gtksourceview - en to tr translation catalogue (502 entries)

en: ASP Object
tr: ASP Nesnesi

en: Added line
tr: Eklenmiş satır

en: Additional Category
tr: Ek Kategori

en: Address
tr: Adres

en: Adverb
tr: Zarf

en: After
tr: Sonra

en: Alert
tr: Alarm

en: Alias
tr: Takma ad

en: All
tr: Tümü

en: All _Lower Case
tr: Tümü _Küçük Harf

en: All _Upper Case
tr: Tümü _Büyük Harf

en: Always
tr: Her zaman

en: Anchor
tr: Çıpa

en: Annotation
tr: Belirtim

en: Arabic
tr: Arapça

en: Arbitrary base number
tr: Değişen taban numarası

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Assertion
tr: Kontrol

en: Assignment Left Hand Side
tr: Sol taraf ataması

en: Assignment Operator
tr: Atama İşlemcisi

en: Assignment Right Hand Side
tr: Sağ taraf ataması

en: Attribute
tr: Öznitelik

en: Attribute Definition
tr: Öznitelik Tanımı

en: Attribute Name
tr: Öznitelik Adı

en: Attribute Value
tr: Öznitelik Değeri

en: Attribute name
tr: Öznitelik adı

en: Attribute value
tr: Öznitelik değeri

en: Autoconf Macro
tr: Autoconf Makrosu

en: Automake Variable
tr: Automake Değişkeni

en: Backslash Escape
tr: Ters Bölü Çıkışı

en: Baltic
tr: Baltık

en: Base-N Integer
tr: N-Tabanlı Tamsayı

en: Base-N number
tr: N-Tabanlı sayı

en: Before
tr: Önce

en: Binary number
tr: İkili sayı

en: Bindings
tr: Bağlar

en: Block
tr: Blok

en: Block Elements
tr: Blok Ögeleri

en: Block literal
tr: Blok değişmezi

en: Blockquote Marker
tr: Blok Alıntı İşaretçisi

en: Blue based color scheme
tr: Mavi temelli renk şeması

en: Bold
tr: Kalın

en: Boolean
tr: Mantıksal Değer

en: Boolean Value
tr: Mantıksal Değer

en: Boolean value
tr: Mantıksal değer

en: Boolean values
tr: Boolean değerleri

en: Built In
tr: Yapısal

en: Built In Functions
tr: Dahili İşlevler

en: Built-in Function
tr: Dahili İşlev

en: Built-in Target
tr: Dahili Hedef

en: Built-in identifier
tr: Dahili tanımlayıcı

en: Builtin
tr: Yapısal

en: Builtin Command
tr: Dahili Komut

en: Builtin Constant
tr: Yapısal Sabit

en: Builtin Function
tr: Dahili İşlev

en: Builtin Object
tr: Yapısal Nesne

en: Builtin Variable
tr: Dahili Değişken

en: Builtin-function keyword
tr: Yapısal işlev sözcüğü

en: C++ Header
tr: C++ Üstbilgisi

en: C/ObjC Header
tr: C/ObjC Başlığı

en: CDATA delimiter
tr: CDATA ayıracı

en: CG Shader Language
tr: CG Shader Dili

en: C_hange Case
tr: Büyük/Küçük Harf _Değiştir

en: Cannot create a regex for all the transitions, the syntax highlighting process will be slower than usual.
    The error was: %s
tr: Tüm çevirimler için regex oluşturulamıyor, sözdizimi vurgulama işlemi olağandan daha uzun sürecek.
    Hata: %s

en: Celtic
tr: Keltçe

en: Central European
tr: Orta Avrupa

en: ChangeLog
tr: Değişim Günlüğü

en: Changed line
tr: Değişmiş satır

en: Chapter Heading
tr: Bölüm Başlığı

en: Character
tr: Karakter

en: Chinese Simplified
tr: Çince (Basitleştirilmiş)

en: Chinese Traditional
tr: Çince (Geleneksel)

en: Class
tr: Sınıf

en: Class Name
tr: Sınıf Adı

en: Class Selector
tr: Sınıf Seçici

en: Class names
tr: Sınıf adları

en: Class type
tr: Sınıf türü

en: Classic
tr: Klasik

en: Classic color scheme
tr: Klasik renk şeması

en: Code
tr: Kod

en: Code Block
tr: Kod Bloğu

en: Color
tr: Renk

en: Color scheme used in the Kate text editor
tr: Kate metin düzenleyicide kullanılan renk şeması

en: Color scheme using Solarized dark color palette
tr: Solmuş koyu renk paleti kullanan renk şeması

en: Color scheme using Solarized light color palette
tr: Soluk ışık renk paleti kullanan renk şeması

en: Color scheme using Tango color palette
tr: Tango renk paletinde kullanılan renk şeması

en: Command
tr: Komut

en: Command Macro
tr: Komut Makrosu

en: Commands
tr: Komutlar

en: Comment
tr: Açıklama

en: Common Commands
tr: Yaygın Komutlar

en: Common Defines
tr: Ortak Tanımlar

en: Common Function
tr: Ortak İşlev

en: Compiler Directive
tr: Derleyici Direktifi

en: Completion Info
tr: Tamamlama Bilgisi

en: Complex number
tr: Karmaşık sayı

en: Conditional Macro
tr: Koşullu Makro

en: Conjunction
tr: Bağlaç

en: Constant
tr: Sabit

en: Constants
tr: Sabit

en: Constructors
tr: Yapıcılar

en: Control
tr: Kontrol

en: Control Keyword
tr: Kontrol Anahtar Sözcüğü

en: Conversion from character set “%s” to “UTF-8” is not supported
tr: “%s” karakter setinden “UTF-8”e dönüştürme desteklenmiyor

en: Could not open converter from “%s” to “UTF-8”
tr: “%s”den “UTF-8”e dönüştürücü açılamadı

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Cyrillic/Russian
tr: Kiril/Rusça

en: Cyrillic/Ukrainian
tr: Kiril/Ukraynaca

en: Dark color scheme using the Tango color palette
tr: Tango renk paletinde kullanılan koyu renk şeması

en: Data Type
tr: Veri Türü

en: Data Types
tr: Veri Türleri

en: Data type
tr: Veri türü

en: Date
tr: Tarih

en: Debug
tr: Hata Ayıklama

en: Debug Code
tr: Hata Ayıklama Kodu

en: Decimal
tr: Ondalık

en: Decimal number
tr: Ondalık sayı

en: Declaration
tr: Tanımr

en: Decorator
tr: Dekoratör

en: Default Attribute
tr: Öntanımlı Nitelik

en: Defaults
tr: Öntanımlılar

en: Define
tr: Tanımla

en: Definition
tr: Tanım

en: Definition list
tr: Tanım listesi

en: Delimiter
tr: Ayıraç

en: Deprecated
tr: Kullanılmayan

en: Deprecated Builtin Command
tr: Kullanımdan Kaldırılmış Yerleşik Komut

en: Design by Contract
tr: Kontrat Tasarımı

en: Device Cast
tr: Cihaz Dökümü

en: Device Function
tr: Aygıt İşlevi

en: Device Functions
tr: Aygıt İşlevleri

en: Dimension
tr: Boyutlar

en: Directive
tr: Direktif

en: Directory Macro
tr: Dizin Makrosu

en: Disabled
tr: Devre Dışı

en: Django Template
tr: Django Şablonu

en: Document Words
tr: Belge Sözcükleri

en: Documentation comment
tr: Belgelendirme açıklaması

en: Documentation comment element
tr: Belgelendirme açıklama ögesi

en: Double Number
tr: Çift Numara

en: E-mail address
tr: E-posta adresi

en: Element
tr: Öge

en: Element name
tr: Öge adı

en: Email
tr: E-posta

en: Emphasis
tr: Vurgu

en: Encoding
tr: Kodlama

en: Entity
tr: İçerik

en: Entries
tr: Girdiler

en: Enumerated list
tr: Sıralı liste

en: Error
tr: Hata

en: Error Text
tr: Hata Metni

en: Error during conversion: %s
tr: Dönüştürme esnasında hata: %s

en: Escaped Character
tr: Çıkış Karakteri

en: Escaped character
tr: İşlenmeyen karakter

en: Exception Handling
tr: İstisna İşleme

en: Exec parameter
tr: Çalıştırma parametresi

en: Explicit Argument
tr: Belirgin Argüman

en: Explicit Noun Definition
tr: Belirgin Ad Tanımı

en: Expression
tr: İfade

en: External
tr: Harici

en: External Command
tr: Harici Komut

en: Externals
tr: Harici

en: Field
tr: Alan

en: File
tr: Dosya

en: File Attributes
tr: Dosya Öznitelikleri

en: File Descriptor
tr: Dosya Tanımlayıcı

en: File too big.
tr: Dosya çok büyük.

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Float
tr: Reel

en: Floating Point
tr: Reel Sayı

en: Floating Point number
tr: Reel sayı

en: Floating point
tr: Kayar Nokta

en: Floating point number
tr: Gerçel sayı

en: Flow Conditional
tr: Akış Koşulu

en: Format
tr: Biçim

en: Formatting Elements
tr: Biçimleme Ögeleri

en: Frame Number
tr: Çerçeve Numarası

en: Function
tr: Fonksiyon

en: Function Name
tr: İşlev Adı

en: Functions
tr: İşlevler

en: Future Reserved Keywords
tr: İlerisi İçin Ayrılmış Sözcükler

en: Fuzzy
tr: Bulanık

en: GDB Log
tr: GDB Günlüğü

en: GUI Elements
tr: Grafik Arayüz Ögeleri

en: Gate
tr: Kapı

en: Generated Content
tr: Oluşturulmuş İçerik

en: Georgian
tr: Gürcü Dili

en: Global
tr: Genel

en: Global Function
tr: Genel İşlev

en: Global Functions
tr: Genel İşlevler

en: Global Variable
tr: Genel Değişken

en: Global Variables
tr: Genel Değişkenler

en: Go
tr: Git

en: Graphviz Dot
tr: Graphviz Nokta

en: Greek
tr: Yunanca

en: Group
tr: Grup

en: Haddock Directive
tr: Haddock Direktifi

en: Header
tr: Başlık

en: Header Elements
tr: Başlık Ögeleri

en: Header Property
tr: Başlık Özelliği

en: Heading 0
tr: 0. Düzey Başlık

en: Heading 1
tr: 1. Düzey Başlık

en: Heading 2
tr: 2. Düzey Başlık

en: Heading 3
tr: 3. Düzey Başlık

en: Heading 4
tr: 4. Düzey Başlık

en: Heading 5
tr: 5. Düzey Başlık

en: Heading 6
tr: 6. Düzey Başlık

en: Heading level 1
tr: Başlık düzeyi 1

en: Heading level 2
tr: Başlık düzeyi 2

en: Heading level 3
tr: Başlık düzeyi 3

en: Heading level 4
tr: Başlık düzeyi 4

en: Heading level 5
tr: Başlık düzeyi 5

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hebrew Visual
tr: Görsel İbranice

en: Heredoc Bound
tr: Heredoc Bağlamı

en: Hex
tr: Onaltılı

en: Hexadecimal number
tr: Onaltılık sayı

en: Highlighting a single line took too much time, syntax highlighting will be disabled
tr: Tek bir satırı vurgulamak çok fazla zaman aldı, söz dizimi vurgulama kapatılacak

en: Horizontal Rule
tr: Yatay Çizgi

en: Hyperlinked Identifier
tr: Hiperlinkli Direktif

en: Hyperlinked Module Name
tr: Hiperlinkli Modül Adı

en: ID Selector
tr: ID Seçici

en: IEEE System Task
tr: IEEE Sistem Görevi

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Identifier Prefix
tr: Tanımlayıcı Ön Eki

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Image Marker
tr: Resim İşaretçisi

en: Imaginary number
tr: Sanal sayı

en: Import BVI
tr: BVI Aktar

en: Include Statement
tr: İçer Belirtimi

en: Include directive
tr: İçer direktifi

en: Included File
tr: Dahil Edilmiş Dosya

en: Incomplete Sequence
tr: Eksik Dizi

en: Incomplete UTF-8 sequence in input
tr: Girdide eksik UTF-8 dizisi

en: Individual
tr: Bireysel

en: Inline Documentation Section
tr: Satır Arası Belgelendirme Bölümü

en: Inline Elements
tr: Satır Arası Ögeleri

en: Inline Haddock Section
tr: Satır Arası Haddock Bölümü

en: Inline Math Mode
tr: Satır Arası Matematik Kipi

en: Integer
tr: Tamsayı

en: Integer Number
tr: Tamsayı Numara

en: Intrinsic function
tr: Esas işlev

en: Invalid byte sequence in conversion input
tr: Girişte geçersiz bayt dizisi

en: Invalid object, not initialized
tr: Geçersiz nesne, ilklendirilmemiş

en: Italic
tr: Eğik

en: Itemized list
tr: Ögelenmiş liste

en: Japanese
tr: Japonca

en: Key
tr: Anahtar

en: Keysymbol
tr: Anahtar-sembol

en: Keyword
tr: Anahtar sözcük

en: Keywords
tr: Anahtar sözcükler

en: Korean
tr: Korece

en: LLVM IR
tr: LLVM

en: LRM Additional System Task
tr: LRM Ek Sistem Görevi

en: Lab Text
tr: Lab Metni

en: Label
tr: Etiket

en: Labeled argument
tr: Etikletlenmiş parametre

en: Leading
tr: Önünde

en: Light Emphasis
tr: Vurgu

en: Line
tr: Satır

en: Line Break
tr: Satır Başı

en: Line Directive
tr: Satır Direktifi

en: Link
tr: Bağlantı

en: Link Text
tr: Bağlantı Metni

en: List
tr: Liste

en: List Marker
tr: Liste İşaretçisi

en: Local
tr: Yerel

en: Local Variable
tr: Yerel Değişken

en: Location
tr: Konum

en: Macro
tr: Makro

en: Macros
tr: Makrolar

en: Magic Word
tr: Sihirli Sözcük

en: Main Category
tr: Ana Kategori

en: Map key
tr: Tuş ata

en: Markup
tr: İşaretleme

en: Math Boundary
tr: Matematik Sınırı

en: Math Constant
tr: Matematiksel Sabit

en: Math Mode
tr: Matematik Kipi

en: Metadata
tr: Üst veri

en: Metaparameters
tr: Hedef Parametreler

en: Missing main language definition (id = "%s".)
tr: Eksik ana dil tanımı (kimlikd = "%s" )

en: Modifier
tr: Değiştirici

en: Modifiers
tr: Değiştiriciler

en: Module
tr: Modül

en: Module Handler
tr: Modül İşleyici

en: Module Path
tr: Modül Yolu

en: Module handler
tr: Modül işleyici

en: Module name, Variant, etc
tr: Modül adı, Varyantı, vs.

en: Multiline string
tr: Çoksatırlı dizgi

en: Name
tr: Ad

en: Namespace
tr: Ad uzayı

en: Newline
tr: Yeni satır

en: Nil Constant
tr: Nil Sabiti

en: No idea what it is
tr: Ne olduğu belirsiz

en: Non Breaking Whitespace
tr: Ayrılmaz Boşluk

en: Nordic
tr: İskandinav

en: Not a regular file.
tr: Sıradan bir dosya değil.

en: Note (FIXME, TODO, XXX, etc.)
tr: Not (FIXME, TODO, XXX vb.)

en: Noun
tr: Ad

en: Null Value
tr: Null Değeri

en: Number
tr: Numara

en: Numeric literal
tr: Yalın sayı

en: Objective-C
tr: Nesnel-Cr

en: Objective-J
tr: Nesnel-J

en: Obsolete Autoconf Macro
tr: Atıl Autoconf Makrosu

en: Obsolete Keyword
tr: Eski Anahtar Sözcük

en: Ocamldoc Comments
tr: Ocamldoc Açıklamaları

en: Octal
tr: Sekizli

en: Octal number
tr: Sekizlik sayı

en: Octave
tr: Oktav

en: OpenCL Constant
tr: OpenCL Sabiti

en: OpenGL Shading Language
tr: OpenGL Shading Dili

en: OpenMP directives
tr: OpenMP direktifleri

en: Operation operator
tr: İşlem işleçleri

en: Operator
tr: İşleçr

en: Optimized Out
tr: Eniyilenmiş Çıktı

en: Option
tr: Seçenek

en: Option Name
tr: Seçenek Adı

en: Optional Target
tr: Seçmeli Hedef

en: Options
tr: Seçenekler

en: Other
tr: Diğer

en: Other Keyword
tr: Diğer Anahtar Sözcük

en: Other Macro
tr: Diğer Makro

en: Others
tr: Diğerleri

en: Others 2
tr: Diğerleri 2

en: Others 3
tr: Diğerleri 3

en: POD heading
tr: POD başlık

en: POD keyword
tr: POD anahtar sözcük

en: Package Info
tr: Paket Bilgisi

en: Package Manager
tr: Paket Yöneticisi

en: Page Elements
tr: Sayfa Ögeleri

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Paragraph Heading
tr: Paragraf Başlığı

en: Parameter
tr: Parametre

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Parens
tr: Temel

en: Part Heading
tr: Parça Başlığı

en: Patch Start
tr: Yama Başlangıcı

en: Pattern
tr: Kalıp

en: Polymorphic Variant
tr: Polimorfik Türev

en: Predefined Variable
tr: Öntanımlı Değişken

en: Predicate
tr: Dayanak

en: Prefix
tr: Önek

en: Preformatted
tr: Önceden biçimlendirilmiş

en: Preprocessor
tr: Önişlemci

en: Preprocessor directive
tr: Önişlemci tanımı

en: Preprocessor tags
tr: Önişlemci etiketleri

en: Primary
tr: Birincil

en: Primitive
tr: İlkel

en: Processing instruction
tr: İşleme yönergesi

en: Prompt
tr: İstem

en: Properties
tr: Özellikler

en: Property Name
tr: Özellik Adı

en: Property Value
tr: Özellik Değeri

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Puppet
tr: Kukla

en: Quoted Value
tr: Tırnakta Değer

en: RPM Variable
tr: RPM Değişkeni

en: Real number
tr: Gerçel sayı

en: Redirect
tr: Yönlendir

en: Regular Expression
tr: Düzenli İfade

en: Release
tr: Sürüm

en: Removed line
tr: Çıkarılmış satır

en: Reserved Category
tr: Ayrılmış Kategori

en: Reserved Class
tr: Ayrılmış Sınıf

en: Reserved Constant
tr: Ayrılmış Sabit

en: Reserved Identifier
tr: Ayrılmış Tanımlayıcı

en: Reserved Keywords
tr: Ayrılmış Anahtar Sözcükler

en: Reserved Words
tr: Ayrılmış Sözcükler

en: Reserved keyword
tr: Ayrılmış sSözcür

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Romanian
tr: Rumence

en: Rule Name
tr: Kural Adı

en: Rust
tr: Pas

en: Scheme
tr: Şema

en: Scientific
tr: Bilimsel

en: Scope
tr: Kapsam

en: Scope Declaration
tr: Kapsam Tanımı

en: Script
tr: Betik

en: Secondary
tr: İkincil

en: Section
tr: Bölüm

en: Section 1
tr: Bölüm 1

en: Section 2
tr: Bölüm 2

en: Section 3
tr: Bölüm 3

en: Section 4
tr: Bölüm 4

en: Section 5
tr: Bölüm 5

en: Section Elements
tr: Bölüm Ögeleri

en: Section Heading
tr: Bölüm Başlığı

en: Select a Style
tr: Biçem Seç

en: Show detailed proposal information
tr: Ayrıntılı teklif bilgilerini göster

en: Signal Name
tr: Sinyal Adı

en: Signal name
tr: Sinyal adı

en: Signature
tr: İmza

en: Single Number
tr: Tek Numara

en: Solarized Dark
tr: Solmuş Koyu

en: Solarized Light
tr: Soluk Işık

en: Source
tr: Kaynak

en: South European
tr: Güney Avrupa

en: Space
tr: Boşluk

en: Spec Macro
tr: Spek Makrosu

en: Special
tr: Özel

en: Special Character
tr: Özel Karakter

en: Special Constant
tr: Özel Sabit

en: Special Token
tr: Özel Durum

en: Special Variable
tr: Özel Değer

en: Special case
tr: Özel durum

en: Special character (inside a string)
tr: Özel karakter (bir dizgi içinde)

en: Special constant
tr: Özel sabit

en: Standard ML
tr: Standart ML

en: Standard Modules
tr: Standart Modüller

en: Standard stream
tr: Standart akış

en: Statement
tr: Belirtim

en: Storage Class
tr: Depo Sınıfı

en: Storage Type
tr: Depolama Türü

en: String
tr: Dizgi

en: String Conversion
tr: Karakter Dizisi Dönüştürme

en: String Format
tr: Dizgi Biçimi

en: Strong Emphasis
tr: Güçlü Vurgu

en: Structural Elements
tr: Yapısal Ögeler

en: Sub Keywords
tr: Alt Anahtar Sözcükler

en: SubParagraph Heading
tr: Alt Paragraf Başlığı

en: SubSection Heading
tr: Alt Bölüm Başlığı

en: SubSubSection Heading
tr: AltAltBölüm Başlığı

en: Subshell
tr: Alt kabuk

en: Substitution
tr: İkame

en: Swizzle operator
tr: Swizzle işleci

en: Symbol
tr: Sembol

en: Symbol of a Table
tr: Tablo Sembolü

en: Symbol on a Link
tr: Bir Bağlantı üzerinde sembol

en: System Command
tr: Sistem Komutu

en: System Task
tr: Sistem Görevi

en: Tab
tr: Sekme

en: Tag
tr: Etiket

en: Tag Name Selector
tr: Etiket Adı Seçici

en: Tags
tr: Etiketler

en: Template
tr: Şablon

en: Text
tr: Metin

en: Thai
tr: Tai Dili

en: The buffer contains invalid characters.
tr: Arabellek geçersiz karakterler içeriyor.

en: The file is externally modified.
tr: Dosya dışarıdan düzenlendi.

en: There was a character encoding conversion error and it was needed to use a fallback character.
tr: Karakter kodlaması dönüştürme hatası oluştu. Bir yedek karakter kullanmak için buna gereksinim duyuluyordu.

en: Thread Action
tr: Kanal Eylemi

en: Thread Header
tr: Kanal Başlığı

en: Title
tr: Başlık

en: Token
tr: Simge

en: Trailing
tr: Sondaki

en: Trailing Tab
tr: Sondaki Sekme

en: Translation
tr: Tercüme

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Type
tr: Tür

en: Type Operators
tr: Tür İşleçleri

en: Type Variable
tr: Tür Değişkeni

en: Type, module or object keyword
tr: Tür, modül ya da nesne anahtar sözcüğüi

en: Undefined Value
tr: Tanımsız Değer

en: Underlined
tr: Altı çizili

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown id “%s” in regex “%s”
tr: “%2$s” regex’inde bilinmeyen kimlik “%1$s”

en: VBScript and ADO constants
tr: VBScript ve ADO sabitleri

en: Values
tr: Değerler

en: Variable
tr: Değişken

en: Variable Definition
tr: Değişken Tanımı

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Variant Constructor
tr: Türev Oluşturucu

en: Verb
tr: Fiil

en: Verbatim
tr: Birebir

en: Verbatim Block
tr: Birebir Aynı Blok

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Void Value
tr: Void Değeri

en: Warning
tr: Uyarı

en: Western
tr: Batı

en: Widget State
tr: Gereç Durumu

en: Word
tr: Sözcük

en: XML Tag
tr: XML Etiketi

en: ['UTF-8', 'CURRENT', 'ISO-8859-15', 'UTF-16']
tr: ['UTF-8', 'CURRENT', 'ISO-8859-9', 'UTF-16', 'WINDOWS-1254']

en: _Cancel
tr: _Vazgeç

en: _Details…
tr: _Ayrıntılar…

en: _Invert Case
tr: Durum Değ_iştir

en: _Redo
tr: _Yeniden Yap

en: _Select
tr: _Seç

en: _Title Case
tr: Başlık _Durumu

en: _Undo
tr: _Geri al

en: at-rules
tr: at-kuralları

en: command
tr: komut

en: context “%s” cannot contain a \%%{...@start} command
tr: “%s” bağlamı bir \%%{...@start} komutu içeremez

en: duplicated context id “%s”
tr: kopyalanmış bağlam etiketi “%s”

en: error
tr: hata

en: function
tr: işlev

en: gettext translation
tr: gettext tercüme

en: in regex “%s”: backreferences are not supported
tr: regex “%s”: geri referanslar desteklenmiyor

en: invalid context reference “%s”
tr: geçersiz bağlam referansı “%s”

en: keyword
tr: anahtar sözcük

en: m4 Comment
tr: m4 Açıklaması

en: m4 Macro
tr: m4 Makrosu

en: printf Conversion
tr: printf Çevirimi

en: reStructuredText
tr: Yeniden Yapılandırılmış Metin

en: rule
tr: kural

en: style override used with wildcard context reference in language “%s” in ref “%s”
tr: “%s” dilinde “%s” referansında wildcard bağlam referansı ile kullanılan biçemin yerine geçer

en: targets
tr: hedefler

en: token type
tr: simge tipi

en: unknown context “%s”
tr: bilinmeyen bağlam “%s”

en: using \C is not supported in language definitions
tr: dil tanımlarında \C kullanımı desteklenmiyor
