shared-mime-info - en to fr translation catalogue (724 entries)

en: 3D Studio image
fr: image 3D Studio

en: 3GPP multimedia file
fr: fichier multimédia 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
fr: fichier multimédia 3GPP2

en: 7-zip archive
fr: archive 7-zip

en: AAC audio
fr: audio AAC

en: ACE archive
fr: archive ACE

en: AIFC audio
fr: audio AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
fr: audio AIFF/Amiga/Mac

en: AMR audio
fr: audio AMR

en: AMR-WB audio
fr: audio AMR-WB

en: ANIM animation
fr: animation ANIM

en: AR archive
fr: archive AR

en: ARC archive
fr: archive ARC

en: ARJ archive
fr: archive ARJ

en: ASF video
fr: vidéo ASF

en: ASP page
fr: page ASP

en: ATK inset
fr: encart ATK

en: AVI video
fr: vidéo AVI

en: AWK script
fr: script AWK

en: AbiWord document
fr: document AbiWord

en: Ada source code
fr: code source Ada

en: Adobe DNG negative
fr: négatif DNG Adobe

en: Adobe FrameMaker MIF document
fr: document MIF Adobe FrameMaker

en: Adobe FrameMaker document
fr: document Adobe FrameMaker

en: Adobe FrameMaker font
fr: police Adobe FrameMaker

en: Adobe Illustrator document
fr: document Adobe Illustrator

en: Adobe font metrics
fr: métriques de police Adobe

en: Alzip archive
fr: archive alzip

en: AmazonMP3 download file
fr: fichier téléchargé AmazonMP3

en: Amiga SoundTracker audio
fr: audio SoundTracker Amiga

en: Amiga disk image
fr: image disque Amiga

en: Android package
fr: paquet Android

en: Annodex Audio
fr: audio Annodex

en: Annodex Video
fr: vidéo Annodex

en: Annodex exchange format
fr: format d'échange Annodex

en: AportisDoc document
fr: document AportisDoc

en: AppImage application bundle
fr: lot applicatif AppImage

en: Apple Keynote 5 presentation
fr: présentation Apple Keynote 5

en: Apple disk image
fr: image disque Apple

en: Applix Graphics image
fr: image Applix Graphics

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
fr: feuille de calcul Applix

en: Applix Words document
fr: document Applix Words

en: Atom syndication feed
fr: fil de syndication Atom

en: AutoCAD image
fr: image AutoCAD

en: BCPIO document
fr: document BCPIO

en: BDF font
fr: police BDF

en: BibTeX document
fr: document BibTeX

en: BitTorrent seed file
fr: fichier graine BitTorrent

en: Blender scene
fr: scène Blender

en: Blu-ray video disc
fr: disque vidéo Blu-Ray

en: Bzip archive
fr: archive bzip

en: C header
fr: en-tête C

en: C shell script
fr: script C shell

en: C source code
fr: code source C

en: C# source code
fr: code source C#

en: C++ header
fr: en-tête C++

en: C++ source code
fr: code source C++

en: CCITT G3 fax
fr: télécopie G3 CCITT

en: CCMX color correction file
fr: fichier de correction colorimétrique CCMX

en: CD Table Of Contents
fr: table des matières de CD

en: CD image cuesheet
fr: index de pistes de CD

en: CHM document
fr: document CHM

en: CMU raster image
fr: image raster CMU

en: CMake source code
fr: code source CMake

en: COBOL source file
fr: fichier source COBOL

en: CPIO archive
fr: archive CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
fr: archive CPIO (compressé gzip)

en: CSS stylesheet
fr: feuille de style CSS

en: CSV Schema document
fr: document schéma CSV

en: CSV document
fr: document CSV

en: Canon CR2 raw image
fr: image brute CR2 Canon

en: Canon CRW raw image
fr: image brute CRW Canon

en: Certificate revocation list
fr: liste de révocation de certificat

en: ChangeLog document
fr: document ChangeLog

en: Cisco VPN Settings
fr: paramètres VPN Cisco

en: Citrix ICA settings file
fr: fichier de paramètres ICA Citrix

en: CoffeeScript document
fr: document CoffeeScript

en: Commodore 64 audio
fr: audio Commodore 64

en: Compressed FictionBook document
fr: document FictionBook compressé

en: Computer Graphics Metafile
fr: métafichier Computer Graphics

en: Corel Draw drawing
fr: dessin Corel Draw

en: D source code
fr: code source D

en: DAR archive
fr: archive DAR

en: DCL script
fr: script DCL

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
fr: certificat X.509 codé DER/PEM/Netscape

en: DIB image
fr: image DIB

en: DICOM image
fr: image DICOM

en: DOS font
fr: police DOS

en: DOS/Windows executable
fr: exécutable DOS/Windows

en: DPX image
fr: image DPX

en: DSSSL document
fr: document DSSSL

en: DTD file
fr: fichier DTD

en: DTS audio
fr: audio DTS

en: DTSHD audio
fr: audio DTSHD

en: DV video
fr: vidéo DV

en: DXF vector image
fr: image vectorielle DXF

en: Debian package
fr: paquet Debian

en: Dia diagram
fr: diagramme Dia

en: Dia shape
fr: forme Dia

en: DirectDraw surface
fr: surface DirectDraw

en: DjVu document
fr: document DjVu

en: DjVu image
fr: image DjVu

en: DocBook document
fr: document DocBook

en: Dolby Digital audio
fr: audio Dolby Digital

en: Doom WAD
fr: WAD Doom

en: Dreamcast GD-ROM
fr: GD-ROM Dreamcast

en: ECMAScript program
fr: programme ECMAScript

en: EMF image
fr: image EMF

en: EPS image
fr: image EPS

en: EPS image (bzip-compressed)
fr: image EPS (compressée bzip)

en: EPS image (gzip-compressed)
fr: image EPS (compressée gzip)

en: EXR image
fr: image EXR

en: Egon Animator animation
fr: animation Egon Animator

en: Eiffel source code
fr: code source Eiffel

en: Emacs Lisp source code
fr: code source Emacs Lisp

en: Enlightenment theme
fr: thème Enlightenment

en: Erlang source code
fr: code source Erlang

en: Excel 2007 binary spreadsheet
fr: feuille de calcul binaire Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
fr: feuille de calcul Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
fr: modèle de feuille de calcul Excel 2007

en: Excel add-in
fr: complément Excel

en: Excel spreadsheet
fr: feuille de calcul Excel

en: Excel spreadsheet template
fr: modèle de feuille de calcul Excel

en: FITS document
fr: document FITS

en: FLAC audio
fr: audio FLAC

en: FLIC animation
fr: animation FLIC

en: FLTK Fluid file
fr: fichier Fluid FLTK

en: FPX image
fr: image FPX

en: FastTracker II audio
fr: audio FastTracker II

en: FictionBook document
fr: document FictionBook

en: Flash video
fr: vidéo Flash

en: Flatpak application bundle
fr: lot applicatif Flatpak

en: Flatpak repository description
fr: description de dépôt Flatpak

en: Fortran source code
fr: code source Fortran

en: Fuji RAF raw image
fr: image brute RAF Fuji

en: G3 fax image
fr: image de télécopie G3

en: GDBM database
fr: base de données GDBM

en: GEDCOM family history
fr: généalogie GEDCOM

en: GIF image
fr: image GIF

en: GIMP image
fr: image GIMP

en: GML document
fr: document GML

en: GNU Oleo spreadsheet
fr: feuille de calcul GNU Oleo

en: GNU mail message
fr: message de courriel GNU

en: GNUnet search file
fr: fichier de recherche GNUnet

en: GPX geographic data
fr: données géographiques GPX

en: GSM 06.10 audio
fr: audio GSM 06.10

en: GTKtalog catalog
fr: catalogue Gtktalog

en: Game Boy Advance ROM
fr: ROM Game Boy Advance

en: Game Boy Color ROM
fr: ROM Game Boy Color

en: Game Boy ROM
fr: ROM Game Boy

en: Game Gear ROM
fr: ROM Game Gear

en: GameCube disc image
fr: image disque GameCube

en: Genesis 32X ROM
fr: ROM Genesis 32X

en: Genesis ROM
fr: ROM Mega Drive/Genesis

en: Genie source code
fr: code source Genie

en: GeoJSON geospatial data
fr: données géospatiales GeoJSON

en: Glade project
fr: projet Glade

en: GnuCash financial data
fr: données financières GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
fr: feuille de calcul Gnumeric

en: Gnuplot document
fr: document Gnuplot

en: Go source code
fr: code source Go

en: Google Video Pointer
fr: pointeur vidéo Google

en: Graphite scientific graph
fr: graphe Graphite scientific

en: Graphviz DOT graph
fr: graphe Graphviz DOT

en: Gzip archive
fr: archive gzip

en: HD DVD video disc
fr: disque vidéo HD DVD

en: HDF document
fr: document HDF

en: HPGL file
fr: fichier HPGL

en: HTML document
fr: document HTML

en: HTTP Live Streaming playlist
fr: liste de lecture de flux HTTP Live

en: Haansoft Hangul document
fr: document Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
fr: modèle de document Haansoft Hangul

en: Haskell source code
fr: code source Haskell

en: ICC profile
fr: profil ICC

en: IDL document
fr: document IDL

en: IEF image
fr: image IEF

en: IFF file
fr: fichier IFF

en: IGES document
fr: document IGES

en: ILBM image
fr: image ILBM

en: ISI video
fr: vidéo ISI

en: IT 8.7 color calibration file
fr: fichier de calibration couleur IT 8.7

en: Impulse Tracker audio
fr: audio Impulse Tracker

en: Internet shortcut
fr: raccourci Internet

en: JAD document
fr: document JAD

en: JBuilder project
fr: projet JBuilder

en: JET database
fr: base de données JET

en: JNG image
fr: image JNG

en: JNLP file
fr: fichier JNLP

en: JPEG image
fr: image JPEG

en: JPEG-2000 image
fr: image JPEG-2000

en: JRD document
fr: document JRD

en: JSON document
fr: document JSON

en: JSON patch
fr: correctif JSON

en: JSON-LD document
fr: document JSON-LD

en: Java JCE keystore
fr: stockage de clés Java JCE

en: Java archive
fr: archive Java

en: Java byte code
fr: code Java binaire

en: Java class
fr: classe Java

en: Java keystore
fr: stockage de clés Java

en: Java source code
fr: code source Java

en: JavaFX video
fr: vidéo JavaFX

en: JavaScript program
fr: programme JavaScript

en: Jupyter Notebook
fr: carnet de notes Jupyter

en: KChart chart
fr: graphique KChart

en: KFormula formula
fr: formule KFormula

en: KIllustrator drawing
fr: dessin KIllustrator

en: KML geographic compressed data
fr: données géographiques KML compressées

en: KML geographic data
fr: données géographiques KML

en: KPovModeler scene
fr: scène KPovModeler

en: KPresenter presentation
fr: présentation KPresenter

en: KSpread spreadsheet
fr: feuille de calcul KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
fr: feuille de calcul KSpread (chiffrée)

en: KSysV init package
fr: paquet d'initialisation KSysV

en: KWord document
fr: document KWord

en: KWord document (encrypted)
fr: document KWord (chiffré)

en: Karbon14 drawing
fr: dessin Karbon14

en: Kexi database file-based project
fr: projet de base de données Kexi en mode fichier

en: Kexi settings for database server connection
fr: paramètres Kexi pour connexion au serveur de base de données

en: Kivio flowchart
fr: diagramme de flux Kivio

en: Kodak DCR raw image
fr: image brute DCR Kodak

en: Kodak K25 raw image
fr: image brute K25 Kodak

en: Kodak KDC raw image
fr: image brute KDC Kodak

en: Kontour drawing
fr: dessin Kontour

en: Krita document
fr: document Krita

en: Kugar document
fr: document Kugar

en: LDIF address book
fr: carnet d'adresses LDIF

en: LHA archive
fr: archive LHA

en: LHS source code
fr: code source LHS

en: LHZ archive
fr: archive LHZ

en: LIBGRX font
fr: police LIBGRX

en: LZ4 archive
fr: archive LZ4

en: LZMA archive
fr: archive LZMA

en: LZO archive
fr: archive LZO

en: LightWave object
fr: objet LightWave

en: LightWave scene
fr: scène LightWave

en: Lilypond music sheet
fr: partition musicale Lilypond

en: Linux PSF console font
fr: police console Linux PSF

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
fr: police console Linux PSF (compressée gzip)

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
fr: feuille de calcul Lotus 1-2-3

en: Lotus AmiPro document
fr: document Lotus AmiPro

en: Lrzip archive
fr: archive lrzip

en: Lua script
fr: script Lua

en: LyX document
fr: document LyX

en: Lzip archive
fr: archive lzip

en: M4 macro
fr: macro M4

en: MATLAB script/function
fr: script/fonction MATLAB

en: MHTML web archive
fr: archive web MHTML

en: MIDI audio
fr: audio MIDI

en: MNG animation
fr: animation MNG

en: MP2 audio
fr: audio MP2

en: MP3 ShoutCast playlist
fr: liste de lecture MP3 ShoutCast

en: MP3 audio
fr: audio MP3

en: MP3 audio (streamed)
fr: audio MP3 (flux)

en: MPEG video
fr: vidéo MPEG

en: MPEG video (streamed)
fr: vidéo MPEG (flux)

en: MPEG-2 transport stream
fr: flux de transport MPEG-2

en: MPEG-4 audio
fr: audio MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
fr: livre audio MPEG-4

en: MPEG-4 video
fr: vidéo MPEG-4

en: MPSub subtitles
fr: sous-titres MPSub

en: MRML playlist
fr: liste de lecture MRML

en: MSX ROM
fr: ROM MSX

en: MXF video
fr: vidéo MXF

en: MacOS X icon
fr: icône MacOS X

en: MacPaint Bitmap image
fr: image matricielle MacPaint

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
fr: fichier codé Macintosh AppleDouble

en: Macintosh BinHex-encoded file
fr: fichier codé Macintosh BinHex

en: Macintosh MacBinary file
fr: fichier Macintosh MacBinary

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
fr: dessin Macintosh Quickdraw/PICT

en: MagicPoint presentation
fr: présentation MagicPoint

en: Makefile
fr: makefile

en: Managed Object Format
fr: format Managed Object

en: Manpage manual document
fr: document manuel Manpage

en: Markaby script
fr: script Markaby

en: Markdown document
fr: document Markdown

en: Master System ROM
fr: ROM Master System

en: MathML document
fr: document MathML

en: Mathematica Notebook
fr: carnet de notes Mathematica

en: Matroska 3D video
fr: vidéo Matroska 3D

en: Matroska audio
fr: audio Matroska

en: Matroska stream
fr: flux Matroska

en: Matroska video
fr: vidéo Matroska

en: Meson source code
fr: code source Meson

en: Metalink file
fr: fichier metalink

en: MicroDVD subtitles
fr: sous-titres MicroDVD

en: Microsoft ASX playlist
fr: liste de lecture Microsoft ASX

en: Microsoft Cabinet archive
fr: archive Cab Microsoft

en: Microsoft Document Imaging format
fr: format Document Imaging Microsoft

en: Microsoft Publisher document
fr: document Microsoft Publisher

en: Microsoft Visio document
fr: document Microsoft Visio

en: Microsoft Windows theme pack
fr: paquet de thèmes Microsoft Windows

en: Microsoft Works document
fr: document Microsoft Works

en: MiniPSF audio
fr: audio MiniPSF

en: Minolta MRW raw image
fr: image brute MRW Minolta

en: Mobipocket e-book
fr: livre numérique Mobipocket

en: Modelica model
fr: modèle Modelica

en: Monkey's audio
fr: audio Monkey

en: Mozilla bookmarks
fr: marque-pages Mozilla

en: Multi-page TIFF image
fr: Image TIFF multi-page

en: Mup publication
fr: publication Mup

en: Musepack audio
fr: audio Musepack

en: NES ROM
fr: ROM NES

en: NFO document
fr: document NFO

en: NIFF image
fr: image NIFF

en: Nautilus link
fr: lien Nautilus

en: Neo-Geo Pocket ROM
fr: ROM Neo-Geo Pocket

en: Network Packet Capture
fr: capture de paquet réseau

en: NewzBin usenet index
fr: index usenet

en: Nikon NEF raw image
fr: image brute NEF Nikon

en: Nintendo DS ROM
fr: ROM Nintendo DS

en: Nintendo64 ROM
fr: ROM Nintendo64

en: NullSoft video
fr: vidéo NullSoft

en: OCL file
fr: fichier OCL

en: OCaml source code
fr: code source OCaml

en: ODA document
fr: document ODA

en: ODB database
fr: base de données ODB

en: ODC chart
fr: graphique ODC

en: ODC template
fr: modèle ODC

en: ODF formula
fr: formule ODF

en: ODF template
fr: modèle ODF

en: ODG drawing
fr: dessin ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
fr: dessin ODG (XML plat)

en: ODG template
fr: modèle ODG

en: ODI image
fr: image ODI

en: ODM document
fr: document ODM

en: ODP presentation
fr: présentation ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
fr: présentation ODP (XML plat)

en: ODP template
fr: modèle ODP

en: ODS spreadsheet
fr: feuille de calcul ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
fr: feuille de calcul ODS (XML plat)

en: ODS template
fr: modèle ODS

en: ODT document
fr: document ODT

en: ODT document (Flat XML)
fr: document ODT (XML plat)

en: ODT template
fr: modèle ODT

en: OGM video
fr: vidéo OGM

en: OLE2 compound document storage
fr: document de stockage composé OLE2

en: OOC source code
fr: source code OOC

en: OPML syndication feed
fr: fil de syndication OPML

en: OTH template
fr: modèle OTH

en: OWL XML file
fr: fichier XML OWL

en: Objective-C source code
fr: code source Objective-C

en: Office Open XML Visio Drawing
fr: dessin Visio Office Open XML

en: Office Open XML Visio Stencil
fr: stencil Visio Office Open XML

en: Office Open XML Visio Template
fr: modèle Visio Office Open XML

en: Office drawing
fr: dessin Office

en: Ogg Audio
fr: audio Ogg

en: Ogg FLAC audio
fr: audio Ogg FLAC

en: Ogg Speex audio
fr: audio Ogg Speex

en: Ogg Theora video
fr: vidéo Ogg Theora

en: Ogg Video
fr: vidéo Ogg

en: Ogg Vorbis audio
fr: audio Ogg Vorbis

en: Ogg multimedia file
fr: fichier multimédia Ogg

en: Olympus ORF raw image
fr: image brute ORF Olympus

en: OpenOffice Calc spreadsheet
fr: feuille de calcul OpenOffice Calc

en: OpenOffice Calc template
fr: modèle OpenOffice Calc

en: OpenOffice Draw drawing
fr: dessin OpenOffice Draw

en: OpenOffice Draw template
fr: modèle OpenOffice Draw

en: OpenOffice Impress presentation
fr: présentation OpenOffice Impress

en: OpenOffice Impress template
fr: modèle OpenOffice Impress

en: OpenOffice Math formula
fr: formule OpenOffice Math

en: OpenOffice Writer document
fr: document OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer global document
fr: document global OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer template
fr: modèle OpenOffice Writer

en: OpenOffice.org extension
fr: extension OpenOffice.org

en: OpenRaster archiving image
fr: image d'archive OpenRaster

en: OpenType font
fr: police OpenType

en: Opus audio
fr: audio Opus

en: PAK archive
fr: archive PAK

en: PBM image
fr: image PBM

en: PC Engine ROM
fr: ROM PC Engine

en: PCD image
fr: image PCD

en: PCF font
fr: police PCF

en: PCL file
fr: fichier PCL

en: PCM audio
fr: audio PCM

en: PCX image
fr: image PCX

en: PDF document
fr: document PDF

en: PDF document (XZ-compressed)
fr: document PDF (compressé XZ)

en: PDF document (bzip-compressed)
fr: document PDF (compressé bzip)

en: PDF document (gzip-compressed)
fr: document PDF (compressé gzip)

en: PEF executable
fr: exécutable PEF

en: PGM image
fr: image PGM

en: PGN chess game notation
fr: notation de jeu d'échecs PGN

en: PGP keys
fr: clés PGP

en: PGP/MIME-encrypted message header
fr: en-tête de message codé PGP/MIME

en: PHP script
fr: script PHP

en: PKCS#10 certification request
fr: requête de certification PKCS#10

en: PKCS#12 certificate bundle
fr: lot de certificats PKCS#12

en: PKCS#7 Message or Certificate
fr: Message ou certificat PKCS#7

en: PKCS#7 certificate bundle
fr: lot de certificats PKCS#7

en: PKCS#8 private key
fr: clé privée PKCS#8

en: PNG image
fr: image PNG

en: PNM image
fr: image PNM

en: PPM image
fr: image PPM

en: PS document
fr: document PS

en: PSF audio
fr: audio PSF

en: PSFlib audio library
fr: bibliothèque audio PSFlib

en: Pack200 Java archive
fr: archive Java Pack200

en: Palm OS database
fr: base de données Palm OS

en: Panasonic raw image
fr: image brute Panasonic

en: Panasonic raw2 image
fr: image raw2 Panasonic

en: Parchive archive
fr: archive Parchive

en: Partially downloaded file
fr: fichier partiellement téléchargé

en: Pascal source code
fr: code source Pascal

en: Pathetic Writer document
fr: document Pathetic Writer

en: Pentax PEF raw image
fr: image brute PEF Pentax

en: Perl script
fr: script Perl

en: Photoshop image
fr: image Photoshop

en: Picture CD
fr: CD Picture

en: PkiPath certification path
fr: chemin de certification PkiPath

en: PlanPerfect spreadsheet
fr: feuille de calcul PlanPerfect

en: Plucker document
fr: document Plucker

en: Pocket Word document
fr: document Pocket Word

en: PostScript document (bzip-compressed)
fr: document PostScript (compressé bzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
fr: document PostScript (compressé gzip)

en: Postscript type-1 font
fr: police Postscript Type 1

en: PowerPoint 2007 presentation
fr: présentation PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
fr: modèle de présentation PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
fr: diaporama PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
fr: diapositive PowerPoint 2007

en: PowerPoint add-in
fr: complément PowerPoint

en: PowerPoint presentation
fr: présentation PowerPoint

en: PowerPoint presentation template
fr: modèle de présentation PowerPoint

en: PowerPoint slide
fr: diapositive PowerPoint

en: Python bytecode
fr: bytecode Python

en: Python script
fr: script Python

en: Qpress archive
fr: Archive Qpress

en: Qt Designer file
fr: fichier Qt Designer

en: Qt MOC file
fr: fichier Qt MOC

en: Qt Markup Language file
fr: fichier Qt Markup Language

en: QtiPlot document
fr: document QtiPlot

en: Quattro Pro spreadsheet
fr: feuille de calcul Quattro Pro

en: QuickTime image
fr: image QuickTime

en: QuickTime metalink playlist
fr: liste de lecture metalink QuickTime

en: QuickTime video
fr: vidéo QuickTime

en: Quicken document
fr: document Quicken

en: RAML document
fr: document RAML

en: RAR archive
fr: archive RAR

en: RDF file
fr: fichier RDF

en: README document
fr: document LISEZ-MOI

en: RELAX NG XML schema
fr: schéma XML RELAX NG

en: RGB image
fr: image RGB

en: RIFF audio
fr: audio RIFF

en: RIFF container
fr: conteneur RIFF

en: RPM package
fr: paquet RPM

en: RPM spec file
fr: fichier de spécification RPM

en: RSS summary
fr: résumé RSS

en: RTF document
fr: document RTF

en: Raw disk image
fr: image disque Raw

en: Raw disk image (XZ-compressed)
fr: image disque Raw (compression XZ)

en: RealAudio document
fr: document RealAudio

en: RealMedia Metafile
fr: métafichier RealMedia

en: RealMedia document
fr: document RealMedia

en: RealPix document
fr: document RealPix

en: RealText document
fr: document RealText

en: RealVideo document
fr: document RealVideo

en: Ruby script
fr: script Ruby

en: Run Length Encoded bitmap image
fr: image matricielle Run Length Encoded

en: Rust source code
fr: code source Rust

en: SAMI subtitles
fr: sous-titres SAMI

en: SC/Xspread spreadsheet
fr: feuille de calcul SC/Xspread

en: SCons configuration file
fr: fichier de configuration SCons

en: SDP multicast stream file
fr: fichier de flux multidiffusion SDP

en: SG-1000 ROM
fr: ROM SG-1000

en: SGF record
fr: partie SGF

en: SGI image
fr: image SGI

en: SGI video
fr: vidéo SGI

en: SGML document
fr: document SGML

en: SIS package
fr: paquet SIS

en: SISX package
fr: paquet SISX

en: SMAF audio
fr: audio SMAF

en: SMIL document
fr: document SMIL

en: SPSS Data File
fr: fichier de données SPSS

en: SPSS Portable Data File
fr: fichier portable de données SPSS

en: SQL code
fr: code SQL

en: SQLite2 database
fr: base de données SQLite2

en: SQLite3 database
fr: base de données SQLite3

en: SSA subtitles
fr: sous-titres SSA

en: SV4 CPIO archive
fr: archive SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
fr: archive SV4 CPIO (avec CRC)

en: SVG image
fr: image SVG

en: Sass CSS pre-processor file
fr: fichier de prétraitement CSS Sass

en: Scala source code
fr: code source Scala

en: Scheme source code
fr: code source Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
fr: audio Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
fr: audio Scream Tracker

en: Scream Tracker instrument
fr: instrument Scream Tracker

en: Sega CD disc image
fr: image disque Sega CD

en: Sega Saturn disc image
fr: image disque Sega Saturn

en: Setext document
fr: document Setext

en: Shockwave Flash file
fr: fichier Shockwave Flash

en: Shorten audio
fr: audio Shorten

en: Siag spreadsheet
fr: feuille de calcul Siag

en: Sieve mail filter script
fr: script de filtrage de courriel Sieve

en: Sigma X3F raw image
fr: image brute X3F Sigma

en: Skencil document
fr: document Skencil

en: Snap package
fr: paquet Snap

en: Sony ARW raw image
fr: image brute ARW Sony

en: Sony SR2 raw image
fr: image brute SR2 Sony

en: Sony SRF raw image
fr: image brute SRF Sony

en: Source RPM package
fr: paquet source RPM

en: Speedo font
fr: police Speedo

en: Speex audio
fr: audio Speex

en: Squashfs filesystem
fr: système de fichiers Squashfs

en: Stampede package
fr: paquet Stampede

en: StarCalc spreadsheet
fr: feuille de calcul StarCalc

en: StarChart chart
fr: graphique StarChart

en: StarDraw drawing
fr: dessin StarDraw

en: StarImpress presentation
fr: présentation StarImpress

en: StarMail email
fr: courriel StarMail

en: StarMath formula
fr: formule StarMath

en: StarWriter document
fr: document StarWriter

en: StuffIt archive
fr: archive StuffIt

en: SubRip subtitles
fr: sous-titres SubRip

en: SubViewer subtitles
fr: sous-titres SubViewer

en: Sun raster image
fr: image raster Sun

en: SunOS News font
fr: police SunOS News

en: Super NES ROM
fr: ROM Super Nintendo

en: Super Video CD
fr: Super VCD

en: SystemVerilog header
fr: en-tête

en: SystemVerilog source code
fr: code source

en: T602 document
fr: document T602

en: TGA image
fr: image TGA

en: TGIF document
fr: document TGIF

en: TIFF image
fr: image TIFF

en: TNEF message
fr: message TNEF

en: TSV document
fr: document TSV

en: Tar archive
fr: archive tar

en: Tar archive (LZ4-compressed)
fr: archive tar (compression LZ4)

en: Tar archive (LZMA-compressed)
fr: archive tar (compression LZMA)

en: Tar archive (LZO-compressed)
fr: archive tar (compression LZO)

en: Tar archive (XZ-compressed)
fr: archive tar (compression XZ)

en: Tar archive (bzip-compressed)
fr: archive tar (compressée bzip)

en: Tar archive (compressed)
fr: archive tar (compressée)

en: Tar archive (gzip-compressed)
fr: archive tar (compressée gzip)

en: Tar archive (lrzip-compressed)
fr: archive tar (compressée lrzip)

en: Tar archive (lzip-compressed)
fr: archive tar (compressée lzip)

en: Tcl script
fr: script Tcl

en: TeX DVI document
fr: document TeX DVI

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
fr: document DVI TeX (compressé bzip)

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
fr: document DVI TeX (compressé gzip)

en: TeX document
fr: document TeX

en: TeX font
fr: police TeX

en: TeX font metrics
fr: métriques de police TeX

en: TeXInfo document
fr: document TeXInfo

en: ToutDoux document
fr: document ToutDoux

en: TriG RDF document
fr: document RDF TriG

en: Troff ME input document
fr: document d'entrée Troff ME

en: Troff MM input document
fr: document d'entrée Troff MM

en: Troff MS input document
fr: document d'entrée Troff MS

en: Troff document
fr: document Troff

en: TrueAudio audio
fr: audio TrueAudio

en: TrueType XML font
fr: police Truetype XML

en: TrueType font
fr: police Truetype

en: Turtle document
fr: document Turtle

en: Twig template
fr: modèle Twig

en: UFRaw ID image
fr: image ID UFRaw

en: ULAW (Sun) audio
fr: audio ULAW (Sun)

en: UNIX software
fr: logiciel UNIX

en: UNIX-compressed file
fr: fichier compressé UNIX

en: Unidata NetCDF document
fr: document Unidata NetCDF

en: Usenet news message
fr: message de groupe d'échange Usenet

en: Ustar archive
fr: archive Ustar

en: V font
fr: police V

en: VCS/ICS calendar
fr: calendrier VCS/ICS

en: VHDL source code
fr: code source VHDL

en: VOC audio
fr: audio VOC

en: VRML document
fr: document VRML

en: Vala source code
fr: code source Vala

en: Verilog source code
fr: code source Verilog

en: Video CD
fr: CD vidéo

en: Vivo video
fr: vidéo Vivo

en: WAIS source code
fr: code source WAIS

en: WAV audio
fr: audio WAV

en: WBMP image
fr: image WBMP

en: WIM disk Image
fr: image disque WIM

en: WMF image
fr: image WMF

en: WML document
fr: document WML

en: WMLScript program
fr: programme WMLScript

en: WOFF font
fr: police WOFF

en: WPL playlist
fr: liste de lecture WPL

en: WRI document
fr: document WRI

en: WWF document
fr: document WWF

en: WavPack audio
fr: audio WavPack

en: WavPack audio correction file
fr: fichier de correction audio WavPack

en: Wavelet video
fr: vidéo Wavelet

en: Web application cache manifest
fr: manifeste de cache d'application Web

en: WebM audio
fr: audio WebM

en: WebM video
fr: vidéo WebM

en: WebP image
fr: image WebP

en: WebVTT subtitles
fr: sous-titres WebVTT

en: Wii disc image
fr: image disque Wii

en: WiiWare bundle
fr: lot WiiWare

en: WinHelp help file
fr: fichier d'aide WinHelp

en: Windows BMP image
fr: image Windows BMP

en: Windows Installer package
fr: paquet d'installation Windows

en: Windows Media Station file
fr: fichier Windows Media Station

en: Windows Media audio
fr: audio Windows Media

en: Windows Media video
fr: vidéo Windows Media

en: Windows Registry extract
fr: extrait de registre Windows

en: Windows animated cursor
fr: curseur animé Windows

en: Windows cursor
fr: curseur Windows

en: Windows icon
fr: icône Windows

en: Windows software
fr: logiciel Windows

en: Word 2007 document
fr: document Word 2007

en: Word 2007 document template
fr: modèle de document Word 2007

en: Word document
fr: document Word

en: Word document template
fr: modèle de document Word

en: Word template
fr: modèle Word

en: WordPerfect document
fr: document WordPerfect

en: WordPerfect/Drawperfect image
fr: image WordPerfect/DrawPerfect

en: X window image
fr: image X window

en: X-Motif UIL table
fr: table X-Motif UIL

en: X.509 certificate
fr: certificat X.509

en: X11 cursor
fr: curseur X11

en: XAR archive
fr: archive XAR

en: XBEL bookmarks
fr: marque-pages XBEL

en: XBM image
fr: image XBM

en: XFig image
fr: image XFig

en: XHTML page
fr: page XHTML

en: XLIFF translation file
fr: fichier de traduction XLIFF

en: XMCD CD database
fr: base de données de CD XMCD

en: XMF audio
fr: audio XMF

en: XMI file
fr: fichier XMI

en: XML document
fr: document XML

en: XML entities document
fr: document d'entités XML

en: XPInstall installer module
fr: module d'installation XPInstall

en: XPM image
fr: image XPM

en: XPS document
fr: document XPS

en: XSL FO file
fr: fichier XSL FO

en: XSLT stylesheet
fr: feuille de style XSLT

en: XSPF playlist
fr: liste de lecture XSPF

en: XUL interface document
fr: document d'interface XUL

en: XZ archive
fr: archive XZ

en: Xbase document
fr: document Xbase

en: YAML document
fr: document YAML

en: Zip archive
fr: archive zip

en: Zlib archive
fr: Archive Zlib

en: Zoo archive
fr: archive zoo

en: application log
fr: journal d'application

en: audio CD
fr: CD audio

en: audio DVD
fr: DVD audio

en: author credits
fr: remerciements

en: author list
fr: liste d'auteurs

en: backup file
fr: fichier de sauvegarde

en: binary differences between files
fr: différences binaires entre fichiers

en: blank Blu-ray disc
fr: disque Blu-Ray vierge

en: blank CD disc
fr: CD vierge

en: blank DVD disc
fr: DVD vierge

en: blank HD DVD disc
fr: disque HD-DVD vierge

en: block device
fr: périphérique de blocs

en: character device
fr: périphérique de caractères

en: comic book archive
fr: archive Comic Book

en: compound document
fr: document composé

en: compound documents
fr: documents composés

en: compressed GIMP image
fr: image GIMP compressée

en: compressed SVG image
fr: image SVG compressée

en: compressed Tracker audio
fr: audio Tracker compressé

en: desktop configuration file
fr: fichier de configuration desktop

en: detached OpenPGP signature
fr: signature OpenPGP détachée

en: detached S/MIME signature
fr: signature S/MIME détachée

en: differences between files
fr: différences entre fichiers

en: digital photos
fr: photos numériques

en: digital raw image
fr: image brute numérique

en: e-book reader
fr: lecteur de livre numérique

en: eMusic download package
fr: paquet de téléchargement eMusic

en: electronic book document
fr: document livre électronique

en: electronic business card
fr: carte de visite électronique

en: email headers
fr: en-têtes de courriel

en: email message
fr: message de courriel

en: empty document
fr: document vide

en: encrypted message
fr: message chiffré

en: enriched text document
fr: document texte enrichi

en: executable
fr: exécutable

en: feature specification in Gherkin format
fr: spécification fonctionnelle au format Gherkin

en: folder
fr: dossier

en: generic font file
fr: fichier de polices générique

en: help page
fr: page d'aide

en: iMelody ringtone
fr: sonnerie iMelody

en: iPod firmware
fr: firmware iPod

en: iRiver Playlist
fr: liste de lecture iRiver

en: installation instructions
fr: instructions d'installation

en: iptables configuration file
fr: fichier de configuration iptables

en: libtool shared library
fr: bibliothèque partagée libtool

en: license terms
fr: termes de licence

en: mail delivery report
fr: rapport de livraison de courriels

en: mail disposition report
fr: rapport de disposition de courriels

en: mail system report
fr: rapport système de courriels

en: mailbox file
fr: fichier boîte aux lettres

en: manual page (compressed)
fr: page de manuel (compressée)

en: message catalog
fr: catalogue de messages

en: message digest
fr: condensé de message

en: message in several formats
fr: message en formats divers

en: mount point
fr: point d'accès

en: object code
fr: code objet

en: packed font file
fr: fichier de polices empaquetées

en: partial email message
fr: message partiel de courriel

en: pipe
fr: tube

en: plain text document
fr: document texte brut

en: portable audio player
fr: lecteur audio portable

en: profiler results
fr: résultats de profileur

en: program crash data
fr: données de plantage de programme

en: raw CD image
fr: image CD brute

en: reference to remote file
fr: référence au fichier distant

en: rejected patch
fr: correctif rejeté

en: resource location
fr: localisation de ressource

en: rich text document
fr: document « rich text »

en: shared library
fr: bibliothèque partagée

en: shell archive
fr: archive shell

en: shell script
fr: script shell

en: shortcut to Kexi project on database server
fr: raccourci vers projet Kexi sur serveur de base de données

en: signed message
fr: message signé

en: socket
fr: connecteur réseau

en: software
fr: logiciel

en: spreadsheet interchange document
fr: document d'échange de feuilles de calcul

en: stream of data (server push)
fr: flux de données (émis par le serveur)

en: symbolic link
fr: lien symbolique

en: theme
fr: thème

en: translated messages (machine-readable)
fr: messages traduits (lisibles par machine)

en: translation file
fr: fichier de traduction

en: translation template
fr: modèle de traduction

en: txt2tags document
fr: document txt2tags

en: unknown
fr: inconnu

en: uuencoded file
fr: fichier uuencodé

en: video DVD
fr: DVD vidéo
