gtksourceview - en to sv translation catalogue (466 entries)

en: ASP Object
sv: ASP-objekt

en: Added line
sv: Tillagd rad

en: Additional Category
sv: Ytterligare kategori

en: Address
sv: Adress

en: After
sv: Efter

en: Alert
sv: Varning

en: All
sv: Alla

en: All _Lower Case
sv: Alla _gemener

en: All _Upper Case
sv: Alla _versaler

en: Always
sv: Alltid

en: Anchor
sv: Ankare

en: Annotation
sv: Anteckning

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Arbitrary base number
sv: Godtyckligt bastal

en: Armenian
sv: Armenisk

en: Assertion
sv: Påstående

en: Assignment Left Hand Side
sv: Tilldelning på vänstra sidan

en: Assignment Operator
sv: Tilldelningsoperator

en: Assignment Right Hand Side
sv: Tilldelning på högra sidan

en: Attribute
sv: Attribut

en: Attribute Definition
sv: Attributdefinition

en: Attribute Name
sv: Attributnamn

en: Attribute Value
sv: Attributvärde

en: Attribute name
sv: Attributnamn

en: Attribute value
sv: Attributvärde

en: Autoconf Macro
sv: Autoconf-makro

en: Automake Variable
sv: Automake-variabel

en: BOZ Literal
sv: BOZ-literal

en: Backslash Escape
sv: Bakåtvänt snedstreck med Escape

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Base-N Integer
sv: Heltal i bas N

en: Base-N number
sv: Tal i bas N

en: Before
sv: Före

en: Binary number
sv: Binärtal

en: Bindings
sv: Bindningar

en: Block Elements
sv: Blockelement

en: Block literal
sv: Block-literal

en: Blockquote Marker
sv: Blockquote-markör

en: Blue based color scheme
sv: Blåbaserat färgschema

en: Bold
sv: Fet

en: Boolean
sv: Boolesk

en: Boolean Value
sv: Booleskt värde

en: Boolean value
sv: Booleskt värde

en: Boolean values
sv: Booleska värden

en: Built In
sv: Inbyggd

en: Built In Functions
sv: Inbyggda funktioner

en: Built-in Function
sv: Inbyggd funktion

en: Built-in Target
sv: Inbyggt mål

en: Built-in identifier
sv: Inbyggd identifierare

en: Builtin
sv: Inbyggd

en: Builtin Command
sv: Inbyggt kommando

en: Builtin Constant
sv: Inbyggd konstant

en: Builtin Function
sv: Inbyggd funktion

en: Builtin Object
sv: Inbyggt objekt

en: Builtin Variable
sv: Inbyggd variabel

en: Builtin-function keyword
sv: Inbyggt funktionsnyckelord

en: Bullet
sv: Punkt

en: C++ Header
sv: C++-huvud

en: C/C++/ObjC Header
sv: C/C++/ObjC-huvud

en: CDATA delimiter
sv: CDATA-avgränsare

en: C_hange Case
sv: Ändra _skiftläge

en: Cannot create a regex for all the transitions, the syntax highlighting process will be slower than usual.
    The error was: %s
sv: Kan inte skapa ett reguljärt uttryck för alla övergångarna, syntaxmärkningsprocessen kommer att vara
    långsammare än vanligt. Felet var: %s

en: Celtic
sv: Keltisk

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: ChangeLog
sv: Ändringslogg

en: Changed line
sv: Ändrad rad

en: Chapter Heading
sv: Kapitelrubrik

en: Character
sv: Tecken

en: Chinese Simplified
sv: Förenklad kinesisk

en: Chinese Traditional
sv: Traditionell kinesisk

en: Class
sv: Klass

en: Class Name
sv: Klassnamn

en: Class Selector
sv: Klassväljare

en: Class names
sv: Klassnamn

en: Class type
sv: Klasstyp

en: Classic
sv: Klassisk

en: Classic color scheme
sv: Klassiskt färgschema

en: Cobalt
sv: Kobolt

en: Code
sv: Kod

en: Code Block
sv: Kodstycke

en: Color
sv: Färg

en: Color scheme used in the Kate text editor
sv: Färgschema använt i textredigeraren Kate

en: Color scheme using Solarized dark color palette
sv: Färgschema som använder mörk Solarized-färgpalett

en: Color scheme using Solarized light color palette
sv: Färgschema som använder ljus Solarized-färgpalett

en: Color scheme using Tango color palette
sv: Färgschema som använder Tango-färgpalett

en: Command
sv: Kommando

en: Command Macro
sv: Kommandomakro

en: Commands
sv: Kommandon

en: Comment
sv: Kommentar

en: Common Commands
sv: Vanliga kommandon

en: Common Defines
sv: Allmänna definieringar

en: Common Function
sv: Allmän funktion

en: Compiler Directive
sv: Kompilatordirektiv

en: Completion Info
sv: Kompletteringsinfo

en: Complex number
sv: Komplext tal

en: Conditional Macro
sv: Villkorligt makro

en: Conjunction
sv: Konjunktion

en: Constant
sv: Konstant

en: Constants
sv: Konstanter

en: Constructors
sv: Konstruktorer

en: Control Keyword
sv: Kontrollnyckelord

en: Conversion from character set '%s' to 'UTF-8' is not supported
sv: Konvertering från teckenuppsättningen ”%s” till ”UTF-8” stöds inte

en: Could not open converter from '%s' to 'UTF-8'
sv: Kunde inte öppna konverterare från ”%s” till ”UTF-8”

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Cyrillic/Russian
sv: Kyrillisk/Rysk

en: Cyrillic/Ukrainian
sv: Kyrillisk/Ukrainsk

en: DOCTYPE
sv: DOCTYP

en: DOS Batch
sv: Dos-batch

en: Dark color scheme using the Tango color palette
sv: Mörkt färgschema som använder Tango-färgpaletten

en: Data Type
sv: Datatyp

en: Data Types
sv: Datatyper

en: Data type
sv: Datatyp

en: Date
sv: Datum

en: Debug
sv: Felsökning

en: Debug Code
sv: Felsökningskod

en: Decimal number
sv: Decimaltal

en: Declaration
sv: Deklarering

en: Decorator
sv: Dekorator

en: Default Attribute
sv: Standardattribut

en: Defaults
sv: Standardvärden

en: Define
sv: Definiering

en: Definition list
sv: Definitionslista

en: Delimiter
sv: Avgränsare

en: Deprecated
sv: Föråldrad

en: Deprecated Builtin Command
sv: Föråldrat inbyggt kommando

en: Design by Contract
sv: Design efter kontrakt

en: Device Function
sv: Enhetsfunktion

en: Device Functions
sv: Enhetsfunktioner

en: Directive
sv: Direktiv

en: Directory Macro
sv: Katalogmakro

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Document Words
sv: Dokumentord

en: Documentation comment
sv: Dokumentationskommentar

en: Documentation comment element
sv: Element för dokumentationskommentar

en: Double Number
sv: Dubbeltal

en: E-mail address
sv: E-postadress

en: Element name
sv: Elementnamn

en: Email
sv: E-post

en: Emphasis
sv: Tonvikt

en: Encoding
sv: Kodning

en: Entity
sv: Entitet

en: Entries
sv: Poster

en: Enumerated list
sv: Numrerad lista

en: Error
sv: Fel

en: Error Text
sv: Feltext

en: Error during conversion: %s
sv: Fel under konvertering: %s

en: Escaped Character
sv: Tecken efter Escape-tecken

en: Escaped Characters
sv: Tecken efter Escape-tecken

en: Escaped character
sv: Tecken efter Escape-tecken

en: Exception Handling
sv: Undantagshantering

en: Exec parameter
sv: Exekveringsparameter

en: Explicit Argument
sv: Explicit argument

en: Explicit Noun Definition
sv: Explicit substantivdefinition

en: Expression
sv: Uttryck

en: External
sv: Extern

en: External Command
sv: Externt kommando

en: Externals
sv: Externer

en: Field
sv: Fält

en: File
sv: Fil

en: File Attributes
sv: Filattribut

en: File Descriptor
sv: Filhandtag

en: Filename
sv: Filnamn

en: Float
sv: Flyt

en: Floating Point
sv: Flyttal

en: Floating Point number
sv: Flyttal

en: Floating point
sv: Flyttal

en: Floating point number
sv: Flyttal

en: Flow Conditional
sv: Villkorligt flöde

en: Formatting Elements
sv: Formateringselement

en: Frame Number
sv: Ramnummer

en: Function
sv: Funktion

en: Function Name
sv: Funktionsnamn

en: Functions
sv: Funktioner

en: Future Reserved Keywords
sv: Framtida reserverade nyckelord

en: Fuzzy
sv: Luddig

en: GDB Log
sv: GDB-logg

en: GUI Elements
sv: Grafiska gränssnittselement

en: Gate
sv: Grind

en: Generated Content
sv: Genererat innehåll

en: Georgian
sv: Georgisk

en: Global Function
sv: Global funktion

en: Global Functions
sv: Globala funktioner

en: Global Variable
sv: Global variabel

en: Global Variables
sv: Globala variabler

en: Greek
sv: Grekisk

en: Group
sv: Grupp

en: Haddock Directive
sv: Haddock-direktiv

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Header Elements
sv: Sidhuvudselement

en: Header Property
sv: Sidhuvudsegenskap

en: Heading 0
sv: Rubrik 0

en: Heading 1
sv: Rubrik 1

en: Heading 2
sv: Rubrik 2

en: Heading 3
sv: Rubrik 3

en: Heading 4
sv: Rubrik 4

en: Heading 5
sv: Rubrik 5

en: Heading 6
sv: Rubrik 6

en: Heading level 1
sv: Rubriknivå 1

en: Heading level 2
sv: Rubriknivå 2

en: Heading level 3
sv: Rubriknivå 3

en: Heading level 4
sv: Rubriknivå 4

en: Heading level 5
sv: Rubriknivå 5

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Hebrew Visual
sv: Hebreisk (visuell)

en: Heredoc Bound
sv: Heredoc bound

en: Hexadecimal number
sv: Hexadecimaltal

en: Highlighting a single line took too much time, syntax highlighting will be disabled
sv: Färgmarkering av en enda rad tog för lång tid, syntaxmarkering kommer att inaktiveras

en: Horizontal Rule
sv: Horisontell linjal

en: Hyperlinked Identifier
sv: Hyperlänkad identifierare

en: Hyperlinked Module Name
sv: Hyperlänkat modulnamn

en: ID Selector
sv: ID-väljare

en: Identifier
sv: Identifierare

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Image Marker
sv: Bildmarkör

en: Imaginary number
sv: Imaginärtal

en: Import BVI
sv: BVI-import

en: Include
sv: Inkludering

en: Include Statement
sv: Inkluderingspåstående

en: Include directive
sv: Inkluderingsdirektiv

en: Included File
sv: Inkluderad fil

en: Incomplete Sequence
sv: Ofullständig sekvens

en: Incomplete UTF-8 sequence in input
sv: Ofullständig UTF-8-sekvens i indata

en: Individual
sv: Individuell

en: Inline Documentation Section
sv: Avsnitt inuti dokumentation

en: Inline Elements
sv: Inuti-element

en: Inline Haddock Section
sv: Infogat Haddock-avsnitt

en: Inline Math Mode
sv: Infogat matematikläge

en: Integer
sv: Heltal

en: Integer Number
sv: Heltal

en: Intrinsic function
sv: Väsentlig funktion

en: Invalid byte sequence in conversion input
sv: Ogiltig bytesekvens i konverteringsindata

en: Invalid object, not initialized
sv: Ogiltigt objekt, ej initierat

en: Italic
sv: Kursiv

en: Itemized list
sv: Objektifierad lista

en: Japanese
sv: Japansk

en: Key
sv: Nyckel

en: Keysymbol
sv: Nyckelsymbol

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Known Property Value
sv: Värde för känd egenskap

en: Korean
sv: Koreansk

en: Lab Text
sv: Labbtext

en: Label
sv: Etikett

en: Labeled argument
sv: Etiketterat argument

en: Leading
sv: Inledande

en: Light Emphasis
sv: Lätt tonvikt

en: Line
sv: Rad

en: Line Break
sv: Radbrytning

en: Line Directive
sv: Raddirektiv

en: Link
sv: Länk

en: Link Text
sv: Länktext

en: List
sv: Lista

en: List Marker
sv: Listmarkör

en: Literal
sv: Ordagrann

en: Local
sv: Lokal

en: Local Variable
sv: Lokal variabel

en: Location
sv: Plats

en: Macro
sv: Makro

en: Macros
sv: Makron

en: Magic Word
sv: Magiskt ord

en: Main Category
sv: Huvudkategori

en: Makefile
sv: Makefil

en: Map key
sv: Mappningsnyckel

en: Markup
sv: Märkning

en: Math Boundary
sv: Matematisk gräns

en: Math Constant
sv: Matematisk konstant

en: Math Mode
sv: Matematikläge

en: Metaparameters
sv: Metaparametrar

en: Missing main language definition (id = "%s".)
sv: Saknar huvudspråkdefinition (id = "%s".)

en: Modifier
sv: Modifierare

en: Modifiers
sv: Modifierare

en: Module
sv: Modul

en: Module Handler
sv: Modulhanterare

en: Module Path
sv: Modulsökväg

en: Module handler
sv: Modulhanterare

en: Module name, Variant, etc
sv: Modulnamn, Variant, etc

en: Multiline string
sv: Flerradig sträng

en: Name
sv: Namn

en: Namespace
sv: Namnrymd

en: Newline
sv: Nyrad

en: Nil Constant
sv: Nollkonstant

en: No idea what it is
sv: Ingen aning vad det här är

en: Non Breaking Whitespace
sv: Icke-brytande blanksteg

en: Nordic
sv: Nordisk

en: Note (FIXME, TODO, XXX, etc.)
sv: Anteckning (FIXME, TODO, ATTGÖRA, XXX, etc.)

en: Noun
sv: Substantiv

en: Null Value
sv: Nollvärde

en: Number
sv: Tal

en: Numeric literal
sv: Numerisk literal

en: Obsolete Autoconf Macro
sv: Föråldrat Autoconf-makro

en: Obsolete Keyword
sv: Föråldrat nyckelord

en: Ocamldoc Comments
sv: Ocamldoc-kommentarer

en: Octal
sv: Oktal

en: Octal number
sv: Oktalt tal

en: OpenCL Constant
sv: OpenCL-konstant

en: OpenMP directives
sv: OpenMP-direktiv

en: Operation operator
sv: Åtgärdsoperator

en: Option
sv: Alternativ

en: Option Name
sv: Alternativnamn

en: Optional Target
sv: Valfritt mål

en: Options
sv: Alternativ

en: Other
sv: Övrigt

en: Other Keyword
sv: Övrigt nyckelord

en: Other Macro
sv: Annat makro

en: Others
sv: Andra

en: Others 2
sv: Andra 2

en: Others 3
sv: Andra 3

en: POD Escape
sv: POD-kontrolltecken

en: POD heading
sv: POD-rubrik

en: POD keyword
sv: POD-nyckelord

en: Package Info
sv: Paketinformation

en: Package Manager
sv: Pakethanterare

en: Page Elements
sv: Sidelement

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Paragraph Heading
sv: Styckerubrik

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Parens
sv: Parenteser

en: Part Heading
sv: Delrubrik

en: Patch Start
sv: Start på programfix

en: Pattern
sv: Mönster

en: Polymorphic Variant
sv: Polymorfisk variant

en: Predefined Variable
sv: Fördefinierad variabel

en: Predicate
sv: Predikat

en: Preformatted
sv: Förformaterad

en: Preprocessor directive
sv: Preprocessor-direktiv

en: Preprocessor tags
sv: Preprocessor-taggar

en: Primary
sv: Primär

en: Primitive
sv: Primitiv

en: Processing instruction
sv: Behandlingsinstruktion

en: Prompt
sv: Fråga

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Property Name
sv: Egenskapsnamn

en: Provider
sv: Leverantör

en: Quoted Value
sv: Citerat värde

en: RPM Variable
sv: RPM-variabel

en: Real number
sv: Verkligt tal

en: Redirect
sv: Omdirigering

en: Regular Expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Release
sv: Utgåva

en: Removed line
sv: Borttagen rad

en: Reserved Category
sv: Reserverad kategori

en: Reserved Class
sv: Reserverad klass

en: Reserved Constant
sv: Reserverad konstant

en: Reserved Identifier
sv: Reserverad identifierare

en: Reserved Keywords
sv: Reserverade nyckelord

en: Reserved Words
sv: Reserverade ord

en: Reserved keyword
sv: Reserverat nyckelord

en: Resources
sv: Resurser

en: Romanian
sv: Rumänsk

en: Scientific
sv: Vetenskaplig

en: Scope
sv: Omfång

en: Scope Declaration
sv: Omfångsdeklarering

en: Script
sv: Skript

en: Secondary
sv: Sekundär

en: Section
sv: Sektion

en: Section 1
sv: Sektion 1

en: Section 2
sv: Sektion 2

en: Section 3
sv: Sektion 3

en: Section 4
sv: Sektion 4

en: Section 5
sv: Sektion 5

en: Section Elements
sv: Avsnittselement

en: Section Heading
sv: Avsnittsrubrik

en: Select a Style
sv: Välj en stil

en: Show detailed proposal information
sv: Visa detaljerad förslagsinformation

en: Signal Name
sv: Signalnamn

en: Signal name
sv: Signalnamn

en: Signature
sv: Signatur

en: Since
sv: Sedan

en: Single Number
sv: Enkeltal

en: Solarized Dark
sv: Mörk Solarized

en: Solarized Light
sv: Ljus Solarized

en: Source
sv: Källkod

en: South European
sv: Sydeuropeisk

en: Space
sv: Blanksteg

en: Spec Macro
sv: Spec-makro

en: Special Character
sv: Specialtecken

en: Special Constant
sv: Specialkonstant

en: Special Token
sv: Specialsymbol

en: Special Variable
sv: Specialvariabel

en: Special case
sv: Specialfall

en: Special character (inside a string)
sv: Specialtecken (inne i en sträng)

en: Special constant
sv: Specialkonstant

en: Standard Modules
sv: Standardmoduler

en: Standard stream
sv: Standardström

en: Statement
sv: Påstående

en: Storage Class
sv: Lagringsklass

en: Storage Type
sv: Lagringstyp

en: String
sv: Sträng

en: String Conversion
sv: Strängkonvertering

en: String Format
sv: Strängformat

en: Strong Emphasis
sv: Stark tonvikt

en: Structural Elements
sv: Strukturella element

en: Sub Keywords
sv: Undernyckelord

en: SubParagraph Heading
sv: Understyckerubrik

en: SubSection Heading
sv: Underavsnittsrubrik

en: SubSubSection Heading
sv: Underunderavsnittsrubrik

en: Subshell
sv: Underskal

en: Substitution
sv: Ersättning

en: Switch
sv: Växling

en: Swizzle operator
sv: Swizzle-operator

en: Symbol of a Table
sv: Symbol i en tabell

en: Symbol on a Link
sv: Symbol på en länk

en: System Command
sv: Systemkommando

en: Tab
sv: Tabulator

en: Tag
sv: Tagg

en: Tag Name Selector
sv: Taggnamnsväljare

en: Tags
sv: Taggar

en: Template
sv: Mall

en: Thai
sv: Thailändsk

en: Thread Action
sv: Trådåtgärd

en: Thread Header
sv: Trådrubrik

en: Title
sv: Titel

en: Token
sv: Symbol

en: Trailing
sv: Efterföljande

en: Trailing Tab
sv: Efterföljande tabb

en: Translation
sv: Översättning

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Type
sv: Typ

en: Type Operators
sv: Typoperatorer

en: Type Variable
sv: Typvariabel

en: Type, module or object keyword
sv: Typ-, modul- eller objektnyckelord

en: Undefined Value
sv: Odefinierat värde

en: Underlined
sv: Understruken

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown id '%s' in regex '%s'
sv: Okänt id "%s" i regex "%s"

en: VBScript and ADO constants
sv: VBScript och ADO-konstanter

en: Values
sv: Värden

en: Variable
sv: Variabel

en: Variable Definition
sv: Variabeldefinition

en: Variables
sv: Variabler

en: Variant Constructor
sv: Variantkonstruktor

en: Verbatim
sv: Ordagrann

en: Verbatim Block
sv: Ordagrant block

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Void Value
sv: Nollvärde

en: Warning
sv: Varning

en: Western
sv: Västerländsk

en: Widget State
sv: Komponenttillstånd

en: Word
sv: Ord

en: XML Tag
sv: XML-tagg

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Details...
sv: _Detaljer…

en: _Invert Case
sv: _Invertera skiftläge

en: _Redo
sv: Gö_r om

en: _Select
sv: _Välj

en: _Title Case
sv: Versaler inleder _ord

en: _Undo
sv: Å_ngra

en: command
sv: kommando

en: context '%s' cannot contain a \%%{...@start} command
sv: kontexten "%s" får inte innehålla kommandot \%%{...@start}

en: duplicated context id '%s'
sv: dubblett av kontext-id "%s"

en: entity
sv: entitet

en: error
sv: fel

en: function
sv: funktion

en: gettext translation
sv: gettext-översättning

en: in regex '%s': backreferences are not supported
sv: i regex "%s": bakåtreferenser stöds inte

en: invalid context reference '%s'
sv: ogiltig kontextreferens "%s"

en: keyword
sv: nyckelord

en: m4 Comment
sv: m4-kommentar

en: m4 Macro
sv: m4-makro

en: printf Conversion
sv: printf-konvertering

en: rule
sv: regel

en: style override used with wildcard context reference in language '%s' in ref '%s'
sv: åsidosättning av stil används i kontextreferens med jokertecken för språket "%s" i referensen "%s"

en: token type
sv: symboltyp

en: unknown context '%s'
sv: okänd kontext "%s"

en: using \C is not supported in language definitions
sv: användning av \C stöds inte i språkdefinitioner
