gtksourceview - en to it translation catalogue (462 entries)

en: ASP Object
it: Oggetto ASP

en: Added line
it: Riga aggiunta

en: Additional Category
it: Categoria aggiuntiva

en: Address
it: Indirizzo

en: After
it: Dopo

en: Alert
it: Avviso

en: All
it: Tutte

en: All _Lower Case
it: Tutto mi_nuscolo

en: All _Upper Case
it: Tutto _maiuscolo

en: Always
it: Sempre

en: Annotation
it: Annotazione

en: Arabic
it: Araba

en: Arbitrary base number
it: Numero a base arbitraria

en: Armenian
it: Armena

en: Assertion
it: Asserzione

en: Assignment Left Hand Side
it: Assegnamento lato sinistro

en: Assignment Operator
it: Operatore di assegnazione

en: Assignment Right Hand Side
it: Assegnamento lato destro

en: Attribute
it: Attributo

en: Attribute Definition
it: Definizione attributo

en: Attribute Name
it: Nome attributo

en: Attribute Value
it: Valore attributo

en: Attribute name
it: Nome attributo

en: Attribute value
it: Valore attributo

en: Autoconf Macro
it: Macro Autoconf

en: Automake Variable
it: Variabile automake

en: BOZ Literal
it: Letterale BOZ

en: Backslash Escape
it: Backslash di escape

en: Baltic
it: Baltica

en: Base-N Integer
it: Intero base N

en: Base-N number
it: Numero base N

en: Before
it: Prima

en: Binary number
it: Numero binario

en: Bindings
it: Binding

en: Block
it: Blocco

en: Block Elements
it: Elementi block

en: Block literal
it: Blocco letterale

en: Blockquote Marker
it: Citazione

en: Blue based color scheme
it: Schema colore blu

en: Bold
it: Grassetto

en: Boolean
it: Valore booleano

en: Boolean Value
it: Valore booleano

en: Boolean value
it: Valore booleano

en: Boolean values
it: Valori booleani

en: Built In
it: Incorporato

en: Built In Functions
it: Funzioni incorporate

en: Built-in Function
it: Funzione incorporata

en: Built-in Target
it: Obiettivo integrato

en: Built-in identifier
it: Identificatore incorporato

en: Builtin
it: Incorporate

en: Builtin Command
it: Comando incorporato

en: Builtin Constant
it: Costante incorporata

en: Builtin Function
it: Funzioni incorporate

en: Builtin Object
it: Oggetto incorporato

en: Builtin Variable
it: Variabile incorporata

en: Builtin-function keyword
it: Parola chiave funzione incorporata

en: Bullet
it: Punti elenco

en: C++ Header
it: Header C++

en: C/ObjC Header
it: Header C/ObjC

en: CDATA delimiter
it: Delimitatore CDATA

en: CG Shader Language
it: Linguaggio CG Shader

en: C_hange Case
it: Mo_difica tipologia

en: Cannot create a regex for all the transitions, the syntax highlighting process will be slower than usual.
    The error was: %s
it: Impossibile creare un'espressione regolare per tutte le transizioni, il processo di evidenziazione della sintassi risulterà più lento del solito.
    L'errore è stato: %s

en: Celtic
it: Celtica

en: Central European
it: Centro Europea

en: Changed line
it: Riga modificata

en: Chapter Heading
it: Intestazione capitolo

en: Character
it: Carattere

en: Chinese Simplified
it: Cinese semplificata

en: Chinese Traditional
it: Cinese tradizionale

en: Class
it: Classe

en: Class Name
it: Nome classe

en: Class Selector
it: Selettore classe

en: Class names
it: Nomi di classe

en: Class type
it: Tipo di classe

en: Classic
it: Classico

en: Classic color scheme
it: Schema colore classico

en: Code
it: Codice

en: Code Block
it: Blocco di codice

en: Color
it: Colore

en: Color scheme used in the Kate text editor
it: Schema colore utilizzato nell'editor di testo Kate

en: Color scheme using Solarized dark color palette
it: Schema colore che utilizza la tavolozza scura di Solarized

en: Color scheme using Solarized light color palette
it: Schema colore che utilizza la tavolozza chiara di Solarized

en: Color scheme using Tango color palette
it: Schema colore che utilizza la tavolozza di Tango

en: Command
it: Comando

en: Command Macro
it: Macro di comando

en: Commands
it: Comandi

en: Comment
it: Commento

en: Common Commands
it: Comandi comuni

en: Common Defines
it: Definizioni comuni

en: Common Function
it: Funzione comune

en: Compiler Directive
it: Direttiva del compilatore

en: Completion Info
it: Informazioni di completamento

en: Complex number
it: Numero complesso

en: Conditional Macro
it: Macro condizionale

en: Constant
it: Costante

en: Constants
it: Costanti

en: Constructors
it: Costruttori

en: Control Keyword
it: Parola chiave di controllo

en: Conversion from character set “%s” to “UTF-8” is not supported
it: La conversione dal set di caratteri «%s» a «UTF-8» non è supportata

en: Could not open converter from “%s” to “UTF-8”
it: Impossibile aprire il convertitore da «%s» a «UTF-8»

en: Cyrillic
it: Cirillica

en: Cyrillic/Russian
it: Cirillica/Russa

en: Cyrillic/Ukrainian
it: Cirillica/Ucraina

en: DOS Batch
it: Batch DOS

en: Dark color scheme using the Tango color palette
it: Schema colore scuro che utilizza la tavolozza di Tango

en: Data Type
it: Tipo di dato

en: Data Types
it: Tipi di dato

en: Data type
it: Tipo di dato

en: Date
it: Data

en: Debug Code
it: Codice di debug

en: Decimal
it: Decimale

en: Decimal number
it: Numero decimale

en: Declaration
it: Dichiarazione

en: Decorator
it: Decoratore

en: Default Attribute
it: Attributo predefinito

en: Defaults
it: Predefiniti

en: Define
it: Definizione

en: Definition
it: Definizione

en: Definition list
it: Elenco definizione

en: Delimiter
it: Delimitatore

en: Deprecated
it: Deprecato

en: Deprecated Builtin Command
it: Comando incorporato deprecato

en: Device Cast
it: Cast dispositivo

en: Device Function
it: Funzione dispositivo

en: Device Functions
it: Funzioni dispositivo

en: Dimension
it: Dimensione

en: Directive
it: Direttiva

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Django Template
it: Modello Django

en: Document Words
it: Parole del documento

en: Documentation comment
it: Commento documentazione

en: Documentation comment element
it: Elemento commento documentazione

en: Double Number
it: Numero doppio

en: E-mail address
it: Indirizzo email

en: Element
it: Elemento

en: Element name
it: Nome elemento

en: Emphasis
it: Enfasi

en: Encoding
it: Codifica

en: Entity
it: Entità

en: Entries
it: Voci

en: Enumerated list
it: Elenco numerato

en: Error
it: Errore

en: Error Text
it: Testo errore

en: Error during conversion: %s
it: Errore nel convertire: %s

en: Escaped Character
it: Carattere di escape

en: Escaped character
it: Carattere con escape

en: Exception Handling
it: Gestione delle eccezioni

en: Exec parameter
it: Parametro di esecuzione

en: Explicit Argument
it: Argomento esplicito

en: Explicit Noun Definition
it: Definizione esplicita noun

en: Expression
it: Espressione

en: External Command
it: Comand esterno

en: Externals
it: Esterni

en: Field
it: Campo

en: File Attributes
it: Attributi del file

en: File Descriptor
it: Descrittore del file

en: File too big.
it: File troppo grande.

en: Filename
it: Nome file

en: Floating Point
it: Virgola mobile

en: Floating Point number
it: Numero in virgola mobile

en: Floating point
it: Virgola mobile

en: Floating point number
it: Numero in virgola mobile

en: Flow Conditional
it: Flusso condizionale

en: Format
it: Formato

en: Formatting Elements
it: Elementi di formattazione

en: Frame Number
it: Numero frame

en: Function
it: Funzione

en: Function Name
it: Nome funzione

en: Functions
it: Funzioni

en: Future Reserved Keywords
it: Parole riservate future

en: GDB Log
it: Registro GDB

en: GUI Elements
it: Elementi GUI

en: Gate
it: Porta

en: Generated Content
it: Contenuto generato

en: Georgian
it: Georgiana

en: Global
it: Globale

en: Global Function
it: Funzione globale

en: Global Functions
it: Funzioni globali

en: Global Variable
it: Variabile globale

en: Global Variables
it: Variabili globali

en: Greek
it: Greca

en: Group
it: Gruppo

en: Haddock Directive
it: Direttiva Haddock

en: Header
it: Intestazione

en: Header Elements
it: Elementi di intestazione

en: Header Property
it: Proprietà header

en: Heading 0
it: Intestazione 0

en: Heading 1
it: Intestazione 1

en: Heading 2
it: Intestazione 2

en: Heading 3
it: Intestazione 3

en: Heading 4
it: Intestazione 4

en: Heading 5
it: Intestazione 5

en: Heading 6
it: Intestazione 6

en: Heading level 1
it: Intestazione livello 1

en: Heading level 2
it: Intestazione livello 2

en: Heading level 3
it: Intestazione livello 3

en: Heading level 4
it: Intestazione livello 4

en: Heading level 5
it: Intestazione livello 5

en: Hebrew
it: Ebraica

en: Hebrew Visual
it: Ebraica visuale

en: Hex
it: Esadecimale

en: Hexadecimal number
it: Numero esadecimale

en: Highlighting a single line took too much time, syntax highlighting will be disabled
it: L'evidenziazione di una singola riga ha richiesto troppo tempo e verrà quindi disabilitata.

en: Horizontal Rule
it: Riga orizzontale

en: Hyperlinked Identifier
it: Identificatori con hyperlink

en: Hyperlinked Module Name
it: Nome modulo con hyperlink

en: ID Selector
it: Selettore ID

en: Identifier
it: Identificatore

en: Identifier Prefix
it: Prefisso identificatore

en: Ignore
it: Ignora

en: Image Marker
it: Immagine

en: Imaginary number
it: Numero immaginario

en: Import BVI
it: Importazione BVI

en: Include Statement
it: Dichiarazioni include

en: Include directive
it: Direttiva include

en: Included File
it: File incluso

en: Incomplete Sequence
it: Sequenza incompleta

en: Incomplete UTF-8 sequence in input
it: Sequenza di input UTF-8 incompleta

en: Individual
it: Individuale

en: Inline Documentation Section
it: Sezione documentazione inline

en: Inline Elements
it: Elementi inline

en: Inline Haddock Section
it: Sezione Haddock inline

en: Inline Math Mode
it: Modalità Math inline

en: Integer
it: Intero

en: Integer Number
it: Numero intero

en: Intrinsic function
it: Funzione intrinseca

en: Invalid byte sequence in conversion input
it: Sequenza di byte non valida nell'input di conversione

en: Invalid object, not initialized
it: Oggetto non valido, non inizializzato

en: Italic
it: Corsivo

en: Itemized list
it: Elenco

en: Japanese
it: Giapponese

en: Key
it: Parola chiave

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Korean
it: Coreana

en: LRM Additional System Task
it: System Task LRM aggiuntivi

en: Lab Text
it: Testo lab

en: Label
it: Etichetta

en: Labeled argument
it: Argomento con etichetta

en: Leading
it: Iniziale

en: Light Emphasis
it: Enfasi leggera

en: Line
it: Riga

en: Line Break
it: A capo

en: Line Directive
it: Direttiva line

en: Link
it: Collegamento

en: Link Text
it: Testo collegamento

en: List
it: Elenco

en: List Marker
it: Elenco

en: Literal
it: Letterale

en: Local
it: Locale

en: Local Variable
it: Variabile locale

en: Location
it: Posizione

en: Macros
it: Macro

en: Magic Word
it: Parola magica

en: Main Category
it: Categoria principale

en: Map key
it: Chiave mappa

en: Math Boundary
it: Limite math

en: Math Constant
it: Costante matematica

en: Math Mode
it: Modalità Math

en: Metadata
it: Metadati

en: Metaparameters
it: Meta-parametri

en: Missing main language definition (id = "%s".)
it: Definizione linguaggio principale mancante (ID = «%s»).

en: Modifier
it: Modificatore

en: Modifiers
it: Modificatori

en: Module
it: Modulo

en: Module Handler
it: Gestore modulo

en: Module Path
it: Percorso modulo

en: Module handler
it: Gestore modulo

en: Module name, Variant, etc
it: Nome modulo, variant, ecc

en: Multiline string
it: Stringa multi-riga

en: Name
it: Nome

en: Nil Constant
it: Costante nil

en: No idea what it is
it: Non si sa cosa sia

en: Non Breaking Whitespace
it: Spazio non terminante

en: Nordic
it: Nordica

en: Not a regular file.
it: Non è un file regolare.

en: Note (FIXME, TODO, XXX, etc.)
it: Note (FIXME, TODO, XXX, ecc...)

en: Null Value
it: Valore null

en: Number
it: Numero

en: Numeric literal
it: Letterale numerico

en: Obsolete Autoconf Macro
it: Macro Autoconf obsoleta

en: Obsolete Keyword
it: Parola chiave obsoleta

en: Ocamldoc Comments
it: Commenti Ocamldoc

en: Octal
it: Ottale

en: Octal number
it: Numero ottale

en: OpenCL Constant
it: Costante OpenCL

en: OpenGL Shading Language
it: Linguaggio OpenGL Shading

en: OpenMP directives
it: Direttive OpenMP

en: Operation operator
it: Operatore matematico

en: Operator
it: Operatore

en: Optimized Out
it: Out ottimizzato

en: Option
it: Opzione

en: Option Name
it: Nome di opzione

en: Optional Target
it: Obiettivo opzionale

en: Options
it: Opzioni

en: Other
it: Altro

en: Other Keyword
it: Altra parola chiave

en: Other Macro
it: Altra macro

en: Others
it: Altri

en: Others 2
it: Altri 2

en: Others 3
it: Altri 3

en: POD keyword
it: Parola chiave POD

en: Package Info
it: Informazioni pacchetto

en: Package Manager
it: Gestore pacchetto

en: Page Elements
it: Elementi page

en: Page title
it: Titolo pagina

en: Paragraph Heading
it: Intestazione paragrafo

en: Parameter
it: Parametro

en: Parameters
it: Parametri

en: Part Heading
it: Intestazione parte

en: Patch Start
it: Inizio patch

en: Pattern
it: Schema

en: Polymorphic Variant
it: Variante polimorfa

en: Predefined Variable
it: Variabile predefinita

en: Predicate
it: Predicato

en: Prefix
it: Prefisso

en: Preformatted
it: Preformattato

en: Preprocessor
it: Preprocessore

en: Preprocessor directive
it: Direttiva del preprocessore

en: Preprocessor tags
it: Etichette preprocessore

en: Primary
it: Primario

en: Primitive
it: Primitava

en: Processing instruction
it: Istruzione di elaborazione

en: Properties
it: Proprietà

en: Property Name
it: Nome proprietà

en: Property Value
it: Valore della proprietà

en: Quoted Value
it: Valore tra virgolette

en: RPM Variable
it: Variabile RPM

en: Real number
it: Numero reale

en: Redirect
it: Redirezione

en: Regular Expression
it: Espressione regolare

en: Release
it: Rilascio

en: Removed line
it: Riga rimossa

en: Reserved Category
it: Categoria riservata

en: Reserved Class
it: Classe riservata

en: Reserved Constant
it: Costante riservata

en: Reserved Identifier
it: Identificatore riservato

en: Reserved Keywords
it: Keyword riservate

en: Reserved Words
it: Parole riservate

en: Reserved keyword
it: Parola riservata

en: Resources
it: Risorse

en: Return
it: Valore di ritorno

en: Romanian
it: Rumena

en: Rule Name
it: Nome regola

en: Scientific
it: Scientifica

en: Scope Declaration
it: Dichiarazione scope

en: Secondary
it: Secondario

en: Section
it: Sezione

en: Section 1
it: Sezione 1

en: Section 2
it: Sezione 2

en: Section 3
it: Sezione 3

en: Section 4
it: Sezione 4

en: Section 5
it: Sezione 5

en: Section Elements
it: Elementi section

en: Section Heading
it: Intestazione sezione

en: Select a Style
it: Seleziona una stile

en: Show detailed proposal information
it: Mostra informazioni dettagliate sulla proposta

en: Signal Name
it: Nome segnale

en: Signal name
it: Nome segnale

en: Signature
it: Firma

en: Since
it: Da

en: Single Number
it: Numero semplice

en: Source
it: Sorgente

en: South European
it: Sud Europea

en: Space
it: Spazio

en: Spec Macro
it: Macro spec

en: Special
it: Speciale

en: Special Character
it: Carattere speciale

en: Special Constant
it: Costante speciale

en: Special Token
it: Token speciale

en: Special Variable
it: Variabile speciale

en: Special case
it: Caso speciale

en: Special character (inside a string)
it: Carattere speciale (all'interno di una stringa)

en: Special constant
it: Costante speciale

en: Standard Modules
it: Moduli standard

en: Standard stream
it: Stream standard

en: Statement
it: Dichiarazione

en: Storage Class
it: Classe storage

en: Storage Type
it: Tipo di storage

en: String
it: Stringa

en: String Conversion
it: Conversione stringa

en: String Format
it: Formato stringa

en: Strong Emphasis
it: Grassetto

en: Structural Elements
it: Elementi strutturali

en: Sub Keywords
it: Sotto-parole chiave

en: SubParagraph Heading
it: Intestazione sotto-paragrafo

en: SubSection Heading
it: Intestazione sotto-sezione

en: SubSubSection Heading
it: Intestazione sotto-sottosezione

en: Substitution
it: Sostituzione

en: Swizzle operator
it: Operatore Swizzle

en: Symbol
it: Simbolo

en: Symbol of a Table
it: Simbolo di una tabella

en: Symbol on a Link
it: Simbolo su un collegamento

en: System Command
it: Comando di sistema

en: Tag Name Selector
it: Selettore nome tag

en: Tags
it: Etichette

en: Template
it: Modello

en: Text
it: Testo

en: Thai
it: Tailandese

en: The buffer contains invalid characters.
it: Il buffer contiene caratteri non validi.

en: The file is externally modified.
it: Il file è stato modificato esternamente.

en: There was a character encoding conversion error and it was needed to use a fallback character.
it: Si è verificato un errore nel convertire la codifica dei caratteri: è stata utilizzata una codifica di ripiego.

en: Thread Action
it: Azione thread

en: Thread Header
it: Intestazione thread

en: Title
it: Titolo

en: Trailing
it: Finale

en: Trailing Tab
it: Tabulazione finale

en: Translation
it: Traduzione

en: Turkish
it: Turca

en: Type
it: Tipo

en: Type Operators
it: Operatori sui tipi

en: Type Variable
it: Tipo variabile

en: Type, module or object keyword
it: Parola chiave per tipo, modulo od oggetto

en: Undefined Value
it: Valore non definito

en: Underlined
it: Sottolineato

en: Unknown
it: Sconosciuta

en: Unknown id “%s” in regex “%s”
it: ID «%s» sconosciuto nell'espressione regolare «%s»

en: VBScript and ADO constants
it: Costanti VBScript e ADO

en: Values
it: Valori

en: Variable
it: Variabile

en: Variable Definition
it: Definizione variabile

en: Variables
it: Variabili

en: Variant Constructor
it: Costruttore variante

en: Verb
it: Verbo

en: Verbatim Block
it: Blocco verbatim

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Visibility
it: Visibilità

en: Void Value
it: Valore void

en: Warning
it: Avviso

en: Western
it: Occidentale

en: Widget State
it: Stato widget

en: Word
it: Parola

en: XML Tag
it: Tag XML

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Details…
it: _Dettagli…

en: _Invert Case
it: _Inverti maiuscole/minuscole

en: _Redo
it: _Ripeti

en: _Select
it: _Seleziona

en: _Title Case
it: _Titolo

en: _Undo
it: A_nnulla

en: at-rules
it: Regole at

en: command
it: comando

en: context “%s” cannot contain a \%%{...@start} command
it: contesto «%s» non può contenere il comando \%%{...@start}

en: duplicated context id “%s”
it: ID di contesto «%s» duplicato

en: entity
it: entità

en: error
it: errore

en: function
it: funzione

en: gettext translation
it: Traduzione gettext

en: in regex “%s”: backreferences are not supported
it: nell'espressione regolare «%s»: riferimenti all'indietro non sono supportati

en: invalid context reference “%s”
it: riferimento di contesto «%s» non valido

en: keyword
it: parola chiave

en: m4 Comment
it: Commento m4

en: m4 Macro
it: Macro m4

en: prereq
it: prerequisito

en: printf Conversion
it: Conversione printf

en: rule
it: regola

en: style override used with wildcard context reference in language “%s” in ref “%s”
it: nel riferimento «%2$s» del linguaggio «%1$s» è stata usata una sostituzione dello stile insieme a un riferimento al contesto tramite metacaratteri

en: targets
it: obiettivi

en: token type
it: tipo di token

en: unknown context “%s”
it: contesto «%s» sconosciuto

en: using \C is not supported in language definitions
it: usare \C non è supportato nelle definizioni del linguaggio
