iso_3166-2 - en to eu translation catalogue (205 entries)

en: 'Ajmān
eu: Ajman

en: Aargau
eu: Argovia

en: Abşeron
eu: Absheron

en: Abū Ȥaby [Abu Dhabi]
eu: Abu Dhabi

en: Al Balqā'
eu: Balqa

en: Al Fujayrah
eu: Fujaira

en: Al Karak
eu: Karak

en: Al Mafraq
eu: Mafraq

en: Al Muḩarraq
eu: Al-Muharraq

en: Al Wusţá
eu: Al Wusta

en: Al ‘Aqabah
eu: Aqaba

en: American Samoa
eu: Amerikar Samoa

en: Aragacotn
eu: Aragatsotn

en: Ash Shāriqah
eu: Xarja

en: Atlántico
eu: Atlantiko

en: Australian Capital Territory
eu: Australiako Hiriburuaren Lurraldea

en: Az Zarqā'
eu: Zarqa

en: Ağcabədi
eu: Aghjabadi

en: Ağdam
eu: Agdam

en: Ağdaş
eu: Agdash

en: Ağstafa
eu: Agstafa

en: Ağsu
eu: Agsu

en: Aţ Ţafīlah
eu: Tafilah

en: Babək
eu: Babek

en: Badakhshān
eu: Badakhxan

en: Baghlān
eu: Baghlan

en: Bakı
eu: Bakú

en: Basel-Landschaft
eu: Basilea Herrialdea

en: Basel-Stadt
eu: Basilea Hiria

en: Bern
eu: Berna

en: Beyləqan
eu: Beylagan

en: Biləsuvar
eu: Bilasuvar

en: Bishkek
eu: Bixkek

en: British Columbia
eu: Columbia Britainiarra

en: Brunei-Muara
eu: Brunei eta Muara

en: Bādghīs
eu: Badghis

en: Bāmyān
eu: Bamijan

en: Bərdə
eu: Barda

en: Central
eu: Erdialdea

en: Chhukha
eu: Txukha

en: City of Freeport
eu: Freeport hiria

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
eu: Buenos Airesko Hiri Autonomoa

en: Cordoba
eu: Córdoba

en: Culfa
eu: Julfa

en: Cəbrayıl
eu: Jabrayil

en: Cəlilabab
eu: Jalilabad

en: Daşkəsən
eu: Dashkasan

en: District of Columbia
eu: Columbiako Barrutia

en: Distrito Federal
eu: Barruti Federala

en: Djibouti
eu: Djituti

en: Dobrich
eu: Dobritx

en: Dubayy
eu: Dubai

en: Dāykundī
eu: Daikondi

en: El Beni
eu: Beni

en: Entre Rios
eu: Entre Ríos

en: Farāh
eu: Farah

en: Federacija Bosne i Hercegovine
eu: Bosnia-Herzegovinako Federazioa

en: Fribourg
eu: Friburgo

en: Füzuli
eu: Fizuli

en: Fāryāb
eu: Fariab

en: Gansu Sheng
eu: Gansu

en: Gegarkunik'
eu: Gegharkunik

en: Genève
eu: Geneva

en: Ghaznī
eu: Gazni

en: Ghōr
eu: Ghor

en: Glarus
eu: Glaris

en: Graubünden
eu: Grisonia

en: Guadeloupe
eu: Guadalupe

en: Göygöl
eu: Goygol

en: Göyçay
eu: Goychay

en: Gədəbəy
eu: Gadabay

en: Gəncə
eu: Ganja

en: Ha
eu: Haa

en: Hacıqabul
eu: Hajigabul

en: Hainan Sheng
eu: Hainan

en: Harbour Island
eu: Harbour uhartea

en: Hebei Sheng
eu: Hebei

en: Henan Sheng
eu: Henan

en: Herāt
eu: Herat

en: Hubei Sheng
eu: Hubei

en: Hunan Sheng
eu: Hunan

en: Hyogo
eu: Hyōgo

en: Jarash
eu: Jerax

en: Jowzjān
eu: Jowzjan

en: Kandahār
eu: Kandahar

en: Kasai-Oriental
eu: Ekialdeko Kasaï

en: Khōst
eu: Khost

en: Kochi
eu: Kōchi

en: Kotayk'
eu: Kotaik

en: Kyustendil
eu: Kiustendil

en: Kärnten
eu: Karintia

en: Kürdəmir
eu: Kurdamir

en: Kābul
eu: Kabul

en: Kāpīsā
eu: Kapisa

en: Kǝngǝrli
eu: Kangarli

en: Kəlbəcər
eu: Kalbajar

en: Laghmān
eu: Laghman

en: Laçın
eu: Lachin

en: Lhuentse
eu: Lhuntse

en: Liège
eu: Lieja

en: Lory
eu: Lori

en: Lovech
eu: Lovetx

en: Luxembourg
eu: Luxenburgo

en: Luzern
eu: Luzerna

en: Lōgar
eu: Logar

en: Lənkəran
eu: Lankaran

en: Malange
eu: Malanje

en: Masallı
eu: Masalli

en: Ma‘ān
eu: Ma'an

en: Mingəçevir
eu: Mingachevir

en: Mādabā
eu: Madaba

en: Nangarhār
eu: Nangarhar

en: Naxçıvan
eu: Nakhitxevan

en: Neftçala
eu: Neftchala

en: Neuquen
eu: Neuquén

en: New Brunswick
eu: Brunswick Berria

en: New Mexico
eu: Mexiko Berria

en: New South Wales
eu: Hegoaldeko Gales Berria

en: Newfoundland and Labrador
eu: Ternua eta Labrador

en: Niederösterreich
eu: Austria Beherea

en: Nord-Kivu
eu: Ipar Kivu

en: North Carolina
eu: Ipar Carolina

en: North Dakota
eu: Ipar Dakota

en: North-East
eu: Ipar-ekialdea

en: North-West
eu: Ipar-mendebaldea

en: Northern Mariana Islands
eu: Iparraldeko Mariana Uharteak

en: Northern Territory
eu: Ipar Lurraldea

en: Northwest Territories
eu: Ipar-mendebaldeko Lurraldeak

en: Nova Scotia
eu: Ezkozia Berria

en: Nīmrōz
eu: Nimruz

en: Nūristān
eu: Nuristan

en: Oberösterreich
eu: Austria Garaia

en: Oita
eu: Ōita

en: Osh
eu: Ox

en: Oğuz
eu: Oguz

en: Paktiyā
eu: Paktia

en: Paktīkā
eu: Paktika

en: Panjshayr
eu: Panjshir

en: Parwān
eu: Parwan

en: Potosí
eu: Potosi

en: Prince Edward Island
eu: Eduardo Printzearen Uhartea

en: Qubadlı
eu: Qubadli

en: Qəbələ
eu: Qabala

en: Ra’s al Khaymah
eu: Ras al-Khaima

en: Saatlı
eu: Saatli

en: Samangān
eu: Samangan

en: Samtee
eu: Samtse

en: San José
eu: San Jose

en: Sar-e Pul
eu: Sar-e Pol

en: Shanghai Shi
eu: Shanghai

en: Shumen
eu: Xumen

en: Sichuan Sheng
eu: Sichuan

en: Sint Eustatius
eu: San Eustakio

en: Sirak
eu: Xirak

en: Siyəzən
eu: Siyazan

en: Smolyan
eu: Smolian

en: Sofia-Grad
eu: Sofia-hiria

en: South Australia
eu: Hego Australia

en: South Carolina
eu: Hego Carolina

en: South Dakota
eu: Hego Dakota

en: South-East
eu: Hego-ekialdea

en: Southern
eu: Hegoaldea

en: Steiermark
eu: Estiria

en: Sud-Kivu
eu: Hego Kivu

en: Sumqayıt
eu: Sumqayit

en: Syunik'
eu: Siunik

en: Sədərək
eu: Sadarak

en: Takhār
eu: Takhar

en: Tavus
eu: Tavux

en: Thurgau
eu: Turgovia

en: Tierra del Fuego
eu: Suaren Lurraldea

en: Tiranë
eu: Tirana

en: Tokyo
eu: Tokio

en: Trashi Yangtse
eu: Trashiyangtse

en: Tucuman
eu: Tucumán

en: Tərtər
eu: Tartar

en: Umm al Qaywayn
eu: Umm al-Qaiwain

en: United Kingdom
eu: Erresuma Batua

en: Uruzgān
eu: Oruzgan

en: Vayoc Jor
eu: Vajots Dzor

en: Virgin Islands
eu: Birjina Uharteak

en: West Virginia
eu: Mendebaldeko Virginia

en: Western Australia
eu: Mendebaldeko Australia

en: Wien
eu: Viena

en: Xankəndi
eu: Khankendi

en: Xaçmaz
eu: Khachmaz

en: Xocalı
eu: Khojali

en: Xocavənd
eu: Khojavend

en: Xızı
eu: Khizi

en: Yardımlı
eu: Yardimli

en: Yukon Territory
eu: Yukongo Lurraldea

en: Zābul
eu: Zabul

en: Zərdab
eu: Zardab

en: İmişli
eu: Imishli

en: İsmayıllı
eu: Ismailli

en: Şabran
eu: Shabran

en: Şahbuz
eu: Shahbuz

en: Şamaxı
eu: Shamakhi

en: Şirvan
eu: Shirvan

en: Şuşa
eu: Shusha

en: Şəki
eu: Shaki

en: Şəmkir
eu: Shamkir

en: Şərur
eu: Sharur

en: ‘Ajlūn
eu: Ajlun

en: ‘Ammān (Al ‘Aşimah)
eu: Amman
