gtksourceview master - en to id translation catalogue (474 entries)

en: ASP Object
id: Objek ASP

en: Added line
id: Baris yang ditambahkan

en: Additional Category
id: Kategori Tambahan

en: Address
id: Alamat

en: Adverb
id: Kata Keterangan

en: After
id: Setelah

en: Alert
id: Waspada

en: All
id: Semua

en: All _Lower Case
id: Semua Huruf Keci_l

en: All _Upper Case
id: Semua H_uruf Besar

en: Always
id: Selalu

en: Anchor
id: Jangkar

en: Annotation
id: Anotasi

en: Arabic
id: Arab

en: Arbitrary base number
id: Dasar bilangan sebarang

en: Armenian
id: Armenia

en: Assertion
id: Asersi

en: Assignment Left Hand Side
id: Pengisian Nilai Sisi Kiri

en: Assignment Operator
id: Operator Penugasan

en: Assignment Right Hand Side
id: Pengisian Nilai Sisi Kanan

en: Attribute
id: Atribut

en: Attribute Definition
id: Definisi Atribut

en: Attribute Name
id: Nama Atribut

en: Attribute Value
id: Nilai Atribut

en: Attribute name
id: Nama atribut

en: Attribute value
id: Nilai atribut

en: Autoconf Macro
id: Makro Autoconf

en: Automake Variable
id: Variabel Automake

en: BOZ Literal
id: Literal BOZ

en: Backslash Escape
id: Escape Backslash

en: Baltic
id: Baltik

en: Base-N Integer
id: Integer berbasis-N

en: Base-N number
id: Bilangan berbasis-N

en: Before
id: Sebelum

en: Binary number
id: Bilangan biner

en: Bindings
id: Pengikatan

en: Block
id: Blok

en: Block Elements
id: Elemen Blok

en: Block literal
id: Literal blok

en: Blockquote Marker
id: Penanda Blockquote

en: Blue based color scheme
id: Skema warna berbasis biru

en: Bluespec SystemVerilog
id: SystemVerilog Bluespec

en: Bold
id: Tebal

en: Boolean Value
id: Nilai Boolean

en: Boolean value
id: Nilai boolean

en: Boolean values
id: Nilai boolean

en: Built In
id: Bawaan

en: Built In Functions
id: Fungsi Bawaan

en: Built-in Function
id: Fungsi Bawaan

en: Built-in Target
id: Target Bawaan

en: Built-in identifier
id: Identifier bawaan

en: Builtin
id: Bawaan

en: Builtin Command
id: Perintah Bawaan

en: Builtin Constant
id: Konstanta Bawaan

en: Builtin Function
id: Fungsi Bawaan

en: Builtin Object
id: Objek Bawaan

en: Builtin Variable
id: Variabel Bawaan

en: Builtin-function keyword
id: Kata kunci fungsi bawaan

en: Bullet
id: Bulet

en: C++ Header
id: Tajuk C++

en: C/ObjC Header
id: Header C/ObjC

en: CDATA delimiter
id: Pembatas CDATA

en: CG Shader Language
id: Bahasa CG Shader

en: C_hange Case
id: Uba_h Besar Kecil Huruf

en: Cannot create a regex for all the transitions, the syntax highlighting process will be slower than usual.
    The error was: %s
id: Tak bisa membuat regex bagi semua transisi, proses penandaan sintaks akan lebih lambat dari biasanya.
    Galatnya: %s

en: Celtic
id: Celt

en: Central European
id: Eropa Tengah

en: Changed line
id: Baris yang diubah

en: Chapter Heading
id: Tajuk Bab

en: Character
id: Karakter

en: Chinese Simplified
id: Cina Disederhanakan

en: Chinese Traditional
id: Cina Tradisional

en: Class
id: Kelas

en: Class Name
id: Nama Kelas

en: Class Selector
id: Selektor Kelas

en: Class names
id: Nama kelas

en: Class type
id: Tipe kelas

en: Classic
id: Klasik

en: Classic color scheme
id: Skema warna klasik

en: Code
id: Kode

en: Code Block
id: Blok Kode

en: Color
id: Warna

en: Color scheme used in the Kate text editor
id: Skema warna yang dipakai di penyunting teks Kate

en: Color scheme using Solarized dark color palette
id: Skema warna memakai palet warna Solarized gelap

en: Color scheme using Solarized light color palette
id: Skema warna memakai palet warna Solarized terang

en: Color scheme using Tango color palette
id: Skema warna yang memakai palet warna Tango

en: Command
id: Perintah

en: Command Macro
id: Makro Perintah

en: Commands
id: Perintah

en: Comment
id: Komentar

en: Common Commands
id: Perintah Umum

en: Common Defines
id: Definisi Umum

en: Common Function
id: Fungsi Umum

en: Compiler Directive
id: Direktif Kompailer

en: Completion Info
id: Info Pelengkapan

en: Complex number
id: Bilangan kompleks

en: Conditional Macro
id: Makro Bersyarat

en: Conjunction
id: Kata Sambung

en: Constant
id: Konstanta

en: Constants
id: Konstanta

en: Constructors
id: Konstruktor

en: Control
id: Kendali

en: Control Keyword
id: Kata Kunci Kendali

en: Conversion from character set “%s” to “UTF-8” is not supported
id: Konversi dari set karakter "%s" ke "UTF-8" tak didukung

en: Could not open converter from “%s” to “UTF-8”
id: Tak bisa membuka konvertor dari "%s" ke "UTF-8"

en: Cyrillic
id: Sirilik

en: Cyrillic/Russian
id: Sirilik/Rusia

en: Cyrillic/Ukrainian
id: Sirilik/Ukraina

en: DOS Batch
id: Batch DOS

en: Dark color scheme using the Tango color palette
id: Skema warna gelap memakai palet warna Tango

en: Data Type
id: Tipe Data

en: Data Types
id: Tipe Data

en: Data type
id: Jenis data

en: Date
id: Tanggal

en: Debug
id: Awakutu

en: Debug Code
id: Kode Awakutu

en: Decimal
id: Desimal

en: Decimal number
id: Bilangan desimal

en: Declaration
id: Deklarasi

en: Decorator
id: Dekorator

en: Default Attribute
id: Atribut Baku

en: Defaults
id: Bawaan

en: Definition
id: Definisi

en: Definition list
id: Senarai definisi

en: Delimiter
id: Pembatas

en: Deprecated
id: Tak Dipakai Lagi

en: Deprecated Builtin Command
id: Perintah Bawaan Yang Tak Berlaku Lagi

en: Design by Contract
id: Disain berdasar Kontrak

en: Device Cast
id: Cast Perangkat

en: Device Function
id: Fungsi Perangkat

en: Device Functions
id: Fungsi Perangkat

en: Dimension
id: Dimensi

en: Directive
id: Direktif

en: Directory Macro
id: Makro Direktori

en: Disabled
id: Dimatikan

en: Django Template
id: Templat Django

en: Document Words
id: Kata Dokumen

en: Documentation comment
id: Komentar dokumentasi

en: Documentation comment element
id: Elemen komentar dokumentasi

en: Double Number
id: Bilangan Pecahan Presisi Ganda

en: E-mail address
id: Alamat surel

en: Element
id: Elemen

en: Element name
id: Nama elemen

en: Emphasis
id: Penekanan

en: Encoding
id: Pengkodean

en: Entity
id: Entiti

en: Entries
id: Entri

en: Enumerated list
id: Senarai terenumerasi

en: Error
id: Galat

en: Error Text
id: Teks Galat

en: Error during conversion: %s
id: Galat saat konversi: %s

en: Escaped Character
id: Karakter Di-Escape

en: Escaped character
id: Karakter yang di-escape

en: Exception Handling
id: Penanganan Eksepsi

en: Exec parameter
id: Parameter exec

en: Explicit Argument
id: Argumen Eksplisit

en: Explicit Noun Definition
id: Definisi Kata Benda Eksplisit

en: Expression
id: Ekspresi

en: External
id: Eksternal

en: External Command
id: Perintah Eksternal

en: Externals
id: Eksternal

en: Field
id: Ruas

en: File
id: Berkas

en: File Attributes
id: Atribut File

en: File Descriptor
id: Deskriptor Berkas

en: File too big.
id: Berkas terlalu besar.

en: Filename
id: Nama berkas

en: Floating Point
id: Titik Ambang

en: Floating Point number
id: Bilangan floating point

en: Floating point
id: Bilangan pecahan

en: Floating point number
id: Bilangan floating point

en: Flow Conditional
id: Flow Bersyarat

en: Formatting Elements
id: Elemen Pemformatan

en: Frame Number
id: Nomor Rangka

en: Function
id: Fungsi

en: Function Name
id: Nama Fungsi

en: Functions
id: Fungsi

en: Future Reserved Keywords
id: Kata Kunci Cadangan Masa Depan

en: Fuzzy
id: Ragu

en: GDB Log
id: Log GDB

en: GUI Elements
id: Elemen GUI

en: Gate
id: Gerbang

en: Generated Content
id: Konten Yang Dihasilkan

en: Georgian
id: Georgia

en: Global Function
id: Fungsi Global

en: Global Functions
id: Fungsi Global

en: Global Variable
id: Variabel Global

en: Global Variables
id: Variabel Global

en: Greek
id: Yunani

en: Group
id: Grup

en: Haddock Directive
id: Direktif Haddock

en: Header
id: Tajuk

en: Header Elements
id: Elemen Header

en: Header Property
id: Properti Header

en: Heading 0
id: Tajuk 0

en: Heading 1
id: Tajuk 1

en: Heading 2
id: Tajuk 2

en: Heading 3
id: Tajuk 3

en: Heading 4
id: Tajuk 4

en: Heading 5
id: Tajuk 5

en: Heading 6
id: Tajuk 6

en: Heading level 1
id: Tajuk tingkat 1

en: Heading level 2
id: Tajuk tingkat 2

en: Heading level 3
id: Tajuk tingkat 3

en: Heading level 4
id: Tajuk tingkar 4

en: Heading level 5
id: Tajuk tingkat 5

en: Hebrew
id: Ibrani

en: Hebrew Visual
id: Visual Ibrani

en: Heredoc Bound
id: Terikat Heredoc

en: Hexadecimal number
id: Angka heksadesimal

en: Highlighting a single line took too much time, syntax highlighting will be disabled
id: Penandaan suatu baris makan waktu terlalu lama, penandaan sintaks akan dimatikan

en: Horizontal Rule
id: Garis Horisontal

en: Hyperlinked Identifier
id: Identifier Terhiperlink

en: Hyperlinked Module Name
id: Nama Modul Terhiperlink

en: ID Selector
id: Selektor ID

en: IEEE System Task
id: Tugas Sistem IEEE

en: Ignore
id: Abaikan

en: Image Marker
id: Penanda Gambar

en: Imaginary number
id: Bilangan imajiner

en: Import BVI
id: Impor BVI

en: Include
id: Termasuk

en: Include Statement
id: Pernyataan Inklusi

en: Include directive
id: Direktif inklusi

en: Included File
id: Berkas Sertaan

en: Incomplete Sequence
id: Sekuens Tak Lengkap

en: Incomplete UTF-8 sequence in input
id: Sekuens UTF-8 yang tak lengkap pada masukan

en: Individual
id: Pribadi

en: Inline Documentation Section
id: Bagian Dokumentasi Inline

en: Inline Elements
id: Elemen Inline

en: Inline Haddock Section
id: Bagian Haddock Inline

en: Inline Math Mode
id: Mode Matematika Inline

en: Integer Number
id: Angka Integer

en: Intrinsic function
id: Fungsi intrinsik

en: Invalid byte sequence in conversion input
id: Sekuens byte yang tak valid dalam masukan konversi

en: Invalid object, not initialized
id: Objek tak valid, tidak diinisialisasi

en: Italic
id: Miring

en: Itemized list
id: Senarai terbutirkan

en: Japanese
id: Jepang

en: Key
id: Kunci

en: Keysymbol
id: Simbol kunci

en: Keyword
id: Kata-kunci

en: Keywords
id: Kata-kunci

en: Korean
id: Korea

en: LRM Additional System Task
id: Tugas Sistem Tambahan LRM

en: Lab Text
id: Teks Lab

en: Labeled argument
id: Argumen berlabel

en: Leading
id: Di depan

en: Light Emphasis
id: Penekanan Ringan

en: Line
id: Garis

en: Line Break
id: Ganti Baris

en: Line Directive
id: Direktif Baris

en: Link
id: Taut

en: Link Text
id: Teks Taut

en: List
id: Daftar

en: List Marker
id: Penanda Daftar

en: Local
id: Lokal

en: Local Variable
id: Variabel Lokal

en: Location
id: Lokasi

en: Macro
id: Makro

en: Macros
id: Makro

en: Magic Word
id: Kata Magis

en: Main Category
id: Kategori Utama

en: Map key
id: Kunci peta

en: Math Boundary
id: Batas Matematika

en: Math Constant
id: Konstanta Matematika

en: Math Mode
id: Mode Matematika

en: Metaparameters
id: Metaparameter

en: Missing main language definition (id = "%s".)
id: Kehilangan definisi bahasa utama (id = "%s").

en: Modifier
id: Pengubah

en: Modifiers
id: Pengubah

en: Module
id: Modul

en: Module Handler
id: Handler Modul

en: Module Path
id: Path Modul

en: Module handler
id: Penangan modul

en: Module name, Variant, etc
id: Nama modul, Varian, dsb

en: Monospace
id: Lebar seragam

en: Multiline string
id: String multi-baris

en: Name
id: Nama

en: Newline
id: Baris baru

en: Nil Constant
id: Konstanta Nil

en: No idea what it is
id: Tak tahu ini apa

en: Nordic
id: Norwegia

en: Not a regular file.
id: Bukan berkas biasa.

en: Note (FIXME, TODO, XXX, etc.)
id: Catatan (FIXME, TODO, XXX, dsb.)

en: Noun
id: Kata Benda

en: Null Value
id: Nilai Null

en: Number
id: Nomor

en: Numeric literal
id: Literal angka

en: Obsolete Autoconf Macro
id: Makro Autoconf Kadaluarsa

en: Obsolete Keyword
id: Kata Kunci Usang

en: Ocamldoc Comments
id: Komentar Ocamldoc

en: Octal
id: Oktal

en: Octal number
id: Angka Oktal

en: OpenCL Constant
id: Konstanta OpenCL

en: OpenGL Shading Language
id: Bahasa Shading OpenGL

en: OpenMP directives
id: Direktif OpenMP

en: Operation operator
id: Operator operasi

en: Optimized Out
id: Teroptimasi

en: Option
id: Opsi

en: Option Name
id: Nama Opsi

en: Optional Target
id: Target Opsional

en: Options
id: Opsi

en: Other
id: Lainnya

en: Other Keyword
id: Kata Kunci Lain

en: Other Macro
id: Makro Lainnya

en: Others
id: Lainnya

en: Others 2
id: Lainnya 2

en: Others 3
id: Lainnya 3

en: POD Escape
id: Escape POD

en: POD heading
id: Heading POD

en: POD keyword
id: Kata kunci POD

en: Package Info
id: Info Paket

en: Package Manager
id: Manajer Paket

en: Page Elements
id: Elemen Halaman

en: Page title
id: Judul halaman

en: Paragraph Heading
id: Tajuk Paragraf

en: Parameters
id: Parameter

en: Parens
id: Kurung

en: Part Heading
id: Tajuk Bagian

en: Patch Start
id: Mulai Patch

en: Pattern
id: Pola

en: Polymorphic Variant
id: Varian Polimorfik

en: Predefined Variable
id: Variabel Terpradefinisi

en: Predicate
id: Predikat

en: Prefix
id: Prefiks

en: Preformatted
id: Terpraformat

en: Preprocessor
id: Preprosesor

en: Preprocessor directive
id: Direktif preprosesor

en: Preprocessor tags
id: Tag preprosesor

en: Primary
id: Primer

en: Primitive
id: Primitif

en: Processing instruction
id: Memroses instruksi

en: Properties
id: Properti

en: Property Name
id: Nama Properti

en: Property Value
id: Nilai Properti

en: Provider
id: Penyedia

en: Quoted Value
id: Nilai Dalam Kutipan

en: RPM Variable
id: Variabel RPM

en: RPM spec
id: Spek RPM

en: Real number
id: Bilangan pecahan

en: Redirect
id: Pengalihan

en: Regular Expression
id: Ekspresi Reguler

en: Release
id: Rilis

en: Removed line
id: Baris yang dibuang

en: Reserved Category
id: Kategori Dicadangkan

en: Reserved Class
id: Kelas yang Telah Dicadangkan

en: Reserved Constant
id: Konstanta Yang Telah Dicadangkan

en: Reserved Identifier
id: Identifier Yang Dicadangkan

en: Reserved Keywords
id: Kata Kunci Yang Dicadangkan

en: Reserved Words
id: Kata Yang Dicadangkan

en: Reserved keyword
id: Kata kunci yang dicadangkan

en: Resources
id: Sumber daya

en: Romanian
id: Rumania

en: Rule Name
id: Nama Aturan

en: Scientific
id: Ilmiah

en: Scope
id: Cakupan

en: Scope Declaration
id: Deklarasi Scope

en: Script
id: Skrip

en: Secondary
id: Sekunder

en: Section
id: Bagian

en: Section 1
id: Bagian 1

en: Section 2
id: Bagian 2

en: Section 3
id: Bagian 3

en: Section 4
id: Bagian 4

en: Section 5
id: Bagian 5

en: Section Elements
id: Elemen Bagian

en: Section Heading
id: Tajuk Seksi

en: Select a Style
id: Pilih suatu Gaya

en: Show detailed proposal information
id: Tampilkan informasi proposal terrinci

en: Signal Name
id: Nama Sinyal

en: Signal name
id: Nama sinyal

en: Signature
id: Tanda Tangan

en: Since
id: Sejak

en: Single Number
id: Bilangan Pecahan Presisi Tunggal

en: Solarized Dark
id: Solarized Gelap

en: Solarized Light
id: Solarized Terang

en: Source
id: Sumber

en: South European
id: Eropa Selatan

en: Space
id: Spasi

en: Spec Macro
id: Spek Makro

en: Special
id: Khusus

en: Special Character
id: Karakter Khusus

en: Special Constant
id: Konstanta Khusus

en: Special Token
id: Token Khusus

en: Special Variable
id: Variabel Khusus

en: Special case
id: Kasus khusus

en: Special character (inside a string)
id: Karakter khusus (di tengah string)

en: Special constant
id: Konstanta khusus

en: Standard ML
id: ML standar

en: Standard Modules
id: Modul Standar

en: Standard stream
id: Stream standar

en: Statement
id: Pernyataan

en: Storage Class
id: Kelas Penyimpanan

en: Storage Type
id: Tipe Penyimpanan

en: String Conversion
id: Konversi String

en: String Format
id: Format String

en: Strong Emphasis
id: Penegasan Kuat

en: Structural Elements
id: Elemen Struktural

en: Sub Keywords
id: Sub Kata-kunci

en: SubParagraph Heading
id: Tajuk Sub Paragraf

en: SubSection Heading
id: Tajuk Sub Seksi

en: SubSubSection Heading
id: Tajuk Sub Sub Seksi

en: Substitution
id: Substitusi

en: Swizzle operator
id: Operator swizzle

en: Symbol
id: Simbol

en: Symbol of a Table
id: Simbol dari Tabel

en: Symbol on a Link
id: Simbol pada Taut

en: System Command
id: Perintah Sistem

en: System Task
id: Tugas Sistem

en: Tag Name Selector
id: Selektor Nama Tag

en: Tags
id: Tag

en: Template
id: Templat

en: Text
id: Teks

en: Thai
id: Thailand

en: The buffer contains invalid characters.
id: Penyangga memuat karakter tak valid.

en: The file is externally modified.
id: Berkas ini diubah secara eksternal.

en: There was a character encoding conversion error and it was needed to use a fallback character.
id: Ada kesalahan konversi pengkodean karakter dan perlu memakai karakter fallback.

en: Thread Action
id: Aksi Thread

en: Thread Header
id: Header Thread

en: Title
id: Judul

en: Trailing
id: Di belakang

en: Trailing Tab
id: Tab di Ekor

en: Translation
id: Terjemahan

en: Turkish
id: Turki

en: Type
id: Tipe

en: Type Operators
id: Operator Tipe

en: Type Variable
id: Variabel Type

en: Type, module or object keyword
id: Kata-kunci objek, modul, atau tipe

en: Undefined Value
id: Nilai Tak Terdefinisi

en: Underlined
id: Digarisbawahi

en: Unknown
id: Tak Dikenal

en: Unknown id “%s” in regex “%s”
id: Id "%s" tak dikenal di regex "%s"

en: VBScript and ADO constants
id: Konstanta VBScript dan ADO

en: Values
id: Nilai

en: Variable
id: Variabel

en: Variable Definition
id: Definisi Variabel

en: Variables
id: Variabel

en: Variant Constructor
id: Konstruktor Varian

en: Verb
id: Kata Kerja

en: Verbatim Block
id: Blok Verbatim

en: Vietnamese
id: Vietnam

en: Visibility
id: Kenampakan

en: Void Value
id: Nilai Void

en: Warning
id: Peringatan

en: Western
id: Barat

en: Widget State
id: Keadaan Widget

en: Word
id: Kata

en: XML Tag
id: Tag XML

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Details…
id: _Rincian...

en: _Invert Case
id: Balikkan Besar Kecil Huruf

en: _Redo
id: _Jadi Lagi

en: _Select
id: _Pilih

en: _Title Case
id: Huruf Besar _Judul

en: _Undo
id: _Tak Jadi

en: command
id: perintah

en: context “%s” cannot contain a \%%{...@start} command
id: konteks "%s" tak boleh memuat suatu perintah \%%{...@start}

en: duplicated context id “%s”
id: id konteks "%s" duplikat

en: entity
id: entitas

en: error
id: galat

en: function
id: fungsi

en: gettext translation
id: Terjemahan gettext

en: in regex “%s”: backreferences are not supported
id: di regex "%s": acuan balik tak didukung

en: invalid context reference “%s”
id: acuan konteks "%s" tak valid

en: keyword
id: kata kunci

en: m4 Comment
id: Komentar m4

en: m4 Macro
id: Makro m4

en: printf Conversion
id: Konversi printf

en: rule
id: aturan

en: style override used with wildcard context reference in language “%s” in ref “%s”
id: penimpaan gaya dipakai dengan acuan konteks wildcard pada bahasa "%s" di acuan "%s"

en: targets
id: target

en: token type
id: tipe token

en: unknown context “%s”
id: konteks "%s" tak dikenal

en: using \C is not supported in language definitions
id: pemakaian \C tak didukung pada definisi bahasa
