iso_639-3 - en to pl translation catalogue (2641 entries)

en: A-Pucikwar
pl: a-pucikwar

en: Abaga
pl: abaga

en: Abau
pl: abau

en: Abaza
pl: abazyński

en: Abinomn
pl: abinomn

en: Abkhazian
pl: abchaski

en: Abui
pl: abui

en: Achi
pl: achi

en: Achinese
pl: aczineski

en: Acoli
pl: aczoli

en: Adangme
pl: adangme

en: Adhola
pl: adhola

en: Adyghe
pl: adygejski

en: Aeka
pl: aeka

en: Afar
pl: afarski

en: Afghan Sign Language
pl: afgański język migowy

en: Afrihili
pl: afrihili

en: Afrikaans
pl: afrykanerski

en: Agariya
pl: agarija

en: Aghu
pl: aghu

en: Aghul
pl: agulski

en: Agi
pl: agi

en: Agutaynen
pl: agutaynen

en: Ahirani
pl: ahirani

en: Ahom
pl: ahom

en: Ai-Cham
pl: ai-czam

en: Aimaq
pl: aimak

en: Aimele
pl: kware

en: Ainu (Japan)
pl: ajnoski (Japonia)

en: Airoran
pl: airoran

en: Aka-Bea
pl: aka-bea

en: Aka-Bo
pl: aka-bo

en: Aka-Cari
pl: aka-cari

en: Aka-Jeru
pl: aka-jeru

en: Aka-Kede
pl: aka-kede

en: Aka-Kol
pl: aka-kol

en: Aka-Kora
pl: aka-kora

en: Akan
pl: akan

en: Akar-Bale
pl: akar-bale

en: Akha
pl: akha

en: Akhvakh
pl: achwaski

en: Akkadian
pl: akadyjski

en: Akkala Sami
pl: lapoński akkala

en: Aklanon
pl: aklanon

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
pl: język migowy Beduinów z Al-Sayyid

en: Alaba-K’abeena
pl: alaba-k'abeena

en: Alamblak
pl: alamblak

en: Alanic
pl: alański

en: Alawa
pl: awala

en: Albanian
pl: albański

en: Albanian Sign Language
pl: albański język migowy

en: Albanian, Arbëreshë
pl: albański, arboreski

en: Albanian, Arvanitika
pl: albański, arwanicki

en: Albanian, Gheg
pl: albański, gegijski

en: Albanian, Tosk
pl: albański, toskijski

en: Aleut
pl: aleucki

en: Algerian Arabic
pl: arabski algierski

en: Algerian Saharan Arabic
pl: arabski algierski saharyjski

en: Algerian Sign Language
pl: algierski język migowy

en: Algonquin
pl: algonkiński

en: Altai, Northern
pl: ałtajski, północny

en: Altai, Southern
pl: ałtajski, południowy

en: Alur
pl: alur

en: Alutor
pl: alutorski

en: Alyawarr
pl: alyawarr

en: Amaimon
pl: amaimon

en: Amal
pl: amal

en: Amanab
pl: amanab

en: Amba (Uganda)
pl: amba (Uganda)

en: Amdo Tibetan
pl: tybetański amdo

en: Amele
pl: amele

en: American Sign Language
pl: amerykański język migowy

en: Amharic
pl: amharski

en: Ami
pl: ami

en: Amis
pl: amis

en: Amis, Nataoran
pl: amis, nataorański

en: Ampari Dogon
pl: dogoński Ampari

en: Ancient Greek (to 1453)
pl: grecki starożytny (do 1453)

en: Ancient Hebrew
pl: hebrajski starożytny

en: Ancient Macedonian
pl: staromacedoński, helleński

en: Ancient North Arabian
pl: północnoarabski starożytny

en: Ancient Zapotec
pl: zapotecki starożytny

en: Andaman Creole Hindi
pl: hindi andamańskie

en: Andarum
pl: andarum

en: Andegerebinha
pl: antekerrepenhe

en: Andi
pl: andyjski

en: Anem
pl: anem

en: Aneme Wake
pl: aneme wake

en: Angaataha
pl: angaataha

en: Angami Naga
pl: naga angami

en: Angika
pl: angika

en: Anglo-Norman
pl: anglonormański

en: Angor
pl: anggor

en: Angoram
pl: angoram

en: Anindilyakwa
pl: enindhilyagwa

en: Ankave
pl: ankave

en: Anmatyerre
pl: anmatjirra

en: Anor
pl: anor

en: Antankarana Malagasy
pl: malagaski antankarana

en: Anuak
pl: anuak

en: Ao Naga
pl: ao naga

en: Aquitanian
pl: akwitański

en: Arabic
pl: arabski

en: Arabic, Algerian
pl: arabski, algierski

en: Arabic, Algerian Saharan
pl: arabski, algierski saharyjski

en: Arabic, Chadian
pl: arabski, czadzki

en: Arabic, Cypriot
pl: arabski, cypryjski

en: Arabic, Egyptian
pl: arabski, egipski

en: Arabic, Judeo-Iraqi
pl: arabski, judeo-iracki

en: Arabic, Judeo-Moroccan
pl: arabski, judeo-marokański

en: Arabic, Judeo-Tunisian
pl: arabski, judeo-tunezyjski

en: Arabic, Judeo-Yemeni
pl: arabski, judeo-jemeński

en: Arabic, Libyan
pl: arabski, libijski

en: Arabic, Mesopotamian
pl: arabski, mezopotamski

en: Arabic, Moroccan
pl: arabski, marokański

en: Arabic, North Levantine
pl: arabski, damasceński

en: Arabic, North Mesopotamian
pl: arabski, północnomezopotamski

en: Arabic, Omani
pl: arabski, omański

en: Arabic, Saidi
pl: arabski, saudyjski

en: Arabic, Standard
pl: arabski, standardowy

en: Arabic, Sudanese
pl: arabski, sudański

en: Arabic, Tajiki
pl: arabski, tadżycki

en: Arabic, Tunisian
pl: arabski, tunezyjski

en: Arabic, Uzbeki
pl: arabski, uzbecki

en: Aragonese
pl: aragoński

en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
pl: aramejski, judeo-babiloński (ok. 200-1200 n.e.)

en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
pl: aramejski, oficjalny (700-300 p.n.e.)

en: Aramaic, Old (up to 700 BCE)
pl: aramejski, starożytny (do 700 p.n.e.)

en: Aramaic, Samaritan
pl: aramejski, samarytański

en: Aranda, Lower Southern
pl: aranda, południowy

en: Arandai
pl: arandai

en: Arapaho
pl: arapaho

en: Arapesh, Bumbita
pl: arapesh, bumbita

en: Arawak
pl: arawak

en: Arawum
pl: arawum

en: Arbëreshë Albanian
pl: albański arboreski

en: Archi
pl: arczyński

en: Ardhamāgadhī Prākrit
pl: prakryt ardhamagadhi

en: Argentine Sign Language
pl: argentyński język migowy

en: Argobba
pl: argobba

en: Arin
pl: arin

en: Armenian
pl: ormiański

en: Armenian Sign Language
pl: armeński język migowy

en: Armenian, Classical
pl: ormiański, klasyczny

en: Armenian, Middle
pl: ormiański, średni

en: Arpitan
pl: franko-prowansalski

en: Arrarnta, Western
pl: aranda, zachodni

en: Arrernte, Eastern
pl: aranda, wschodni

en: Arta
pl: arta

en: Aruek
pl: aruek

en: Aruop
pl: aruop

en: Arvanitika Albanian
pl: albański arwanicki

en: Asas
pl: asas

en: Ashkun
pl: aszkun

en: Asmat, Casuarina Coast
pl: asmat, casuarina

en: Asmat, Central
pl: asmat, centralny

en: Asmat, North
pl: asmat, północny

en: Assamese
pl: asamski

en: Assan
pl: assan

en: Assiniboine
pl: assiniboine

en: Assyrian Neo-Aramaic
pl: nowoaramejski asyryjski

en: Asturian
pl: asturyjski

en: Asu (Nigeria)
pl: asu (Nigeria)

en: Asu (Tanzania)
pl: asu (Tanzania)

en: Asuri
pl: asuri

en: Ata
pl: ata

en: Atayal
pl: atayal

en: Atikamekw
pl: atikamekw

en: Au
pl: au

en: Austral
pl: australski

en: Australian Aborigines Sign Language
pl: język migowy Aborygenów australijskich

en: Australian Sign Language
pl: australijski język migowy

en: Austrian Sign Language
pl: austriacki język migowy

en: Avar, Old
pl: awarski, stary

en: Avaric
pl: awarski

en: Avestan
pl: awestyjski

en: Awa (Papua New Guinea)
pl: awa (Papua Nowa Gwinea)

en: Awadhi
pl: awadhi

en: Awar
pl: awar

en: Awun
pl: awun

en: Awyi
pl: awyi

en: Awyu, Edera
pl: awyu, ederah

en: Aymara
pl: ajmara

en: Aymara, Central
pl: ajmara, centralny

en: Aymara, Southern
pl: ajmara, południowy

en: Azerbaijani
pl: azerski

en: Azerbaijani, North
pl: azerski, północny

en: Azerbaijani, South
pl: azerski, południowy

en: Babuza
pl: babuza

en: Bactrian
pl: baktryjski

en: Badaga
pl: badaga

en: Bade
pl: bade

en: Bafia
pl: bafia

en: Bagupi
pl: bagupi

en: Bagvalal
pl: bagulalski

en: Baham
pl: baham

en: Bahamas Creole English
pl: kreolski bahamski

en: Bai
pl: bai

en: Bai, Central
pl: bai, centralny

en: Bai, Panyi
pl: bai, północny

en: Bai, Southern
pl: bai, południowy

en: Baimak
pl: baimak

en: Bakhtiari
pl: bachtiarski

en: Balinese
pl: balijski

en: Balkan Gagauz Turkish
pl: turecki bałkański gagauski

en: Balkan Romani
pl: romski bałkański

en: Balochi, Eastern
pl: baluczi, wschodni

en: Balochi, Southern
pl: baluczi, południowy

en: Balochi, Western
pl: baluczi, zachodni

en: Balti
pl: balti

en: Baltic Romani
pl: romski bałtycki

en: Baluchi
pl: baluczi

en: Bambara
pl: bambara

en: Bamu
pl: bamu kiwai

en: Bana
pl: bana

en: Banaro
pl: banaro

en: Bangi
pl: bangi

en: Bangla
pl: bengalski

en: Banjar
pl: banjar

en: Bara Malagasy
pl: malagaski bara

en: Barai
pl: barai

en: Bardi
pl: bardi

en: Bari
pl: bari

en: Bariji
pl: bariji

en: Baruga
pl: baruga

en: Baruya
pl: baruya

en: Basa (Cameroon)
pl: basa (Kamerun)

en: Basay
pl: basay

en: Bashkardi
pl: baszkardi

en: Bashkir
pl: baszkirski

en: Basque
pl: baskijski

en: Bata
pl: bata

en: Batak Alas-Kluet
pl: batacki alas-kluet

en: Batak Angkola
pl: batacki angkola

en: Batak Dairi
pl: batacki dairi

en: Batak Karo
pl: batacki karo

en: Batak Mandailing
pl: batacki mandailing

en: Batak Simalungun
pl: batacki simalungun

en: Batak Toba
pl: batacki toba

en: Bathari
pl: baţhari

en: Bats
pl: bacbijski

en: Bau
pl: bau

en: Bauwaki
pl: bauwaki

en: Bauzi
pl: bauzi

en: Bavarian
pl: bawarski

en: Bayono
pl: bayono

en: Beami
pl: beami

en: Beele
pl: bele

en: Beja
pl: bedża

en: Belanda Bor
pl: belanda bor

en: Belarusian
pl: białoruski

en: Beli (Papua New Guinea)
pl: beli (Papua Nowa Gwinea)

en: Belize Kriol English
pl: kreolski Belize

en: Bella Coola
pl: nuxálk

en: Bemba (Zambia)
pl: bemba (Zambia)

en: Bembe
pl: bembe

en: Bena (Tanzania)
pl: bena (Tanzania)

en: Benabena
pl: benabena

en: Bende
pl: bende

en: Bengali
pl: bengalski

en: Bepour
pl: bepour

en: Berbice Creole Dutch
pl: kreolski berbice

en: Berik
pl: berik

en: Berta
pl: berta

en: Berti
pl: berti

en: Bezhta
pl: kapuczyński

en: Bhili
pl: bhili

en: Bhojpuri
pl: bhodźpuri

en: Bian Marind
pl: bian marind

en: Biangai
pl: biangai

en: Biao
pl: biao

en: Bijori
pl: bidżori

en: Bikaru
pl: bikaru

en: Bikol
pl: bikolski

en: Bikol, Central
pl: bikolski, środkowy

en: Bikol, Northern Catanduanes
pl: bikolski, Catanduan Północny

en: Bikol, Southern Catanduanes
pl: bikolski, Catanduan Południowy

en: Bilakura
pl: bilakura

en: Bilin
pl: blin

en: Bilma Kanuri
pl: kanuri Bilmy

en: Biloxi
pl: biloxi

en: Bimin
pl: bimin

en: Binahari
pl: binahari

en: Binandere
pl: binandere

en: Bine
pl: bine

en: Bini
pl: edo

en: Binumarien
pl: binumarien

en: Birhor
pl: birhor

en: Bishnupriya
pl: bisznuprija-manipuri

en: Bisis
pl: bisis

en: Bislama
pl: bislama

en: Biwat
pl: biwat

en: Biyom
pl: biyom

en: Blagar
pl: blagar

en: Blissymbols
pl: bliss

en: Bodo (India)
pl: bodo (Indie)

en: Bodo Gadaba
pl: bodo gadaba

en: Boghom
pl: boghom

en: Boikin
pl: boiken

en: Bole
pl: bole

en: Bolgarian
pl: protobułgarski

en: Bolivian Sign Language
pl: boliwijski język migowy

en: Bondei
pl: bondei

en: Bondo
pl: bondo

en: Bondum Dom Dogon
pl: dogoński Bondum dom

en: Bonerif
pl: bonerif

en: Bongo
pl: bongo

en: Bongu
pl: bongu

en: Bonkiman
pl: bonkiman

en: Bor, Belanda
pl: bor, belanda

en: Bosnian
pl: bośniacki

en: Botlikh
pl: botlichyjski

en: Bouyei
pl: buyei

en: Bragat
pl: bragat

en: Brahui
pl: brahui

en: Braj
pl: bradź

en: Brazilian Sign Language
pl: brazylijski język migowy

en: Breri
pl: breri

en: Breton
pl: bretoński

en: Breton, Middle
pl: bretoński, średni

en: Breton, Old
pl: bretoński, stary

en: British Sign Language
pl: brytyjski język migowy

en: Bua
pl: bua

en: Bube
pl: bubi

en: Budukh
pl: buduchyjski

en: Buginese
pl: bugijski

en: Buhid
pl: buhid

en: Bukharic
pl: bucharski

en: Bulgarian
pl: bułgarski

en: Bulgarian Sign Language
pl: bułgarski język migowy

en: Bulgebi
pl: bulgebi

en: Bulu (Cameroon)
pl: bulu (Kamerun)

en: Bumbita Arapesh
pl: bumbita

en: Buna
pl: buna

en: Bunaba
pl: bunuba

en: Bunak
pl: bunak

en: Bungain
pl: bungain

en: Bunun
pl: bunun

en: Bura-Pabir
pl: bura

en: Burak
pl: burak

en: Burarra
pl: burarra

en: Buriat
pl: buriacki

en: Buriat, China
pl: buriacki, chiński

en: Buriat, Mongolia
pl: buriacki, mongolski

en: Buriat, Russia
pl: buriacki, rosyjski

en: Burmese
pl: birmański

en: Burmese, Old
pl: birmański, stary

en: Burmeso
pl: burmeso

en: Burun
pl: burun

en: Burushaski
pl: buruszaski

en: Busa
pl: busa

en: Buwal
pl: buwal

en: Bwe Karen
pl: kareński bwe

en: Caddo
pl: kaddo

en: Cajun French
pl: francuski Cajun

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
pl: język mieszany kaqchikel-kicze

en: Campidanese Sardinian
pl: południowosardyński, kampidański

en: Cao Miao
pl: cao miao

en: Cappadocian Greek
pl: grecki kapadocki

en: Car Nicobarese
pl: nikobarski car

en: Carian
pl: karyjski

en: Carib, Galibi
pl: karaibski, galibi

en: Caribbean Javanese
pl: jawajski karaibski

en: Carolinian
pl: karoliński

en: Carpathian Romani
pl: romski karpacki

en: Casuarina Coast Asmat
pl: asmat casuarina

en: Catalan
pl: kataloński

en: Catalan Sign Language
pl: kataloński język migowy

en: Catawba
pl: catawba

en: Cayuga
pl: cayuga

en: Cebuano
pl: cebuański

en: Celtiberian
pl: celtyberyjski

en: Central Asmat
pl: asmat centralny

en: Central Atlas Tamazight
pl: tamazight (Atlas Środkowy)

en: Central Aymara
pl: ajmara centralny

en: Central Bai
pl: bai centralny

en: Central Bikol
pl: bikolski środkowy

en: Central Kanuri
pl: kanuri centralny

en: Central Khmer
pl: środkowokhmerski

en: Central Kurdish
pl: sorani

en: Central Nicobarese
pl: nikobarski centralny

en: Central Ojibwa
pl: odżibwe środkowy

en: Central Pashto
pl: paszto środkowy

en: Central Siberian Yupik
pl: jupik środkowosyberyjski

en: Central Yupik
pl: jupik środkowy

en: Chadian Arabic
pl: arabski czadzki

en: Chadian Sign Language
pl: czadzki język migowy

en: Chagatai
pl: czagatajski

en: Chakma
pl: czakma

en: Cham, Eastern
pl: czamski, wschodni

en: Cham, Western
pl: czamski, zachodni

en: Chamalal
pl: czamalajski

en: Chambri
pl: chambri

en: Chamorro
pl: czamorro

en: Changriwa
pl: changriwa

en: Chaura
pl: chowra

en: Chechen
pl: czeczeński

en: Chehalis, Lower
pl: czehalis, dolny

en: Chehalis, Upper
pl: czehalis, górny

en: Chenapian
pl: chenapian

en: Chenchu
pl: chenchu

en: Chenoua
pl: chenoua

en: Chepang
pl: chepang

en: Cherokee
pl: czerokeski

en: Cheyenne
pl: czejeński

en: Chhattisgarhi
pl: ćhattisgarhi

en: Chibcha
pl: czibcza

en: Chicomuceltec
pl: chicomuceltec

en: Chiga
pl: chiga

en: Chilean Sign Language
pl: czilijski język migowy

en: China Buriat
pl: buriacki chiński

en: Chinese
pl: chiński

en: Chinese Pidgin English
pl: chiński pidżynowy

en: Chinese Sign Language
pl: chiński język migowy

en: Chinese, Gan
pl: chiński, gan

en: Chinese, Hakka
pl: chiński, hakka

en: Chinese, Jinyu
pl: chiński, jin

en: Chinese, Late Middle
pl: chiński, średni

en: Chinese, Literary
pl: chiński, klasyczny

en: Chinese, Mandarin
pl: chiński, mandaryński

en: Chinese, Min Bei
pl: chiński, minbei

en: Chinese, Min Dong
pl: chiński, mindong

en: Chinese, Min Nan
pl: chiński, minnański

en: Chinese, Min Zhong
pl: chiński, minzhong

en: Chinese, Old
pl: chiński, stary

en: Chinese, Pu-Xian
pl: chiński, puxian

en: Chinese, Wu
pl: chiński, wu

en: Chinese, Xiang
pl: chiński, xiang

en: Chinese, Yue
pl: chiński, kantoński

en: Chinook jargon
pl: żargon chinoocki

en: Chipewyan
pl: chipewyan

en: Choctaw
pl: czoktaw

en: Chol
pl: chol

en: Chontal, Tabasco
pl: chontal, Tabasco

en: Chorasmian
pl: chorezmijski

en: Chortí
pl: czorti

en: Chuave
pl: chuave

en: Chuj
pl: chuj

en: Chukot
pl: czukocki

en: Church Slavic
pl: cerkiewnosłowiański

en: Chuukese
pl: chuuk; truk

en: Chuvash
pl: czuwaski

en: Cia-Cia
pl: cia-cia

en: Cibak
pl: czibak

en: Cisalpine Gaulish
pl: galijski przedalpejski

en: Ciwogai
pl: tsagu

en: Clallam
pl: klallam

en: Classical Armenian
pl: ormiański klasyczny

en: Classical Mandaic
pl: mandejski klasyczny

en: Classical Mongolian
pl: mongolski klasyczny

en: Classical Nahuatl
pl: nahuatl klasyczny

en: Classical Newari
pl: newarski klasyczny

en: Classical Quechua
pl: keczua klasyczny

en: Classical Syriac
pl: syryjski klasyczny

en: Classical Tibetan
pl: tybetański klasyczny

en: Cocos Islands Malay
pl: malajski Wysp Kokosowych

en: Coeur d'Alene
pl: snczicu'umszcn

en: Colombian Sign Language
pl: kolumbijski język migowy

en: Colonia Tovar German
pl: niemiecki Colonia Tovar

en: Comorian, Maore
pl: komoryjski, maore

en: Comorian, Mwali
pl: komoryjski, muali

en: Comorian, Ndzwani
pl: komoryjski, ndzuani

en: Comorian, Ngazidja
pl: komoryjski, ngazidża

en: Congo Swahili
pl: kongo-suahili

en: Coptic
pl: koptyjski

en: Cornish
pl: kornijski

en: Cornish, Middle
pl: kornijski, średni

en: Cornish, Old
pl: kornijski, stary

en: Corsican
pl: korsykański

en: Costa Rican Sign Language
pl: kostarykański język migowy

en: Cowlitz
pl: cowlitz

en: Cree
pl: kri

en: Cree, Moose
pl: kri, Moose

en: Cree, Northern East
pl: kri, północno-wschodni

en: Cree, Plains
pl: kri, równinny

en: Cree, Southern East
pl: kri, południowo-wschodni

en: Cree, Swampy
pl: kri, bagienny

en: Cree, Woods
pl: kri, leśny

en: Creek
pl: krik

en: Creole Dutch, Berbice
pl: kreolski, berbice

en: Creole English, Bahamas
pl: kreolski, bahamski

en: Creole English, Grenadian
pl: kreolski, Grenada

en: Creole English, Guyanese
pl: kreolski, gujański

en: Creole English, Hawai'i
pl: kreolski, hawajski

en: Creole English, Jamaican
pl: kreolski, jamajski

en: Creole English, Nicaragua
pl: kreolski, nikaraguański

en: Creole English, Tobagonian
pl: kreolski angielski, tobadzki

en: Creole English, Trinidadian
pl: kreolski angielski, trynidadzki

en: Creole English, Virgin Islands
pl: kreolski, Wyspy Dziewicze

en: Creole French, Guadeloupean
pl: kreolski, Gwadelupa

en: Creole French, Guianese
pl: kreolski, Gujana Francuska

en: Creole French, Réunion
pl: kreolski, Reunion

en: Creole French, Saint Lucian
pl: kreolski Małych Antyli

en: Creole French, Seselwa
pl: kreolski, seszelski

en: Creole Hindi, Andaman
pl: hindi, andamańskie

en: Creole Portuguese, Malaccan
pl: kreolski, papiá kristang

en: Creole, Louisiana
pl: kreolski, luizjański

en: Crimean Tatar
pl: krymskotatarski

en: Crioulo, Upper Guinea
pl: crioulo, kreolski Gwinei-Bissau

en: Croatia Sign Language
pl: chorwacki język migowy

en: Croatian
pl: chorwacki

en: Crow
pl: crow

en: Cuba Sign Language
pl: kubański język migowy

en: Cumbric
pl: kumbryjski

en: Cun
pl: cun

en: Cuneiform Luwian
pl: luwijski klinowy

en: Curonian
pl: kuroński

en: Cuvok
pl: czuvok

en: Cuyonon
pl: cuyonon

en: Cypriot Arabic
pl: arabski cypryjski

en: Czech
pl: czeski

en: Czech Sign Language
pl: czeski język migowy

en: Daba
pl: daba

en: Dacian
pl: dacki

en: Dadibi
pl: dadibi

en: Daga
pl: daga

en: Dahalik
pl: dahalik

en: Dahalo
pl: dahalo

en: Dakota
pl: dakota

en: Dalabon
pl: ngalkbun

en: Dalmatian
pl: dalmatyński

en: Dameli
pl: dameli

en: Danaru
pl: danaru

en: Dani, Western
pl: dani, zachodni

en: Danish
pl: duński

en: Danish Sign Language
pl: duński język migowy

en: Daonda
pl: daonda

en: Dargwa
pl: dargwijski

en: Dari
pl: dari

en: Dass
pl: dass

en: Daur
pl: dagurski

en: Day
pl: day

en: Dedua
pl: dedua

en: Degenan
pl: degenan

en: Delaware
pl: delaware

en: Dem
pl: dem

en: Demta
pl: demta

en: Dendi (Benin)
pl: dendi (Benin)

en: Dendi (Central African Republic)
pl: dendi (Republika Środkowoafrykańska)

en: Deno
pl: deno

en: Dera (Indonesia)
pl: dera (Indonezja)

en: Dera (Nigeria)
pl: kanakuru

en: Dghwede
pl: dghwede

en: Dhanki
pl: dhanki

en: Dhimal
pl: dhimal

en: Dhivehi
pl: malediwski, divehi

en: Dido
pl: didojski

en: Digo
pl: digo

en: Dimli (individual language)
pl: dimli

en: Dinka
pl: dinka

en: Dinka, Northeastern
pl: dinka, północno-wschodni

en: Dinka, Northwestern
pl: dinka, północno-zachodni

en: Dinka, South Central
pl: dinka, południowo-środkowy

en: Dinka, Southeastern
pl: dinka, południowo-wschodni

en: Dinka, Southwestern
pl: dinka, południowo-zachodni

en: Diri
pl: diri

en: Ditidaht
pl: nitinat

en: Djamindjung
pl: dżamindżung

en: Djauan
pl: dżawoni

en: Djawi
pl: dżawi

en: Djeebbana
pl: ndżebbana

en: Djingili
pl: dżingulu

en: Dogon, Ampari
pl: dogoński, Ampari

en: Dogon, Bondum Dom
pl: dogoński, Bondum dom

en: Dogon, Dogul Dom
pl: dogoński, Dogulu dom

en: Dogon, Donno So
pl: dogoński, Donno sɔ

en: Dogon, Jamsay
pl: dogoński, Jamsay tegu

en: Dogon, Mombo
pl: dogoński, Mombo

en: Dogon, Nanga Dama
pl: dogoński, naŋa dama

en: Dogon, Tene Kan
pl: dogoński, Tene kã

en: Dogon, Tiranige Diga
pl: dogoński, Tiranige dige

en: Dogon, Tommo So
pl: dogoński, Tɔmmɔ sɔɔ

en: Dogon, Tomo Kan
pl: dogoński, Tomo kã

en: Dogon, Toro So
pl: dogoński, Tɔrɔ sɔɔ

en: Dogon, Toro Tegu
pl: dogoński, Tɔrɔ tegu

en: Dogon, Yanda Dom
pl: dogoński, Yanda dom

en: Dogri (individual language)
pl: dogri

en: Dogri (macrolanguage)
pl: dogri (makrojęzyk)

en: Dogrib
pl: dogrib

en: Dogul Dom Dogon
pl: dogoński Dogulu dom

en: Dolgan
pl: dołgański

en: Domari
pl: domari

en: Dominican Sign Language
pl: dominikański język migowy

en: Domu
pl: domu

en: Domung
pl: domung

en: Dong, Northern
pl: dong, północny

en: Dong, Southern
pl: dong południowy

en: Dongxiang
pl: santyjski

en: Donno So Dogon
pl: dogoński Donno sɔ

en: Doromu-Koki
pl: doromu

en: Duala
pl: duala

en: Dubu
pl: dubu

en: Dugwor
pl: dugwor

en: Duhwa
pl: karfa

en: Dumun
pl: dumun

en: Duna
pl: duna

en: Dungan
pl: dungański

en: Dura
pl: dura

en: Duriankere
pl: duriankere

en: Duruwa
pl: parji

en: Dutch
pl: holenderski

en: Dutch Sign Language
pl: holenderski język migowy

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
pl: holenderski, średniowieczny (ok. 1050-1350)

en: Dutch, Old
pl: niderlandzki, stary

en: Duwai
pl: duwaj

en: Dyaberdyaber
pl: dyaberdyaber

en: Dyirbal
pl: dyirbal

en: Dyula
pl: diula

en: Dzongkha
pl: dzongka

en: East Futuna
pl: futuna wschodni

en: East Kewa
pl: kewa wschodni

en: East Makian
pl: makian wschodni

en: East Yugur
pl: szera-jögurski wschodni

en: Eastern Arrernte
pl: aranda wschodni

en: Eastern Balochi
pl: baluczi wschodni

en: Eastern Bolivian Guaraní
pl: guarani wschodnioboliwijski

en: Eastern Canadian Inuktitut
pl: inuktitut wschodniokanadyjski

en: Eastern Cham
pl: czamski wschodni

en: Eastern Durango Nahuatl
pl: nahuatl Durango wschodniego

en: Eastern Frisian
pl: wschodniofryzyjski

en: Eastern Kayah
pl: kahay wschodni

en: Eastern Magar
pl: magar wschodni

en: Eastern Mari
pl: maryjski wschodni

en: Eastern Ojibwa
pl: odżibwe wschodni

en: Eastern Tamang
pl: tamang wschodni

en: Eastern Xiangxi Miao
pl: xiangxi miao wschodni

en: Eastern Yiddish
pl: jidisz wschodni

en: Eblan
pl: eblaicki

en: Ecuadorian Sign Language
pl: ekwadorski język migowy

en: Edera Awyu
pl: ederah

en: Edomite
pl: edomicki

en: Efik
pl: efik

en: Egypt Sign Language
pl: egipski język migowy

en: Egyptian (Ancient)
pl: egipski (starożytny)

en: Egyptian Arabic
pl: arabski egipski

en: Eipomek
pl: eipo

en: Eitiep
pl: eitiep

en: Ekajuk
pl: ekajuk

en: Ekari
pl: ekagi

en: Elamite
pl: elamicki

en: Elepi
pl: elepi

en: Elkei
pl: elkei

en: Emilian
pl: emilijski

en: Emumu
pl: emumu

en: En
pl: en

en: Enets, Forest
pl: eniecki, leśny

en: Enets, Tundra
pl: eniecki, tundryjski

en: Enga
pl: enga

en: English
pl: angielski

en: English, Liberian
pl: angielski, liberyjski

en: English, Middle (1100-1500)
pl: angielski, średniowieczny (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
pl: angielski, stary (ok. 450-1100)

en: Erre
pl: arri

en: Erzya
pl: erzja

en: Esperanto
pl: esperanto

en: Estonian
pl: estoński

en: Estonian Sign Language
pl: estoński język migowy

en: Estonian, Standard
pl: estoński, standardowy

en: Eteocretan
pl: eteokreteński

en: Eteocypriot
pl: eteocypryjski

en: Ethiopian Sign Language
pl: etiopski język migowy

en: Eton (Cameroon)
pl: eton (Kamerun)

en: Eton (Vanuatu)
pl: eton (Vanuatu)

en: Etruscan
pl: etruski

en: Even
pl: eweński

en: Evenki
pl: ewenkijski

en: Ewage-Notu
pl: notu

en: Ewe
pl: ewe

en: Ewondo
pl: ewondo

en: Eyak
pl: eyak

en: Faita
pl: faita

en: Faiwol
pl: faiwol

en: Fali
pl: fali

en: Faliscan
pl: faliskijski

en: Fang (Cameroon)
pl: fang (Kamerun)

en: Fang (Equatorial Guinea)
pl: fang (Gwinea Równikowa)

en: Fanti
pl: fanti

en: Faroese
pl: farerski

en: Fars, Northwestern
pl: fars, północno-zachodni

en: Fars, Southwestern
pl: fars, południowo-zachodni

en: Fasu
pl: fasu

en: Fataluku
pl: fataluku

en: Fiji Hindi
pl: hindi fidżyjskie

en: Fijian
pl: fidżyjski

en: Filipino
pl: pilipino

en: Finland-Swedish Sign Language
pl: fińsko-szwedzki język migowy

en: Finnish
pl: fiński

en: Finnish Sign Language
pl: fiński język migowy

en: Finnish, Kven
pl: fiński, kven

en: Finnish, Tornedalen
pl: fiński, Dolina Torne

en: Fipa
pl: fipa

en: Fiwaga
pl: fiwaga

en: Foau
pl: foau

en: Fon
pl: fon

en: Forak
pl: forak

en: Fore
pl: fore

en: Forest Enets
pl: eniecki leśny

en: Frankish
pl: frankijski

en: French
pl: francuski

en: French Sign Language
pl: francuski język migowy

en: French, Cajun
pl: francuski, Cajun

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
pl: francuski, średniowieczny (ok. 1400-1600)

en: French, Old (842-ca. 1400)
pl: francuski, stary (842-ok. 1400)

en: Frisian, Eastern
pl: fryzyjski, wschodni

en: Frisian, Northern
pl: fryzyjski, północny

en: Frisian, Old
pl: fryzyjski, stary

en: Frisian, Western
pl: fryzyjski, zachodni

en: Friulian
pl: friulski

en: Fulah
pl: fulani

en: Fuliiru
pl: fuliiro

en: Fur
pl: fur

en: Futuna, East
pl: futuna, wschodni

en: Fuyug
pl: fuyuge

en: Fyer
pl: fjer

en: Ga
pl: ga

en: Ga'anda
pl: ga'anda

en: Gadaba, Bodo
pl: gadaba, bodo

en: Gadaba, Pottangi Ollar
pl: gadaba, ollari

en: Gaddang
pl: gaddang

en: Gadjerawang
pl: gadżirrabeng

en: Gadsup
pl: gadsup

en: Gaelic, Scottish
pl: gaelicki, szkocki

en: Gafat
pl: gafat

en: Gagadu
pl: kakadu

en: Gagauz
pl: gagauski

en: Gaina
pl: gaina

en: Galambu
pl: galumbu

en: Galatian
pl: galatyjski

en: Galela
pl: galela

en: Galibi Carib
pl: karaibski galibi

en: Galician
pl: galicyjski; galisyjski

en: Galindan
pl: galindyjski

en: Gallurese Sardinian
pl: północnowschodniosardyński, gallurski

en: Gambera
pl: gambera

en: Gambian Wolof
pl: wolof gambijski

en: Gan Chinese
pl: chiński gan

en: Ganda
pl: luganda

en: Ganglau
pl: ganglau

en: Gants
pl: gants

en: Garhwali
pl: garhwali

en: Garo
pl: garo

en: Garrwa
pl: garawa

en: Garus
pl: garus

en: Gaulish, Cisalpine
pl: galijski, przedalpejski

en: Gaulish, Transalpine
pl: galijski, zaalpejski

en: Gavar
pl: gawar

en: Gawar-Bati
pl: gawar-bati

en: Gayo
pl: gayo

en: Gazi
pl: gazi

en: Gbaya (Central African Republic)
pl: gbaya (Republika Środkowoafrykańska)

en: Geba Karen
pl: kareński geba

en: Geez
pl: gyyz; geez

en: Geji
pl: gedżi

en: Geko Karen
pl: kareński geko

en: Gende
pl: gende

en: Georgian
pl: gruziński

en: Georgian, Old
pl: gruziński, stary

en: Gera
pl: gera

en: German
pl: niemiecki

en: German Sign Language
pl: niemiecki język migowy

en: German, Colonia Tovar
pl: niemiecki, Colonia Tovar

en: German, Hutterite
pl: niemiecki, huttrisch

en: German, Low
pl: niemiecki, dolny

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
pl: niemiecki, średnio-wysoki (ok. 1050-1500)

en: German, Middle Low
pl: niemiecki, średnio-niski

en: German, Old High (ca. 750-1050)
pl: niemiecki, staro-wysoki (ok. 750-1050)

en: German, Pennsylvania
pl: niemiecki, pensylwański

en: German, Swiss
pl: niemiecki, szwajcarski

en: Geruma
pl: geruma

en: Ghanaian Pidgin English
pl: ghański pidżynowy

en: Ghanaian Sign Language
pl: ghański język migowy

en: Ghandruk Sign Language
pl: język migowy Ghandruk

en: Gheg Albanian
pl: albański gegijski

en: Ghodoberi
pl: godoberyjski

en: Gidar
pl: gidar

en: Gilaki
pl: giliański

en: Gilbertese
pl: gilbertański

en: Gilyak
pl: niwchijski

en: Gimi (Eastern Highlands)
pl: gimi (Eastern Highlands)

en: Gimi (West New Britain)
pl: gimi (Nowa Brytania Zachodnia)

en: Ginuman
pl: ginuman

en: Girawa
pl: girawa

en: Giryama
pl: giryama

en: Giziga, North
pl: gisiga, północny

en: Giziga, South
pl: gisiga, południowy

en: Glavda
pl: glavda

en: Gnau
pl: gnau

en: Goemai
pl: geomaj

en: Gogo
pl: gogo

en: Gogodala
pl: gogodala

en: Gondi
pl: gondi

en: Gondi, Northern
pl: gondi, północny

en: Gooniyandi
pl: gunijandi

en: Gorontalo
pl: gorontalo

en: Gorovu
pl: gorovu

en: Gothic
pl: gocki

en: Grass Koiari
pl: koiari

en: Great Andamanese, Mixed
pl: wielko-andamański, mieszany

en: Grebo
pl: grebo

en: Greek Sign Language
pl: grecki język migowy

en: Greek, Ancient (to 1453)
pl: grecki, starożytny (do 1453)

en: Greek, Cappadocian
pl: grecki, kapadocki

en: Greek, Modern (1453-)
pl: grecki, współczesny (1453-)

en: Greek, Mycenaean
pl: grecki, mykeński

en: Grenadian Creole English
pl: kreolski Grenady

en: Gronings
pl: groningski

en: Guadeloupean Creole French
pl: kreolski Gwadelupy

en: Guanche
pl: Guanczów

en: Guarani
pl: guarani

en: Guaraní, Eastern Bolivian
pl: guarani, wschodnioboliwijski

en: Guaraní, Paraguayan
pl: guarani, paragwajski

en: Guaraní, Western Bolivian
pl: guarani, zachodnioboliwijski

en: Guatemalan Sign Language
pl: gwatemalski język migowy

en: Gudanji
pl: ngarndżi

en: Gude
pl: guda

en: Gudu
pl: gudu

en: Guduf-Gava
pl: guduf

en: Guguyimidjir
pl: Guugu Yimithirr

en: Guhu-Samane
pl: guhu-semane

en: Guianese Creole French
pl: kreolski Gujany Francuskiej

en: Guinea Kpelle
pl: kpelle gwinejski

en: Guinean Sign Language
pl: gwinejski język migowy

en: Gujarati
pl: gudźarati

en: Gule
pl: gule

en: Gumalu
pl: gumalu

en: Gumuz
pl: gumuz

en: Gunwinggu
pl: gunwinggu

en: Guragone
pl: guragone

en: Gurani
pl: gorani

en: Guruntum-Mbaaru
pl: guruntum

en: Gusii
pl: gusii

en: Guyanese Creole English
pl: kreolski gujański

en: Gvoko
pl: gvoko

en: Gwandara
pl: gwandara

en: Gwere
pl: gwere

en: Gwichʼin
pl: gwichʼin

en: Ha
pl: ha

en: Hadiyya
pl: hadija

en: Hadrami
pl: hadramaucki

en: Hadza
pl: hadza

en: Haida
pl: haida

en: Haida, Northern
pl: haida, północny

en: Haida, Southern
pl: haida, południowy

en: Haisla
pl: haisla

en: Haitian
pl: haitański

en: Hakka Chinese
pl: chiński hakka

en: Halh Mongolian
pl: chałcha-mongolski

en: Halkomelem
pl: halkomelem

en: Hamtai
pl: hamtai

en: Hani
pl: hani

en: Harari
pl: harari

en: Harsusi
pl: harsusi

en: Harzani
pl: harzani

en: Hausa
pl: hausa

en: Hausa Sign Language
pl: język migowy hausa

en: Hawai'i Creole English
pl: kreolski hawajski

en: Hawai'i Sign Language (HSL)
pl: hawajski język migowy (HSL)

en: Hawaiian
pl: hawajski

en: Haya
pl: haya

en: Hazaragi
pl: hazaragi

en: Hebrew
pl: hebrajski

en: Hebrew, Ancient
pl: hebrajski, starożytny

en: Hehe
pl: hehe

en: Heiban
pl: heiban

en: Heiltsuk
pl: heiltsuk

en: Herero
pl: herero

en: Hewa
pl: hewa

en: Heyo
pl: heyo

en: Hidatsa
pl: hidatsa

en: Hieroglyphic Luwian
pl: luwijski hieroglifyczny

en: Hiligaynon
pl: hiligajnon

en: Hindi
pl: hindi

en: Hindi, Fiji
pl: hindi, fidżyjskie

en: Hindko, Northern
pl: hindko, północny

en: Hindko, Southern
pl: hindko, południowy

en: Hinukh
pl: ginuchijski

en: Hiri Motu
pl: hiri motu

en: Hittite
pl: hetycki

en: Hittite, Middle
pl: hetycki, średni

en: Hittite, Neo-
pl: hetycki, nowy

en: Hittite, Old
pl: hetycki, stary

en: Hlai
pl: hlai

en: Hmong
pl: hmong

en: Hmong Daw
pl: hmong daw

en: Hmong Njua
pl: hmong njua

en: Ho
pl: ho

en: Ho Chi Minh City Sign Language
pl: język migowy miasta Ho Chi Minh

en: Ho-Chunk
pl: winnebago

en: Hobyót
pl: hobyot

en: Holma
pl: holma

en: Honduras Sign Language
pl: honduraski język migowy

en: Hong Kong Sign Language
pl: hongkoński język migowy

en: Hopi
pl: hopi

en: Hruso
pl: hrusyjski

en: Huastec
pl: wastek

en: Huba
pl: kilba

en: Huli
pl: huli

en: Humene
pl: humene

en: Hunde
pl: hunde

en: Hungarian
pl: węgierski

en: Hungarian Sign Language
pl: węgierski język migowy

en: Hungarian, Old
pl: węgierski, stary

en: Hunjara-Kaina Ke
pl: hujnara

en: Hunnic
pl: huński

en: Hunsrik
pl: Riograndenser Hunsrückisch

en: Hunzib
pl: chunzybski

en: Hupa
pl: hupa

en: Hurrian
pl: hurycki

en: Hutterite German
pl: niemiecki huttrisch

en: Hwana
pl: hona

en: Hya
pl: hja

en: Iatmul
pl: iatmul

en: Iban
pl: iban

en: Ibanag
pl: ibanag

en: Iberian
pl: iberyjski

en: Ibibio
pl: ibibio

en: Icelandic
pl: islandzki

en: Icelandic Sign Language
pl: islandzki język migowy

en: Idi
pl: idi

en: Ido
pl: ido

en: Igana
pl: igana

en: Igbo
pl: ibo

en: Iha
pl: iha

en: Iha Based Pidgin
pl: pidżyn oparty na iha

en: Ijo, Southeast
pl: ijo, południowo-wschodni

en: Ikobi
pl: ikobi

en: Illyrian
pl: ilirski

en: Iloko
pl: ilokano

en: Inari Sami
pl: lapoński inari

en: Indian Sign Language
pl: indyjski język migowy

en: Indonesian
pl: indonezyjski

en: Indonesian Sign Language
pl: indoneski język migowy

en: Indus Valley Language
pl: język doliny Indusu

en: Ingrian
pl: ingryjski

en: Ingush
pl: inguski

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
pl: interlingua (Międzynarodowe Stowarzyszenie Języka Pomocniczego)

en: Interlingue
pl: interlingue

en: International Sign
pl: międzynarodowy język migowy

en: Inuinnaqtun
pl: inuinnaqtun

en: Inuit Sign Language
pl: inuicki język migowy

en: Inuktitut
pl: inuktitut

en: Inuktitut, Eastern Canadian
pl: inuktitut, wschodniokanadyjski

en: Inupiaq
pl: inupiaq

en: Inupiatun, North Alaskan
pl: inupiak, północnoalaskański

en: Inupiatun, Northwest Alaska
pl: inupiak, Półwysep Seward

en: Iowa-Oto
pl: chiwere

en: Ipiko
pl: ipiko

en: Ipili
pl: ipili

en: Iranian Persian
pl: perski irański

en: Iraqw
pl: iraqu

en: Irish
pl: irlandzki

en: Irish Sign Language
pl: irlandzki język migowy

en: Irish, Middle (900-1200)
pl: irlandzki, średniowieczny (900-1200)

en: Irish, Old (to 900)
pl: irlandzki, stary (do 900)

en: Irish, Primitive
pl: irlandzki, prymitywny

en: Isabi
pl: isabi

en: Isebe
pl: isebe

en: Ishkashimi
pl: iszkaszmi

en: Isirawa
pl: isirawa

en: Israeli Sign Language
pl: izraelski język migowy

en: Istriot
pl: istriocki

en: Istro Romanian
pl: istrorumuński

en: Italian
pl: włoski

en: Italian Sign Language
pl: włoski język migowy

en: Itelmen
pl: itelmeński

en: Itik
pl: itik

en: Itzá
pl: itza

en: Ivatan
pl: ivatan

en: Iwam
pl: iwam

en: Iwur
pl: iwur

en: Ixil
pl: ixil

en: Jakati
pl: jakati

en: Jamaican Country Sign Language
pl: język migowy Jamajki

en: Jamaican Creole English
pl: kreolski jamajski

en: Jamaican Sign Language
pl: jamajski język migowy

en: Jamsay Dogon
pl: dogoński Jamsay tegu

en: Japanese
pl: japoński

en: Japanese Sign Language
pl: japoński język migowy

en: Japanese, Old
pl: japoński, stary

en: Jara
pl: dżara

en: Jarawa (India)
pl: Jarawa (Indie)

en: Javanese
pl: jawajski

en: Javanese, Caribbean
pl: jawajski, karaibski

en: Javanese, New Caledonian
pl: jawajski, nowokaledoński

en: Jewish Babylonian Aramaic (ca. 200-1200 CE)
pl: aramejski judeo-babiloński (ok. 200-1200 n.e.)

en: Jilim
pl: jilim

en: Jinyu Chinese
pl: chiński jin

en: Jita
pl: jita

en: Jordanian Sign Language
pl: jordański język migowy

en: Ju
pl: dżu

en: Ju/'hoan
pl: ju/'hoan

en: Juang
pl: juang

en: Judeo-Arabic
pl: judeoarabski

en: Judeo-Berber
pl: judeo-berberyjski

en: Judeo-Georgian
pl: judeo-gruziński

en: Judeo-Iraqi Arabic
pl: arabski judeo-iracki

en: Judeo-Italian
pl: judeo-włoski

en: Judeo-Moroccan Arabic
pl: arabski judeo-marokański

en: Judeo-Persian
pl: judeo-perski

en: Judeo-Tunisian Arabic
pl: arabski judeo-tunezyjski

en: Judeo-Yemeni Arabic
pl: arabski judeo-jemeński

en: Juray
pl: juray

en: Jurchen
pl: dżurdżeński

en: K'iche'
pl: kicze

en: Kabardian
pl: kabardyjski

en: Kabola
pl: kabola

en: Kabuverdianu
pl: kabuverdianu, kreolski Wysp Zielonego Przylądka

en: Kabyle
pl: kabylski

en: Kachin
pl: kaczin

en: Kafoa
pl: kafoa

en: Kagulu
pl: kagulu

en: Kaian
pl: kaian

en: Kaikavian Literary Language
pl: kajkawski język literacki

en: Kairui-Midiki
pl: kairui

en: Kalaallisut
pl: kalaallisut

en: Kalam
pl: kalam

en: Kalanga
pl: kalanga

en: Kalmyk
pl: kałmucki

en: Kalo Finnish Romani
pl: romski Fińskich Kaale

en: Kalou
pl: kalou

en: Kaluli
pl: kaluli

en: Kam
pl: kam

en: Kamano
pl: kamano

en: Kamas
pl: kamasyjski

en: Kamasa
pl: kamasa

en: Kamasau
pl: kamasau

en: Kamba (Kenya)
pl: kamba (Kenia)

en: Kamoro
pl: kamoro

en: Kamu
pl: kamu

en: Kamula
pl: kamula

en: Kamwe
pl: higi

en: Kanakanabu
pl: kanakanabu

en: Kanembu
pl: kanembu

en: Kang
pl: kang

en: Kannada
pl: kannada

en: Kanuri
pl: kanuri

en: Kanuri, Bilma
pl: kanuri, Bilma

en: Kanuri, Central
pl: kanuri, centralny

en: Kaonde
pl: kaonde

en: Kapori
pl: kapori

en: Kapriman
pl: kapriman

en: Kaqchikel
pl: kaqchikel

en: Kara-Kalpak
pl: karakałpacki

en: Karachay-Balkar
pl: karaczajsko-bałkarski

en: Karagas
pl: tofa

en: Karaim
pl: karaimski

en: Karami
pl: karami

en: Karamojong
pl: karamodżong

en: Karas
pl: karas

en: Karata
pl: karatajski

en: Karawa
pl: karawa

en: Karbi
pl: karbi

en: Kare (Papua New Guinea)
pl: kare (Papua Nowa Gwinea)

en: Karekare
pl: karekare

en: Karelian
pl: karelski

en: Karen, Bwe
pl: kareński, bwe

en: Karen, Geba
pl: kareński, geba

en: Karen, Geko
pl: kareński, geko

en: Karen, Lahta
pl: kareński, lahta

en: Karen, Manumanaw
pl: kareński, manumanaw

en: Karen, Mobwa
pl: kareński, mopwa

en: Karen, Pa'o
pl: kareński, Pa'o

en: Karen, Paku
pl: kareński, paku

en: Karen, Phrae Pwo
pl: kareński, phrae

en: Karen, Pwo Eastern
pl: kareński, pwo wschodni

en: Karen, Pwo Northern
pl: kareński, pwo północny

en: Karen, Pwo Western
pl: kareński, pwo zachodni

en: Karen, S'gaw
pl: kareński, sgaw

en: Karen, Yinbaw
pl: kareński, yinbaw

en: Karen, Yintale
pl: kareński, yintale

en: Kariya
pl: karija

en: Kashmiri
pl: kaszmirski

en: Kashubian
pl: kaszubski

en: Kasua
pl: kasua

en: Kati
pl: kati

en: Kaure
pl: kaure

en: Kavalan
pl: kavalan

en: Kawi
pl: kawi

en: Kayah, Eastern
pl: kayah, wschodni

en: Kayah, Western
pl: kayah, zachodni

en: Kayan
pl: kayan

en: Kayardild
pl: kajardildyjski

en: Kazakh
pl: kazaski

en: Kazukuru
pl: kazukuru

en: Kekchí
pl: kekczi

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
pl: kela (Demokratyczna Republika Konga)

en: Kelon
pl: kelon

en: Kemi Sami
pl: lapoński kemi

en: Kemtuik
pl: kemtuk

en: Kenati
pl: kenati

en: Kenyan Sign Language
pl: kenijski język migowy

en: Kerek
pl: kerecki

en: Kerewe
pl: kerebe

en: Kerewo
pl: kerewo

en: Kesawai
pl: kesawai

en: Ket
pl: ketyjski

en: Ketangalan
pl: ketangalan

en: Ketengban
pl: ketengban

en: Kewa, East
pl: kewa, wschodni

en: Kewa, West
pl: kewa, zachodni

en: Kgalagadi
pl: kgalagadi

en: Khakas
pl: chakaski

en: Khalaj
pl: chaładż

en: Khalaj, Turkic
pl: chaładż, turkijski

en: Khams Tibetan
pl: tybetański kham

en: Khamti
pl: khamti

en: Khandesi
pl: khandesi

en: Khanty
pl: chantyjski

en: Khasi
pl: khasi

en: Khetrani
pl: khetrani

en: Khinalugh
pl: chinalugijski

en: Khmer, Central
pl: khmerski, środkowy

en: Khmer, Northern
pl: khmerski, północny

en: Khorezmian
pl: chorasański

en: Khotanese
pl: chotański

en: Khowar
pl: khowar

en: Khunsari
pl: chunsari

en: Khvarshi
pl: chwarszyjski

en: Khün
pl: tai khun

en: Kikuyu
pl: kikiju

en: Kildin Sami
pl: lapoński kildin

en: Kilmeri
pl: kilmeri

en: Kim
pl: kim

en: Kim Mun
pl: kim mun

en: Kimbundu
pl: kimbundu; mbundu

en: Kinalakna
pl: kinalakna

en: Kinaray-A
pl: kinaraya

en: Kinga
pl: kinga

en: Kinyarwanda
pl: rwanda

en: Kirghiz
pl: kirgiski

en: Kirmanjki (individual language)
pl: kirmandżki

en: Kitan
pl: kitański

en: Kitja
pl: kidża

en: Kiwai, Northeast
pl: kiwai, północnowschodni

en: Kiwai, Southern
pl: kiwai, południowy

en: Klingon
pl: klingoński

en: Knaanic
pl: knaan

en: Kobon
pl: kobon

en: Koda
pl: koda

en: Kodava
pl: kodava

en: Koenoem
pl: koenoem

en: Kofyar
pl: kofjar

en: Koiali, Mountain
pl: koiari, górski

en: Koiari, Grass
pl: koiari

en: Koitabu
pl: koita

en: Kok Borok
pl: kokborok

en: Kol (Papua New Guinea)
pl: kol (Papua Nowa Gwinea)

en: Kolami, Southeastern
pl: kolami, południowo-wschodni

en: Komba
pl: komba

en: Kombio
pl: kombio

en: Komi
pl: komi

en: Komi-Permyak
pl: komi-permiacki

en: Komi-Zyrian
pl: komi-zyriański

en: Kominimung
pl: kominimung

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
pl: komo (Demokratyczna Republika Konga)

en: Komo (Sudan)
pl: komo (Sudan)

en: Komyandaret
pl: komyandaret

en: Konai
pl: konai

en: Konda
pl: konda

en: Koneraw
pl: koneraw

en: Kongo
pl: kongo

en: Konkani (individual language)
pl: konkani

en: Konkani (macrolanguage)
pl: konkani (makrojęzyk)

en: Konyak Naga
pl: naga konyak

en: Konzo
pl: konjo

en: Kopar
pl: kopar

en: Korafe-Yegha
pl: korafe

en: Korak
pl: korak

en: Korana
pl: korana

en: Korean
pl: koreański

en: Korean Sign Language
pl: koreański język migowy

en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
pl: koreański, średniowieczny (10.-16. wiek)

en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
pl: koreański, stary (3.-9. wiek)

en: Korku
pl: korku

en: Koro (India)
pl: koro (Indie)

en: Koryak
pl: koriacki

en: Kosarek Yale
pl: kosarek

en: Kosraean
pl: kosrae

en: Kota (Gabon)
pl: kota (Gabon)

en: Kota (India)
pl: kota (Indie)

en: Kott
pl: kott

en: Kovai
pl: kovai

en: Kowaki
pl: kowaki

en: Koya
pl: koya

en: Kpelle
pl: kpelle

en: Kpelle, Guinea
pl: kpelle, gwinejski

en: Kriol English, Belize
pl: kreolski, Belize

en: Krymchak
pl: krymczacki

en: Kryts
pl: kryzyjski

en: Kuanyama
pl: kwanyama

en: Kube
pl: kube

en: Kui (India)
pl: kui (Indie)

en: Kulere
pl: kulere

en: Kulon-Pazeh
pl: kulon-pazeh

en: Kumam
pl: kumam

en: Kuman (Papua New Guinea)
pl: chimbu

en: Kuman (Russia)
pl: kumański (Rosja)

en: Kumaoni
pl: kumauni

en: Kumarbhag Paharia
pl: kumarbhag paharia

en: Kumukio
pl: kumukio

en: Kumyk
pl: kumycki

en: Kumzari
pl: kumzari

en: Kunama
pl: kunama

en: Kunbarlang
pl: kunbarlang

en: Kung-Ekoka
pl: kung-ekoka

en: Kungarakany
pl: kungarakany

en: Kuni-Boazi
pl: boazi

en: Kunimaipa
pl: kunimaipa

en: Kuot
pl: kuot

en: Kurdish
pl: kurdyjski

en: Kurdish, Central
pl: kurdyjski, sorani

en: Kurdish, Northern
pl: kurdyjski, północny

en: Kurdish, Southern
pl: kurdyjski, południowy

en: Kuria
pl: kuria

en: Kurukh
pl: kurukh

en: Kusu
pl: kusu

en: Kusunda
pl: kusunda

en: Kutenai
pl: kutenai

en: Kutto
pl: kupto

en: Kuvi
pl: kuvi

en: Kven Finnish
pl: fiński kven

en: Kwadi
pl: kwadi

en: Kwakiutl
pl: kwakiutl

en: Kwama
pl: kwama

en: Kwanga
pl: kwanga

en: Kwerba
pl: kwerba

en: Kwesten
pl: kwesten

en: Kwini
pl: kwini

en: Kwoma
pl: kwoma

en: Kwomtari
pl: kwomtari

en: Kxoe
pl: kxoe

en: Kélé
pl: kélé

en: Kölsch
pl: gwara kolońska

en: Lacandon
pl: lakandoński

en: Lachi
pl: laczi

en: Lachi, White
pl: laczi, biały

en: Ladakhi
pl: ladakhi

en: Ladin
pl: ladyński

en: Ladino
pl: ladino

en: Laha (Viet Nam)
pl: laha (Wietnam)

en: Lahnda
pl: lahnda

en: Lahta Karen
pl: kareński lahta

en: Lahu
pl: lahu

en: Lak
pl: lakijski

en: Lakkia
pl: lakkia

en: Lakota
pl: lakota

en: Lalia
pl: lalia

en: Lamang
pl: lamang

en: Lamba
pl: lamba

en: Lamma
pl: lamma

en: Langam
pl: langam

en: Langi
pl: langi

en: Lango (Sudan)
pl: lango (Sudan)

en: Lango (Uganda)
pl: lango (Uganda)

en: Langobardic
pl: longobardzki

en: Lao
pl: laotański

en: Laos Sign Language
pl: laoski język migowy

en: Laragia
pl: laragiya

en: Lardil
pl: lardilski

en: Lari
pl: lari

en: Late Middle Chinese
pl: średniochiński

en: Latgalian
pl: łatgalski

en: Latin
pl: łaciński

en: Latvian
pl: łotewski

en: Latvian Sign Language
pl: łotewski język migowy

en: Latvian, Standard
pl: łotewski, standardowy

en: Laua
pl: laua

en: Laurentian
pl: laurentyjski

en: Laz
pl: lazyjski

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
pl: lele (Demokratyczna Republika Konga)

en: Lembena
pl: lembena

en: Lemio
pl: lemio

en: Lemnian
pl: lemnijski

en: Lendu
pl: lendu

en: Lepcha
pl: lepcza

en: Lepontic
pl: lepontyjski

en: Lezghian
pl: lezgiński

en: Liberian English
pl: angielski liberyjski

en: Libido
pl: libido

en: Liburnian
pl: liburnijski, peoński

en: Libyan Arabic
pl: arabski libijski

en: Libyan Sign Language
pl: libijski język migowy

en: Ligurian
pl: liguryjski

en: Ligurian (Ancient)
pl: liguryjski starożytny

en: Lilau
pl: lilau

en: Lillooet
pl: st'át'imcets

en: Limbu
pl: limbu

en: Limburgan
pl: limburgijski

en: Limilngan
pl: limilngański

en: Linear A
pl: linearny A

en: Lingala
pl: lingala

en: Lingua Franca
pl: lingua franca

en: Lisu
pl: lisu

en: Literary Chinese
pl: chiński klasyczny

en: Lithuanian
pl: litewski

en: Lithuanian Sign Language
pl: litewski język migowy

en: Lithuanian, Old
pl: litewski, stary

en: Liv
pl: liwski

en: Livvi
pl: liwwski

en: Lodhi
pl: lodhi

en: Logudorese Sardinian
pl: środkowosardyński, logudorski

en: Lojban
pl: lojban

en: Lolo
pl: lolo

en: Lombard
pl: lombardzki

en: Longuda
pl: longuda

en: Lou
pl: lou

en: Louisiana Creole
pl: kreolski luizjański

en: Low German
pl: dolnoniemiecki

en: Lower Chehalis
pl: dolny czehalis

en: Lower Silesian
pl: dolnośląski, niemiecki śląski

en: Lower Sorbian
pl: dolnołużycki

en: Lower Southern Aranda
pl: aranda południowy

en: Lozi
pl: lozi

en: Luba-Katanga
pl: luba-katanga

en: Luba-Lulua
pl: luba-lulua

en: Ludian
pl: ludycki

en: Lugbara
pl: lugbara

en: Luguru
pl: ruguru

en: Luiseno
pl: luiseno

en: Lule Sami
pl: lapoński lule

en: Lunda
pl: lunda

en: Luo (Kenya and Tanzania)
pl: luo (Kenia i Tanzania)

en: Luri, Northern
pl: luryjski, północny

en: Luri, Southern
pl: luryjski, południowy

en: Lushai
pl: mizo; lushai

en: Lushootseed
pl: luszicid

en: Luwian, Cuneiform
pl: luwijski, klinowy

en: Luwian, Hieroglyphic
pl: luwijski, hieroglifyczny

en: Luwo
pl: luwo

en: Luxembourgish
pl: luksemburski

en: Luyia
pl: luhya

en: Lycian
pl: licyjski

en: Lydian
pl: lidyjski

en: Lü
pl: tai lue

en: Maaka
pl: maha

en: Maba (Chad)
pl: maba (Czad)

en: Macedo-Romanian
pl: arumuński

en: Macedonian
pl: macedoński

en: Macedonian, Ancient
pl: macedoński, stary (helleński)

en: Mada (Cameroon)
pl: mada (Kamerun)

en: Madagascar Sign Language
pl: madagaskarski język migowy

en: Madngele
pl: madngele

en: Madurese
pl: madurajski

en: Mafa
pl: matakam

en: Magahi
pl: magahi

en: Magar, Eastern
pl: magar, wschodni

en: Magar, Western
pl: magar, zachodni

en: Mahali
pl: mahali

en: Mairasi
pl: mairasi

en: Maithili
pl: maithili

en: Maiwa (Papua New Guinea)
pl: maiwa (Papua Nowa Gwinea)

en: Mak (China)
pl: mak (Chiny)

en: Makah
pl: makah

en: Makasae
pl: makasai

en: Makasar
pl: makasarski

en: Makhuwa
pl: makua

en: Makian, East
pl: makian, wschodni

en: Makian, West
pl: makian, zachodni

en: Maklew
pl: maklew

en: Makonde
pl: makonde

en: Malaccan Creole Portuguese
pl: papiá kristang

en: Malagasy
pl: malgaski

en: Malagasy, Antankarana
pl: malagaski, antankarana

en: Malagasy, Bara
pl: malagaski, bara

en: Malagasy, Masikoro
pl: malagaski, masikoro

en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
pl: malagaski, betsimisaraka północny

en: Malagasy, Plateau
pl: malagaski, plateau

en: Malagasy, Sakalava
pl: malagaski, sakalava

en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
pl: malagaski betsimisaraka południowy

en: Malagasy, Tandroy-Mahafaly
pl: malagaski, tandroy-mahafaly

en: Malagasy, Tanosy
pl: malagaski, tanosy

en: Malagasy, Tesaka
pl: malagaski, tesaka

en: Malagasy, Tsimihety
pl: malagaski, tsimihety

en: Malas
pl: malas

en: Malawi Sena
pl: sena malawijski

en: Malay (individual language)
pl: malajski

en: Malay (macrolanguage)
pl: malajski (makrojęzyk)

en: Malay, Cocos Islands
pl: malajski, Wyspy Kokosowe

en: Malay, Pattani
pl: jawi

en: Malay, Standard
pl: malajski, standardowy

en: Malayalam
pl: malajalam

en: Malaysian Sign Language
pl: malezyjski język migowy

en: Male (Papua New Guinea)
pl: male (Papua Nowa Gwinea)

en: Maltese
pl: maltański

en: Maltese Sign Language
pl: maltański język migowy

en: Mamaa
pl: mamaa

en: Manambu
pl: manambu

en: Manchu
pl: mandżurski

en: Manda (Australia)
pl: manda (australijski)

en: Manda (India)
pl: manda (Indie)

en: Manda (Tanzania)
pl: manda (Tanzania)

en: Mandaic
pl: mandejski

en: Mandaic, Classical
pl: mandejski, klasyczny

en: Mandar
pl: mandar

en: Mandarin Chinese
pl: chiński mandaryński

en: Mandeali
pl: mandeali

en: Mander
pl: mander

en: Mandingo
pl: mandingo

en: Mandinka
pl: mandinka

en: Manem
pl: manem

en: Mangarayi
pl: mangarrayi

en: Mangareva
pl: mangarewa

en: Mangas
pl: mangas

en: Mangbetu
pl: mangbetu

en: Mangerr
pl: mangerr

en: Manichaean Middle Persian
pl: średnioperski manichejski

en: Manipuri
pl: manipuri

en: Manipuri, Old
pl: manipuri, stary

en: Mansi
pl: mansyjski

en: Manumanaw Karen
pl: kareński manumanaw

en: Manx
pl: manx

en: Maonan
pl: maonan

en: Maore Comorian
pl: komoryjski maore

en: Maori
pl: maoryski

en: Mape
pl: mape

en: Mapena
pl: mapena

en: Mapudungun
pl: araukański

en: Mara
pl: marra

en: Maramba
pl: maramba

en: Maranunggu
pl: maranunggu

en: Marathi
pl: marathi

en: Maremgi
pl: maremgi

en: Marghi Central
pl: margi

en: Marghi South
pl: margi południowy

en: Mari (Russia)
pl: maryjski (Rosja)

en: Mari, Eastern
pl: maryjski, wschodni

en: Mari, Western
pl: maryjski, zachodni

en: Maria (India)
pl: maria (Indie)

en: Maria (Papua New Guinea)
pl: maria (Papua Nowa Gwinea)

en: Maridan
pl: maridan

en: Maridjabin
pl: maridjabin

en: Marimanindji
pl: marimanindji

en: Marind
pl: marind

en: Marind, Bian
pl: marind, bian

en: Maring
pl: maring

en: Maringarr
pl: maringarr

en: Marithiel
pl: marithiel

en: Mariyedi
pl: mariyedi

en: Marquesan, North
pl: markiski, północny

en: Marquesan, South
pl: markiski, południowy

en: Marriammu
pl: marriammu

en: Marshallese
pl: marshalski

en: Marti Ke
pl: marti ke

en: Marwari
pl: marwari

en: Masaaba
pl: masaba

en: Masai
pl: masajski

en: Masbatenyo
pl: masbatenyo

en: Masikoro Malagasy
pl: malagaski masikoro

en: Massep
pl: massep

en: Matal
pl: balda

en: Matepi
pl: matepi

en: Mator
pl: matorski

en: Matumbi
pl: matumbi

en: Mauritian Sign Language
pl: mauretański język migowy

en: Mawak
pl: mawak

en: Mawan
pl: mawan

en: Mawes
pl: mawes

en: Mazanderani
pl: mazanderański

en: Mbati
pl: mbati

en: Mbembe, Tigon
pl: mbembe, Tigon

en: Mbo (Cameroon)
pl: mbo (Kamerun)

en: Mboko
pl: mboku

en: Mbole
pl: mbole

en: Mbum
pl: mbum

en: Mburku
pl: mburku

en: Median
pl: medyjski

en: Mefele
pl: mefele

en: Megleno Romanian
pl: meglenorumuński

en: Mehek
pl: mehek

en: Mehri
pl: mehri

en: Mekmek
pl: mekmek

en: Mekwei
pl: mekwei

en: Mende (Sierra Leone)
pl: mende (Sierra Leone)

en: Menya
pl: menya

en: Merey
pl: merej

en: Meriam
pl: meriam

en: Mesopotamian Arabic
pl: arabski mezopotamski

en: Messapic
pl: mesapijski

en: Mexican Sign Language
pl: meksykański język migowy

en: Mi'kmaq
pl: micmac

en: Miao, Eastern Xiangxi
pl: miao, xiangxi wschodni

en: Miao, Western Xiangxi
pl: miao, xiangxi zachodni

en: Middle Armenian
pl: średnioormiański

en: Middle Breton
pl: średniobretoński

en: Middle Cornish
pl: średniokornijski

en: Middle Dutch (ca. 1050-1350)
pl: holenderski średniowieczny (ok. 1050-1350)

en: Middle English (1100-1500)
pl: angielski średniowieczny (1100-1500)

en: Middle French (ca. 1400-1600)
pl: francuski średniowieczny (ok. 1400-1600)

en: Middle High German (ca. 1050-1500)
pl: średnio-wysoko-niemiecki (ok. 1050-1500)

en: Middle Hittite
pl: średniohetycki

en: Middle Irish (900-1200)
pl: irlandzki średniowieczny (900-1200)

en: Middle Korean (10th-16th cent.)
pl: koreański średniowieczny (10.-16. wiek)

en: Middle Low German
pl: średnio-nisko-niemiecki

en: Middle Mongolian
pl: średniomongolski

en: Middle Welsh
pl: średniowalijski

en: Mien, Iu
pl: ju mien

en: Migabac
pl: migabac

en: Min Bei Chinese
pl: chiński minbei

en: Min Dong Chinese
pl: chiński mindong

en: Min Nan Chinese
pl: chiński minnański

en: Min Zhong Chinese
pl: chiński minzhong

en: Mina (Cameroon)
pl: hina

en: Minaean
pl: minejski

en: Minangkabau
pl: minangkabau

en: Minanibai
pl: minanibai

en: Mingrelian
pl: megrelski

en: Minkin
pl: minkiński

en: Minoan
pl: minojski

en: Mirandese
pl: mirandyjski

en: Miriwung
pl: miriłung

en: Miship
pl: czip

en: Miwa
pl: miwa

en: Mixed Great Andamanese
pl: wielko-andamański mieszany

en: Miya
pl: miya

en: Mlahsö
pl: mlahsô

en: Moabite
pl: moabicki

en: Mobwa Karen
pl: kareński mopwa

en: Modern Greek (1453-)
pl: grecki współczesny (1453-)

en: Modole
pl: modole

en: Moere
pl: moere

en: Mofu, North
pl: mofu, północny

en: Mofu-Gudur
pl: mofu-gudur

en: Mogholi
pl: mogolski

en: Mohawk
pl: mohawk

en: Moi (Indonesia)
pl: moi (Indonezja)

en: Mokilese
pl: mokil

en: Moksha
pl: moksza

en: Moldova Sign Language
pl: mołdawski język migowy

en: Molof
pl: molof

en: Moloko
pl: moloko

en: Momare
pl: momare

en: Mombo Dogon
pl: dogoński Mombo

en: Mombum
pl: mombum

en: Momina
pl: momina

en: Momuna
pl: momuna

en: Mon
pl: mon

en: Mongo
pl: mongo

en: Mongolia Buriat
pl: buriacki mongolski

en: Mongolian
pl: mongolski

en: Mongolian Sign Language
pl: mongolski język migowy

en: Mongolian, Classical
pl: mongolski, klasyczny

en: Mongolian, Halh
pl: mongolski, chałcha

en: Mongolian, Middle
pl: mongolski, średni

en: Mongolian, Peripheral
pl: mongolski, peryferyjny

en: Moni
pl: moni

en: Montagnais
pl: montagnais

en: Montol
pl: montol

en: Monumbo
pl: monumbo

en: Moose Cree
pl: kri Moose

en: Moraid
pl: moraid

en: Morawa
pl: morawa

en: Moresada
pl: moresada

en: Morigi
pl: morigi

en: Moroccan Arabic
pl: arabski marokański

en: Moroccan Sign Language
pl: marokański język migowy

en: Mortlockese
pl: mortlock

en: Mosimo
pl: mosimo

en: Mossi
pl: mossi

en: Motu
pl: motu

en: Mountain Koiali
pl: koiari górski

en: Mozambican Sign Language
pl: mozambicki język migowy

en: Mru
pl: mru

en: Mulaha
pl: mulaha

en: Mulam
pl: mulam

en: Mullukmulluk
pl: mullukmulluk

en: Multiple languages
pl: wiele języków

en: Mumuye
pl: mumuye

en: Mundani
pl: mundani

en: Mundari
pl: mundari

en: Munit
pl: munit

en: Munji
pl: mundżański

en: Munsee
pl: munsee

en: Muong
pl: muong

en: Murik (Malaysia)
pl: murik (Malezja)

en: Murik (Papua New Guinea)
pl: murik (Papua Nowa Gwinea)

en: Murrinh-Patha
pl: murrinh-patha

en: Murupi
pl: murupi

en: Musak
pl: musak

en: Musar
pl: musar

en: Muyang
pl: mujang

en: Mwaghavul
pl: sura

en: Mwali Comorian
pl: komoryjski muali

en: Mwani
pl: muani

en: Mycenaean Greek
pl: grecki mykeński

en: Myene
pl: myene

en: Mysian
pl: myzyjski

en: Māhārāṣṭri Prākrit
pl: prakryt maharasztri

en: N'Ko
pl: n’ko

en: Nabak
pl: nabak

en: Nafri
pl: nafri

en: Naga, Angami
pl: naga, angami

en: Naga, Ao
pl: naga, ao

en: Naga, Konyak
pl: naga, konyak

en: Naga, Pochuri
pl: naga, pochuri

en: Naga, Tangkhul (India)
pl: naga, tangkhul (Indie)

en: Naga, Tangkhul (Myanmar)
pl: naga, tangkhul (Mjanma)

en: Naga, Zeme
pl: naga, zeme

en: Nagarchal
pl: nagarchal

en: Nahuatl, Classical
pl: nahuatl, klasyczny

en: Nahuatl, Eastern Durango
pl: nahuatl, Durango wschodnie

en: Nahuatl, Western Durango
pl: nahuatl, Durango zachodnie

en: Nakara
pl: nakkara

en: Nake
pl: nake

en: Nalca
pl: nalca

en: Namibian Sign Language
pl: namibijski język migowy

en: Namonuito
pl: namonuito

en: Nanai
pl: nanajski

en: Nanga Dama Dogon
pl: dogoński naŋa dama

en: Nankina
pl: nankina

en: Narak
pl: narak

en: Narau
pl: narau

en: Naro
pl: naro

en: Naskapi
pl: naskapi

en: Nataoran Amis
pl: amis nataorański

en: Naukan Yupik
pl: jupik naukański

en: Nauru
pl: nauruański

en: Navajo
pl: nawaho

en: Naxi
pl: naxi

en: Nayini
pl: nayini

en: Ndamba
pl: ndamba

en: Ndebele, North
pl: ndebele, północny

en: Ndebele, South
pl: ndebele, południowy

en: Ndom
pl: ndom

en: Ndonga
pl: ndonga

en: Nduga
pl: nduga

en: Ndzwani Comorian
pl: komoryjski ndzuani

en: Neapolitan
pl: neapolitański

en: Nedebang
pl: nedebang

en: Negidal
pl: negidalski

en: Nek
pl: nek

en: Nekgini
pl: nekgini

en: Neko
pl: neko

en: Nenets
pl: nieniecki

en: Neo-Aramaic, Assyrian
pl: nowoaramejski, asyryjski

en: Neo-Aramaic, Western
pl: nowoaramejski, zachodni

en: Neo-Hittite
pl: nowohetycki

en: Nepalese Sign Language
pl: nepalski język migowy

en: Nepali (individual language)
pl: nepalski

en: Nepali (macrolanguage)
pl: nepalski (makrojęzyk)

en: Nete
pl: nete

en: New Caledonian Javanese
pl: jawajski nowokaledoński

en: New Zealand Sign Language
pl: nowozelandzki język migowy

en: Newari
pl: newarski

en: Newari, Classical
pl: newarski, klasyczny

en: Ngaing
pl: ngaing

en: Ngalakan
pl: ngalakgan

en: Ngalum
pl: ngalum

en: Ngamo
pl: ngamo

en: Ngan'gityemerri
pl: nangikurrunggurr

en: Nganasan
pl: nganasański

en: Ngandi
pl: ngandi

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
pl: ngando (Demokratyczna Republika Konga)

en: Ngarinyin
pl: ungarinyin

en: Ngas
pl: angas

en: Ngazidja Comorian
pl: komoryjski ngazidża

en: Ngbaka
pl: ngbaka

en: Ngbandi, Northern
pl: ngbandi, północny

en: Ngbandi, Southern
pl: ngbandi, południowy

en: Ngindo
pl: ngindo

en: Ngizim
pl: ngizim

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
pl: ngombe (Demokratyczna Republika Konga)

en: Ngulu
pl: ngulu

en: Ngurmbur
pl: ngurmbur

en: Ngwaba
pl: ngwaba

en: Nias
pl: nias

en: Nicaragua Creole English
pl: kreolski nikaraguański

en: Nicaraguan Sign Language
pl: nikaraguański język migowy

en: Nicobarese, Car
pl: nikobarski, car

en: Nicobarese, Central
pl: nikobarski, centralny

en: Nicobarese, Southern
pl: nikobarski, południowy

en: Nigerian Pidgin
pl: pidżyn nigeryjski

en: Nigerian Sign Language
pl: nigeryjski język migowy

en: Nii
pl: nii

en: Nilamba
pl: nilamba

en: Nimanbur
pl: nimanburru

en: Nimbari
pl: nimbari

en: Nimboran
pl: nimboran

en: Nimi
pl: nimi

en: Ninggerum
pl: ninggirum

en: Ningil
pl: ningil

en: Nipsan
pl: nipsan

en: Niuean
pl: niue

en: Nkutu
pl: nkutu

en: No linguistic content
pl: brak kontekstu językowego

en: Nogai
pl: nogajski

en: Nomane
pl: nomane

en: Nomu
pl: nomu

en: Norn
pl: norn

en: Norse, Old
pl: nordyjski, stary

en: North Alaskan Inupiatun
pl: inupiak północnoalaskański

en: North Arabian, Ancient
pl: północnoarabski, starożytny

en: North Asmat
pl: asmat północny

en: North Azerbaijani
pl: północnoazerski

en: North Bolivian Quechua
pl: keczua północnoboliwijski

en: North Giziga
pl: gisiga północny

en: North Levantine Arabic
pl: arabski damasceński

en: North Marquesan
pl: północnomarkiski

en: North Mesopotamian Arabic
pl: arabski północnomezopotamski

en: North Mofu
pl: mofu północny

en: North Ndebele
pl: ndebele północny

en: North Tairora
pl: tairora północny

en: North Wahgi
pl: wahgi północny

en: Northeast Kiwai
pl: kiwai północnowschodni

en: Northeast Pashai
pl: pashai północno-wschodni

en: Northeastern Dinka
pl: dinka północno-wschodni

en: Northeastern Thai
pl: isan

en: Northern Altai
pl: ałtajski północny

en: Northern Betsimisaraka Malagasy
pl: malagaski betsimisaraka północny

en: Northern Catanduanes Bikol
pl: bikolski Catanduanu Północnego

en: Northern Dong
pl: dong północny

en: Northern East Cree
pl: kri północno-wschodni

en: Northern Frisian
pl: północnofryzyjski

en: Northern Gondi
pl: gondi północny

en: Northern Haida
pl: haida północny

en: Northern Hindko
pl: hindko północny

en: Northern Khmer
pl: północnokhmerski

en: Northern Kurdish
pl: kurdyjski północny

en: Northern Luri
pl: północnoluryjski

en: Northern Ngbandi
pl: ngbandi północny

en: Northern Pashto
pl: paszto północny

en: Northern Qiang
pl: qiang północny

en: Northern Sami
pl: północnolapoński

en: Northern Thai
pl: północnotajski

en: Northern Tujia
pl: tujia północny

en: Northern Uzbek
pl: północnouzbecki

en: Northern Yukaghir
pl: jukagirski północny

en: Northwest Alaska Inupiatun
pl: inupiak Półwyspu Seward

en: Northwest Pashai
pl: pashai północno-zachodni

en: Northwestern Dinka
pl: dinka, północno-zachodni

en: Northwestern Fars
pl: fars północno-zachodni

en: Northwestern Ojibwa
pl: odżibwe północno-zachodni

en: Northwestern Tamang
pl: tamang północno-zachodni

en: Norwegian
pl: norweski

en: Norwegian Bokmål
pl: norweski Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
pl: norweski Nynorsk

en: Norwegian Sign Language
pl: norweski język migowy

en: Nottoway
pl: nottowajski

en: Novial
pl: novial

en: Nubian, Old
pl: nubijski, stary

en: Nuer
pl: nuer

en: Nuk
pl: nuk

en: Numanggang
pl: numanggang

en: Nung (Viet Nam)
pl: nùng (Wietnam)

en: Nungali
pl: nungali

en: Nunggubuyu
pl: nunggubuju

en: Nuu-chah-nulth
pl: nootka

en: Nyakyusa-Ngonde
pl: konde

en: Nyali
pl: nyali

en: Nyamwezi
pl: nyamwezi

en: Nyanga
pl: nyanga

en: Nyangga
pl: njangga

en: Nyanja
pl: njandża

en: Nyankole
pl: nyankole

en: Nyaturu
pl: nyaturu

en: Nyigina
pl: nyigina

en: Nyoro
pl: nyoro

en: Nyulnyul
pl: nyulnyul

en: Nzanyi
pl: nzangi

en: Nzima
pl: nzema

en: Occitan (post 1500)
pl: okcytański (po 1500)

en: Official Aramaic (700-300 BCE)
pl: aramejski oficjalny (700-300 p.n.e.)

en: Oirat, Written
pl: ojracki, pisany

en: Oirata
pl: oirata

en: Ojibwa
pl: odżibwe

en: Ojibwa, Central
pl: odżibwe, środkowy

en: Ojibwa, Eastern
pl: odżibwe, wschodni

en: Ojibwa, Northwestern
pl: odżibwe, północno-zachodni

en: Ojibwa, Western
pl: odżibwe, zachodni

en: Okanagan
pl: nsilxcín

en: Oko-Juwoi
pl: oko-juwoi

en: Oksapmin
pl: oksapmin

en: Old Aramaic (up to 700 BCE)
pl: staroaramejski (do 700 p.n.e.)

en: Old Avar
pl: staroawarski

en: Old Breton
pl: starobretoński

en: Old Burmese
pl: starobirmański

en: Old Chinese
pl: starochiński

en: Old Cornish
pl: starokornijski

en: Old Dutch
pl: staroniderlandzki

en: Old English (ca. 450-1100)
pl: staroangielski (ok. 450-1100)

en: Old French (842-ca. 1400)
pl: starofrancuski (842-ok. 1400)

en: Old Frisian
pl: starofryzyjski

en: Old Georgian
pl: starogruziński

en: Old High German (ca. 750-1050)
pl: staro-wysoko-niemiecki (ok. 750-1050)

en: Old Hittite
pl: starohetycki

en: Old Hungarian
pl: starowęgierski

en: Old Irish (to 900)
pl: staroirlandzki (do 900)

en: Old Japanese
pl: starojapoński

en: Old Korean (3rd-9th cent.)
pl: starokoreański (3.-9. wiek)

en: Old Lithuanian
pl: starolitewski

en: Old Manipuri
pl: manipuri stary

en: Old Norse
pl: staronordyjski

en: Old Nubian
pl: staronubijski

en: Old Ossetic
pl: staroosetyjski

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
pl: staroperski (ok. 600-400 p.n.e)

en: Old Provençal (to 1500)
pl: prowansalski średniowieczny (do 1500)

en: Old Russian
pl: staroruski

en: Old Saxon
pl: starosaksoński

en: Old Spanish
pl: starohiszpański

en: Old Tamil
pl: starotamilski

en: Old Tibetan
pl: starotybetański

en: Old Turkish
pl: staroturecki

en: Old Uighur
pl: staroujgurski

en: Old Welsh
pl: starowalijski

en: Olo
pl: olo

en: Omani Arabic
pl: arabski omański

en: Ombamba
pl: mbama

en: Oneida
pl: oneida

en: Onjob
pl: onjob

en: Ono
pl: ono

en: Onondaga
pl: onondaga

en: Oorlams
pl: oorlans

en: Opao
pl: opao

en: Oriya (macrolanguage)
pl: orija (makrojęzyk)

en: Ormuri
pl: ormuri

en: Oroch
pl: oroczański

en: Orok
pl: orokański

en: Orokaiva
pl: orokaiva

en: Orokolo
pl: orokolo

en: Oromo
pl: oromo

en: Oroqen
pl: orocki

en: Osage
pl: osage

en: Oscan
pl: oskijski

en: Ossetian
pl: osetyjski

en: Ossetic, Old
pl: osetyjski, stary

en: Ottoman Turkish (1500-1928)
pl: turecki otomański (1500-1928)

en: Owenia
pl: owena

en: Pa'a
pl: pa'a

en: Pa'o Karen
pl: kareński Pa'o

en: Pacific Gulf Yupik
pl: alutiik

en: Pagi
pl: pagi

en: Pagu
pl: pagu

en: Pahari-Potwari
pl: pahari-potwari

en: Pahi
pl: pahi

en: Pahlavi
pl: pahlawi

en: Paiwan
pl: paiwan

en: Pakistan Sign Language
pl: pakistański język migowy

en: Paku
pl: paku

en: Paku Karen
pl: kareński paku

en: Palaic
pl: palajski

en: Palauan
pl: palau

en: Pali
pl: pali

en: Pampanga
pl: pampango

en: Panamanian Sign Language
pl: panamski język migowy

en: Pangasinan
pl: pangasino

en: Pangwa
pl: pangwa

en: Panim
pl: panim

en: Panjabi
pl: pendżabski

en: Panjabi, Western
pl: pendżabski, zachodni

en: Panyi Bai
pl: bai północny

en: Papasena
pl: papasena

en: Papi
pl: papi

en: Papiamento
pl: papiamento

en: Papora
pl: papora

en: Papua New Guinean Sign Language
pl: nowogwinejski język migowy

en: Parachi
pl: paraczi

en: Paraguayan Guaraní
pl: guarani paragwajski

en: Paraguayan Sign Language
pl: paragwajski język migowy

en: Parawen
pl: parawen

en: Pardhan
pl: pardhan

en: Parkwa
pl: podoko

en: Parthian
pl: partyjski

en: Pashai, Northeast
pl: pashai, północno-wschodni

en: Pashai, Northwest
pl: pashai, północno-zachodni

en: Pashai, Southeast
pl: pashai, południowo-wschodni

en: Pashai, Southwest
pl: pashai, południowo-zachodni

en: Pashto, Central
pl: paszto, środkowy

en: Pashto, Northern
pl: paszto, północny

en: Pashto, Southern
pl: paszto, południowy

en: Pasi
pl: pasi

en: Pattani Malay
pl: jawi

en: Pawaia
pl: pawaia

en: Pecheneg
pl: pieczyński

en: Pedi
pl: sotho północny

en: Pengo
pl: pengo

en: Pennsylvania German
pl: niemiecki pensylwański

en: Pentlatch
pl: pentlacz

en: Peripheral Mongolian
pl: mongolski peryferyjny

en: Pero
pl: pero

en: Persian
pl: perski

en: Persian Sign Language
pl: perski język migowy

en: Persian, Iranian
pl: perski, irański

en: Persian, Manichaean Middle
pl: perski, średni manichejski

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
pl: perski, stary (ok. 600-400 p.n.e)

en: Peruvian Sign Language
pl: peruwiański język migowy

en: Pfaelzisch
pl: niemiecki palatynacki

en: Phalura
pl: phalura

en: Phende
pl: pende

en: Philippine Sign Language
pl: filipiński język migowy

en: Phoenician
pl: fenicki

en: Phrae Pwo Karen
pl: kareński phrae

en: Phrygian
pl: frygijski

en: Piame
pl: piame

en: Picard
pl: pikardyjski

en: Pictish
pl: piktyjski

en: Pidgin English, Chinese
pl: Pidgin English, chiński pidżynowy

en: Pidgin English, Ghanaian
pl: Pidgin English, ghański

en: Pidgin, Nigerian
pl: pidżyn, nigeryjski

en: Piemontese
pl: piemoncki

en: Pinai-Hagahai
pl: pinai

en: Pingelapese
pl: pingelap

en: Pisidian
pl: pizydyjski

en: Pite Sami
pl: lapoński pite

en: Pitjantjatjara
pl: pitjantjatjara

en: Plains Cree
pl: kri równinny

en: Plateau Malagasy
pl: malagaski plateau

en: Pochuri Naga
pl: naga pochuri

en: Pogolo
pl: pogoro

en: Pohnpeian
pl: pohnpei

en: Pokomo
pl: pokomo

en: Polabian
pl: połabski

en: Polci
pl: polczi

en: Polish
pl: polski

en: Polish Sign Language
pl: polski język migowy

en: Pomo
pl: pomo

en: Pontic
pl: pontyjski

en: Porohanon
pl: porohanon

en: Portuguese
pl: portugalski

en: Portuguese Sign Language
pl: portugalski język migowy

en: Pottangi Ollar Gadaba
pl: ollari

en: Prasuni
pl: wasi-weri

en: Primitive Irish
pl: irlandzki prymitywny

en: Provençal, Old (to 1500)
pl: prowansalski, średniowieczny (do 1500)

en: Prussian
pl: pruski

en: Prākrit, Ardhamāgadhī
pl: prakryt, ardhamagadhi

en: Prākrit, Māhārāṣṭri
pl: prakryt, maharasztri

en: Prākrit, Sauraseni
pl: prakryt, siauraseni

en: Pu-Xian Chinese
pl: chiński puxian

en: Puerto Rican Sign Language
pl: portorykański język migowy

en: Pulabu
pl: pulabu

en: Puluwatese
pl: puluwat

en: Pumpokol
pl: pumpokol

en: Punic
pl: punicki

en: Punu
pl: punu

en: Puragi
pl: puragi

en: Purari
pl: purari

en: Pushto
pl: paszto

en: Putai
pl: putaj

en: Puyuma
pl: puyuma

en: Pwo Eastern Karen
pl: kareński pwo wschodni

en: Pwo Northern Karen
pl: kareński pwo północny

en: Pwo Western Karen
pl: kareński pwo zachodni

en: Pyu (Myanmar)
pl: Pyu (Mjanma)

en: Pyu (Papua New Guinea)
pl: pyu (Papua Nowa Gwinea)

en: Pááfang
pl: paafang

en: Päri
pl: päri

en: Q'anjob'al
pl: q'anjob'al

en: Qabiao
pl: qabiao

en: Qashqa'i
pl: kaszkajski

en: Qatabanian
pl: katabański

en: Qiang, Northern
pl: qiang, północny

en: Qiang, Southern
pl: qiang, południowy

en: Quechua
pl: keczua

en: Quechua, Classical
pl: keczua, klasyczny

en: Quechua, North Bolivian
pl: keczua, północnoboliwijski

en: Quechua, South Bolivian
pl: keczua, południowoboliwijski

en: Quenya
pl: quenejski

en: Quinault
pl: quinault

en: Raetic
pl: retycki

en: Rajasthani
pl: radźasthani

en: Rakhine
pl: arakański

en: Rao
pl: rao

en: Rapanui
pl: rapanui

en: Rapting
pl: rapting

en: Rarotongan
pl: rarotonga

en: Ratagnon
pl: ratagnon

en: Rawo
pl: rawo

en: Reel
pl: reel

en: Rembarunga
pl: rembarrnga

en: Rempi
pl: rempi

en: Rerau
pl: rerau

en: Riantana
pl: riantana

en: Romani, Balkan
pl: romski, bałkański

en: Romani, Baltic
pl: romski, bałtycki

en: Romani, Carpathian
pl: romski, karpacki

en: Romani, Kalo Finnish
pl: romski, Fińskich Kaale

en: Romani, Vlax
pl: romański, vlax

en: Romani, Welsh
pl: romski, Walijskich Kaale

en: Romanian
pl: rumuński

en: Romanian Sign Language
pl: rumuński język migowy

en: Romanian, Istro
pl: rumuński, istro-

en: Romanian, Macedo-
pl: rumuński, macedo-

en: Romanian, Megleno
pl: rumuński, megleno-

en: Romansh
pl: retoromański

en: Romany
pl: romski

en: Romkun
pl: romkun

en: Ron
pl: ron

en: Ronga
pl: ronga

en: Rotokas
pl: rotokas

en: Rotuman
pl: rotumański

en: Rukai
pl: rukai

en: Rundi
pl: rundi

en: Runga
pl: runga

en: Russia Buriat
pl: buriacki rosyjski

en: Russian
pl: rosyjski

en: Russian Sign Language
pl: rosyjski język migowy

en: Russian, Old
pl: ruski, stary

en: Rusyn
pl: rusiński

en: Rutul
pl: rutulski

en: Réunion Creole French
pl: kreolski Reunionu

en: S'gaw Karen
pl: kareński sgaw

en: Saamia
pl: saamia

en: Saaroa
pl: saaroa

en: Saba
pl: saba

en: Sabaean
pl: sabejski

en: Saek
pl: saek

en: Saep
pl: saep

en: Safeyoka
pl: safeyoka

en: Sagala
pl: sagala

en: Sahu
pl: sahu

en: Saidi Arabic
pl: arabski saudyjski

en: Saint Lucian Creole French
pl: kreolski Małych Antyli

en: Saisiyat
pl: saisiyat

en: Sakalava Malagasy
pl: malagaski sakalava

en: Sakata
pl: sakata

en: Salish, Straits
pl: saanicz

en: Salvadoran Sign Language
pl: salwadorski język migowy

en: Samaritan
pl: samarytański

en: Samaritan Aramaic
pl: samarytański aramejski

en: Samarokena
pl: samarokena

en: Sami, Akkala
pl: lapoński, akkala

en: Sami, Inari
pl: lapoński, inari

en: Sami, Kemi
pl: lapoński, kemi

en: Sami, Kildin
pl: lapoński, kildin

en: Sami, Northern
pl: lapoński, północny

en: Sami, Pite
pl: lapoński, pite

en: Sami, Skolt
pl: lapoński, skolt

en: Sami, Southern
pl: lapoński, południowy

en: Sami, Ter
pl: lapoński, ter

en: Sami, Ume
pl: lapoński, ume

en: Samoan
pl: samoański

en: Samogitian
pl: żmudzki

en: Samosa
pl: samosa

en: Sandawe
pl: sandawe

en: Sangisari
pl: sangisari

en: Sanglechi
pl: sangliczi

en: Sango
pl: sango

en: Sangu (Gabon)
pl: sangu (Gabon)

en: Sanskrit
pl: sanskryt

en: Santali
pl: santali

en: Sara
pl: sara

en: Saraiki
pl: saraiki

en: Saramaccan
pl: saramakański

en: Sardinian
pl: sardyński

en: Sardinian, Campidanese
pl: sardyński, południowy (kampidański)

en: Sardinian, Gallurese
pl: sardyński, północno-wschodni (gallurski)

en: Sardinian, Logudorese
pl: sardyński, środkowy (logudorski)

en: Sardinian, Sassarese
pl: sardyński, północno-zachodni (sassarski)

en: Sarikoli
pl: sarikoli

en: Saruga
pl: saruga

en: Sasak
pl: sasak

en: Sassarese Sardinian
pl: północnozachodniosardyński, sassarski

en: Satawalese
pl: satawal

en: Saterfriesisch
pl: fryzyjski saterlandzki

en: Saudi Arabian Sign Language
pl: język migowy Arabii Sudyjskiej

en: Sauraseni Prākrit
pl: prakryt siauraseni

en: Saurashtra
pl: saurasztryjski

en: Sauria Paharia
pl: sauria paharia

en: Sause
pl: sause

en: Sausi
pl: sausi

en: Sawi
pl: sawuy

en: Saxon, Old
pl: saksoński, stary

en: Saxon, Upper
pl: saksoński, górny

en: Saya
pl: saya

en: Scots
pl: scots

en: Scottish Gaelic
pl: szkocki gaelicki

en: Scythian
pl: scytyjski

en: Sebat Bet Gurage
pl: gurage

en: Sedang
pl: sedang

en: Segeju
pl: segeju

en: Seget
pl: seget

en: Selepet
pl: selepet

en: Selian
pl: seloński

en: Selkup
pl: selkupski

en: Semimi
pl: semimi

en: Semnani
pl: semnani

en: Sempan
pl: sempan

en: Sena
pl: sena mozambicki

en: Sena, Malawi
pl: sena, malawijski

en: Sene
pl: sene

en: Senggi
pl: senggi

en: Sentani
pl: sentani

en: Sentinel
pl: sentinel

en: Serbian
pl: serbski

en: Serbo-Croatian
pl: serbsko-chorwacki

en: Sere
pl: sere

en: Serer
pl: serer

en: Seselwa Creole French
pl: kreolski seszelski

en: Seta
pl: seta

en: Setaman
pl: setaman

en: Seti
pl: seti

en: Sha
pl: sza

en: Shahmirzadi
pl: szahmirzadi

en: Shambala
pl: sambala

en: Shan
pl: szan

en: Shehri
pl: jibbali

en: Shelta
pl: shelta

en: Sherpa
pl: szerpa

en: Shilluk
pl: szylluk

en: Shina
pl: shina

en: Shom Peng
pl: shom peng

en: Shona
pl: shona

en: Shor
pl: szorski

en: Shua
pl: shua

en: Shuadit
pl: szuadit

en: Shughni
pl: szugnański

en: Shumashti
pl: shumashti

en: Shuswap
pl: secwepemc

en: Sialum
pl: sialum

en: Siane
pl: siane

en: Siberian Tatar
pl: tatarski syberyjski

en: Sichuan Yi
pl: syczuański

en: Sicilian
pl: sycylijski

en: Sidamo
pl: sidamo

en: Sidetic
pl: sydetyjski

en: Sierra Leone Sign Language
pl: język migowy Sierra Leone

en: Sihan
pl: sihan

en: Siksika
pl: siksika

en: Sileibi
pl: sileibi

en: Silesian
pl: śląski

en: Silesian, Lower
pl: śląski, dolny (niemiecki śląski)

en: Siliput
pl: siliput

en: Silopi
pl: silopi

en: Simbari
pl: simbari

en: Sindhi
pl: sindhi

en: Singapore Sign Language
pl: singapurski język migowy

en: Sinhala
pl: syngaleski

en: Sinsauru
pl: sinsauru

en: Sipacapense
pl: sipakapense

en: Sira
pl: sira

en: Siraya
pl: siraya

en: Sirenik Yupik
pl: jupik sirenicki

en: Siri
pl: siri

en: Siroi
pl: siroi

en: Sivandi
pl: siwandi

en: Siwi
pl: siwi

en: Skolt Sami
pl: lapoński skolt

en: Skou
pl: sko

en: Slave (Athapascan)
pl: slavey (atapaskański)

en: Slovak
pl: słowacki

en: Slovakian Sign Language
pl: słowacki język migowy

en: Slovenian
pl: słoweński

en: So (Democratic Republic of Congo)
pl: so (Demokratyczna Republika Konga)

en: Soga
pl: soga

en: Sogdian
pl: sogdiański

en: Soi
pl: soi

en: Som
pl: som

en: Somali
pl: somalijski

en: Sonia
pl: sonia

en: Soninke
pl: soninke

en: Sonsorol
pl: sonsorol

en: Soqotri
pl: soqoţri

en: Sora
pl: sora

en: Sorbian, Lower
pl: łużycki, dolny

en: Sorbian, Upper
pl: łużycki, górny

en: Sotho, Southern
pl: sotho, południowy

en: South African Sign Language
pl: południowoafrykański język migowy

en: South Azerbaijani
pl: południowoazerski

en: South Bolivian Quechua
pl: keczua południowoboliwijski

en: South Central Dinka
pl: dinka południowo-środkowy

en: South Giziga
pl: gisiga południowy

en: South Marquesan
pl: południowomarkiski

en: South Ndebele
pl: ndebele południowy

en: South Tairora
pl: tairora południowy

en: Southeast Ijo
pl: ijo południowo-wschodni

en: Southeast Pashai
pl: pashai południowo-wschodni

en: Southeastern Dinka
pl: dinka południowo-wschodni

en: Southeastern Kolami
pl: kolami południowo-wschodni

en: Southern Altai
pl: ałtajski południowy

en: Southern Aymara
pl: ajmara południowy

en: Southern Bai
pl: bai południowy

en: Southern Balochi
pl: baluczi południowy

en: Southern Betsimisaraka Malagasy
pl: malagaski betsimisaraka południowy

en: Southern Catanduanes Bikol
pl: bikolski Catanduanu Południowego

en: Southern Dong
pl: dong południowy

en: Southern East Cree
pl: kri południowo-wschodni

en: Southern Haida
pl: haida południowy

en: Southern Hindko
pl: hindko południowy

en: Southern Kiwai
pl: kiwai południowy

en: Southern Kurdish
pl: kurdyjski południowy

en: Southern Luri
pl: południowoluryjski

en: Southern Ngbandi
pl: ngbandi południowy

en: Southern Nicobarese
pl: nikobarski południowy

en: Southern Pashto
pl: paszto południowy

en: Southern Qiang
pl: qiang południowy

en: Southern Sami
pl: południowolapoński

en: Southern Sotho
pl: sotho południowy

en: Southern Thai
pl: południowotajski

en: Southern Tujia
pl: tujia południowy

en: Southern Uzbek
pl: południowouzbecki

en: Southern Yukaghir
pl: jukagirski południowy

en: Southwest Pashai
pl: pashai południowo-zachodni

en: Southwestern Dinka
pl: dinka południowo-zachodni

en: Southwestern Fars
pl: fars południowo-zachodni

en: Spanish
pl: hiszpański

en: Spanish Sign Language
pl: hiszpański język migowy

en: Spanish, Old
pl: hiszpański, stary

en: Squamish
pl: skuamisz

en: Sranan Tongo
pl: sranan tongo

en: Sri Lankan Sign Language
pl: język migowy Sri Lanki

en: Standard Arabic
pl: arabski standardowy

en: Standard Estonian
pl: estoński standardowy

en: Standard Latvian
pl: łotewski standardowy

en: Standard Malay
pl: malajski standardowy

en: Standard Moroccan Tamazight
pl: standardowy tamazight marokański

en: Straits Salish
pl: saanicz

en: Sudanese Arabic
pl: arabski sudański

en: Sudovian
pl: jaćwiński

en: Suena
pl: suena

en: Sui
pl: sui

en: Suki
pl: suki

en: Sukuma
pl: sukuma

en: Sukur
pl: sukur

en: Sulka
pl: sulka

en: Sumariup
pl: sumariup

en: Sumau
pl: sumau

en: Sumbawa
pl: sumbawa

en: Sumerian
pl: sumeryjski

en: Sundanese
pl: sundajski

en: Surigaonon
pl: surigaonon

en: Susquehannock
pl: susquehannock

en: Susu
pl: susu

en: Svan
pl: swański

en: Swabian
pl: szwabski

en: Swahili (individual language)
pl: suahili

en: Swahili (macrolanguage)
pl: suahili (makrojęzyk)

en: Swahili, Congo
pl: suahili, Kongo

en: Swampy Cree
pl: kri bagienny

en: Swati
pl: suazi

en: Swedish
pl: szwedzki

en: Swedish Sign Language
pl: szwedzki język migowy

en: Swiss German
pl: niemiecki szwajcarski

en: Swiss-French Sign Language
pl: szwajcarsko-francuski język migowy

en: Swiss-German Sign Language
pl: szwajcarsko-niemiecki język migowy

en: Swiss-Italian Sign Language
pl: szwajcarsko-włoski język migowy

en: Syriac
pl: syryjski

en: Syriac, Classical
pl: syryjski, klasyczny

en: Sãotomense
pl: kreolski Wyspy Św. Tomasza i Książęcej

en: T'en
pl: t'en

en: Tabaru
pl: tabaru

en: Tabasco Chontal
pl: chontal z Tabasco

en: Tabassaran
pl: tabasarański

en: Tachelhit
pl: tashelhiyt

en: Tadaksahak
pl: tadaksahak

en: Tagalog
pl: tagalski

en: Tagbanwa
pl: tagbanwa

en: Tagoi
pl: tagoi

en: Tahaggart Tamahaq
pl: tamahaq

en: Tahitian
pl: tahitański

en: Tai Daeng
pl: tai daeng

en: Tai Dam
pl: tai dam

en: Tai Dón
pl: tai don

en: Tai Nüa
pl: tai neua

en: Taiap
pl: taiap

en: Taikat
pl: taikat

en: Tairora, North
pl: tairora, północny

en: Tairora, South
pl: tairora, południowy

en: Taita
pl: taita

en: Taiwan Sign Language
pl: tajwański język migowy

en: Tajik
pl: tadżycki

en: Tajiki Arabic
pl: arabski tadżycki

en: Takia
pl: takia

en: Tal
pl: tal

en: Talysh
pl: tałyski

en: Tamagario
pl: tamagario

en: Tamahaq, Tahaggart
pl: tamahaq

en: Tamajaq, Tawallammat
pl: tamajaq

en: Tamajeq, Tayart
pl: tamajeq

en: Tamang, Eastern
pl: tamang, wschodni

en: Tamang, Northwestern
pl: tamang, północno-zachodni

en: Tamang, Western
pl: tamang, zachodni

en: Tamashek
pl: tuareski

en: Tamasheq
pl: tamasheq

en: Tamazight, Central Atlas
pl: tamazight, Atlas Środkowy

en: Tamil
pl: tamilski

en: Tamil, Old
pl: tamilski, stary

en: Tanahmerah
pl: tanah merah

en: Tanapag
pl: tanapag

en: Tandroy-Mahafaly Malagasy
pl: malagaski tandroy-mahafaly

en: Tangale
pl: tangale

en: Tangkhul Naga (India)
pl: naga tangkhul (Indie)

en: Tangkhul Naga (Myanmar)
pl: naga tangkhul (Mjanma)

en: Tanguat
pl: tanguat

en: Tangut
pl: tangucki

en: Tanosy Malagasy
pl: malagaski tanosy

en: Tanzanian Sign Language
pl: tanzański język migowy

en: Tarifit
pl: tarifit

en: Taroko
pl: taroko

en: Tasmanian
pl: tasmański

en: Tatar
pl: tatarski

en: Tatar, Crimean
pl: tatarski, krymski

en: Tatar, Siberian
pl: tatarski, syberyjski

en: Tauade
pl: tauade

en: Tausug
pl: tausug

en: Tauya
pl: tauya

en: Tawallammat Tamajaq
pl: tamajaq

en: Taworta
pl: taworta

en: Tayart Tamajeq
pl: tamajeq

en: Tboli
pl: tboli

en: Tehit
pl: tehit

en: Telefol
pl: telefol

en: Telugu
pl: telugu

en: Tembo (Kitembo)
pl: nyabungu

en: Tene Kan Dogon
pl: dogoński Tene kã

en: Ter Sami
pl: lapoński ter

en: Tera
pl: tera

en: Tereno
pl: tereno

en: Teressa
pl: teressa

en: Tesaka Malagasy
pl: malagaski tesaka

en: Tetela
pl: tetela

en: Tetum
pl: tetum

en: Tewa (Indonesia)
pl: tewa (Indonezja)

en: Thai
pl: tajski

en: Thai Sign Language
pl: tajski język migowy

en: Thai, Northeastern
pl: tajski, północno-wschodni (isan)

en: Thai, Northern
pl: tajski, północny

en: Thai, Southern
pl: tajski, południowy

en: Thangmi
pl: thangmi

en: Thao
pl: thao

en: Thompson
pl: nlaka'pamux

en: Thracian
pl: tracki

en: Thuri
pl: thuri

en: Tibetan
pl: tybetański

en: Tibetan, Amdo
pl: tybetański, amdo

en: Tibetan, Classical
pl: tybetański, klasyczny

en: Tibetan, Khams
pl: tybetański, kham

en: Tibetan, Old
pl: tybetański, stary

en: Tidore
pl: tidore

en: Tiene
pl: tiene

en: Tifal
pl: tifal

en: Tigon Mbembe
pl: mbembe (Tigon)

en: Tigre
pl: tigre

en: Tigrinya
pl: tigrinia

en: Tillamook
pl: hutjéju

en: Timbe
pl: timbe

en: Timne
pl: temne

en: Tindi
pl: tindyjski

en: Tirahi
pl: tirahi

en: Tiranige Diga Dogon
pl: dogoński Tiranige dige

en: Tiv
pl: tiw

en: Tiwi
pl: tiwi

en: Tlingit
pl: tlingit

en: Toaripi
pl: toaripi

en: Tobagonian Creole English
pl: angielski kreolski tobadzki

en: Tobelo
pl: tobelo

en: Tobian
pl: tobi

en: Tobo
pl: tobo

en: Toda
pl: toda

en: Tofanma
pl: tofamna

en: Tojolabal
pl: tojolab'al

en: Tok Pisin
pl: tok pisin

en: Tokelau
pl: tokelau

en: Tokharian A
pl: tocharski A

en: Tokharian B
pl: tocharski B

en: Tommo So Dogon
pl: dogoński Tɔmmɔ sɔɔ

en: Tomo Kan Dogon
pl: dogoński Tomo kã

en: Tonga (Nyasa)
pl: tongański (Nyasa)

en: Tonga (Tonga Islands)
pl: tongański (Wyspy Tonga)

en: Tonga (Zambia)
pl: tonga (Zambia)

en: Tongwe
pl: tongwe

en: Toraja-Sa'dan
pl: toradża południowy

en: Tornedalen Finnish
pl: fiński Doliny Torne

en: Toro So Dogon
pl: dogoński Tɔrɔ sɔɔ

en: Toro Tegu Dogon
pl: dogoński Tɔrɔ tegu

en: Torricelli
pl: torricelli

en: Torwali
pl: torwali

en: Tosk Albanian
pl: albański toskijski

en: Towei
pl: towei

en: Transalpine Gaulish
pl: galijski zaalpejski

en: Tregami
pl: tregami

en: Trinidad and Tobago Sign Language
pl: język migowy Trynidadu i Tobago

en: Trinidadian Creole English
pl: angielski kreolski trynidadzki

en: Tsaangi
pl: tsangi

en: Tsakhur
pl: cachurski

en: Tshangla
pl: tshangla

en: Tsimihety Malagasy
pl: malagaski tsimihety

en: Tsimshian
pl: tsimszian

en: Tsoa
pl: tsoa

en: Tsonga
pl: tsonga

en: Tsou
pl: tsou

en: Tswa
pl: tswa

en: Tswana
pl: tswana

en: Tu
pl: mongorski

en: Tuamotuan
pl: tuamotu

en: Tujia, Northern
pl: tujia, północny

en: Tujia, Southern
pl: tujia, południowy

en: Tulu
pl: tulu

en: Tuma-Irumu
pl: irumu

en: Tumbuka
pl: tumbuka

en: Tundra Enets
pl: eniecki tundryjski

en: Tunen
pl: banen

en: Tunisian Arabic
pl: arabski tunezyjski

en: Tunisian Sign Language
pl: tunezyjski język migowy

en: Turaka
pl: turaka

en: Turi
pl: turi

en: Turkic Khalaj
pl: chaładż turkijski

en: Turkish
pl: turecki

en: Turkish Sign Language
pl: turecki język migowy

en: Turkish, Balkan Gagauz
pl: turecki, bałkański gagauski

en: Turkish, Old
pl: turecki, stary

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
pl: turecki, otomański (1500-1928)

en: Turkmen
pl: turkmeński

en: Turoyo
pl: turoyo

en: Tuscarora
pl: tuscarora

en: Tutelo
pl: tutelo

en: Tuvalu
pl: tuvalu

en: Tuvinian
pl: tuwiński

en: Tuwari
pl: tuwari

en: Twana
pl: skokomisz

en: Twents
pl: twents

en: Twi
pl: twi

en: Tyaraity
pl: tyaraity

en: Tz'utujil
pl: tzutuhil

en: Tzeltal
pl: tseltal

en: Tzotzil
pl: tzotzil

en: Ubykh
pl: ubyski

en: Udi
pl: udyjski

en: Udihe
pl: udehejski

en: Udmurt
pl: udmurcki

en: Uduk
pl: uduk

en: Ufim
pl: ufim

en: Ugandan Sign Language
pl: ugandyjski język migowy

en: Ugaritic
pl: ugarycki

en: Uighur
pl: ujgurski

en: Uighur, Old
pl: ujgurski, stary

en: Ukrainian
pl: ukraiński

en: Ukrainian Sign Language
pl: ukraiński język migowy

en: Ukuriguma
pl: ukuriguma

en: Ulch
pl: ulczski

en: Ulithian
pl: ulithi

en: Umanakaina
pl: gwedena

en: Umbrian
pl: umbryjski

en: Umbugarla
pl: umbugarla

en: Umbundu
pl: umbundu

en: Ume Sami
pl: lapoński ume

en: Unami
pl: unami

en: Uncoded languages
pl: języki niezakodowane

en: Undetermined
pl: nieokreślony

en: Upper Chehalis
pl: górny czehalis

en: Upper Guinea Crioulo
pl: crioulo, kreolski Gwinei-Bissau

en: Upper Saxon
pl: górnosaksoński

en: Upper Sorbian
pl: górnołużycki

en: Urartian
pl: urartyjski

en: Urat
pl: urat

en: Urdu
pl: urdu

en: Urim
pl: urim

en: Urimo
pl: urimo

en: Urningangg
pl: urningangga

en: Uruguayan Sign Language
pl: urugwajski język migowy

en: Usku
pl: usku

en: Uspanteco
pl: uspantec

en: Utu
pl: utu

en: Uzbek
pl: uzbecki

en: Uzbek, Northern
pl: uzbecki, północny

en: Uzbek, Southern
pl: uzbecki, południowy

en: Uzbeki Arabic
pl: arabski uzbecki

en: Vafsi
pl: wafsi

en: Vai
pl: wai

en: Valencian Sign Language
pl: walencjański język migowy

en: Vandalic
pl: wandalski

en: Vanimo
pl: vanimo

en: Vemgo-Mabas
pl: mabas

en: Venda
pl: venda

en: Venetian
pl: wenecki

en: Venetic
pl: wenetyjski

en: Venezuelan Sign Language
pl: wenezuelski język migowy

en: Veps
pl: wepski

en: Vietnamese
pl: wietnamski

en: Virgin Islands Creole English
pl: kreolski Wysp Dziewiczych

en: Vlaams
pl: flamandzki

en: Vlax Romani
pl: romański vlax

en: Volapük
pl: wolapik

en: Voro
pl: voro

en: Votic
pl: wotycki

en: Wadaginam
pl: wadaginam

en: Waffa
pl: waffa

en: Wahgi
pl: wahgi

en: Wahgi, North
pl: wahgi, północny

en: Waigali
pl: kalasza-ala

en: Waja
pl: waja

en: Wakhi
pl: wachański

en: Walio
pl: walio

en: Wallisian
pl: wallis

en: Walloon
pl: waloński

en: Walser
pl: walser

en: Wamas
pl: wamas

en: Wambaya
pl: wambaja

en: Wambon
pl: wambon

en: Wampanoag
pl: wampanoag

en: Wanambre
pl: wanambre

en: Wandala
pl: mandara

en: Wandarang
pl: warndarrang

en: Wanggom
pl: wanggom

en: Wano
pl: wano

en: Wantoat
pl: wantoat

en: Warapu
pl: warapu

en: Waray (Australia)
pl: waraj (australijski)

en: Waray (Philippines)
pl: warajski (Filipiny)

en: Warembori
pl: warembori

en: Wares
pl: wares

en: Waris
pl: waris

en: Warji
pl: wardżi

en: Warkay-Bipim
pl: warkay

en: Warrwa
pl: warrwa

en: Waruna
pl: waruna

en: Wasembo
pl: wasembo

en: Washo
pl: washo

en: Waskia
pl: waskia

en: Welsh
pl: walijski

en: Welsh Romani
pl: romski Walijskich Kaale

en: Welsh, Middle
pl: walijski, średni

en: Welsh, Old
pl: walijski, stary

en: Weri
pl: weri

en: West Kewa
pl: kewa zachodni

en: West Makian
pl: makian zachodni

en: West Yugur
pl: szera-jögurski zachodni

en: Western Arrarnta
pl: aranda zachodni

en: Western Balochi
pl: baluczi zachodni

en: Western Bolivian Guaraní
pl: guarani zachodnioboliwijski

en: Western Cham
pl: czamski zachodni

en: Western Dani
pl: dani zachodni

en: Western Durango Nahuatl
pl: nahuatl Durango zachodniego

en: Western Frisian
pl: zachodniofryzyjski

en: Western Kayah
pl: kayah zachodni

en: Western Magar
pl: magar zachodni

en: Western Mari
pl: maryjski zachodni

en: Western Neo-Aramaic
pl: nowoaramejski zachodni

en: Western Ojibwa
pl: odżibwe zachodni

en: Western Panjabi
pl: pendżabski zachodni

en: Western Tamang
pl: tamang zachodni

en: Western Xiangxi Miao
pl: xiangxi miao zachodni

en: Western Yiddish
pl: jidisz zachodni

en: Westphalien
pl: westfalski

en: Wewaw
pl: wewaw

en: White Lachi
pl: biały laczi

en: Wilawila
pl: wilawila

en: Wiru
pl: wiru

en: Wogamusin
pl: wogamusin

en: Wolaytta
pl: walamo

en: Woleaian
pl: woleai

en: Wolof
pl: wolof

en: Wolof, Gambian
pl: wolof, gambijski

en: Wom (Papua New Guinea)
pl: wom (Papua Nowa Gwinea)

en: Womo
pl: womo

en: Woods Cree
pl: kri leśny

en: Worrorra
pl: worrorra

en: Written Oirat
pl: ojracki pisany

en: Wu Chinese
pl: chiński wu

en: Wulna
pl: wulna

en: Wunambal
pl: wunambal

en: Wutung
pl: wutung

en: Wuzlam
pl: uldeme

en: Wyandot
pl: huroński

en: Wymysorys
pl: wilamowski

en: Xhosa
pl: xhosa

en: Xiang Chinese
pl: chiński xiang, hunański

en: Xibe
pl: sybeński

en: Xiri
pl: xiri

en: Yaben
pl: yaben

en: Yabong
pl: yabong

en: Yafi
pl: yafi

en: Yagnobi
pl: jagnobijski

en: Yagomi
pl: yagomi

en: Yagwoia
pl: yagwoia

en: Yahadian
pl: yahadian

en: Yahang
pl: yahang

en: Yakut
pl: jakucki

en: Yale
pl: yalë

en: Yale, Kosarek
pl: kosarek

en: Yambes
pl: yambes

en: Yanda Dom Dogon
pl: dogoński Yanda dom

en: Yangulam
pl: yangulam

en: Yankunytjatjara
pl: yankunytjatjara

en: Yao
pl: yao

en: Yapese
pl: japski

en: Yapunda
pl: yapunda

en: Yaqay
pl: yaqay

en: Yarawata
pl: yarawata

en: Yareba
pl: yareba

en: Yaul
pl: yaul

en: Yawa
pl: yawa

en: Yaweyuha
pl: yabiyufa

en: Yawuru
pl: yawuru

en: Yazgulyam
pl: jazgulamski

en: Yekora
pl: yekora

en: Yela
pl: yela

en: Yele
pl: yele

en: Yelmek
pl: yelmek

en: Yerakai
pl: yerakai

en: Yerong
pl: jerong

en: Yevanic
pl: jewanik

en: Yi, Sichuan
pl: syczuański

en: Yiddish
pl: jidysz

en: Yiddish, Eastern
pl: jidisz, wschodni

en: Yiddish, Western
pl: jidisz, zachodni

en: Yidgha
pl: yidgański

en: Yil
pl: yil

en: Yimas
pl: yimas

en: Yinbaw Karen
pl: kareński yinbaw

en: Yintale Karen
pl: kareński yintale

en: Yis
pl: yis

en: Yoidik
pl: yoidik

en: Yola
pl: yola

en: Yoruba
pl: joruba

en: Yucateco
pl: maya

en: Yuchi
pl: yuchi

en: Yue Chinese
pl: chiński kantoński

en: Yugoslavian Sign Language
pl: jugosławiański język migowy

en: Yugul
pl: yugul

en: Yugur, East
pl: szera-jögurski, wschodni

en: Yugur, West
pl: szera-jögurski, zachodni

en: Yukaghir, Northern
pl: jukagirski, północny

en: Yukaghir, Southern
pl: jukagirski, południowy

en: Yupik, Central
pl: jupik, środkowy

en: Yupik, Central Siberian
pl: jupik, środkowosyberyjski

en: Yupik, Naukan
pl: jupik, naukański

en: Yupik, Pacific Gulf
pl: jupik, alutiik

en: Yupik, Sirenik
pl: jupik, sirenicki

en: Zaghawa
pl: zaghawa

en: Zambian Sign Language
pl: zambijski język migowy

en: Zande (individual language)
pl: zande

en: Zapotec
pl: zapotecki

en: Zapotec, Ancient
pl: zapotecki, starożytny

en: Zaramo
pl: zaramo

en: Zarma
pl: dżerma

en: Zarphatic
pl: zarfatit

en: Zaza
pl: zazaki

en: Zeem
pl: zeem

en: Zeeuws
pl: niderlandzki zelandzki

en: Zeme Naga
pl: naga zeme

en: Zemgalian
pl: zemgalski

en: Zenaga
pl: zenaga

en: Zhang-Zhung
pl: szangszung

en: Zhuang
pl: zhuang

en: Zia
pl: zia

en: Zigula
pl: zigula

en: Zimakani
pl: zimakani

en: Zimbabwe Sign Language
pl: język migowy Zimbabwe

en: Zulgo-Gemzek
pl: zulgo

en: Zulu
pl: zuluski

en: Zuni
pl: zuni

en: Önge
pl: onge
