gtksourceview - en to da translation catalogue (486 entries)

en: ASP Object
da: ASP-object

en: Added line
da: Tilføjet linje

en: Additional Category
da: Ekstra kategori

en: Address
da: Adresse

en: Adverb
da: Adverbium

en: After
da: Efter

en: Alert
da: Påmindelse

en: All
da: Alle

en: All _Lower Case
da: Alle med s_må bogstaver

en: All _Upper Case
da: Alle med _store bogstaver

en: Always
da: Altid

en: Anchor
da: Anker

en: Arabic
da: Arabisk

en: Arbitrary base number
da: Arbitrært grundtal

en: Armenian
da: Armensk

en: Assertion
da: Assert-erklæring

en: Assignment Left Hand Side
da: Venstreside af tildeling

en: Assignment Operator
da: Tildelingsoperator

en: Assignment Right Hand Side
da: Højreside af tildeling

en: Attribute
da: Attribut

en: Attribute Definition
da: Attributdefinition

en: Attribute Name
da: Attributnavn

en: Attribute Value
da: Attributværdi

en: Attribute name
da: Attribut-navn

en: Attribute value
da: Attribut-værdi

en: Autoconf Macro
da: Autoconf-makro

en: Automake Variable
da: Automake-variabel

en: BOZ Literal
da: BOZ-literal

en: Backslash Escape
da: Undvigelse med omvendt skråstreg

en: Baltic
da: Baltisk

en: Base-N Integer
da: Heltal med grundtal N

en: Base-N number
da: Heltal med grundtal N

en: Before
da: Før

en: Binary number
da: Binært tal

en: Bindings
da: Bindinger

en: Block
da: Blok

en: Block Elements
da: Blokelementer

en: Block literal
da: Blokliteral

en: Blockquote Marker
da: Citatbloksmarkør

en: Blue based color scheme
da: Blåligt farveskema

en: Bluespec SystemVerilog
da: Bluespec-SystemVerilog

en: Bold
da: Fed

en: Boolean
da: Boolesk

en: Boolean Value
da: Boolesk værdi

en: Boolean value
da: Boolesk værdi

en: Boolean values
da: Booleske værdier

en: Built In
da: Indbygget

en: Built In Functions
da: Indbyggede funktioner

en: Built-in Function
da: Indbygget funktion

en: Built-in Target
da: Indbygget mål

en: Built-in identifier
da: Indbygget variabelnavn

en: Builtin
da: Indbygget

en: Builtin Command
da: Indbygget kommando

en: Builtin Constant
da: Indbygget konstant

en: Builtin Function
da: Indbygget funktion

en: Builtin Object
da: Indbygget objekt

en: Builtin Variable
da: Indbygget variabel

en: Builtin-function keyword
da: Nøgleord for indbygget funktion

en: Bullet
da: Punkt

en: C++ Header
da: C++-header

en: C/ObjC Header
da: C/ObjC-header

en: CDATA delimiter
da: CDATA-afgrænser

en: CG Shader Language
da: CG-shadersprog

en: C_hange Case
da: _Ændr mellem store/små bogstaver

en: Cannot create a regex for all the transitions, the syntax highlighting process will be slower than usual.
    The error was: %s
da: Kan ikke oprette et regulært udtryk for alle overgangene, syntaksmarkeringen vil derfor være langsommere end sædvanligt.
    Fejlen var: %s

en: Celtic
da: Keltisk

en: Central European
da: Centraleuropæisk

en: Changed line
da: Ændret linje

en: Chapter Heading
da: Kapiteloverskrift

en: Character
da: Tegn

en: Chinese Simplified
da: Kinesisk forenklet

en: Chinese Traditional
da: Kinesisk traditionel

en: Class
da: Klasse

en: Class Name
da: Klassenavn

en: Class Selector
da: Klassevælger

en: Class names
da: Klassenavne

en: Class type
da: Klassetype

en: Classic
da: Klassisk

en: Classic color scheme
da: Klassisk farveskema

en: Code
da: Kode

en: Code Block
da: Kodeblok

en: Color
da: Farve

en: Color scheme used in the Kate text editor
da: Farveskema som bruges i tekstredigeringsprogrammet Kate

en: Color scheme using Solarized dark color palette
da: Farveskema der bruger farvepaletten solariseret mørk

en: Color scheme using Solarized light color palette
da: Farveskema der bruger farvepaletten solariseret lys

en: Color scheme using Tango color palette
da: Farveskema der bruger Tango-farvepaletten

en: Command
da: Kommando

en: Command Macro
da: Kommandomakro

en: Commands
da: Kommandoer

en: Comment
da: Kommentar

en: Common Commands
da: Almindelige kommandoer

en: Common Defines
da: Fælles Define-erklæringer

en: Common Function
da: Almindelig funktion

en: Compiler Directive
da: Kompilerdirektiv

en: Completion Info
da: Fuldførelsesinformation

en: Complex number
da: Komplekst tal

en: Conditional Macro
da: Betinget makro

en: Conjunction
da: Konjunktion

en: Constant
da: Konstant

en: Constants
da: Konstanter

en: Constructors
da: Konstruktører

en: Control
da: Kontrol

en: Control Keyword
da: Kontrolnøgleord

en: Conversion from character set “%s” to “UTF-8” is not supported
da: Konvertering fra tegnsæt "%s" til "UTF-8" understøttes ikke

en: Could not open converter from “%s” to “UTF-8”
da: Kunne ikke åbne konvertering fra "%s" til "UTF-8"

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Cyrillic/Russian
da: Kyrillisk/russisk

en: Cyrillic/Ukrainian
da: Kyrillisk/ukrainsk

en: DOS Batch
da: DOS-Batch

en: Dark color scheme using the Tango color palette
da: Mørkt farveskema der bruger Tango-farvepaletten

en: Data Type
da: Datatype

en: Data Types
da: Datatyper

en: Data type
da: Datatype

en: Date
da: Dato

en: Debug
da: Fejlfind

en: Debug Code
da: Fejlfind i kode

en: Decimal number
da: Decimaltal

en: Declaration
da: Erklæring

en: Decorator
da: Dekorator

en: Default Attribute
da: Standardattribut

en: Defaults
da: Standard

en: Definition list
da: Definitionsliste

en: Delimiter
da: Afgrænser

en: Deprecated
da: Deprecieret

en: Deprecated Builtin Command
da: Forældet indbygget kommando

en: Design by Contract
da: Design efter kontrakt

en: Device Cast
da: Enheds-cast

en: Device Function
da: Enhedsfunktion

en: Device Functions
da: Enhedsfunktioner

en: Directive
da: Direktiv

en: Directory Macro
da: Directory makro

en: Disabled
da: Slået fra

en: Django Template
da: Django-skabelon

en: Document Words
da: Dokumentord

en: Documentation comment
da: Dokumentationskommentar

en: Documentation comment element
da: Element i dokumentationskommentar

en: Double Number
da: Dobbeltpræcisionstal

en: E-mail address
da: E-mail-adresse

en: Element name
da: Elementnavn

en: Email
da: E-mail-adresse

en: Emphasis
da: Eftertryk

en: Encoding
da: Kodning

en: Entity
da: Entitet

en: Entries
da: Poster

en: Enumerated list
da: Nummereret liste

en: Error
da: Fejl

en: Error Text
da: Fejltekst

en: Error during conversion: %s
da: Fejl under konvertering: %s

en: Escape
da: Undvigelse

en: Escaped Character
da: Undvegent tegn

en: Escaped character
da: Undvegent tegn

en: Exception Handling
da: Undtagelses-håndtering

en: Exec parameter
da: Kørselsparameter

en: Explicit Argument
da: Eksplicit argument

en: Explicit Noun Definition
da: Eksplicit substantivdefinition

en: Expression
da: Udtryk

en: External
da: Ekstern

en: External Command
da: Ekstern kommando

en: Externals
da: Eksterne

en: Field
da: Felt

en: File
da: Fil

en: File Attributes
da: Filattributter

en: File Descriptor
da: Fildeskriptor

en: File too big.
da: Filen er for stor.

en: Filename
da: Filnavn

en: Float
da: Flydende tal

en: Floating Point
da: Kommatal

en: Floating Point number
da: Flydende tal

en: Floating point
da: Flydende kommatal

en: Floating point number
da: Flydende tal

en: Flow Conditional
da: Gennemløbsbetingelse

en: Formatting Elements
da: Formateringselementer

en: Frame Number
da: Rammenummer

en: Function
da: Funktion

en: Function Name
da: Funktionsnavn

en: Functions
da: Funktioner

en: Future Reserved Keywords
da: Fremtidige reserverede ord

en: Fuzzy
da: Uafklaret

en: GDB Log
da: GDB-log

en: GUI Elements
da: Elementer til grafisk brugergrænseflade

en: Gate
da: Port

en: Generated Content
da: Genereret indhold

en: Georgian
da: Georgisk

en: Global Function
da: Global funktion

en: Global Functions
da: Globale funktioner

en: Global Variable
da: Global variabel

en: Global Variables
da: Globale variabler

en: Greek
da: Græsk

en: Group
da: Gruppe

en: Haddock Directive
da: Haddock-direktiv

en: Header Elements
da: Filhovedelementer

en: Header Property
da: Header-egenskab

en: Heading 0
da: Overskrift 0

en: Heading 1
da: Overskrift 1

en: Heading 2
da: Overskrift 2

en: Heading 3
da: Overskrift 3

en: Heading 4
da: Overskrift 4

en: Heading 5
da: Overskrift 5

en: Heading 6
da: Overskrift 6

en: Heading level 1
da: Overskrift, niveau 1

en: Heading level 2
da: Overskrift, niveau 2

en: Heading level 3
da: Overskrift, niveau 3

en: Heading level 4
da: Overskrift, niveau 4

en: Heading level 5
da: Overskrift, niveau 5

en: Hebrew
da: Hebræisk

en: Hebrew Visual
da: Hebræisk visuelt

en: Heredoc Bound
da: Heredoc-afgrænsning

en: Hexadecimal number
da: Hexadecimalt tal

en: Highlighting a single line took too much time, syntax highlighting will be disabled
da: Syntaksfremhævning af en enkelt linje tog for lang tid, syntaksfremhævning vil blive slået fra

en: Horizontal Rule
da: Vandret lineal

en: Hyperlinked Identifier
da: Hyperlænket variabelnavn

en: Hyperlinked Module Name
da: Hyperlænket modulnavn

en: ID Selector
da: ID-vælger

en: IEEE System Task
da: IEEE-systemopgave

en: Identifier
da: Variabelnavn

en: Identifier Prefix
da: Variabelnavns præfiks

en: Ignore
da: Ignorér

en: Image Marker
da: Billedmarkør

en: Imaginary number
da: Imaginært tal

en: Import BVI
da: Importér BVI

en: Include
da: Inkludering

en: Include Statement
da: Include-erklæring

en: Include directive
da: Inkluderingsdirektiv

en: Included File
da: Inkluderet fil

en: Incomplete Sequence
da: Ufuldstændig sekvens

en: Incomplete UTF-8 sequence in input
da: Ufuldstændig UTF-8-sekvens i input

en: Individual
da: Individuel

en: Inline Documentation Section
da: Afsnit i kodedokumentation

en: Inline Elements
da: Integrerede elementer

en: Inline Haddock Section
da: Integreret Haddock-afsnit

en: Inline Math Mode
da: Integreret matematik-tilstand

en: Integer
da: Heltal

en: Integer Number
da: Heltal

en: Intrinsic function
da: Indbygget funktion

en: Invalid byte sequence in conversion input
da: Ugyldig bytesekvens i konverteringsinput

en: Invalid object, not initialized
da: Ugyldigt objekt, ikke klargjort

en: Italic
da: Kursiv

en: Itemized list
da: Punktliste

en: Japanese
da: Japansk

en: Key
da: Nøgle

en: Keysymbol
da: Nøglesymbol

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Keywords
da: Reserverede ord

en: Korean
da: Koreansk

en: LRM Additional System Task
da: Ekstra LRM-systemopgave

en: Lab Text
da: Lab-tekst

en: Label
da: Mærkat

en: Labeled argument
da: Navngivet argument

en: Leading
da: Indledende

en: Light Emphasis
da: Let eftertryk

en: Line
da: Linje

en: Line Break
da: Linjeskift

en: Line Directive
da: Linjedirektiv

en: Link
da: Henvisning

en: Link Text
da: Henvisningstekst

en: List
da: Liste

en: List Marker
da: Listemarkør

en: Literate Haskell
da: Litterær Haskell

en: Local
da: Lokal

en: Local Variable
da: Lokal variabel

en: Location
da: Placering

en: Macro
da: Makro

en: Macros
da: Makroer

en: Magic Word
da: Magisk ord

en: Main Category
da: Hovedkategori

en: Map key
da: Afbild tast

en: Markdown
da: Markering

en: Markup
da: Opmærkning

en: Math Boundary
da: Matematik-grænse

en: Math Constant
da: Matematisk konstant

en: Math Mode
da: Matematik-tilstand

en: Metaparameters
da: Metaparametre

en: Missing main language definition (id = "%s".)
da: Mangler hovedsprogsdefinition (id = "%s".)

en: Modifier
da: Modifikator

en: Modifiers
da: Modifikatorer

en: Module
da: Modul

en: Module Handler
da: Modulstyring

en: Module Path
da: Modulsti

en: Module handler
da: Modulhåndtering

en: Module name, Variant, etc
da: Modulnavn, Variant, osv

en: Monospace
da: Monospatieret

en: Multiline string
da: Flerlinje-streng

en: Name
da: Navn

en: Namespace
da: Navnerum

en: Newline
da: Lineskift

en: Nil Constant
da: Nil-konstant

en: No idea what it is
da: Ingen idé om hvad det er

en: Non Breaking Whitespace
da: Uombrydelige blanke tegn

en: Nordic
da: Nordisk

en: Not a regular file.
da: Ikke en almindelig fil.

en: Note (FIXME, TODO, XXX, etc.)
da: Note (RETMIG, SKALFIXES o. lign.)

en: Noun
da: Substantiv

en: Null
da: Nul

en: Null Value
da: Null-værdi

en: Number
da: Tal

en: Numeric literal
da: Talliteral

en: Obsolete Autoconf Macro
da: Forældet Autoconf-makro

en: Obsolete Keyword
da: Forældet nøgleord

en: Ocamldoc Comments
da: Ocamldoc-kommentarer

en: Octal
da: Oktal

en: Octal number
da: Oktalt tal

en: OpenCL Constant
da: OpenCL-konstant

en: OpenGL Shading Language
da: OpenGL Shading-sprog

en: OpenMP directives
da: OpenMP-direktiver

en: Operation operator
da: Operationsoperator

en: Optimized Out
da: Optimeret væk

en: Option
da: Indstilling

en: Option Name
da: Indstillingsnavn

en: Optional Target
da: Valgfrit mål

en: Options
da: Indstillinger

en: Other
da: Andre

en: Other Keyword
da: Andet nøgleord

en: Other Macro
da: Anden makro

en: Others
da: Andre

en: Others 2
da: Andre 2

en: Others 3
da: Andre 3

en: POD
da: Dokumentation

en: POD Escape
da: POD-undvigesekvens

en: POD heading
da: POD-heading

en: POD keyword
da: POD-nøgleord

en: Package Info
da: Pakkeinformation

en: Package Manager
da: Pakkehåndtering

en: Page Elements
da: Sideelementer

en: Page title
da: Sideoverskrift

en: Paragraph Heading
da: Afsnitsoverskrift

en: Parameters
da: Parametre

en: Parens
da: Parenteser

en: Part Heading
da: Deloverskrift

en: Patch Start
da: Patch-start

en: Pattern
da: Mønster

en: Pig
da: Gris

en: Polymorphic Variant
da: Polymorfisk variant

en: Predefined Variable
da: Prædefineret variabel

en: Predicate
da: Prædikat

en: Prefix
da: Præfiks

en: Preformatted
da: Præformateret

en: Preprocessor
da: Præprocessor

en: Preprocessor directive
da: Direktiv til præprocessor

en: Preprocessor tags
da: Præprocessormærker

en: Primary
da: Primær

en: Primitive
da: Primitiv

en: Processing instruction
da: Processeringsinstruktion

en: Properties
da: Egenskaber

en: Property Name
da: Egenskabsnavn

en: Property Value
da: Egenskabsværdi

en: Provider
da: Fuldførelsesfunktion

en: Quoted Value
da: Værdi i citationstegn

en: RPM Variable
da: RPM-variabel

en: RPM spec
da: RPM-spec

en: Real number
da: Reelt tal

en: Redirect
da: Omdirigér

en: Regular Expression
da: Regulært udtryk

en: Release
da: Udgave

en: Removed line
da: Fjernet linje

en: Reserved Category
da: Reserveret kategori

en: Reserved Class
da: Reserveret klasse

en: Reserved Constant
da: Reserveret konstant

en: Reserved Identifier
da: Reserveret variabelnavn

en: Reserved Keywords
da: Reserverede nøgleord

en: Reserved Words
da: Reserverede ord

en: Reserved keyword
da: Reserveret nøgleord

en: Resources
da: Ressourcer

en: Return
da: Retur

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Rule Name
da: Regelnavn

en: Scientific
da: Videnskabelig

en: Scope
da: Skop

en: Scope Declaration
da: Skop-erklæring

en: Script
da: Skript

en: Secondary
da: Sekundær

en: Section
da: Sektion

en: Section 1
da: Sektion 1

en: Section 2
da: Sektion 2

en: Section 3
da: Sektion 3

en: Section 4
da: Sektion 4

en: Section 5
da: Sektion 5

en: Section Elements
da: Sektionselementer

en: Section Heading
da: Sektionsoverskrift

en: Select a Style
da: Vælg en stil

en: Show detailed proposal information
da: Vis detaljeret forslagsinformation

en: Signal Name
da: Signalnavn

en: Signal name
da: Signalnavn

en: Signature
da: Underskrift

en: Since
da: Siden

en: Single Number
da: Enkeltpræcisionstal

en: Solarized Dark
da: Solariseret mørk

en: Solarized Light
da: Solariseret lys

en: Source
da: Kilde

en: South European
da: Sydeuropæisk

en: Space
da: Mellemrum

en: Spec Macro
da: Spec-makro

en: Special
da: Speciel

en: Special Character
da: Specialtegn

en: Special Constant
da: Speciel konstant

en: Special Token
da: Speciel streng

en: Special Variable
da: Speciel variabel

en: Special case
da: Specialtilfælde

en: Special character (inside a string)
da: Specialtegn (i en streng)

en: Special constant
da: Speciel konstant

en: Standard Modules
da: Standardmoduler

en: Standard stream
da: Standardstrøm

en: Statement
da: Erklæring

en: Storage Class
da: Lagringsklasse

en: Storage Type
da: Lagringstype

en: String
da: Streng

en: String Conversion
da: Strengkonvertering

en: String Format
da: Strengformat

en: Strong Emphasis
da: Stærk fremhævning

en: Structural Elements
da: Strukturelle elementer

en: Sub Keywords
da: Undernøgleord

en: SubParagraph Heading
da: Underafsnitsoverskrift

en: SubSection Heading
da: Overskrift for undersektion

en: SubSubSection Heading
da: Overskrift for under-undersektion

en: Subshell
da: Underskal

en: Swizzle operator
da: Swizzle-operator

en: Symbol of a Table
da: Symbol for en tabel

en: Symbol on a Link
da: Symbol på en henvisning

en: System Command
da: Systemkommando

en: System Task
da: Systemopgave

en: Tab
da: Tabulator

en: Tag
da: Mærke

en: Tag Name Selector
da: Mærkenavnsvælger

en: Tags
da: Mærker

en: Template
da: Skabelon

en: Text
da: Tekst

en: The buffer contains invalid characters.
da: Bufferen indeholder ugyldige tegn.

en: The file is externally modified.
da: Filen er ændret udefra.

en: There was a character encoding conversion error and it was needed to use a fallback character.
da: Der opstod en fejl ved konvertering af tegnkodning, og det var nødvendigt at bruge et erstatningstegn.

en: Thread Action
da: Trådhandling

en: Thread Header
da: Trådheader

en: Title
da: Titel

en: Token
da: Symbol

en: Trailing
da: Efterfølgende

en: Trailing Tab
da: Efterfølgende tabulatortegn

en: Translation
da: Oversættelse

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Type Operators
da: Typeoperatorer

en: Type Variable
da: Typevariabel

en: Type, module or object keyword
da: Type, modul eller objekt-nøgleord

en: Undefined Value
da: Udefineret værdi

en: Underlined
da: Understreget

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown id “%s” in regex “%s”
da: Ukendt id "%s" i det regulære udtryk "%s"

en: VBScript and ADO constants
da: VBScript- og ADO-konstanter

en: Values
da: Værdier

en: Variable Definition
da: Variabeldefinition

en: Variables
da: Variabler

en: Variant Constructor
da: Konstruktørvariant

en: Verb
da: Verbum

en: Verbatim Block
da: Ordret blok

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Visibility
da: Synlighed

en: Void Value
da: Void-værdi

en: Warning
da: Advarsel

en: Western
da: Vestlig

en: Widget State
da: Kontrol-tilstand

en: Word
da: Ord

en: XML Tag
da: XML-mærke

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Details…
da: _Detaljer …

en: _Invert Case
da: _Omvendte store/små bogstaver

en: _Redo
da: _Omgør

en: _Select
da: _Vælg

en: _Title Case
da: Ord _begynder med stort

en: _Undo
da: _Fortryd

en: at-rules
da: at-regler

en: command
da: kommando

en: context “%s” cannot contain a \%%{...@start} command
da: konteksten "%s" kan ikke indeholder en \%%{…@start}-kommando

en: duplicated context id “%s”
da: duplikeret kontekst-id "%s"

en: entity
da: entitet

en: error
da: fejl

en: function
da: funktion

en: gettext translation
da: gettext-oversættelse

en: in regex “%s”: backreferences are not supported
da: i det regulære udtryk "%s": bagudreferencer understøttes ikke

en: invalid context reference “%s”
da: ugyldig kontekstreference "%s"

en: keyword
da: nøgleord

en: m4 Comment
da: m4-kommentar

en: m4 Macro
da: m4-makro

en: prereq
da: krævet

en: printf Conversion
da: printf-konvertering

en: rule
da: regel

en: style override used with wildcard context reference in language “%s” in ref “%s”
da: stiltilsidesættelse benyttet i forbindelse med wildcard-kontekstreference i sproget "%s" i ref "%s"

en: targets
da: mål

en: token type
da: symboltype

en: unknown context “%s”
da: ukendt kontekst "%s"

en: using \C is not supported in language definitions
da: brug af \C er ikke understøttet i sprogdefinitionerne
