shared-mime-info - en to vi translation catalogue (568 entries)

en: 3D Studio image
vi: Ảnh xuởng vẽ 3D

en: 3GPP multimedia file
vi: Tập tin đa phương tiện 3GPP

en: 7-zip archive
vi: Kho nén 7-zip

en: ACE archive
vi: Kho nén ACE

en: AIFC audio
vi: Âm thanh AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
vi: Âm thanh AIFF/Amiga/Mac

en: AMR audio
vi: Âm thanh AMR

en: AMR-WB audio
vi: Âm thanh AMR-WB

en: ANIM animation
vi: Hoạt ảnh ANIM

en: AR archive
vi: Kho nén AR

en: ARC archive
vi: Kho nén ARC

en: ARJ archive
vi: Kho nén ARJ

en: ASF video
vi: Ảnh động ASF

en: ASP page
vi: Trang ASP

en: ATK inset
vi: Bộ dát ATK

en: AVI video
vi: Ảnh động AVI

en: AWK script
vi: Văn lệnh AWK

en: AbiWord document
vi: Tài liệu AbiWord

en: Ada source code
vi: Mã nguồn Ada

en: Adobe DNG negative
vi: Âm bản Adobe DNG

en: Adobe FrameMaker MIF document
vi: Tài liệu Adobe FrameMaker MIF

en: Adobe FrameMaker document
vi: Tài liệu Adobe FrameMaker

en: Adobe FrameMaker font
vi: Phông chữ Adobe FrameMaker

en: Adobe Illustrator document
vi: Tài liệu Adobe Illustrator

en: Adobe font metrics
vi: Cách đo phông chữ Adobe

en: Alzip archive
vi: Kho nén Alzip

en: Amiga SoundTracker audio
vi: Âm thanh Amiga SoundTracker

en: Annodex Audio
vi: Âm thanh Annodex

en: Annodex Video
vi: Ảnh động Annodex

en: Annodex exchange format
vi: Định dạng trao đổi Annodex

en: AportisDoc document
vi: Tài liệu AportisDoc

en: Applix Graphics image
vi: Ảnh Applix Graphics

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
vi: Bảng tính Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
vi: Tài liệu Applix Words

en: Atom syndication feed
vi: Nguồn tin tức Atom

en: AutoCAD image
vi: Ảnh AutoCAD

en: BCPIO document
vi: Tài liệu BCPIO

en: BDF font
vi: Phông chữ BDF

en: BibTeX document
vi: Tài liệu BibTeX

en: BitTorrent seed file
vi: Tải tập hạt BitTorrent

en: Blender scene
vi: Cảnh Blender

en: Blu-ray video disc
vi: Đĩa ảnh động Blu-ray

en: Bzip archive
vi: Kho nén bzip

en: C header
vi: Phần đầu mã nguồn C

en: C shell script
vi: Văn lệnh trình bao C

en: C source code
vi: Mã nguồn C

en: C# source code
vi: Mã nguồn C#

en: C++ header
vi: Phần đầu mã nguồn C++

en: C++ source code
vi: Mã nguồn C++

en: CCITT G3 fax
vi: Điện thư G3 CCITT

en: CD Table Of Contents
vi: Mục Lục của đĩa CD

en: CD image cuesheet
vi: Tờ tín hiệu báo ảnh CD

en: CHM document
vi: Tài liệu CHM

en: CMU raster image
vi: Ảnh mành CMU

en: CMake source code
vi: Mã nguồn CMake

en: CPIO archive
vi: Kho nén CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
vi: Kho nén CPIO (đã nén gzip)

en: CSS stylesheet
vi: Tờ kiểu dáng CSS

en: CSV document
vi: Tài liệu CSV

en: Canon CR2 raw image
vi: Ảnh thô Canon CR2

en: Canon CRW raw image
vi: Ảnh thô Canon CRW

en: ChangeLog document
vi: Tài liệu ChangeLog (ghi lưu thay đổi)

en: Cisco VPN Settings
vi: Thiết lập VPN Cisco

en: Citrix ICA settings file
vi: Tập tin thiết lập ICA Citrix

en: Commodore 64 audio
vi: Âm thanh Commodore 64

en: Computer Graphics Metafile
vi: Siêu tập tin đồ họa máy tính (CMF)

en: Corel Draw drawing
vi: Bản vẽ Corel Draw

en: D source code
vi: Mã nguồn D

en: DAR archive
vi: Kho nén DAR

en: DCL script
vi: Văn lệnh DCL

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
vi: Chứng nhận X.509 mã hoá bằng Netscape/PEM/DER

en: DIB image
vi: Ảnh DIB

en: DICOM image
vi: Ảnh DICOM

en: DOS font
vi: Phông chữ DOS

en: DOS/Windows executable
vi: Tập tin có thực hiện được DOS/Windows

en: DPX image
vi: Ảnh DPX

en: DSSSL document
vi: Tài liệu DSSSL

en: DTD file
vi: Tập tin DTD

en: DV video
vi: Ảnh động DV

en: DXF vector image
vi: Ảnh véc-tơ DXF

en: Debian package
vi: Gói Debian

en: Dia diagram
vi: Biểu đồ Dia

en: DirectDraw surface
vi: Mặt DirectDraw

en: DjVu image
vi: Ảnh DjVu

en: DocBook document
vi: Tài liệu DocBook

en: Dolby Digital audio
vi: Âm thanh Dolby Digital

en: ECMAScript program
vi: Chương trình ECMAScript

en: EMF image
vi: Ảnh EMF

en: EPS image
vi: Ảnh EPS

en: EPS image (bzip-compressed)
vi: Ảnh EPS (đã nén bzip)

en: EPS image (gzip-compressed)
vi: Ảnh EPS (đã nén gzip)

en: EXR image
vi: Ảnh EXR

en: Egon Animator animation
vi: Hoạt ảnh Egon Animator

en: Eiffel source code
vi: Mã nguồn Eiffel

en: Emacs Lisp source code
vi: Mã nguồn Lisp Emacs

en: Enlightenment theme
vi: Sắc thái Enlightenment

en: Erlang source code
vi: Mã nguồn Erlang

en: Excel 2007 spreadsheet
vi: Bảng tính Excel 2007

en: Excel spreadsheet
vi: Bảng tính Excel

en: FITS document
vi: Tài liệu FITS

en: FLAC audio
vi: Âm thanh FLAC

en: FLIC animation
vi: Hoạt ảnh FLIC

en: FLTK Fluid file
vi: Tập tin Fluid FLTK

en: FPX image
vi: Ảnh FPX

en: FastTracker II audio
vi: Âm thanh FastTracker II

en: FictionBook document
vi: Tài liệu FictionBook

en: Flash video
vi: Ảnh động Flash

en: Fortran source code
vi: Mã nguồn Fortran

en: Fuji RAF raw image
vi: Ảnh thô Fuji RAF

en: G3 fax image
vi: Ảnh điện thư G3

en: GDBM database
vi: Cơ sở dữ liệu GDBM

en: GEDCOM family history
vi: Lịch sử gia đình GEDCOM

en: GIF image
vi: Ảnh GIF

en: GIMP image
vi: Ảnh GIMP

en: GNU Oleo spreadsheet
vi: Bảng tính Oleo của GNU

en: GNU mail message
vi: Thư điện tử của GNU

en: GNUnet search file
vi: Tập tin tìm kiếm GNUnet

en: GSM 06.10 audio
vi: Âm thanh GSM 06.10

en: GTKtalog catalog
vi: Phân loại GTKtalog

en: Game Boy Advance ROM
vi: ROM Game Boy Advance

en: Game Boy ROM
vi: ROM Game Boy

en: Genesis ROM
vi: ROM Genesis

en: Glade project
vi: Dự án Glade

en: GnuCash financial data
vi: Dữ liệu tài chính GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
vi: Bảng tính Gnumeric.

en: Gnuplot document
vi: Tài liệu Gnuplot

en: Google Video Pointer
vi: Con trỏ ảnh động Google

en: Graphite scientific graph
vi: Biểu đồ khoa học Graphite

en: Graphviz DOT graph
vi: Biểu đồ DOT Graphviz

en: Gzip archive
vi: Kho nén gzip

en: HD DVD video disc
vi: Đĩa ảnh động DVD HD

en: HDF document
vi: Tài liệu HDF

en: HPGL file
vi: Tập tin HPGL

en: HTML document
vi: Tài liệu HTML

en: Haansoft Hangul document
vi: Tài liệu Hangul Haansoft

en: Haansoft Hangul document template
vi: Mẫu tài liệu Hangul Haansoft

en: Haskell source code
vi: Mã nguồn Haskell

en: IDL document
vi: Tài liệu IDL

en: IEF image
vi: Ảnh IEF

en: ILBM image
vi: Ảnh ILBM

en: ISI video
vi: Ảnh động ISI

en: Impulse Tracker audio
vi: Âm thanh Impulse Tracker

en: Internet shortcut
vi: Lối tắt Internet

en: JAD document
vi: Tài liệu JAD

en: JBuilder project
vi: Dự án JBuilder

en: JET database
vi: Cơ sở dữ liệu JET

en: JNG image
vi: Ảnh JNG

en: JNLP file
vi: Tập tin JNLP

en: JPEG image
vi: Ảnh JPEG

en: JPEG-2000 image
vi: Ảnh JPEG-2000

en: Java archive
vi: Kho nén Java

en: Java byte code
vi: Mã byte Java

en: Java class
vi: Hạng Java

en: Java source code
vi: Mã nguồn Java

en: JavaScript program
vi: Chương trình JavaScript

en: KChart chart
vi: Sơ đồ KChart

en: KFormula formula
vi: Công thức KFormula

en: KIllustrator drawing
vi: Bản vẽ KIllustrator

en: KPovModeler scene
vi: Cảnh KPovModeler

en: KPresenter presentation
vi: Trình diễn KPresenter

en: KSpread spreadsheet
vi: Bảng tính KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
vi: Bảng tính KSpread (đã mật mã)

en: KSysV init package
vi: Gói sở khởi KSysV

en: KWord document
vi: Tài liệu KWord

en: KWord document (encrypted)
vi: Tài liệu KWord (đã mật mã)

en: Karbon14 drawing
vi: Bản vẽ Karbon14

en: Kivio flowchart
vi: Lược đồ Kivio

en: Kodak DCR raw image
vi: Ảnh thô Kodak DCR

en: Kodak K25 raw image
vi: Ảnh thô Kodak K25

en: Kodak KDC raw image
vi: Ảnh thô Kodak KDC

en: Kontour drawing
vi: Bản vẽ Kontour

en: Krita document
vi: Tài liệu Krita

en: Kugar document
vi: Tài liệu Kugar

en: LDIF address book
vi: Sổ địa chỉ LDIF

en: LHA archive
vi: Kho nén LHA

en: LHS source code
vi: Mã nguồn LHS

en: LHZ archive
vi: Kho nén LHZ (LHA đã nén)

en: LIBGRX font
vi: Phông chữ LIBGRX

en: LZMA archive
vi: Kho nén LZMA

en: LZO archive
vi: Kho nén LZO

en: LightWave object
vi: Đối tượng LightWave

en: LightWave scene
vi: Cảnh LightWave

en: Lilypond music sheet
vi: Bản nhạc Lilypond

en: Linux PSF console font
vi: Phông chữ bàn giao tiếp PSF Linux

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
vi: Phông chữ bàn giao tiếp PSF Linux (đã nén gzip)

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
vi: Bảng tính Lotus 1-2-3

en: Lotus AmiPro document
vi: Tài liệu Lotus AmiPro

en: Lua script
vi: Văn lệnh Lua

en: LyX document
vi: Tài liệu LyX

en: M4 macro
vi: Vĩ lệnh M4

en: MATLAB script/function
vi: Văn lệnh/chức năng MATLAB

en: MIDI audio
vi: Âm thanh MIDI

en: MNG animation
vi: Hoạt ảnh MNG

en: MP2 audio
vi: Âm thanh MP2

en: MP3 ShoutCast playlist
vi: Danh mục nhạc MP3 ShoutCast

en: MP3 audio
vi: Âm thanh MP3

en: MP3 audio (streamed)
vi: Âm thanh MP3 (chạy luồng)

en: MPEG video
vi: Ảnh động MPEG

en: MPEG-4 audio
vi: Âm thanh MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
vi: Sách âm thanh MPEG-4

en: MPEG-4 video
vi: Ảnh động MPEG-4

en: MPSub subtitles
vi: Phụ đề MPSub

en: MRML playlist
vi: Danh mục nhạc MRML

en: MSX ROM
vi: ROM MSX

en: MacOS X icon
vi: Biểu tượng MacOS X

en: MacPaint Bitmap image
vi: Ảnh mảng MacPaint

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
vi: Tập tin đã mã hoá Apple-Double của Macintosh

en: Macintosh BinHex-encoded file
vi: Tập tin đã mã hoá BinHex của Macintosh

en: Macintosh MacBinary file
vi: Tập tin nhị phân MacBinary của Macintosh

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
vi: Bản vẽ Quickdraw/PICT của Macintosh

en: MagicPoint presentation
vi: Trình diễn MagicPoint

en: Makefile
vi: Tập tin tạo ứng dụng (Makefile)

en: Managed Object Format
vi: Định dạng Đối tượng đã Quản lý

en: Markaby script
vi: Văn lệnh Markaby

en: MathML document
vi: Tài liệu MathML

en: Mathematica Notebook
vi: Cuốn vở Mathematica

en: Matroska audio
vi: Âm thanh Matroska

en: Matroska stream
vi: Luồng Matroska

en: Matroska video
vi: Ảnh động Matroska

en: MicroDVD subtitles
vi: Phụ đề MicroDVD

en: Microsoft ASX playlist
vi: Danh mục nhạc Microsoft ASX

en: Microsoft Cabinet archive
vi: Kho lưu Cabinet Microsoft

en: Microsoft Document Imaging format
vi: Định dạng tạo ảnh tài liệu Microsoft

en: Microsoft Works document
vi: Tài liệu Microsoft Works

en: MiniPSF audio
vi: Âm thanh MiniPSF

en: Minolta MRW raw image
vi: Ảnh thô Minolta MRW

en: Monkey's audio
vi: Âm thanh cua Monkey

en: Mozilla bookmarks
vi: Liên kết đã lưu Mozilla

en: Mup publication
vi: Bản xuất Mup

en: Musepack audio
vi: Âm thanh Musepack

en: NES ROM
vi: ROM NES

en: NFO document
vi: Tài liệu NFO

en: NIFF image
vi: Ảnh NIFF

en: Nautilus link
vi: Liên kết Nautilus

en: Nikon NEF raw image
vi: Ảnh thô Nikon NEF

en: Nintendo DS ROM
vi: ROM DS Nintendo

en: Nintendo64 ROM
vi: ROM Nintendo64

en: NullSoft video
vi: Ảnh động NullSoft

en: OCL file
vi: Tập tin OCL

en: OCaml source code
vi: Mã nguồn OCaml

en: ODA document
vi: Tài liệu ODA

en: ODB database
vi: Cơ sở dữ liệu ODB

en: ODC chart
vi: Sơ đồ ODC

en: ODC template
vi: Mẫu ODC

en: ODF formula
vi: Công thức ODF

en: ODF template
vi: Mẫu ODF

en: ODG drawing
vi: Bản vẽ ODG

en: ODG template
vi: Mẫu ODG

en: ODI image
vi: Ảnh ODI

en: ODM document
vi: Tài liệu ODM

en: ODP presentation
vi: Trình diễn ODM

en: ODP template
vi: Mẫu ODP

en: ODS spreadsheet
vi: Bảng tính ODS

en: ODS template
vi: Mẫu ODS

en: ODT document
vi: Tài liệu ODT

en: ODT template
vi: Mẫu ODT

en: OGM video
vi: Ảnh động OGM

en: OLE2 compound document storage
vi: Kho lưu tài liệu ghép OLE2

en: OPML syndication feed
vi: Nguồn tin tức OPML

en: OTH template
vi: Mẫu ODH

en: Objective-C source code
vi: Mã nguồn Objective-C

en: Office drawing
vi: Bản vẽ Office

en: Ogg Audio
vi: Âm thanh Ogg

en: Ogg FLAC audio
vi: Âm thanh FLAC Ogg

en: Ogg Speex audio
vi: Âm thanh Speex Ogg

en: Ogg Theora video
vi: Ảnh động Theora Ogg

en: Ogg Video
vi: Ảnh động Ogg

en: Ogg Vorbis audio
vi: Âm thanh Vorbis Ogg

en: Ogg multimedia file
vi: Tập tin đa phương tiện Ogg

en: Olympus ORF raw image
vi: Ảnh thô Olympus ORF

en: OpenOffice Calc spreadsheet
vi: Bảng tính Calc của OpenOffice.org

en: OpenOffice Calc template
vi: Mẫu bảng tính Calc của OpenOffice.org

en: OpenOffice Draw drawing
vi: Bản vẽ Draw của OpenOffice.org

en: OpenOffice Draw template
vi: Mẫu bản vẽ Draw của OpenOffice.org

en: OpenOffice Impress presentation
vi: Trình diễn Impress của OpenOffice.org

en: OpenOffice Impress template
vi: Mẫu trình diễn Impress của OpenOffice.org

en: OpenOffice Math formula
vi: Công thức Math của OpenOffice.org

en: OpenOffice Writer document
vi: Tài liệu Writer của OpenOffice.org

en: OpenOffice Writer global document
vi: Tài liệu toàn cục Writer của OpenOffice.org

en: OpenOffice Writer template
vi: Mẫu tài liệu Writer của OpenOffice.org

en: OpenOffice.org extension
vi: Phần mở rộng của OpenOffice.org

en: OpenType font
vi: Phông chữ OpenType

en: PAK archive
vi: Kho nén PAK

en: PBM image
vi: Ảnh PBM

en: PCD image
vi: Ảnh PCD

en: PCF font
vi: Phông chữ PCF

en: PCL file
vi: Tập tin PCL

en: PCM audio
vi: Âm thanh PCM

en: PCX image
vi: Ảnh PCX

en: PDF document
vi: Tài liệu PDF

en: PDF document (bzip-compressed)
vi: Tài liệu PDF (đã nén bzip)

en: PDF document (gzip-compressed)
vi: Tài liệu PDF (đã nén gzip)

en: PEF executable
vi: Tập tin thực hiện được PEF

en: PGM image
vi: Ảnh PGM

en: PGN chess game notation
vi: Cách ghi lượt chơi cờ PGN

en: PGP keys
vi: Khoá PGP

en: PGP/MIME-encrypted message header
vi: Phần đầu thông điệp đã mật mã bằng PGP/MIME

en: PHP script
vi: Văn lệnh PHP

en: PKCS#10 certification request
vi: Yêu cầu chứng nhận PKCS#10

en: PKCS#12 certificate bundle
vi: Bó chứng nhận PKCS#12

en: PKCS#7 certificate bundle
vi: Bó chứng nhận PKCS#7

en: PNG image
vi: Ảnh PNG

en: PNM image
vi: Ảnh PNM

en: PPM image
vi: Ảnh PPM

en: PS document
vi: Tài liệu PS

en: PSF audio
vi: Âm thanh PSF

en: PSFlib audio library
vi: Thư viện âm thanh PSFlib

en: Pack200 Java archive
vi: Kho nén Java Pack200

en: Palm OS database
vi: Cơ sở dữ liệu PalmOS

en: Panasonic raw image
vi: Ảnh thô Panasonic

en: Parchive archive
vi: Kho nén Parchive

en: Pascal source code
vi: Mã nguồn Pascal

en: Pathetic Writer document
vi: Tài liệu Pathetic Writer

en: Pentax PEF raw image
vi: Ảnh thô Pentax PEF

en: Perl script
vi: Văn lệnh Perl

en: Photoshop image
vi: Ảnh Photoshop

en: Picture CD
vi: Đĩa CD ảnh

en: PkiPath certification path
vi: Đường dẫn cấp chứng nhận PkiPath

en: PlanPerfect spreadsheet
vi: Bảng tính PlanPerfect

en: Plucker document
vi: Tài liệu Plucker

en: Pocket Word document
vi: Tài liệu Pocket Word

en: PostScript document (bzip-compressed)
vi: Tài liệu PostScript (đã nén bzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
vi: Tài liệu PostScript (đã nén gzip)

en: PowerPoint 2007 presentation
vi: Trình diễn PowerPoint 2007

en: PowerPoint presentation
vi: Trình diễn PowerPoint

en: Python bytecode
vi: Mã byte Python

en: Python script
vi: Văn lệnh Python

en: Qt Designer file
vi: Tập tin thiết kế Qt Designer

en: Qt MOC file
vi: Tập tin MOC của Qt

en: Quattro Pro spreadsheet
vi: Bảng tính Quattro Pro

en: QuickTime image
vi: Ảnh QuickTime

en: QuickTime metalink playlist
vi: Danh mục nhạc siêu liên kết Quicktime

en: QuickTime video
vi: Ảnh động QuickTime

en: Quicken document
vi: Tài liệu Quicken

en: RAR archive
vi: Kho nén RAR

en: RDF file
vi: Tập tin RDF

en: README document
vi: Tài liệu Đọc Đi (README)

en: RGB image
vi: Ảnh kiểu RGB

en: RIFF audio
vi: Âm thanh RIFF

en: RPM package
vi: Gói RPM

en: RPM spec file
vi: Tập tin đặc tả RPM

en: RSS summary
vi: Bản tóm tắt RSS

en: RTF document
vi: Tài liệu RTF

en: RealAudio document
vi: Tài liệu âm thanh RealAudio

en: RealMedia Metafile
vi: Siêu tập tin RealMedia

en: RealMedia document
vi: Tài liệu RealMedia

en: RealPix document
vi: Tài liệu ảnh RealPix

en: RealText document
vi: Tài liệu văn bản RealText

en: RealVideo document
vi: Tài liệu ảnh động RealVideo

en: Ruby script
vi: Văn lệnh Ruby

en: Run Length Encoded bitmap image
vi: Ảnh mảng mã hóa chiều dài chạy (RLE)

en: SAMI subtitles
vi: Phụ đề SAMI

en: SC/Xspread spreadsheet
vi: Bảng tính SC/Xspread

en: SDP multicast stream file
vi: Tập tin luồng truyền một-nhiều SDP

en: SGF record
vi: Mục ghi SGF

en: SGI image
vi: Ảnh SGI

en: SGI video
vi: Ảnh động SGI

en: SGML document
vi: Tài liệu SGML

en: SIS package
vi: Gói SIS

en: SISX package
vi: Gói SISX

en: SMAF audio
vi: Âm thanh SMAF

en: SMIL document
vi: Tài liệu SMIL

en: SQL code
vi: Mã SQL

en: SQLite2 database
vi: Cơ sở dữ liệu SQLite2

en: SQLite3 database
vi: Cơ sở dữ liệu SQLite3

en: SSA subtitles
vi: Phụ đề SSA

en: SV4 CPIO archive
vi: Kho nén CPIO SV4

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
vi: Kho nén CPIO SV4 (với CRC)

en: SVG image
vi: Ảnh SVG

en: Scheme source code
vi: Mã nguồn Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
vi: Âm thanh Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
vi: Âm thanh Scream Tracker

en: Scream Tracker instrument
vi: Nhạc khí Scream Tracker

en: Setext document
vi: Tài liệu Setext

en: Shockwave Flash file
vi: Tập tin Flash Shockwave

en: Shorten audio
vi: Âm thanh Shorten

en: Siag spreadsheet
vi: Bảng tính Slag

en: Sieve mail filter script
vi: Văn lệnh lọc thư Sieve

en: Sigma X3F raw image
vi: Ảnh thô Sigma X3F

en: Skencil document
vi: Tài liệu Skencil

en: Sony ARW raw image
vi: Ảnh thô Sony ARW

en: Sony SR2 raw image
vi: Ảnh thô Sony SR2

en: Sony SRF raw image
vi: Ảnh thô Sony SRF

en: Speedo font
vi: Phông chữ Speedo

en: Speex audio
vi: Âm thanh Speex

en: Stampede package
vi: Gói Stampede

en: StarCalc spreadsheet
vi: Bảng tính StarCalc

en: StarChart chart
vi: Đồ thị StarChart

en: StarDraw drawing
vi: Bản vẽ StarDraw

en: StarImpress presentation
vi: Trình diễn StarImpress

en: StarMail email
vi: Thư điện tử StarMail

en: StarMath formula
vi: Công thức StarMath

en: StarWriter document
vi: Tài liệu StarWriter

en: StuffIt archive
vi: Kho nén Stuffit

en: SubRip subtitles
vi: Phụ đề SubRip

en: SubViewer subtitles
vi: Phụ đề SubViewer

en: Sun raster image
vi: Ảnh mành Sun

en: SunOS News font
vi: Phông chữ SunOS News

en: Super NES ROM
vi: ROM Super Nintendo

en: Super Video CD
vi: Đĩa CD siêu ảnh động

en: T602 document
vi: Tài liệu T602

en: TGA image
vi: Ảnh TGA

en: TGIF document
vi: Tài liệu TGIF

en: TIFF image
vi: Ảnh TIFF

en: TNEF message
vi: Thông điệp TNEF

en: TSV document
vi: Tài liệu TSV

en: Tar archive
vi: Kho nén tar

en: Tar archive (LZMA-compressed)
vi: Kho nén tar (đã nén LZMA)

en: Tar archive (LZO-compressed)
vi: Kho nén tar (đã nén LZO)

en: Tar archive (bzip-compressed)
vi: Kho nén tar (đã nén bzip)

en: Tar archive (compressed)
vi: Kho nén tar (đã nén)

en: Tar archive (gzip-compressed)
vi: Kho nén tar (đã nén gzip)

en: Tcl script
vi: Văn lệnh Tcl

en: TeX DVI document
vi: Tài liệu DVI Tex

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
vi: Tài liệu DVI TeX (đã nén bzip)

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
vi: Tài liệu DVI TeX (đã nén gzip)

en: TeX document
vi: Tài liệu TeX

en: TeX font
vi: Phông chữ TeX

en: TeX font metrics
vi: Cách đo phông chữ TeX

en: TeXInfo document
vi: Tài liệu TeXInfo

en: ToutDoux document
vi: Tài liệu ToutDoux

en: Troff ME input document
vi: Tài liệu nhập ME Troff

en: Troff MM input document
vi: Tài liệu nhập MM Troff

en: Troff MS input document
vi: Tài liệu nhập MS Troff

en: Troff document
vi: Tài liệu Troff

en: TrueAudio audio
vi: Âm thanh TrueAudio

en: TrueType XML font
vi: Phông chữ XML TrueType

en: TrueType font
vi: Phông chữ TrueType

en: UFRaw ID image
vi: Ảnh ID UFRaw

en: ULAW (Sun) audio
vi: Âm thanh ULAW (Sun)

en: UNIX-compressed file
vi: Tập tin đã nén UNIX

en: Unidata NetCDF document
vi: Tài liệu NetCDF Unidata

en: Usenet news message
vi: Thông điệp tin tức USENET

en: Ustar archive
vi: Kho nén ustar

en: V font
vi: Phông chữ V

en: VCS/ICS calendar
vi: Lịch VCS/ICS

en: VOC audio
vi: Âm thanh VOC

en: VRML document
vi: Tài liệu VRML

en: Vala source code
vi: Mã nguồn Vala

en: Video CD
vi: Đĩa CD ảnh động

en: Vivo video
vi: Ảnh động Vivo

en: WAIS source code
vi: Mã nguồn WAIS

en: WAV audio
vi: Âm thanh WAV

en: WBMP image
vi: Ảnh WBMP

en: WMF image
vi: Ảnh WMF

en: WML document
vi: Tài liệu WML

en: WMLScript program
vi: Chương trình WMLScript

en: WPL playlist
vi: Danh mục nhạc WPL

en: WRI document
vi: Tài liệu WRI

en: WavPack audio
vi: Âm thanh WavPack

en: WavPack audio correction file
vi: Tập tin sửa chữa âm thanh WavPack

en: Wavelet video
vi: Ảnh động Wavelet

en: Windows BMP image
vi: Ảnh BMP Windows

en: Windows Installer package
vi: Gói cài đặt Windows

en: Windows Media Station file
vi: Tập tin Windows Media Station

en: Windows Media audio
vi: Âm thanh Windows Media

en: Windows Media video
vi: Ảnh động Windows Media

en: Windows Registry extract
vi: Bản trích Registry Windows

en: Windows animated cursor
vi: Con chạy hoạt họa Windows

en: Windows cursor
vi: Con chạy Windows

en: Word 2007 document
vi: Tài liệu Word 2007

en: Word document
vi: Tài liệu Word

en: Word template
vi: Mẫu Word

en: WordPerfect document
vi: Tài liệu WordPerfect

en: WordPerfect/Drawperfect image
vi: Ảnh WordPerfect/Drawperfect

en: X window image
vi: Ảnh cửa sổ X

en: X-Motif UIL table
vi: Bảng UIL X-Motif

en: X11 cursor
vi: Con chạy X11

en: XBEL bookmarks
vi: Liên kết đã lưu XBEL

en: XBM image
vi: Ảnh XBM

en: XFig image
vi: Ảnh XFig

en: XHTML page
vi: Trang XHTML

en: XLIFF translation file
vi: Tập tin dịch XLIFF

en: XMCD CD database
vi: Cơ sở dữ liệu CD XMCD

en: XMF audio
vi: Âm thanh XMF

en: XMI file
vi: Tập tin XMI

en: XML document
vi: Tài liệu XML

en: XML entities document
vi: Tài liệu thực thể XML

en: XPM image
vi: Ảnh XPM

en: XPS document
vi: Tài liệu XPS

en: XSL FO file
vi: Tập tin FO của XSL (XFO)

en: XSLT stylesheet
vi: Tờ kiểu dáng XSLT

en: XSPF playlist
vi: Danh mục nhạc XSPF

en: XUL interface document
vi: Tài liệu giao diện XUL

en: Xbase document
vi: Tài liệu Xbase

en: Zip archive
vi: Kho nén zip

en: Zoo archive
vi: Kho nén zoo

en: application log
vi: bản ghi ứng dụng

en: audio CD
vi: đĩa CD âm thanh

en: audio DVD
vi: đĩa DVD âm thanh

en: author credits
vi: công trạng tác giả

en: author list
vi: danh sách tác giả

en: backup file
vi: tập tin sao lưu

en: blank Blu-ray disc
vi: đĩa Blu-ray trống

en: blank CD disc
vi: đĩa CD trống

en: blank DVD disc
vi: đĩa DVD trống

en: blank HD DVD disc
vi: đĩa DVD HD trống

en: block device
vi: thiết bị khối

en: character device
vi: thiết bị ký tự

en: comic book archive
vi: Kho nén sách tranh chuyện vui

en: compound document
vi: tài liệu ghép

en: compound documents
vi: tài liệu ghép

en: compressed GIMP image
vi: ảnh GIMP đã nén

en: compressed SVG image
vi: ảnh SVG đã nén

en: compressed Tracker audio
vi: âm thanh Tracker đã nén

en: desktop configuration file
vi: tập tin cấu hình môi trường

en: detached OpenPGP signature
vi: chữ ký OpenPGP tách rời

en: detached S/MIME signature
vi: chữ ký S/MIME tách rời

en: differences between files
vi: khác biệt giữa các tập tin

en: digital photos
vi: ảnh chụp số

en: digital raw image
vi: ảnh thô số

en: eMusic download package
vi: gói nhạc tải xuống eMusic

en: electronic book document
vi: tài liệu cuốn sách điện tử

en: electronic business card
vi: danh thiếp điện tử

en: email headers
vi: dòng đầu thư điện tử

en: email message
vi: thư điện tử

en: empty document
vi: tài liệu rỗng

en: encrypted message
vi: thông điệp đã mật mã

en: enriched text document
vi: tài liệu văn bản có kiểu dáng

en: executable
vi: thực hiện được

en: folder
vi: thư mục

en: generic font file
vi: tập tin phông giống loài

en: help page
vi: trang trợ giúp

en: iMelody ringtone
vi: tiếng réo iMelody

en: iPod firmware
vi: phần vững iPod

en: iRiver Playlist
vi: danh mục nhạc iRiver

en: installation instructions
vi: hướng dẫn cài đặt

en: iptables configuration file
vi: tập tin cấu hình iptables

en: libtool shared library
vi: thư viện dùng chung libtool

en: license terms
vi: điều kiện giấy phép

en: mail delivery report
vi: thông báo phát thư

en: mail disposition report
vi: thông báo chuyển nhượng thư

en: mail system report
vi: thông báo hệ thống thư

en: mailbox file
vi: tập tin hộp thư

en: manual page (compressed)
vi: trang hướng dẫn (đã nén)

en: message catalog
vi: phân loại thông điệp

en: message digest
vi: bản tóm tắt thông điệp

en: message in several formats
vi: thông điệp có vài định dạng

en: mount point
vi: điểm lắp

en: object code
vi: mã đối tượng

en: packed font file
vi: tập tin phông chữ đã đóng gói

en: partial email message
vi: thư điện tử riêng phần

en: pipe
vi: ống dẫn

en: plain text document
vi: tài liệu nhập thô

en: portable audio player
vi: bộ phát nhạc di động

en: profiler results
vi: kết quả nét hiện trạng

en: program crash data
vi: dữ liệu sụp đổ chương trình

en: raw CD image
vi: ảnh đĩa CD thô

en: reference to remote file
vi: tham chiếu đến tập tin ở xa

en: rejected patch
vi: đắp vá bị từ chối

en: resource location
vi: địa điểm tài nguyên

en: rich text document
vi: tài liệu văn bản có kiểu dáng (RTF)

en: shared library
vi: thư viện dùng chung

en: shell archive
vi: kho trình bao

en: shell script
vi: văn lệnh trình bao

en: signed message
vi: thông điệp đã ký

en: socket
vi: ổ cắm

en: software
vi: phần mềm

en: spreadsheet interchange document
vi: tài liệu hoán đổi bảng tính

en: stream of data (server push)
vi: luồng dữ liệu (trình phục vụ đẩy)

en: symbolic link
vi: liên kết tượng trưng

en: theme
vi: sắc thái

en: translated messages (machine-readable)
vi: thông điệp đã dịch (máy đọc được)

en: translation file
vi: tập tin dịch

en: translation template
vi: mẫu dịch

en: txt2tags document
vi: tài liệu txt2tags

en: unknown
vi: không rõ

en: video DVD
vi: đĩa DVD ảnh động
