gedit - en to tr translation catalogue (710 entries)

en:   Ln %d, Col %d
tr:   Sat %d, Süt %d

en: %d of %d
tr: %d / %d

en: %s (Current Locale)
tr: %s (Şimdiki Yerel)

en: %s: invalid encoding.
tr: %s: geçersiz kodlama.

en: (Empty)
tr: (Boş)

en: / on %s
tr: %s üzerinde /

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
tr: Pango yazı tipi adı. “Sans 12” veya “Monospace Bold 14” buna örnektir.

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the “Use Default Font” option is turned off.
tr: Düzenleme bölgesi için kullanılacak özel bir yazı tipi. Bu, yalnızca “Öntanımlı Yazı Tipini Kullan” seçeneği kapalı ise etki gösterir.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
tr: Aynı adda başka bir dosya zaten var. Lütfen başka bir ad kullanın.

en: A_dd Scheme
tr: Şema _Ekle

en: A_vailable Encodings
tr: K_ullanılabilir Kodlamalar

en: Activation
tr: Etkinleştirme

en: Active plugins
tr: Etkin eklentiler

en: Add
tr: Ekle

en: Add Scheme
tr: Şema Ekle

en: Add Snippet
tr: Parça Ekle

en: Add Tool
tr: Araç Ekle

en: Add a new snippet…
tr: Yeni bir parça ekle…

en: Add a new tool
tr: Yeni bir araç ekle

en: Add or Remove…
tr: Ekle ya da Kaldır…

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: All Languages
tr: Tüm Diller

en: All Text Files
tr: Tüm Metin Dosyaları

en: All documents
tr: Tüm belgeler

en: All documents except untitled ones
tr: Adlandırılmamışlar dışında tüm belgeler

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: All languages
tr: Tüm diller

en: All supported archives
tr: Tüm desteklenen arşivler

en: Always available
tr: Her zaman kullanılabilir

en: An error occurred
tr: Bir hata oluştu

en: An error occurred while creating a new directory
tr: Yeni bir dizin oluşturulurken bir hata oluştu

en: An error occurred while creating a new file
tr: Yeni bir dosya oluşturulurken bir hata oluştu

en: An error occurred while deleting a file or directory
tr: Bir dosya ya da dizin silinirken hata oluştu

en: An error occurred while loading a directory
tr: Bir dizin yüklenirken hata oluştu

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
tr: Bir dizin dosya yöneticisinde açılırken hata oluştu

en: An error occurred while renaming a file or directory
tr: Bir dosyanın ya da dizinin adı değiştirilirken hata oluştu

en: An error occurred while setting a root directory
tr: Başlangıç dizini atanırken bir hata oluştu

en: Append to current document
tr: Geçerli belgeye ekle

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
tr: Seçili dosyaları kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
tr: “%s” dosyasını kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Automatic Indentation
tr: Otomatik Girinti

en: Automatic indent
tr: Otomatik girintile

en: Automatically Detected
tr: Kendiliğinden Algıla

en: Autosave
tr: Kendiliğinden Kaydet

en: Autosave Interval
tr: Kendiliğinden Kaydetme Sıklığı

en: Available formats
tr: Kullanılabilir biçimler

en: Body Font for Printing
tr: Yazdırma için Gövde Yazı Tipi

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: Bracket match found on line: %d
tr: %d satırında parantez eşleşmesi bulundu

en: Bracket match is out of range
tr: Parantez eşlemesi erişim dışı

en: Bracket match not found
tr: Parantez eşleşmesi bulunamadı

en: Build
tr: Derle

en: Bytes
tr: Bayt

en: Bzip2 compressed archive
tr: Bzip2 ile sıkıştırılmış arşiv

en: C_ase sensitive
tr: _Büyük Küçük Harf Duyarlı

en: C_ommand color:
tr: _Komut rengi:

en: C_ut
tr: K_es

en: Candidate Encodings
tr: Aday Kodlamalar

en: Cannot find the requested file. Perhaps it has recently been deleted.
tr: İstenen dosya bulunamıyor. Yakın zamanda silinmiş olabilir.

en: Cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
tr: Yazma kipinde bu konum işlenemiyor. Lütfen konumu doğru yazdığınızdan emin olun ve yeniden deneyin.

en: Cannot handle “%s:” locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
tr: Yazma kipinde “%s:” konumları işlenemez. Lütfen konumu doğru yazdığınızdan emin olun ve yeniden deneyin.

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
tr: Dosya çöpe taşınamıyor, 
     kalıcı olarak silmek ister misiniz?

en: Ch_aracter Encoding:
tr: Karakter _Kodlaması:

en: Change side panel page
tr: Yan panel sayfasını değiştir

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
tr[0]: Belge içerisinde son %d saat içerisinde yapılan değişiklikler kaybolacak.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
tr[0]: Belge içerisinde son %ld dakikada yapılan değişiklikler kaybolacak.

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
tr[0]: Belge içerisinde son %ld saat içerisinde yapılan değişiklikler kaybolacak.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
tr[0]: Belge içerisinde son bir saatte ve son %d dakikada yapılan değişiklikler kaybolacak.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
tr: Belge içerisinde son %d saat içerisinde yapılan değişiklikler kaybolacak.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
tr[0]: Belge içerisinde son bir dakikada ve %ld saniyede yapılan değişiklikler kaybolacak.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
tr: Belge içerisinde son bir dakikada yapılan değişiklikler kaybolacak.

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
tr[0]: Belge içerisinde son %d saat içerisinde yapılan değişiklikler kaybolacak.

en: Changes to document “%s” will be permanently lost.
tr: “%s” belgesinde yapılan değişiklikler kalıcı olarak kaybolacak.

en: Character Encoding:
tr: Karakter Kodlaması:

en: Character Encodings
tr: Karakter Kodlamaları

en: Characters (no spaces)
tr: Karakterler (boşluksuz)

en: Characters (with spaces)
tr: Karakterler (boşluklu)

en: Check for latest version of gedit
tr: Gedit’in en son sürümü için denetle

en: Check update
tr: Güncelleme denetle

en: Checks the spelling of the current document.
tr: Geçerli belgede yazım denetimi yapar.

en: Cho_sen Encodings
tr: Se_çilen Kodlamalar

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
tr: Düzenleyici tarafından kullanılacak yazı tipini seçmek için bu düğmeye tıklayın

en: Close Document
tr: Belgeyi Kapat

en: Close _without Saving
tr: Kaydetmeden _Kapat

en: Close print preview
tr: Baskı önizlemeyi kapat

en: Color Scheme
tr: Renk Şeması

en: Color Scheme Files
tr: Renk Şeması Dosyalar

en: Command Color Text
tr: Komut Rengi Metni

en: Configure date/time plugin
tr: Tarih/Zaman eklentisini yapılandır

en: Connection timed out. Please try again.
tr: Bağlantı zaman aşımına uğradı. Lütfen yeniden deneyin.

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
tr: Dosyanın yeni kopyası kaydedilmeden önce eskisinin yedeği alınamadı. Yine de bu uyarıyı yok sayıp dosyayı kaydedebilirsiniz, ancak eğer kayıt esnasında bir hata oluşursa, dosyanın eski kopyasını kaybedebilirsiniz. Yine de kaydedilsin mi?

en: Could not create a backup file while saving “%s”
tr: “%s” kaydedilirken yedek dosyası oluşturulamadı

en: Could not create a temporary backup file while saving “%s”
tr: “%s” kaydedilirken geçici yedek dosyası oluşturulamadı

en: Could not execute command: %s
tr: Komut çalıştırılamadı: %s

en: Could not find the file “%s”.
tr: “%s” dosyası bulunamadı.

en: Could not mount volume: %s
tr: Sistem bağlanamadı: %s

en: Could not open media: %s
tr: Ortam açılamadı: %s

en: Could not open the file “%s” using the “%s” character encoding.
tr: “%s” dosyası, “%s” karakter kodlaması kullanılarak açılamadı.

en: Could not open the file “%s”.
tr: “%s” dosyası açılamadı.

en: Could not remove color scheme “%s”.
tr: “%s” renk şeması silinemedi.

en: Could not revert the file “%s”.
tr: “%s” dosyası eski durumuna döndürülemedi.

en: Could not save the file “%s” using the “%s” character encoding.
tr: “%s” dosyası, “%s” karakter kodlaması kullanılarak kaydedilemedi.

en: Could not save the file “%s”.
tr: “%s” dosyası kaydedilemedi.

en: Create Backup Copies
tr: Yedekleme Kopyaları Oluştur

en: Create a _backup copy of files before saving
tr: Dosyaları kaydetmeden önce _yedekleme kopyası oluştur

en: Create a new document
tr: Yeni bir belge oluştur

en: Create a new document in an existing instance of gedit
tr: Gedit’in geçerli durumuna yeni bir belge yarat

en: Create a new top-level window in an existing instance of gedit
tr: Gedit’in geçerli bir örneğinde yeni bir en üst düzey pencere yarat

en: Create new document
tr: Yeni belge oluştur

en: Create new snippet
tr: Yeni bir parça oluştur

en: Current Locale (%s)
tr: Geçerli Yerelleştirme (%s)

en: Current document
tr: Geçerli belge

en: Current line
tr: Geçerli satır

en: Current page (Alt+P)
tr: Geçerli sayfa (Alt+P)

en: Current selection
tr: Geçerli seçim

en: Current selection (default to document)
tr: Geçerli seçim (belge olarak öntanımlıdır)

en: Current word
tr: Geçerli sözcük

en: Custom Format
tr: Özel Biçim

en: D_on’t Edit
tr: _Düzenleme

en: D_on’t Save
tr: _Kaydetme

en: Delete selected snippet
tr: Seçili bölümü sil

en: Directory “%s” could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
tr: “%s” dizini oluşturulamadı: g_mkdir_with_parents() başarısız oldu: %s

en: Display Line Numbers
tr: Satır Sayılarını Göster

en: Display Overview Map
tr: Genel Görünüm Haritasını Göster

en: Display Right Margin
tr: Sağ Kenar Boşluğunu Göster

en: Display _grid pattern
tr: Izgara _desenini göster

en: Display _overview map
tr: Genel g_örünüm haritasını göster

en: Display _statusbar
tr: _Durum çubuğunu göster

en: Display in bottom pane
tr: Alt panel içinde göster

en: Display line numbers
tr: Satır numaralarını görüntüle

en: Display list of possible values for the encoding option
tr: Kodlama seçeneği için geçerli değerlerin listesini göster

en: Display right _margin at column:
tr: Sağ kenar boşluğunu sütunda _göster:

en: Display right margin
tr: Sağ kenar boşluğunu göster

en: Do not _split words over two lines
tr: _Sözcükleri iki ayrı satıra bölme

en: Do you really want to reset the character encodings’ preferences?
tr: Gerçekten karakter kodlaması tercihlerini sıfırlamak istiyor musunuz?

en: Do you want to edit it anyway?
tr: Yine de düzenlemek istiyor musunuz?

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
tr: Aktarmanızda seçilen <b>sistem</b> parçalarını da dahil etmek ister misiniz?

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
tr: Onu kaydettiğiniz ile değiştirmeyi denemek ister misiniz?

en: Docum_ents with unsaved changes:
tr: Kaydedilmemiş değişiklikleri olan _belgeler:

en: Document
tr: Belge

en: Document Statistics
tr: Belge İstatistikleri

en: Document background pattern type
tr: Belge arkaplanı desen türü

en: Documents
tr: Belgeler

en: Done.
tr: Bitti.

en: Drop Changes and _Reload
tr: Değişiklikleri Sil ve Yeniden Y_ükle

en: ENCODING
tr: KODLAMA

en: Easy file access from the side panel
tr: Yan bölmeden kolay dosya erişimi

en: Edit Any_way
tr: _Gene de Düzenle

en: Edit text files
tr: Metin dosyalarını düzenle

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Editor Font
tr: Düzenleyici Yazı Tipi

en: Editor _font:
tr: _Düzenleyici yazı tipi:

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for gedit.
tr: Gedit için Emacs, Kate ve Vim-style kip satırları desteği.

en: Enable Restore of Remote Locations
tr: Uzaktaki Konumların İlk Haline Gelmesini Etkinleştir

en: Enable Search Highlighting
tr: Arama Vurgulamayı Etkinleştir

en: Enable Syntax Highlighting
tr: Sözdizimi Vurgulamayı Etkinleştir

en: Enable text _wrapping
tr: Metin _bölmeyi etkinleştir

en: Encoding:
tr: Kodlama:

en: Ensure Trailing Newline
tr: Sona Yeni Satır Ekle

en: Error Color Text
tr: Hata Rengi Metni

en: Error opening file %s
tr: %s dosyası açılırken hata

en: Error reverting file %s
tr: %s dosyası eski durumuna döndürülürken hata

en: Error saving file %s
tr: %s dosyası kaydedilirken hata

en: Error when loading “%s”: No such directory
tr: “%s” yüklenirken hata oluştu: Böyle bir dizin yok

en: Execute a custom command and put its output in a new document
tr: Harici bir özel komut çalıştır ve çıktıyı yeni bir belgeye koy

en: Execute external commands and shell scripts.
tr: Harici komutları ve kabuk betiklerini çalıştırır.

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
tr: Python komutunun (%s) çalıştırılması azami süreyi aştı, yürütme durduruldu.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
tr: Python komutunun (%s) çalıştırılması başarısız oldu: %s

en: Exited
tr: Çıkıldı

en: Export Snippets
tr: Parçaları Dışa Aktar

en: Export selected snippets
tr: Seçili bölümleri aktar

en: Export snippets
tr: Parçaları aktar

en: Export successfully completed
tr: Aktarma başarıyla tamamlandı

en: External Tools
tr: Harici Araçlar

en: External _Tools
tr: Harici _Araçlar

en: File Browser
tr: Dosya Yöneticisi

en: File Browser Binary Patterns
tr: Dosya Tarayıcısı İkili Desenleri

en: File Browser Filter Mode
tr: Dosya Tarayıcısı Filtre Kipi

en: File Browser Filter Pattern
tr: Dosya Tarayıcısı Filtre Dokusu

en: File Browser Panel
tr: Dosya Tarayıcısı Paneli

en: File Browser Root Directory
tr: Dosya Tarayıcısı Başlangıç Dizini

en: File Browser Virtual Root Directory
tr: Dosya Tarayıcısı Sanal Başlangıç Dizini

en: File Saving
tr: Dosya Kaydetme

en: File System
tr: Dosya Sistemi

en: File “%s” does not exist
tr: “%s” dosyası yok

en: File “%s” is not a valid snippets archive
tr: “%s” dosyası geçerli bir parçalar arşivi değil

en: File “%s” is not a valid snippets file
tr: “%s” dosyası geçerli bir parçalar dosyası değil

en: File: %s
tr: Dosya: %s

en: Find Ne_xt
tr: Sonrakini B_ul

en: Find Pre_vious
tr: Ö_ncekini Bul

en: Find and Replace
tr: Bul ve Değiştir

en: Find and _Replace…
tr: Bul ve Değişti_r…

en: Font
tr: Yazı Tipi

en: Font & Colors
tr: Yazı Tipleri ve Renkler

en: Fonts
tr: Yazı Tipleri

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
tr[0]: %d eşleşme bulundu ve değiştirildi

en: Found and replaced one occurrence
tr: Bir eşleşme bulundu ve değiştirildi

en: Global
tr: Genel

en: Go to _Line…
tr: Satıra _Git…

en: Gzip compressed archive
tr: Gzip ile sıkıştırılmış arşiv

en: He_aders and footers:
tr: B_aşlıklar ve dipnotlar:

en: Header Font for Printing
tr: Yazdırma İçin Sayfa Başlığı Yazı Tipi

en: Hide panel
tr: Paneli gizle

en: Highlight Current Line
tr: Geçerli Satırı Vurgula

en: Highlight Matching Brackets
tr: Eşleşen Parantezleri Vurgula

en: Highlight Mode
tr: Vurgu Kipi

en: Highlight current _line
tr: Geçerli satırı _vurgula

en: Highlight current line
tr: Geçerli satırı vurgula

en: Highlight matching _brackets
tr: Eşleşen parantezleri _vurgula

en: Highlighting
tr: Vurgulama

en: Highlights every occurrences of selected text.
tr: Her seçili metni vurgular.

en: History
tr: Geçmiş

en: Home
tr: Ev

en: Host “%s” could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
tr: Ana bilgisayar “%s” bulunamadı. Lütfen vekil sunucu ayarlarınızın doğru olduğundan emin olun ve yeniden deneyin.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
tr: Makine adı geçersiz. Lütfen konumu doğru yazdığınızdan emin olun ve yeniden deneyin.

en: INS
tr: ARY

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn’t been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Nautilus, etc.)
tr: Eğer DOĞRU (TRUE) ise, dosya tarayıcısı eklentisi dosya tarayıcısı ilk defa kullanılıyorsa ilk açılan belgenin dizinini gösterir. (Bu genel olarak bir belgeyi komut satırında ya da Nautilus vb. ile açıldığında da geçerlidir.)

en: If the user should be prompted for a format or if the selected or custom format should be used.
tr: Kullanıcıdan bir biçim mi istensin yoksa seçili ya da özel biçim mi kullanılsın.

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, gedit will print line numbers every such number of lines.
tr: Bu değer 0 ise, belge yazdırılırken satır sayıları eklenmez. Aksi durumda gedit her satır için satır sayılarını yazdırır.

en: If true, the external tools will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
tr: Eğer etkinse; harici araçlar, tek aralıklıysa genel masaüstü yazı tipini (ve aksi halde, bulabileceği en yakın yazı tipini) kullanacak.

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
tr: Eğer etkinse; uçbirim, tek aralıklıysa genel masaüstü yazı tipini (ve aksi halde, bulabileceği en yakın yazı tipini) kullanacak.

en: If you continue saving this file you can corrupt the document.  Save anyway?
tr: Bu dosyayı kaydetmeye devam ederseniz, belgeye zarar verebilirsiniz. Buna rağmen kayıt edilsinmi ?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
tr: Eğer bir öğeyi silerseniz, kalıcı biçimde kaybolur.

en: If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
tr: Kaydetmediğiniz takdirde yaptığınız tüm değişiklikler kaybolacak.

en: If you don’t save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
tr[0]: Kaydetmediğiniz takdirde son %d saatte yaptığınız değişiklikler kalıcı olarak kaybolacak.

en: If you don’t save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
tr[0]: Kaydetmediğiniz takdirde son %ld dakika içerisinde yaptığınız değişiklikler kaybolacak.

en: If you don’t save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
tr[0]: Kaydetmediğiniz takdirde son %ld saniyede yaptığınız değişiklikler kalıcı olarak kaybolacak.

en: If you don’t save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
tr[0]: Kaydetmediğiniz takdirde son bir saat ve %d dakika içerisinde yaptığınız değişiklikler kaybolacak.

en: If you don’t save, changes from the last hour will be permanently lost.
tr: Kaydetmediğiniz takdirde son saatte yaptığınız değişiklikler kalıcı olarak kaybolacak.

en: If you don’t save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
tr[0]: Kaydetmediğiniz takdirde son bir dakika ve %ld saniye içerisinde yaptığınız değişiklikler kaybolacak.

en: If you don’t save, changes from the last minute will be permanently lost.
tr: Kaydetmediğiniz takdirde son bir dakika içerisinde yaptığınız değişiklikler kaybolacak.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
tr: Eğer kaydederseniz, yapılan tüm harici değişiklikler kaybolacak. Gene de kaydedilsin mi?

en: Import Snippets
tr: Parçaları İçe Aktar

en: Import snippets
tr: Parçaları aktar

en: Import successfully completed
tr: İçe aktarma başarıyla tamamlandı

en: Imported file “%s” is not a valid snippets file
tr: İçe aktarılan “%s” dosyası geçerli bir parçalar dosyası değil

en: In_sert Date and Time…
tr: Tarih ve Zaman _Ekle…

en: Insert Date and Time
tr: Tarih ve Zaman Ekle

en: Insert Date/Time
tr: Tarih/Zaman Ekle

en: Insert _spaces instead of tabs
tr: Sekme yerine _boşluk ekle

en: Insert at cursor position
tr: İmlecin konumunda ekle

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
tr: Sıklıkla kullanılan metin parçalarını hızlı bir biçimde ekleyin

en: Insert spaces
tr: Boşlukları araya ekle

en: Inserts current date and time at the cursor position.
tr: İmlecin bulunduğu yere şimdiki tarihi ve zamanı ekler.

en: Install Scheme
tr: Şema Kur

en: Install scheme
tr: Şema kur

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
tr: Alt panelde duran etkileşimli Python uçbirimi

en: Its flexible plugin system allows you to tailor the application to your needs and adapt it to your workflow.
tr: Gedit’in esnek eklenti sistemi, uygulamayı gereksinimlerinize göre uyarlamanıza ve iş akışınıza uyumlu hale getirmenize olanak tanır.

en: Last split mode choice for line wrapping mode
tr: Satır kaydırma kipi için son bölünmüş kip seçimi

en: Leave Fullscreen
tr: Tam Ekrandan Çık

en: Line Ending:
tr: Satır Sonu:

en: Line Number Font for Printing
tr: Yazdırma için Satır Sayısı Yazı Tipi

en: Line Numbers
tr: Satır Numaraları

en: Line Wrapping Mode
tr: Satır Bölme Kipi

en: Line you want to move the cursor to
tr: İmleci taşımak istediğiniz satır

en: Lines
tr: Satırlar

en: List of active plugins. It contains the “Location” of the active plugins. See the .gedit-plugin file for obtaining the “Location” of a given plugin.
tr: Kullanılan eklentiler listesi. Kullanılan eklentilerin “Konumunu” içerir.Eklentilerin “Konumu” için .gedit-plugins dosyasına bakın.

en: List of candidate encodings shown in the Character Encoding menu in the open/save file chooser. “CURRENT” represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used. The default value is the empty list, in which case gedit will choose good defaults depending on the country and language.
tr: Dosya aç/kaydet seçicisindeki Karakter Kodlaması menüsünde gösterilen aday kodlamaların listesi. “GEÇERLİ” halen kullanılan karakter kodlamasını temsil eder. Yalnızca tanınmış kodlamalar kullanılır. Varsayılan değer gedit ülkenize ve dilinize göre uygun varsayılanlar seçmediği sürece boş listedir.

en: Loading %d file… | Loading %d files…
tr[0]: %d dosya yükleniyor…

en: Loading %s
tr: %s yükleniyor

en: Loading %s from %s
tr: %s dosyası %s konumundan yükleniyor

en: Loading file “%s”…
tr: “%s” dosyası yükleniyor…

en: Local files only
tr: Yalnızca yerel dosyalar

en: MIME Type:
tr: MIME Türü:

en: Mac OS Classic
tr: Klasik Mac OS

en: Manage External Tools
tr: Harici Araçları Yönet

en: Manage Snippets
tr: Parçaları Yönet

en: Manage _External Tools…
tr: _Harici Araçları Yönet…

en: Manage _Snippets…
tr: _Parçaları Yönet…

en: Margin Bottom
tr: Alt Kenar Boşluğu

en: Margin Left
tr: Sol Kenar Boşluğu

en: Margin Right
tr: Sağ Kenar Boşluğu

en: Margin Top
tr: Üst Kenar Boşluğu

en: Match Filename
tr: Dosya Adını Eşleştir

en: Match _Entire Word Only
tr: Yalnızca Tüm _Sözcüğü Eşleştir

en: Match _entire word only
tr: Yalnızca tüm _sözcüğü eşleştir

en: Match as _Regular Expression
tr: _Düzenli İfade Olarak Eşleştir

en: Maximum Number of Undo Actions
tr: Geri Alma Eylemlerinin Azami Sayısı

en: Maximum Recent Files
tr: Azami Son Kullanılan Dosyalar

en: Maximum number of actions that gedit will be able to undo or redo. Use “-1” for unlimited number of actions.
tr: Gedit’in geri alabileceği ya da yineleyebileceği eylemlerin azami miktarı. Sınırsız sayıda eylem için “-1” kullanın.

en: Modelines
tr: Kip Satırları

en: Move _Left
tr: S_ola Taşı

en: Move _Right
tr: _Sağa Taşı

en: Move to New Tab _Group
tr: Yeni Sekme _Grubuna Taşı

en: Move to New _Window
tr: Yeni _Pencereye Taşı

en: Move to a higher priority
tr: Daha yüksek bir önceliğe taşı

en: Move to a lower priority
tr: Daha düşük bir önceliğe taşı

en: N_ext Document
tr: Sonraki B_elge

en: Name:
tr: Ad:

en: New
tr: Yeni

en: New Document
tr: Yeni Belge

en: New F_ile
tr: Yeni _Dosya

en: New Window
tr: Yeni Pencere

en: New tool
tr: Yeni araç

en: Nex_t Tab Group
tr: Sonrak_i Sekme Grubu

en: No mount object for mounted volume: %s
tr: Bağlanan sistem için hiçbir bağlama nesnesi yok: %s

en: No results
tr: Sonuç yok

en: Notebook Show Tabs Mode
tr: Not Defteri Sekmeleri Göster Kipi

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

en: Number of minutes after which gedit will automatically save modified files. This will only take effect if the “Autosave” option is turned on.
tr: Gedit’in değiştirilmiş dosyaları kaç dakika sonra kendiliğinden kaydedeceği. Bu, yalnızca “Kendiliğinden Kaydet” seçeneği açık ise etki gösterir.

en: OVR
tr: ÜZR

en: Open
tr: Aç

en: Open With Tree View
tr: Ağaç Görünümü ile Aç

en: Open _Recent
tr: _Son Kayıtları Aç

en: Open a file
tr: Dosya aç

en: Open a file dialog
tr: Dosya aç iletişim penceresi

en: Open a terminal in the document location
tr: Belge konumunda bir uçbirim aç

en: Open another file
tr: Başka bir dosya aç

en: Open files and block process until files are closed
tr: Dosyaları aç ve işlemi dosyalar kapanana kadar durdur

en: Open history menu
tr: Geçmiş menüsünü aç

en: Open terminal here
tr: Burada uçbirim aç

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
tr: Dosya tarayıcısı eklentisi yüklendiğinde yer imleri görünümü yerine ağaç görünümünü aç

en: Other _Documents…
tr: _Diğer Belgeler…

en: Overwrite _Mode
tr: Üstüne Yazma _Kipi

en: P_revious Tab Group
tr: Önceki Sekme G_rubu

en: Page %N of %Q
tr: Sayfa %N / %Q

en: Page %d of %d
tr: Sayfa %d / %d

en: Page Preview
tr: Sayfa Önizleme

en: Page header
tr: Sayfa başlığı

en: Page total
tr: Sayfa toplamı

en: Paste selected text or current document to fpaste
tr: Seçili metni ya da geçerli belgeyi fpaste’e yapıştır

en: Pick the editor font
tr: Düzenleyici yazı tipi seç

en: Plain Text
tr: Düz Metin

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
tr: Lütfen bir ikili dosya açmadığınızdan emin olun.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
tr: Lütfen konumu doğru yazdığınıza emin olun ve yeniden deneyin.

en: Please check your installation.
tr: Lütfen kurulumunuzu denetleyin.

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Preparing…
tr: Hazırlanıyor…

en: Print Header
tr: Sayfa Başlıklarını Yazdır

en: Print Line Numbers
tr: Satır Sayılarını Yazdır

en: Print Syntax Highlighting
tr: Vurgulanan Sözdizimlerini Yazdır

en: Print line nu_mbers
tr: _Satır numalarını yazdır

en: Print page _headers
tr: _Sayfa başlıklarını yazdır

en: Print synta_x highlighting
tr: Vurgulanan sözdizimini _yazdır

en: Printing Line Wrapping Mode
tr: Yazdırma Satır Bölme Kipi

en: Prompt Type
tr: Uyarı Türü

en: Python Console
tr: Python Konsolu

en: Quick Highlight
tr: Hızlı Vurgulama

en: Quick Open
tr: Hızlı Aç

en: Quick Open…
tr: Hızlı Aç…

en: Quickly open files
tr: Dosyaları hızlıca açar

en: R_emove duplicates
tr: Yineleyenleri _sil

en: Re_fresh View
tr: Görünümü _Yenile

en: Re_gular expression
tr: _Düzenli İfade

en: Read-Only
tr: Salt Okunur

en: Remote files only
tr: Yalnızca uzaktaki dosyalar

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove Snippet
tr: Parçayı Sil

en: Remove Tool
tr: Aracı Kaldır

en: Remove selected tool
tr: Seçilen aracı kaldır

en: Remove trailing spaces
tr: Sondaki boşlukları sil

en: Remove useless trailing spaces in your file
tr: Dosyanızın sonundaki gereksiz boşlukları siler

en: Rendering page %d of %d…
tr: Sayfa %d / %d işleniyor…

en: Reopen Closed _Tab
tr: Kapatılan Sekmeyi _Yeniden Aç

en: Replace _All
tr: _Tümünü Değiştir

en: Replace _with
tr: Bununla _değiştir

en: Replace current document
tr: Geçerli belgenin yerine koy

en: Replace current selection
tr: Geçerli seçimin yerine koy

en: Report the number of words, lines and characters in a document.
tr: Belgedeki sözcük, satır ve karakter sayısını verir.

en: Restore Previous Cursor Position
tr: Önceki İmleç Konumunu Geri Getir

en: Revert Tool
tr: Aracı Eski Durumuna Döndür

en: Revert selected snippet
tr: Seçilen bölümleri eski durumuna döndür

en: Revert tool
tr: Aracı eski durumuna döndür

en: Revert unsaved changes to document “%s”?
tr: “%s” belgesi içerisinde yapılan değişiklikler eski durumuna döndürülsün mü?

en: Reverting %s
tr: %s eski durumuna döndürülüyor

en: Reverting %s from %s
tr: %s dosyası %s konumundan eski durumuna döndürülüyor

en: Reverting the document “%s”…
tr: “%s” belgesi eski durumuna getiriliyor…

en: Right Margin Position
tr: Sağ Kenar Boşluğu Pozisyonu

en: Run command
tr: Komut çalıştır

en: Run gedit in standalone mode
tr: Gedit’i bağımsız kipte çalıştır

en: Run “make” in the document directory
tr: Belge dizininde “make” komutunu çalıştır

en: Running tool:
tr: Çalıştırılacak araç:

en: S_ave Anyway
tr: _Gene de Kaydet

en: S_elect the documents you want to save:
tr: Kaydetmek istediğiniz _belgeleri seçin:

en: S_hortcut key:
tr: _Kısayol tuşu:

en: S_ort…
tr: _Sırala…

en: S_tart at column:
tr: Sü_tundan başla:

en: Save
tr: Kaydet

en: Save _All
tr: _Tümünü Kaydet

en: Save _As…
tr: _Farklı Kaydet…

en: Save changes to document “%s” before closing?
tr: “%s” belgesinde yapılan değişiklikler kapatmadan önce kaydedilsin mi?

en: Save the current file
tr: Çalışılan dosyayı kaydet

en: Save the file as plain text?
tr: Düz yazı olarak kaydedilsin mi?

en: Save the file using compression?
tr: Dosya sıkıştırılarak kaydedilsin mi ?

en: Saving %s
tr: %s kaydediliyor

en: Saving %s to %s
tr: %s, %s konumuna kaydediliyor

en: Saving file “%s”…
tr: “%s” dosyası kaydediliyor…

en: Saving has been disabled by the system administrator.
tr: Sistem yöneticisi tarafından kaydetme kapatıldı.

en: Search _backwards
tr: _Geriye doğru ara

en: Search highlight mode…
tr: Arama vurgulama kipi…

en: Select _All
tr: Tü_münü Seç

en: Select a character encoding from the menu and try again.
tr: Menüden bir karakter kodlaması seçin ve yeniden deneyin.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
tr: Menüden başka bir karakter kodlaması seçin ve yeniden deneyin.

en: Selected Format
tr: Seçilen Biçim

en: Selection
tr: Seçim

en: Send to fpaste
tr: Fpaste’e gönder

en: Set Location to First Document
tr: Konumu İlk Belgeye Ayarla

en: Set _Language…
tr: _Dili Ayarla…

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
tr: Komut satırında dosya açmada kodlanmış karakter kümesi kullan

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
tr: Uzaktaki konumların ilk haline getirilmesinin etkinliğini atar.

en: Shortcut _key:
tr: _Kısayol tuşu:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
tr: Parçanın etkinleşeceği kısayol tuşu

en: Show _Binary
tr: İ_kilileri Göster

en: Show _Hidden
tr: _Gizlileri Göster

en: Show multiple pages
tr: Çoklu sayfa göster

en: Show the application’s version
tr: Uygulamanın sürümünü göster

en: Show the next page
tr: Sonraki sayfayı göster

en: Show the previous page
tr: Önceki sayfayı göster

en: Side _Panel
tr: Yan _Panel

en: Side panel is Visible
tr: Yan Panel Görünür

en: Single snippets file
tr: Tek parçalar dosyası

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
tr: Sekme tuşuna basıldıktan sonra parçayı etkinleştirecek tekil sözcük

en: Smart Home End
tr: Akıllı Home End

en: Snippets
tr: Parçalar

en: Snippets archive
tr: Parçalar arşivi

en: Some invalid chars have been detected while saving “%s”
tr: “%s” kaydedilirken bazı geçersiz karakterler algılandı

en: Sort
tr: Sırala

en: Sorts a document or selected text.
tr: Belgeyi veya seçili metni sıraya dizer.

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use “disabled” to always move at the start/end of the line, “after” to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, “before” to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and “always” to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
tr: HOME ve END tuşları basıldığında imlecin nasıl hareket edeceğini belirtir. “disabled” kullanmak her zaman satırın başına ve sonuna taşınmasını sağlar, “after” tuşa ilk seferinde basıldığında satırın başına ve sonuna ve ikinci defa basıldığında boşlukların yok sayılarak metnin başına ve sonuna taşınmasını, “before” satırların başına ve sonuna gitmeden önce metnin başına ve sonuna taşınmasını, “always” ise satırların başına ve sonuna taşınmaktansa metinlerin başına ve sonuna taşınmasını sağlar.

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use “none” for no wrapping, “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
tr: Yazdırma işlemi için uzun satırların nasıl bölüneceğini belirtir. Bölme olmaması için “none”, sözcük sınırlarında bölme için “word”, bağımsız karakter sınırlarında bölme için “char” kullanınız. Değerler büyük/küçük harf duyarlıdır, tam olarak burada yer aldığı gibi kullanınız.

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use “none” for no wrapping, “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
tr: Düzenleme alanı için uzun satırların nasıl bölüneceğini belirtir. bölme olmaması için “none”, sözcük sınırlarında bölme için “word”, bağımsız karakter sınırlarında bölme için “char” kullanınız. Değerler büyük/küçük harf duyarlıdır, tam olarak burada yer aldığı gibi kullanınız.

en: Specifies the font to use for a document’s body when printing documents.
tr: Belge yazdırırken belge gövdesi için hangi yazı tipinin kullanılacağını belirtir.

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the “Print Line Numbers” option is non-zero.
tr: Yazdırma işleminde satır sayıları için kullanılacak yazı tipini belirtir. Bu, yalnızca “Satır Sayılarını Yazdır” seçeneği sıfırdan başka bir şey ise etki gösterir.

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the “Print Header” option is turned on.
tr: Yazdırma işleminde satır sayıları için kullanılacak yazı tipini belirtir. Bu, yalnızca “Sayfa Başlıklarını Yazdır” açık ise etki gösterir.

en: Specifies the last split mode used with line wrapping mode, so that when wrapping mode is off we still remember the split mode choice. Use “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries.
tr: Satır kaydırma kipiyle birlikte kullanılan son bölünmüş kipi belirtir, böylece kaydırma kipi kapalıyken de bölünmüş kip seçimini anımsayabiliriz. Sözcük düzeyinde kaydırma için “word”, karakter düzeyinde kaydırma için “char” kullanın.

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the “Recent Files” submenu.
tr: “Son Dosyalar” alt menüsünde görüntülenecek olan en son açılmış dosyaların en yüksek sayısını belirtir.

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
tr: Sekme karakteri yerine görüntülenecek boşluk sayısını belirtir.

en: Specifies the position of the right margin.
tr: Sağ kenar boşluğunun konumunu belirtir.

en: Specifies when to show the notebook tabs. Use “never” to never show the tabs, “always” to always show the tabs, and “auto” to show the tabs only when there is more than one tab. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
tr: Defter sekmelerinin ne zaman gösterileceğini belirtir. Sekmelerin hiçbir zaman gösterilmemesi için “never”, sekmelerin her zaman gösterilmesi için “always” ve yalnızca birden çok sekme varsa gösterilmesi için de “auto” kullanın. Değerlerin büyük/küçük harf duyarlı olduğunu unutmayın, tam olarak burada yer aldığı gibi kullanın.

en: Spell Checker
tr: Yazım Denetleyicisi

en: Status Bar is Visible
tr: Durum Çubuğu Görünür

en: Stop Tool
tr: Aracı Durdur

en: Stopped.
tr: Durduruldu.

en: String you want to search for
tr: Arama yapılacak dizgi

en: Style Scheme
tr: Biçem Şeması

en: Syntax Highlighting
tr: Sözdizimi Vurgulaması

en: Tab Group %i
tr: Sekme Grubu %i

en: Tab Size
tr: Sekme Boyutu

en: Tab Stops
tr: Sekmeler

en: Tab Width: %u
tr: Etiket Genişliği: %u

en: Target directory “%s” does not exist
tr: Hedef dizin “%s” yok

en: Target directory “%s” is not a valid directory
tr: Hedef dizin “%s” geçerli bir dizin değil

en: Text Editor
tr: Metin Düzenleyici

en: Text Wrapping
tr: Metin Kaydırma

en: Text wrapping
tr: Metin kaydırma

en: Text;Editor;Plaintext;Write;
tr: Metin;Düzenleyici;Düzyazı;Yaz;

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
tr: Metni renklendirmek için kullanılacak GtkSourceView Biçem şemasının ID’si.

en: The archive “%s” could not be created
tr: “%s” arşivi oluşturulamadı

en: The archive “%s” could not be extracted
tr: “%s” arşivi açılamadı

en: The bottom margin, in millimeters.
tr: Milimetre cinsinden alt kenar boşluğu.

en: The command color text
tr: Komut rengi metni

en: The custom format used when inserting the date/time.
tr: Tarih/saat eklenirken kullanılan özel biçim.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
tr: Dosyayı kaydetmeye çalıştığınız diskte dosya boyutu sınırı var. Lütfen daha küçük bir dosyayı kaydetmeye çalışın ya da sınırlaması olmayan bir disk kullanın.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
tr: Dosyayı kaydetmeye çalıştığınız diskte dosya boyutu sınırı var. Lütfen daha kısa bir ad kullanın.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
tr: Belge, belirtilen karakter kodlaması kullanarak kodlanamayacak bir ya da daha fazla karakter içeriyor.

en: The error color text
tr: Hata rengi metni

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
tr: Dosya tarayıcısı eklentisi yüklendiğinde ve onload/tree_view TRUE ise kullanılacakdosya tarayıcısı başlangıç dizini.

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
tr: Dosya tarayıcısı eklentisi yüklendiğinde ve onload/tree_view TRUE ise kullanılacakdosya tarayıcısı sanal başlangıç dizini. Sanal başlangıç asıl başlangıcın altındaolmalıdır.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could corrupt this document.
tr: Açtığınız dosya geçersiz karakterler içeriyor. Bu dosyayı düzenlemeye devam ederseniz, bu belgeye zarar verebilirsiniz.

en: The file “%s” cannot be moved to the trash.
tr: “%s” dosyası çöpe taşınamıyor.

en: The file “%s” changed on disk.
tr: “%s” dosyası diskte değişmiş.

en: The file “%s” has been modified since reading it.
tr: “%s” dosyası diskten okunduktan sonra değişikliğe uğradı.

en: The file “%s” is read-only.
tr: “%s” dosyası salt-okunur.

en: The file “%s” was previously saved as plain text and will now be saved using compression.
tr: “%s” dosyası daha önce düz metin olarak kaydedildi ve şimdi sıkıştırılarak kaydedilecek.

en: The file “%s” was previously saved using compression and will now be saved as plain text.
tr: “%s” dosyası daha önce sıkıştırılarak kaydedilmiş ve şimdi düz metin olarak kaydedilecek.

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
tr: Dosya tarayıcısının kullanacaği filtre dokusu. Bu filtre filter_mode üstündeçalışır.

en: The following error occurred while exporting: %s
tr: Aktarılırken aşağıdaki hata oluştu: %s

en: The following error occurred while importing: %s
tr: İçe aktarım sırasında aşağıdaki hata oluştu: %s

en: The following files could not be imported: %s
tr: Bu dosyalar aktarılamadı: %s

en: The left margin, in millimeters.
tr: Milimetre cinsinden sol kenar boşluğu.

en: The location of the file cannot be accessed.
tr: Dosyanın konumuna erişilemiyor.

en: The location “%s” is not currently reachable.
tr: “%s” konumuna şu anda erişilemiyor.

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
tr: Yeni dizin şu anda filtrelendi. Dizini görünebilir yapmak için filtrenizi ayarlamanız gerekiyor

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
tr: Yeni dosya şu anda filtrelendi. Dosyayı görünebilir yapmak için filtrenizi ayarlamanız gerekiyor

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
tr: Takip edilen bağların sayısı sınırlı ve asıl dosya bu sınırlar içinde bulunamadı.

en: The preview of a page in the document to be printed
tr: Yazdırılacak belgedeki bir sayfanın önizlemesi

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
tr: Adı değiştirilen dosya şu anda filtrelendi. Dosyayı görünebilir yapmak için filtrenizi ayarlamanız gerekiyor

en: The right margin, in millimeters.
tr: Milimetre cinsinden sağ kenar boşluğu.

en: The selected color scheme cannot be installed.
tr: Seçilen renk şeması yüklenemedi.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
tr: Seçilen dosyalar çöpe taşınamıyor.

en: The selected format used when inserting the date/time.
tr: Tarih/saat eklenirken kullanılan seçili biçim.

en: The supplemental patterns to use when filtering binary files.
tr: İkili dosyalar süzerken kullanılacak ek desenler.

en: The top margin, in millimeters.
tr: Milimetre cinsinden üst kenar boşluğu.

en: The total number of pages in the document
tr: Belgedeki toplam sayfa sayısı

en: There are no snippets selected to be exported
tr: Aktarma için hiçbir parça seçilmemiş

en: There are unsaved documents
tr: Kaydedilmemiş belgeler var

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
tr[0]: Kaydedilmemiş değişikliklerin bulunduğu %d belge var. Kapatmadan önce kaydetmek ister misiniz?

en: There is a new version of gedit
tr: Gedit’in yeni bir sürümü var

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
tr[0]: Hatalar içeren %d sekme var

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
tr: Dosyayı kaydetmek için yeterli disk alanı yok. Lütfen diskinizde yer açıp yeniden deneyin.

en: There was a problem opening the file “%s”.
tr: “%s” dosyası açılırken bir sorun oluştu.

en: There was an error displaying the URI.
tr: URI gösterilirken bir hata oluştu.

en: There was an error displaying the help.
tr: Yardım görüntülenirken bir hata oluştu.

en: This accelerator is already bound to %s
tr: Bu hızlandırıcı zaten %s ile bağlı

en: This file “%s” is already open in another window.
tr: “%s” dosyası zaten başka bir pencerede açık.

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain alphanumeric characters (or _, : and .) or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
tr: Bu geçerli bir sekme tetikleyicisi değildir. Tetikleyiciler ya alfasayısal karakterler (rakamlar ve harfler) (veya _, : ve .) ya da {, [ vb. gibi (alfasayısal olmayan) tek bir karakter içerebilir.

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hide-hidden (filter hidden files) and hide-binary (filter binary files).
tr: Bu değer dosya tarayıcısında hangi dosyaların süzüleceğini belirler. Geçerli değerler: none (hiçbir süzme yok), hide-hidden (gizli dosyaları süz) ve hide-binary (ikili dosyaları süz).

en: Tool Output
tr: Araç Çıktısı

en: Toolbar is Visible
tr: Araç Çubuğü Görünür

en: Tools
tr: Araçlar

en: Type a new accelerator
tr: Yeni bir hızlandırıcı belirtin

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
tr: Yeni bir hızlandırıcı belirtin, ya da temizlemek için Backspace tuşuna basın

en: Type a new shortcut
tr: Yeni bir kısayol yaz

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
tr: Yeni bir kısayol yazın, ya da temizlemek için Geri Silme tuşuna basın

en: Type to search…
tr: Aramak için yazın…

en: Unable to detect the character encoding.
tr: Karakter kodlaması tespit edilemiyor.

en: Unable to find the object “%s” inside file %s.
tr: “%s” nesnesi %s dosyası içerisinde bulunamadı.

en: Unable to handle this location.
tr: Bu konum işlenemiyor.

en: Unable to handle “%s:” locations.
tr: “%s:” konumları işlenemiyor.

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
tr: UI dosyası %s açılamadı. Hata: %s

en: Unexpected error: %s
tr: Beklenmeyen hata: %s

en: Uninstall Scheme
tr: Şema Kaldır

en: Uninstall scheme
tr: Şema kaldır

en: Untitled Document %d
tr: Adsız Belge %d

en: Untitled File
tr: Adsız Dosya

en: Untitled Folder
tr: Adsız Klasör

en: Untitled documents only
tr: Yalnızca adlandırılmamış belgeler

en: Use Default Font
tr: Öntanımlı Yazı Tipini Kullan

en: Use Spaces
tr: Boşlukları Kullan

en: Use the _selected format
tr: _Seçili biçimi kullan

en: Version to Ignore
tr: Yoksayılacak Sürüm

en: Version to ignore until a newer version is released.
tr: Daha yenisi çıkana kadar yoksayılacak sürüm.

en: View
tr: Görünüm

en: When inserting date/time…
tr: Tarih/zaman eklenirken…

en: Whether gedit should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the “Autosave Interval” option.
tr: Gedit’in değiştirilen dosyaları belli bir zaman aralığından sonra kendiliğinden kaydedip kaydetmeyeceği. Zaman aralığını “Kendiliğinden Kaydetme Sıklığı” seçeneğiyle ayarlayabilirsiniz.

en: Whether gedit should create backup copies for the files it saves.
tr: Gedit’in kaydettiği dosyalar için yedek oluşturup oluşturmayacağı.

en: Whether gedit should display line numbers in the editing area.
tr: Gedit’in düzenleme alanında satır sayılarını göstermesi.

en: Whether gedit should display the overview map for the document.
tr: Gedit’in belge için genel görünüm haritasını gösterip göstermeyeceği.

en: Whether gedit should display the right margin in the editing area.
tr: Gedit’in düzenleme alanında sağ kenar boşluğunu göstermesi.

en: Whether gedit should enable automatic indentation.
tr: Gedit’in otomatik girintilemeyi etkinleştirip etkinleştirmeyeceği.

en: Whether gedit should enable syntax highlighting.
tr: Gedit’in sözdizimi renklendirmeyi etkinleştirmesi.

en: Whether gedit should highlight all the occurrences of the searched text.
tr: Gedit’in arama metninin geçtiği yerleri vurgulaması.

en: Whether gedit should highlight matching brackets.
tr: Gedit’in eşleşen parantezleri vurgulayıp vurgulamayacağı.

en: Whether gedit should highlight the current line.
tr: Gedit’in geçerli satırı vurgulamasının etkinleştirilmesi.

en: Whether gedit should include a document header when printing documents.
tr: Gedit’in belgeleri yazdırırken bir belge başlığı eklemesi.

en: Whether gedit should insert spaces instead of tabs.
tr: Gedit’in sekmelerin yerine boşluk eklemesi.

en: Whether gedit should print syntax highlighting when printing documents.
tr: Gedit’in belgeleri yazdırırken bir belge başlığı eklemesi.

en: Whether gedit should restore the previous cursor position when a file is loaded.
tr: Gedit’in dosya yüklendiği zaman imlecin önceki yerinin geri getirilmesi.

en: Whether gedit will ensure that documents always end with a trailing newline.
tr: Gedit’in; belgelerin sonunun her zaman yeni satırla biteceğinden emin olmasıdır.

en: Whether the document will get a background pattern painted.
tr: Belgenin boyalı bir desenli arkaplan içerip içermeyeceği.

en: Whether the side panel at the left of editing windows should be visible.
tr: Düzenleme penceresinin solundaki kenar panelinin görünür olup olmayacağı.

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
tr: Düzenleme penceresinin altında bulunan durum çubuğunun görünür hale gelmesi.

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
tr: Düzenleme penceresindeki araç çubuğunun görünür hale gelmesi.

en: Whether to use the system font
tr: Sistem yazı tipinin kullanılması

en: Whether to use the system’s default fixed width font for editing text instead of a font specific to gedit. If this option is turned off, then the font named in the “Editor Font” option will be used instead of the system font.
tr: Metin düzenleme için sistemin öntanımlı yazı tipi yerine gedit’e belirtilen yazı tipinin kullanılması. Bu seçenek kapalı ise, sistem yazı tipi yerine “Düzenleyici Yazı Tipi” seçeneğinde belirlenmiş olan yazı tipi kullanılır.

en: Whether you are writing the next bestseller, programming an innovative application, or simply taking some quick notes, gedit will be a reliable tool to accomplish your task.
tr: Sonraki en çok satan kitabı yazıyor, yenilikçi bir uygulamayı programlıyor ya da yalnızca bazı hızlı notlar alıyor olun; gedit, bu görevleri yerine getirmede güvenilir bir araç olacaktır.

en: Words
tr: Sözcükler

en: Wra_p around
tr: _Bitince Başa Dön

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
tr: Dosyayı salt okunur bir diske kaydetmeye çalışıyorsunuz. Lütfen konumu doğru yazdığınıza emin olun ve yeniden deneyin.

en: You can also choose another character encoding and try again.
tr: Ayrıca başka bir karakter kodlaması seçip yeniden deneyebilirsiniz.

en: You can download the new version of gedit by clicking on the download button or ignore that version and wait for a new one
tr: İndirme düğmesine basarak gedit’in yeni sürümünü indirebilir ya da yoksayıp bir sonraki sürümü bekleyebilirsiniz

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
tr: Dosyayı açmak için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
tr: Dosyayı kaydetmek için gerekli izinlere sahip değilsiniz. Lütfen konumu doğru yazdığınıza emin olun ve yeniden deneyin.

en: You must be inside a word to run this command
tr: Bu komutu çalıştırmak için sözcüğün içinde olmanız gerekiyor

en: Your system is offline. Check your network.
tr: Sisteminiz çevrim dışı. Ağınızı denetleyin.

en: Zoom 1:1
tr: Odaklama 1:1

en: Zoom the page in
tr: Sayfayı yakınlaştır

en: Zoom the page out
tr: Sayfayı uzaklaştır

en: Zoom to fit the whole page
tr: Tam sayfaya sığacak biçimde odakla

en: [FILE…] [+LINE[:COLUMN]]
tr: [DOSYA…] [+SATIR[:SÜTUN]]

en: _About Text Editor
tr: Metin Düzenleyici _Hakkında

en: _Applicability:
tr: Ç_alıştırılabilirlik:

en: _Apply
tr: _Uygula

en: _Autosave files every
tr: Dosyaları _kendiliğinden kaydetme sıklığı

en: _Body:
tr: _Gövde:

en: _Bottom Panel
tr: _Alt Panel

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Check Spelling…
tr: _Yazım Denetimi…

en: _Clear Highlight
tr: _Vurguları Temizle

en: _Close
tr: Kapa_t

en: _Close All
tr: _Tümünü Kapat

en: _Close Preview
tr: Ö_nizlemeyi Kapat

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Description
tr: _Açıklama

en: _Display line numbers
tr: Satır sayılarını _göster

en: _Document Statistics
tr: _Belge İstatistikleri

en: _Documents
tr: _Belgeler

en: _Download
tr: İ_ndir

en: _Drop targets:
tr: Hedefleri _bırak:

en: _Edit
tr: Düz_en

en: _Enable automatic indentation
tr: Otomatik _girintilemeyi etkinleştir

en: _Encoding
tr: _Kodlama

en: _Error color:
tr: _Hata rengi:

en: _File
tr: _Dosya

en: _Filter
tr: _Filtre

en: _Find and Replace…
tr: _Bul ve Değiştir…

en: _Find…
tr: _Bul…

en: _Fullscreen
tr: _Tam Ekran

en: _Go to Line…
tr: Satıra _Git…

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Highlight Misspelled Words
tr: Hatalı Yazılmış Sözcükleri _Vurgula

en: _Highlight Mode…
tr: _Vurgu Kipi…

en: _Ignore Version
tr: Sürümü _Yoksay

en: _Input:
tr: _Girdi:

en: _Insert
tr: _Ekle

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _Line numbers:
tr: _Satır numarası:

en: _Match Case
tr: Büyük/Küçük _Harf Eşleştir

en: _Match case
tr: Büyük/küçük _harf eşleştir

en: _Move To New Window
tr: Yeni Pencereye _Taşı

en: _Move to Trash
tr: Çö_pe Taşı

en: _New
tr: _Yeni Belge

en: _New Folder
tr: _Yeni Klasör

en: _New Tab Group
tr: Ye_ni Sekme Grubu

en: _New Window
tr: Ye_ni Pencere

en: _Number every
tr: _Numara artışı için

en: _Open
tr: _Aç

en: _Open in Terminal
tr: Uçbirimde _Aç

en: _Output:
tr: _Çıktı:

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Previous Document
tr: _Önceki Belge

en: _Print…
tr: _Yazdır…

en: _Prompt for a format
tr: _Biçim için sor

en: _Quit
tr: Çı_k

en: _Redo
tr: _Yinele

en: _Reload
tr: _Yeniden Yükle

en: _Rename…
tr: _Yeniden Adlandır…

en: _Replace
tr: _Değiştir

en: _Reset
tr: _Sıfırla

en: _Restore Default Fonts
tr: Ö_ntanımlı Yazı Tipine Dön

en: _Retry
tr: _Yeniden Dene

en: _Reverse order
tr: _Ters sırada

en: _Revert
tr: _Eski Durumuna Döndür

en: _Save
tr: _Kaydet

en: _Save All
tr: Tümünü _Kaydet

en: _Save As Plain Text
tr: Düz Metin Olarak _Kaydet

en: _Save As…
tr: Farklı _Kaydet…

en: _Save Using Compression
tr: _Sıkıştırarak Kaydet

en: _Save:
tr: _Kaydet:

en: _Search
tr: _Ara

en: _Select
tr: _Seç

en: _Set Root to Active Document
tr: _Başlangıcı Aktif Belge Olarak Ata

en: _Sort
tr: _Sırala

en: _Tab trigger:
tr: _Tab tetikleyicisi:

en: _Tab width:
tr: Sekme _genişliği:

en: _Tools
tr: _Araçlar

en: _Undo
tr: _Geri Al

en: _Use custom format
tr: _Özel biçim kullan

en: _Use the system fixed width font (%s)
tr: _Sistem eş aralıklı yazı tipini (%s) kullan

en: _View
tr: G_örünüm

en: _View Folder
tr: _Klasörü Görüntüle

en: _Wrap Around
tr: _Satır Bölme

en: _minutes
tr: _dakika

en: gedit is a small and lightweight text editor for the GNOME Desktop
tr: Gedit, GNOME Masaüstü için küçük ve sade bir metin düzenleyicisidir

en: gedit is the official text editor of the GNOME desktop environment. While aiming at simplicity and ease of use, gedit is a powerful general purpose text editor.
tr: Gedit, GNOME masaüstü ortamının resmi metin düzenleyicisidir. Sadeliği ve kullanım kolaylığını hedeflemekle birlikte, gedit güçlü bir genel amaçlı metin düzenleyicisidir.

[ctx: label of the find button]
en: _Find
tr: _Bul

[ctx: label on the left of the GtkEntry containing text to search]
en: F_ind
tr: B_ul

en: lines
tr: satır

en: of
tr: /

[ctx: shortcut window]
en: Check spelling
tr: Yazım denetimi yap

[ctx: shortcut window]
en: Clear highlight
tr: Vurguyu temizle

[ctx: shortcut window]
en: Close all the documents
tr: Tüm belgeleri kapat

[ctx: shortcut window]
en: Close the document
tr: Belgeyi kapat

[ctx: shortcut window]
en: Convert to lowercase
tr: Küçük harfe dönüştür

[ctx: shortcut window]
en: Convert to uppercase
tr: Büyük harfe dönüştür

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
tr: Kopyala ve Yapıştır

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
tr: Seçili metni panoya kopyala

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a tab
tr: Bir sekmede yeni belge oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a window
tr: Bir pencerede yeni bir belge oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Create a new tab group
tr: Yeni bir sekme grubu oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
tr: Seçili metni kes ve panoya yapıştır

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
tr: İmleçteki sayıyı azalt

[ctx: shortcut window]
en: Delete current line
tr: Geçerli satırı sil

[ctx: shortcut window]
en: Documents
tr: Belgeler

[ctx: shortcut window]
en: Editing
tr: Düzenleme

[ctx: shortcut window]
en: Find
tr: Bul

[ctx: shortcut window]
en: Find and Replace
tr: Bul ve Değiştir

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
tr: Sonraki eşleşmeyi bul

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
tr: Önceki eşleşmeyi bul

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
tr: Tam ekran açık / kapalı

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
tr: Satıra git

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
tr: İmleçteki sayıyı artır

[ctx: shortcut window]
en: Invert case
tr: BÜYÜK/küçük harf değiştir

[ctx: shortcut window]
en: Join selected lines
tr: Seçili satırları birleştir

[ctx: shortcut window]
en: Move current line down
tr: Geçerli satırı aşağı taşı

[ctx: shortcut window]
en: Move current line up
tr: Geçerli satırı yukarı taşı

[ctx: shortcut window]
en: Move current word left
tr: Geçerli sözcüğü sola taşı

[ctx: shortcut window]
en: Move current word right
tr: Geçerli sözcüğü sağa taşı

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
tr: Belge aç

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
tr: Panodaki metni yapıştır

[ctx: shortcut window]
en: Print the document
tr: Belgeyi yazdır

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
tr: Uygulamadan çık

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
tr: Önceki komutu yinele

[ctx: shortcut window]
en: Reopen the most recently closed document
tr: En son kapatılan belgeyi yeniden aç

[ctx: shortcut window]
en: Save all the documents
tr: Tüm belgeleri kaydet

[ctx: shortcut window]
en: Save the document
tr: Belgeyi kaydet

[ctx: shortcut window]
en: Save the document with a new filename
tr: Belgeyi yeni bir dosya adı ile kaydet

[ctx: shortcut window]
en: Select all text
tr: Tüm metni seç

[ctx: shortcut window]
en: Selection
tr: Seçim

[ctx: shortcut window]
en: Show bottom panel
tr: Alt paneli göster

[ctx: shortcut window]
en: Show completion window
tr: Tamamlama penceresini göster

[ctx: shortcut window]
en: Show side panel
tr: Yan paneli göster

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the first — ninth document
tr: İlk — dokuzuncu belgeye geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next document
tr: Sonraki belgeye geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous document
tr: Önceki belgeye geç

[ctx: shortcut window]
en: Toggle insert / overwrite
tr: Araya ekleme / üzerine yazmayı aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Tools
tr: Araçlar

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
tr: Geri Al ve Yinele

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
tr: Önceki komutu geri al

[ctx: shortcut window]
en: Windows and Panels
tr: Pencereler ve Paneller

[ctx: window title]
en: Open
tr: Aç

[ctx: window title]
en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: “%s” is a directory.
tr: “%s” bir dizindir.

en: “%s” is not a regular file.
tr: “%s” sıradan bir dosya değil.

en: “%s” is not a valid location.
tr: “%s” geçerli bir konum değil.

en: “%s” is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
tr: “%s” geçerli bir konum değil. Lütfen konumu doğru yazdığınızdan emin olun ve yeniden deneyin.

en: “%s” not found
tr: “%s” bulunamadı
