gedit - en to it translation catalogue (701 entries)

en:   Ln %d, Col %d
it:   Rg %d, Col %d

en: %d of %d
it: %d di %d

en: %s (Current Locale)
it: %s (locale attuale)

en: %s: invalid encoding.
it: %s: codifica non valida.

en: (Empty)
it: (Vuoto)

en: / on %s
it: / su %s

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
it: Il nome di un carattere Pango. Per esempio "Sans 12" o "Monospace Bold 14".

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the “Use Default Font” option is turned off.
it: Un carattere scelto dall'utente che verrà utilizzato nell'area di modifica. Verrà utilizzato soltanto se l'opzione "Usa il carattere predefinito" è disabilitata.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
it: Un file con lo stesso nome esiste già. Usare un nome differente.

en: A_dd Scheme
it: A_ggiungi schema

en: A_vailable Encodings
it: Codifiche _disponibili

en: Activation
it: Attivazione

en: Active plugins
it: Plugin attivi

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Scheme
it: Aggiungi schema

en: Add Snippet
it: Aggiungi snippet

en: Add Tool
it: Aggiungi strumento

en: Add a new snippet…
it: Aggiungi nuova snippet…

en: Add a new tool
it: Aggiunge un nuovo strumento

en: Add or Remove…
it: Aggiungi o rimuovi…

en: All Files
it: Tutti i file

en: All Languages
it: Tutti i linguaggi

en: All Text Files
it: Tutti i file di testo

en: All documents
it: Tutti i documenti

en: All documents except untitled ones
it: Tutti i documenti esclusi quelli non salvati

en: All files
it: Tutti i file

en: All languages
it: Tutti i linguaggi

en: All supported archives
it: Tutti gli archivi supportati

en: Always available
it: Sempre disponibile

en: An error occurred
it: Si è verificato un errore

en: An error occurred while creating a new directory
it: Si è verificato un errore nel creare una nuova directory

en: An error occurred while creating a new file
it: Si è verificato un errore nel creare un nuovo file

en: An error occurred while deleting a file or directory
it: Si è verificato un errore nell'eliminare un file o una directory

en: An error occurred while loading a directory
it: Si è verificato un errore nel caricare una directory

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
it: Si è verificato un errore nell'aprire una directory nel file manager

en: An error occurred while renaming a file or directory
it: Si è verificato un errore nel rinominare un file o una directory

en: An error occurred while setting a root directory
it: Si è verificato un errore nell'impostazione della directory radice

en: Append to current document
it: Aggiungi al documento corrente

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
it: Eliminare definitivamente i file selezionati?

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
it: Eliminare definitivamente «%s»?

en: Automatic Indentation
it: Rientro automatico

en: Automatic indent
it: Rientro automatico

en: Automatically Detected
it: Riconoscimento automatico

en: Autosave
it: Salvataggio automatico

en: Autosave Interval
it: Intervallo per il salvataggio automatico

en: Available formats
it: Formati disponibili

en: Body Font for Printing
it: Carattere del corpo del testo per la stampa

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Bracket match found on line: %d
it: Corrispondenza parentesi trovata alla riga: %d

en: Bracket match is out of range
it: Corrispondenza parentesi oltre l'intervallo

en: Bracket match not found
it: Corrispondenza parentesi non trovata

en: Build
it: Crea

en: Bytes
it: Byte

en: Bzip2 compressed archive
it: Archivio compresso con bzip2

en: C_ase sensitive
it: _Maiuscole/minuscole

en: C_haracter Encoding:
it: Codifica _caratteri:

en: C_ommand color:
it: Colore del c_omando:

en: C_ut
it: _Taglia

en: Candidate Encodings
it: Codifiche possibili

en: Cannot find the requested file. Perhaps it has recently been deleted.
it: Impossibile trovare il file richiesto: forse è stato eliminato di recente.

en: Cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
it: Impossibile gestire questo tipo di posizioni in modalità scrittura: assicurarsi di aver digitato correttamente la posizione e riprovare.

en: Cannot handle “%s:” locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
it: Impossibile gestire posizioni «%s:» in modalità scrittura: assicurarsi di aver digitato correttamente la posizione e riprovare.

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
it: Impossibile spostare il file nel cestino,
    eliminarlo definitivamente?

en: Ch_aracter Encoding:
it: Codifica _caratteri:

en: Change side panel page
it: Modifica pagina riquadro laterale

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
it[0]: Le modifiche apportate al documento nell'ultima %d ora andranno perse per sempre.
it[1]: Le modifiche apportate al documento nelle ultime %d ore andranno perse per sempre.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
it[0]: Le modifiche apportate al documento nell'ultimo %ld minuto andranno perse per sempre.
it[1]: Le modifiche apportate al documento negli ultimi %ld minuti andranno perse per sempre.

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
it[0]: Le modifiche apportate al documento nell'ultimo %ld secondo andranno perse per sempre.
it[1]: Le modifiche apportate al documento negli ultimi %ld secondi andranno perse per sempre.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
it[0]: Le modifiche apportate al documento nell'ultima ora e %d minuto andranno perse per sempre.
it[1]: Le modifiche apportate al documento nell'ultima ora e %d minuti andranno perse per sempre.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
it: Le modifiche apportate al documento nell'ultima ora andranno perse per sempre.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
it[0]: Le modifiche apportate al documento nell'ultimo minuto e %ld secondo andranno perse per sempre.
it[1]: Le modifiche apportate al documento nell'ultimo minuto e %ld secondi andranno perse per sempre.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
it: Le modifiche apportate al documento nell'ultimo minuto andranno perse per sempre.

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
it[0]: Le modifiche apportate a %d documento andranno perse per sempre.
it[1]: Le modifiche apportate a %d documenti andranno perse per sempre.

en: Changes to document “%s” will be permanently lost.
it: Le modifiche apportate al documento «%s» andranno perse per sempre.

en: Character Encoding:
it: Codifica caratteri:

en: Character Encodings
it: Codifica caratteri

en: Characters (no spaces)
it: Caratteri (esclusi gli spazi)

en: Characters (with spaces)
it: Caratteri (inclusi gli spazi)

en: Check for latest version of gedit
it: Controlla la disponibilità di una nuova versione del programma

en: Check update
it: Controlla aggiornamenti

en: Checks the spelling of the current document.
it: Controlla l'ortografia del documento corrente.

en: Cho_sen Encodings
it: Codifiche _scelte

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
it: Fare clic su questo pulsante per selezionare il carattere che verrà usato dall'editor

en: Close Document
it: Chiudi documento

en: Close _without Saving
it: Chiudi senza sal_vare

en: Close print preview
it: Chiude l'anteprima di stampa

en: Color Scheme
it: Schema colore

en: Color Scheme Files
it: File schema colore

en: Command Color Text
it: Colore testo del comando

en: Configure date/time plugin
it: Configura il plugin «Inserisci data e ora»

en: Connection timed out. Please try again.
it: Connessione scaduta. Riprovare.

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
it: Impossibile creare un backup della vecchia versione del file prima del salvataggio di quella corrente. Salvare il file ignorando questo messaggio può portare alla perdita della vecchia versione del file in caso di errori. Salvare lo stesso?

en: Could not create a backup file while saving “%s”
it: Impossibile creare un file di backup durante il salvataggio di «%s»

en: Could not create a temporary backup file while saving “%s”
it: Impossibile creare un file di backup temporaneo durante il salvataggio di «%s»

en: Could not execute command: %s
it: Impossibile eseguire il comando: %s

en: Could not find the file “%s”.
it: Impossibile trovare il file «%s».

en: Could not mount volume: %s
it: Impossibile montare il volume: %s

en: Could not open media: %s
it: Impossibile aprire il supporto: %s

en: Could not open the file “%s” using the “%s” character encoding.
it: Impossibile aprire il file «%s» usando la codifica dei caratteri «%s».

en: Could not open the file “%s”.
it: Impossibile aprire il file «%s».

en: Could not remove color scheme “%s”.
it: Impossibile rimuovere lo schema colore «%s».

en: Could not revert the file “%s”.
it: Impossibile ripristinare il file «%s».

en: Could not save the file “%s” using the “%s” character encoding.
it: Impossibile salvare il file «%s» usando la codifica dei caratteri «%s».

en: Could not save the file “%s”.
it: Impossibile salvare il file «%s».

en: Create Backup Copies
it: Crea copie di backup

en: Create a _backup copy of files before saving
it: Creare una copia di _backup dei file prima di salvare

en: Create a new document
it: Crea un nuovo documento

en: Create a new document in an existing instance of gedit
it: Crea un nuovo documento in un'istanza esistente del programma

en: Create a new top-level window in an existing instance of gedit
it: Crea una nuova finestra di livello più alto in un'istanza esistente del programma

en: Create new document
it: Crea nuovo documento

en: Create new snippet
it: Crea una nuova snippet

en: Current Locale (%s)
it: Locale attuale (%s)

en: Current document
it: Documento corrente

en: Current line
it: Riga corrente

en: Current page (Alt+P)
it: Pagina attuale (Alt+P)

en: Current selection
it: Selezione corrente

en: Current selection (default to document)
it: Selezione corrente (predefinita al documento)

en: Current word
it: Parola corrente

en: Custom Format
it: Formato personalizzato

en: D_on’t Edit
it: Non mo_dificare

en: D_on’t Save
it: _Non salvare

en: Delete selected snippet
it: Elimina snippet selezionata

en: Directory “%s” could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
it: La directory «%s» non può essere creata: g_mkdir_with_parents() non riuscita: %s

en: Display Line Numbers
it: Mostra i numeri di riga

en: Display Overview Map
it: Visualizza mappa panoramica

en: Display Right Margin
it: Mostra il margine destro

en: Display _grid pattern
it: Visualizza motivo _griglia

en: Display _overview map
it: Mostra ma_ppa panoramica

en: Display _statusbar
it: Visualizza barra di _stato

en: Display in bottom pane
it: Visualizza nel pannello inferiore

en: Display line numbers
it: Mostra i numeri di riga

en: Display list of possible values for the encoding option
it: Visualizza l'elenco dei possibili valori per l'opzione di codifica

en: Display right _margin at column:
it: Mostrare _il margine destro alla colonna:

en: Display right margin
it: Mostra il margine destro

en: Do not _split words over two lines
it: Non _dividere le parole su due righe

en: Do you really want to reset the character encodings’ preferences?
it: Reimpostare le preferenze di codifica dei caratteri?

en: Do you want to edit it anyway?
it: Modificarlo comunque?

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
it: Includere nell'esportazione le snippet di <b>sistema</b> selezionate?

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
it: Tentare di sostituirlo con quello che si sta per salvare?

en: Docum_ents with unsaved changes:
it: Docum_enti con modifiche non salvate:

en: Document
it: Documento

en: Document Statistics
it: Statistiche sul documento

en: Document background pattern type
it: Motivo di sfondo del documento

en: Documents
it: Documenti

en: Done.
it: Fatto.

en: Drop Changes and _Reload
it: Sca_rta modifiche e ricarica

en: ENCODING
it: CODIFICA

en: Easy file access from the side panel
it: Accesso semplice ai file dal riquadro laterale

en: Edit Any_way
it: _Modifica lo stesso

en: Edit text files
it: Modifica file di testo

en: Editor Font
it: Carattere dell'editor

en: Editor _font:
it: _Carattere dell'editor:

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for gedit.
it: Supporto per le modeline di Emacs, Kate e Vim.

en: Enable Restore of Remote Locations
it: Abilitare il ripristino delle posizioni remote

en: Enable Search Highlighting
it: Attiva l'evidenziazione del testo cercato

en: Enable Syntax Highlighting
it: Attiva l'evidenziazione della sintassi

en: Enable text _wrapping
it: _Attivare a capo automatico

en: Encoding:
it: Codifica:

en: Ensure Trailing Newline
it: Assicura l'a capo finale

en: Error Color Text
it: Colore testo dell'errore

en: Error opening file %s
it: Errore nell'aprire il file %s

en: Error reverting file %s
it: Errore nel ripristinare il file %s

en: Error saving file %s
it: Errore nel salvare il file %s

en: Error when loading “%s”: No such directory
it: Errore nel caricare «%s»: directory inesistente

en: Execute a custom command and put its output in a new document
it: Esegue un comando personalizzato e inserisce l'output in un nuovo documento

en: Execute external commands and shell scripts.
it: Esegue comandi esterni e script della shell.

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
it: L'esecuzione del comando Python (%s) ha superato il tempo massimo, verrà terminata.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
it: Esecuzione del comando Python (%s) non riuscita: %s

en: Exited
it: Uscito

en: Export Snippets
it: Esporta snippet

en: Export selected snippets
it: Esporta snippet selezionate

en: Export snippets
it: Esporta snippet

en: Export successfully completed
it: Esportazione completata con successo

en: External Tools
it: Strumenti esterni

en: External _Tools
it: S_trumenti esterni

en: File Browser
it: Esplorazione file

en: File Browser Binary Patterns
it: Modelli di file binari dell'esplorazione file

en: File Browser Filter Mode
it: Modalità di filtro dell'esplorazione file

en: File Browser Filter Pattern
it: Modello di filtro dell'esplorazione file

en: File Browser Panel
it: Riquadro esplorazione file

en: File Browser Root Directory
it: Directory radice dell'esplorazione file

en: File Browser Virtual Root Directory
it: Directory radice virtuale dell'esplorazione file

en: File Saving
it: Salvataggio file

en: File System
it: File system

en: File “%s” does not exist
it: Il file «%s» non esiste

en: File “%s” is not a valid snippets archive
it: Il file «%s» non è un archivio snippet valido

en: File “%s” is not a valid snippets file
it: Il file «%s» non è un file snippet valido

en: Find Ne_xt
it: Trova _successivo

en: Find Pre_vious
it: Trova _precedente

en: Find and Replace
it: Trova e sostituisci

en: Find and _Replace…
it: Trova e _sostituisci…

en: Font
it: Carattere

en: Font & Colors
it: Caratteri e colori

en: Fonts
it: Caratteri

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
it[0]: Trovata e sostituita %d occorrenza
it[1]: Trovate e sostituite %d occorrenze

en: Found and replaced one occurrence
it: Trovata e sostituita una occorrenza

en: Global
it: Globale

en: Go to _Line…
it: Vai alla _riga…

en: Gzip compressed archive
it: Archivio compresso con gzip

en: He_aders and footers:
it: _Intestazioni e piè di pagina:

en: Header Font for Printing
it: Carattere dell'intestazione per la stampa

en: Hide panel
it: Nascondi riquadro

en: Highlight Current Line
it: Evidenzia riga corrente

en: Highlight Matching Brackets
it: Evidenzia parentesi corrispondenti

en: Highlight Mode
it: Modalità evidenziazione

en: Highlight current _line
it: Evidenziare la ri_ga corrente

en: Highlight current line
it: Evidenzia la riga corrente

en: Highlight matching _brackets
it: Evidenziare le _parentesi corrispondenti

en: Highlighting
it: Evidenziazione

en: History
it: Cronologia

en: Host “%s” could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
it: Non è stato trovato alcun host «%s». Controllare che le impostazioni del proxy siano corrette e riprovare.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
it: Il nome dell'host non è valido. Controllare di aver digitato correttamente la posizione e riprovare.

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn’t been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Nautilus, etc.)
it: Se VERO il plugin dell'esplorazione file visualizza la directory del primo documento aperto se l'esplorazione di file non è ancora stata utilizzata (generalmente si applica nell'apertura di un documento dalla riga di comando o tramite il gestore di file).

en: If the user should be prompted for a format or if the selected or custom format should be used.
it: Indica se richiedere all'utente un formato oppure se usare il formato selezionato o quello personalizzato.

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, gedit will print line numbers every such number of lines.
it: Se questo valore è pari a 0, allora i numeri di riga non verranno inseriti al momento della stampa di un documento. In caso contrario, verranno stampati i numeri di riga ogni n righe, dove n corrisponde al valore indicato.

en: If true, the external tools will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
it: Se VERO, gli strumenti esterni utilizzeranno il carattere a spaziatura fissa definito a livello di ambiente grafico (o il carattere più idoneo altrimenti).

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
it: Se VERO, il terminale utilizzerà il carattere a spaziatura fissa definito a livello di ambiente grafico (o il carattere più idoneo altrimenti).

en: If you continue saving this file you can corrupt the document.  Save anyway?
it: Salvando il file, il documento potrebbe diventare inutilizzabile. Salvare comunque?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
it: Se si elimina un oggetto sarà perso per sempre.

en: If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
it: Se non si salva, tutte le modifiche andranno perse per sempre.

en: If you don’t save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
it[0]: Se non si salva, le modifiche apportate nell'ultima %d ora andranno perse per sempre.
it[1]: Se non si salva, le modifiche apportate nelle ultime %d ore andranno perse per sempre.

en: If you don’t save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
it[0]: Se non si salva, le modifiche apportate nell'ultimo %ld minuto andranno perse per sempre.
it[1]: Se non si salva, le modifiche apportate negli ultimi %ld minuti andranno perse per sempre.

en: If you don’t save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
it[0]: Se non si salva, le modifiche apportate nell'ultimo %ld secondo andranno perse per sempre.
it[1]: Se non si salva, le modifiche apportate negli ultimi %ld secondi andranno perse per sempre.

en: If you don’t save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
it[0]: Se non si salva, le modifiche apportate nell'ultima ora e %d minuto andranno perse per sempre.
it[1]: Se non si salva, le modifiche apportate nell'ultima ora e %d minuti andranno perse per sempre.

en: If you don’t save, changes from the last hour will be permanently lost.
it: Se non si salva, le modifiche apportate nell'ultima ora andranno perse per sempre.

en: If you don’t save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
it[0]: Se non si salva, le modifiche apportate nell'ultimo minuto e %ld secondo andranno perse per sempre.
it[1]: Se non si salva, le modifiche apportate nell'ultimo minuto e %ld secondi andranno perse per sempre.

en: If you don’t save, changes from the last minute will be permanently lost.
it: Se non si salva, le modifiche apportate nell'ultimo minuto andranno perse per sempre.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
it: Salvare il file può comportare la perdita di tutte le modifiche esterne. Salvare lo stesso?

en: Import Snippets
it: Importa snippet

en: Import snippets
it: Importa snippet

en: Import successfully completed
it: Importazione completata con successo

en: Imported file “%s” is not a valid snippets file
it: Il file «%s» importato non è un file snippet valido

en: In_sert Date and Time…
it: Inserisci _data e ora…

en: Insert Date and Time
it: Inserisci data e ora

en: Insert Date/Time
it: Inserisci data e ora

en: Insert _spaces instead of tabs
it: Inserire _spazi invece di tabulazioni

en: Insert at cursor position
it: Inserisci alla posizione del cursore

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
it: Inserisce velocemente parti di testo molto usate

en: Insert spaces
it: Inserisci spazi

en: Inserts current date and time at the cursor position.
it: Inserisce la data e l'ora nella posizione corrente.

en: Install Scheme
it: Installa schema

en: Install scheme
it: Installa uno schema

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
it: Console Python interattiva nel pannello inferiore

en: Its flexible plugin system allows you to tailor the application to your needs and adapt it to your workflow.
it: Grazie a un sistema di plugin molto flessibile, è possibile personalizzare l'applicazione in base alle proprie esigenze e adattarla al proprio metodo di lavoro.

en: L_ine Ending:
it: Fin_e riga:

en: Last split mode choice for line wrapping mode
it: Ultima scelta fatta per la modalità di a capo automatico

en: Leave Fullscreen
it: Finestra normale

en: Line Ending:
it: Fine riga:

en: Line Number Font for Printing
it: Carattere del numero di riga per la stampa

en: Line Numbers
it: Numeri di riga

en: Line Wrapping Mode
it: Modalità a capo automatico

en: Line you want to move the cursor to
it: Riga su cui spostare il cursore

en: Lines
it: Righe

en: List of active plugins. It contains the “Location” of the active plugins. See the .gedit-plugin file for obtaining the “Location” of a given plugin.
it: Lista dei plugin attivi. Contiene la "Posizione" dei plugin attivi. Consultare il file .gedit-plugin per conoscere la "Posizione" di un dato plugin.

en: List of candidate encodings shown in the Character Encoding menu in the open/save file chooser. “CURRENT” represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used. The default value is the empty list, in which case gedit will choose good defaults depending on the country and language.
it: Lista di possibili codifiche mostrate nel menù delle codifiche nel selettore di apertura/salvataggio file. "CURRENT" rappresenta la codifica attuale; solo le codifiche riconosciute vengono utilizzate. Il valore predefinito è un elenco vuoto, nel qual caso il programma sceglierà quelle migliori in base allo paese e alla lingua.

en: Loading %d file… | Loading %d files…
it[0]: Caricamento di %d file…
it[1]: Caricamento di %d file…

en: Loading %s
it: Caricamento di %s

en: Loading %s from %s
it: Caricamento di %s da %s

en: Loading file “%s”…
it: Caricamento del file «%s»…

en: Local files only
it: Solo file locali

en: MIME Type:
it: Tipo MIME:

en: Manage External Tools
it: Gestione strumenti esterni

en: Manage Snippets
it: Gestione snippet

en: Manage _External Tools…
it: Gestione strumenti _esterni…

en: Manage _Snippets…
it: Gestione _snippet…

en: Margin Bottom
it: Margine basso

en: Margin Left
it: Margine sinistro

en: Margin Right
it: Margine destro

en: Margin Top
it: Margine alto

en: Match Filename
it: Corrispondenza nome file

en: Match _Entire Word Only
it: Solo parole int_ere

en: Match _entire word only
it: Solo parole _intere

en: Match as _Regular Expression
it: Espressione _regolare

en: Maximum Number of Undo Actions
it: Numero massimo di azioni annullabili

en: Maximum Recent Files
it: Numero massimo di file recenti

en: Maximum number of actions that gedit will be able to undo or redo. Use “-1” for unlimited number of actions.
it: Numero massimo di azioni che sarà possibile annullare e ripetere. Usare "-1" per un numero illimitato di azioni.

en: Modelines
it: Modeline

en: Move _Left
it: Sposta a _sinistra

en: Move _Right
it: Sposta a _destra

en: Move to New Tab _Group
it: Sposta in nuovo _gruppo di schede

en: Move to New _Window
it: _Sposta in nuova finestra

en: Move to a higher priority
it: Sposta a una priorità maggiore

en: Move to a lower priority
it: Sposta a una priorità minore

en: N_ext Document
it: Documento successi_vo

en: Name:
it: Nome:

en: New
it: Nuovo

en: New Document
it: Nuovo documento

en: New F_ile
it: Nuovo f_ile

en: New Window
it: Nuova finestra

en: New tool
it: Nuovo strumento

en: Nex_t Tab Group
it: Gruppo schede _successivo

en: No mount object for mounted volume: %s
it: Nessun oggetto montato per il volume: %s

en: No results
it: Nessun risultato

en: Notebook Show Tabs Mode
it: Modalità di visualizzazione schede a blocchi

en: Nothing
it: Niente

en: Number of minutes after which gedit will automatically save modified files. This will only take effect if the “Autosave” option is turned on.
it: Numero di minuti trascorsi i quali il programma salverà automaticamente i file modificati. Questo avverrà soltanto se l'opzione "Salvataggio automatico" è abilitata.

en: OVR
it: SSC

en: Open
it: Apri

en: Open With Tree View
it: Apri vista ad albero

en: Open _Recent
it: Apri _recenti

en: Open a file
it: Apre un file

en: Open a file dialog
it: Apre una finestra file

en: Open a terminal in the document location
it: Apre un terminale nella posizione del documento

en: Open another file
it: Apre un altro file

en: Open files and block process until files are closed
it: Apre i file e blocca il processo fino alla chiusura dei file

en: Open history menu
it: Apri il menù della cronologia

en: Open terminal here
it: Apri terminale qui

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
it: Apre la vista ad albero all'avvio del plugin dell'esplorazione file invece della vista a segnalibri

en: Other _Documents…
it: Altri documenti…

en: Overwrite _Mode
it: Modalità so_vrascrittura

en: P_revious Tab Group
it: Gruppo schede _precedente

en: Page %N of %Q
it: Pagina %N di %Q

en: Page %d of %d
it: Pagina %d di %d

en: Page Preview
it: Anteprima di stampa

en: Page header
it: Intestazione pagina

en: Page total
it: Pagine totali

en: Paste selected text or current document to fpaste
it: Incolla il testo selezionato o il documento attuale su fpaste

en: Pick the editor font
it: Scelta del carattere dell'editor

en: Plain Text
it: Testo semplice

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
it: Assicurarsi che il file non sia un file binario.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
it: Controllare di aver digitato correttamente la posizione e riprovare.

en: Please check your installation.
it: Controllare la propria installazione.

en: Plugins
it: Plugin

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preparing…
it: Preparazione…

en: Print Header
it: Intestazione di stampa

en: Print Line Numbers
it: Stampa numeri di riga

en: Print Syntax Highlighting
it: Stampa l'evidenziazione della sintassi

en: Print line nu_mbers
it: Stampare numeri di _riga

en: Print page _headers
it: _Stampare intestazioni di pagina

en: Print synta_x highlighting
it: Stampare _evidenziazione sintassi

en: Printing Line Wrapping Mode
it: Stampa in modalità a capo automatico

en: Prompt Type
it: Richiedi tipo

en: Python Console
it: Console Python

en: Quick Open
it: Apri velocemente

en: Quick Open…
it: Apri velocemente…

en: Quickly open files
it: Apre velocemente i file

en: R_emove duplicates
it: Ri_muovere i duplicati

en: Re_fresh View
it: Aggiorna vista

en: Re_gular expression
it: Espressione _regolare

en: Read-Only
it: Sola lettura

en: Remote files only
it: Solo file remoti

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Snippet
it: Rimuovi snippet

en: Remove Tool
it: Rimuovi strumento

en: Remove selected tool
it: Rimuove lo strumento selezionato

en: Remove trailing spaces
it: Rimuovi gli spazi di fine riga

en: Remove useless trailing spaces in your file
it: Rimuove gli spazi di fine riga dal file

en: Rendering page %d of %d…
it: Visualizzazione pagina %d di %d…

en: Reopen Closed _Tab
it: Ria_pri schede chiuse

en: Replace _All
it: Sostituisci _tutti

en: Replace _with
it: S_ostituisci con

en: Replace current document
it: Sostituisci il documento corrente

en: Replace current selection
it: Sostituisci la selezione corrente

en: Report the number of words, lines and characters in a document.
it: Calcola il numero di parole, righe, e caratteri in un documento.

en: Restore Previous Cursor Position
it: Ripristina posizione del cursore

en: Revert Tool
it: Ripristina strumento

en: Revert selected snippet
it: Ripristina snippet selezionata

en: Revert tool
it: Ripristina lo strumento

en: Revert unsaved changes to document “%s”?
it: Annullare le modifiche non salvate al documento «%s»?

en: Reverting %s
it: Ripristino di %s

en: Reverting %s from %s
it: Ripristino di %s da %s

en: Reverting the document “%s”…
it: Ripristino del documento «%s»…

en: Right Margin Position
it: Posizione del margine destro

en: Run command
it: Esegui un comando

en: Run gedit in standalone mode
it: Esegue il programma in modalità autonoma

en: Run “make” in the document directory
it: Esegue «make» nella directory del documento

en: Running tool:
it: Strumento in esecuzione:

en: S_ave Anyway
it: _Salva comunque

en: S_elect the documents you want to save:
it: S_elezionare i documenti da salvare:

en: S_hortcut key:
it: Tasto _scorciatoia:

en: S_ort…
it: _Ordina…

en: S_tart at column:
it: I_ncomincia dalla colonna:

en: Save
it: Salva

en: Save _All
it: Sal_va tutti

en: Save _As…
it: Sa_lva come…

en: Save changes to document “%s” before closing?
it: Salvare le modifiche al documento «%s» prima di chiudere?

en: Save the current file
it: Salva il file corrente

en: Save the file as plain text?
it: Salvare il file come testo normale?

en: Save the file using compression?
it: Salvare il file comprimendo i dati?

en: Saving %s
it: Salvataggio di %s

en: Saving %s to %s
it: Salvataggio di %s in %s

en: Saving file “%s”…
it: Salvataggio del file «%s»…

en: Saving has been disabled by the system administrator.
it: Il salvataggio è stato disabilitato dall'amministratore di sistema.

en: Search _backwards
it: Cercare all'in_dietro

en: Search highlight mode…
it: Modalità ricerca evidenziazione…

en: Select _All
it: Seleziona _tutti

en: Select a character encoding from the menu and try again.
it: Selezionare una codifica dei caratteri dal menù e riprovare.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
it: Selezionare una diversa codifica dei caratteri dal menù e riprovare.

en: Selected Format
it: Formato selezionato

en: Selection
it: Selezione

en: Send to fpaste
it: Inva a fpaste

en: Set Location to First Document
it: Imposta posizione al primo documento

en: Set _Language…
it: Configura _lingua…

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
it: Imposta la codifica dei caratteri da usare per aprire i file elencati nella riga di comando

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
it: Indica se abilitare il ripristino di posizioni remote.

en: Shortcut _key:
it: _Tasto scorciatoia:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
it: Tasto scorciatoia con cui la snippet è attivata

en: Show _Binary
it: Mostra file _binari

en: Show _Hidden
it: Mostra _nascosti

en: Show multiple pages
it: Mostra pagine multiple

en: Show the application’s version
it: Mostra la versione dell'applicazione

en: Show the next page
it: Mostra la pagina successiva

en: Show the previous page
it: Mostra la pagina precedente

en: Side _Panel
it: Riquadro _laterale

en: Side panel is Visible
it: Il riquadro laterale è visibile

en: Single snippets file
it: File snippet singolo

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
it: Singola parola con cui la snippet è attivata dopo la pressione del tasto tabulatore

en: Smart Home End
it: Inizio/Fine intelligente

en: Snippets
it: Snippet

en: Snippets archive
it: Archivio snippet

en: Some invalid chars have been detected while saving “%s”
it: Sono stati individuati alcuni caratteri non validi durante il salvataggio di «%s»

en: Sort
it: Ordina

en: Sorts a document or selected text.
it: Ordina un documento o il testo selezionato

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use “disabled” to always move at the start/end of the line, “after” to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, “before” to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and “always” to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
it: Specifica il movimento del cursore alla pressione dei tasti Inizio e Fine. Usare "disabled" per muovere sempre all'inizio/fine della riga, "after" per muovere all'inizio/fine della riga alla prima pressione e all'inizio/fine del testo, esclusi gli spazi, alla seconda pressione. Usare "before" per muovere all'inizio/fine del testo prima di muovere all'inizio/fine della riga e "always" per muovere sempre all'inizio/fine del testo invece che della riga.

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use “none” for no wrapping, “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
it: Specifica come effettuare l'a capo automatico di righe troppo lunghe per la stampa. Usare "none" per evitare l'a capo automatico, "word" per effettuarlo in base alle singole parole e "char" per effettuarlo in base ai singoli caratteri. I valori sono sensibili all'uso di maiuscolo/minuscolo, per cui è necessario digitarli esattamente come sono riportati qui.

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use “none” for no wrapping, “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
it: Specifica come effettuare l'a capo automatico di righe troppo lunghe nell'area di modifica. Usare "none" per evitare l'a capo automatico, "word" per effettuarlo in base alle singole parole e "char" per effettuarlo in base ai singoli caratteri. I valori sono sensibili all'uso di maiuscolo/minuscolo, per cui è necessario digitarli esattamente come sono riportati qui.

en: Specifies the font to use for a document’s body when printing documents.
it: Specifica il carattere usato per il corpo del testo di un documento al momento della stampa.

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the “Print Line Numbers” option is non-zero.
it: Specifica il carattere da usare per i numeri di riga al momento della stampa. Verrà utilizzato soltanto se il valore impostato per l'opzione "Stampa i numeri di riga" è diverso da zero.

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the “Print Header” option is turned on.
it: Specifica il carattere da usare per le intestazioni di pagina al momento della stampa. Verrà utilizzato soltanto se l'opzione "Intestazione di stampa" è abilitata.

en: Specifies the last split mode used with line wrapping mode, so that when wrapping mode is off we still remember the split mode choice. Use “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries.
it: Specifica la modalità di divisione della parola in modalità a capo automatico così da ricordare, quando l'a capo automatico è disabilitato, come dividere le parole. Usare "word" per andare a capo sulle parole e "char" per andare a capo su caratteri singoli.

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the “Recent Files” submenu.
it: Specifica il numero massimo di file aperti di recente che verranno mostrati nel sotto-menù "File recenti".

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
it: Specifica il numero di spazi che verranno mostrati al posto dei caratteri di tabulazione.

en: Specifies the position of the right margin.
it: Specifica la posizione del margine destro.

en: Specifies when to show the notebook tabs. Use “never” to never show the tabs, “always” to always show the tabs, and “auto” to show the tabs only when there is more than one tab. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
it: Specifica quando visualizzare il blocco delle schede. Usare "never" per non visualizzare mai le schede, "always" per visualizzarle sempre e "auto" per visualizzare le schede solo quando ne è presente più di una. I valori sono sensibili all'uso di maiuscolo/minuscolo, per cui è necessario digitarli esattamente come sono riportati qui.

en: Spell Checker
it: Correttore ortografico

en: Status Bar is Visible
it: La barra di stato è visibile

en: Stop Tool
it: Ferma strumento

en: Stopped.
it: Interrotto.

en: String you want to search for
it: Stringa da cercare

en: Style Scheme
it: Schema stile

en: Syntax Highlighting
it: Evidenziazione sintassi

en: Tab Group %i
it: Gruppo schede %i

en: Tab Size
it: Dimensione della scheda

en: Tab Stops
it: Tabulazioni

en: Tab Width: %u
it: Larg. tab.: %u

en: Target directory “%s” does not exist
it: La directory di destinazione «%s» non esiste

en: Target directory “%s” is not a valid directory
it: La directory di destinazione «%s» non è valida

en: Text Editor
it: Editor di testo

en: Text Wrapping
it: A capo automatico

en: Text wrapping
it: A capo automatico

en: Text;Editor;Plaintext;Write;
it: Editor;Testo;Text;Scrivere;

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
it: L'ID di uno schema stile GtkSourceView usato per colorare il testo.

en: The archive “%s” could not be created
it: L'archivio «%s» non può essere creato

en: The archive “%s” could not be extracted
it: L'archivio «%s» non può essere estratto

en: The bottom margin, in millimeters.
it: Il margine basso, in millimetri.

en: The command color text
it: Il colore del testo del comando

en: The custom format used when inserting the date/time.
it: Il formato personalizzato usato per inserire data e ora.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
it: Il disco sul quale si sta cercando di salvare il file presenta una limitazione per quanto riguarda le dimensioni dei file. Salvare un file più piccolo, oppure salvare il file su un disco che non ha questa limitazione.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
it: Il disco sul quale si sta cercando di salvare il file presenta una limitazione per quanto riguarda la lunghezza dei nomi dei file. Usare un nome più corto.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
it: Il documento contiene uno o più caratteri che non possono essere codificati utilizzando la codifica specificata.

en: The error color text
it: Il colore del testo dell'errore

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
it: La directory radice da usare all'avvio del plugin dell'esplorazione file se onload/tree_view è VERO.

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
it: Directory radice virtuale da usare all'avvio del plugin dell'esplorazione file quando onload/tree_view è VERO. Deve essere sempre un livello più sotto della directory principale.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could corrupt this document.
it: Il file aperto contiene alcuni caratteri non validi. Continuando a modificare il file, il documento potrebbe diventare inutilizzabile.

en: The file “%s” cannot be moved to the trash.
it: Impossibile spostare il file «%s» nel cestino.

en: The file “%s” changed on disk.
it: Il file «%s» è stato modificato.

en: The file “%s” has been modified since reading it.
it: Il file «%s» è stato modificato dall'ultima lettura.

en: The file “%s” is read-only.
it: Il file «%s» è in modalità sola lettura.

en: The file “%s” was previously saved as plain text and will now be saved using compression.
it: Il file «%s» è stato precedentemente salvato come testo normale e verrà ora salvato utilizzando una compressione dati.

en: The file “%s” was previously saved using compression and will now be saved as plain text.
it: Il file «%s» è stato precedentemente salvato utilizzando una compressione dati e verrà ora salvato come testo normale.

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
it: Il modello di filtro con cui filtrare l'esplorazione dei file. Questo filtro viene applicato in modalità filter_mode.

en: The following error occurred while exporting: %s
it: Si è verificato il seguente errore durante l'esportazione: %s

en: The following error occurred while importing: %s
it: Si è verificato il seguente errore durante l'importazione: %s

en: The following files could not be imported: %s
it: I seguenti file non possono essere importati: %s

en: The left margin, in millimeters.
it: Il margine sinistro, in millimetri.

en: The location of the file cannot be accessed.
it: Impossibile accedere alla posizione del file.

en: The location “%s” is not currently reachable.
it: La posizione «%s» non è attualmente raggiungibile.

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
it: La nuova directory è stata esclusa dal filtro. Modificare le impostazioni del filtro per renderla visibile

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
it: Il nuovo file è stato escluso dal filtro. Modificare le impostazioni del filtro per rendere visibile il file

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
it: Il numero di collegamenti da seguire è limitato e non è possibile trovare il file con questo limite.

en: The preview of a page in the document to be printed
it: L'anteprima di stampa di una pagina del documento da stampare

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
it: Il file rinominato è stato escluso dal filtro. Modificare le impostazioni del filtro per rendere visibile il file

en: The right margin, in millimeters.
it: Il margine destro, in millimetri.

en: The selected color scheme cannot be installed.
it: Lo schema colore selezionato non può essere installato.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
it: Non è possibile spostare i file selezionati nel cestino.

en: The selected format used when inserting the date/time.
it: Il formato selezionato usato per inserire data e ora.

en: The supplemental patterns to use when filtering binary files.
it: Modelli aggiuntivi da usare durante l'operazione di filtro dei file binari.

en: The top margin, in millimeters.
it: Il margine alto, in millimetri.

en: The total number of pages in the document
it: Numero totale delle pagine del documento

en: There are no snippets selected to be exported
it: Non ci sono snippet selezionate per l'esportazione

en: There are unsaved documents
it: Sono presenti documenti non salvati

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
it[0]: C'è %d documento con modifiche non salvate. Salvare le modifiche prima di chiudere?
it[1]: Ci sono %d documenti con modifiche non salvate. Salvare le modifiche prima di chiudere?

en: There is a new version of gedit
it: È disponibile una nuova versione del programma

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
it[0]: C'è una scheda con errori
it[1]: Ci sono %d schede con errori

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
it: Non c'è abbastanza spazio su disco per salvare il file. Liberare un po' di spazio e riprovare.

en: There was a problem opening the file “%s”.
it: Si è verificato un problema nell'aprire il file «%s».

en: There was an error displaying the URI.
it: Si è verificato un errore nel mostrare l'URI.

en: There was an error displaying the help.
it: Si è verificato un errore nel mostrare l'aiuto.

en: This accelerator is already bound to %s
it: Questa scorciatoia è associata con %s

en: This file “%s” is already open in another window.
it: Il file «%s» è già aperto in un'altra finestra.

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain alphanumeric characters (or _, : and .) or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
it: Questo non è un tab trigger valido. I trigger possono contenere caratteri alfanumerici (oppure _, : e .) o un singolo carattere non-alfanumerico come: {, [, ecc...

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hide-hidden (filter hidden files) and hide-binary (filter binary files).
it: Questo valore determina quali file vengono filtrati dall'esplorazione dei file. Valori possibili sono: none (non filtra nulla), hide-hidden (filtra i file nascosti) e hide-binary (filtra i file binari).

en: Tool Output
it: Output dello strumento

en: Toolbar is Visible
it: La barra degli strumenti è visibile

en: Tools
it: Strumenti

en: Type a new accelerator
it: Inserire una nuova scorciatoia

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
it: Inserire una nuova scorciatoia o premere Backspace per annullare

en: Type a new shortcut
it: Inserire una nuova scorciatoia

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
it: Inserire una nuova scorciatoia o premere Backspace per pulire

en: Type to search…
it: Ricerca…

en: Unable to detect the character encoding.
it: Impossibile determinare la codifica dei caratteri.

en: Unable to find the object “%s” inside file %s.
it: Impossibile trovare l'oggetto «%s» all'interno del file «%s».

en: Unable to handle this location.
it: Impossibile gestire questa posizione.

en: Unable to handle “%s:” locations.
it: Impossibile gestire posizioni «%s:».

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
it: Impossibile aprire il file %s. Errore: %s

en: Unexpected error: %s
it: Errore inatteso: %s

en: Uninstall Scheme
it: Rimuovi schema

en: Uninstall scheme
it: Rimuove uno schema

en: Untitled Document %d
it: Documento %d senza nome

en: Untitled File
it: File senza nome

en: Untitled Folder
it: Cartella senza nome

en: Untitled documents only
it: Solo documenti senza nome

en: Use Default Font
it: Usa il carattere predefinito

en: Use Spaces
it: Usare spazi

en: Use the _selected format
it: Usare il formato _selezionato

en: Version to Ignore
it: Versione da ignorare

en: Version to ignore until a newer version is released.
it: Versione da ignorare fino al rilascio di una nuova.

en: View
it: Vista

en: When inserting date/time…
it: All'inserimento di data e ora…

en: Whether gedit should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the “Autosave Interval” option.
it: Indica se il programma deve salvare automaticamente i file modificati dopo un certo intervallo di tempo. Tale intervallo è definito in "Intervallo per il salvataggio automatico".

en: Whether gedit should create backup copies for the files it saves.
it: Indica se il programma deve creare delle copie di backup per i file che salva.

en: Whether gedit should display line numbers in the editing area.
it: Indica se il programma deve visualizzare i numeri di riga nell'area di modifica.

en: Whether gedit should display the overview map for the document.
it: Indica se il programma deve mostrare la mappa panoramica del documento.

en: Whether gedit should display the right margin in the editing area.
it: Indica se il programma deve mostrare il margine destro nell'area di modifica.

en: Whether gedit should enable automatic indentation.
it: Indica se il programma deve attivare il rientro automatico.

en: Whether gedit should enable syntax highlighting.
it: Indica se il programma deve abilitare l'evidenziazione della sintassi.

en: Whether gedit should highlight all the occurrences of the searched text.
it: Indica se il programma deve evidenziare tutte le occorrenze del testo cercato.

en: Whether gedit should highlight matching brackets.
it: Indica se il programma deve evidenziare le parentesi corrispondenti.

en: Whether gedit should highlight the current line.
it: Indica se il programma deve evidenziare la riga corrente.

en: Whether gedit should include a document header when printing documents.
it: Indica se il programma deve creare un'intestazione per i documenti che verranno stampati.

en: Whether gedit should insert spaces instead of tabs.
it: Indica se il programma deve inserire spazi al posto delle tabulazioni.

en: Whether gedit should print syntax highlighting when printing documents.
it: Indica se il programma deve abilitare l'evidenziazione della sintassi nella stampa.

en: Whether gedit should restore the previous cursor position when a file is loaded.
it: Indica se il programma deve ripristinare la posizione del cursore al caricamento di un file.

en: Whether gedit will ensure that documents always end with a trailing newline.
it: Indica se il programma deve assicurarsi che i documenti terminino sempre con un a capo.

en: Whether the document will get a background pattern painted.
it: Indica se il documento avrà un motivo di sfondo.

en: Whether the side panel at the left of editing windows should be visible.
it: Indica se rendere visibile o meno il riquadro laterale alla sinistra delle finestre di modifica.

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
it: Indica se rendere visibile o meno la barra di stato in fondo alle finestre di modifica.

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
it: Indica se rendere visibile o meno la barra degli strumenti nelle finestre di modifica.

en: Whether to use the system font
it: Indica se usare o meno il tipo di carattere di sistema

en: Whether to use the system’s default fixed width font for editing text instead of a font specific to gedit. If this option is turned off, then the font named in the “Editor Font” option will be used instead of the system font.
it: Indica se utilizzare il carattere a spaziatura fissa predefinito del sistema per la modifica del testo invece di un carattere specifico di gedit. Se questa opzione è disabilitata, allora il carattere indicato per mezzo dell'opzione "Carattere dell'editor" verrà utilizzato al posto di quello di sistema.

en: Whether you are writing the next bestseller, programming an innovative application, or simply taking some quick notes, gedit will be a reliable tool to accomplish your task.
it: Che stiate scrivendo il vostro prossimo best-seller, programmando un'applicazione innovativa o semplicemente prendendo delle note, gedit è lo strumento adatto per queste attività.

en: Words
it: Parole

en: Wra_p around
it: _Ricominciare dall'inizio

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
it: Si sta cercando di salvare un file su di un disco a sola lettura. Assicurarsi di aver digitato correttamente la posizione e riprovare.

en: You can also choose another character encoding and try again.
it: È possibile scegliere un'altra codifica dei caratteri e provare nuovamente.

en: You can download the new version of gedit by clicking on the download button or ignore that version and wait for a new one
it: È possibile scaricare la nuova versione del programma facendo clic sul pulsante «Scarica» oppure ignorare quella versione e attenderne una nuova

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
it: Permessi non sufficienti per aprire il file.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
it: Permessi per salvare il file insufficienti: assicurarsi di aver digitato correttamente la posizione e riprovare.

en: You must be inside a word to run this command
it: È necessario essere su una parola per eseguire questo comando

en: Your system is offline. Check your network.
it: Il sistema non è online: controllare la rete.

en: Zoom the page in
it: Ingrandisci

en: Zoom the page out
it: Riduci

en: Zoom to fit the whole page
it: Adatta alla pagina

en: [FILE…] [+LINE[:COLUMN]]
it: [FILE…] [+RIGA[:COLONNA]]

en: _About
it: I_nformazioni

en: _Applicability:
it: _Applicabilità:

en: _Apply
it: A_pplica

en: _Autosave files every
it: Salvare _automaticamente i file ogni

en: _Body:
it: Corpo del _testo:

en: _Bottom Panel
it: _Riquadro inferiore

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Check Spelling…
it: _Controllo ortografico…

en: _Clear Highlight
it: _Azzera evidenziazione

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Close All
it: _Chiudi tutti

en: _Close Preview
it: _Chiudi anteprima di stampa

en: _Copy
it: _Copia

en: _Delete
it: Elimi_na

en: _Description
it: _Descrizione

en: _Display line numbers
it: Mostrare i numeri di _riga

en: _Document Statistics
it: Statistiche sul _documento

en: _Documents
it: _Documenti

en: _Download
it: _Scarica

en: _Drop targets:
it: _Destinazioni:

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Enable automatic indentation
it: _Attivare rientro automatico

en: _Encoding
it: _Codifica

en: _Error color:
it: Colore dell'_errore:

en: _Filter
it: _Filtra

en: _Find and Replace…
it: Trova e _sostituisci…

en: _Find…
it: _Trova…

en: _Fullscreen
it: _Schermo intero

en: _Go to Line…
it: Vai alla _riga…

en: _Help
it: A_iuto

en: _Highlight Misspelled Words
it: _Evidenzia errori ortografici

en: _Highlight Mode…
it: Modalità e_videnziazione…

en: _Ignore Version
it: _Ignora versione

en: _Insert
it: _Inserisci

en: _Keyboard Shortcuts
it: _Scorciatoie da tastiera

en: _Line numbers:
it: _Numeri di riga:

en: _Match Case
it: _Maiuscole/Minuscole

en: _Match case
it: _Maiuscole/Minuscole

en: _Move To New Window
it: _Sposta in nuova finestra

en: _Move to Trash
it: _Sposta nel cestino

en: _New
it: _Nuovo

en: _New Folder
it: Nuova _cartella

en: _New Tab Group
it: Nuovo _gruppo di schede

en: _New Window
it: _Nuova finestra

en: _Number every
it: Numeri _ogni

en: _Open
it: _Apri

en: _Open in Terminal
it: _Apri nel terminale

en: _Paste
it: _Incolla

en: _Preferences
it: Preferen_ze

en: _Previous Document
it: Docu_mento precedente

en: _Print…
it: S_tampa…

en: _Prompt for a format
it: _Chiedere il formato

en: _Quit
it: _Esci

en: _Redo
it: _Ripeti

en: _Reload
it: _Ricarica

en: _Rename…
it: _Rinomina…

en: _Replace
it: Sostit_uisci

en: _Reset
it: R_eimposta

en: _Restore Default Fonts
it: _Ripristina caratteri predefiniti

en: _Retry
it: _Riprova

en: _Reverse order
it: Ordine inve_rtito

en: _Revert
it: _Ripristina

en: _Save
it: _Salva

en: _Save All
it: Sal_va tutti

en: _Save As Plain Text
it: _Salva come testo semplice

en: _Save As…
it: Sa_lva come…

en: _Save Using Compression
it: _Salva con compressione

en: _Save:
it: _Salva:

en: _Search
it: C_erca

en: _Select
it: _Seleziona

en: _Set Root to Active Document
it: Impo_sta documento attivo come radice

en: _Sort
it: _Ordina

en: _Tab width:
it: Ampiezza _tabulazione:

en: _Tools
it: _Strumenti

en: _Undo
it: _Annulla

en: _Use custom format
it: _Usare un formato personalizzato

en: _Use the system fixed width font (%s)
it: _Usare il carattere a spaziatura fissa di sistema (%s)

en: _View
it: _Visualizza

en: _View Folder
it: _Visualizza cartella

en: _Wrap Around
it: _Ricomincia dall'inizio

en: _minutes
it: _minuti

en: gedit Text Editor
it: Editor di testo gedit

en: gedit is a small and lightweight text editor for the GNOME Desktop
it: gedit è un editor di testo piccolo e leggero per il desktop GNOME

en: gedit is the official text editor of the GNOME desktop environment. While aiming at simplicity and ease of use, gedit is a powerful general purpose text editor.
it: gedit è l'editor di testi ufficiale dell'ambiente grafico GNOME. Semplice e facile da utilizzare, gedit è un editor di testi molto potente.

[ctx: label of the find button]
en: _Find
it: _Trova

[ctx: label on the left of the GtkEntry containing text to search]
en: F_ind
it: T_rova

en: lines
it: righe

en: of
it: di

[ctx: shortcut window]
en: Check spelling
it: Controlla l'ortografia

[ctx: shortcut window]
en: Clear highlight
it: Azzera l'evidenziazione

[ctx: shortcut window]
en: Close all the documents
it: Chiude tutti i documenti

[ctx: shortcut window]
en: Close the document
it: Chiude il documento

[ctx: shortcut window]
en: Convert to lowercase
it: Converte in minuscolo

[ctx: shortcut window]
en: Convert to uppercase
it: Converte in maiuscolo

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
it: Copia e incolla

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
it: Copia il testo selezionato negli appunti

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a tab
it: Crea un nuovo documento in una scheda

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a window
it: Crea un nuovo documento in una finestra

[ctx: shortcut window]
en: Create a new tab group
it: Crea un nuovo gruppo di schede

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
it: Taglia il testo selezionato negli appunti

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
it: Riduce il numero sul cursore

[ctx: shortcut window]
en: Delete current line
it: Elimina la riga corrente

[ctx: shortcut window]
en: Documents
it: Documenti

[ctx: shortcut window]
en: Editing
it: Modifica

[ctx: shortcut window]
en: Find
it: Trova

[ctx: shortcut window]
en: Find and Replace
it: Trova e sostituisci

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
it: Trova la corrispondenza successiva

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
it: Trova la corrispondenza precedente

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
it: Attiva/Disattiva schermo intero

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
it: Va alla riga

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
it: Incrementa il numero sul cursore

[ctx: shortcut window]
en: Invert case
it: Inverte maiuscole/minuscole

[ctx: shortcut window]
en: Join selected lines
it: Unisce le righe selezionate

[ctx: shortcut window]
en: Move current line down
it: Sposta la riga corrente in giù

[ctx: shortcut window]
en: Move current line up
it: Sposta la riga corrente in su

[ctx: shortcut window]
en: Move current word left
it: Sposta la parola corrente a sinistra

[ctx: shortcut window]
en: Move current word right
it: Sposta la parola corrente a destra

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
it: Apre un documento

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
it: Incolla il testo dagli appunti

[ctx: shortcut window]
en: Print the document
it: Stampa il documento

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
it: Esce dall'applicazione

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
it: Ripete il comando precedente

[ctx: shortcut window]
en: Reopen the most recently closed document
it: Riapre il documento chiuso più recentemente

[ctx: shortcut window]
en: Save all the documents
it: Salva tutti i documenti

[ctx: shortcut window]
en: Save the document
it: Salva il documento

[ctx: shortcut window]
en: Save the document with a new filename
it: Salva il documento con un nuovo nome

[ctx: shortcut window]
en: Select all text
it: Seleziona tutto il testo

[ctx: shortcut window]
en: Selection
it: Selezione

[ctx: shortcut window]
en: Show bottom panel
it: Mostra riquadro inferiore

[ctx: shortcut window]
en: Show completion window
it: Mostra la finestra di completamento

[ctx: shortcut window]
en: Show side panel
it: Mostra il riquadro laterale

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the first — ninth document
it: Passa al primo o n-esimo documento

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next document
it: Passa al documento successivo

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous document
it: Passa al documento precedente

[ctx: shortcut window]
en: Toggle insert / overwrite
it: Attiva/Disattiva sovrascrittura/inserimento

[ctx: shortcut window]
en: Tools
it: Strumenti

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
it: Annulla e ripeti

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
it: Annulla il comando precedente

[ctx: shortcut window]
en: Windows and Panels
it: Finestre e riquadri

[ctx: window title]
en: Open
it: Apri

[ctx: window title]
en: Save As
it: Salva come

en: “%s” is a directory.
it: «%s» è una directory.

en: “%s” is not a regular file.
it: «%s» non è un file regolare.

en: “%s” is not a valid location.
it: «%s» non è una posizione valida.

en: “%s” is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
it: «%s» non è una posizione valida: assicurarsi di aver digitato correttamente la posizione e riprovare.

en: “%s” not found
it: «%s» non trovato
