shared-mime-info - en to ia translation catalogue (697 entries)

en: 3D Studio image
ia: Imagine 3D Studio

en: 3GPP multimedia file
ia: File multimedial 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
ia: File multimedial 3GPP2

en: 7-zip archive
ia: Archivo 7-zip

en: AAC audio
ia: Audio ACC

en: ACE archive
ia: Archivo ACE

en: AIFC audio
ia: Audio AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
ia: Audio AIFF/Amiga/Mac

en: AMR audio
ia: Audio AMR

en: AMR-WB audio
ia: Audio AMR-WB

en: ANIM animation
ia: Animation ANIM

en: AR archive
ia: Archivo AR

en: ARC archive
ia: Archivo ARC

en: ARJ archive
ia: Archivo ARJ

en: ASF video
ia: Video ASF

en: ASP page
ia: Pagina ASP

en: ATK inset
ia: Folio intercalari ATK

en: AVI video
ia: Video AVI

en: AWK script
ia: Script AWK

en: AbiWord document
ia: Documento AbiWord

en: Ada source code
ia: Codice-fonte Ada

en: Adobe DNG negative
ia: Negativo Adobe DNG

en: Adobe FrameMaker MIF document
ia: Documento MIF de Adobe FrameMaker

en: Adobe FrameMaker document
ia: Documento Adobe FrameMaker

en: Adobe FrameMaker font
ia: Typo de litteras pro Adobe FrameMaker

en: Adobe Illustrator document
ia: Documento Adobe Illustrator

en: Adobe font metrics
ia: Metricas de typo de litteras Adobe

en: Alzip archive
ia: Archivo Alzip

en: AmazonMP3 download file
ia: File de discargamento AmazonMP3

en: Amiga SoundTracker audio
ia: Audio Amiga SoundTracker

en: Amiga disk image
ia: Imagine de disco Amiga

en: Android package
ia: Pacchetto Android

en: Annodex Audio
ia: Audio Annodex

en: Annodex Video
ia: Video Annodex

en: Annodex exchange format
ia: Formato de excambio Annodex

en: AportisDoc document
ia: Documento AportisDoc

en: Apple Keynote 5 presentation
ia: Presentation Apple Keynote 5

en: Apple disk image
ia: Imagine de disco Apple

en: Applix Graphics image
ia: Imagine Applix Graphics

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
ia: Folio de calculo Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
ia: Documento Applix Words

en: Atom syndication feed
ia: Fluxo de syndication Atom

en: AutoCAD image
ia: Imagine AutoCAD

en: BCPIO document
ia: Documento BCPIO

en: BDF font
ia: Typo de litteras BDF

en: BibTeX document
ia: Documento BibTeX

en: BitTorrent seed file
ia: File seminal de BitTorrent

en: Blender scene
ia: Scena Blender

en: Blu-ray video disc
ia: Disco video Blu-ray

en: Bzip archive
ia: Archivo Bzip

en: C header
ia: Capite C

en: C shell script
ia: Script C-shell

en: C source code
ia: Codice-fonte C

en: C# source code
ia: Codice-fonte C#

en: C++ header
ia: Capite C++

en: C++ source code
ia: Codice-fonte C++

en: CCITT G3 fax
ia: Fax CCITT G3

en: CCMX color correction file
ia: File de correction de colores CCMX

en: CD Table Of Contents
ia: Tabula de contento de CD

en: CD image cuesheet
ia: Indice de pistas de CD

en: CHM document
ia: Documento CHM

en: CMU raster image
ia: Imagine raster CMU

en: CMake source code
ia: Codice-fonte CMake

en: COBOL source file
ia: File de codice fonte COBOL

en: CPIO archive
ia: Archivo CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
ia: Archivo CPIO (comprimite con gzip)

en: CSS stylesheet
ia: Folio de stilo CSS

en: CSV Schema document
ia: Documento CSV Schema

en: CSV document
ia: Documento CSV

en: Canon CR2 raw image
ia: Imagine brute CR2 Canon

en: Canon CRW raw image
ia: Imagine brute CRW Canon

en: Certificate revocation list
ia: Lista de revocation de certificatos

en: ChangeLog document
ia: Lista de cambiamentos

en: Cisco VPN Settings
ia: Configuration VPN Cisco

en: Citrix ICA settings file
ia: File de configuration ICA Citrix

en: CoffeeScript document
ia: Documento CoffeeScript

en: Commodore 64 audio
ia: Audio Commodore 64

en: Compressed FictionBook document
ia: Documento FictionBook comprimite

en: Computer Graphics Metafile
ia: Metafile Computer Graphics

en: Corel Draw drawing
ia: Designo Corel Draw

en: D source code
ia: Codice-fonte D

en: DAR archive
ia: Archivo DAR

en: DCL script
ia: Script DCL

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
ia: Certificato X.509 codificate in DER/PEM/Netscape

en: DIB image
ia: Imagine DIB

en: DICOM image
ia: Imagine DICOM

en: DOS font
ia: Typo de litteras DOS

en: DOS/Windows executable
ia: Executabile DOS/Windows

en: DPX image
ia: Imagine DPX

en: DSSSL document
ia: Documento DSSSL

en: DTD file
ia: File DTD

en: DTS audio
ia: Audio DTS

en: DTSHD audio
ia: Audio DTSHD

en: DV video
ia: Video DV

en: DXF vector image
ia: Imagine vectorial DXF

en: Debian package
ia: Pacchetto Debian

en: Dia diagram
ia: Diagramma Dia

en: Dia shape
ia: Forma Dia

en: DirectDraw surface
ia: Superficie DirectDraw

en: DjVu document
ia: Documento DjVu

en: DjVu image
ia: Imagine DjVu

en: DocBook document
ia: Documento DocBook

en: Dolby Digital audio
ia: Audio Dolby Digital

en: Doom WAD
ia: WAD pro Doom

en: Dreamcast GD-ROM
ia: GD-ROM Dreamcast

en: ECMAScript program
ia: Programma ECMAScript

en: EMF image
ia: Imagine EMF

en: EPS image
ia: Imagine EPS

en: EPS image (bzip-compressed)
ia: Imagine EPS (comprimite con bzip)

en: EPS image (gzip-compressed)
ia: Imagine EPS (comprimite con gzip)

en: EXR image
ia: Imagine EXR

en: Egon Animator animation
ia: Imagine Egon Animator

en: Eiffel source code
ia: Codice-fonte Eiffel

en: Emacs Lisp source code
ia: Codice-fonte Lisp de Emacs

en: Enlightenment theme
ia: Thema de Enlightenment

en: Erlang source code
ia: Codice-fonte Erlang

en: Excel 2007 binary spreadsheet
ia: Folio de calculo binari Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
ia: Folio de calculo Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
ia: Patrono de folio de calculo Excel 2007

en: Excel add-in
ia: Add-in Excel

en: Excel spreadsheet
ia: Folio de calculo Excel

en: Excel spreadsheet template
ia: Patrono de folio de calculo Excel

en: FITS document
ia: Documento FITS

en: FLAC audio
ia: Audio FLAC

en: FLIC animation
ia: Animation FLIC

en: FLTK Fluid file
ia: File Fluid de FLTK

en: FPX image
ia: Imagine FPX

en: FastTracker II audio
ia: Audio FastTracker II

en: FictionBook document
ia: Documento FictionBook

en: Flash video
ia: Video Flash

en: Fortran source code
ia: Codice-fonte Fortran

en: Fuji RAF raw image
ia: Imagine brute RAF de Fuji

en: G3 fax image
ia: Imagine de fax G3

en: GDBM database
ia: Base de datos GDBM

en: GEDCOM family history
ia: Genealogia GEDCOM

en: GIF image
ia: Imagine GIF

en: GIMP image
ia: Imagine GIMP

en: GML document
ia: Documento GML

en: GNU Oleo spreadsheet
ia: Folio de calculo GNU Oleo

en: GNU mail message
ia: Message electronic de GNU

en: GNUnet search file
ia: File de recerca GNUnet

en: GSM 06.10 audio
ia: Audio GSM 06.10

en: GTKtalog catalog
ia: Catalogo GTKtalog

en: Game Boy Advance ROM
ia: ROM de Game Boy Advance

en: Game Boy ROM
ia: ROM de Game Boy

en: GameCube disc image
ia: Imagine de disco GameCube

en: Genesis ROM
ia: ROM de Mega Drive/Genesis

en: Genie source code
ia: Codice-fonte Genie

en: Glade project
ia: Projecto Glade

en: GnuCash financial data
ia: Datos financiari GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
ia: Folio de calculo Gnumeric

en: Gnuplot document
ia: Documento Gnuplot

en: Go source code
ia: Codice-fonte Go

en: Google Video Pointer
ia: Punctator Google Video

en: Graphite scientific graph
ia: Graphico scientific Graphite

en: Graphviz DOT graph
ia: Graphico DOT de Graphviz

en: Gzip archive
ia: Archivo Gzip

en: HD DVD video disc
ia: Disco video HD DVD

en: HDF document
ia: Documento HDF

en: HPGL file
ia: File HPGL

en: HTML document
ia: Documento HTML

en: HTTP Live Streaming playlist
ia: Lista de selection HTTP Live Streaming

en: Haansoft Hangul document
ia: Documento Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
ia: Patrono de documento Haansoft Hangul

en: Haskell source code
ia: Codice-fonte Haskell

en: ICC profile
ia: Profilo ICC

en: IDL document
ia: Documento IDL

en: IEF image
ia: Imagine IEF

en: IFF file
ia: File IFF

en: ILBM image
ia: Imagine ILBM

en: ISI video
ia: Video ISI

en: IT 8.7 color calibration file
ia: File de calibration de colores IT 8.7

en: Impulse Tracker audio
ia: Audio Impulse Tracker

en: Internet shortcut
ia: Ligamine Internet

en: JAD document
ia: Documento JAD

en: JBuilder project
ia: Projecto JBuilder

en: JET database
ia: Base de datos JET

en: JNG image
ia: Imagine JNG

en: JNLP file
ia: File JNLP

en: JPEG image
ia: Imagine JPEG

en: JPEG-2000 image
ia: Imagine JPEG-2000

en: JRD document
ia: Documento JRD

en: JSON document
ia: Documento JSON

en: JSON patch
ia: Patch JSON

en: JSON-LD document
ia: Documento JSON-LD

en: Java JCE keystore
ia: Magazin de claves Java JCE

en: Java archive
ia: Archivo Java

en: Java byte code
ia: Codice intermediari de Java

en: Java class
ia: Classe Java

en: Java keystore
ia: Magazin de claves Java

en: Java source code
ia: Codice-fonte Java

en: JavaFX video
ia: Video JavaFX

en: JavaScript program
ia: Programma JavaScript

en: KChart chart
ia: Graphico KChart

en: KFormula formula
ia: Formula KFormula

en: KIllustrator drawing
ia: Designo KIllustrator

en: KML geographic compressed data
ia: Datos geographic KML comprimite

en: KML geographic data
ia: Datos geographic KML

en: KPovModeler scene
ia: Scena KPovModeler

en: KPresenter presentation
ia: Presentation KPresenter

en: KSpread spreadsheet
ia: Folio de calculo KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
ia: Folio de calculo KSpread (cryptate)

en: KSysV init package
ia: Pacchetto de initialisation KSysV

en: KWord document
ia: Documento KWord

en: KWord document (encrypted)
ia: Documento KWord (cryptate)

en: Karbon14 drawing
ia: Designo Karbon14

en: Kexi database file-based project
ia: Projecto de base de datos Kexi in modo file

en: Kexi settings for database server connection
ia: Configuration Kexi pro connexion al servitor de base de datos

en: Kivio flowchart
ia: Diagramma de fluxo Kivio

en: Kodak DCR raw image
ia: Imagine brute DCR de Kodak

en: Kodak K25 raw image
ia: Imagine brute K25 de Kodak

en: Kodak KDC raw image
ia: Imagine brute KDC de Kodak

en: Kontour drawing
ia: Designo Kontour

en: Krita document
ia: Documento Krita

en: Kugar document
ia: Documento Kugar

en: LDIF address book
ia: Adressario LDIF

en: LHA archive
ia: Archivo LHA

en: LHS source code
ia: Codice-fonte LHS

en: LHZ archive
ia: Archivo LHZ

en: LIBGRX font
ia: Typo de litteras LIBGRX

en: LZ4 archive
ia: Archivo LZ4

en: LZMA archive
ia: Archivo LZMA

en: LZO archive
ia: Archivo LZO

en: LightWave object
ia: Objecto LightWave

en: LightWave scene
ia: Scena LightWave

en: Lilypond music sheet
ia: Partition musical Lilypond

en: Linux PSF console font
ia: Typo de litteras console Linux PSF

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
ia: Typo de litteras console Linux PSF (comprimite con gzip)

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
ia: Folio de calculo Lotus 1-2-3

en: Lotus AmiPro document
ia: Documento Lotus AmiPro

en: Lrzip archive
ia: Archivo Lrzip

en: Lua script
ia: Script Lua

en: LyX document
ia: Documento LyX

en: Lzip archive
ia: Archivo Lzip

en: M4 macro
ia: Macro M4

en: MATLAB script/function
ia: Script/function MATLAB

en: MHTML web archive
ia: Archivo web MHTML

en: MIDI audio
ia: Audio MIDI

en: MNG animation
ia: Animation MNG

en: MP2 audio
ia: Audio MP2

en: MP3 ShoutCast playlist
ia: Lista de selection MP3 ShoutCast

en: MP3 audio
ia: Audio MP3

en: MP3 audio (streamed)
ia: Audio MP3 (fluxo)

en: MPEG video
ia: Video MPEG

en: MPEG video (streamed)
ia: Video MPEG (in fluxo)

en: MPEG-2 transport stream
ia: Fluxo de transporto MPEG-2

en: MPEG-4 audio
ia: Audio MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
ia: Libro audio MPEG-4

en: MPEG-4 video
ia: Video MPEG-4

en: MPSub subtitles
ia: Subtitulos MPSub

en: MRML playlist
ia: Lista de selection MRML

en: MSX ROM
ia: ROM pro MSX

en: MXF video
ia: Video MXF

en: MacOS X icon
ia: Icone de Mac OS X

en: MacPaint Bitmap image
ia: Imagine bitmap de MacPaint

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
ia: File codificate in AppleDouble de Macintosh

en: Macintosh BinHex-encoded file
ia: File codificate in BinHex de Macintosh

en: Macintosh MacBinary file
ia: File MacBinary de Macintosh

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
ia: Designo QuickDraw/PICT de Macintosh

en: MagicPoint presentation
ia: Presentation MagicPoint

en: Managed Object Format
ia: File in formato Managed Object

en: Manpage manual document
ia: Pagina de manual "man"

en: Markaby script
ia: Script Markaby

en: Markdown document
ia: Documento Markdown

en: MathML document
ia: Documento MathML

en: Mathematica Notebook
ia: Carnet de notas Mathematica

en: Matroska 3D video
ia: Video 3D Matroska

en: Matroska audio
ia: Audio Matroska

en: Matroska stream
ia: Fluxo Matroska

en: Matroska video
ia: Video Matroska

en: Meson source code
ia: Codice-fonte Meson

en: Metalink file
ia: File Metalink

en: MicroDVD subtitles
ia: Subtitulos MicroDVD

en: Microsoft ASX playlist
ia: Lista de selection Microsoft ASX

en: Microsoft Cabinet archive
ia: Archivo Microsoft Cabinet

en: Microsoft Document Imaging format
ia: File in formato Microsoft Document Imaging

en: Microsoft Publisher document
ia: Documento Microsoft Publisher

en: Microsoft Visio document
ia: Documento Microsoft Visio

en: Microsoft Windows theme pack
ia: Pacchetto de themas Microsoft Windows

en: Microsoft Works document
ia: Documento Microsoft Works

en: MiniPSF audio
ia: Audio MiniPSF

en: Minolta MRW raw image
ia: Imagine brute Minolta MRW

en: Mobipocket e-book
ia: E-libro Mobipocket

en: Modelica model
ia: Modello Modelica

en: Monkey's audio
ia: Audio Monkey's

en: Mozilla bookmarks
ia: Marcapaginas Mozilla

en: Multi-page TIFF image
ia: Imagine TIFF multi-pagina

en: Mup publication
ia: Publication Mup

en: Musepack audio
ia: Audio Musepack

en: NES ROM
ia: ROM pro NES

en: NFO document
ia: Documento NFO

en: NIFF image
ia: Imagine NIFF

en: Nautilus link
ia: Ligamine Nautilus

en: Network Packet Capture
ia: Captura de pacchettos de rete

en: NewzBin usenet index
ia: Indice de usenet NewzBin

en: Nikon NEF raw image
ia: Imagine brute Nikon NEF

en: Nintendo DS ROM
ia: ROM pro Nintendo DS

en: Nintendo64 ROM
ia: ROM pro Nintendo64

en: NullSoft video
ia: Video NullSoft

en: OCL file
ia: File OCL

en: OCaml source code
ia: Codice-fonte OCaml

en: ODA document
ia: Documento ODA

en: ODB database
ia: Base de datos ODB

en: ODC chart
ia: Graphico ODC

en: ODC template
ia: Patrono ODC

en: ODF formula
ia: Formula ODF

en: ODF template
ia: Patrono ODF

en: ODG drawing
ia: Designo ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
ia: Designo ODG (XML platte)

en: ODG template
ia: Patrono ODG

en: ODI image
ia: Imagine ODI

en: ODM document
ia: Documento ODM

en: ODP presentation
ia: Presentation ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
ia: Presentation ODP (XML platte)

en: ODP template
ia: Patrono ODP

en: ODS spreadsheet
ia: Folio de calculo ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
ia: Folio de calculo ODS (XML platte)

en: ODS template
ia: Patrono ODS

en: ODT document
ia: Documento ODT

en: ODT document (Flat XML)
ia: Documento ODT (XML platte)

en: ODT template
ia: Patrono ODT

en: OGM video
ia: Video OGM

en: OLE2 compound document storage
ia: Magazin de documentos composite OLE2

en: OOC source code
ia: Codice-fonte OCC

en: OPML syndication feed
ia: Fluxo de syndication OPML

en: OTH template
ia: Patrono OTH

en: OWL XML file
ia: File XML OWL

en: Objective-C source code
ia: Codice-fonte Objective-C

en: Office Open XML Visio Drawing
ia: Designo Office Open XML Visio

en: Office Open XML Visio Stencil
ia: Stencil Office Open XML Visio

en: Office Open XML Visio Template
ia: Patrono Office Open XML Visio

en: Office drawing
ia: Designo Office

en: Ogg Audio
ia: Audio Ogg

en: Ogg FLAC audio
ia: Audio Ogg FLAC

en: Ogg Speex audio
ia: Audio Ogg Speex

en: Ogg Theora video
ia: Video Ogg Theora

en: Ogg Video
ia: Video Ogg

en: Ogg Vorbis audio
ia: Audio Ogg Vorbis

en: Ogg multimedia file
ia: File multimedial Ogg

en: Olympus ORF raw image
ia: Imagine brute Olympus ORF

en: OpenOffice Calc spreadsheet
ia: Folio de calculo OpenOffice Calc

en: OpenOffice Calc template
ia: Patrono OpenOffice Calc

en: OpenOffice Draw drawing
ia: Designo OpenOffice Draw

en: OpenOffice Draw template
ia: Patrono OpenOffice Draw

en: OpenOffice Impress presentation
ia: Presentation OpenOffice Impress

en: OpenOffice Impress template
ia: Patrono OpenOffice Impress

en: OpenOffice Math formula
ia: Formula OpenOffice Math

en: OpenOffice Writer document
ia: Documento OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer global document
ia: Documento global OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer template
ia: Patrono OpenOffice Writer

en: OpenOffice.org extension
ia: Extension OpenOffice.org

en: OpenRaster archiving image
ia: Imagine de archivo OpenRaster

en: OpenType font
ia: Typo de litteras OpenType

en: Opus audio
ia: Audio Opus

en: PAK archive
ia: Archivo PAK

en: PBM image
ia: Imagine PBM

en: PC Engine ROM
ia: ROM PC Engine

en: PCD image
ia: Imagine PCD

en: PCF font
ia: Typo de litteras PCF

en: PCL file
ia: File PCL

en: PCM audio
ia: Audio PCM

en: PCX image
ia: Imagine PCX

en: PDF document
ia: Documento PDF

en: PDF document (XZ-compressed)
ia: Documento PDF (comprimite con XZ)

en: PDF document (bzip-compressed)
ia: Documento PDF (comprimite con bzip)

en: PDF document (gzip-compressed)
ia: Documento PDF (comprimite con gzip)

en: PEF executable
ia: Executabile PEF

en: PGM image
ia: Imagine PGM

en: PGN chess game notation
ia: Notation de joco de chacos PGN

en: PGP keys
ia: Claves PGP

en: PGP/MIME-encrypted message header
ia: Capite de message cryptate con PGP/MIME

en: PHP script
ia: Script PHP

en: PKCS#10 certification request
ia: Requesta de certification PKCS#10

en: PKCS#12 certificate bundle
ia: Pacchetto de certificatos PKCS#12

en: PKCS#7 Message or Certificate
ia: Message o certificato PKCS#7

en: PKCS#7 certificate bundle
ia: Pacchetto de certificatos PKCS#7

en: PKCS#8 private key
ia: Clave private PKCS#8

en: PNG image
ia: Imagine PNG

en: PNM image
ia: Imagine PNM

en: PPM image
ia: Imagine PPM

en: PS document
ia: Documento PS

en: PSF audio
ia: Audio PSF

en: PSFlib audio library
ia: Bibliotheca audio PSFlib

en: Pack200 Java archive
ia: Archivo Java Pack200

en: Palm OS database
ia: Base de datos Palm OS

en: Panasonic raw image
ia: Imagine brute Panasonic

en: Panasonic raw2 image
ia: Imagine raw2 Panasonic

en: Parchive archive
ia: Archivo Parchive

en: Partially downloaded file
ia: File partialmente discargate

en: Pascal source code
ia: Codice-fonte Pascal

en: Pathetic Writer document
ia: Documento Pathetic Writer

en: Pentax PEF raw image
ia: Imagine brute Pentax PEF

en: Perl script
ia: Script Perl

en: Photoshop image
ia: Imagine Photoshop

en: Picture CD
ia: Disco Picture CD

en: PkiPath certification path
ia: Cammino de certification PkiPath

en: PlanPerfect spreadsheet
ia: Folio de calculo PlanPerfect

en: Plucker document
ia: Documento Plucker

en: Pocket Word document
ia: Documento Pocket Word

en: PostScript document (bzip-compressed)
ia: Documento PostScript (comprimite con bzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
ia: Documento PostScript (comprimite con gzip)

en: Postscript type-1 font
ia: Typo de litteras PostScript typo 1

en: PowerPoint 2007 presentation
ia: Presentation PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
ia: Patrono de presentation PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
ia: Projection de diapositivas PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
ia: Diapositiva PowerPoint 2007

en: PowerPoint add-in
ia: Add-in PowerPoint

en: PowerPoint presentation
ia: Presentation PowerPoint

en: PowerPoint presentation template
ia: Patrono de presentation PowerPoint

en: PowerPoint slide
ia: Diapositiva PowerPoint

en: Python bytecode
ia: Codice intermediari Python

en: Python script
ia: Script Python

en: Qpress archive
ia: Archivo Qpress

en: Qt Designer file
ia: File Qt Designer

en: Qt MOC file
ia: File Qt MOC

en: Qt Markup Language file
ia: File de linguage de marcation Qt

en: QtiPlot document
ia: Documento QtiPlot

en: Quattro Pro spreadsheet
ia: Folio de calculo Quattro Pro

en: QuickTime image
ia: Imagine QuickTime

en: QuickTime metalink playlist
ia: Lista de selection Metalink QuickTime

en: QuickTime video
ia: Video QuickTime

en: Quicken document
ia: Documento Quicken

en: RAR archive
ia: Archivo RAR

en: RDF file
ia: File RDF

en: README document
ia: Documento LEGE-ME

en: RELAX NG XML schema
ia: Schema XML RELAX NG

en: RGB image
ia: Imagine RGB

en: RIFF audio
ia: Audio RIFF

en: RIFF container
ia: Receptaculo RIFF

en: RPM package
ia: Pacchetto RPM

en: RPM spec file
ia: File de specification RPM

en: RSS summary
ia: Summario RSS

en: RTF document
ia: Documento RTF

en: Raw disk image
ia: Imagine de disco crude

en: Raw disk image (XZ-compressed)
ia: Imagine de disco crude (comprimite con XZ)

en: RealAudio document
ia: Documento RealAudio

en: RealMedia Metafile
ia: Metafile RealMedia

en: RealMedia document
ia: Documento RealMedia

en: RealPix document
ia: Documento RealPix

en: RealText document
ia: Documento RealText

en: RealVideo document
ia: Documento RealVideo

en: Ruby script
ia: Script Ruby

en: Run Length Encoded bitmap image
ia: Imagine raster in codification Run-Length

en: Rust source code
ia: Codice-fonte Rust

en: SAMI subtitles
ia: Subtitulos SAMI

en: SC/Xspread spreadsheet
ia: Folio de calculo SC/Xspread

en: SCons configuration file
ia: File de cofniguration SCons

en: SDP multicast stream file
ia: File de fluxo multidiffusion SDP

en: SGF record
ia: Partita SGF

en: SGI image
ia: Imagine SGI

en: SGI video
ia: Video SGI

en: SGML document
ia: Documento SGML

en: SIS package
ia: Pacchetto SIS

en: SISX package
ia: Pacchetto SISX

en: SMAF audio
ia: Audio SMAF

en: SMIL document
ia: Documento SMIL

en: SPSS Data File
ia: File de datos SPSS

en: SPSS Portable Data File
ia: File portabile de datos SPSS

en: SQL code
ia: Codice SQL

en: SQLite2 database
ia: Base de datos SQLite2

en: SQLite3 database
ia: Base de datos SQLite3

en: SSA subtitles
ia: Subtitulos SSA

en: SV4 CPIO archive
ia: Archivo CPIO SV4

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
ia: Archivo CPIO SV4 (con CRC)

en: SVG image
ia: Imagine SVG

en: Scala source code
ia: Codice-fonte Scala

en: Scheme source code
ia: Codice-fonte Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
ia: Audio Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
ia: Audio Scream Tracker

en: Scream Tracker instrument
ia: Instrumento Scream Tracker

en: Sega Saturn disc image
ia: Imagine de disco Sega Saturn

en: Setext document
ia: Documento Setext

en: Shockwave Flash file
ia: File Shockwave Flash

en: Shorten audio
ia: Audio Shorten

en: Siag spreadsheet
ia: Folio de calculo Siag

en: Sieve mail filter script
ia: Script de filtration de e-mail Sieve

en: Sigma X3F raw image
ia: Imagine brute Sigma X3F

en: Skencil document
ia: Documento Skencil

en: Sony ARW raw image
ia: Imagine brute Sony ARW

en: Sony SR2 raw image
ia: Imagine brute Sony SR2

en: Sony SRF raw image
ia: Imagine brute Sony SRF

en: Source RPM package
ia: Pacchetto de fonte RPM

en: Speedo font
ia: Typo de litteras Speedo

en: Speex audio
ia: Audio Speex

en: Stampede package
ia: Pacchetto Stampede

en: StarCalc spreadsheet
ia: Folio de calculo StarCalc

en: StarChart chart
ia: Graphico StarChart

en: StarDraw drawing
ia: Designo StarDraw

en: StarImpress presentation
ia: Presentation StarImpress

en: StarMail email
ia: Message electronic StarMail

en: StarMath formula
ia: Formula StarMath

en: StarWriter document
ia: Documento StarWriter

en: StuffIt archive
ia: Archivo StuffIt

en: SubRip subtitles
ia: Subtitulos SubRip

en: SubViewer subtitles
ia: Subtitulos SubViewer

en: Sun raster image
ia: Imagine raster Sun

en: SunOS News font
ia: Typo de litteras SunOS News

en: Super NES ROM
ia: ROM pro Super Nintendo

en: SystemVerilog header
ia: Capite SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
ia: Codice-fonte SystemVerilog

en: T602 document
ia: Documento T602

en: TGA image
ia: Imagine TGA

en: TGIF document
ia: Documento TGIF

en: TIFF image
ia: Imagine TIFF

en: TNEF message
ia: Message TNEF

en: TSV document
ia: Documento TSV

en: Tar archive
ia: Archivo Tar

en: Tar archive (LZMA-compressed)
ia: Archivo Tar (comprimite con LZMA)

en: Tar archive (LZO-compressed)
ia: Archivo Tar (comprimite con LZO)

en: Tar archive (XZ-compressed)
ia: Archivo Tar (comprimite con XZ)

en: Tar archive (bzip-compressed)
ia: Archivo Tar (comprimite con bzip)

en: Tar archive (compressed)
ia: Archivo Tar (comprimite)

en: Tar archive (gzip-compressed)
ia: Archivo Tar (comprimite con gzip)

en: Tar archive (lrzip-compressed)
ia: Archivo Tar (comprimite con lrzip)

en: Tcl script
ia: Script Tcl

en: TeX DVI document
ia: Documento TeX DVI

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
ia: Documento TeX DVI (comprimite con bzip)

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
ia: Documento TeX DVI (comprimite con gzip)

en: TeX document
ia: Documento TeX

en: TeX font
ia: Typo de litteras TeX

en: TeX font metrics
ia: Metricas de typo de litteras TeX

en: TeXInfo document
ia: Documento TeXInfo

en: ToutDoux document
ia: Documento ToutDoux

en: TriG RDF document
ia: Documento TriG RDF

en: Troff ME input document
ia: Documento de entrata Troff ME

en: Troff MM input document
ia: Documento de entrata Troff MM

en: Troff MS input document
ia: Documento de entrata Troff MS

en: Troff document
ia: Documento Troff

en: TrueAudio audio
ia: Audio TrueAudio

en: TrueType XML font
ia: Typo de litteras TrueType XML

en: TrueType font
ia: Typo de litteras TrueType

en: Turtle document
ia: Documento Turtle

en: UFRaw ID image
ia: Imagine UFRaw ID

en: ULAW (Sun) audio
ia: Audio ULAW (sun)

en: UNIX software
ia: Software pro UNIX

en: UNIX-compressed file
ia: File comprimite de UNIX

en: Unidata NetCDF document
ia: Documento Unidata NetCDF

en: Usenet news message
ia: Message de gruppo Usenet

en: Ustar archive
ia: Archivo Ustar

en: V font
ia: Typo de litteras V

en: VCS/ICS calendar
ia: Calendario VCS/ICS

en: VHDL source code
ia: Codice-fonte VHDL

en: VOC audio
ia: Audio VOC

en: VRML document
ia: Documento VRML

en: Vala source code
ia: Codice-fonte Vala

en: Verilog source code
ia: Codice-fonte Verilog

en: Vivo video
ia: Video Vivo

en: WAIS source code
ia: Codice-fonte WAIS

en: WAV audio
ia: Audio WAV

en: WBMP image
ia: Imagine WBMP

en: WIM disk Image
ia: Imagine de disco WIM

en: WMF image
ia: Imagine WMF

en: WML document
ia: Documento WML

en: WMLScript program
ia: Programma WMLScript

en: WOFF font
ia: Typo de litteras WOFF

en: WPL playlist
ia: Lista de selection WPL

en: WRI document
ia: Documento WRI

en: WWF document
ia: Documento WWF

en: WavPack audio
ia: Audio WavPack

en: WavPack audio correction file
ia: File de correction audio WavPack

en: Wavelet video
ia: Video Wavelet

en: Web application cache manifest
ia: Manifesto de cache de application web

en: WebM audio
ia: Audio WebM

en: WebM video
ia: Video WebM

en: WebP image
ia: Imagine WebP

en: WebVTT subtitles
ia: Subtitulos WebVTT

en: Wii disc image
ia: Imagine de disco Wii

en: WiiWare bundle
ia: Pacchetto WiiWare

en: WinHelp help file
ia: File de adjuta WinHelp

en: Windows BMP image
ia: Imagine BMP de Windows

en: Windows Installer package
ia: Pacchetto Windows Installer

en: Windows Media Station file
ia: File de station Windows Media

en: Windows Media audio
ia: Audio Windows Media

en: Windows Media video
ia: Video Windows Media

en: Windows Registry extract
ia: Extracto de registro de systema Windows

en: Windows animated cursor
ia: Cursor animate pro Windows

en: Windows cursor
ia: Cursor pro Windows

en: Windows icon
ia: Icone pro Windows

en: Windows software
ia: Software Windows

en: Word 2007 document
ia: Documento Word 2007

en: Word 2007 document template
ia: Patrono de documento Word 2007

en: Word document
ia: Documento Word

en: Word document template
ia: Patrono de documento Word

en: Word template
ia: Patrono Word

en: WordPerfect document
ia: Documento WordPerfect

en: WordPerfect/Drawperfect image
ia: Imagine WordPerfect/DrawPerfect

en: X window image
ia: Imagine X Window

en: X-Motif UIL table
ia: Tabella X-Motif UIL

en: X.509 certificate
ia: Certificato X.509

en: X11 cursor
ia: Cursor X11

en: XBEL bookmarks
ia: Marcapaginas XBEL

en: XBM image
ia: Imagine XBM

en: XFig image
ia: Imagine XFig

en: XHTML page
ia: Pagina XHTML

en: XLIFF translation file
ia: File de traduction XLIFF

en: XMCD CD database
ia: Base de datos de CD XMCD

en: XMF audio
ia: Audio XMF

en: XMI file
ia: File XMI

en: XML document
ia: Documento XML

en: XML entities document
ia: Documento de entitates XML

en: XPInstall installer module
ia: Modulo de installation XPInstall

en: XPM image
ia: Imagine XPM

en: XPS document
ia: Documento XPS

en: XSL FO file
ia: File XSL FO

en: XSLT stylesheet
ia: Folio de stilo XSLT

en: XSPF playlist
ia: Lista de selection XSPF

en: XUL interface document
ia: Documento de interfacie XUL

en: XZ archive
ia: Archivo XZ

en: Xbase document
ia: Documento Xbase

en: YAML document
ia: Documento YAML

en: Zip archive
ia: Archivo Zip

en: Zlib archive
ia: Archivo Zlib

en: Zoo archive
ia: Archivo Zoo

en: application log
ia: Registro de application

en: audio CD
ia: CD audio

en: audio DVD
ia: DVD audio

en: author credits
ia: Recognoscentia de autores

en: author list
ia: Lista de autores

en: backup file
ia: Copia de reserva

en: blank Blu-ray disc
ia: Disco Bly-ray vacue

en: blank CD disc
ia: Disco CD vacue

en: blank DVD disc
ia: Disco DVD vacue

en: blank HD DVD disc
ia: Disco HD DVD vacue

en: block device
ia: Dispositivo de blocos

en: character device
ia: Dispositivo de characteres

en: comic book archive
ia: Archivo Comic Book

en: compound document
ia: Documento composite

en: compound documents
ia: Documentos composite

en: compressed GIMP image
ia: Imagine GIMP comprimite

en: compressed SVG image
ia: Imagine SVG comprimite

en: compressed Tracker audio
ia: Audio Tracker comprimite

en: desktop configuration file
ia: File de configuration de scriptorio

en: detached OpenPGP signature
ia: Signatura OpenPGP distachate

en: detached S/MIME signature
ia: Signatura S/MIME distachate

en: differences between files
ia: Differentias inter files

en: digital photos
ia: Photos digital

en: digital raw image
ia: Imagine brute digital

en: e-book reader
ia: Lector de libro electronic

en: eMusic download package
ia: Pacchetto de discargamento eMusic

en: electronic book document
ia: Documento de libro electronic

en: electronic business card
ia: Carta de visita electronic

en: email headers
ia: Capites de e-mail

en: email message
ia: Message de e-mail

en: empty document
ia: Documento vacue

en: encrypted message
ia: Message cryptate

en: enriched text document
ia: Documento de texto inricchite

en: executable
ia: Executabile

en: folder
ia: Dossier

en: generic font file
ia: File de typo de litteras generic

en: help page
ia: Pagina de adjuta

en: iMelody ringtone
ia: Tono de appello iMelody

en: iPod firmware
ia: Firmware iPod

en: iRiver Playlist
ia: Lista de selection iRiver

en: installation instructions
ia: Instructiones de installation

en: iptables configuration file
ia: File de configuration IPTables

en: libtool shared library
ia: Bibliotheca commun Libtool

en: license terms
ia: Conditiones de licentia

en: mail delivery report
ia: Reporto de livration de e-mail

en: mail disposition report
ia: Reporto de disposition de e-mail

en: mail system report
ia: Reporto de systema de e-mail

en: mailbox file
ia: File de cassa postal

en: manual page (compressed)
ia: Pagina de manual (comprimite)

en: message catalog
ia: Catalogo de messages

en: message digest
ia: Digesto de messages

en: message in several formats
ia: Message in plure formatos

en: mount point
ia: Puncto de montage

en: object code
ia: Codice objecto

en: packed font file
ia: File de typos de litteras impacchettate

en: partial email message
ia: Message de e-mail partial

en: pipe
ia: Tubo

en: plain text document
ia: Documento de texto simple

en: portable audio player
ia: Lector audio portabile

en: profiler results
ia: Resultatos de profilator

en: program crash data
ia: Datos de fallimento de programma

en: raw CD image
ia: Imagine CD brute

en: reference to remote file
ia: Referentia a un file remote

en: rejected patch
ia: Patch rejectate

en: resource location
ia: Loco de ressources

en: rich text document
ia: Documento de texto inricchite

en: shared library
ia: Bibliotheca commun

en: shell archive
ia: Archivo de shell

en: shell script
ia: Script de shell

en: shortcut to Kexi project on database server
ia: Ligamine a projecto Kexi in servitor de base de datos

en: signed message
ia: Message signate

en: socket
ia: Socket

en: software
ia: Software

en: spreadsheet interchange document
ia: Documento de intercambio de folio de calculo

en: stream of data (server push)
ia: Fluxo de datos (pulsate per servitor)

en: symbolic link
ia: Ligamine symbolic

en: theme
ia: Thema

en: translated messages (machine-readable)
ia: messages traducite (legibile pro machinas)

en: translation file
ia: File de traduction

en: translation template
ia: Patrono de traduction

en: txt2tags document
ia: Documento txt2tags

en: unknown
ia: incognite

en: uuencoded file
ia: File in uuencode

en: video DVD
ia: DVD video
