iso_3166-1 - en to tk translation catalogue (302 entries)

en: Afghanistan
tk: Owganystan

en: Albania
tk: Albaniýa

en: Algeria
tk: Algerýa

en: American Samoa
tk: Samao Amerika

en: Antigua and Barbuda
tk: Antigua we Barbuda

en: Argentine Republic
tk: Argentina Respublikasy

en: Armenia
tk: Ermenistan

en: Australia
tk: Awstraliýa

en: Austria
tk: Awstriýa

en: Azerbaijan
tk: Azerbeýjan

en: Bahrain
tk: Bahreýn

en: Bangladesh
tk: Bangladeş

en: Belgium
tk: Belgiýa

en: Belize
tk: Beliz

en: Bermuda
tk: Bermud

en: Bhutan
tk: Butan

en: Bolivia
tk: Boliwiýa

en: Bosnia and Herzegovina
tk: Bosniýa we Gersogowina

en: Brazil
tk: Braziliýa

en: British Virgin Islands
tk: Britan Wirgin adalary

en: Brunei Darussalam
tk: Bruneý Darussalam

en: Bulgaria
tk: Bolgariýa

en: Burkina Faso
tk: Burkina-Faso

en: Cambodia
tk: Kamboçiýa

en: Cameroon
tk: Kamerun

en: Canada
tk: Kanada

en: Central African Republic
tk: Merkezi Afrika Respublikasy

en: Chad
tk: Çad

en: Chile
tk: Çili

en: Colombia
tk: Kolumbiýa

en: Commonwealth of Dominica
tk: Dominiki Hyzmatdaşlygy

en: Commonwealth of the Bahamas
tk: Bahams Hyzmatdaşlygy

en: Comoros
tk: Komor Adalary

en: Congo
tk: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
tk: Kongo Demokratik Respublik

en: Costa Rica
tk: Kosta-Rika

en: Croatia
tk: Horwatiýa

en: Cuba
tk: Kuba

en: Cyprus
tk: Kipr

en: Czech Republic
tk: Çeş Respublikasy

en: Côte d'Ivoire
tk: Kot-D’’iwuar

en: Democratic People's Republic of Korea
tk: Koreýa Halk Demokratik Respublikasy

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
tk: San-Tome we Prisipi Demokrat Respublikasy

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
tk: Şri-Lanka Demokratiw Sosial Respublikasy

en: Denmark
tk: Daniýa

en: Djibouti
tk: Jibuti

en: Dominica
tk: Dominiki

en: Dominican Republic
tk: Dominakan Respublikasy

en: Ecuador
tk: Ekwador

en: El Salvador
tk: Salwador

en: Equatorial Guinea
tk: Ekwatorial Gwineýa

en: Eritrea
tk: Eriteriýa

en: Estonia
tk: Estoniýa

en: Ethiopia
tk: Efiopiýa

en: Falkland Islands (Malvinas)
tk: Folklend (Malwin) adalary

en: Faroe Islands
tk: Farer adalary

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
tk: Efiopiýa Federatiw Demokrat Respublikasy

en: Federal Republic of Germany
tk: Germaniýa Federatiw Respublikasy

en: Federal Republic of Nigeria
tk: Nigeriýa Federatiw Respublikasy

en: Federated States of Micronesia
tk: Mikroneziýa Federatiw Ştatlary

en: Federative Republic of Brazil
tk: Braziliýa Federatiw Respublikasy

en: Finland
tk: Finlýandiýa

en: France
tk: Fransiýa

en: French Guiana
tk: Fransuz Gwiana

en: French Republic
tk: Fransuz Polineziýasy

en: Gabonese Republic
tk: Gabon Respublikasy

en: Gambia
tk: Gambiýa

en: Georgia
tk: Gruziýa

en: Germany
tk: Germaniýa

en: Ghana
tk: Gana

en: Grand Duchy of Luxembourg
tk: Lýuksenburg Beýik Gersoglyk

en: Greece
tk: Grek

en: Greenland
tk: Grenlandiýa

en: Guadeloupe
tk: Gwadelupa

en: Guatemala
tk: Gwatemala

en: Guinea
tk: Gwineýa

en: Guinea-Bissau
tk: Gwineýa-Bisau

en: Guyana
tk: Gaýana

en: Haiti
tk: Gaiti

en: Hashemite Kingdom of Jordan
tk: Iordan Hoşimit Korollygy

en: Holy See (Vatican City State)
tk: Watikan Dölet-şaheri

en: Honduras
tk: Gonduras

en: Hong Kong
tk: Gonkong

en: Hungary
tk: Wengriýa

en: Iceland
tk: Islandia

en: Independent State of Samoa
tk: Samoa Özbaş Dewleti

en: India
tk: Hindistan

en: Indonesia
tk: Indoneziýa

en: Iran, Islamic Republic of
tk: Eýran, Yslam Respublikasy

en: Iraq
tk: Irak

en: Ireland
tk: Irlandiýa

en: Islamic Republic of Iran
tk: Eýran Yslam Respublikasy

en: Islamic Republic of Mauritania
tk: Mawritaniýa Yslam Respublikasy

en: Islamic Republic of Pakistan
tk: Pakystan Yslam Respublikasy

en: Israel
tk: Izrail

en: Italian Republic
tk: Italiýa Respublikasy

en: Italy
tk: Italiýa

en: Jamaica
tk: Ýamaýka

en: Japan
tk: Ýaponiýa

en: Jordan
tk: Iordan

en: Kazakhstan
tk: Gazagystan

en: Kenya
tk: Keniýa

en: Kingdom of Belgium
tk: Belgiýa Korollygy

en: Kingdom of Bhutan
tk: Butan Korollygy

en: Kingdom of Denmark
tk: Daniýa Korollygy

en: Kingdom of Lesotho
tk: Lesoto Korollygy

en: Kingdom of Morocco
tk: Morokko Korollygy

en: Kingdom of Norway
tk: Norwegiýa Korollygy

en: Kingdom of Saudi Arabia
tk: Saud Arawiýa Korollygy

en: Kingdom of Spain
tk: Ispaniýa Korollygy

en: Kingdom of Sweden
tk: Şwesiýa Korollygy

en: Kingdom of Thailand
tk: Taýland Korollygy

en: Kingdom of Tonga
tk: Tonga Korollygy

en: Kingdom of the Netherlands
tk: Niderlandlar Korollygy

en: Korea, Democratic People's Republic of
tk: Koreýa, Halk Demokratik Respublikasy

en: Korea, Republic of
tk: Koreýa Respublikasy

en: Kuwait
tk: Kuweýt

en: Kyrgyz Republic
tk: Gyrgyzystan Respublikasy

en: Kyrgyzstan
tk: Gyrgyzystan

en: Latvia
tk: Litwiýa

en: Lebanese Republic
tk: Liwan Respublikasy

en: Lebanon
tk: Liwan

en: Lesotho
tk: Lesoto

en: Liberia
tk: Liberiýa

en: Libya
tk: Liwiýa

en: Liechtenstein
tk: Lihtenşteýn

en: Lithuania
tk: Litwiýa

en: Luxembourg
tk: Lýuksenburg

en: Macao
tk: Makao

en: Madagascar
tk: Madagaskar

en: Malaysia
tk: Malaýziýa

en: Maldives
tk: Maldiwa

en: Marshall Islands
tk: Marşalowlar adasy

en: Martinique
tk: Martinika

en: Mauritania
tk: Mawritaniýa

en: Mayotte
tk: Maýotta

en: Mexico
tk: Meksikanyň

en: Micronesia, Federated States of
tk: Mikroneziýa, Federatiw Ştatlary

en: Moldova
tk: Moldawiýa

en: Monaco
tk: Monako

en: Mongolia
tk: Mongoliýa

en: Morocco
tk: Morokko

en: Mozambique
tk: Mozambik

en: Myanmar
tk: Birma

en: Namibia
tk: Namibiýa

en: Netherlands
tk: Niderland

en: New Caledonia
tk: Täze Kaledoniýa

en: New Zealand
tk: Täze Zelandiýa

en: Nicaragua
tk: Nikaragua

en: Nigeria
tk: Nigeriýa

en: Norfolk Island
tk: Norfolk Adalary

en: Norway
tk: Norwegiýa

en: Pakistan
tk: Pakystan

en: Papua New Guinea
tk: Papua-Täze Gwineýa

en: Paraguay
tk: Paragwaý

en: People's Democratic Republic of Algeria
tk: Algerýa Halk Demokratiw Respublikasy

en: People's Republic of Bangladesh
tk: Bangladeş Halk Respublikasy

en: Philippines
tk: Filippinler

en: Poland
tk: Polşa

en: Portugal
tk: Portugaliýa

en: Portuguese Republic
tk: Portugaliýa Respublikasy

en: Principality of Andorra
tk: Andorra Knýazlygy

en: Principality of Liechtenstein
tk: Lihtenşteýn Knýazlygy

en: Principality of Monaco
tk: Monako Knýazlygy

en: Puerto Rico
tk: Puerto-Riko

en: Qatar
tk: Katar

en: Republic of Albania
tk: Albaniýa Respublikasy

en: Republic of Angola
tk: Angola Halk Respublikasy

en: Republic of Austria
tk: Awstriýa Respublikasy

en: Republic of Azerbaijan
tk: Azerbeýjan Respublikasy

en: Republic of Belarus
tk: Belarus Respublikasy

en: Republic of Benin
tk: Benin Halk Respublikasy

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
tk: Bosniýa we Gersogowina Respublikasy

en: Republic of Botswana
tk: Botswana Respublikasy

en: Republic of Bulgaria
tk: Bolgariýa Respublikasy

en: Republic of Burundi
tk: Burundi Respublikasy

en: Republic of Cameroon
tk: Kamerun Respublikasy

en: Republic of Chad
tk: Çad Respublikasy

en: Republic of Chile
tk: Çili Respublikasy

en: Republic of Colombia
tk: Kolumbiýa Respublikasy

en: Republic of Costa Rica
tk: Kosta-Rika Respublikasy

en: Republic of Croatia
tk: Horwatiýa Respublikasy

en: Republic of Cuba
tk: Kuba Respublikasy

en: Republic of Cyprus
tk: Kipr Respublikasy

en: Republic of Djibouti
tk: Jibuti Respublikasy

en: Republic of Ecuador
tk: Ekwador Respublikasy

en: Republic of El Salvador
tk: Salwador Respublikasy

en: Republic of Estonia
tk: Estoniýa Respublikasy

en: Republic of Finland
tk: Finlýandiýa Respublikasy

en: Republic of Ghana
tk: Gana Respublikasy

en: Republic of Guatemala
tk: Gwatemala Respublikasy

en: Republic of Guinea
tk: Gwineýa Respublikasy

en: Republic of Guinea-Bissau
tk: Gwineýa-Bisau Respublikasy

en: Republic of Iceland
tk: Islandia Respublikasy

en: Republic of India
tk: Hindistan Respublikasy

en: Republic of Indonesia
tk: Indoneziýa Respublikasy

en: Republic of Iraq
tk: Irak Respublikasy

en: Republic of Kazakhstan
tk: Gazagystan Respublikasy

en: Republic of Kenya
tk: Keniýa Respublikasy

en: Republic of Kiribati
tk: Kiribati Respublikasy

en: Republic of Latvia
tk: Litwiýa Respublikasy

en: Republic of Liberia
tk: Liberiýa Respublikasy

en: Republic of Lithuania
tk: Litwiýa Respublikasy

en: Republic of Madagascar
tk: Madagaskar Respublikasy

en: Republic of Malawi
tk: Malawi Respublikasy

en: Republic of Maldives
tk: Maldiwa Respublikasy

en: Republic of Mali
tk: Mali Respublikasy

en: Republic of Malta
tk: Malta Respublikasy

en: Republic of Moldova
tk: Moldawiýa Respublikasy

en: Republic of Mozambique
tk: Mozambik Halk Resoublikasy

en: Republic of Namibia
tk: Namibiýa Respulikasy

en: Republic of Nauru
tk: Nauru Respulikasy

en: Republic of Nicaragua
tk: Nikaragua Respublikasy

en: Republic of Palau
tk: Palau Respublikasy

en: Republic of Panama
tk: Panama Respublikasy

en: Republic of Paraguay
tk: Paragwaý Respublikasy

en: Republic of Peru
tk: Peru Respublikasy

en: Republic of San Marino
tk: San-Marino Respublikasy

en: Republic of Senegal
tk: Senegal Respublikasy

en: Republic of Seychelles
tk: Seýşel Adlar Respublikasy

en: Republic of Sierra Leone
tk: Serra-Leone Respublikasy

en: Republic of Singapore
tk: Singapur Respublikasy

en: Republic of Slovenia
tk: Sloweniýa Respublikasy

en: Republic of Suriname
tk: Surinam Respublikasy

en: Republic of Tajikistan
tk: Täjigistan Respublikasy

en: Republic of Trinidad and Tobago
tk: Trinidad we Tobago Respublikasy

en: Republic of Tunisia
tk: Tunis Respublikasy

en: Republic of Turkey
tk: Türk Respublikasy

en: Republic of Uganda
tk: Uganda Respublikasy

en: Republic of Uzbekistan
tk: Özbegistan Respublikasy

en: Republic of Vanuatu
tk: Wanuatu Respublikasy

en: Republic of Yemen
tk: Ýemen Respublikasy

en: Republic of Zambia
tk: Zambiýa Respublikasy

en: Republic of Zimbabwe
tk: Zimbabwe Respublikasy

en: Republic of the Congo
tk: Kongo Respublikasy

en: Republic of the Marshall Islands
tk: Marşalowlar adasy Respublikasy

en: Republic of the Niger
tk: Niger Respublikasy

en: Republic of the Philippines
tk: Filippinler Respublikasy

en: Republic of the Sudan
tk: Sudan Respublikasy

en: Romania
tk: Rumyniýa

en: Russian Federation
tk: Russiýa Federasiýasy

en: Rwanda
tk: Ruandiýa

en: Rwandese Republic
tk: Ruandiýa Respublikasy

en: Réunion
tk: Reýunon

en: Saint Kitts and Nevis
tk: Sent-Kitts we Newis

en: Saint Lucia
tk: Sent Lýusiýa

en: Saint Pierre and Miquelon
tk: Sen Pýer we Mikelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
tk: Sent-Winsent we Grenadinler

en: San Marino
tk: San-Marino

en: Sao Tome and Principe
tk: San-Tome we Prisipi

en: Saudi Arabia
tk: Saud Arawiýa

en: Serbia
tk: Serbiýa

en: Seychelles
tk: Seýşel Adalary

en: Sierra Leone
tk: Serra-Leone

en: Singapore
tk: Singapur

en: Slovak Republic
tk: Slowak Respublikasy

en: Slovakia
tk: Slowak

en: Slovenia
tk: Sloweniýa

en: Socialist Republic of Viet Nam
tk: Wýetnam Halk Respublikasy

en: Solomon Islands
tk: Solomonowlar adasy

en: South Africa
tk: Günorta Afrika

en: South Sudan
tk: Günorta Sudan

en: Spain
tk: Ispaniýa

en: Sri Lanka
tk: Şri-Lanka

en: State of Israel
tk: Izrail Döwleti

en: State of Kuwait
tk: Kuweýt Döwleti

en: State of Qatar
tk: Katar Döwleti

en: Sultanate of Oman
tk: Oman  Soltanlygy

en: Suriname
tk: Surinam

en: Sweden
tk: Şwesiýa

en: Switzerland
tk: Şweýsariýa

en: Syrian Arab Republic
tk: Siriýa Arap Respublikasy

en: Taiwan
tk: Taýwan

en: Tajikistan
tk: Täjigistan

en: Tanzania
tk: Tanzaniýa

en: Tanzania, United Republic of
tk: Tanzaniýa

en: Thailand
tk: Taýland

en: Togo
tk: Togolez

en: Togolese Republic
tk: Togolez  Respublikasy

en: Trinidad and Tobago
tk: Trinidad we Tobago

en: Tunisia
tk: Tunis

en: Turkey
tk: Türk

en: Turkmenistan
tk: Türkmenistan

en: Tuvalu
tk: Tuwalu

en: Ukraine
tk: Ukraina

en: United Arab Emirates
tk: Birleşen  Arap Emiratlary

en: United Kingdom
tk: Birleşen Patyşalyk

en: United Mexican States
tk: Meksikanyň  Birleşen  Ştatlary

en: United Republic of Tanzania
tk: Tanzaniýa Birleşen Respublikasy

en: United States
tk: Birleşen Ştatlar

en: United States of America
tk: Amerika Birleşen Ştatlary

en: Uruguay
tk: Urugwaý

en: Uzbekistan
tk: Özbegistan

en: Vanuatu
tk: Wanuatu

en: Venezuela
tk: Wenesuela

en: Viet Nam
tk: Wýetnam

en: Virgin Islands of the United States
tk: ABŞ Wirgin adalary

en: Virgin Islands, British
tk: Wirgin adalary, Britan

en: Virgin Islands, U.S.
tk: Wirgin adalary, ABŞ

en: Yemen
tk: Ýemen

en: Zambia
tk: Zambiýa

en: Åland Islands
tk: Aland Adalry
