iso_3166-2 - en to es translation catalogue (102 entries)

en: 'Ajmān
es: Ajman

en: Abruzzo
es: Abruzos

en: Abuja Capital Territory
es: Territorio de la capital de Abuya

en: Abū Ȥaby [Abu Dhabi]
es: Abu Dabi

en: Al Fujayrah
es: Fuyaira

en: American Samoa
es: Samoa Estadounidense

en: Ancash
es: Áncash

en: Andorra la Vella
es: Andorra la Vieja

en: Belize
es: Belice

en: Bicol (Region V)
es: Bícol (Región V)

en: Bizkaia
es: Vizcaya

en: Bologna
es: Bolonia

en: British Columbia
es: Columbia Británica

en: Cagayan Valley (Region II)
es: Valle del Cagayán (Región II)

en: Central Luzon (Region III)
es: Luzón Central (Región III)

en: Central Visayas (Region VII)
es: Visayas Centrales (Región VII)

en: Curaçao
es: Curazao

en: Cusco [Cuzco]
es: Cusco

en: District of Columbia
es: Distrito de Columbia

en: Djibouti
es: Yibuti

en: Dubayy
es: Dubái

en: Eastern Visayas (Region VIII)
es: Visayas Orientales (Región VIII)

en: Emilia-Romagna
es: Emilia-Romaña

en: Escaldes-Engordany
es: Las Escaldas-Engordany

en: Espírito Santo
es: Espíritu Santo

en: Firenze
es: Florencia

en: Friuli-Venezia Giulia
es: Friuli-Venecia Julia

en: Genova
es: Génova

en: Gipuzkoa
es: Guipúzcoa

en: Guadeloupe
es: Guadalupe

en: Hawaii
es: Hawái

en: Ilhas de Barlavento
es: Islas de Barlovento

en: Ilocos (Region I)
es: Ilocos (Región I)

en: Kandahār
es: Kandahar

en: Kilimanjaro
es: Kilimanyaro

en: Kābul
es: Kabul

en: La Massana
es: La Masaña

en: Lazio
es: Lacio

en: Lombardia
es: Lombardía

en: Louisiana
es: Luisiana

en: Mali
es: Malí

en: Maranhão
es: Marañón

en: Marche
es: Marcas

en: Michigan
es: Míchigan

en: Midway Islands
es: Midway, islas

en: Mississippi
es: Misisipi

en: Nangarhār
es: Nangarjar

en: National Capital Region
es: Región de la Capital Nacional

en: New Brunswick
es: Nuevo Brunswick

en: New Hampshire
es: Nuevo Hampshire

en: New Jersey
es: Nueva Jersey

en: New Mexico
es: Nuevo México

en: New York
es: Nueva York

en: Newfoundland and Labrador
es: Terranova y Labrador

en: Niger
es: Níger

en: North Carolina
es: Carolina del Norte

en: North Dakota
es: Dakota del Norte

en: Northern Ireland
es: Irlanda del Norte

en: Northern Mariana Islands
es: Islas Marianas del Norte

en: Northern Mindanao (Region X)
es: Mindanao del Norte (Región X)

en: Northwest Territories
es: Territorios del Noroeste

en: Nova Scotia
es: Nueva Escocia

en: Nīmrōz
es: Nimruz

en: Nūristān
es: Nurestán

en: Occitanie
es: Occitania

en: Oregon
es: Oregón

en: Ourense
es: Orense

en: Paktiyā
es: Paktia

en: Paktīkā
es: Paktiká

en: Panjshayr
es: Panjshir

en: Parwān
es: Paruán

en: Pennsylvania
es: Pensilvania

en: Piemonte
es: Piamonte

en: Pinar del Rio
es: Pinar del Río

en: Port of Spain
es: Puerto España

en: Prince Edward Island
es: Isla del Príncipe Eduardo

en: Puglia
es: Apulia

en: Qazax
es: Gazaj

en: Ra’s al Khaymah
es: Ras al-Khaimah

en: Rio Claro-Mayaro
es: Río Claro-Mayaro

en: Samangān
es: Samangan

en: Sant Julià de Lòria
es: San Julián de Loria

en: Sardegna
es: Cerdeña

en: Sevastopol
es: Sebastopol

en: South Carolina
es: Carolina del Sur

en: South Dakota
es: Dakota del Sur

en: Takhār
es: Tajar

en: Territoire de Belfort
es: Territorio de Belfort

en: Trentino-Alto Adige
es: Trentino-Alto Adigio

en: Umbria
es: Umbría

en: United Kingdom
es: Reino Unido

en: United States Minor Outlying Islands
es: Islas Ultramarinas Menores de Estados Unidos

en: Uruzgān
es: Uruzgán

en: Valle d'Aosta
es: Valle de Aosta

en: Veneto
es: Véneto

en: Virgin Islands
es: Islas Vírgenes

en: Wake Island
es: Wake, isla

en: Wardak
es: Vardak

en: West Virginia
es: Virginia Occidental

en: Western Visayas (Region VI)
es: Visayas Occidentales (Región VI)

en: Yukon Territory
es: Yukón

en: Zamboanga Peninsula (Region IX)
es: Península de Zamboanga (Región IX)
