iso_3166-2 - en to pl translation catalogue (1928 entries)

en: 'Adan
pl: Aden

en: 'Ajmān
pl: Adżman

en: 'Amrān
pl: Amran

en: 18 Montagnes (Région des)
pl: Dix-Huit Montagnes

en: Aakkâr
pl: Akkar

en: Aargau
pl: Argowia

en: Aberdeen City
pl: Aberdeen

en: Abkhazia
pl: Abchazja

en: Abruzzo
pl: Abruzja

en: Abuja Capital Territory
pl: Abudża (Federalne Terytorium Stołeczne)

en: Abyān
pl: Abjan

en: Abşeron
pl: Apszeron

en: Abū Ȥaby [Abu Dhabi]
pl: Abu Zabi

en: Achaïa
pl: Achaja

en: Ad Daqahlīyah
pl: Ad Dakahlijja

en: Ad Dawhah
pl: Ad-Dauha

en: Ad Dākhilīya
pl: ad-Dachilijja

en: Adamaoua
pl: Adamawa

en: Adygeya, Respublika
pl: Republika Adygei

en: Aḑ Ḑāli‘
pl: Ad-Dali

en: Agadir-Ida-Ou-Tanane
pl: Agadir-Ida-Utanan

en: Agalega Islands
pl: Wyspy Agalega

en: Agio Oros
pl: Góra Athos

en: Aglonas novads
pl: Powiat Agłona

en: Agnébi (Région de l')
pl: Agnéby

en: Ahal
pl: wilajet achalski

en: Ahvenanmaan maakunta
pl: Wyspy Alandzkie

en: Aisén del General Carlos Ibáñez del Campo
pl: Aisén

en: Aitolia kai Akarnania
pl: Etolia i Akarnania

en: Ajaria
pl: Adżaria

en: Al Ahmadi
pl: Al-Ahmadi

en: Al Anbar
pl: Al-Anbar

en: Al Awsaţ
pl: Region Centralny

en: Al Bahr al Ahmar
pl: Al-Bahr al-Ahmar

en: Al Balqā'
pl: Al-Balka

en: Al Basrah
pl: Basra

en: Al Bayḑā'
pl: Al-Bajda

en: Al Baḩr al Aḩmar
pl: Al-Bahr al-Ahmar

en: Al Baṭḩah
pl: Batha

en: Al Buhayrah
pl: Al-Buhajra

en: Al Buḩayrah
pl: Lac

en: Al Buraymī
pl: Al-Burajmi

en: Al Buţnān
pl: Al-Butnan

en: Al Bāhah
pl: Al-Baha

en: Al Bāţinah
pl: Al-Batina

en: Al Farwānīyah
pl: Al-Farwanija

en: Al Fayyūm
pl: Fajum

en: Al Fujayrah
pl: Fudżajra

en: Al Gharbīyah
pl: Al-Gharbijja

en: Al Haouz
pl: Al-Hauz

en: Al Hasakah
pl: Al-Hasaka

en: Al Hoceïma
pl: Al-Husajma

en: Al Iskandarīyah
pl: Aleksandria

en: Al Ismā`īlīyah
pl: Ismailia

en: Al Jabal al Akhḑar
pl: Al-Dżabal al-Achdar

en: Al Jabal al Gharbī
pl: Al-Dżabal al-Gharbi

en: Al Jahrrā’
pl: Al-Dżahra

en: Al Janūbī
pl: Region Południowy

en: Al Janūbīyah
pl: Gubernatorstwo Południowe

en: Al Jawf
pl: Al-Dżauf

en: Al Jazīrah
pl: Al-Dżazira

en: Al Jifārah
pl: Al-Dżifara

en: Al Jufrah
pl: Al-Dżufra

en: Al Jīzah
pl: Giza

en: Al Karak
pl: Al-Karak

en: Al Kharţūm
pl: Chartum

en: Al Khawr wa adh Dhakhīrah
pl: Al-Chaur

en: Al Kufrah
pl: Al-Kufra

en: Al Kuwayt (Al ‘Āşimah)
pl: Al-Asima

en: Al Ladhiqiyah
pl: Latakia

en: Al Madīnah
pl: Medyna

en: Al Mafraq
pl: Al-Mafrak

en: Al Mahrah
pl: Al-Mahra

en: Al Manāmah (Al ‘Āşimah)
pl: Gubernatorstwo Stołeczne

en: Al Marj
pl: Al-Mardż

en: Al Marqab
pl: Al-Marakib

en: Al Maḩwīt
pl: Al-Mahwit

en: Al Minyā
pl: Al-Minja

en: Al Minūfīyah
pl: Al-Minufijja

en: Al Muthanna
pl: Al-Musanna

en: Al Muḩarraq
pl: Gubernatorstwo Muharraq

en: Al Qadisiyah
pl: Al-Kadisijja

en: Al Qalyūbīyah
pl: Al-Kaljubijja

en: Al Qaşīm
pl: Al-Kasim

en: Al Qaḑārif
pl: Al-Kadarif

en: Al Qunaytirah
pl: Al-Kunajtira

en: Al Qāhirah
pl: Kair

en: Al Wakrah
pl: Al-Wakra

en: Al Wusţá
pl: Gubernatorstwo Centralne

en: Al Wādī al Jadīd
pl: Nowa Dolina

en: Al Wāḩāt
pl: Al-Wahat

en: Al Ḥudūd ash Shamāliyah
pl: Al-Hudud asz-Szamalija

en: Al Ḩudaydah
pl: Al-Hudajda

en: Al ‘Aqabah
pl: Akaba

en: Alger
pl: Algier

en: Alifu Alifu
pl: Alif Alif

en: Alifu Dhaalu
pl: Alif Dhaal

en: Almaty
pl: Ałmaty

en: Almaty oblysy
pl: obwód ałmaacki

en: Alpes-Maritimes
pl: Alpy Nadmorskie

en: Alpes-de-Haute-Provence
pl: Alpy Górnej Prowansji

en: Altay, Respublika
pl: Republika Ałtaju

en: Altayskiy kray
pl: Kraj Ałtajski

en: Alytaus Apskritis
pl: okręg olicki

en: American Samoa
pl: Samoa Amerykańskie

en: Ammóchostos
pl: Famagusta

en: Ampāara
pl: Ampara

en: Amurskaya oblast'
pl: obwód amurski

en: An Najef
pl: An-Nadżaf

en: An Nuqaţ al Khams
pl: An-Nukat al-Chams

en: An Nīl
pl: Nil

en: An Nīl al Abyaḑ
pl: An-Nil al-Abjad

en: An Nīl al Azraq
pl: An-Nil al-Azrak

en: Anatoliki Makedonia kai Thraki
pl: Macedonia Wschodnia i Tracja

en: Ancona
pl: Ankona

en: Andalucía
pl: Andaluzja

en: Andaman and Nicobar Islands
pl: Andamany i Nikobary

en: Andijon
pl: wilajet andiżański

en: Andjazîdja (Anjazījah)
pl: Wielki Komor

en: Andjouân (Anjwān)
pl: Anjouan

en: Andorra la Vella
pl: Andora

en: Anhui Sheng
pl: Anhui

en: Ansabā
pl: Anseba

en: Antananarivo
pl: Antananarywa

en: Antwerpen
pl: Antwerpia

en: Anurādhapura
pl: Anuradhapura

en: Aousserd (EH)
pl: Ausard (EH)

en: Aqmola oblysy
pl: obwód akmolski

en: Aqtöbe oblysy
pl: obwód aktiubiński

en: Ar Raqqah
pl: Ar-Rakka

en: Ar Rayyan
pl: Ar-Rajjan

en: Ar Riyāḍ
pl: Rijad

en: Aragón
pl: Aragonia

en: Araucanía
pl: Araukania

en: Aračinovo
pl: Araczinowo

en: Arbil
pl: Irbil

en: Ardabīl
pl: Ardabil

en: Ardennes
pl: Ardeny

en: Argeș
pl: Ardżesz

en: Arhangay
pl: ajmak północnochangajski

en: Ariana
pl: Arjana

en: Arkhangel'skaya oblast'
pl: obwód archangielski

en: Armavir
pl: Armawir

en: Arta
pl: arta

en: Arusha
pl: Arusza

en: As Sulaymaniyah
pl: As-Sulajmanijja

en: As Suwayda'
pl: As-Suwajda

en: As Suways
pl: Suez

en: As Sādis min Uktūbar
pl: As-Sadis min Uktubar

en: Ascension
pl: Wyspa Wniebowstąpienia

en: Ash Shamal
pl: Asz-Szamal

en: Ash Shamālīyah
pl: Asz-Szimalijja / Prowincja Północna

en: Ash Sharqīyah
pl: Asz-Szarkijja

en: Ash Shāriqah
pl: Szardża

en: Ashanti
pl: Aszanti

en: Assa-Zag (EH-partial)
pl: Assa-Zag (częściowo EH)

en: Assaba
pl: Al-Asaba

en: Astrakhanskaya oblast'
pl: obwód astrachański

en: Asturias
pl: Asturia

en: Asturias, Principado de
pl: Asturia (księstwo)

en: Aswān
pl: Asuan

en: Asyūt
pl: Asjut

en: At Ta'mim
pl: At-Tamim

en: Atacama
pl: Atakama

en: Attapu
pl: Attapeu

en: Attiki
pl: Attyka

en: Atyraū oblysy
pl: obwód atyrauski

en: Australian Capital Territory
pl: Australijskie Terytorium Stołeczne

en: Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)
pl: Region Autonomiczny na Muzułmańskim Mindanao (ARMM)

en: Auvergne-Rhône-Alpes
pl: Owernia-Rodan-Alpy

en: Ayeyarwady
pl: Irawadi

en: Az Zarqā'
pl: Az-Zarka

en: Az Zāwiyah
pl: Az-Zawija

en: Azad Kashmir
pl: Azad Kaszmir

en: Az̧ Z̧a‘āyin
pl: Ad-Da’ajin

en: Az̧ Z̧āhirah
pl: az-Zahira

en: Aïn Defla
pl: Ajn ad-Dafla

en: Aïn Témouchent
pl: Ahn Tumuszanat

en: Ağcabədi
pl: Agdżabedi

en: Ağdam
pl: Agdam

en: Ağdaş
pl: Agdasz

en: Ağstafa
pl: Agstafa

en: Ağsu
pl: Agsu

en: Aşgabat
pl: Aszchabat

en: Aţ Ţafīlah
pl: At-Tafila

en: Baalbek-Hermel
pl: Baalbek-Hirmil

en: Babək
pl: Babek

en: Badakhshān
pl: Badachszan

en: Baden-Württemberg
pl: Badenia-Wirtembergia

en: Bafing (Région du)
pl: Bafing

en: Baghdad
pl: Bagdad

en: Baghlān
pl: Baghlan

en: Bago
pl: Pegu

en: Bahoruco
pl: Baoruco

en: Baḩr al Ghazāl
pl: Bahr El Gazel

en: Baja California
pl: Kalifornia Dolna

en: Baja California Sur
pl: Kalifornia Dolna Południowa

en: Baker Island
pl: Baker

en: Bakı
pl: Baku

en: Balakən
pl: Balakan

en: Balears
pl: Baleary

en: Balkan
pl: wilajet bałkański

en: Balkh
pl: Balch

en: Balochistan
pl: Beludżystan

en: Banghāzī
pl: Bengazi

en: Bangka Belitung
pl: Bangka i Belitung

en: Banjul
pl: Bandżul

en: Banskobystrický kraj
pl: Kraj bańskobystrzycki

en: Banteay Mean Chey
pl: Banteay Mean Cheay

en: Banī Suwayf
pl: Bani Suwajf

en: Bas-Congo
pl: Kongo Centralne

en: Bas-Rhin
pl: Dolny Ren

en: Bas-Sassandra (Région du)
pl: Bas-Sassandra

en: Basel-Landschaft
pl: Bazylea-Okręg

en: Basel-Stadt
pl: Bazylea-Miasto

en: Bashkortostan, Respublika
pl: Republika Baszkirii

en: Basnāhira paḷāta
pl: Prowincja Zachodnia

en: Batasn
pl: Bataan Peninsula

en: Batken
pl: obwót batkeński

en: Battambang
pl: Batdambang

en: Batys Quzaqstan oblysy
pl: obwód zachodniokazachstański

en: Bayan-Ölgiy
pl: ajmak bajanolgijski

en: Bayanhongor
pl: ajmak bajanchongorski

en: Bayern
pl: Bawaria

en: Beijing Shi
pl: Pekin

en: Belgorodskaya oblast'
pl: obwód biełgorodzki

en: Ben Arous
pl: Bin Arus

en: Benevento
pl: Benewent

en: Benslimane
pl: Bin Sulajman

en: Beograd
pl: Belgrad

en: Berkane
pl: Birkan

en: Bern
pl: Berno

en: Berovo
pl: Berowo

en: Berrechid
pl: Bu-r-Raszid

en: Bethlehem
pl: Betlejem

en: Beyləqan
pl: Bejlagan

en: Beyrouth
pl: Bejrut

en: Biləsuvar
pl: Bilasuvar

en: Bishkek
pl: Biszkek

en: Biskra
pl: Biskira

en: Bistrița-Năsăud
pl: Bistriţa-Năsăud

en: Bizerte
pl: Bizerta

en: Bizkaia
pl: Vizcaya

en: Blagoevgrad
pl: Błagojewgrad

en: Blekinge län
pl: Blekinge

en: Blida
pl: Al-Bulajda

en: Bogovinje
pl: Bogowinje

en: Bokèo
pl: Bokeo

en: Bolikhamxai
pl: Borikhamxai

en: Bologna
pl: Bolonia

en: Bordj Bou Arréridj
pl: Burdż Bu Urajridż

en: Borski okrug
pl: okręg borski

en: Bosansko-podrinjski kanton
pl: Kanton Bośnia Podrinje

en: Bosilovo
pl: Bosiłowo

en: Botoșani
pl: Botoszany

en: Bouches-du-Rhône
pl: Delta Rodanu

en: Bouira
pl: Al-Buwajra

en: Boujdour (EH)
pl: Budżdur (EH)

en: Boulemane
pl: Bulman

en: Boumerdès
pl: Bumardas

en: Bourgogne-Franche-Comté
pl: Burgundia-Franche-Comté

en: Brabant wallon
pl: Brabancja Walońska

en: Brahmanbaria
pl: Brammanbarija

en: Brakna
pl: Al-Barakina

en: Brandenburg
pl: Brandenburgia

en: Braničevski okrug
pl: okręg braniczewski

en: Bratislavský kraj
pl: Kraj bratysławski

en: Brașov
pl: Braszów

en: Bremen
pl: Brema

en: Bresckaja voblasć
pl: obwód brzeski

en: Bretagne
pl: Bretania

en: Bridgend; Pen-y-bont ar Ogwr
pl: Bridgend

en: Bristol, City of
pl: Bristol

en: British Columbia
pl: Kolumbia Brytyjska

en: Brno-město
pl: powiat grodzki Brno

en: Brno-venkov
pl: powiat Brno

en: Brunei-Muara
pl: Brunei i Muara

en: Bruxelles-Capitale, Région de;Brussels Hoofdstedelijk Gewest
pl: Region Stołeczny Brukseli

en: Brvenica
pl: Brwenica

en: Bryanskaya oblast'
pl: obwód briański

en: Brăila
pl: Braiła

en: Brčko distrikt
pl: Dystrykt Brczko

en: București
pl: Bukareszt

en: Budapest
pl: Budapeszt

en: Bulgan
pl: ajmak bulgański

en: Buliisa
pl: Bulisa

en: Bulqizë
pl: Bulqiza

en: Buryatiya, Respublika
pl: Republika Buriacji

en: Busan Gwang'yeogsi
pl: Pusan

en: Butel
pl: Buteł

en: Buxoro
pl: wilajet bucharski

en: Béchar
pl: Baszszar

en: Béja
pl: Badża

en: Béjaïa
pl: Bidżaja

en: Béni Mellal
pl: Bani Mallal

en: Béni Mellal-Khénifra
pl: Bani Mallal-Chunajfira

en: Béqaa
pl: Al-Bika

en: Bío-Bío
pl: Biobío

en: Bādghīs
pl: Badghis

en: Bāmyān
pl: Bamian

en: Bălți
pl: Bielce

en: Bīnshangul Gumuz
pl: Beniszengul-Gumaz

en: Břeclav
pl: Brzecław

en: Būr Sa`īd
pl: Port Said

en: Būrkū
pl: Borkou

en: Būshehr
pl: Buszehr

en: Bərdə
pl: Barda

en: Cabinda
pl: Kabinda

en: Caerphilly; Caerffili
pl: Caerphilly

en: Calabria
pl: Kalabria

en: California
pl: Kalifornia

en: Campania
pl: Kampania

en: Canarias
pl: Wyspy Kanaryjskie

en: Cantabria
pl: Kantabria

en: Capital Territory (Honiara)
pl: Terytorium Stołeczne (Honiara)

en: Caraș-Severin
pl: Caraş-Severin

en: Cardiff; Caerdydd
pl: Cardiff

en: Cargados Carajos Shoals
pl: Cargados Carajos

en: Carmarthenshire; Sir Gaerfyrddin
pl: Carmarthenshire

en: Casablanca-Settat
pl: Casablanca-Sattat

en: Castilla y León
pl: Kastylia-León

en: Castilla-La Mancha
pl: Kastylia-La Mancha

en: Catalunya
pl: Katalonia

en: Catania
pl: Katania

en: Centar Župa
pl: Centar Żupa

en: Central
pl: Dystrykt Centralny / Region Centralny / Prowincja Centralna / Departament Centralny

en: Central Equatoria
pl: Ekwatoria Środkowa

en: Central Luzon (Region III)
pl: Luzon Środkowy (Region III)

en: Central Region
pl: Region Centrum

en: Central Singapore
pl: Singapur Centralny

en: Centre
pl: Centralny

en: Centre-Val de Loire
pl: Centralny-Dolina Loary

en: Ceredigion; Sir Ceredigion
pl: Ceredigion

en: Cetinje
pl: Cetynia

en: Chagang-do
pl: Chagang

en: Chahār Mahāll va Bakhtīārī
pl: Czahar Mahal wa Bachtijari

en: Chai Nat
pl: Chainat

en: Champasak
pl: Champassak

en: Chandigarh
pl: Czandigarh

en: Chandpur
pl: Ćandpur

en: Chatham Islands Territory
pl: Wyspy Chatham

en: Chechenskaya Respublika
pl: Republika Czeczeńska

en: Chefchaouen
pl: Szefszawan

en: Chelyabinskaya oblast'
pl: obwód czelabiński

en: Cherkas'ka Oblast'
pl: obwód czerkaski

en: Chernihivs'ka Oblast'
pl: obwód czernihowski

en: Chernivets'ka Oblast'
pl: obwód czerniowiecki

en: Chhukha
pl: Chukha

en: Chiay City
pl: Chiayi

en: Chichaoua
pl: Sziszawa

en: Chimbu
pl: Simbu

en: Chin
pl: Czin

en: Chittagong
pl: Ćottogram

en: Chișinău
pl: Kiszyniów

en: Chlef
pl: Asz-Szalif

en: Chon Buri
pl: Chonburi

en: Chongqing Shi
pl: Chongqing

en: Chtouka-Ait Baha
pl: Szatuka-Ajt Baha

en: Chuadanga
pl: Ćuadanga

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
pl: Czukocki Okręg Autonomiczny

en: Chungcheongbukdo
pl: Ch'ungch'ŏng Północny

en: Chungcheongnamdo
pl: Ch'ungch'ŏng Południowy

en: Chuvashskaya Respublika
pl: Republika Czuwaska

en: Chü
pl: obwód czujski

en: Cimișlia
pl: Cimişlia

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
pl: Autonomiczne Miasto Buenos Aires

en: Ciudad de La Habana
pl: Hawana

en: Ciudad de México
pl: Meksyk

en: Cluj
pl: Kluż

en: Colorado
pl: Kolorado

en: Comilla
pl: Kumilla

en: Conakry
pl: Region Konakry

en: Constantine
pl: Konstantyna

en: Constanța
pl: Konstanca

en: Copperbelt
pl: Prowincja Copperbelt

en: Cordoba
pl: Córdoba

en: Cornwall
pl: Kornwalia

en: Corrientes
pl: Cirrientes

en: Corse
pl: Korsyka

en: Corse-du-Sud
pl: Korsyka Południowa

en: Cova Lima
pl: Cova-Lima

en: Cox's Bazar
pl: Koks Badźar

en: Crooked Island and Long Cay
pl: Crooked Island i Long Cay

en: Crotone
pl: Krotona

en: Cuando-Cubango
pl: Kuando-Kubango

en: Cuanza Norte
pl: Kuanza Północna

en: Cuanza Sul
pl: Kuanza Południowa

en: Culfa
pl: Dżulfa

en: Cumbria
pl: Kumbria

en: Cunene
pl: Kunene

en: Cusco [Cuzco]
pl: Cuzco

en: Cádiz
pl: Kadyks

en: Călărași
pl: Călăraşi

en: Căușeni
pl: Căuşeni

en: Cēsu novads
pl: Powiat Kieś

en: Cəbrayıl
pl: Dżabrail

en: Cəlilabab
pl: Dżaliłabad

en: Dadra and Nagar Haveli
pl: Dadra i Nagarhaweli

en: Daegu Gwang'yeogsi
pl: Taegu

en: Daejeon Gwang'yeogsi
pl: Taejŏn

en: Dagestan, Respublika
pl: Republika Dagestanu

en: Dakhla-Oued Ed-Dahab (EH)
pl: Ad-Dachla-Wadi az-Zahab (EH)

en: Dakhlet Nouadhibou
pl: Dachlat Nawazibu

en: Dakuṇu paḷāta
pl: Prowincja Południowa

en: Dalarnas län
pl: Dalarna

en: Daman and Diu
pl: Daman i Diu

en: Dar'a
pl: Dara

en: Dar-es-Salaam
pl: Dar es Salaam

en: Darhan uul
pl: ajmak darchański

en: Darnah
pl: Darna

en: Daugavpils
pl: Dyneburg

en: Daugavpils novads
pl: Powiat Dyneburg

en: Dayr az Zawr
pl: Dajr az-Zaur

en: Daşkəsən
pl: Daszkesan

en: Daşoguz
pl: wilajet daszoguski

en: Debrecen
pl: Debreczyn

en: Deir El Balah
pl: Dajr al-Balah

en: Delvinë
pl: Delvina

en: Delčevo
pl: Dełczewo

en: Denbighshire; Sir Ddinbych
pl: Denbighshire

en: Denguélé (Région du)
pl: Denguélé

en: Dhamār
pl: Zamar

en: Dhi Qar
pl: Zi Kar

en: Dibër
pl: Dibra

en: Dimashq
pl: Damaszek

en: Dinajpur
pl: Dinadźpur

en: Dirē Dawa
pl: Dire Daua

en: District of Columbia
pl: Dystrykt Kolumbii

en: Distrito Capital de Bogotá
pl: Dystrykt Specjalny Bogota

en: Distrito Federal
pl: Dystrykt Federalny

en: Diyala
pl: Dijala

en: Djelfa
pl: Dżilfa

en: Djibouti
pl: Dżibuti

en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
pl: obwód dniepropetrowski

en: Dobrich
pl: Dobricz

en: Dobrovnik/Dobronak
pl: Dobrovnik

en: Dodekanisos
pl: Dodekanez

en: Dolneni
pl: Dołneni

en: Dolnośląskie
pl: dolnośląskie

en: Dondușeni
pl: Donduşeni

en: Donets'ka Oblast'
pl: obwód doniecki

en: Dornod
pl: ajmak wschodni

en: Dornogovi
pl: ajmak wschodniogobijski

en: Drugovo
pl: Drugowo

en: Drâa-Tafilalet
pl: Dara-Tafilalt

en: Dubayy
pl: Dubaj

en: Dubăsari
pl: Dubosary

en: Dumyāt
pl: Damietta

en: Dundee City
pl: Dundee

en: Dundgovi
pl: ajmak środkowogobijski

en: Durham County
pl: County Durham

en: Dytiki Ellada
pl: Grecja Zachodnia

en: Dytiki Makedonia
pl: Macedonia Zachodnia

en: Dzavhan
pl: ajmak dzawchański

en: Dâmbovița
pl: Dymbowica

en: Díli
pl: Dili

en: Dāykundī
pl: Dajkondi

en: East
pl: Wschodnia

en: East Berbice-Corentyne
pl: Wschodnie Berbice-Corentyne

en: East New Britain
pl: Nowa Brytania Wschodnia

en: East Sepik
pl: Sepik Wschodni

en: Eastern
pl: Dystrykt Wschodni / Region Wschodni / Prowincja Wschodnia

en: Eastern Cape
pl: Prowincja Przylądkowa Wschodnia

en: Eastern Equatoria
pl: Ekwatoria Wschodnia

en: Eastern Tobago
pl: Tobago Wschodnie

en: Edinburgh, City of
pl: Edynburg

en: Edineț
pl: Edineţ

en: Eilean Siar
pl: Hebrydy Zewnętrzne

en: El Bayadh
pl: Al-Bajad

en: El Beni
pl: Beni

en: El Callao
pl: Callao

en: El Hajeb
pl: Al-Hadżab

en: El Jadida
pl: Al-Dżadida

en: El Kelâa des Sraghna
pl: Al-Kalat as-Saraghna

en: El Oued
pl: Al-Wadi

en: El Seybo [El Seibo]
pl: El Seibo

en: El Tarf
pl: At-Tarif

en: Elgeyo/Marakwet
pl: Elgeyo-Marakwet

en: Emilia-Romagna
pl: Emilia-Romania

en: England
pl: Anglia

en: England and Wales
pl: Anglia i Walia

en: English River
pl: La Riviere Anglaise

en: Entre Rios
pl: Entre Ríos

en: Erevan
pl: Erywań

en: Errachidia
pl: Ar-Raszidija

en: Es-Semara (EH-partial)
pl: Asmara (częściowo EH)

en: Essaouira
pl: As-Sawira

en: Essequibo Islands-West Demerara
pl: Wyspy Essequibo-Zachodnia Demerara

en: Essonne
pl: Esonne

en: Est
pl: Wschodni / Wschodnia

en: Etelä-Karjala
pl: Karelia Południowa

en: Etelä-Pohjanmaa
pl: Ostrobotnia Południowa

en: Etelä-Savo
pl: Sawonia Południowa

en: Evros
pl: Ewros

en: Evrytania
pl: Eurytania

en: Evvoias
pl: Eubea

en: Extremadura
pl: Ekstremadura

en: Eşfahān
pl: Isfahan

en: Fahs-Anjra
pl: Fahs-Andżira

en: Far North
pl: Północna Dalsza

en: Farg'ona
pl: wilajet fergański

en: Faridpur
pl: Phoridpur

en: Farāh
pl: Farah

en: Federacija Bosne i Hercegovine
pl: Federacja Bośni i Hercegowiny

en: Federally Administered Tribal Areas
pl: Terytoria Plemienne Administrowane Federalnie

en: Feni
pl: Pheni

en: Figuig
pl: Fidżidż

en: Firenze
pl: Florencja

en: Flintshire; Sir y Fflint
pl: Flintshire

en: Florești
pl: Floreşti

en: Florida
pl: Floryda

en: Forlì-Cesena
pl: Forli-Cesena

en: Fquih Ben Salah
pl: Al-Fakih Bin Salih

en: Free State
pl: Wolne Państwo

en: Fribourg
pl: Fryburg

en: Friesland
pl: Fryzja

en: Friuli-Venezia Giulia
pl: Friuli-Wenecja Julijska

en: Fromager (Région du)
pl: Fromager

en: Frýdek Místek
pl: Frydek-Mistek

en: Fthiotida
pl: Ftiotyda

en: Fujian Sheng
pl: Fujian

en: Fès
pl: Fez

en: Fès-Meknès
pl: Fez-Meknes

en: Füzuli
pl: Fizuli

en: Fārs
pl: Fars

en: Fāryāb
pl: Farjab

en: Fălești
pl: Făleşti

en: Gaafu Alifu
pl: Gaafu Alif

en: Gabrovo
pl: Grabrowo

en: Gabès
pl: Kabis

en: Gafsa
pl: Kafsa

en: Gagaifomauga
pl: Gaga'ifomauga

en: Gaibandha
pl: Gaibanda

en: Galați
pl: Gałacz

en: Gambēla Hizboch
pl: Gambela

en: Gang'weondo
pl: Kangwŏn

en: Gansu Sheng
pl: Gansu

en: Gazipur
pl: Gadźipur

en: Gegarkunik'
pl: Gegharkunik

en: Gelderland
pl: Geldria

en: Genova
pl: Genua

en: Genève
pl: Genewa

en: Gevgelija
pl: Gewgelija

en: Gharb Dārfūr
pl: Darfur Zachodni

en: Ghardaïa
pl: Ghardaja

en: Ghaznī
pl: Ghazni

en: Ghāt
pl: Ghat

en: Ghōr
pl: Ghor

en: Gilbert Islands
pl: Wyspy Gilberta

en: Gironde
pl: Żyronda

en: Gisborne District
pl: Gisborne

en: Gjirokastër
pl: Gjirokastra

en: Gjorče Petrov
pl: Gjorcze Petrow

en: Glasgow City
pl: Glasgow

en: Golestān
pl: Golestan

en: Gopalganj
pl: Gopalgandź

en: Gorgol
pl: Kurkul

en: Gorizia
pl: Gorycja

en: Gorno-Badakhshan
pl: Górski Badachszan

en: Gostivar
pl: Gostiwar

en: Gotlands län
pl: Gotland

en: Govi-Altay
pl: ajmak gobijsko-ałtajski

en: Govi-Sumber
pl: ajmak gobijsko-sumberski

en: Grad Zagreb
pl: Miasto Zagrzeb

en: Granada
pl: Grenada / Granada

en: Grand Anse Mahe
pl: Grand' Anse (Mahe)

en: Grand Anse Praslin
pl: Grand' Anse Praslin

en: Grand Cay
pl: Grend Cay

en: Grand-Est
pl: Grand Est

en: Grande-Anse
pl: Grand'Anse

en: Graubünden
pl: Gryzonia

en: Great Britain
pl: Wielka Brytania

en: Greater Accra
pl: Wielka Akra

en: Grenadines
pl: Grenadyny

en: Grevena
pl: Grewena

en: Gribingui
pl: Nana-Grébizi

en: Guadeloupe
pl: Gwadelupa

en: Guangdong Sheng
pl: Guangdong

en: Guangxi Zhuangzu Zizhiqu
pl: Region Autonomiczny Kuangsi-Czuang

en: Guatemala
pl: Gwatemala

en: Guelma
pl: Kalima

en: Guelmim
pl: Kulmim

en: Guelmim-Oued Noun (EH-partial)
pl: Kulmim-Wad Nun (częściowo EH)

en: Guercif
pl: Dżarsif

en: Guidimaka
pl: Ghidimagha

en: Guizhou Sheng
pl: Kuejczou

en: Guyane (française)
pl: Gujana Francuska

en: Guékédou
pl: Guéckédou

en: Gwangju Gwang'yeogsi
pl: Krangju

en: Gyeonggido
pl: Kyŏnggi

en: Gyeongsangbukdo
pl: Kyŏngsang Północny

en: Gyeongsangnamdo
pl: Kyŏngsang Południowy

en: Gävleborgs län
pl: Gävleborg

en: Göyçay
pl: Geokczaj

en: Gālla
pl: Galle

en: Găgăuzia, Unitatea teritorială autonomă
pl: Gagauzja (Terytorium Autonomiczne)

en: Gīlān
pl: Gilan

en: Gədəbəy
pl: Gadabay

en: Gəncə
pl: Gandża

en: Ha
pl: Haa

en: HaDarom
pl: Dystrykt Południowy

en: HaMerkaz
pl: Dystrykt Centralny

en: HaZafon
pl: Dystrykt Północny

en: Haa Alifu
pl: Haa Alif

en: Habiganj
pl: Hobigondźo

en: Hacıqabul
pl: Hadżigabul

en: Hainan Sheng
pl: Hajnan

en: Hakkâri
pl: Hakkari

en: Halab
pl: Aleppo

en: Hallands län
pl: Halland

en: Hamadān
pl: Hamadan

en: Hamah
pl: Hama

en: Hambantŏṭa
pl: Hambantota

en: Hamgyŏng-bukto
pl: Hamgyŏng Północny

en: Hamgyŏng-namdo
pl: Hamgyŏng Południowy

en: Harjumaa
pl: Prowincja Harju

en: Haskovo
pl: Chaskowo

en: Haut-Ogooué
pl: Górne Ogowe

en: Haut-Rhin
pl: Górny Ren

en: Haut-Sassandra (Région du)
pl: Haut-Sassandra

en: Haute-Corse
pl: Górna Korsyka

en: Haute-Garonne
pl: Górna Garonna

en: Haute-Loire
pl: Górna Loara

en: Haute-Marne
pl: Górna Marna

en: Haute-Sangha / Mambéré-Kadéï
pl: Mambéré-Kadéï

en: Haute-Savoie
pl: Górna Sabaudia

en: Haute-Saône
pl: Górna Saona

en: Hautes-Alpes
pl: Alpy Wysokie

en: Hautes-Pyrénées
pl: Pireneje Wysokie

en: Hawaii
pl: Hawaje

en: Hawallī
pl: Hawalli

en: Hebei Sheng
pl: Hebei

en: Hefa
pl: Hajfa

en: Heilongjiang Sheng
pl: Heilongjiang

en: Henan Sheng
pl: Henan

en: Hentiy
pl: ajmak chentejski

en: Herceg-Novi
pl: Herceg Novi

en: Hercegovačko-neretvanski kanton
pl: Kanton Hercegowina-Neretwa

en: Herāt
pl: Herat

en: Hessen
pl: Hesja

en: Hiirsan
pl: Hiiraan

en: Hiiumaa
pl: Prowincja Hiiu

en: Hillingdon
pl: Hilingdon

en: Hiroshima
pl: Hiroszima

en: Hodh ech Chargui
pl: Haud asz-Szarki

en: Hodh el Charbi
pl: Haud al-Gharbi

en: Hodoš/Hodos
pl: Hodoš

en: Homieĺskaja voblasć
pl: obwód homelski

en: Homs
pl: Hims

en: Hong Kong SAR (see also separate country code entry under HK)
pl: Hongkong (Specjalny Region Administracyjny; p. także osobny kod kraju HK)

en: Horad Minsk
pl: Miasto Mińsk

en: Hormozgān
pl: Hormozgan

en: Hovd
pl: ajmak kobdojski

en: Howland Island
pl: Howland

en: Hrodzienskaja voblasć
pl: obwód grodzieński

en: Hsinchui City
pl: Hsinchu

en: Hubei Sheng
pl: Hubei

en: Hunan Sheng
pl: Hunan

en: Hwanghae-bukto
pl: Hwanghae Północne

en: Hwanghae-namdo
pl: Hwanghae Południowe

en: Hîncești
pl: Hînceşti

en: Hövsgöl
pl: ajmak chubsugulski

en: Hārerī Hizb
pl: Harari

en: Ḩulwān
pl: Heluan

en: Hồ Chí Minh [Sài Gòn]
pl: Hồ Chí Minh (Sajgon)

en: Ialomița
pl: Jałomica

en: Iași
pl: Jassy

en: Ida-Virumaa
pl: Prowincja Ida Viru

en: Ifrane
pl: Ifran

en: Ilan
pl: Yilan

en: Ileia
pl: Elida

en: Ilhas de Barlavento
pl: Wyspy Zawietrzne

en: Ilhas de Sotavento
pl: Wyspy Podwietrzne

en: Illes Balears
pl: Baleary

en: Ilūkstes novads
pl: Powiat Iłukszta

en: Imathia
pl: Imatia

en: Imeret’i
pl: Imeretia

en: Incheon Gwang'yeogsi
pl: Inch'ŏn

en: Inchiri
pl: Insziri

en: Inezgane-Ait Melloul
pl: Inazkan-Ajt Mallul

en: Innīdī
pl: Ennedi

en: Ioannina
pl: Janina

en: Ionia Nisia
pl: Wyspy Jońskie

en: Ipeiros
pl: Epir

en: Irakleio
pl: Heraklion

en: Irkutiskaya oblast'
pl: obwód irkucki

en: Islas de la Bahía
pl: Wyspy Bahia

en: Isle of Anglesey; Sir Ynys Môn
pl: Isle of Anglesey

en: Isles of Scilly
pl: Scilly

en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
pl: obwód iwanofrankowski

en: Ivanovskaya oblast'
pl: obwód iwanowski

en: Izola/Isola
pl: Izola

en: Jablanički okrug
pl: ogręg jablanicki

en: Jablonec nad Nisou
pl: Jablonec nad Nysą

en: Jaghbūb
pl: Al-Dżaghbub

en: Jaipurhat
pl: Dźaipur Hat

en: Jakarta Raya
pl: Dżakarta

en: Jalal-Abad
pl: obwód dżalalabadzki

en: Jamalpur
pl: Dźomalpur

en: Jammu and Kashmir
pl: Dżammu i Kaszmir

en: Jan Mayen (Arctic Region)
pl: Jan Mayen (terytorium arktyczne)

en: Janūb Dārfūr
pl: Darfur Południowy

en: Janūb Kurdufān
pl: Kordofan Południowy

en: Janūb Sīnā'
pl: Synaj Południowy

en: Janūbī al Baḩrī al Aḩmar
pl: Region Południowy Morza Czerwonego

en: Jarash
pl: Dżarasz

en: Jarvis Island
pl: Jarvis

en: Jawa Barat
pl: Jawa Zachodnia

en: Jawa Tengah
pl: Jawa Środkowa

en: Jawa Timur
pl: Jawa Wschodnia

en: Jegunovce
pl: Jegunowce

en: Jejudo
pl: Czedżu

en: Jelgava
pl: Jełgawa

en: Jelgavas novads
pl: Powiat Jełgawa

en: Jendouba
pl: Dżunduba

en: Jenin
pl: Dżanin

en: Jeonrabukdo
pl: Chŏlla Północna

en: Jeonranamdo
pl: Chŏlla Południowa

en: Jerada
pl: Dżarada

en: Jericho - Al Aghwar
pl: Jerycho

en: Jerusalem
pl: Jerozolima

en: Jessore
pl: Dźoszohor

en: Jiangsu Sheng
pl: Jiangsu

en: Jiangxi Sheng
pl: Jiangxi

en: Jihlava
pl: Igława

en: Jihomoravský kraj
pl: kraj południowomorawski

en: Jihočeský kraj
pl: kraj południowoczeski

en: Jijel
pl: Dżidżal

en: Jilin Sheng
pl: Jilin

en: Jizzax
pl: wilajet dżyzacki

en: Jičín
pl: Jiczyn

en: Johnston Atoll
pl: Johnston

en: Jowzjān
pl: Dżozdżan

en: Južnobanatski okrug
pl: okręg południowobanacki

en: Južnobački okrug
pl: okręg południowobacki

en: Jämtlands län
pl: Jämtland

en: Järvamaa
pl: Prowincja Järva

en: Jõgevamaa
pl: Prowincja Jõgeva

en: Jönköpings län
pl: Jönköping

en: Jīzan
pl: Dżizan

en: Jūrmala
pl: Jurmała

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
pl: Republika Kabardyjsko-Bałkarska

en: Kach Kong
pl: Kaoh Kong

en: Kachin
pl: Kaczin

en: Kafr ash Shaykh
pl: Kaft asz-Shajch

en: Kairouan
pl: Kairuan

en: Kakhet’i
pl: Kachetia

en: Kalimantan Barat
pl: Borneo Zachodnie

en: Kalimantan Selatan
pl: Borneo Południowe

en: Kalimantan Tengah
pl: Borneo Środkowe

en: Kalimantan Timur
pl: Borneo Wschodnie

en: Kalinga-Apayso
pl: Kalinga-Apayao

en: Kaliningradskaya oblast'
pl: obwód kaliningradzki

en: Kalmar län
pl: Kalmar

en: Kalmykiya, Respublika
pl: Republika Kałmucji

en: Kaluzhskaya oblast'
pl: obwód kałuski

en: Kamchatskiy kray
pl: Kraj Kamczacki

en: Kampong Cham
pl: Kampong Czam

en: Kampong Chhnang
pl: Kampong Czhnang

en: Kampong Speu
pl: Kampong Spoe

en: Kampong Thom
pl: Kampong Thum

en: Kandahār
pl: Kandahar

en: Kangwŏn-do
pl: Kangwŏn

en: Kanton Sarajevo
pl: Kanton Sarajewo

en: Kanton br. 10 (Livanjski kanton)
pl: Kanton Zachodnia Bośnia

en: Kaohsiung City
pl: Kaohsiung

en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
pl: Republika Karaczajsko-Czerkieska

en: Karbala'
pl: Karbala

en: Kardzhali
pl: Kyrdżali

en: Kareliya, Respublika
pl: Republika Karelii

en: Karlovarský kraj
pl: kraj karlowarski

en: Karlovy Vary
pl: Karlowe Wary

en: Karpoš
pl: Karlosz

en: Kasai-Occidental
pl: Kasai Zachodnie

en: Kasai-Oriental
pl: Kasai Wschodnie

en: Kaskazini Pemba
pl: Pemba Północna

en: Kaskazini Unguja
pl: Zanzibar Północny

en: Kassalā
pl: Kassala

en: Kasserine
pl: Kasrajn

en: Kauno Apskritis
pl: okręg kowieński

en: Kavadarci
pl: Kawadarci

en: Kavajë
pl: Kavaja

en: Kavala
pl: Kawala

en: Kayah
pl: Kaja

en: Kayin
pl: Karen

en: Kaḷutara
pl: Kalutara

en: Kebili
pl: Kibili

en: Keelung City
pl: Keelung

en: Kefallonia
pl: Kefalinia

en: Kemerovskaya oblast'
pl: obwód kemerowski

en: Kentriki Makedonia
pl: Macedonia Środkowa

en: Kepulauan Riau
pl: Wyspy Riau

en: Kerkyra
pl: Kerkira

en: Kermān
pl: Kerman

en: Kermānshāh
pl: Kermanszach

en: Kerýneia
pl: Kirenia

en: Keski-Pohjanmaa
pl: Ostrobotnia Środkowa

en: Keski-Suomi
pl: Finlandia Środkowa

en: Kgalagadi
pl: kgalagadi

en: Khabarovskiy kray
pl: Kraj Chabarowski

en: Khagrachari
pl: Khagraćori

en: Khakasiya, Respublika
pl: Republika Chakasji

en: Khammouan
pl: Khammouane

en: Khan Yunis
pl: Chan Junis

en: Khanty-Mansiysky avtonomnyy okrug-Yugra
pl: Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny - Jugra

en: Kharkivs'ka Oblast'
pl: obwód charkowski

en: Khatlon
pl: wilajet chatloński

en: Khemisset
pl: Al-Chamisat

en: Khenifra
pl: Chunajfira

en: Khersons'ka Oblast'
pl: obwód chersoński

en: Khmel'nyts'ka Oblast'
pl: obwód chmielnicki

en: Khorāsān-e Janūbī
pl: Chorasan Południowy

en: Khorāsān-e Razavī
pl: Chorasan-e Razawi

en: Khorāsān-e Shemālī
pl: Chorasan Północny

en: Khouribga
pl: Churibka

en: Khyber Pakhtunkhwa
pl: Chajber Pachtunchwa

en: Khōst
pl: Chost

en: Khūzestān
pl: Chuzestan

en: Kibaale
pl: Kibale

en: Kigoma
pl: Kigona

en: Kilimanjaro
pl: Kilimandżaro

en: Kilinŏchchi
pl: Kilinoćći

en: Kingman Reef
pl: Kingman

en: Kinshasa
pl: Kinszasa

en: Kirovohrads'ka Oblast'
pl: obwód kirowogradzki

en: Kirovskaya oblast'
pl: obwód kirowski

en: Kisela Voda
pl: Kiseła Woda

en: Kishorganj
pl: Kiszorgandź

en: Kičevo
pl: Kiczewo

en: Klaipėdos Apskritis
pl: okręg kłajpedzki

en: Kohgīlūyeh va Būyer Ahmad
pl: Kohgiluje wa Bujerahmad

en: Kolonjë
pl: Kolonja

en: Kolubarski okrug
pl: okręg kolubarski

en: Komi, Respublika
pl: Republika Komi

en: Kommune Kujalleq
pl: Kujalleq

en: Kommuneqarfik Sermersooq
pl: Sermersooq

en: Konče
pl: Koncze

en: Koper/Capodistria
pl: Koper

en: Kordestān
pl: Kurdystan

en: Korinthia
pl: Koryntia

en: Korçë
pl: Korcza

en: Kosovo-Metohija
pl: Kosowo i Metochia

en: Kosovski okrug
pl: okręg Kosowo

en: Kosovsko-Mitrovački okrug
pl: okręg Kosowska Mitrowica

en: Kosovsko-Pomoravski okrug
pl: okręg Kosovo-Pomoravlje

en: Kostromskaya oblast'
pl: obwód kostromski

en: Kotayk'
pl: Kotajk

en: Kočani
pl: Koczani

en: Košický kraj
pl: Kraj koszycki

en: Krachoh
pl: Krachen

en: Kraj Vysočina
pl: kraj Wysoczyna

en: Krasnodarskiy kray
pl: Kraj Krasnodarski

en: Krasnoyarskiy kray
pl: Kraj Krasnojarski

en: Kratovo
pl: Kratowo

en: Kriti
pl: Kreta

en: Kriva Palanka
pl: Kriwa Pałanka

en: Krivogaštani
pl: Kriwogasztani

en: Kroměříž
pl: Kromieryż

en: Krong Kaeb
pl: Keb

en: Krong Pailin
pl: Pailin

en: Krong Preah Sihanouk
pl: Kompong Som

en: Kronobergs län
pl: Kronoberg

en: Krujë
pl: Kruja

en: Krung Thep Maha Nakhon Bangkok
pl: Bangkok

en: Kruševo
pl: Kruszewo

en: Královéhradecký kraj
pl: kraj hradecki

en: Kujawsko-pomorskie
pl: kujawsko-pomorskie

en: Kumanovo
pl: Kumanowo

en: Kurganskaya oblast'
pl: obwód kurgański

en: Kurskaya oblast'
pl: obwód kurski

en: Kuruṇægala
pl: Kurunegala

en: Kushtia
pl: Kusztija

en: Kusini Pemba
pl: Pemba Południowa

en: Kusini Unguja
pl: Zanzibar Centralny/Południowy

en: Kuçovë
pl: Kuçova

en: Kwazulu-Natal
pl: KwaZulu-Natal

en: Kyklades
pl: Cyklady

en: Kyoto
pl: Kioto

en: Kyustendil
pl: Kiustendił

en: Kyïvs'ka Oblast'
pl: obwód kijowski

en: Kyïvs'ka mis'ka rada
pl: miasto Kijów

en: Kärnten
pl: Karyntia

en: Kægalla
pl: Kegalle

en: Kémo-Gribingui
pl: Kémo

en: Kénitra
pl: Al-Kunajtira

en: Kürdəmir
pl: Kurdamir

en: Kābul
pl: Kabul

en: Kānim
pl: Kanem

en: Kāpīsā
pl: Kapisa

en: Kŏḷamba
pl: Kolombo

en: Kəlbəcər
pl: Kelbadżar

en: K’vemo K’art’li
pl: Dolna Kartlia

en: L'Oriental
pl: Region Wschodni

en: L'vivs'ka Oblast'
pl: obwód lwowski

en: La Estrelleta [Elías Piña]
pl: Elías Piña

en: La Manouba
pl: Manuba

en: La Réunion
pl: Reunion

en: Lacs (Région des)
pl: Lacs

en: Laghmān
pl: Laghman

en: Laghouat
pl: Al-Aghwat

en: Lagunes (Région des)
pl: Lagunes

en: Lakshadweep
pl: Lakszadiwy

en: Lakshmipur
pl: Lakszmipur

en: Lalmonirhat
pl: Lalmonir Hat

en: Landes
pl: Landy

en: Lappi
pl: Laponia

en: Larache
pl: Al-Araisz

en: Lasithi
pl: Lasiti

en: Lautem
pl: Lautém

en: Lazio
pl: Lacjum

en: Laâyoune (EH)
pl: Al-Ujun (EH)

en: Laâyoune-Sakia El Hamra (EH-partial)
pl: Al-Ujun-As-Sakija al-Hamra (częściowo EH)

en: Laçın
pl: Łaczyn

en: Laḩij
pl: Lahidż

en: Le Kef
pl: Kaf

en: Lebap
pl: wilajet lebapski

en: Lefkada
pl: Leukada

en: Lefkosía
pl: Nikozja

en: Lemesós
pl: Limassol

en: Lendava/Lendva
pl: Lendava

en: Leningradskaya oblast'
pl: obwód leningradzki

en: Leste
pl: Wschodnia

en: Lesvos
pl: Lesbos

en: Lezhë
pl: Lezha

en: Lhuentse
pl: Lhuntse

en: Liaoning Sheng
pl: Liaoning

en: Liban-Nord
pl: Dystrykt Północny

en: Liban-Sud
pl: Dystrykt Południowy

en: Liberecký kraj
pl: kraj liberecki

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
pl: Libertador

en: Liepāja
pl: Lipawa

en: Limburg
pl: Limburgia

en: Lipetskaya oblast'
pl: obwód lipiecki

en: Lipkovo
pl: Lipkowo

en: Liquiça
pl: Liquiçá

en: Lisboa
pl: Lizbona

en: Litoměřice
pl: Litomierzyce

en: Ljubljana
pl: Lublana

en: Loire
pl: Loara

en: Loire-Atlantique
pl: Loara Atlantycka

en: London, City of
pl: Londyn

en: Lop Buri
pl: Lopburi

en: Lorestān
pl: Lorestan

en: Lory
pl: Lori

en: Louisiana
pl: Luizjana

en: Lovech
pl: Łowecz

en: Lozovo
pl: Łozowo

en: Loška dolina
pl: Loška Dolina

en: Luapula
pl: Prowincja Luapula

en: Lubelskie
pl: lubelskie

en: Lubuskie
pl: lubuskie

en: Lucca
pl: Lukka

en: Ludzas novads
pl: Powiat Lucyn

en: Luhans'ka Oblast'
pl: obwód ługański

en: Lunda Norte
pl: Lunda Północna

en: Lunda Sul
pl: Lunda Południowa

en: Lusaka
pl: Prowincja Lusaka

en: Lushnjë
pl: Lushnja

en: Luxembourg
pl: Luksemburg

en: Luzern
pl: Lucerna

en: Lárnaka
pl: Larnaka

en: Lääne-Virumaa
pl: Prowincja Lääne Viru

en: Läänemaa
pl: Prowincja Lääne

en: Lōgar
pl: Logar

en: Lūqūn al Gharbī
pl: Logone Occidental

en: Lūqūn ash Sharqī
pl: Logone Oriental

en: Lənkəran
pl: Lenkoran

en: Ma'rib
pl: Marib

en: Macao SAR (see also separate country code entry under MO)
pl: Makau (Specjalny Region Administracyjny; p. także osobny kod kraju MO)

en: Madhya Pashchimanchal
pl: Madhja-Paśćimańćal Wikas Kszekr

en: Madhyama paḷāta
pl: Prowincja Centralna

en: Madhyamanchal
pl: Madhyamańćal Wikas Kszetr

en: Madrid
pl: Madryt

en: Madrid, Comunidad de
pl: Madryt (wspólnota)

en: Madīnat Injamīnā
pl: Ndżamena

en: Magadanskaya oblast'
pl: obwód magadański

en: Magallanes y Antártica Chilena
pl: Magallanes

en: Magnisia
pl: Magnezja

en: Magway
pl: Magwe

en: Mahanuvara
pl: Kandy

en: Mahdia
pl: Mahdija

en: Mahilioŭskaja voblasć
pl: obwód mohylewski

en: Makira
pl: Makira-Ulawa

en: Makkah
pl: Mekka

en: Malange
pl: Malanje

en: Male
pl: Malé

en: Mallakastër
pl: Mallakastra

en: Maluku
pl: Moluki

en: Maluku Utara
pl: Moluki Północne

en: Mandalay
pl: Mandalaj

en: Mangghystaū oblysy
pl: obwód mangystauski

en: Manikganj
pl: Manikgandź

en: Mannārama
pl: Mannar

en: Mantova
pl: Mantua

en: Maputo (city)
pl: Maputo (stołeczna)

en: Marahoué (Région de la)
pl: Marahoué

en: Maramureș
pl: Marmarosz

en: Marijampolės Apskritis
pl: okręg mariampolski

en: Mariy El, Respublika
pl: Republika Maryjska

en: Markazī
pl: Markazi

en: Marlborough District
pl: Marlborough

en: Marne
pl: Marna

en: Marrakech
pl: Marrakesz

en: Marrakech-Safi
pl: Marrakesz-Safi

en: Martinique
pl: Martynika

en: Mary
pl: wilajet maryjski

en: Masallı
pl: Masałły

en: Mascara
pl: Muaskar

en: Mashonaland Central
pl: Mashonaland Środkowy

en: Mashonaland East
pl: Mashonaland Wschodni

en: Mashonaland West
pl: Mashonaland Zachodni

en: Masqaţ
pl: Maskat

en: Matabeleland North
pl: Matabeleland Północny

en: Matabeleland South
pl: Matabeleland Południowy

en: Matrūh
pl: Matruh

en: Mavrovo-i-Rostuša
pl: Mawrowo i Rostusza

en: Mayotte
pl: Majotta

en: Maysan
pl: Majsan

en: Mazowieckie
pl: mazowieckie

en: Mačvanski okrug
pl: okręg maczwański

en: Małopolskie
pl: małopolskie

en: Maḍakalapuva
pl: Madakalapuwa

en: Ma‘ān
pl: Ma'an

en: Mecklenburg-Vorpommern
pl: Meklemburgia-Pomorze Przednie

en: Medenine
pl: Madanijin

en: Mehedinți
pl: Mehedinţi

en: Meknès
pl: Meknes

en: Melaka
pl: Malakka

en: Merthyr Tydfil; Merthyr Tudful
pl: Merthyr Tydfil

en: Messina
pl: Mesyna

en: Messinia
pl: Mesenia

en: Meuse
pl: Moza

en: Michoacán de Ocampo
pl: Michoacán

en: Midelt
pl: Midalt

en: Midway Islands
pl: Midway

en: Milano
pl: Mediolan

en: Mingəçevir
pl: Mingeczaur

en: Minskaja voblasć
pl: obwód miński

en: Mirditë
pl: Mirdita

en: Miskolc
pl: Miszkolc

en: Mississippi
pl: Missisipi

en: Mişrātah
pl: Misrata

en: Mjini Magharibi
pl: Zanzibar Miejski/Zachodni

en: Mogila
pl: Mogiła

en: Mohammadia
pl: Al-Muhammadija

en: Monastir
pl: Monastyr

en: Monggar
pl: Mongar

en: Monmouthshire; Sir Fynwy
pl: Monmouthshire

en: Mont-Liban
pl: Dżabal Lubnan

en: Monte-Carlo
pl: Monte Carlo

en: Monza e Brianza
pl: Monza i Brianza

en: Moravički okrug
pl: okręg morawicki

en: Moravskoslezský kraj
pl: kraj morawsko-śląski

en: Mordoviya, Respublika
pl: Republika Mordwińska

en: Moselle
pl: Mozela

en: Moskovskaya oblast'
pl: obwód moskiewski

en: Moskva
pl: Moskwa

en: Mostaganem
pl: Mustaghanam

en: Moulay Yacoub
pl: Maulaj Jakub

en: Moulvibazar
pl: Moulbi Badźar

en: Moyen-Cavally (Région du)
pl: Moyen-Cavally

en: Moyen-Comoé (Région du)
pl: Moyen-Comoé

en: Moyen-Ogooué
pl: Środkowe Ogowe

en: Moûhîlî (Mūhīlī)
pl: Mohéli

en: Msila
pl: Al-Masila

en: Mts’khet’a-Mt’ianet’i
pl: Mccheta-Mtianetia

en: Mubārak al Kabīr
pl: Mubarak al-Kabir

en: Mulativ
pl: Mullajttiwu

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
pl: Prowincja Lima

en: Munshiganj
pl: Munszigondźo

en: Murcia
pl: Murcja

en: Murcia, Región de
pl: Murcja (region)

en: Mureș
pl: Marusza

en: Murmanskaya oblast'
pl: obwód murmański

en: Murzuq
pl: Marzuk

en: Mykolaïvs'ka Oblast'
pl: obwód mikołajowski

en: Mymensingh
pl: Mojmoszinho

en: Médiouna
pl: Madjuna

en: Médéa
pl: Al-Midija

en: México
pl: Meksyk

en: Mādabā
pl: Madaba

en: Māndūl
pl: Mandoul

en: Mātale
pl: Matale

en: Mātara
pl: Matara

en: Māyū Kībbī al Gharbī
pl: Mayo-Kebbi Ouest

en: Māyū Kībbī ash Sharqī
pl: Mayo-Kebbi Est

en: Māzandarān
pl: Mazandaran

en: Mělník
pl: Mielnik

en: Mŏṇarāgala
pl: Moneragala

en: M’diq-Fnideq
pl: Al-Madik-Al-Funajdik

en: Nabatîyé
pl: An-Nabatija

en: Nabeul
pl: Nabul

en: Nador
pl: An-Nazur

en: Nairobi City
pl: Nairobi

en: Najrān
pl: Nadżran

en: Namangan
pl: wilajet namangański

en: Nangarhār
pl: Nangarhar

en: Naouri
pl: Nahouri

en: Napoli
pl: Neapol

en: Narayanganj
pl: Narajangondźo

en: Narsingdi
pl: Norszinhdi

en: Naryn
pl: obwód naryński

en: Nasŏn (Najin-Sŏnbong)
pl: Rasŏn (Rajin-Sŏnbong)

en: National Capital District (Port Moresby)
pl: Narodowy Dystrykt Stołeczny (Port Moresby)

en: National Capital Region
pl: Region Stołeczny (Manila)

en: Natore
pl: Nator

en: Navarra / Nafarroa
pl: Nawarra

en: Navarra, Comunidad Foral de / Nafarroako Foru Komunitatea
pl: Nawarra (wspólnota autonomiczna)

en: Navassa Island
pl: Navassa

en: Navoiy
pl: wilajet nawojski

en: Nawabganj
pl: Nobabgondźo

en: Naxçıvan
pl: Nachiczewan

en: Neamț
pl: Neamţ

en: Neath Port Talbot; Castell-nedd Port Talbot
pl: Neath Port Talbot

en: Neftçala
pl: Neftczała

en: Nei Mongol Zizhiqu
pl: Region Autonomiczny Mongolii Wewnętrznej

en: Nelson City
pl: Nelson

en: Nenetskiy avtonomnyy okrug
pl: Nieniecki Okręg Autonomiczny

en: Netrakona
pl: Netrokona

en: Neuquen
pl: Neuquén

en: New Brunswick
pl: Nowy Brunszwik

en: New Ireland
pl: Nowa Irlandia

en: New Mexico
pl: Nowy Meksyk

en: New South Wales
pl: Nowa Południowa Walia

en: New York
pl: Nowy Jork

en: Newfoundland and Labrador
pl: Nowa Funlandia i Labrador

en: Newport; Casnewydd
pl: Newport

en: Niedersachsen
pl: Dolna Saksonia

en: Niederösterreich
pl: Dolna Austria

en: Niigata
pl: Niigate

en: Ninawa
pl: Niniwa

en: Ningxia Huizi Zizhiqu
pl: Region Autonomiczny Ningxia Hui

en: Nitriansky kraj
pl: Kraj nitrzański

en: Niuas
pl: Ongo Niua

en: Nizhegorodskaya oblast'
pl: obwód niżnonowogrodzki

en: Nišavski okrug
pl: okręg niszawski

en: Nong Bua Lam Phu
pl: Nongbua Lamphu

en: Nonthaburi
pl: Nothaburi

en: Noord-Brabant
pl: Brabancja Północna

en: Noord-Holland
pl: Holandia Północna

en: Nord
pl: Nord / Północny / Północna

en: Nord-Est
pl: Północno-Wschodni

en: Nord-Kivu
pl: Kiwu Północne

en: Nord-Ouest
pl: Północno-Zachodni

en: Nordrhein-Westfalen
pl: Nadrenia Północna-Westfalia

en: Normandie
pl: Normandia

en: Norrbottens län
pl: Norrbotten

en: Norte
pl: Północna

en: North
pl: Północna

en: North Carolina
pl: Karolina Północna

en: North Central
pl: Północno-centralny

en: North Dakota
pl: Dakota Północna

en: North East
pl: Północno-Wschodni

en: North Gaza
pl: Gaza Północna

en: North Island
pl: Wyspa Północna

en: North West
pl: Północno-Zachodni

en: North-East
pl: Północno-Wschodni

en: North-West
pl: Północno-Zachodni

en: North-West (Cameroon)
pl: Północno-Zachodnia

en: North-West (South Africa)
pl: Prowincja Północno-Zachodnia

en: North-Western
pl: Prowincja Północno-Zachodnia

en: Northern
pl: Dystrykt Północny / Region Północny / Prowincja Północna

en: Northern Bahr el Ghazal
pl: Bahr el Ghazal Północny

en: Northern Cape
pl: Prowincja Przylądkowa Północna

en: Northern Ireland
pl: Irlandia Północna

en: Northern Mariana Islands
pl: Mariany Północne

en: Northern Mindanao (Region X)
pl: Mindanao Północne (Region X)

en: Northern Region
pl: Region Północ

en: Northern Territory
pl: Terytorium Północne

en: Northwest Territories
pl: Terytoria Północno-Zachodnie

en: Notio Aigaio
pl: Wyspy Egejskie Południowe

en: Nouaceur
pl: An-Nuwasar

en: Nouakchott
pl: Nawakszut

en: Nouvelle-Aquitaine
pl: Nowa Akwitania

en: Nouvelle-Calédonie
pl: Nowa Kaledonia

en: Nova Scotia
pl: Nowa Szkocja

en: Novaci
pl: Nowaci

en: Novgorodskaya oblast'
pl: obwód nowogrodzki

en: Novo Selo
pl: Nowo Seło

en: Novo mesto
pl: Novo Mesto

en: Novosibirskaya oblast'
pl: obwód nowosybirski

en: Nový Jičín
pl: Nowy Jiczyn

en: Nusa Tenggara
pl: Małe Wyspy Sundajskie

en: Nusa Tenggara Barat
pl: Małe Wyspy Sundajskie Zachodnie

en: Nusa Tenggara Timur
pl: Małe Wyspy Sundajskie Wschodnie

en: Nuvara Ĕliya
pl: Nuwara Elija

en: Nyanga
pl: nyanga

en: Nzi-Comoé (Région)
pl: N'zi-Comoé

en: Næ̆gĕnahira paḷāta
pl: Prowincja Wschodnia

en: Nālūt
pl: Nalut

en: Nīmrōz
pl: Nimruz

en: Nūristān
pl: Nuristan

en: Oberösterreich
pl: Górna Austria

en: Occitanie
pl: Oksytania

en: Ocnița
pl: Ocniţa

en: Odes'ka Oblast'
pl: obwód odeski

en: Odisha
pl: Orisa

en: Ogooué-Ivindo
pl: Ogowe-Ivindo

en: Ogooué-Lolo
pl: Ogowe-Lolo

en: Ogooué-Maritime
pl: Ogowe Nadmorskie

en: Ohrid
pl: Ochryda

en: Okavango
pl: Okawango

en: Olomouc
pl: Ołomuniec

en: Olomoucký kraj
pl: kraj ołomuniecki

en: Olt
pl: Aluta

en: Omskaya oblast'
pl: obwód omski

en: Ongtüstik Qazaqstan oblysy
pl: obwód południowokazachstański

en: Oost-Vlaanderen
pl: Flandria Wschodnia

en: Opava
pl: Opawa

en: Opolskie
pl: opolskie

en: Orenburgskaya oblast'
pl: obwód orenburski

en: Orhon
pl: ajmak orchoński

en: Orientale
pl: Prowincja Wschodnia

en: Orkney Islands
pl: Orkady

en: Orlovskaya oblast'
pl: obwód orłowski

en: Oromīya
pl: Oromia

en: Osh
pl: obwód oszyński

en: Oslomej
pl: Osłomej

en: Ostrava-město
pl: Ostrawa-miasto

en: Otdar Mean Chey
pl: Otdar Mean Cheay

en: Ouargla
pl: Warkala

en: Ouarzazate
pl: Warzazat

en: Oudômxai
pl: Oudomxay

en: Oued Ed-Dahab (EH)
pl: Wadi az-Zahab (EH)

en: Ouest
pl: Zachodni / Zachodnia

en: Ouezzane
pl: Wazzan

en: Oujda-Angad
pl: Wadżda-Angad

en: Oum el Bouaghi
pl: Umm al-Bawaki

en: Oğuz
pl: Oguz

en: Padova
pl: Padwa

en: Pahang
pl: Pagang

en: Paktiyā
pl: Paktija

en: Paktīkā
pl: Paktika

en: Palmyra Atoll
pl: Palmyra

en: Panchagarh
pl: Panczagarh

en: Panevėžio Apskritis
pl: okręg poniewieski

en: Panjshayr
pl: Panczszir

en: Papua Barat
pl: Papua Zachodnia

en: Pardubický kraj
pl: kraj pardubicki

en: Paris
pl: Paryż

en: Parwān
pl: Parwan

en: Pashchimanchal
pl: Paśćimańćal Wikas Kszekr

en: Pavia
pl: Pawia

en: Pavlodar oblysy
pl: obwód pawłodarski

en: Pays-de-la-Loire
pl: Kraj Loary

en: Pazardzhik
pl: Pazardżik

en: País Vasco / Euskal Herria
pl: Kraj Basków

en: Pehčevo
pl: Pehczewo

en: Pella
pl: Pela

en: Peloponnisos
pl: Peloponez

en: Pembrokeshire; Sir Benfro
pl: Pembrokeshire

en: Pennsylvania
pl: Pensylwania

en: Penzenskaya oblast'
pl: obwód penzeński

en: Permskiy kray
pl: Kraj Permski

en: Petrovec
pl: Petrowec

en: Pećki okrug
pl: okręg Peć

en: Phangnga
pl: Phang Nga

en: Phatthaya
pl: Pattaya

en: Phoenix Islands
pl: Wyspy Feniks

en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
pl: Ayutthaya

en: Phôngsali
pl: Phongsaly

en: Piemonte
pl: Piemont

en: Piran/Pirano
pl: Piran

en: Pirojpur
pl: Pirodźpur

en: Pirotski okrug
pl: okręg pirocki

en: Pisa
pl: Piza

en: Plasnica
pl: Płasnica

en: Pleven
pl: Plewen

en: Plovdiv
pl: Płowdiw

en: Plzeň-jih
pl: Pilzno-Południe

en: Plzeň-město
pl: Pilzno-miasto

en: Plzeň-sever
pl: Pilzno-Północ

en: Plzeňský kraj
pl: kraj pilzneński

en: Podkarpackie
pl: podkarpackie

en: Podlaskie
pl: podlaskie

en: Podunavski okrug
pl: okręg podunajski

en: Pohjanmaa
pl: Ostrobotnia

en: Pohjois-Karjala
pl: Karelia Północna

en: Pohjois-Pohjanmaa
pl: Północna Ostrobotnia

en: Pohjois-Savo
pl: Sawonia Północna

en: Pointe Larue
pl: Pointe La Rue

en: Poltavs'ka Oblast'
pl: obwód połtawski

en: Polynésie française
pl: Polinezja Francuska

en: Pomoravski okrug
pl: okręg pomorawski

en: Pomorskie
pl: pomorskie

en: Port of Spain
pl: Port-of-Spain

en: Posavski kanton
pl: Kanton Posawina

en: Pousaat
pl: Pouthisat

en: Prachin Buri
pl: Prachinburi

en: Praha 1
pl: Praga 1

en: Praha 10
pl: Praga 10

en: Praha 11
pl: Praga 11

en: Praha 12
pl: Praga 12

en: Praha 13
pl: Praga 13

en: Praha 14
pl: Praga 14

en: Praha 15
pl: Praga 15

en: Praha 16
pl: Praga 16

en: Praha 17
pl: Praga 17

en: Praha 18
pl: Praga 18

en: Praha 19
pl: Praga 19

en: Praha 2
pl: Praga 2

en: Praha 20
pl: Praga 20

en: Praha 21
pl: Praga 21

en: Praha 22
pl: Praga 22

en: Praha 3
pl: Praga 3

en: Praha 4
pl: Praga 4

en: Praha 5
pl: Praga 5

en: Praha 6
pl: Praga 6

en: Praha 7
pl: Praga 7

en: Praha 8
pl: Praga 8

en: Praha 9
pl: Praga 9

en: Praha, Hlavní mešto
pl: Praga, miasto stołeczne

en: Praha-východ
pl: Praga-Wschód

en: Praha-západ
pl: Praga-Zachód

en: Preveza
pl: Preweza

en: Prey Veaeng
pl: Prey Veng

en: Prešovský kraj
pl: Kraj preszowski

en: Primorskiy kray
pl: Kraj Nadmorski

en: Prince Edward Island
pl: Wyspa Księcia Edwarda

en: Prizrenski okrug
pl: okręg Prizren

en: Probištip
pl: Probisztip

en: Prostějov
pl: Prościejów

en: Provence-Alpes-Côte-d’Azur
pl: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże

en: Príncipe
pl: Wyspa Książęca

en: Pskovskaya oblast'
pl: obwód pskowski

en: Puerto Rico
pl: Portoryko

en: Puglia
pl: Apulia

en: Pukë
pl: Puka

en: Pulau Pinang
pl: Penang

en: Punjab
pl: Pendżab

en: Purwanchal
pl: Purwańćal Wikas Kszekr

en: Puttalama
pl: Puttalam

en: Pyrénées-Atlantiques
pl: Pireneje Atlantyckie

en: Pyrénées-Orientales
pl: Pireneje Wschodnie

en: Páfos
pl: Pafos

en: Pärnumaa
pl: Prowincja Pärnu

en: Pécs
pl: Pecz

en: Pénama
pl: Penama

en: Põlvamaa
pl: Prowincja Põlva

en: Pčinjski okrug
pl: okręg pczyński

en: Pŏḷŏnnaruva
pl: Polonnaruwa

en: Přerov
pl: Przerów

en: Příbram
pl: Przybram

en: P’yŏngan-bukto
pl: P'yŏngan Północny

en: P’yŏngan-namdo
pl: P'yŏngan Południowy

en: P’yŏngyang
pl: P'yŏngan

en: Qaasuitsup Kommunia
pl: Qaasuitsup

en: Qalqilya
pl: Kalkilja

en: Qaraghandy oblysy
pl: obwód karagandzki

en: Qashqadaryo
pl: wilajet kaszkadaryjski

en: Qax
pl: Kach

en: Qazax
pl: Kazach

en: Qazvīn
pl: Kazwin

en: Qeqqata Kommunia
pl: Qeqqata

en: Qinghai Sheng
pl: Qinghai

en: Qinā
pl: Kina

en: Qobustan
pl: Kobustan

en: Qom
pl: Kom

en: Qoraqalpog'iston Respublikasi
pl: Republika Karakałpacka

en: Qostanay oblysy
pl: obwód kustanajski

en: Quba
pl: Kuba

en: Qubadlı
pl: Kubatły

en: Qusar
pl: Kusary

en: Qyzylorda oblysy
pl: obwód kyzyłordyński

en: Qāsh-Barkah
pl: Gasz-Barka

en: Qīrā
pl: Guéra

en: Qəbələ
pl: Kabala

en: Rabat Għawdex
pl: Rabat (Gozo)

en: Rabat Malta
pl: Rabat (Malta)

en: Rabat-Salé-Kénitra
pl: Rabat-Sala-Al-Kunajtira

en: Racha-Lech’khumi-K’vemo Svanet’i
pl: Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia

en: Radoviš
pl: Radowisz

en: Rajasthan
pl: Radżastan

en: Rajbari
pl: Radźbari

en: Rajshahi
pl: Radźszahi

en: Rakhine
pl: Arakan

en: Ralik chain
pl: Ralik (grupa)

en: Rankovce
pl: Rankowce

en: Raplamaa
pl: Prowincja Rapla

en: Rasinski okrug
pl: okręg rasiński

en: Ratak chain
pl: Ratak (grupa)

en: Ravenna
pl: Rawenna

en: Raymah
pl: Rajma

en: Raški okrug
pl: okręg raski

en: Ra’s al Khaymah
pl: Ras al-Chajma

en: Reggio Calabria
pl: Reggio di Calabria

en: Região Autónoma da Madeira
pl: Autonomiczny Region Madery

en: Região Autónoma dos Açores
pl: Autonomiczny Region Azorów

en: Región Continental
pl: Region kontynentalny

en: Región Insular
pl: Region wysp

en: Región Metropolitana de Santiago
pl: Metropolitana

en: Rehamna
pl: Ar-Rahamina

en: Relizane
pl: Ghulajzan

en: Rennell and Bellona
pl: Rennell i Bellona

en: Republika Srpska
pl: Republika Serbska

en: Respublika Ingushetiya
pl: Republika Inguszetii

en: Respublika Krym
pl: Autonomiczna Republika Krymu

en: Rethymno
pl: Retimno

en: Rheinland-Pfalz
pl: Nadrenia-Palatynat

en: Rhondda, Cynon, Taff; Rhondda, Cynon, Taf
pl: Rhondda Cynon Taff

en: Rhône
pl: Rodan

en: Rif Dimashq
pl: Damaszek-Okręg

en: Rio Negro
pl: Río Negro

en: Rivercess
pl: River Cess

en: Rivnens'ka Oblast'
pl: obwód rówieński

en: Roche Caiman
pl: Roche Caïman

en: Rodrigues Island
pl: Rodrigues

en: Roma
pl: Rzym

en: Rostovskaya oblast'
pl: obwód rostowski

en: Rotanak Kiri
pl: Rotanah Kiri

en: Ruvuma
pl: Ruvumo

en: Ryazanskaya oblast'
pl: obwód riazański

en: Région Maritime
pl: Region Maritime

en: Région de la Kara
pl: Region Kara

en: Région des Plateaux
pl: Region Plateaux

en: Région des Savannes
pl: Region Savanes

en: Région du Centre
pl: Region Centrale

en: Rîșcani
pl: Rîşcani

en: Rēzekne
pl: Rzeżyca

en: Rēzeknes novads
pl: Powiat Rzeżyca

en: Rīga
pl: Ryga

en: Saaremaa
pl: Prowincja Saare

en: Saarland
pl: Saara

en: Saatlı
pl: Saatły

en: Sabaragamuva paḷāta
pl: Prowincja Sabaragamuwa

en: Sabhā
pl: Sabha

en: Sachsen
pl: Saksonia

en: Sachsen-Anhalt
pl: Saksonia-Anhalt

en: Sagaing
pl: Sikong

en: Saint Helena
pl: Wyspa Świętej Heleny

en: Saint-Pierre-et-Miquelon
pl: Saint-Pierre i Miquelon

en: Saint-Roman
pl: Saint Roman

en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
pl: Republika Sacha (Jakucja)

en: Sakhalinskaya oblast'
pl: obwód sachaliński

en: Salah ad Din
pl: Salah Ad-Din

en: Salamanca
pl: Salamanka

en: Salavan
pl: Saravane

en: Salcedo
pl: Hermanas Mirabal

en: Salyan
pl: Saljany

en: Salé
pl: Sala

en: Salāmāt
pl: Salamat

en: Samangān
pl: Samangan

en: Samaraskaya oblast'
pl: obwód samarski

en: Samarqand
pl: wilajet samarkandzki

en: Samdrup Jongkha
pl: Samdrup Jongkhar

en: Samegrelo-Zemo Svanet’i
pl: Megrelia i Górna Swanetia

en: Samtee
pl: Samtse

en: Samts’khe-Javakhet’i
pl: Samcche-Dżawachetia

en: Samux
pl: Samuch

en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
pl: San Andrés, Providencia i Santa Catalina

en: San Pawl il-Baħar
pl: St. Paul's Bay

en: Saneag
pl: Sanaag

en: Sankt-Peterburg
pl: Sankt Petersburg

en: Santa Catarina de Fogo
pl: Santa Catarina do Fogo

en: Sar-e Pul
pl: Sar-e Pol

en: Sarandë
pl: Saranda

en: Saratovskaya oblast'
pl: obwód saratowski

en: Sardegna
pl: Sardynia

en: Satkhira
pl: Szatkhira

en: Savanes (Région des)
pl: Savanes

en: Savannakhét
pl: Savannakhet

en: Savoie
pl: Sabaudia

en: Saïda
pl: Saida

en: Saône-et-Loire
pl: Saona i Loara

en: Schaffhausen
pl: Szafuza

en: Schleswig-Holstein
pl: Szlezwik-Holsztyn

en: Scotland
pl: Szkocja

en: Scottish Borders, The
pl: Scottish Borders

en: Sefrou
pl: Safru

en: Seine-et-Marne
pl: Sekwana i Marna

en: Selenge
pl: ajmak selengijski

en: Semnān
pl: Semnan

en: Seoul Teugbyeolsi
pl: Seul

en: Serres
pl: Seres

en: Settat
pl: Sattat

en: Sevastopol
pl: Sewastopol

en: Severnaya Osetiya-Alaniya, Respublika
pl: Republika Północnoosetyjska-Alania

en: Severnobanatski okrug
pl: okręg północnobanacki

en: Severnobački okrug
pl: okręg północnobacki

en: Sevilla
pl: Sewilla

en: Sfax
pl: Safakis

en: Shaanxi Sheng
pl: Shaanxi

en: Shabwah
pl: Szabwa

en: Shamal Sīnā'
pl: Synaj Północny

en: Shamāl Dārfūr
pl: Darfur Północny

en: Shamāl Kurdufān
pl: Kordofan Północny

en: Shan
pl: Szan

en: Shandong Sheng
pl: Szantung

en: Shanghai Shi
pl: Szanghaj

en: Shanxi Sheng
pl: Shanxi

en: Shariatpur
pl: Szariatpur

en: Sharq Dārfūr
pl: Darfur Wschodni

en: Sherpur
pl: Szerpur

en: Shetland Islands
pl: Szetlandy

en: Shida K’art’li
pl: Wewnętrzna Kartlia

en: Shimālī al Baḩrī al Aḩmar
pl: Region Północny Morza Czerwonego

en: Shkodër
pl: Szkodra

en: Shumen
pl: Szumen

en: Shyghys Qazaqstan oblysy
pl: obwód wschodniokazachstański

en: Shéfa
pl: Shefa

en: Shārī Bāqirmī
pl: Chari-Baguirmi

en: Shārī al Awsaṭ
pl: Moyen-Chari

en: Si Sa Ket
pl: Sisaket

en: Sibiu
pl: Sybin

en: Sichuan Sheng
pl: Syczuan

en: Sicilia
pl: Sycylia

en: Sidi Bel Abbès
pl: Sidi Bu-l-Abbas

en: Sidi Bennour
pl: Sidi Bu-n-Nur

en: Sidi Bouzid
pl: Sidi Bu Said

en: Sidi Kacem
pl: Sidi Kasim

en: Sidi Slimane
pl: Sidi Sulajman

en: Siem Reab
pl: Siem Reap

en: Siliana
pl: Siljana

en: Sinnār
pl: Sannar

en: Siracusa
pl: Syrakuzy

en: Sirajganj
pl: Sziradźgondźo

en: Sirak
pl: Szirak

en: Sirdaryo
pl: wilajet syrdaryjski

en: Siyəzən
pl: Siazan

en: Skhirate-Témara
pl: Sachirat-Timara

en: Skikda
pl: Sukajkida

en: Skåne län
pl: Skåne

en: Sliven
pl: Sliwen

en: Smolenskaya oblast'
pl: obwód smoleński

en: Smolyan
pl: Smolan

en: Soccsksargen (Region XII)
pl: SOCCSKSARGEN (Region XII)

en: Sofia-Grad
pl: Sofia-miasto

en: Solothurn
pl: Solura

en: Soltüstik Quzaqstan oblysy
pl: obwód północnokazachstański

en: Somme
pl: Somma

en: Sopište
pl: Soliszte

en: Souk Ahras
pl: Suk Ahras

en: Souss-Massa
pl: Sus-Massa

en: Sousse
pl: Susa

en: South
pl: Południowa

en: South Australia
pl: Australia Południowa

en: South Carolina
pl: Karolina Południowa

en: South Central
pl: Południowo-centralny

en: South Dakota
pl: Dakota Południowa

en: South East
pl: Południowo-Wschodni

en: South Island
pl: Wyspa Południowa

en: South West
pl: Południowo-Zachodni

en: South-East
pl: Południowo-Wschodni

en: South-West
pl: Południowo-Zachodnia

en: Southern
pl: Południowy

en: Southern (Sierra Leone)
pl: Prowincja Południowa

en: Southern (Zambia)
pl: Prowincja Południowa

en: Southern Grenadine Islands
pl: Carriacou i Mała Martynika

en: Southern Region
pl: Region Południe

en: Srednjebanatski okrug
pl: okręg środkowobanacki

en: Srednjobosanski kanton
pl: Kanton Centralna Bośnia

en: Sremski okrug
pl: okręg sremski

en: Staro Nagoričane
pl: Staro Nagoriczane

en: Starče
pl: Starše

en: Stavropol'skiy kray
pl: Kraj Stawropolski

en: Steiermark
pl: Styria

en: Sterea Ellada
pl: Grecja Środkowa

en: Stockholms län
pl: Sztokholm

en: Strășeni
pl: Străşeni

en: Studeničani
pl: Studenczani

en: Stueng Traeng
pl: Stoeng Treng

en: Stînga Nistrului, unitatea teritorială din
pl: Stînga Nistrului (jednostka terytorialna)

en: Středočeský kraj
pl: kraj środkowoczeski

en: Suceava
pl: Suczawa

en: Sud
pl: Południowy / Południowa

en: Sud-Bandama (Région du)
pl: Sud-Bandama

en: Sud-Comoé (Région du)
pl: Sud-Comoé

en: Sud-Est
pl: Południowo-Wschodni

en: Sud-Kivu
pl: Kiwu Południowe

en: Sudur Pashchimanchal
pl: Sudur Paśćimańćal Wikas Kszekr

en: Sughd
pl: wilajet sogdyjski

en: Sul
pl: Południowa

en: Sulawesi
pl: Celebes

en: Sulawesi Barat
pl: Celebes Zachodni

en: Sulawesi Selatan
pl: Celebes Południowy

en: Sulawesi Tengah
pl: Celebes Środkowy

en: Sulawesi Tenggara
pl: Celebes Południowo-Wschodni

en: Sulawesi Utara
pl: Celebes Północny

en: Sumalē
pl: Somali

en: Sumatera
pl: Sumatra

en: Sumatera Utara
pl: Sumatra Północna

en: Sumatra Barat
pl: Sumatra Zachodnia

en: Sumatra Selatan
pl: Sumatra Południowa

en: Sumqayıt
pl: Sumgait

en: Sums 'ka Oblast'
pl: obwód sumski

en: Sunamganj
pl: Sunamgandź

en: Suphan Buri
pl: Suphanburi

en: Surt
pl: Syrta

en: Surxondaryo
pl: wilajet surchondaryjski

en: Svaay Rieng
pl: Svay Rieng

en: Svalbard (Arctic Region)
pl: Svalbard (terytorium arktyczne)

en: Sverdlovskaya oblast'
pl: obwód swierdłowski

en: Sveta Andraž v Slovenskih Goricah
pl: Sveti Andraž v Slovenskih goricah

en: Sveti Nikole
pl: Sweti Nikole

en: Swansea; Abertawe
pl: Swansea

en: Sylhet
pl: Srihotto

en: Syunik'
pl: Sjunik

en: São Tomé
pl: Wyspa Świętego Tomasza

en: Sétif
pl: Satif

en: Södermanlands län
pl: Södermanland

en: Sühbaatar
pl: ajmak suchebatorski

en: Sīlā
pl: Sila

en: Sīstān va Balūchestān
pl: Sistan i Beludżystan

en: Sūhāj
pl: Sauhadż

en: Sədərək
pl: Sadarak

en: Taakaev
pl: Takev

en: Tabūk
pl: Tabuk

en: Tadjourah
pl: Tadżura

en: Taféa
pl: Tafea

en: Tagant
pl: Takant

en: Taichung City
pl: Taichung

en: Tainan City
pl: Tainan

en: Taipei
pl: Tajpej

en: Taipei City
pl: Tajpej

en: Taita/Taveta
pl: Taita-Taveta

en: Taiwan Sheng (see also separate country code entry under TW)
pl: Tajwan (p. także osobny kod kraju TW)

en: Takhār
pl: Tachar

en: Talas
pl: obwód tałaski

en: Tamanghasset
pl: Tamanrasset

en: Tambovskaya oblast'
pl: obwód tambowski

en: Tan-Tan (EH-partial)
pl: Tantan (częściowo EH)

en: Tanger-Assilah
pl: Tanger-Asila

en: Tanger-Tétouan-Al Hoceïma
pl: Tanger-Tetuan-Al-Husajma

en: Tanintharyi
pl: Taninthayi

en: Taounate
pl: Taunat

en: Taourirt
pl: Taurirt

en: Taranto
pl: Tarent

en: Tarfaya (EH-partial)
pl: Tarfaja (częściowo EH)

en: Targovishte
pl: Tyrgowiszte

en: Tarn-et-Garonne
pl: Tarn i Garonna

en: Taroudant
pl: Tarudant

en: Tartumaa
pl: Prowincja Tartu

en: Tasman District
pl: Tasman

en: Tataouine
pl: Tatawin

en: Tatarstan, Respublika
pl: Republika Tatarstanu

en: Tauragés Apskritis
pl: okręg tauroski

en: Tavus
pl: Tawusz

en: Tehrān
pl: Teheran

en: Tel-Aviv
pl: Tel Awiw

en: Telenești
pl: Teleneşti

en: Telšių Apskritis
pl: okręg telszański

en: Tepelenë
pl: Tepelena

en: Teplice
pl: Cieplice

en: Ternopil's'ka Oblast'
pl: obwód tarnopolski

en: Terres australes françaises
pl: Francuskie Terytoria Południowe

en: Tetovo
pl: Tetowo

en: Texas
pl: Teksas

en: Thesprotia
pl: Tesprotia

en: Thessalia
pl: Tesalia

en: Thessaloniki
pl: Saloniki

en: Thurgau
pl: Turgowia

en: Thüringen
pl: Turyngia

en: Tianjin Shi
pl: Tiencin

en: Tiaret
pl: Tijarat

en: Tibastī
pl: Tibesti

en: Tierra del Fuego
pl: Ziemia Ognista

en: Tighina
pl: Bendery

en: Tigray
pl: Tigraj

en: Tillabéri
pl: Tillaberi

en: Timiș
pl: Temesz

en: Tindouf
pl: Tinduf

en: Tipaza
pl: Tibaza

en: Tiranë
pl: Tirana

en: Tiris Zemmour
pl: Tiris Zammur

en: Tirol
pl: Tyrol

en: Tissemsilt
pl: Tisamsilt

en: Tizi Ouzou
pl: Tizi Wuzu

en: Tlemcen
pl: Tilimsan

en: Tokyo
pl: Tokio

en: Tombouctou
pl: Timbuktu

en: Tomskaya oblast'
pl: obwód tomski

en: Toplički okrug
pl: okręg toplicki

en: Torfaen; Tor-faen
pl: Torfaen

en: Torino
pl: Turyn

en: Toscana
pl: Toskania

en: Toshkent
pl: Taszkent

en: Tozeur
pl: Tauzar

en: Trarza
pl: At-Tarariza

en: Trashi Yangtse
pl: Trashiyangtse

en: Trentino-Alto Adige
pl: Trydent-Górna Adyga

en: Trento
pl: Trydent

en: Trenčiansky kraj
pl: Kraj trenczyński

en: Trieste
pl: Triest

en: Trikuṇāmalaya
pl: Trikunamalaja

en: Trnavský kraj
pl: Kraj trnawski

en: Tropojë
pl: Tropoja

en: Tucuman
pl: Tucumán

en: Tui
pl: Tuy

en: Tul'skaya oblast'
pl: obwód tulski

en: Tulcea
pl: Tulcza

en: Tuzlanski kanton
pl: Kanton Tuzla

en: Tverskaya oblast'
pl: obwód twerski

en: Tyumenskaya oblast'
pl: obwód tiumeński

en: Tyva, Respublika [Tuva]
pl: Republika Tuwy

en: Tábor
pl: Tabor

en: Tébessa
pl: Tibissa

en: Tétouan
pl: Tetuan

en: Töv
pl: ajmak centralny

en: Tā'izz
pl: Taizz

en: Tānjilī
pl: Tandjilé

en: Tərtər
pl: Tartar

en: T’bilisi
pl: Tbilisi

en: Ucar
pl: Udżary

en: Udmurtskaya Respublika
pl: Republika Udmurcka

en: Ul'yanovskaya oblast'
pl: obwód uljanowski

en: Ulanbaatar
pl: Ułan Bator

en: Ulsan Gwang'yeogsi
pl: Ulsan

en: Umm al Qaywayn
pl: Umm al-Kajwajn

en: United Kingdom
pl: Zjednoczone Królestwo

en: United States Minor Outlying Islands
pl: Dalekie Wyspy Mniejsze Stanów Zjednoczonych

en: Unsko-sanski kanton
pl: Kanton Una-Sana

en: Upper Demerara-Berbice
pl: Górna Demerara-Berbice

en: Upper Nile
pl: Nil Górny

en: Upper North
pl: Górnopółnocny

en: Upper South
pl: Górnopołudniowy

en: Upper Takutu-Upper Essequibo
pl: Górne Takutu-Górne Essequibo

en: Uppsala län
pl: Uppsala

en: Uruzgān
pl: Oruzgan

en: Utenos Apskritis
pl: okręg uciański

en: Uturu paḷāta
pl: Prowincja Północna

en: Uturumæ̆da paḷāta
pl: Prowincja Północno-Centralna

en: Uvs
pl: ajmak uwski

en: Val-d'Oise
pl: Dolina Oise

en: Val-de-Marne
pl: Dolina Marny

en: Valandovo
pl: Wałandowo

en: Vale of Glamorgan, The; Bro Morgannwg
pl: Vale of Glamorgan

en: Valencia / València
pl: Walencja

en: Valenciana, Comunidad / Valenciana, Comunitat
pl: Walencja (wspólnota)

en: Valgamaa
pl: Prowincja Valga

en: Vallée du Bandama (Région de la)
pl: Vallée du Bandama

en: Van
pl: Wan

en: Varna
pl: Warna

en: Varsinais-Suomi
pl: Finlandia Właściwa

en: Vasilevo
pl: Wasilewo

en: Vavuniyāva
pl: Wawunija

en: Vayamba paḷāta
pl: Prowincja Północno-Zachodnia

en: Vayoc Jor
pl: Wajoc Dzor

en: Veles
pl: Weles

en: Veliko Tarnovo
pl: Wielkie Tyrnowo

en: Vendée
pl: Wandea

en: Veneto
pl: Wenecja Euganejska

en: Venezia
pl: Wenecja

en: Ventspils
pl: Windawa

en: Ventspils novads
pl: Powiat Windawa

en: Veracruz de Ignacio de la Llave
pl: Veracruz

en: Verbano-Cusio-Ossola
pl: Verbano Cusio Ossola

en: Verona
pl: Werona

en: Veszprém (county)
pl: Veszprém (komitat)

en: Vevčani
pl: Wewczani

en: Viciebskaja voblasć
pl: obwód witebski

en: Victoria
pl: Wiktoria

en: Vidin
pl: Widin

en: Vientiane
pl: Wientian

en: Viljandimaa
pl: Prowincja Viljandi

en: Ville de Kigali
pl: Kigali

en: Vilniaus Apskritis
pl: okręg wileński

en: Vinica
pl: Winica

en: Vinnyts'ka Oblast'
pl: obwód winnicki

en: Virgin Islands
pl: Wyspy Dziewicze

en: Virginia
pl: Wirginia

en: Vlaams Gewest
pl: Region Flamandzki

en: Vlaams-Brabant
pl: Brabancja Flamandzka

en: Vladimirskaya oblast'
pl: obwód włodzimierski

en: Vlorë
pl: Vlora

en: Voiotia
pl: Beocja

en: Vojvodina
pl: Wojwodina

en: Volgogradskaya oblast'
pl: obwód wołgogradzki

en: Vologodskaya oblast'
pl: obwód wołogodzki

en: Volyns'ka Oblast'
pl: obwód wołyński

en: Voreio Aigaio
pl: Wyspy Egejskie Północne

en: Voronezhskaya oblast'
pl: obwód woroneski

en: Vosges
pl: Wogezy

en: Vraneštica
pl: Wranesztica

en: Vrapčište
pl: Wrabcziszte

en: Vratsa
pl: Wraca

en: Värmlands län
pl: Värmland

en: Västerbottens län
pl: Västerbotten

en: Västernorrlands län
pl: Västernorrland

en: Västmanlands län
pl: Västmanland

en: Västra Götalands län
pl: Västra Götaland

en: Võrumaa
pl: Prowincja Võru

en: Waddāy
pl: Ouaddaï

en: Wake Island
pl: Wake

en: Wales; Cymru
pl: Walia

en: Wallis-et-Futuna
pl: Wallis i Futuna

en: Warmińsko-mazurskie
pl: warmińsko-mazurskie

en: Washington
pl: Waszyngton

en: West
pl: Zachodnia

en: West Bengal
pl: Bengal Zachodni

en: West New Britain
pl: Nowa Brytania Zachodnia

en: West Virginia
pl: Wirginia Zachodnia

en: West-Vlaanderen
pl: Flandria Zachodnia

en: Western
pl: Dystrykt Zachodni / Region Zachodni / Western Division / Prowincja Zachodnia

en: Western Area (Freetown)
pl: Obszar Zachodni (Freetown)

en: Western Australia
pl: Australia Zachodnia

en: Western Bahr el Ghazal
pl: Bahr el Ghazal Zachodni

en: Western Cape
pl: Prowincja Przylądkowa Zachodnia

en: Western Equatoria
pl: Ekwatoria Zachodnia

en: Western Tobago
pl: Tobago Zachodnie

en: Wielkopolskie
pl: wielkopolskie

en: Wien
pl: Wiedeń

en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
pl: Kuala Lumpur (terytorium federalne)

en: Wilayah Persekutuan Labuan
pl: Labuan (terytorium federalne)

en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
pl: Putrajaya (terytorium federalne)

en: Worodouqou (Région du)
pl: Worodouqou

en: Wrexham; Wrecsam
pl: Wrexham

en: Wādī Fīrā
pl: Wadi Fira

en: Wādī al Ḩayāt
pl: Wadi al-Hajat

en: Wādī ash Shāţiʾ
pl: Wadi asz-Szati

en: Xaignabouli
pl: Sayaboury

en: Xaisômboun
pl: Xiasômboun

en: Xankəndi
pl: Chankandi

en: Xanthi
pl: Ksanti

en: Xaçmaz
pl: Chaczmaz

en: Xiangkhouang
pl: Xieng Khouang

en: Xinjiang Uygur Zizhiqu
pl: Region Autonomiczny Sinciang-Ujgur

en: Xizang Zizhiqu
pl: Tybetański Region Autonomiczny

en: Xocalı
pl: Chodżały

en: Xocavənd
pl: Chodżawend

en: Xorazm
pl: wilajet chorezmijski

en: Xékong
pl: Xekong

en: Xızı
pl: Chyzy

en: Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug
pl: Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny

en: Yambol
pl: Jamboł

en: Yanggang-do
pl: Ryanggang

en: Yangon
pl: Rangun

en: Yardımlı
pl: Jardymły

en: Yaroslavskaya oblast'
pl: obwód jarosławski

en: Yazd
pl: Jazd

en: YeDebub Bihēroch Bihēreseboch na Hizboch
pl: Jedebub Byhierocz, Byhiereseboczynna Hyzbocz

en: Yerushalayim Al Quds
pl: Jerozolima

en: Yevlax
pl: Jewłach

en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
pl: Żydowski Obwód Autonomiczny

en: Youssoufia
pl: Jusufijja

en: Ysyk-Köl
pl: obwód issykkulski

en: Yucatán
pl: Jukatan

en: Yukon Territory
pl: Jukon

en: Yunnan Sheng
pl: Junnan

en: Yāpanaya
pl: Dżafna

en: Zabajkal'skij kraj
pl: Kraj Zabajkalski

en: Zachodniopomorskie
pl: zachodniopomorskie

en: Zaghouan
pl: Zaghwan

en: Zagora
pl: Zaghura

en: Zaire
pl: Zair

en: Zaječarski okrug
pl: okręg zajeczarski

en: Zakarpats'ka Oblast'
pl: obwód zakarpacki

en: Zakynthos
pl: Zakintos

en: Zalingei
pl: Zalinje

en: Zanjān
pl: Zandżan

en: Zanzan (Région du)
pl: Zanzan

en: Zapadnobački okrug
pl: okręg zachodniobacki

en: Zapadnohercegovački kanton
pl: Kanton Zachodnia Hercegowina

en: Zaporiz'ka Oblast'
pl: obwód zaporoski

en: Zaqatala
pl: Zakatały

en: Zaragoza
pl: Saragossa

en: Zeeland
pl: Zelandia

en: Zelenikovo
pl: Zelenikowo

en: Zeničko-dobojski kanton
pl: Kanton Zenica-Doboj

en: Zhambyl oblysy
pl: obwód żambylski

en: Zhejiang Sheng
pl: Zhejiang

en: Zhemgang
pl: Zhamgang

en: Zhytomyrs'ka Oblast'
pl: obwód żytomierski

en: Zlatiborski okrug
pl: okręg zlatiborski

en: Zlínský kraj
pl: kraj zliński

en: Zrnovci
pl: Zrnowci

en: Zuid-Holland
pl: Holandia Południowa

en: Zürich
pl: Zurych

en: Zābul
pl: Zabol

en: Zəngilan
pl: Zangilan

en: Zərdab
pl: Zardab

en: Z̧ufār
pl: Zufar

en: `Asīr
pl: Asir

en: wallonne, Région
pl: Region Waloński

en: Álava
pl: Araba

en: Équateur
pl: Prowincja Równikowa

en: Ömnögovi
pl: ajmak południowogobijski

en: Örebro län
pl: Örebro

en: Östergötlands län
pl: Östergötland

en: Övörhangay
pl: ajmak południowochangajski

en: Ústecký kraj
pl: kraj ustecki

en: Ústí nad Labem
pl: Uście nad Łabą

en: Ústí nad Orlicí
pl: Uście nad Orlicą

en: Ādīs Ābeba
pl: Addis Abeba

en: Āfar
pl: Afar

en: Āmara
pl: Amhara

en: Āzarbāyjān-e Gharbī
pl: Azerbejdżan Zachodni

en: Āzarbāyjān-e Sharqī
pl: Azerbejdżan Wschodni

en: Čair
pl: Czair

en: Čaška
pl: Czaszka

en: Česká Lípa
pl: Czeska Lipa

en: České Budějovice
pl: Czeskie Budziejowice

en: Češinovo-Obleševo
pl: Czeszinowo-Obleszewo

en: Čučer Sandevo
pl: Czuczer-Sandewo

en: Īlām
pl: Ilam

en: İmişli
pl: Imiszli

en: İsmayıllı
pl: Ismailli

en: Łódzkie
pl: łódzkie

en: Śląskie
pl: śląskie

en: Świętokrzyskie
pl: świętokrzyskie

en: Şa'dah
pl: Sada

en: Şabran
pl: Szabran

en: Şahbuz
pl: Szachbuz

en: Şamaxı
pl: Szemacha

en: Şan'ā'
pl: Sana

en: Şirvan
pl: Szyrwan

en: Şuşa
pl: Szusza

en: Şəki
pl: Szeki

en: Şəmkir
pl: Szamkir

en: Şərur
pl: Szarur

en: Šiaulių Apskritis
pl: okręg szawelski

en: Štip
pl: Sztip

en: Šumadijski okrug
pl: okręg szumadijski

en: Šuto Orizari
pl: Szuto Orizari

en: Ţarābulus
pl: Trypolis

en: Ūva paḷāta
pl: Prowincja Uva

en: Żebbuġ Għawdex
pl: Żebbuġ (Gozo)

en: Żebbuġ Malta
pl: Żebbuġ (Malta)

en: Želino
pl: Żelino

en: Žilinský kraj
pl: Kraj żyliński

en: Žďár nad Sázavou
pl: Zdziar nad Sazawą

en: Șoldănești
pl: Şoldăneşti

en: Ștefan Vodă
pl: Ştefan Vodă

en: Ḥajjar Lamīs
pl: Hadjer-Lamis

en: Ḥā'il
pl: Hail

en: Ḩajjah
pl: Hadżdża

en: Ḩaḑramawt
pl: Hadramaut

en: ‘Ajlūn
pl: Adżlun

en: ‘Ammān (Al ‘Aşimah)
pl: Amman
