gedit master - en to vi translation catalogue (720 entries)

en:   Ln %d, Col %d
vi:   Dg %d, Cột %d

en: %d of %d
vi: %d trên %d

en: %d/%m/%Y %H:%M:%S
vi: %H:%M:%S %d/%m/%Y

en: %s (Current Locale)
vi: %s (Miền ngôn ngữ hiện tại)

en: %s: invalid encoding.
vi: %s: bảng mã không hợp lệ.

en: (Empty)
vi: (Rỗng)

en: / on %s
vi: / trên %s

en: 01/11/2009 17:52:00
vi: 17:52:00 01/11/2009

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
vi: Tên phông Pango. Ví dụ “Sans 12” hoặc “Monospace Bold 14”.

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the “Use Default Font” option is turned off.
vi: Phông tự chọn sẽ được dùng trong vùng biên soạn. Phông này chỉ có tác dụng nếu tắt tùy chọn “Dùng phông mặc định”.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
vi: Một tập tin cùng tên đã có. Hãy dùng tên khác.

en: A_dd Scheme
vi: Thê_m lược đồ

en: A_vailable Encodings
vi: Bảng mã _sẵn có

en: Activation
vi: Kích hoạt

en: Active plugins
vi: Phần bổ sung đang được dùng

en: Add
vi: Thêm

en: Add Scheme
vi: Thêm lược đồ

en: Add Snippet
vi: Thêm đoạn

en: Add Tool
vi: Thêm công cụ

en: Add a new snippet…
vi: Thêm đoạn mới…

en: Add a new tool
vi: Thêm công cụ mới

en: Add or Remove…
vi: Thêm hoặc gỡ bỏ…

en: All Files
vi: Mọi tập tin

en: All Languages
vi: Tất cả ngôn ngữ

en: All Text Files
vi: Mọi tập tin văn bản

en: All documents
vi: Mọi tài liệu

en: All documents except untitled ones
vi: Mọi tài liệu trừ những cái không tên

en: All files
vi: Mọi tập tin

en: All languages
vi: Tất cả ngôn ngữ

en: All supported archives
vi: Mọi kho nén đã hỗ trợ

en: Always available
vi: Luôn sẵn sàng

en: An error occurred
vi: Gặp lỗi

en: An error occurred while creating a new directory
vi: Gặp lỗi khi tạo thư mục mới

en: An error occurred while creating a new file
vi: Gặp lỗi khi tạo tập tin mới

en: An error occurred while deleting a file or directory
vi: Gặp lỗi khi xóa tập tin hay thư mục

en: An error occurred while loading a directory
vi: Gặp lỗi khi tải thư mục

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
vi: Gặp lỗi khi mở thư mục trong bộ quản lý tập tin

en: An error occurred while renaming a file or directory
vi: Gặp lỗi khi thay đổi tên của tập tin hay thư mục

en: An error occurred while setting a root directory
vi: Gặp lỗi khi đặt thư mục gốc

en: Append to current document
vi: Nối vào tài liệu hiện tại

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
vi: Bạn có chắc muốn xóa hẳn các tập tin đã chọn không?

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
vi: Bạn có chắc muốn xóa hẳn “%s” không?

en: Automatic Indentation
vi: Thụt lề tự động

en: Automatic indent
vi: Tự động thụt lề

en: Automatically Detected
vi: Tự động xác định

en: Autosave
vi: Tự động lưu

en: Autosave Interval
vi: Khoảng thời gian tự động lưu

en: Available formats
vi: Định dạng sẵn có

en: Body Font for Printing
vi: Phông dành cho phần thân để in

en: Bookmarks
vi: Đánh dấu

en: Bracket match found on line: %d
vi: Tìm thấy dấu ngoặc khớp trên dòng: %d

en: Bracket match is out of range
vi: Khớp dấu ngoặc ngoài phạm vi

en: Bracket match not found
vi: Không tìm thấy dấu ngoặc khớp

en: Build
vi: Biên dịch

en: Bytes
vi: Byte

en: Bzip2 compressed archive
vi: Kho nén Bzip2

en: C_ase sensitive
vi: _Phân biệt HOA/thường

en: C_ommand color:
vi: Mà_u lệnh:

en: C_ut
vi: Cắ_t

en: Candidate Encodings
vi: Bảng mã kí tự ứng cử

en: Cannot find the requested file. Perhaps it has recently been deleted.
vi: Không tìm thấy tập tin đã yêu cầu. Có lẽ nó vừa mới bị xóa.

en: Cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
vi: Không thể xử lý địa điểm này trong chế độ ghi. Hãy kiểm tra bạn đã gõ đúng địa điểm chưa và thử lại.

en: Cannot handle “%s:” locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
vi: Không thể xử lý vị trí “%s:” trong chế độ ghi. Hãy kiểm tra bạn đã gõ đúng địa điểm chưa và thử lại.

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
vi: Không thể di chuyển tập tin vào thùng rác,
    bạn có muốn xóa nó ngay không?

en: Ch_aracter Encoding:
vi: Bảng mã kí _tự:

en: Change side panel page
vi: Đổi trang bảng bên

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
vi[0]: Các thay đổi trong tài liệu ở %d giờ cuối sẽ hoàn toàn bị mất.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
vi[0]: Các thay đổi trong tài liệu ở %ld phút cuối sẽ hoàn toàn bị mất.

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
vi[0]: Các thay đổi trong tài liệu ở %ld phút cuối sẽ hoàn toàn bị mất.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
vi[0]: Các thay đổi trong tài liệu ở giờ cuối cùng và %d phút cuối sẽ hoàn toàn bị mất.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
vi: Các thay đổi trong tài liệu ở %d giờ cuối sẽ hoàn toàn bị mất.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
vi[0]: Các thay đổi trong tài liệu ở phút cuối và %ld giây cuối sẽ hoàn toàn bị mất.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
vi: Các thay đổi trong tài liệu ở phút cuối sẽ hoàn toàn bị mất.

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
vi[0]: Các thay đổi trong tài liệu %d sẽ bị mất hoàn toàn.

en: Changes to document “%s” will be permanently lost.
vi: Các thay đổi trong tài liệu “%s” sẽ bị mất vĩnh viễn.

en: Character Encoding:
vi: Bảng mã kí tự:

en: Character Encodings
vi: Bảng mã kí tự

en: Characters (no spaces)
vi: Ký tự (không khoảng trắng)

en: Characters (with spaces)
vi: Ký tự (có khoảng trắng)

en: Check for latest version of gedit
vi: Kiểm tra phiên bản gedit mới nhất

en: Check update
vi: Kiểm tra cập nhật

en: Checks the spelling of the current document.
vi: Kiểm lỗi chính tả của tài liệu hiện tại.

en: Cho_sen Encodings
vi: _Chọn các bảng mã

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
vi: Nhấn vào nút này để chọn phông được sử dụng bởi trình soạn thảo

en: Close Document
vi: Đóng tài liệu

en: Close _without Saving
vi: Đóng _không lưu

en: Close print preview
vi: Đóng khung xem thử bản in

en: Color Scheme
vi: Bộ màu

en: Color Scheme Files
vi: Tập tin lược đồ màu

en: Command Color Text
vi: Mô tả màu cho lệnh

en: Configure date/time plugin
vi: Cấu hình phần bổ sung ngày/giờ

en: Configure spell plugin
vi: Cấu hình phần bổ sung kiểm tra chính tả

en: Connection timed out. Please try again.
vi: Thời gian kết nối quá giới hạn. Hãy thử lại.

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
vi: Không thể sao lưu tập bản sao cũ của tập tin trước khi lưu một cái mới. Bạn có thể bỏ qua cảnh báo này và lưu tập tin bằng mọi giá, tuy nhiên nếu lỗi xảy ra khi lưu, bạn có thể mất bản sao cũ của tập tin này. Vẫn lưu bằng mọi giá?

en: Could not create a backup file while saving “%s”
vi: Không thể tạo tập tin sao lưu trong khi lưu “%s”

en: Could not create a temporary backup file while saving “%s”
vi: Không thể tạo tập tin sao lưu tạm trong khi lưu “%s”

en: Could not execute command: %s
vi: Không thể thực hiện lệnh: %s

en: Could not find the file “%s”.
vi: Không tìm thấy tập tin “%s”.

en: Could not mount volume: %s
vi: Không thể gắn phân vùng: %s

en: Could not open media: %s
vi: Không thể mở đa phương tiện %s

en: Could not open the file “%s” using the “%s” character encoding.
vi: Không thể mở tập tin “%s” sử dụng bảng mã kí tự “%s”.

en: Could not open the file “%s”.
vi: Không thể mở tập tin “%s”.

en: Could not remove color scheme “%s”.
vi: Không thể gỡ bỏ lược đồ màu “%s”.

en: Could not revert the file “%s”.
vi: Không thể hoàn nguyên tập tin “%s”.

en: Could not save the file “%s” using the “%s” character encoding.
vi: Không thể lưu tập tin “%s” sử dụng bảng mã kí tự “%s”.

en: Could not save the file “%s”.
vi: Không thể lưu tập tin “%s”.

en: Create Backup Copies
vi: Tạo bản sao lưu

en: Create a _backup copy of files before saving
vi: Tạo _bản sao của tập tin trước khi lưu

en: Create a new document
vi: Tạo tài liệu mới

en: Create a new document in an existing instance of gedit
vi: Tạo tài liệu mới trong thực thể gedit đang chạy

en: Create a new top-level window in an existing instance of gedit
vi: Tạo một cửa sổ ở khác trong thực thể sẵn có của gedit

en: Create new document
vi: Tạo tài liệu mới

en: Create new snippet
vi: Tạo đoạn mới

en: Current Locale (%s)
vi: Miền ngôn ngữ hiện tại (%s)

en: Current document
vi: Tài liệu hiện tại

en: Current line
vi: Dòng hiện tại

en: Current page (Alt+P)
vi: Trang hiện tại (Alt-P)

en: Current selection
vi: Vùng chọn hiện tại

en: Current selection (default to document)
vi: Lựa chọn hiện tại (mặc định là tài liệu)

en: Current word
vi: Từ hiện tại

en: Custom Format
vi: Định dạng riêng

en: D_on’t Edit
vi: Đừn_g sửa

en: D_on’t Save
vi: Đừ_ng lưu

en: Default setting for highlight misspelled words.
vi: Cài đặt mặc định cho tô sáng từ viết sai.

en: Defaults for new documents
vi: Mặc định khi Tạo tài liệu mới

en: Delete selected snippet
vi: Xóa đoạn đã chọn

en: Directory “%s” could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
vi: Không thể tạo thư mục “%s” , vì g_mkdir_with_parents() bị lỗi: %s

en: Display Line Numbers
vi: Hiện số dòng

en: Display Overview Map
vi: Hiện sơ đồ tổng thể

en: Display Right Margin
vi: Hiện lề phải

en: Display _grid pattern
vi: Hiện mẫu _lưới

en: Display _overview map
vi: Hiện sơ đồ tổn_g thể

en: Display _statusbar
vi: Hiển thị thanh t_rạng thái

en: Display in bottom pane
vi: Hiện ở cuối ô

en: Display line numbers
vi: Hiện số dòng

en: Display list of possible values for the encoding option
vi: Hiểu thị danh sách những giá trị có thể dùng cho tùy chọn bảng mã

en: Display right _margin at column:
vi: Hiện lề _phải tại cột:

en: Display right margin
vi: Hiện lề phải

en: Do not _split words over two lines
vi: Đừng _ngắt dòng ở giữa một từ

en: Do you really want to reset the character encodings’ preferences?
vi: Bạn có thực sự muốn đặt lại bảng mã ký tự của tùy thích hay không?

en: Do you want to edit it anyway?
vi: Bạn vẫn muốn sửa chứ?

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
vi: Bạn cũng có muốn xuất các đoạn <b>hệ thống</b> đã chọn không?

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
vi: Bạn có muốn thay thế nó bằng tập tin bạn đang lưu không?

en: Docum_ents with unsaved changes:
vi: Tài liệu có thay đổi chư_a lưu:

en: Document
vi: Tài liệu

en: Document Statistics
vi: Thống kê tài liệu

en: Document background pattern type
vi: Kiểu mẫu ảnh nền tài liệu

en: Documents
vi: Tài liệu

en: Done.
vi: Đã xong.

en: Drop Changes and _Reload
vi: Xóa các thay đổi và tải _lại

en: ENCODING
vi: BẢNG_MÃ

en: Easy file access from the side panel
vi: Truy cập nhanh từ khung bên

en: Edit Any_way
vi: Vẫn sửa bằng mọi _giá

en: Edit text files
vi: Soạn thảo tập tin văn bản

en: Editor
vi: Bộ soạn thảo

en: Editor Font
vi: Phông bộ biên soạn

en: Editor _font:
vi: _Phông soạn thảo:

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for gedit.
vi: Cách hỗ trợ dòng chế độ dạng Emacs, Kate và Vim trong gedit.

en: Enable Restore of Remote Locations
vi: Bật phục hồi từ xa

en: Enable Search Highlighting
vi: Bật tô sáng tìm kiếm

en: Enable Syntax Highlighting
vi: Bật tô sáng cú pháp

en: Enable text _wrapping
vi: Cho phép _ngắt dòng dài

en: Encoding:
vi: Bảng mã:

en: Ensure Trailing Newline
vi: Bảo đảm có dòng trống theo sau

en: Error Color Text
vi: Mô tả màu cho lỗi

en: Error opening file %s
vi: Gặp lỗi khi mở tập tin %s

en: Error reverting file %s
vi: Gặp lỗi khi hoàn nguyên tập tin %s

en: Error saving file %s
vi: Gặp lỗi khi lưu tập tin %s

en: Error when loading “%s”: No such directory
vi: Gặp lỗi khi tải “%s”: Không có thư mục nào như thế

en: Execute a custom command and put its output in a new document
vi: Thực hiện lệnh riêng mà xuất vào tài liệu mới

en: Execute external commands and shell scripts.
vi: Thực hiện lệnh bên ngoài và tập lệnh hệ thống (shell scripts).

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
vi: Việc thực thi lệnh Python (%s) lâu quá thời hạn chờ, nên việc thực thi đã bị hủy bỏ.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
vi: Việc thực thi lệnh Python (%s) gặp lỗi: %s

en: Exited
vi: Đã thoát

en: Export Snippets
vi: Xuất đoạn

en: Export selected snippets
vi: Xuất các đoạn đã chọn

en: Export snippets
vi: Xuất đoạn

en: Export successfully completed
vi: Hoàn tất xuất ra

en: External Tools
vi: Công cụ bên ngoài

en: External _Tools
vi: _Công cụ bên ngoài

en: File Browser
vi: Bộ duyệt tập tin

en: File Browser Binary Patterns
vi: Mẫu lọc của bộ duyệt tập tin

en: File Browser Filter Mode
vi: Chế độ lọc của bộ duyệt tập tin

en: File Browser Filter Pattern
vi: Mẫu lọc của bộ duyệt tập tin

en: File Browser Panel
vi: Khung duyệt tập tin

en: File Browser Root Directory
vi: Thư mục gốc của bộ duyệt tập tin

en: File Browser Virtual Root Directory
vi: Thư mục gốc ảo của bộ duyệt tập tin

en: File Saving
vi: Lưu tập tin

en: File System
vi: Hệ thống tập tin

en: File “%s” does not exist
vi: Tập tin “%s” không tồn tại

en: File “%s” is not a valid snippets archive
vi: Tập tin “%s” không phải là một kho lưu đoạn mã snippet hợp lệ

en: File “%s” is not a valid snippets file
vi: Tập tin “%s” không phải là tập tin đoạn mã snippet hợp lệ

en: File: %s
vi: Tập tin: %s

en: Find Ne_xt
vi: Tìm tiế_p

en: Find Pre_vious
vi: Tìm _ngược

en: Find and Replace
vi: Tìm và thay thế

en: Find and _Replace…
vi: Tìm và tha_y thế…

en: Font
vi: Phông

en: Font & Colors
vi: Phông & màu sắc

en: Fonts
vi: Phông chữ

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
vi[0]: Đã tìm thấy và thay thế %d lần

en: Found and replaced one occurrence
vi: Đã tìm thấy và thay thế một lần

en: Global
vi: Toàn cục

en: Go to _Line…
vi: Nhảy tới _dòng…

en: Gzip compressed archive
vi: Kho nén Gzip

en: He_aders and footers:
vi: Đầu và chân tr_ang:

en: Header Font for Printing
vi: Phông đầu trang để in

en: Hide panel
vi: Ẩn bảng

en: Highlight Current Line
vi: Tô sáng dòng hiện tại

en: Highlight Matching Brackets
vi: Tô sáng ngoặc khớp

en: Highlight Mode
vi: Chế độ tô sáng

en: Highlight current _line
vi: Tô sán_g dòng hiện tại

en: Highlight current line
vi: Tô sáng dòng hiện tại

en: Highlight matching _brackets
vi: Tô sáng _ngoặc khớp

en: Highlight misspelled words
vi: Tô sáng từ viết sai

en: Highlighting
vi: Tô sáng

en: Highlights every occurrences of selected text.
vi: Tô sáng mỗi khi có đoạn văn bản được chọn.

en: History
vi: Lịch sử

en: Home
vi: Thư mục riêng

en: Host “%s” could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
vi: Không tìm thấy máy “%s”. Hãy kiểm tra lại các cài đặt máy chủ ủy nhiệm xem đúng chưa rồi thử lại.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
vi: Tên máy không hợp lệ. Hãy kiểm tra bạn đã gõ đúng địa điểm và thử lại.

en: INS
vi: CHÈN

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn’t been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Nautilus, etc.)
vi: Nếu TRUE, phần bổ sung trình duyệt tập tin sẽ xem thư mục của tập tin mở đầu tiên nếu trình duyệt tập tin chưa được sử dụng lần nào. (Thường áp dụng khi mở tập tin từ dòng lệnh hoặc mở chúng bằng Nautilus, v.v..)

en: If the user should be prompted for a format or if the selected or custom format should be used.
vi: Người dùng nên được hỏi định dạng hoặc định dạng được chọn hoặc định dạng riêng nên được dùng.

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, gedit will print line numbers every such number of lines.
vi: Nếu là 0 thì không chèn số hiệu dòng vào tài liệu khi in. Nếu không thì gedit sẽ in số hiệu dòng mỗi (số đó) hàng.

en: If true, the external tools will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
vi: Nếu chọn, công cụ bên ngoài sẽ dùng phông chuẩn của hệ thống nếu là phông monospace của nó (hoặc phông giống nhất nếu khác).

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
vi: Nếu đúng, cửa sổ dòng lệnh sẽ dùng phông chuẩn của hệ thống nếu là phông monospace của nó (hoặc phông gần giống nhất nếu khác).

en: If you continue saving this file you can corrupt the document.  Save anyway?
vi: Nếu bạn tiếp tục, bạn có thể làm hỏng tài liệu. Vẫn lưu chứ?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
vi: Nếu bạn xóa mục nào, nó sẽ bị mất hoàn toàn.

en: If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
vi: Nếu bạn không lưu tài liệu, các thay đổi của bạn sẽ hoàn toàn bị mất.

en: If you don’t save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
vi[0]: Không lưu thì các thay đổi của bạn ở %d giờ cuối sẽ bị mất hoàn toàn.

en: If you don’t save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
vi[0]: Nếu bạn không lưu, các thay đổi của bạn ở %ld phút cuối sẽ bị mất hoàn toàn.

en: If you don’t save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
vi[0]: Nếu bạn không lưu, các thay đổi của bạn ở %ld phút cuối sẽ bị mất hoàn toàn.

en: If you don’t save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
vi[0]: Nếu bạn không lưu, các thay đổi của bạn ở giờ cuối cùng và %d phút cuối sẽ bị mất hoàn toàn.

en: If you don’t save, changes from the last hour will be permanently lost.
vi: Nếu bạn không lưu, các thay đổi của bạn ở %d giờ sau cùng sẽ bị mất vĩnh viễn.

en: If you don’t save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
vi[0]: Nếu bạn không lưu, các thay đổi của bạn trong phút cuối và %ld giây sẽ bị mất hoàn toàn.

en: If you don’t save, changes from the last minute will be permanently lost.
vi: Nếu bạn không lưu, các thay đổi của bạn ở những phút cuối sẽ bị mất hoàn toàn.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
vi: Nếu bạn lưu, các thay đổi bên ngoài có thể bị mất. Vẫn lưu chứ?

en: Import Snippets
vi: Nhập đoạn

en: Import snippets
vi: Nhập đoạn

en: Import successfully completed
vi: Việc nhập vào được thực hiện thành công

en: Imported file “%s” is not a valid snippets file
vi: Tập tin đã nhập “%s” là một tập tin mã snippet không hợp lệ

en: In_sert Date and Time…
vi: C_hèn ngày giờ…

en: Insert Date and Time
vi: Chèn ngày giờ

en: Insert Date/Time
vi: Chèn ngày/giờ

en: Insert _spaces instead of tabs
vi: Chèn các khoảng _trắng thay cho ký tự tab

en: Insert at cursor position
vi: Chèn tại vị trí con trỏ

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
vi: Chèn vào một đoạn văn bản hay dùng một cách nhanh chóng

en: Insert spaces
vi: Chèn dấu cách

en: Inserts current date and time at the cursor position.
vi: Chèn ngày, giờ hiện tại vào vị trí con trỏ hiện tại.

en: Install Scheme
vi: Cài đặt lược đồ

en: Install scheme
vi: Cài đặt lược đồ

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
vi: Bàn điều khiển Python tương tác ở khung phía dướng

en: Its flexible plugin system allows you to tailor the application to your needs and adapt it to your workflow.
vi: Hệ thống phần bổ xung linh hoạt cho phép bạn điều chỉnh ứng dụng theo ý bạn muốn và đưa nó vào luồng công việc của mình.

en: Last split mode choice for line wrapping mode
vi: Chọn chế độ chia tách cuối cho chế độ ngắt dòng dài

en: Leave Fullscreen
vi: Ngừng toàn màn hình

en: Line Ending:
vi: Kết thúc dòng:

en: Line Number Font for Printing
vi: Phông số hiệu dòng để in

en: Line Numbers
vi: Số dòng

en: Line Wrapping Mode
vi: Chế độ ngắt dòng

en: Line you want to move the cursor to
vi: Dòng nơi bạn muốn chuyển con trỏ đến

en: Lines
vi: Dòng

en: List of active plugins. It contains the “Location” of the active plugins. See the .gedit-plugin file for obtaining the “Location” of a given plugin.
vi: Danh sách các bổ sung còn hoạt động. Nó chứa “Vị trí” của các bổ sung đó. Hãy xem tập tin “.gedit-plugin” để biết vị trí của từng bổ sung.

en: List of candidate encodings shown in the Character Encoding menu in the open/save file chooser. “CURRENT” represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used. The default value is the empty list, in which case gedit will choose good defaults depending on the country and language.
vi: Liệt kê các bảng mã ký tự ứng cử được hiện trong trình đơn “Bảng mã ký tự ứng cử” trong bộ chọn tập tin mở/lưu. “CURRENT” đại diện cho bảng mã miền địa phương hiện tại. Chỉ những bảng mã nhận ra là được dùng. Giá trị mặc định là danh sách rỗng, trong trường hợp này gedit sẽ chọn bảng mặc định tốt nhất phụ thuộc vào ngôn ngữ và quốc gia.

en: Loading %d file… | Loading %d files…
vi[0]: Đang tải %d tập tin…

en: Loading %s
vi: Đang tải %s…

en: Loading %s from %s
vi: Đang tải %s từ %s…

en: Loading file “%s”…
vi: Đang tải tập tin “%s”…

en: Local files only
vi: Chỉ tập tin cục bộ

en: MIME Type:
vi: Kiểu MIME:

en: Mac OS Classic
vi: Mac OS Cổ điển

en: Manage External Tools
vi: Quản lý công cụ ngoại

en: Manage Snippets
vi: Quản lý đoạn

en: Manage _External Tools…
vi: Quản lý công cụ ngoại…

en: Manage _Snippets…
vi: Quản lý đ_oạn…

en: Margin Bottom
vi: Lề dưới

en: Margin Left
vi: Lề trái

en: Margin Right
vi: Lề phải

en: Margin Top
vi: Lề trên

en: Match Filename
vi: Khớp tên tập tin

en: Match _Entire Word Only
vi: Chỉ khớp với ng_uyên từ

en: Match _entire word only
vi: Chỉ khi khớp t_oàn bộ từ

en: Match as _Regular Expression
vi: Khớp mẫu dùng biểu thức chính qu_y

en: Maximum Number of Undo Actions
vi: Số lượng hành động hoàn lại thao tác cuối tối đa

en: Maximum Recent Files
vi: Số tập tin mới dùng tối đa

en: Maximum number of actions that gedit will be able to undo or redo. Use “-1” for unlimited number of actions.
vi: Số tối đa các hành động Hủy bước/Bước lại có thể thực hiện. Dùng “-1” nếu muốn không giới hạn số lượng.

en: Modelines
vi: Dòng chế độ

en: Move _Left
vi: Chuyển sang _trái

en: Move _Right
vi: Chuyển sang _phải

en: Move to New Tab _Group
vi: Chuyển vào _nhóm thanh mới

en: Move to New _Window
vi: Chu_yển vào cửa sổ mới

en: Move to a higher priority
vi: Nâng cao mức ưu tiên

en: Move to a lower priority
vi: Hạ thấp mức ưu tiên

en: N_ext Document
vi: Tài liệu _kế

en: Name:
vi: Tên:

en: New
vi: Tạo mới

en: New Document
vi: Tài liệu mới

en: New F_ile
vi: Tập tin mớ_i

en: New Window
vi: Cửa sổ mới

en: New tool
vi: Công cụ mới

en: Nex_t Tab Group
vi: Nhóm thẻ _kế

en: No changes need to be saved
vi: Không có thay đổi cần lưu

en: No mount object for mounted volume: %s
vi: Không có đối tượng “mount” cho phân vùng đã gắn: %s

en: No results
vi: Không tìm thấy kết quả nào

en: Notebook Show Tabs Mode
vi: Chế độ hiện tab tài liệu

en: Nothing
vi: Không gì

en: Number of minutes after which gedit will automatically save modified files. This will only take effect if the “Autosave” option is turned on.
vi: Số phút mà sau đó gedit tự động lưu các thay đổi trên tập tin. Chỉ có giá trị nếu tùy chọn “Tự động lưu” được bật.

en: OVR
vi: ĐÈ

en: Open
vi: Mở

en: Open With Tree View
vi: Mở trong ô xem cây

en: Open _Recent
vi: Mới dùng _gần đây

en: Open a file
vi: Mở tập tin

en: Open a file dialog
vi: Mở hộp thoại tập tin

en: Open a terminal in the document location
vi: Mở một cửa sổ dòng lệnh tại vị trí tài liệu

en: Open another file
vi: Mở tập tin khác

en: Open files and block process until files are closed
vi: Mở tập tin và chặn tiến trình đến khi tập tin bị đóng

en: Open history menu
vi: Mở trình đơn lịch sử

en: Open terminal here
vi: Mở dòng lệnh ở đây

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
vi: Mở ô xem cây khi bổ sung duyệt tập tin được tải, thay cho ô xem Đánh dấu

en: Other _Documents…
vi: Tài _liệu khác…

en: Overwrite _Mode
vi: C_hế độ ghi đè

en: P_revious Tab Group
vi: Nhóm thẻ t_rước

en: Page %N of %Q
vi: Trang %N trên %Q

en: Page %d of %d
vi: Trang %d trên %d

en: Page Preview
vi: Xem thử trang

en: Page header
vi: Phần đầu trang

en: Page total
vi: Tổng số trang

en: Paste selected text or current document to fpaste
vi: Dán đoạn văn bản đa chọn hay tài liệu hiện tại vào fpaste

en: Pick the editor font
vi: Chọn phông soạn thảo

en: Plain Text
vi: Văn bản thô

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
vi: Hãy kiểm tra bạn không cố mở tập tin nhị phân.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
vi: Hãy kiểm tra xem bạn đã gõ đúng địa chỉ chưa rồi thử lại.

en: Plugins
vi: Phần bổ sung

en: Preferences
vi: Tùy thích

en: Preparing…
vi: Đang chuẩn bị…

en: Print Header
vi: In phần đầu trang

en: Print Line Numbers
vi: In số dòng

en: Print Syntax Highlighting
vi: In tô sáng cú pháp

en: Print line nu_mbers
vi: In _số thứ tự dòng

en: Print page _headers
vi: _In thông tin đầu trang

en: Print synta_x highlighting
vi: In tô sáng cú _pháp

en: Printing Line Wrapping Mode
vi: Chế độ cuộn dòng in

en: Prompt Type
vi: Kiểu dấu nhắc

en: Python Console
vi: Bàn giao tiếp Python

en: Quick Highlight
vi: Tô sáng nhanh

en: Quick Open
vi: Mở nhanh

en: Quick Open…
vi: Mở nhanh…

en: Quickly open files
vi: Mở tập tin một cách nhanh chóng

en: R_emove duplicates
vi: _Bỏ trùng lắp

en: Re_fresh View
vi: Cậ_p nhật ô xem

en: Re_gular expression
vi: Biểu thức chính qu_y

en: Read-Only
vi: Chỉ-đọc

en: Remote files only
vi: Chỉ tập tin trên mạng

en: Remove
vi: Xóa bỏ

en: Remove Snippet
vi: Bỏ đoạn

en: Remove Tool
vi: Bỏ công cụ

en: Remove selected tool
vi: Bỏ công cụ được chọn

en: Remove trailing spaces
vi: Gỡ bỏ các dấu trắng đằng sau

en: Remove useless trailing spaces in your file
vi: Gỡ bỏ các dấu đằng sau vô ích trong tập tin

en: Rendering page %d of %d…
vi: Đang vẽ trang %d trên %d…

en: Reopen Closed _Tab
vi: Mở lại _tab đã đóng

en: Replace _All
vi: Thay thế tất _cả

en: Replace _with
vi: Thay thế _bằng

en: Replace current document
vi: Thay thế tài liệu hiện tại

en: Replace current selection
vi: Thay thế vùng chọn hiện tại

en: Report the number of words, lines and characters in a document.
vi: Phân tích tài liệu hiện tại và xác định số lượng từ, dòng và ký tự.

en: Restore Previous Cursor Position
vi: Phục hồi vị trí con trỏ trước

en: Revert Tool
vi: Hoàn nguyên công cụ

en: Revert selected snippet
vi: Hoàn nguyên đoạn đã chọn

en: Revert tool
vi: Hoàn nguyên công cụ

en: Revert unsaved changes to document “%s”?
vi: Hoàn nguyên các thay đổi chưa lưu về tài liệu “%s” không?

en: Reverting %s
vi: Đang hoàn nguyên %s…

en: Reverting %s from %s
vi: Đang hoàn nguyên %s từ %s…

en: Reverting the document “%s”…
vi: Đang hoàn nguyên tài liệu “%s”…

en: Right Margin Position
vi: Vị trí lề phải

en: Run command
vi: Chạy lệnh

en: Run gedit in standalone mode
vi: Chạy gedit ở chế độ độc lập

en: Run “make” in the document directory
vi: Chạy lệnh “make” trong thư mục tài liệu

en: Running tool:
vi: Công cụ đang chạy:

en: S_ave Anyway
vi: _Vẫn lưu

en: S_elect the documents you want to save:
vi: _Chọn tài liệu bạn muốn lưu:

en: S_hortcut key:
vi: P_hím tắt:

en: S_ort…
vi: Sắp _xếp…

en: S_tart at column:
vi: Bắt đầu _tại cột:

en: Save
vi: Lưu

en: Save _All
vi: _Lưu tất cả

en: Save _As…
vi: Lưu _dạng…

en: Save changes to document “%s” before closing?
vi: Lưu các thay đổi trong tài liệu “%s” trước khi đóng lại chứ?

en: Save the current file
vi: Lưu tập tin hiện tại

en: Save the file as plain text?
vi: Lưu dạng văn bản thô chứ?

en: Save the file using compression?
vi: Lưu tập tin dạng nén chứ?

en: Saving %s
vi: Đang lưu %s…

en: Saving %s to %s
vi: Đang lưu %s vào %s…

en: Saving file “%s”…
vi: Đang lưu tập tin “%s”…

en: Saving has been disabled by the system administrator.
vi: Quản trị hệ thống không cho phép lưu.

en: Search _backwards
vi: Tìm n_gược

en: Search highlight mode…
vi: Chế độ tô sáng kết quả tìm thấy…

en: Select _All
vi: Chọn _tất cả

en: Select a character encoding from the menu and try again.
vi: Chọn một bảng mã kí tự từ trình đơn và thử lại.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
vi: Lựa chọn một bảng mã kí tự khác từ trình đơn và thử lại.

en: Selected Format
vi: Định dạng được chọn

en: Selection
vi: Vùng chọn

en: Send to fpaste
vi: Gửi đến fpaste

en: Set Location to First Document
vi: Đặt địa chỉ mở tập tin đầu tiên

en: Set _Language…
vi: Đặt n_gôn ngữ…

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
vi: Đặt bảng mã ký tự cần dùng để mở những tập tin đã liệt kê trên dòng lệnh

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
vi: Đặt nếu bật khả năng phục hồi vị trí từ xa hay không.

en: Shortcut _key:
vi: _Phím tắt:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
vi: Phím tắt kích hoạt đoạn

en: Show _Binary
vi: Hiện nhị _phân

en: Show _Hidden
vi: _Hiện bị ẩn

en: Show multiple pages
vi: Hiện nhiều trang

en: Show the application’s version
vi: Hiện phiên bản của ứng dụng

en: Show the next page
vi: Hiện trang kế tiếp

en: Show the previous page
vi: Hiện trang trước

en: Side _Panel
vi: Khung _lề

en: Side panel is Visible
vi: Hiện khung bên

en: Single snippets file
vi: Tập tin đoạn đơn

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
vi: Một từ đơn mà đoạn mã mẫu được kích hoạt khi nhấn phím Tab ngay sau đó

en: Smart Home End
vi: Home End khéo

en: Snippets
vi: Đoạn

en: Snippets archive
vi: Kho lưu đoạn

en: Some invalid chars have been detected while saving “%s”
vi: Phát hiện vài ký tự không hợp lệ khi lưu “%s”

en: Sort
vi: Sắp xếp

en: Sorts a document or selected text.
vi: Sắp xếp tài liệu hay đoạn được chọn.

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use “disabled” to always move at the start/end of the line, “after” to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, “before” to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and “always” to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
vi: Ghi rõ cách di chuyển của con trỏ khi phím HOME và END được bấm. Đặt giá trị:
     * disabled	để luôn luôn đi tới đầu/cuối dòng
     * after		để đi tới đầu/cuối dòng lần đầu tiên bấm phím,
    			rồi đi tới đầu/cuối văn bản, cũng bỏ qua khoảng trắng,
    			lần thứ hai bấm phím
     * before	để đi tới đầu/cuối văn bản, cũng bỏ qua khoảng trắng,
    			lần đầu tiên bấm phím, rồi đi tới đầu/cuối dòng,
    			lần thứ hai bấm phím
     * always	để luôn luôn đi tới đầu/cuối văn bản thay cho đầu/cuối dòng.

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use “none” for no wrapping, “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
vi: Xác định cuộn dòng dài như thế nào khi in. Dùng “none” để khỏi cuộn, “word” để cuộn ở ranh giới từ, “char” để cuộn ở ranh giới ký tự. Chú ý rằng giá trị phân biệt HOA/thường, nhớ nhập chính xác những gì ghi ở đây.

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use “none” for no wrapping, “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
vi: Xác định cách ngắt dòng dài như thế nào trong vùng biên soạn. Dùng “none” để không ngắt dòng và bạn phải dùng thanh cuộn ngang để xem những dòng dài, “word” để ngắt dòng tại ranh giới từ, “char” ở ranh giới ký tự. Chú ý giá trị này phân biệt HOA/thường. Nhớ nhập chính xác những gì ghi ở đây.

en: Specifies the font to use for a document’s body when printing documents.
vi: Xác định phông dùng khi in phần thân tài liệu.

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the “Print Line Numbers” option is non-zero.
vi: Xác định phông dùng in số hiệu dòng. Chỉ có tác dụng nếu tùy chọn “In số hiệu dòng” khác không.

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the “Print Header” option is turned on.
vi: Xác định phông chữ để in đầu đề trang khi in tài liệu. Chỉ có tác dụng nếu bật tùy chọn “In đầu trang”.

en: Specifies the last split mode used with line wrapping mode, so that when wrapping mode is off we still remember the split mode choice. Use “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries.
vi: Chỉ định chế độ chia tách cuối được dùng với chế độ ngắt dòng dài, do đó khi ngắt dòng bị tắt, thì chúng ta vẫn nhớ chọn chế độ chi tách. Dùng “word” để ngắt dòng tại biên của từ, và “char” để ngắt dòng tại biên của các ký tự riêng lẻ.

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the “Recent Files” submenu.
vi: Xác định số tối đa các tập tin được mở gần đây sẽ được hiển thị trong trình đơn con “Các tập tin mới dùng”.

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
vi: Xác định số khoảng trắng được hiển thị thay cho ký tự Tab.

en: Specifies the position of the right margin.
vi: Xác định vị trí lề phải.

en: Specifies when to show the notebook tabs. Use “never” to never show the tabs, “always” to always show the tabs, and “auto” to show the tabs only when there is more than one tab. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
vi: Xác định hiện thế nào trong thẻ tài liệu. Dùng “never” để không bao giờ hiện thẻ, “always” để luôn hiện thẻ, “auto” để hiện thể khi có nhiều hơn một văn bản. Chú ý giá trị phân biệt HOA/thường. Nhớ nhập chính xác những gì ghi ở đây.

en: Spell Checker
vi: Kiểm tra chính tả

en: Status Bar is Visible
vi: Hiện thanh trạng thái

en: Stop Tool
vi: Dừng công cụ

en: Stopped.
vi: Đã dừng.

en: String you want to search for
vi: Chuỗi cần tìm kiếm

en: Style Scheme
vi: Lược đồ kiểu dáng

en: Syntax Highlighting
vi: Tô sáng cú pháp

en: Tab Group %i
vi: Nhóm thẻ %i

en: Tab Size
vi: Cỡ tab

en: Tab Stops
vi: Khoảng cách thụt

en: Tab Width: %u
vi: Bề rộng Tab: %u

en: Target directory “%s” does not exist
vi: Thư mục đích “%s” không tồn tại

en: Target directory “%s” is not a valid directory
vi: Thư mục đích “%s” không phải là một thư mục hợp lệ

en: Text Editor
vi: Soạn thảo văn bản

en: Text Wrapping
vi: Ngắt dòng dài

en: Text wrapping
vi: Ngắt dòng văn bản dài

en: Text;Editor;Plaintext;Write;gedit;
vi: Text;văn;bản;van;ban;Editor;sửa;sua;soạn;thảo;soan;thao;chữ;chu;Plaintext;Chữ thường;Chu thuong;Write;Ghi;Lưu;Luu;gedit;

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
vi: Mã số của lược đồ kiểu dáng GtkSourceView được sử dụng để tô màu chữ.

en: The archive “%s” could not be created
vi: Kho lưu “%s” không thể được tạo

en: The archive “%s” could not be extracted
vi: Kho lưu “%s” không thể được giải nén

en: The bottom margin, in millimeters.
vi: Độ rộng của lề dưới, theo mi-li-mét.

en: The command color text
vi: Mô tả màu cho lệnh

en: The custom format used when inserting the date/time.
vi: Dùng định dạng riêng khi chèn ngày/giờ.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
vi: Đĩa mà bạn cố gắng lưu tập tin vào có một kích thước tập tin giới hạn. Hãy chọn lưu một tập tin nhỏ hơn hoặc lưu chúng vào một đĩa khác không có giới hạn này.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
vi: Đĩa vào đó bạn cố lưu tập tin này có giới hạn về độ dài của tên tập tin. Hãy dùng tên ngắn hơn.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
vi: Tài liệu chưa một hoặc nhiều kí tự không thể giải mã sử dụng bảng mã kí tự xác định.

en: The error color text
vi: Mô tả màu cho lỗi

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
vi: Thư mục gốc của bộ duyệt tập tin, để dùng khi tải bổ sung duyệt tập tin và khi “onload/tree_view” là ĐÚNG.

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
vi: Thư mục gốc ảo của bộ duyệt tập tin, để dùng khi tải bổ sung duyệt tập tin và khi “onload/tree_view” là ĐÚNG. Gốc ảo luôn luôn phải nằm bên dưới gốc thật.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could corrupt this document.
vi: Tập tin mà bạn đã mở có một số kí tự không hợp lệ. Nếu bạn vẫn tiếp tục chỉnh sửa, bạn có thể làm hỏng tập tin này.

en: The file “%s” cannot be moved to the trash.
vi: Không thể di chuyển tập tin “%s” vào thùng rác.

en: The file “%s” changed on disk.
vi: Tập tin “%s” đã bị thay đổi trên đĩa.

en: The file “%s” has been modified since reading it.
vi: Tập tin “%s” đã được sửa đổi từ lần đọc trước.

en: The file “%s” is read-only.
vi: Tập tin “%s” có thuộc tính chỉ đọc.

en: The file “%s” was previously saved as plain text and will now be saved using compression.
vi: Tập tin “%s” trước đây được lưu dạng thô, bây giờ sẽ được lưu ở dạng nén.

en: The file “%s” was previously saved using compression and will now be saved as plain text.
vi: Tập tin “%s” trước đây được lưu dạng nén, bây giờ sẽ được lưu ở dạng thô.

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
vi: Mẫu lọc cần dùng để lọc bộ duyệt tập tin. Mẫu lọc này hoạt động bên trên chế độ lọc (“filter_mode”).

en: The following error occurred while exporting: %s
vi: Gặp lỗi sau đây khi xuất: %s

en: The following error occurred while importing: %s
vi: Gặp lỗi phát sinh khi nhập vào sau đây: %s

en: The following files could not be imported: %s
vi: Không thể nhập khẩu những tập tin này: %s

en: The left margin, in millimeters.
vi: Độ rộng của lề trái, theo mi-li-mét.

en: The location of the file cannot be accessed.
vi: Không thể truy cập vị trí của tập tin.

en: The location “%s” is not currently reachable.
vi: Vị trí “%s” hiện tại không đọc được.

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
vi: Thư mục mới hiện tại bị lọc ra. Bạn cần phải điều chỉnh cài đặt lọc để hiển thị nó

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
vi: Tập tin mới hiện tại bị lọc ra. Bạn cần phải điều chỉnh cài đặt lọc để hiển thị nó

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
vi: Số lần lần theo liên kết bị giới hạn và không tìm thấy tập tin thực sự trong giới hạn này.

en: The preview of a page in the document to be printed
vi: Khung xem thử trang trong tài liệu cần in

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
vi: Tập tin bị đổi tên hiện tại bị lọc ra. Bạn cần phải điều chỉnh cài đặt lọc để hiển thị lại tập tin này

en: The right margin, in millimeters.
vi: Độ rộng của lề phải, theo mi-li-mét.

en: The selected color scheme cannot be installed.
vi: Không thể cài đặt lược đồ màu đã chọn.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
vi: Không thể di chuyển tập tin đã chọn vào thùng rác.

en: The selected format used when inserting the date/time.
vi: Dùng định dạng đã chọn khi chèn ngày/giờ.

en: The supplemental patterns to use when filtering binary files.
vi: Các mẫu bổ xung được dùng khi lọc các tập tin nhị phân.

en: The top margin, in millimeters.
vi: Độ rộng của lề trên, theo mi-li-mét.

en: The total number of pages in the document
vi: Tổng số trang trong tài liệu

en: There are no snippets selected to be exported
vi: Chưa chọn đoạn cần xuất ra

en: There are unsaved documents
vi: Có tạo tài liệu chưa được ghi lại

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
vi[0]: Có %d tài liệu có thay đổi chưa được lưu. Lưu các thay đổi trước khi đóng lại chứ?

en: There is a new version of gedit
vi: Có phiên bản gedit mới hơn

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
vi[0]: Có %d thanh bị lỗi

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
vi: Không đủ chỗ trên đĩa để lưu tập tin. Hãy giải phóng thêm chỗ trống trên đĩa rồi thử lại.

en: There was a problem opening the file “%s”.
vi: Có một lỗi khi mở tập tin “%s”.

en: There was an error displaying the URI.
vi: Có một lỗi khi hiển thị URI.

en: There was an error displaying the help.
vi: Đã có một lỗi khi hiển thị trợ giúp.

en: This accelerator is already bound to %s
vi: Phím tắt này đã được gán cho %s

en: This file “%s” is already open in another window.
vi: Tập tin “%s” đang được mở trong cửa sổ gedit khác.

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain alphanumeric characters (or _, : and .) or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
vi: Đây không phải bẫy phím Tab hợp lệ. Bẫy có thể chứa nhiều chữ hoặc số (hoặc _, : và .) hoặc một ký tự đơn (không phải chữ hoặc số) như: {, [, v.v..

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hide-hidden (filter hidden files) and hide-binary (filter binary files).
vi: Giá trị này quyết định những tập tin nào được lọc từ bộ duyệt tập tin. Giá trị có thể: none (không lọc gì), hide-hidden (lọc tập tin ẩn), hide-binary (lọc tập tin nhị phân).

en: Tool Output
vi: Kết xuất của lệnh

en: Toolbar is Visible
vi: Hiện thanh công cụ

en: Type a new accelerator
vi: Gõ phím tắt mới

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
vi: Hãy gõ phím tắt mới, hoặc bấm phím Backspace để xóa

en: Type a new shortcut
vi: Gõ phím tắt mới

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
vi: Hãy gõ phím tắt mới, hoặc bấm phím “Backspace” để xóa trống

en: Type to search…
vi: Nhập để tìm…

en: Unable to detect the character encoding.
vi: Không thể dò tìm bảng mã kí tự.

en: Unable to handle this location.
vi: Không thể xử lý vị trí này.

en: Unable to handle “%s:” locations.
vi: Không thể xử lý vị trí “%s:”.

en: Unexpected error: %s
vi: Gặp lỗi bất ngờ: %s

en: Uninstall Scheme
vi: Gỡ cài đặt lược đồ

en: Uninstall scheme
vi: Gỡ cài đặt lược đồ

en: Untitled Document %d
vi: Tài liệu chưa đặt tên %d

en: Untitled File
vi: Tập tin chưa đặt tên

en: Untitled Folder
vi: Thư mục chưa đặt tên

en: Untitled documents only
vi: Chỉ tài liệu không tên

en: Use Default Font
vi: Dùng phông chữ mặc định

en: Use Spaces
vi: Chèn dấu cách

en: Use the _selected format
vi: Dùng định _dạng đã chọn

en: Version to Ignore
vi: Phiên bản cần bỏ qua

en: Version to ignore until a newer version is released.
vi: Phiên bản cần lờ đi cho đến khi bản tiếp nữa được phát hành.

en: View
vi: Trình bày

en: When inserting date/time…
vi: Khi chèn ngày/giờ…

en: Whether gedit should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the “Autosave Interval” option.
vi: Có cho hay không gedit sẽ tự động lưu thay đổi tập tin sau một khoảng thời gian xác định. Bạn có thể xác định khoảng thời gian này ở tùy chọn “Autosave Interval”.

en: Whether gedit should create backup copies for the files it saves.
vi: Gedit có nên tạo bản sao lưu dự phòng trước khi tập tin được lưu không.

en: Whether gedit should display line numbers in the editing area.
vi: Gedit có nên hiển thị số dòng trong vùng biên soạn hay không.

en: Whether gedit should display the overview map for the document.
vi: Gedit có nên hiển thị sơ đồ tổng thể cho tài liệu hay không.

en: Whether gedit should display the right margin in the editing area.
vi: Gedit có nên hiển thị lề phải trong vùng biên soạn hay không.

en: Whether gedit should enable automatic indentation.
vi: Có để gedit tự động thụt lề hay không.

en: Whether gedit should enable syntax highlighting.
vi: Gedit có tô sáng cú pháp hay không.

en: Whether gedit should highlight all the occurrences of the searched text.
vi: Gedit có nên tô sáng mọi lần gặp đoạn đã tìm kiếm hay không.

en: Whether gedit should highlight matching brackets.
vi: Gedit có nên bật tô sáng ngoặc khớp hay không.

en: Whether gedit should highlight the current line.
vi: Gedit có nên tô sáng dòng hiện tại hay không.

en: Whether gedit should include a document header when printing documents.
vi: Gedit sẽ in đầu trang khi in tài liệu hay không.

en: Whether gedit should insert spaces instead of tabs.
vi: Cho Gedit chèn các dấu cách thay cho các tab hay không.

en: Whether gedit should print syntax highlighting when printing documents.
vi: Gedit có nên in cú pháp được tô sáng khi in tài liệu hay không.

en: Whether gedit should restore the previous cursor position when a file is loaded.
vi: Gedit có nên phục hồi vị trí con trỏ trước khi tập tin được tải hay không.

en: Whether gedit will ensure that documents always end with a trailing newline.
vi: Gedit có bảo đảm tài liệu luôn kết thúc bằng ký tự xuống dòng không.

en: Whether the document will get a background pattern painted.
vi: Có nên để tài liệu có mẫu vẽ nền hay không.

en: Whether the side panel at the left of editing windows should be visible.
vi: Có cho hiện khung lề bên trái cửa sổ soạn thảo hay không.

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
vi: Có nên hiển thị thanh trạng thái ở đáy cửa sổ soạn thảo hay không.

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
vi: Có nên hiện thanh công cụ trong cửa sổ biên soạn hay không.

en: Whether to use the system font
vi: Có dùng phông hệ thống không

en: Whether to use the system’s default fixed width font for editing text instead of a font specific to gedit. If this option is turned off, then the font named in the “Editor Font” option will be used instead of the system font.
vi: Có nên dùng phông chữ độ rộng cố định của hệ thống để soạn thảo văn bản thay cho phông chữ nào đặc trưng cho gedit. Nếu tùy chọn này được tắt, phông chữ được xác định trong tùy chọn “Phông bộ soạn thảo” sẽ được dùng thay cho phông chữ hệ thống.

en: Whether you are writing the next bestseller, programming an innovative application, or simply taking some quick notes, gedit will be a reliable tool to accomplish your task.
vi: Cho dù là bạn viết những ấn bản bán chạy nhất, lập trình những ứng dụng cách tân, hay đơn giản chỉ ghi chú, gedit sẽ là một công cụ đáng tin cậy để giúp bạn hoàn thành công việc của mình.

en: Words
vi: Từ

en: Wra_p around
vi: Cuộn _vòng

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
vi: Bạn đang cố lưu tập tin này vào đĩa chỉ đọc. Hãy kiểm tra xem bạn đã gõ địa điểm đúng chưa rồi thử lại.

en: You can also choose another character encoding and try again.
vi: Bạn có thể chọn một bảng mã kí tự khác và thử lại.

en: You can download the new version of gedit by clicking on the download button or ignore that version and wait for a new one
vi: Bạn có thể tải một phiên bản mới của gedit bằng việc nhấn vào nút tải hay có thể lờ đi phiên bản này và đợi một phiên bản mới hơn

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
vi: Bạn không có quyền mở tập tin này.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
vi: Bạn không có quyền lưu tập tin này. Hãy kiểm tra bạn đã gõ địa điểm đúng chưa và thử lại.

en: You must be inside a word to run this command
vi: Bạn phải ở trong một từ để chạy lệnh này

en: Your system is offline. Check your network.
vi: Hệ thống của bạn không nối mạng. Hãy kiểm tra mạng của bạn.

en: Zoom 1:1
vi: Giữ nguyên 1:1

en: Zoom the page in
vi: Thu nhỏ trang

en: Zoom the page out
vi: Phóng to trang

en: Zoom to fit the whole page
vi: Phóng vừa toàn trang

en: [FILE…] [+LINE[:COLUMN]]
vi: [TẬP_TIN…] [+DÒNG[:CỘT]]

en: _About Text Editor
vi: _Giới thiệu về Soạn thảo văn bản

en: _Applicability:
vi: Khả năng á_p dụng:

en: _Apply
vi: Á_p dụng

en: _Autosave files every
vi: _Tự động lưu tập tin mỗi

en: _Body:
vi: T_hân:

en: _Bottom Panel
vi: Khung đá_y

en: _Cancel
vi: Thô_i

en: _Check Spelling…
vi: Kiểm lỗi _chính tả…

en: _Clear Highlight
vi: _Xóa tô sáng

en: _Close
vi: Đón_g

en: _Close All
vi: Đóng tất _cả

en: _Close Preview
vi: Đón_g xem thử

en: _Copy
vi: _Chép

en: _Delete
vi: _Xóa

en: _Description
vi: _Mô tả

en: _Display line numbers
vi: _Hiện số dòng

en: _Document Statistics
vi: Thống _kê tài liệu

en: _Documents
vi: Tài _liệu

en: _Download
vi: _Tải về

en: _Drop targets:
vi: Đíc_h thả:

en: _Edit
vi: _Sửa

en: _Enable automatic indentation
vi: Bật thụt _lề tự động

en: _Encoding
vi: _Bảng mã

en: _Error color:
vi: Màu _lỗi:

en: _File
vi: Tập t_in

en: _Filter
vi: Bộ _lọc

en: _Find and Replace…
vi: Tìm và tha_y thế…

en: _Find…
vi: _Tìm…

en: _Fullscreen
vi: Đầ_y màn hình

en: _Go to Line…
vi: Nhảy tới dòn_g…

en: _Help
vi: Trợ g_iúp

en: _Highlight Misspelled Words
vi: _Tô sáng từ viết sai

en: _Highlight Mode…
vi: Chế độ tô _sáng…

en: _Ignore Version
vi: Bỏ _qua phiên bản

en: _Input:
vi: _Vào:

en: _Insert
vi: _Chèn

en: _Keyboard Shortcuts
vi: _Phím tắt

en: _Line numbers:
vi: Số _dòng:

en: _Match Case
vi: _Phân biệt HOA/thường

en: _Match case
vi: _Phân biệt HOA/thường

en: _Move To New Window
vi: Chu_yển vào cửa sổ mới

en: _Move to Trash
vi: Chu_yển vào thùng rác

en: _New
vi: _Mới

en: _New Folder
vi: Thư mục mớ_i

en: _New Tab Group
vi: _Nhóm thẻ mới

en: _New Window
vi: Cửa _sổ mới

en: _Number every
vi: Số _dòng mỗi

en: _Open
vi: _Mở

en: _Open in Terminal
vi: _Mở thiết bị cuối ở đây

en: _Output:
vi: _Xuất:

en: _Paste
vi: _Dán

en: _Preferences
vi: Tù_y thích

en: _Previous Document
vi: Tài liệu _trước

en: _Print…
vi: _In…

en: _Prompt for a format
vi: Nhắc _hỏi định dạng

en: _Quit
vi: T_hoát

en: _Redo
vi: Làm _lại

en: _Reload
vi: Tải _lại

en: _Rename…
vi: Đổi _tên…

en: _Replace
vi: Th_ay thế

en: _Reset
vi: Đặt _lại

en: _Restore Default Fonts
vi: _Khôi phục phông chữ mặc định

en: _Retry
vi: Thử _lại

en: _Reverse order
vi: Đả_o thứ tự

en: _Revert
vi: _Hoàn nguyên

en: _Save
vi: _Lưu

en: _Save All
vi: _Lưu tất cả

en: _Save As Plain Text
vi: Lưu dạng _văn bản thô

en: _Save As…
vi: _Lưu dạng…

en: _Save Using Compression
vi: _Lưu dạng nén

en: _Save:
vi: _Lưu:

en: _Search
vi: Tìm _kiếm

en: _Select
vi: _Chọn

en: _Set Root to Active Document
vi: Đặt _gốc thành vị trí của tài liệu hoạt động hiện tại

en: _Sort
vi: _Sắp xếp

en: _Tab trigger:
vi: Bẫy _Tab:

en: _Tab width:
vi: Độ rộng _tab:

en: _Tools
vi: _Công cụ

en: _Undo
vi: _Hồi lại

en: _Use custom format
vi: Dùng định dạng _riêng

en: _Use the system fixed width font (%s)
vi: _Dùng phông hệ thống có độ rộng cố định (%s)

en: _View
vi: _Xem

en: _View Folder
vi: _Xem thư mục

en: _Wrap Around
vi: _Cuộn vòng

en: _minutes
vi: _phút

en: gedit is a small and lightweight text editor for the GNOME Desktop
vi: gedit là phần mềm soạn thảo văn bản nhỏ gọn dành cho môi trường máy tính để bàn GNOME

en: gedit is the official text editor of the GNOME desktop environment. While aiming at simplicity and ease of use, gedit is a powerful general purpose text editor.
vi: gedit là bộ soạn thảo văn bản chính thức của môi trường máy tính để bàn GNOME. Trong khi nó nhắm vào mục đích là đơn giản và dễ sử dụng, nhưng gedit lại là một bộ soạn thảo văn bản đa dụng mạnh mẽ.

[ctx: label of the find button]
en: _Find
vi: Tì_m

[ctx: label on the left of the GtkEntry containing text to search]
en: F_ind
vi: _Tìm

en: lines
vi: dòng

en: of
vi: trên

[ctx: shortcut window]
en: Check spelling
vi: Kiểm tra chính tả

[ctx: shortcut window]
en: Clear highlight
vi: Xóa tô sáng

[ctx: shortcut window]
en: Close all the documents
vi: Đóng tất cả các tài liệu

[ctx: shortcut window]
en: Close the document
vi: Đóng tài liệu

[ctx: shortcut window]
en: Convert to lowercase
vi: Chuyển đổi sang chữ thường

[ctx: shortcut window]
en: Convert to uppercase
vi: Chuyển đổi sang chữ HOA

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
vi: Chép và Dán

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
vi: Chép chữ đã chọn vào clipboard

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a tab
vi: Tạo tài liệu mới trong một tab

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a window
vi: Tạo tài liệu mới trong một cửa sổ

[ctx: shortcut window]
en: Create a new tab group
vi: Tạo nhóm thẻ mới

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
vi: Cắt chữ đã chọn vào clipboard

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
vi: Giảm số tại con trỏ

[ctx: shortcut window]
en: Delete current line
vi: Xóa dòng hiện tại

[ctx: shortcut window]
en: Documents
vi: Tài liệu

[ctx: shortcut window]
en: Editing
vi: Chỉnh sửa

[ctx: shortcut window]
en: Find
vi: Tìm

[ctx: shortcut window]
en: Find and Replace
vi: Tìm và thay thế

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
vi: Tìm đến chỗ khớp kế tiếp

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
vi: Tìm đến chỗ khớp kế trước

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
vi: Bật/tắt đầy màn hình

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
vi: Nhảy tới dòng

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
vi: Gia số tại con trỏ

[ctx: shortcut window]
en: Invert case
vi: Đảo HOA/thường

[ctx: shortcut window]
en: Join selected lines
vi: Nối các dòng đã chọn

[ctx: shortcut window]
en: Move current line down
vi: Di chuyển dòng hiện tại xuống dưới

[ctx: shortcut window]
en: Move current line up
vi: Di chuyển dòng hiện tại lên trên

[ctx: shortcut window]
en: Move current word left
vi: Di chuyển từ hiện tại sang trái

[ctx: shortcut window]
en: Move current word right
vi: Di chuyển từ hiện tại sang phải

[ctx: shortcut window]
en: Move to matching bracket
vi: Di chuyển đến dấu ngoặc đơn tương ứng

[ctx: shortcut window]
en: Move viewport down within the file
vi: Di chuyển ô xem trong tập tin xuống

[ctx: shortcut window]
en: Move viewport to beginning of file
vi: Di chuyển ô xem lên đầu tập tin

[ctx: shortcut window]
en: Move viewport to end of file
vi: Di chuyển ô xem đến cuối tập tin

[ctx: shortcut window]
en: Move viewport up within the file
vi: Di chuyển ô xem trong tập tin lên

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
vi: Điều hướng

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
vi: Mở một tài liệu

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
vi: Dán chữ từ clipboard

[ctx: shortcut window]
en: Print the document
vi: In tài liệu

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
vi: Thoát khỏi ứng dụng

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
vi: Làm lại lệnh trước đó

[ctx: shortcut window]
en: Reopen the most recently closed document
vi: Mở những tài liệu mới đóng gần đây

[ctx: shortcut window]
en: Save all the documents
vi: Lưu mọi tài liệu

[ctx: shortcut window]
en: Save the document
vi: Lưu tài liệu

[ctx: shortcut window]
en: Save the document with a new filename
vi: Lưu tại liệu bằng tên mới

[ctx: shortcut window]
en: Select all text
vi: Chọn toàn bộ văn bản

[ctx: shortcut window]
en: Selection
vi: Chọn lựa

[ctx: shortcut window]
en: Show bottom panel
vi: Hiển thị khung đáy

[ctx: shortcut window]
en: Show completion window
vi: Hiển thị cửa sổ hoàn thiện nốt từ

[ctx: shortcut window]
en: Show side panel
vi: Hiển thị khung lề

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the first — ninth document
vi: Chuyển sang tài liệu thứ n đầu tiên

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next document
vi: Chuyển sang tài liệu kế tiếp

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous document
vi: Chuyển sang tài liệu kế trước

[ctx: shortcut window]
en: Toggle insert / overwrite
vi: Bật/tắt chèn/đè

[ctx: shortcut window]
en: Tools
vi: Công cụ

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
vi: Hoàn tác và Redo

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
vi: Hoàn lại lệnh trước đó

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all text
vi: Bỏ chọn tất cả

[ctx: shortcut window]
en: Windows and Panels
vi: Cửa sổ và Bảng

[ctx: window title]
en: Open
vi: Chọn tập tin cần mở

[ctx: window title]
en: Save As
vi: Lưu thành tập tin mới

en: “%s” is a directory.
vi: “%s” là thư mục.

en: “%s” is not a regular file.
vi: “%s” không phải là một tập tin thường.

en: “%s” is not a valid location.
vi: “%s” không phải là một vị trí hợp lệ.

en: “%s” is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
vi: “%s” không phải vị trí hợp lệ. Hãy kiểm tra xem bạn đã gõ đúng chưa rồi thử lại.

en: “%s” not found
vi: Không tìm thấy “%s”
