glade3.HEAD.mk - en to mk translation catalogue (853 entries)

en: %s [%s] - Properties
mk: %s [%s] - Својства

en: %s exists.
    Do you want to replace it?
mk: %s постои.
    Дали сакате да ја замените?

en: (%s child)
mk: (%s дете)

en: (default)
mk: (стандардно)

en: (internal %s)
mk: (внатрешно %s)

en: 24-Hour Format
mk: 24 часовен фомрат

en: <Type here>
mk: <Пишувај овде>

en: <big><b>Tips:</b></big>
      * Right click over the treeview to add items.
      * Press Delete to remove the selected item.
      * Drag &amp; Drop to reorder.
      * Type column is editable.
mk: <big><b>Совети:</b></big>
      * Десен клик врз прегледот со дрво за додавање предмети.
      * Притиснете Delete за да го отстраните избраниот предмет.
      * Влечете и пуштајте за менување на редоследот.
      * Колоната за пишување може да се уредува.

en: <choose a key>
mk: <одбери копче>

en: <custom>
mk: <прилагодено>

en: <separator>
mk: <разделувач>

en: <span weight="bold" size="larger">Save changes to project "%s" before closing?</span>
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
mk: <span weight="bold" size="larger">Да ги зачувам промените на проектот „%s“ пред затворање?</span>
    
    Вашите промени ќе бидат загубени, ако не зачувате.

en: A GladeCreateReason for this creation
mk: GladeCreateReason за ова креирање

en: A GladeWidget template to base a new widget on
mk: GladeWidget шаблон врз кој ќе се основа нова графичка контрола

en: A GladeWidgetInfo struct to base a new widget on
mk: GladeWidgetInfo структура врз која ќе се основа нова графичка контрола

en: A boolean value
mk: Булеанова вредност

en: A builtin stock image
mk: Вградена stock слика

en: A builtin stock item
mk: Вграден stock предмет

en: A cursor for inserting widgets in the UI
mk: Стрелка за вметнување на графички контроли во графичкиот интерфејс

en: A derived adaptor (%s) of %s already exist!
mk: Изведениот адаптер (%s) на %s веќе постои!

en: A floating point entry
mk: Запис со floating point

en: A gdk color value
mk: Вредност за боја на gdk

en: A generic name prefix for internal widgets
mk: Генерички префикс на имиња за внатрешните графички контроли

en: A list of GladeProperties
mk: Листа од GladeProperties

en: A list of accelerator keys
mk: Листа на копчиња за забрзување

en: A list of objects
mk: Листа со објекти

en: A pixbuf value
mk: Вредност за pixbuf

en: A pointer to the parenting GladeWidget
mk: Покажувач на родител GladeWidget

en: A stock item, select None to choose a custom image and label
mk: Stock предмет, изберете „ништо“ за да одберете сопствена слика или натпис

en: A tooltip text for this widget
mk: Текст за балонче со совет за оваа графичка контрола

en: A user interface designer for GTK+ and GNOME.
mk: Дизајнер за интерфејс за GTK+ и GNOME.

en: About Dialog
mk: „За“ дијалог прозорец

en: About this application
mk: За оваа апликација

en: Accel Label
mk: Натпис за забрзувач

en: Accelerators
mk: Забрзувачи

en: Accessibility
mk: Пристапност

en: Accessible Description
mk: Опис за пристап

en: Accessible Name
mk: Име за пристап

en: Actions
mk: Дејства

en: Activate
mk: Активирај

en: Activate '%s'
mk: Активирај „%s“

en: Activate '%s' %s
mk: Активирај „%s“ %s

en: Activate next project
mk: Активирај го следниот проект

en: Activate previous project
mk: Активирај го претходниот проект

en: Active Project
mk: Активен проект

en: Adaptor
mk: Адаптер

en: Add %s
mk: Додај %s

en: Add Child Item
mk: Додај предмет-дете

en: Add Item
mk: Додај предмет

en: Add Menu Button
mk: Додај мени копче

en: Add Parent
mk: Додај родител

en: Add Radio Button
mk: Додај кружно копче

en: Add Separator
mk: Додај разделувач

en: Add Toggle Button
mk: Додај копче за менување

en: Add Tool Button
mk: Додај копче за алатка

en: Add Tool Item
mk: Додај предмет со алатка

en: Add a %s to %s
mk: Додај %s на %s

en: Add signal handler %s
mk: Додај справувач со сигнали %s

en: Adding parent %s to %s
mk: Додавам родител %s на %s

en: After
mk: После

en: Alignment
mk: Поставување

en: All
mk: Сите

en: All Contexts
mk: Сите содржини

en: All Events
mk: Сите настани

en: All Files
mk: Сите датотеки

en: Alphanumerical
mk: Алфанумерички

en: Always
mk: Секогаш

en: Always Center
mk: Секогаш во центарот

en: An entry
mk: Запис

en: An integer value
mk: Целобројна вредност

en: An unsigned integer value
mk: Целобројна вредност без знак

en: Anarchist
mk: Анархист

en: Applications
mk: Апликации

en: Arrow
mk: Стрелка

en: Ascending
mk: Опаѓа

en: Aspect Frame
mk: Рамка за размер

en: Assistant
mk: Помошник

en: Automatic
mk: Автоматски

en: Background Color
mk: Боја на позадина

en: Before
mk: Пред

en: Behavior
mk: Однесување

en: Book
mk: Книга

en: Boolean
mk: Булеан

en: Bottom
mk: Дно

en: Bottom Left
mk: Долу-лево

en: Bottom Right
mk: Долу-десно

en: Bottom to Top
mk: Од долу нагоре

en: Box
mk: Поле

en: Browse
mk: Разгледај

en: Button
mk: Копче

en: Button 1 Motion
mk: Движење на копчето 1

en: Button 2 Motion
mk: Движење на копчето 2

en: Button 3 Motion
mk: Движење на копчето 3

en: Button Box
mk: Поле со копчиња

en: Button Motion
mk: Движење на копче

en: Button Press
mk: Притискање на копче

en: Button Release
mk: Отпуштање на копче

en: Calendar
mk: Календар

en: Can resize
mk: Може да се зголеми

en: Cancel
mk: Откажи

en: Catalog
mk: Каталог

en: Categories
mk: Категории

en: Center
mk: Центар

en: Center on Parent
mk: Во центарот на родителот

en: Centimeters
mk: Сантиметри

en: Change signal handler %s
mk: Промени справувач со сигнали %s

en: Character
mk: Знак

en: Check
mk: Поле за чекирање

en: Check Button
mk: Копче за чекирање

en: Check Menu Item
mk: Предмет од менито со чекирање

en: Child Node Of
mk: Јазол-дете на

en: Choose %s implementors
mk: Одберете %s имплементатори

en: Choose a %s in this project
mk: Одбери %s во овој проект

en: Choose accelerator keys...
mk: Одберете копчиња за забрзување...

en: Choose the BonoboDockItemBehavior type
mk: Одберете тип за BonoboDockItemBehavior

en: Choose the BonoboDockPlacement type
mk: Одберете го BonoboDockPlacement типот

en: Choose the GnomeUIInfo stock item
mk: Одберете го GnomeUIInfo stock предметот

en: Choose the Pack Type
mk: Одберете тип на пакување

en: Choose the Selection Mode
mk: Одберете го режимот на избирање

en: Class
mk: Класа

en: Class:
mk: Класа:

en: Click
mk: Клик

en: Clipboard
mk: Табла со исечоци

en: Clipboard add %s
mk: Додај на таблата со исечоци %s

en: Clipboard add multiple
mk: Додај повеќе на таблата со исечоци

en: Clipboard remove %s
mk: Отстрани од таблата со исечоци %s

en: Clipboard remove multiple
mk: Отстрани повеќе од таблата со исечоци

en: Close
mk: Затвори

en: Close the current project
mk: Затвори го тековниот проект

en: Co_mments for translators:
mk: К_оментари за преведувачи:

en: Color Button
mk: Копче за боја

en: Color Selection
mk: Избор на боја

en: Color Selection Dialog
mk: Дијалог прозорец за избор на боја

en: Column Spacing
mk: Празен простор помеѓу колоните

en: Columned List
mk: Листа со колони

en: Combo
mk: Комбо

en: Combo Box
mk: Комбинирано поле

en: Combo Box Entry
mk: Запис со комбинирано поле

en: Comment
mk: Коментар

en: Comment for translators
mk: Коментар за преведувачите

en: Common
mk: Општо

en: Confirm
mk: Потврди

en: Confirmation page
mk: Страница за потврдување

en: Container
mk: Контејнер

en: Containers
mk: Контејнери

en: Content
mk: Содржина

en: Content page
mk: Страница со содржина

en: Contents Background Color
mk: Боја на позадина на содржините

en: Context _Help
mk: Содржини на _помош

en: Continuous
mk: Континуирано

en: Control and Display
mk: Контрола и приказ

en: Controlled By
mk: Контролиран од

en: Controller For
mk: Контролер за

en: Copy %s
mk: Копирај %s

en: Copy the selection
mk: Копирај го изборот

en: Could not allocate memory for interface
mk: Не можев да назначам меморија за интерфејсот

en: Could not create a new project.
mk: Не можам да креирам нов проект.

en: Could not create directory: %s
mk: Не можам да креирам нов директориум: %s

en: Could not display the URL '%s'
mk: Не можев да ја прикажам URL '%s'

en: Could not display the online developer reference manual
mk: Не можам да го прикажам онлајн упатството за развивачи

en: Could not display the online user manual
mk: Не можам да го прикажам онлајн упатството за корисници

en: Could not find glade file %s
mk: Не можам да ја пронајдам glade датотеката %s

en: Could not get the type from "%s"
mk: Не можам да го добијам типот на „%s“

en: Could not save file %s. Another project with that path is open.
mk: Не можев да ја зачувам датотеката %s. Друг проект со таа патека е отворен.

en: Could not save the file %s
mk: Не можам да ја зачувам датотеката %s

en: Create %s
mk: Креирај %s

en: Create Folder
mk: Креирај папка

en: Create New _Window
mk: Креирај нов _прозорец

en: Create a %s
mk: Креирај %s

en: Create a new project
mk: Креирај нов проект

en: Create or edit user interface designs for GTK+ or GNOME applications.
mk: Креирај или уредувај дизајни за кориснички интерфејс за GTK+ или GNOME апликации.

en: Create or open user interface designs for GTK+ applications
mk: Креирај или отворај дизајни за кориснички интерфејс за GTK+ апликации

en: Creation Function
mk: Функција за креирање

en: Current mode for the pointer in the workspace
mk: Тековниот режим за стрелката во работниот простор

en: Cursor
mk: Стрелка

en: Curve
mk: Крива

en: Custom
mk: Прилагодено

en: Custom widget
mk: Прилагодена графичка контрола

en: Cut %s
mk: Сечи %s

en: Cut the selection
mk: Сечи го изборот

en: Default
mk: Стандардно

en: Delayed
mk: Откажано

en: Delete %s
mk: Избриши %s

en: Delete %s child from %s
mk: Избриши %s дете од %s

en: Delete the selection
mk: Избриши го избраното

en: Descending
mk: Опаѓа

en: Described By
mk: Опишано од

en: Description For
mk: Опис за

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
mk: Опис за објект, форматиран за пристап со помошни технологии

en: Desktop
mk: Работна површина

en: DevHelp search namespace for this widget class
mk: Пребарајте го DevHelp за оваа класа

en: Devices
mk: Уреди

en: Dialog
mk: Дијалог прозорец

en: Dialog Box
mk: Дијалог поле

en: Disable Devhelp integration
mk: Оневозможи интеграција со Devhelp

en: Discontinuous
mk: Дисконтинуирано

en: Discrete
mk: Дискретно

en: Display items as icons only
mk: Прикажи ги предметите како икони

en: Display items as text beside icons
mk: Прикажи ги предметите како текст покрај иконите

en: Display items as text only
mk: Прикажи ги предметите само како текст

en: Display the developer reference manual
mk: Прикажи го упатството за развивачи

en: Display the user manual
mk: Прикажи го корисничкото упатство

en: Dither
mk: Измешај

en: Do you want to reload the project?
mk: Дали сакате повторно да го превчитате проектот?

en: Dock
mk: Вметнување

en: Dock _Editor
mk: Вгради го _уредувачот

en: Dock _Inspector
mk: Вгради го _инспекторот

en: Dock _Palette
mk: _Вгради ја палетата

en: Dock the editor into the main window
mk: Вгради го уредвачот во главниот прозорец

en: Dock the inspector into the main window
mk: Вгради го инспекторот во главниот прозорец

en: Dock the palette into the main window
mk: Вгради ја палетата во главниот прозорец

en: Down
mk: Долу

en: Drag & Drop
mk: Влечи и пушти

en: Drag Resize
mk: Промена на големината со влечење

en: Drag and Drop
mk: Влечи и пушти

en: Drag and resize widgets in the workspace
mk: Влечете и променете ја големината на графичките контроли во работниот простор

en: Drag-n-Drop from %s to %s
mk: Влечи и пушти од %s до %s

en: Drawing Area
mk: Површина за цртање

en: Drop Down Menu
mk: Паѓачко мени

en: East
mk: Исток

en: Edge
mk: Ќош

en: Edit Menu
mk: Уреди го менито

en: Edit Menu Bar
mk: Уреди ја мени лентата

en: Edit Text
mk: Уреди го текстот

en: Edit Type
mk: Тип на уредување

en: Edit&#8230;
mk: Уреди&#8230;

en: Embedded By
mk: Вградени од

en: Embeds
mk: Вградени

en: Emblems
mk: Амблеми

en: Emotes
mk: Емоции

en: Enabled
mk: Овозможено

en: End
mk: Крај

en: Enter Notify
mk: Внеси белешка

en: Error
mk: Грешка

en: Error opening %s to write private data (%s).
    No private data will be saved in this session
mk: Грешка во отворањето на %s за запишување на приватните податоци (%s).
    Нема да се зачуваат приватни податоци во оваа сесија

en: Error reading %s: %s
mk: Грешка во читањето на %s: %s

en: Error serializing configuration data to save (%s).
    No private data will be saved in this session
mk: Грешка во серијализацијата на конфигурациските податоци за зачувување (%s).
    Нема да се зачуваат приватни податоци во оваа сесија

en: Error shutting down I/O channel %s: %s
mk: Грешка во исклучувањето на влезно-излезниот канал %s: %s

en: Error shutting down io channel %s: %s
mk: Грешка во исклучувањето на влезно-излезниот канал %s: %s

en: Error writing private data to %s (%s).
    No private data will be saved in this session
mk: Грешка во запишувањето на приватните податоци во %s (%s).
    Нема да се зачуваат приватни податоци во оваа сесија

en: Error writing to %s: %s
mk: Грешка во запишувањето на %s: %s

en: Errors parsing glade file %s
mk: Грешка во парсирањето на glade датотеката %s

en: Etched In
mk: Испакнато

en: Etched Out
mk: Вдлабнато

en: Event Box
mk: Поле со настани

en: Exclusive
mk: Ексклузивно

en: Expand
mk: Прошири

en: Expander
mk: Проширувач

en: Exposure
mk: Изложеност

en: Extended
mk: Проширено

en: Extra
mk: Екстра

en: Failed to create directory %s to save private data.
    No private data will be saved in this session
mk: Не успеав да го креирам директориумот%s за да ги зачувам приватните податоци.
    Нема да се зачуваат приватни податоци во оваа сесија

en: Failed to load %s.
    The following required catalogs are unavailable: %s
mk: Не успеав да го вчитам %s.
    Следните побарани каталози се недостапни: %s

en: Failed to open %s for reading: %s
mk: Не успеав да го отворам %s за читање: %s

en: Failed to open %s for writing: %s
mk: Не успеав да го отворам %s за запишување: %s

en: Failed to save %s to %s: %s
mk: Не успеав да зачувам %s до %s: %s

en: Failed to save %s: %s
mk: Не успеав да зачувам %s: %s

en: Fi_les
mk: Да_тотеки

en: File
mk: Датотека

en: File Chooser Button
mk: Копче за избор на датотека

en: File Chooser Dialog
mk: Дијалог прозорец за избор на датотека

en: File Chooser Widget
mk: Дијалог прозорец за избор на датотека

en: File Name
mk: Име на датотека

en: File Selection
mk: Избор на датотека

en: Filename
mk: Име на датотека

en: Fill
mk: Пополни

en: Find Ne_xt
mk: Пронајди сл_едно

en: Fixed
mk: Фиксно

en: Floating
mk: Лебди

en: Flows From
mk: Течи од

en: Flows To
mk: Течи кон

en: Focus Change
mk: Промена на фокус

en: Font Button
mk: Копче за фонт

en: Font Information
mk: Информации за фонтот

en: Font Selection
mk: Избор на фонт

en: Font Selection Dialog
mk: Дијалог прозорец за избор на фонт

en: Frame
mk: Рамка

en: Free
mk: Слободно

en: Functions
mk: Функции

en: GNOME About
mk: GNOME „За“

en: GNOME App
mk: GNOME апликација

en: GNOME App Bar
mk: Лента за алатки за GNOME

en: GNOME Color Picker
mk: Избирач на боја за GNOME Color Picker

en: GNOME Date Edit
mk: Уредувач на датуми за GNOME

en: GNOME Dialog
mk: GNOME дијалог

en: GNOME Druid Page Edge
mk: Раб на GNOME Druid страница

en: GNOME Druid Page Standard
mk: GNOME Druid стандард за страница

en: GNOME File Entry
mk: Запис на датотека за GNOME

en: GNOME Font Picker
mk: Избирач на фонт за GNOME

en: GNOME Icon Entry
mk: Запис со GNOME икона

en: GNOME Icon List
mk: Листа со икони на GNOME

en: GNOME Icon Selection
mk: Избор на икони за GNOME

en: GNOME Message Box
mk: Поле со порака за GNOME

en: GNOME Pixmap Entry
mk: GNOME Pixmap запис

en: GNOME Property Box
mk: Поле со својства за GNOME

en: GNOME UI Obsolete
mk: Застарен кориснички интерфејс на GNOME

en: GNOME User Interface
mk: Кориснички интерфејс на GNOME

en: GType of the class
mk: GType на класата

en: Gamma Curve
mk: Гама закривување

en: General
mk: Општо

en: Generic
mk: Обично

en: Generic Name
mk: Обично име

en: Glade Files
mk: Glade датотеки

en: Glade Interface Designer
mk: Glade дизајнер на интерфејс

en: Glade debug options
mk: Опции за дебагирање на Glade

en: Glade is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Glade is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with Glade; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
mk: Оваа програма е слободен софтвер; можете да го редистрибуирате и/или менуватево согласност со општата јавна ГНУ лиценцаобјавена од страна наФондацијата за слободен софтвер;можете да ја разгледате втората или пак некоја понова верзија.
    
    Оваа програма се дистрибуира со надеж дека ќе биде корисен,но без БИЛО КАКВИ ГАРАНЦИИ.  За повеќе погледнете јаопштата јавна ГНУ лиценца.
    
    Заедно со оваа програма треба да добиете и копија од општата и јавна ГНУ лиценца;доколку ја нема лиценцата пишете и на Фондацијата за слободенсофтвер на следнава адреса: 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02111-1307 USA

en: Glade options
mk: Опции за Glade

en: GladeWidgetActionClass structure pointer
mk: GladeWidgetActionClass покажувач кон структура

en: Go back in undo history
mk: Врати се назад во историјата на отповикувања

en: Go forward in undo history
mk: Врати се назад во историјата на отповикувања

en: Gtk+ Obsolete
mk: Gtk+ застарено

en: Half
mk: Пола

en: Handle Box
mk: Поле за справување

en: Handler
mk: Справувач

en: Has Context
mk: Има содржина

en: Has Selection
mk: Има избор

en: Height property
mk: Својство за висината

en: Holds the name of the packing property to depict special children for this container class
mk: Го содржи името на својството за пакување за опишување на специјалното дете за оваа класа-контејнер

en: Horizontal
mk: Хоризонтално

en: Horizontal Box
mk: Хоризонтално поле

en: Horizontal Button Box
mk: Хоризонтално поле со копчиња

en: Horizontal Panes
mk: Хоризонтални површини

en: Horizontal Ruler
mk: Хоризонтален линијар

en: Horizontal Scale
mk: Хоризонтален линијар

en: Horizontal Scrollbar
mk: Хоризонтална лента со лизгач

en: Horizontal Separator
mk: Хоризонтален разделувач

en: Horizontal and Vertical
mk: Хоризонтално и вертикално

en: Icon Name
mk: Име на икона

en: Icon Theme
mk: Тема на икони

en: Icon View
mk: Предлед со икони

en: Icon Width
mk: Широчина на икона

en: Icon _Name:
mk: _Име на икона:

en: Icons only
mk: Само икони

en: If Valid
mk: Дали е валидно

en: If the icon text can be edited by the user
mk: Дали текстот на иконата да се уредува од корисникот

en: If the icon text is static, in which case it will not be copied by the GnomeIconList
mk: Дали текстот на иконата е статичен, во тој случај нема да биде копиран од GnomeIconList

en: If the property is optional, this is its enabled state
mk: Ако својството е незадолжително, ова е овозможено

en: If you reload it, all unsaved changes could be lost. Reload it anyway?
mk: Ако го превчитате, сите промени ќе бидат загубени. Да превчитам?

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
mk: Ако ја зачувате, сите промени ќе бидат загубени. Да ја зачувам сепак?

en: Image
mk: Слика

en: Image Menu Item
mk: Предмет од менито со слики

en: Image Type
mk: Тип на слика

en: Immediate
mk: Моментно

en: In
mk: Во

en: Inches
mk: Инчи

en: Indicates a subwindow attached to a component but otherwise has no connection in the UI hierarchy to that component
mk: Кажува ако потпрозорецт е прикачен на компонента, инаку нема врска со хиерархијата на корисничкиот интерфејс за таа компонента

en: Indicates an object controlled by one or more target objects
mk: Кажува дали објектот е контролиран од еден или повеќе целни објекти

en: Indicates an object is a cell in a treetable which is displayed because a cell in the same column is expanded and identifies that cell
mk: Кажува дали објектот е ќелија во табела со дрво која е прикажана поради ќелија во истата колона и е проширен и ја идентификува ќелијата

en: Indicates an object is a controller for one or more target objects
mk: Кажува дали објектот е контролер на еден или повеќе целни објекти

en: Indicates an object is a label for one or more target objects
mk: Кажува дали објектот е ознака на еден или повеќе целни објекти

en: Indicates an object is a member of a group of one or more target objects
mk: Кажува дали објектот е член на еден или повеќе целни објекти

en: Indicates an object is labelled by one or more target objects
mk: Кажува дали објектот е означен од еден или повеќе целни објекти

en: Indicates that an object is a parent window of another object
mk: Кажува дали објектот е прозорец-родител за друг објект

en: Indicates that an object is a popup for another object
mk: Кажува дали објектот е скокачки прозорец за друг објект

en: Indicates that an object provides descriptive information about another object; more verbose than 'Label For'
mk: Кажува дали друг објект овозможува описни информации за некој друг објект; повербално од „означено за“

en: Indicates that another object provides descriptive information about this object; more verbose than 'Labelled By'
mk: Кажува дали друг објект овозможува описни информации за овој објект; повербално од „означено од“

en: Indicates that the object has content that flows logically from another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
mk: Кажува дека објектот има содржина која тече логички од друг AtkObject на секвенцијален начин (на пример, тек на текст).

en: Indicates that the object has content that flows logically to another AtkObject in a sequential way (text-flow, for instance).
mk: Кажува дека објектот има содржина која тече логички до друг AtkObject на секвенцијален начин (на пример, тек на текст).

en: Indicates that the object has content that flows logically to another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
mk: Кажува дали објектот има содржина која тече логично кон друг AtkObject на секвенцијален начин, (пример, тек на текст)

en: Indicates that the object visually embeds another object's content, i.e. this object's content flows around another's content
mk: Кажува дали објектот визуелно се вградува во содржината на друг објект, т.е. содржината на овој објект течи околу содржината на друг

en: Info
mk: Инфо

en: Information
mk: Информации

en: Input Dialog
mk: Дијалог прозорец за внесување

en: Insert After
mk: Вметни после

en: Insert Before
mk: Вметни пред

en: Insert Column
mk: Вметни колона

en: Insert Column on %s
mk: Вметни колона во %s

en: Insert Page After
mk: Вметни страница после

en: Insert Page Before
mk: Вметни страница пред

en: Insert Row
mk: Вметни ред

en: Insert Row on %s
mk: Вметни ред во %s

en: Insert page on %s
mk: Вметни страница во %s

en: Insert placeholder to %s
mk: Вметни место во %s

en: Inspector
mk: Инспектор

en: Insufficient amount of placeholders in target container
mk: Нема доволно места во целниот контејнер

en: Integer
mk: Целобројна вредност

en: Integer 1
mk: Цел број 1

en: Integer 2
mk: Цел број 2

en: Internal Name
mk: Внатрешно име

en: Internal name
mk: Внатрешно име

en: International
mk: Интернационално

en: Intro
mk: Вовед

en: Introduction page
mk: Воведна страна

en: Invalid
mk: Невалидно

en: Inverse of 'Embeds', indicates that this object's content is visually embedded in another object
mk: Обрантно од „вградени“, кажува дали содржината на овој објект евизуелно вградена во друг објект

en: Item
mk: Предмет

en: Items
mk: Предмети

en: Key
mk: Копче

en: Key Press
mk: Притиснување на копче

en: Key Release
mk: Отпуштање на копче

en: Keypad
mk: Копчиња

en: Label
mk: Натпис

en: Label For
mk: Натпис за

en: Labelled By
mk: Означено од

en: Large Toolbar
mk: Голема лента со алатки

en: Layout
mk: Изглед

en: Least Recently Used first
mk: Најмалку употребуваните први

en: Leave Notify
mk: Остави белешка

en: Left
mk: Лево

en: Left to Right
mk: Од лево на десно

en: Linear
mk: Линеарно

en: Link Button
mk: Копче со врска

en: List
mk: Листа

en: List Item
mk: Предмет од листа

en: Locked
mk: Заклучено

en: Logo
mk: Лого

en: Logo Background Color
mk: Боја на позадината на лого

en: Lookup
mk: Барање

en: Lower:
mk: Пониско:

en: MIME Types
mk: MIME типови

en: Max Saved
mk: Максимално зачувано

en: Max X
mk: Макс. X

en: Max Y
mk: Макс. Y

en: Maximum Width
mk: Максимална широчина

en: Member Of
mk: Член на

en: Menu
mk: Мени

en: Menu Bar
mk: Мени лента

en: Menu Item
mk: Предмет од менито

en: Menu Shell
mk: Мени школка

en: Menu Tool Button
mk: Копче за алатка од менито

en: Message
mk: Порака

en: Message Dialog
mk: Дијалог прозорец со порака

en: Message box type
mk: Тип на поле со порака

en: Method
mk: Метод

en: Middle
mk: На средина

en: Min X
mk: Мин. X

en: Min Y
mk: Мин. Y

en: Monday First
mk: Понеделник најпрв

en: Most Recently Used first
mk: Прво најчесто користените

en: Mouse
mk: Глувче

en: Multiple
mk: Повеќе

en: Name
mk: Име

en: Name :
mk: Име :

en: Name of the class
mk: Име на класата

en: Name:
mk: Име:

en: Named Icon Chooser
mk: Одбирач на икони со име

en: Never
mk: Никогаш

en: Never Floating
mk: Никогаш лебдечко

en: Never Horizontal
mk: Никогаш хоризонтално

en: Never Vertical
mk: Никогаш вертикално

en: No
mk: Не

en: No open projects to save
mk: Не се отворени проекти за зачувување

en: No suitable web browser could be found.
mk: Не е пронајдена соодветен веб прелистувач.

en: No suitable web browser executable could be found to be executed and to display the URL: %s
mk: Не е пронајдена одговарачка извршна датотека за веб прелистувач за да се изврши и да се прикаже URL: %s

en: No widget selected on the clipboard
mk: Не е избрана графичка контрола на таблата со исечоци

en: No widget selected.
mk: Не е избрана графичка контрола.

en: Node Child Of
mk: Јазол-дете на

en: None
mk: Ништо

en: Normal
mk: Нормално

en: North
mk: Север

en: North East
mk: Североисток

en: North West
mk: Северозапад

en: Notebook
mk: Книга за белешки

en: Notification
mk: Известување

en: Number of items
mk: Број на предмети

en: Number of pages
mk: Број на страници

en: O_bjects:
mk: О_бјекти:

en: Object
mk: Објект

en: Object instance's name formatted for assistive technology access
mk: Името на инстанцата на објектот, форматиран за пристап со помошни технологии

en: Objects
mk: Објекти

en: Objects:
mk: Објекти:

en: Off
mk: Исклучено

en: Ok
mk: Во ред

en: Ok, Cancel
mk: Во ред, откажи

en: On
mk: Вклучено

en: Only one widget can be pasted at a time to this container
mk: Само една графичка контрола може да биде вметната едновремено во овој контејнер

en: Open
mk: Отвори

en: Open _Recent
mk: Отвори _скорешен

en: Open a project
mk: Отвори проект

en: Open…
mk: Отвори…

en: Option Menu
mk: Мени со опции

en: Ordering children of %s
mk: Ги подредувам децата на %s

en: Other
mk: Друго

en: Out
mk: Надвор

en: Output version information and exit
mk: Извади информации за верзијата и излези

en: Pack Type
mk: Тип на пакување

en: Padding
mk: Растојание

en: Page Setup Dialog
mk: Дијалог за поставување на страница

en: Page inc:
mk: Покачување на страници:

en: Page size:
mk: Големина на страница:

en: Palette
mk: Палета

en: Palette _Appearance
mk: _Изглед на палета

en: Paned
mk: Поделен прозорец

en: Parent
mk: Родител

en: Parent Window Of
mk: Прозорец-родител на

en: Paste %s
mk: Вметни %s

en: Paste the clipboard
mk: Вметни од таблата со исечоци

en: Path
mk: Патека

en: Pixel Size takes precedence over Icon Size; if you want to use Icon Size, set Pixel size to -1
mk: Големината во пиксели има поголемо значење од големината на иконата; Ако сакате да користите големина на икона, поставете ја големината на пиксели на -1

en: Pixel Size takes precedence over Icon size
mk: Големината во пиксели има поголемо значење од големината на иконата

en: Pixels
mk: Пиксели

en: Pixels per unit
mk: Пиксели по единица

en: Placement
mk: Поставување

en: Places
mk: Места

en: Placing %s inside %s
mk: Поставувам %s во %s

en: Pointer Mode
mk: Режим на покажувач

en: Pointer Motion
mk: Движење на стрелката

en: Pointer Motion Hint
mk: Совет за движењето на стрелката

en: Popup
mk: Скокачко

en: Popup For
mk: Скокачки прозорец за

en: Popup Menu
mk: Скокачко мени

en: Position
mk: Позиција

en: Press
mk: Притисни

en: Print Dialog
mk: Дијалог прозорец за печатење

en: Print S_etup
mk: Поста_вувања за печатење

en: Program Name
mk: Име на програмот

en: Program Version
mk: Верзија на програмот

en: Progress
mk: Напредок

en: Progress Bar
mk: Лента за напредок

en: Project
mk: Проект

en: Project '%s' saved
mk: Проектот '%s' е зачуван

en: Properties
mk: Својства

en: Property
mk: Својство

en: Property Change
mk: Промена на својство

en: Property Class
mk: Класа на својство

en: Property _Description:
mk: _Опис на својството:

en: Proximity  Out
mk: Подалеку

en: Proximity In
mk: Поблиску

en: Question
mk: Прашање

en: Queue
mk: Ред

en: Quit the program
mk: Напушти го програмот

en: Radio
mk: Кружно копче

en: Radio Button
mk: Кружно копче

en: Radio Menu Item
mk: Предмет од менито со кружно копче

en: Radio Tool Button
mk: Кружно копче за алатка

en: Range
mk: Опсег

en: Read Only
mk: Само за читање

en: Reason
mk: Причина

en: Recent Chooser
mk: Скорешен избирач

en: Recent Chooser Dialog
mk: Скорешен дијалог прозорец за избирање

en: Redo the last action
mk: Врати го последното дејство

en: Redo: %s
mk: Врати: %s

en: Release
mk: Отпушти

en: Remove %s
mk: Отстрани %s

en: Remove Column
mk: Отстрани ја колоната

en: Remove Column on %s
mk: Отстрани колона од %s

en: Remove Page
mk: Отстрани ја страницата

en: Remove Parent
mk: Отстрани го родителот

en: Remove Row
mk: Отстрани го редот

en: Remove Row on %s
mk: Отстрани колона од %s

en: Remove Slot
mk: Отстрани го местото

en: Remove multiple
mk: Отстрани повеќе

en: Remove page from %s
mk: Отстрани страница од %s

en: Remove placeholder from %s
mk: Отстрани го местото од %s

en: Remove signal handler %s
mk: Отстрани справувач со сигнали %s

en: Removing parent of %s
mk: Го отстранувам родителот на %s

en: Renaming %s to %s
mk: Преименувам %s до %s

en: Reorder %s's children
mk: Повторно подреди ги децата на %s

en: Reset
mk: Ресетирај

en: Reset Widget Properties
mk: Ресетирај ги својствата на графичките контроли

en: Reset widget properties to their defaults
mk: Ресетирај ги својствата на графичката контрола на стандардните

en: Response ID
mk: Ид. на одговор

en: Right
mk: Десно

en: Right to Left
mk: Од десно на лево

en: Row Spacing
mk: Простор помеѓу редовите

en: Ruler
mk: Линијар

en: Save
mk: Зачувај

en: Save As…
mk: Зачувај како...

en: Save _As…
mk: Зачувај _како...

en: Save the current project
mk: Зачувај го тековниот проект

en: Save the current project with a different name
mk: Зачувај го тековниот проект со друго име

en: Save…
mk: Зачувај...

en: Scale
mk: Скала

en: Scaled Height
mk: Намалена височина

en: Scaled Width
mk: Намалена широчина

en: Scroll
mk: Лизгач

en: Scrolled Window
mk: Прозорец со ленти за лизгање

en: Select
mk: Избери

en: Select Fields
mk: Одбери полиња

en: Select Folder
mk: Одбери папка

en: Select _All
mk: Избери _сѐ

en: Select the properties that you want to reset to their default values
mk: Одберете ги својствата кои сакате да ги ресетирате на нивните стандардни вредности

en: Select widgets in the workspace
mk: Одбери графички контроли во работниот простор

en: Selection Mode
mk: Режим на избирање

en: Sensitive
mk: Чувствително

en: Separator
mk: Разделувач

en: Separator Menu Item
mk: Предмет за разделување на мени

en: Separator Tool Item
mk: Предмет за разделување

en: Set the current page (strictly for editing purposes)
mk: Постави ја тековната страница (стриктно за уредување)

en: Set the description of the Activate atk action
mk: Поставете го описот на Activate atk дејството

en: Set the description of the Click atk action
mk: Поставете го описот на Click atk дејството

en: Set the description of the Press atk action
mk: Поставете го описот на Press atk дејството

en: Set the description of the Release atk action
mk: Поставете го описот на Release atk дејството

en: Set the text in the view's text buffer
mk: Постави го текстот во текст баферот на прегледот

en: Setting %s of %s
mk: Поставувам %s од %s

en: Setting %s of %s to %s
mk: Поставувам %s од %s до %s

en: Setting i18n metadata
mk: Поставувам i18n метаподатоци

en: Setting multiple properties
mk: Поставување на повеќе својства

en: Setting object type on %s to %s
mk: Го поставувам типот на објектот од %s на %s

en: Show Glade debug options
mk: Покажи опции за дебагирање на Glade

en: Show Info
mk: Прикажи информации

en: Show Time
mk: Прикажи време

en: Show context info
mk: Прикажи содржински информации

en: Show info
mk: Прикажи информации

en: Show items using small icons
mk: Прикажи ги предметите со мали икони

en: Show or hide contextual help buttons in the editor
mk: Прикажи ги или скриј ги контекстуалните копчиња за помош во уредувачот

en: Show the clipboard
mk: Покажи ја таблата со исечоци

en: Shrink
mk: Смали

en: Signal
mk: Сигнал

en: Single
mk: Сам

en: Size
mk: Големина

en: Small Toolbar
mk: Мала лента со алатки

en: South
mk: Југ

en: South East
mk: Југоисток

en: South West
mk: Југозапад

en: Special Child Type
mk: Специјален тип на дете

en: Spin Button
mk: Кружно копче

en: Splash Screen
mk: Најавен екран

en: Spline
mk: Раздели

en: Spread
mk: Рашири

en: Start
mk: Старт

en: Static
mk: Статично

en: Status
mk: Статус

en: Status Bar
mk: Статусна лента

en: Status Message.
mk: Статусна порака.

en: Step inc:
mk: Покачување на чекор:

en: Stock Button
mk: Stock копче

en: Stock Image
mk: Stock слика

en: Stock Item
mk: Stock предмет

en: Store Config
mk: Конфигурација за складирање

en: String
mk: Низа од знаци

en: String 1
mk: Низа 1

en: String 2
mk: Низа 2

en: String array
mk: Низа од знаковни низи

en: Structure
mk: Структура

en: Substructure
mk: Субструктура

en: Subwindow Of
mk: Потпрозорец на

en: Summary
mk: Резиме

en: T_ranslatable
mk: Се п_реведува

en: Table
mk: Табела

en: Template
mk: Шаблон

en: Text
mk: Текст

en: Text Editable
mk: Текст за уредување

en: Text Entry
mk: Поле за текст

en: Text Foreground Color
mk: Боја на текстот

en: Text Spacing
mk: Празен простор помеѓу текстот

en: Text Static
mk: Статичен текст

en: Text View
mk: Преглед на текст

en: Text below icons
mk: Текст под иконите

en: Text beside icons
mk: Текст покрај иконите

en: Text only
mk: Само текст

en: The GladePropertyClass this GladeEditorProperty was created for
mk: GladePropertyClass класата за која ова GladeEditorProperty својство беше креирано

en: The active project
mk: Активниот проект

en: The class adaptor for the associated widget
mk: Адаптер класата за поврзаната графичка контрола

en: The current value
mk: Тековната вредност

en: The file %s has been modified since reading it
mk: Датотеката %s беше изменета откако е прочитана

en: The filesystem path of the project
mk: Патеката на датотечниот систем за овој проект

en: The first integer argument to pass to the function
mk: Првиот целоброен аргумент за функцијата

en: The first string argument to pass to the function
mk: Првиот аргумент-низа на функцијата

en: The function which creates this widget
mk: Функцијата која ја креира оваа графичка контрола

en: The glade project that this widget belongs to
mk: Проектот за glade на кого оваа графичка контрола припаѓа

en: The height of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
mk: Висината на графичката контрола кога се наоѓа во најгорното ниво на GladeDesignLayout

en: The height to scale the pixmap to
mk: Височината на сликата

en: The icon name
mk: Името на иконата

en: The increment to use to make major changes to the value
mk: Покачувањето кое ќе се користи за да се прават големи промени во вредноста

en: The increment to use to make minor changes to the value
mk: Покачувањето кое ќе се користи за да се прават мали промени во вредноста

en: The internal name of the widget
mk: Внатрешното име на графичката контрола

en: The items in this combo box
mk: Предметите во ова комбинирано поле

en: The maximum number of history entries saved
mk: Максималниот број на зачувани записи во историјата

en: The maximum value
mk: Максималната вредност

en: The maximum x coordinate
mk: Максималната x координата

en: The maximum y coordinate
mk: Максималната y координата

en: The method to use to edit this button
mk: Методот кој се употребува за уредување на ова копче

en: The method to use to edit this image
mk: Методот кој се употребува за уредување на оваа слика

en: The minimum value
mk: Минималната вредност

en: The minimum x coordinate
mk: Минималната x координата

en: The minimum y coordinate
mk: Минималната y координата

en: The name of the widget
mk: Името на графичката контрола

en: The name of the widget catalog this class was declared by
mk: Името на каталогот со графички контроли во кој беше декларирана оваа класа

en: The number of items in the box
mk: Бројот на предмети во полето

en: The number of pages in the notebook
mk: Бројот на страници во оваа книга за белешки

en: The number of pixels between columns of icons
mk: Бројот на пиксели помеѓу колоните на иконите

en: The number of pixels between rows of icons
mk: Бројот на пиксели помеѓу редовите на иконите

en: The number of pixels between the text and the icon
mk: Бројот на пиксели помеѓу текстот и иконата

en: The number of pixels corresponding to one unit
mk: Бројот на пиксели кој одговара на една единица

en: The object associated
mk: Поврзаниот објект

en: The page position in the Assistant
mk: Позиција на страницата во асистентот

en: The page size (in a GtkScrollbar this is the size of the area which is currently visible)
mk: Големината на страницата (во GtkScrollbar ова е големината на површината која емоментално видлива)

en: The pixmap file
mk: Датотека со слика

en: The position in the druid
mk: Позиција на друидот

en: The position of the menu item in the menu shell
mk: Позицијата на предметот од менито во школката за мени

en: The position of the tool item in the toolbar
mk: Позицијата на предметот за алатка во лентата со алатки

en: The project %s has unsaved changes
mk: Проектот %s има незачувани промени

en: The project being inspected
mk: Проектот се испитува

en: The project file %s has been externally modified
mk: Датотеката за проектот %s беше надворешно изменета

en: The property used to set the X position of a child object
mk: Својството употребено за поставување на позицијата X на објектот-дете

en: The property used to set the Y position of a child object
mk: Својството употребено за поставување на позицијата Y на објектот-дете

en: The property used to set the height of a child object
mk: Својството кое се употребува за поставување на висината на објектот-дете

en: The property used to set the width of a child object
mk: Својството кое се употребува за поставување на широчината на објектот-дете

en: The response ID of this button in a dialog (it's NOT useful if this button is not in a GtkDialog)
mk: Ид. на одговорот за ова копче во дијалогот (НЕ е корисно ако ова копчене е во GtkDialog)

en: The second integer argument to pass to the function
mk: Вториот целоброен аргумент за функцијата

en: The second string argument to pass to the function
mk: Вториот аргумент-низа на функцијата

en: The selection mode
mk: Режимот на избор

en: The stock item for this button
mk: Stock предметот за ова копче

en: The stock item for this image
mk: Stock предметот за оваа слика

en: The text of the menu item
mk: Текстот на предметот на менито

en: The text to display
mk: Текстот за прикажување

en: The type of the message box
mk: Типот на поле со порака

en: The width of each icon
mk: Широчината на секоја икона

en: The width of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
mk: Широчина на графичката контрола кога се наоѓа во најгорното ниво на GladeDesignLayout

en: The width to scale the pixmap to
mk: Ширината за сликата

en: This does not apply with stock items
mk: Ова не се применува на stock предметите

en: This gives backends control to set property sensitivity
mk: Ова им дава контрола на бекендите да ја поставуваат чувствителноста на својството

en: This only applies to Icon Theme type images
mk: Ова се применува само на сликите од типот „теми за икони“

en: This only applies with file type images
mk: Ова се применува само на датотеките со слики

en: This only applies with label type buttons
mk: Ова само се применува на копчињата со натпис

en: This only applies with stock type buttons
mk: Ова се применува само на копчињата од типот stock

en: This only applies with stock type images
mk: Само се применува за сликите од типот stock

en: This property is valid only in font information mode
mk: Ова својство е валидно само во режимот за информации на фонтот

en: Title
mk: Наслов

en: Title Foreground Color
mk: Боја на насловот

en: Toggle
mk: Смени

en: Toggle Button
mk: Копче за пуштање/исклучување

en: Toggle Tool Button
mk: Копче за пуштање/исклучување алатка

en: Tool Bar
mk: Лента со алатки

en: Tool Bar Editor
mk: Уредувач на лентата со алатки

en: Tool Button
mk: Копче за алатка

en: Toolbar
mk: Лента со алатки

en: Tooltip
mk: Балонче со совет

en: Top
mk: Горе

en: Top Left
mk: Горе лево

en: Top Level
mk: Најгорно ниво

en: Top Right
mk: Горе десно

en: Top Watermark
mk: Врвен печат

en: Top to Bottom
mk: Од горе на долу

en: Toplevel Height
mk: Висина на најгорното ниво

en: Toplevel Width
mk: Широчина на најгорното ниво

en: Toplevels
mk: Горни нивоа

en: Translatable
mk: Се преведува

en: Translated title for the class used in the glade UI
mk: Преведен наслов за класата која се користи во корисничкиот интерфејс на glade

en: Tree View
mk: Преглед на дрво

en: Trying to save private data to %s directory but it is a regular file.
    No private data will be saved in this session
mk: Пробува да ги зачувам приватните податоци во директориумот %s, но тој е обична датотека.
    Нема да се зачуваат приватните податоци во оваа сесија

en: Type
mk: Тип

en: Type :
mk: Тип :

en: Unable to load image (%s)
mk: Не можам да ја вчитам сликата (%s)

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
mk: Не можам да го отворам „%s“, датотеката не постои.

en: Unable to paste to multiple widgets
mk: Не можам да вметнам во повеќето графички контроли

en: Unable to paste to the selected parent
mk: Не можам да вметнам во избраниот родител

en: Unable to paste widget %s without a parent
mk: Не можам да ја вметнам графичката контрола %s без родител

en: Undo the last action
mk: Отповикај го последното дејство

en: Undo: %s
mk: Отповикај: %s

en: Unknown
mk: Непознато

en: Unsaved %i
mk: Незачувано %i

en: Unsigned Integer
mk: Цел број без знак

en: Up
mk: Горе

en: Upper:
mk: Повисоко:

en: Use Alpha
mk: Користи алфа

en: Use Command
mk: Користи команда

en: Use Underline
mk: Користи потцртување

en: Used to generate names of new widgets
mk: Се користи за генерирање на имиња на нови графички контроли

en: Used to pass around information about the position of a GnomeDruidPage within the overall GnomeDruid. This enables the correct "surrounding" content for the page to be drawn
mk: Се користи за заобиколување на информациите за позицијата на GnomeDruidPage во GnomeDruid. Ова ја овозможува точната „опкружувачка“ содржина за да се исцрта страницата

en: User
mk: Корисник

en: User Interface Designer
mk: Дизајнер на кориснички интерфејс

en: User Widget
mk: Корисничка графичка контрола

en: User data
mk: Кориснички податоци

en: Utility
mk: Алатка

en: Value:
mk: Вредност:

en: Vertical
mk: Вертикално

en: Vertical Box
mk: Вертикално поле

en: Vertical Button Box
mk: Вертикално поле со копчиња

en: Vertical Panes
mk: Вертикални површини

en: Vertical Ruler
mk: Вертикален линијар

en: Vertical Scale
mk: Вертикален линијар

en: Vertical Scrollbar
mk: Вертикална лента со лизгање

en: Vertical Separator
mk: Вертикален разделувач

en: View GTK+ documentation for this property
mk: Прегледај ја GTK+ документацијата за ова својство

en: View documentation for the selected widget
mk: Прегледај ја документацијата за избраната графичка контрола

en: Viewport
mk: Поглед

en: Visibility Notify
mk: Известување за видливост

en: Warning
mk: Предупредување

en: Watermark
mk: Печат

en: We could not find the symbol "%s"
mk: Не можеме да го пронајдеме симболот „%s“

en: West
mk: Запад

en: Whether or not the translatable string has a context prefix
mk: Дали низата за преведување има содржински префикс

en: Whether or not this action is sensitive
mk: Дали ова дејство е чувствително

en: Whether project has a selection
mk: Дали проектот има избор

en: Whether project has been modified since it was last saved
mk: Дали проектот беше изменет откако последно беше зачуван

en: Whether project is read only or not
mk: Дали проектот е само за читање

en: Whether this composite child is an ancestral child or an anarchist child
mk: Дали ова составно дете е наследено или е анархист

en: Whether this container supports resizes of child widgets
mk: Дали овој контејнер поддржува промена на големината на графичките контроли-деца

en: Whether this property is translatable or not
mk: Дали ова својство е преведливо или не

en: Whether to show an informational button for each property and signal in the editor
mk: Дали да се прикаже информациско копче за секое својство и сигнал во уредувачот

en: Whether to show an informational button for the loaded widget
mk: Дали да се прикаже копче со информација за вчитаната графичка контрола

en: Whether we should show an informational button
mk: Дали да прикажам копче за информации

en: Whether we should use the command API for the undo/redo stack
mk: Дали да го користиме API-то за стекот за отповикување/враќање

en: Widget
mk: Графичка контрола

en: Widget selector
mk: Одбирач на графички контроли

en: Width property
mk: Својство за широчината

en: Window
mk: Прозорец

en: Word
mk: Збор

en: Word Character
mk: Знак од збор

en: X position property
mk: Својство за позицијата X

en: Y position property
mk: Својство за позицијата X

en: Yes
mk: Да

en: Yes, No
mk: Да, не

en: You can mark this as translatable and set one name/address if you want to show a translation specific translator, otherwise you should list all translators and unmark this string for translation
mk: Можете да го означите ова за преведување и да поставите име/адреса ако сакате да одредите преведувач, инаку треба да ги наведите сите преведувачи и да не ја обележувате низата за превод

en: You cannot copy a widget internal to a composite widget.
mk: Не можете да копирате графичка контрола која е во состав на сложена графичка контрола.

en: You cannot cut a widget internal to a composite widget.
mk: Не можете да отсечите графичка контрола која е во состав на сложена графичка контрола.

en: You cannot delete a widget internal to a composite widget.
mk: Не можете да избришете графичка контрола која е во состав на сложена графичка контрола

en: You cannot remove a widget internal to a composite widget.
mk: Не можете да отстраните графичка контрола која е во состав на сложена графичка контрола.

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
mk: Ги немате потребните пермисии за да ја зачувате датотеката.

en: You must remove any children before you can set the type
mk: Мора да ги отстраните сите деца пред да го поставите типот

en: [FILE...]
mk: [ДАТОТЕКА...]

en: [Read Only]
mk: [Само читај]

en: _Clipboard
mk: _Табла со исечоци

en: _Close This Window
mk: _Затвори го овој прозорец

en: _Close without Saving
mk: _Затвори без зачувување

en: _Common
mk: _Често

en: _Contents
mk: _Содржини

en: _Developer Reference
mk: _Упатство за развивачи

en: _Don't Save
mk: _Не зачувувај

en: _Edit
mk: _Уреди

en: _End Game
mk: _Заврши ја играта

en: _File
mk: _Датотека

en: _Game
mk: _Игра

en: _General
mk: _Општо

en: _Has context prefix
mk: _Има префикс на содржина

en: _Help
mk: _Помош

en: _Hint
mk: _Совет

en: _Icons only
mk: Само _икони

en: _List standard icons only
mk: _Листа само со стандардните икони

en: _New Game
mk: _Нова игра

en: _Next Project
mk: _Следен проект

en: _Open…
mk: _Отвори...

en: _Packing
mk: _Пакување

en: _Pause game
mk: _Паузирај ја играта

en: _Previous Project
mk: _Претходен проект

en: _Projects
mk: _Проекти

en: _Properties:
mk: _Својства:

en: _Redo
mk: _Врати

en: _Redo Move
mk: _Врати го потегот

en: _Reload
mk: _Превчитај

en: _Restart Game
mk: _Рестартирај ја играта

en: _Save Anyway
mk: Сепак _зачувај

en: _Scores...
mk: _Поени...

en: _Select
mk: _Избери

en: _Select All
mk: _Одбери сѐ

en: _Select individual fields:
mk: _Одбери поединечни полиња:

en: _Settings
mk: _Поставувања

en: _Signals
mk: _Сигнали

en: _Text only
mk: Само _текст

en: _Text:
mk: _Текст:

en: _Undo
mk: _Отповикај

en: _Undo Move
mk: _Отповикај го потегот

en: _Unselect All
mk: _Не одбирај ништо

en: _Use Small Icons
mk: _Користи мали икони

en: _View
mk: _Поглед

en: _Windows
mk: _Прозорци

en: be verbose
mk: биди вербален

en: class
mk: класа

en: gmodule support not found. gmodule support is required for glade to work
mk: Не е пронајдена поддршка за gmodule. Поддршката за gmodule е потребна за glade да работи

en: multiple
mk: повеќе

en: the last action
mk: го последното дејство
