gtksourceview master - en to ja translation catalogue (486 entries)

en: ASP Object
ja: ASP オブジェクト

en: Added line
ja: 追加した行

en: Additional Category
ja: 追加のカテゴリ

en: Address
ja: アドレス

en: Adverb
ja: 副詞

en: After
ja: 後

en: Alert
ja: アラート

en: Alias
ja: エイリアス

en: All
ja: すべて

en: All _Lower Case
ja: すべて小文字(_L)

en: All _Upper Case
ja: すべて大文字(_U)

en: Always
ja: 常に

en: Anchor
ja: アンカー

en: Annotation
ja: 注釈

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Arbitrary base number
ja: 任意の基数

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Assertion
ja: アサーション

en: Assignment Left Hand Side
ja: 左辺の代入

en: Assignment Operator
ja: 代入演算

en: Assignment Right Hand Side
ja: 右辺の代入

en: Attribute
ja: 属性

en: Attribute Definition
ja: 属性の定義

en: Attribute Name
ja: 属性名

en: Attribute Value
ja: 属性値

en: Attribute name
ja: 属性名

en: Attribute value
ja: 属性値

en: Autoconf Macro
ja: Autoconf のマクロ

en: Automake Variable
ja: Automake の変数

en: BOZ Literal
ja: BOZ リテラル

en: Backslash Escape
ja: バックスラッシュエスケープ

en: Baltic
ja: バルト語派

en: Base-N Integer
ja: N 進数の整数

en: Base-N number
ja: N 進数

en: Before
ja: 前

en: Binary number
ja: 2 進数

en: Bindings
ja: バインディング

en: Block
ja: ブロック

en: Block Elements
ja: ブロック要素

en: Block literal
ja: ブロックリテラル

en: Blockquote Marker
ja: ブロック引用のマーカー

en: Blue based color scheme
ja: 青をベースにしたカラースキーム

en: Bold
ja: 太字

en: Boolean
ja: 論理値

en: Boolean Value
ja: 論理値

en: Boolean value
ja: 論理値

en: Boolean values
ja: 論理値

en: Built In
ja: 組み込み

en: Built In Functions
ja: 組み込み関数

en: Built-in Function
ja: 組み込みの関数

en: Built-in Target
ja: 組み込みのターゲット

en: Built-in identifier
ja: 組み込みの識別子

en: Builtin
ja: 組み込み

en: Builtin Command
ja: 組み込みコマンド

en: Builtin Constant
ja: 組み込みの定数

en: Builtin Function
ja: 組み込みの関数

en: Builtin Object
ja: 組み込みのオブジェクト

en: Builtin Variable
ja: 組み込みの変数

en: Builtin-function keyword
ja: 組み込みの関数のキーワード

en: Bullet
ja: 箇条書きの黒丸

en: C++ Header
ja: C++ ヘッダー

en: C/C++/ObjC Header
ja: C/C++/ObjC のヘッダー

en: CDATA delimiter
ja: CDATA の区切り

en: CG Shader Language
ja: CG シェーダー言語

en: C_hange Case
ja: 大文字/小文字を変更(_H)

en: Cannot create a regex for all the transitions, the syntax highlighting process will be slower than usual.
    The error was: %s
ja: すべての変換に対して正規表現オブジェクトを生成できないので、構文の強調表示が通常よりも遅くなります:
    エラー: %s

en: Celtic
ja: ケルト語派

en: Central European
ja: 中欧諸語

en: Changed line
ja: 変更した行

en: Chapter Heading
ja: 章見出し

en: Character
ja: 文字

en: Chinese Simplified
ja: 簡体字中国語

en: Chinese Traditional
ja: 繁体字中国語

en: Class
ja: クラス

en: Class Name
ja: クラス名

en: Class Selector
ja: クラスセレクター

en: Class names
ja: クラス名

en: Class type
ja: クラス型

en: Classic
ja: クラシック

en: Classic color scheme
ja: 古くから使われている伝統的なカラースキーム

en: Cobalt
ja: コバルト

en: Code
ja: コード

en: Code Block
ja: コードのブロック

en: Color
ja: 色

en: Color scheme used in the Kate text editor
ja: Kate テキストエディターで使用しているカラースキーム

en: Color scheme using Solarized dark color palette
ja: Solarized Dark 配色を使ったカラースキーム

en: Color scheme using Solarized light color palette
ja: Solarized Light 配色を使ったカラースキーム

en: Color scheme using Tango color palette
ja: Tango 系の配色を使ったカラースキーム

en: Command
ja: コマンド

en: Command Macro
ja: コマンドのマクロ

en: Commands
ja: コマンド

en: Comment
ja: コメント

en: Common Commands
ja: 共通のコマンド

en: Common Defines
ja: 共通の定義

en: Common Function
ja: 共通関数

en: Compiler Directive
ja: コンパイラのディレクティブ

en: Completion Info
ja: 補完の情報

en: Complex number
ja: 複素数

en: Conditional Macro
ja: 条件付きマクロ

en: Conjunction
ja: 接続詞

en: Constant
ja: 定数

en: Constants
ja: 定数

en: Constructors
ja: コンストラクター

en: Control
ja: コントロール

en: Control Keyword
ja: 制御キーワード

en: Conversion from character set '%s' to 'UTF-8' is not supported
ja: 文字セット '%s' から 'UTF-8' への変換はサポートしていません

en: Could not open converter from '%s' to 'UTF-8'
ja: '%s' から 'UTF-8' への変換器を開けませんでした

en: Cyrillic
ja: キリル文字

en: Cyrillic/Russian
ja: キリル文字/ロシア語

en: Cyrillic/Ukrainian
ja: キリル文字/ウクライナ語

en: DOS Batch
ja: DOS バッチファイル

en: Dark color scheme using the Tango color palette
ja: Tango 系の配色を使った暗いカラースキーム

en: Data Type
ja: データ型

en: Data Types
ja: データ型

en: Data type
ja: データ型

en: Date
ja: 日付

en: Debug
ja: デバッグ

en: Debug Code
ja: デバッグコード

en: Decimal
ja: 10進数

en: Decimal number
ja: 10進数

en: Declaration
ja: 宣言

en: Decorator
ja: デコレータ

en: Default Attribute
ja: デフォルト属性

en: Defaults
ja: デフォルト値

en: Definition
ja: 定義

en: Definition list
ja: 定義の並び

en: Delimiter
ja: 区切り

en: Deprecated
ja: 廃止

en: Deprecated Builtin Command
ja: 非推奨の組み込みコマンド

en: Design by Contract
ja: 契約による設計

en: Device Cast
ja: デバイスキャスト

en: Device Function
ja: デバイス関数

en: Device Functions
ja: デバイス関数

en: Dimension
ja: 大きさ

en: Directive
ja: ディレクティブ

en: Directory Macro
ja: ディレクトリのマクロ

en: Disabled
ja: 利用不可

en: Document Words
ja: ドキュメントの単語

en: Documentation comment
ja: ドキュメントのコメント

en: Documentation comment element
ja: ドキュメントのコメント要素

en: Double Number
ja: 倍精度数

en: E-mail address
ja: E-メールアドレス

en: Element
ja: 要素

en: Element name
ja: 要素名

en: Email
ja: E-メール

en: Emphasis
ja: 強調

en: Encoding
ja: エンコーディング

en: Entity
ja: エンティティ

en: Entries
ja: エントリ

en: Enumerated list
ja: 列挙子の並び

en: Error
ja: エラー

en: Error Text
ja: エラーの文字列

en: Error during conversion: %s
ja: 変換時にエラー: %s

en: Escape
ja: エスケープ

en: Escaped Character
ja: エスケープした文字

en: Escaped Characters
ja: エスケープ文字

en: Escaped character
ja: エスケープした文字

en: Exception Handling
ja: 例外処理

en: Exec parameter
ja: 実行時の引数

en: Explicit Argument
ja: 明示的な引数

en: Explicit Noun Definition
ja: 明示的な名詞の定義

en: Expression
ja: 式

en: External
ja: 外部

en: External Command
ja: 外部コマンド

en: Externals
ja: 外部

en: Field
ja: フィールド

en: File
ja: ファイル

en: File Attributes
ja: ファイルの属性

en: File Descriptor
ja: ファイルディスクリプター

en: Filename
ja: ファイル名

en: Float
ja: Float 型

en: Floating Point
ja: 浮動小数点数

en: Floating Point number
ja: 浮動小数点数

en: Floating point
ja: 浮動小数点数

en: Floating point number
ja: 浮動小数点数

en: Font Description
ja: フォント説明

en: Format
ja: 書式

en: Formatting Elements
ja: 書式の要素

en: Frame Number
ja: フレーム番号

en: Function
ja: 関数

en: Function Name
ja: 関数名

en: Functions
ja: 関数

en: Future Reserved Keywords
ja: 予約済みのキーワード

en: GDB Log
ja: GDB のログ

en: GUI Elements
ja: GUI の要素

en: Gate
ja: ゲート

en: Generated Content
ja: 生成した情報

en: Georgian
ja: グルジア語

en: Global
ja: グローバル

en: Global Function
ja: グローバル関数

en: Global Functions
ja: グローバル関数

en: Global Variable
ja: グローバル変数

en: Global Variables
ja: グローバル変数

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Group
ja: グループ

en: Haddock Directive
ja: Haddock 命令

en: Header
ja: ヘッダー

en: Header Elements
ja: ヘッダーの要素

en: Header Property
ja: ヘッダーのプロパティ

en: Heading 0
ja: 見出し 0

en: Heading 1
ja: 見出し 1

en: Heading 2
ja: 見出し 2

en: Heading 3
ja: 見出し 3

en: Heading 4
ja: 見出し 4

en: Heading 5
ja: 見出し 5

en: Heading 6
ja: 見出し 6

en: Heading level 1
ja: 見出しレベル 1

en: Heading level 2
ja: 見出しレベル 2

en: Heading level 3
ja: 見出しレベル 3

en: Heading level 4
ja: 見出しレベル 4

en: Heading level 5
ja: 見出しレベル 5

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hebrew Visual
ja: ヘブライ語 (ISO-Visual)

en: Heredoc
ja: ヒアドキュメント

en: Heredoc Bound
ja: ヒアドキュメントの境界

en: Hex
ja: Hex 型

en: Hexadecimal number
ja: 16 進数

en: Highlighting a single line took too much time, syntax highlighting will be disabled
ja: 1行を強調表示するのにとても時間がかかっているので、構文の強調表示を無効にします

en: Horizontal Rule
ja: 水平方向の罫線

en: Hyperlinked Identifier
ja: ハイパーリンクが付いた識別子

en: Hyperlinked Module Name
ja: ハイパーリンクが付いたモジュール名

en: ID Selector
ja: ID セレクター

en: IEEE System Task
ja: IEEE システムタスク

en: Identifier
ja: 識別子

en: Ignore
ja: 無視する

en: Image Marker
ja: 画像のマーカー

en: Imaginary number
ja: 虚数

en: Import BVI
ja: BVI をインポート

en: Include
ja: インクルード

en: Include Statement
ja: インクルード文

en: Include directive
ja: インクルード命令

en: Included File
ja: インクルードファイル

en: Incomplete Sequence
ja: 不完全シーケンス

en: Incomplete UTF-8 sequence in input
ja: 入力に不正な UTF-8 シーケンス

en: Individual
ja: 個別の定数

en: Inline Documentation Section
ja: ドキュメントのセクション (インライン)

en: Inline Elements
ja: インライン要素

en: Inline Haddock Section
ja: Haddock のセクション (インライン)

en: Inline Math Mode
ja: 算術モード (インライン)

en: Integer
ja: 整数

en: Integer Number
ja: 整数値

en: Intrinsic function
ja: 組み込みの関数

en: Invalid object, not initialized
ja: 不正なオブジェクト, 未初期化

en: Italic
ja: イタリック

en: Itemized list
ja: 箇条書き

en: Japanese
ja: 日本語

en: Key
ja: キー

en: Keysymbol
ja: キーシンボル

en: Keyword
ja: キーワード

en: Keywords
ja: キーワード

en: Known Property Value
ja: プロパティの値

en: Korean
ja: 韓国語

en: LRM Additional System Task
ja: LRM の追加システムタスク

en: Label
ja: ラベル

en: Labeled argument
ja: ラベル付きの引数

en: Leading
ja: 行頭の空間

en: Light Emphasis
ja: 軽い強調

en: Line
ja: 行

en: Line Break
ja: 改行

en: Line Directive
ja: ライン命令

en: Link
ja: リンク

en: Link Text
ja: リンクテキスト

en: List
ja: 一覧

en: List Marker
ja: リストのマーカー

en: Literal
ja: リテラル

en: Local
ja: ローカル

en: Local Variable
ja: ローカル変数

en: Location
ja: パス名

en: Macro
ja: マクロ

en: Macros
ja: マクロ

en: Main Category
ja: 主なカテゴリ

en: Map key
ja: マップキー

en: Markup
ja: マークアップ

en: Math Constant
ja: 定数

en: Math Mode
ja: 算術モード

en: Metaparameters
ja: メタパラメーター

en: Missing main language definition (id = "%s".)
ja: 主要な言語定義がありません (id = "%s")

en: Modifier
ja: 修飾子

en: Modifiers
ja: 修飾子

en: Module
ja: モジュール

en: Module Handler
ja: モジュールのハンドラー

en: Module Path
ja: モジュールのパス

en: Module handler
ja: モジュールのハンドラー

en: Module name, Variant, etc
ja: モジュール名、バリアントなど

en: Multiline string
ja: 複数行の文字列

en: Name
ja: 名前

en: Namespace
ja: 名前空間

en: Newline
ja: 改行

en: Nil Constant
ja: Nil 定数

en: No idea what it is
ja: 不明

en: Non Breaking Whitespace
ja: 開業されない空白

en: Nordic
ja: 北ゲルマン語群

en: Note (FIXME, TODO, XXX, etc.)
ja: 注記 (FIXME、TODO、XXX など)

en: Noun
ja: 名詞

en: Null Value
ja: NULL 値

en: Number
ja: 数値

en: Numeric literal
ja: 数字リテラル

en: Obsolete Autoconf Macro
ja: 廃止された Autoconf のマクロ

en: Obsolete Keyword
ja: 廃止されたキーワード

en: Ocamldoc Comments
ja: Ocamldoc のコメント

en: Octal
ja: Octal 型

en: Octal number
ja: 8進数

en: OpenCL Constant
ja: OpenCL の定数

en: OpenGL Shading Language
ja: OpenGL シェーディング言語

en: OpenMP directives
ja: OpenMP ディレクティブ

en: Operation operator
ja: オペレーション演算子

en: Operator
ja: 演算子

en: Optimized Out
ja: 最適化出力

en: Option
ja: オプション

en: Option Name
ja: オプション名

en: Optional Target
ja: オプションのターゲット

en: Options
ja: オプション

en: Other
ja: その他

en: Other Keyword
ja: その他のキーワード

en: Other Macro
ja: その他のマクロ

en: Others
ja: その他

en: Others 2
ja: その他 2

en: Others 3
ja: その他 3

en: POD Escape
ja: POD エスケープ

en: POD heading
ja: POD ヘディング

en: POD keyword
ja: POD キーワード

en: Package Info
ja: パッケージ情報

en: Package Manager
ja: パッケージマネジャー

en: Page Elements
ja: ページ要素

en: Page title
ja: ページタイトル

en: Paragraph Heading
ja: 段落見出し

en: Parameter
ja: 引数

en: Parameters
ja: パラメーター

en: Parens
ja: 丸括弧

en: Part Heading
ja: 部見出し

en: Pattern
ja: パターン

en: Polymorphic Variant
ja: 多相バリアント

en: Predefined Variable
ja: 予め定義した変数

en: Predicate
ja: 述語

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Preformatted
ja: 整形済み

en: Preprocessor
ja: プリプロセッサ

en: Preprocessor directive
ja: プリプロセッサ命令

en: Preprocessor tags
ja: プリプロセッサタグ

en: Primary
ja: プライマリ

en: Primitive
ja: プリミティブ

en: Processing instruction
ja: 処理中の命令

en: Prompt
ja: プロンプト

en: Properties
ja: プロパティ

en: Property Name
ja: プロパティ名

en: Provider
ja: プロバイダー

en: RPM Variable
ja: RPM の変数

en: RPM spec
ja: RPM スペック

en: Real number
ja: 実数

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Regular Expression
ja: 正規表現

en: Release
ja: リリース

en: Removed line
ja: 削除した行

en: Reserved Category
ja: 予約済みのカテゴリ

en: Reserved Class
ja: 予約済みのクラス

en: Reserved Constant
ja: 予約済みの定数

en: Reserved Identifier
ja: 予約済みの識別子

en: Reserved Keywords
ja: 予約済みのキーワード

en: Reserved Words
ja: 予約語

en: Reserved keyword
ja: 予約語

en: Resources
ja: リソース

en: Return
ja: 返り値

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Scientific
ja: 科学

en: Scope
ja: スコープ

en: Scope Declaration
ja: スコープの宣言

en: Script
ja: スクリプト

en: Secondary
ja: セカンダリ

en: Section
ja: セクション

en: Section 1
ja: セクション 1

en: Section 2
ja: セクション 2

en: Section 3
ja: セクション 3

en: Section 4
ja: セクション 4

en: Section 5
ja: セクション 5

en: Section Elements
ja: セクション要素

en: Section Heading
ja: 節見出し

en: Select a Style
ja: スタイルの選択

en: Shebang
ja: シェバング行 (#!/bin/sh)

en: Signal Name
ja: シグナル名

en: Signal name
ja: シグナル名

en: Signature
ja: 署名

en: Since
ja: バージョン履歴

en: Single Number
ja: 単精度数

en: Source
ja: ソース

en: South European
ja: 南欧諸語

en: Space
ja: スペース

en: Special
ja: 特別

en: Special Character
ja: 特殊文字

en: Special Constant
ja: 特別な定数

en: Special Token
ja: 特殊なトークン

en: Special Variable
ja: 特別な変数

en: Special case
ja: 特別な事例

en: Special character (inside a string)
ja: 特殊な文字 (文字列の内部にある)

en: Special constant
ja: 特別な定数

en: Standard Modules
ja: 標準モジュール

en: Standard stream
ja: 標準ストリーム

en: Statement
ja: 文

en: Storage Class
ja: ストレージクラス

en: Storage Type
ja: ストレージタイプ

en: String
ja: 文字列

en: String Conversion
ja: 文字列変換

en: String Format
ja: 文字列の書式

en: Strong Emphasis
ja: より強い強調

en: Structural Elements
ja: 構造体の要素

en: Sub Keywords
ja: 追加のキーワード

en: SubParagraph Heading
ja: 小段落見出し

en: SubSection Heading
ja: 小節見出し

en: SubSubSection Heading
ja: 小々節見出し

en: Subshell
ja: サブシェル

en: Substitution
ja: 置換

en: Swizzle operator
ja: Swizzle オペレーター

en: Symbol
ja: シンボル

en: Symbol of a Table
ja: 表の記号

en: Symbol on a Link
ja: リンクの記号

en: System Command
ja: システムコマンド

en: System Task
ja: システムタスク

en: Tab
ja: タブ

en: Tag
ja: タグ

en: Tag Name Selector
ja: タグ名のセレクター

en: Tags
ja: タグ

en: Template
ja: テンプレート

en: Text
ja: テキスト

en: Thai
ja: タイ語

en: The Pango font description to use.
ja: 使用する Pango のフォント説明。

en: The view this widget is mapping.
ja: このウィジェットがマッピングするビュー。

en: Thread Action
ja: スレッドアクション

en: Thread Header
ja: スレッドヘッダー

en: Title
ja: タイトル

en: Token
ja: トークン

en: Trailing
ja: 行末の空間

en: Trailing Tab
ja: 行末のタブ

en: Translation
ja: 翻訳した文

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Type
ja: 型

en: Type Operators
ja: 型の演算子

en: Type Variable
ja: 型変数

en: Type, module or object keyword
ja: 型、モジュールまたはオブジェクトのキーワード

en: Undefined Value
ja: 未定義の変数

en: Underlined
ja: 下線付き

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown id '%s' in regex '%s'
ja: 正規表現 '%2$s' の中に不明な ID '%1$s' があります

en: VBScript and ADO constants
ja: VBScript と ADO の定数

en: Values
ja: 値

en: Variable
ja: 変数

en: Variable Definition
ja: 変数の定義

en: Variables
ja: 変数

en: Variant Constructor
ja: バリアントのコンストラクター

en: Verb
ja: 動詞

en: Verbatim Block
ja: Verbatim のブロック

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: View
ja: ビュー

en: Visibility
ja: 可視性

en: Void Value
ja: Void 型の値

en: Warning
ja: 警告

en: Western
ja: 西欧諸語

en: Widget State
ja: ウィジェットの状態

en: Word
ja: ワード

en: XML Tag
ja: XML タグ

en: ['UTF-8', 'CURRENT', 'ISO-8859-15', 'UTF-16']
ja: ['UTF-8', 'CURRENT', 'ISO-2022-JP', 'CP932', 'EUC-JP-MS']

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Invert Case
ja: 大文字/小文字を入れ替え(_I)

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: _Title Case
ja: タイトルケース(_T)

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: command
ja: コマンド

en: context '%s' cannot contain a \%%{...@start} command
ja: コンテキスト '%s' には \%%{...@start} コマンドを格納できません

en: decl
ja: 宣言

en: duplicated context id '%s'
ja: コンテキスト ID '%s' が重複しています

en: entity
ja: エンティティ

en: error
ja: エラー

en: function
ja: 関数

en: gettext translation
ja: gettext の翻訳

en: in regex '%s': backreferences are not supported
ja: 正規表現 '%s': 後方参照はサポートしていません

en: invalid context reference '%s'
ja: 不正なコンテキストのリファレンス '%s'

en: keyword
ja: キーワード

en: m4 Comment
ja: m4 コメント

en: m4 Macro
ja: m4 マクロ

en: printf Conversion
ja: printf の書式指定子

en: rule
ja: ルール

en: sh
ja: シェルスクリプト

en: style override used with wildcard context reference in language '%s' in ref '%s'
ja: 言語 '%s' の参照 '%s' のワイルドカードの前後関係でスタイルを上書きします

en: targets
ja: ターゲット

en: token type
ja: トークンの型

en: unknown context '%s'
ja: 不明なコンテキスト '%s'

en: using \C is not supported in language definitions
ja: 言語定義では \C 言語の使用をサポートしていません
