glade3.HEAD - en to pa translation catalogue (470 entries)

en: %s exists.
    Do you want to replace it?
pa: %s ਮੌਜੂਦ ਹੈ।
    ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਬਦਲਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: %s is already open
pa: %s ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਖੁੱਲ੍ਹਾ ਹੈ

en: (default)
pa: (ਮੂਲ)

en: (internal %s)
pa: (ਅੰਦਰੂਨੀ %s)

en: 24-Hour Format
pa: 24-ਘੰਟੇ ਫਾਰਮੈਟ

en: A list of GladeProperties
pa: GladeProperties ਦੀ ਲਿਸਟ

en: A list of objects
pa: ਇਕਾਈਆਂ ਦੀ ਲਿਸਟ

en: About Dialog
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ ਵਾਰਤਾਲਾਪ

en: About this application
pa: ਇਹ ਕਾਰਜ ਬਾਰੇ

en: Accelerators
pa: ਅਕਸਲੇਟਰ

en: Accessibility
pa: ਸਹਾਇਕ

en: Activate
pa: ਸਰਗਰਮ

en: Activate %s
pa: %s ਸਰਗਰਮ

en: Activate next project
pa: ਅਗਲਾ ਪ੍ਰੋਜੈਕਟ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ

en: Activate previous project
pa: ਪਿਛਲਾ ਪ੍ਰੋਜੈਕਟ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ

en: Active Project
pa: ਸਰਗਰਮ ਪ੍ਰੋਜੈਕਟ

en: Add %s
pa: %s ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add Item
pa: ਇਕਾਈ ਜੋੜੋ

en: Add Menu Button
pa: ਮੇਨੂ ਬਟਨ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add Radio Button
pa: ਰੇਡੀਓ ਬਟਨ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add Toggle Button
pa: ਤਬਦੀਲ ਬਟਨ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add Tool Button
pa: ਸੰਦ ਬਟਨ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add Tool Item
pa: ਸੰਦ ਇਕਾਈ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add a %s to %s
pa: %s ਨੂੰ %s 'ਚ ਜੋੜੋ

en: After
pa: ਬਾਅਦ

en: Alignment
pa: ਇਕਸਾਰ

en: All
pa: ਸਭ

en: All Events
pa: ਸਭ ਘਟਨਾਵਾਂ

en: All Files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: Always
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ

en: An entry
pa: ਇੱਕ ਇੰਦਰਾਜ਼

en: Arrow
pa: ਤੀਰ

en: Assistant
pa: ਸਹਾਇਕ

en: Automatic
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ

en: Background Color
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: Behavior
pa: ਰਵੱਈਆ

en: Book
pa: ਕਿਤਾਬ

en: Boolean
pa: ਬੁਲੀਅਨ

en: Both
pa: ਦੋਵੇਂ

en: Both Horizontal
pa: ਦੋਵੇਂ ਖਿਤਿਜੀ

en: Bottom
pa: ਹੇਠਾਂ

en: Bottom Left
pa: ਹੇਠਾਂ ਖੱਬੇ

en: Bottom Right
pa: ਹੇਠਾਂ ਸੱਜੇ

en: Bottom to Top
pa: ਹੇਠਾਂ ਤੋਂ ਉੱਪਰ

en: Box
pa: ਬਕਸਾ

en: Browse
pa: ਝਲਕ

en: Button
pa: ਬਟਨ

en: Button Press
pa: ਬਟਨ ਦੱਬਿਆ

en: Button Release
pa: ਬਟਨ ਛੱਡਿਆ

en: C_onsole
pa: ਕਨਸੋਂਲ(_n)

en: C_ut
pa: ਕੱਟੋ(_u)

en: Calendar
pa: ਕੈਲੰਡਰ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Catalog
pa: ਸੂਚੀ

en: Center
pa: ਕੇਂਦਰੀ

en: Character
pa: ਅੱਖਰ

en: Check
pa: ਪੜਤਾਲ

en: Check Button
pa: ਜਾਂਚ ਬਟਨ

en: Choose accelerator keys...
pa: ਐਕਸਲੇਟਰ ਸਵਿੱਚ ਚੁਣੋ...

en: Choose the BonoboDockPlacement type
pa: BonoboDockPlacement ਕਿਸਮ ਚੁਣੋ

en: Choose the Pack Type
pa: ਪੈਕ ਕਿਸਮ ਚੁਣੋ

en: Choose the Selection Mode
pa: ਚੋਣ ਢੰਗ ਚੁਣੋ

en: Class
pa: ਕਲਾਸ

en: Class:
pa: ਕਲਾਸ:

en: Click
pa: ਦਬਾਓ

en: Clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ

en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close the current project
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪ੍ਰੋਜੈਕਟ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Co_mments for translators:
pa: ਅਨੁਵਾਦਕਾਂ ਲਈ ਟਿੱਪਣੀ(_m):

en: Color Button
pa: ਰੰਗ ਬਟਨ

en: Color Selection
pa: ਰੰਗ ਚੋਣ

en: Column Spacing
pa: ਕਾਲਮ ਫਾਸਲਾ

en: Combo
pa: ਕੰਬੋ

en: Combo Box
pa: ਲਟਕਦਾ ਬਕਸਾ

en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: Comment for translators
pa: ਅਨੁਵਾਦਕਾਂ ਲਈ ਟਿੱਪਣੀ

en: Common
pa: ਆਮ

en: Confirm
pa: ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Confirm page
pa: ਪੁਸ਼ਟੀ ਸਫ਼ਾ

en: Content
pa: ਸੰਖੇਪ

en: Content page
pa: ਭਾਗ ਸਫ਼ਾ

en: Context _Help
pa: ਭਾਗ ਸਹਾਇਤਾ(_H)

en: Continuous
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Control and Display
pa: ਕੰਟਰੋਲਰ ਅਤੇ ਦਰਿਸ਼

en: Controlled By
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਕੀਤਾ

en: Controller For
pa: ਇਸ ਵਾਸਤੇ ਕੰਟਰੋਲ

en: Copy %s
pa: %s ਨਕਲ

en: Copy the selection
pa: ਚੋਣ ਦੀ ਨਕਲ ਕਰੋ

en: Create %s
pa: %s ਬਣਾਓ

en: Create Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ

en: Create New _Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ (ਝਰੋਖਾ) ਬਣਾਓ(_W)

en: Create a %s
pa: ਇੱਕ %s ਬਣਾਓ

en: Create a new project
pa: ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਪ੍ਰੋਜੈਕਟ ਬਣਾਓ

en: Create or open user interface designs for GTK+ applications
pa: GTK+ ਕਾਰਜਾਂ ਲਈ ਉਪਭੋਗੀ ਇੰਟਰਫੇਸ ਡਿਜ਼ਾਇਨ ਬਣਾਓ ਜਾਂ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Creation Function
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ ਬਣਾਓ

en: Cursor
pa: ਕਰਸਰ

en: Curve
pa: ਚਾਪ

en: Custom
pa: ਸੋਧ

en: Custom widget
pa: ਕਸਟਮ ਵਿਦਗਿਟ

en: Cut %s
pa: %s ਕੱਟੋ

en: Cut the selection
pa: ਚੋਣ ਨੂੰ ਕੱਟੋ

en: Default
pa: ਮੂਲ

en: Delayed
pa: ਅੰਤਰਾਲ

en: Delete %s
pa: %s ਹਟਾਓ

en: Delete the selection
pa: ਚੋਣ ਹਟਾਓ

en: Desktop
pa: ਡਿਸਕਟਾਪ

en: Dialog
pa: ਵਾਰਤਾਲਾਪ

en: Dialog Box
pa: ਵਾਰਤਾਲਾਪ ਬਕਸਾ

en: Display items as icons only
pa: ਇਕਾਈਆਂ ਸਿਰਫ਼ ਆਈਕਾਨ ਹੀ ਵੇਖਾਓ

en: Display items as text only
pa: ਇਕਾਈਆਂ ਪਾਠ ਹੀ ਵੇਖਾਓ

en: Display the user manual
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਵੇਖਾਓ

en: Dock
pa: ਡਾਕ

en: Down
pa: ਹੇਠਾਂ

en: Drag and Drop
pa: ਚੁੱਕੋ ਅਤੇ ਸੁੱਟੋ

en: Drawing Area
pa: ਡਰਾਇੰਗ ਏਰੀਆ

en: East
pa: ਪੂਰਬੀ

en: Edge
pa: ਕੋਨਾ

en: Edit Text
pa: ਪਾਠ ਸੋਧ

en: Edit Type
pa: ਕਿਸਮ ਸੋਧ

en: Enabled
pa: ਯੋਗ

en: End
pa: ਅੰਤ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Error reading %s: %s
pa: %s ਪੜ੍ਹਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: %s

en: Error writing to %s: %s
pa: %s ਲਿਖਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: %s

en: Event Box
pa: ਘਟਨਾ ਬਕਸਾ

en: Expand
pa: ਫੈਲਾਓ

en: Exposure
pa: ਐਕਸਪੋਜ਼ਰ

en: Extra
pa: ਵਾਧੂ

en: Failed to save %s to %s: %s
pa: %s ਨੂੰ %s ਵਾਂਗ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: %s

en: Failed to save %s: %s
pa: %s ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: %s

en: Fi_les
pa: ਫਾਇਲਾਂ(_l)

en: File
pa: ਫਾਇਲ

en: File Chooser Button
pa: ਫਾਇਲ ਚੋਣਕਾਰ ਬਟਨ

en: File Chooser Dialog
pa: ਫਾਇਲ ਚੋਣਕਾਰ ਵਾਰਤਾਲਾਪ

en: File Name
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: File Selection
pa: ਫਾਇਲ ਚੋਣ

en: Filename
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Fill
pa: ਭਰੋ

en: Find Ne_xt
pa: ਅੱਗੇ ਖੋਜ(_x)

en: Fixed
pa: ਸਥਿਰ

en: Float
pa: ਤੈਰਦਾ

en: Floating
pa: ਤਰਦਾ

en: Focus Change
pa: ਫੋਕਸ ਬਦਲੋ

en: Font Button
pa: ਫੋਂਟ ਬਟਨ

en: Font Information
pa: ਫੋਂਟ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Font Selection
pa: ਫੋਂਟ ਚੋਣ

en: Font Selection Dialog
pa: ਫੋਂਟ ਸਲੈਕਸ਼ਨ ਡਾਇਲਾਗ

en: Frame
pa: ਫਰੇਮ

en: Free
pa: ਖਾਲੀ

en: Functions
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ

en: GNOME UI Obsolete
pa: GNOME UI ਬਰਤਰਫ਼

en: GNOME User Interface
pa: ਗਨੋਮ ਉਪਭੋਗੀ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Gamma Curve
pa: ਗਾਮਾ ਕਰਵ

en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

en: Generic
pa: ਸਧਾਰਨ

en: Generic Name
pa: ਆਮ ਨਾਂ

en: Glade
pa: ਗਲੇਡ

en: Glade Files
pa: ਗਲੇਡ ਫਾਇਲਾਂ

en: Glade Interface Designer
pa: ਗਲੇਡ ਇੰਟਰਫੇਸ ਡਿਜ਼ਾਇਨਰ

en: Glade options
pa: ਗਲੇਡ ਚੋਣਾਂ

en: Glade's Script Console
pa: ਗਲੇਡ ਦੀ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਕਨਸੋਂਲ

en: Gtk+ Obsolete
pa: Gtk+ ਬਰਤਰਫ਼

en: Half
pa: ਅੱਧਾ

en: Handler
pa: ਹੈਂਡਲਰ

en: Height property
pa: ਉਚਾਈ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Horizontal
pa: ਖਿਤਿਜੀ

en: Horizontal Scale
pa: ਖਿਤਿਜੀ ਪੈਮਾਨਾ

en: Icon Name
pa: ਆਈਕਾਨ ਨਾਂ

en: Icon Theme
pa: ਆਈਕਾਨ ਥੀਮ

en: Icon View
pa: ਆਈਕਾਨ ਝਲਕ

en: Icon Width
pa: ਆਈਕਾਨ ਚੌੜਾਈ

en: Icons
pa: ਆਈਕਾਨ

en: Image
pa: ਚਿੱਤਰ

en: Image Menu Item
pa: ਚਿੱਤਰ ਮੇਨੂ ਇਕਾਈ

en: Image Type
pa: ਚਿੱਤਰ ਕਿਸਮ

en: Immediate
pa: ਤੁਰੰਤ

en: In
pa: ਅੰਦਰ

en: Info
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Input Dialog
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਵਾਰਤਾਲਾਪ

en: Inspector
pa: ਇੰਸਪੈਕਟਰ

en: Integer
pa: ਪੂਰਨ ਅੰਕ

en: Internal Name
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਨਾਂ

en: Internal name
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਨਾਂ

en: Intro
pa: ਜਾਣ ਪਛਾਣ

en: Introduction page
pa: ਜਾਣ ਪਛਾਣ ਸਫ਼ਾ

en: Item
pa: ਇਕਾਈ

en: Items
pa: ਇਕਾਈਆਂ

en: Key
pa: ਸਵਿੱਚ

en: Key Press
pa: ਸਵਿੱਚ ਦੱਬੀ

en: Key Release
pa: ਸਵਿੱਚ ਛੱਡੀ

en: Keypad
pa: ਕੀ-ਪੈਡ

en: Label
pa: ਲੇਬਲ

en: Labelled By
pa: ਲੇਬਲ

en: Large Icon
pa: ਵੱਡਾ ਆਈਕਾਨ

en: Layout
pa: ਖਾਕਾ

en: Left
pa: ਖੱਬਾ

en: Left to Right
pa: ਖੱਬੇ ਤੋਂ ਸੱਜੇ

en: Linear
pa: ਰੇਖਿਕ

en: Link Button
pa: ਲਿੰਕ ਬਟਨ

en: List
pa: ਲਿਸਟ

en: List Item
pa: ਲਿਸਟ ਇਕਾਈ

en: Locked
pa: ਤਾਲਾਬੰਦ

en: Logo
pa: ਲੋਗੋ

en: Logo Background Color
pa: ਲੋਗੋ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: Lookup
pa: ਖੋਜ

en: Lower:
pa: ਘੱਟ:

en: Max Saved
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਸੰਭਾਲੇ

en: Maximun Width
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਚੌੜਾਈ

en: Menu
pa: ਮੇਨੂ

en: Menu Bar
pa: ਮੇਨੂ ਪੱਟੀ

en: Menu Bar Editor
pa: ਮੇਨੂ ਪੱਟੀ ਸੰਪਾਦਕ

en: Menu Editor
pa: ਮੇਨੂ ਸੰਪਾਦਕ

en: Menu Item
pa: ਮੇਨੂ ਇਕਾਈ

en: Menu Shell
pa: ਮੇਨੂ ਸ਼ੈਲ

en: Menu Tool Button
pa: ਮੇਨੂ ਸੰਦ ਬਟਨ

en: Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ

en: Message Dialog
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਵਾਰਤਾਲਾਪ

en: Message box type
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਬਕਸਾ ਕਿਸਮ

en: Method
pa: ਢੰਗ

en: Middle
pa: ਮੱਧ

en: Monday First
pa: ਸੋਮਵਾਰ ਪਹਿਲਾਂ

en: Mouse
pa: ਮਾਊਸ

en: Multiple
pa: ਗੁਣਾਂਕ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Name :
pa: ਨਾਂ :

en: Name of the class
pa: ਕਲਾਸ ਦਾ ਨਾਂ

en: Name:
pa: ਨਾਂ:

en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: Never Floating
pa: ਤਰਦਾ ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: Never Horizontal
pa: ਖਿਤਿਜੀ ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: Never Vertical
pa: ਲੰਬਕਾਰੀ ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: No
pa: ਨਹੀਂ

en: No open projects to save
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਕੋਈ ਖੁੱਲ੍ਹਾ ਪ੍ਰੋਜੈਕਟ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No widget selected.
pa: ਕੋਈ ਵਿਦਗਿਟ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ।

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Normal
pa: ਸਧਾਰਨ

en: North
pa: ਉੱਤਰੀ

en: North East
pa: ਉੱਤਰੀ ਪੂਰਬੀ

en: North West
pa: ਉੱਤਰੀ ਪੱਛਮੀ

en: Notebook
pa: ਨੋਟਬੁੱਕ

en: Notification
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ

en: Number of items
pa: ਇਕਾਈਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Object
pa: ਇਕਾਈ

en: Objects
pa: ਇਕਾਈ

en: Ok
pa: ਠੀਕ ਹੈ

en: Ok, Cancel
pa: ਠੀਕ ਹੈ, ਰੱਦ ਕੀਤਾ

en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open _Recent
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਖੋਲ੍ਹੇ(_R)

en: Open a project
pa: ਇੱਕ ਪ੍ਰੋਜੈਕਟ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open…
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Option Menu
pa: ਚੋਣ ਮੇਨੂ

en: Other
pa: ਹੋਰ

en: Out
pa: ਬਾਹਰ

en: Pack Type
pa: ਪੈਕ ਕਿਸਮ

en: Padding
pa: ਪੈਡਿੰਗ

en: Page Setup Dialog
pa: ਸਫ਼ਾ ਸੈਟਅੱਪ ਵਾਰਤਾਲਾਪ

en: Page size:
pa: ਪੇਜ਼ ਆਕਾਰ:

en: Palette
pa: ਰੰਗਪੱਟੀ

en: Paste %s
pa: %s ਚੇਪੋ

en: Paste the clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ 'ਚੋਂ ਚੇਪੋ

en: Pixels per unit
pa: ਪਿਕਸਲ ਪ੍ਰਤੀ ਇਕਾਈ

en: Pixmap
pa: ਪਿਕਸਮੈਪ

en: Placement
pa: ਪਲੇਸਮਿੰਟ

en: Popup
pa: ਪੋਪਅੱਪ

en: Popup Menu
pa: ਪੋਪਅੱਪ ਮੇਨੂ

en: Position
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Press
pa: ਦੱਬੋ

en: Print Dialog
pa: ਛਾਪਣ ਵਾਰਤਾਲਾਪ

en: Print S_etup
pa: ਛਪਾਈ ਸੈੱਟਅੱਪ(_e)

en: Program Name
pa: ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ ਨਾਂ

en: Program Version
pa: ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ ਨਾਂ

en: Progress
pa: ਤਰੱਕੀ

en: Progress Bar
pa: ਤਰੱਕੀ ਪੱਟੀ

en: Project
pa: ਪ੍ਰੋਜੈਕਟ

en: Project '%s' saved
pa: ਪ੍ਰੋਜੈਕਟ '%s' ਸੰਭਾਲਿਆ

en: Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Property
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Property Change
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਬਦਲੋ

en: Property Class
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਕਲਾਸ

en: Property _Description:
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਵੇਰਵਾ(_D):

en: Question
pa: ਸਵਾਲ

en: Queue
pa: ਕਤਾਰ

en: Quit the program
pa: ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Radio
pa: ਰੇਡੀਓ

en: Radio Button
pa: ਰੇਡੀਓ ਬਟਨ

en: Radio Menu Item
pa: ਰੇਡੀਓ ਮੇਨੂ ਇਕਾਈ

en: Radio Tool Button
pa: ਰੇਡੀਓ ਸੰਦ ਬਟਨ

en: Range
pa: ਰੇਜ਼

en: Read Only
pa: ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ

en: Reason
pa: ਕਾਰਨ

en: Recent Chooser
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਚੋਣਕਾਰ

en: Recent Chooser Dialog
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਚੋਣਕਾਰ ਵਾਰਤਾਲਾਪ

en: Redo the last action
pa: ਆਖਰੀ ਕਾਰਵਾਈ ਮੁੜ ਕਰੋ

en: Redo: %s
pa: ਮੁੜ-ਕਰੋ: %s

en: Release
pa: ਜਾਰੀ

en: Remove %s
pa: %s ਹਟਾਓ

en: Remove multiple
pa: ਬਹੁਤੇ ਹਟਾਓ

en: Reset
pa: ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: Right
pa: ਸੱਜਾ

en: Right to Left
pa: ਸੱਜੇ ਤੋਂ ਖੱਬੇ

en: Row Spacing
pa: ਕਤਾਰ ਫਾਸਲਾ

en: Ruler
pa: ਪੈਮਾਨਾ

en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

en: Save As…
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ…

en: Save _As…
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ(_A)...

en: Save the current project
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪ੍ਰੋਜੈਕਟ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save the current project with a different name
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪ੍ਰੋਜੈਕਟ ਨੂੰ ਵੱਖਰੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save…
pa: ਸੰਭਾਲੋ...

en: Scale
pa: ਮਾਪ

en: Scroll
pa: ਸਕਰੋਲ

en: Select Fields
pa: ਖੇਤਰ ਚੁਣੋ

en: Select Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ

en: Select _All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ(_A)

en: Select a widget
pa: ਇੱਕ ਵਿਦਗਿਟ ਚੁਣੋ

en: Selection Mode
pa: ਚੋਣ ਢੰਗ

en: Sensitive
pa: ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ

en: Separator
pa: ਵੱਖਰੇਵਾਂ

en: Separator Menu Item
pa: ਵੱਖਰੇਵਾਂ ਮੇਨੂ ਇਕਾਈ

en: Separator Tool Item
pa: ਵੱਖਰੇਵਾਂ ਸੰਦ ਇਕਾਈ

en: Show Info
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਾਓ

en: Show Time
pa: ਸਮਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: Show info
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਾਓ

en: Show the clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵੇਖਾਓ

en: Shrink
pa: ਸੁੰਘੜੋ

en: Signal
pa: ਸਿਗਨਲ

en: Single
pa: ਇਕਹੇਰੀ

en: Size
pa: ਆਕਾਰ

en: Small Icon
pa: ਛੋਟਾ ਆਈਕਾਨ

en: South
pa: ਦੱਖਣੀ

en: South East
pa: ਦੱਖਣੀ ਪੂਰਬੀ

en: South West
pa: ਦੱਖਣੀ ਪੱਛਮੀ

en: Spin Button
pa: ਘੁੰਮਾਓ ਬਟਨ

en: Splash Screen
pa: ਸਵਾਗਤੀ ਪਰਦਾ

en: Spread
pa: ਫੈਲਿਆ

en: Start
pa: ਸ਼ੁਰੂ

en: Static
pa: ਸਥਿਰ

en: Status Bar
pa: ਹਾਲਤ ਪੱਟੀ

en: Status Message.
pa: ਹਾਲਤ ਸੁਨੇਹਾ।

en: StatusBar
pa: ਹਾਲਤ-ਪੱਟੀ

en: Stock
pa: ਸਟਾਕ

en: Stock Button
pa: ਸਟਾਕ ਬਟਨ

en: Stock Image
pa: ਸਟਾਕ ਚਿੱਤਰ

en: Stock Item
pa: ਸਟਾਕ ਇਕਾਈ

en: String
pa: ਸਤਰ

en: String 1
pa: ਸਤਰ 1

en: String 2
pa: ਸਤਰ 2

en: Structure
pa: ਢਾਂਚਾ

en: Summary
pa: ਸੰਖੇਪ

en: T_ranslatable
pa: ਅਨੁਵਾਦਯੋਗ(_r)

en: Table
pa: ਸਾਰਣੀ

en: Template
pa: ਨਮੂਨਾ

en: Text
pa: ਪਾਠ

en: Text Editable
pa: ਪਾਠ ਸੋਧਯੋਗ

en: Text Entry
pa: ਪਾਠ ਇੰਦਰਾਜ਼

en: Text Foreground Color
pa: ਪਾਠ ਫਾਰਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: Text Spacing
pa: ਪਾਠ ਵਿੱਥ

en: Text Static
pa: ਪਾਠ ਸਥਿਰ

en: Text View
pa: ਪਾਠ ਝਲਕ

en: Text beside icons
pa: ਪਾਠ ਨਾਲ ਆਈਕਾਨ

en: The active project
pa: ਸਰਗਰਮ ਪ੍ਰੋਜੈਕਟ

en: The current value
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮੁੱਲ

en: The maximum value
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਮੁੱਲ

en: The minimum value
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਮੁੱਲ

en: The name of the widget
pa: ਵਿਦਗਿਟ ਦਾ ਨਾਂ

en: The pixmap file
pa: ਪਿਕਸਮੈਪ ਫਾਇਲ

en: The selection mode
pa: ਸਕੈਲਸ਼ਨ ਢੰਗ

en: The type of the message box
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਬਕਸੇ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: The width of each icon
pa: ਹਰੇਕ ਆਈਕਾਨ ਦੀ ਚੌੜਾਈ

en: Title
pa: ਟਾਇਟਲ

en: Title Foreground Color
pa: ਟਾਇਟਲ ਫਾਰਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: Toggle
pa: ਤਬਦੀਲ

en: Toggle Button
pa: ਤਬਦੀਲ ਬਟਨ

en: Toggle Tool Button
pa: ਤਬਦੀਲ ਸੰਦ ਬਟਨ

en: Tool Bar
pa: ਸੰਦ ਪੱਟੀ

en: Tool Bar Editor
pa: ਸੰਦ ਪੱਟੀ ਸੰਪਾਦਕ

en: Tool Button
pa: ਸੰਦ ਬਟਨ

en: Toolbar
pa: ਸੰਦ-ਪੱਟੀ

en: Tooltip
pa: ਸੰਦ-ਸੰਕੇਤ

en: Top
pa: ਉੱਪਰ

en: Top Left
pa: ਉੱਪਰ ਖੱਬੇ

en: Top Level
pa: ਉੱਚ ਪੱਧਰ

en: Top Right
pa: ਉੱਪਰ ਸੱਜੇ

en: Top Watermark
pa: ਵਾਟਰਮਾਰਕ ਉੱਤੇ

en: Top to Bottom
pa: ਉੱਤੇ ਤੋਂ ਹੇਠਾਂ

en: Translatable
pa: ਅਨੁਵਾਦ-ਯੋਗ

en: Tree View
pa: ਲੜੀ ਝਲਕ

en: Type
pa: ਕਿਸਮ

en: Type :
pa: ਕਿਸਮ :

en: Unable to load icon for %s (%s)
pa: %s (%s) ਲਈ ਆਈਕਾਨ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
pa: '%s' ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ, ਫਾਇਲ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Undo the last action
pa: ਆਖਰੀ ਕਾਰਵਾਈ ਵਾਪਿਸ

en: Undo: %s
pa: ਵਾਪਿਸ: %s

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Up
pa: ਉੱਪਰ

en: Upper:
pa: ਉੱਤਲਾ:

en: Use Alpha
pa: ਐਲਫ਼ਾ ਵਰਤੋਂ

en: Use Command
pa: ਕਮਾਂਡ ਵਰਤੋਂ

en: Use Underline
pa: ਹੇਠਾਂ ਰੇਖਾ ਵਰਤੋਂ

en: User
pa: ਉਪਭੋਗੀ

en: User Interface Designer
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਇੰਟਰਫੇਸ ਡਿਜ਼ਾਇਨਰ

en: User Widget
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਵਿਦਗਿਟ

en: User data
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਡਾਟਾ

en: Utility
pa: ਯੂਟੈਲਟੀ

en: Value:
pa: ਮੁੱਲ:

en: Vertical
pa: ਲੰਬਕਾਰੀ

en: Vertical Box
pa: ਲੰਬਕਾਰੀ ਬਕਸਾ

en: Vertical Ruler
pa: ਲੰਬਕਾਰੀ ਪੈਮਾਨਾ

en: Vertical Scale
pa: ਲੰਬਕਾਰੀ ਪੈਮਾਨਾ

en: Viewport
pa: ਝਲਕ-ਪੋਰਟ

en: Warning
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ

en: Watermark
pa: ਵਾਟਰਮਾਰਕ

en: West
pa: ਪੱਛਮੀ

en: Widget
pa: ਵਿਦਗਿਟ

en: Width property
pa: ਚੌੜਾਈ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Window
pa: ਝਰੋਖਾ

en: Word
pa: ਸ਼ਬਦ

en: Word Character
pa: ਸ਼ਬਦ ਅੱਖਰ

en: Yes
pa: ਹਾਂ

en: Yes, No
pa: ਹਾਂ, ਨਹੀਂ

en: [Read Only]
pa: [ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ]

en: _About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ(_A)

en: _Clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ(_C)

en: _Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Close This Window
pa: ਇਹ ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Close without Saving
pa: ਬਿਨਾਂ ਸੰਭਾਲੇ ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Common
pa: ਆਮ(_C)

en: _Contents
pa: ਭਾਗ(_C)

en: _Copy
pa: ਨਕਲ(_C)

en: _Delete
pa: ਹਟਾਓ(_D)

en: _Developer Reference
pa: ਡੀਵੈਲਪਰ ਹਵਾਲਾ(_D)

en: _Don't Save
pa: ਨਾ ਸੰਭਾਲੋ(_D)

en: _Edit
pa: ਸੋਧ(_E)

en: _Edit...
pa: ਸੋਧ(_E)...

en: _End Game
pa: ਖੇਡ ਖਤਮ(_E)

en: _File
pa: ਫਾਇਲ(_F)

en: _Game
pa: ਖੇਡ(_G)

en: _General
pa: ਸਧਾਰਨ(_G)

en: _Help
pa: ਸਹਾਇਤਾ(_H)

en: _Hint
pa: ਇਸ਼ਾਰ(_H)

en: _Icons only
pa: ਆਈਕਾਨ ਹੀ(_I)

en: _New
pa: ਨਵਾਂ(_N)

en: _New Game
pa: ਨਵੀਂ ਖੇਡ(_N)

en: _Next Project
pa: ਅਗਲਾ ਪ੍ਰੋਜੈਕਟ(_N)

en: _Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: _Packing
pa: ਪੈਕਿੰਗ(_P)

en: _Paste
pa: ਚੇਪੋ(_P)

en: _Pause game
pa: ਖੇਡ ਵਿਰਾਮ(_P)

en: _Previous Project
pa: ਪਿਛਲਾ ਪ੍ਰੋਜੈਕਟ(_P)

en: _Projects
pa: ਪ੍ਰੋਜੈਕਟ(_P)

en: _Properties:
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ(_P):

en: _Quit
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_Q)

en: _Redo
pa: ਮੁੜ ਵਾਪਿਸ(_R)

en: _Restart Game
pa: ਖੇਡ ਮੁੜ-ਸ਼ੁਰੂ(_R)

en: _Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ(_S)

en: _Save Anyway
pa: ਕਿਸੇ ਤਰ੍ਹਾਂ ਵੀ ਸੰਭਾਲੋ(_S)

en: _Scores...
pa: ਸਕੋਰ(_S)...

en: _Select
pa: ਚੁਣੋ(_S)

en: _Select All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ(_S)

en: _Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ(_S)

en: _Signals
pa: ਸਿਗਨਲ(_S)

en: _Text only
pa: ਪਾਠ ਹੀ(_T)

en: _Text:
pa: ਪਾਠ(_T):

en: _Undo
pa: ਵਾਪਿਸ(_U)

en: _Unselect All
pa: ਸਭ ਅਣ-ਚੁਣੇ(_U)

en: _Use Small Icons
pa: ਛੋਟੇ ਆਈਕਾਨ ਵਰਤੋਂ(_U)

en: _View
pa: ਵੇਖੋ(_V)

en: _Windows
pa: ਵਿੰਡੋ (ਝਰੋਖੇ)(_W)

en: multiple
pa: ਕਈ

en: the last action
pa: ਆਖਰੀ ਕਾਰਵਾ
