iso_3166-1 - en to tl translation catalogue (232 entries)

en: Afghanistan
tl: Apganistan

en: Albania
tl: Albanya

en: Algeria
tl: Alheriya

en: American Samoa
tl: Amerikanong Samowa

en: Andorra
tl: Andora

en: Angola
tl: Anggola

en: Anguilla
tl: Anggilya

en: Antarctica
tl: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
tl: Antigwa at Barbuda

en: Arab Republic of Egypt
tl: Republikang Arabo ng Ehipto

en: Argentina
tl: Arhentina

en: Argentine Republic
tl: Republikang Arhentina

en: Armenia
tl: Armenya

en: Australia
tl: Australya

en: Austria
tl: Austriya

en: Belgium
tl: Belhika

en: Bolivarian Republic of Venezuela
tl: Bolivarian Republika ng Venezuela

en: Bosnia and Herzegovina
tl: Bosnia at Herzegovina

en: Bouvet Island
tl: Islang Bouvet

en: Brazil
tl: Brasil

en: British Indian Ocean Territory
tl: Teritoryong Britaniya sa Dagat Indiyo

en: British Virgin Islands
tl: Pulong Birhen British

en: Cambodia
tl: Kambodya

en: Cameroon
tl: Kamerun

en: Canada
tl: Kanada

en: Cayman Islands
tl: Pulong Cayman

en: Central African Republic
tl: Republikang Panggitnang Aprika

en: Chad
tl: Tsad

en: Chile
tl: Tsile

en: China
tl: Tsina

en: Cocos (Keeling) Islands
tl: Kapuluang Cocos (Keeling)

en: Colombia
tl: Kolombya

en: Commonwealth of Dominica
tl: Commonwealth ng Dominica

en: Commonwealth of the Bahamas
tl: Commonwealth ng Bahamas

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
tl: Commonwealth ng Northern Mariana Islands

en: Congo, The Democratic Republic of the
tl: Congo, Ang Demokratikong Republika ng

en: Cook Islands
tl: Kapuluang Cook

en: Cuba
tl: Kuba

en: Czech Republic
tl: Republikang Czech

en: Democratic People's Republic of Korea
tl: Taumbayang Demokratikong Republika ng Korea

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
tl: Demokratikong Republika ng Sao Tome at Principe

en: Democratic Republic of Timor-Leste
tl: Demokratikong Republika ng Timor-Leste

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
tl: Republikang Demokratikong Sosyalista ng Sri Lanka

en: Dominica
tl: Dominika

en: Dominican Republic
tl: Republikang Dominikano

en: Eastern Republic of Uruguay
tl: Republikang Silangan ng Uruguay

en: Ecuador
tl: Ekwador

en: Egypt
tl: Ehipto

en: Estonia
tl: Estoniya

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
tl: Demokratikong Republikang Federal ng Ethiopia

en: Federal Republic of Germany
tl: Republika Federal ng Alemanya

en: Federal Republic of Nigeria
tl: Republikang Federal ng Nigeria

en: Federative Republic of Brazil
tl: Republikang Federatiba ng Brasil

en: France
tl: Pransya

en: French Republic
tl: Republikang Pranses

en: French Southern Territories
tl: Teritoryong Hilagang Pranses

en: Gabonese Republic
tl: Republikang Gabonesa

en: Germany
tl: Alemanya

en: Grand Duchy of Luxembourg
tl: Dakilang Duchy ng Luxembourg

en: Greece
tl: Gresya

en: Greenland
tl: Lupangluntian

en: Guam
tl: Gwam

en: Guatemala
tl: Gwatemala

en: Hashemite Kingdom of Jordan
tl: Kahariang Hashemite ng Jordan

en: Heard Island and McDonald Islands
tl: Heard Island at McDonald Islands

en: Hellenic Republic
tl: Republikang Helenika

en: Holy See (Vatican City State)
tl: Holy See (Estado ng Siyudad Vatican)

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
tl: Hong Kong Espesyal na Rehiyong Administratibo ng Tsina

en: Iceland
tl: Lupangyelo

en: Independent State of Samoa
tl: Independenteng Estado ng Samoa

en: India
tl: Indiya

en: Iran, Islamic Republic of
tl: Iran, Republikang Islam ng

en: Islamic Republic of Iran
tl: Republikang Islam ng Iran

en: Islamic Republic of Mauritania
tl: Republikang Islam ng Mauritania

en: Islamic Republic of Pakistan
tl: Republikang Islam ng Pakistan

en: Isle of Man
tl: Pulo ng Man

en: Italian Republic
tl: Republikang Italyano

en: Italy
tl: Italya

en: Japan
tl: Hapon

en: Kingdom of Belgium
tl: Kaharian ng Belhika

en: Kingdom of Bhutan
tl: Kaharian ng Bhutan

en: Kingdom of Cambodia
tl: Kaharian ng Kambodya

en: Kingdom of Denmark
tl: Kaharian ng Denmark

en: Kingdom of Lesotho
tl: Kaharian ng Lesotho

en: Kingdom of Morocco
tl: Kaharian ng Morocco

en: Kingdom of Norway
tl: Kaharian ng Norway

en: Kingdom of Saudi Arabia
tl: Kaharian ng Saudi Arabia

en: Kingdom of Spain
tl: Kaharian ng Espanya

en: Kingdom of Sweden
tl: Kaharian ng Sweden

en: Kingdom of Thailand
tl: Kaharian ng Thailand

en: Kingdom of Tonga
tl: Kaharian ng Tonga

en: Kingdom of the Netherlands
tl: Kaharian ng Netherlands

en: Korea, Democratic People's Republic of
tl: Korea, Taumbayang Demokratikong Republika of

en: Korea, Republic of
tl: Korea, Republika ng

en: Kyrgyz Republic
tl: Republikang Kyrgyz

en: Lao People's Democratic Republic
tl: Taumbayang Demokratikong Republikang Lao

en: Lebanese Republic
tl: Republikang Lebanes

en: Macao
tl: Makaw

en: Macao Special Administrative Region of China
tl: Makaw Espesyal na Rehiyong Administratibo ng Tsina

en: Martinique
tl: Martiniko

en: Mexico
tl: Mehiko

en: New Caledonia
tl: Bagong Caledonia

en: Norfolk Island
tl: Pulo ng Norfolk

en: People's Democratic Republic of Algeria
tl: Taumbayang Demokratikong Republika ng Alheriya

en: People's Republic of Bangladesh
tl: Taumbayang Republika ng Bangladesh

en: People's Republic of China
tl: Taumbayang Republika ng Tsina

en: Philippines
tl: Pilipinas

en: Portuguese Republic
tl: Republikang Portuges

en: Principality of Andorra
tl: Prinsipalidad ng Andora

en: Principality of Liechtenstein
tl: Prinsipalidad ng Liechtenstein

en: Principality of Monaco
tl: Prinsipalidad ng Monaco

en: Republic of Albania
tl: Republika ng Albanya

en: Republic of Angola
tl: Republika ng Anggola

en: Republic of Armenia
tl: Republika ng Armenya

en: Republic of Austria
tl: Republika ng Austriya

en: Republic of Azerbaijan
tl: Republika ng Azerbaijan

en: Republic of Belarus
tl: Republika ng Belarus

en: Republic of Benin
tl: Republika ng Benin

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
tl: Republika ng Bosnia at Herzegovina

en: Republic of Botswana
tl: Republika ng Botswana

en: Republic of Bulgaria
tl: Republika ng Bulgaria

en: Republic of Burundi
tl: Republika ng Burundi

en: Republic of Cameroon
tl: Republika ng Kamerun

en: Republic of Chad
tl: Republika ng Tsad

en: Republic of Chile
tl: Republika ng Tsile

en: Republic of Colombia
tl: Republika ng Kolombya

en: Republic of Costa Rica
tl: Republika ng Costa Rica

en: Republic of Croatia
tl: Republika ng Croatia

en: Republic of Cuba
tl: Republika ng Kuba

en: Republic of Cyprus
tl: Republika ng Cyprus

en: Republic of Djibouti
tl: Republika ng Djibouti

en: Republic of Ecuador
tl: Republika ng Ekwador

en: Republic of El Salvador
tl: Republika ng El Salvador

en: Republic of Equatorial Guinea
tl: Republika ng Equatorial Guinea

en: Republic of Estonia
tl: Republika ng Estoniya

en: Republic of Finland
tl: Republika ng Finland

en: Republic of Ghana
tl: Republika ng Ghana

en: Republic of Guatemala
tl: Republika ng Gwatemala

en: Republic of Guinea
tl: Republika ng Guinea

en: Republic of Guinea-Bissau
tl: Republika ng Guinea-Bissau

en: Republic of Guyana
tl: Republika ng Guyana

en: Republic of Haiti
tl: Republika ng Haiti

en: Republic of Honduras
tl: Republika ng Honduras

en: Republic of Iceland
tl: Republika ng Lupangyelo

en: Republic of India
tl: Republika ng Indiya

en: Republic of Indonesia
tl: Republika ng Indonesia

en: Republic of Iraq
tl: Republika ng Iraq

en: Republic of Kazakhstan
tl: Republika ng Kazakhstan

en: Republic of Kenya
tl: Republika ng Kenya

en: Republic of Kiribati
tl: Republika ng Kiribati

en: Republic of Latvia
tl: Republika ng Latvia

en: Republic of Liberia
tl: Republika ng Liberia

en: Republic of Lithuania
tl: Republika ng Lithuania

en: Republic of Madagascar
tl: Republika ng Madagascar

en: Republic of Malawi
tl: Republika ng Malawi

en: Republic of Maldives
tl: Republika ng Maldives

en: Republic of Mali
tl: Republika ng Mali

en: Republic of Malta
tl: Republika ng Malta

en: Republic of Mauritius
tl: Republika ng Mauritius

en: Republic of Moldova
tl: Republika ng Moldova

en: Republic of Mozambique
tl: Republika ng Mozambique

en: Republic of Namibia
tl: Republika ng Namibia

en: Republic of Nauru
tl: Republika ng Nauru

en: Republic of Nicaragua
tl: Republika ng Nicaragua

en: Republic of Palau
tl: Republika ng Palau

en: Republic of Panama
tl: Republika ng Panama

en: Republic of Paraguay
tl: Republika ng Paraguay

en: Republic of Peru
tl: Republika ng Peru

en: Republic of Poland
tl: Republika ng Poland

en: Republic of San Marino
tl: Republika ng San Marino

en: Republic of Senegal
tl: Republika ng Senegal

en: Republic of Serbia
tl: Republika ng Serbiya

en: Republic of Seychelles
tl: Republika ng Seychelles

en: Republic of Sierra Leone
tl: Republika ng Sierra Leone

en: Republic of Singapore
tl: Republika ng Singapore

en: Republic of Slovenia
tl: Republika ng Slovenia

en: Republic of South Africa
tl: Republika ng Timog Aprika

en: Republic of Suriname
tl: Republika ng Suriname

en: Republic of Tajikistan
tl: Republika ng Tajikistan

en: Republic of Trinidad and Tobago
tl: Republika ng Trinidad at Tobago

en: Republic of Tunisia
tl: Republika ng Tunisia

en: Republic of Turkey
tl: Republika ng Turkey

en: Republic of Uganda
tl: Republika ng Uganda

en: Republic of Uzbekistan
tl: Republika ng Uzbekistan

en: Republic of Vanuatu
tl: Republika ng Vanuatu

en: Republic of Yemen
tl: Republika ng Yemen

en: Republic of Zambia
tl: Republika ng Zambia

en: Republic of Zimbabwe
tl: Republika ng Zimbabwe

en: Republic of the Congo
tl: Republika ng Congo

en: Republic of the Marshall Islands
tl: Republika ng Marshall Islands

en: Republic of the Niger
tl: Republika ng Niger

en: Republic of the Philippines
tl: Republika ng Pilipinas

en: Republic of the Sudan
tl: Republika ng Sudan

en: Russian Federation
tl: Pederasyong Ruso

en: Rwandese Republic
tl: Rwandese Republika

en: Saint Kitts and Nevis
tl: Saint Kitts at Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
tl: Saint Pierre at Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
tl: Saint Vincent at Grenadines

en: Sao Tome and Principe
tl: Sao Tome at Principe

en: Serbia
tl: Serbiya

en: Slovak Republic
tl: Slovak Republika

en: Socialist Republic of Viet Nam
tl: Republika Sosyalista ng Viet Nam

en: South Africa
tl: Timog Aprika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tl: South Georgia at ang South Sandwich Islands

en: South Sudan
tl: Timog Sudan

en: Spain
tl: Espanya

en: State of Israel
tl: Estado ng Israel

en: State of Kuwait
tl: Estado ng Kuwait

en: State of Qatar
tl: Estado ng Qatar

en: Sultanate of Oman
tl: Sultanato ng Oman

en: Svalbard and Jan Mayen
tl: Svalbard at Jan Mayen

en: Swiss Confederation
tl: Konpederasyong Swis

en: Syrian Arab Republic
tl: Syrian Arab Republika

en: Taiwan, Province of China
tl: Taiwan, Prubinsiya ng China

en: Tanzania, United Republic of
tl: Tanzania, Nagkaisang Republika ng

en: Togolese Republic
tl: Togolese Republika

en: Trinidad and Tobago
tl: Trinidad at Tobago

en: Turks and Caicos Islands
tl: Turks at Caicos Islands

en: Union of the Comoros
tl: Unyon ng Comoros

en: United Arab Emirates
tl: Mga Pinag-isang Arabong Emirado

en: United Kingdom
tl: Nagkaisang Kaharian

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
tl: Nagkaisang Kaharian ng Dakilang Britanya at Hilagang Ireland

en: United Mexican States
tl: Nagka-isang Estadong Mehikano

en: United Republic of Tanzania
tl: Nagkaisang Republika ng Tanzania

en: United States
tl: Estados Unidos

en: United States of America
tl: Estados Unidos ng Amerika

en: Virgin Islands of the United States
tl: Pulong Birhen ng Estados Unidos

en: Virgin Islands, British
tl: Pulong Birhen, British

en: Virgin Islands, U.S.
tl: Pulong Birhen, Estados Unidos

en: Wallis and Futuna
tl: Wallis at Futuna

en: Western Sahara
tl: Kanlurang Sahara

en: Åland Islands
tl: Mga Islang Åland
