shared-mime-info - en to fi translation catalogue (781 entries)

en: 3D Studio image
fi: 3D Studio -kuva

en: 3GPP multimedia file
fi: 3GPP-multimediatiedosto

en: 3GPP2 multimedia file
fi: 3GPP2-multimediatiedosto

en: 7-zip archive
fi: 7-zip-arkisto

en: AAC audio
fi: AAC-ääni

en: ACE archive
fi: ACE-arkisto

en: AIFC audio
fi: AIFC-ääni

en: AIFF/Amiga/Mac audio
fi: AIFF/Amiga/Mac-ääni

en: AMR audio
fi: AMR-ääni

en: AMR-WB audio
fi: AMR-WB-ääni

en: ANIM animation
fi: ANIM-animaatio

en: AR archive
fi: AR-arkisto

en: ARC archive
fi: ARC-arkisto

en: ARJ archive
fi: ARJ-arkisto

en: ASF video
fi: ASF-video

en: ASP page
fi: ASP-sivu

en: ASTC texture
fi: ASTC tekstuuri

en: ATK inset
fi: ATK-osio

en: AV1 Image File Format (AVIF)
fi: AV1-kuvatiedostomuoto (AVIF)

en: AVI video
fi: AVI-video

en: AWK script
fi: AWK-komentotiedosto

en: AbiWord document
fi: AbiWord-asiakirja

en: Ada source code
fi: Ada-lähdekoodi

en: Adobe DNG negative
fi: Adobe-DNG-negatiivi

en: Adobe FrameMaker MIF document
fi: Adobe FrameMaker MIF -asiakirja

en: Adobe FrameMaker document
fi: Adobe FrameMaker -asiakirja

en: Adobe FrameMaker font
fi: Adobe FrameMaker -fontti

en: Adobe Illustrator document
fi: Adobe Illustrator -asiakirja

en: Adobe PageMaker document
fi: Adobe PageMaker -asiakirja

en: Adobe font metrics
fi: Adobe-fonttimitat

en: Alzip archive
fi: Alzip-arkisto

en: AmazonMP3 download file
fi: AmazonMP3-lataustiedosto

en: Amiga SoundTracker audio
fi: Amiga SoundTracker -ääni

en: Amiga disk image
fi: Amiga-levytiedosto

en: Android package
fi: Android-paketti

en: Annodex audio
fi: Annodex ääni

en: Annodex exchange format
fi: Annodex-siirtomuoto

en: AportisDoc document
fi: AportisDoc-asiakirja

en: AppImage application bundle
fi: AppImage-sovelluspaketti

en: Apple Keynote 5 presentation
fi: Apple Keynote 5 -esitys

en: Apple System Profiler
fi: Applen järjestelmän profiloija

en: Apple disk image
fi: Apple-levytiedosto

en: AppleWorks document
fi: AppleWorks-asiakirja

en: Applix Graphics image
fi: Applix Graphics -kuva

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
fi: Applix Spreadsheets -taulukko

en: Applix Words document
fi: Applix Words -asiakirja

en: Atom syndication feed
fi: Atom-yhdistevirta

en: Audible Enhanced audio
fi: Selvä parannettu ääni

en: Audible.Com audio
fi: Audible.Com-ääni

en: AutoCAD image
fi: AutoCAD-kuva

en: BCPIO document
fi: BCPIO-asiakirja

en: BDF font
fi: BDF-fontti

en: BPS patch
fi: BPS-korjaus

en: BibTeX document
fi: BibTeX-asiakirja

en: BitTorrent seed file
fi: BitTorrent-siementiedosto

en: Blender scene
fi: Blender-näkymä

en: Blu-ray video disc
fi: Blu-ray-videolevy

en: Bzip archive
fi: Bzip-arkisto

en: C header
fi: C-otsake

en: C shell script
fi: Csh-komentotiedosto

en: C source code
fi: C-lähdekoodi

en: C# source code
fi: C#-lähdekoodi

en: C++ header
fi: C++-otsake

en: C++ source code
fi: C++-lähdekoodi

en: CCITT G3 fax image
fi: CCITT G3 -faksikuva

en: CCMX color correction file
fi: CCMX-värikorjaustiedosto

en: CD Table Of Contents
fi: CD-sisällysluettelo

en: CD image cuesheet
fi: CD-vedos cuesheet

en: CGM image
fi: CGM-kuva

en: CHM document
fi: CHM-asiakirja

en: CMU raster image
fi: CMU-rasterikuva

en: CMake source code
fi: CMake-lähdekoodi

en: COBOL source code
fi: COBOL-lähdekoodi

en: CPIO archive
fi: CPIO-arkisto

en: CPIO archive (gzip-compressed)
fi: CPIO-arkisto (gzip-pakattu)

en: CSS stylesheet
fi: CSS-tyylitiedosto

en: CSV Schema document
fi: CSV Schema asiakirja

en: CSV document
fi: CSV-asiakirja

en: Canon CR2 raw image
fi: Canon-CR2-raakakuva

en: Canon CRW raw image
fi: Canon-CRW-raakakuva

en: ChangeLog document
fi: Muutoslokiasiakirja

en: Cisco VPN settings
fi: Ciscon VPN-asetukset

en: Citrix ICA settings file
fi: Citrix ICA -asetustiedosto

en: CoffeeScript document
fi: CoffeeScript-asiakirja

en: Commodore 64 audio
fi: Commodore 64 -ääni

en: Common Lisp source code
fi: Yleinen Lisp-lähdekoodi

en: Compressed CD image
fi: Pakattu CD-levykuva

en: Compressed FictionBook document
fi: Pakattu FictionBook-asiakirja

en: Corel Draw drawing
fi: Corel Draw -piirros

en: D source code
fi: D-lähdekoodi

en: D-Bus service file
fi: D-Bus-palvelutiedosto

en: DAR archive
fi: DAR-arkisto

en: DCL script
fi: DCL-komentotiedosto

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
fi: DER/PEM/Netscape-koodattu X.509-varmenne

en: DIB image
fi: DIB-kuva

en: DICOM image
fi: DICOM-kuva

en: DOS font
fi: DOS-fontti

en: DOS/Windows executable
fi: DOS/Windows-ohjelma

en: DPX image
fi: DPX-kuva

en: DSSSL document
fi: DSSSL-asiakirja

en: DTD file
fi: DTD-tiedosto

en: DTS audio
fi: DTS-ääni

en: DTSHD audio
fi: DTS-HD-ääni

en: DV video
fi: DV-video

en: DXF vector image
fi: DXF-vektorikuva

en: Debian package
fi: Debian-paketti

en: Dia diagram
fi: Dia-kaavio

en: Dia shape
fi: Dia-muoto

en: DirectDraw surface
fi: DirectDraw-piirtoalue

en: DjVu document
fi: DjVu-asiakirja

en: DjVu image
fi: DjVu-kuva

en: DocBook document
fi: DocBook-asiakirja

en: Dolby Digital audio
fi: Dolby Digital -ääni

en: Doom WAD file
fi: Doom WAD -tiedosto

en: Dreamcast disc image
fi: Dreamcast-levykuva

en: ECMAScript program
fi: ECMAScript-ohjelma

en: EMF image
fi: EMF-kuva

en: EPS image
fi: EPS-kuva

en: EPS image (bzip-compressed)
fi: EPS-kuva (bzip-pakattu)

en: EPS image (gzip-compressed)
fi: EPS-kuva (gzip-pakattu)

en: EXR image
fi: EXR-kuva

en: Egon Animator animation
fi: Egon Animator -animaatio

en: Eiffel source code
fi: Eiffel-lähdekoodi

en: Emacs Lisp source code
fi: Emacs Lisp -lähdekoodi

en: Enlightenment theme
fi: Enlightenment-teema

en: Erlang source code
fi: Erlang-lähdekoodi

en: Excel 2007 binary spreadsheet
fi: Excel 2007:n binaarinen taulukko

en: Excel 2007 spreadsheet
fi: Excel 2007 -taulukko

en: Excel 2007 spreadsheet template
fi: Excel 2007 -taulukkomalli

en: Excel add-in
fi: Excel-lisäosa

en: Excel spreadsheet
fi: Excel-taulukko

en: Excel spreadsheet template
fi: Excel-taulukkomalli

en: FITS document
fi: FITS-asiakirja

en: FLAC audio
fi: FLAC-ääni

en: FLIC animation
fi: FLIC-animaatio

en: FLTK Fluid file
fi: FLTK Fluid -tiedosto

en: FPX image
fi: FPX-kuva

en: FastTracker II audio
fi: FastTracker II -ääni

en: FictionBook document
fi: FictionBook-asiakirja

en: Flash video
fi: Flash-video

en: Flatpak application bundle
fi: Flatpak-sovelluspaketti

en: Flatpak repository description
fi: Flatpak-ohjelmistolähdekuvaus

en: Flatpak repository reference
fi: Flatpak-ohjelmistolähdeviite

en: Floppy disk image
fi: Disketin levykuva

en: Font collection
fi: Fonttikokoelma

en: Fortran source code
fi: Fortran-lähdekoodi

en: Fuji RAF raw image
fi: Fuji-RAF-raakakuva

en: G-code file
fi: G-code-tiedosto

en: GD-ROM image cuesheet
fi: GD-ROM levykuvan taulukko

en: GDBM database
fi: GDBM-tietokanta

en: GEDCOM family history
fi: GEDCOM-sukuhistoria

en: GIF image
fi: GIF-kuva

en: GIMP brush
fi: GIMP-sivellin

en: GIMP brush pipe
fi: GIMP-sivellinputki

en: GIMP image
fi: GIMP-kuva

en: GIMP pattern
fi: GIMP-kuvio

en: GML document
fi: GML-asiakirja

en: GNU Oleo spreadsheet
fi: GNU Oleo -taulukko

en: GNU mail message
fi: GNU-postiviesti

en: GNUnet search file
fi: GNUnet-hakutiedosto

en: GPX geographic data
fi: GPX-paikkatieto

en: GSM 06.10 audio
fi: GSM 06.10 -ääni

en: GTK+ Builder interface document
fi: GTK+ Builder -käyttöliittymän asiakirja

en: GTKtalog catalog
fi: GTKtalog-luettelo

en: Game Boy Advance ROM
fi: Game Boy Advance -ROM

en: Game Boy Color ROM
fi: Game Boy Color -ROM

en: Game Boy ROM
fi: Game Boy -ROM

en: Game Gear ROM
fi: Game Gear -ROM

en: GameCube disc image
fi: GameCube-levykuva

en: Genesis 32X ROM
fi: Genesis 32X -ROM

en: Genesis ROM
fi: Genesis-ROM

en: Genie source code
fi: Genie-lähdekoodi

en: GeoJSON geospatial data
fi: GeoJSON-paikkatiedot

en: Gherkin document
fi: Gherkin-asiakirja

en: Glade project
fi: Glade-projekti

en: GnuCash financial data
fi: GnuCash-taloustiedot

en: Gnumeric spreadsheet
fi: Gnumeric-taulukko

en: Gnuplot document
fi: Gnuplot-asiakirja

en: Go source code
fi: Go-lähdekoodi

en: Google Video Pointer shortcut
fi: Google Video Pointer -pikakuvake

en: Gradle scripts
fi: Gradle scriptit

en: Graphite scientific graph
fi: Graphite- tieteellinen graafi

en: Graphviz DOT graph
fi: Graphviz DOT -graafi

en: Groovy source code
fi: Groovy-lähdekoodi

en: Gzip archive
fi: Gzip-arkisto

en: HD DVD video disc
fi: HD DVD -videolevy

en: HDF document
fi: HDF-asiakirja

en: HEIF image
fi: HEIF-kuva

en: HFE floppy disk image
fi: HFE disketti-levykuva

en: HPGL file
fi: HPGL-tiedosto

en: HTML document
fi: HTML-asiakirja

en: HTTP Live Streaming playlist
fi: HTTP Live Streaming -soittolista

en: Haansoft Hangul document
fi: Haansoft Hangul -asiakirja

en: Haansoft Hangul document template
fi: Haansoft Hangul -asiakirjamalli

en: Haskell source code
fi: Haskell-lähdekoodi

en: ICC profile
fi: ICC-profiili

en: IDL document
fi: IDL-asiakirja

en: IEF image
fi: IEF-kuva

en: IFF file
fi: IFF-tiedosto

en: IGES document
fi: IGES-asiakirja

en: ILBM image
fi: ILBM-kuva

en: IPS patch
fi: IPS-korjaus

en: ISI video
fi: ISI-video

en: IT 8.7 color calibration file
fi: IT 8.7 -värikalibrointitiedosto

en: Impulse Tracker audio
fi: Impulse Tracker -ääni

en: Internet shortcut
fi: Internet-pikakuvake

en: JAD document
fi: JAD-asiakirja

en: JBuilder project
fi: JBuilder-projekti

en: JET database
fi: JET-tietokanta

en: JNG image
fi: JNG-kuva

en: JNLP file
fi: JNLP-tiedosto

en: JPEG image
fi: JPEG-kuva

en: JPEG-2000 JP2 image
fi: JPEG-2000 JP2 -kuva

en: JPEG-2000 JPM image
fi: JPEG-2000 JPM -kuva

en: JPEG-2000 JPX image
fi: JPEG-2000 JPX -kuva

en: JPEG-2000 MJ2 video
fi: JPEG-2000 MJ2 -video

en: JPEG-2000 codestream
fi: JPEG-2000-koodivirta

en: JRD document
fi: JRD-asiakirja

en: JSON document
fi: JSON-asiakirja

en: JSON patch
fi: JSON-paikkatiedosto

en: JSON-LD document
fi: JSON-LD-asiakirja

en: Java JCE keystore
fi: Java JCE -avainvarasto

en: Java archive
fi: Java-arkisto

en: Java byte code
fi: Java-tavukoodi

en: Java class
fi: Java-luokka

en: Java keystore
fi: Java-avainvarasto

en: Java source code
fi: Java-lähdekoodi

en: JavaFX video
fi: JavaFX-video

en: JavaScript program
fi: JavaScript-ohjelma

en: Jupyter notebook document
fi: Jupyter notebook -asiakirja

en: KChart chart
fi: KChart-kaavio

en: KFormula formula
fi: KFormula-kaava

en: KIllustrator drawing
fi: KIllustrator-piirros

en: KML geographic compressed data
fi: Pakattu KML-paikkatieto

en: KML geographic data
fi: KML-paikkatieto

en: KPovModeler scene
fi: KPovModeler-näkymä

en: KPresenter presentation
fi: KPresenter-esitys

en: KSpread spreadsheet
fi: KSpread-taulukko

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
fi: KSpread-taulukko (salattu)

en: KSysV init package
fi: KSysV init -paketti

en: KWord document
fi: KWord-asiakirja

en: KWord document (encrypted)
fi: KWord-asiakirja (salattu)

en: Kaitai Struct definition file
fi: Kaitai Struct määritystiedosto

en: Karbon14 drawing
fi: Karbon14-piirros

en: Kexi database file
fi: KEXI-tietokanta

en: Kexi settings
fi: Kexi-asetukset

en: Kexi shortcut
fi: KEXI-pikakuvake

en: Khronos texture image
fi: Khronos-tekstuurikuva

en: Kindle book document
fi: Kindle book -asiakirja

en: Kivio flowchart
fi: Kivio-vuokaavio

en: Kodak DCR raw image
fi: Kodak-DCR-raakakuva

en: Kodak K25 raw image
fi: Kodak-K25-raakakuva

en: Kodak KDC raw image
fi: Kodak-KDC-raakakuva

en: Kontour drawing
fi: Kontour-piirros

en: Kotlin source code
fi: Kotlin-lähdekoodi

en: Krita document
fi: Krita-asiakirja

en: Kugar document
fi: Kugar-asiakirja

en: LDIF address book
fi: LDIF-osoitekirja

en: LHA archive
fi: LHA-arkisto

en: LHS source code
fi: LHS-lähdekoodi

en: LHZ archive
fi: LHZ-arkisto

en: LIBGRX font
fi: LIBGRX-fontti

en: LZ4 archive
fi: LZ4-arkisto

en: LZMA archive
fi: LZMA-arkisto

en: LZO archive
fi: LZO-arkisto

en: LightWave object
fi: LightWave-esine

en: LightWave scene
fi: LightWave-maisema

en: Lilypond music sheet
fi: Lilypond-nuotit

en: Linux PSF console font
fi: Linux PSF -konsolifontti

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
fi: Linux PSF -konsolifontti (gzip-pakattu)

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
fi: Lotus 1-2-3 -taulukko

en: Lotus AmiPro document
fi: Lotus AmiPro -asiakirja

en: Lotus Word Pro document
fi: Lotus Word Pro -asiakirja

en: Lrzip archive
fi: Lrzip-arkisto

en: Lua script
fi: Lua-komentotiedosto

en: LyX document
fi: LyX-asiakirja

en: Lzip archive
fi: Lzip-arkisto

en: M4 macro
fi: M4-makro

en: MAME compressed hard disk image
fi: MAME-pakatun kiintolevyn levykuva

en: MATLAB file
fi: MATLAB-tiedosto

en: MDI image
fi: MDI-kuva

en: MHTML web archive
fi: MHTML-kooste

en: MIDI audio
fi: MIDI-ääni

en: MJPEG video stream
fi: MJPEG-videon suoratoisto

en: MNG animation
fi: MNG-animaatio

en: MOF file
fi: MOF-tiedosto

en: MP2 audio
fi: MP2-ääni

en: MP3 ShoutCast playlist
fi: MP3 ShoutCast -soittolista

en: MP3 audio
fi: MP3-ääni

en: MP3 audio (streamed)
fi: MP3-ääni (virtaus)

en: MPEG video
fi: MPEG-video

en: MPEG video (streamed)
fi: MPEG-video (virtaus)

en: MPEG-2 transport stream
fi: MPEG-2 -siirtobittivirta

en: MPEG-4 audio
fi: MPEG-4-ääni

en: MPEG-4 audio book
fi: MPEG-4-äänikirja

en: MPEG-4 ringtone
fi: MPEG-4-soittoääni

en: MPEG-4 video
fi: MPEG-4-video

en: MPSub subtitles
fi: MPSub-tekstitykset

en: MRML playlist
fi: MRML-soittolista

en: MSX ROM
fi: MSX-ROM

en: MXF video
fi: MXF-video

en: MacOS X icon
fi: MacOS X -kuvake

en: MacPaint Bitmap image
fi: MacPaint-bittikartta

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
fi: Macintosh AppleDouble -koodattu tiedosto

en: Macintosh BinHex-encoded file
fi: Macintosh BinHex -koodattu tiedosto

en: Macintosh MacBinary file
fi: Macintosh MacBinary -tiedosto

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
fi: Macintosh Quickdraw/PICT -piirros

en: MagicPoint presentation
fi: MagicPoint-esitys

en: Makefile build file
fi: Makefile rakennustiedosto

en: Manpage manual document
fi: Manpage manuaali dokumentit

en: Markaby script
fi: Markaby-komentotiedosto

en: Markdown document
fi: Markdown-asiakirja

en: Master System ROM
fi: Master System -ROM

en: MathML document
fi: MathML-asiakirja

en: Mathematica Notebook file
fi: Mathematica Notebook -tiedosto

en: Matroska 3D video
fi: Matroska 3D-video

en: Matroska audio
fi: Matroska-ääni

en: Matroska stream
fi: Matroska-virta

en: Matroska video
fi: Matroska-video

en: Maven description file
fi: Maven-kuvaustiedosto

en: Meson source code
fi: Meson-lähdekoodi

en: Metalink file
fi: Metalink-tiedosto

en: MicroDVD subtitles
fi: MicroDVD-tekstitykset

en: Microsoft ASX playlist
fi: Microsoft ASX -soittolista

en: Microsoft Cabinet archive
fi: Microsoft Cabinet -arkisto

en: Microsoft Publisher document
fi: Microsoft Publisher -asiakirja

en: Microsoft Visio document
fi: Microsoft Visio -asiakirja

en: Microsoft Windows theme pack
fi: Microsoft Windows -teemapaketti

en: Microsoft Works document
fi: Microsoft Works -asiakirja

en: MiniPSF audio
fi: MiniPSF-ääni

en: Minolta MRW raw image
fi: Minolta-MRW-raakakuva

en: Mobipocket e-book
fi: Mobipocket e-kirja

en: Modelica model
fi: Modelica-malli

en: Monkey's audio
fi: Monkey's Audio -ääni

en: Mozilla bookmarks
fi: Mozilla-kirjanmerkit

en: Multi-page TIFF image
fi: Monisivuinen TIFF-kuva

en: Mup musical composition document
fi: Mup-sävellysdokumentti

en: Musepack audio
fi: Musepack-ääni

en: NES ROM
fi: NES-ROM

en: NFO document
fi: NFO-asiakirja

en: NIFF image
fi: NIFF-kuva

en: Nautilus link
fi: Nautilus-linkki

en: Neo-Geo Pocket ROM
fi: Neo-Geo Pocket -ROM

en: NewzBin usenet index
fi: NewzBin usenet indeksi

en: Nikon NEF raw image
fi: Nikon-NEF-raakakuva

en: Nintendo 3DS Executable
fi: Nintendo 3DS suoritettava

en: Nintendo DS ROM
fi: Nintendo DS-ROM

en: Nintendo FDS disk image
fi: Nintendo FDS -levykuva

en: Nintendo64 ROM
fi: Nintendo64-ROM

en: NullSoft video
fi: NullSoft-video

en: OCL file
fi: OCL-tiedosto

en: OCaml source code
fi: OCaml-lähdekoodi

en: ODA document
fi: ODA-asiakirja

en: ODB database
fi: ODB-tietokanta

en: ODC chart
fi: ODC-kaavio

en: ODC template
fi: ODC-malli

en: ODF formula
fi: ODF-kaava

en: ODF template
fi: ODF-malli

en: ODG drawing
fi: ODG-piirros

en: ODG drawing (Flat XML)
fi: ODG-piirros (Flat XML)

en: ODG template
fi: ODG-malli

en: ODI image
fi: ODI-kuva

en: ODM document
fi: ODM-asiakirja

en: ODP presentation
fi: ODP-esitys

en: ODP presentation (Flat XML)
fi: ODP-esitys (Flat XML)

en: ODP template
fi: ODP-malli

en: ODS spreadsheet
fi: ODS-taulukko

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
fi: ODS-laskentataulukko (Flat XML)

en: ODS template
fi: ODS-malli

en: ODT document
fi: ODT-asiakirja

en: ODT document (Flat XML)
fi: ODT-asiakirja (Flat XML)

en: ODT template
fi: ODT-malli

en: OGM video
fi: OGM-video

en: OLE2 compound document storage
fi: OLE2-yhdisteasiakirjatallenne

en: OOC source code
fi: OOC-lähdekoodi

en: OPML syndication feed
fi: OPML-yhdistevirta

en: OSTree software updates
fi: OSTree-ohjelmistopäivitykset

en: OTH template
fi: OTH-malli

en: OWL XML file
fi: OWL XML -tiedosto

en: Objective-C source code
fi: Objective-C-lähdekoodi

en: Office Open XML Visio drawing
fi: Office Open XML Visio -piirros

en: Office Open XML Visio stencil
fi: Office Open XML Visio -malli

en: Office Open XML Visio template
fi: Office Open XML Visio -malli

en: Office drawing
fi: Office-piirros

en: Ogg FLAC audio
fi: Ogg FLAC -ääni

en: Ogg Speex audio
fi: Ogg Speex -ääni

en: Ogg Theora video
fi: Ogg Theora -video

en: Ogg Vorbis audio
fi: Ogg Vorbis -ääni

en: Ogg audio
fi: Ogg-ääni

en: Ogg multimedia file
fi: Ogg-multimediatiedosto

en: Ogg video
fi: Ogg-video

en: Olympus ORF raw image
fi: Olympus-ORF-raakakuva

en: OpenCL source code
fi: OpenCL-lähdekoodi

en: OpenOffice Calc spreadsheet
fi: OpenOffice Calc -taulukko

en: OpenOffice Calc template
fi: OpenOffice Calc -malli

en: OpenOffice Draw drawing
fi: OpenOffice Draw -piirros

en: OpenOffice Draw template
fi: OpenOffice Draw -malli

en: OpenOffice Impress presentation
fi: OpenOffice Impress -esitys

en: OpenOffice Impress template
fi: OpenOffice Impress -malli

en: OpenOffice Math formula
fi: OpenOffice Math -kaava

en: OpenOffice Writer document
fi: OpenOffice Writer -asiakirja

en: OpenOffice Writer global document
fi: OpenOffice Writer - yleinen asiakirja

en: OpenOffice Writer template
fi: OpenOffice Writer -malli

en: OpenOffice.org extension
fi: OpenOffice.org-laajennus

en: OpenRaster image
fi: OpenRaster-kuva

en: OpenType font
fi: OpenType-fontti

en: Opus audio
fi: Opus-ääni

en: PAK archive
fi: PAK-arkisto

en: PBM image
fi: PBM-kuva

en: PCD image
fi: PCD-kuva

en: PCF font
fi: PCF-fontti

en: PCL file
fi: PCL-tiedosto

en: PCM audio
fi: PCM-ääni

en: PCX image
fi: PCX-kuva

en: PDF document
fi: PDF-asiakirja

en: PDF document (XZ-compressed)
fi: PDF-asiakirja (XZ-pakattu)

en: PDF document (bzip-compressed)
fi: PDF-asiakirja (bzip-pakattu)

en: PDF document (gzip-compressed)
fi: PDF-asiakirja (gzip-pakattu)

en: PDF document (lzip-compressed)
fi: PDF-asiakirja (lzip-pakattu)

en: PEF executable
fi: PEF-ohjelma

en: PGM image
fi: PGM-kuva

en: PGN chess game notation
fi: PGN-šakkipelinotaatio

en: PGP keys
fi: PGP-avainrengas

en: PGP/MIME-encrypted message header
fi: PGP/MIME-salattu viestiotsikko

en: PHP script
fi: PHP-komentotiedosto

en: PKCS#10 certification request
fi: PKCS#10-varmennepyyntö

en: PKCS#12 certificate bundle
fi: PKCS#12-varmennenippu

en: PKCS#7 certificate bundle
fi: PKCS#7-varmennenippu

en: PKCS#7 file
fi: PKCS#7-tiedosto

en: PKCS#8 private key
fi: PKCS#8 yksityinen avain

en: PKCS#8 private key (encrypted)
fi: PKCS#8 yksityinen avain (salattu)

en: PNG image
fi: PNG-kuva

en: PNM image
fi: PNM-kuva

en: PPM image
fi: PPM-kuva

en: PSF audio
fi: PSF-ääni

en: PSFlib audio library
fi: PSFlib-äänikirjasto

en: Pack200 Java archive
fi: Pack200-Java-arkisto

en: Padus DiscJuggler CD image
fi: Padus DiscJuggler CD-levykuva

en: Palm OS database
fi: Palm OS -tietokanta

en: Panasonic raw image
fi: Panasonic-raakakuva

en: Parchive archive
fi: Parchive-arkisto

en: Partially downloaded file
fi: Osittain ladattu tiedosto

en: Pascal source code
fi: Pascal-lähdekoodi

en: Pathetic Writer document
fi: Pathetic Writer -asiakirja

en: Pentax PEF raw image
fi: Pentax-PEF-raakakuva

en: Perl script
fi: Perl-komentotiedosto

en: Photoshop image
fi: Photoshop-kuva

en: PkiPath certification path
fi: PkiPath-varmennepolku

en: PlanPerfect spreadsheet
fi: PlanPerfect-taulukko

en: Plucker document
fi: Plucker-asiakirja

en: Pocket Word document
fi: Pocket Word -asiakirja

en: PostScript document
fi: PostScript-asiakirja

en: PostScript document (bzip-compressed)
fi: PostScript-asiakirja (bzip-pakattu)

en: PostScript document (gzip-compressed)
fi: PostScript-asiakirja (gzip-pakattu)

en: PostScript type-1 font
fi: PostScript type-1 -fontti

en: PowerPoint 2007 presentation
fi: PowerPoint 2007 -esitys

en: PowerPoint 2007 presentation template
fi: PowerPoint 2007 -esitysmalli

en: PowerPoint 2007 show
fi: PowerPoint 2007 -diaesitys

en: PowerPoint 2007 slide
fi: PowerPoint 2007 -dia

en: PowerPoint add-in
fi: PowerPoint-lisäosa

en: PowerPoint presentation
fi: PowerPoint-esitys

en: PowerPoint presentation template
fi: PowerPoint-esitysmalli

en: PowerPoint slide
fi: PowerPoint-dia

en: Pyspread spreadsheet
fi: Pyspread-taulukko

en: Pyspread spreadsheet (bzip-compressed)
fi: Pyspread-taulukko (bzip-pakattu)

en: Python 3 script
fi: Python 3 -skripti

en: Python bytecode
fi: Python-tavukoodi

en: Python script
fi: Python-komentotiedosto

en: QEMU QCOW disk image
fi: QEMU QCOW -levykuva

en: Qpress archive
fi: Qpress-arkisto

en: Qt Designer interface document
fi: Qt Designer -käyttöliittymän asiakirja

en: Qt MOC file
fi: Qt MOC -tiedosto

en: Qt Markup Language file
fi: QML-tiedosto

en: QtiPlot document
fi: QtiPlot-asiakirja

en: Quattro Pro spreadsheet
fi: Quattro Pro -taulukko

en: QuickTime image
fi: QuickTime-kuva

en: QuickTime playlist
fi: QuickTime-soittolista

en: QuickTime video
fi: QuickTime-video

en: Quicken document
fi: Quicken-asiakirja

en: RAML document
fi: RAML-asiakirja

en: RAR archive
fi: RAR-arkisto

en: RDF file
fi: RDF-tiedosto

en: README document
fi: LUEMINUT-asiakirja

en: RELAX NG XML schema
fi: RELAX NG XML-skeema

en: RGB image
fi: RGB-kuva

en: RIFF audio
fi: RIFF-ääni

en: RIFF container
fi: RIFF-kontti

en: RLE bitmap image
fi: RLE-bittikarttakuva

en: RPM package
fi: RPM-paketti

en: RPM spec file
fi: RPM spec -tiedosto

en: RSS summary
fi: RSS-tiivistelmä

en: RTF document
fi: RTF-asiakirja

en: Raw disk image
fi: Raaka levytiedosto

en: Raw disk image (XZ-compressed)
fi: Raaka levytiedosto (XZ-pakattu)

en: RealAudio document
fi: RealAudio-asiakirja

en: RealMedia document
fi: RealMedia-asiakirja

en: RealMedia playlist
fi: RealMedia-soittolista

en: RealPix document
fi: RealPix-asiakirja

en: RealText document
fi: RealText-asiakirja

en: RealVideo document
fi: RealVideo-asiakirja

en: Ruby script
fi: Ruby-komentotiedosto

en: Rust source code
fi: Rust-lähdekoodi

en: SAMI subtitles
fi: SAMI-tekstitykset

en: SAP Thomson floppy disk image
fi: SAP Thomson disketti-levykuva

en: SC/Xspread spreadsheet
fi: SC/Xspread-taulukko

en: SCSS pre-processor file
fi: SCSS pre-processor -tiedosto

en: SCons configuration file
fi: SCons-asetustiedosto

en: SDP multicast stream file
fi: SDP-monilähetysvirran tiedosto

en: SG-1000 ROM
fi: SG-1000 -ROM

en: SGF record
fi: SGF-nauhoitus

en: SGI image
fi: SGI-kuva

en: SGI video
fi: SGI-video

en: SGML document
fi: SGML-asiakirja

en: SIS package
fi: SIS-paketti

en: SISX package
fi: SISX-paketti

en: SMAF audio
fi: SMAF-ääni

en: SMIL document
fi: SMIL-asiakirja

en: SPSS data file
fi: SPSS-datatiedosto

en: SPSS portable data file
fi: Siirrettävä SPSS-tiedosto

en: SQL code
fi: SQL-koodi

en: SQLite2 database
fi: SQLite2-tietokanta

en: SQLite3 database
fi: SQLite3-tietokanta

en: SSA subtitles
fi: SSA-tekstitykset

en: STL 3D model
fi: STL 3D malli

en: SV4 CPIO archive
fi: SV4 CPIO -arkisto

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
fi: SV4 CPIO -arkisto (CRC:llä)

en: SVG image
fi: SVG-kuva

en: SageMath script
fi: SageMath skripti

en: Sass CSS pre-processor file
fi: Sass CSS pre-processor -tiedosto

en: Scala source code
fi: Scala-lähdekoodi

en: Scheme source code
fi: Scheme-lähdekoodi

en: Scream Tracker 3 audio
fi: Scream Tracker 3 -ääni

en: Scream Tracker audio
fi: Scream Tracker -ääni

en: Scream Tracker instrument
fi: Scream Tracker -soitin

en: Sega CD disc image
fi: Sega CD -levykuva

en: Sega Saturn disc image
fi: Sega Saturn -levykuva

en: Setext document
fi: Setext-asiakirja

en: Shockwave Flash file
fi: Shockwave Flash -tiedosto

en: Shorten audio
fi: Shorten-ääni

en: Siag spreadsheet
fi: Siag-taulukko

en: Sieve mail filter script
fi: Sieve-postinsuodatuskomentotiedosto

en: Sigma X3F raw image
fi: Sigma-X3F-raakakuva

en: Skencil document
fi: Skencil-asiakirja

en: Snap package
fi: Snap-paketti

en: Sony ARW raw image
fi: Sony-ARW-raakakuva

en: Sony SR2 raw image
fi: Sony-SR2-raakakuva

en: Sony SRF raw image
fi: Sony-SRF-raakakuva

en: Source RPM package
fi: RPM-lähdepaketti

en: Speedo font
fi: Speedo-fontti

en: Speex audio
fi: Speex-ääni

en: Squashfs filesystem image
fi: Squashfs-tiedostojärjestelmän levykuva

en: Stampede package
fi: Stampede-paketti

en: StarCalc spreadsheet
fi: StarCalc-taulukko

en: StarChart chart
fi: StarChart-kaavio

en: StarDraw drawing
fi: StarDraw-piirros

en: StarImpress presentation
fi: StarImpress-esitys

en: StarMail email
fi: StarMail-sähköposti

en: StarMath formula
fi: StarMath-kaava

en: StarWriter document
fi: StarWriter-asiakirja

en: StuffIt archive
fi: StuffIt-arkisto

en: SubRip subtitles
fi: SubRip-tekstitykset

en: SubViewer subtitles
fi: SubViewer-tekstitykset

en: Sun raster image
fi: Sun-rasterikuva

en: SunOS News font
fi: SunOS News -fontti

en: Super NES ROM
fi: Super Nintendo -ROM

en: SystemVerilog header
fi: SystemVerilog-otsake

en: SystemVerilog source code
fi: SystemVerilog-lähdekoodi

en: T602 document
fi: T602-asiakirja

en: TGA image
fi: TGA-kuva

en: TGIF document
fi: TGIF-asiakirja

en: TIFF image
fi: TIFF-kuva

en: TNEF message
fi: TNEF-viesti

en: TSV document
fi: TSV-asiakirja

en: Tar archive
fi: Tar-arkisto

en: Tar archive (LZ4-compressed)
fi: Tar-arkisto (LZ4-pakattu)

en: Tar archive (LZMA-compressed)
fi: Tar-arkisto (LZMA-pakattu)

en: Tar archive (LZO-compressed)
fi: Tar-arkisto (LZO-pakattu)

en: Tar archive (XZ-compressed)
fi: Tar-arkisto (XZ-pakattu)

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
fi: Tar-arkisto (Zstandard-pakattu)

en: Tar archive (bzip-compressed)
fi: Tar-arkisto (bzip-pakattu)

en: Tar archive (compressed)
fi: Tar-arkisto (pakattu)

en: Tar archive (gzip-compressed)
fi: Tar-arkisto (gzip-pakattu)

en: Tar archive (lrzip-compressed)
fi: Tar-arkisto (lrzip-pakattu)

en: Tar archive (lzip-compressed)
fi: Tar-arkisto (lzip-pakattu)

en: Tcl script
fi: Tcl-komentotiedosto

en: TeX DVI document
fi: TeX DVI -asiakirja

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
fi: TeX DVI -asiakirja (bzip-pakattu)

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
fi: TeX DVI -asiakirja (gzip-pakattu)

en: TeX document
fi: TeX-asiakirja

en: TeX font
fi: TeX-fontti

en: TeX font metrics
fi: TeX-fonttimitat

en: TeXInfo document
fi: TeXInfo-asiakirja

en: Thomson Mémo7 cartridge
fi: Thomson Mémo7 -patruuna

en: Thomson cassette
fi: Thomson-kasetti

en: ToutDoux document
fi: ToutDoux-asiakirja

en: TriG RDF document
fi: TriG RDF -asiakirja

en: Troff ME input document
fi: Troff ME -syöteasiakirja

en: Troff MM input document
fi: Troff MM -syöteasiakirja

en: Troff MS input document
fi: Troff MS -syöteasiakirja

en: Troff document
fi: Troff-asiakirja

en: TrueAudio audio
fi: TrueAudio-ääni

en: TrueType XML font
fi: TrueType-XML-fontti

en: TrueType font
fi: TrueType-fontti

en: Turtle document
fi: Turtle-asiakirja

en: Twig template
fi: Twig-malli

en: UFRaw ID image
fi: UFRaw ID -kuva

en: ULAW (Sun) audio
fi: ULAW (Sun) -ääni

en: UNIX software
fi: UNIX-ohjelmisto

en: UNIX-compressed file
fi: UNIX-pakattu tiedosto

en: USAC audio
fi: USAC-ääni

en: Unidata NetCDF document
fi: Unidata NetCDF -asiakirja

en: Usenet news message
fi: nyyssiviesti

en: Ustar archive
fi: Ustar-arkisto

en: V font
fi: V-fontti

en: VBScript program
fi: VBScript-ohjelma

en: VCS/ICS calendar
fi: VCS/ICS-kalenteri

en: VHDL source code
fi: VHDL-lähdekoodi

en: VOC audio
fi: VOC-ääni

en: VRML document
fi: VRML-asiakirja

en: Vala source code
fi: Vala-lähdekoodi

en: Verilog source code
fi: Verilog-lähdekoodi

en: Vivo video
fi: Vivo-video

en: WAIS source code
fi: WAIS-lähdekoodi

en: WAV audio
fi: WAV-ääni

en: WBMP image
fi: WBMP-kuva

en: WIM disk image
fi: WIM-levykuva

en: WMF image
fi: WMF-kuva

en: WML document
fi: WML-asiakirja

en: WMLScript program
fi: WMLScript-ohjelma

en: WOFF font
fi: WOFF-fontti

en: WOFF2 font
fi: WOFF2-fontti

en: WPL playlist
fi: WPL-soittolista

en: WRI document
fi: WRI-asiakirja

en: WWF document
fi: WWF-asiakirja

en: WarpScript source code
fi: WarpScript-lähdekoodi

en: WavPack audio
fi: WavPack-ääni

en: WavPack audio correction file
fi: WavPack-äänikorjaustiedosto

en: Wavelet video
fi: Wavelet-video

en: Web application cache file
fi: Web-sovelluksen välimuistitiedosto

en: WebM audio
fi: WebM-ääni

en: WebM video
fi: WebM-video

en: WebP image
fi: WebP-kuva

en: WebVTT subtitles
fi: WebVTT-tekstitykset

en: Wii disc image
fi: Wii-levykuva

en: WiiWare bundle
fi: WiiWare-lisäpaketti

en: WinHelp help file
fi: WinHelp-ohjetiedosto

en: Windows BMP image
fi: Windows BMP -kuva

en: Windows Installer package
fi: Windows-asennuspaketti

en: Windows Media Station file
fi: Windows Media Station-tiedosto

en: Windows Media audio
fi: Windows Media -ääni

en: Windows Media video
fi: Windows Media -video

en: Windows Registry extract
fi: Windows-rekisteritietue

en: Windows animated cursor
fi: animoitu Windows-osoitin

en: Windows cursor
fi: Windows-osoitin

en: Windows icon
fi: Windows-kuvake

en: Windows software
fi: Windows-ohjelmisto

en: Word 2007 document
fi: Word 2007 -asiakirja

en: Word 2007 document template
fi: Word 2007 -asiakirjamalli

en: Word document
fi: Word-asiakirja

en: Word document template
fi: Word-asiakirjamalli

en: Word template
fi: Word-malli

en: WordPerfect document
fi: WordPerfect-asiakirja

en: WordPerfect/Drawperfect image
fi: WordPerfect/Drawperfect-kuva

en: X window image
fi: X-ikkunakuva

en: X-Motif UIL table
fi: X-Motif UIL -taulukko

en: X.509 certificate
fi: X.509-varmenne

en: X11 cursor
fi: X11-osoitin

en: XAR archive
fi: XAR-arkisto

en: XBEL bookmarks
fi: XBEL-kirjanmerkit

en: XBM image
fi: XBM-kuva

en: XFig image
fi: XFig-kuva

en: XHTML page
fi: XHTML-sivu

en: XLIFF translation file
fi: XLIFF-käännöstiedosto

en: XMCD CD database
fi: XMCD CD -tietokanta

en: XMF audio
fi: XMF-ääni

en: XMI file
fi: XMI-tiedosto

en: XML document
fi: XML-asiakirja

en: XML entities document
fi: XML-entiteettiasiakirja

en: XPInstall installer module
fi: XPInstall-asennuspaketti

en: XPM image
fi: XPM-kuva

en: XPS document
fi: XPS-asiakirja

en: XSL FO file
fi: XSL FO -tiedosto

en: XSLT stylesheet
fi: XSLT-tyylitiedosto

en: XSPF playlist
fi: XSPF-soittolista

en: XUL interface document
fi: XUL-käyttöliittymäasiakirja

en: XZ archive
fi: XZ-arkisto

en: Xbase document
fi: Xbase-asiakirja

en: YAML document
fi: YAML-asiakirja

en: YouTube media archive
fi: YouTube-media-arkisto

en: Zip archive
fi: Zip-arkisto

en: Zlib archive
fi: Zlib-arkisto

en: Zoo archive
fi: Zoo-arkisto

en: Zstandard archive
fi: Zstandard-arkisto

en: application log
fi: sovelluksen lokitiedosto

en: audio CD
fi: ääni-CD

en: audio DVD
fi: ääni-DVD

en: author credits
fi: tekijöiden kiitokset

en: author list
fi: tekijäluettelo

en: backup file
fi: varmuuskopio

en: binary differences between files
fi: binaariset erot tiedostojen välillä

en: blank Blu-ray disc
fi: tyhjä Blu-ray-levy

en: blank CD disc
fi: tyhjä CD-levy

en: blank DVD disc
fi: tyhjä DVD-levy

en: blank HD DVD disc
fi: tyhjä HD DVD -levy

en: block device
fi: laitetiedosto

en: certificate revocation list
fi: Varmenteiden sulkulista

en: character device
fi: merkkilaite

en: comic book archive
fi: sarjakuva-arkisto

en: compound document
fi: yhdisteasiakirja

en: compound documents
fi: yhdisteasiakirjat

en: compressed GIMP image
fi: pakattu GIMP-kuva

en: compressed SVG image
fi: pakattu SVG-kuva

en: compressed Tracker audio
fi: pakattu Tracker-ääni

en: desktop configuration file
fi: työpöydän asetustiedosto

en: detached OpenPGP signature
fi: erillinen OpenPGP-allekirjoitus

en: detached S/MIME signature
fi: erillinen S/MIME-allekirjoitus

en: differences between files
fi: tiedostojen väliset erot

en: digital photos
fi: digivalokuvia

en: digital raw image
fi: digitaalinen raakakuva

en: e-book reader
fi: e-kirjan lukulaite

en: eMusic download package
fi: eMusic-imurointipaketti

en: electronic book document
fi: elektroninen kirja

en: electronic business card
fi: sähköinen käyntikortti

en: email headers
fi: sähköpostiotsakkeet

en: email message
fi: sähköpostiviesti

en: empty document
fi: tyhjä asiakirja

en: encrypted message
fi: salattu viesti

en: enriched text document
fi: rikastettu tekstiasiakirja

en: executable
fi: suoritettava ohjelma

en: folder
fi: kansio

en: generic font file
fi: yleinen fonttitiedosto

en: help page
fi: ohjesivu

en: iMelody ringtone
fi: iMelody-soittoääni

en: iPod firmware
fi: iPod-laiteohjelmisto

en: iRiver playlist
fi: iRiver-soittolista

en: installation instructions
fi: asennusohjeet

en: iptables configuration file
fi: iptables-asetustiedosto

en: libtool shared library
fi: jaettu libtool-kirjasto

en: license terms
fi: lisenssiehdot

en: mail delivery report
fi: viestin jakeluilmoitus

en: mail disposition report
fi: viestin kuittausilmoitus

en: mail system report
fi: viestijärjestelmän ilmoitus

en: mailbox file
fi: mailbox-tiedosto

en: manual page (compressed)
fi: manuaalisivu (pakattu)

en: message catalog
fi: viestiluettelo

en: message digest
fi: viestikokoelma

en: message in several formats
fi: viesti useissa muodoissa

en: mount point
fi: liitospiste

en: network packet capture
fi: verkkopakettien kaappaus

en: object code
fi: objektikoodi

en: packed font file
fi: pakattu fonttitiedosto

en: partial email message
fi: osittainen sähköpostiviesti

en: pipe
fi: putki

en: plain text document
fi: perustekstiasiakirja

en: portable audio player
fi: siirrettävä äänisoitin

en: profiler results
fi: profilointitulokset

en: program crash data
fi: ohjelman kaatumistiedot

en: raw CD image
fi: raaka CD-vedos

en: reStructuredText document
fi: reStructuredText-asiakirja

en: reference to remote file
fi: viittaus etätiedostoon

en: rejected patch
fi: hylättyjen muutosten tiedosto

en: resource location
fi: resurssisijainti

en: rich text document
fi: RTF-asiakirja

en: shared library
fi: jaettu kirjasto

en: shell archive
fi: komentotulkkiarkisto

en: shell script
fi: komentotulkin komentotiedosto

en: signed message
fi: allekirjoitettu viesti

en: socket
fi: pistoke

en: software
fi: ohjelmisto

en: spreadsheet interchange document
fi: taulukkovälitysasiakirja

en: stream of data (server push)
fi: tietovirta (palvelin työntää)

en: symbolic link
fi: symbolinen linkki

en: systemd unit file
fi: systemd-yksikkötiedosto

en: theme
fi: teema

en: translated messages (machine-readable)
fi: käännetyt viestit (koneluettava)

en: translation file
fi: käännöstiedosto

en: translation template
fi: käännösmalli

en: txt2tags document
fi: txt2tags-asiakirja

en: unknown
fi: tuntematon

en: uuencoded file
fi: uuencoded tiedosto

en: video DVD
fi: video-DVD
