gedit 3.30.x - en to nb translation catalogue (707 entries)

en:   Ln %d, Col %d
nb:   Ln. %d, Kol. %d

en: %d of %d
nb: %d av %d

en: %d/%m/%Y %H:%M:%S
nb: %d.%m.%Y %H.%M.%S

en: %s (Current Locale)
nb: %s (gjeldende locale)

en: %s: invalid encoding.
nb: %s: ugyldig koding.

en: (Empty)
nb: (Tom)

en: / on %s
nb: / på %s

en: 01/11/2009 17:52:00
nb: 01.11.2009 17.52.00

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
nb: Et Pango-skriftnavn. For eksempel «Sans 12» eller «Monospace Bold 14».

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the “Use Default Font” option is turned off.
nb: En egendefinert skrift som skal brukes i redigeringsområdet. Denne blir bare brukt hvis «Bruk forvalgt skrift» er slått av.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
nb: Det finnes allerede en fil med samme navn. Bruk et annet navn.

en: A_dd Scheme
nb: _Legg til skjema

en: A_vailable Encodings
nb: Til_gjengelige kodinger

en: Activation
nb: Aktivering

en: Active plugins
nb: Aktive programtillegg

en: Add
nb: Legg til

en: Add Scheme
nb: Legg til skjema

en: Add Snippet
nb: Legg til tekstblokk

en: Add Tool
nb: Legg til verktøy

en: Add a new snippet…
nb: Legg til en ny tekstblokk …

en: Add a new tool
nb: Legg til nytt verktøy

en: Add or Remove…
nb: Legg til eller fjern …

en: All Files
nb: Alle filer

en: All Languages
nb: Alle språk

en: All Text Files
nb: Alle tekstfiler

en: All documents
nb: Alle dokumenter

en: All documents except untitled ones
nb: Alle dokumenter med navn

en: All files
nb: Alle filer

en: All languages
nb: Alle språk

en: All supported archives
nb: Alle støttede arkiver

en: Always available
nb: Alltid tilgjengelig

en: An error occurred
nb: Det oppstod en feil

en: An error occurred while creating a new directory
nb: Det oppstod en feil ved oppretting av ny mappe

en: An error occurred while creating a new file
nb: Det oppstod en feil ved oppretting av en ny fil

en: An error occurred while deleting a file or directory
nb: Det oppstod en feil ved sletting av en fil eller mappe

en: An error occurred while loading a directory
nb: Det oppstod en feil ved innlasting av en mappe

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
nb: Det oppstod en feil ved åpning av en mappe i filutforsker

en: An error occurred while renaming a file or directory
nb: Det oppstod en feil ved endring av navn på fil eller mappe

en: An error occurred while setting a root directory
nb: Det oppstod en feil ved forsøk på å velge rotmappe

en: Append to current document
nb: Legg til i gjeldende dokument

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
nb: Er du sikker på at du vil slette valgte filer permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
nb: Er du sikker på at du vil slette «%s» permanent?

en: Automatic Indentation
nb: Automatisk innrykk

en: Automatic indent
nb: Automatisk innrykk

en: Automatically Detected
nb: Automatisk gjenkjent

en: Autosave
nb: Automatisk lagring

en: Autosave Interval
nb: Intervall for automatisk lagring

en: Available formats
nb: Tilgjengelige formater

en: Body Font for Printing
nb: Skrift for dokumentinnhold ved utskrift

en: Bookmarks
nb: Bokmerker

en: Bracket match found on line: %d
nb: Sammenhørende hakeparantes funnet på linje: %d

en: Bracket match is out of range
nb: Søk etter sammenhørende hakeparantes utenfor gyldig område

en: Bracket match not found
nb: Fant ingen sammenhørende hakeparanteser

en: Build
nb: Bygg

en: Bzip2 compressed archive
nb: Bzip2-komprimert arkiv

en: C_ase sensitive
nb: S_kill mellom små/store bokstaver

en: C_ommand color:
nb: Farge for k_ommando:

en: C_ut
nb: Klipp _ut

en: Candidate Encodings
nb: Kandidater for tegnkoding

en: Cannot find the requested file. Perhaps it has recently been deleted.
nb: Fant ikke forespurt fil. Den kan ha blitt slettet nylig.

en: Cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
nb: Denne adressen kan ikke håndteres i skrivemodus. Kontroller at du skrev inn adressen korrekt, og prøv igjen.

en: Cannot handle “%s:” locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
nb: «%s»:-adresser kan ikke håndteres i skrivemodus. Kontroller at du skrev inn adressen korrekt, og prøv igjen.

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
nb: Klarte ikke å flytte fil til papirkurv.
    Vil du slette den permanent?

en: Ch_aracter Encoding:
nb: Te_gnkoding:

en: Change side panel page
nb: Bytt side på sidepanel

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
nb[0]: Endringer som er utført i dokumentet den siste %d timen går tapt.
nb[1]: Endringer som er utført i dokumentet de siste %d timene går tapt.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
nb[0]: Endringer som er utført i dokumentet det siste %ld minuttet går tapt.
nb[1]: Endringer som er utført i dokumentet de siste %ld minuttene går tapt.

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
nb[0]: Endringer som er utført i dokumentet det siste %ld sekundet går tapt.
nb[1]: Endringer som er utført i dokumentet de siste %ld sekundene går tapt.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
nb[0]: Endringer som er utført i dokumentet den siste timen og %d minuttet går tapt.
nb[1]: Endringer som er utført i dokumentet den siste timen og %d minuttene går tapt.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
nb: Endringer som er utført i dokumentet den siste timen går tapt.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
nb[0]: Endringer som er utført i dokumentet det siste minuttet og %ld sekundet går tapt.
nb[1]: Endringer som er utført i dokumentet det siste minuttet og %ld sekundene går tapt.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
nb: Endringer som er utført i dokumentet det siste minuttet går tapt.

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
nb[0]: Endringer som er utført i %d dokument går tapt.
nb[1]: Endringer som er utført i %d dokumenter går tapt.

en: Changes to document “%s” will be permanently lost.
nb: Endringer som er utført i «%s» går tapt.

en: Character Encoding:
nb: Tegnkoding:

en: Character Encodings
nb: Tegnkodinger

en: Characters (no spaces)
nb: Tegn (ingen mellomrom)

en: Characters (with spaces)
nb: Tegn (med mellomrom)

en: Check for latest version of gedit
nb: Se etter siste versjon av gedit

en: Check update
nb: Kontroller oppdatering

en: Checks the spelling of the current document.
nb: Kontrollerer staving i gjeldende dokument.

en: Cho_sen Encodings
nb: Valgte te_gnkodinger

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
nb: Trykk på denne knappen for å velge skriften som skal brukes av redigeringsprogrammet

en: Close Document
nb: Lukk dokument

en: Close _without Saving
nb: Lukk _uten å lagre

en: Close print preview
nb: Lukk forhåndsvisning av utskrift

en: Color Scheme
nb: Fargepalett

en: Color Scheme Files
nb: Fargeskjema-filer

en: Command Color Text
nb: Tekstfarge for kommando

en: Configure date/time plugin
nb: Konfigurer tillegg for dato/klokkeslett

en: Connection timed out. Please try again.
nb: Tidsavbrudd for tilkobling. Prøv igjen.

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
nb: Klarte ikke å ta sikkerhetskopi av gammel kopi før den nye skulle lagres. Du kan overse denne advarselen og lagre filen likevel, men hvis en feil oppstår under lagring kan du miste den gamle kopien av filen. Vil du lagre likevel?

en: Could not create a backup file while saving “%s”
nb: Klarte ikke å lage sikkerhetskopi ved lagring av «%s»

en: Could not create a temporary backup file while saving “%s”
nb: Klarte ikke å lage en midlertidig sikkerhetskopi ved lagring av «%s»

en: Could not execute command: %s
nb: Klarte ikke å kjøre kommando: %s

en: Could not find the file “%s”.
nb: Fant ikke filen «%s».

en: Could not mount volume: %s
nb: Klarte ikke å montere volum: %s

en: Could not open media: %s
nb: Klarte ikke å åpne medium: %s

en: Could not open the file “%s” using the “%s” character encoding.
nb: Klarte ikke å åpne «%s», som bruker tegnkoding «%s».

en: Could not open the file “%s”.
nb: Klarte ikke å åpne «%s».

en: Could not remove color scheme “%s”.
nb: Klarte ikke å fjerne fargeskjema «%s».

en: Could not revert the file “%s”.
nb: Klarte ikke å forkaste endringer i «%s».

en: Could not save the file “%s” using the “%s” character encoding.
nb: Klarte ikke å lagre «%s» med tegnkoding «%s».

en: Could not save the file “%s”.
nb: Klarte ikke å lagre «%s».

en: Create Backup Copies
nb: Lag sikkerhetskopier

en: Create a _backup copy of files before saving
nb: Lag en _sikkerhetskopi av filene før lagring

en: Create a new document
nb: Lag et nytt dokument

en: Create a new document in an existing instance of gedit
nb: Lag et nytt dokument i en eksisterende instans av gedit

en: Create a new top-level window in an existing instance of gedit
nb: Lag et nytt toppvindu i en eksisterende instans av gedit

en: Create new document
nb: Lag nytt dokument

en: Create new snippet
nb: Lag ny tekstblokk

en: Current Locale (%s)
nb: Gjeldende region (%s)

en: Current document
nb: Gjeldende dokument

en: Current line
nb: Gjeldende linje

en: Current page (Alt+P)
nb: Denne siden (Alt+P)

en: Current selection
nb: Gjeldende utvalg

en: Current selection (default to document)
nb: Gjeldende utvalg (dokument er forvalg)

en: Current word
nb: Gjeldende ord

en: Custom Format
nb: Selvvalgt format

en: D_on’t Edit
nb: _Ikke rediger

en: D_on’t Save
nb: _Ikke lagre

en: Delete selected snippet
nb: Slett valgt tekstblokk

en: Directory “%s” could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
nb: Klarte ikke å opprette mappe «%s»: g_mkdir_with_parents() feilet: %s

en: Display Line Numbers
nb: Vis linjenummer

en: Display Overview Map
nb: Vis oversiktskart

en: Display Right Margin
nb: Vis høyre marg

en: Display _grid pattern
nb: Vis _rutenettmønster

en: Display _overview map
nb: Vis _oversiktskart

en: Display _statusbar
nb: Vis _statuslinje

en: Display in bottom pane
nb: Vis i nederste felt

en: Display line numbers
nb: Vis linjenummer

en: Display list of possible values for the encoding option
nb: Vis liste med mulige verdier for kodingsalternativet

en: Display right _margin at column:
nb: Vis høyre _marg ved kolonne:

en: Display right margin
nb: Vis høyre marg

en: Do not _split words over two lines
nb: Ikke _del ord over to linjer

en: Do you really want to reset the character encodings’ preferences?
nb: Vil du virkelig nullstille brukervalg for tegnkoding?

en: Do you want to edit it anyway?
nb: Vil du redigere den likevel?

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
nb: Vil du ta med valgte <b>system</b>-tekstblokker i eksporten?

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
nb: Vil du prøve å erstatte den med filen du lagrer?

en: Docum_ents with unsaved changes:
nb: Dokum_enter med endringer som ikke er lagret:

en: Document
nb: Dokument

en: Document Statistics
nb: Dokumentstatistikk

en: Document background pattern type
nb: Mønstertype for dokumentbakgrunn

en: Documents
nb: Dokumenter

en: Done.
nb: Ferdig.

en: Drop Changes and _Reload
nb: Forkast endringer og åpne på _nytt

en: ENCODING
nb: KODING

en: Easy file access from the side panel
nb: Enkel filtilgang fra sidepanelet

en: Edit Any_way
nb: Redi_ger likevel

en: Edit text files
nb: Rediger tekstfiler

en: Editor
nb: Behandler

en: Editor Font
nb: Skrift for redigering

en: Editor _font:
nb: Skri_ft for redigering:

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for gedit.
nb: Støtte for moduslinjer i gedit på samme måte som i Emacs, Kate og Vim.

en: Enable Restore of Remote Locations
nb: Slå på gjenoppretting av eksterne adresser

en: Enable Search Highlighting
nb: Slå på utheving ved søk

en: Enable Syntax Highlighting
nb: Slå på syntaksutheving

en: Enable text _wrapping
nb: Slå på tekst_bryting

en: Encoding:
nb: Koding:

en: Ensure Trailing Newline
nb: Sikre slutt med linjeskift

en: Error Color Text
nb: Tekstfarge for feil

en: Error opening file %s
nb: Feil ved åpning av fil %s

en: Error reverting file %s
nb: Feil under forkasting av endringer i %s

en: Error saving file %s
nb: Feil ved lagring av fil %s

en: Error when loading “%s”: No such directory
nb: Feil ved innlasting av «%s»: Mappen finnes ikke

en: Execute a custom command and put its output in a new document
nb: Kjør en selvvalgt kommando og lagre utdata i et nytt dokument

en: Execute external commands and shell scripts.
nb: Kjør eksterne kommandoer og skallskript.

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
nb: Kjøring av Python-kommando (%s) overstiger maksimal tid. Kjøring avbrutt.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
nb: Kjøring av Python-kommando (%s) mislyktes: %s

en: Exited
nb: Avsluttet

en: Export Snippets
nb: Eksporter tekstblokker

en: Export selected snippets
nb: Eksporter valgt tekstblokk

en: Export snippets
nb: Eksporter tekstblokker

en: Export successfully completed
nb: Eksport fullført uten feil

en: External Tools
nb: Eksterne verktøy

en: External _Tools
nb: Eksterne verk_tøy

en: File Browser
nb: Filutforsker

en: File Browser Binary Patterns
nb: Binærmønster for filutforsker

en: File Browser Filter Mode
nb: Filtermodus for filutforsker

en: File Browser Filter Pattern
nb: Filtermønster for filutforsker

en: File Browser Panel
nb: Filutforsker-panel

en: File Browser Root Directory
nb: Rotmappe for filutforsker

en: File Browser Virtual Root Directory
nb: Virtuell rotmappe for filutforsker

en: File Saving
nb: Lagring av fil

en: File System
nb: Filsystem

en: File “%s” does not exist
nb: Fil «%s» eksisterer ikke

en: File “%s” is not a valid snippets archive
nb: Fil «%s» er ikke et gyldig tekstblokkarkiv

en: File “%s” is not a valid snippets file
nb: Filen «%s» er ikke en gyldig tekstblokkfil

en: File: %s
nb: Fil: %s

en: Find Ne_xt
nb: Søk etter _neste

en: Find Pre_vious
nb: Søk etter _forrige

en: Find and Replace
nb: Søk og erstatt …

en: Find and _Replace…
nb: Søk og e_rstatt …

en: Font
nb: Skrift

en: Font & Colors
nb: Skrifter og farger

en: Fonts
nb: Skrifter

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
nb[0]: Fant og erstattet %d oppføring
nb[1]: Fant og erstattet %d oppføringer

en: Found and replaced one occurrence
nb: Fant og erstattet én oppføring

en: Go to _Line…
nb: Gå til _linje …

en: Gzip compressed archive
nb: Gzip-komprimert arkiv

en: He_aders and footers:
nb: Toppt_ekst og bunntekst:

en: Header Font for Printing
nb: Skrift for topptekst ved utskrift

en: Hide panel
nb: Skjul panel

en: Highlight Current Line
nb: Uthev gjeldende linje

en: Highlight Matching Brackets
nb: Uthev tilhørende hakeparantes

en: Highlight Mode
nb: Uthevingsmodus

en: Highlight current _line
nb: Uthev gjeldende _linje

en: Highlight current line
nb: Uthev gjeldende linje

en: Highlight matching _brackets
nb: Uthev tilhørende _hakeparantes

en: Highlighting
nb: Syntaksutheving

en: Highlights every occurrences of selected text.
nb: Uthever alle oppføringer av valgt tekst.

en: History
nb: Historikk

en: Home
nb: Hjem

en: Host “%s” could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
nb: Fant ikke vert «%s». Kontroller at du har satt opp mellomtjener korrekt, og prøv igjen.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
nb: Vertsnavnet er ugyldig. Kontroller at du skrev inn adressen korrekt, og prøv igjen.

en: INS
nb: SET

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn’t been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Nautilus, etc.)
nb: Hvis denne har positiv verdi («TRUE»), viser filutforsker-tillegget mappen som inneholder første åpnede dokument så lenge filutforskeren ikke er brukt ennå. Dette er mest relevant når man åpner et dokument fra kommandolinjen eller med Nautilus, osv.

en: If the user should be prompted for a format or if the selected or custom format should be used.
nb: Hvorvidt bruker skal spørres etter et format, eller om enten markert eller selvvalgt format skal brukes.

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, gedit will print line numbers every such number of lines.
nb: Hvis verdien er 0, settes ikke linjenummer inn ved utskrift av et dokument. Ellers skriver gedit ut linjenummer ved verdiens antall linjer.

en: If true, the external tools will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
nb: Hvis denne har positiv verdi («true»), bruker eksterne verktøy forvalgt skrift for skrivebordet hvis den er en skrift med lik avstand mellom tegnene, og ellers den skriften som likner mest.

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
nb: Hvis denne har positiv verdi («true»), bruker terminalen forvalgt skrift for skrivebordet hvis dette er en skrift med lik avstand mellom tegnene. Ellers brukes den skriften som likner mest.

en: If you continue saving this file you can corrupt the document.  Save anyway?
nb: Hvis du fortsetter å lagre denne filen, kan dokumentet bli ødelagt. Vil du lagre likevel?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
nb: Hvis du sletter en oppføring, går den tapt.

en: If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
nb: Hvis du ikke lagrer, går alle endringer tapt.

en: If you don’t save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
nb[0]: Hvis du ikke lagrer, går endringer som er utført den siste %d timen tapt.
nb[1]: Hvis du ikke lagrer, går endringer som er utført de siste %d timene tapt.

en: If you don’t save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
nb[0]: Hvis du ikke lagrer, går endringer som er utført det siste %ld minuttet tapt.
nb[1]: Hvis du ikke lagrer, går endringer som er utført de siste %ld minuttene tapt.

en: If you don’t save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
nb[0]: Hvis du ikke lagrer, går endringer som er utført det siste %ld sekundet tapt.
nb[1]: Hvis du ikke lagrer, går endringer som er utført de siste %ld sekundene tapt.

en: If you don’t save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
nb[0]: Hvis du ikke lagrer, går endringer som er utført den siste timen og %d minuttet tapt.
nb[1]: Hvis du ikke lagrer, går endringer som er utført den siste timen og %d minuttene tapt.

en: If you don’t save, changes from the last hour will be permanently lost.
nb: Hvis du ikke lagrer, går endringer som er utført den siste timen tapt.

en: If you don’t save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
nb[0]: Hvis du ikke lagrer, går endringer som er utført det siste minuttet og %ld sekundet tapt.
nb[1]: Hvis du ikke lagrer, går endringer som er utført det siste minuttet og %ld sekundene tapt.

en: If you don’t save, changes from the last minute will be permanently lost.
nb: Hvis du ikke lagrer, går endringer som er utført det siste minuttet tapt.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
nb: Hvis du lagrer den, kan alle eksterne endringer gå tapt. Vil du lagre den likevel?

en: Import Snippets
nb: Importer tekstblokker

en: Import snippets
nb: Importer tekstblokk

en: Import successfully completed
nb: Import fullført uten feil

en: Imported file “%s” is not a valid snippets file
nb: Importert fil «%s» er ikke en gyldig tekstblokkfil

en: In_sert Date and Time…
nb: _Sett inn dato/klokkeslett …

en: Insert Date and Time
nb: Sett inn dato/klokkeslett

en: Insert Date/Time
nb: Sett inn dato/klokkeslett

en: Insert _spaces instead of tabs
nb: Sett inn _mellomrom i stedet for tabulatorer

en: Insert at cursor position
nb: Set inn ved markørposisjon

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
nb: Sett inn ofte brukte tekstblokker på en lettvint måte

en: Insert spaces
nb: Sett inn mellomrom

en: Inserts current date and time at the cursor position.
nb: Setter inn dagens dato og klokkeslett i markørposisjon.

en: Install Scheme
nb: Installer skjema

en: Install scheme
nb: Installer skjema

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
nb: Interaktiv python-konsoll i nederste panel

en: Its flexible plugin system allows you to tailor the application to your needs and adapt it to your workflow.
nb: Det fleksible systemet for tillegg lar deg skreddersy programmet til dine behov og tilpasse det til din arbeidsflyt.

en: Last split mode choice for line wrapping mode
nb: Forrige valg av delingsmodus for linjebrytingsmodus

en: Leave Fullscreen
nb: Forlat fullskjerm

en: Line Ending:
nb: Slutt på linje:

en: Line Number Font for Printing
nb: Skrift for linjenummer ved utskrift

en: Line Numbers
nb: Linjenummer

en: Line Wrapping Mode
nb: Modus for linjebryting

en: Line you want to move the cursor to
nb: Linje du vil flytte markøren til

en: Lines
nb: Linjer

en: List of active plugins. It contains the “Location” of the active plugins. See the .gedit-plugin file for obtaining the “Location” of a given plugin.
nb: Liste over hvilke programtillegg som er i bruk. Denne inneholder «adresse» til aktuelle tillegg. Se filen .gedit-plugin for å finne «adresse» for et gitt tillegg.

en: List of candidate encodings shown in the Character Encoding menu in the open/save file chooser. “CURRENT” represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used. The default value is the empty list, in which case gedit will choose good defaults depending on the country and language.
nb: Liste med kandidater for kodinger som vises i tegnkodingsmenyen i filvelger for åpne/lagre. «CURRENT» representerer aktiv koding av locale. Bare gjenkjente kodinger vil bli brukt. Forvalgt verdi er en tom liste, og gedit vil velge gode forvalg avhengig av land og språk.

en: Loading %d file… | Loading %d files…
nb[0]: Åpner %d fil …
nb[1]: Åpner %d filer …

en: Loading %s
nb: Åpner %s

en: Loading %s from %s
nb: Åpner %s fra %s

en: Loading file “%s”…
nb: Laster fil «%s» …

en: Local files only
nb: Kun lokale filer

en: MIME Type:
nb: MIME-type:

en: Manage External Tools
nb: Håndter eksterne verktøy

en: Manage Snippets
nb: Håndter tekstblokker

en: Manage _External Tools…
nb: Håndter _eksterne verktøy …

en: Manage _Snippets…
nb: Håndter _tekstblokker …

en: Margin Bottom
nb: Bunnmarg

en: Margin Left
nb: Venstre marg

en: Margin Right
nb: Høyre marg

en: Margin Top
nb: Toppmarg

en: Match Filename
nb: Kontroller filnavn

en: Match _Entire Word Only
nb: Kun treff på _hele ord

en: Match _entire word only
nb: Kun treff på _hele ord

en: Match as _Regular Expression
nb: Søk som _regulært uttrykk

en: Maximum Number of Undo Actions
nb: Maksimalt antall angrehandlinger

en: Maximum Recent Files
nb: Maksimalt antall nylig åpnede filer

en: Maximum number of actions that gedit will be able to undo or redo. Use “-1” for unlimited number of actions.
nb: Maksimalt antall handlinger som gedit kan angre eller gjenopprette. Bruk «-1» for ubegrenset antall handlinger.

en: Modelines
nb: Moduslinjer

en: Move _Left
nb: Flytt til _venstre

en: Move _Right
nb: Flytt til høy_re

en: Move to New Tab _Group
nb: Flytt til ny fane_gruppe

en: Move to New _Window
nb: Flytt til nytt _vindu

en: Move to a higher priority
nb: Flytt til en høyere prioritet

en: Move to a lower priority
nb: Flytt til en lavere prioritet

en: N_ext Document
nb: N_este dokument

en: Name:
nb: Navn:

en: New
nb: Nytt

en: New Document
nb: Nytt dokument

en: New F_ile
nb: Ny f_il

en: New Window
nb: Nytt vindu

en: New tool
nb: Nytt verktøy

en: Nex_t Tab Group
nb: _Neste fanegruppe

en: No mount object for mounted volume: %s
nb: Ingen monteringsobjekt for montert volum: %s

en: No results
nb: Ingen resultater

en: Notebook Show Tabs Mode
nb: Vis faner i notisblokk

en: Nothing
nb: Ingenting

en: Number of minutes after which gedit will automatically save modified files. This will only take effect if the “Autosave” option is turned on.
nb: Antall minutter før gedit lagrer endrede filer automatisk. Dette blir bare brukt hvis «Automatisk lagring» er slått på.

en: Open
nb: Åpne

en: Open With Tree View
nb: Åpne med trevisning

en: Open _Recent
nb: Åpne nylig b_rukt

en: Open a file
nb: Åpne en fil

en: Open a file dialog
nb: Åpne en fildialog

en: Open a terminal in the document location
nb: Åpne terminal i dokumentmappe

en: Open another file
nb: Åpne en annen fil

en: Open files and block process until files are closed
nb: Åpne filer og blokker prosessen til filene er lukket

en: Open history menu
nb: Åpne historikkmeny

en: Open terminal here
nb: Åpne terminal her

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
nb: Åpne trevisning når filutforsker-tillegg lastes inn i stedet for bokmerkevisning

en: Other _Documents…
nb: Andre _dokumenter …

en: Overwrite _Mode
nb: Overskrivingsmodus

en: P_revious Tab Group
nb: Fo_rrige fanegruppe

en: Page %N of %Q
nb: Side %N av %Q

en: Page %d of %d
nb: Side %d av %d

en: Page Preview
nb: Forhåndsvisning av side

en: Page header
nb: Topptekst for side

en: Page total
nb: Sider totalt

en: Paste selected text or current document to fpaste
nb: Lim inn valgt tekst eller gjeldende dokument på fpaste

en: Pick the editor font
nb: Velg skrift for redigering

en: Plain Text
nb: Vanlig tekst

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
nb: Kontroller at du ikke prøver å åpne en binær fil.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
nb: Kontroller at du skrev inn adressen korrekt, og prøv igjen.

en: Please check your installation.
nb: Kontroller installasjonen.

en: Plugins
nb: Tillegg

en: Preferences
nb: Brukervalg

en: Preparing…
nb: Forbereder …

en: Print Header
nb: Skriv ut topptekst

en: Print Line Numbers
nb: Skriv ut linjenummer

en: Print Syntax Highlighting
nb: Skriv ut syntaksutheving

en: Print line nu_mbers
nb: Skriv ut linjenu_mmer

en: Print page _headers
nb: Skriv ut to_pptekst for siden

en: Print synta_x highlighting
nb: Skriv ut fargemerking av s_yntaks

en: Printing Line Wrapping Mode
nb: Linjebrytingsmodus ved utskrift

en: Prompt Type
nb: Type ledetekst

en: Python Console
nb: Python-konsoll

en: Quick Highlight
nb: Rask utheving

en: Quick Open
nb: Hurtigåpning

en: Quick Open…
nb: Hurtigåpning …

en: Quickly open files
nb: Åpne filer raskt

en: R_emove duplicates
nb: Fj_ern duplikater

en: Re_fresh View
nb: Opp_dater visningen

en: Re_gular expression
nb: Re_gulært uttrykk

en: Read-Only
nb: Skrivebeskyttet

en: Remote files only
nb: Kun eksterne filer

en: Remove
nb: Fjern

en: Remove Snippet
nb: Fjern tekstblokk

en: Remove Tool
nb: Fjern verktøy

en: Remove selected tool
nb: Fjern valgt verktøy

en: Remove trailing spaces
nb: Fjern ekstra mellomrom

en: Remove useless trailing spaces in your file
nb: Fjern unødvendige mellomrom i filen

en: Rendering page %d of %d…
nb: Tegner opp side %d av %d …

en: Reopen Closed _Tab
nb: Gjenåpnet lukke_t fane

en: Replace _All
nb: Erstatt _alle

en: Replace _with
nb: Erstatt _med

en: Replace current document
nb: Erstatt gjeldende dokument

en: Replace current selection
nb: Erstatt gjeldende utvalg

en: Report the number of words, lines and characters in a document.
nb: Rapporter antall ord, linjer og tegn i et dokument.

en: Restore Previous Cursor Position
nb: Gjenopprett forrige markørposisjon

en: Revert Tool
nb: Tilbakestill verktøy

en: Revert selected snippet
nb: Tilbakestill valgt tekstblokk

en: Revert tool
nb: Tilbakestill verktøy

en: Revert unsaved changes to document “%s”?
nb: Vil du forkaste ikke-lagrede endringer i «%s»?

en: Reverting %s
nb: Tilbakestiller %s

en: Reverting %s from %s
nb: Tilbakestiller endringer i %s til %s

en: Reverting the document “%s”…
nb: Forkaster endringer i «%s» …

en: Right Margin Position
nb: Plassering av høyre marg

en: Run command
nb: Kjør kommando

en: Run gedit in standalone mode
nb: Kjør gedit i frittstående modus

en: Run “make” in the document directory
nb: Kjør «make» i dokumentmappen

en: Running tool:
nb: Kjører verktøy:

en: S_ave Anyway
nb: L_agre likevel

en: S_elect the documents you want to save:
nb: V_elg hvilke dokumenter du vil lagre:

en: S_hortcut key:
nb: S_narveitast:

en: S_ort…
nb: S_orter …

en: S_tart at column:
nb: S_tart ved kolonne:

en: Save
nb: Lagre

en: Save _All
nb: Lagre _alle

en: Save _As…
nb: Lagre _som …

en: Save changes to document “%s” before closing?
nb: Vil du lagre endringer i «%s» før programmet lukkes?

en: Save the current file
nb: Lagre gjeldende fil

en: Save the file as plain text?
nb: Lagre filen som ren tekst?

en: Save the file using compression?
nb: Lagre filen med komprimering?

en: Saving %s
nb: Lagrer %s

en: Saving %s to %s
nb: Lagrer %s til %s

en: Saving file “%s”…
nb: Lagrer fil «%s» …

en: Saving has been disabled by the system administrator.
nb: Systemadministrator har slått av lagring.

en: Search _backwards
nb: Søk _bakover

en: Search highlight mode…
nb: Uthevingsmodus for søk …

en: Select _All
nb: Velg _alle

en: Select a character encoding from the menu and try again.
nb: Velg tegnkoding fra menyen, og prøv igjen.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
nb: Velg en annen tegnkoding fra menyen, og prøv igjen.

en: Selected Format
nb: Valgt format

en: Selection
nb: Utvalg

en: Send to fpaste
nb: Send til fpaste

en: Set Location to First Document
nb: Velg plassering av første dokument som gjeldende plassering

en: Set _Language…
nb: _Velg språk …

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
nb: Velg tegnkoding som skal brukes for å åpne filer gitt via kommandolinjen

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
nb: Bestemmer om gjenoppretting fra eksterne adresser skal brukes.

en: Shortcut _key:
nb: _Snarveitast:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
nb: Snarveitast som slår på tekstblokker

en: Show _Binary
nb: Vis _binære filer

en: Show _Hidden
nb: Vis s_kjulte

en: Show multiple pages
nb: Vis flere sider

en: Show the application’s version
nb: Vis programmets versjon

en: Show the next page
nb: Vis neste side

en: Show the previous page
nb: Vis forrige side

en: Side _Panel
nb: Side_panel

en: Side panel is Visible
nb: Sidelinjen er synlig

en: Single snippets file
nb: Enkel tekstblokkfil

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
nb: Enkelt ord som slår på tekstblokker etter bruk av tabulator

en: Smart Home End
nb: Smart home/end

en: Snippets
nb: Tekstblokker

en: Snippets archive
nb: Arkiv med tekstblokker

en: Some invalid chars have been detected while saving “%s”
nb: Fant ugyldige tegn under lagring av «%s»

en: Sort
nb: Sorter

en: Sorts a document or selected text.
nb: Sorter et dokument eller valgt tekst.

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use “disabled” to always move at the start/end of the line, “after” to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, “before” to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and “always” to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
nb: Bestemmer hvordan markøren beveger seg når HOME- og END-tastene brukes. Bruk «disabled» for alltid å gå til start/slutt av linjen, «after» for å gå til start/slutt av linjen første gang tasten brukes, og start/slutt av teksten uavhengig av tomrom andre gang tasten trykkes, «before» for å gå til start/slutt av teksten før start/slutt av linjen, og «always» for alltid å gå til start/slutt av teksten i stedet for start/slutt av linjen.

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use “none” for no wrapping, “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
nb: Bestemmer hvordan linjer skal brytes ved utskrift. Bruk «none» hvis du ikke ønsker bryting, «word» hvis du ønsker bryting ved ordgrenser og «char» hvis du ønsker bryting på tegnnivå. Merk at det skilles mellom store og små bokstaver. Sørg for at du oppgir verdier nøyaktig slik de beskrives her.

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use “none” for no wrapping, “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
nb: Bestemmer hvordan lange linjer skal brytes i redigeringsområdet. Bruk «none» hvis du ikke vil ha bryting, «word» hvis du vil ha bryting ved ordgrenser og «char» hvis du vil ha bryting på tegnnivå. Merk at det skilles mellom store og små bokstaver. Sørg for at du oppgir verdier nøykatig slik de beskrives her.

en: Specifies the font to use for a document’s body when printing documents.
nb: Bestemmer hvilken skrift som skal brukes for dokumentinnhold ved utskrift.

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the “Print Line Numbers” option is non-zero.
nb: Bestemmer hvilken skrift som skal brukes for linjenummer ved utskrift. Denne blir bare brukt hvis «Skriv ut linjenummer» ikke er null.

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the “Print Header” option is turned on.
nb: Bestemmer hvilken skrift som skal brukes for topptekst ved utskrift av et dokument. Denne blir bare brukt hvis «Skriv ut topptekst» er slått på.

en: Specifies the last split mode used with line wrapping mode, so that when wrapping mode is off we still remember the split mode choice. Use “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries.
nb: Bestemmer siste delingsmodus som ble brukt med linjebrytingsmodus, slik at valget for delingsmodus huskes når brytingsmodus er slått av. Bruk «word» for å bryte ved ordgrenser, og «char» for å bryte ved grense på individuelle tegn.

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the “Recent Files” submenu.
nb: Bestemmer maksimalt antall nylig åpnede filer som kan vises i «Nylig åpnede filer»-undermenyen.

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
nb: Bestemmer antall mellomrom som vises i stedet for tabulatorer.

en: Specifies the position of the right margin.
nb: Bestemmer posisjon for høyre marg.

en: Specifies when to show the notebook tabs. Use “never” to never show the tabs, “always” to always show the tabs, and “auto” to show the tabs only when there is more than one tab. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
nb: Bestemmer når notisblokkfaner skal vises. Bruk «never» hvis du ikke vil ha faner, «always» hvis du alltid vil se faner, og «auto» hvis du bare vil se faner hvis det finnes flere enn én fane. Merk at det skilles mellom store og små bokstaver. Sørg for at du oppgir verdier nøyaktig slik de beskrives her.

en: Spell Checker
nb: Stavekontroll

en: Status Bar is Visible
nb: Statuslinjen er synlig

en: Stop Tool
nb: Stopp verktøy

en: Stopped.
nb: Stoppet.

en: String you want to search for
nb: Streng du vil søke etter

en: Style Scheme
nb: Stilskjema

en: Syntax Highlighting
nb: Syntaksutheving

en: Tab Group %i
nb: Fanegruppe %i

en: Tab Size
nb: Fanestørrelse

en: Tab Stops
nb: Tabulatorer

en: Tab Width: %u
nb: Tabulatorbredde: %u

en: Target directory “%s” does not exist
nb: Målmappe «%s» finnes ikke

en: Target directory “%s” is not a valid directory
nb: Målmappe «%s» er ikke en gyldig mappe

en: Text Editor
nb: Tekstredigering

en: Text Wrapping
nb: Tekstbryting

en: Text wrapping
nb: Tekstbryting

en: Text;Editor;Plaintext;Write;
nb: Tekst;Redigering;Vanlig tekst;Skriv;

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
nb: ID for et GtkSourceView-stilskjema som brukes til å farge teksten.

en: The archive “%s” could not be created
nb: Klarte ikke å opprette arkiv «%s»

en: The archive “%s” could not be extracted
nb: Klarte ikke å pakke ut arkiv «%s»

en: The bottom margin, in millimeters.
nb: Bunnmarg i millimeter

en: The command color text
nb: Fargetekst for kommando

en: The custom format used when inserting the date/time.
nb: Selvvalgt format som brukes ved innsetting av dato/klokkeslett.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
nb: Enheten du prøver å lagre filen på har en begrensning på filstørrelse. Prøv å lagre en mindre fil eller lagre den på en disk som ikke har denne begrensningen.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
nb: Enheten du prøver å lagre filen på har en begrensning på lengde på filnavn. Bruk et kortere navn.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
nb: Dokumentet inneholder et eller flere tegn som ikke kan kodes med oppgitt tegnkoding.

en: The error color text
nb: Fargetekst for feil

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
nb: Rotmappe som brukes når filutforsker-tillegg lastes inn og onload/tree_view har positiv verdi («TRUE»).

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
nb: Virtuell rotmappe som brukes når filutforsker-tillegg lastes inn og onload/tree_view har positiv verdi («TRUE»). Virtuell rot må alltid ligge under faktisk rot.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could corrupt this document.
nb: Filen du åpnet inneholder ugyldige tegn. Hvis du fortsetter å redigere denne filen, kan den bli ødelagt.

en: The file “%s” cannot be moved to the trash.
nb: Filen «%s» kan ikke flyttes til papirkurven.

en: The file “%s” changed on disk.
nb: «%s» er endret på disk.

en: The file “%s” has been modified since reading it.
nb: Filen «%s» er endret siden den ble lest.

en: The file “%s” is read-only.
nb: Filen «%s» er skrivebeskyttet.

en: The file “%s” was previously saved as plain text and will now be saved using compression.
nb: Filen «%s» var lagret som ren tekst, og blir nå lagret i komprimert format.

en: The file “%s” was previously saved using compression and will now be saved as plain text.
nb: Filen «%s» var lagret i komprimert format, og blir nå lagret som ren tekst.

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
nb: Filtermønster for å filtrere innhold i filleser. Dette filteret kommer i tillegg til filter_mode.

en: The following error occurred while exporting: %s
nb: Følgende feil oppsto ved eksport: %s

en: The following error occurred while importing: %s
nb: Følgende feil oppsto ved import: %s

en: The following files could not be imported: %s
nb: Følgende filer ble ikke importert: %s

en: The left margin, in millimeters.
nb: Venstre marg i millimeter

en: The location of the file cannot be accessed.
nb: Du har ikke tilgang til filen.

en: The location “%s” is not currently reachable.
nb: Plasseringen «%s» kan ikke nås for øyeblikket.

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
nb: Den nye mappen er filtrert ut. Du må justere filtre for å gjøre den synlig

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
nb: Den nye filen er filtrert ut. Du må justere filtre for å gjøre den synlig

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
nb: Antall lenker som kan følges er begrenset, og filen ble ikke funnet innenfor denne grensen.

en: The preview of a page in the document to be printed
nb: Forhåndsvisning av en side i dokumentet som skal skrives ut

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
nb: Filen med nytt navn er filtrert ut. Du må justere filtre for å gjøre den synlig

en: The right margin, in millimeters.
nb: Høyre marg i millimeter

en: The selected color scheme cannot be installed.
nb: Valgt fargeskjema kan ikke installeres.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
nb: Valgte filer kan ikke flyttes til papirkurven.

en: The selected format used when inserting the date/time.
nb: Valgt format som brukes ved innsetting av dato/klokkeslett.

en: The supplemental patterns to use when filtering binary files.
nb: Ekstra mønstre som skal brukes ved filtrering av binære filer.

en: The top margin, in millimeters.
nb: Toppmarg i millimeter

en: The total number of pages in the document
nb: Totalt antall sider i dokumentet

en: There are no snippets selected to be exported
nb: Ingen tekstblokker valgt for eksport

en: There are unsaved documents
nb: Det finnes dokumenter som ikke er lagret

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
nb[0]: Det finnes %d dokument med endringer som ikke er lagret. Vil du lagre endringer før dokumentet lukkes?
nb[1]: Det finnes %d dokumenter med endringer som ikke er lagret. Vil du lagre endringer før dokumentene lukkes?

en: There is a new version of gedit
nb: Ny versjon av gedit er tilgjengelig

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
nb[0]: Det finnes én fane med feil
nb[1]: Det finnes %d faner med feil

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
nb: Det er ikke nok lagringsplass til å lagre filen her. Frigjør lagringsplass, og prøv igjen.

en: There was a problem opening the file “%s”.
nb: Det oppsto et problem under åpning av filen «%s».

en: There was an error displaying the URI.
nb: Det oppsto en feil under visning av URI.

en: There was an error displaying the help.
nb: Det oppsto en feil under visning av hjelp.

en: This accelerator is already bound to %s
nb: Denne snarveien er allerede satt til %s

en: This file “%s” is already open in another window.
nb: Filen «%s» er allerede åpen i et annet vindu.

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain alphanumeric characters (or _, : and .) or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
nb: Dette er en ugyldig tabulator-utløser. Utløsere kan enten inneholde bokstaver eller et enkelt, ikke alfanumerisk, tegn som {, [, etc.

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hide-hidden (filter hidden files) and hide-binary (filter binary files).
nb: Denne verdien bestemmer hvilke filer som blir filtrert fra filleseren. Gyldige verdier er none (ikke filtrer), hide-hidden (filtrer skjulte filer), hide-binary (filtrer binærfiler).

en: Tool Output
nb: Utdata fra verktøy

en: Toolbar is Visible
nb: Verktøylinjen er synlig

en: Tools
nb: Verktøy

en: Type a new accelerator
nb: Skriv inn en ny snarvei

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
nb: Skriv inn en ny snarvei eller trykk slett for å tømme

en: Type a new shortcut
nb: Skriv inn en ny snarvei

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
nb: Skriv inn en ny snarvei eller trykk slett for å tømme

en: Type to search…
nb: Skriv for å søke …

en: Unable to detect the character encoding.
nb: Klarte ikke å gjenkjenne tegnkoding.

en: Unable to find the object “%s” inside file %s.
nb: Fant ikke objekt «%s» i fil %s.

en: Unable to handle this location.
nb: Denne adressen kan ikke håndteres.

en: Unable to handle “%s:” locations.
nb: «%s»-adresser kan ikke håndteres.

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
nb: Klarte ikke å åpne brukergrensesnitt-fil %s. Feilmelding: %s

en: Unexpected error: %s
nb: Uventet feil: %s

en: Uninstall Scheme
nb: Avinstaller skjema

en: Uninstall scheme
nb: Avinstaller skjema

en: Untitled Document %d
nb: Dokument uten tittel %d

en: Untitled File
nb: Fil uten navn

en: Untitled Folder
nb: Mappe uten navn

en: Untitled documents only
nb: Kun dokumenter uten navn

en: Use Default Font
nb: Bruk forvalgt skrift

en: Use Spaces
nb: Bruk mellomrom

en: Use the _selected format
nb: Bruk _valgt format

en: Version to Ignore
nb: Versjon som skal overses

en: Version to ignore until a newer version is released.
nb: Versjon som skal overses til neste versjon er gitt ut.

en: View
nb: Vis

en: When inserting date/time…
nb: Ved innsetting av dato/klokkeslett …

en: Whether gedit should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the “Autosave Interval” option.
nb: Om gedit skal lagre endrede filer automatisk etter et tidsintervall. Du kan velge tidsintervall med valget «Intervall for automatisk lagring».

en: Whether gedit should create backup copies for the files it saves.
nb: Hvorvidt gedit skal lage sikkerhetskopier for filer som lagres.

en: Whether gedit should display line numbers in the editing area.
nb: Om gedit skal vise linjenummer i redigeringsområdet.

en: Whether gedit should display the overview map for the document.
nb: Hvorvidt gedit skal vise oversiktskart for dokumentet.

en: Whether gedit should display the right margin in the editing area.
nb: Om gedit skal vise høyre marg i redigeringsområdet.

en: Whether gedit should enable automatic indentation.
nb: Om gedit skal bruke automatisk innrykk.

en: Whether gedit should enable syntax highlighting.
nb: Om gedit skal bruke automatisk syntaksutheving.

en: Whether gedit should highlight all the occurrences of the searched text.
nb: Om gedit skal utheve tekst i søket.

en: Whether gedit should highlight matching brackets.
nb: Om gedit skal utheve hakeparanteser som hører sammen.

en: Whether gedit should highlight the current line.
nb: Om gedit skal utheve gjeldende linje.

en: Whether gedit should include a document header when printing documents.
nb: Om gedig skal ta med en topptekst ved utskrift av dokumenter.

en: Whether gedit should insert spaces instead of tabs.
nb: Om gedit skal sette inn mellomrom i stedet for tabulator.

en: Whether gedit should print syntax highlighting when printing documents.
nb: Om gedit skal ta med en syntaksutheving ved utskrift av dokumenter.

en: Whether gedit should restore the previous cursor position when a file is loaded.
nb: Om gedit skal gjenopprette tidligere markørposisjon når et dokument lastes inn.

en: Whether gedit will ensure that documents always end with a trailing newline.
nb: Hvorvidt gedit skal sikre at dokumenter alltid slutter med linjeskift.

en: Whether the document will get a background pattern painted.
nb: Hvorvidt dokumentet skal ha et bakgrunnsmønster.

en: Whether the side panel at the left of editing windows should be visible.
nb: Om sidelinjen til venstre i redigeringsvinduet skal være synlig.

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
nb: Om statuslinjen nederst i redigeringsvinduet skal være synlig.

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
nb: Om verktøylinjen i redigeringsvinduet skal være synlig.

en: Whether to use the system font
nb: Om systemskriften skal brukes

en: Whether to use the system’s default fixed width font for editing text instead of a font specific to gedit. If this option is turned off, then the font named in the “Editor Font” option will be used instead of the system font.
nb: Om systemets forvalgte skrift med fast bredde skal brukes ved redigering av tekst i stedet for en spesifikk skrift for gedit. Hvis dette valget er slått av, brukes skriften som er valgt i «Skrift for redigering»  i stedet.

en: Whether you are writing the next bestseller, programming an innovative application, or simply taking some quick notes, gedit will be a reliable tool to accomplish your task.
nb: Om du skriver din neste bestselger, programmerer et innovativt program eller bare skriver noen raske notater, er gedit et pålitelig verktøy til å fullføre oppgaven med.

en: Words
nb: Ord

en: Wra_p around
nb: _Fortsett når slutt på dokumentet nås

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
nb: Du prøver å lagre filen på en skrivebeskyttet disk. Kontroller at du skrev inn adressen korrekt, og prøv igjen.

en: You can also choose another character encoding and try again.
nb: Du kan også velge en annen tegnkoding og prøve igjen.

en: You can download the new version of gedit by clicking on the download button or ignore that version and wait for a new one
nb: Du kan laste ned den nye versjonen av gedit ved å trykke på nedlastingsknappe. Du kan også overse denne versjonen og vente på en ny

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
nb: Du har ikke tilstrekkelige rettigheter til å åpne filen.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
nb: Du har ikke tilgang til å lagre filen. Kontroller at du skrev inn adressen korrekt, og prøv igjen.

en: You must be inside a word to run this command
nb: Du må være inne i et ord for å kjøre denne kommandoen

en: Your system is offline. Check your network.
nb: Systemet er frakoblet. Kontroller nettverkstilkoblingen.

en: Zoom the page in
nb: Sett inn på siden

en: Zoom the page out
nb: Zoom ut på siden

en: Zoom to fit the whole page
nb: Zoom tilpasset hele siden

en: [FILE…] [+LINE[:COLUMN]]
nb: [FIL …] [+LINJE[:KOLONNE]]

en: _About
nb: _Om

en: _Applicability:
nb: _Anvendbarhet:

en: _Apply
nb: _Bruk

en: _Autosave files every
nb: _Autolagre filer hver(t)

en: _Body:
nb: _Kropp:

en: _Bottom Panel
nb: _Bunnpanel

en: _Cancel
nb: A_vbryt

en: _Check Spelling…
nb: _Kontroller staving …

en: _Clear Highlight
nb: _Fjern utheving

en: _Close
nb: _Lukk

en: _Close All
nb: _Lukk alle

en: _Close Preview
nb: _Lukk forhåndsvisning

en: _Copy
nb: _Kopier

en: _Delete
nb: _Slett

en: _Description
nb: _Beskrivelse

en: _Display line numbers
nb: Vis _linjenummer

en: _Document Statistics
nb: _Dokumentstatistikk

en: _Documents
nb: _Dokumenter

en: _Download
nb: Last ne_d

en: _Drop targets:
nb: Mål for slipp:

en: _Edit
nb: R_ediger

en: _Enable automatic indentation
nb: Slå _på automatisk innrykk

en: _Encoding
nb: _Koding

en: _Error color:
nb: Farge for f_eil:

en: _File
nb: _Fil

en: _Find and Replace…
nb: _Søk og erstatt …

en: _Find…
nb: _Søk …

en: _Fullscreen
nb: _Fullskjerm

en: _Go to Line…
nb: Gå til _linje …

en: _Help
nb: _Hjelp

en: _Highlight Misspelled Words
nb: _Uthev feilstavede ord

en: _Highlight Mode…
nb: Ut_hevingsmodus

en: _Ignore Version
nb: _Ignorer versjon

en: _Input:
nb: _Inndata:

en: _Insert
nb: Sett _inn

en: _Keyboard Shortcuts
nb: _Tastatursnarveier

en: _Line numbers:
nb: _Linjenummer:

en: _Match Case
nb: _Skill mellom små/store bokstaver

en: _Match case
nb: _Skill mellom små/store bokstaver

en: _Move To New Window
nb: Flytt til _nytt vindu

en: _Move to Trash
nb: _Flytt til papirkurven

en: _New
nb: _Ny

en: _New Folder
nb: _Ny mappe

en: _New Tab Group
nb: _Ny fane_gruppe

en: _New Window
nb: _Nytt vindu

en: _Number every
nb: _Nummer hver

en: _Open
nb: _Åpne

en: _Open in Terminal
nb: _Åpne terminal

en: _Output:
nb: _Utdata:

en: _Paste
nb: _Lim inn

en: _Preferences
nb: _Brukervalg

en: _Previous Document
nb: _Forrige dokument

en: _Print…
nb: _Skriv ut …

en: _Prompt for a format
nb: S_pør etter et format

en: _Quit
nb: A_vslutt

en: _Redo
nb: _Gjenta

en: _Reload
nb: _Åpne på nytt

en: _Rename…
nb: End_re navn …

en: _Replace
nb: E_rstatt

en: _Reset
nb: _Nullstill

en: _Restore Default Fonts
nb: Gjenopp_rett forvalgte skrifter

en: _Retry
nb: P_røv igjen

en: _Reverse order
nb: _Omvendt rekkefølge

en: _Revert
nb: Fo_rkast

en: _Save
nb: _Lagre

en: _Save All
nb: _Lagre alle

en: _Save As Plain Text
nb: _Lagre som vanlig tekst

en: _Save As…
nb: Lagre _som …

en: _Save Using Compression
nb: _Lagre med komprimering

en: _Save:
nb: _Lagre:

en: _Search
nb: _Søk

en: _Select
nb: _Velg

en: _Set Root to Active Document
nb: _Bruk gjeldende dokuments plassering som rot

en: _Sort
nb: _Sorter

en: _Tab trigger:
nb: _Tab-utløser:

en: _Tab width:
nb: _Tabulatorbredde:

en: _Tools
nb: Verk_tøy

en: _Undo
nb: _Angre

en: _Use custom format
nb: _Bruk selvvalgt format

en: _Use the system fixed width font (%s)
nb: Br_uk systemets skrift for fast bredde (%s)

en: _View
nb: _Vis

en: _View Folder
nb: _Vis mappe

en: _Wrap Around
nb: _Bryting

en: _minutes
nb: _minutter

en: gedit Text Editor
nb: gedit tekstredigering

en: gedit is a small and lightweight text editor for the GNOME Desktop
nb: gedit er en liten og lett tekstbehandler for skrivebordsmiljøet GNOME

en: gedit is the official text editor of the GNOME desktop environment. While aiming at simplicity and ease of use, gedit is a powerful general purpose text editor.
nb: gedit er det offisielle tekstredigeringsprogrammet for skrivebordsmiljøet GNOME. Selv om målet er å være enkelt og lett å bruke, er gedit et kraftig tekstredigeringsverktøy.

[ctx: label of the find button]
en: _Find
nb: _Søk

[ctx: label on the left of the GtkEntry containing text to search]
en: F_ind
nb: S_øk

en: lines
nb: linjer

en: of
nb: av

[ctx: shortcut window]
en: Check spelling
nb: Kontroller staving

[ctx: shortcut window]
en: Clear highlight
nb: Fjern merking

[ctx: shortcut window]
en: Close all the documents
nb: Lukk alle dokumenter

[ctx: shortcut window]
en: Close the document
nb: Lukk dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Convert to lowercase
nb: Konverter til små bokstaver

[ctx: shortcut window]
en: Convert to uppercase
nb: Konverter til store bokstaver

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
nb: Kopier og lim inn

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
nb: Kopier valgt tekst til utklippstavlen

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a tab
nb: Lag et nytt dokument i en fane

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a window
nb: Lag et nytt dokument i et vindu

[ctx: shortcut window]
en: Create a new tab group
nb: Lag en ny fanegruppe

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
nb: Klipp ut valgt tekst til utklippstavlen

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
nb: Gjør tallet ved markøren lavere

[ctx: shortcut window]
en: Delete current line
nb: Slett denne linjen

[ctx: shortcut window]
en: Documents
nb: Dokumenter

[ctx: shortcut window]
en: Editing
nb: Redigering

[ctx: shortcut window]
en: Find
nb: Søk

[ctx: shortcut window]
en: Find and Replace
nb: Søk og erstatt

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
nb: Finn neste treff

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
nb: Finn forrige treff

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
nb: Fullskjerm av/på

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
nb: Gå til linje

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
nb: Gjør tallet ved markøren høyere

[ctx: shortcut window]
en: Invert case
nb: Bytt mellom små/store bokstaver

[ctx: shortcut window]
en: Join selected lines
nb: Slå sammen valgte linjer

[ctx: shortcut window]
en: Move current line down
nb: Flytt denne linjen ned

[ctx: shortcut window]
en: Move current line up
nb: Flytt denne linjen opp

[ctx: shortcut window]
en: Move current word left
nb: Flytt dette ordet til venstre

[ctx: shortcut window]
en: Move current word right
nb: Flytt dette ordet til høyre

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
nb: Åpne et dokument

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
nb: Lim inn tekst fra utklippstavlen

[ctx: shortcut window]
en: Print the document
nb: Skriv ut dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
nb: Avslutt programmet

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
nb: Gjenta forrige kommando

[ctx: shortcut window]
en: Reopen the most recently closed document
nb: Gjenåpne sist lukkede dokument

[ctx: shortcut window]
en: Save all the documents
nb: Lagre alle dokumentene

[ctx: shortcut window]
en: Save the document
nb: Lagre dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Save the document with a new filename
nb: Lagre dokumentet med et nytt filnavn

[ctx: shortcut window]
en: Select all text
nb: Velg all tekst

[ctx: shortcut window]
en: Selection
nb: Utvalg

[ctx: shortcut window]
en: Show bottom panel
nb: Vis bunnpanel

[ctx: shortcut window]
en: Show completion window
nb: Vis kompletteringsvindu

[ctx: shortcut window]
en: Show side panel
nb: Vis sidepanel

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the first — ninth document
nb: Bytt til første – niende dokument

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next document
nb: Bytt til neste dokument

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous document
nb: Bytt til forrige dokument

[ctx: shortcut window]
en: Toggle insert / overwrite
nb: Bytt mellom sett inn / overskriv

[ctx: shortcut window]
en: Tools
nb: Verktøy

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
nb: Angre og gjenopprett

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
nb: Angre forrige kommando

[ctx: shortcut window]
en: Windows and Panels
nb: Vinduer og paneler

[ctx: window title]
en: Open
nb: Åpne

[ctx: window title]
en: Save As
nb: Lagre som

en: “%s” is a directory.
nb: «%s» er en mappe.

en: “%s” is not a regular file.
nb: «%s» er ikke en vanlig fil.

en: “%s” is not a valid location.
nb: «%s» er en ugyldig adresse.

en: “%s” is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
nb: «%s» er en ugyldig adresse. Kontroller at du skrev inn adressen korrekt, og prøv igjen.

en: “%s” not found
nb: Fant ikke «%s»
