shared-mime-info - en to fur translation catalogue (717 entries)

en: 3D Studio image
fur: imagjin 3D Studio

en: 3GPP multimedia file
fur: file multimediâl 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
fur: file multimediâl 3GPP2

en: 7-zip archive
fur: archivi 7-zip

en: AAC audio
fur: audio AAC

en: ACE archive
fur: archivi ACE

en: AIFC audio
fur: audio AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
fur: audio AIFF/Amiga/Mac

en: AMR audio
fur: audio AMR

en: AMR-WB audio
fur: audio AMR-WB

en: ANIM animation
fur: animazion ANIM

en: AR archive
fur: archivi AR

en: ARC archive
fur: archivi ARC

en: ARJ archive
fur: archivi ARJ

en: ASF video
fur: video ASF

en: ASP page
fur: pagjine ASP

en: ATK inset
fur: inset ATK

en: AVI video
fur: video AVI

en: AWK script
fur: script AWK

en: AbiWord document
fur: document AbiWord

en: Ada source code
fur: codiç sorzint Ada

en: Adobe DNG negative
fur: negatîf Adobe DNG

en: Adobe FrameMaker MIF document
fur: document MIF di Adobe FrameMaker

en: Adobe FrameMaker document
fur: document Adobe FrameMaker

en: Adobe FrameMaker font
fur: caratar Adobe FrameMaker

en: Adobe Illustrator document
fur: document Adobe Illustrator

en: Adobe font metrics
fur: metrichis caratar Adobe

en: Alzip archive
fur: archivi Alzip

en: AmazonMP3 download file
fur: file discjariât AmazonMP3

en: Amiga SoundTracker audio
fur: audio Amiga SoundTracker

en: Amiga disk image
fur: imagjin disc Amiga

en: Android package
fur: pachet Android

en: Annodex exchange format
fur: formât di scambi Annodex

en: AportisDoc document
fur: document AportisDoc

en: AppImage application bundle
fur: côl di aplicazions AppImage

en: Apple Keynote 5 presentation
fur: presentazion Apple Keynote 5

en: Apple disk image
fur: imagjin disc Apple

en: Applix Graphics image
fur: imagjin Applix Graphics

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
fur: sfuei di calcul Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
fur: document Applix Words

en: Atom syndication feed
fur: canâl di notiziis Atom

en: Audible.Com audio
fur: audio Audible.Com

en: AutoCAD image
fur: imagjin AutoCAD

en: BCPIO document
fur: document BCPIO

en: BDF font
fur: caratar BDF

en: Bandai WonderSwan Color ROM
fur: ROM Bandai WonderSwan Color

en: Bandai WonderSwan ROM
fur: ROM Bandai WonderSwan

en: BibTeX document
fur: document BibTeX

en: BitTorrent seed file
fur: file semence di BitTorrent

en: Blender scene
fur: sene Blender

en: Blu-ray video disc
fur: disc video Blu-ray

en: Bzip archive
fur: archivi Bzip

en: C header
fur: intestazion C

en: C shell script
fur: script di shell in C

en: C source code
fur: codiç sorzint C

en: C# source code
fur: codiç sorzint C#

en: C++ header
fur: intestazion C++

en: C++ source code
fur: codiç sorzint C++

en: CCMX color correction file
fur: file corezion colôr CCMX

en: CD Table Of Contents
fur: tabele dai contignûts di CD

en: CD image cuesheet
fur: sfuei-brivade CUE de imagjin CD

en: CHM document
fur: document CHM

en: CMU raster image
fur: imagjin raster CMU

en: CMake source code
fur: codiç sorzint CMake

en: CPIO archive
fur: archivi CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
fur: archivi CPIO (comprimût cun gzip)

en: CSS stylesheet
fur: sfuei di stîl CSS

en: CSV Schema document
fur: document scheme CSV

en: CSV document
fur: document CSV

en: Canon CR2 raw image
fur: imagjin grese Canon CR2

en: Canon CRW raw image
fur: imagjin grese Canon CRW

en: ChangeLog document
fur: document ChangeLog

en: Citrix ICA settings file
fur: file impostazions Citrix ICA

en: CoffeeScript document
fur: document CoffeeScript

en: Commodore 64 audio
fur: audio Commodore 64

en: Compressed FictionBook document
fur: document FictionBook comprimût

en: Corel Draw drawing
fur: dissen Corel Draw

en: D source code
fur: codiç sorzint D

en: D-Bus service file
fur: file di servizi D-Bus

en: DAR archive
fur: archivi DAR

en: DCL script
fur: script DCL

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
fur: certificât X.509 codificât cun DER/PEM/Netscape

en: DIB image
fur: imagjin DIB

en: DICOM image
fur: imagjin DICOM

en: DOS font
fur: caratar DOS

en: DOS/Windows executable
fur: eseguibil DOS/Windows

en: DPX image
fur: imagjin DPX

en: DSSSL document
fur: document DSSSL

en: DTD file
fur: file DTD

en: DTS audio
fur: audio DTS

en: DTSHD audio
fur: audio DTSHD

en: DV video
fur: video DV

en: DXF vector image
fur: imagjin vetoriâl DXF

en: Debian package
fur: pachet Debian

en: Dia diagram
fur: diagram Dia

en: Dia shape
fur: sagome Dia

en: DirectDraw surface
fur: superficie DirectDraw

en: DjVu document
fur: document DjVu

en: DjVu image
fur: imagjin DjVu

en: DocBook document
fur: document DocBook

en: Dolby Digital audio
fur: audio Dolby Digital

en: ECMAScript program
fur: program ECMAScript

en: EMF image
fur: imagjin EMF

en: EPS image
fur: imagjin EPS

en: EPS image (bzip-compressed)
fur: imagjin EPS (comprimude cun bzip)

en: EPS image (gzip-compressed)
fur: imagjin EPS (comprimude cun gzip)

en: EXR image
fur: imagjin EXR

en: Egon Animator animation
fur: animazion Egon Animator

en: Eiffel source code
fur: codiç sorzint Eiffel

en: Emacs Lisp source code
fur: codiç sorzint Emacs Lisp

en: Enlightenment theme
fur: teme di Enlightenment

en: Erlang source code
fur: codiç sorzint Erlang

en: Excel 2007 binary spreadsheet
fur: sfuei di calcul binari Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
fur: sfuei di calcul Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
fur: model sfuei di calcul Excel 2007

en: Excel add-in
fur: zonte Excel

en: Excel spreadsheet
fur: sfuei di calcul Excel

en: Excel spreadsheet template
fur: model sfuei di calcul Excel

en: FITS document
fur: document FITS

en: FLAC audio
fur: audio FLAC

en: FLIC animation
fur: animazion FLIC

en: FLTK Fluid file
fur: file FLTK Fluid

en: FPX image
fur: imagjin FPX

en: FastTracker II audio
fur: audio FastTracker II

en: FictionBook document
fur: document FictionBook

en: Flash video
fur: video Flash

en: Flatpak application bundle
fur: côl di aplicazions Flatpak

en: Flatpak repository description
fur: descrizion dipuesit Flatpak

en: Flatpak repository reference
fur: riferiment dipuesit Flatpak

en: Floppy disk image
fur: imagjin disc floppy

en: Font collection
fur: colezion di caratars

en: Fortran source code
fur: codiç sorzint Fortran

en: Fuji RAF raw image
fur: imagjin grese Fuji RAF

en: G-code file
fur: file G-code

en: GDBM database
fur: base di dâts GDBM

en: GEDCOM family history
fur: gjenealogjie GEDCOM

en: GIF image
fur: imagjin GIF

en: GIMP brush
fur: pinel GIMP

en: GIMP brush pipe
fur: condot pinel GIMP

en: GIMP image
fur: imagjin GIMP

en: GIMP pattern
fur: motîf GIMP

en: GML document
fur: document GML

en: GNU Oleo spreadsheet
fur: sfuei di calcul GNU Oleo

en: GNU mail message
fur: messaç di pueste GNU

en: GNUnet search file
fur: file di ricercje GNUnet

en: GPX geographic data
fur: dâts gjeografics GPX

en: GSM 06.10 audio
fur: audio GSM 06.10

en: GTKtalog catalog
fur: catalic GTKtalog

en: Game Boy Advance ROM
fur: ROM Game Boy Advance

en: Game Boy Color ROM
fur: ROM Game Boy Color

en: Game Boy ROM
fur: ROM Game Boy

en: Game Gear ROM
fur: ROM Game Gear

en: GameCube disc image
fur: imagjin disc GameCube

en: Genesis 32X ROM
fur: ROM Sega Mega Drive 32X

en: Genesis ROM
fur: ROM Sega Mega Drive

en: Genie source code
fur: codiç sorzint Genie

en: GeoJSON geospatial data
fur: dâts gjeo-spaziâls GeoJSON

en: Glade project
fur: progjet Glade

en: GnuCash financial data
fur: dâts finanziaris GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
fur: sfuei di calcul Gnumeric

en: Gnuplot document
fur: document Gnuplot

en: Go source code
fur: codiç sorzint Go

en: Gradle scripts
fur: script Gradle

en: Graphite scientific graph
fur: grafic sientific Graphite

en: Graphviz DOT graph
fur: grafic Graphviz DOT

en: Gzip archive
fur: archivi Gzip

en: HD DVD video disc
fur: disc video HD DVD

en: HDF document
fur: document HDF

en: HEIF image
fur: imagjin HEIF

en: HFE floppy disk image
fur: imagjin disc floppy HFE

en: HPGL file
fur: file HPGL

en: HTML document
fur: document HTML

en: HTTP Live Streaming playlist
fur: liste di riproduzion di flus in direte vie HTTP

en: Haansoft Hangul document
fur: document Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
fur: model document Haansoft Hangul

en: Haskell source code
fur: codiç sorzint Haskell

en: ICC profile
fur: profîl ICC

en: IDL document
fur: document IDL

en: IEF image
fur: imagjin IEF

en: IFF file
fur: file IFF

en: IGES document
fur: document IGES

en: ILBM image
fur: imagjin ILBM

en: ISI video
fur: video ISI

en: IT 8.7 color calibration file
fur: file calibradure colôr IT 8.7

en: Impulse Tracker audio
fur: audio Impulse Tracker

en: Internet shortcut
fur: scurte di internet

en: JAD document
fur: document JAD

en: JBuilder project
fur: progjet JBuilder

en: JET database
fur: base di dâts JET

en: JNG image
fur: imagjin JNG

en: JNLP file
fur: file JNLP

en: JPEG image
fur: imagjin JPEG

en: JPEG-2000 JP2 image
fur: imagjin JPEG-2000 JP2

en: JPEG-2000 JPM image
fur: imagjin JPEG-2000 JPM

en: JPEG-2000 JPX image
fur: imagjinJPEG-2000 JPX

en: JPEG-2000 MJ2 video
fur: video JPEG-2000 MJ2

en: JPEG-2000 codestream
fur: trasmission codiç JPEG-2000

en: JRD document
fur: document JRD

en: JSON document
fur: document JSON

en: JSON patch
fur: blec JSON

en: JSON-LD document
fur: document JSON-LD

en: Java JCE keystore
fur: archivi di clâfs JCE Java

en: Java archive
fur: archivi Java

en: Java byte code
fur: bytecode di Java

en: Java class
fur: classe Java

en: Java keystore
fur: archivi di clâfs Java

en: Java source code
fur: codiç sorzint Java

en: JavaFX video
fur: video JavaFX

en: JavaScript program
fur: program JavaScript

en: KChart chart
fur: grafic KChart

en: KFormula formula
fur: formule KFormula

en: KIllustrator drawing
fur: dissen KIllustrator

en: KML geographic compressed data
fur: dâts gjeografics KML comprimûts

en: KML geographic data
fur: dâts gjeografics KML

en: KPovModeler scene
fur: sene KPovModeler

en: KPresenter presentation
fur: presentazion KPresenter

en: KSpread spreadsheet
fur: sfuei di calcul KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
fur: sfuei di calcul KSpread (cifrât)

en: KSysV init package
fur: pachet init KSysV

en: KWord document
fur: document KWord

en: KWord document (encrypted)
fur: document KWord (cifrât)

en: Karbon14 drawing
fur: dissen Karbon14

en: Khronos texture image
fur: imagjin di struture/texture Khronos

en: Kivio flowchart
fur: diagram di flus Kivio

en: Kodak DCR raw image
fur: imagjin grese Kodak DCR

en: Kodak K25 raw image
fur: imagjin grese Kodak K25

en: Kodak KDC raw image
fur: imagjin grese Kodak KDC

en: Kontour drawing
fur: dissen Kontour

en: Krita document
fur: document Krita

en: Kugar document
fur: document Kugar

en: LDIF address book
fur: rubriche LDIF

en: LHA archive
fur: archivi LHA

en: LHS source code
fur: codiç sorzint LHS

en: LHZ archive
fur: archivi LHZ

en: LIBGRX font
fur: caratar LIBGRX

en: LZ4 archive
fur: archivi LZ4

en: LZMA archive
fur: archivi LZMA

en: LZO archive
fur: archivi LZO

en: LightWave object
fur: ogjet LightWave

en: LightWave scene
fur: sene LightWave

en: Lilypond music sheet
fur: spartît Lilypond

en: Linux PSF console font
fur: caratar console Linux PSF

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
fur: caratar console Linux PSF (comprimût cun gzip)

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
fur: sfuei di calcul Lotus 1-2-3

en: Lotus AmiPro document
fur: document Lotus AmiPro

en: Lrzip archive
fur: archivi Lrzip

en: Lua script
fur: script Lua

en: LyX document
fur: document LyX

en: Lzip archive
fur: archivi Lzip

en: M4 macro
fur: macro M4

en: MHTML web archive
fur: archivi web MHTML

en: MIDI audio
fur: audio MIDI

en: MJPEG video stream
fur: trasmission video MJPEG

en: MNG animation
fur: animazion MNG

en: MP2 audio
fur: audio MP2

en: MP3 ShoutCast playlist
fur: liste di riproduzion MP3 ShoutCast

en: MP3 audio
fur: audio MP3

en: MP3 audio (streamed)
fur: audio MP3 (in trasmission)

en: MPEG video
fur: video MPEG

en: MPEG video (streamed)
fur: video MPEG (trasmission)

en: MPEG-2 transport stream
fur: flus di traspuart MPEG-2

en: MPEG-4 audio
fur: audio MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
fur: audio-libri MPEG-4

en: MPEG-4 video
fur: video MPEG-4

en: MPSub subtitles
fur: sottitui MPSub

en: MRML playlist
fur: liste di riproduzion MRML

en: MSX ROM
fur: ROM MSX

en: MXF video
fur: video MXF

en: MacOS X icon
fur: icone MacOS X

en: MacPaint Bitmap image
fur: imagjin bitmap MacPaint

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
fur: file codificât in Macintosh AppleDouble

en: Macintosh BinHex-encoded file
fur: file di Macintosh codificât BinHex

en: Macintosh MacBinary file
fur: file MacBinary di Macintosh

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
fur: dissen Macintosh Quickdraw/PICT

en: MagicPoint presentation
fur: presentazion MagicPoint

en: Manpage manual document
fur: document manuâl Manpage

en: Markaby script
fur: script Markaby

en: Markdown document
fur: document Markdown

en: Master System ROM
fur: ROM Master System

en: MathML document
fur: document MathML

en: Matroska 3D video
fur: video 3D Matroska

en: Matroska audio
fur: audio Matroska

en: Matroska stream
fur: flus Matroska

en: Matroska video
fur: video Matroska

en: Maven description file
fur: file di descrizion Maven

en: Meson source code
fur: codiç sorzint Meson

en: Metalink file
fur: file Metalink

en: MicroDVD subtitles
fur: sottitui MicroDVD

en: Microsoft ASX playlist
fur: liste di riproduzion Microsoft ASX

en: Microsoft Cabinet archive
fur: archivi Cabinet Microsoft

en: Microsoft Publisher document
fur: document Microsoft Publisher

en: Microsoft Visio document
fur: document Microsoft Visio

en: Microsoft Windows theme pack
fur: pachet temis di Microsoft Windows

en: Microsoft Works document
fur: document Microsoft Works

en: MiniPSF audio
fur: audio MiniPSF

en: Minolta MRW raw image
fur: imagjin grese Minolta MRW

en: Mobipocket e-book
fur: e-book Mobipocket

en: Modelica model
fur: model Modelica

en: Monkey's audio
fur: audio Monkey's

en: Mozilla bookmarks
fur: segnelibris Mozilla

en: Multi-page TIFF image
fur: imagjin a plui pagjinis TIFF

en: Musepack audio
fur: audio Musepack

en: NES ROM
fur: ROM NES

en: NFO document
fur: document NFO

en: NIFF image
fur: imagjin NIFF

en: Nautilus link
fur: colegament Nautilus

en: Neo-Geo Pocket Color ROM
fur: ROM Neo-Geo Pocket Color

en: Neo-Geo Pocket ROM
fur: ROM Neo-Geo Pocket

en: NewzBin usenet index
fur: tabele usenet NewzBin

en: Nikon NEF raw image
fur: imagjin grese Nikon NEF

en: Nintendo DS ROM
fur: ROM Nintendo DS

en: Nintendo FDS disk image
fur: imagjin disc Nintendo FDS

en: Nintendo64 ROM
fur: ROM Nintendo64

en: NullSoft video
fur: video NullSoft

en: OCL file
fur: file OCL

en: OCaml source code
fur: codiç sorzint OCaml

en: ODA document
fur: document ODA

en: ODB database
fur: base di dâts ODB

en: ODC chart
fur: grafic ODC

en: ODC template
fur: model ODC

en: ODF formula
fur: formule ODF

en: ODF template
fur: model ODF

en: ODG drawing
fur: dissen ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
fur: dissen ODG (XML sempliç)

en: ODG template
fur: model ODG

en: ODI image
fur: imagjin ODI

en: ODM document
fur: document ODM

en: ODP presentation
fur: presentazion ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
fur: presentazion ODP (XML sempliç)

en: ODP template
fur: model ODP

en: ODS spreadsheet
fur: sfuei di calcul ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
fur: sfuei di calcul ODS (XML sempliç)

en: ODS template
fur: model ODS

en: ODT document
fur: document ODT

en: ODT document (Flat XML)
fur: document ODT (XML sempliç)

en: ODT template
fur: model ODT

en: OGM video
fur: video OGM

en: OLE2 compound document storage
fur: memorizazion document compost OLE2

en: OOC source code
fur: codiç sorzint OOC

en: OPML syndication feed
fur: canâl di notiziis OPML

en: OTH template
fur: model OTH

en: OWL XML file
fur: file OWL XML

en: Objective-C source code
fur: codiç sorzint Objective-C

en: Office drawing
fur: dissen di Office

en: Ogg FLAC audio
fur: audio Ogg FLAC

en: Ogg Speex audio
fur: audio Ogg Speex

en: Ogg Theora video
fur: video Ogg Theora

en: Ogg Vorbis audio
fur: audio Ogg Vorbis

en: Ogg multimedia file
fur: file multimediâl Ogg

en: Olympus ORF raw image
fur: imagjin grese Olympus ORF

en: OpenCL source code
fur: codiç sorzint OpenCL

en: OpenOffice Calc spreadsheet
fur: sfuei di calcul OpenOffice Calc

en: OpenOffice Calc template
fur: model OpenOffice Calc

en: OpenOffice Draw drawing
fur: dissen OpenOffice Draw

en: OpenOffice Draw template
fur: model OpenOffice Draw

en: OpenOffice Impress presentation
fur: presentazion OpenOffice Impress

en: OpenOffice Impress template
fur: model OpenOffice Impress

en: OpenOffice Math formula
fur: formule OpenOffice Math

en: OpenOffice Writer document
fur: document OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer global document
fur: document globâl OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer template
fur: model OpenOffice Writer

en: OpenOffice.org extension
fur: estension OpenOffice.org

en: OpenType font
fur: caratar OpenType

en: Opus audio
fur: audio Opus

en: PAK archive
fur: archivi PAK

en: PBM image
fur: imagjin PBM

en: PC Engine ROM
fur: ROM PC Engine

en: PCD image
fur: imagjin PCD

en: PCF font
fur: caratar PCF

en: PCL file
fur: file PCL

en: PCM audio
fur: audio PCM

en: PCX image
fur: imagjin PCX

en: PDF document
fur: document PDF

en: PDF document (XZ-compressed)
fur: document PDF (comprimût cun XZ)

en: PDF document (bzip-compressed)
fur: document PDF (comprimût cun bzip)

en: PDF document (gzip-compressed)
fur: document PDF (comprimût cun gzip)

en: PDF document (lzip-compressed)
fur: document PDF (comprimût cun lzip)

en: PEF executable
fur: eseguibil PEF

en: PGM image
fur: imagjin PGM

en: PGN chess game notation
fur: notazion par zûc di scacs PGN

en: PGP keys
fur: clâfs PGP

en: PGP/MIME-encrypted message header
fur: intestazion messaç cifrât in PGP/MIME

en: PHP script
fur: script PHP

en: PKCS#10 certification request
fur: richieste certificazion PKCS#10

en: PKCS#12 certificate bundle
fur: côl di certificâts PKCS#12

en: PKCS#7 certificate bundle
fur: côl di certificâts PKCS#7

en: PKCS#8 private key
fur: clâf privade PKCS#8

en: PKCS#8 private key (encrypted)
fur: clâf privade PKCS#8 (cifrade)

en: PNG image
fur: imagjin PNG

en: PNM image
fur: imagjin PNM

en: PPM image
fur: imagjin PPM

en: PSF audio
fur: audio PSF

en: PSFlib audio library
fur: librarie audio PSFlib

en: Pack200 Java archive
fur: archivi Java Pack200

en: Palm OS database
fur: base di dâts Palm OS

en: Panasonic raw image
fur: imagjin grese Panasonic

en: Parchive archive
fur: archivi Parchive

en: Partially downloaded file
fur: file no discjariât dal dut

en: Pascal source code
fur: codiç sorzint Pascal

en: Pathetic Writer document
fur: document Pathetic Writer

en: Pentax PEF raw image
fur: imagjin grese Pentax PEF

en: Perl script
fur: script Perl

en: Photoshop image
fur: imagjin Photoshop

en: PkiPath certification path
fur: percors di certificazion PkiPath

en: PlanPerfect spreadsheet
fur: sfuei di calcul PlanPerfect

en: Plucker document
fur: document Plucker

en: Pocket Word document
fur: document Pocket Word

en: PostScript document (bzip-compressed)
fur: document PostScript (comprimût cun bzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
fur: document PostScript (comprimût cun gzip)

en: PostScript type-1 font
fur: caratar PostScript type-1

en: PowerPoint 2007 presentation
fur: presentazion PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
fur: model presentazion PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
fur: esecuzion presentazion PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
fur: diapositive PowerPoint 2007

en: PowerPoint add-in
fur: zonte PowerPoint

en: PowerPoint presentation
fur: presentazion PowerPoint

en: PowerPoint presentation template
fur: model di presentazion PowerPoint

en: PowerPoint slide
fur: diapositive PowerPoint

en: Python 3 script
fur: script Python 3

en: Python bytecode
fur: bytecode di Python

en: Python script
fur: script Python

en: Qpress archive
fur: archivi Qpress

en: Qt MOC file
fur: file Qt MOC

en: Qt Markup Language file
fur: file Qt Markup Language

en: QtiPlot document
fur: document QtiPlot

en: Quattro Pro spreadsheet
fur: sfuei di calcul Quattro Pro

en: QuickTime image
fur: imagjin QuickTime

en: QuickTime video
fur: video QuickTime

en: Quicken document
fur: document Quicken

en: RAML document
fur: document RAML

en: RAR archive
fur: archivi RAR

en: RDF file
fur: file RDF

en: README document
fur: document README

en: RELAX NG XML schema
fur: scheme XML RELAX NG

en: RGB image
fur: imagjin RGB

en: RIFF audio
fur: audio RIFF

en: RIFF container
fur: contignidôr RIFF

en: RPM package
fur: pachet RPM

en: RPM spec file
fur: file di specifiche RPM

en: RSS summary
fur: somari RSS

en: RTF document
fur: document RTF

en: Raw disk image
fur: imagjin disc grese

en: Raw disk image (XZ-compressed)
fur: imagjin disc grese (comprimude cun XZ)

en: RealAudio document
fur: document RealAudio

en: RealMedia document
fur: document RealMedia

en: RealPix document
fur: document RealPix

en: RealText document
fur: document RealText

en: RealVideo document
fur: document RealVideo

en: Ruby script
fur: script Ruby

en: Rust source code
fur: codiç sorzint Rust

en: SAMI subtitles
fur: sottitui SAMI

en: SAP Thomson floppy disk image
fur: imagjin disc floppy SAP Thomson

en: SC/Xspread spreadsheet
fur: sfuei di calcul SC/Xspread

en: SCons configuration file
fur: file di configurazion SCons

en: SDP multicast stream file
fur: file di flus a trasmission multiple SDP

en: SG-1000 ROM
fur: ROM SG-1000

en: SGF record
fur: regjistrazion SGF

en: SGI image
fur: imagjin SGI

en: SGI video
fur: video SGI

en: SGML document
fur: document SGML

en: SIS package
fur: pachet SIS

en: SISX package
fur: pachet SISX

en: SMAF audio
fur: audio SMAF

en: SMIL document
fur: document SMIL

en: SQL code
fur: codiç SQL

en: SQLite2 database
fur: base di dâts SQLite2

en: SQLite3 database
fur: base di dâts SQLite3

en: SSA subtitles
fur: sottitui SSA

en: STL 3D model
fur: model STL 3D

en: SV4 CPIO archive
fur: archivi SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
fur: archivi SV4 CPIO (cun CRC)

en: SVG image
fur: imagjin SVG

en: Sass CSS pre-processor file
fur: file di pre-elaborazion di CSS Sass

en: Scala source code
fur: codiç sorzint Scala

en: Scheme source code
fur: codiç sorzint Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
fur: audio Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
fur: audio Scream Tracker

en: Scream Tracker instrument
fur: strument Scream Tracker

en: Sega CD disc image
fur: imagjin disc CD Sega

en: Sega Pico ROM
fur: ROM Sega Pico

en: Sega Saturn disc image
fur: imagjin disc Sega Saturn

en: Setext document
fur: document Setext

en: Shockwave Flash file
fur: file Shockwave Flash

en: Shorten audio
fur: audio Shorten

en: Siag spreadsheet
fur: sfuei di calcul Siag

en: Sieve mail filter script
fur: script filtri pueste Sieve

en: Sigma X3F raw image
fur: imagjin grese Sigma X3F

en: Skencil document
fur: document Skencil

en: Snap package
fur: pachet Snap

en: Sony ARW raw image
fur: imagjin grese Sony ARW

en: Sony SR2 raw image
fur: imagjin grese Sony SR2

en: Sony SRF raw image
fur: imagjin grese Sony SRF

en: Source RPM package
fur: pachet sorzint RPM

en: Speedo font
fur: caratar Speedo

en: Speex audio
fur: audio Speex

en: Stampede package
fur: pachet Stampede

en: StarCalc spreadsheet
fur: sfuei di calcul StarCalc

en: StarChart chart
fur: grafic StarChart

en: StarDraw drawing
fur: dissen StarDraw

en: StarImpress presentation
fur: presentazion StarImpress

en: StarMail email
fur: e-mail StarMail

en: StarMath formula
fur: formule StarMath

en: StarWriter document
fur: document StarWriter

en: StuffIt archive
fur: archivi StuffIt

en: SubRip subtitles
fur: sottitui SubRip

en: SubViewer subtitles
fur: sottitui SubViewer

en: Sun raster image
fur: imagjin raster Sun

en: SunOS News font
fur: caratar SunOS News

en: Super NES ROM
fur: ROM Super Nintendo

en: SystemVerilog header
fur: intestazion SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
fur: codiç sorzint SystemVerilog

en: T602 document
fur: document T602

en: TGA image
fur: imagjin TGA

en: TGIF document
fur: document TGIF

en: TIFF image
fur: imagjin TIFF

en: TNEF message
fur: messaç TNEF

en: TSV document
fur: document TSV

en: Tar archive
fur: archivi Tar

en: Tar archive (LZ4-compressed)
fur: archivi Tar (comprimût cun LZ4)

en: Tar archive (LZMA-compressed)
fur: archivi Tar (comprimût cun LZMA)

en: Tar archive (LZO-compressed)
fur: archivi Tar (comprimût cun LZO)

en: Tar archive (XZ-compressed)
fur: archivi Tar (comprimût cun XZ)

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
fur: archivi Tar (comprimût cun Zstandard)

en: Tar archive (bzip-compressed)
fur: archivi Tar (comprimût cun bzip)

en: Tar archive (compressed)
fur: archivi Tar (comprimût)

en: Tar archive (gzip-compressed)
fur: archivi Tar (comprimût cun gzip)

en: Tar archive (lrzip-compressed)
fur: archivi Tar (comprimût cun lrzip)

en: Tar archive (lzip-compressed)
fur: archivi Tar (comprimût cun lzip)

en: Tcl script
fur: script Tcl

en: TeX DVI document
fur: document DVI TeX

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
fur: document DVI TeX (comprimût cun bzip)

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
fur: document DVI TeX (comprimût cun gzip)

en: TeX document
fur: document TeX

en: TeX font
fur: caratar TeX

en: TeX font metrics
fur: metrichis caratar TeX

en: TeXInfo document
fur: document TeXInfo

en: Thomson Mémo7 cartridge
fur: cartucje Mémo7 Thomson

en: Thomson cassette
fur: cassete Thomson

en: ToutDoux document
fur: document ToutDoux

en: TriG RDF document
fur: document TriG RDF

en: Troff ME input document
fur: document di jentrade Troff ME

en: Troff MM input document
fur: document di jentrade Troff MM

en: Troff MS input document
fur: document di jentrade Troff MS

en: Troff document
fur: document Troff

en: TrueAudio audio
fur: audio TrueAudio

en: TrueType XML font
fur: caratar TrueType XML

en: TrueType font
fur: caratar TrueType

en: Turtle document
fur: document Turtle

en: Twig template
fur: model Twig

en: UFRaw ID image
fur: imagjin UFRaw ID

en: ULAW (Sun) audio
fur: audio ULAW (Sun)

en: UNIX software
fur: software UNIX

en: UNIX-compressed file
fur: file comprimût di UNIX

en: USAC audio
fur: audio USAC

en: Unidata NetCDF document
fur: document Unidata NetCDF

en: Usenet news message
fur: messaç gnovis Usenet

en: Ustar archive
fur: archivi Ustar

en: V font
fur: caratar V

en: VCS/ICS calendar
fur: calendari VCS/ICS

en: VHDL source code
fur: codiç sorzint VHDL

en: VOC audio
fur: audio VOC

en: VRML document
fur: document VRML

en: Vala source code
fur: codiç sorzint Vala

en: Verilog source code
fur: codiç sorzint Verilog

en: Virtual Boy ROM
fur: ROM Virtual Boy

en: Vivo video
fur: video Vivo

en: WAIS source code
fur: codiç sorzint WAIS

en: WAV audio
fur: audio WAV

en: WBMP image
fur: imagjin WBMP

en: WMF image
fur: imagjin WMF

en: WML document
fur: document WML

en: WMLScript program
fur: program WMLScript

en: WOFF font
fur: caratar WOFF

en: WOFF2 font
fur: caratar WOFF2

en: WPL playlist
fur: liste di riproduzion WPL

en: WRI document
fur: document WRI

en: WWF document
fur: document WWF

en: WarpScript source code
fur: codiç sorzint WarpScript

en: WavPack audio
fur: audio WavPack

en: WavPack audio correction file
fur: file di corezion audio WavPack

en: Wavelet video
fur: video Wavelet

en: WebM audio
fur: audio WebM

en: WebM video
fur: video WebM

en: WebP image
fur: imagjin WebP

en: WebVTT subtitles
fur: sottitui WebVTT

en: Wii disc image
fur: imagjin disc Wii

en: WiiWare bundle
fur: côl WiiWare

en: WinHelp help file
fur: file di jutori WinHelp

en: Windows BMP image
fur: imagjin Windows BMP

en: Windows Installer package
fur: pachet Windows Installer

en: Windows Media Station file
fur: file Windows Media Station

en: Windows Media audio
fur: audio Windows Media

en: Windows Media video
fur: video Windows Media

en: Windows Registry extract
fur: estrat dal regjistri di Windows

en: Windows animated cursor
fur: cursôr animât di Windows

en: Windows cursor
fur: cursôr di Windows

en: Windows icon
fur: icone Windows

en: Windows software
fur: software Windows

en: Word 2007 document
fur: document Word 2007

en: Word 2007 document template
fur: model document Word 2007

en: Word document
fur: document Word

en: Word document template
fur: model di document Word

en: Word template
fur: model Word

en: WordPerfect document
fur: document WordPerfect

en: WordPerfect/Drawperfect image
fur: imagjin WordPerfect/Drawperfect

en: X window image
fur: imagjin X window

en: X-Motif UIL table
fur: tabele X-Motif UIL

en: X.509 certificate
fur: certificât X.509

en: X11 cursor
fur: cursôr X11

en: XAR archive
fur: archivi XAR

en: XBEL bookmarks
fur: segnelibris XBEL

en: XBM image
fur: imagjin XBM

en: XFig image
fur: imagjin XFig

en: XHTML page
fur: pagjine XHTML

en: XLIFF translation file
fur: file di traduzion XLIFF

en: XMCD CD database
fur: base di dâts XMCD CD

en: XMF audio
fur: audio XMF

en: XMI file
fur: file XMI

en: XML document
fur: document XML

en: XML entities document
fur: document entitâts XML

en: XPInstall installer module
fur: modul instaladôr XPInstall

en: XPM image
fur: imagjin XPM

en: XPS document
fur: document XPS

en: XSL FO file
fur: file XSL FO

en: XSLT stylesheet
fur: sfuei di calcul XSLT

en: XSPF playlist
fur: liste di riproduzion XSPF

en: XUL interface document
fur: document di interface XUL

en: XZ archive
fur: archivi XZ

en: Xbase document
fur: document Xbase

en: YAML document
fur: document YAML

en: Zip archive
fur: archivi Zip

en: Zlib archive
fur: archivi Zlib

en: Zoo archive
fur: archivi Zoo

en: Zstandard archive
fur: archivi Zstandard

en: application log
fur: regjistri aplicazion

en: audio CD
fur: CD audio

en: audio DVD
fur: DVD audio

en: author credits
fur: ricognossiments autôrs

en: author list
fur: liste di autôrs

en: backup file
fur: file di backup

en: binary differences between files
fur: diferencis binariis tra file

en: blank Blu-ray disc
fur: disc Blu-ray vueit

en: blank CD disc
fur: disc CD vueit

en: blank DVD disc
fur: disc DVD vueit

en: blank HD DVD disc
fur: disc HD DVD vueit

en: block device
fur: dispositîf a blocs

en: character device
fur: dispositîf a caratars

en: comic book archive
fur: archivi di fumets

en: compound document
fur: document compost

en: compound documents
fur: documents composcj

en: compressed GIMP image
fur: imagjin GIMP comprimude

en: compressed SVG image
fur: imagjin SVG comprimude

en: compressed Tracker audio
fur: audio Tracker comprimût

en: desktop configuration file
fur: file di configurazion scritori

en: detached OpenPGP signature
fur: firme OpenPGP distacade

en: detached S/MIME signature
fur: firme S/MIME distacade

en: differences between files
fur: diferencis tra file

en: digital photos
fur: fotos digjitâls

en: digital raw image
fur: imagjin grese digjitâl

en: e-book reader
fur: letôr e-book

en: eMusic download package
fur: pachet di discjariament eMusic

en: electronic book document
fur: document libri eletronic

en: electronic business card
fur: biliet di visite eletronic

en: email headers
fur: intestazions e-mail

en: email message
fur: messaç e-mail

en: empty document
fur: document vueit

en: encrypted message
fur: messaç cifrât

en: enriched text document
fur: document di test inricjît

en: executable
fur: eseguibil

en: folder
fur: cartele

en: generic font file
fur: file di caratar gjeneric

en: help page
fur: pagjine di jutori

en: iMelody ringtone
fur: sunarie iMelody

en: iPod firmware
fur: firmware iPod

en: installation instructions
fur: istruzions di instalazion

en: iptables configuration file
fur: file di configurazion di iptables

en: libtool shared library
fur: librarie condividude libtool

en: license terms
fur: tiermins di licence

en: mail delivery report
fur: rapuart di consegne pueste

en: mail disposition report
fur: rapuart di disposizion pueste

en: mail system report
fur: rapuart di sisteme de pueste

en: mailbox file
fur: file mailbox

en: manual page (compressed)
fur: pagjine di manuâl (comprimude)

en: message catalog
fur: catalic di messaçs

en: message digest
fur: sunt di messaç

en: message in several formats
fur: messaç in diviers formâts

en: mount point
fur: pont di montaç

en: object code
fur: codiç ogjet

en: packed font file
fur: file di caratar impachetât

en: partial email message
fur: messaç e-mail parziâl

en: pipe
fur: condot

en: plain text document
fur: document di test sempliç

en: portable audio player
fur: riprodutôr audio portatil

en: profiler results
fur: risultâts profiladôr

en: program crash data
fur: dâts di colàs di program

en: raw CD image
fur: imagjin CD grese

en: reStructuredText document
fur: document reStructuredText

en: reference to remote file
fur: riferiment a file rimot

en: rejected patch
fur: blec refudât

en: resource location
fur: posizion risorse

en: rich text document
fur: document rich text

en: shared library
fur: librarie condividude

en: shell archive
fur: archivi shell

en: shell script
fur: script shell

en: signed message
fur: messaç firmât

en: spreadsheet interchange document
fur: document di interscambi par sfuei di calcul

en: stream of data (server push)
fur: flus di dâts (pe iniziative dal servidôr)

en: symbolic link
fur: colegament simbolic

en: systemd unit file
fur: file unitât di systemd

en: theme
fur: teme

en: translated messages (machine-readable)
fur: messaçs tradots (leibii de machine)

en: translation file
fur: file di traduzion

en: translation template
fur: model di traduzion

en: txt2tags document
fur: document txt2tags

en: unknown
fur: no cognossût

en: uuencoded file
fur: file codificât cun uuencode

en: video DVD
fur: DVD video
