glade3 - en to tr translation catalogue (1679 entries)

en:  < Search Widgets >
tr:  <Arama Parçacıkları>

en:  and
tr:  ve

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
tr: %s
    Kullanılabilir komut satırı seçeneklerini görmek için '%s --help' komutunu çalıştırın.

en: %s - %s Properties
tr: %s - %s Özellikleri

en: %s Properties - %s
tr: %s Özellikleri - %s

en: %s Properties - %s [%s]
tr: %s Özellikleri - %s [%s]

en: %s already has a menu.
tr: %s'in zaten bir menüsü var.

en: %s document properties
tr: %s belge özellikleri

en: %s does not support adding any children.
tr: %s alt parça eklemeyi desteklemiyor.

en: %s is locked by %s, edit %s first.
tr: %s, %s tarafından kilitlenmiş, öncelikle %s düzenleyin.

en: %s is set to load %s from the model
tr: %s modelden %s yüklemek için atandı

en: %s is set to manipulate %s directly
tr: %s doğrudan %s değiştirmek için atandı

en: %s item already has a submenu.
tr: %s ögesinin zaten bir alt menüsü var.

en: %s targets Gtk+ %d.%d
tr: %s Gtk+ %d.%d sürümünü hedefliyor

en: %s::%s emitted %d times
tr: %s::%s %d kere yayıldı

en: %s::%s emitted one time
tr: %s::%s bir kere yayıldı

en: (%s child)
tr: (alt %s)

en: (%s of %s)
tr: (%s / %s)

en: (default)
tr: (öntanımlı)

en: (internal %s)
tr: (dahili %s)

en: (template)
tr: (şablon)

en: (unnamed)
tr: (adsız)

en: - previews a glade UI definition
tr: - bir glade UI tanımı önizlemesi gösterir

en: 3.8 for GTK+ 2
tr: GTK+ 2 için 3.8

en: < define a new column >
tr: < yeni bir sütun belirleyin >

en: <Enter ID>
tr: <ID Girin>

en: <Enter Value>
tr: <Değer Gir>

en: <Insert update token, if you want to update previously sent data>
tr: <Daha önce gönderilmiş veriyi güncellemek için güncelleme jetonunu girin>

en: <Required to send back registration token>
tr: <Kayıt jetonunun geri gönderilmesi gerekiyor>

en: <Type Here>
tr: <Buraya yazın>

en: <Your name or nickname is required>
tr: <Adınız ya da takma adınız gerekli>

en: <big><b>Tips:</b></big>
      * Right-click over the treeview to add items.
      * Press Delete to remove the selected item.
      * Drag &amp; Drop to reorder.
      * Type column is editable.
tr: <big><b>İpuçları:</b></big>
      * Öge eklemek için ağaç görünümü üzerine sağ tıklayın.
      * Seçili ögeyi silmek için Sil'e basın.
      * Yeniden sıralamak için Sürükleyin ve Bırakın.
      * Tür sütunu düzenlenebilirdir.

en: <choose a key>
tr: <bir tuş seç>

en: <custom>
tr: <özel>

en: <separator>
tr: <ayraç>

en: A GDK color value
tr: Bir GDK renk değeri

en: A GladeCreateReason for this creation
tr: Bu yaratım için GladeCreateReason

en: A GladeWidget template to base a new widget on
tr: Yeni parçacık için temel alınacak GladeWidget şablomu

en: A builtin stock image
tr: Dahili depo resmi

en: A builtin stock item
tr: Dahili depo ögesi

en: A cursor for inserting widgets in the UI
tr: Kullanıcı arabirimine parçacık eklemek için imleç

en: A derived adaptor (%s) of %s already exist!
tr: %2$s için türetilmiş adaptör (%1$s) zaten mevcut!

en: A few times a month
tr: Ayda bir kaç kere

en: A few times a year
tr: Yılda bir kaç kere

en: A generic name prefix for internal widgets
tr: Dahili parçacıklar için genel ad öneki

en: A list of GladeProperties
tr: GladeProperties listesi

en: A list of accel groups to be added to this window
tr: Bu pencereye eklenecek hızlandırıcı grubu listesi

en: A list of accelerator keys
tr: Hızlandırıcı tuşların listesi

en: A list of objects
tr: Nesnelerin listesi

en: A list of sources for this icon factory
tr: Bu simge üreticisi için kaynakların bir listesi

en: A list of style class names to apply to this widget
tr: Bu parçacığa uygulanacak biçem sınıf adları listesi

en: A pointer to the parenting GladeWidget
tr: Üstlük yapan GladeWidget'e belirteç

en: A radical expression (in math)
tr: Köklü ifade (matematik)

en: A symbolic icon size for the stock icon
tr: Depo simgesi için sembolik simge boyutu

en: A user interface designer for GTK+ and GNOME.
tr: GTK+ ve GNOME için bir kullanıcı arayüzü tasarımcısı.

en: A warning string about version mismatches
tr: Sürüm eşleşememeleri hakkında bir uyarı

en: About
tr: Hakkında

en: About Dialog
tr: Hakkında Penceresi

en: Above Lines:
tr: Satır Üstü:

en: Academic
tr: Akademik

en: Accel Group
tr: Hızlandırıcı Grubu

en: Accel Groups
tr: Hızlandırıcı Grupları

en: Accel Label
tr: Hızlandırıcı Etiketi

en: Accelerator
tr: Hızlandırıcı

en: Accelerator Key
tr: Hızlandırıcı Tuş

en: Accelerator Label
tr: Hızlandırıcı Etiketi

en: Accelerator Mode column
tr: Hızlandırıcı Kip sütunu

en: Accelerator Modifiers column
tr: Hızlandırıcı Değiştirici sütunu

en: Accelerator Renderer
tr: Hızlandırıcı Tarayıcı

en: Accelerators
tr: Hızlandırıcılar

en: Accept
tr: Kabul Et

en: Accessibility
tr: Erişilebilirlik

en: Accessible Description
tr: Erişebilirlik Tanımı

en: Accessible Name
tr: Erişilebilirlik Adı

en: Accounting
tr: Hesaplama

en: Action
tr: Eylem

en: Action Attributes
tr: Eylem Öznitelikleri

en: Action Bar
tr: Eylem Çubuğu

en: Action Group
tr: Eylem Grubu

en: Action Group Editor
tr: Eylem Grubu Düzenleyicisi

en: Action Name
tr: Eylem Adı

en: Actions
tr: Eylemler

en: Activatable / Actionable
tr: Etkinleştirilebilir/Eylemlenebilir

en: Activatable column
tr: Etkinleşebilir sütun

en: Activate
tr: Aktifleştirme

en: Active column
tr: Etkin sütunu

en: Adaptor
tr: Adaptör

en: Add %s
tr: %s Ekle

en: Add Child
tr: Alt Öge Ekle

en: Add Item
tr: Öge Ekle

en: Add Parent
tr: Üst Ekle

en: Add Row
tr: Satır Ekle

en: Add Slot
tr: Yuva Ekle

en: Add a %s to %s
tr: %2$s üzerine bir %1$s ekle

en: Add a new catalog search path
tr: Yeni bir katalog arama yolu ekle

en: Add and remove columns:
tr: Sütunları ekle ve kaldır:

en: Add and remove rows:
tr: Satırları ekle ve kaldır:

en: Add center child
tr: Merkezi alt öge ekle

en: Add child %s
tr: Alt öge %s'i ekle

en: Add custom content
tr: Özel içerik ekle

en: Add remove and edit rows of data (you can optionally use Ctrl+N to add new rows and the Delete key to remove the selected row)
tr: Veri satırlarını ekleyin, çıkartın ve düzenleyin (tercihen CTRL+N tuşlarını yeni satırlar eklemek için ve Sil tuşunu seçili satırı silmek için kullanabilirsiniz)

en: Add signal handler %s
tr: Sinyal işleyici %s ekle

en: Add to Size Group
tr: Boyut Grubuna Ekle

en: Add widget as _toplevel
tr: Parçacığı ü_st düzey olarak ekle

en: Adding %s to Size Group %s
tr: %s Boyut Grubu %s için ekleniyor

en: Adding %s to a new Size Group
tr: %s yeni Boyut Grubuna ekleniyor

en: Adding parent %s for %s
tr: %s üst olarak %s için ekleniyor

en: Adjustment
tr: Düzeltme

en: Adjustment column
tr: Düzeltme sütunu

en: Adjustment:
tr: Ayarlama:

en: Advanced
tr: İleri düzey

en: After
tr: Sonra

en: Alert
tr: Uyarı

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Alignment and Padding
tr: Hizalama ve Doldurma

en: Alignment column
tr: Hizalama sütunu

en: All Contexts
tr: Tüm Bağlamlar

en: All Events
tr: Tüm Olaylar

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: All Glade Files
tr: Tüm Glade Dosyaları

en: All Modifiers
tr: Tüm Değiştiriciler

en: All available widgets and objects
tr: Tüm kullanılabilir parçacıklar ve nesneler

en: All the data will be stored in a private location and will not be shared with the public or any third party.
tr: Tüm veri özel bir konumda saklanacak ve kamu ya da üçüncü taraf kişilerle paylaşılmayacaktır.

en: Alpha
tr: Alfa

en: Alt Key
tr: Alt Tuşu

en: Always
tr: Her zaman

en: Always Center
tr: Her Zaman Ortala

en: An accelerator key for this action
tr: Bu eylem için bir hızlandırıcı tuş

en: An automatically saved version of `%s' is more recent.
    
    Would you like to load the autosave version instead?
tr: `%s'in kendiliğinden kaydedilmiş bir sürümü daha güncel.
    
    Kendiliğinden kaydedilmiş sürümünü yüklemek ister misiniz?

en: An entry
tr: Bir giriş

en: An object of type %s cannot have any children.
tr: %s türünde bir nesnenin alt nesneleri olamaz.

en: Anarchist
tr: Anarşist

en: Animation
tr: Canlandırma

en: App Chooser Button Attributes
tr: Uygulama Seçici Düğme Özellikleri

en: App Chooser Widget Attributes
tr: Uygulama Seçici Parçacık Öznitelikleri

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Append Colon
tr: Sütun Ekle

en: Application
tr: Uygulama

en: Application Chooser Button
tr: Uygulama Seçici Düğmesi

en: Application Chooser Dialog
tr: Uygulama Seçici Penceresi

en: Application Chooser Widget
tr: Uygulama Seçici Parçacığı

en: Application Window
tr: Uygulama Penceresi

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: Apply
tr: Uygula

en: Arrow
tr: Ok

en: Article
tr: Makale

en: Artistic
tr: Sanatsal

en: Artists
tr: Sanatçılar

en: Ascending
tr: Artan

en: Aspect Frame
tr: En Boy Çerçevesi

en: Assistant
tr: Yardımcı

en: Attached To:
tr: Eklentili:

en: Attribute
tr: Öznitelik

en: Attributes
tr: Öznitelikler

en: Attributes column
tr: Öznitelikler sütunu

en: Audio
tr: Ses

en: Authentication
tr: Kimlik Doğrulama

en: Author(s):
tr: Yazar(lar):

en: Authors
tr: Yazanlar

en: Autocomplete
tr: Kendiliğinden tamamlama

en: Automatic
tr: Kendiliğinden

en: Automatically save project after
tr: Şundan sonra projeyi kendiliğinden kaydet

en: Automatically save the project to an alternate file whenever
    the project is modified and the specified timeout elapses
tr: Proje değişikliğe uğradığında ve belirtilen zaman aşımı geçildiğinde
    projeyi kendiliğinden kaydet

en: Automatically wrap
tr: Kendiliğinden kaydırma

en: Autosaving '%s'
tr: '%s' kendiliğinden kaydediliyor

en: BTW, did you know you can double click on any placeholder to create widgets?
tr: Bu arada, parçacıklar oluşturmak için herhangi bir alan tutucuya çift tıklayabileceğinizi biliyor muydunuz?

en: Background Color Name column
tr: Arkaplan Rengi Adı sütunu

en: Background Color column
tr: Arkaplan Rengi sütunu

en: Background RGBA column
tr: Arkaplan RGBA sütunu

en: Baseline
tr: Taban çizgisi

en: Baseline:
tr: Taban çizgisi:

en: Before
tr: Önce

en: Beginner
tr: Acemi

en: Below Lines:
tr: Satır Altı:

en: Block Quote
tr: Blok Alıntı

en: Book
tr: Kitap

en: Both
tr: Her ikisi

en: Bottom
tr: Alt

en: Bottom Left
tr: Sol Alt

en: Bottom Right
tr: Sağ Alt

en: Bottom to Top
tr: Aşağıdan Yukarıya

en: Bottom:
tr: Alt:

en: Box
tr: Kutu

en: Box Attributes
tr: Kutu Öznitelikleri

en: Broken pipe!
tr: Kırık boru!

en: Browse
tr: Göz at

en: But this version of Glade is for GTK+ 3 only.
    Make sure you can run this project with Glade 3.8 with no deprecated widgets first.
    %s
tr: Fakat Glade'in bu sürümü yalnızca GTK+ 3 için.
    Önce bu projeyi Glade 3.8 ile artık kullanılmayan parçacıklar olmadan çalıştırabildiğinizden emin olun.
    %s

en: Button
tr: Düğme

en: Button 1 Motion
tr: Düğme 1 Hareketi

en: Button 2 Motion
tr: Düğme 2 Hareketi

en: Button 3 Motion
tr: Düğme 3 Hareketi

en: Button Attributes
tr: Simge Öznitelikleri

en: Button Box
tr: Düğme Kutusu

en: Button Content
tr: Düğme İçeriği

en: Button Motion
tr: Düğme Hareketi

en: Button Orientation:
tr: Düğme Yönlendirmesi:

en: Button Press
tr: Düğme Basılması

en: Button Release
tr: Düğme Basılıp Bırakılması

en: By using GtkBuilder, Glade XML files can be used in numerous programming languages including C, C++, C#, Vala, Java, Perl, Python, and others.
tr: GtkBuilder ile Glade XML dosyaları C, C++, C#, Vala, Java, Perl, Python, vs. gibi bir çok programlama dilinde kullanılabilir.

en: CSS Provider Path
tr: CSS Sağlayıcı Yolu

en: CSS file to use
tr: Kullanılacak CSS dosyası

en: C_lear
tr: Temiz_le

en: C_ontexts:
tr: Ba_ğlamlar:

en: Calendar
tr: Takvim

en: Can resize
tr: Boyutlandırılabilir

en: Cancel
tr: İptal

en: Cannot add a popover to a container.
tr: Bir taşıyıcıya açılan kutucuk eklenemez.

en: Cannot add a toplevel window to a container.
tr: Bir taşıyıcıya en üst düzey pencere eklenemez.

en: Cannot add non scrollable %s widget to a %s directly.
    Add a %s first.
tr: Kaydırılamayan %s parçacığı doğrudan %s'e eklenemez.
    Önce bir %s ekleyin.

en: Canvas
tr: Tuval

en: Caption
tr: Manşet

en: Catalog
tr: Katalog

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Cell Background Color column
tr: Hücre Arkaplan Rengi sütunu

en: Cell Background Color name column
tr: Hücre Arkaplan Rengi adı sütunu

en: Cell Background RGBA column
tr: Hücre Arkaplan RGBA sütunu

en: Cell Renderer
tr: Hüçre Tarayıcısı

en: Cell Spacing:
tr: Hücre Aralığı:

en: Center
tr: Orta

en: Center Child
tr: Merkezi Alt Öge

en: Center on Parent
tr: Üst üzerinde Ortala

en: Change signal handler %s
tr: Sinyal işleyici %s değiştir

en: Character
tr: Karakter

en: Chart
tr: Çizelge

en: Check
tr: Kontrol

en: Check Box
tr: Onay Kutusu

en: Check Button
tr: Seçim Düğmesi

en: Check Menu Item
tr: Seçim Menü Ögesi

en: Check item
tr: Kontrol ögesi

en: Child alignments:
tr: Alt hizalamalar:

en: Children cannot be added to a Recent Chooser Menu.
tr: Alt nesne Son Kullanılan Seçici Menüye eklenemez.

en: Children cannot be added to a separator.
tr: Bir ayraca çocuk eklenemez.

en: Choose %s type objects in this project
tr: Bu projedeki %s türünden nesneleri seçin

en: Choose a %s in this project
tr: Bu proje için bir %s seç

en: Choose a Data Model and define some
    columns in the data store first
tr: Bir Veri Modeli seçin ve önce veri saklama
    için bazı sütunlar tanımlayın

en: Choose a parentless %s in this project
tr: Bu proje içinde üstü olmayan %s seçin

en: Choose a path to load image resources
tr: Resim kaynaklarını yüklemek için bir yol seçin

en: Choose accelerator keys...
tr: Hızlandırıcı tuşları seç...

en: Choose parentless %s type objects in this project
tr: Bu projedeki üstü olmayan %s tipi nesneleri seçin

en: Choose your country
tr: Ülkenizi seçin

en: City:
tr: Şehir:

en: Class
tr: Sınıf

en: Class Field
tr: Sınıf Alanı

en: Class Name:
tr: Sınıf Adı:

en: Clear properties
tr: Özellikleri temizle

en: Click
tr: Tıklama

en: Click on a placeholder to create this class
    (use middle button to create more than one)
tr: Bu sınıfı oluşturmak için alan tutucuya tıklayın
    (birden çok oluşturmak için orta tuşu kullanın)

en: Client side window decorations
tr: İstemci taraflı pencere dekorasyonları

en: Climb Rate column
tr: Tırmanma Hızı sütunu

en: Close
tr: Kapat

en: Close Project
tr: Projeyi Kapat

en: Close _without Saving
tr: _Kaydetmeden Kapat

en: Co_mments for translators:
tr: Ç_eviriciler için açıklama:

en: Collate
tr: Harmanla

en: Color
tr: Renk

en: Color Button
tr: Renk Düğmesi

en: Color Chooser
tr: Renk Seçici

en: Color Chooser Dialog
tr: Renk Seçici Pencere

en: Color Chooser Widget
tr: Renk Seçici Parçacık

en: Color Picker
tr: Renk Seçici

en: Color Selection
tr: Renk Seçimi

en: Color Selection Dialog
tr: Renk Seçim Penceresi

en: Column
tr: Sütun

en: Column Header
tr: Sütun Başlığı

en: Column name
tr: Sütun adı

en: Column type
tr: Sütun türü

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Columns must have a fixed size inside a treeview with fixed height mode set
tr: Treeview içindeki sütunların sabit yükseklik kipi ayarlanmışsa sabit boyutu olmalı

en: Columns:
tr: Sütunlar:

en: Combo
tr: Çoklu

en: Combo Box
tr: Çoklu Kutu

en: Combo Box Attributes
tr: Çoklu Seçim Kutusu Öznitelikleri

en: Combo Box Text
tr: Çoklu Seçim Kutusu Metni

en: Combo Box Text Attributes
tr: Çoklu Seçim Kutusu Öznitelikleri

en: Combo Editor
tr: Çoklu Düzenleyici

en: Combo Renderer
tr: Çoklu Tarayıcı

en: Comment
tr: Açıklama

en: Comment for translators
tr: Çeviriciler için açıklama

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Comments:
tr: Yorumlar:

en: Commercial/Closed software
tr: Sahipli/Kapalı yazılım

en: Common
tr: Ortak

en: Common Properties and Attributes
tr: Sütun Özellikleri ve Öznitelikleri

en: Company
tr: Şirket

en: Composite
tr: Birleşik

en: Composite Widgets
tr: Kompozit Parçacıklar

en: Composite template toplevel:
tr: Birleşik şablon üst düzey:

en: Condensed
tr: Sıkışık

en: Confirm
tr: Onayla

en: Confirmation page
tr: Onay sayfası

en: Connecting to %s
tr: %s'e bağlanılıyor

en: Container
tr: Taşıyıcı

en: Containers
tr: Taşıyıcılar

en: Conte_xt for translation:
tr: Çeviri için _bağlam:

en: Content
tr: İçerik

en: Content page
tr: İçerik sayfası

en: Context
tr: Bağlam

en: Context for translation
tr: Çeviriciler için bağlam

en: Continuous
tr: Sürekli

en: Control
tr: Kontrol

en: Control Key
tr: Kontrol Tuşu

en: Controlled By
tr: Kontrol Eden

en: Controller For
tr: Kontrol Edilme

en: Copies
tr: Nüshalar

en: Copyright
tr: Telif Hakkı

en: Copyright © 2001-2006 Ximian, Inc.
    Copyright © 2001-2006 Joaquin Cuenca Abela, Paolo Borelli, et al.
    Copyright © 2004-2017 Tristan Van Berkom, Juan Pablo Ugarte, et al.
tr: Telif Hakkı © 2001-2006 Ximian, Inc.
    Telif Hakkı © 2001-2006 Joaquin Cuenca Abela, Paolo Borelli, ve diğerleri.
    Telif Hakkı © 2004-2017 Tristan Van Berkom, Juan Pablo Ugarte, ve diğerleri.

en: Copyright:
tr: Telif Hakkı:

en: Could not create a new project.
tr: Yeni bir proje oluşturulamadı.

en: Could not create directory: %s
tr: Dizin oluşturulamadı: %s

en: Could not get the type from "%s"
tr: "%s" tarafından tür alınamadı

en: Could not save file %s. Another project with that path is open.
tr: Dosya %s kaydedilemedi. Bu yol ile başka bir proje açık.

en: Could not save the file %s
tr: Dosya %s kaydedilemedi

en: Could not show link:
tr: Bağlantı gösterilemedi:

en: Couldn't load builder definition: %s
tr: İnşa tanımı yüklenemedi: %s

en: Count:
tr: Sayı:

en: Country:
tr: Ülke:

en: Crea_te
tr: Oluş_tur

en: Create %s
tr: %s Oluştur

en: Create Folder
tr: Klasör Oluştur

en: Create a %s
tr: Bir %s oluştur

en: Create a backup of the last version of the project every time the project is saved
tr: Proje her kaydedildiğinde projenin son sürümünün yedeğini oluştur

en: Create a new project
tr: Yeni bir proje oluştur

en: Create backups
tr: Yedek oluştur

en: Create or edit user interface designs for GTK+ or GNOME applications.
tr: GTK+ ya da GNOME uygulamaları için kullanıcı arayüzü tasarımları oluştur ya da düzenle.

en: Create or open user interface designs for GTK+ applications
tr: GTK+ uygulamaları için kullanıcı arabirim tasarımları oluştur ya da aç

en: Creates dummy widget class to load a template
tr: Bir şablon yüklemek için kukla parçacık sınıfı oluşturur

en: Creating %s for %s of %s
tr: %s için %s / %s oluşturuluyor

en: Credits
tr: Emeği Geçenler

en: Crossfade
tr: Yumuşak geçiş

en: Cu_t
tr: K_es

en: Cursor
tr: İmleç

en: Custom
tr: Özel

en: Custom CSS style provider:
tr: Özel CSS biçem sağlayıcı:

en: Custom Text
tr: Özel Metin

en: Custom Text to display in the property label
tr: Özellik etiketinde gösterilecek Özel Metin

en: Custom Title
tr: Özel Başlık

en: Custom Tooltip
tr: Özel Araç İpucu

en: Custom label and image:
tr: Özel etiket ve resim:

en: Custom text to override the property name
tr: Özellik adının üzerine yazmak için özel metin

en: Custom title
tr: Özel başlık

en: Custom tooltip to override the property description
tr: Özellik tanımlamasının üzerine yazmak için özel araç ipucu

en: Cut %s
tr: %s Kes

en: Data
tr: Veri

en: Data column
tr: Veri sütunu

en: Date Editor
tr: Tarih Düzenleyici

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Define columns for your liststore; giving them meaningful names will help you to retrieve them when setting cell renderer attributes (press the Delete key to remove the selected column)
tr: Liste saklayıcı için sütunları tanımlayın; onlara anlamlı adlar vermek daha sonra hücre tarayıcı özniteliklerini atarken çağırmakta faydalı olacaktır (seçili sütunu silmek için Sil tuşuna basın)

en: Definition
tr: Tanım

en: Delayed
tr: Ertelenmiş

en: Delete
tr: Sil

en: Delete %s
tr: %s Sil

en: Delete %s child from %s
tr: %2$s üzerinden %1$s altını sil

en: Delete All
tr: _Hepsini Sil

en: Delete Event
tr: Olayı Sil

en: Deprecated
tr: Artık Kullanılmayan

en: Deprecation warnings
tr: Artık kullanılmama uyarıları

en: Descending
tr: Azalan

en: Described By
tr: Tanımlayan

en: Description For
tr: Tanımlanan

en: Description List
tr: Tanımlama Listesi

en: Description Term
tr: Tanımlama Terimi

en: Description Value
tr: Tanımlama Değeri

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
tr: Bir nesnenin tanımı, yardımcı teknoloji erişimi için biçimlenmiş

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Design View
tr: Tasarım Görünümü

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Desktop Frame
tr: Masaüstü Çerçevesi

en: Desktop Icon
tr: Masaüstü Simgesi

en: Desktop applications
tr: Masaüstü uygulamaları

en: Detail
tr: Ayrıntı

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: DevHelp search namespace for this widget class
tr: Bu parçacık sınıfı için DevHelp arama ad uzayı

en: Devices
tr: Araçlar

en: Dial
tr: Çevir

en: Dialog
tr: Pencere

en: Dialog Box
tr: Pencere Kutusu

en: Digits
tr: Rakamlar

en: Digits column
tr: Basamaklar sütunu

en: Directory
tr: Dizin

en: Directory Pane
tr: Dizin Paneli

en: Disable Check
tr: Kontrolü Kapat

en: Disable Devhelp integration
tr: Devhelp bütünleşmesini kapat

en: Disabling property %s on widget %s
tr: %s özelliği %s parçacığı üstünde kapatılıyor

en: Discontinuous
tr: Kesintili

en: Discrete
tr: Sınırlı

en: Display
tr: Ekran

en: Display previewer version
tr: Önizleyici sürümünü görüntüle

en: Do you want to reload the project?
tr: Projeyi yeniden yüklemek ister misiniz?

en: Dock
tr: Sabit

en: Document Email
tr: Belge E-postası

en: Document Frame
tr: Belge Çerçevesi

en: Document Presentation
tr: Belge Sunumu

en: Document Spreadsheet
tr: Belge Hesap Tablosu

en: Document Text
tr: Belge Metni

en: Documenters
tr: Belgelendirenler

en: Down
tr: Aşağı

en: Drag %s and Drop to %s
tr: %s'i Sürükle ve %s'e Bırak

en: Drag & Drop
tr: Taşı ve Bırak

en: Drag and Drop
tr: Taşı ve Bırak

en: Drag and Drop Multiple
tr: Çoklu Sürükle ve Bırak

en: Draw frame around entry
tr: Girdi etrafına çerçeve çiz

en: Drawing Area
tr: Çizim Alanı

en: Drop Down Menu
tr: Açılır Menü

en: East
tr: Doğu

en: Edge
tr: Kenar

en: Edit Attributes
tr: Düzenleme Öznitelikleri

en: Edit Image
tr: Resim Düzenle

en: Edit Label
tr: Etiket Düzenle

en: Edit Menu
tr: Menü Düzenle

en: Edit Menu Bar
tr: Menü Çubuğu Düzenle

en: Edit Separately
tr: Ayrı Düzenle

en: Edit Text
tr: Metin Düzenle

en: Edit menu
tr: Menüyü düzenle

en: Edit page
tr: Sayfayı düzenle

en: Edit page:
tr: Sayfa düzenle:

en: Edit project properties
tr: Proje özelliklerini düzenle

en: Edit&#8230;
tr: Düzenle&#8230;

en: Editable column
tr: Düzenlenebilir sütunu

en: Editbar
tr: Düzenleme Çubuğu

en: Editing alignments of %s
tr: %s'in hizalamaları düzenleniyor

en: Editing margins of %s
tr: %s'in kenar boşlukları düzenleniyor

en: Editor Property Type Name
tr: Düzenleyici Özellik Tür Adı

en: Educational
tr: Eğitim

en: Eighth Key
tr: Sekizinci Tuş

en: Either --listen or --filename must be specified.
tr: --listen veya --filename belirtilmelidir.

en: Ellipsize Text:
tr: Metni Elipsleştir

en: Ellipsize column
tr: Sütunu elipsleştir

en: Email
tr: E-posta

en: Email:
tr: E-posta:

en: Embedded
tr: Gömülü

en: Embedded By
tr: Gömen

en: Embedded applications
tr: Gömülü uygulamalar

en: Embeds
tr: Gömülü

en: Emblems
tr: Amblemler

en: Emoticons
tr: Duygu İfadeleri

en: Enabled
tr: Etkin

en: Enabling property %s on widget %s
tr: %s özelliği %s parçacığı üstünde etkinleştiriliyor

en: End
tr: Son

en: End Action
tr: Bitiş Eylemi

en: End Action:
tr: Bitiş Eylemi:

en: Enjoy!
tr: Keyfini çıkarın!

en: Enter Notify
tr: Uyarı Gir

en: Enter a filename or a relative or full path for this source of '%s' (Glade will only ever load them in the runtime from your project directory).
tr: '%s' kaynağı için bir dosya adı, göreceli ya da tam yol girin (Glade yalnızca proje dizininden çalışma zamanı yükleyecektir).

en: Enter a filename, relative path or full path to load the image
tr: Görüntüyü yüklemek için bir dosya adı, göreli yol ya da tam yol girin

en: Enter a list of column types for this data store
tr: Bu veri saklayıcı için sütun türlerinin bir listesini girin

en: Enter a list of values to be applied on each row
tr: Her satır için uygulanacak değerlerin bir listesini girin

en: Entry
tr: Girdi

en: Entry Buffer
tr: Giriş Tamponu

en: Entry Completion
tr: Giriş Tamamlama

en: Entry Completion Editor
tr: Giriş Tamamlama Düzenleyicisi

en: Error
tr: Hata

en: Error autosaving '%s'
tr: '%s' kendiliğinden kaydedilirken hata

en: Error launching previewer: %s
tr: Önizleyici başlatılırken hata oluştu: %s

en: Error opening %s to write private data (%s).
    No private data will be saved in this session
tr: Özel veri yazmak için %s açarken hata (%s).
    Bu oturumda hiçbir özel veri kaydedilmeyecek

en: Error serializing configuration data to save (%s).
    No private data will be saved in this session
tr: Yapılandırma verisi kaydetmek için paketlenirken hata (%s).
    Bu oturumda hiçbir özel veri kaydedilmeyecek

en: Error writing private data to %s (%s).
    No private data will be saved in this session
tr: Özel veri %s (%s) içerisine yazılırken hata.
    Bu oturumda hiçbir özel veri kaydedilmeyecek

en: Error: %s.
tr: Hata: %s.

en: Etched In
tr: İçe Girmiş

en: Etched Out
tr: Dışa Çıkmış

en: Event Box
tr: Olay Kutusu

en: Every day
tr: Her gün

en: Every week
tr: Her hafta

en: Exact Template
tr: Asıl Şablom

en: Excellent!
tr: Harika!

en: Expand
tr: Genişlet

en: Expand all
tr: Tümünü genişlet

en: Expanded
tr: Geniş

en: Expander
tr: Genişletici

en: Expander Column:
tr: Genişletici Sütun:

en: Expanders are not shown
tr: Genişleticiler görüntülenmiyor

en: Exposure
tr: Göster

en: External
tr: Harici

en: Extra Condensed
tr: Çok Sıkışık

en: Extra Expanded
tr: Çok Geniş

en: Extra GTK+ objects
tr: Ek GTK+ nesneleri

en: Extra catalog paths
tr: Fazladan katalog yolları

en: Failed to backup existing file, continue saving?
tr: Mevcut dosyanın yedeklenmesi başarısız oldu, kaydetmeye devam edilsin mi?

en: Failed to create directory %s to save private data.
    No private data will be saved in this session
tr: Özel veri kaydetmek için %s dizini oluşturulamadı.
    Bu oturumda hiçbir özel veri kaydedilmeyecek

en: Failed to launch preview: %s.
tr: Önizleme başlatılamadı: %s.

en: Failed to load %s.
    The following required catalogs are unavailable: %s
tr: %s yüklenemedi.
    Gerekli kataloglar mevcut değil: %s

en: Failed to save %s: %s
tr: %s kaydedilemedi: %s

en: Family column
tr: Aile sütunu

en: Few days a week
tr: Haftada bir kaç gün

en: Fifth Key
tr: Beşinci Tuş

en: Fifth Mouse Button
tr: Beşinci Fare Düğmesi

en: File
tr: Dosya

en: File Chooser
tr: Dosya Seçici

en: File Chooser Attributes
tr: Dosya Seçici Öznitelikleri

en: File Chooser Button
tr: Dosya Seçici Düğmesi

en: File Chooser Dialog
tr: Dosya Seçici Penceresi

en: File Chooser Widget
tr: Dosya Seçici Parçacığı

en: File Filter
tr: Dosya Filtresi

en: File Name
tr: Dosya Adı

en: File name to save a screenshot
tr: Ekran görüntüsünün kaydedileceği dosya adı

en: Fill
tr: Doldur

en: Filler
tr: Doldurucu

en: First Mouse Button
tr: Birinci Fare Düğmesi

en: First add a stock name in the entry below, then add and define sources for that icon in the treeview.
tr: Öncelikle aşağıdaki girişe bir depo adı ekleyin, sonra ağaç görünüm içerisindeki bu simge için kaynakları ekleyin ve tanımlayın.

en: First of all, create a new project
tr: Öncelikle, yeni bir proje oluşturun

en: Fixed
tr: Sabit

en: Flow Box
tr: Akış Kutusu

en: Flow Box Child
tr: Akış Kutusu Alt Ögesi

en: Flows From
tr: Takip

en: Flows To
tr: Takip Edilen

en: Focus Change
tr: Odak Değişimi

en: Follow State column
tr: Durum Takibi sütunu

en: Font Button
tr: Yazıtipi Düğmesi

en: Font Button Attributes
tr: Yazı Tipi Düğmesi Öznitelikleri

en: Font Chooser
tr: Yazıtipi Seçici

en: Font Chooser Attributes
tr: Yazı Tipi Seçici Öznitelikleri

en: Font Chooser Dialog
tr: Yazı Tipi Seçme Penceresi

en: Font Chooser Widget
tr: Yazı Tipi Seçme Parçacığı

en: Font Description column
tr: Yazıtipi Tanımı sütunu

en: Font Selection
tr: Yazıtipi Seçimi

en: Font Selection Dialog
tr: Yazıtipi Seçim Penceresi

en: Font column
tr: Yazıtipi sütunu

en: Footer
tr: Dipnot

en: For short and ambiguous strings: type a word here to differentiate the meaning of this string from the meaning of other occurrences of the same string
tr: Kısa ve belirsiz metinler için: buraya bu metnin başka yerlerde geçen başka anlamlarıyla ayrımını yapabilmek için bir kelime girin

en: Foreground Color Name column
tr: Önalan Rengi Adı sütunu

en: Foreground Color column
tr: Önalan Rengi sütunu

en: Foreground RGBA column
tr: Önalan RGBA sütunu

en: Formatting
tr: Biçimlendirme

en: Fourth Mouse Button
tr: Dördüncü Fare Düğmesi

en: Frame
tr: Çerçeve

en: Free Form
tr: Serbest Biçem

en: Free software
tr: Özgür yazılım

en: From a project relative directory
tr: Projeye göreli bir dizinden

en: From the project directory
tr: Proje dizininden

en: From this directory
tr: Bu dizinden

en: GIcon column
tr: GIcon kolonu

en: GNU All permissive
tr: GNU Tüm izinler

en: GNU GPL version 2
tr: GNU GPL sürüm 2

en: GNU GPL version 3
tr: GNU GPL sürüm 3

en: GNU LGPL version 2.1
tr: GNU LGPL sürüm 2.1

en: GNU LGPL version 3
tr: GNU LGPL sürüm 3

en: GPL 2.0 Only
tr: Yalnızca GPL 2.0

en: GPL 3.0 Only
tr: Yalnızca GPL 3.0

en: GTK+ Unix Print Toplevels
tr: GTK+ Unix Yazdırma Üstdüzeyleri

en: GType of the class
tr: Sınıfın GType'ı

en: GUI designer;user interface;ui builder;
tr: GUI tasarımcısı;GKA tasarımcısı;kullanıcı arayüzü;ui oluşturucu;ka oluşturucu;

en: General
tr: Genel

en: Generate PDF
tr: PDF Oluştur

en: Generate PS
tr: PS Oluştur

en: Generic Name
tr: Genel Ad

en: Generic object
tr: Jenerik nesne

en: Glade Interface Designer
tr: Glade Arayüz Tasarımcısı

en: Glade Preferences
tr: Glade Tercihleri

en: Glade Previewer log
tr: Glade Önizleyici günlüğü

en: Glade Registration & User Survey
tr: Glade Kayıt & Kullanıcı Anketi

en: Glade User Survey
tr: Glade Kullanıcı Anketi

en: Glade User Survey (update)
tr: Glade Kullanıcı Anketi (güncelleme)

en: Glade Widget
tr: Glade Parçacığı

en: Glade debug options
tr: Glade hata ayıklama seçenekleri

en: Glade is a RAD tool to enable quick &amp; easy development of user interfaces for the GTK+ 3 toolkit and the GNOME desktop environment.
tr: Glade, GTK+ 3 araç takımı ve GNOME masaüstü ortamı için hızlı ve kolay kullanıcı arayüzü geliştirmeyi sağlayan bir RAD aracıdır.

en: Glade is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as 
    published by the Free Software Foundation; either version 2 of the 
    License, or (at your option) any later version.
    
    Glade is distributed in the hope that it will be useful
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of 
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the 
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License 
    along with Glade; if not, write to the Free Software 
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, 
    MA 02110-1301, USA.
tr: Glade bir özgür yazılımdır; onu Özgür Yazılım Vakfı tarafından
    yayınlanan GNU Genel Kamu Lisansı; lisansın 2. sürümü ya da
    (tercihen) daha sonraki sürümleri koşulları altında
    yeniden dağıtabilirsiniz.
    
    Glade kullanışlı olması umuduyla fakat HİÇBİR GARANTİSİ olmadan
    dağıtılmaktadır. Hatta SATILABİLİRLİK ya da BİR AMACA UYGUNLUK
    gibi garantiler de içermez.  Daha çok ayrıntı için
    GNU Genel Kamu Lisansı'na bakın.
    
    GNU Genel Kamu Lisansının bir kopyasını Glade ile birlikte almış
    olmalısınız; eğer almadıysanız, Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA
    02110-1301, USA adresine yazın.

en: Glade options
tr: Glade seçenekleri

en: GladeWidgetActionClass structure pointer
tr: GladeWidgetActionClass yapı belirteci

en: Glass Pane
tr: Cam Panel

en: Go to Help -> Registration & User Survey and complete our survey!
tr: Yardım -> Kayıt & Kullanıcı Anketi menüsüne gidip anketimizi tamamlayın!

en: Gravity:
tr: Yerçekimi:

en: Grid
tr: Izgara

en: Grid Attributes
tr: Izgara Öznitelikleri

en: Group
tr: Grup

en: Group Header
tr: Grup Başlığı

en: Grouping
tr: Gruplama

en: Grow Only
tr: Yalnızca Büyü

en: GtkBuilder Files
tr: GtkBuilder Dosyaları

en: HTML Container
tr: HTML Kabı

en: Half
tr: Yarım

en: Handle Box
tr: Tutaç Kutusu

en: Handler
tr: İşleyici

en: Has Entry column
tr: Giriş Var sütunu

en: Has Selection
tr: Seçim Var

en: Have you ever encountered a bug?
tr: Hiç bir hatayla karşılaştınız mı?

en: Have you ever thought about contributing?
tr: Hiç katkı vermeyi düşündünüz mü?

en: Header
tr: Başlık

en: HeaderBar
tr: BaşlıkÇubuğu

en: Headerbar Attributes
tr: Başlık Çubuğu Öznitelikleri

en: Headers are invisible
tr: Başlıklar görünmez

en: Heading
tr: Başlık

en: Height column
tr: Yükseklik sütunu

en: Height property
tr: Yükseklik özelliği

en: Hello, I will show you what's new in Glade
tr: Merhaba, sana Glade’de yeni neler olduğunu göstereceğim

en: Help
tr: Yardım

en: Highlight Origin
tr: Kökeni Vurgula

en: Hint:
tr: İpucu:

en: Holds the name of the packing property to depict special children for this container class
tr: Bu taşıyıcı sınıfı için özel altları tutmak için paketleme özelliğinin adını tutar

en: Homogeneous
tr: Homojen

en: Homogeneous:
tr: Homojen:

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Horizontal Alignment
tr: Yatay Hizalama

en: Horizontal Alignment column
tr: Yatay Hizalama sütunu

en: Horizontal Alignment:
tr: Yatay Hizalama:

en: Horizontal Box
tr: Yatay Kutu

en: Horizontal Button Box
tr: Yatay Düğme Kutusu

en: Horizontal Padding
tr: Yatay Doldurma

en: Horizontal Padding column
tr: Yatay Doldurma sütunu

en: Horizontal Panes
tr: Yatay Paneller

en: Horizontal Scale
tr: Yatay Ölçek

en: Horizontal Scrollbar
tr: Yatay Kaydırma Çubuğu

en: Horizontal Separator
tr: Yatay Ayraç

en: Horizontal and Vertical
tr: Yatay ve Dikey

en: Horizontal:
tr: Yatay:

en: How long have you been programming?
tr: Ne zamandır programlama yapıyorsunuz?

en: How often do you use it?
tr: Ne sıklıkla kullanıyorsunuz?

en: Hyper Modifier
tr: Hiper Değiştirici

en: I am not a programmer
tr: Programlayıcı değilim

en: Icon
tr: Simge

en: Icon Factory
tr: Simge Üretici

en: Icon File
tr: Simge Dosyası

en: Icon Na_mes:
tr: Si_mge Adları:

en: Icon Name
tr: Simge Adı

en: Icon Name column
tr: Simge Adı sütunu

en: Icon Size
tr: Simge Boyutu

en: Icon Sources
tr: Simge Kaynakları

en: Icon View
tr: Simge Görünümü

en: Icon View Attributes
tr: Simge Görünüm Öznitelikleri

en: Icon View Editor
tr: Simge Görünümü Düzenleyici

en: Icon _Name:
tr: Simge İ_smi:

en: Icons only
tr: Yalnızca simge

en: If Valid
tr: Eğer Geçerliyse

en: If not, you can always find it in the Help menu.
tr: İstemiyorsanız bu anketi her zaman Yardım menüsünde bulabilirsiniz.

en: If overlay scrolling is enabled, scrollbars are only added as traditional widgets when a mouse is present
tr: Kaplama ile kaydırma etkinse, kaydırma çubukları yalnızca fare varsa geleneksel parçacıklar olarak eklenir

en: If so, did you file a bug report?
tr: Karşılaştıysanız, bir hata kaydı oluşturdunuz mu?

en: If the property is optional, this is its enabled state
tr: Eğer özellik seçimlikse, bu onun etkin durumudur

en: If you reload it, all unsaved changes could be lost. Reload it anyway?
tr: Eğer yeniden yüklerseniz kaydetmediğiniz tüm değişiklikler kaybolacak. Yine de yeniden yüklensin mi?

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
tr: Eğer kaydederseniz, harici olarak yapılmış tüm değişiklikler kaybolacak. Yine de kaydedilsin mi?

en: Image
tr: Resim

en: Image File Name
tr: Resim Dosyası Adı

en: Image Map
tr: Görüntü Eşlem

en: Image Menu Item
tr: Resim Menü Ögesi

en: Image item
tr: Resim ögesi

en: Image resources are loaded locally:
tr: Yerel olarak yüklenen resim kaynakları:

en: Image:
tr: Görüntü:

en: Immediate
tr: Ani

en: In
tr: İçerde

en: In what field(s) is the software you used Glade to create generally used?
tr: Glade ile oluşturduğunuz yazılım genelde hangi alan(lar)da kullanıldı?

en: In your opinion what is the biggest problem with Glade?
tr: Sizce Glade'in en büyük sorunu nedir?

en: Inconsistent column
tr: Belirsiz sütunu

en: Indentation:
tr: Girintileme:

en: Indicates a subwindow attached to a component but otherwise has no connection in the UI hierarchy to that component
tr: Bir bileşene alt pencerenin eklenmiş olduğunu, ancak başka bir yolla bu bileşene hiçbir UI hiyerarşisi içinde bağlı olmadığını belirtir

en: Indicates an object controlled by one or more target objects
tr: Bir nesnenin bir ya da daha çok hedef nesne tarafından kontrol edildiğini belirtir

en: Indicates an object is a cell in a treetable which is displayed because a cell in the same column is expanded and identifies that cell
tr: Bir nesnenin bir hücrenin aynı sütunda genişletilmesi ve o hücreyi belirtmesi yüzünden gösterilen ağaç tablosu içinde bir hücre olduğunu belirtir

en: Indicates an object is a controller for one or more target objects
tr: Bir nesnenin bir ya da daha çok hedef nesne için kontrol edildiğini belirtir

en: Indicates an object is a label for one or more target objects
tr: Bir nesnenin bir ya da daha çok hedef nesne için etiket olduğunu belirtir

en: Indicates an object is a member of a group of one or more target objects
tr: Bir nesnenin bir ya da daha çok hedef nesne grubunun üyesi olduğunu belirtir

en: Indicates an object is labeled by one or more target objects
tr: Bir nesnenin bir ya da daha çok hedef nesne tarafından etiketlendiğini gösterir

en: Indicates that an object is a parent window of another object
tr: Nesnenin başka bir nesnenin üst penceresi olduğunu belirtir

en: Indicates that an object is a popup for another object
tr: Nesnenin başka bir nesne için açılan pencere olduğunu belirtir

en: Indicates that an object provides descriptive information about another object; more verbose than 'Label For'
tr: Nesnenin başka bir nesne hakkında tanımlayıcı bilgi içerdiğini belirtir; 'Etiketi'nden daha ayrıntılıdır

en: Indicates that another object provides descriptive information about this object; more verbose than 'Labelled By'
tr: Bu nesne hakkında başka bir nesnenin 'Etiketleyen'den daha çok tanımlayıcı bilgi sağladığını belirtir

en: Indicates that the object has content that flows logically from another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
tr: Nesnenin başka bir AtkObject'den sıralı bir yolla (örneğin text-flow) mantıksal olarak takip eden bir içeriğe sahip olduğunu belirtir

en: Indicates that the object has content that flows logically to another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
tr: Sıralı bir şekilde nesnenin başka bir AtkObject tarafından mantıksal olarak takip edilen bir içeriği olduğunu belirtir, (örneğin text-flow)

en: Indicates that the object visually embeds another object's content, i.e. this object's content flows around another's content
tr: Nesnenin sanal olarak başka bir nesnenin içeriğine gömüldüğünü belirtir, örneğin bu nesnenin içeriği başkasının içeriğinin çevresinde akar

en: Indicator Mode:
tr: Gösterge Kipi:

en: Indicator Size column
tr: Belirteç Boyutu sütunu

en: Industrial applications
tr: Endüstriel uygulamalar

en: Info
tr: Bilgi

en: Info Bar
tr: Bilgi Çubuğu

en: Information will be sent to https://people.gnome.org/~jpu
tr: Bilgi şuraya gönderilecek https://people.gnome.org/~jpu

en: Inhibit On-screen Keyboard
tr: Ekran Klavyesini Engelle

en: Initially Complete
tr: Başlangıçta Tamam

en: Input Hints:
tr: Girdi İpuçları:

en: Input Method Window
tr: Giriş Yöntemi Penceresi

en: Insert After
tr: Sonuna Ekle

en: Insert Before
tr: Başına Ekle

en: Insert Child on %s
tr: %s Üzerine Alt Öge Ekle

en: Insert Column
tr: Sütun Ekle

en: Insert Column on %s
tr: %s Üzerine Sütun Ekle

en: Insert Page After
tr: Sayfa Sonrasına Ekle

en: Insert Page Before
tr: Sayfa Önüne Ekle

en: Insert Row
tr: Sütun Ekle

en: Insert Row on %s
tr: %s Üzerine Satır Ekle

en: Insert page on %s
tr: %s Üzerine Sayfa Ekle

en: Insert placeholder to %s
tr: %s için yer tutucu ekle

en: Inside Wrap:
tr: Kaydırma Arasında:

en: Insufficient amount of placeholders in target container
tr: Hedef taşıyıcıda yetersiz miktarda alan tutucu

en: Interactive Intro
tr: Etkileşimli Giriş

en: Interface Designer
tr: Arayüz Tasarımcısı

en: Intermediate
tr: Orta düzey

en: Internal Frame
tr: İç Çerçeve

en: Internal Name
tr: Dahili Ad

en: Internal name
tr: Dahili ad

en: Internal server error
tr: Dahili sunucu hatası

en: International
tr: Uluslararası

en: Intro
tr: Giriş

en: Introduction page
tr: Giriş sayfası

en: Invalid
tr: Geçersiz

en: Inverse of 'Embeds', indicates that this object's content is visually embedded in another object
tr: 'Gömülü'nün tersi, bu nesneninin içeriğinin sanal olarak başka bir nesne içinde gömülü olduğunu belirtir

en: Inverted column
tr: Ters çevrilmiş sütun

en: Italic
tr: Eğik

en: Item Size and Spacing
tr: Madde Boyutu ve Aralaması

en: Item Width:
tr: Öge Genişliği:

en: Items
tr: Ögeler

en: Keep the headerbar height the same as the subtitle changes dynamically.
tr: Altyazı devingen olarak değiştikçe başlık çubuğunun yüksekliğini aynı tut.

en: Key Press
tr: Tuş Basımı

en: Key Release
tr: Tuş Bırakımı

en: Keycode column
tr: Tuş Kodu sütunu

en: LGPL 2.1 Only
tr: Yalnızca LGPL 2.1

en: LGPL 3.0 Only
tr: Yalnızca LGPL 3.0

en: Label
tr: Etiket

en: Label For
tr: Etiketlenme

en: Label Width
tr: Etiket Genişliği

en: Label behaviour
tr: Etiket davranışı

en: Label with optional image
tr: Seçimlik resim ile etiketle

en: Labeled By
tr: Etiketleyen

en: Lack of documentation
tr: Belge eksikliği

en: Lack of official binary releases for other OS (Windows, Mac OS X)
tr: Diğer işletim sistemleri için (Windows, Mac OS X) resmi ikilik çıkmaması

en: Lack of professional support
tr: Profesyonel destek eksikliği

en: Lack of professional training
tr: Profesyonel eğitim eksikliği

en: Lack of publicity/exposure
tr: Reklam/tanıtım eksikliği

en: Landmark
tr: Sınır noktası

en: Language column
tr: Dil sütunu

en: Large Toolbar
tr: Büyük Araç Çubuğu

en: Last Defined
tr: Son Tanımlanma

en: Latest stable from sources
tr: Kaynaktan en son kararlı sürümü

en: Layered Pane
tr: Katmanlı Panel

en: Layout
tr: Düzen

en: Least Recently Used first
tr: En Az Kullanılan başta

en: Leave Notify
tr: Uyarı Bırak

en: Left
tr: Sol

en: Left to Right
tr: Soldan Sağa

en: Left:
tr: Sol:

en: Level Bar
tr: Düzey Çubuğu

en: Level Bar Attributes
tr: Düzey Çubuğu Öznitelikleri

en: Libglade Files
tr: Libglade Dosyaları

en: License
tr: Lisans

en: License Text
tr: Lisans Metni

en: License and Copyright
tr: Lisans ve Telif Hakkı

en: License for this project, it will be added as a document level comment.
tr: Projenin lisansı, belge düzeyinden açıklama metni olarak eklenecek.

en: License:
tr: Lisans:

en: Lines
tr: Satırlar

en: Link
tr: Bağ

en: Link Button
tr: Bağ Düğmesi

en: List
tr: Liste

en: List Box
tr: Liste Kutusu

en: List Box Row
tr: Liste Kutusu Satırı

en: List Item
tr: Liste Ögesi

en: List Store
tr: Liste Saklayıcı

en: List of items:
tr: Öge listesi:

en: List of widgets in this group
tr: Bu gruptaki parçacıkların listesi

en: Listen standard input
tr: Standart girdiyi dinle

en: Load and Save
tr: Yükle ve Kaydet

en: Lock Button
tr: Kilit Düğmesi

en: Lock Key
tr: Kilitleme Tuşu

en: Locking %s by widget %s
tr: %s ögesi %s parçacığı tarafından kilitleniyor

en: Log
tr: Günlük

en: Low
tr: Düşük

en: Lower:
tr: Alt:

en: Lowercase
tr: Küçük harf

en: MIME Types
tr: MIME Türleri

en: Margins
tr: Kenar boşlukları

en: Markup column
tr: Makyaj sütunu

en: Marquee
tr: Afiş

en: Master
tr: Ana

en: Math
tr: Matematik

en: Mathematical fraction
tr: Matematiksel kesir

en: Maximum width in characters
tr: Karakter olarak azami genişlik

en: Maximum:
tr: Azami:

en: Medical
tr: Sağlık

en: Member Of
tr: Üyesi

en: Menu
tr: Menü

en: Menu Attributes
tr: Menü Öznitelikleri

en: Menu Bar
tr: Menü Çubuğu

en: Menu Button
tr: Menü Düğmesi

en: Menu Item
tr: Menü Ögesi

en: Menu Shell
tr: Menü Kabuğu

en: Menu Tool Button
tr: Menü Araç Düğmesi

en: Message Dialog
tr: İleti Penceresi

en: Message Dialog Attributes
tr: İleti Penceresi Öznitelikleri

en: Meta Modifier
tr: Meta Değiştirici

en: Middle
tr: Orta

en: Mime Types
tr: Mime Türleri

en: Minimum
tr: Asgari

en: Minimum:
tr: Asgari:

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Missing Image
tr: Eksik Resim

en: Model Button
tr: Model Düğmesi

en: Model Button Attributes
tr: Model Düğmesi Öznitelikleri

en: Model column
tr: Model sütunu

en: Most Recently Used first
tr: En Yakında Kullanılan ilk

en: Mouse
tr: Fare

en: Move Over Down
tr: Aşağı Taşı

en: Move Over Down-Up
tr: Aşağı-Yukarı Taşı

en: Move Over Left
tr: Sola Taşı

en: Move Over Left-Right
tr: Sol-Sağ Taşı

en: Move Over Right
tr: Sağa Taşı

en: Move Over Right-Left
tr: Sağ-Sol Taşı

en: Move Over Up
tr: Üste Taşı

en: Move Over Up-Down
tr: Yukarı-Aşağı Taşı

en: Move Under Down
tr: Aşağı Taşı

en: Move Under Left
tr: Sol Aşağı Taşı

en: Move Under Right
tr: Sağ Aşağı Taşı

en: Move Under Up
tr: Aşağı Yukarı Taşı

en: Multiple
tr: Çoklu

en: Name
tr: Ad

en: Name and Email fields are required
tr: Ad ve E-posta alanları gereklidir

en: Name of the class
tr: Sınıf adı

en: Name of the file to preview
tr: Önizlemesi yapılacak dosyanın adı

en: Name of the toplevel to preview
tr: Önizlemesi yapılacak üst düzeyin adı

en: Name:
tr: Ad:

en: Named Icon Chooser
tr: Adlandırılmış Simge Seçici

en: Natural
tr: Doğal

en: Never
tr: Asla

en: Never wrap
tr: Hiçbir zaman kaydırma

en: New Size Group
tr: Yeni Boyut Grubu

en: New Tab
tr: Yeni Sekme

en: New Window
tr: Yeni Pencere

en: No
tr: Hayır

en: No Spellcheck
tr: Yazım Denetimi Yok

en: No open projects to save
tr: Kaydedilecek açık bir proje yok

en: No widget on the clipboard
tr: Panoda parçacık yok

en: No widget selected.
tr: Hiçbir parçacık seçilmemiş.

en: Node Child Of
tr: Düğüm Alt Düğüm

en: Non-GTK+ widgets and objects
tr: GTK+ olmayan parçacıklar ve nesneler

en: None
tr: Hiçbiri

en: None - distributed internally
tr: Hiçbiri - dahili dağıtım

en: Normal item
tr: Normal öge

en: North
tr: Kuzey

en: North East
tr: Kuzey Doğu

en: North West
tr: Kuzey Batı

en: Notebook
tr: Not Defteri

en: Notebook Attributes
tr: Not Defteri Öznitelikleri

en: Notification
tr: Uyarı

en: Number
tr: Sayı

en: Number Up
tr: Numara Yukarı

en: Number Up Layout
tr: Yerleşim Numarası Yukarı

en: Number of Pages
tr: Sayfa Sayısı

en: Number of items
tr: Öge sayısı

en: Number of pages
tr: Sayfa sayısı

en: Number of pages in this assistant
tr: Bu yardımcıdaki sayfaların sayısı

en: Number of submenus
tr: Alt menülerin sayısı

en: OK
tr: Tamam

en: OK, now add a GtkWindow using the new widget chooser or by double clicking on the workspace
tr: Tamam, şimdi yeni parçacık seçiciyi kullanarak veya çalışma alanına çift tıklayarak bir GtkWindow ekleyin

en: OK, now that we are done with the overview, let's start with the new workflow
tr: Tamam, şimdi genel görünüm bittiğine göre, hadi yeni iş akışıyla başlayalım

en: O_bjects:
tr: _Nesneler:

en: Object
tr: Nesne

en: Object %s has unrecognized type %s
tr: %s nesnesi tanınmayan %s türünde

en: Object %s is a class template but this is not supported in gtk+ %d.%d
tr: %s nesnesi bir sınıf şablonu ama bu gtk+ %d.%d ile desteklenmiyor

en: Object %s not found in UI definition.
tr: Nesne %s UI tanımında bulunamadı.

en: Object has unrecognized type %s
tr: Nesnenin tanımlanmayan %s türü var

en: Object instance's name formatted for assistive technology access
tr: Nesne görünümü'nün adı yardımcı teknoloji erişimi için biçimlendirildi

en: Object is not previewable.
tr: Nesne önizlenebilir değil.

en: Objects
tr: Nesneler

en: Objects:
tr: Nesneler:

en: Oblique
tr: Dik

en: Off
tr: Kapalı

en: Offscreen
tr: Ekran dışı

en: Offscreen Window
tr: Ekrandışı Pencere

en: Ok
tr: Tamam

en: Ok, Cancel
tr: Tamam, İptal

en: On
tr: Açık

en: On what operating systems?
tr: Hangi işletim sistemi üzerinde?

en: Once a month
tr: Ayda bir

en: Only one widget can be pasted at a time to this container
tr: Bu taşıyıcıya yalnızca bir parçacık aynı anda yapıştırılabilir

en: Oops! Email address is already in use!
    To update information you need to provide the token that was sent to your inbox.
tr: Oops!E-posta adresi zaten kullanımda!
    Bilgi güncellemek için mail kutunuza gönderilen jetonu temin etmelisiniz.

en: Oops! Error accessing DB: %s
tr: Oops! DB'ye erişimde hata: %s

en: Oops! Error saving survey data: %s
tr: Oops! Anket verisi kaydedilirken hata: %s

en: Oops! Error saving user information: %s
tr: Oops! Kullanıcı bilgisi kaydedilirken hata: %s

en: Open
tr: Açık

en: Open Glade Users Website
tr: Glade Kullanıcı web sitesini aç

en: Open a project
tr: Bir proje aç

en: Open source software
tr: Açık kaynak yazılım

en: OpenGL Area
tr: OpenGL Alanı

en: Open…
tr: Aç...

en: Option Pane
tr: Seçenek Paneli

en: Ordering children of %s
tr: %s altları sıralanıyor

en: Organization
tr: Kuruluş

en: Orientation column
tr: Yönetim sütunu

en: Other
tr: Diğer

en: Out
tr: Dışarı

en: Output version information and exit
tr: Sürüm bilgilerini yaz ve çık

en: Overlay
tr: Kaplama

en: Packing
tr: Paketleme

en: Padding
tr: Doldurma

en: Page
tr: Sayfa

en: Page Set
tr: Sayfa Kümesi

en: Page Setup Dialog
tr: Sayfa Ayarı Penceresi

en: Page Tab
tr: Sayfa Sekmesi

en: Page Tab List
tr: Sayfa Sekmesi Listesi

en: Page Type
tr: Sayfa Türü

en: Paned
tr: Panelli

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Parent
tr: Üst

en: Parent Window Of
tr: Üst Penceresi

en: Password
tr: Parola

en: Password Text
tr: Parola Metni

en: Paste %s
tr: %s Yapıştır

en: Path
tr: Yol

en: Path to load images and resources in Glade's runtime
tr: Glade çalışma zamanında resimlerin ve kaynakların yükleneceği yol

en: Path to use as the custom CSS provider for this project.
tr: Bu proje için özel CSS sağlayıcı olarak kullanılacak yol.

en: Patterns
tr: Desenler

en: Personal
tr: Kişisel

en: Phone
tr: Telefon

en: Pin Code
tr: Pin Kodu

en: Pixbuf Expander Closed column
tr: Pixbuf Genişletici Kapalı sütunu

en: Pixbuf Expander Open column
tr: Pixbuf Genişletici Açık sütunu

en: Pixbuf Renderer
tr: Pixbuf Tarayıcı

en: Pixbuf column
tr: Pixbuf sütunu

en: Placeholder text
tr: Yer tutucu metin

en: Places
tr: Yerler

en: Placing %s inside %s
tr: %s, %s içine yerleştiriliyor

en: Pointer Mode
tr: Belirteç Kipi

en: Pointer Motion
tr: Belirteç Hareketi

en: Pointer Motion Hint
tr: Belirteç Hareket İpucu

en: Policy:
tr: İlke

en: Popover
tr: Açılan Kutucuk

en: Popover Attributes
tr: Açılan Kutucuk Öznitelikleri

en: Popover Menu
tr: Açılan Kutucuk Menüsü

en: Populate for touch
tr: Dokunmaya göre doldur

en: Popup
tr: Belirene

en: Popup For
tr: Açılan Pencere

en: Popup Menu
tr: Beliren Menü

en: Position
tr: Pozisyon

en: Position:
tr: Konum:

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Press
tr: Basma

en: Preview
tr: Önizleme

en: Preview snapshot
tr: Ön izleme Enstantanesi

en: Primary Icon
tr: Birincil Simge

en: Primary Icon Activatable
tr: Birincil Simge Etkinleştirilebilir

en: Primary Icon Name
tr: Birincil Simge Adı

en: Primary Icon Pixbuf
tr: Birincil Simge Pixbuf'ı

en: Primary Icon Sensitive
tr: Birincil Simge Duyarlı

en: Primary Icon Tooltip Markup
tr: Birincil Simge Balonu Makyajı

en: Primary Icon Tooltip Text
tr: Birincil Simge Balonu Metni

en: Primary Stock Icon
tr: Birincil Depo Simgesi

en: Primary Text:
tr: Birincil Metin:

en: Print Dialog
tr: Yazdırma Penceresi

en: Print handlers signature on invocation
tr: Yürütmede işleyicinin imzasını yazdır

en: Priority information for the property editor to act on
tr: Eylemde bulunulacak özellik düzenleyicisi için öncelik bilgisi

en: Privacy Note:
tr: Gizlilik Notu:

en: Program Attributes
tr: Program Öznitelikleri

en: Progress
tr: İlerleme

en: Progress Bar
tr: İlerleme Çubuğu

en: Progress Bar Attributes
tr: İlerleme Çubuğu Öznitelikleri

en: Progress Fraction
tr: İlerleme Parçası

en: Progress Pulse Step
tr: İlerleme Darbe Adımı

en: Progress Renderer
tr: İlerleme Tarayıcı

en: Progress bar
tr: İlerleme Çubuğu

en: Project
tr: Proje

en: Project "%s" has deprecated widgets and/or version mismatches.
tr: "%s" projesi, kullanılmayan parçacıklar ve/veya sürüm uyumsuzlukları içeriyor.

en: Project "%s" has errors. Save anyway?
tr: "%s" projesinde hatalar mevcut. Yine de kaydedilsin mi ?

en: Project %s has no deprecated widgets or version mismatches.
tr: Proje %s hiçbir kullanılmayan parçacık ya da sürüm uyumsuzluğu içermiyor.

en: Project %s is still loading.
tr: %s projesi hala yükleniyor.

en: Project '%s' saved
tr: Proje '%s' kaydedildi

en: Project switcher
tr: Proje değiştirici

en: Prompt the user at save time if the project
    contains any unrecognized types
tr: Proje tanımlanamayan türler içeriyorsa
    kaydederken kullanıcıya sor

en: Prompt the user at save time if the project uses any widgets,
    properties or signals which are deprecated
tr: Proje artık kullanılmayan herhangi bir parçacık, özellik ya da sinyal
    kullanıyorsa kaydederken kullanıcıya sor

en: Prompt the user at save time if the project uses any widgets, properties
    or signals which are not available in the project's target version
tr: Proje, projenin hedef sürümünde kullanılabilir olmayan bir parçacık,
    özellik ya da sinyal kullanıyorsa kullanıcıya kaydederken sor

en: Properties
tr: Özellikler

en: Properties and Attributes
tr: Özellikler ve Öznitelikler

en: Property
tr: Özellik

en: Property Change
tr: Özellik Değişimi

en: Property Class
tr: Özellik Sınıfı

en: Property Name
tr: Özellik Adı

en: Property _Description:
tr: Özellik _Açıklaması:

en: Property has versioning problems:
tr: Özelliğin sürümleme problemleri var:

en: Proximity  Out
tr: Yakınlık Dışarı

en: Proximity In
tr: Yakınlık İçeri

en: Pulse column
tr: Darbe sütunu

en: Push Button
tr: İtme Düğmesi

en: Query
tr: Sorgu

en: Question
tr: Soru

en: Queue
tr: Sıra

en: Quite easy! Isn't it?
tr: Epey kolay! Değil mi?

en: Radio
tr: Radyo

en: Radio Action
tr: Radyo Eylemi

en: Radio Button
tr: Radyo Düğmesi

en: Radio Menu Item
tr: Radyo Menü Ögesi

en: Radio Tool Button
tr: Radyo Araç Düğmesi

en: Radio column
tr: Radyo sütunu

en: Radio item
tr: Radyo ögesi

en: Radio proxies
tr: Radyo vekilleri

en: Range
tr: Aralık

en: Rating
tr: Derecelendirme

en: Read Only
tr: Salt Okunur

en: Read _documentation
tr: _Belgelendirme oku

en: Read documentation
tr: Belgelendirmeyi oku

en: Reason
tr: Neden

en: Receiving data from %s
tr: %s'den veriler alınıyor

en: Recent
tr: Son Kullanılan

en: Recent Action
tr: Son Kullanılan Eylem

en: Recent Chooser
tr: Son Kullanılan Seçici

en: Recent Chooser Attributes
tr: Son Kullanılan Seçici Öznitelikleri

en: Recent Chooser Dialog
tr: Son Kullanılan Seçici Penceresi

en: Recent Chooser Menu
tr: Son Kullanılan Seçici Menüsü

en: Recent Filter
tr: Son Kullanılan Filtresi

en: Recent Manager
tr: Son Kullanılan Yöneticisi

en: Recent Menu
tr: Son Kullanılan Menüsü

en: Redo
tr: Yinele

en: Redo: %s
tr: Yeniden yap: %s

en: Redundant Object
tr: Yedek Nesne

en: Registration & User Survey
tr: Kayıt &Kullanıcı Anketi

en: Reject
tr: Reddet

en: Related Action
tr: İlgili Eylem

en: Release
tr: Bırakma

en: Release Modifier
tr: Bırakma Değiştirici

en: Remove %s
tr: %s Sil

en: Remove Column
tr: Sütun Sil

en: Remove Column on %s
tr: %s üzerindeki sütunu sil

en: Remove Page
tr: Sayfa Sil

en: Remove Parent
tr: Üst Sil

en: Remove Row
tr: Satır Sil

en: Remove Row on %s
tr: %s Üzerinden Satır Sil

en: Remove Slot
tr: Slot Sil

en: Remove multiple
tr: Çoklu sil

en: Remove page from %s
tr: %s üzerinden sayfa sil

en: Remove placeholder from %s
tr: %s üzerinde buluna yer tutucuyu sil

en: Remove signal handler %s
tr: Sinyal işleyici %s sil

en: Remove the selected catalog search path
tr: Seçili katalog arama yolunu kaldır

en: Removing parent of %s
tr: %s üstü siliniyor

en: Renaming %s to %s
tr: %s, %s olarak yeniden adlandırılıyor

en: Reorder %s's children
tr: %s altlarını yeniden sırala

en: Reserve space for subtitle
tr: Altyazı için yedek alan

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset Widget Properties
tr: Parçacık Özelliklerini Sıfırla

en: Resource Name
tr: Kaynak Adı

en: Resource Path
tr: Kaynak Yolu

en: Response ID
tr: Yanıt ID'si

en: Retrieve %s from model (type %s)
tr: Modelden %s çağır (tür %s)

en: Revealer
tr: Gösterici

en: Reverse
tr: Tersine çevir

en: Right
tr: Sağ

en: Right to Left
tr: Sağdan Sola

en: Right:
tr: Sağ:

en: Rise column
tr: Artış sütunu

en: Role
tr: Rol

en: Root Pane
tr: Kök Paneli

en: Row Header
tr: Satır Başlığı

en: Rows
tr: Satırlar

en: Ruler
tr: Cetvel

en: Run Cleanup
tr: Temizliği Çalıştır

en: Run First
tr: İlk Çalıştır

en: Run Last
tr: Son Çalıştır

en: Save
tr: Kaydet

en: Save As…
tr: Farklı Kaydet...

en: Save changes to project "%s" before closing?
tr: Kapatmadan önce "%s" projesindeki değişiklikler kaydedilsin mi?

en: Save the current project
tr: Mevcut projeyi kaydet

en: Save the current project with a different name
tr: Mevcut projeyi farklı bir ad ile kaydet

en: Save…
tr: Kaydet...

en: Scale
tr: Ölçek

en: Scale Attributes
tr: Ölçekleme Öznitelikleri

en: Scale Button
tr: Ölçek Düğmesi

en: Scale Button Attributes
tr: Ölçekleme Düğmesi Öznitelikleri

en: Scale column
tr: Ölçek sütunu

en: Scale is configured to not draw the value
tr: Ölçek değeri çizmemek üzere yapılandırılmış

en: Scale orientation:
tr: Ölçekleme yönlendirme:

en: Scientific
tr: Bilimsel

en: Scroll
tr: Kaydırma

en: Scroll Bar
tr: Kaydırma Çubuğu

en: Scroll pane
tr: Kaydırma Paneli

en: Scrollbar
tr: Kaydırma Çubuğu

en: Scrollbar Attributes
tr: Kaydırma Çubuğu Öznitelikleri

en: Scrollbar Policy:
tr: Kaydırma Çubuğu Politikası:

en: Scrolled Window
tr: Kaydırılan Pencere

en: Scrolled Window Attributes
tr: Kaydırılan Pencere Öznitelikleri

en: Scrolling Attributes
tr: Kaydırma Öznitelikleri

en: Search Bar
tr: Arama Çubuğu

en: Search Column:
tr: Arama Sütunu:

en: Search Entry
tr: Arama Girdisi

en: Search bar is already full
tr: Arama çubuğu zaten dolu

en: Search is disabled
tr: Arama kapalı

en: Second Mouse Button
tr: İkinci Fare Düğmesi

en: Secondary Icon
tr: İkincil Simge

en: Secondary Icon Activatable
tr: İkincil Simge Etkinleştirilebilir

en: Secondary Icon Name
tr: İkincil Simge Adı

en: Secondary Icon Pixbuf
tr: İkincil Simge Pixbuf'ı

en: Secondary Icon Sensitive
tr: İkincil Simge Duyarlı

en: Secondary Icon Tooltip Markup
tr: İkincil Simge Balonu Makyajı

en: Secondary Icon Tooltip Text
tr: İkincil Simge Balonu Metni

en: Secondary Stock Icon
tr: İkincil Depo Simgesi

en: Secondary Text:
tr: İkincil Metin:

en: Section
tr: Bölüm

en: Select Fields
tr: Alanları Seç

en: Select Folder
tr: Klasör Seç

en: Select Named Icon
tr: Adlandırılmış Simgeyi Seç

en: Select a CSS to use as custom style provider
tr: Özel biçem sağlayıcı olarak kullanılacak bir CSS seçin

en: Select a catalog search path
tr: Katalog arama yolu seçin

en: Select a color
tr: Bir renk seç

en: Select a file from the project resource directory
tr: Proje kaynak dizininden bir dosya seçin

en: Select a font
tr: Yazıtipi seç

en: Select an object to pass to the handler
tr: İşleyiciye geçirilecek bir nesne seçin

en: Select the properties that you want to reset to their default values
tr: Öntanımlı değerlere sıfırlamak istediğiniz özellikleri seçin

en: Semi Condensed
tr: Yarı Sıkışık

en: Semi Expanded
tr: Yarı Geniş

en: Sending data to %s
tr: Veriler %s'e gönderiliyor

en: Sensitive
tr: Duyarlı

en: Sensitive column
tr: Duyarlı sütunu

en: Separator
tr: Ayraç

en: Separator Menu Item
tr: Ayraç Menü Ögesi

en: Separator Tool Item
tr: Ayraç Araç Ögesi

en: Separator item
tr: Ayraç ögesi

en: Set default value
tr: Öntanımlı değer ata

en: Set the currently active page to edit, this property will not be saved
tr: Mevcut etkin sayfayı düzenlemek için ayarlayın, bu özellik kaydedilmeyecek

en: Set the currently active submenu to edit, this property will not be saved
tr: Mevcut etkin alt menüyü düzenlemek için ayarlayın, bu özellik kaydedilmeyecek

en: Set the description of the Activate atk action
tr: Aktifleştirme atk eyleminin tanımını ayala

en: Set the description of the Click atk action
tr: Tıklama atk eyleminin tanımını ayala

en: Set the description of the Press atk action
tr: Basma atk eyleminin tanımını ayala

en: Set the description of the Release atk action
tr: Bırakma atk eyleminin tanımını ayala

en: Set the icon size for this source of '%s'
tr: Bu '%s' kaynağı içn simge boyutu atayın

en: Set the state for this source of '%s'
tr: Bu '%s' kaynağı için durum atayın

en: Set the text direction for this source of '%s'
tr: Bu '%s' kaynağı için metin yönünü atayın

en: Set whether you want to specify a state for this source of '%s'
tr: Bu '%s' kaynağı için bir durum belirtmek isteyip istemediğinizi atayın

en: Set whether you want to specify a text direction for this source of '%s'
tr: Bu '%s' kaynağı için metin yönü belirtmek isteyip istemediğinizi atayın

en: Set whether you want to specify an icon size for this source of '%s'
tr: Bu '%s' kaynağı için bir simge boyutu belirtmek isteyip istemediğinizi atayın

en: Setting %s of %s
tr: Atamalar %s / %s

en: Setting %s of %s to %s
tr: Atamalar %s / %s atanılan %s

en: Setting %s to have a start action
tr: %s bir başlama eylemine sahip olması için ayarlanıyor

en: Setting %s to have an end action
tr: %s bir bitiş eylemine sahip olması için ayarlanıyor

en: Setting %s to not have a start action
tr: %s bir başlama eylemine sahip olmaması için ayarlanıyor

en: Setting %s to not have an end action
tr: %s bir bitiş eylemine sahip olmaması için ayarlanıyor

en: Setting %s to not show window controls
tr: %s pencere kontrollerini göstermemek üzere ayarlanıyor

en: Setting %s to not use a center child
tr: %s merkezi alt kullanmayacak şekilde ayarlanıyor

en: Setting %s to not use tooltip markup
tr: Araç ipucu biçimlemesi kullanmamak için %s ayarlanıyor

en: Setting %s to show window controls
tr: %s pencere kontrollerini göstermek üzere ayarlanıyor

en: Setting %s to use a Pango markup string
tr: %s Pango biçim metni kullanacak şekilde ayarlanıyor

en: Setting %s to use a center child
tr: %s merkezi alt kullanacak şekilde ayarlanıyor

en: Setting %s to use a custom child
tr: %s bir özel alt kullanması için atanması

en: Setting %s to use a custom label widget
tr: %s özel etiket parçacığı kullanması için atanması

en: Setting %s to use a custom title
tr: %s özel başlık kullanmak üzere ayarlanıyor

en: Setting %s to use a custom titlebar
tr: Özel başlık çubuğu kullanmak için %s ayarlanıyor

en: Setting %s to use a custom tooltip
tr: Özel araç ipucu kullanmak için %s ayarlanıyor

en: Setting %s to use a label and image
tr: %s bir etiket ve resim kullanması için atanması

en: Setting %s to use a logo icon
tr: %s logo simgesi kullanacak şekilde ayarlanıyor

en: Setting %s to use a named icon
tr: Adlandırılmış simge kullanmak için %s ayarlanıyor

en: Setting %s to use a pattern string
tr: %s bir doku dizgisi kullanması için atanması

en: Setting %s to use a primary icon from filename
tr: %s dosya adından bir birincil simge kullanması için atanması

en: Setting %s to use a primary icon from stock
tr: %s depodan bir birincil simge kullanması için atanması

en: Setting %s to use a primary icon from the icon theme
tr: %s simge temasından bir birincil simge kullanması için atanması

en: Setting %s to use a resource name
tr: %s kaynak adı kullanacak şekilde ayarlanıyor

en: Setting %s to use a secondary icon from filename
tr: %s dosya adından bir ikincil simge kullanması için atanması

en: Setting %s to use a secondary icon from stock
tr: %s depodan bir ikincil simge kullanması için atanması

en: Setting %s to use a secondary icon from the icon theme
tr: %s simge temasından bir ikincil simge kullanması için atanması

en: Setting %s to use a single line
tr: %s tek satır kullanması için atanması

en: Setting %s to use a stock button
tr: %s bir depo düğmesi kullanması için atanması

en: Setting %s to use a stock item
tr: %s'in depo ögesi kullanması için atanması

en: Setting %s to use a system provided titlebar
tr: Sistemce sağlanan bir başlık çubuğu kullanmak için %s ayarlanıyor

en: Setting %s to use an attribute list
tr: %s bir öznitelik listesi kullanması için atanması

en: Setting %s to use an external buffer
tr: %s harici tampon kullanacak şekilde ayarlanıyor

en: Setting %s to use an icon file
tr: Simge dosyası kullanmak için %s ayarlanıyor

en: Setting %s to use an image from filename
tr: %s dosya adından bir resim kullanması için atanması

en: Setting %s to use an image from stock
tr: %s depodan bir resim kullanması için atanması

en: Setting %s to use an image from the icon theme
tr: %s simge temasından bir resim kullanması için atanması

en: Setting %s to use logo file
tr: %s logo dosyası kullanılacak şekilde ayarlanıyor

en: Setting %s to use normal line wrapping
tr: %s normal satır bölme kullanması için atanması

en: Setting %s to use specific Pango word wrapping
tr: %s özel Pango kelime kaydırma kullanacak şekilde ayarlanıyor

en: Setting %s to use standard configuration
tr: %s standart yapılanma kullanması için atanması

en: Setting %s to use standard label text
tr: %s standart etiket metni kullanması için atanması

en: Setting %s to use static text
tr: %s statik metin kullanacak şekilde ayarlanıyor

en: Setting %s to use the %s property as an attribute
tr: %s bir öznitelik olarak %s özelliğini kullanması için atanması

en: Setting %s to use the %s property directly
tr: %s doğrudan %s özelliğini kullanması için atanması

en: Setting %s to use the standard title
tr: %s standart başlık kullanmak üzere ayarlanıyor

en: Setting %s to use tooltip markup
tr: Araç ipucu işareti biçimleme kullanmak için %s ayarlanıyor

en: Setting License type of %s
tr: Lisans türü %s ayarlanıyor

en: Setting columns on %s
tr: %s üzerindeki ayarlar sütunları

en: Setting i18n metadata
tr: i18n öz bilgisi atanıyor

en: Setting multiple properties
tr: Çoklü özellikler atanıyor

en: Setting object type on %s to %s
tr: %s üzerindeki nesne türü %s olarak atanıyor

en: Setting primary icon of %s to not use tooltip markup
tr: %s'in birincil simgesi araç ipucu işareti kullanmayacek şekilde ayarlanıyor

en: Setting primary icon of %s to use tooltip markup
tr: %s'in birincil simgesinin araç ipucu işareti kullanması ayarlanıyor

en: Setting project's %s property
tr: Projenin '%s' özelliği ayarlanıyor

en: Setting resource path to '%s'
tr: Kaynak yolu '%s' olarak ayarlanıyor

en: Setting secondary icon of %s to not use tooltip markup
tr: %s'in ikincil simgesi araç ipucu işareti kullanmayacek şekilde ayarlanıyor

en: Setting secondary icon of %s to use tooltip markup
tr: %s'in ikincil simgesinin araç ipucu işareti kullanması ayarlanıyor

en: Setting target version of '%s' to %d.%d
tr: '%s'in hedef sürümü %d olarak ayarlanıyor. %d

en: Setting translation domain to '%s'
tr: Çeviri alanı '%s' olarak ayarlanıyor

en: Setting widget '%s' as template
tr: Parçacık '%s' şablon olarak ayarlanıyor

en: Setup Text Attributes
tr: Metin Özniteliklerini Ayarla

en: Seventh Key
tr: Yedinci Tuş

en: Shift Key
tr: Shift Tuşu

en: Show Border
tr: Sınırı Göster

en: Show Class Field
tr: Sınıf Alanını GÖster

en: Show Glade debug options
tr: Glade hata ayıklama seçeneklerini göster

en: Show info
tr: Bilgi göster

en: Show warnings when saving
tr: Kaydederken uyarıları göster

en: Show window controls
tr: Pencere kontrollerini göster

en: Shrink
tr: Daralt

en: Signal
tr: Sinyal

en: Signal has versioning problems:
tr: Sinyalin sürümleme problemleri var:

en: Single
tr: Tek

en: Single Click Activate
tr: Tek Tıkla Etkinleştir

en: Single Paragraph Mode column
tr: Tek Paragraf Kipi sütunu

en: Sixth Key
tr: Altıncı Tuş

en: Size
tr: Boyut

en: Size Group
tr: Boyut Grubu

en: Size column
tr: Boyut sütunu

en: Slide Down
tr: Aşağı Kaydır

en: Slide Left
tr: Sola Kaydır

en: Slide Left-Right
tr: Sola-Sağa Kaydır

en: Slide Right
tr: Sağa Kaydır

en: Slide Up
tr: Yukarı Kaydır

en: Slide Up-Down
tr: Yukarı-Aşağı Kaydır

en: Slider
tr: Kaydırıcı

en: Small Capitals
tr: Küçük İlk Harfler

en: Small Toolbar
tr: Küçük Araç Çubuğu

en: Smooth scroll
tr: Yumuşak kaydırma

en: Some properties have versioning problems:
tr: Bazı özelliklerim sürümleme problemleri var:

en: Some signals have versioning problems:
tr: Bazı sinyallerin sürümleme problemi var:

en: Sorry, automatic subscription to Glade Users mailing list failed
tr: Üzgünüm, Glade Kullanıcı e-posta listesine kendiliğinden kayıt başarısız oldu

en: South
tr: Güney

en: South East
tr: Güney Doğu

en: South West
tr: Güney Batı

en: Spacing
tr: Aralık

en: Spacing:
tr: Aralama:

en: Special Child Type
tr: Özel Alt Türü

en: Specially because there are %d objects that can not be build with types
tr: Özellikle tiplerle oluşturulamayacak %d nesne olduğundan

en: Specially because there is an object that can not be build with type
tr: Özellikle tipte oluşturulamayacak bir nesne olduğundan

en: Specify the actual editor property type name to use for this shell
tr: Bu kabuk için kullanılacak asıl düzenleyici özellik tür adını belirt

en: Spellcheck
tr: Yazım Denetimi

en: Spin
tr: Çevirme

en: Spin Button
tr: Çevirme Düğmesi

en: Spin Button Attributes
tr: Döndürme Düğmesi Öznitelikleri

en: Spin Renderer
tr: Çevirici Tarayıcı

en: Spinner
tr: Döndürücü

en: Spinner Renderer
tr: Çevirici Gerçekleyici

en: Splash Screen
tr: Açılış Ekranı

en: Split Pane
tr: Ayrık Panel

en: Spread
tr: Yay

en: Stack
tr: Yığın

en: Stack Attributes
tr: Yığın Öznitelikleri

en: Stack Sidebar
tr: Yığın Kenar Çubuğu

en: Stack Switcher
tr: Yığın Değiştirici

en: Stack Switcher Attributes
tr: Yığın Değiştirici Öznitelikleri

en: Start
tr: Başlat

en: Start Action
tr: Başlama Eylemi

en: Start Action:
tr: Başlama Eylemi:

en: Start/resume interactive UI introduction
tr: Etkileşimli kullanıcı arayüzü tanıtımını başlatın/devam ettirin

en: Static
tr: Sabit

en: Status
tr: Durum

en: Status Bar
tr: Durum Çubuğu

en: Status Icon
tr: Durum Simgesi

en: Stepper Sensitivity
tr: Adım Hassaslığı

en: Stock
tr: Depo

en: Stock Button
tr: Depo Düğmesi

en: Stock Detail column
tr: Depo Ayrıntısı sütunu

en: Stock Image
tr: Depo Resmi

en: Stock Item
tr: Depo Ögesi

en: Stock Item:
tr: Depo Ögesi:

en: Stock Size column
tr: Depo Boyutu sütunu

en: Stock column
tr: Depo sütunu

en: Stretch column
tr: Esneme sütunu

en: Strikethrough column
tr: Üzeri Çizgili sütunu

en: String
tr: Dizgi

en: Structure
tr: Yapı

en: Style Classes
tr: Biçem Sınıfları

en: Style column
tr: Biçem sütunu

en: Submit
tr: Gönder

en: Subscribe me to the mailing list
tr: Beni e-posta listesine kaydet

en: Subscribe to Glade Users mailing list.
    You will be sent email requesting confirmation!
tr: Glade Kullanıcı e-posta listesine kaydol.
    Doğrulama için size e-posta gönderilecek!

en: Subscript text
tr: Altsimge metni

en: Substructure
tr: Altyapı

en: Subwindow Of
tr: Altpencere

en: Summary
tr: Özet

en: Super Modifier
tr: Süper Değiştirici

en: Superscript text
tr: Üstsimge metni

en: Support Warning
tr: Destek Uyarısı

en: Swap
tr: Takas

en: Swapped
tr: Takaslı

en: Swapped | After
tr: Takaslı | Sonrası

en: Switch
tr: Anahtar

en: T_ranslatable
tr: _Tercüme edilebilir

en: Tab Attributes
tr: Sekme Öznitelikleri

en: Table
tr: Tablo

en: Table Cell
tr: Tablo Hücresi

en: Table Row
tr: Tablo Satırı

en: Tabular Menus
tr: Sekmeli Menüler

en: Tag
tr: Etiket

en: Tear Off Menu Item
tr: Menü Ögesini Ayır

en: Tearoff menus
tr: Ayrılan menüler

en: Tearoff menus are disabled
tr: Ayrılan menüler kapalı

en: Template
tr: Şablom

en: Template classes are not supported in gtk+ %d.%d
tr: Şablon sınıflar gtk+ %d.%d sürümünde desteklenmiyor

en: Text
tr: Metin

en: Text Buffer
tr: Metin Tamponu

en: Text Column column
tr: Metin Sütunu sütunu

en: Text Entry
tr: Metin Girişi

en: Text Formatting
tr: Metin Biçimlendirme

en: Text Horizontal Alignment column
tr: Metin Yatay Hizalama sütunu

en: Text Renderer
tr: Metin Tarayıcı

en: Text Tag
tr: Metin Etiketi

en: Text Tag Table
tr: Metin Etiket Tablosu

en: Text Tag Table Editor
tr: Metin Etiketi Tablo Düzenleyicisi

en: Text Vertical Alignment column
tr: Metin Dikey Hizalama sütunu

en: Text View
tr: Metin Görünümü

en: Text View Attributes
tr: Metin Görünüm Öznitelikleri

en: Text below icons
tr: Metin simgelerin altında

en: Text beside icons
tr: Simge yanında metin

en: Text column
tr: Metin sütunu

en: Text only
tr: Yalnızca metin

en: Text:
tr: Metin:

en: Thank you for taking Glade Users survey, we appreciate it!
    
    To validate this email address open the folowing link
    
    https://people.gnome.org/~jpu/glade/registration.php?email=$email&validation_token=$new_validation_token
    
    In case you want to change or update the survey, your current update token is:
    $new_token
    
    Cheers
    
    	The Glade team
tr: Glade Kullanıcı anketini aldığınız için teşekkürler, minnettarız!
    
    Bu e-posta adresini doğrulamak için aşağıdaki bağlantıyı açın
    
    https://people.gnome.org/~jpu/glade/registration.php?email=$email&validation_token=$new_validation_token
    
    Ankette değişiklik ya da güncelleme yapmak isterseniz, güncelleme jetonunuz:
    $new_token
    
    Sağ ol
    
    	Glade takımı

en: Thank you for taking the time to complete the survey, we appreciate it!
tr: Anketi tamamlamak için vakit ayırdığınız için teşekkürler, minnettarız!

en: Thank you for updating your Glade Users survey data, we appreciate it!
    
    In case you want to change something again, your current update token is:
    $new_token
    
    Cheers
    
    	The Glade team
tr: Glade Kullanıcı anket verinizi güncellediğiniz için teşekkürler, minnettarız!
    
    Yeniden bir şeyler değiştirmek isterseniz, güncelleme jetonunuz:
    $new_token
    
    Sağ ol
    
    	 Glade takımı

en: The GladeDesignView that contains this layout
tr: Bu yerleşimi içeren GladeDesignView

en: The GladeProperty to display a label for
tr: Etiketin gösterileceği GladeProperty

en: The GladePropertyClass for this property
tr: Bu özellik için GladePropertyClass

en: The GladePropertyClass this GladeEditorProperty was created for
tr: Bu GladeEditorProperty'nin oluşturulduğu GladePropertyClass'ı

en: The accessible role of this object
tr: Bu nesnenin erişilebilir rolü

en: The class adaptor for the associated widget
tr: Eşleştirilen parçacık için sınıf adaptörü

en: The class field string
tr: Sınıf alan metni

en: The column in the model to load the value from
tr: Değerin yükleneceği model içindeki sütun

en: The container object this editor is currently editing
tr: Bu düzenleyicinin şu anda düzenlediği taşıyıcı nesne

en: The current item to add to the project
tr: Projeye eklenecek geçerli öge

en: The currently effective GladePointerMode
tr: Şu anda etkin olan GladePointerMode

en: The currently loaded widget in this editor
tr: Bu düzenleyicide şu anda yüklü olan parçacık

en: The decoration layout does not apply to header bars which do no show window controls
tr: Dekorasyon yerleşimi pencere kontrollerini göstermeyen başlık çubuklarına uygulanmaz

en: The detail for this signal
tr: Bu sinyalin ayrıntısı

en: The editor page type to create this GladeEditorTable for
tr: Bu GladeEditorTable'ın oluşturulacağı düzenleyici sayfa türü

en: The file %s has been modified since reading it
tr: Dosya %s okunmasından sonra değiştirildi

en: The filesystem path of the project
tr: Projenin dosya sistemi yolu

en: The glade project that this widget belongs to
tr: Bu parçacığın ait olduğu glade projesi

en: The glade widget to edit signals
tr: Sinyallari düzenlenecek glade parçacığı

en: The handler for this signal
tr: Bu sinyalin işleyicisi

en: The height of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
tr: Üst düzey GladeDesignLayout içindeyken parçacığın yüksekliği

en: The icon name
tr: Simge adı

en: The internal name of the widget
tr: Parçacığın dahili adı

en: The list of application names to add to the filter
tr: Filtreye eklenecek uygulama adlarının listesi

en: The list of file name patterns to add to the filter
tr: Filtreye eklenecek dosya adı desenlerinin listesi

en: The list of items to show in the combo box
tr: Çoklu seçim kutusu içinde gösterilecek ögelerin listesi

en: The list of mime types to add to the filter
tr: Filtreye eklenecek mime türlerinin listesi

en: The menubar and toolbar were merged in the headerbar
tr: Menü çubuğu ve araç çubuğu başlık çubuğunda birleştirildi

en: The name of the widget
tr: Parçacığın adı

en: The name of the widget catalog this class was declared by
tr: Bu sınıfın tanımlandığı parçacık kataloğunun adı

en: The names of the icons to be used by the scale button. The first item in the array will be used in the button when the current value is the lowest value, the second item for the highest value. All the subsequent icons will be used for all the other values, spread evenly over the range of values
tr: Ölçekleme düğmesi tarafından kullanılacak simgelerin adları. Dizideki ilk değer düğmede, mevcut değer en küçük değerindeyken, ikincisi en büyük değerindeyken kullanılacak. Takip eden diğer tüm simgeler tüm diğer değerler arasında değer aralığına göre eşit olarak dağıtılarak kullanılacak.

en: The number of columns for this grid
tr: Bu ızgaradaki sütun sayısı

en: The number of digits to round the value to when the value changes
tr: Değerin değer değiştiğinde yuvarlanacağı basamak sayısı

en: The number of items in the action bar
tr: Eylem çubuğundaki ögelerin sayısı

en: The number of items in the box
tr: Kutudaki ögelerin sayısı

en: The number of items in the header bar
tr: Başlık çubuğundaki ögelerin sayısı

en: The number of pages in the notebook
tr: Bu not defterindeki sayfaların sayısı

en: The number of pages in the stack
tr: Yığındaki sayfa sayısı

en: The number of rows for this grid
tr: Bu ızgaradaki satır sayısı

en: The number of submenus in the popover menu
tr: Açılan kutucuk menüsündeki alt menülerin sayısı

en: The object associated
tr: Eşleştirilen nesne

en: The object inspector took the palette's place
tr: Nesne inceleyici, özellik düzenleyicisine yer açmak için

en: The object's unique identifier
tr: Nesnenin tekil tanımlayıcısı

en: The page position in the Assistant
tr: Asistandaki sayfa pozisyonu

en: The palette was replaced with a new object chooser
tr: Palet, tüm desteklenen sınıfları arayabileceğiniz

en: The pango attributes for this label
tr: Bu etiket için pango öznitelikleri

en: The position of the child in the flowbox
tr: Alt ögenin akış kutusundaki konumu

en: The position of the menu item in the menu shell
tr: Menü kabuğundaki menü ögesinin pozisyonu

en: The position of the row item in the listbox
tr: Satır ögesinin liste kutusundaki konumu

en: The position of the tool item group in the palette
tr: Paletteki araç ögesi grubunun konumu

en: The position of the tool item in the toolbar
tr: Araç çubuğundaki araç ögesinin pozisyonu

en: The project %s has unsaved changes
tr: Proje %s kaydedilmemiş değişiklikler içeriyor

en: The project being inspected
tr: Proje incelendi

en: The project file %s has been externally modified
tr: Proje dosyası %s harici olarak değiştirilmiş

en: The project this properties dialog was created for
tr: Bu özellik iletişim penceresinin oluşturulduğu proje

en: The project translation domain
tr: Proje çeviri alanı

en: The project's template widget, if any
tr: Eğer varsa, projenin şablon parçacığı

en: The property name to use when loading by widget
tr: Parçacıkla yüklemede kullanılacak özellik adı

en: The property used to set the X position of a child object
tr: Alt nesnenin X konumunu ayarlamak için kullanılacak özellik

en: The property used to set the Y position of a child object
tr: Alt nesnenin Y konumunu ayarlamak için kullanılacak özellik

en: The property used to set the height of a child object
tr: Alt nesnenin yüksekliğini ayarlamak için kullanılacak özellik

en: The property used to set the width of a child object
tr: Alt nesnenin genişliğini ayarlamak için kullanılacak özellik

en: The response ID of this button in a dialog
tr: Bir pencerede bu düğmenin yanıt ID'si

en: The signal class of this signal
tr: Bu sinyalin sinyal sınıfı

en: The sole purpose of this survey is to better know our user base.
    Your email address will be used to uniquely identify you as a Glade user and send you back a modification token in case you want to modify something or add extra comments.
    Only statistics compiled from the whole dataset will be shared publicly.
    Individual data will be stored in a private database and it will not be shared with the public or any other third party.
tr: Bu anketin tüm amacı kullanıcı tabanımızı daha iyi tanımak içindir.
    E-posta adresiniz sizi tekil bir Glade kullanıcısı olarak belirlemek ve eğer bir şeyleri değiştirmek ya da fazladan yorum eklemek isterseniz size bir düzenleme jetonu gönderebilmek için kullanılacaktır.
     Yalnızca tüm veri setinden derlenen istatistik verisi kamu ile paylaşılacaktır.
    Kişisel veri özel bir veri tabanında saklanacak ve kamu ya da üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.

en: The stock icon displayed on the item (choose an item from GTK+ stock or from an icon factory)
tr: Ögede gösterilecek standart simge (GTK+ stoğundan ya da bir simge üreticisinden öge seçin)

en: The stock item for this button
tr: Bu düğme için depo ögesi

en: The stock item for this menu item
tr: Bu menü ögesi için depo ögesi

en: The user data for this signal
tr: Bu sinyalin kullanıcı verisi

en: The user interfaces designed in Glade are saved as XML and these can be loaded by applications dynamically as needed by using GtkBuilder or used directly to define a new GtkWidget derived object class using GTK+ new template feature.
tr: Glade ile tasarlanan kullanıcı arayüzleri XML olarak kaydedilir ve bu xml'ler uygulamalar tarafından GtkBuilder kullanarak ya da doğrudan yeni GTK+ şablon özelliğini kullanarak GtkWidget'dan türemiş nesne sınıfı tanımlamak için gerektikçe dinamik olarak yüklenebilirler.

en: The versioning support warning for this signal
tr: Bu sinyal için sürümleme destek uyarısı

en: The width of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
tr: Üst düzey GladeDesignLayout içindeyken parçacığın genişliği

en: Themed Icon
tr: Temalı Simge

en: Third Mouse Button
tr: Üçüncü Fare Düğmesi

en: This combo box is not configured to have an entry
tr: Bu çoklu kutu bir girdisi olacak şekilde yapılandırılmamış

en: This gives backends control to set property sensitivity
tr: Bu arka uçlara duyarlılık özelliği kontrolünü verir

en: This progressbar does not show text
tr: Bu ilerleme çubuğu metin göstermez

en: This property does not apply to client-side decorated windows
tr: Bu özellik istemci taraflı dekore edilmiş pencerelere uygulanamaz

en: This property does not apply when a custom title is set
tr: Bu özellik özel bir başlık ayarlandığında uygulanmaz

en: This property is deprecated
tr: Bu özellik artık kullanılmıyor

en: This property is disabled
tr: Bu özellik kapalı

en: This property is only available
    if the entry characters are invisible
tr: Bu özellik yalnızca girdi karakterleri
    görünmezken kullanılabilir

en: This property is only available
    if the entry has a frame
tr: Bu özellik yalnızca girdinin çerçevesi
    varsa kullanılabilir

en: This property only applies if ellipsize and wrapping are enabled
tr: Bu özellik yalnızca elipsleştirme ve sarma etkinse uygulanır

en: This property only applies to named icons
tr: Bu özellik yalnızca adlandırılmış simgelere uygulanır

en: This property only applies to stock images or named icons
tr: Bu özellik yalnızca depo resimlerine ya da adlı simgelere uygulanır

en: This property only applies when configuring the label with text
tr: Bu özellik yalnızca etiket metinle yapılandırıldığında uygulanır

en: This property was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
tr: Bu özellik %s %d.%d içinde ilk defa geçiyor ancak proje hedefleri %s %d.%d

en: This signal is deprecated
tr: Bu sinyal artık kullanılmıyor

en: This signal was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
tr: Bu sinyal %s %d.%d sürümü ile geliyor ama proje %s %d.%d hedefliyor

en: This widget is deprecated
tr: Bu parçacık artık kullanılmıyor

en: This widget was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
tr: Bu parça ilk defa %s %d.%d ile geliyor proje hedefleri %s %d.%d

en: Time
tr: Zaman

en: Title
tr: Başlık

en: Title Bar
tr: Başlık Çubuğu

en: Title:
tr: Başlık:

en: To free up space for the property editor
tr: paletin yerini aldı

en: Toggle
tr: Seçim

en: Toggle Action
tr: Seçim Eylemi

en: Toggle Button
tr: Seçim Düğmesi

en: Toggle Renderer
tr: Seçim Tarayıcı

en: Toggle Tool Button
tr: Çevirme Araç Düğmesi

en: Toggle and Radio
tr: Seçim ve Radyon

en: Tokens are processed manually in batches.
    Please be patient.
tr: Jetonlar toplu şekilde elle işleniyor.
    Lütfen sabırlı olun.

en: Tool Bar
tr: Araç Çubuğu

en: Tool Bar Editor
tr: Araç Çubuğu Düzenleyicisi

en: Tool Button
tr: Araç Düğmesi

en: Tool Item
tr: Araç Ögesi

en: Tool Item Group
tr: Araç Ögesi Grubu

en: Tool Palette
tr: Araç Paleti

en: Tool Palette Editor
tr: Araç Paleti Düzenleyicisi

en: Tool Tip
tr: İpucu

en: Toolbar
tr: Araç Çubuğu

en: Toolbar Proxies
tr: Araç Çubuğu Vekilleri

en: Toolkit version required:
tr: Gerekli araç takımı sürümü:

en: Tooltip
tr: Balon

en: Tooltip:
tr: Araç ipucu:

en: Top
tr: Üst

en: Top Left
tr: Üst Sol

en: Top Level
tr: Üst Düzey

en: Top Right
tr: Üst Sağ

en: Top to Bottom
tr: Üstten Aşağı

en: Top:
tr: Üst:

en: Toplevel Height
tr: Üst Düzey Yüksekliği

en: Toplevel Width
tr: Üst Düzey Genişliği

en: Toplevels
tr: Üst düzeyler

en: Touch
tr: Dokunma

en: Touchpad Gesture
tr: Dokunmatik Yüzey Hareketleri

en: Transient For:
tr: Geçirgen:

en: Translatable
tr: Tercüme edilebilir

en: Translated title for the class used in the glade UI
tr: Glade kullanıcı arabiriminde kullanılacak sınıf için tercüme edilmiş başlık

en: Translation Domain
tr: Çeviri Alanı

en: Translation domain:
tr: Çeviri alanı:

en: Translators
tr: Çevirmenler

en: Tree
tr: Ağaç

en: Tree Item
tr: Ağaç Ögesi

en: Tree Model Filter
tr: Ağaç Modeli Filtresi

en: Tree Model Sort
tr: Ağaç Modeli Sıralaması

en: Tree Selection
tr: Ağaç Seçimi

en: Tree Store
tr: Ağaç Saklaması

en: Tree Table
tr: Ağaç Tablosu

en: Tree View
tr: Ağaç Görünümü

en: Tree View Attributes
tr: Ağaç Görünümü Öznitelikleri

en: Tree View Column
tr: Ağaç Görünümü Sütunu

en: Tree View Editor
tr: Ağaç Görünümü Düzenleyici

en: Tree model:
tr: Ağaç modeli:

en: Try adding a grid
tr: Bir ızgara ve düğme

en: Trying to save private data to %s directory but it is a regular file.
    No private data will be saved in this session
tr: Özel veriyi %s dizinine yazma deneniyor ancak bu normal bir dosya.
    Bu oturumda hiçbir özel veri kaydedilmeyecek

en: Type
tr: Tür

en: Type:
tr: Tür:

en: UI definition has no previewable widgets.
tr: UI tanımının ön izlenebilir parçacığı yok.

en: Ultra Condensed
tr: Çok Sıkışık

en: Ultra Expanded
tr: Çok Geniş

en: Unable to copy unrecognized widget type.
tr: Tanınmayan parçacık türü kopyalanamıyor.

en: Unable to cut unrecognized widget type
tr: Tanınmayan parçacık türü kesilemiyor

en: Unable to load image (%s)
tr: Resim yüklenemedi (%s)

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
tr: '%s' dosyası açılamadı, dosya mevcut değil.

en: Unable to paste to multiple widgets
tr: Çoklu parçacığa yapıştırılamadı

en: Unable to paste to the selected parent
tr: Seçilen üste yapıştırılamadı

en: Under what kind of license(s) do you release the software you used Glade to create?
tr: Glade ile oluşturduğunuz yazılımları ne tür lisans(lar) ile dağıtıyorsunuz?

en: Underline column
tr: Altçizgi sütunu

en: Undo
tr: Geri Al

en: Undo: %s
tr: Geri al: %s

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unlocking %s
tr: %s kilidi kaldırılıyor

en: Unrecognized types
tr: Tanımlanamayan türler

en: Unsaved %i
tr: Kaydedilmemiş %i

en: Unset
tr: Atanmamış

en: Unsetting template
tr: Şablonluktan çıkarılıyor

en: Unsetting widget '%s' as template
tr: Parçacık '%s' şablon olmaktan çıkarılıyor

en: Up
tr: Yukarı

en: Update Info
tr: Güncelleme Bilgisi

en: Upper:
tr: Üst:

en: Uppercase Chars
tr: Büyük Harfler

en: Uppercase Sentences
tr: Büyük Harfli Cümleler

en: Uppercase Words
tr: Büyük Harfli Kelimeler

en: Use Action Appearance
tr: Eylem Görünümünü Kullan

en: Use Command
tr: Komu Kullan

en: Use Underline
tr: Altyazı Kullan

en: Use markup
tr: Biçimleme kullan

en: Use the "query-tooltip" to present a tooltip
    instead of setting a literal tooltip
tr: Kelimesi kelimesine bir araç ipucu ayarlamak yerine
    araç ipucunu "query-tooltip" kullanarak sun

en: Used to generate names of new widgets
tr: Yeni parçacıklar için ad oluşturmak için kullanılır

en: User Data
tr: Kullanıcı Verisi

en: User Information
tr: Kullanıcı Bilgileri

en: User Interface Designer
tr: Kullanıcı Arayüzü Tasarımcısı

en: User data
tr: Kullanıcı verisi

en: Utility
tr: Araç

en: Value
tr: Değer

en: Value ID:
tr: Değer ID'si:

en: Value column
tr: Değer sütunu

en: Value:
tr: Değer:

en: Variant column
tr: Türev sütunu

en: Verify that the project does not use any properties,
    signals or widgets which are not available in the target version
tr: Projenin hedef sürümünde kullanılabilir olmayan herhangi
    bir özellik, sinyal veya parçacık kullanmadığını doğrulayın

en: Version:
tr: Sürüm:

en: Versioning errors
tr: Sürümleme hataları

en: Vertical
tr: Dikey

en: Vertical Alignment
tr: Dikey Hizalama

en: Vertical Alignment column
tr: Dikey Hizalama sütunu

en: Vertical Box
tr: Dikey Kutu

en: Vertical Button Box
tr: Dikey Düğme Kutusu

en: Vertical Padding
tr: Dikey Doldurma

en: Vertical Padding column
tr: Dikey Doldurma sütunu

en: Vertical Panes
tr: Dikey Paneller

en: Vertical Scale
tr: Dikey Ölçek

en: Vertical Scrollbar
tr: Dikey Kaydırma Çubuğu

en: Vertical Separator
tr: Dikey Ayıraç

en: Vertical Writing
tr: Dikey Yazım

en: Vertical:
tr: Dikey:

en: View Margin:
tr: Görünüm Kenar Boşluğu:

en: Viewport
tr: Görüş alanı

en: Visibility Notify
tr: Görünürlük Uyarısı

en: Visible
tr: Görünür

en: Visible child
tr: Görünür alt çocuk

en: Visible column
tr: Görünür sütunu

en: Visit Glade web site
tr: Glade web sitesini ziyaret et

en: Visual State
tr: Sanal Durum

en: Volume Button
tr: Ses Düzeyi Düğmesi

en: Waiting for %s
tr: %s bekleniyor

en: Warning
tr: Uyarı

en: We are conducting a user survey
     would you like to take it now?
tr: Bir kullanıcı anketi yapıyoruz
     şimdi katılmak ister misiniz?

en: We care about privacy!
tr: Mahremiyete önem veriyoruz!

en: We could not find the symbol "%s"
tr: Sembol "%s" bulunamadı

en: Website
tr: Web Sitesi

en: Website:
tr: Web Sitesi:

en: Weight column
tr: Etki sütunu

en: West
tr: Batı

en: Wether the widget is visible or not
tr: Parçacığın görünür olup olmaması

en: What aspect of the software needs the most improvement?
tr: Yazılımın hangi yönü en çok geliştirmeye ihtiyaç duyuyor?

en: What is available in my OS
tr: İşletim sistemimin temin ettiğini

en: What level of Glade user would you say you are?
tr: Glade'i hangi düzeyde kullandığınızı düşünüyorsunuz?

en: When did you start using Glade?
tr: Ne zaman Glade kullanmaya başladınız?

en: Where you can search all supported classes
tr: GTK+ nesne gruplarını inceleyebileceğiniz

en: Whether project has a selection
tr: Projenin bir seçiminin olması

en: Whether project has been modified since it was last saved
tr: Projenin en son kaydedildiğinden beri değiştirilmiş olması

en: Whether project is read-only
tr: Projenin salt okunur olup olmayacağı

en: Whether the adaptor should query the use or not
tr: Adaptör kullanımı sorgulamalı mı

en: Whether the border should be shown
tr: Sınır gösterilmeli mi

en: Whether the headerbar should use a custom title widget.
tr: Başlık çubuğu özel başlık parçacığı kullanmalı mı.

en: Whether the property to load is a packing property or not
tr: Yüklenecen özellik paketleyen özellik mi değil mi

en: Whether the user data is swapped with the instance for the handler
tr: Kullanıcı verisinin işleyici için örnekle yer değiştirip değiştirmediği

en: Whether this action bar should include a centered child.
tr: Bu eylem çubuğu ortalanmış bir alt öge içermeli mi.

en: Whether this action is sensitive
tr: Bu eylemin hassas olup olmadığı

en: Whether this action is visible
tr: Bu eylemin görünür olup olmadığı

en: Whether this box should include a centered child.
tr: Bu kutu ortalanmış bir alt kutu içermeli mi.

en: Whether this composite child is an ancestral child or an anarchist child
tr: Bu karmaşık alt'ın atasal alt mı yoksa anarşist alt mı olduğu

en: Whether this container supports resizes of child widgets
tr: Bu taşıyıcının alt parçacıklarının yeniden boyutlandırılmasını desteklemesi

en: Whether this page will initially be marked as complete regardless of user input.
tr: Bu sayfanın kullanıcı girişinden bağımsız olarak başlangıçta doğrudan tamamlanmış olarak işaretlenip işaretlenmeyeceği.

en: Whether this property is translatable
tr: Bu özelliğin çevirisi yapılabilir olup olmadığı

en: Whether this signal is run after default handlers
tr: Bu sinyalin varsayılan işleyicilerden sonra çalışıp çalışmayacağı

en: Whether this widget is a composite template
tr: Bu parçacık bir birleşik şablon mu

en: Whether this widget is the template for a composite widget
tr: Bu parçacığın bir birleşik parçacığın şablonu olup olmadığı

en: Whether this window should include a custom titlebar.
tr: Bu pencere özel bir başlık çubuğu içermeli mi.

en: Whether to append a colon ':' to the property name
tr: Özellik adına ':' kolonu eklenip eklenmeyeceği

en: Whether to explicitly disable the check button
tr: Kontrol düğmesi doğrudan kapatılsın mı

en: Whether to highlight the area of the trough from the bottom or left leading up to the knob
tr: Boşluk alanından tokmağa doğru olan alan aşağıdan mı soldan mı vurgulansın

en: Whether to show an informational button for the loaded widget
tr: Yüklenen parçacık için bilgi düğmesinin gösterilmesi

en: Whether to show the class field at the top
tr: Sınıf alanı yukarda gösterilsin mi

en: Whether to show window controls, e.g. a close button.
tr: Pencere kontrolleri gösterilsin mi, örn. kapatma düğmesi.

en: Whether to start scrolling at less than minimum or natural height
tr: Asgari ya da doğal yükseklikten daha azından kaydırmaya başlansın mı

en: Whether to start scrolling at less than minimum or natural width
tr: Asgari ya da doğal genişlikten daha azından kaydırmaya başlansın mı

en: Whether to use markup in the
    primary icon's tooltip
tr: Birincil simgenin araç ipucunda biçimlendirme
    kullanılıp kullanılmayacağı

en: Whether to use markup in the
    secondary icon's tooltip
tr: İkincil simgenin araç ipucu bilgisinde
    biçimleme kullanılsın mı

en: Whether to use markup in the tooltip
tr: Araç ipuçlarında biçimlendirme kullanılsın mı

en: Whether to use the GladeCommand API when modifying properties
tr: Özelliklerde değişiklik yapılırken GladeCommand API'nin kullanılıp kullanılmayacağı

en: Whether we are creating an exact duplicate when using a template
tr: Bir şablom kullanılırken tam bir kopyasının çıkartılıp çıkartılmaması

en: Whether we should use the command API for the undo/redo stack
tr: Geri al/yeniden yap yığını için komut API'si kullanılması

en: Which programming languages do you prefer?
tr: Hangi programlama dillerini tercih edersiniz?

en: Which version do you normally use?
tr: Normalde hangi sürümü kullanıyorsunuz?

en: Why not?
tr: Neden olmasın?

en: Widget
tr: Parçacık

en: Widget Attributes
tr: Parçacık Öznitelikleri

en: Widget Flags
tr: Parçacık Bayrakları

en: Widget Spacing
tr: Parçacık Aralama

en: Widget selector
tr: Parçacık seçici

en: Widget:
tr: Parçacık:

en: Widgets
tr: Parçacıklar

en: Widgets of type %s can only have widgets as children.
tr: %s türünde parçacıkların yalnızca parçacık çocukları olabilir.

en: Widgets of type %s need placeholders to add children.
tr: %s türünde parçacıkların alt parçacık eklemek için yer tutucuya gereksinir.

en: Width column
tr: Genişlik sütunu

en: Width in Characters column
tr: Karakter Olarak Genişlik sütunu

en: Width property
tr: Genişlik özelliği

en: Window
tr: Pencere

en: Window Attributes
tr: Pencere Öznitelikleri

en: Window Flags
tr: Pencere Bayrakları

en: Window Group
tr: Pencere Grubu

en: Window Placement:
tr: Pencere Yerleşimi:

en: Word
tr: Kelime

en: Word Character
tr: Kelime Karakteri

en: Word Completion
tr: Kelime Tamamlama

en: Wrap Mode column
tr: Bölme Kipi sütunu

en: Wrap Width column
tr: Bölme Genişliği sütunu

en: Wrap only on new line
tr: Yalnızca yeni satırda kaydır

en: X position property
tr: X konum özelliği

en: Y position property
tr: Y konum özelliği

en: Yes
tr: Evet

en: Yes, No
tr: Evet, Hayır

en: You can mark this as translatable and set one name/address if you want to show a translation specific translator, otherwise you should list all translators and unmark this string for translation
tr: Eğer çeviri özel çevireni göstermek istiyorsanız bunu çevirilebilir olarak işaretleyebilirsiniz ve bir ad/adres atayabilirisniz aksi taktirde tüm çevirenleri listeleyin ve bu dizginin çevirilebilir işaretini kaldırın

en: You can open a project
tr: Proje açabilir

en: You cannot remove a widget internal to a composite widget.
tr: Karma parçacığa dahil olan parçacığı kaldıramazsınız.

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
tr: Dosyayı kaydetmek için yeterli izne sahip değilsiniz.

en: Your changes will be lost if you don't save them.
tr: Eğer kaydetmezseniz yaptığınız değişikliler kaybolacak.

en: [%s] Object class '<b>%s</b>' from %s %d.%d is deprecated
tr: [%1$s] %3$s %4$d.%5$d sürümünden '<b>%2$s</b>' nesne sınıfı artık kullanılmıyor

en: [%s] Object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
tr: [%s] '<b>%s</b>' nesne sınıfı %s %d.%d sürümünde tanıtıldı

en: [%s] Packing property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
tr: [%1$s] '<b>%3$s</b>' nesne sınıfının '<b>%2$s</b>' paketleme özelliği %4$s %5$d.%6$d sürümünde tanıtıldı

en: [%s] Property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' is deprecated
tr: [%1$s] '<b>%3$s</b>' nesne sınıfının '<b>%2$s</b>' özelliği artık kullanılmıyor

en: [%s] Property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
tr: [%1$s] '<b>%3$s</b>' nesne sınıfının '<b>%2$s</b>' özelliği %4$s %5$d.%6$d sürümünde tanıtıldı

en: [%s] Signal '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' is deprecated
tr: [%1$s] '<b>%3$s</b>' nesne sınıfının '<b>%2$s</b>' sinyali artık kullanılmıyor

en: [%s] Signal '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
tr: [%1$s] '<b>%3$s</b>' nesne sınıfının '<b>%2$s</b>' sinyali %4$s %5$d.%6$d sürümünde tanıtıldı

en: [FILE...]
tr: [DOSYA...]

en: [Read Only]
tr: [Salt Okunur]

en: _Add widget here
tr: _Parçacığı buraya ekle

en: _Cancel
tr: _Vazgeç

en: _Close
tr: _Kapat

en: _Common
tr: _Ortak

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Developer Reference
tr: _Geliştirici Referansı

en: _Do not show this dialog again
tr: Bu iletişim penceresini bir _daha gösterme

en: _Don't Save
tr: _Kaydetme

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _File
tr: _Dosya

en: _General
tr: _Genel

en: _Help
tr: _Yardım

en: _List standard icons only
tr: _Yalnızca standart simgeleri göster

en: _New
tr: _Yeni

en: _OK
tr: _Tamam

en: _Open
tr: _Aç

en: _Packing
tr: _Paketleme

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: _Properties:
tr: Ö_zellikler:

en: _Reload
tr: _Yeniden Yükle

en: _Save
tr: _Kaydet

en: _Save Anyway
tr: _Bu Şekilde Kaydet

en: _Select
tr: _Seç

en: _Select All
tr: _Hepsini Seç

en: _Select individual fields:
tr: _Bağımsız alanları seç:

en: _Signals
tr: _Sinyaller

en: _Text:
tr: _Metin:

en: _Unselect All
tr: _Hepsinin Seçimini Kaldır

en: _View
tr: _Görünüm

en: ago
tr: önce

en: and Save button are directly accessible in the headerbar
tr: ve Kaydet düğmeleri, tıpkı Farklı Kaydet

en: and a button
tr: eklemeyi deneyin

en: and find classes introduced by other libraries
tr: yeni nesne seçiciyle değiştirildi

en: and less commonly used actions
tr: başlık çubuğundan doğrudan ulaşılabilir

en: be verbose
tr: ayrıntılı ol

en: class
tr: sınıf

en: column
tr: sütun

en: distribution
tr: dağıtım

en: find recently used
tr: son kullanılanları bulabilir

en: gmodule support not found. gmodule support is required for glade to work
tr: gmodule desteği bulunamadı. gmodule desteği glade'in çalışması için gereklidir

en: investigate GTK+ object groups
tr: ve diğer kütüphaneler tarafından sunulan sınıfları bulabileceğiniz

en: just like Save As
tr: proje özellikleri

en: make a slideshow of every toplevel widget by adding them in a GtkStack
tr: bir GtkStack'e ekleyerek tüm üst düzey parçacıkların geçişini yap

en: months
tr: ay

en: multiple
tr: çoklu

en: no model
tr: model yok

en: or create a new one
tr: veya yeni bir tane oluşturabilirsiniz

en: program or library name
tr: program veya kitaplık adı

en: program or library short description
tr: program ya da kitaplık kısa tanımlaması

en: project properties
tr: ve daha seyrek kullanılan eylemler gibi

en: root
tr: kök

en: seconds
tr: saniye

[ctx: textattr]
en: Absolute Size
tr: Kesin Boyut

[ctx: textattr]
en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

[ctx: textattr]
en: Font Description
tr: Yazıtipi Tanımı

[ctx: textattr]
en: Foreground Color
tr: Önalan Rengi

[ctx: textattr]
en: Gravity
tr: Çekim

[ctx: textattr]
en: Gravity Hint
tr: Çekim İpucusu

[ctx: textattr]
en: Scale
tr: Ölçek

[ctx: textattr]
en: Size
tr: Boyut

[ctx: textattr]
en: Stretch
tr: Esneme

[ctx: textattr]
en: Strikethrough
tr: Üstü Çizili

[ctx: textattr]
en: Strikethrough Color
tr: Üzeri Çizgisi Rengi

[ctx: textattr]
en: Style
tr: Biçem

[ctx: textattr]
en: Underline
tr: Alt Çizgi

[ctx: textattr]
en: Underline Color
tr: Altçizgi Rengi

[ctx: textattr]
en: Variant
tr: Türev

[ctx: textattr]
en: Weight
tr: Etki

en: the last action
tr: en son eylem

en: unset
tr: atanmamış

en: user_data
tr: kullanıcı_verisi

en: variant
tr: türev

en: version
tr: sürüm

en: years
tr: yıl
