strumento nella barra degli strumenti

en: The project %s has unsaved changes
it: Il progetto «%s» ha dei cambiamenti non salvati

en: The project being inspected
it: Il progetto sta per essere ispezionato

en: The project file %s has been externally modified
it: Il file di progetto «%s» è stato modificato esternamente

en: The project this properties dialog was created for
it: Il progetto per cui questa finestra delle proprietà era stata creata

en: The project translation domain
it: Il dominio di traduzione del progetto

en: The project's template widget, if any
it: Il widget modello del progretto, se viene usato

en: The property name to use when loading by widget
it: Il nome della proprietà da usare quando viene caricato il widget

en: The property used to set the X position of a child object
it: La proprietà utilizzata per impostare la posizione X di un oggetto figlio

en: The property used to set the Y position of a child object
it: La proprietà utilizzata per impostare la posizione Y di un oggetto figlio

en: The property used to set the height of a child object
it: La proprietà utilizzata per impostare l'altezza di un oggetto figlio

en: The property used to set the width of a child object
it: La proprietà utilizzata per impostare la larghezza di un oggetto figlio

en: The response ID of this button in a dialog
it: L'ID della risposta di questo pulsante in un dialogo

en: The signal class of this signal
it: La classe del segnale di questo segnale

en: The signal editor used to edit signals
it: L'editor di segnale per modificare i segnali

en: The sole purpose of this survey is to better know our user base.
    Your email address will be used to uniquely identify you as a Glade user and send you back a modification token in case you want to modify something or add extra comments.
    Only statistics compiled from the whole dataset will be shared publicly.
    Individual data will be stored in a private database and it will not be shared with the public or any other third party.
it: L'unico scopo di questo sondaggio è quello di conoscere meglio gli utenti che usano Glade.
    L'indirizzo email verrà usato per avere una identificazione univoca come utente Glade e inviare un token di modifica nel caso si voglia modificare qualcosa o aggiungere altri commenti.
    Solo le statistiche ottenute dall'intero insieme dei dati verranno rese pubbliche.
    I dati individuali verranno archiviati in un database privato e non verranno condivisi pubblicamente né con alcuna parte terza.

en: The stock icon displayed on the item (choose an item from GTK+ stock or from an icon factory)
it: L'icona stock da visualizzare nell'elemento (scegliere un elemento dallo stock GTK+ o da una fabbrica icone)

en: The stock item for this button
it: L'elemento stock per questo pulsante

en: The stock item for this menu item
it: L'elemento stock per questa voce di menù

en: The user data for this signal
it: I dati utente per questo segnale

en: The user interfaces designed in Glade are saved as XML and these can be loaded by applications dynamically as needed by using GtkBuilder or used directly to define a new GtkWidget derived object class using GTK+ new template feature.
it: Le interfacce utente create con Glade vengono salvate nel formato XML e possono essere caricate dalle applicazioni in modo dinamico in base alle necessita usando GtkBuilder o usate direttamente per definire una nuova classe di oggetti derivata GtkWidget usando la funzionalità dei nuovi modelli GTK+.

en: The versioning support warning for this signal
it: L'avvertimento di supporto versionamento per questo segnale

en: The width of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
it: La larghezza del widget quando livello principale nel GladeDesignLayout

en: Themed Icon
it: Icona personalizzata

en: Third Mouse Button
it: Terzo pulsante del mouse

en: This combo box is not configured to have an entry
it: Questa casella combinata non è configurata per avere una voce

en: This gives backends control to set property sensitivity
it: Questo dà il controllo ai backend per impostare la sensibilità della proprietà

en: This progressbar does not show text
it: Questa barra di avanzamento non mostra il testo

en: This property does not apply to client-side decorated windows
it: Questa proprietà non si applica alle finestre decorate lato client

en: This property does not apply unless Use Underline is set.
it: Questa proprietà non si applica se non è impostata «Utilizza sottolineato».

en: This property does not apply when a custom title is set
it: Questa proprietà non si applica quando viene impostato un titolo personalizzato

en: This property is deprecated
it: Questa proprietà è deprecata

en: This property is disabled
it: Questa proprietà è disabilitata

en: This property is only available
    if the entry characters are invisible
it: Questa proprietà non è disponibile
    se i caratteri della voce sono invisibili

en: This property is only available
    if the entry has a frame
it: Questa proprietà non è disponibile
    se la voce ha una cornice

en: This property is only for use in dialog action buttons
it: Questa proprietà è utilizzata solamente nei pulsanti d'azione dei dialoghi

en: This property is set to be controlled by an Action
it: Questa proprietà è impostata per essere controllata da una «Azione»

en: This property only applies if ellipsize and wrapping are enabled
it: Questa proprietà si applica solamente quando sono abilitati a capo e segno omissione

en: This property only applies to named icons
it: Questa proprietà si applica solo a icone con nome

en: This property only applies to stock images or named icons
it: Questa proprietà si applica solo a immagini stock o icone con nome

en: This property only applies when configuring the label with text
it: Questa proprietà si applica solamente quando vengono configurate etichette con testo

en: This property was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
it: Questa proprietà è stata introdotta in %s %d.%d, mentre il progetto è per %s %d.%d

en: This signal is deprecated
it: Questo segnale è deprecato

en: This signal was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
it: Questo segnale è stato introdotto in %s %d.%d mentre il progetto è per %s %d.%d

en: This widget is deprecated
it: Questo widget è deprecato

en: This widget was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
it: Questo widget è stato introdotto in %s %d.%d mentre il progetto è per %s %d.%d

en: Time
it: Tempo

en: Title
it: Titolo

en: Title Bar
it: Barra del titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: To free up space for the property editor
it: Per liberare spazio per l'editor delle proprietà

en: Toggle
it: Pulsante a due stati

en: Toggle Action
it: Azione a due stati

en: Toggle Button
it: Pulsante a due stati

en: Toggle Renderer
it: Renderer a due stati

en: Toggle Tool Button
it: Strumento pulsante a due stati

en: Toggle and Radio
it: Commutazione e scelta

en: Tokens are processed manually in batches.
    Please be patient.
it: I token vengono elaborati manualmente.
    Attendere pazientemente.

en: Tool Bar
it: Barra degli strumenti

en: Tool Bar Editor
it: Editor barra strumenti

en: Tool Button
it: Strumento pulsante

en: Tool Item
it: Elemento strumento

en: Tool Item Group
it: Strumento gruppo elemento

en: Tool Palette
it: Strumento tavolozza

en: Tool Palette Editor
it: Editor strumento tavolozza

en: Tool Tip
it: Suggerimento

en: Toolbar
it: Barra degli strumenti

en: Toolbar Proxies
it: Proxy barra degli strumenti

en: Toolkit version required:
it: Versione del toolkit richiesta:

en: Tooltip
it: Suggerimento

en: Tooltip:
it: Suggerimento:

en: Top
it: Alto

en: Top Left
it: In alto a sinistra

en: Top Right
it: In alto a destra

en: Top to Bottom
it: Dall'alto al basso

en: Top:
it: Cima:

en: Toplevel
it: Livello principale

en: Toplevel Height
it: Altezza livello principale

en: Toplevel Width
it: Larghezza livello principale

en: Toplevels
it: Livelli principali

en: Touchpad Gesture
it: Gesti del touchpad

en: Transient For:
it: Transitorio per:

en: Translatable
it: Traducibile

en: Translated title for the class used in the glade UI
it: Titolo tradotto per la classe utilizzata nella UI glade

en: Translation Domain
it: Dominio traduzione

en: Translation domain:
it: Dominio di traduzione:

en: Translators
it: Traduttori

en: Tree
it: Albero

en: Tree Item
it: Elemento albero

en: Tree Model Filter
it: Filtro modello albero

en: Tree Model Sort
it: Ordinamento modello albero

en: Tree Selection
it: Selezione albero

en: Tree Store
it: Contenitore albero

en: Tree Table
it: Tabella ad albero

en: Tree View
it: Vista albero

en: Tree View Attributes
it: Attribute vista ad albero

en: Tree View Column
it: Colonna vista albero

en: Tree View Editor
it: Editor vista albero

en: Tree model:
it: Modello albero:

en: Try adding a grid
it: Prova ora ad aggiungere una griglia

en: Trying to save private data to %s directory but it is a regular file.
    No private data will be saved in this session
it: Tentativo di salvare dati privati nella directory «%s» che però è un file.
    Nessun dato privato sarà salvato in questa sessione

en: Type
it: Tipo

en: Type:
it: Tipo:

en: UI definition has no previewable widgets.
it: La definizione dell'interfaccia utente non ha widget per l'anteprima.

en: Ultra Condensed
it: Ultra condensato

en: Ultra Expanded
it: Ultra espanso

en: Unable to copy unrecognized widget type.
it: Impossibile copiare il widget di tipo sconosciuto.

en: Unable to cut unrecognized widget type
it: Impossibile tagliare il widget di tipo sconosciuto

en: Unable to load image (%s)
it: Impossibile caricare l'immagine (%s)

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
it: Impossibile aprire «%s»: il file non esiste.

en: Unable to paste to multiple widgets
it: Impossibile incollare su widget multipli

en: Unable to paste to the selected parent
it: Impossibile incollare nel genitore selezionato

en: Under what kind of license(s) do you release the software you used Glade to create?
it: Con quali licenze rilasci il software che sviluppi con Glade?

en: Underline column
it: Colonna sottolineato

en: Undo
it: Annulla

en: Undo: %s
it: Annulla: %s

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unlocking %s
it: Sblocco di «%s»

en: Unrecognized types
it: Tipi non riconosciuti

en: Unsaved %i
it: Non salvato %i

en: Unset
it: Non impostato

en: Unsetting template
it: Rimozione del modello

en: Unsetting widget '%s' as template
it: Rimozione del widget «%s» come modello

en: Up
it: Su

en: Upper:
it: Superiore:

en: Uppercase Chars
it: Caratteri maiuscoli

en: Uppercase Sentences
it: Periodi maiuscoli

en: Uppercase Words
it: Parole maiuscole

en: Use Action Appearance
it: Utilizzare aspetto azione

en: Use Command
it: Utilizza comando

en: Use Underline
it: Utilizzare sottolineato

en: Use markup
it: Usare markup

en: Use the "query-tooltip" to present a tooltip
    instead of setting a literal tooltip
it: Usare «query-tooltip» per visualizazre un suggerimento
    invece di impostarne uno letterale

en: Used to generate names of new widgets
it: Utilizzato per generare i nomi dei nuovi widget

en: User Data
it: Dati utente

en: User Information
it: Informazioni utente

en: User Interface Designer
it: Disegnatore di interfacce utente

en: User data
it: Dati utente

en: User templates
it: Modelli utente

en: Utility
it: Utilità

en: Value
it: Valore

en: Value ID:
it: ID valore:

en: Value column
it: Colonna valore

en: Value:
it: Valore:

en: Variant column
it: Colonna variante

en: Verify objects, properties and signals deprecations
it: Verificare deprecazioni di oggetti, proprietà e segnali

en: Version:
it: Versione:

en: Versioning errors
it: Errori di versione

en: Vertical
it: Verticale

en: Vertical Alignment
it: Allineamento verticale

en: Vertical Alignment column
it: Colonna allineamento verticale

en: Vertical Box
it: Casella verticale

en: Vertical Button Box
it: Casella pulsanti verticale

en: Vertical Padding
it: Distanza verticale

en: Vertical Padding column
it: Colonna distanza verticale

en: Vertical Panes
it: Riquadri verticali

en: Vertical Scale
it: Scala verticale

en: Vertical Scrollbar
it: Barra di scorrimento verticale

en: Vertical Separator
it: Separatore verticale

en: Vertical Writing
it: Scrittura verticale

en: Vertical:
it: Verticale:

en: View Margin:
it: Margine visualizzazione:

en: Visibility Notify
it: Notifica visibilità

en: Visible
it: Visibile

en: Visible child
it: Figlio visibile

en: Visible column
it: Colonna visibile

en: Visit Glade web site
it: Visualizza sito web di Glade

en: Visual State
it: Stato visuale

en: Volume Button
it: Pulsante volume

en: Waiting for %s
it: In attesa di %s

en: Warning
it: Avvertimento

en: Warnings:
it: Avvertimenti:

en: We are conducting a user survey
     would you like to take it now?
it: Stiamo conducendo un sondaggio tra gli utenti,
     vuoi partecipare ora?

en: We care about privacy!
it: Abbiamo a cuore la privacy!

en: We could not find the symbol "%s"
it: Impossibile trovare il simbolo «%s»

en: WebKit Settings
it: Impostazioni WebKit

en: WebKit Web View
it: Vista web WebKit

en: WebKit2GTK+ Widgets
it: Widget WebKit2GTK+

en: Website
it: Sito web

en: Website:
it: Sito web:

en: Weight column
it: Colonna consistenza

en: West
it: Ovest

en: What aspect of the software needs the most improvement?
it: Quali aspetti del software necessitano di maggiori miglioramenti?

en: What is available in my OS
it: Quella disponibile per il mio sistema operativo

en: What level of Glade user would you say you are?
it: A che livello ti consideri come utente Glade?

en: When did you start using Glade?
it: Quando hai iniziato a usare Glade?

en: Where applicable, precision to use on editors
it: Dove applicabile, la precisione da usare negli editor

en: Where you can search all supported classes
it: Dove è possibile cercare tutte le classi supportate

en: Whether project has a selection
it: Indica se il progetto ha una selezione

en: Whether project has been modified since it was last saved
it: Indica se il progetto è stato modificato da quando è stato salvato

en: Whether project is read-only
it: Indica se il progetto è in sola lettura

en: Whether the adaptor should query the use or not
it: Indica se l'adaptor deve interrogare l'uso o no

en: Whether the border should be shown
it: Indica se mostrare o meno il bordo

en: Whether the headerbar should use a custom title widget.
it: Indica se la barra di intestazione deve usare un widget con titolo personalizzato.

en: Whether the property to load is a packing property or not
it: Indica se la proprietà da caricare è una proprietà di posizionamento o meno

en: Whether the user data is swapped with the instance for the handler
it: Se per il gestore i dati utente sono scambiati con l'istanza

en: Whether the widget is visible or not
it: Indica se il widget è visibile o no

en: Whether this action bar should include a centered child.
it: Indica se la barra di azione deve includere un figlio centrale.

en: Whether this action is sensitive
it: Indica se questa azione è sensibile

en: Whether this action is visible
it: Indica se questa azione è visibile

en: Whether this box should include a centered child.
it: Indica se la casella deve includere un figlio centrale.

en: Whether this composite child is an ancestral child or an anarchist child
it: Indica se questo figlio composito è un figlio atavico o un figlio anarchico

en: Whether this container supports resizes of child widgets
it: Indica se questo contenitore supporta il ridimensionamento dei widget figli

en: Whether this listbox should have a placeholder widget that is shown in the list when it doesn't display any visible children
it: Indica se questa listbox deve avere un widget segnaposto che è mostrato nell'elenco quando non viene visualizzato alcun elemento figlio

en: Whether this page will initially be marked as complete regardless of user input.
it: Se questa pagina dovrà essere inizialmente marcata come completa indipendentemente da cosa inserisce l'utente.

en: Whether this property is translatable
it: Indica se questa proprietà è traducibile

en: Whether this signal is run after default handlers
it: Se questo segnale viene eseguito dopo i gestori predefiniti

en: Whether this widget is a composite template
it: Indica se il widget è un modello composito

en: Whether this widget is the template for a composite widget
it: Indica se questo widget è il modello per un widget composito

en: Whether this window should include a custom titlebar.
it: Indica se la finestra deve includere una barra del titolo personalizzata.

en: Whether to append a colon ':' to the property name
it: Indica se aggiungere i due punti al nome della proprietà

en: Whether to explicitly disable the check button
it: Indica se disabilitare esplicitamente il pulsante di spunta

en: Whether to highlight the area of the trough from the bottom or left leading up to the knob
it: Indica se evidenziare l'area dal fondo o da sinistra fino al gancio

en: Whether to show an informational button for the loaded widget
it: Indica se mostrare un pulsante informativo per il widget caricato

en: Whether to show the class field at the top
it: Indica se mostrare il campo classe in alto

en: Whether to show window controls, e.g. a close button.
it: Indica se mostrare i contrlli della finestra, per esempio il pulsante di chiusura.

en: Whether to start scrolling at less than minimum or natural height
it: Indica se iniziare lo scorrimento a meno del minimo dell'altezza o all'altezza naturale

en: Whether to start scrolling at less than minimum or natural width
it: Indica se iniziare lo scorrimento a meno del minimo della larghezza o alla larghezza naturale

en: Whether to use markup in the
    primary icon's tooltip
it: Indica se usare markup nel
    suggerimento dell'icona principale

en: Whether to use markup in the
    secondary icon's tooltip
it: Indica se usare markup nel
    suggerimento dell'icona secondaria

en: Whether to use markup in the tooltip
it: Indica se usare markup nel suggerimento

en: Whether to use the GladeCommand API when modifying properties
it: Indica se utilizzare l'API GladeCommand quando vengono modificate le proprietà

en: Whether we are creating an exact duplicate when using a template
it: Indica se creare un duplicato esatto quando si utilizza un modello

en: Whether we should use the command API for the undo/redo stack
it: Indica se utilizzare l'API dei comandi per la pila annulla/ripeti

en: Which programming languages do you prefer?
it: Qual'è il tuo linguaggio di programmazione preferito?

en: Which version do you normally use?
it: Quale versione usi abitualmente?

en: Why not?
it: Perché no?

en: Widget Attributes
it: Attributi del widget

en: Widget Flags
it: Flag del widget

en: Widget Spacing
it: Spaziatura del widget

en: Widget selector
it: Selettore widget

en: Widgets
it: Widget

en: Widgets of type %s can only have widgets as children.
it: Widget del tipo «%s» possono avere solo widget come figli.

en: Widgets of type %s need placeholders to add children.
it: I widget di tipo «%s» hanno bisogno di segnaposto per aggiungere i figli.

en: Width column
it: Colonna larghezza

en: Width in Characters column
it: Colonna larghezza in caratteri

en: Width property
it: Proprietà larghezza

en: Window
it: Finestra

en: Window Attributes
it: Attributi della finestra

en: Window Flags
it: Flag della finestra

en: Window Group
it: Finestra gruppo

en: Window Placement:
it: Posizionamento finestra:

en: Word
it: Parola

en: Word Character
it: Carattere parola

en: Word Completion
it: Completamento parola

en: Wrap Mode column
it: Colonna modalità a capo

en: Wrap Width column
it: Colonna larghezza a capo

en: Wrap only on new line
it: A capo solo su una nuova riga

en: X position property
it: Proprietà posizione X

en: Y position property
it: Proprietà posizione Y

en: Yes
it: Sì

en: Yes, No
it: Sì, No

en: You can mark this as translatable and set one name/address if you want to show a translation specific translator, otherwise you should list all translators and unmark this string for translation
it: Si può marcare come traducibile e impostare un nome/indirizzo se si vuole mostrare il traduttore di una specifica traduzione, altrimenti si dovrebbero elencare tutti i traduttori e non marcare questa stringa per la traduzione

en: You can open a project
it: È possibile aprire un progetto

en: You cannot remove a widget internal to a composite widget.
it: Impossibile rimuovere un widget interno a un widget composito.

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
it: Non si hanno i permessi necessari per salvare il file.

en: Your changes will be lost if you don't save them.
it: I cambiamenti, se non salvati, verranno persi.

en: Your subscription to the users list has been received!
    Check your email!
it: L'iscrizione alla mailing-list utenti è stata inviata.
    Controlla la tua casella di posta!

en: [%s]
    	Object class '<b>%s</b>' from %s %d.%d is deprecated
it: [%s]
    	La classe oggetto «<b>%s</b>» da %s %d.%d è deprecata

en: [%s]
    	Object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
it: [%s]
    	La classe oggetto «<b>%s</b>» è stata introdotta in %s %d.%d

en: [%s]
    	Packing property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
it: [%s]
    	La proprietà posizionamento «<b>%s</b>» della classe oggetto «<b>%s</b>» è stata introdotta in %s %d.%d

en: [%s]
    	Property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' is deprecated
it: [%s]
    	La proprietà «<b>%s</b>» della classe oggetto «<b>%s</b>» è deprecata

en: [%s]
    	Property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
it: [%s]
    	La proprietà «<b>%s</b>» della classe oggetto «<b>%s</b>» è stata introdotta in %s %d.%d

en: [%s]
    	Signal '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' is deprecated
it: [%s]
    	Il segnale «<b>%s</b>» della classe oggetto «<b>%s</b>» è deprecato

en: [%s]
    	Signal '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
it: [%s]
    	Il segnale «<b>%s</b>» della classe oggetto «<b>%s</b>» è stato introdotto in %s %d.%d

en: [Read Only]
it: [Sola lettura]

en: _Add widget here
it: A_ggiungi widget qui

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Common
it: _Comuni

en: _Copy
it: _Copia

en: _Delete
it: _Elimina

en: _Developer Reference
it: _Riferimenti per lo sviluppatore

en: _Do not show this dialog again
it: Non mostrare nuovamente questo _dialogo

en: _Don't Save
it: _Non salvare

en: _Edit
it: _Modifica

en: _General
it: _Generale

en: _Help
it: A_iuto

en: _List standard icons only
it: E_lencare solo le icone standard

en: _New
it: _Nuovo

en: _Open
it: _Apri

en: _Packing
it: _Posizionamento

en: _Paste
it: _Incolla

en: _Properties:
it: _Proprietà:

en: _Reload
it: _Ricarica

en: _Save
it: _Salva

en: _Save Anyway
it: _Salva comunque

en: _Select
it: _Seleziona

en: _Select All
it: _Seleziona tutto

en: _Select individual fields:
it: _Seleziona campi individuali:

en: _Signals
it: _Segnali

en: _Submit
it: _Invia

en: _Text:
it: _Testo:

en: _Unselect All
it: _Deseleziona tutto

en: _View
it: _Visualizza

en: ago
it: fa

en: and Save button are directly accessible in the headerbar
it: e il pulsante «Salva» sono ora accessibili dalla barra superiore

en: and a button
it: e un pulsante

en: and find classes introduced by other libraries
it: e trovare le classi introdotte da altre librerie

en: and less commonly used actions
it: e anche le azioni meno usate

en: be verbose
it: sii prolisso

en: column
it: colonna

en: distribution
it: Distribuzione

en: find recently used
it: cercare quelli usati di recente

en: gmodule support not found. gmodule support is required for glade to work
it: Supporto a gmodule non trovato. Il supporto a gmodule è richiesto perché glade funzioni

en: investigate GTK+ object groups
it: ispezionare i gruppi di oggetti GTK+

en: just like Save As
it: così come «Salva come»

en: make a slideshow of every toplevel widget by adding them in a GtkStack
it: Crea una presentazione di ogni widget toplevel aggiungendoli in un GtkStack

en: months
it: mesi

en: multiple
it: multiplo

en: no model
it: nessun modello

en: or create a new one
it: o crearne uno nuovo

en: program or library name
it: programma o nome libreria

en: program or library short description
it: descrizione breve del programma o della libreria

en: project properties
it: proprietà del progetto

en: seconds
it: secondi

[ctx: textattr]
en: Absolute Size
it: Dimensione assoluta

[ctx: textattr]
en: Background Color
it: Colore sfondo

[ctx: textattr]
en: Font Description
it: Descrizione carattere

[ctx: textattr]
en: Foreground Color
it: Colore primo piano

[ctx: textattr]
en: Gravity
it: Gravità

[ctx: textattr]
en: Gravity Hint
it: Suggerimento gravità

[ctx: textattr]
en: Scale
it: Scala

[ctx: textattr]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: textattr]
en: Stretch
it: Espansione

[ctx: textattr]
en: Strikethrough
it: Sbarrato

[ctx: textattr]
en: Strikethrough Color
it: Colore sbarra

[ctx: textattr]
en: Style
it: Stile

[ctx: textattr]
en: Underline
it: Sottolineato

[ctx: textattr]
en: Underline Color
it: Colore sottolineatura

[ctx: textattr]
en: Variant
it: Variante

[ctx: textattr]
en: Weight
it: Consistenza

en: the last action
it: l'ultima azione

en: unset
it: non impostato

en: variant
it: Variante

en: version
it: Versione

en: years
it: anni
