gtksourceview - en to nl translation catalogue (338 entries)

en: ASP Object
nl: ASP-object

en: Added line
nl: Regel toegevoegd

en: Anchor
nl: Anker

en: Arbitrary base number
nl: Willekeurig basisgetal

en: Assignment Left Hand Side
nl: Toewijzing linkerzijde

en: Assignment Operator
nl: Assignment operator

en: Assignment Right Hand Side
nl: Toewijzing rechterzijde

en: Attribute Definition
nl: Attribuutdefinitie

en: Attribute Name
nl: Attribuutnaam

en: Attribute Value
nl: Attribuutwaarde

en: Attribute name
nl: Attribuutnaam

en: Attribute value
nl: Attribuutwaarde

en: Auto Indentation
nl: Automatisch inspringen

en: Autoconf Macro
nl: Autoconf-macro

en: BOZ Literal
nl: BOZ-literal

en: Background
nl: Achtergrond

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: Background set
nl: Achtergrond ingesteld

en: Base-N number
nl: Base-N-getal

en: Binary number
nl: Binair getal

en: Blue based color scheme
nl: Blauw kleurenschema

en: Body Font Name
nl: Tekstlettertype

en: Bold
nl: Vet

en: Bold set
nl: Vet ingesteld

en: Boolean
nl: Boolese waarde

en: Boolean Value
nl: Booleaanse waarde

en: Boolean value
nl: Booleaanse waarde

en: Built-in identifier
nl: Ingebouwde identifier

en: Builtin
nl: Ingebouwd

en: Builtin Command
nl: Ingebouwde opdracht

en: Builtin Constant
nl: Ingebouwde constante

en: Builtin Function
nl: Ingebouwde functie

en: Builtin Object
nl: Ingebouwd object

en: Builtin Variable
nl: Ingebouwde variabele

en: Builtin-function keyword
nl: Ingebouwde functiesleutelwoord

en: Bullet
nl: Opsomteken

en: C/C++/ObjC Header
nl: C/C++/ObjC-header

en: CDATA delimiter
nl: CDATA-begrenzing

en: Can redo
nl: Kan opnieuw doen

en: Can undo
nl: Kan herstellen

en: Cannot create a regex for all the transitions, the syntax highlighting process will be slower than usual.
    The error was: %s
nl: Kon geen reguliere expressie voor alle overgangen maken. Syntaxiskleuring zal langzamer zijn dan gebruikelijk.
    De foutmelding was: %s

en: Category
nl: Categorie

en: Changed line
nl: Regel veranderd

en: Character
nl: Teken

en: Classic
nl: Klassiek

en: Classic color scheme
nl: Klassiek kleurenschema

en: Code Block
nl: Codeblok

en: Color
nl: Kleur

en: Color scheme used in the Kate text editor
nl: Kleurenschema gebruikt in de tekst-editor Kate

en: Color scheme using Tango color palette
nl: Kleurenschema met Tango-kleurenstaal

en: Command
nl: Opdracht

en: Command Macro
nl: Opdrachtmacro

en: Comment
nl: Commentaar

en: Common Commands
nl: Veelgebruikte opdrachten

en: Common Defines
nl: Algemene definities

en: Compiler Directive
nl: Compiler-instructie

en: Complex number
nl: Complex getal

en: Conditional Macro
nl: Voorwaardelijke macro

en: Constant
nl: Constante

en: Control Keyword
nl: Control-sleutelwoord

en: Dark color scheme using the Tango color palette
nl: Donker kleurenschema met Tango-kleurenstaal

en: Data Type
nl: Gegevenstype

en: Data type
nl: Data-type

en: Date
nl: Datum

en: Debug Code
nl: Debug-code

en: Decimal
nl: Decimaal getal

en: Decimal number
nl: Decimaal getal

en: Declaration
nl: Declaratie

en: Defaults
nl: Standaarden

en: Define
nl: Definieren

en: Definition
nl: Definitie

en: Definition list
nl: Definitielijst

en: Delimiter
nl: Begrenzing

en: Deprecated
nl: Verouderd

en: Design by Contract
nl: Design by contract

en: Dimension
nl: Dimensie

en: Directory Macro
nl: Map-macro

en: Documentation comment
nl: Documentatie-commentaar

en: Documentation comment element
nl: Documentatie-commentaarelement

en: Dos Batch
nl: DOS-batch

en: Draw Spaces
nl: Spaties tonen

en: E-mail address
nl: Email-adres

en: Element name
nl: Elementnaam

en: Email
nl: E-mail

en: Emphasis
nl: Nadruk

en: Encoding
nl: Codering

en: Entity
nl: Entiteit

en: Enumerated list
nl: Opsomming

en: Error
nl: Fout

en: Error Text
nl: Fouttekst

en: Escaped Character
nl: ‘Escaped’ teken

en: Exception Handling
nl: Foutafhandeling

en: Exec parameter
nl: Exec-parameter

en: External
nl: Extern

en: File
nl: Bestand

en: File Attributes
nl: Bestandattributen

en: File Descriptor
nl: Bestandsdescriptor

en: Float
nl: Kommagetal

en: Floating Point
nl: Floating point getal

en: Floating Point number
nl: ‘Floating point’-getal

en: Floating point number
nl: Floating-point getal

en: Flow Conditional
nl: Flow-conditie

en: Footer Font Name
nl: Voettekst-lettertype

en: Foreground
nl: Voorgrond

en: Foreground color
nl: Voorgrondkleur

en: Foreground set
nl: Voorgrond ingesteld

en: Format
nl: Opmaak

en: Formatting Elements
nl: Opmaak-elementen

en: Function
nl: Functie

en: Function Name
nl: Functienaam

en: Future Reserved Keywords
nl: Toekomstig gereserveerde sleutelwoorden

en: GUI Elements
nl: GUI-elementen

en: Gate
nl: Poort

en: Generated Content
nl: Gegenereerde inhoud

en: Group
nl: Groep

en: HOME and END keys move to first/last non whitespace characters on line before going to the start/end of the line
nl: De HOME en END toetsen eerst naar de eerste/laatste tekens van de regel verplaatsen, voordat ze naar het echte regelbegin/einde gaan

en: Haddock Directive
nl: Haddock-instructie

en: Header
nl: Kop

en: Header Elements
nl: Kop-elementen

en: Header Font Name
nl: Paginakop-lettertype

en: Header Property
nl: Koptekst-eigenschap

en: Hex
nl: Hexadecimaal

en: Hexadecimal number
nl: Hexadecimaal getal

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Highlight Matching Brackets
nl: Bijhorende haakjes oplichten

en: Highlight Syntax
nl: Syntax markeren

en: Highlight current line
nl: Huidige regel oplichten

en: Highlighting a single line took too much time, syntax highlighting will be disabled
nl: Oplichten van een enkele regel duurde te lang. Syntaxiskleuring wordt uitgeschakeld .

en: Hyperlinked Identifier
nl: Identifier met hyperlink

en: Hyperlinked Module Name
nl: Modulenaam met hyperlink

en: Ignore
nl: Negeren

en: Include
nl: Invoegen

en: Include Statement
nl: Invoeg-uitdrukking

en: Include directive
nl: Include-instructie

en: Included File
nl: Ingevoegd bestand

en: Indent Width
nl: Breedte voor inspringen

en: Indent on tab
nl: Inspringen bij tab

en: Inline Documentation Section
nl: Ingevoegde documentatiesectie

en: Inline Haddock Section
nl: Inline Haddock-sectie

en: Inline Math Mode
nl: Inline wiskundige modus

en: Insert Spaces Instead of Tabs
nl: Spaties in plaats van tabs gebruiken

en: Integer Number
nl: Geheel getal

en: Interval of printed line numbers (0 means no numbers)
nl: Interval tussen aantal afgedrukte regelnummers (0 betekent geen nummers)

en: Italic
nl: Schuin

en: Italic set
nl: Schuingedrukt ingesteld

en: Itemized list
nl: Opsommingslijst

en: Javascript
nl: JavaScript

en: Key
nl: Sleutelwaarde

en: Keyword
nl: Sleutelwoord

en: Known Property Value
nl: Bekende eigenschapwaarde

en: Labeled argument
nl: Gelabeld argument

en: Language
nl: Taal

en: Language id
nl: Taal-id

en: Language ids
nl: Taal-id's

en: Language name
nl: Taalnaam

en: Language object to get highlighting patterns from
nl: Het taalobject waar de markeringspatronen vandaan komen

en: Language section
nl: Taal-onderdeel

en: Language specification directories
nl: Taal specificatie mappen

en: Line Directive
nl: Regel-directive

en: Line Numbers Font Name
nl: Lettertype voor regelnummers

en: Line background
nl: Regelachtergrond

en: Line background color
nl: Regelachtergrondkleur

en: Line background set
nl: Regelachtergrond ingesteld

en: List of directories and files where the style schemes are located
nl: Een lijst van mappen waarin de stijlschema's zich bevinden

en: List of directories where the language specification files (.lang) are located
nl: Een lijst van mappen waarin de taal specificatiebestanden (.lang) zich bevinden

en: List of the ids of the available languages
nl: Lijst met de id's van de beschikbare talen

en: List of the ids of the available style schemes
nl: Lijst van id's van de beschikbare stijlschema's

en: Literate Haskell
nl: Letterlijke Haskell

en: Location
nl: Locatie

en: Markup
nl: Markering

en: Math Mode
nl: Wiskundige modus

en: Maximum Undo Levels
nl: Maximum aantal herstelbewerkingen

en: Missing main language definition (id = "%s".)
nl: Hoofdtaaldefinitie ontbreekt (id = ‘%s’)

en: Module Handler
nl: Module-hantering

en: Module Path
nl: Modulepad

en: Module handler
nl: Module-afhandelaar

en: Monospace
nl: Vaste breedte

en: Multiline string
nl: Meerregelige tekenreeks

en: Name
nl: Naam

en: Name of the font to use for the line numbers (e.g. "Monospace 10")
nl: Lettertype voor regelnummers (bijv. 'Monospace 10’)

en: Name of the font to use for the page footer (e.g. "Monospace 10")
nl: Lettertype voor de paginavoettekst (bijv. ‘Monospace 10’)

en: Name of the font to use for the page header (e.g. "Monospace 10")
nl: Lettertype voor paginakop (bijv. ‘Monospace 10’)

en: Name of the font to use for the text body (e.g. "Monospace 10")
nl: Lettertype voor documenttekst (bijv. ‘Monospace 10’)

en: Nil Constant
nl: Nil-constante

en: No idea what it is
nl: Geen idee wat dit is

en: Note (FIXME, TODO, XXX, etc.)
nl: Opmerken (FIXME, TODO, XXX, etc.)

en: Null Value
nl: Nulwaarde

en: Number
nl: Getal

en: Number of pages
nl: Aantal pagina's

en: Number of spaces to use for each step of indent
nl: Aantal te gebruiken spaties voor iedere inspringing

en: Number of undo levels for the buffer
nl: Hoe vaak er in de buffer iets ongedaan kan worden gemaakt

en: Numeric literal
nl: Letterlijk getal

en: Obsolete Autoconf Macro
nl: Obsolete Autoconf-macro

en: Ocamldoc Comments
nl: Ocamldoc-commentaar

en: Octal
nl: Octaal

en: Octal number
nl: Octaal getal

en: Operation operator
nl: Bewerking-operator

en: Option
nl: Optie

en: Option Name
nl: Optienaam

en: Other Macro
nl: Andere macro

en: Others
nl: Andere

en: Others 2
nl: Andere 2

en: Others 3
nl: Andere 3

en: POD Escape
nl: POD-escape

en: POD heading
nl: POD-koptekst

en: POD keyword
nl: POD-trefwoord

en: Package Info
nl: Pakket-info

en: Pattern
nl: Patroon

en: Polymorphic Variant
nl: Polymorfe variant

en: Position of the right margin
nl: De positie van de rechter marge

en: Predefined Variable
nl: Voorgedefiniëerde variabele

en: Print Footer
nl: Voettekst afdrukken

en: Print Header
nl: Koptekst afdrukken

en: Print Line Numbers
nl: Regelnummers afdrukken

en: Processing instruction
nl: Preprocessor-instructie

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Property Name
nl: Eigenschapnaam

en: RPM Variable
nl: RPM-variabele

en: RPM spec
nl: RPM-spec

en: Real number
nl: Reëel getal

en: Regular Expression
nl: Reguliere expressies

en: Release
nl: Uitgave

en: Removed line
nl: Regel verwijderd

en: Reserved Class
nl: Gereserveerde klasse

en: Reserved Constant
nl: Gereserveerde constante

en: Reserved Identifier
nl: Gereserveerde identifier

en: Reserved keyword
nl: Gereserveerd trefwoord

en: Return
nl: Resultaat

en: Right Margin Position
nl: Rechter margepositie

en: Scheme ids
nl: Schema-id's

en: Scientific
nl: Wetenschappelijk

en: Scope Declaration
nl: Reikwijdte-declaratie

en: Section
nl: Sectie

en: Section 1
nl: Sectie 1

en: Section 2
nl: Sectie 2

en: Section 3
nl: Sectie 3

en: Section 4
nl: Sectie 4

en: Section 5
nl: Sectie 5

en: Set if and how the spaces should be visualized
nl: Geeft aan of en hoe spaties getoond moeten worden

en: Show Line Marks
nl: Regelmarkeringen weergeven

en: Show Line Numbers
nl: Regelnummers weergeven

en: Show Right Margin
nl: Rechtermarge weergeven

en: Signal Name
nl: Signaalnaam

en: Since
nl: Sinds

en: Smart Home/End
nl: Slimme home/end

en: Source Buffer
nl: Bron buffer

en: Sources
nl: Bronnen

en: Spec Macro
nl: Spec-macro

en: Special
nl: Speciaal

en: Special Constant
nl: Speciale constante

en: Special Token
nl: Speciaal token

en: Special Variable
nl: Speciale variabele

en: Special case
nl: Uitzonderingsgeval

en: Special character (inside a string)
nl: Speciaal teken (binnen een tekenreeks)

en: Special constant
nl: Speciale constante

en: Statement
nl: Expressie

en: Storage Class
nl: Opslagklasse

en: Strikethrough
nl: Doorhalen

en: Strikethrough set
nl: Doorhalen ingesteld

en: String
nl: Tekenreeks

en: String Format
nl: Tekenreeksopmaak

en: Structural Elements
nl: Structuur-elementen

en: Style scheme
nl: Stijlschema

en: Style scheme description
nl: Beschrijving stijlschema

en: Style scheme filename
nl: Bestandsnaam stijlschema

en: Style scheme id
nl: Id van stijlschema

en: Style scheme name
nl: Naam stijlschema

en: Style scheme search path
nl: Zoekpad voor stijlschema's

en: Symbol
nl: Symbool

en: System Command
nl: Systeemopdracht

en: Tab Width
nl: Tabs-breedte

en: The GtkSourceBuffer object to print
nl: Het GtkSourceBuffer-object om af te drukken

en: The mark category
nl: De markeringscategorie

en: The number of pages in the document (-1 means the document has not been completely paginated).
nl: Het aantal pagina's in het document (-1 betekent dat het document nog niet geheel gepagineerd is.)

en: Trailing Tab
nl: Verdwaalde tab

en: Translation
nl: Vertaling

en: Type Operators
nl: Type-operators

en: Type Variable
nl: Type-variabele

en: Type, module or object keyword
nl: Type-, module- of objectsleutelwoord

en: Underline
nl: Onderstrepen

en: Underline set
nl: Onderstrepen ingesteld

en: Underlined
nl: Onderstreept

en: Unknown id '%s' in regex '%s'
nl: Onbekend id ‘%s’ in regex ‘%s’

en: VBScript and ADO constants
nl: VBScript- en ADO-constanten

en: Variable
nl: Variabele

en: Variable Definition
nl: Variabeledefinitie

en: Variant Constructor
nl: Variant-constructor

en: Verbatim
nl: Letterlijk

en: Verbatim Block
nl: Letterlijk blok

en: Void Value
nl: Lege waarde

en: Whether Redo operation is possible
nl: Of bewerkingen opnieuw doen mogelijk is

en: Whether Undo operation is possible
nl: Of herstelbewerkingen mogelijk zijn

en: Whether background color is set
nl: Of er een achtergrondkleur is ingesteld

en: Whether bold attribute is set
nl: Of het vet-attribuut is ingesteld

en: Whether foreground color is set
nl: Of er een voorgrondkleur is ingesteld

en: Whether italic attribute is set
nl: Of het schuingedrukt-attribuut is ingesteld

en: Whether line background color is set
nl: Of er een regelachtergrond is ingesteld

en: Whether strikethrough attribute is set
nl: Of het doorhalen-attribuut is ingesteld

en: Whether the language should be hidden from the user
nl: Of de taal verborgen wordt voor de gebruiker

en: Whether to display line mark pixbufs
nl: Of regelmarkering-pixbufs worden weergegeven

en: Whether to display line numbers
nl: Of de regelnummers worden weergegeven

en: Whether to display the right margin
nl: Of de rechtermarge moet worden weergegeven

en: Whether to enable auto indentation
nl: Of er automatisch moet worden ingesprongen

en: Whether to highlight matching brackets
nl: Of bijhorende haakjes worden opgelicht

en: Whether to highlight syntax in the buffer
nl: Of syntaxis in de buffer moet gemarkeerd moet worden

en: Whether to highlight the current line
nl: Of de huidige regel opgelicht moet worden

en: Whether to indent the selected text when the tab key is pressed
nl: Al dan niet de tekst laten inspringen als op tab ingedrukt wordt

en: Whether to insert spaces instead of tabs
nl: Of er spaties moeten worden gebruikt in plaats van tabs

en: Whether to print a footer in each page
nl: Of er een voettekst op iedere pagina moet worden afgedrukt

en: Whether to print a header in each page
nl: Of er een koptekst op iedere pagina moet worden afgedrukt

en: Whether to print the document with highlighted syntax
nl: Of het document met opgelichte syntaxis moet worden afgedrukt

en: Whether to wrap lines never, at word boundaries, or at character boundaries.
nl: Of regels nooit, woordgrenzen of op tekengrenzen afgebroken worden.

en: Whether underline attribute is set
nl: Of het onderstrepen-attribuut is ingesteld

en: Widget State
nl: Widget-toestand

en: Width of a tab character expressed in spaces
nl: De breedte van een tab uitgedrukt in spaties

en: Wrap Mode
nl: Terugloop-modus

en: at-rules
nl: at-regels

en: category
nl: categorie

en: command
nl: opdracht

en: context '%s' cannot contain a \%%{...@start} command
nl: context ‘%s’ mag geen opdracht \%%{...@start} bevatten

en: duplicated context id '%s'
nl: duplicaat context-id ‘%s’

en: entity
nl: entiteit

en: error
nl: fout

en: function
nl: functie

en: gettext translation
nl: gettext-vertaling

en: in regex '%s': backreferences are not supported
nl: in regex ‘%s’: terugverwijzingen worden niet ondersteund

en: invalid context reference '%s'
nl: ongeldige contextreferentie ‘%s’

en: keyword
nl: sleutelwoord

en: m4 Macro
nl: m4-macro

en: m4-comment
nl: m4-commentaar

en: printf Conversion
nl: printf-conversie

en: quoted-value
nl: quoted-waarde

en: rule
nl: regel

en: string-conversion
nl: tekenreeks-conversie

en: style override used with wildcard context reference in language '%s' in ref '%s'
nl: ‘style override’ gebruikt met een ‘wildcard’-contextreferentie in taal ‘%s’ in ref ‘%s’

en: targets
nl: doelen

en: unknown context '%s'
nl: onbekende context ‘%s’

en: using \C is not supported in language definitions
nl: het gebruik van \C is niet mogelijk in taaldefinities
