glib - en to fi translation catalogue (738 entries)

en:   COMMAND   The (optional) command to explain
fi:   KOMENTO   (valinnainen) selitettävä komento

en:   KEY       The (optional) key within the schema
fi:   AVAIN     (Valinnainen) avain skeemassa

en:   KEY       The key within the schema
fi:   AVAIN     Avain skeemassa

en:   SCHEMA    The name of the schema
      PATH      The path, for relocatable schemas
fi:   SKEEMA    Skeeman nimi
      POLKU     Polku, uudelleensijoiteltaville skeemoille

en:   VALUE     The value to set
fi:   ARVO      Asetettava arvo

en:  (invalid encoding)
fi:  (virheellinen merkistökoodaus)

en:  and --strict was specified; exiting.
fi:  ja --strict oli määritetty; lopetetaan.

en: %.1f EB
fi: %.1f Et

en: %.1f GB
fi: %.1f Gt

en: %.1f KB
fi: %.1f kt

en: %.1f MB
fi: %.1f Mt

en: %.1f PB
fi: %.1f Pt

en: %.1f TB
fi: %.1f Tt

en: %.1f kB
fi: %.1f kt

en: %s byte | %s bytes
fi[0]: %s tavu
fi[1]: %s tavua

en: %s filetype
fi: %s-tiedostotyyppi

en: %s type
fi: %s-tyyppi

en: %s: overwrite '%s'?
fi: %s: korvataanko '%s'?

en: %u byte | %u bytes
fi[0]: %u tavu
fi[1]: %u tavua

en: '%s' is not a valid character following a '<' character; it may not begin an element name
fi: ”%s” ei ole kelvollinen merkki ”<”-merkin jälkeen; se ei voi aloittaa elementin nimeä

en: '%s' is not a valid character following the characters '</'; '%s' may not begin an element name
fi: ”%s” ei ole kelvollinen merkki merkkien ”</” jälkeen; ”%s” ei voi olla elementin nimen alussa

en: '%s' is not a valid character following the close element name '%s'; the allowed character is '>'
fi: ”%s” ei ole kelvollinen merkki sulkuelementin ”%s” jälkeen; sallittu merkki on ”>”

en: '%s' is not a valid name
fi: '%s' ei ole kelvollinen nimi

en: '%s' is not a valid name: '%c'
fi: '%s' ei ole kelvollinen nimi: '%c'

en: (?R or (?[+-]digits must be followed by )
fi: (?R tai (?[+-]numeroita täytyy seurata )

en: (Additionally, releasing the lock for '%s' also failed: %s)
fi: (Lisäksi myös tiedoston ”%s” lukon vapauttaminen epäonnistui: %s)

en: ) without opening (
fi: ) ilman aloittavaa (-merkkiä

en: --strict was specified; exiting.
fi: --strict annettu; lopetetaan.

en: ; ignoring override for this key.
fi: ; ohitetaan syrjäytys tälle avaimelle.

en: <%s id='%s'> already specified
fi: <%s id='%s'> on jo määritetty

en: <%s id='%s'> not (yet) defined.
fi: <%s id='%s'> ei ole (vielä) määritetty.

en: <child name='%s'> already specified
fi: <child name='%s'> on jo määritetty

en: <key name='%s'> already specified
fi: <key name='%s'> on jo määritetty

en: <key name='%s'> shadows <key name='%s'> in <schema id='%s'>; use <override> to modify value
fi: <key name='%s'> peittää <key name='%s'> skeemassa <schema id='%s'>; laita <override> muokataksesi arvoa

en: <override name='%s'> already specified
fi: <override name='%s'> on jo määritetty

en: <override> given but schema isn't extending anything
fi: <override> annettu mutta skeema ei laajenna mitään

en: <schema id='%s' list-of='%s'> extends <schema id='%s' list-of='%s'> but '%s' does not extend '%s'
fi: <schema id='%s' list-of='%s'> laajentaa skeemaa <schema id='%s' list-of='%s'> mutta ”%s” ei laajenna ”%s”

en: <schema id='%s'> already specified
fi: <schema id='%s'> on jo määritetty

en: <schema id='%s'> extends not yet existing schema '%s'
fi: <schema id='%s'> laajentaa ei vielä olemassaolevaa skeemaa ”%s”

en: <schema id='%s'> is a list, extending <schema id='%s'> which is not a list
fi: <schema id='%s'> on luettelo laajentamassa skeemaa <schema id='%s'> joka ei ole luettelo

en: <schema id='%s'> is list of not yet existing schema '%s'
fi: <schema id='%s'> on luettelo ei vielä olemassaolevista skeemoista ”%s”

en: A bookmark for URI '%s' already exists
fi: URI:lle ”%s” on jo olemassa kirjanmerkki

en: A subtree is already exported for %s
fi: Alipuu on jo viety polkuun %s

en: Abort on any errors in schemas
fi: Keskeytä minkä tahansa virheen kohdalla skeemoissa

en: Abstract name space not supported
fi: Abstrakti nimiavaruus ei ole tuettu

en: Activate an action
fi: Aktivoi toiminto

en: Added socket is closed
fi: Lisätty pistoke on suljettu

en: Address '%s' is invalid (need exactly one of path, tmpdir or abstract keys)
fi: Osoite ”%s” on virheellinen (pitää olla täsmälleen näistä: yksi polku, tilapäishakemisto tai abstraktit avaimet)

en: Amount of memory required to process the write is larger than available address space
fi: Kirjoituksen käsittelemiseksi tarvittava muistinmäärä on suurempi kuin käytettävissä oleva osoiteavaruus

en: An object is already exported for the interface %s at %s
fi: Olio on jo viety rajapintana %s polussa %s

en: Application Options:
fi: Sovelluksen valitsimet:

en: Arguments:
fi: Argumentit:

en: Attribute '%s' of element '%s' not found
fi: Ominaisuutta ”%s” elementille ”%s” ei löydy

en: Attribute value must be non-NULL
fi: Ominaisuuden arvo ei voi olla NULL

en: Backup file creation failed
fi: Varmuuskopiotiedoston luonti epäonnistui

en: Bad HTTP proxy reply
fi: Virheellinen HTTP-välityspalvelimen vastaus

en: COMMAND
fi: KOMENTO

en: Can not be a list of a schema with a path
fi: Ei voi olla luettelo skeemasta polun kera

en: Can not extend a schema with a path
fi: Ei voi laajentaa skeemaa polun kera

en: Can't copy directory over directory
fi: Kansiota ei voi kopioida kansion päälle

en: Can't copy over directory
fi: Kansion päälle ei voi kopioida

en: Can't copy special file
fi: Erikoistiedostoa ei voi kopioida

en: Can't create user MIME configuration folder %s: %s
fi: Käyttäjän MIME-asetusten kansiota %s ei voi luoda: %s

en: Can't create user application configuration folder %s: %s
fi: Käyttäjän sovellusten asetuskansiota %s ei voi luoda: %s

en: Can't create user desktop file %s
fi: Käyttäjän työpöytätiedostoa %s ei voi luoda

en: Can't do a raw read in g_io_channel_read_line_string
fi: Funktiossa g_io_channel_read_line_string ei voi suorittaa raakalukemista

en: Can't do a raw read in g_io_channel_read_to_end
fi: Funktiossa g_io_channel_read_to_end ei voi suorittaa raakalukemista

en: Can't handle version %d of GEmblem encoding
fi: GEmblem-koodauksen versiota %d ei voi käsitellä

en: Can't handle version %d of GEmblemedIcon encoding
fi: GEmblemedIcon-koodauksen versiota %d ei voi käsitellä

en: Can't handle version %d of GFileIcon encoding
fi: GFileIcon-koodauksen versiota %d ei voi käsitellä

en: Can't handle version %d of GThemedIcon encoding
fi: GThemeIcon-koodauksen versiota %d ei voi käsitellä

en: Can't move directory over directory
fi: Kansiota ei voi siirtää kansion päälle

en: Can't recursively copy directory
fi: Kansiota ei voi kopioida rekursiivisesti

en: Can't rename file, filename already exists
fi: Tiedostoa ei voi nimetä uudestaan, tiedostonimi on jo olemassa

en: Can't rename root directory
fi: Juurikansiota ei voi nimetä uudestaan

en: Cancellable initialization not supported
fi: Keskeytyskelpoinen alustus ei ole tuettu

en: Cancelled via GDBusAuthObserver::authorize-authenticated-peer
fi: Peruutus kohteen GDBusAuthObserver::authorize-authenticated-peer kautta

en: Cannot convert fallback '%s' to codeset '%s'
fi: Koodausmerkkijonoa ”%s” ei voi muuntaa merkistöön ”%s”

en: Cannot decrypt PEM-encoded private key
fi: PEM-koodatun yksityisen avaimen salauksen purkaminen ei onnistu

en: Cannot deserialize message:
fi: Ei voitu tulkita viestiä sarjamuodosta:

en: Cannot determine bus address because the DBUS_STARTER_BUS_TYPE environment variable is not set
fi: Ei voitu päätellä väyläosoitetta, koska DBUS_STARTER_BUS_TYPE-ympäristömuuttujaa ei ole asetettu

en: Cannot determine bus address from DBUS_STARTER_BUS_TYPE environment variable - unknown value '%s'
fi: Ei voitu päätellä väyläosoitetta DBUS_STARTER_BUS_TYPE-ympäristömuuttujasta - tuntematon arvo ”%s”

en: Cannot determine session bus address (not implemented for this OS)
fi: Ei voi päätellä istuntoväylän osoitetta (ei toteutettu tälle käyttöjärjestelmälle)

en: Cannot invoke method; proxy is for a well-known name without an owner and proxy was constructed with the G_DBUS_PROXY_FLAGS_DO_NOT_AUTO_START flag
fi: Ei voitu kutsua metodia; välittäjä on hyvin tunnetuille nimille ilman omistajaa ja välittäjä muodostettiin lipulla G_DBUS_PROXY_FLAGS_DO_NOT_AUTO_START

en: Cannot listen on unsupported transport '%s'
fi: Ei voida kuunnella tukemattomassa liikennemuodossa ”%s”

en: Cannot parse double value '%s' for %s
fi: Kokonaislukua ”%s” ei voida tulkita kohteelle %s

en: Cannot parse integer value '%s' for %s
fi: Kokonaislukua ”%s” ei voida tulkita kohteelle %s

en: Cannot serialize message:
fi: Ei voitu sarjallistaa viestiä:

en: Cannot set permissions on symlinks
fi: Symbolisille linkeille ei voi asettaa oikeuksia

en: Cannot spawn a message bus without a machine-id:
fi: Ei voida käynnistää viestiväylää ilman tietokonetunnistetta:

en: Cannot specify nonce file when creating a server
fi: Ei voi määrittää kertakäyttälukujen tiedostoa kun luodaan palvelinta

en: Cannot truncate GMemoryInputStream
fi: GMemoryInputStream-kohdetta ei voi kutistaa

en: Channel terminates in a partial character
fi: Kanava päättyy osittaiseen merkkiin

en: Character out of range for UTF-16
fi: Merkki on sallitun UTF-16-välin ulkopuolella

en: Character out of range for UTF-8
fi: Merkki on sallitun UTF-8-välin ulkopuolella

en: Character reference '%-.*s' does not encode a permitted character
fi: Merkkiviite ”%-.*s” ei ole sallitun merkin koodaus

en: Character reference did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity - escape ampersand as &amp;
fi: Merkkiviite ei päättynyt puolipisteeseen; todennäköisesti käytit &-merkkiä aikomatta aloittaa entiteettiä - käytä merkintää &amp;

en: Check if KEY is writable
fi: Tarkista onko AVAIN kirjoitettavissa

en: Child process exited abnormally
fi: Lapsiprosessi sulkeutui epänormaalisti

en: Child process exited with code %ld
fi: Lapsiprosessi sulkeutui koodilla %ld

en: Child process killed by signal %ld
fi: Lapsiprosessi tapettu signaalilla %ld

en: Child process stopped by signal %ld
fi: Lapsiprosessi pysäytetty signaalilla %ld

en: Commands:
fi: Komennot:

en: Commands:
fi: Komennot:

en: Commands:
      help         Shows this information
      introspect   Introspect a remote object
      monitor      Monitor a remote object
      call         Invoke a method on a remote object
      emit         Emit a signal
    
    Use "%s COMMAND --help" to get help on each command.
fi: Komennot:
      help         Näytä nämä tiedot
      introspect   Katsasta etäolio
      monitor      Monitoroi etäoliota
      call         Suorita metodi etäoliolla object
      emit         Lähetä signaali
    
    Käytä ”%s KOMENTO --help” saadaksesi ohjeen kustakin komennosta.

en: Compile all GSettings schema files into a schema cache.
    Schema files are required to have the extension .gschema.xml,
    and the cache file is called gschemas.compiled.
fi: Käännä kaikki GSettings-skeematiedostot skeema-välimuistiin.
    Skeematiedostoilla tulee olla pääte .gschema.xml ja
    välimuistitiedoston nimi on gschemas.compiled.

en: Connect to given D-Bus address
fi: Yhdistä annettuun D-Bus-osoitteeseen

en: Connect to the session bus
fi: Yhdistä istuntoväylään

en: Connect to the system bus
fi: Yhdistä järjestelmäväylään

en: Connection Endpoint Options:
fi: Yhteyden päätepisteen valitsimet:

en: Connection in progress
fi: Yhteydenotto meneillään

en: Connection refused through SOCKSv5 proxy.
fi: Yhteyden muodostus SOCKSv5-välityspalvelimen kautta evätty.

en: Connection through SOCKSv4 server was rejected
fi: Yhteys SOCKSv4-palvelimen läpi hylättiin

en: Containing mount does not exist
fi: Yllä olevaa liitospistettä ei löydy

en: Conversion from character set '%s' to '%s' is not supported
fi: Muunnos merkistöstä ”%s” merkistöön ”%s” ei ole tuettu

en: Copy one or more files
fi: Kopioi yksi tai useampi tiedosto

en: Copy with file
fi: Kopioi tiedoston kanssa

en: Could not connect to %s:
fi: Yhteys kohteeseen %s ei onnistunut:

en: Could not connect to proxy server %s:
fi: Yhteyttä välityspalvelimeen %s ei voitu muodostaa:

en: Could not connect:
fi: Yhdistäminen ei onnistunut:

en: Could not get network status:
fi: Verkon tilaa ei saatu:

en: Could not open converter from '%s' to '%s'
fi: Muunninta merkistöstä ”%s” merkistöön ”%s” ei voitu avata

en: Could not open converter from '%s' to '%s': %s
fi: Muunninta merkistöstä ”%s” merkistöön ”%s” ei voitu avata: %s

en: Could not parse '%s' as IP address mask
fi: Tekstiä %s ei voitu jäsentää IP-osoitepeitteeksi

en: Could not parse PEM-encoded certificate
fi: PEM-koodattu varmennetta ei voitu jäsentää

en: Could not parse PEM-encoded private key
fi: PEM-koodattua yksityistä avainta ei voitu jäsentää

en: Custom definition for %s
fi: Oma määrittely kohteelle %s

en: DEFINE group contains more than one branch
fi: DEFINE-ryhmä sisältää useampia kuin yhden haaran

en: DIRECTORY
fi: HAKEMISTO

en: DTLS support is not available
fi: DTLS-tukea ei ole saatavilla

en: Default application for '%s': %s
fi: Oletussovellus tyypille '%s': %s

en: Delete one or more files
fi: Poista yksi tai useampi tiedosto

en: Desktop file didn't specify Exec field
fi: Työpöytätiedosto ei määrittele Exec-kenttää

en: Destination %s is not a directory
fi: Kohde %s ei ole kansio

en: Destination name to introspect
fi: Kohdenimi joka katsastetaan

en: Destination name to invoke method on
fi: Kohdenimi jossa metodia kutsutaan

en: Destination name to monitor
fi: Kohdenimi jota monitoroidaan

en: Didn't find cookie with id %d in the keyring at '%s'
fi: Ei löytynyt evästettä tunnisteella %d avainrenkaasta polusta ”%s”

en: Do not enforce key name restrictions
fi: Älä pakota avainnimirajoituksia

en: Do not write the gschema.compiled file
fi: Älä kirjoita gschema.compiled-tiedostoa

en: Document ended unexpectedly after the equals sign following an attribute name; no attribute value
fi: Asiakirja loppui odottamattomasti ominaisuuden nimen jälkeisen yhtäsuuruusmerkin jälkeen; ominaisuudella ei ole arvoa

en: Document ended unexpectedly inside a comment or processing instruction
fi: Asiakirja loppui odottamattomasti kommentin tai käsittelykomennon kohdalla

en: Document ended unexpectedly inside an attribute name
fi: Asiakirja loppui odottamattomasti ominaisuuden nimen kohdalla

en: Document ended unexpectedly inside an element name
fi: Asiakirja loppui odottamattomasti elementin nimen kohdalla

en: Document ended unexpectedly inside an element-opening tag.
fi: Asiakirja loppui odottamattomasti elementin avauslipun kohdalla

en: Document ended unexpectedly inside the close tag for element '%s'
fi: Asiakirja loppui odottamattomasti elementin ”%s” sulkulipun kohdalla

en: Document ended unexpectedly just after an open angle bracket '<'
fi: Asiakirja loppui odottamattomasti heti avoimen kulmasulkeen ”<” jälkeen

en: Document ended unexpectedly while inside an attribute value
fi: Asiakirja loppui odottamattomasti ominaisuuden arvon kohdalla

en: Document ended unexpectedly with elements still open - '%s' was the last element opened
fi: Asiakirja loppui odottamattomasti elementtien ollessa sulkematta - ”%s” oli viimeinen avattu elementti

en: Document ended unexpectedly, expected to see a close angle bracket ending the tag <%s/>
fi: Asiakirja loppui odottamattomasti, odotettiin lipun <%s/> sulkevaa kulmasuljetta

en: Document must begin with an element (e.g. <book>)
fi: Asiakirjan on alettava elementillä (esim. <kirja>)

en: Document was empty or contained only whitespace
fi: Asiakirja oli tyhjä tai sisälsi vain tyhjiä merkkejä

en: Double value '%s' for %s out of range
fi: Double-arvo ”%s” kohteelle %s ylittää sallitun alueen

en: ERROR message: REPLY_SERIAL or ERROR_NAME header field is missing
fi: ERROR-viesti: REPLY_SERIAL- tai ERROR_NAME-otsakekenttä puuttuu

en: Element '%s' was closed, but the currently open element is '%s'
fi: Elementti ”%s” on suljettu, mutta tällä hetkellä on avoinna elementti ”%s”

en: Element '%s' was closed, no element is currently open
fi: Elementti ”%s” on suljettu, ei avoimia elementtejä

en: Element <%s> not allowed at toplevel
fi: Elementti <%s> ei ole sallittu päätasolla

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
fi: Elementti <%s> ei ole sallittu elementin <%s> sisällä

en: Emit a signal.
fi: Lähetä signaali.

en: Empty entity '&;' seen; valid entities are: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;
fi: Havaittu tyhjä entiteetti ”&;”; kelvolliset ovat: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;

en: Empty path given.
fi: Annettu tyhjä polku.

en: Empty schema name given
fi: Annettu tyhjä skeemanimi

en: Empty the trash
fi: Tyhjennä roskakori

en: Entity did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity - escape ampersand as &amp;
fi: Entiteetti ei päättynyt puolipisteeseen; todennäköisesti käytit &-merkkiä aikomatta aloittaa entiteettiä - käytä merkintää &amp;

en: Entity name '%-.*s' is not known
fi: Entiteetin nimi ”%-.*s” on tuntematon

en: Enumerator is closed
fi: Numeraattori on suljettu

en: Error accepting connection: %s
fi: Virhe hyväksyttäessä yhteyttä: %s

en: Error auto-launching:
fi: Virhe automaattikäynnistyksessä:

en: Error binding to address: %s
fi: Virhe sidottaessa osoitetta: %s

en: Error calling StartServiceByName for %s:
fi: Virhe kutsuttaessa StartServiceByName kohteelle %s:

en: Error checking if SO_PASSCRED is enabled for socket: %s
fi: Virhe tarkistettaessa onko SO_PASSCRED käytössä pistokkeelle: %s

en: Error closing (unlinked) lock file '%s': %s
fi: Virhe suljettaessa (linkitöntä) lukkotiedostoa ”%s”: %s

en: Error closing file descriptor: %s
fi: Tiedostokahvan sulkeminen epäonnistui: %s

en: Error closing file: %s
fi: Virhe suljettaessa tiedostoa: %s

en: Error closing handle: %s
fi: Virhe suljettaessa kahvaa: %s

en: Error closing socket: %s
fi: Virhe suljettaessa pistoketta: %s

en: Error connecting: %s
fi: Virhe yhteydenotossa: %s

en: Error creating backup copy: %s
fi: Virhe luotaessa varmuuskopiota: %s

en: Error creating directory '%s': %s
fi: Virhe luotaessa hakemistoa ”%s”: %s

en: Error creating lock file '%s': %s
fi: Virhe luotaessa lukkotiedostoa ”%s”: %s

en: Error deleting stale lock file '%s': %s
fi: Virhe poistettaessa mätää lukkotiedostoa ”%s”: %s

en: Error deserializing GVariant with type string '%s' from the D-Bus wire format
fi: Virhe GVariantin sarjamuodon tulkinnassa tyyppikoodilla ”%s” D-Bus-piuhamuodosta

en: Error during conversion: %s
fi: Virhe muunnoksen aikana: %s

en: Error enabling SO_PASSCRED: %s
fi: Virhe otettaessa käyttöön SO_PASSCRED-lippua: %s

en: Error flushing connection: %s
fi: Virhe huuhdottaessa yhteyttä: %s

en: Error in address '%s' - the family attribute is malformed
fi: Virhe osoitteessa ”%s” - perheattribuutti on epämuodostunut

en: Error in address '%s' - the host attribute is missing or malformed
fi: Virhe osoitteessa ”%s” - konenimiattribuutti puuttuu tai on epämuodostunut

en: Error in address '%s' - the noncefile attribute is missing or malformed
fi: Virhe osoitteessa ”%s” - kertakäyttötiedostoattribuutti puuttuu tai on epämuodostunut

en: Error in address '%s' - the port attribute is malformed
fi: Virhe osoitteessa ”%s” - porttiattribuutti on epämuodostunut

en: Error in address '%s' - the port attribute is missing or malformed
fi: Virhe osoitteessa ”%s” - porttiattribuutti puuttuu tai on epämuodostunut

en: Error in address '%s' - the unix transport requires exactly one of the keys 'path' or 'abstract' to be set
fi: Virhe osoitteessa ”%s” - unix-liikenne vaatii täsmälleen yhden avaimista ”path” tai ”abstract” asetettuksi

en: Error making symbolic link %s: %s
fi: Virhe luotaessa symbolista linkkiä %s: %s

en: Error moving file %s: %s
fi: Virhe siirrettäessä tiedostoa %s: %s

en: Error on line %d char %d:
fi: Virhe rivillä %d merkissä %d:

en: Error on line %d: %s
fi: Virhe rivillä %d: %s

en: Error opening directory '%s': %s
fi: Virhe hakemiston ”%s” avaamisessa: %s

en: Error opening file '%s': %s
fi: Virhe avattaessa tiedostoa ”%s”: %s

en: Error opening keyring '%s' for reading:
fi: Virhe avattaessa avainrengasta ”%s” lukua varten:

en: Error opening keyring '%s' for writing:
fi: Virhe avattaessa avainrengasta ”%s” kirjoitusta varten:

en: Error opening nonce file '%s': %s
fi: Virhe avattaessa kertakäyttölukujen tiedostoa ”%s”: %s

en: Error parsing introspection XML: %s
fi: Virhe jäsennettäessä introspektio-XML:ää: %s

en: Error parsing option %s
fi: Virhe käsiteltäessä valitsinta %s

en: Error parsing parameter %d of type '%s': %s
fi: Virhe jäsennettäessä parametria %d tyyppiä ”%s”: %s

en: Error parsing parameter %d: %s
fi: Virhe jäsennettäessä parametriä %d: %s

en: Error reading file %s: %s
fi: Virhe lukiessa tiedostoa %s: %s

en: Error reading file '%s': %s
fi: Virhe tiedoston ”%s” lukemisessa: %s

en: Error reading from file descriptor: %s
fi: Tiedostokahvasta lukeminen epäonnistui: %s

en: Error reading from file: %s
fi: Virhe luettaessa tiedostosta: %s

en: Error reading from handle: %s
fi: Virhe luettaessa kahvasta: %s

en: Error reading from nonce file '%s', expected 16 bytes, got %d
fi: Virhe kertakäyttölukujen tiedoston ”%s” lukemisessa, odotettiin 16 tavua, saatiin %d

en: Error reading from nonce file '%s': %s
fi: Virhe kertakäyttölukujen tiedoston ”%s” lukemisessa: %s

en: Error receiving data: %s
fi: Virhe vastaanotettaessa dataa: %s

en: Error receiving message: %s
fi: Virhe vastaanotettaessa viestiä: %s

en: Error removing old backup link: %s
fi: Virhe poistettaessa vanhaa varmuuskopiolinkkiä: %s

en: Error removing old file: %s
fi: Virhe poistettaessa vanhaa tiedostoa: %s

en: Error removing target file: %s
fi: Virhe poistettaessa kohdetiedostoa: %s

en: Error renaming temporary file: %s
fi: Virhe nimettäessä uudestaan väliaikaistiedostoa: %s

en: Error resolving '%s'
fi: Virhe selvitettäessä palvelua ”%s”

en: Error resolving '%s': %s
fi: Virhe selvitettäessä osoitetta ”%s”: %s

en: Error return with body of type '%s'
fi: Virhepaluu runkotyypillä ”%s”

en: Error return with empty body
fi: Virhepaluu tyhjällä rungolla

en: Error reverse-resolving '%s': %s
fi: Virhe selvitettäessä käänteisosoitetta ”%s”: %s

en: Error seeking in file: %s
fi: Virhe siirryttäessä tiedostossa: %s

en: Error sending credentials:
fi: Virhe lähetettäessä valtuutusta:

en: Error sending data: %s
fi: Virhe lähetettäessä dataa: %s

en: Error sending message: %s
fi: Virhe lähetettäessä viestiä: %s

en: Error serializing GVariant with type string '%s' to the D-Bus wire format
fi: Virhe GVariantin sarjallistamisessa tyyppikoodilla ”%s” D-Bus-piuhamuotoon

en: Error setting SELinux context: %s
fi: Virhe asetettaessa SELinux-kontekstia: %s

en: Error setting extended attribute '%s': %s
fi: Virhe asetettaessa laajennettua ominaisuutta ”%s”: %s

en: Error setting modification or access time: %s
fi: Virhe asetettaessa muokkaus- tai käyttöaikaa: %s

en: Error setting owner: %s
fi: Virhe asetettaessa omistajaa: %s

en: Error setting permissions: %s
fi: Virhe asetettaessa oikeuksia: %s

en: Error setting property '%s': Expected type '%s' but got '%s'
fi: Virhe asetettaessa ominaisuutta ”%s”: Odotettiin tyyppiä ”%s” mutta saatiin ”%s”

en: Error setting symlink: %s
fi: Virhe asetettaessa symbolista linkkiä: %s

en: Error setting symlink: file is not a symlink
fi: Virhe asetettaessa symbolista linkkiä: tiedosto ei ole symbolinen linkki

en: Error spawning command line '%s':
fi: Virhe käynnistettäessä komentoriviä ”%s”:

en: Error splicing file: %s
fi: Virhe suoritettaessa splice-operaatiota tiedostolle: %s

en: Error truncating file: %s
fi: Virhe katkaistaessa tiedostoa: %s

en: Error unescaping key or value in Key/Value pair %d, '%s', in address element '%s'
fi: Virhe ohjausmerkeissä avaimessa tai arvossa Avain/Arvo-parissa %d, ”%s” osoite-elementissä ”%s”

en: Error unlinking lock file '%s': %s
fi: Virhe epälinkitettäessä lukkotiedostoa ”%s”: %s

en: Error when getting information for directory '%s': %s
fi: Virhe haettaessa tietoja hakemistosta ”%s”: %s

en: Error while compiling regular expression %s at char %d: %s
fi: Virhe säännöllisessä lausekkeessa %s kohdassa %d: %s

en: Error while disabling SO_PASSCRED: %s
fi: Virhe kytkettäessä pois SO_PASSCRED-lippua: %s

en: Error while matching regular expression %s: %s
fi: Virhe täsmätessä säännöllistä lauseketta %s: %s

en: Error while optimizing regular expression %s: %s
fi: Virhe optimoitaessa säännöllistä lauseketta %s: %s

en: Error while parsing replacement text "%s" at char %lu: %s
fi: Virhe tulkittaessa korvaavaa tekstiä ”%s” kohdassa %lu: %s

en: Error writing contents of nonce file '%s' to stream:
fi: Virhe kirjoitettaessa kertakäyttölukujen tiedoston ”%s” sisältöä virtaan:

en: Error writing nonce file at '%s': %s
fi: Virhe kirjoitettaessa kertakäyttölukujen tiedostoon ”%s”: %s

en: Error writing to file descriptor: %s
fi: Tiedostokahvaan kirjoittaminen epäonnistui: %s

en: Error writing to file: %s
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoon: %s

en: Error writing to handle: %s
fi: Virhe kirjoitettaessa kahvaan: %s

en: Error: %s
fi: Virhe: %s

en: Error: %s is not a valid bus name
fi: Virhe: %s ei ole kelvollinen väylän nimi

en: Error: %s is not a valid interface name
fi: Virhe: %s ei ole kelvollinen rajapinnan nimi

en: Error: %s is not a valid member name
fi: Virhe: %s ei ole kelvollinen jäsenen nimi

en: Error: %s is not a valid name
fi: Virhe: %s ei ole kelvollinen nimi

en: Error: %s is not a valid object path
fi: Virhe: %s ei ole kelvollinen oliopolku

en: Error: %s is not a valid unique bus name.
fi: Virhe: %s ei ole kelvollinen yksikäsitteinen väylänimi

en: Error: Destination is not specified
fi: Virhe: Kohdetta ei määritelty

en: Error: Method name '%s' is invalid
fi: Virhe: Metodin nimi ”%s” on virheellinen

en: Error: Method name is not specified
fi: Virhe: Metodin nimeä ei määritelty

en: Error: Object path is not specified
fi: Virhe: Oliopolkua ei määritelty

en: Error: object path not specified.
fi: Virhe: oliopolkua ei määritelty

en: Error: signal not specified.
fi: Virhe: signaalia ei määritetty.

en: Exhausted all available authentication mechanisms (tried: %s) (available: %s)
fi: Kulutettu kaikki saatavilla olevat todennusmenetelmät (kokeiltu: %s) (saatavilla: %s)

en: Existing file '%s' could not be removed: g_unlink() failed: %s
fi: Olemassa olevan tiedoston ”%s” poisto epäonnistui: g_unlink epäonnistui: %s

en: Expected NUL byte after the string '%s' but found byte %d
fi: Odotettiin NUL-tavua merkkijonon ”%s” jälkeen, mutta löydettiin tavu %d

en: Expected a GEmblem for GEmblemedIcon
fi: Oletettiin GEmblen kohteelle GEmblemedIcon

en: Expected valid UTF-8 string but found invalid bytes at byte offset %d (length of string is %d). The valid UTF-8 string up until that point was '%s'
fi: Odotettiin eheää UTF-8-merkkijonoa, mutta löydettiin virheellisiä tavuja kohdassa %d (merkkijonon pituus on %d). Eheä UTF-8-merkkijono tähän kohtaan saakka oli ”%s”

en: Expecting to read a single byte for receiving credentials but read zero bytes
fi: Odotettiin saada lukea yksi tavu vastaanottovaltuuksia mutta luettiin nolla tavua

en: FILE PATH
fi: TIEDOSTO POLKU

en: FILE [PATH]
fi: TIEDOSTO [POLKU]

en: Failed to allocate memory
fi: Muistia ei voitu varata

en: Failed to change to directory '%s' (%s)
fi: Hakemistoon ”%s” siirtyminen epäonnistui (%s)

en: Failed to create file '%s': %s
fi: Tiedoston ”%s” luominen epäonnistui: %s

en: Failed to create pipe for communicating with child process (%s)
fi: Putken luominen lapsiprosessin kanssa viestintää varten epäonnistui (%s)

en: Failed to create temp file: %s
fi: Väliaikaistiedoston luominen epäonnistui: %s

en: Failed to execute child process "%s" (%s)
fi: Lapsiprosessin ”%s” käynnistäminen epäonnistui (%s)

en: Failed to execute child process (%s)
fi: Lapsiprosessin käynnistys epäonnistui (%s)

en: Failed to execute helper program (%s)
fi: Apuohjelman suoritus epäonnistui (%s)

en: Failed to expand exec line '%s' with URI '%s'
fi: Suoritettavaa riviä ”%s” ei voitu laajentaa URI:lla ”%s”

en: Failed to fork (%s)
fi: Haarauttaminen epäonnistui (%s)

en: Failed to fork child process (%s)
fi: Lapsiprosessin haarauttaminen epäonnistui (%s)

en: Failed to get attributes of file '%s': fstat() failed: %s
fi: Tiedoston ”%s” ominaisuuksien lukeminen epäonnistui: fstat() epäonnistui: %s

en: Failed to open file '%s': %s
fi: Tiedoston ”%s” avaaminen epäonnistui: %s

en: Failed to open file '%s': fdopen() failed: %s
fi: Tiedoston ”%s” avaaminen epäonnistui: fdopen() epäonnistui: %s

en: Failed to open file '%s': open() failed: %s
fi: Tiedoston ”%s” avaaminen epäonnistui: open() epäonnistui: %s

en: Failed to parse '%-.*s', which should have been a digit inside a character reference (&#234; for example) - perhaps the digit is too large
fi: Merkkijonon ”%-.*s” piti olla luku merkkiviitteen sisällä (esim. &#234;), mutta sen jäsentäminen epäonnistui - ehkä luku on liian suuri

en: Failed to read data from child process
fi: Datan lukeminen lapsiprosessilta epäonnistui

en: Failed to read data from child process (%s)
fi: Datan lukeminen lapsiprosessilta epäonnistui (%s)

en: Failed to read enough data from child pid pipe (%s)
fi: Lapsiprosessin pid-putkesta ei voitu lukea riittävästi dataa (%s)

en: Failed to read from child pipe (%s)
fi: Lukeminen lapsiprosessin putkesta epäonnistui (%s)

en: Failed to read from file '%s': %s
fi: Tiedoston ”%s” lukeminen epäonnistui: %s

en: Failed to read the symbolic link '%s': %s
fi: Symbolisen linkin ”%s” lukeminen epäonnistui: %s

en: Failed to redirect output or input of child process (%s)
fi: Lapsiprosessin tulosteen tai syötteen uudelleenohjaus epäonnistui (%s)

en: Failed to rename file '%s' to '%s': g_rename() failed: %s
fi: Tiedoston ”%s” uudelleen nimeäminen nimelle ”%s” epäonnistui: g_rename() epäonnistui: %s

en: Failed to resize memory output stream
fi: Muistin tulostevirran koon muutos epäonnistui

en: Failed to write file '%s': fsync() failed: %s
fi: Tiedoston ”%s” kirjoittaminen epäonnistui: fsync() epäonnistui: %s

en: File "%s" is too large
fi: Tiedosto ”%s” on liian suuri

en: File enumerator has outstanding operation
fi: Tiedoston numeraattorilla on odottavia toimintoja

en: File enumerator is already closed
fi: Numeraattori on jo suljettu

en: File names cannot contain '%c'
fi: Tiedostonimi ei voi sisältää merkkiä ”%c”

en: Filesystem does not support symbolic links
fi: Tiedostojärjestelmä ei tue symbolisia linkkejä

en: Filesystem root
fi: Tiedostojärjestelmän juuri

en: First token of line %d of the keyring at '%s' with content '%s' is malformed
fi: Ensimmäinen sana rivillä %d avainrenkaassa polussa ”%s” sisällöllä ”%s” on epämuodostunut

en: GApplication options
fi: GApplication-valitsimet

en: GCredentials is not implemented on this OS
fi: GCredentials ei ole toteutettu tälle käyttöjärjestelmälle

[ctx: GDateTime]
en: %H:%M:%S
fi: %H.%M.%S

[ctx: GDateTime]
en: %a %b %e %H:%M:%S %Y
fi: %a %e. %Bta %Y %H.%M.%S

[ctx: GDateTime]
en: %m/%d/%y
fi: %-d.%-m.%Y

[ctx: GDateTime]
en: AM
fi: ap.

[ctx: GDateTime]
en: PM
fi: ip.

en: Generate dependency list
fi: Luo riippuvuusluettelo

en: Get the value of KEY
fi: Hae avaimen AVAIN arvo

en: HTTP proxy authentication failed
fi: HTTP-välityspalvelimen tunnistautuminen epäonnistui

en: HTTP proxy authentication required
fi: HTTP-välityspalvelin vaatii tunnistautumisen

en: HTTP proxy connection failed: %i
fi: HTTP-välityspalvelinyhteys epäonnistui: %i

en: HTTP proxy connection not allowed
fi: HTTP-välityspalvelimen yhteyttä ei sallittu

en: HTTP proxy server closed connection unexpectedly.
fi: HTTP-välityspalvelin lopetti yhteyden yllättäen.

en: Help Options:
fi: Ohjevalitsimet:

en: Host unreachable
fi: Isäntä ei ole tavoitettavissa

en: Host unreachable through SOCKSv5 server.
fi: Laitetta ei tavoitettu SOCKSv5-palvelimen kautta.

en: Hostname '%s' contains '[' but not ']'
fi: Isäntänimi ”%s” sisältää merkin ”[”, mutta ei ”]”

en: Ignoring override for this key.
fi: Ohitetaan syrjäytys tälle avaimelle.

en: Ignoring this file.
fi: Ohitetaan tämä tiedosto.

en: Incomplete multibyte sequence in input
fi: Virheellinen monitavusarja syötteessä

en: Input stream doesn't implement read
fi: Syötevirta ei toteuta lukua

en: Integer value '%s' for %s out of range
fi: Kokonaisluku ”%s” kohteelle %s on ylittää sallitun alueen

en: Integer value '%s' out of range
fi: Kokonaisluku ”%s” on sallitun alueen ulkopuolella

en: Internal SOCKSv5 proxy server error.
fi: Sisäinen SOCKSv5-välityspalvelinvirhe.

en: Internal error: %s
fi: Sisäinen virhe: %s

en: Introspect a remote object.
fi: Katsasta etäolio

en: Introspect children
fi: Katsasta lapset

en: Invalid GSeekType supplied
fi: Saatiin virheellinen GSeekType

en: Invalid UTF-8 encoded text in name - not valid '%s'
fi: Virheellinen UTF-8-koodattu teksti nimessä - epäkelpo ”%s”

en: Invalid attribute type (byte string expected)
fi: Virheellinen ominaisuuden tyyppi (piti olla tavujono)

en: Invalid attribute type (string expected)
fi: Virheellinen ominaisuustyyppi (piti olla merkkijono)

en: Invalid attribute type (uint32 expected)
fi: Virheellinen ominaisuuden tyyppi (piti olla uint32)

en: Invalid attribute type (uint64 expected)
fi: Virheellinen ominaisuuden tyyppi (piti olla uint64)

en: Invalid byte sequence in conversion input
fi: Virheellinen tavusarja muunnettavassa syötteessä

en: Invalid compressed data
fi: Virheellinen pakattu data

en: Invalid endianness value. Expected 0x6c ('l') or 0x42 ('B') but found value 0x%02x
fi: Virheellinen tavujärjestysarvo. Odotettiin joko 0x6c (’l’) tai 0x42 (’B’) mutta löydettiin arvo 0x%02x

en: Invalid extended attribute name
fi: Virheellinen laajennetun ominaisuuden nimi

en: Invalid filename
fi: Virheellinen tiedostonimi

en: Invalid filename %s
fi: Virheellinen tiedostonimi %s

en: Invalid group name: %s
fi: Virheellinen ryhmän nimi: %s

en: Invalid hostname
fi: Virheellinen isäntänimi

en: Invalid key name: %s
fi: Virheellinen avaimen nimi: %s

en: Invalid major protocol version. Expected 1 but found %d
fi: Virheellinen yhteyskäytännön pääversio. Odotettiin 1 mutta löydettiin %d

en: Invalid object, not initialized
fi: Virheellinen olio, alustamaton

en: Invalid program name: %s
fi: Virheellinen ohjelman nimi: %s

en: Invalid seek request
fi: Virheellinen siirtymispyyntö

en: Invalid sequence in conversion input
fi: Virheellinen sarja muunnettavassa syötteessä

en: Invalid socket, initialization failed due to: %s
fi: Virheellinen pistoke, alustus epäonnistui: %s

en: Invalid socket, not initialized
fi: Virheellinen pistoke, alustamaton

en: Invalid string in argument vector at %d: %s
fi: Virheellinen merkkijono argumenttivektorin kohdassa %d: %s

en: Invalid string in environment: %s
fi: Virheellinen merkkijono ympäristössä: %s

en: Invalid symlink value given
fi: Saatiin virheellinen symbolisen linkin arvo

en: Invalid working directory: %s
fi: Virhe työhakemisto: %s

en: Invoke a method on a remote object.
fi: Kutsu metodia etäoliolla

en: Key file contains escape character at end of line
fi: Avaintiedosto sisältää escape-jonon rivin lopussa

en: Key file contains invalid escape sequence '%s'
fi: Avaintiedostossa on virheellinen escape-jono ”%s”

en: Key file contains key '%s' which has a value that cannot be interpreted.
fi: Avaintiedosto sisältää avaimen ”%s”, jolla on arvo, jota ei voida tulkita.

en: Key file contains key '%s' with value '%s' which is not UTF-8
fi: Avaintiedosto sisältää avaimen ”%s” arvolla ”%s”, joka ei ole UTF-8-merkkijono

en: Key file contains line '%s' which is not a key-value pair, group, or comment
fi: Avaintiedosto sisältää rivin ”%s”, joka ei ole avain-arvopari, ryhmä tai kommentti

en: Key file contains unsupported encoding '%s'
fi: Avaintiedosto sisältää ei-tuetun koodauksen ”%s”

en: Key file does not have group '%s'
fi: Avaintiedostossa ei ole ryhmää ”%s”

en: Key file does not have key '%s' in group '%s'
fi: Avaintiedostossa ei ole avainta ”%s” ryhmässä ”%s”

en: Key file does not start with a group
fi: Avaintiedosto ei ala ryhmällä

en: Launch an application
fi: Käynnistä sovellus

en: Leftover unconverted data in read buffer
fi: Jäljelle jäänyt muuntamaton data lukupuskurissa

en: Line %d of the keyring at '%s' with content '%s' is malformed
fi: Rivi %d avainrenkaassa polussa ”%s” sisällöllä ”%s” on epämuodostunut

en: List keys and values, recursively
    If no SCHEMA is given, list all keys
fi: Luettelo avaimista ja arvoista rekursiivisesti
    Jos SKEEMA ei annettu, luettele kaikki avaimet

en: List the children of SCHEMA
fi: Luettelo SKEEMAn lapsista

en: List the installed (non-relocatable) schemas
fi: Luettelo asennetuista (ei-siirrettävistä) skeemoista

en: List the installed relocatable schemas
fi: Luettelo asennetuista siirrettävistä skeemoista

en: List the keys in SCHEMA
fi: Luettelo avaimsta SKEEMAssa

en: Listener is already closed
fi: Kuuntelija on jo suljettu

en: METHOD_CALL message: PATH or MEMBER header field is missing
fi: METHOD_CALL-viesti: PATH- tai MEMBER-otsakekenttä puuttuu

en: METHOD_RETURN message: REPLY_SERIAL header field is missing
fi: METHOD_RETURN-viesti: REPLY_SERIAL-otsakekenttä puuttuu

en: Malformed input data for GFileIcon
fi: Virheellistä syötetietoa GFileIcon-oliolle

en: Malformed number of tokens (%d) in GEmblem encoding
fi: Virheellinen määrä tunnisteita (%d) GEmblem-koodauksessa

en: Malformed number of tokens (%d) in GEmblemedIcon encoding
fi: Virheellinen määrä tunnisteita (%d) GEmblemedIcon-koodauksessa

en: Malformed version number: %s
fi: Virheellinen versionumero: %s

en: Meaningless key/value pair combination in address entry '%s'
fi: Merkityksetön avain/arvo-pariyhdistelmä osoitekentässä ”%s”

en: Memory output stream not resizable
fi: Muistin tulostevirran koko ei ole muutettavissa

en: Message body has signature '%s' but there is no signature header
fi: Viestin rungossa on tyyppimääritys ”%s” mutta siellä ei ole tyyppimääritysotsaketta

en: Message body has type signature '%s' but signature in the header field is '%s'
fi: Viestin rungossa on tyyppimääritys ”%s” mutta tyyppimääritys otsakekentässä on ”%s”

en: Message body is empty but signature in the header field is '(%s)'
fi: Viestin runko on tyhjä mutta tyyppimääritys otsakekentässä on ”(%s)”

en: Method '%s' on interface '%s' with signature '%s' does not exist
fi: Metodi ”%s” rajapinnassa ”%s” tyyppimäärittelyllä ”%s” ei ole olemassa

en: Method '%s' returned type '%s', but expected '%s'
fi: Metodi ”%s” palautti tyypin ”%s” mutta odotettiin ”%s”

en: Method and interface name
fi: Metodi ja rajapinnan nimi

en: Missing argument for %s
fi: Puuttuva argumentti kohteelle %s

en: Monitor KEY for changes.
    If no KEY is specified, monitor all keys in SCHEMA.
    Use ^C to stop monitoring.
fi: Monitoroi avaimen AVAIN muutoksia.
    Jos AVAIN ei ole määrietty, monitoroi kaikkia avaimia SKEEMAssa.
    Paina ^C lopettaaksesi monitorointi.

en: Monitor a remote object.
fi: Monitoroi etäoliota.

en: Move between mounts not supported
fi: Siirto liitospisteiden välillä ei ole tuettu

en: Move files or directories to the trash.
fi: Siirrä tiedostoja tai kansioita roskakoriin.

en: Multiple connection endpoints specified
fi: Useita yhteyden päätepisteitä määritetty

en: Need more input
fi: Tarvitaan lisää syötettä

en: Network unreachable
fi: Verkko ei ole tavoitettavissa

en: Network unreachable through SOCKSv5 proxy.
fi: Verkkoa ei tavoitettu SOCKSv5-välityspalvelimen kautta.

en: NetworkManager version too old
fi: NetworkManagerin versio on liian vanha

en: Never follow symbolic links
fi: Älä koskaan seuraa symbolisia linkkejä

en: No MIME type defined in the bookmark for URI '%s'
fi: URI:n ”%s” kirjanmerkissä ei ole määritelty MIME-tyyppiä

en: No PEM-encoded certificate found
fi: PEM-koodattua varmennetta ei löytynyt

en: No PEM-encoded private key found
fi: PEM-koodattua yksityistä avainta ei löytynyt

en: No address specified
fi: Osoitetta ei määritetty

en: No application is registered as handling this file
fi: Tiedoston käsittelyyn ei ole rekisteröity mitään sovellusta

en: No application with name '%s' registered a bookmark for '%s'
fi: Sovellus nimeltä ”%s” ei rekisteröinyt kirjanmerkkiä kohteelle ”%s”

en: No bookmark found for URI '%s'
fi: URI:lle ”%s” ei löydy kirjanmerkkiä

en: No connection endpoint specified
fi: Yhteyden päätepistettä ei määritetty

en: No default applications for '%s'
fi: Tyypille '%s' ei ole oletussovellusta

en: No groups set in bookmark for URI '%s'
fi: URI:n ”%s” kirjanmerkissä ei ole asetettu ryhmiä

en: No private flag has been defined in bookmark for URI '%s'
fi: URI:n ”%s” kirjanmerkissä ei ole määritelty yksityisyyslippua

en: No recommended applications
fi: Ei suositeltuja sovelluksia

en: No registered applications
fi: Ei rekisteröityjä sovelluksia

en: No schema files found:
fi: Skeema-tiedostoja ei löytynyt:

en: No such interface
fi: Ei rajapintaa

en: No such interface '%s'
fi: Ei rajapintaa ”%s”

en: No such interface '%s' on object at path %s
fi: Ei rajapintaa ”%s” oliolla polussa %s

en: No such interface 'org.freedesktop.DBus.Properties' on object at path %s
fi: Ei rajapintaa ”org.freedesktop.DBus.Properties” oliolla polussa %s

en: No such key '%s'
fi: Ei avainta ”%s”

en: No such key '%s' in schema '%s' as specified in override file '%s'
fi: Avainta ”%s” skeemassa ”%s” ei ole määritetty syrjäytystiedostossa ”%s”

en: No such method '%s'
fi: Ei metodia ”%s”

en: No such property '%s'
fi: Ei ominaisuutta ”%s”

en: No such schema '%s'
fi: Ei tällaista skeemaa ”%s”

en: No type for class name %s
fi: Luokan nimelle %s ei ole tyyppiä

en: No valid addresses were found
fi: Kelvollisia osoitteita ei löytynyt

en: No valid bookmark file found in data dirs
fi: Kelvollista kirjanmerkkitiedostoa ei löytynyt datahakemistoista

en: Not a regular file
fi: Ei tavallinen tiedosto

en: Not enough memory
fi: Muisti loppui

en: Not enough space for socket address
fi: Pistokeosoitteelle ei ole tarpeeksi tilaa

en: Not enough space in destination
fi: Kohteessa ei ole tarpeeksi tilaa

en: Not expecting control message, but got %d
fi: Ei odotetu ohjausviestiä, mutta saatiin %d

en: Object path to emit signal on
fi: Oliopolku johon lähetetään signaali

en: Object path to introspect
fi: Oliopolku joka katsastetaan

en: Object path to invoke method on
fi: Oliopolku jossa metodia kutsutaan

en: Object path to monitor
fi: Oliopolku jota monitoroidaan

en: Odd character '%s', expected a '=' after attribute name '%s' of element '%s'
fi: Pariton merkki ”%1$s”, odotettiin ”=”-merkkiä elementin ”%3$s” ominaisuuden ”%2$s” jälkeen

en: Odd character '%s', expected a '>' character to end the empty-element tag '%s'
fi: Pariton merkki ”%s”, odotettiin ”>”-merkkiä päättämään elementin ”%s”

en: Odd character '%s', expected a '>' or '/' character to end the start tag of element '%s', or optionally an attribute; perhaps you used an invalid character in an attribute name
fi: Pariton merkki ”%s”, odotettiin merkkiä ”>” tai ”/” päättämään elementin ”%s” aloituslippu, tai mahdollista ominaisuutta; käytit ehkä ominaisuuden nimessä siihen kelpaamatonta merkkiä

en: Odd character '%s', expected an open quote mark after the equals sign when giving value for attribute '%s' of element '%s'
fi: Pariton merkki ”%1$s”, odotettiin avaavaa lainausmerkkiä yhtäsuuruusmerkin jälkeen annettaessa elementin ”%3$s” ominaisuuden ”%2$s” arvoa

en: Only print properties
fi: Tulosta vain ominaisuudet

en: Operation not supported
fi: Toiminto ei ole tuettu

en: Operation was cancelled
fi: Toiminto oli peruttu

en: Optional destination for signal (unique name)
fi: Valinnainen kohde signaalille (yksikäsitteinen nimi)

en: Options specifying the connection endpoint
fi: Valitsimet määrittämään yhteyden päätepiste

en: Options:
fi: Valitsimet:

en: Output stream doesn't implement write
fi: Tulostevirta ei toteuta kirjoitusta

en: PCRE library is compiled without UTF8 properties support
fi: PCRE-kirjasto on käännetty ilman UTF8-ominaisuuksien tukea

en: PCRE library is compiled without UTF8 support
fi: PCRE-kirjasto on käännetty ilman UTF8-tukea

en: POSIX collating elements are not supported
fi: POSIX-vertailuelementtejä ei tueta

en: POSIX named classes are supported only within a class
fi: POSIX:in nimetyt luokat on tuettu vain luokan sisällä

en: Parsed value '%s' for variant is not a valid D-Bus signature
fi: Jäsennetty arvo ”%s” variantille ei ole kelvollinen D-Bus-tyyppimäärittely

en: Parsed value '%s' is not a valid D-Bus object path
fi: Jäsennetty arvo ”%s” ei ole kelvollinen D-Bus-oliopolku

en: Parsed value '%s' is not a valid D-Bus signature
fi: Jäsennetty arvo ”%s” ei ole kelvollinen D-Bus-tyyppimäärittely

en: Parsed value '%s' is not a valid D-Bus signature (for body)
fi: Jäsennetty arvo ”%s” ei ole kelvollinen D-Bus-tyyppimäärittely (rungolle)

en: Partial character sequence at end of input
fi: Osittainen tavusarja syötteen lopussa

en: Path must begin with a slash (/)
fi: Polun täytyy alkaa kauttaviivalla (/)

en: Path must end with a slash (/)
fi: Polun täytyy päättyä kauttaviivaan (/)

en: Path must not contain two adjacent slashes (//)
fi: Polku ei saa sisältää kahta perättäistä kauttaviivaa (//)

en: Permissions on directory '%s' are malformed. Expected mode 0700, got 0%o
fi: Hakemiston ”%s” oikeudet ovat väärät. Odotettiin oikeuksia 0700, saatiin 0%o

en: Print XML
fi: Tulosta XML

en: Print help
fi: Tulosta ohje

en: Print version
fi: Tulosta versio

en: Print version information and exit
fi: Tulosta ohjelman versio ja poistu

en: Print version information and exit.
fi: Tulosta ohjelman versio ja poistu.

en: Property '%s' is not readable
fi: Ominaisuus ”%s” ei ole luettavissa

en: Property '%s' is not writable
fi: Ominaisuus ”%s” ei ole kirjoitettavissa

en: Proxy protocol '%s' is not supported.
fi: Välitysyhteyskäytäntö ”%s” ei ole tuettu.

en: Query the range of valid values for KEY
fi: Kysy AVAIMEN sallittujen arvojen rajat

en: Quoted text doesn't begin with a quotation mark
fi: Lainattu teksti ei ala lainausmerkillä

en: Received invalid fd
fi: Vastaanotettiin kelvoton tiedostokahva

en: Recommended applications:
fi: Suositellut sovellukset:

en: Registered applications:
fi: Rekisteröidyt sovellukset:

en: Rename a file
fi: Nimeä tiedosto uudelleen

en: Rename a file.
fi: Nimeä tiedosto uudelleen.

en: Requested seek before the beginning of the stream
fi: Pyydetty kelausta virtauksen alkua edeltävään kohtaan

en: Requested seek beyond the end of the stream
fi: Pyydetty kelausta virtauksen lopun jälkeiseen kohtaan

en: Reset KEY to its default value
fi: Palauta AVAIN sen oletusarvoon

en: Reset all keys in SCHEMA to their defaults
fi: Palauta kaikki avaimet SKEEMAssa oletusarvoihin

en: Run a dbus service
fi: Suorita dbus-palvelu

en: SCHEMA[:PATH]
fi: SKEEMA[:POLKU]

en: SCHEMA[:PATH] KEY
fi: SKEEMA:[POLKU] AVAIN

en: SCHEMA[:PATH] KEY VALUE
fi: SKEEMA[:POLKU] AVAIN ARVO

en: SCHEMA[:PATH] [KEY]
fi: SKEEMA:[POLKU] [AVAIN]

en: SELinux context must be non-NULL
fi: SELinux-konteksti ei voi olla NULL

en: SELinux is not enabled on this system
fi: SELinux ei ole käytössä tässä tietokoneessa

en: SIGNAL message: PATH, INTERFACE or MEMBER header field is missing
fi: SIGNAL-viesti: PATH-, INTERFACE- tai MEMBER-otsakekenttä puuttuu

en: SIGNAL message: The INTERFACE header field is using the reserved value org.freedesktop.DBus.Local
fi: SIGNAL-viesti: INTERFACE-otsakekenttä käyttää varattua arvoa org.freedesktop.DBus.Local

en: SIGNAL message: The PATH header field is using the reserved value /org/freedesktop/DBus/Local
fi: SIGNAL-viesti: PATH-otsakekenttä käyttää varattua arvoa /org/freedesktop/DBus/Local

en: SOCKSv4 does not support IPv6 address '%s'
fi: SOCKSv4 ei tue IPv6-osoitetta ”%s”

en: SOCKSv5 authentication failed due to wrong username or password.
fi: SOCKSv5-todennus epäonnistui väärän käyttäjätunnuksen tai salasanan vuoksi.

en: SOCKSv5 connection not allowed by ruleset.
fi: SOCKSv5-yhteys ei ole sallittu sääntöjoukossa.

en: SOCKSv5 proxy does not support 'connect' command.
fi: SOCKSv5-välityspalvelin ei tue ”connect”-komentoa.

en: SOCKSv5 proxy does not support provided address type.
fi: SOCKSv5-välityspalvelin ei tue annettua osoitetyyppiä.

en: Schema '%s' is not relocatable (path must not be specified)
fi: Skeema ”%s” ei ole siirrettävä (polkua ei saa määrittää)

en: Schema '%s' is relocatable (path must be specified)
fi: Skeema ”%s” on siirrettävä (polku täytyy määrittää)

en: Second token of line %d of the keyring at '%s' with content '%s' is malformed
fi: Toinen sana rivillä %d avainrenkaassa polussa ”%s” sisällöllä ”%s” on epämuodostunut

en: Seek not supported on stream
fi: Virta ei tue siirtymistä

en: Set the value of KEY to VALUE
fi: Aseta avaimelle AVAIN arvoksi ARVO

en: Setting attribute %s not supported
fi: Ominaisuuden %s asetus ei ole tuettu

en: Show GApplication options
fi: Näytä GApplication-valitsimet

en: Show all help options
fi: Näytä kaikki ohjevalitsimet

en: Show extra information
fi: Näytä lisätietoja

en: Show help options
fi: Näytä ohjevalitsimet

en: Show hidden files
fi: Näytä piilotetut tiedostot

en: Show progress
fi: Näytä edistyminen

en: Signal and interface name
fi: Signaalin ja rajapinnan nimi

en: Signature header with signature '%s' found but message body is empty
fi: Tyyppimääritysotsake tyyppimäärityksellä ”%s” löydettiin mutta viestin runko oli tyhjä

en: Socket I/O timed out
fi: Pistoke I/O:n aikakatkaisu

en: Socket is already closed
fi: Pistoke on jo suljettu

en: Source stream is already closed
fi: Lähdevirta on jo suljettu

en: Splice not supported
fi: Splice-operaatiota ei tueta

en: Stream doesn't support query_info
fi: Virta ei tue komentoa query_info

en: Stream has outstanding operation
fi: Virrassa on toiminto odottamassa

en: Stream is already closed
fi: Virta on jo suljettu

en: Symbolic links not supported
fi: Symbolisia linkkejä ei tueta

en: TLS support is not available
fi: TLS-tukea ei ole saatavilla

en: Target file exists
fi: Kohdetiedosto on olemassa

en: Target file is a directory
fi: Kohdetiedosto on kansio

en: Target file is not a regular file
fi: Kohdetiedosto ei ole tavallinen tiedosto

en: Template '%s' doesn't contain XXXXXX
fi: Malli ”%s” ei sisällä merkkijonoa XXXXXX

en: Template '%s' invalid, should not contain a '%s'
fi: Malli ”%s” on virheellinen, se ei saa sisältää merkkijonoa ”%s”

en: Temporarily unable to resolve '%s'
fi: Tilapäisesti ei voida selvittää palvelua ”%s”

en: Text ended before matching quote was found for %c. (The text was '%s')
fi: Teksti loppui ennen kuin löytyi merkkiä %c vastaava lainausmerkki. (Teksti oli ”%s”)

en: Text ended just after a '\' character. (The text was '%s')
fi: Teksti loppui aivan merkin ”\” jälkeen. (Teksti oli ”%s”)

en: Text was empty (or contained only whitespace)
fi: Teksti oli tyhjä (tai sisälsi vain tyhjiä merkkejä)

en: The SOCKSv5 proxy requires an authentication method that is not supported by GLib.
fi: SOCKSv5-välityspalvelin vaatii todennustapaa, jota GLib ei tue.

en: The SOCKSv5 proxy requires authentication.
fi: SOCKSv5-välityspalvelin vaatii todennuksen.

en: The SOCKSv5 proxy server uses unknown address type.
fi: SOCKSv5-välityspalvelin käyttää tuntematonta osoitetyyppiä.

en: The URI '%s' contains invalidly escaped characters
fi: URI ”%s” sisältää virheellisesti suojattuja merkkejä

en: The URI '%s' is invalid
fi: URI ”%s” on virheellinen

en: The URI '%s' is not an absolute URI using the "file" scheme
fi: URI ”%s” ei ole absoluuttinen URI ”file”-muodossa

en: The connection is closed
fi: Yhteys on suljettu

en: The file was externally modified
fi: Tiedostoa muokattiin muualta

en: The given address is empty
fi: Annettu osoite on tyhjä

en: The hostname of the URI '%s' is invalid
fi: URI:n ”%s” isäntänimi on virheellinen

en: The local file URI '%s' may not include a '#'
fi: Paikallinen tiedosto-URI ”%s” ei saa sisältää merkkiä ”#”

en: The password entered is incorrect.
fi: Syötetty salasana on väärä.

en: The pathname '%s' is not an absolute path
fi: Polku ”%s” ei ole absoluuttinen

en: The provided value is outside of the valid range
fi: Annettu arvo on yli sallittujen rajojen

en: The resource at '%s' does not exist
fi: Resurssia '%s' ei ole olemassa

en: The server is not a SOCKSv4 proxy server.
fi: Palvelin ei ole SOCKSv4-välityspalvelin.

en: The server is not a SOCKSv5 proxy server.
fi: Palvelin ei ole SOCKSv5-välityspalvelin

en: The string '%s' is not a valid D-Bus GUID
fi: Merkkijono ”%s” ei ole kelvollinen D-Bus GUID

en: There is no GCredentials support for your platform
fi: Alustallesi ei ole GCredentials-tukea

en: This entire file has been ignored.
fi: Tämä koko tiedosto on ohitettu.

en: This is the last chance to enter the password correctly before your access is locked out.
fi: Tämä on viimeinen mahdollisuus kirjoittaa salasana oikein, ennen kuin käyttö estetään.

en: Timeout in seconds
fi: Aikakatkaisu sekunteina

en: Timeout was reached
fi: Aikakatkaisu saavutettiin

en: Too large count value passed to %s
fi: Liian suuri laskuriarvo välitetty kohteelle %s

en: Transferred %s out of %s (%s/s)
fi: Siirretty %s/%s (%s/s)

en: Trash not supported
fi: Roskakori ei ole tuettu

en: Truncate not allowed on input stream
fi: Syötevirtaa ei voi kutistaa

en: Truncate not supported on stream
fi: Virta ei tue kutistamista

en: Type %s does not implement from_tokens() on the GIcon interface
fi: Tyyppi %s ei toteuta GIcon-määrityksen kutsua from_tokens()

en: Type %s does not implement the GIcon interface
fi: Tyyppi %s ei toteuta GIcon-määritystä

en: Type %s is not classed
fi: Tyyppi %s ei ole luokkatyyppi

en: Type of message, '%s', does not match expected type '%s'
fi: Viestin tyyppi ”%s” ei täsmää odotettuun tyyppiin ”%s”

en: Unable to create socket: %s
fi: Pistoketta ei voi luoda: %s

en: Unable to create trash dir %s: %s
fi: Roskakorikansiota %s ei voi luoda: %s

en: Unable to find default local file monitor type
fi: Paikallisen tiedostomonitoroinnin oletustapaa ei voitu selvittää

en: Unable to find terminal required for application
fi: Sovelluksen vaatimaa päätettä ei löydy

en: Unable to shutdown socket: %s
fi: Pistoketta ei voi sammuttaa: %s

en: Unexpected attribute '%s' for element '%s'
fi: Odottamaton ominaisuus ”%s” elementille ”%s”

en: Unexpected early end-of-stream
fi: Odottamaton aikainen virran loppu

en: Unexpected error in g_io_channel_win32_poll() reading data from a child process
fi: Odottamaton virhe funktiossa g_io_channel_win32_poll() luettaessa dataa lapsiprosessilta

en: Unexpected error in select() reading data from a child process (%s)
fi: Odottamaton virhe funktiossa select() lapsiprosessilta dataa luettaessa (%s)

en: Unexpected error in waitpid() (%s)
fi: Odottamaton virhe funktiossa waitpid() (%s)

en: Unexpected lack of content trying to (safely) read a line
fi: Odottamaton sisällön puute yritettäessä (turvallisest) lukea riviä

en: Unexpected lack of content trying to read a line
fi: Odottamaton sisällön puute yritettäessä lukea riviä

en: Unexpected reply %d from StartServiceByName("%s") method
fi: Odottamaton vastaus %d metodilta StartServiceByName(”%s”)

en: Unexpected tag '%s' inside '%s'
fi: Odottamaton merkintä ”%s” kohdassa ”%s”

en: Unexpected tag '%s', tag '%s' expected
fi: Odottamaton merkintä ”%s”, odotettiin merkintää ”%s”

en: Unexpected type of ancillary data
fi: Odottamaton lisädatan tyyppi

en: Unknown SOCKSv5 proxy error.
fi: Tuntematon SOCKSv5-välityspalvelinvirhe.

en: Unknown bus type %d
fi: Tuntematon väylätyyppi %d

en: Unknown command %s
fi: Tuntematon komento %s

en: Unknown error executing child process "%s"
fi: Tuntematon virhe käynnistettäessä lapsiprosessia ”%s”

en: Unknown error on connect
fi: Tuntematon virhe yhteydenotossa

en: Unknown option %s
fi: Tuntematon valitsin %s

en: Unknown or unsupported transport '%s' for address '%s'
fi: Tuntematon tai ei-tuettu siirtotapa ”%s” osoitteelle ”%s”

en: Unknown protocol was specified
fi: Tuntematon yhteyskäytäntö määritetty

en: Unknown type
fi: Tuntematon tyyppi

en: Unmatched quotation mark in command line or other shell-quoted text
fi: Pariton lainausmerkki komentorivillä tai muussa kuorisuojatussa tekstissä

en: Unnamed
fi: Nimeämätön

en: Unsupported flags encountered when constructing a client-side connection
fi: Ei-tuettuja lippuja kohdattu muodostettaessa asiakaspuolen yhteyttä

en: Unsupported key '%s' in address entry '%s'
fi: Ei-tuettu avain ”%s” osoitekentässä ”%s”

en: Unsupported socket address
fi: Ei-tuettu pistokeosoite

en: Usage:
fi: Käyttö:

en: Usage:
fi: Käyttö:

en: Usage:
      gresource %s%s%s %s
    
    %s
fi: Käyttö:
      gsettings %s%s%s %s
    
    %s

en: Username or password is too long for SOCKSv5 protocol.
fi: Liian pitkä käyttäjänimi tai salasana SOCKSv5-yhteyskäytäntöön.

en: Valid key file could not be found in search dirs
fi: Kelvollista avaintiedostoa ei löytynyt haetuista kansioista

en: Value '%s' cannot be interpreted as a boolean.
fi: Arvoa ”%s” ei voida tulkita totuusarvoksi.

en: Value '%s' cannot be interpreted as a float number.
fi: Arvoa ”%s” ei voida tulkita liukuluvuksi.

en: Value '%s' cannot be interpreted as a number.
fi: Arvoa ”%s” ei voida tulkita numeroksi.

en: Waiting for socket condition: %s
fi: Odotetaan pistoke-ehtoa: %s

en: Warning: According to introspection data, interface '%s' does not exist
fi: Varoitus: Katsastustietojen mukaan rajapintaa ”%s” ei ole olemassa

en: Warning: According to introspection data, method '%s' does not exist on interface '%s'
fi: Varoitus: Katsastustietojen mukaan metodia ”%s” ei ole olemassa rajapinnassa ”%s”

en: Wrong number of tokens (%d)
fi: Väärä määrä tunnisteita (%d)

en: You should give exactly one directory name
fi: Sinun tulisi antaa täsmälleen yksi hakemistonimi

en: [OPTION...]
fi: [VALITSIN…]

en: [SCHEMA[:PATH]]
fi: [SKEEMA[:POLKU]]

en: \ at end of pattern
fi: \ mallin lopussa

en: \C not allowed in lookbehind assertion
fi: \C ei ole sallittu lookbehind-tyyppisissä assert-makroissa

en: \c at end of pattern
fi: \c mallin lopussa

en: a path, if given, must begin and end with a slash
fi: polku, jos annettu, täytyy aloittaa ja lopettaa kauttaviivalla

[ctx: abbreviated month name]
en: Apr
fi: huh

[ctx: abbreviated month name]
en: Aug
fi: elo

[ctx: abbreviated month name]
en: Dec
fi: jou

[ctx: abbreviated month name]
en: Feb
fi: hel

[ctx: abbreviated month name]
en: Jan
fi: tam

[ctx: abbreviated month name]
en: Jul
fi: hei

[ctx: abbreviated month name]
en: Jun
fi: kes

[ctx: abbreviated month name]
en: Mar
fi: maa

[ctx: abbreviated month name]
en: May
fi: tou

[ctx: abbreviated month name]
en: Nov
fi: mar

[ctx: abbreviated month name]
en: Oct
fi: lok

[ctx: abbreviated month name]
en: Sep
fi: syy

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Fri
fi: pe

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Mon
fi: ma

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sat
fi: la

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sun
fi: su

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Thu
fi: to

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Tue
fi: ti

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Wed
fi: ke

en: assertion expected after (?(
fi: assert-makrotoiminto odotettu merkkien (?( jälkeen

en: back references as conditions are not supported for partial matching
fi: takaisinviittaukset ehtoina eivät ole tuettu osittaisissa täsmäyksissä

en: backtracking limit reached
fi: taakseviittausten raja saavutettu

en: bad offset
fi: virheellinen siirros

en: character value in \x{...} sequence is too large
fi: Merkin arvo sekvenssissä \x{…} on liian suuri

en: code overflow
fi: koodin ylivuoto

en: conditional group contains more than two branches
fi: ehdollisessa ryhmässä on enemmän kuin kaksi haaraa

en: corrupted object
fi: vioittunut kohde

en: could not get local address: %s
fi: ei saatu paikallista osoitetta: %s

en: could not get remote address: %s
fi: ei saatu etäosoitetta: %s

en: could not listen: %s
fi: ei voitu kuunnella: %s

en: creating GSocket from fd: %s
fi: luodaan GSocket tiedostokahvasta: %s

en: digit expected
fi: odotettiin numeroa

en: doing nothing.
fi: ei tehdä mitään.

en: drive doesn't implement eject
fi: asema ei toteuta aseman avausta

en: drive doesn't implement eject or eject_with_operation
fi: asema ei toteuta aseman avausta (eject tai eject_with_operation)

en: drive doesn't implement polling for media
fi: asema ei toteuta median tarkkailua

en: drive doesn't implement start
fi: asema ei toteuta käynnistystä

en: drive doesn't implement stop
fi: asema ei toteuta pysäytystä

en: empty names are not permitted
fi: tyhjät nimet eivät ole sallittuja

en: exactly one of 'type', 'enum' or 'flags' must be specified as an attribute to <key>
fi: täsmälleen yksi ’type’ (tyyppi), ’enum’ tai ’flags’ (liput) täytyy määrittää attribuuttina kohdassa <key>

en: failed to get memory
fi: muistia ei voitu varata

[ctx: full month name]
en: April
fi: huhtikuu

[ctx: full month name]
en: August
fi: elokuu

[ctx: full month name]
en: December
fi: joulukuu

[ctx: full month name]
en: February
fi: helmikuu

[ctx: full month name]
en: January
fi: tammikuu

[ctx: full month name]
en: July
fi: heinäkuu

[ctx: full month name]
en: June
fi: kesäkuu

[ctx: full month name]
en: March
fi: maaliskuu

[ctx: full month name]
en: May
fi: toukokuu

[ctx: full month name]
en: November
fi: marraskuu

[ctx: full month name]
en: October
fi: lokakuu

[ctx: full month name]
en: September
fi: syyskuu

[ctx: full weekday name]
en: Friday
fi: perjantai

[ctx: full weekday name]
en: Monday
fi: maanantai

[ctx: full weekday name]
en: Saturday
fi: lauantai

[ctx: full weekday name]
en: Sunday
fi: sunnuntai

[ctx: full weekday name]
en: Thursday
fi: torstai

[ctx: full weekday name]
en: Tuesday
fi: tiistai

[ctx: full weekday name]
en: Wednesday
fi: keskiviikko

en: g_socket_get_credentials not implemented for this OS
fi: g_socket_get_credentials ei ole toteutettu tälle käyttöjärjestemälle

en: hexadecimal digit expected
fi: odotettiin heksadesimaalista numeroa

en: hexadecimal digit or '}' expected
fi: odotettiin heksadesimaalista numeroa tai merkkiä ”}”

en: hidden
fi: piilotettu

en: illegal symbolic reference
fi: virheellinen symbolinen viite

en: inconsistent NEWLINE options
fi: epäyhtenäisiä NEWLINE-valitsimia

en: internal error
fi: sisäinen virhe

en: internal error or corrupted object
fi: sisäinen virhe tai vioittunut kohde

en: invalid GVariant type string '%s'
fi: virheellinen GVariant-tyyppimerkkijono ”%s”

en: invalid combination of newline flags
fi: virheellinen yhdistelmä rivinvaihtolippuja

en: invalid condition (?(0)
fi: virheellinen ehto (?(0)

en: invalid escape sequence in character class
fi: virheellinen escape-jono merkkiluokassa

en: invalid name '%s': names must begin with a lowercase letter
fi: virheellinen nimi ”%s”: nimien täytyy alkaa pienaakkosella

en: lookbehind assertion is not fixed length
fi: lookbehind-tyyppinen assert-makro ei ole kiinteäpituinen

en: malformed \P or \p sequence
fi: väärin muotoiltu \P- tai \p-sekvenssi

en: malformed number or name after (?(
fi: virheellinen numero tai nimi (?( jälkeen

en: missing '<' in symbolic reference
fi: merkki '<' puuttuu symbolisesta viitteestä

en: missing ) after comment
fi: puuttuva ) kommentin jälkeen

en: missing terminating )
fi: päättävä ) puuttuu

en: missing terminating ] for character class
fi: merkkiluokasta puuttuu päättävä ]

en: missing terminator in subpattern name
fi: alimallin nimestä puuttuu päätösmerkki

en: mount doesn't implement "eject"
fi: Liitospiste ei toteuta ”eject”-operaatiota (aseman avaamista)

en: mount doesn't implement "eject" or "eject_with_operation"
fi: Liitospiste ei toteuta aseman avaamista (”eject” tai ”eject_with_operation”)

en: mount doesn't implement "remount"
fi: Liitospiste ei toteuta uudestaanliittämistä (”remount”)

en: mount doesn't implement "unmount"
fi: Liitospiste ei toteuta ”unmount”-operaatiota (irrottamista)

en: mount doesn't implement "unmount" or "unmount_with_operation"
fi: Liitospiste ei toteuta irrottamista (”unmount” tai ”unmount_with_operation”)

en: mount doesn't implement content type guessing
fi: mount ei toteuta sisältötyypin arvausta

en: mount doesn't implement synchronous content type guessing
fi: mount ei toteuta synkronista sisältötyypin arvausta

en: name: %s
fi: nimi: %s

en: no <key name='%s'> to override
fi: ei avainta <key name='%s'> joka syrjäytettäisiin

en: nothing to repeat
fi: ei mitään toistettavaa

en: number is too big
fi: numero on liian suuri

en: number too big in {} quantifier
fi: numerot liian suuria {}-määreessä

en: numbers out of order in {} quantifier
fi: numerot epäjärjestyksessä {}-määreessä

en: octal value is greater than \377
fi: oktaaliarvo on suurempi kuin \377

en: out of memory
fi: muisti loppui

en: overran compiling workspace
fi: käännöksen työalueen koko loppui kesken

en: override for key '%s' in schema '%s' in override file '%s' is not in the list of valid choices
fi: syrjäytys avaimelle ”%s” skeemassa ”%s” syrjäytystiedostossa ”%s” ei ole sallittujen vaihtoehtojen listassa

en: previously-checked referenced subpattern not found
fi: aiemmin tarkistettua ja viitattua alimallia ei löydy

en: range out of order in character class
fi: alue epäjärjestyksessä merkkijoukolle

en: recursion limit reached
fi: rekursion enimmäissyvyys saavutettiin

en: recursive call could loop indefinitely
fi: rekursiivinen kutsu voisi olla päättymätön

en: reference to non-existent subpattern
fi: viittaus olemattomaan alitäsmäykseen

en: removed existing output file.
fi: poistettiin olemassaoleva tulostetiedosto.

en: short utf8
fi: lyhyt utf8

en: size:
fi: koko:

en: stray final '\'
fi: ylimääräinen päättävä '\'

en: subpattern name is too long (maximum 32 characters)
fi: alimallin nimi on liian pitkä (enintään 32 merkkiä)

en: symlink must be non-NULL
fi: symbolinen linkki ei voi olla NULL

en: text may not appear inside <%s>
fi: teksti ei voi esiintyä elementin <%s> sisällä

en: the path of a list must end with ':/'
fi: luettelon polun täytyy alkaa ’:/’

en: the pattern contains items not supported for partial matching
fi: malli sisältää kohtia, jotka eivät ole tuettu osittaisessa täsmäyksessä

en: too many named subpatterns (maximum 10,000)
fi: liian monta nimettyä alimallia (enintään 10000)

en: two named subpatterns have the same name
fi: kahdella nimetyllä alimallilla on sama nimi

en: type is INVALID
fi: tyyppi on VIRHEELLINEN

en: type: %s
fi: tyyppi: %s

en: unexpected repeat
fi: odottamaton toisto

en: unfinished symbolic reference
fi: päättämätön symbolinen viite

en: unknown POSIX class name
fi: tuntematon POSIX-luokan nimi

en: unknown error
fi: tuntematon virhe

en: unknown escape sequence
fi: tuntematon escape-jono

en: unknown property name after \P or \p
fi: tuntematon ominaisuuden nimi \P- tai \p-sekvenssin jälkeen

en: unrecognized character after (?<
fi: tuntematon merkki (?< jälkeen

en: unrecognized character after (?P
fi: tuntematon merkki (?P jälkeen

en: volume doesn't implement eject
fi: taltio ei toteuta aseman avausta

en: volume doesn't implement eject or eject_with_operation
fi: taltio ei toteuta aseman avausta (eject tai eject_with_operation)

en: volume doesn't implement mount
fi: taltio ei toteuta liittämistä

en: where to store the gschemas.compiled file
fi: mihin tallennetaan gschemas.compiled-tiedosto

en: zero-length symbolic reference
fi: nollan mittainen symbolinen viite
