shared-mime-info - en to sq translation catalogue (546 entries)

en: 3D Studio image
sq: Figurë 3D Studio

en: 3GPP multimedia file
sq: File multimedial 3GPP

en: 7-zip archive
sq: Arkiv 7-zip

en: ACE archive
sq: Arkiv ACE

en: AIFC audio
sq: Audio AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
sq: Audio AIFF/Amiga/Mac

en: AMR audio
sq: Audio AMR

en: AMR-WB audio
sq: Audio AMR-WB

en: ANIM animation
sq: Animim ANIM

en: AR archive
sq: Arkiv AR

en: ARC archive
sq: Arkiv ARC

en: ARJ archive
sq: Arkiv ARJ

en: ASF video
sq: Video ASF

en: ASP page
sq: Faqe ASP

en: ATK inset
sq: Inset ATK

en: AVI video
sq: Video AVI

en: AWK script
sq: Script AWK

en: AbiWord document
sq: Dokument AbiWord

en: Ada source code
sq: Kod burues Ada

en: Adobe DNG negative
sq: Negativ Adobe DNG

en: Adobe FrameMaker MIF document
sq: Dokument MIF Adobe FrameMaker

en: Adobe FrameMaker document
sq: Dokument Adobe FrameMaker

en: Adobe FrameMaker font
sq: Gërma Adobe FrameMaker

en: Adobe Illustrator document
sq: Dokument Adobe Illustrator

en: Adobe font metrics
sq: Metrik lloj gërmash Adobe

en: Alzip archive
sq: Arkiv Alzip

en: Amiga SoundTracker audio
sq: Audio Amiga SoundTracker

en: Applix Graphics image
sq: Figurë Applix Graphics

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
sq: Fletë llogaritjesh Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
sq: Dokument Applix Words

en: Atom syndication feed
sq: Feed për përhapje Atom

en: AutoCAD image
sq: Figurë AutoCAD

en: BCPIO document
sq: Dokument BCPIO

en: BDF font
sq: Lloj gërme BDF

en: BibTeX document
sq: Dokument BibTeX

en: BitTorrent seed file
sq: File bazë BitTorrent

en: Blender scene
sq: Skenë Blender

en: Blu-ray video disc
sq: Disk video Blu-ray

en: Bzip archive
sq: Arkiv bzip

en: C header
sq: Header C

en: C shell script
sq: Script shell C

en: C source code
sq: Kod burues C

en: C# source code
sq: Kod burues C#

en: C++ header
sq: Header C++

en: C++ source code
sq: Kod burues C++

en: CCITT G3 fax
sq: Fax CCITT G3

en: CD Table Of Contents
sq: Tregues CD

en: CD image cuesheet
sq: Cuesheet imazhi CD

en: CHM document
sq: Dokument CHM

en: CMU raster image
sq: Figurë raster CMU

en: CMake source code
sq: Kod burues CMake

en: CPIO archive
sq: Arkiv CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
sq: Arkiv CPIO (kompresuar me gzip)

en: CSS stylesheet
sq: Fletë stili CSS

en: CSV document
sq: Dokument CSV

en: Canon CR2 raw image
sq: Figurë raw Canon CR2

en: Canon CRW raw image
sq: Figurë raw Canon CRW

en: ChangeLog document
sq: Dokument ChangeLog

en: Cisco VPN Settings
sq: Rregullime VPN Cisco

en: Citrix ICA settings file
sq: File rregullimesh Citrix ICA

en: Commodore 64 audio
sq: Audio Commodore 64

en: Computer Graphics Metafile
sq: Metafile Computer Graphics

en: Corel Draw drawing
sq: Vizatim Corel Draw

en: D source code
sq: Kod burues D

en: DAR archive
sq: Arkiv DAR

en: DCL script
sq: Script DCL

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
sq: Çertifikatë DER/PEM/Netscape-encoded X.509

en: DIB image
sq: Figurë DIB

en: DICOM image
sq: Figurë DICOM

en: DOS font
sq: Gërmë DOS

en: DOS/Windows executable
sq: I ekzekutueshëm DOS/Windows

en: DPX image
sq: Figurë DPX

en: DSSSL document
sq: Dokument DSSSL

en: DTD file
sq: File DTD

en: DV video
sq: Video DV

en: DXF vector image
sq: Figurë vektoriale DFX

en: Debian package
sq: Paketë Debian

en: Dia diagram
sq: Diagramë Dia

en: DirectDraw surface
sq: Superfaqe DirectDraw

en: DjVu image
sq: Figurë DjVu

en: DocBook document
sq: Dokument DocBook

en: Dolby Digital audio
sq: Audio Dolby Digital

en: ECMAScript program
sq: Program ECMAScript

en: EMF image
sq: Figurë EMF

en: EPS image
sq: Figurë EPS

en: EPS image (bzip-compressed)
sq: Figurë EPS (e kompresuar me bzip)

en: EPS image (gzip-compressed)
sq: Figurë EPS (e kompresuar me gzip)

en: EXR image
sq: Figurë EXR

en: Egon Animator animation
sq: Animim Egon Animator

en: Eiffel source code
sq: Kod burues Eiffel

en: Emacs Lisp source code
sq: Kod burues Emacs Lisp

en: Enlightenment theme
sq: Tema Enlightenment

en: Erlang source code
sq: Kod burues Erlang

en: Excel spreadsheet
sq: Fletë llogaritje Excel

en: FITS document
sq: Dokument FITS

en: FLAC audio
sq: Audio FLAC

en: FLIC animation
sq: Animim FLIC

en: FLTK Fluid file
sq: File FLTK Fluid

en: FPX image
sq: Figurë FPX

en: FastTracker II audio
sq: Audio FastTracker II

en: Flash video
sq: Video Flash

en: Fortran source code
sq: Kod burues Fortran

en: Fuji RAF raw image
sq: Figurë raw Fuji RAF

en: G3 fax image
sq: Figurë Fax G3

en: GDBM database
sq: Bazë me të dhëna GDBM

en: GEDCOM family history
sq: Kronollogji familje GEDCOM

en: GIF image
sq: Figurë GIF

en: GIMP image
sq: Figurë GIMP

en: GNU Oleo spreadsheet
sq: Fletë llogaritje GNU Oleo

en: GNU mail message
sq: Mesazh GNU mail

en: GNUnet search file
sq: File kërkimi GNUnet

en: GTKtalog catalog
sq: Katallog GTKtalog

en: Game Boy Advance ROM
sq: ROM Game Boy Advance

en: Game Boy ROM
sq: ROM Game Boy

en: Genesis ROM
sq: ROM Genesis

en: Glade project
sq: Projekt Glade

en: Gnumeric spreadsheet
sq: Fletë llogaritjesh Gnumeric

en: Gnuplot document
sq: Dokument Gnuplot

en: Google Video Pointer
sq: Puntues Google Video

en: Graphite scientific graph
sq: Grafik shkencor Graphite

en: Gzip archive
sq: Arkiv gzip

en: HD DVD video disc
sq: Disk video DVD HD

en: HDF document
sq: Dokument HDF

en: HPGL file
sq: File HPGL

en: HTML document
sq: Dokument HTML

en: Haansoft Hangul document
sq: Dokument Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
sq: Model dokumenti Haansoft Hangul

en: Haskell source code
sq: Kod burues Haskell

en: IDL document
sq: Dokument IDL

en: IEF image
sq: Figurë IEF

en: ILBM image
sq: Figurë ILBM

en: ISI video
sq: Video ISI

en: Impulse Tracker audio
sq: Audio Impulse Tracker

en: Internet shortcut
sq: Shkurtim internet

en: JAD document
sq: Dokument JAD

en: JBuilder project
sq: Projekt JBuilder

en: JET database
sq: Bazë me të dhëna JET

en: JNG image
sq: Figurë JNG

en: JNLP file
sq: File JNLP

en: JPEG image
sq: Figurë JPEG

en: JPEG-2000 image
sq: Figurë JPEG-2000

en: Java archive
sq: Arkiv Java

en: Java byte code
sq: Byte code Java

en: Java class
sq: Klasë Java

en: Java source code
sq: Kod burues Java

en: JavaScript program
sq: Program JavaScript

en: KChart chart
sq: Grafik KChart

en: KFormula formula
sq: Formulë KFormula

en: KIllustrator drawing
sq: Vizatim KIllustrator

en: KPovModeler scene
sq: Skenë KPovModeler

en: KPresenter presentation
sq: Prezantim i KPresenter

en: KSpread spreadsheet
sq: Fletë llogaritjesh KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
sq: Fletë llogaritjesh KSpread (e kriptuar)

en: KSysV init package
sq: Paketë init KSysV

en: KWord document
sq: Dokument KWord

en: KWord document (encrypted)
sq: Dokument KWord (i kriptuar)

en: Karbon14 drawing
sq: Vizatim Karbon14

en: Kivio flowchart
sq: Diagramë fluksi Kivio

en: Kodak DCR raw image
sq: Figurë raw Kodak DCR

en: Kodak K25 raw image
sq: Figurë raw Kodak K25

en: Kodak KDC raw image
sq: Figurë raw Kodak KDC

en: Kontour drawing
sq: Vizatim Kontour

en: Krita document
sq: Dokument Krita

en: Kugar document
sq: Dokument Kugar

en: LDIF address book
sq: Rubrikë LDIF

en: LHA archive
sq: Arkiv LHA

en: LHS source code
sq: Kod burues LHS

en: LHZ archive
sq: Arkiv LHZ

en: LIBGRX font
sq: Lloj gërme LIBGRX

en: LZMA archive
sq: Arkiv LZMA

en: LZO archive
sq: Arkiv LZO

en: LightWave object
sq: Objekt LightWave

en: LightWave scene
sq: Skenë LightWave

en: Lilypond music sheet
sq: Partiturë Lilypond

en: Linux PSF console font
sq: Lloj gërme për konsolë Linux PSF

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
sq: Lloj gërme për konsolë Linux PSF (komresuar me gzip)

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
sq: Fletë llogaritjesh Lotus 1-2-3

en: Lotus AmiPro document
sq: Dokument Lotus AmiPro

en: Lua script
sq: Script Lua

en: LyX document
sq: Dokument LyX

en: M4 macro
sq: Macro M4

en: MATLAB script/function
sq: Script/Funksion MATLAB

en: MIDI audio
sq: Audio MIDI

en: MNG animation
sq: Animim MNG

en: MP2 audio
sq: Audio MP2

en: MP3 ShoutCast playlist
sq: Listë titujsh MP3 ShoutCast

en: MP3 audio
sq: Audio MP3

en: MP3 audio (streamed)
sq: Audio MP3 (streamed)

en: MPEG video
sq: Video MPEG

en: MPEG-4 audio
sq: Audio MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
sq: Audiolibër MPEG-4

en: MPEG-4 video
sq: Video MPEG-4

en: MPSub subtitles
sq: Nëntituj MPSub

en: MRML playlist
sq: Listë titujsh MRML

en: MSX ROM
sq: ROM MSX

en: MacOS X icon
sq: Ikonë MacOS X

en: MacPaint Bitmap image
sq: Figurë BitMap MacPaint

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
sq: File Macintosh i kodifikuar AppleDouble

en: Macintosh BinHex-encoded file
sq: File Macintosh i kodifikuar BinHex

en: Macintosh MacBinary file
sq: File MacBinary Macintosh

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
sq: Vizatim Macintosh Quickdraw/PICT

en: MagicPoint presentation
sq: Prezantim MagicPoint

en: Markaby script
sq: Script Markaby

en: MathML document
sq: Dokument MathML

en: Mathematica Notebook
sq: Notebook matematike

en: Matroska audio
sq: Audio Matroska

en: Matroska stream
sq: Stream Matroska

en: Matroska video
sq: Video Matroska

en: MicroDVD subtitles
sq: Nëntituj MicroDVD

en: Microsoft ASX playlist
sq: Listë titujsh Microsoft ASF

en: Microsoft Works document
sq: Dokument Microsoft Works

en: MiniPSF audio
sq: Audio MiniPSF

en: Minolta MRW raw image
sq: Figurë raw Minolta MRW

en: Monkey's audio
sq: Audio Monkey's

en: Mozilla bookmarks
sq: Libërshënues Mozilla

en: Mup publication
sq: Publikim Mup

en: Musepack audio
sq: Audio Musepack

en: NES ROM
sq: ROM NES

en: NFO document
sq: Dokument NFO

en: NIFF image
sq: Figurë NIFF

en: Nautilus link
sq: Lidhje Nautilus

en: Nikon NEF raw image
sq: Figurë raw Nikon NEF

en: Nintendo DS ROM
sq: ROM Nintendo DS

en: Nintendo64 ROM
sq: ROM Nintendo64

en: NullSoft video
sq: Video NullSoft

en: OCL file
sq: File OCL

en: OCaml source code
sq: Kod burues OCaml

en: ODA document
sq: Dokument ODA

en: ODB database
sq: Bazë me të dhëna ODB

en: ODC chart
sq: Grafik ODC

en: ODF formula
sq: Formulë ODF

en: ODG drawing
sq: Vizatim ODG

en: ODG template
sq: Model ODG

en: ODI image
sq: Figurë ODI

en: ODM document
sq: Dokument ODM

en: ODP presentation
sq: Prezantim ODP

en: ODP template
sq: Model ODP

en: ODS spreadsheet
sq: Fletë llogaritjesh ODS

en: ODS template
sq: Model ODS

en: ODT document
sq: Dokument ODT

en: ODT template
sq: Model ODT

en: OGM video
sq: Video OGM

en: OLE2 compound document storage
sq: Arkiv dokumenti i përbërë OLE2

en: OPML syndication feed
sq: Feed për përhapje OPML

en: OTH template
sq: Model OTH

en: Objective-C source code
sq: Kod burues C objekt

en: Office drawing
sq: Vizatim Office

en: Ogg Audio
sq: Audio Ogg

en: Ogg FLAC audio
sq: Audio Ogg FLAC

en: Ogg Speex audio
sq: Audio Ogg Speex

en: Ogg Theora video
sq: Video Ogg Theora

en: Ogg Video
sq: Video Ogg

en: Ogg Vorbis audio
sq: Audio Ogg Vorbis

en: Ogg multimedia file
sq: File multimedial Ogg

en: Olympus ORF raw image
sq: Figurë raw Olympus ORF

en: OpenOffice Calc spreadsheet
sq: Fletë llogaritjesh OpenOffice Calc

en: OpenOffice Calc template
sq: Model OpenOffice Calc

en: OpenOffice Draw drawing
sq: Vizatim OpenOffice Draw

en: OpenOffice Draw template
sq: Model OpenOffice Draw

en: OpenOffice Impress presentation
sq: Prezantim OpenOffice Impress

en: OpenOffice Impress template
sq: Model OpenOffice Impress

en: OpenOffice Math formula
sq: Formulë OpenOffice Math

en: OpenOffice Writer document
sq: Dokument OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer global document
sq: Dokument i përgjithshëm OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer template
sq: Model OpenOffice Writer

en: OpenOffice.org extension
sq: Shtojcë për OpenOffice.org

en: OpenType font
sq: Gërma OpenType

en: PAK archive
sq: Arkiv PAK

en: PBM image
sq: Figurë PBM

en: PCD image
sq: Figurë PCD

en: PCF font
sq: Gërma PCF

en: PCL file
sq: File PCL

en: PCM audio
sq: Audio PCM

en: PCX image
sq: Figurë PCX

en: PDF document
sq: Dokument PDF

en: PDF document (bzip-compressed)
sq: Dokument PDF (i kompresuar me bzip)

en: PDF document (gzip-compressed)
sq: Dokument PDF (i kompresuar me gzip)

en: PEF executable
sq: E ekzekutueshme PEF

en: PGM image
sq: Figurë PGM

en: PGN chess game notation
sq: Njoftim loje shahu PGN

en: PGP keys
sq: Kyçe PGP

en: PGP/MIME-encrypted message header
sq: Header mesazhi të kriptuar PGP/MIME

en: PHP script
sq: Script PHP

en: PKCS#10 certification request
sq: Kërkesë çertifikimi PKCS#10

en: PKCS#12 certificate bundle
sq: Bundle çertifikate PKCS#12

en: PNG image
sq: Figurë PNG

en: PNM image
sq: Figurë PNM

en: PPM image
sq: Figurë PPM

en: PS document
sq: Dokument PS

en: PSF audio
sq: Audio PSF

en: PSFlib audio library
sq: Librari audio PSFlib

en: Pack200 Java archive
sq: Arkiv Java Pack200

en: Palm OS database
sq: Bankë me të dhëna Palm OS

en: Panasonic raw image
sq: Figurë raw Panasonic

en: Parchive archive
sq: Arkiv Parchive

en: Pascal source code
sq: Kod burues Pascal

en: Pathetic Writer document
sq: Dokument Pathetic Writer

en: Pentax PEF raw image
sq: Figurë raw Pentax PEF

en: Perl script
sq: Script Perl

en: PlanPerfect spreadsheet
sq: Fletë llogaritjesh PlanPerfect

en: Plucker document
sq: Dokument Plucker

en: PostScript document (bzip-compressed)
sq: Dokument PostScript (i kompresuar me bzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
sq: Dokument PostScript (i kompresuar me gzip)

en: Postscript type-1 font
sq: Lloj gërmash Postscript type-1

en: PowerPoint presentation
sq: Prezantim PowerPoint

en: Python bytecode
sq: Bytecode Python

en: Python script
sq: Script Python

en: Qt Designer file
sq: File Qt Designer

en: Qt MOC file
sq: File Qt MOC

en: Quattro Pro spreadsheet
sq: Fletë llogaritjesh Quattro Pro

en: QuickTime image
sq: Figurë QuickTime

en: QuickTime metalink playlist
sq: Listë titujsh metalink QuickTime

en: QuickTime video
sq: Video QuickTime

en: Quicken document
sq: Dokument Quicken

en: RAR archive
sq: Arkiv RAR

en: RDF file
sq: File RDF

en: README document
sq: Dokument README

en: RGB image
sq: Figurë RGB

en: RIFF audio
sq: Audio RIFF

en: RPM package
sq: Paketë RPM

en: RPM spec file
sq: File specifikimi RPM

en: RSS summary
sq: Përmbledhje RSS

en: RTF document
sq: Dokument RTF

en: RealAudio document
sq: Dokument RealAudio

en: RealMedia Metafile
sq: Metafile RealMedia

en: RealMedia document
sq: Dokument RealMedia

en: RealPix document
sq: Dokument RealPix

en: RealText document
sq: Dokument RealText

en: RealVideo document
sq: Dokument RealVideo

en: Ruby script
sq: Script Ruby

en: Run Length Encoded bitmap image
sq: Figurë bitmap RLE (Run Length Encoded)

en: SAMI subtitles
sq: Nëntituj SAMI

en: SC/Xspread spreadsheet
sq: Fletë llogaritjesh SC/Xspread

en: SDP multicast stream file
sq: File stream multicast SDP

en: SGF record
sq: Regjistrim SGF

en: SGI image
sq: Figurë SGI

en: SGI video
sq: Video SGI

en: SGML document
sq: Dokument SGML

en: SIS package
sq: Paketë SIS

en: SISX package
sq: Paketë SISX

en: SMAF audio
sq: Audio SMAF

en: SMIL document
sq: Dokument SMIL

en: SQL code
sq: Kod SQL

en: SQLite2 database
sq: Bazë me të dhëna SQLite2

en: SQLite3 database
sq: Bazë me të dhëna SQLite3

en: SSA subtitles
sq: Nëntituj SSA

en: SV4 CPIO archive
sq: Arkiv SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
sq: Arkiv SV4 CPIO (me CRC)

en: SVG image
sq: Figurë SVG

en: Scheme source code
sq: Kod burues Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
sq: Audio Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
sq: Audio Scream Tracker

en: Scream Tracker instrument
sq: Instrument Scream Tracker

en: Setext document
sq: Dokument Setext

en: Shockwave Flash file
sq: File Flash Shockwave

en: Shorten audio
sq: Audio Shorten

en: Siag spreadsheet
sq: Fletë llogaritjesh Siag

en: Sieve mail filter script
sq: Script filtrim poste Sieve

en: Sigma X3F raw image
sq: Fifurë raw Sigma X3F

en: Skencil document
sq: Dokument Skencil

en: Sony ARW raw image
sq: Figurë raw Sony ARW

en: Sony SR2 raw image
sq: Figurë raw Sony SR2

en: Sony SRF raw image
sq: Figurë raw Sony SRF

en: Speedo font
sq: Gërma Speedo

en: Speex audio
sq: Audio Speex

en: Stampede package
sq: Paketë Stampede

en: StarCalc spreadsheet
sq: Fletë llogaritjesh StarCalc

en: StarChart chart
sq: Grafik StarChart

en: StarDraw drawing
sq: Vizatim StarDraw

en: StarImpress presentation
sq: Prezantim StarImpress

en: StarMail email
sq: Mesazh StarMail

en: StarMath formula
sq: Formulë StarMath

en: StarWriter document
sq: Dokument StarWriter

en: StuffIt archive
sq: Arkiv StuffIt

en: SubRip subtitles
sq: Nëntituj SubRip

en: SubViewer subtitles
sq: Nëntituj SubViewer

en: Sun raster image
sq: Figurë raster Sun

en: SunOS News font
sq: Gërma SunOS News

en: Super NES ROM
sq: ROM Super NES

en: Super Video CD
sq: CD Super Video

en: T602 document
sq: Dokument T602

en: TGA image
sq: Figurë TGA

en: TGIF document
sq: Dokument TGIF

en: TIFF image
sq: Figurë TIFF

en: TNEF message
sq: Mesazh TNEF

en: TSV document
sq: Dokument TSV

en: Tar archive
sq: Arkiv tar

en: Tar archive (LZMA-compressed)
sq: Arkiv tar (i kompresuar me LZMA)

en: Tar archive (LZO-compressed)
sq: Arkiv tar (i kompresuar me LZO)

en: Tar archive (bzip-compressed)
sq: Arkiv tar (i kompresuar me bzip)

en: Tar archive (compressed)
sq: Arkiv tar (i kompresuar)

en: Tar archive (gzip-compressed)
sq: Arkiv tar (i kompresuar me gzip)

en: Tcl script
sq: Script Tcl

en: TeX DVI document
sq: Dokument TeX DVI

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
sq: Dokument Tex DVI (i kompresuar me bzip)

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
sq: Dokument TeX DVI (i kompresuar me gzip)

en: TeX document
sq: Dokument TeX

en: TeX font
sq: Gërma TeX

en: TeX font metrics
sq: Gërma TeX metrics

en: TeXInfo document
sq: Dokument TeXInfo

en: ToutDoux document
sq: Dokument ToutDoux

en: Troff ME input document
sq: Dokument i input Troff ME

en: Troff MM input document
sq: Dokument i input Troff MM

en: Troff MS input document
sq: Dokument i input Troff MS

en: Troff document
sq: Dokument Troff

en: TrueAudio audio
sq: Audio TrueAudio

en: TrueType XML font
sq: Lloj gërme TrueType XML

en: TrueType font
sq: Lloj gërme TrueType

en: UFRaw ID image
sq: Figurë UFRaw ID

en: ULAW (Sun) audio
sq: Audio ULAW (Sun)

en: UNIX-compressed file
sq: File i kompresuar UNIX

en: Unidata NetCDF document
sq: Dokument Unidata NetCDF

en: Usenet news message
sq: Mesazh lajmesh Usenet

en: Ustar archive
sq: Arkiv Ustar

en: V font
sq: Gërmë V

en: VCS/ICS calendar
sq: Kalendar VCS/ICS

en: VOC audio
sq: Audio VOC

en: VRML document
sq: Dokument VRML

en: Vala source code
sq: Kod burues Vala

en: Video CD
sq: CD Video

en: Vivo video
sq: Video Vivo

en: WAIS source code
sq: Kod burues WAIS

en: WAV audio
sq: Audio WAV

en: WBMP image
sq: Figurë WBMP

en: WMF image
sq: Figurë WMF

en: WML document
sq: Dokument WML

en: WMLScript program
sq: Program WMLScript

en: WRI document
sq: Dokument WRI

en: WavPack audio
sq: Audio WavPack

en: WavPack audio correction file
sq: File korrigjgimi audio WavPack

en: Wavelet video
sq: Video Wavelet

en: Windows BMP image
sq: Figurë Windows BMP

en: Windows Installer package
sq: Paketë Windows Installer

en: Windows Media Station file
sq: File Windows Media Station

en: Windows Media audio
sq: Audio Windows Media

en: Windows Media video
sq: Video Windows Media

en: Windows Registry extract
sq: Pjesë Windows Registry

en: Windows animated cursor
sq: Kursor i animuar Windows

en: Windows cursor
sq: Kursor Windows

en: Word document
sq: Dokument Word

en: Word template
sq: Model Word

en: WordPerfect document
sq: Dokument WordPerfect

en: WordPerfect/Drawperfect image
sq: Figurë WordPerfect/Drawperfect

en: X window image
sq: Figurë X window

en: X-Motif UIL table
sq: Tabelë X-Motif UIL

en: X11 cursor
sq: Kursor X11

en: XBEL bookmarks
sq: Libërshënues XBEL

en: XBM image
sq: Figurë XBM

en: XFig image
sq: Figurë XFig

en: XHTML page
sq: Faqe XHTML

en: XLIFF translation file
sq: File përkthimesh XLIFF

en: XMCD CD database
sq: Bazë me të dhëna XMCD CD

en: XMF audio
sq: Audio XMF

en: XMI file
sq: File XMI

en: XML document
sq: Dokument XML

en: XML entities document
sq: Dokument njësish XML

en: XPM image
sq: Figurë XPM

en: XPS document
sq: Dokument XPS

en: XSL FO file
sq: File XSL FO

en: XSLT stylesheet
sq: Fletë stili XSLT

en: XSPF playlist
sq: Listë titujsh XSPF

en: XUL interface document
sq: Dokument interfaqe XUL

en: Xbase document
sq: Dokument Xbase

en: Zip archive
sq: Arkiv zip

en: Zoo archive
sq: Arkiv zoo

en: application log
sq: log i mesazheve të programit

en: audio CD
sq: CD audio

en: audio DVD
sq: DVD audio

en: author credits
sq: Kreditë e autorëve

en: author list
sq: Lista e autorëve

en: backup file
sq: File backup

en: blank Blu-ray disc
sq: Disk bosh Blu-ray

en: blank CD disc
sq: Disk bosh CD

en: blank DVD disc
sq: Disk bosh DVD

en: blank HD DVD disc
sq: Disk bosh DVD HD

en: block device
sq: device me blloqe

en: character device
sq: device me karaktere

en: comic book archive
sq: Arkiv comic book

en: compound document
sq: dokumet i përbërë

en: compound documents
sq: dokumente të përbërë

en: compressed GIMP image
sq: Figurë GIMP e kompresuar

en: compressed SVG image
sq: Figurë SVG e kompresuar

en: compressed Tracker audio
sq: Audio Tracker e kompresuar

en: desktop configuration file
sq: File konfigurimi desktop

en: detached OpenPGP signature
sq: Firmë e shkëputur OpenPGP

en: detached S/MIME signature
sq: Firmë e shkëputur S/MIME

en: differences between files
sq: Diferencë midis file

en: digital photos
sq: Fotografi dixhitale

en: digital raw image
sq: Figurë raw dixhitale

en: eMusic download package
sq: Paketë shkarkimi eMusic

en: electronic book document
sq: Dokument libri elektronik

en: electronic business card
sq: Skedë elektronike biznesi

en: email headers
sq: Header email

en: email message
sq: Mesazh poste

en: empty document
sq: Dokument bosh

en: encrypted message
sq: Mesazh i kriptuar

en: enriched text document
sq: Dokument teksti i pasuruar

en: executable
sq: I ekzekutueshëm

en: folder
sq: Kartelë

en: generic font file
sq: File lloj gërme i përgjithshëm

en: help page
sq: Faqe ndihme

en: iMelody ringtone
sq: Zile iMelody

en: iPod firmware
sq: Firmware iPod

en: iRiver Playlist
sq: Listë titujsh iRiver

en: installation instructions
sq: Udhëzime instalimi

en: iptables configuration file
sq: File konfigurimi iptables

en: libtool shared library
sq: Librari e përbashkët libtool

en: license terms
sq: Kushte liçence

en: mail delivery report
sq: Raport mbi dorëzimin e mesazhit

en: mail disposition report
sq: Raport mbi njoftimin e mesazhit

en: mail system report
sq: Raport i sistemit të postës

en: mailbox file
sq: File mailbox

en: manual page (compressed)
sq: Faqe manuali (e kompresuar)

en: message catalog
sq: Katallog mesazhesh

en: message digest
sq: Shpërndarje mesazhesh

en: message in several formats
sq: Mesazh në formate të ndryshëm

en: mount point
sq: Pikë montimi

en: object code
sq: Kod objekti

en: packed font file
sq: File lloj gërmash i kondensuar

en: partial email message
sq: Mesazh poste i pjesëshëm

en: pipe
sq: Pipe

en: plain text document
sq: Dokument në tekst të thjeshtë

en: portable audio player
sq: Lexues audio portativ

en: profiler results
sq: Rezultate të profiluesit

en: program crash data
sq: Të dhëna nga programi i bllokuar

en: raw CD image
sq: Imazh raw CD

en: reference to remote file
sq: Referim për tek file në distancë

en: rejected patch
sq: Patch i kthyer mbrapsht

en: resource location
sq: Pozicion rezerve

en: rich text document
sq: Dokument rich text

en: shared library
sq: Librari e përbashkët

en: shell archive
sq: Arkiv shell

en: shell script
sq: Script shell

en: signed message
sq: Mesazh i firmosur

en: socket
sq: Socket

en: software
sq: Software

en: spreadsheet interchange document
sq: Dokument shkëmbimi për fletë llogaritje

en: stream of data (server push)
sq: Fluks me të dhëna (server push)

en: symbolic link
sq: Lidhje simbolike

en: theme
sq: Temë

en: translated messages (machine-readable)
sq: Mesazhe të përkthyer (të lexueshëm nga makina)

en: translation file
sq: File përkthimesh

en: translation template
sq: Model përkthimesh

en: txt2tags document
sq: Dokument txt2tags

en: unknown
sq: Nuk njihet

en: video DVD
sq: DVD video
