gedit - en to ro translation catalogue (714 entries)

en:   Ln %d, Col %d
ro:   Rând %d, Col %d

en: %d of %d
ro: %d din %d

en: %s (Current Locale)
ro: %s (Configurare locală curentă)

en: %s: invalid encoding.
ro: %s: codare nevalidă.

en: (Empty)
ro: (Gol)

en: / on %s
ro: / la %s

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
ro: Un nume de font Pango. De ex. „Sans 12” sau „Monospace Bold 14”.

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the “Use Default Font” option is turned off.
ro: Un font personalizat care va fi utilizat la editare. Această configurare va avea efect doar dacă opțiunea „Utilizează fontul implicit” este dezactivată.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
ro: Un fișier cu același nume există deja. Utilizați un alt nume.

en: A_dd Scheme
ro: A_daugă schema

en: A_vailable Encodings
ro: Codări disponi_bile

en: Activation
ro: Activare

en: Active plugins
ro: Module active

en: Add
ro: Adaugă

en: Add Scheme
ro: Adăugare schemă

en: Add Snippet
ro: Adaugă fragmente

en: Add Tool
ro: Adaugă o unealtă

en: Add a new snippet…
ro: Adaugă un nou fragment de text…

en: Add a new tool
ro: Adaugă o unealtă nouă

en: Add or Remove…
ro: Adaugă sau elimină…

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: All Languages
ro: Toate limbile

en: All Text Files
ro: Toate fișierele text

en: All documents
ro: Toate documentele

en: All documents except untitled ones
ro: Toate documentele, cu excepția celor nedenumite

en: All files
ro: Toate fișierele

en: All languages
ro: Toate limbile

en: All supported archives
ro: Toate arhivele suportate

en: Always available
ro: Disponibil permanent

en: An error occurred
ro: A intervenit o eroare

en: An error occurred while creating a new directory
ro: A intervenit o eroare la crearea unui dosar nou

en: An error occurred while creating a new file
ro: A intervenit o eroare la crearea unui fișier nou

en: An error occurred while deleting a file or directory
ro: A intervenit o eroare la ștergerea unui fișier sau a unui dosar

en: An error occurred while loading a directory
ro: A intervenit o eroare la încărcarea unui dosar

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
ro: A intervenit o eroare la deschiderea unui dosar în administratorul de fișiere

en: An error occurred while renaming a file or directory
ro: A intervenit o eroare la redenumirea unui fișier sau a unui dosar

en: An error occurred while setting a root directory
ro: A intervenit o eroare la definirea unui dosar rădăcină

en: Append to current document
ro: Adaugă la documentul curent

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
ro: Sigur doriți ștergerea definitivă a fișierelor selectate?

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
ro: Sigur doriți să ștergeți definitiv „%s”?

en: Automatic Indentation
ro: Indentare automată

en: Automatic indent
ro: Indentare automată

en: Automatically Detected
ro: Detectată automat

en: Autosave
ro: Salvare automată

en: Autosave Interval
ro: Interval de salvare automată

en: Available formats
ro: Formate disponibile

en: Body Font for Printing
ro: Font utilizat la tipărirea textului

en: Bookmarks
ro: Favorite

en: Bracket match found on line: %d
ro: S-a găsit paranteza pereche pe linia: %d

en: Bracket match is out of range
ro: Paranteza pereche este în afara intervalului valid

en: Bracket match not found
ro: Nu s-a găsit o paranteză pereche

en: Build
ro: Generează

en: Bytes
ro: Octeți

en: Bzip2 compressed archive
ro: Arhivă comprimată bzip2

en: C_ase sensitive
ro: M_ajuscule semnificative

en: C_ommand color:
ro: Culoare c_omandă:

en: C_ut
ro: T_aie

en: Candidate Encodings
ro: Codări propuse

en: Cannot find the requested file. Perhaps it has recently been deleted.
ro: Nu s-a putut găsi fișierul dorit. Probabil a fost șters recent.

en: Cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ro: Nu poate opera la această adresă în modul de scriere. Verificați corectitudinea adresei introduse și încercați din nou.

en: Cannot handle “%s:” locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ro: Gedit nu poate opera cu adrese „%s:” în modul de scriere. Verificați corectitudinea adresei introduse și încercați din nou.

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
ro: Fișierul nu poate fi mutat la coșul de gunoi;
    doriți să îl ștergeți definitiv?

en: Ch_aracter Encoding:
ro: Codare c_aracter:

en: Change side panel page
ro: Modifică pagina panoului lateral

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
ro[0]: Modificările aduse documentului în ultima %d oră vor fi pierdute definitiv.
ro[1]: Modificările aduse documentului în ultimele %d ore vor fi pierdute definitiv.
ro[2]: Modificările aduse documentului în ultimele %d de ore vor fi pierdute definitiv.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
ro[0]: Modificările aduse documentului în ultimul %ld minut vor fi pierdute definitiv.
ro[1]: Modificările aduse documentului în ultimele %ld minute vor fi pierdute definitiv.
ro[2]: Modificările aduse documentului în ultimele %ld de minute vor fi pierdute definitiv.

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
ro[0]: Modificările aduse documentului în ultima %ld secundă vor fi pierdute definitiv.
ro[1]: Modificările aduse documentului în ultimele %ld secunde vor fi pierdute definitiv.
ro[2]: Modificările aduse documentului în ultimele %ld de secunde vor fi pierdute definitiv.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
ro[0]: Modificările aduse documentului în ultima oră și %d minut vor fi pierdute definitiv.
ro[1]: Modificările aduse documentului în ultima oră și %d minute vor fi pierdute definitiv.
ro[2]: Modificările aduse documentului în ultima oră și %d de minute vor fi pierdute definitiv.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
ro: Modificările aduse documentului în ultima oră vor fi pierdute definitiv.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
ro[0]: Modificările aduse documentului în ultimul minut și %ld secundă vor fi pierdute definitiv.
ro[1]: Modificările aduse documentului în ultimul minut și %ld secunde vor fi pierdute definitiv.
ro[2]: Modificările aduse documentului în ultimul minut și %ld de secunde vor fi pierdute definitiv.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
ro: Modificările aduse documentului în ultimul minut vor fi pierdute definitiv.

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
ro[0]: Modificările pentru un document vor fi pierdute definitiv.
ro[1]: Modificările pentru %d documente vor fi pierdute definitiv.
ro[2]: Modificările pentru %d de documente vor fi pierdute definitiv.

en: Changes to document “%s” will be permanently lost.
ro: Modificările aduse documentului „%s” vor fi pierdute definitiv.

en: Character Encoding:
ro: Codare caracter:

en: Character Encodings
ro: Codarea caracterelor

en: Characters (no spaces)
ro: Caractere (fără spații)

en: Characters (with spaces)
ro: Caractere (cu spații)

en: Check for latest version of gedit
ro: Verifică disponibilitatea unei versiuni noi de gedit

en: Check update
ro: Verifică actualizare

en: Checks the spelling of the current document.
ro: Verifică ortografia documentului curent.

en: Cho_sen Encodings
ro: Codări ale_se

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
ro: Apăsați pe acest buton pentru a selecta fontul care trebuie utilizat de către editor

en: Close Document
ro: Închide documentul

en: Close _without Saving
ro: Închide _fără a salva

en: Close print preview
ro: Închide previzualizarea de tipărire

en: Color Scheme
ro: Schemă de culori

en: Color Scheme Files
ro: Fișiere cu scheme de culori

en: Command Color Text
ro: Culoare text comandă

en: Configure date/time plugin
ro: Configurați modulul „Inserare dată și oră”

en: Configure spell plugin
ro: Configurează modulul de ortografiere

en: Connection timed out. Please try again.
ro: Limita de timp a conexiunii a expirat. Vă rugăm încercați din nou.

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
ro: Nu s-a putut crea o copie de siguranță a variantei vechi a fișierului înainte de salvarea celei noi. Puteți ignora această avertizare și salva oricum fișierul, însă în eventualitatea producerii unei erori la salvare, ați putea pierde vechea copie a fișierului. Doriți să salvați oricum?

en: Could not create a backup file while saving “%s”
ro: Nu s-a putut crea o copie de siguranță la salvarea „%s”

en: Could not create a temporary backup file while saving “%s”
ro: Nu s-a putut crea o copie temporară de siguranță la salvarea „%s”

en: Could not execute command: %s
ro: Nu s-a putut executa comanda: %s

en: Could not find the file “%s”.
ro: Fișierul „%s” nu a putut fi găsit.

en: Could not mount volume: %s
ro: Nu s-a putut monta volumul: %s

en: Could not open media: %s
ro: Nu s-a putut deschide mediul de stocare: %s

en: Could not open the file “%s” using the “%s” character encoding.
ro: Nu s-a putut deschide fișierul „%s” utilizând codarea de caractere „%s”.

en: Could not open the file “%s”.
ro: Nu s-a putut deschide fișierul „%s”.

en: Could not remove color scheme “%s”.
ro: Nu s-a putut elimina schema de culori „%s”.

en: Could not revert the file “%s”.
ro: Nu s-a putut restaura fișierul „%s”.

en: Could not save the file “%s” using the “%s” character encoding.
ro: Nu s-a putut salva fișierul „%s” utilizând codarea de caractere „%s”.

en: Could not save the file “%s”.
ro: Fișierul „%s” nu a putut fi salvat.

en: Create Backup Copies
ro: Creează cópii de siguranță

en: Create a _backup copy of files before saving
ro: Creează o copie de _siguranță pentru fișiere înainte de a salva

en: Create a new document
ro: Creează un document nou

en: Create a new document in an existing instance of gedit
ro: Creează un document nou într-o instanță gedit deja existentă

en: Create a new top-level window in an existing instance of gedit
ro: Creează o fereastră nouă de prim nivel într-o instanță gedit deja existentă

en: Create new document
ro: Creează un nou document

en: Create new snippet
ro: Creează fragment nou

en: Current Locale (%s)
ro: Configurare locală curentă (%s)

en: Current document
ro: Documentul curent

en: Current line
ro: Rândul curent

en: Current page (Alt+P)
ro: Pagina curentă (Alt+P)

en: Current selection
ro: Selecția curentă

en: Current selection (default to document)
ro: Selecția curentă (implicit, tot documentul)

en: Current word
ro: Cuvântul curent

en: Custom Format
ro: Format personalizat

en: D_on’t Edit
ro: Nu m_odifica

en: D_on’t Save
ro: N_u salva

en: Default setting for highlight misspelled words.
ro: Configurare implicită pentru evidențierea cuvintelor ortografiate greșit.

en: Defaults for new documents
ro: Implicite pentru documente noi

en: Delete selected snippet
ro: Șterge fragment selectat

en: Directory “%s” could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
ro: Dosarul „%s” nu a putut fi creat: g_mkdir_with_parents() a eșuat: %s

en: Display Line Numbers
ro: Afișează numerotarea rândurilor

en: Display Overview Map
ro: Afișează harta de ansamblu

en: Display Right Margin
ro: Arată marginea dreaptă

en: Display _grid pattern
ro: Afișează modelul _grilei

en: Display _overview map
ro: Afișează _harta de ansamblu

en: Display _statusbar
ro: Afișează bara de _stare

en: Display in bottom pane
ro: Afișează în panoul inferior

en: Display line numbers
ro: Afișează numerotarea rândurilor

en: Display list of possible values for the encoding option
ro: Afișează o listă de valori posibile pentru opțiunea de codare

en: Display right _margin at column:
ro: Afișează _marginea dreaptă la coloana:

en: Display right margin
ro: Afișează marginea dreaptă

en: Do not _split words over two lines
ro: Nu de_spărți cuvintele pe două rânduri

en: Do you really want to reset the character encodings’ preferences?
ro: Sigur doriți să restabiliți preferințele codării caracterelor?

en: Do you want to edit it anyway?
ro: Doriți să-l modificați oricum?

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
ro: Doriți să includeți în export fragmentele <b>sistem</b> selectate?

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
ro: Doriți să încercați să-l înlocuiți cu cel pe care îl salvați?

en: Docum_ents with unsaved changes:
ro: Docum_ente cu modificări nesalvate:

en: Document Statistics
ro: Statistici document

en: Document background pattern type
ro: Tipul modelului pentru fundal

en: Documents
ro: Documente

en: Done.
ro: Realizat.

en: Drop Changes and _Reload
ro: Anulează schimbările și _reîncarcă

en: ENCODING
ro: CODARE

en: Easy file access from the side panel
ro: Acces facil la fișiere din panoul lateral

en: Edit Any_way
ro: _Modifică oricum

en: Edit text files
ro: Editare fișiere text

en: Editor Font
ro: Font editare

en: Editor _font:
ro: _Font editare:

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for gedit.
ro: Suport gedit pentru linii de mod (modelines) în stilul Emacs, Kate și Vim.

en: Enable Restore of Remote Locations
ro: Activează restaurarea adreselor de la distanță

en: Enable Search Highlighting
ro: Activează evidențierea la căutare

en: Enable Syntax Highlighting
ro: Activează evidențierea sintaxei

en: Enable text _wrapping
ro: Activează _ruperea rândurilor în text

en: Encoding:
ro: Codare:

en: Ensure Trailing Newline
ro: Asigură marcajul de sfârșit newline

en: Error Color Text
ro: Culoare text eroare

en: Error opening file %s
ro: Eroare la deschiderea fișierului %s

en: Error reverting file %s
ro: Eroare la restaurarea fișierului %s

en: Error saving file %s
ro: Eroare la salvarea fișierului %s

en: Error when loading “%s”: No such directory
ro: Eroare la încărcarea „%s”: Dosarul nu există

en: Execute a custom command and put its output in a new document
ro: Execută o comandă specifică și copiază rezultatul într-un document nou

en: Execute external commands and shell scripts.
ro: Execută comenzi externe și scripturi shell.

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
ro: Execuția comenzii Python (%s) a depășit timpul maxim; execuția a fost abandonată.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
ro: Execuția comenzii Python (%s) a eșuat: %s

en: Exited
ro: Terminat

en: Export Snippets
ro: Exportă fragmente

en: Export selected snippets
ro: Exportă fragmentele selectate

en: Export snippets
ro: Export fragmente

en: Export successfully completed
ro: Export finalizat cu succes

en: External Tools
ro: Unelte externe

en: External _Tools
ro: Unel_te externe

en: File Browser
ro: Navigator fișiere

en: File Browser Binary Patterns
ro: Modele binare ale navigatorului de fișiere

en: File Browser Filter Mode
ro: Mod filtrare navigator fișiere

en: File Browser Filter Pattern
ro: Model filtrare navigator fișiere

en: File Browser Panel
ro: Panoul de navigare fișiere

en: File Browser Root Directory
ro: Dosar rădăcină al navigatorului de fișiere

en: File Browser Virtual Root Directory
ro: Dosar rădăcină virtual al navigatorului de fișiere

en: File Saving
ro: Salvare fișier

en: File System
ro: Sistem de fișiere

en: File “%s” does not exist
ro: Fișierul „%s” nu există

en: File “%s” is not a valid snippets archive
ro: Fișierul „%s” nu este o arhivă validă de fragmente

en: File “%s” is not a valid snippets file
ro: Fișierul „%s” nu este un fișier valid de fragmente

en: File: %s
ro: Fișier: %s

en: Find Ne_xt
ro: Caută _următorul

en: Find Pre_vious
ro: Caută _precedentul

en: Find and Replace
ro: Caută și înlocuieșe

en: Find and _Replace…
ro: Caută și înlocui_ește…

en: Font & Colors
ro: Font și culori

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
ro[0]: A fost găsită și înlocuită %d apariție
ro[1]: Au fost găsite și înlocuite %d apariții
ro[2]: Au fost găsite și înlocuite %d de apariții

en: Found and replaced one occurrence
ro: A fost găsită și înlocuită o apariție

en: Go to _Line…
ro: Du-te la _linia…

en: Gzip compressed archive
ro: Arhivă Gzip

en: He_aders and footers:
ro: _Antete și note de subsol:

en: Header Font for Printing
ro: Font utilizat la tipărirea antetului

en: Hide panel
ro: Ascunde panoul

en: Highlight Current Line
ro: Evidențiază rândul curent

en: Highlight Matching Brackets
ro: Evidențiază parantezele pereche

en: Highlight Mode
ro: Modul de evidențiere

en: Highlight current _line
ro: Evidențiază rându_l curent

en: Highlight current line
ro: Evidențiază rândul curent

en: Highlight matching _brackets
ro: Evidențiază parantezele _pereche

en: Highlight misspelled words
ro: Evidențiază cuvintele ortografiate greșit

en: Highlighting
ro: Evidențiere

en: Highlights every occurrences of selected text.
ro: Evidențiază fiecare apariție a textului selectat.

en: History
ro: Istoric

en: Home
ro: Acasă

en: Host “%s” could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
ro: Gazda „%s” nu a putut fi găsită. Vă rugăm verificați corectitudinea configurărilor de proxy și încercați din nou.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
ro: Numele gazdei nu este valid. Verificați corectitudinea adresei introduse și încercați din nou.

en: INS
ro: INTR

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn’t been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Nautilus, etc.)
ro: Dacă este definit ca TRUE, modulul de navigare în fișiere va vizualiza dosarul primului document deschis, atâta timp cât navigatorul de fișiere n-a fost încă utilizat. (Aceasta se aplică, în general, la deschiderea unui document din linia de comandă sau cu Nautilus etc.)

en: If the user should be prompted for a format or if the selected or custom format should be used.
ro: Dacă utilizatorul ar trebui să fie întrebat ce format să se utilizeze sau dacă se utilizează formatul selectat sau un format personalizat.

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, gedit will print line numbers every such number of lines.
ro: Dacă această valoare este 0, atunci niciun număr de rând nu va fi inserat la tipărirea unui document. Pentru o valoare „n”, gedit va tipări numărul rândului la fiecare „n” număr de rânduri.

en: If true, the external tools will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
ro: Dacă este adevărat, instrumentele externe vor utiliza fontul standard al desktopului în cazul în care este monospațiat (sau fontul cel mai asemănător pe care îl poate găsi).

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
ro: Dacă este adevărat, terminalul va utiliza fontul standard al desktopului în cazul în care este monospațiat (sau fontul cel mai asemănător pe care îl poate găsi).

en: If you continue saving this file you can corrupt the document.  Save anyway?
ro: Dacă salvați acest fișier riscați să corupeți documentul. Salvați oricum?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
ro: Dacă ștergeți un element, nu îl veți mai putea recupera.

en: If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
ro: Dacă nu salvați, toate modificările aduse vor fi pierdute definitiv.

en: If you don’t save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
ro[0]: Dacă nu salvați, modificările din ultima %d oră vor fi pierdute definitiv.
ro[1]: Dacă nu salvați, modificările din ultimele %d ore vor fi pierdute definitiv.
ro[2]: Dacă nu salvați, modificările din ultimele %d de ore vor fi pierdute definitiv.

en: If you don’t save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
ro[0]: Dacă nu salvați, modificările din ultimul %ld minut vor fi pierdute definitiv.
ro[1]: Dacă nu salvați, modificările din ultimele %ld minute vor fi pierdute definitiv.
ro[2]: Dacă nu salvați, modificările din ultimele %ld de minute vor fi pierdute definitiv.

en: If you don’t save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
ro[0]: Dacă nu salvați, modificările din ultima %ld secundă vor fi pierdute definitiv.
ro[1]: Dacă nu salvați, modificările din ultimele %ld secunde vor fi pierdute definitiv.
ro[2]: Dacă nu salvați, modificările din ultimele %ld de secunde vor fi pierdute definitiv.

en: If you don’t save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
ro[0]: Dacă nu salvați, modificările din ultima oră și %d minut vor fi pierdute definitiv.
ro[1]: Dacă nu salvați, modificările din ultima oră și %d minute vor fi pierdute definitiv.
ro[2]: Dacă nu salvați, modificările din ultima oră și %d de minute vor fi pierdute definitiv.

en: If you don’t save, changes from the last hour will be permanently lost.
ro: Dacă nu salvați, modificările din ultima oră vor fi pierdute definitiv.

en: If you don’t save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
ro[0]: Dacă nu salvați, modificările din ultimul minut și %ld secundă vor fi pierdute definitiv.
ro[1]: Dacă nu salvați, modificările din ultimul minut și %ld secunde vor fi pierdute definitiv.
ro[2]: Dacă nu salvați, modificările din ultimul minut și %ld de secunde vor fi pierdute definitiv.

en: If you don’t save, changes from the last minute will be permanently lost.
ro: Dacă nu salvați, modificările din ultimul minut vor fi pierdute definitiv.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
ro: Dacă îl salvați, toate modificările exterioare ar putea fi pierdute. Doriți să îl salvați oricum?

en: Import Snippets
ro: Importă fragmente

en: Import snippets
ro: Importă fragmente

en: Import successfully completed
ro: Import finalizat cu succes

en: Imported file “%s” is not a valid snippets file
ro: Fișierul importat „%s” nu este un fișier valid de fragmente

en: In_sert Date and Time…
ro: In_serare dată și oră…

en: Insert Date and Time
ro: Inserare dată și oră

en: Insert Date/Time
ro: Inserare dată și oră

en: Insert _spaces instead of tabs
ro: Inserează _spații în loc de taburi

en: Insert at cursor position
ro: Inserează la poziția curentă a cursorului

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
ro: Inserați fragmente de text folosite des, într-un mod rapid

en: Insert spaces
ro: Inserează spații

en: Inserts current date and time at the cursor position.
ro: Inserează data și ora curentă la poziția cursorului.

en: Install Scheme
ro: Instalează o schemă de stil

en: Install scheme
ro: Instalează o schemă

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
ro: Consolă Python interactivă în panoul inferior

en: Its flexible plugin system allows you to tailor the application to your needs and adapt it to your workflow.
ro: Sistemul său flexibil, de module, vă permite să personalizați și să adaptați aplicația la stilul personal de lucru.

en: Last split mode choice for line wrapping mode
ro: Ultima alegere a modului de rupere rânduri

en: Leave Fullscreen
ro: Părăsește modul pe tot ecranul

en: Line Ending:
ro: Sfârșit de rând:

en: Line Number Font for Printing
ro: Font pentru numerotarea rândurilor la tipărire

en: Line Numbers
ro: Numerotare rânduri

en: Line Wrapping Mode
ro: Mod de rupere rânduri

en: Line you want to move the cursor to
ro: Rândul la care doriți să mutați cursorul

en: Lines
ro: Rânduri

en: List of active plugins. It contains the “Location” of the active plugins. See the .gedit-plugin file for obtaining the “Location” of a given plugin.
ro: Lista modulelor active. Conține „Locația” modulelor active. Pentru a obține „Locația” unui anumit modul, consultați fișierul .gedit-plugin.

en: List of candidate encodings shown in the Character Encoding menu in the open/save file chooser. “CURRENT” represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used. The default value is the empty list, in which case gedit will choose good defaults depending on the country and language.
ro: Listă cu codările propuse afișate de meniul „Codarea caracterelor” în selectorul deschiderii/salvării fișierului. „CURENT” reprezintă codarea configurației locale curente. Doar codările recunoscute sunt utilizate. Valoarea implicită este o listă goală, caz în care gedit va alege valori implicite în funcție de țară și limbă.

en: Loading %d file… | Loading %d files…
ro[0]: Se încarcă %d fișier…
ro[1]: Se încarcă %d fișiere…
ro[2]: Se încarcă %d de fișiere…

en: Loading %s
ro: Se încarcă „%s”

en: Loading %s from %s
ro: Se încarcă „%s” din „%s”

en: Loading file “%s”…
ro: Se încarcă fișierul „%s”…

en: Local files only
ro: Doar fișierele locale

en: MIME Type:
ro: Tip MIME:

en: Mac OS Classic
ro: SO Mac clasic

en: Manage External Tools
ro: Administrare unelte externe

en: Manage Snippets
ro: Administrează fragmente

en: Manage _External Tools…
ro: Administrare unelte _externe…

en: Manage _Snippets…
ro: Admini_strează fragmente…

en: Margin Bottom
ro: Marginea de jos

en: Margin Left
ro: Marginea stângă

en: Margin Right
ro: Marginea dreaptă

en: Margin Top
ro: Marginea de sus

en: Match Filename
ro: Potrivește numele de fișier

en: Match _Entire Word Only
ro: Potrivir_e doar pentru întreg cuvântul

en: Match _entire word only
ro: _Potrivire doar pentru întreg cuvântul

en: Match as _Regular Expression
ro: Potrivire ca expresie _regulată

en: Maximum Number of Undo Actions
ro: Numărul maxim al acțiunilor de anulare

en: Maximum Recent Files
ro: Numărul maxim de fișiere recente

en: Maximum number of actions that gedit will be able to undo or redo. Use “-1” for unlimited number of actions.
ro: Numărul maxim de acțiuni pe care gedit le va putea anula sau reface. Utilizați „-1” pentru un număr nelimitat de acțiuni.

en: Modelines
ro: Linii de mod (modelines)

en: Move _Left
ro: Mută la _stânga

en: Move _Right
ro: Mută la d_reapta

en: Move to New Tab _Group
ro: Mută în _grup nou de taburi

en: Move to New _Window
ro: _Mută în fereastră nouă

en: Move to a higher priority
ro: Mută la o prioritate mai ridicată

en: Move to a lower priority
ro: Mută la o prioritate mai scăzută

en: N_ext Document
ro: Docum_entul următor

en: Name:
ro: Nume:

en: New
ro: Nou

en: New Document
ro: Document nou

en: New F_ile
ro: F_ișier nou

en: New Window
ro: Fereastră nouă

en: New tool
ro: Unealtă nouă

en: Nex_t Tab Group
ro: Grupul de _taburi următor

en: No changes need to be saved
ro: Nu sunt schimbări care trebuie salvate

en: No mount object for mounted volume: %s
ro: Nu exită obiect de montare pentru volumul montat: %s

en: No results
ro: Niciun rezultat

en: Notebook Show Tabs Mode
ro: Mod afișare taburi notebook

en: Nothing
ro: Nimic

en: Number of minutes after which gedit will automatically save modified files. This will only take effect if the “Autosave” option is turned on.
ro: Numărul de minute după care gedit va salva automat fișierele modificate. Această acțiune va avea efect doar dacă opțiunea „Salvează automat” este activată.

en: OVR
ro: SUPR

en: Open
ro: Deschide

en: Open With Tree View
ro: Deschide cu vizualizarea arbore

en: Open _Recent
ro: Deschise _recent

en: Open a file
ro: Deschide un fișier

en: Open a file dialog
ro: Deschide un dialog de fișier

en: Open a terminal in the document location
ro: Deschide un terminal la adresa documentului

en: Open another file
ro: Deschide alt fișier

en: Open files and block process until files are closed
ro: Deschide fișierele și blochează procesele până când fișierele sunt închise

en: Open history menu
ro: Deschide meniul istoricului

en: Open terminal here
ro: Deschide un terminal aici

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
ro: Deschide vizualizarea arbore când este încărcat modulul de navigare în fișiere, în locul vizualizării favoritelor

en: Other _Documents…
ro: Alte _Documente…

en: Overwrite _Mode
ro: _Modul de suprascriere

en: P_revious Tab Group
ro: G_rupul de taburi precedent

en: Page %N of %Q
ro: Pagina %N din %Q

en: Page %d of %d
ro: Pagina %d din %d

en: Page Preview
ro: Previzualizare pagină

en: Page header
ro: Antet pagină

en: Page total
ro: Total pagini

en: Paste selected text or current document to fpaste
ro: Lipește textul selectat sau documentul actual la fpaste

en: Pick the editor font
ro: Alegeți fontul de editare

en: Plain Text
ro: Text simplu

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
ro: Asigurați-vă că nu încercați să deschideți un fișier binar.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
ro: Vă rugăm verificați corectitudinea adresei introduse și încercați din nou.

en: Plugins
ro: Module

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Preparing…
ro: Se pregătește…

en: Print Header
ro: Tipărește antetul

en: Print Line Numbers
ro: Numerotează rândurile la tipărire

en: Print Syntax Highlighting
ro: Tipărește sintaxa evidențiată

en: Print line nu_mbers
ro: Tipărește nu_merele rândurilor

en: Print page _headers
ro: Tipărește _antet pagină

en: Print synta_x highlighting
ro: Tipărește evidențierea sinta_xei

en: Printing Line Wrapping Mode
ro: Mod de rupere a rândurilor la tipărire

en: Prompt Type
ro: Tip prompt

en: Python Console
ro: Consolă Python

en: Quick Highlight
ro: Evidențiere rapidă

en: Quick Open
ro: Deschidere rapidă

en: Quick Open…
ro: Deschidere rapidă…

en: Quickly open files
ro: Deschidere rapidă a fișierelor

en: R_emove duplicates
ro: Șt_erge duplicatele

en: Re_fresh View
ro: Actualizează a_fișarea

en: Re_gular expression
ro: Expresie re_gulată

en: Read-Only
ro: Doar citire

en: Remote files only
ro: Doar fișierele de la distanță

en: Remove
ro: Elimină

en: Remove Snippet
ro: Elimină fragmente

en: Remove Tool
ro: Elimină unealta

en: Remove selected tool
ro: Elimină unealta selectată

en: Remove trailing spaces
ro: Elimină spațiile de la capăt

en: Remove useless trailing spaces in your file
ro: Elimină spațiile inutile de la capăt din fișier

en: Rendering page %d of %d…
ro: Se randează pagina %d din %d…

en: Reopen Closed _Tab
ro: Redeschide tabul închis

en: Replace _All
ro: Înlocuiește t_ot

en: Replace _with
ro: Înlocuiește cu:

en: Replace current document
ro: Înlocuiește documentul curent

en: Replace current selection
ro: Înlocuiește selecția curentă

en: Report the number of words, lines and characters in a document.
ro: Raportează numărul de cuvinte, rânduri și caractere dintr-un document.

en: Restore Previous Cursor Position
ro: Restaurează poziția precedentă a cursorului

en: Revert Tool
ro: Unealtă de restaurare

en: Revert selected snippet
ro: Refă fragmentul selectat

en: Revert tool
ro: Unealtă de restaurare

en: Revert unsaved changes to document “%s”?
ro: Anulați modificările nesalvate ale documentului „%s”?

en: Reverting %s
ro: Se restaurează „%s”

en: Reverting %s from %s
ro: Se restaurează documentul „%s” din „%s”

en: Reverting the document “%s”…
ro: Se restaurează documentul „%s”…

en: Right Margin Position
ro: Poziția marginii din dreapta

en: Run command
ro: Execută o comandă

en: Run gedit in standalone mode
ro: Execută gedit în mod autonom

en: Run “make” in the document directory
ro: Execută comanda „make” în dosarul documentului

en: Running tool:
ro: Unealtă de executare:

en: S_ave Anyway
ro: S_alvează oricum

en: S_elect the documents you want to save:
ro: S_electați documentele pe care doriți să le salvați:

en: S_hortcut key:
ro: Tastă _scurtătură:

en: S_ort…
ro: _Sortare…

en: S_tart at column:
ro: Î_ncepe de la coloana:

en: Save
ro: Salvează

en: Save _All
ro: _Salvează tot

en: Save _As…
ro: Salve_ază ca…

en: Save changes to document “%s” before closing?
ro: Salvați modificările aduse documentului „%s” înainte de a închide?

en: Save the current file
ro: Salvează fișierul curent

en: Save the file as plain text?
ro: Salvați fișierul ca text simplu?

en: Save the file using compression?
ro: Salvați fișierul utilizând compresie?

en: Saving %s
ro: Se salvează „%s”

en: Saving %s to %s
ro: Se salvează „%s” în „%s”

en: Saving file “%s”…
ro: Se salvează fișierul „%s”…

en: Saving has been disabled by the system administrator.
ro: Salvarea a fost dezactivată de către administratorul de sistem.

en: Search _backwards
ro: Caută în sens _invers

en: Search highlight mode…
ro: Modul de evidențiere al căutării…

en: Select _All
ro: Selectează t_ot

en: Select a character encoding from the menu and try again.
ro: Selectați o codare a caracterelor din meniu și încercați din nou.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
ro: Selectați altă codare a caracterelor din meniu și încercați din nou.

en: Selected Format
ro: Format selectat

en: Selection
ro: Selecție

en: Send to fpaste
ro: Trimite către fpaste

en: Set Location to First Document
ro: Definește locația la primul document

en: Set _Language…
ro: Definește _limba…

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
ro: Stabilește codarea caracterelor utilizată la deschiderea fișierelor listate în linia de comandă

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
ro: Stabilește activarea restaurării locațiilor de la distanță.

en: Shortcut _key:
ro: Tastă _scurtătură:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
ro: Combinația de taste cu care se activează fragmentul

en: Show _Binary
ro: Afișează fișiere _binare

en: Show _Hidden
ro: Afișează a_scunse

en: Show multiple pages
ro: Afișează mai multe pagini

en: Show the application’s version
ro: Afișează versiunea aplicației

en: Show the next page
ro: Afișează pagina următoare

en: Show the previous page
ro: Afișează pagina precedentă

en: Side _Panel
ro: _Panou lateral

en: Side panel is Visible
ro: Panoul lateral este vizibil

en: Single snippets file
ro: Un singur fișier cu fragmente

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
ro: Un singur cuvânt care activează fragmentul după ce se apasă tasta TAB

en: Smart Home End
ro: Taste inteligente Home/End

en: Snippets
ro: Fragmente de text

en: Snippets archive
ro: Arhivă fragmente

en: Some invalid chars have been detected while saving “%s”
ro: S-au detectat caractere nevalide în timp ce se salva „%s”

en: Sort
ro: Sortare

en: Sorts a document or selected text.
ro: Sortează un document sau un text selectat.

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use “disabled” to always move at the start/end of the line, “after” to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, “before” to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and “always” to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
ro: Specifică unde sare cursorul când se apasă tastele HOME sau END. Utilizați „disabled” pentru a sări întotdeauna la începutul ori la sfârșitul rândului, „after” pentru salt la începutul ori la sfârșitul rândului la prima apăsare și la începutul ori la sfârșitul textului (fără a lua în considerare spațiile goale) la a doua apăsare, „before” pentru salt la începutul ori la sfârșitul textului înainte de a sări la începutul ori la sfârșitul rândului și „always” pentru a sări întotdeauna la sfârșitul ori începutul textului, în loc de sfârșitul ori începutul rândului.

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use “none” for no wrapping, “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ro: Specifică felul în care vor fi rupte rândurile lungi la tipărire. Utilizați „none” pentru ca rândurile să nu fie rupte, „word” pentru rupere între cuvinte și „char“ pentru rupere între caractere. Valorile sunt sensibile la majuscule; asigurați-vă că apar exact așa cum sunt menționate aici.

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use “none” for no wrapping, “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ro: Specifică felul în care vor fi rupte rândurile lungi la editare. Utilizați „none” pentru ca rândurile să nu fie rupte, „word” pentru rupere între cuvinte și „char” pentru rupere între caractere. Valorile sunt sensibile la majuscule; asigurați-vă că apar exact așa cum sunt menționate aici.

en: Specifies the font to use for a document’s body when printing documents.
ro: Specifică fontul utilizat pentru corpul documentului la tipărire.

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the “Print Line Numbers” option is non-zero.
ro: Specifică fontul utilizat pentru numerotarea rândurilor la tipărire. Această opțiune are efect doar dacă opțiunea „Numerotează rândurile la tipărire” este diferită de zero.

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the “Print Header” option is turned on.
ro: Specifică fontul utilizat pentru antetele paginilor la tipărirea documentului. Această opțiune are efect doar dacă opțiunea „Tipărește antetul” este activată.

en: Specifies the last split mode used with line wrapping mode, so that when wrapping mode is off we still remember the split mode choice. Use “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries.
ro: Specifică ultimul mod de diviziune folosit împreună cu modul de rupere rânduri, astfel încât atunci când modul de rupere rânduri este dezactivat se reține alegerea modului de divizare. Utilizați „word” pentru rupere de rânduri la limitele cuvintelor, și „char” pentru rupere rânduri la limitele caracterelor individuale.

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the “Recent Files” submenu.
ro: Specifică numărul maxim de fișiere deschise recent care vor fi afișate în submeniul „Fișiere recente”.

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
ro: Specifică numărul de spații care ar trebui să fie afișate în locul caracterelor tab.

en: Specifies the position of the right margin.
ro: Specifică poziția marginii din dreapta.

en: Specifies when to show the notebook tabs. Use “never” to never show the tabs, “always” to always show the tabs, and “auto” to show the tabs only when there is more than one tab. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ro: Specifică când să fie afișate taburile notebook. Utilizați „never” pentru a nu afișa taburile niciodată, „always” pentru a le afișa întotdeauna și „auto” pentru a le afișa atunci când există mai mult de un tab. Valorile sunt sensibile la majuscule; asigurați-vă că apar exact așa cum sunt menționate aici.

en: Spell Checker
ro: Verificare ortografică

en: Status Bar is Visible
ro: Bara de stare este vizibilă

en: Stop Tool
ro: Unealtă de oprire

en: Stopped.
ro: Oprit.

en: String you want to search for
ro: Șirul pe care doriți să-l căutați

en: Style Scheme
ro: Schemă de stil

en: Syntax Highlighting
ro: Evidențiere sintaxă

en: Tab Group %i
ro: Grup de taburi %i

en: Tab Size
ro: Dimensiune tab

en: Tab Stops
ro: Opriri tab

en: Tab Width: %u
ro: Lățime tab: %u

en: Target directory “%s” does not exist
ro: Dosarul destinație „%s” nu există

en: Target directory “%s” is not a valid directory
ro: Dosarul destinație „%s” nu este un dosar valid

en: Text Editor
ro: Editor de text

en: Text Wrapping
ro: Rupere rânduri în text

en: Text wrapping
ro: Încadrare text

en: Text;Editor;Plaintext;Write;gedit;
ro: Text;Editor;Plaintext;Write;Text simplu;Scrie;gedit;

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
ro: Identificatorul unei scheme de stil GtkSourceView utilizată pentru a colora textul.

en: The archive “%s” could not be created
ro: Nu s-a putut crea arhiva „%s”

en: The archive “%s” could not be extracted
ro: Arhiva „%s” nu a putut fi extrasă

en: The bottom margin, in millimeters.
ro: Marginea de jos, în milimetri.

en: The command color text
ro: Culoarea textului comenzilor

en: The custom format used when inserting the date/time.
ro: Format personalizat utilizat când se inserează data/ora.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
ro: Discul pe care încercați să salvați fișierul are o limitare la dimensiunea maximă a fișierelor. Încercați să salvați un fișier mai mic sau să salvați pe un disc care nu are această limitare.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
ro: Discul pe care încercați să salvați fișierul are o limitare la dimensiunea maximă a numelor de fișiere. Folosiți un nume mai scurt.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
ro: Documentul conține unul sau mai multe caractere care nu pot fi codate utilizând codarea de caractere specificată.

en: The error color text
ro: Culoarea textului erorilor

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
ro: Dosarul rădăcină al navigatorului de fișiere ce va fi utilizat la încărcarea modulului de navigare în fișiere când onload/tree_view este definit la TRUE.

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
ro: Dosarul rădăcină virtual al navigatorului de fișiere ce va fi utilizat la încărcarea modulului de navigare în fișiere când onload/tree_view este definit la TRUE. Dosarul rădăcină virtual trebuie să fie tot timpul sub rădăcina actuală.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could corrupt this document.
ro: Fișierul pe care l-ați deschis conține caractere nevalide. Dacă veți continua să editați acest fișier, riscați să corupeți documentul.

en: The file “%s” cannot be moved to the trash.
ro: Fișierul „%s” nu poate fi mutat la coșul de gunoi.

en: The file “%s” changed on disk.
ro: Fișierul „%s” a fost modificat pe disc.

en: The file “%s” has been modified since reading it.
ro: Fișierul „%s” a fost modificat de la citire.

en: The file “%s” is read-only.
ro: Fișierul „%s” poate fi doar citit.

en: The file “%s” was previously saved as plain text and will now be saved using compression.
ro: Fișierul „%s” a fost salvat în trecut ca text simplu, iar acum va fi salvat utilizând compresie.

en: The file “%s” was previously saved using compression and will now be saved as plain text.
ro: Fișierul „%s” a fost salvat în trecut utilizând compresie, iar acum va fi salvat ca text simplu.

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
ro: Modelul pentru filtrarea din navigatorul de fișiere. Acest filtru acționează peste filter_mode.

en: The following error occurred while exporting: %s
ro: S-a produs următoarea eroare la exportare: %s

en: The following error occurred while importing: %s
ro: S-a produs următoarea eroare la importare: %s

en: The following files could not be imported: %s
ro: Următoarele fișiere nu au putut fi importate: %s

en: The left margin, in millimeters.
ro: Marginea din stânga, în milimetri.

en: The location of the file cannot be accessed.
ro: Locația fișierului nu a putut fi accesată.

en: The location “%s” is not currently reachable.
ro: Locația „%s” nu este accesibilă momentan.

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
ro: În prezent, dosarul nou este exclus prin filtrare. Pentru a-l face vizibil, trebuie să modificați opțiunile de filtrare

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ro: În prezent, fișierul nou este exclus prin filtrare. Pentru a-l face vizibil, trebuie să modificați opțiunile de filtrare

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
ro: Numărul legăturilor de urmat este limitat, iar fișierul nu a putut fi găsit în această limită.

en: The preview of a page in the document to be printed
ro: Previzualizarea pentru tipărire a unei pagini din document

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ro: În prezent, fișierul redenumit este exclus prin filtrare. Pentru a-l face vizibil, trebuie să modificați opțiunile de filtrare

en: The right margin, in millimeters.
ro: Marginea din dreapta, în milimetri.

en: The selected color scheme cannot be installed.
ro: Schema de culori selectată nu poate fi instalată.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
ro: Fișierele selectate nu pot fi mutate la coșul de gunoi.

en: The selected format used when inserting the date/time.
ro: Format selectat utilizat când se inserează data/ora.

en: The supplemental patterns to use when filtering binary files.
ro: Modele suplimentare de folosit în cazul filtrării fișierelor binare.

en: The top margin, in millimeters.
ro: Marginea de sus, în milimetri.

en: The total number of pages in the document
ro: Numărul total de pagini din document

en: There are no snippets selected to be exported
ro: Nu au fost selectate fragmente pentru exportare

en: There are unsaved documents
ro: Sunt documente nesalvate

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
ro[0]: Există un document cu modificări nesalvate. Salvați modificările înainte de închidere?
ro[1]: Există %d documente cu modificări nesalvate. Salvați modificările înainte de închidere?
ro[2]: Există %d de documente cu modificări nesalvate. Salvați modificările înainte de închidere?

en: There is a new version of gedit
ro: Există o versiune mai nouă de gedit

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
ro[0]: Există %d tab cu erori
ro[1]: Există %d taburi cu erori
ro[2]: Există %d de taburi cu erori

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
ro: Nu este destul spațiu pe disc pentru a salva fișierul. Eliberați spațiu pe disc și încercați din nou.

en: There was a problem opening the file “%s”.
ro: A apărut o problemă la deschiderea fișierului „%s”.

en: There was an error displaying the URI.
ro: S-a produs o eroare la afișarea URI-ului.

en: There was an error displaying the help.
ro: A intervenit o eroare la afișarea ajutorului.

en: This accelerator is already bound to %s
ro: Acest accelerator este deja asociat cu %s

en: This file “%s” is already open in another window.
ro: Acest fișier „%s” este deja deschis în altă fereastră gedit.

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain alphanumeric characters (or _, : and .) or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
ro: Acesta nu este un declanșator valid de tab. Declanșatoarele pot conține caractere alfanumerice (sau _, : și .) sau un singur (non-alfanumeric) caracter precum: {, [, etc.

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hide-hidden (filter hidden files) and hide-binary (filter binary files).
ro: Această valoare determină ce fișiere vor fi filtrate în navigatorul de fișiere. Valori valide sunt: „none” (nu filtrează nimic), „hide-hidden” (filtrează fișierele ascunse) și „hide-binary” (filtrează fișierele binare).

en: Tool Output
ro: Ieșire instrument

en: Toolbar is Visible
ro: Bara de unelte este vizibilă

en: Type a new accelerator
ro: Introduceți un nou accelerator

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
ro: Introduceți un nou accelerator sau apăsați tasta [Backspace] pentru ștergere

en: Type a new shortcut
ro: Introduceți o nouă combinație de taste

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
ro: Introduceți o nouă combinație de taste sau apăsați [Backspace] pentru ștergere

en: Type to search…
ro: Tastați pentru a căuta…

en: Unable to detect the character encoding.
ro: Nu s-a putut detecta codarea caracterelor.

en: Unable to handle this location.
ro: Nu se poate gestiona această locație.

en: Unable to handle “%s:” locations.
ro: Nu se pot gestiona locațiile „%s:”.

en: Unexpected error: %s
ro: Eroare neașteptată: %s

en: Uninstall Scheme
ro: Elimină o schemă de stil

en: Uninstall scheme
ro: Elimină o schemă de stil

en: Untitled Document %d
ro: Document fără nume %d

en: Untitled File
ro: Fișier fără titlu

en: Untitled Folder
ro: Dosar fără titlu

en: Untitled documents only
ro: Doar documentele fără titlu

en: Use Default Font
ro: Utilizează fontul implicit

en: Use Spaces
ro: Folosește spații

en: Use the _selected format
ro: Utilizează formatul _selectat

en: Version to Ignore
ro: Versiune de ignorat

en: Version to ignore until a newer version is released.
ro: Versiunea ignorată până la lansarea unei versiuni mai noi.

en: View
ro: Vizualizare

en: When inserting date/time…
ro: Când se inserează data/ora…

en: Whether gedit should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the “Autosave Interval” option.
ro: Specifică dacă gedit ar trebui să salveze automat fișierele modificate după un anumit interval de timp. Puteți stabili intervalul de timp cu ajutorul opțiunii „Interval de salvare automată”.

en: Whether gedit should create backup copies for the files it saves.
ro: Specifică dacă gedit ar trebui să creeze cópii de siguranță pentru fișierele pe care le salvează.

en: Whether gedit should display line numbers in the editing area.
ro: Specifică dacă gedit ar trebui să numeroteze rândurile în zona de editare.

en: Whether gedit should display the overview map for the document.
ro: Dacă gedit ar trebui să afișeze harta de ansamblu pentru document.

en: Whether gedit should display the right margin in the editing area.
ro: Specifică dacă gedit ar trebui să afișeze marginea dreaptă în zona de editare.

en: Whether gedit should enable automatic indentation.
ro: Specifică dacă gedit ar trebui să activeze indentarea automată.

en: Whether gedit should enable syntax highlighting.
ro: Specifică dacă gedit ar trebui să activeze evidențierea sintaxei.

en: Whether gedit should highlight all the occurrences of the searched text.
ro: Specifică dacă gedit ar trebui să evidențieze toate aparițiile textului căutat.

en: Whether gedit should highlight matching brackets.
ro: Specifică dacă gedit ar trebui să evidențieze parantezele pereche.

en: Whether gedit should highlight the current line.
ro: Specifică dacă gedit ar trebui să evidențieze rândul curent.

en: Whether gedit should include a document header when printing documents.
ro: Specifică dacă gedit ar trebui să includă antetul la tipărirea documentelor.

en: Whether gedit should insert spaces instead of tabs.
ro: Specifică dacă gedit ar trebui să insereze spații în loc de taburi.

en: Whether gedit should print syntax highlighting when printing documents.
ro: Specifică dacă gedit ar trebui să tipărească evidențierea sintaxei pentru documente.

en: Whether gedit should restore the previous cursor position when a file is loaded.
ro: Specifică dacă gedit ar trebui să restaureze poziția precedentă a cursorului atunci când se încarcă un fișier.

en: Whether gedit will ensure that documents always end with a trailing newline.
ro: Specifică dacă gedit asigură faptul că documentul se termină întotdeauna cu marcajul de sfârșit newline.

en: Whether the document will get a background pattern painted.
ro: Dacă documentul va beneficia de pictarea modelului de fundal.

en: Whether the side panel at the left of editing windows should be visible.
ro: Specifică dacă panoul lateral din stânga ferestrei de editare ar trebui să fie vizibil.

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
ro: Specifică dacă bara de stare de la baza ferestrei de editare ar trebui să fie vizibilă.

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
ro: Specifică dacă bara de unelte ar trebui să fie vizibilă în ferestrele de editare.

en: Whether to use the system font
ro: Dacă să se utilizeze fontul sistemului

en: Whether to use the system’s default fixed width font for editing text instead of a font specific to gedit. If this option is turned off, then the font named in the “Editor Font” option will be used instead of the system font.
ro: Specifică dacă să fie utilizat fontul implicit, cu lățime fixă, al sistemului pentru editarea textului în locul celui specific pentru gedit. Dacă această opțiune este dezactivată, atunci fontul specificat în opțiunea „Font editare” va fi utilizat în locul fontului de sistem.

en: Whether you are writing the next bestseller, programming an innovative application, or simply taking some quick notes, gedit will be a reliable tool to accomplish your task.
ro: Chiar dacă scrieți următorul bestseller, programați o aplicație inovativă, sau pur și simplu scrieți doar câteva notițe, gedit va fi o unealtă pe care vă puteți baza pentru a vă îndeplini scopul.

en: Words
ro: Cuvinte

en: Wra_p around
ro: Reia de la înce_put

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
ro: Încercați să salvați fișierul pe un disc disponibil doar pentru citire. Verificați corectitudinea adresei introduse și încercați din nou.

en: You can also choose another character encoding and try again.
ro: De asemenea, puteți să alegeți altă codare și să încercați din nou.

en: You can download the new version of gedit by clicking on the download button or ignore that version and wait for a new one
ro: Puteți să descărcați noua versiune de gedit apăsând pe butonul de descărcare sau puteți să ignorați versiunea aceasta și să așteptați alta nouă

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
ro: Nu aveți permisiunile necesare pentru a deschide fișierul.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
ro: Nu aveți permisiunile necesare pentru a salva fișierul. Verificați corectitudinea adresei introduse și încercați din nou.

en: You must be inside a word to run this command
ro: Trebuie să fiți în interiorul unui cuvânt pentru a executa această comandă

en: Your system is offline. Check your network.
ro: Sistemul este în mod deconectat. Verificați setările de rețea.

en: Zoom the page in
ro: Apropie pagina

en: Zoom the page out
ro: Depărtează pagina

en: Zoom to fit the whole page
ro: Zoom la întreaga pagină

en: [FILE…] [+LINE[:COLUMN]]
ro: [FIȘIER…] [+LINIE[:COLOANĂ]]

en: _About Text Editor
ro: _Despre Editor de text

en: _Applicability:
ro: _Aplicabilitate:

en: _Apply
ro: _Aplică

en: _Autosave files every
ro: _Salvează automat fișierele la fiecare

en: _Body:
ro: C_orp:

en: _Bottom Panel
ro: Panou _inferior

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Check Spelling…
ro: Verifi_că ortografia…

en: _Clear Highlight
ro: E_limină evidențierea

en: _Close
ro: În_chide

en: _Close All
ro: În_chide toate

en: _Close Preview
ro: În_chide previzualizarea

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Delete
ro: Șter_ge

en: _Description
ro: _Descriere

en: _Display line numbers
ro: Afișează _numerotarea rândurilor

en: _Document Statistics
ro: Statistici _document

en: _Documents
ro: _Documente

en: _Download
ro: _Descarcă

en: _Drop targets:
ro: Aban_donează țintele:

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Enable automatic indentation
ro: _Activează indentarea automată

en: _Encoding
ro: Codar_e

en: _Error color:
ro: Culoare _eroare:

en: _File
ro: _Fișier

en: _Filter
ro: _Filtru

en: _Find and Replace…
ro: C_aută și înlocuiește…

en: _Find…
ro: C_aută…

en: _Fullscreen
ro: Ecran compl_et

en: _Go to Line…
ro: Du-te la l_inia…

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Highlight Misspelled Words
ro: E_vidențiază cuvintele ortografiate greșit

en: _Highlight Mode…
ro: _Mod evidențiere…

en: _Ignore Version
ro: _Ignoră versiunea

en: _Input:
ro: _Intrare:

en: _Insert
ro: _Inserează

en: _Keyboard Shortcuts
ro: S_curtături de tastatură

en: _Line numbers:
ro: Numerotare _rânduri:

en: _Match Case
ro: _Majuscule semnificative

en: _Match case
ro: _Majuscule semnificative

en: _Move To New Window
ro: _Mută în fereastră nouă

en: _Move to Trash
ro: _Mută la coșul de gunoi

en: _New
ro: _Nou

en: _New Folder
ro: Dosar _nou

en: _New Tab Group
ro: _Nou grup de taburi

en: _New Window
ro: Fereastră _nouă

en: _Number every
ro: _Numerotează la fiecare

en: _Open
ro: D_eschide

en: _Open in Terminal
ro: _Deschide un terminal aici

en: _Output:
ro: _Ieșire:

en: _Paste
ro: _Lipește

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _Previous Document
ro: Documentul _precedent

en: _Print…
ro: Ti_părește…

en: _Prompt for a format
ro: _Solicită un format

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: _Redo
ro: _Refă

en: _Reload
ro: Reî_ncarcă

en: _Rename…
ro: _Redenumește…

en: _Replace
ro: Î_nlocuiește

en: _Reset
ro: _Restabilește

en: _Restore Default Fonts
ro: Restaurea_ză fonturile implicite

en: _Retry
ro: _Reîncearcă

en: _Reverse order
ro: Ordine _inversă

en: _Revert
ro: _Anulează

en: _Save
ro: _Salvează

en: _Save All
ro: _Salvează toate

en: _Save As Plain Text
ro: _Salvează ca text simplu

en: _Save As…
ro: _Salvează ca…

en: _Save Using Compression
ro: _Salvează utilizând compresie

en: _Save:
ro: _Salvează:

en: _Search
ro: _Căutare

en: _Select
ro: _Selectează

en: _Set Root to Active Document
ro: _Definește rădăcina la documentul activ

en: _Sort
ro: _Sortare

en: _Tab trigger:
ro: Declanșator _tab:

en: _Tab width:
ro: Lățime _tab:

en: _Tools
ro: Unel_te

en: _Undo
ro: _Anulează

en: _Use custom format
ro: _Utilizează un format personalizat

en: _Use the system fixed width font (%s)
ro: _Utilizează fontul monospațiat din sistem (%s)

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _View Folder
ro: _Vizualizare dosar

en: _Wrap Around
ro: Reia de la începu_t

en: _minutes
ro: _minute

en: gedit is a small and lightweight text editor for the GNOME Desktop
ro: gedit este un editor de text simplu și rapid pentru desktopul Gnome

en: gedit is the official text editor of the GNOME desktop environment. While aiming at simplicity and ease of use, gedit is a powerful general purpose text editor.
ro: gedit este editorul de text oficial al mediului de birou GNOME. Deși vizează simplicitatea și ușurința în utilizare, gedit este un puternic editor general de texte.

[ctx: label of the find button]
en: _Find
ro: Găs_ește

[ctx: label on the left of the GtkEntry containing text to search]
en: F_ind
ro: Găs_ește

en: lines
ro: rânduri

en: of
ro: din

[ctx: shortcut window]
en: Check spelling
ro: Verifică ortografia

[ctx: shortcut window]
en: Clear highlight
ro: Sterge evidențierea

[ctx: shortcut window]
en: Close all the documents
ro: Închide toate documentele

[ctx: shortcut window]
en: Close the document
ro: Închide documentul

[ctx: shortcut window]
en: Convert to lowercase
ro: Convertește la minuscule

[ctx: shortcut window]
en: Convert to uppercase
ro: Convertește la majuscule

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
ro: Copiază și lipește

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
ro: Copiază textul selectat în clipboard

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a tab
ro: Creează un document nou într-un tab

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a window
ro: Creează un document nou într-o fereastră

[ctx: shortcut window]
en: Create a new tab group
ro: Creează un grup de taburi nou

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
ro: Taie textul selectat în clipboard

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
ro: Decrementează numărul de la cursor

[ctx: shortcut window]
en: Delete current line
ro: Șterge linia curentă

[ctx: shortcut window]
en: Documents
ro: Documente

[ctx: shortcut window]
en: Editing
ro: Editare

[ctx: shortcut window]
en: Find
ro: Caută

[ctx: shortcut window]
en: Find and Replace
ro: Caută și înlocuieșe

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
ro: Caută potrivirea următoare

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
ro: Caută potrivirea precedentă

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
ro: Ecran complet pornit / oprit

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
ro: Navighează la linia

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
ro: Incrementează numărul de la cursor

[ctx: shortcut window]
en: Insert timestamp
ro: Introduce data și ora

[ctx: shortcut window]
en: Invert case
ro: Inversează mărimile

[ctx: shortcut window]
en: Join selected lines
ro: Îmbină liniile selectate

[ctx: shortcut window]
en: Move current line down
ro: Mută linia curentă în jos

[ctx: shortcut window]
en: Move current line up
ro: Mută linia curentă în sus

[ctx: shortcut window]
en: Move current word left
ro: Mută cuvântul curent la stânga

[ctx: shortcut window]
en: Move current word right
ro: Mută cuvântul curent la dreapta

[ctx: shortcut window]
en: Move to matching bracket
ro: Mută la paranteza pereche

[ctx: shortcut window]
en: Move viewport down within the file
ro: Mută zona vizibilă jos în cadrul fișierului

[ctx: shortcut window]
en: Move viewport to beginning of file
ro: Mută zona vizibilă la începutul fișierului

[ctx: shortcut window]
en: Move viewport to end of file
ro: Mută zona vizibilă la sfârșitul fișierului

[ctx: shortcut window]
en: Move viewport up within the file
ro: Mută zona vizibilă sus în cadrul fișierului

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ro: Navigare

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
ro: Deschide un document

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
ro: Lipește textul din clipboard

[ctx: shortcut window]
en: Print the document
ro: Tipărește documentul

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
ro: Închide aplicația

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
ro: Refă comanda precedentă

[ctx: shortcut window]
en: Reopen the most recently closed document
ro: Redeschide documentul închis cel mai recent

[ctx: shortcut window]
en: Save all the documents
ro: Salvează toate documentele

[ctx: shortcut window]
en: Save the document
ro: Salvează documentul

[ctx: shortcut window]
en: Save the document with a new filename
ro: Salvează documentul cu un nou nume de fișier

[ctx: shortcut window]
en: Select all text
ro: Selectează tot textul

[ctx: shortcut window]
en: Selection
ro: Selecție

[ctx: shortcut window]
en: Show bottom panel
ro: Arată panoul de jos

[ctx: shortcut window]
en: Show completion window
ro: Arată fereastra de completare

[ctx: shortcut window]
en: Show side panel
ro: Arată panoul lateral

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the first — ninth document
ro: Comută la primul — al nouălea document

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next document
ro: Comută la următorul document

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous document
ro: Comută la precedentul document

[ctx: shortcut window]
en: Toggle insert / overwrite
ro: Comută introducere / suprascriere

[ctx: shortcut window]
en: Tools
ro: Unelte

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
ro: Anulează și refă

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
ro: Anulează comanda precedentă

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all text
ro: Deselectează tot textul

[ctx: shortcut window]
en: Windows and Panels
ro: Ferestre și panouri

[ctx: window title]
en: Open
ro: Deschide

[ctx: window title]
en: Save As
ro: Salvează ca

en: “%s” is a directory.
ro: „%s” este un dosar.

en: “%s” is not a regular file.
ro: „%s” nu este un fișier obișnuit.

en: “%s” is not a valid location.
ro: „%s” nu este o locație validă.

en: “%s” is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
ro: „%s” nu este o locație validă. Verificați corectitudinea adresei introduse și încercați din nou.

en: “%s” not found
ro: „%s” nu a fost găsit
