iso_3166-2 - en to ja translation catalogue (2547 entries)

en: 'Adan
ja: アデン

en: 'Ajmān
ja: アジュマーン

en: 'Amrān
ja: アムラン

en: 'Eua
ja: エウア

en: Aargau
ja: アールガウ

en: Aberdeen City
ja: アバディーン

en: Aberdeenshire
ja: アバディーンシア

en: Abia
ja: アビア

en: Abim
ja: アビム

en: Abkhazia
ja: アブハジア

en: Abruzzo
ja: アブルッツォ

en: Abuja Capital Territory
ja: アブジャ首都特別地域

en: Abyān
ja: アビヤン

en: Abū Ȥaby [Abu Dhabi]
ja: アブダビ

en: Aceh
ja: アチェ

en: Acklins
ja: アクリンズ島

en: Acre
ja: アクレ

en: Ad Dawhah
ja: ドーハ

en: Ad Dākhilīya
ja: ダーヒリーヤ

en: Adamaoua
ja: アダマワ州

en: Adamawa
ja: アダマワ

en: Adana
ja: アダナ

en: Adjumani
ja: アジュマニ

en: Adrar
ja: アドラル

en: Adygeya, Respublika
ja: アディゲヤ共和国

en: Adıyaman
ja: アドゥヤマン

en: Aḑ Ḑāli‘
ja: アルダリ

en: Afyonkarahisar
ja: アフヨン

en: Agadez
ja: アガデズ

en: Agrigento
ja: アグリジェント

en: Aguascalientes
ja: アグアスカリエンテス

en: Agusan del Norte
ja: 北アグサン

en: Agusan del Sur
ja: 南アグサン

en: Ahal
ja: アハル

en: Ahuachapán
ja: アウアチャパン

en: Aichi
ja: 愛知

en: Aileu
ja: アイレウ

en: Ainaro
ja: アイナロ

en: Ajaria
ja: アジァリア

en: Akershus
ja: アーケルスフース

en: Akita
ja: 秋田

en: Aksaray
ja: アクサライ

en: Akwa Ibom
ja: アクワイボム

en: Al Ahmadi
ja: アフマディ

en: Al Anbar
ja: アンバール

en: Al Balqā'
ja: バルカ

en: Al Basrah
ja: バスラ

en: Al Bayḑā'
ja: アルベイダ

en: Al Baḩr al Aḩmar
ja: 紅海

en: Al Buhayrah
ja: ブハイラ

en: Al Bāhah
ja: バーハ

en: Al Bāţinah
ja: バーティナ

en: Al Farwānīyah
ja: ファルワーニーヤ

en: Al Fayyūm
ja: ファユーム

en: Al Fujayrah
ja: フジャイラ

en: Al Gharbīyah
ja: ガルビーヤ

en: Al Hasakah
ja: ハサケ

en: Al Ismā`īlīyah
ja: イスマーイリーヤ

en: Al Jahrrā’
ja: ジャフラ

en: Al Jawf
ja: ジャウフ

en: Al Jazīrah
ja: ケジーラ

en: Al Karak
ja: カラク

en: Al Kufrah
ja: クフラ

en: Al Kuwayt (Al ‘Āşimah)
ja: クウェート

en: Al Ladhiqiyah
ja: ラタキア

en: Al Madīnah
ja: マディーナ

en: Al Mafraq
ja: マフラク

en: Al Mahrah
ja: アルマハラ

en: Al Manāmah (Al ‘Āşimah)
ja: マナーマ

en: Al Maḩwīt
ja: アルマハウィット

en: Al Minyā
ja: ミニヤ

en: Al Muthanna
ja: ムサンナー

en: Al Qadisiyah
ja: カーディシーヤ

en: Al Qaşīm
ja: カシーム

en: Al Qaḑārif
ja: ガダーレフ

en: Al Wakrah
ja: ワクラ

en: Al Ḥudūd ash Shamāliyah
ja: ファドゥートアッシャマリーヤ

en: Al Ḩudaydah
ja: ホデイダ

en: Al ‘Aqabah
ja: アカバ

en: Alabama
ja: アラバマ

en: Alagoas
ja: アラゴアス

en: Alajuela
ja: アラフエラ

en: Alaska
ja: アラスカ

en: Alba
ja: アルバ

en: Albacete
ja: アルバセテ

en: Alberta
ja: アルバータ

en: Alger
ja: アルジェ

en: Ali Sabieh
ja: アリサビエ

en: Alibori
ja: アリボリ

en: Alicante
ja: アリカンテ

en: Almaty
ja: アルマティ

en: Almaty oblysy
ja: アルマティ州

en: Almería
ja: アルメリア

en: Alta Verapaz
ja: アルタベラパス

en: Altayskiy kray
ja: アルタイ

en: Alto Paraguay
ja: アルトパラグアイ

en: Alto Paraná
ja: アルトパラナ

en: Amambay
ja: アマンバイ

en: Amapá
ja: アマパ

en: Amasya
ja: アマスヤ

en: Amazonas
ja: アマゾナス

en: American Samoa
ja: 米領サモア

en: Ammóchostos
ja: アモホストス

en: Amnat Charoen
ja: アムナートチャルン

en: Amolatar
ja: アモラタル

en: Ampāara
ja: アンパーラ

en: Amuria
ja: アムリア

en: Amurskaya oblast'
ja: アムール

en: Amuru
ja: アムル

en: An Giang
ja: アンザン

en: An Najef
ja: ナジャフ

en: An Nīl
ja: ナイル

en: An Nīl al Abyaḑ
ja: 白ナイル

en: An Nīl al Azraq
ja: 青ナイル

en: Anabar
ja: アナバル

en: Anambra
ja: アナンブラ

en: Ancash
ja: アンカシュ

en: Ancona
ja: アンコーナ

en: Andalucía
ja: アンダルシア

en: Andaman and Nicobar Islands
ja: アンダマン=ニコバル諸島

en: Andhra Pradesh
ja: アンドラプラデシュ

en: Andijon
ja: アンジャン

en: Andjouân (Anjwān)
ja: アンジュアン

en: Andorra la Vella
ja: アンドララベリャ

en: Ang Thong
ja: アントーン

en: Angaur
ja: アンガウル

en: Angus
ja: アンガス

en: Anibare
ja: アニバレ

en: Ankara
ja: アンカラ

en: Annaba
ja: アナバ

en: Antalya
ja: アンタルヤ

en: Antananarivo
ja: アンタナナリボ

en: Antioquia
ja: アンティオキア

en: Antofagasta
ja: アントファガスタ

en: Antsiranana
ja: アンツィラナナ

en: Antwerpen
ja: アントワープ

en: Anurādhapura
ja: アヌラーダプタ

en: Aomori
ja: 青森

en: Apac
ja: アパク

en: Appenzell Ausserrhoden
ja: アペンツェルアウサーローデン

en: Appenzell Innerrhoden
ja: アペンツェルインナーローデン

en: Apure
ja: アプレ

en: Apurímac
ja: アプリマック

en: Aqmola oblysy
ja: アクモラ州

en: Ar Raqqah
ja: ラッカ

en: Ar Rayyan
ja: ラヤーン

en: Ar Riyāḍ
ja: リヤド

en: Arad
ja: アラド

en: Aragua
ja: アラゲグア

en: Aragón
ja: アラゴン

en: Ararat
ja: アララト

en: Arauca
ja: アラウカ

en: Araucanía
ja: アラウカニア

en: Aračinovo
ja: アラチノボ

en: Arbil
ja: アルビール

en: Ardabīl
ja: アルダビール

en: Ardahan
ja: アルダハン

en: Arequipa
ja: アレキパ

en: Arezzo
ja: アレッツォ

en: Argeș
ja: アルジェシュ

en: Argyll and Bute
ja: アーガイル及びビュート

en: Ariana
ja: アリアナ

en: Arima
ja: アリマ

en: Arizona
ja: アリゾナ

en: Arkansas
ja: アーカンソー

en: Arkhangel'skaya oblast'
ja: アルハンゲリスク

en: Armavir
ja: アルマヴィル

en: Arta
ja: アルタ

en: Artibonite
ja: アルトヴィン

en: Artigas
ja: アルテイガス

en: Artvin
ja: アルトヴィン

en: Arua
ja: アルア

en: Aruba
ja: アルーバ

en: Arunachal Pradesh
ja: アルナーチャルプラデシュ

en: Arusha
ja: アルーシャ

en: As Sulaymaniyah
ja: スレイマニーヤ

en: As Suwayda'
ja: スワイダー

en: As Suways
ja: スエズ

en: Ascoli Piceno
ja: アスコリピチェーノ

en: Ash Shāriqah
ja: シャルジャ

en: Ashanti
ja: アシャンティ

en: Assaba
ja: アッサバ

en: Assam
ja: アッサム

en: Astana
ja: アスタナ

en: Asti
ja: アスティ

en: Astrakhanskaya oblast'
ja: アストラハン

en: Asturias
ja: アストゥリアス

en: Asturias, Principado de
ja: アストゥリアス

en: Asunción
ja: アスンシオン

en: Aswān
ja: アスワン

en: Asyūt
ja: アシュート

en: Atacama
ja: アタカマ

en: Atakora
ja: アタコラ

en: Atlantique
ja: アトランティック

en: Atlántico
ja: アトランティコ

en: Atlántico Norte
ja: 北大西洋自治区

en: Atlántico Sur
ja: 南大西洋自治区

en: Atlántida
ja: アトランティダ

en: Attapu
ja: アタプー

en: Attiki
ja: アッティカ

en: Atyraū oblysy
ja: アティラウ州

en: Auckland
ja: オークランド

en: Aust-Agder
ja: エウストアグデル

en: Australian Capital Territory
ja: オーストラリアキャピタルテリトリー

en: Austurland
ja: オイストゥルラント

en: Aveiro
ja: アヴェイロ

en: Avellino
ja: アヴェリーノ

en: Ayacucho
ja: アヤクチョ

en: Aydın
ja: アイドゥン

en: Ayeyarwady
ja: エーヤワディー

en: Az Zarqā'
ja: アズラック

en: Az Zāwiyah
ja: ザーウィア

en: Azilal
ja: アジラル

en: Azua
ja: アスア

en: Azuay
ja: アスアイ

en: Az̧ Z̧āhirah
ja: ザーヒラ

en: Aïn Defla
ja: アインデフラ

en: Aïn Témouchent
ja: アインテムシェント

en: Ağrı
ja: アール

en: Aşgabat
ja: アシガバット

en: Aţ Ţafīlah
ja: タフィーラ

en: Baalbek-Hermel
ja: バールベック

en: Babil
ja: バービル

en: Bacău
ja: バカウ

en: Badajoz
ja: バダホス

en: Badakhshān
ja: バダフシャーン

en: Baden-Württemberg
ja: バーデンヴュルテンベルク

en: Bafatá
ja: バファター

en: Bagerhat
ja: バゲルハット

en: Baghdad
ja: バグダッド

en: Baghlān
ja: バグラーン

en: Bago
ja: バゴー

en: Bahia
ja: バイア

en: Bahoruco
ja: パオルコ

en: Baja California
ja: バハカリフォルニア

en: Baja California Sur
ja: バハカリフォルニアスル

en: Baja Verapaz
ja: バハベラパス

en: Baker Island
ja: ベーカー島

en: Bakool
ja: バコール

en: Bakı
ja: バクー

en: Balears
ja: バレアレス

en: Bali
ja: バリ

en: Balkan
ja: バルカン

en: Balkh
ja: バルフ

en: Balochistan
ja: バルチスターン

en: Balzers
ja: バルツェルス

en: Balé
ja: バレ

en: Balıkesir
ja: バルケシル

en: Bam
ja: バム

en: Bamako
ja: バマコ

en: Bamingui-Bangoran
ja: バミンギバンゴラン州

en: Bandarban
ja: バンドルボン

en: Bandundu
ja: バンドゥンドゥ

en: Banghāzī
ja: ベンガジ

en: Bangka Belitung
ja: バンカ・ベリトゥン

en: Bangui
ja: バンギ

en: Banjul
ja: バンジュール

en: Banskobystrický kraj
ja: バンスカービストリツァ

en: Banteay Mean Chey
ja: バンテアイミアンチェイ

en: Banwa
ja: バンワ

en: Banī Suwayf
ja: ベニスエフ

en: Barahona
ja: バラオナ

en: Baranya
ja: バラニャ

en: Barbuda
ja: バーブーダ

en: Barcelona
ja: バルセロナ

en: Bari
ja: バリ

en: Barima-Waini
ja: バリマワイニ

en: Barinas
ja: バリナス

en: Barisal
ja: バリサル

en: Barking and Dagenham
ja: バーキング及びダゲナム

en: Barnet
ja: バーネット

en: Barnsley
ja: バーンズリー

en: Bartın
ja: バルトゥン

en: Bas-Congo
ja: バコンゴ

en: Bas-Sassandra (Région du)
ja: バササンドラ

en: Basel-Landschaft
ja: バーゼルランドシャフト

en: Basel-Stadt
ja: バーゼルシュタット

en: Basilicata
ja: バジリカータ

en: Basse-Kotto
ja: バスコト州

en: Batangas
ja: バタンガス

en: Bath and North East Somerset
ja: バス及び北西サマセット

en: Batken
ja: バトケン

en: Batman
ja: バトマン

en: Batna
ja: バトナ

en: Battambang
ja: バッタンバン

en: Batys Quzaqstan oblysy
ja: 西カザフスタン州

en: Baucau
ja: バウカウ

en: Bauchi
ja: バウチ

en: Bay
ja: バイ

en: Bay of Plenty
ja: ベイオブプレンティ

en: Bayanhongor
ja: バヤンホンゴル

en: Bayburt
ja: バイブルト

en: Bayelsa
ja: バイエルサ

en: Bayern
ja: バイエルン

en: Bazèga
ja: バゼーガ

en: Bedford
ja: ベッドフォード

en: Beja
ja: ベジャ

en: Belait
ja: ブライト

en: Belfast
ja: ベルファスト

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Ben Arous
ja: ベンアルース

en: Benevento
ja: ベネヴェント

en: Bengkulu
ja: ブンクル

en: Bengo
ja: ベンゴ

en: Benguela
ja: ベンゲラ

en: Benue
ja: ベルエ

en: Bergamo
ja: ベルガモ

en: Berlin
ja: ベルリン

en: Bern
ja: ベルン

en: Bethlehem
ja: ベツレヘム

en: Bexley
ja: ベクスリー

en: Beyla
ja: ベイラ

en: Beyrouth
ja: ベイルート

en: Bihar
ja: ビハール

en: Bihor
ja: ビホル

en: Bilecik
ja: ビレジック

en: Bingöl
ja: ビンギョル

en: Biombo
ja: ビオンボ

en: Birkirkara
ja: ビルキルカーラ

en: Birmingham
ja: バーミンガム

en: Bishkek
ja: ビシュケク

en: Biskra
ja: ビスクラ

en: Bissau
ja: ビサウ

en: Bistrița-Năsăud
ja: ビストリツァナサウド

en: Bitlis
ja: ビトリス

en: Bitola
ja: ビトラ

en: Bizerte
ja: ビゼルト

en: Bié
ja: ビエ

en: Blackburn with Darwen
ja: ブラックバーン with ダーウェン

en: Blackpool
ja: ブラックプール

en: Blaenau Gwent
ja: ブレナウ グウェント

en: Blagoevgrad
ja: ブラゴエフグラード

en: Blekinge län
ja: ブレーキンゲ

en: Blida
ja: ブリダ

en: Boa Vista
ja: ボアヴィスタ

en: Boaco
ja: ボアコ

en: Bobonaro
ja: ボボナロ

en: Bocas del Toro
ja: ボカスデルトロ

en: Boffa
ja: ボッファ

en: Bogra
ja: ボグラ

en: Bohol
ja: ボホール

en: Bokèo
ja: ボケオ

en: Boké
ja: ボケ

en: Bolama
ja: ボラマ

en: Bologna
ja: ボローニャ

en: Bolton
ja: ボールトン

en: Bolu
ja: ボル

en: Bomi
ja: ボミ

en: Bong
ja: ボング

en: Boquerón
ja: ボケロン

en: Bordj Bou Arréridj
ja: ボルジブアレリジ

en: Borgou
ja: ボルゴー

en: Borno
ja: ボルノ

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ja: ボルショドアバウジゼムプレーン

en: Botoșani
ja: ボトシャニ

en: Bouenza
ja: ブエンザ

en: Bougainville
ja: ブーゲンビル

en: Bougouriba
ja: ブグリバ

en: Bouira
ja: ブイラ

en: Boulgou
ja: ブルグ

en: Boulkiemdé
ja: ブルキエムデ

en: Boumerdès
ja: ブーメルデス

en: Bournemouth
ja: ボーンマス

en: Brabant wallon
ja: ブラバントワロン

en: Bracknell Forest
ja: ブラックネル フォレスト

en: Bradford
ja: ブラッドフォード

en: Braga
ja: ブラガ

en: Bragança
ja: ブラガンサ

en: Brakna
ja: ブラクナ

en: Brandenburg
ja: ブランデンブルク

en: Bratislavský kraj
ja: ブラチスラバ

en: Brazzaville
ja: ブラザビル

en: Brașov
ja: ブラショブ

en: Bremen
ja: ブレーメン

en: Brent
ja: ブレント

en: Brescia
ja: ブレシア

en: Bretagne
ja: ブルターニュ

en: Brighton and Hove
ja: ブリントンアンドホーブ

en: Brindisi
ja: ブリンディジ

en: Bristol, City of
ja: ブリストル

en: British Columbia
ja: ブリティッシュコロンビア

en: Brokopondo
ja: ブロコポンド

en: Bromley
ja: ブロムリー

en: Brong-Ahafo
ja: ブロングアハフォ

en: Brunei-Muara
ja: ブルネイムアラ

en: Brăila
ja: ブライラ

en: Bubanza
ja: ブバンザ

en: Buckinghamshire
ja: バッキンガムシャー

en: București
ja: ブカレスト

en: Budaka
ja: ブダカ

en: Budapest
ja: ブダペスト

en: Buenos Aires
ja: ブエノスアイレス

en: Bugiri
ja: ブギリ

en: Bukidnon
ja: ブキドノン

en: Bukwa
ja: ブクワ

en: Bulawayo
ja: ブラワヨ

en: Bulgan
ja: ブルガン

en: Buliisa
ja: ブリリサ

en: Bumthang
ja: ブムタン

en: Bundibugyo
ja: ブンディブギョ

en: Burdur
ja: ブルドゥル

en: Burgas
ja: ブルガス

en: Burgenland
ja: ブルケンラント

en: Burgos
ja: ブルゴス

en: Buri Ram
ja: ブリラム

en: Bursa
ja: ブルサ

en: Bururi
ja: ブルリ

en: Bury
ja: ベリー

en: Buryatiya, Respublika
ja: ブリヤート共和国

en: Busan Gwang'yeogsi
ja: プサン(釜山)広域市

en: Bushenyi
ja: ブシェニ

en: Busia
ja: ブシア

en: Buskerud
ja: ブスケルト

en: Butaleja
ja: ブタレジャ

en: Buzău
ja: ブザウ

en: Bács-Kiskun
ja: バーチキシュクン

en: Béchar
ja: ベシャル

en: Béja
ja: ベジャ

en: Béjaïa
ja: ベジャイア

en: Békés
ja: ベーケーシュ

en: Béqaa
ja: ベカー

en: Bình Dương
ja: ビンドゥオン

en: Bình Phước
ja: ビンフォク

en: Bình Thuận
ja: ビントゥアン

en: Bình Định
ja: ビンディン

en: Bío-Bío
ja: ビオビオ

en: Bādghīs
ja: バドギース

en: Bāmyān
ja: バーミヤン

en: Bălți
ja: バルツィ

en: Bīnshangul Gumuz
ja: ベニシャングルグムズ

en: Būshehr
ja: ブシエール

en: Bạc Liêu
ja: バクリュウ

en: Bắc Giang
ja: バクジアン

en: Bắc Kạn
ja: バクカン

en: Bắc Ninh
ja: バクニン

en: Bến Tre
ja: ベンチェ

en: Caaguazú
ja: カーグア

en: Caazapá
ja: カアサパ

en: Cabañas
ja: カバニャス

en: Cabinda
ja: カビンダ

en: Cabo Delgado
ja: カーボデルガード

en: Cacheu
ja: カシュウ

en: Cagliari
ja: カリアリ

en: Cajamarca
ja: カハマルカ

en: Calabria
ja: カラブリア

en: Caldas
ja: カルダス

en: California
ja: カリフォルニア

en: Caltanissetta
ja: カルタニセッタ

en: Camagüey
ja: カマグエイ

en: Cambridgeshire
ja: ケンブリッジシャー

en: Camden
ja: カムデン

en: Camiguin
ja: カミギン

en: Campania
ja: カンパニア

en: Campeche
ja: カンペチェ

en: Canarias
ja: カナリア

en: Canelones
ja: カネローネス

en: Canindeyú
ja: カネンディユ

en: Cankuzo
ja: カンクゾ

en: Cantabria
ja: カンタブリア

en: Canterbury
ja: カンタベリー

en: Cao Bằng
ja: カオバン

en: Caprivi
ja: カプリビ

en: Caquetá
ja: カケタ

en: Carabobo
ja: カラボボ

en: Carazo
ja: カラソ

en: Caraș-Severin
ja: カラシュセベリン

en: Carchi
ja: カルチ

en: Cartago
ja: カルタゴ

en: Casanare
ja: カサナレ

en: Castellón
ja: カステリョン

en: Castelo Branco
ja: カステロブランコ

en: Castilla y León
ja: カスティーリャレオン

en: Castilla-La Mancha
ja: カスティーリャラマンチャ

en: Cat Island
ja: キャット島

en: Catalunya
ja: カタルーニャ

en: Catamarca
ja: カタマルカ

en: Catania
ja: カターニア

en: Catanzaro
ja: カタンザーロ

en: Cauca
ja: カウカ

en: Cañar
ja: カニャル

en: Ceará
ja: セアラ

en: Cebu
ja: セブ

en: Central
ja: セントラル

en: Central Region
ja: 中部

en: Cerro Largo
ja: セロラルゴ

en: Cesar
ja: セサール

en: Ceuta
ja: セウタ

en: Chachoengsao
ja: チャチェンサオ

en: Chaco
ja: チャコ

en: Chagang-do
ja: チャガンド(慈江道)

en: Chaguanas
ja: チャグアナス

en: Chahār Mahāll va Bakhtīārī
ja: チャハールマハールバフティヤーリ

en: Chai Nat
ja: チャイナート

en: Chaiyaphum
ja: チャイヤプーム

en: Chalatenango
ja: チャラテナンゴ

en: Champasak
ja: チャンパサック

en: Changhua
ja: 彰化

en: Chanthaburi
ja: チャンタブリー

en: Chechenskaya Respublika
ja: チェチェン共和国

en: Cherkas'ka Oblast'
ja: チェルカスイ

en: Chernihivs'ka Oblast'
ja: チェルニヒフ

en: Chernivets'ka Oblast'
ja: チェルニフツイ

en: Chhattisgarh
ja: チャッティースガル

en: Chhukha
ja: チュカ

en: Chiang Mai
ja: チェンマイ

en: Chiang Rai
ja: チェンライ

en: Chiapas
ja: チアパス

en: Chiay City
ja: 嘉義市

en: Chiayi
ja: 嘉義

en: Chiba
ja: 千葉

en: Chieti
ja: キエティ

en: Chihuahua
ja: チワワ

en: Chimaltenango
ja: チマルテナンゴ

en: Chimborazo
ja: チンボラソ

en: Chimbu
ja: チンブ

en: Chin
ja: チン

en: Chinandega
ja: チナンデガ

en: Chiquimula
ja: チキムラ

en: Chiriquí
ja: チリキ

en: Chittagong
ja: チッタゴン

en: Chișinău
ja: キシナウ

en: Chlef
ja: シェリーフ

en: Chocó
ja: チョコ

en: Choiseul
ja: チョイセル

en: Choluteca
ja: チョルテカ

en: Chon Buri
ja: チョンブリー

en: Chontales
ja: チョンタレス

en: Chuadanga
ja: チュアダンガ

en: Chubut
ja: チュブト

en: Chumphon
ja: チュムポーン

en: Chungcheongbukdo
ja: チュンチョンブクド(忠清北道)

en: Chungcheongnamdo
ja: チュンチョンナムド(忠清南道)

en: Cibitoke
ja: チビトケ

en: Ciego de Ávila
ja: シエゴデアビラ

en: Cienfuegos
ja: シエンフエゴス

en: Ciudad Real
ja: シウダーレアル

en: Clackmannanshire
ja: クラックマナンシア

en: Clare
ja: クレア

en: Clarendon
ja: クラレンドン

en: Cluj
ja: クルジュ

en: Coast
ja: 沿岸州

en: Cochabamba
ja: コチャバンバ

en: Coclé
ja: コクレ

en: Coimbra
ja: コインブラ

en: Cojedes
ja: コジュデス

en: Colima
ja: コリマ

en: Collines
ja: コリネ

en: Colonia
ja: コロニア

en: Colorado
ja: コロラド

en: Colón
ja: コロン

en: Comayagua
ja: コマイアグア

en: Comilla
ja: クミッラ

en: Commewijne
ja: コメウィーネ

en: Como
ja: コモ

en: Comoé
ja: コモエ

en: Compostela Valley
ja: コンポステラバレー

en: Conakry
ja: コナクリ

en: Concepción
ja: コンセプシオン

en: Connecticut
ja: コネティカット

en: Constantine
ja: コンスタンティーヌ

en: Constanța
ja: コンスタンツァ

en: Conwy
ja: コンウェー

en: Copperbelt
ja: コッパーベルト

en: Copán
ja: コパン

en: Coquimbo
ja: コキンボ

en: Cordillera
ja: コルディエラ

en: Cordoba
ja: コルドバ

en: Cork
ja: コーク

en: Cornwall
ja: コーンウォール

en: Coronie
ja: コロニー

en: Corozal
ja: コロサル

en: Corrientes
ja: コリエンテス

en: Corse
ja: コルス (コルシカ)

en: Cortés
ja: コルテス

en: Cosenza
ja: コゼンツァ

en: Cotopaxi
ja: コトパクシ

en: Cova Lima
ja: コバリマ

en: Covasna
ja: コバスナ

en: Coventry
ja: コヴェントリー

en: Cox's Bazar
ja: コックスバザール

en: Coyah
ja: コヤ

en: Cross River
ja: クロスリバー

en: Crotone
ja: クロトーネ

en: Croydon
ja: クロイドン

en: Csongrád
ja: チョングラード

en: Cuando-Cubango
ja: クアンドクバンゴ

en: Cuanza Norte
ja: クアンザノルテ

en: Cuanza Sul
ja: クアンザスル

en: Cuenca
ja: クエンカ

en: Cumbria
ja: カンブリア

en: Cunene
ja: クネネ

en: Cuneo
ja: クーネオ

en: Curaçao
ja: キュラソー

en: Cuscatlán
ja: クスカトラン

en: Cusco [Cuzco]
ja: クスコ

en: Cuyuni-Mazaruni
ja: クユニマザルニ

en: Cà Mau
ja: カマウ

en: Cáceres
ja: カセレス

en: Cádiz
ja: カディス

en: Córdoba
ja: コルドバ

en: Dabola
ja: ダボラ

en: Daegu Gwang'yeogsi
ja: テグ(大邱)広域市

en: Daejeon Gwang'yeogsi
ja: テジョン(大田)広域市

en: Dagana
ja: タカナ

en: Dagestan, Respublika
ja: ダゲスタン共和国

en: Dahuk
ja: ドホーク

en: Dajabón
ja: ダハボン

en: Dakar
ja: ダカール

en: Dalaba
ja: ダラバ

en: Dalarnas län
ja: ダーラルナ

en: Dar'a
ja: ダラー

en: Dar-es-Salaam
ja: ダルエスサラーム

en: Darién
ja: ダリエン

en: Darlington
ja: ダーリントン

en: Darnah
ja: ダルナ

en: Daugavpils
ja: ダウガフピルス

en: Daugavpils novads
ja: ダウガフピルス

en: Davao (Region XI)
ja: ダバオ

en: Davao del Sur
ja: 南ダバオ

en: Dayr az Zawr
ja: デリゾール

en: Daşoguz
ja: ダシュハウズ

en: Debar
ja: デバル

en: Debrecen
ja: デブレツェン

en: Delaware
ja: デラウェア

en: Delhi
ja: デリー

en: Delta
ja: デルタ

en: Delta Amacuro
ja: デルタ・アマクロ

en: Demerara-Mahaica
ja: デメララマハイカ

en: Denguélé (Région du)
ja: ドングェレ

en: Denizli
ja: デニズリ

en: Derby
ja: ダービー

en: Derbyshire
ja: ダービーシャー

en: Devon
ja: デボン

en: Dhaka
ja: ダッカ

en: Dhamār
ja: ダマール

en: Dhi Qar
ja: ズィーカール

en: Diekirch
ja: ディーキルヒ

en: Diffa
ja: ディファ

en: Dikhil
ja: ディキル

en: Dimashq
ja: ダマスカス

en: Dinagat Islands
ja: ディナガットアイランズ

en: Dinajpur
ja: ディナジプル

en: Dinguiraye
ja: ディンギライ

en: Diourbel
ja: ジュルベル

en: Dirē Dawa
ja: ディレダワ

en: District of Columbia
ja: コロンビア特別区

en: Distrito Capital de Bogotá
ja: ボゴタ

en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
ja: 首都圏

en: Diyala
ja: ディヤーラ

en: Diyarbakır
ja: ディヤルバクル

en: Djelfa
ja: ジェルファ

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
ja: ドニプロペテロフスク

en: Dobrich
ja: ドブリチ

en: Dodoma
ja: ドドマ

en: Dokolo
ja: ドコロ

en: Dolj
ja: ドルジュ

en: Dolnośląskie
ja: ドルノシロンスク

en: Doncaster
ja: ドンカスター

en: Donegal
ja: ドニゴール

en: Donets'ka Oblast'
ja: ドネツク

en: Donga
ja: ドンガ

en: Dorset
ja: ドーセット

en: Dosso
ja: ドーソ

en: Drenthe
ja: ドレンテ

en: Duarte
ja: ドゥアルテ

en: Dubayy
ja: ドバイ

en: Dublin
ja: ダブリン

en: Dubréka
ja: デブレカ

en: Dudley
ja: ダッドリー

en: Dumfries and Galloway
ja: ダムフリースアンドギャラウェイ

en: Dumyāt
ja: ドゥムヤート

en: Dundee City
ja: ダンディーシティ

en: Durango
ja: ドゥランゴ

en: Durazno
ja: ドゥラスノ

en: Durrës
ja: ドゥラス

en: Dâmbovița
ja: ドゥンボビツァ

en: Díli
ja: ディリ

en: Düzce
ja: デュズジェ

en: Dāykundī
ja: ダイクンディ

en: Ealing
ja: イーリング

en: East
ja: 東部州

en: East Ayrshire
ja: 東エアーシア

en: East Berbice-Corentyne
ja: イーストバービーズコレンタイン

en: East Dunbartonshire
ja: 東ダンバートンシャー

en: East New Britain
ja: 東ニューブリテン

en: East Renfrewshire
ja: 東レンフルーシャー

en: East Riding of Yorkshire
ja: ヨークシャー州イーストライディング

en: East Sepik
ja: 東セピック

en: East Sussex
ja: 東サセックス

en: Eastern Cape
ja: 東ケープ

en: Eastern Highlands
ja: 東ハイランド

en: Eastern Tobago
ja: 東トバゴ

en: Ebonyi
ja: エボニー

en: Edinburgh, City of
ja: エディンバラ

en: Edirne
ja: エディルネ

en: Edo
ja: エド

en: Ehime
ja: 愛媛

en: Ekiti
ja: エキティ

en: El Bayadh
ja: エルバヤード

en: El Callao
ja: カリャオ憲法特別市

en: El Jadida
ja: ジャディーダ

en: El Oro
ja: エルオロ

en: El Oued
ja: エルウエッド

en: El Paraíso
ja: エルパライソ

en: El Progreso
ja: エルプレグレソ

en: El Seybo [El Seibo]
ja: エルセイボ

en: El Tarf
ja: エルタルフ

en: Elazığ
ja: エラズ

en: Elbasan
ja: エルバサン

en: Emberá
ja: エンベラ

en: Emilia-Romagna
ja: エミリア=ロマーニャ

en: Enewetak
ja: エニウェトク

en: Enga
ja: エンガ

en: England
ja: イングランド

en: England and Wales
ja: イングランド及びウェールズ

en: Enna
ja: エンナ

en: Entre Rios
ja: エントレーリオス

en: Enugu
ja: エヌーグー

en: Erevan
ja: エレバン

en: Ermera
ja: エルメラ

en: Erongo
ja: エロンゴ

en: Erzincan
ja: エルジンジャン

en: Erzurum
ja: エルズルム

en: Escuintla
ja: エスクイントラ

en: Eskişehir
ja: エスキシェヒル

en: Esmeraldas
ja: エスメラルダス

en: Espaillat
ja: エスパイジャット

en: Espírito Santo
ja: エスピリトサント

en: Essequibo Islands-West Demerara
ja: エセキポアイランズウエストデメララ

en: Estelí
ja: エステリ

en: Estuaire
ja: エスチュエール

en: Extremadura
ja: エストレマドゥーラ

en: Eşfahān
ja: イスファハン

en: Falcón
ja: ファルコン

en: Far North
ja: 極北州

en: Faranah
ja: ファラナ

en: Farg'ona
ja: フェルガナ

en: Faridpur
ja: ファリドプル

en: Faro
ja: ファロ

en: Farāh
ja: ファラー

en: Fatick
ja: ファティック

en: Federacija Bosne i Hercegovine
ja: ボスニアヘルツェゴビナ連邦

en: Federally Administered Tribal Areas
ja: 連邦直轄部族地域

en: Fejér
ja: フェイエール

en: Fernando de Noronha
ja: フェルナンドデノローニャ島

en: Ferrara
ja: フェラーラ

en: Fianarantsoa
ja: フィアナランツォア

en: Fier
ja: フィエル

en: Figuig
ja: フィギグ

en: Finnmark
ja: フィンマルク

en: Firenze
ja: フィレンツェ

en: Flevoland
ja: フレーフォラント

en: Flores
ja: フロレス

en: Florida
ja: フロリダ

en: Foggia
ja: フォッジャ

en: Fontvieille
ja: フォンビエイユ

en: Formosa
ja: フォルモサ

en: Forécariah
ja: フォレカリア

en: Francisco Morazán
ja: フランシスコモラサン

en: Free State
ja: 自由州

en: Fria
ja: フリア

en: Fribourg
ja: フリプール

en: Friesland
ja: フリースラント

en: Friuli-Venezia Giulia
ja: フリウリ=ヴェネツィアジュリア

en: Frosinone
ja: フロジノーネ

en: Fukui
ja: 福井

en: Fukuoka
ja: 福岡

en: Fukushima
ja: 福島

en: Funafuti
ja: フナフティ

en: Fārs
ja: ファールス

en: Fāryāb
ja: ファリヤーブ

en: Gabès
ja: ガベス

en: Gabú
ja: ガブー

en: Gafsa
ja: ガフサ

en: Galați
ja: ガラツィ

en: Galguduud
ja: ガルグドゥード

en: Galicia
ja: ガリシア

en: Galway
ja: ゴルウェー

en: Galápagos
ja: ガラパゴス

en: Gang'weondo
ja: カンウォンド(江原道)

en: Ganzourgou
ja: ガンズルグ

en: Gao
ja: ガオ

en: Gaoual
ja: ガワアル

en: Gasa
ja: ガサ

en: Gauteng
ja: ガウテング

en: Gaza
ja: ガザ

en: Gaziantep
ja: ガジアンテップ

en: Gedo
ja: ゲド

en: Gelderland
ja: ヘルデルラント

en: Genova
ja: ジェノバ

en: Genève
ja: ジュネーブ

en: Georgia
ja: ジョージア

en: Ghanzi
ja: ガンジ

en: Gharb Dārfūr
ja: 西ダルフール

en: Ghardaïa
ja: ガルダイア

en: Ghaznī
ja: ガズニ

en: Ghāt
ja: ガート

en: Ghōr
ja: ゴール

en: Gia Lai
ja: ジアライ

en: Gifu
ja: 岐阜

en: Gilbert Islands
ja: ギルバート諸島

en: Gilgit-Baltistan
ja: ギルギットバルチスタン

en: Giresun
ja: ギレスン

en: Girona
ja: ヘローナ

en: Gitega
ja: ギテガ

en: Giurgiu
ja: ジュルジュ

en: Glarus
ja: グラールス

en: Glasgow City
ja: グラスゴー

en: Gloucestershire
ja: グロスターシャー

en: Gnagna
ja: グナグナ

en: Goa
ja: ゴア

en: Goiás
ja: ゴイアス

en: Golestān
ja: ゴレスタン

en: Gombe
ja: ゴンベ

en: Gorgol
ja: ゴルゴル

en: Gorj
ja: ゴルジュ

en: Gorno-Badakhshan
ja: ゴルノバダフシャン

en: Gorontalo
ja: ゴロンタロ

en: Gostivar
ja: ゴスティバル

en: Gotlands län
ja: ゴトランド

en: Gourma
ja: グルマ

en: Gracias a Dios
ja: グラシアスアディオス

en: Granada
ja: グラナダ

en: Grand Bassa
ja: グランドバッサ

en: Grand Cape Mount
ja: グランドケープマウント

en: Grand Gedeh
ja: グランドゲデー

en: Grand Kru
ja: グランドクルー

en: Grande-Anse
ja: グランダンス

en: Granma
ja: グランマ

en: Graubünden
ja: グラウビュンデン

en: Great Britain
ja: グレートブリテン

en: Greater Accra
ja: グレーターアクラ

en: Greenwich
ja: グリニッジ

en: Grenadines
ja: グレナディーン

en: Grevenmacher
ja: グレーベンマッハー

en: Groningen
ja: フローニンゲン

en: Guadalajara
ja: グアダラハラ

en: Guadalcanal
ja: ガダルカナル

en: Guadeloupe
ja: グアドループ

en: Guainía
ja: グアイニア

en: Guairá
ja: グアイラ

en: Guam
ja: グアム

en: Guanacaste
ja: グアナカステ

en: Guanajuato
ja: グアナフアト

en: Guantánamo
ja: グアンタナモ

en: Guarda
ja: グアルダ

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guaviare
ja: グアビアレ

en: Guayas
ja: グアヤス

en: Guelma
ja: ゲルマ

en: Guelmim
ja: ゲルミン

en: Guerrero
ja: ゲレロ

en: Guidimaka
ja: ギディマカ

en: Gujarat
ja: グジャラート

en: Gulf
ja: ガルフ

en: Gulu
ja: グル

en: Gunma
ja: 群馬

en: Guárico
ja: グアリコ

en: Guékédou
ja: ゲケドゥー

en: Gwangju Gwang'yeogsi
ja: クァンジュ(光州)広域市

en: Gyeonggido
ja: キョンギド(京畿道)

en: Gyeongsangbukdo
ja: キョンサンブクド(慶尚北道)

en: Gyeongsangnamdo
ja: キョンサンナムド(慶尚南道)

en: Győr-Moson-Sopron
ja: ジェールモションショプロン

en: Gävleborgs län
ja: イェヴレボリ

en: Gümüşhane
ja: ギュミュシュネ

en: Gīlān
ja: ギーラーン

en: Ha
ja: ハ

en: Ha'apai
ja: ハアパイ

en: Hainaut
ja: エノー

en: Hajdú-Bihar
ja: ハイデュービハル

en: Hakkâri
ja: ハッカーリ

en: Halab
ja: アレッポ

en: Hallands län
ja: ハッランド

en: Hamadān
ja: ハマダーン

en: Hamah
ja: ハマ

en: Hambantŏṭa
ja: ハンバントタ

en: Hamburg
ja: ハンブルク

en: Hamgyŏng-bukto
ja: ハムギョンブクド(咸鏡北道)

en: Hamgyŏng-namdo
ja: ハムギョンナムド(咸鏡南道)

en: Hampshire
ja: ハンプシャー

en: Hanover
ja: ハノーバー

en: Harare
ja: ハラレ

en: Hardap
ja: ハルダプ

en: Harghita
ja: ハルギータ

en: Haryana
ja: ハリヤーナー

en: Haskovo
ja: ハスコヴォ

en: Hatay
ja: ハタイ

en: Hato Mayor
ja: アトマヨール

en: Haut-Mbomou
ja: オームボム州

en: Haut-Ogooué
ja: オートオグエ

en: Haute-Kotto
ja: オートコト州

en: Haute-Sangha / Mambéré-Kadéï
ja: マンベレカデイ州

en: Hawaii
ja: ハワイ

en: Hawke's Bay
ja: ホークスベイ

en: Hebron
ja: ヘブロン

en: Hedmark
ja: ヘードマルク

en: Hefa
ja: ハイファ

en: Helmand
ja: ヘルマンド

en: Heredia
ja: エレディア

en: Herefordshire
ja: ヘレフォードシャー

en: Herrera
ja: エレーラ

en: Herāt
ja: ヘラート

en: Hessen
ja: ヘッセン

en: Heves
ja: ヘベシュ

en: Hidalgo
ja: イダルゴ

en: Hiirsan
ja: ヒーラーン

en: Hiiumaa
ja: ヒーウマー

en: Himachal Pradesh
ja: ヒマーチャルプラデシュ

en: Hiroshima
ja: 広島

en: Hodh ech Chargui
ja: ホッドエッシャルギ

en: Hodh el Charbi
ja: ホッドエルガルビ

en: Hoima
ja: ホイマ

en: Hokkaido
ja: 北海道

en: Holguín
ja: オルギン

en: Homs
ja: ホムス

en: Horad Minsk
ja: ミンスク市

en: Hordaland
ja: ホルダラン

en: Hormozgān
ja: ホルモズガン

en: Houaphan
ja: フワパン

en: Houet
ja: フエ

en: Howland Island
ja: ハウランド島

en: Hoà Bình
ja: ホアビン

en: Hsinchu
ja: 新竹

en: Hsinchui City
ja: 新竹市

en: Hualien
ja: 花蓮

en: Huambo
ja: ワンボー

en: Huancavelica
ja: ワンカベリカ

en: Huehuetenango
ja: フェヴェテナンゴ

en: Huelva
ja: ウエルバ

en: Huesca
ja: ウエスカ

en: Huila
ja: ウイラ

en: Hunedoara
ja: フネドアラ

en: Huánuco
ja: ワヌコ

en: Huíla
ja: ウイラ

en: Hwanghae-bukto
ja: ファンヘブクド(黄海北道)

en: Hwanghae-namdo
ja: ファンヘナムド(黄海南道)

en: Hyogo
ja: 兵庫

en: Hà Giang
ja: ハジアン

en: Hà Nam
ja: ハナム

en: Hà Nội
ja: ハノイ

en: Hà Tây
ja: ハタイ

en: Hà Tỉnh
ja: ハティン

en: Hưng Yên
ja: フンイェン

en: Hải Duong
ja: ハイドゥオン

en: Hải Phòng
ja: ハイフォン

en: Hồ Chí Minh [Sài Gòn]
ja: ホーチミン [サイゴン]

en: Ialomița
ja: ヤロミツァ

en: Iași
ja: ヤシ

en: Ibanda
ja: イバンダ

en: Ibaraki
ja: 茨城

en: Ibb
ja: イップ

en: Ica
ja: イカ

en: Idaho
ja: アイダホ

en: Idlib
ja: イドゥリブ

en: Ifrane
ja: イフラーヌ

en: Iganga
ja: イガンガ

en: Ilan
ja: 宜蘭

en: Illinois
ja: イリノイ

en: Illizi
ja: イリジ

en: Iloilo
ja: イロイロ

en: Imbabura
ja: インバブラ

en: Imo
ja: イモ

en: Inagua
ja: イナグア島

en: Incheon Gwang'yeogsi
ja: インチョン(仁川)広域市

en: Inchiri
ja: インシリ

en: Independencia
ja: インディペンデンシア

en: Indiana
ja: インディアナ

en: Inhambane
ja: イニャンバネ

en: Intibucá
ja: インティブカ

en: Ioannina
ja: イオアニナ

en: Ioba
ja: イオバ

en: Iowa
ja: アイオワ

en: Ipeiros
ja: イピロス

en: Irbid
ja: イルビド

en: Iringa
ja: イリンガ

en: Isabela
ja: イサベラ

en: Isernia
ja: イゼルニア

en: Ishikawa
ja: 石川

en: Isingiro
ja: イシンギロ

en: Isla de la Juventud
ja: ラフベントゥド島

en: Islamabad
ja: イスラマバード

en: Isparta
ja: イスパルタ

en: Itapúa
ja: イタプア

en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
ja: イワノフランキスク

en: Iwate
ja: 岩手

en: Izabal
ja: イザバル

en: Iğdır
ja: イーディル

en: Jalal-Abad
ja: ジャララバード

en: Jalapa
ja: ハラパ

en: Jalisco
ja: ハリスコ

en: Jamalpur
ja: ジャマールプル

en: Jambi
ja: ジャンビ

en: Jammu and Kashmir
ja: ジャンムカシミール

en: Janūb Dārfūr
ja: 南ダルフール

en: Janūb Kurdufān
ja: 南コルドファン

en: Jarash
ja: ジャラシュ

en: Jarvis Island
ja: ジャーヴィス島

en: Jawa
ja: ジャワ

en: Jawa Barat
ja: ジャワ州

en: Jawa Tengah
ja: 中部ジャワ

en: Jawa Timur
ja: 東ジャワ

en: Jaén
ja: ハエン

en: Jejudo
ja: チェジュ(済州)

en: Jelgava
ja: エルガヴァ

en: Jendouba
ja: ジャンドゥーバ

en: Jeonrabukdo
ja: チョルラブクド(全羅北道)

en: Jeonranamdo
ja: チョルラナムド(全羅南道)

en: Jericho - Al Aghwar
ja: ジェリコ

en: Jerusalem
ja: エルサレム

en: Jessore
ja: ジェソール

en: Jharkhand
ja: ジャールカンド

en: Jigawa
ja: ジガワ

en: Jijel
ja: ジジェル

en: Jinja
ja: ジンジャ

en: Jinotega
ja: ヒノテガ

en: Johnston Atoll
ja: ジョンストン環礁

en: Johor
ja: ジョホール

en: Jowzjān
ja: ジョウズジャーン

en: Jubbada Dhexe
ja: ジュバダデヘ

en: Jubbada Hoose
ja: ジュバダホーセ

en: Jujuy
ja: フフイ

en: Junín
ja: フニン

en: Jura
ja: ジュラ

en: Jutiapa
ja: フティアパ

en: Jász-Nagykun-Szolnok
ja: ヤースナジクンソルノク

en: Jämtlands län
ja: イェムトランド

en: Jönköpings län
ja: イェンヒューピング

en: Jēkabpils
ja: エカプピルス

en: Jīzan
ja: ジーザー

en: Kaabong
ja: カボング

en: Kabale
ja: カバレ

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
ja: カバルダバルカル共和国

en: Kabarole
ja: カバロレ

en: Kaberamaido
ja: カベラマイド

en: Kach Kong
ja: コッコン

en: Kachin
ja: カチン

en: Kadiogo
ja: カディオゴ

en: Kaduna
ja: カドゥナ

en: Kaffrine
ja: カフリン

en: Kagawa
ja: 香川

en: Kagera
ja: カゲラ

en: Kagoshima
ja: 鹿児島

en: Kahramanmaraş
ja: カラマンマラシュ

en: Kairouan
ja: カイロアン

en: Kalangala
ja: カランガラ

en: Kalasin
ja: カラシン

en: Kalimantan
ja: カリマンタン

en: Kalimantan Barat
ja: カリマンタン州

en: Kalimantan Selatan
ja: 南カリマンタン

en: Kalimantan Tengah
ja: 中部カリマンタン

en: Kalimantan Timur
ja: 東カリマンタン

en: Kaliro
ja: カリロ

en: Kalmar län
ja: カルマル

en: Kalmykiya, Respublika
ja: カルムイク共和国

en: Kamchatskiy kray
ja: カムチャツカ

en: Kampala
ja: カンパラ

en: Kamphaeng Phet
ja: カンペーンペット

en: Kampong Cham
ja: コンポンチャム

en: Kampong Chhnang
ja: コンポンチュナン

en: Kampong Speu
ja: コンポンスプー

en: Kampong Thom
ja: コンポントム

en: Kampot
ja: カンポット

en: Kamuli
ja: カムリ

en: Kamwenge
ja: カムウェンゲ

en: Kanagawa
ja: 神奈川

en: Kanchanaburi
ja: カンチャナブリ

en: Kandahār
ja: カンダハール

en: Kandal
ja: カンダール

en: Kangwŏn-do
ja: カンウォンド(江原道)

en: Kankan
ja: カンカン

en: Kano
ja: カノ

en: Kansas
ja: カンザス

en: Kanungu
ja: カヌング

en: Kaohsiung
ja: 高雄

en: Kaohsiung City
ja: 高雄市

en: Kaolack
ja: カオラック

en: Kapchorwa
ja: カプチョールワ

en: Karabük
ja: カラビュク

en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
ja: カラチャイチェルケス共和国

en: Karaman
ja: カラマン

en: Karas
ja: カラス

en: Karbala'
ja: カルバラ

en: Karlovarský kraj
ja: カルロバリ

en: Karlovy Vary
ja: カルロバリ

en: Karnataka
ja: カルナータカ

en: Kars
ja: カルス

en: Kasai-Occidental
ja: 西カサイ州

en: Kasai-Oriental
ja: 東カサイ州

en: Kasese
ja: カセセ

en: Kassalā
ja: カッサラ

en: Kasserine
ja: カスリン

en: Kastamonu
ja: カスタモヌ

en: Katakwi
ja: カタクイ

en: Katanga
ja: カタンガ州

en: Katsina
ja: カッシナ

en: Kauno Apskritis
ja: カウナス

en: Kavala
ja: カヴァラ

en: Kayah
ja: カヤー

en: Kayanza
ja: カヤンザ

en: Kayes
ja: カエス

en: Kayseri
ja: カイセリ

en: Kayunga
ja: カユンガ

en: Kebbi
ja: ケビ

en: Kebili
ja: ケビリ

en: Keelung City
ja: 基隆市

en: Kelantan
ja: クランタン

en: Kentucky
ja: ケンタッキー

en: Kerala
ja: ケーララ

en: Kermān
ja: ケルマーン

en: Kermānshāh
ja: ケルマンシャー

en: Kerry
ja: ケリー

en: Kgalagadi
ja: ガラガティ

en: Kgatleng
ja: ガトレング

en: Khabarovskiy kray
ja: ハバロフスク

en: Khagrachari
ja: カグラチョリ

en: Khammouan
ja: カムアン

en: Kharkivs'ka Oblast'
ja: ハルキフ

en: Khatlon
ja: ハトロン

en: Khenchela
ja: ヘンシュラ

en: Khenifra
ja: ケニフラ

en: Khersons'ka Oblast'
ja: ヘルソン

en: Khmel'nyts'ka Oblast'
ja: フメリニツキー

en: Khomas
ja: ホマス

en: Khon Kaen
ja: コーンケーン

en: Khouribga
ja: クーリブガ

en: Khulna
ja: クールナ

en: Khyber Pakhtunkhwa
ja: ハイバルパフトゥンハー

en: Khánh Hòa
ja: コンホア

en: Khōst
ja: ホースト

en: Khūzestān
ja: フーゼスタン

en: Kibaale
ja: キバーレ

en: Kiboga
ja: キボガ

en: Kidal
ja: キダル

en: Kigoma
ja: キゴマ

en: Kildare
ja: キルデア

en: Kilimanjaro
ja: キリマンジャロ

en: Kilinŏchchi
ja: キリノッチ

en: Kilis
ja: キリス

en: Kilkenny
ja: キルケニ

en: Kindia
ja: キンディア

en: Kingman Reef
ja: キングマン岩礁

en: Kingston
ja: キングストン

en: Kinshasa
ja: キンシャサ

en: Kirovohrads'ka Oblast'
ja: キロボアラード

en: Kiruhura
ja: キルフラ

en: Kirundo
ja: キルンド

en: Kisoro
ja: キソロ

en: Kissidougou
ja: キシドゥーグー

en: Kitgum
ja: キトゥグム

en: Kiên Giang
ja: キエンジアン

en: Koboko
ja: コボコ

en: Kocaeli
ja: コジャエリ

en: Kochi
ja: 高知

en: Kogi
ja: コギ

en: Kohgīlūyeh va Būyer Ahmad
ja: コフギルイェボイェルアフマド

en: Kolda
ja: コルダ

en: Komi, Respublika
ja: コミ共和国

en: Komondjari
ja: コモンジャリ

en: Kompienga
ja: コンピエンガ

en: Komárom-Esztergom
ja: コマーロムエステルゴム

en: Kon Tum
ja: コントゥム

en: Konya
ja: コンヤ

en: Kordestān
ja: クルディスタン

en: Koror
ja: コロール

en: Korçë
ja: コルチャ

en: Kosovo-Metohija
ja: コソボ-Metohija

en: Kosrae
ja: コスラエ

en: Kossi
ja: コッシ

en: Kotido
ja: コティド

en: Koubia
ja: クビア

en: Kouffo
ja: コウフォ

en: Kouilou
ja: クイール

en: Koulikoro
ja: クリコロ

en: Koulpélogo
ja: クルペロゴ

en: Koundara
ja: クンダラ

en: Kouroussa
ja: クルーサ

en: Kourwéogo
ja: クルウェオゴ

en: Kozani
ja: コザニ

en: Košický kraj
ja: コシツェ

en: Krabi
ja: クラビー

en: Krachoh
ja: クラチェ

en: Krasnodarskiy kray
ja: クラスノダル

en: Kriti
ja: クレタ

en: Krong Kaeb
ja: ケッフ

en: Krong Pailin
ja: ハイリン

en: Kronobergs län
ja: クローノバリ

en: Krung Thep Maha Nakhon Bangkok
ja: クルンテープ マハ　ナコン　バンコク

en: Královéhradecký kraj
ja: クラードベーフラデツ

en: Kujawsko-pomorskie
ja: クヤウスコポモジェ

en: Kukës
ja: クカス

en: Kumamoto
ja: 熊本

en: Kumanovo
ja: クマノボ

en: Kumi
ja: クミ

en: Kuna Yala
ja: クナヤラ

en: Kunar
ja: クナール

en: Kunduz
ja: クンドゥーズ

en: Kunene
ja: ケネネ

en: Kushtia
ja: クシュティア

en: Kwajalein
ja: クワジャリン

en: Kwara
ja: クワラ

en: Kwazulu-Natal
ja: クワズールーナタール

en: Kweneng
ja: クウェネング

en: Kyenjojo
ja: キエンジョジョ

en: Kyoto
ja: 京都

en: Kärnten
ja: ケルンテン

en: Kédougou
ja: ケドゥグ

en: Kénitra
ja: ケニトラ

en: Kénédougou
ja: ケネドゥグ

en: Kérouané
ja: ケルアネ

en: Kütahya
ja: キュタヒヤ

en: Kābul
ja: カブール

en: Kānim
ja: カネム

en: Kāpīsā
ja: カピサ

en: Kırklareli
ja: クルクラレリ

en: Kırıkkale
ja: クルツカレ

en: Kırşehir
ja: クルシェヒル

en: L'Aquila
ja: ラクイラ

en: L'vivs'ka Oblast'
ja: リボフ

en: La Altagracia
ja: ラアルタグラシア

en: La Condamine
ja: ラコンダミーヌ

en: La Libertad
ja: ラリベルタッド

en: La Manouba
ja: マヌーバ

en: La Pampa
ja: ラパンパ

en: La Paz
ja: ラパス

en: La Rioja
ja: ラリオハ

en: La Romana
ja: ラロマーナ

en: La Unión
ja: ラウニオン

en: La Vega
ja: ラベーガ

en: Labé
ja: ラベー

en: Lacs (Région des)
ja: ラック

en: Laghmān
ja: ラグマーン

en: Laghouat
ja: ラグアッツト

en: Lagos
ja: ラゴス

en: Lagunes (Région des)
ja: ラギューヌ

en: Lai Châu
ja: ライチャウ

en: Lakshadweep
ja: ラクシャドウィープ

en: Lambayeque
ja: ランバイエケ

en: Lampang
ja: ランパーン

en: Lamphun
ja: ランパーン

en: Lampung
ja: ランポン

en: Lanao del Norte
ja: 北ラナオ

en: Lanao del Sur
ja: 南ラナオ

en: Lancashire
ja: ランカシャー

en: Lappi
ja: ラッピ

en: Lara
ja: ララ

en: Larache
ja: ララシェ

en: Las Palmas
ja: ラスパルマス

en: Las Tunas
ja: ラストゥーナス

en: Lautem
ja: ラウテム

en: Lavalleja
ja: ラバイェハ

en: Lazio
ja: ラツィオ

en: Laḩij
ja: ラヘジ

en: Le Kef
ja: ケフ

en: Lebap
ja: レバプ

en: Lecce
ja: レッチェ

en: Leiria
ja: レイリア

en: Leitrim
ja: リートリム

en: Lempira
ja: レンピラ

en: Leyte
ja: レイテ

en: León
ja: レオン

en: Liban-Nord
ja: 北レバノン

en: Liban-Sud
ja: 南レバノン

en: Liberecký kraj
ja: リベレツ

en: Liepāja
ja: リエパヤ

en: Liguria
ja: リグーリア

en: Likouala
ja: リクアラ

en: Lilongwe
ja: リロングウェ

en: Lima
ja: リマ

en: Limburg
ja: リンブルフ

en: Limerick
ja: リムリック

en: Limpopo
ja: リンポポ

en: Limón
ja: リモン

en: Lindi
ja: リンディ

en: Line Islands
ja: ライン諸島

en: Liquiça
ja: リキサ

en: Lira
ja: リラ

en: Lisboa
ja: リスボン

en: Littoral
ja: リトラル

en: Liverpool
ja: リヴァプール

en: Livorno
ja: リヴォルノ

en: Liège
ja: リエージュ

en: Lleida
ja: レリダ

en: Lobaye
ja: ロバイエ州

en: Loei
ja: ルーイ

en: Lofa
ja: ロファ

en: Loja
ja: ロハ

en: Lola
ja: ローラ

en: Lombardia
ja: ロンバルディア

en: London, City of
ja: ロンドン

en: Long An
ja: ロンアン

en: Long Island
ja: ロング島

en: Longford
ja: ロングフォード

en: Lop Buri
ja: ロッブリー

en: Lorestān
ja: ロレスタン

en: Loreto
ja: ロレト

en: Loroum
ja: ロルム

en: Los Lagos
ja: ロスラゴス

en: Los Santos
ja: ロスサントス

en: Louang Namtha
ja: ルアンナムタ

en: Louangphabang
ja: ルアンパバーン

en: Louga
ja: ルガ

en: Louisiana
ja: ルイジアナ

en: Lovech
ja: ロベチ

en: Luanda
ja: ルアンダ

en: Luapula
ja: ルアプラ

en: Lubuskie
ja: ルブスコ

en: Lugo
ja: ルーゴ

en: Luhans'ka Oblast'
ja: ルハンスク

en: Lumbini
ja: ルンビニ

en: Lunda Norte
ja: ルンダノルテ

en: Lunda Sul
ja: ルンダスル

en: Lusaka
ja: ルサカ

en: Luwero
ja: ルウェロ

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Luzern
ja: ルツェルン

en: Lào Cai
ja: ラオカイ

en: Lárnaka
ja: ラルナガ

en: Lâm Đồng
ja: ラムドン

en: Lékoumou
ja: レクム

en: Lélouma
ja: レルーマ

en: Léraba
ja: レラバ

en: Lōgar
ja: ローガル

en: Lạng Sơn
ja: ランソン

en: Ma'rib
ja: マアリブ

en: Macenta
ja: マセンタ

en: Macerata
ja: マチェラータ

en: Madang
ja: マダン

en: Madhya Pashchimanchal
ja: 中西部

en: Madhya Pradesh
ja: マッディアプラデシュ

en: Madhyamanchal
ja: 中部

en: Madre de Dios
ja: マドレデディオス

en: Madrid
ja: マドリード

en: Madrid, Comunidad de
ja: マドリード州

en: Madriz
ja: マドリス

en: Mae Hong Son
ja: メーホーンソン

en: Mafeteng
ja: マフェテング

en: Magdalena
ja: マグダレナ

en: Maguindanao
ja: マギンダナオ

en: Magway
ja: マグウェ

en: Maha Sarakham
ja: マハーサーラーカム

en: Mahaica-Berbice
ja: マハイカバービーズ

en: Mahajanga
ja: マハジャンガ

en: Maharashtra
ja: マハーラーシュトラ

en: Mahdia
ja: マハディア

en: Maine
ja: メーン

en: Maio
ja: マイオ島

en: Majuro
ja: マジュロ

en: Makamba
ja: マカンバ

en: Makkah
ja: マッカ

en: Malaita
ja: マライタ

en: Malange
ja: マランジェ

en: Malatya
ja: マラティア

en: Maldonado
ja: マルドナド

en: Male
ja: マレ

en: Mali
ja: マリ

en: Maloelap
ja: マロエラプ

en: Maluku
ja: マルク

en: Maluku Utara
ja: 北マルク

en: Malësi e Madhe
ja: マレシエマデ

en: Mamou
ja: マムー

en: Manabí
ja: マナビ

en: Manafwa
ja: マナフワ

en: Managua
ja: マナグア

en: Manatuto
ja: マナトゥトゥ

en: Manawatu-Wanganui
ja: マナワツウォンガヌイ

en: Manchester
ja: マンチェスター

en: Mandalay
ja: マンダレー

en: Mandiana
ja: マンディアナ

en: Mangghystaū oblysy
ja: マンギスタウ州

en: Manica
ja: マニカ

en: Manicaland
ja: マニカランド

en: Maniema
ja: マニエマ州

en: Manipur
ja: マニプル

en: Manisa
ja: マニサ

en: Manitoba
ja: マニトバ

en: Manufahi
ja: マヌファイ

en: Manus
ja: マヌス島

en: Manzini
ja: マンジーニ

en: Maputo
ja: マプト

en: Maputo (city)
ja: マプト(市)

en: Mara
ja: マラ

en: Maracha
ja: マナチャ

en: Maradi
ja: マラディ

en: Marahoué (Région de la)
ja: マラフゥエ

en: Maramureș
ja: マラムレシュ

en: Maranhão
ja: マラニョン

en: Marche
ja: マルケ

en: Mardin
ja: マルディン

en: Margibi
ja: マルギビ

en: Markazī
ja: マルキャズィ

en: Marowijne
ja: マロウィーネ

en: Marsaxlokk
ja: マルサシュロック

en: Martinique
ja: マルティニーク

en: Mary
ja: マリー

en: Maryland
ja: メリーランド

en: María Trinidad Sánchez
ja: マリアトリニダードサンチェス

en: Masaka
ja: マサカ

en: Masaya
ja: マサヤ

en: Masbate
ja: マスバテ

en: Mascara
ja: マスカラ

en: Maseru
ja: マセル

en: Mashonaland Central
ja: マショナランド・セントラル

en: Mashonaland East
ja: マショナランド・イースト

en: Mashonaland West
ja: マショナランド・ウエスト

en: Masindi
ja: マシンディ

en: Masqaţ
ja: マスカット

en: Massachusetts
ja: マサチューセッツ

en: Masvingo
ja: マスビンゴ

en: Matabeleland North
ja: 北マタベランド

en: Matabeleland South
ja: 南マタベランド

en: Matagalpa
ja: マタガルパ

en: Matam
ja: マタム

en: Matanzas
ja: マタンサス

en: Matera
ja: マテーラ

en: Mato Grosso
ja: マトグロッソ

en: Mato Grosso do Sul
ja: マトグロッソドスル

en: Maule
ja: マウレ

en: Mauren
ja: マウレン

en: Mayaguana
ja: マヤグアナ島

en: Mayo
ja: メーオー

en: Mayotte
ja: マヨット

en: Maysan
ja: ミーサーン

en: Mayuge
ja: マユゲ

en: Małopolskie
ja: マウォポルスカ

en: Ma‘ān
ja: マアーン

en: Mbale
ja: ムバレ

en: Mbarara
ja: ムバララ

en: Mbeya
ja: ムベヤ

en: Mbomou
ja: ムボム州

en: Meath
ja: ミース

en: Mecklenburg-Vorpommern
ja: メクレンブルク=フォアポンメルン

en: Medenine
ja: メドニン

en: Meghalaya
ja: メガラヤ

en: Mehedinți
ja: メヘディンツ

en: Melilla
ja: メリリヤ

en: Mendoza
ja: メンドサ

en: Messina
ja: メッシーナ

en: Meta
ja: メタ

en: Miaoli
ja: 苗栗

en: Michigan
ja: ミシガン

en: Middlesbrough
ja: ミドルズブラ

en: Midlands
ja: ミッドランズ

en: Midway Islands
ja: ミッドウェイ諸島

en: Mie
ja: 三重

en: Mila
ja: ミラ

en: Milano
ja: ミラノ

en: Milne Bay
ja: ミルンベイ

en: Milton Keynes
ja: ミルトンキーンズ

en: Minas Gerais
ja: ミナスジェライス

en: Minnesota
ja: ミネソタ

en: Minskaja voblasc'
ja: ミンスク州

en: Miranda
ja: ミランダ

en: Misamis Occidental
ja: 西ミサミス

en: Misamis Oriental
ja: 東ミサミス

en: Misiones
ja: ミシオネス

en: Miskolc
ja: ミシュコルツ

en: Mississippi
ja: ミシシッピ

en: Missouri
ja: ミズーリ

en: Mityana
ja: ミチャナ

en: Miyagi
ja: 宮城

en: Miyazaki
ja: 宮崎

en: Mizoram
ja: ミゾラム

en: Mişrātah
ja: ミスラータ

en: Modena
ja: モデナ

en: Mohale's Hoek
ja: モハレスフーク

en: Mokhotlong
ja: モコトロング

en: Molise
ja: モリーゼ

en: Mon
ja: モン

en: Monagas
ja: モナガス

en: Monaghan
ja: モナガン

en: Monastir
ja: モナスティール

en: Mondol Kiri
ja: モンドルキリ

en: Monggar
ja: モンガル

en: Mono
ja: モノ

en: Monseñor Nouel
ja: モンセニョールノエル

en: Mont-Liban
ja: 山岳レバノン

en: Montana
ja: モンタナ

en: Monte Cristi
ja: モンテクリスティ

en: Monte Plata
ja: モンテプラタ

en: Monte-Carlo
ja: モンテカルロ

en: Montevideo
ja: モンテビデオ

en: Montserrado
ja: モントセラド

en: Mopti
ja: モプティ

en: Moquegua
ja: モケグア

en: Morazán
ja: モラサン

en: Morelos
ja: モレロス

en: Morobe
ja: モロベ

en: Morogoro
ja: モロゴロ

en: Morona-Santiago
ja: モロナサンチアゴ

en: Moroto
ja: モロト

en: Most
ja: モスト

en: Mostaganem
ja: モスタガネム

en: Mouhoun
ja: ムフン

en: Moxico
ja: モシコ

en: Moyen-Ogooué
ja: モアイヤンオグエ

en: Moyo
ja: モヨ

en: Moûhîlî (Mūhīlī)
ja: モヘリ

en: Mpigi
ja: ムピギ

en: Mpumalanga
ja: マプマランガ

en: Msila
ja: ムシラ

en: Mtwara
ja: ムトワラ

en: Mubende
ja: ムベンデ

en: Mudug
ja: ムドゥグ

en: Mukdahan
ja: ムクダハーン

en: Mukono
ja: ムコノ

en: Mulativ
ja: ムライティブ

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
ja: リマ市

en: Muramvya
ja: ムランビア

en: Murcia
ja: ムルシア

en: Murcia, Región de
ja: ムルシア

en: Mureș
ja: ムレシュ

en: Murzuq
ja: ムルズーク

en: Musandam
ja: ムサンダム

en: Muğla
ja: ムーラ

en: Muş
ja: ムシュ

en: Mykolaïvs'ka Oblast'
ja: ミコライフ

en: Málaga
ja: マラガ

en: Médéa
ja: メデア

en: Mérida
ja: メリダ

en: México
ja: メキシコ

en: Møre og Romsdal
ja: メーレオロムスダール

en: Mādabā
ja: マーダバー

en: Māzandarān
ja: マーザンダラン

en: Naama
ja: ナーマ

en: Nabatîyé
ja: ナバティエ

en: Nabeul
ja: ナブール

en: Nador
ja: ナドル

en: Nagaland
ja: ナガラント

en: Nagano
ja: 長野

en: Nagasaki
ja: 長崎

en: Nairobi Municipality
ja: ナイロビ

en: Najrān
ja: ナジュラーン

en: Nakapiripirit
ja: ナカピリピリティ

en: Nakaseke
ja: ナカセケ

en: Nakasongola
ja: ナカソンゴラ

en: Nakhon Nayok
ja: ナコンナヨーク

en: Nakhon Pathom
ja: ナコンパトム

en: Nakhon Phanom
ja: ナコンパノム

en: Nakhon Ratchasima
ja: ナコンラチャシマ

en: Nakhon Sawan
ja: ナコンサワン

en: Nakhon Si Thammarat
ja: ナコンシータマラート

en: Namangan
ja: ナマンガン

en: Namentenga
ja: ナメテンガ

en: Namibe
ja: ナミベ

en: Namur
ja: ナミュール

en: Namutumba
ja: ナムトゥンバ

en: Nan
ja: ナン

en: Nana-Mambéré
ja: ナナメンベレ州

en: Nangarhār
ja: ナンガルハール

en: Nantou
ja: 南投

en: Nanumanga
ja: ナヌマンガ

en: Nanumea
ja: ナヌーメア

en: Naouri
ja: ナウリ

en: Napo
ja: ナポ

en: Napoli
ja: ナポリ

en: Nara
ja: 奈良

en: Narathiwat
ja: ナラティワート

en: Nariño
ja: ナリーニョ

en: Naryn
ja: ナルイン

en: Nassarawa
ja: ナサラワ

en: Nasŏn (Najin-Sŏnbong)
ja: ラソン(羅先)

en: National Capital District (Port Moresby)
ja: 首都特別区 (ポートモレスビー)

en: Navarra / Nafarroa
ja: ナバーラ

en: Navarra, Comunidad Foral de / Nafarroako Foru Komunitatea
ja: ナバーラ

en: Navassa Island
ja: ナヴァッサ島

en: Navoiy
ja: ナボイ

en: Nayala
ja: ナヤラ

en: Nayarit
ja: ナヤリット

en: Neamț
ja: ネアムツ

en: Nebbi
ja: ネビ

en: Nebraska
ja: ネブラスカ

en: Negeri Sembilan
ja: ヌグリスンビラン

en: Negros Oriental
ja: 東ネグロス

en: Neuchâtel
ja: ヌシャテル

en: Neuquen
ja: ネウケン

en: Nevada
ja: ネヴァダ

en: Nevis
ja: ネーヴィス

en: Nevşehir
ja: ネウシェヒル

en: New Brunswick
ja: ニューブランズウィック

en: New Hampshire
ja: ニューハンプシャー

en: New Ireland
ja: ニューアイルランド

en: New Jersey
ja: ニュージャージー

en: New Mexico
ja: ニューメキシコ

en: New South Wales
ja: ニューサウスウェールズ

en: New York
ja: ニューヨーク

en: Newcastle upon Tyne
ja: ニューカッスル

en: Newfoundland and Labrador
ja: ニューファンドランド=ラブラドル

en: Nghệ An
ja: ゲーアン

en: Ngounié
ja: ングニエ

en: Ngozi
ja: ヌゴジ

en: Ngöbe-Buglé
ja: ノーベブグレ

en: Niamey
ja: ニアメ

en: Niari
ja: ニアリ

en: Niassa
ja: ニアサ

en: Nickerie
ja: ニッケリエ

en: Niedersachsen
ja: ニーダーザクセン

en: Niederösterreich
ja: ニーダーエスターライヒ

en: Niger
ja: ナイジャー

en: Niigata
ja: 新潟

en: Nikšić
ja: ニクシッチ

en: Nimba
ja: ニンバ

en: Ninawa
ja: ニナワ

en: Ninh Bình
ja: ニンビン

en: Ninh Thuận
ja: ニントゥアン

en: Nitriansky kraj
ja: ニトラ

en: Niutao
ja: ニウタオ

en: Niğde
ja: ニーデ

en: Noakhali
ja: ノアカリ

en: Nong Bua Lam Phu
ja: ノーンブアランプー

en: Nong Khai
ja: ノーンカーイ

en: Nonthaburi
ja: ノンタブリー

en: Noord-Brabant
ja: ノールトブラーバント

en: Noord-Holland
ja: ノールトホラント

en: Nord-Est
ja: 北東県

en: Nord-Kivu
ja: 北キブ州

en: Nord-Ouest
ja: 北西県

en: Nord-Trøndelag
ja: ノールトレネダーグ

en: Nordland
ja: ノールラン

en: Nordrhein-Westfalen
ja: ノルトライン=ヴェストファーレン

en: Norfolk
ja: ノーフォーク

en: Norrbottens län
ja: ノルボッテン

en: Norte de Santander
ja: ノンテデサンタンデール

en: North
ja: 北部州

en: North Carolina
ja: ノースカロライナ

en: North Dakota
ja: ノースダコタ

en: North Island
ja: 北島

en: North-East
ja: ノースイースト

en: North-Eastern Kaskazini Mashariki
ja: 北東州

en: North-West (Cameroon)
ja: 北西州

en: North-West (South Africa)
ja: 北西州

en: North-Western
ja: 北西部州

en: Northamptonshire
ja: ノーサンプトンシャー

en: Northern Cape
ja: 北ケープ

en: Northern Ireland
ja: 北アイルランド

en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島

en: Northern Region
ja: 北部

en: Northern Territory
ja: ノーザンテリトリー

en: Northland
ja: ノースランド

en: Northwest Territories
ja: ノースウェストテリトリーズ

en: Norðurland eystra
ja: ノルズルラントエイストラ

en: Norðurland vestra
ja: ノルズルラントベストラ

en: Nouakchott
ja: ヌアクショット

en: Noumbiel
ja: ヌンビエル

en: Nova Scotia
ja: ノヴァスコシア

en: Novara
ja: ノヴァーラ

en: Ntungamo
ja: ヌトゥンガモ

en: Nueva Esparta
ja: ヌエヴァ･エスパルタ

en: Nueva Segovia
ja: ヌエバセゴビア

en: Nuevo León
ja: ヌエボレオン

en: Nugaal
ja: ヌガール

en: Nui
ja: ヌイ

en: Nukufetau
ja: ヌクフェタウ

en: Nukulaelae
ja: ヌクライライ

en: Numpula
ja: ナンプーラ

en: Nunavut
ja: ヌナブット

en: Nusa Tenggara
ja: ヌサトゥンガラ

en: Nusa Tenggara Barat
ja: ヌサトゥンガラ州

en: Nusa Tenggara Timur
ja: 東ヌサトゥンガラ

en: Nuvara Ĕliya
ja: ヌワラエリア

en: Nyanga
ja: ニヤンガ

en: Nzérékoré
ja: ゼレコレ

en: Nógrád
ja: ノーグラード

en: Nālūt
ja: ナールート

en: Nīmrōz
ja: ニームローズ

en: Nūristān
ja: ヌーリスタン

en: Oaxaca
ja: オアハカ

en: Oberösterreich
ja: オーバーエスターライヒ

en: Obock
ja: オボック

en: Obwalden
ja: オブワルデン

en: Ocotepeque
ja: オコテペク

en: Odes'ka Oblast'
ja: オデッサ

en: Oecussi
ja: オイクシ

en: Offaly
ja: オファリー

en: Ogooué-Ivindo
ja: オグエイビンド

en: Ogooué-Lolo
ja: オグエロロ

en: Ogooué-Maritime
ja: オグエマリティーム

en: Ogun
ja: オグン

en: Ohangwena
ja: オハンウェナ

en: Ohio
ja: オハイオ

en: Ohrid
ja: オフリド

en: Oio
ja: オイオ

en: Oita
ja: 大分

en: Okavango
ja: カバンゴ

en: Okayama
ja: 岡山

en: Okinawa
ja: 沖縄

en: Oklahoma
ja: オクラホマ

en: Olancho
ja: オランチョ

en: Olomouc
ja: オロモウツ

en: Olomoucký kraj
ja: オロモウツ

en: Olt
ja: オルト

en: Omaheke
ja: オマヘケ

en: Ombella-M'poko
ja: オンベラムポコ州

en: Omusati
ja: オムサティ

en: Ondo
ja: オンド

en: Ontario
ja: オンタリオ

en: Oost-Vlaanderen
ja: オーストフラーンデレン

en: Oppland
ja: オップラン

en: Oran
ja: オラン

en: Orange Walk
ja: オレンジウォーク

en: Ordu
ja: オルデュ

en: Oregon
ja: オレゴン

en: Orellana
ja: オレジャナ

en: Orientale
ja: オリエンタル州

en: Oromīya
ja: オロミヤ

en: Oruro
ja: オルロ

en: Osaka
ja: 大阪

en: Osh
ja: オシ

en: Oshana
ja: オシャナ

en: Oshikoto
ja: オシコト

en: Oslo
ja: オスロ

en: Osmaniye
ja: オスマニエ

en: Osun
ja: オスン

en: Otago
ja: オターゴ

en: Otdar Mean Chey
ja: オッドーミアンチェイ

en: Otjozondjupa
ja: オチョゾンデュパ

en: Ouaka
ja: ワカ州

en: Ouargla
ja: ワルグラ

en: Oubritenga
ja: ウブリテンガ

en: Oudalan
ja: ウダラン

en: Oudômxai
ja: ウドムサイ

en: Ouest
ja: 西県

en: Ouham
ja: ウハム州

en: Ouham-Pendé
ja: ウハムペンデ州

en: Oum el Bouaghi
ja: ウメルプアーギ

en: Ourense
ja: オレンセ

en: Ouémé
ja: ウェメ

en: Overijssel
ja: オーフェルアイセル

en: Oyam
ja: オヤム

en: Oyo
ja: オヨ

en: Pader
ja: パデル

en: Padova
ja: パドヴァ

en: Pahang
ja: パハン

en: Paktiyā
ja: パクティア

en: Paktīkā
ja: パクティカ

en: Palauli
ja: パラウリ

en: Palencia
ja: パレンシア

en: Palermo
ja: パレルモ

en: Pallisa
ja: パッリサ

en: Palmyra Atoll
ja: パルミラ環礁

en: Panamá
ja: パナマ

en: Pando
ja: パンド

en: Panevėžio Apskritis
ja: パネベージース

en: Papua
ja: パプア

en: Papua Barat
ja: パプア州

en: Para
ja: パラ

en: Paraguarí
ja: パラグアリ

en: Paramaribo
ja: パラマリボ

en: Paraná
ja: パラナ

en: Paraíba
ja: パライバ

en: Pardubice
ja: パルドゥビツェ

en: Pardubický kraj
ja: パルドゥビツェ

en: Paris
ja: パリ

en: Parma
ja: パルマ

en: Paro
ja: パロ

en: Parwān
ja: パルワーン

en: Pará
ja: パラ

en: Pasco
ja: パスコ

en: Pashchimanchal
ja: 西部

en: Passoré
ja: パッソレ

en: Pastaza
ja: パスタサ

en: Pathum Thani
ja: パトンターニー

en: Pattani
ja: パッタニー

en: Patuakhali
ja: パトゥアカリ

en: Pavlodar oblysy
ja: パブロダル州

en: Paysandú
ja: パイサンドゥ

en: País Vasco / Euskal Herria
ja: バスク

en: Pedernales
ja: ペデルナレス

en: Peleliu
ja: ペリリュー

en: Peloponnisos
ja: ペロポネソス

en: Pemagatshel
ja: ペマガツェル

en: Penghu
ja: 澎湖

en: Pennsylvania
ja: ペンシルヴェニア

en: Perlis
ja: ペルリス

en: Pernambuco
ja: ペルナンブコ

en: Pernik
ja: ペルニク

en: Perugia
ja: ペルージャ

en: Pescara
ja: ペスカーラ

en: Pest
ja: ペシュト

en: Peterborough
ja: ピーターバラ

en: Petén
ja: ペテン

en: Phangnga
ja: パンガー

en: Phatthalung
ja: パッタルン

en: Phayao
ja: パヤオ

en: Phetchabun
ja: ペチャブーン

en: Phetchaburi
ja: ペッブリー

en: Phichit
ja: ピチット

en: Phitsanulok
ja: ピサヌローク

en: Phnom Penh
ja: プノンペン

en: Phoenix Islands
ja: フェニックス諸島

en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
ja: プラナコンシータマラート,

en: Phrae
ja: プレー

en: Phuket
ja: プーケット

en: Phôngsali
ja: ポーンサリー

en: Phú Thọ
ja: フート

en: Phú Yên
ja: フーイェン

en: Piacenza
ja: ピアチェンツァ

en: Piauí
ja: ピアウイ

en: Pichincha
ja: ピチンチャ

en: Piemonte
ja: ピエモンテ

en: Pinar del Rio
ja: ピナルデリオ

en: Pingtung
ja: 屏東

en: Pita
ja: ピタ

en: Piura
ja: ピウラ

en: Plateau
ja: プラトー

en: Plateaux
ja: プラトー

en: Pleven
ja: プレヴェン

en: Plovdiv
ja: プロヴディフ

en: Plymouth
ja: プリマス

en: Plzeňský kraj
ja: プルゼニ

en: Podgorica
ja: ポドゴリツァ

en: Podkarpackie
ja: ポドカルパチ

en: Podlaskie
ja: ポドラスカ

en: Pohnpei
ja: ポーンペイ

en: Poltavs'ka Oblast'
ja: ポルターバ

en: Pomeroon-Supenaam
ja: ポメルーンスペナーム

en: Poni
ja: ポニ

en: Pontevedra
ja: ポンテベドラ

en: Pool
ja: プール

en: Port Louis
ja: ポートルイス

en: Port of Spain
ja: ポートオブスペイン

en: Portalegre
ja: ポルタレグレ

en: Portland
ja: ポートランド

en: Porto
ja: ポルト

en: Portsmouth
ja: ポーツマス

en: Portuguesa
ja: ポルトゲサ

en: Potaro-Siparuni
ja: ポタロシパルニ

en: Potenza
ja: ポテンツァ

en: Potosí
ja: ポトシ

en: Pousaat
ja: プルサット

en: Prachin Buri
ja: プラチンブリー

en: Prachuap Khiri Khan
ja: プラチュアップキリカン

en: Prahova
ja: プラホバ

en: Praia
ja: プライア

en: Preah Vihear
ja: プレアビヒア

en: Presidente Hayes
ja: プレジデンテアイエス

en: Prey Veaeng
ja: プレイベーン

en: Prešovský kraj
ja: プレショフ

en: Prilep
ja: プリレップ

en: Prince Edward Island
ja: プリンスエドワードアイランド

en: Príncipe
ja: プリンシペ

en: Puebla
ja: プエブラ

en: Puerto Plata
ja: プエルトプラタ

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Puglia
ja: プーリア

en: Pukë
ja: プーカ

en: Punakha
ja: プナカ

en: Punjab
ja: パンジャーブ

en: Puno
ja: プノ

en: Puntarenas
ja: プンタレナス

en: Purwanchal
ja: 東部

en: Puttalama
ja: プッタラム

en: Putumayo
ja: プトゥマジョ

en: Pwani
ja: プワニ

en: Pŏḷŏnnaruva
ja: ポロンナルワ

en: P’yŏngan-bukto
ja: ピョンアンブクド(平安北道)

en: P’yŏngan-namdo
ja: ピョンアンナムド(平安南道)

en: P’yŏngyang
ja: ピョンヤン(平壌)

en: Qacha's Nek
ja: カチャズネック

en: Qalqilya
ja: カルキリヤ

en: Qaraghandy oblysy
ja: カラガンダ州

en: Qashqadaryo
ja: カシュカダリア

en: Qazvīn
ja: ガズヴィーン

en: Qinā
ja: キーナ

en: Qom
ja: コム

en: Qoraqalpog'iston Respublikasi
ja: カラカルパクスタン共和国

en: Qostanay oblysy
ja: クスタナイ州

en: Quba
ja: クバ

en: Quebec
ja: ケベック

en: Queensland
ja: クインズランド

en: Querétaro
ja: ケレタロ

en: Quetzaltenango
ja: ケサルテナンゴ

en: Quezon
ja: ケソン

en: Quiché
ja: キチュ

en: Quinara
ja: キナラ

en: Quindío
ja: キンディオ

en: Quintana Roo
ja: キンタナロー

en: Quảng Bình
ja: クァンビン

en: Quảng Nam
ja: クァンナム

en: Quảng Ngãi
ja: クァンガイ

en: Quảng Ninh
ja: クァンニン

en: Quảng Trị
ja: クァンチ

en: Qyzylorda oblysy
ja: クズルオルダ州

en: Rabat
ja: ラバト

en: Ragusa
ja: ラグーサ

en: Rajasthan
ja: ラージャスターン

en: Rajshahi
ja: ラージシャヒ

en: Rakai
ja: ラカイ

en: Rakhine
ja: ラカイン

en: Ralik chain
ja: ラリク列島

en: Rangpur
ja: ラングプル

en: Ranong
ja: ラノーン

en: Ratak chain
ja: ラタク列島

en: Ratchaburi
ja: ラッブリー

en: Ratnapura
ja: ラトナプラ

en: Ravenna
ja: ラヴェンナ

en: Raymah
ja: ライマ

en: Rayong
ja: ラヨーン

en: Ra’s al Khaymah
ja: ラスアルカイマ

en: Reggio Calabria
ja: レッジョディカラブリア

en: Relizane
ja: ルリザンヌ

en: Republika Srpska
ja: スルプスカ共和国

en: Respublika Ingushetiya
ja: イングーシ共和国

en: Respublika Krym
ja: クリミア自治共和国

en: Retalhuleu
ja: レタルレウ

en: Reykjavík
ja: レイキャビク

en: Rheinland-Pfalz
ja: ラインラントファルツ

en: Rhode Island
ja: ロードアイランド

en: Riau
ja: リアウ

en: Rimini
ja: リミニ

en: Rio Grande do Norte
ja: リオグランデドノルテ

en: Rio Grande do Sul
ja: リオグランデドスル

en: Rio Negro
ja: リオネグロ

en: Rio de Janeiro
ja: リオデジャネイロ

en: Risaralda
ja: リサラルダ

en: Rivas
ja: リバス

en: Rivera
ja: リベラ

en: Rivercess
ja: リバーセス

en: Rivers
ja: リバーズ

en: Rivnens'ka Oblast'
ja: リフネ

en: Rize
ja: リゼ

en: Rocha
ja: ロチャ

en: Rogaland
ja: ローガラン

en: Roi Et
ja: ロイエット

en: Roma
ja: ローマ

en: Rondônia
ja: ロンドニア

en: Roraima
ja: ロライマ

en: Roscommon
ja: ロスコモン

en: Rotanak Kiri
ja: ラタナキリ

en: Rotuma
ja: ロトゥーマ

en: Rukungiri
ja: ルクンギリ

en: Rukwa
ja: ルークワ

en: Ruse
ja: ルーセ

en: Ruvuma
ja: ルブマ

en: Ruyigi
ja: ルイギ

en: Région Maritime
ja: マリティーム

en: Région de la Kara
ja: カーラ

en: Région des Plateaux
ja: プラトー

en: Région des Savannes
ja: サバヌ

en: Région du Centre
ja: サントラル

en: Río Negro
ja: リオネグロ

en: Río San Juan
ja: リオサンファン

en: Rēzekne
ja: レゼクネ

en: Rīga
ja: リガ

en: Sa Kaeo
ja: サケオ

en: Saaremaa
ja: サーレマー

en: Saarland
ja: ザールラント

en: Sabah
ja: サバ

en: Sabhā
ja: セブハー

en: Sacatepéquez
ja: サカテペケス

en: Sachsen
ja: ザクセン

en: Sachsen-Anhalt
ja: ザクセン=アンハルト

en: Safi
ja: サフィー

en: Saga
ja: 佐賀

en: Sagaing
ja: サガイン

en: Saint Ann
ja: セントアン

en: Saint Catherine
ja: セントキャサリン

en: Saint Elizabeth
ja: セントエリザベス

en: Saint George
ja: セントジョージ

en: Saint John
ja: セントジョン

en: Saint Kitts
ja: セントキッツ

en: Saint Mary
ja: セントメアリー

en: Saint Paul
ja: セントポール

en: Saint Peter
ja: セントピーター

en: Saint Philip
ja: セントフィリップ

en: Saint-Louis
ja: サン・ルイ

en: Saitama
ja: 埼玉

en: Sakarya
ja: サカルヤ

en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
ja: サハ共和国

en: Sakon Nakhon
ja: サコンナコン

en: Sal
ja: サル

en: Salah ad Din
ja: サラーハッディーン

en: Salamanca
ja: サラマンカ

en: Salavan
ja: サラワン

en: Salcedo
ja: サルセイド

en: Salerno
ja: サレルノ

en: Salta
ja: サルタ

en: Salto
ja: サルト

en: Salyan
ja: サルヤン

en: Salzburg
ja: ザルツブルク

en: Salāmāt
ja: サラマト

en: Samangān
ja: サマンガーン

en: Samaná
ja: サマナ

en: Samarqand
ja: サマルカンド

en: Samdrup Jongkha
ja: サムドゥプジョンカール

en: Samsun
ja: サムスン

en: Samtee
ja: サムチ

en: Samut Prakan
ja: サムットプラカーン

en: Samut Sakhon
ja: サムットサコーン

en: Samut Songkhram
ja: サムットソンクラム

en: San Cristóbal
ja: サンクリストバル

en: San Fernando
ja: サンフェルナンド

en: San José
ja: サンホゼ

en: San Juan
ja: サンファン

en: San Luis
ja: サンルイス

en: San Luis Potosí
ja: サンルイスポトシ

en: San Marcos
ja: サンマルコス

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: San Martín
ja: サンマルティン

en: San Miguel
ja: サン・ミゲル

en: San Pedro
ja: サンペドロ

en: San Pedro de Macorís
ja: サンペドロデマコリス

en: San Salvador
ja: サンサルバドル

en: San Vicente
ja: サン・ビセンテ

en: Sancti Spíritus
ja: サンクティスピリトゥス

en: Sandaun
ja: サンダウン

en: Saneag
ja: サナーグ

en: Sanguié
ja: サンギエ

en: Sankt Gallen
ja: ザンクトガレン

en: Sanmatenga
ja: サンマテンガ

en: Santa Ana
ja: サンタ・アナ

en: Santa Bárbara
ja: サンタバルバラ

en: Santa Catarina
ja: サンタカタリナ

en: Santa Cruz
ja: サンタクルス

en: Santa Cruz de Tenerife
ja: サンタクルス・デ・テネリフェ

en: Santa Fe
ja: サンタフェ

en: Santa Rosa
ja: サンタロサ

en: Santander
ja: サンタンデール

en: Santarém
ja: サンタレン

en: Santiago
ja: サンティアゴ

en: Santiago de Cuba
ja: サンティアゴデクーバ

en: Santiago del Estero
ja: サンティアゴデルエストロ

en: Sar-e Pul
ja: サリプル

en: Saraburi
ja: サラブリー

en: Saramacca
ja: サラマクカ

en: Sarangani
ja: サランガニ

en: Sarawak
ja: サラワク

en: Sardegna
ja: サルデーニャ

en: Sarpang
ja: サルパン

en: Saskatchewan
ja: サスカチェワン

en: Sassari
ja: サッサリ

en: Satu Mare
ja: サトゥマーレ

en: Satun
ja: サトゥーン

en: Savanes (Région des)
ja: サバン

en: Savannakhét
ja: サバナケット

en: Savona
ja: サヴォーナ

en: Saïda
ja: サイダ

en: Schaan
ja: シャーン

en: Schaffhausen
ja: シャフハウゼン

en: Schleswig-Holstein
ja: シュレースヴィヒホルシュタイン

en: Schwyz
ja: シュウィーツ

en: Scotland
ja: スコットランド

en: Segovia
ja: セゴビア

en: Selangor
ja: スランゴール

en: Sembabule
ja: センバブレ

en: Semnān
ja: セムナーン

en: Seoul Teugbyeolsi
ja: ソウル特別市

en: Sergipe
ja: セルジッペ

en: Serravalle
ja: セッラバッレ

en: Settat
ja: セッタート

en: Setúbal
ja: セトゥーヴァル

en: Sevilla
ja: セビーリャ

en: Sfax
ja: スファックス

en: Shabeellaha Dhexe
ja: シャベーラハデヘ

en: Shabeellaha Hoose
ja: シャベーラハホーセ

en: Shabwah
ja: シャブワ

en: Shamāl Dārfūr
ja: 北ダルフール

en: Shamāl Kurdufān
ja: 北コルドファン

en: Shan
ja: シャン

en: Shiga
ja: 滋賀

en: Shimane
ja: 島根

en: Shinyanga
ja: シニャンガ

en: Shizuoka
ja: 静岡

en: Shkodër
ja: シュコダル

en: Shumen
ja: シューメン

en: Si Sa Ket
ja: シーサケット

en: Sibiu
ja: シビウ

en: Sicilia
ja: シチリア

en: Sidi Bel Abbès
ja: シディベルアベス

en: Sidi Bouzid
ja: シディブジット

en: Siem Reab
ja: シエムリアプ

en: Siena
ja: シエナ

en: Siguiri
ja: シギリ

en: Siirt
ja: シイルト

en: Sikasso
ja: シカソ

en: Sikkim
ja: シッキム

en: Siliana
ja: シリアナ

en: Sinaloa
ja: シナロア

en: Sindh
ja: シンド

en: Sing Buri
ja: シンブリー

en: Singida
ja: シンギダ

en: Sinnār
ja: センナール

en: Sinoe
ja: シノー

en: Sinop
ja: シノップ

en: Sipaliwini
ja: シパリウィニ

en: Siracusa
ja: シラクーサ

en: Sirdaryo
ja: シルダリャ

en: Sironko
ja: シロンコ

en: Sissili
ja: シッシリ

en: Sivas
ja: シワス

en: Skikda
ja: スキクダ

en: Skåne län
ja: スコーネ

en: Sligo
ja: スライゴ

en: Sliven
ja: スリヴェン

en: Sofala
ja: ソファラ

en: Sofia
ja: ソフィア

en: Sogn og Fjordane
ja: ソグンオフィョーラネ

en: Sokoto
ja: ソコト

en: Sololá
ja: ソロラ

en: Solothurn
ja: ソーロトゥルン

en: Soltüstik Quzaqstan oblysy
ja: 北カザフスタン州

en: Somogy
ja: ソモジ

en: Sondrio
ja: ソンドリオ

en: Songkhla
ja: ソンクラー

en: Sonora
ja: ソノラ

en: Sonsonate
ja: ソンソナテ

en: Soria
ja: ソリア

en: Soriano
ja: ソリアノ

en: Soroti
ja: ソロティ

en: Souk Ahras
ja: スーカハラス

en: Soum
ja: スム

en: Sourou
ja: スル

en: Sousse
ja: スース

en: South
ja: 南部州

en: South Australia
ja: サウスオーストラリア

en: South Carolina
ja: サウスカロライナ

en: South Cotabato
ja: 南コタバト

en: South Dakota
ja: サウスダコタ

en: South Island
ja: 南島

en: South-East
ja: サウスイースト

en: South-West
ja: 南西州

en: Southampton
ja: サウサンプトン

en: Southern (Zambia)
ja: 南部州州

en: Southern Highlands
ja: 南ハイランド

en: Southern Leyte
ja: 南レイテ

en: Southern Region
ja: 南部

en: Southland
ja: サウスランド

en: Stara Zagora
ja: スタラザゴラ

en: Stavropol'skiy kray
ja: スタヴロポリ

en: Steiermark
ja: シュタイアーマルク

en: Stockholms län
ja: ストックホルム

en: Struga
ja: ストルガ

en: Stueng Traeng
ja: ストゥントレン

en: Suceava
ja: スチャバ

en: Suchitepéquez
ja: スチテペケス

en: Sucre
ja: スクレ

en: Sucumbíos
ja: スクンビオス

en: Sud
ja: 南県

en: Sud-Est
ja: 南東県

en: Sud-Kivu
ja: 南キブ州

en: Sudur Pashchimanchal
ja: 極西部

en: Sughd
ja: スド

en: Sukhothai
ja: スコータイ

en: Sulawesi
ja: スラウェシ

en: Sulawesi Barat
ja: スラウェシ州

en: Sulawesi Selatan
ja: 南スラウェシ

en: Sulawesi Tengah
ja: 中部スラウェシ

en: Sulawesi Tenggara
ja: 東南スラウェシ

en: Sulawesi Utara
ja: 北スラウェシ

en: Sultan Kudarat
ja: スルタンクダラット

en: Sulu
ja: スールー

en: Sumalē
ja: ソマリ

en: Sumatera
ja: スマトラ

en: Sumatera Utara
ja: 北スマトラ

en: Sumatra Barat
ja: スマトラ州

en: Sumatra Selatan
ja: 南スマトラ

en: Sumqayıt
ja: スムカイト

en: Sums 'ka Oblast'
ja: スミ

en: Sunderland
ja: サンダーランド

en: Suphan Buri
ja: スパンブリー

en: Surat Thani
ja: スラーターニー

en: Surigao del Norte
ja: 北スリガオ

en: Surigao del Sur
ja: 南スリガオ

en: Surin
ja: スリン

en: Surt
ja: スルト

en: Surxondaryo
ja: スルハンダリア

en: Suðurland
ja: スーズルラント

en: Svaay Rieng
ja: スバイリエン

en: Sylhet
ja: シルヘット

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ja: サボルチサトマールベレグ

en: Sánchez Ramírez
ja: サンチェスラミレス

en: São Paulo
ja: サンパウロ

en: São Tomé
ja: サントメ

en: São Vicente
ja: サンビセンテ島

en: Sédhiou
ja: セジュ

en: Ségou
ja: セグー

en: Séno
ja: セノ

en: Sétif
ja: セティフ

en: Sóc Trăng
ja: ソクチャン

en: Södermanlands län
ja: セーデルマンランド

en: Sør-Trøndelag
ja: セールトレネダーグ

en: Sălaj
ja: サラジュ

en: Sīstān va Balūchestān
ja: シスタンバルスチスタン

en: Sūhāj
ja: ソハーグ

en: Sơn La
ja: ソンラ

en: Taakaev
ja: タケオ

en: Tabasco
ja: タバスコ

en: Tabora
ja: タボラ

en: Tabūk
ja: タブーク

en: Tacna
ja: タクナ

en: Tacuarembó
ja: タクアレンボ

en: Tadjourah
ja: タジュラ

en: Tagant
ja: タガント

en: Tahoua
ja: タウア

en: Taichung
ja: 台中

en: Taichung City
ja: 台中市

en: Tainan
ja: 台南

en: Tainan City
ja: 台南市

en: Taipei
ja: 台北

en: Taipei City
ja: 台北市

en: Taitung
ja: 台東

en: Tak
ja: ターク

en: Takhār
ja: タハール

en: Talas
ja: タラス

en: Tamanghasset
ja: タマンラセット

en: Tamaulipas
ja: タマウリパス

en: Tambacounda
ja: タンバクンダ

en: Tamil Nadu
ja: タミルナド

en: Tanga
ja: タンガ

en: Tangail
ja: タンガイル

en: Tanintharyi
ja: タニンダリー

en: Taounate
ja: タウナト

en: Taoyuan
ja: 桃園

en: Tapoa
ja: タポア

en: Taraba
ja: タラバ

en: Taranto
ja: タラント

en: Tarapacá
ja: タラパカ

en: Tarija
ja: タリハ

en: Taroudant
ja: タルーダント

en: Tarragona
ja: タラゴーナ

en: Tartus
ja: タルトゥース

en: Tasmania
ja: タスマニア

en: Tata
ja: タタ

en: Tataouine
ja: タタウィン

en: Taza
ja: タザ

en: Tehrān
ja: テヘラン

en: Tekirdağ
ja: テキルダー

en: Tel-Aviv
ja: テルアヴィヴ

en: Telemark
ja: テーレマルク

en: Teleorman
ja: テレオルマン

en: Temburong
ja: トゥンブロン

en: Tennessee
ja: テネシー

en: Terengganu
ja: トレンガヌ

en: Ternopil's'ka Oblast'
ja: テルノピリ

en: Teruel
ja: テルエル

en: Tete
ja: テテ

en: Tetovo
ja: テトボ

en: Texas
ja: テキサス

en: Thanh Hóa
ja: タンホア

en: Thessalia
ja: テッサリア

en: Thessaloniki
ja: テッサロニキ

en: Thimphu
ja: ティンプー

en: Thiès
ja: チェス

en: Thái Bình
ja: タイビン

en: Thái Nguyên
ja: タイグエン

en: Thüringen
ja: テューリンゲン

en: Tiaret
ja: ティアレト

en: Ticino
ja: ティチーノ

en: Tierra del Fuego
ja: ティエラデルフエゴ

en: Tighina
ja: ティギーナ

en: Tigray
ja: ティグライ

en: Tillabéri
ja: ティラベリ

en: Timiș
ja: ティミシュ

en: Tindouf
ja: ティンドーフ

en: Tipaza
ja: ティパザ

en: Tipperary
ja: ティペレアリ

en: Tiranë
ja: ティラナ

en: Tiris Zemmour
ja: ティリスゼムール

en: Tirol
ja: ティロル

en: Tissemsilt
ja: ティセムシルト

en: Tizi Ouzou
ja: ティジウズ

en: Tiznit
ja: ティズニト

en: Tiền Giang
ja: ティエンジアン

en: Tlaxcala
ja: トラスカラ

en: Tlemcen
ja: トレムセン

en: Toamasina
ja: トアマシナ

en: Tocantins
ja: トカンチンス

en: Tochigi
ja: 栃木

en: Togdheer
ja: トクデール

en: Tokat
ja: トカト

en: Tokushima
ja: 徳島

en: Tokyo
ja: 東京

en: Toledo
ja: トレド

en: Toliara
ja: トリアラ

en: Tolima
ja: トリマ

en: Tolna
ja: トルナ

en: Tombali
ja: トンバリ

en: Tombouctou
ja: トンブクトゥ

en: Tongatapu
ja: トンガタプ

en: Torino
ja: トリノ

en: Tororo
ja: トロロ

en: Toscana
ja: トスカーナ

en: Toshkent
ja: タシケント

en: Totonicapán
ja: トトニカパン

en: Tottori
ja: 鳥取

en: Tougué
ja: トゥゲ

en: Toyama
ja: 富山

en: Tozeur
ja: トズール

en: Trabzon
ja: トラブゾン

en: Trang
ja: トラン

en: Trapani
ja: トラパニ

en: Trarza
ja: トラルザ

en: Trashi Yangtse
ja: ヤンツェ

en: Trashigang
ja: タシガン

en: Trat
ja: トラート

en: Treinta y Tres
ja: トレインタ ィ トレス

en: Trelawny
ja: トリローニー

en: Trentino-Alto Adige
ja: トレンティノ=アルトアディジェ

en: Trento
ja: トレント

en: Trenčiansky kraj
ja: トレンチーン

en: Treviso
ja: トレヴィーゾ

en: Trieste
ja: トリエステ

en: Tripura
ja: トリプラ

en: Trnavský kraj
ja: トルナバ

en: Troms
ja: トロムス

en: Tropojë
ja: トロポヤ

en: Trujillo
ja: トルヒヨ

en: Trà Vinh
ja: チャビン

en: Tsirang
ja: チラン

en: Tucuman
ja: トゥクマン

en: Tui
ja: チゥイ

en: Tulcea
ja: トゥルチャ

en: Tumbes
ja: トゥンペス

en: Tunceli
ja: トゥンジェリ

en: Tungurahua
ja: トゥングラウア

en: Tunis
ja: チュニス

en: Tutong
ja: トゥトン

en: Tuyên Quang
ja: トゥエンクァン

en: Táchira
ja: タチラ

en: Tây Ninh
ja: テイニン

en: Tébessa
ja: テベサ

en: Télimélé
ja: テリメレ

en: Tétouan
ja: テトワン

en: Tā'izz
ja: タイズ

en: Tānjilī
ja: タンジレ

en: T’bilisi
ja: トビリシ

en: Ubon Ratchathani
ja: ウボンラチャタニー

en: Ucayali
ja: ウカヤリ

en: Udine
ja: ウーディネ

en: Udon Thani
ja: ウドンタニー

en: Ulanbaatar
ja: ウランバートル

en: Ulsan Gwang'yeogsi
ja: ウルサン(蔚山)広域市

en: Umbria
ja: ウンブリア

en: United Kingdom
ja: 連合王国

en: United States Minor Outlying Islands
ja: アメリカ合衆国外諸島

en: Upper Demerara-Berbice
ja: アッパーデメララバービーズ

en: Upper East
ja: アッパーイースト

en: Upper Takutu-Upper Essequibo
ja: アッパータクトゥアッパーエセキポ

en: Upper West
ja: アッパーウエスト

en: Uppsala län
ja: ウプサラ

en: Uri
ja: ウーリ

en: Uruzgān
ja: ウルズガン

en: Usulután
ja: ウスルタン

en: Utah
ja: ユタ

en: Uthai Thani
ja: ウタイタニー

en: Utrecht
ja: ユトレヒト

en: Uttar Pradesh
ja: ウッタルプラデシュ

en: Uttaradit
ja: ウタラディット

en: Uttarakhand
ja: ウッタラカンド

en: Uíge
ja: ウイジェ

en: Uşak
ja: ウシャク

en: Vaduz
ja: ファドゥーツ

en: Vaitupu
ja: ヴァイトゥプ

en: Vakaga
ja: バカガ州州

en: Valais
ja: バレ

en: Valencia / València
ja: バレンシア

en: Valenciana, Comunidad / Valenciana, Comunitat
ja: バレンシア

en: Valladolid
ja: バリャドリード

en: Valle d'Aosta
ja: ヴァッレダオスタ

en: Valletta
ja: バレッタ

en: Vallée du Bandama (Région de la)
ja: ヴァレデュバンダマ

en: Valparaíso
ja: バルパライソ

en: Valverde
ja: バルベルデ

en: Van
ja: ヴァン

en: Vargas
ja: バルガス

en: Varna
ja: ヴァルナ

en: Vas
ja: バシュ

en: Vaslui
ja: バスルイ

en: Vaud
ja: ボー

en: Vaupés
ja: バウペス

en: Vava'u
ja: ババウ

en: Veliko Tarnovo
ja: ヴェリコトゥルノヴォ

en: Veneto
ja: ヴェネト

en: Venezia
ja: ヴェネツィア

en: Veraguas
ja: ベアグアス

en: Vermont
ja: ヴァーモント

en: Verona
ja: ヴェローナ

en: Vest-Agder
ja: ベストアグデル

en: Vestfirðir
ja: ベストフィルジル

en: Vestfold
ja: ベストフォル

en: Vesturland
ja: ベストゥルラント

en: Veszprém
ja: ベスフレーム

en: Veszprém (county)
ja: ベスフレーム

en: Viana do Castelo
ja: ビアナドカステロ

en: Vicebskaja voblasc'
ja: ウイチェブスク州

en: Vicenza
ja: ヴィチェンツァ

en: Vichada
ja: ビチャダ

en: Victoria
ja: ビクトリア

en: Vidin
ja: ヴィディン

en: Vientiane
ja: ビエンチャン

en: Vila Real
ja: ヴィラレアル

en: Villa Clara
ja: ビヤクララ

en: Vilniaus Apskritis
ja: ビリニュス

en: Vinnyts'ka Oblast'
ja: ビンニツァ

en: Viqueque
ja: ビケケ

en: Virgin Islands
ja: ヴァージン諸島

en: Virginia
ja: ヴァージニア

en: Viseu
ja: ビゼウ

en: Viterbo
ja: ヴィテルボ

en: Vlaams-Brabant
ja: フラームスブラバント

en: Vlorë
ja: ヴローラ

en: Vojvodina
ja: ヴォイヴォディナ

en: Volta
ja: ヴォルタ

en: Volyns'ka Oblast'
ja: ボルィン

en: Vorarlberg
ja: フォーラールベルク

en: Vrancea
ja: ブランチャ

en: Vratsa
ja: ヴラツァ

en: Vâlcea
ja: バルチャ

en: Värmlands län
ja: ベルムランド

en: Västerbottens län
ja: ベステルボッテン

en: Västernorrlands län
ja: ベステルノルランド

en: Västmanlands län
ja: ベストマンランド

en: Västra Götalands län
ja: ベストライェータランド

en: Vĩnh Long
ja: ビンロン

en: Waikato
ja: ワイカト

en: Wakayama
ja: 和歌山

en: Wake Island
ja: ウェーク島

en: Wakiso
ja: ワキソ

en: Wangdue Phodrang
ja: ワンドゥポダン

en: Wanica
ja: ワニカ

en: Wardak
ja: ワルダック

en: Warmińsko-mazurskie
ja: ワルミンスコマズーリ

en: Washington
ja: ワシントン

en: Wasit
ja: ワーシト

en: Waterford
ja: ウォーターフォード

en: Wellington
ja: ウェリントン

en: West
ja: 西部州

en: West Bengal
ja: ウェストベンガル

en: West Coast
ja: ウエストコースト

en: West New Britain
ja: 西ニューブリテン

en: West Virginia
ja: ウェストヴァージニア

en: West-Vlaanderen
ja: ウエストフラーンデレン

en: Western Australia
ja: ウェスタンオーストラリア

en: Western Cape
ja: 西ケープ

en: Western Highlands
ja: 西ハイランド

en: Western Magharibi
ja: 西部州

en: Western Tobago
ja: 西トバゴ

en: Westmeath
ja: ウェストミース

en: Westmoreland
ja: ウェストモアランド

en: Wexford
ja: ウェクスフォード

en: Wicklow
ja: ウィックロー

en: Wien
ja: ウィーン

en: Wisconsin
ja: ウィスコンシン

en: Woleu-Ntem
ja: ワォルンテム

en: Wolverhampton
ja: ウルヴァーハンプトン

en: Woqooyi Galbeed
ja: ウォコーイガルベード

en: Wyoming
ja: ワイオミング

en: Xaignabouli
ja: サイヤブリ

en: Xorazm
ja: ホレズム

en: Xékong
ja: セコン

en: Yagha
ja: ヤガ

en: Yala
ja: ヤラー

en: Yalova
ja: ヤロバ

en: Yamagata
ja: 山形

en: Yamaguchi
ja: 山口

en: Yamanashi
ja: 山梨

en: Yanggang-do
ja: リャンガンド(両江道)

en: Yangon
ja: ヤンゴン

en: Yap
ja: ヤップ

en: Yaracuy
ja: ヤラクイ

en: Yaren
ja: ヤレン

en: Yasothon
ja: ヤソートーン

en: Yatenga
ja: ヤテンガ

en: Yazd
ja: ヤズド

en: Yerushalayim Al Quds
ja: エルサレム

en: Yobe
ja: ヨベ

en: Yogyakarta
ja: ジョクジャカルタ

en: Yomou
ja: ヨムー

en: York
ja: ヨーク

en: Yoro
ja: ヨロ

en: Yozgat
ja: ヨズガット

en: Ysyk-Köl
ja: イシククル

en: Yucatán
ja: ユカタン

en: Yukon Territory
ja: ユーコンテリトリー

en: Yumbe
ja: ユンベ

en: Yunlin
ja: 雲林

en: Yên Bái
ja: イェンバイ

en: Zacapa
ja: サカパ

en: Zacatecas
ja: サカテカス

en: Zachodniopomorskie
ja: ザホドニオポモジェ

en: Zaghouan
ja: ザグアン

en: Zaire
ja: ザイール

en: Zakarpats'ka Oblast'
ja: ザカルパッチャ

en: Zala
ja: ザラ

en: Zambezia
ja: ザンベジア

en: Zamboanga Sibugay
ja: サンボアンガシブガイ

en: Zamboanga del Norte
ja: 北サンボアンガ

en: Zamboanga del Sur
ja: 南サンボアンガ

en: Zamfara
ja: ザンファラ

en: Zamora
ja: サモラ

en: Zamora-Chinchipe
ja: サモラチンチペ

en: Zanjān
ja: ザンジャーン

en: Zanzan (Région du)
ja: ザンザン

en: Zaragoza
ja: サラゴーサ

en: Zeeland
ja: ゼーラント

en: Zhemgang
ja: シェムガン

en: Zhytomyrs'ka Oblast'
ja: ジトーミル

en: Ziguinchor
ja: ジガンショール

en: Zinder
ja: ジンデル

en: Ziro
ja: ジロ

en: Zlínský kraj
ja: ズリーン

en: Zondoma
ja: ゾンドマ

en: Zonguldak
ja: ゾングルダク

en: Zou
ja: ズー

en: Zoundwéogo
ja: ズンドウェオゴ

en: Zug
ja: ツーク

en: Zuid-Holland
ja: ザイトホラント

en: Zulia
ja: スリア

en: Zürich
ja: チューリヒ

en: Zābul
ja: ザーボル

en: Z̧ufār
ja: ズファール

en: `Asīr
ja: アシール

en: wallonne, Région
ja: ワロン

en: Ávila
ja: アビラ

en: Çanakkale
ja: チャナッカレ

en: Çankırı
ja: チャンクル

en: Çorum
ja: チョルム

en: Équateur
ja: 赤道州

en: Évora
ja: エヴォラ

en: Île-de-France
ja: イルドフランス

en: Ñeembucú
ja: ニェエンプケ

en: Örebro län
ja: エノーレブルー

en: Östergötlands län
ja: エステルゴトランド

en: Østfold
ja: エストフォル

en: Ústecký kraj
ja: ウースチー

en: Ādīs Ābeba
ja: アディスアベバ

en: Āfar
ja: アファル

en: České Budějovice
ja: ブジョヨビツェ

en: Đà Nẵng
ja: ダナン

en: Đắc Lắk
ja: ダクラク

en: Đồng Nai
ja: ドンナイ

en: Đồng Tháp
ja: ドンタプ

en: Īlām
ja: イーラーム

en: İstanbul
ja: イスタンブール

en: İzmir
ja: イズミール

en: Şa'dah
ja: サアダ

en: Şan'ā'
ja: サヌア

en: Şanlıurfa
ja: シャンルウルファ

en: Şırnak
ja: シュルナク

en: Şəki
ja: シェキ

en: Žilinský kraj
ja: ジリナ

en: Ḥā'il
ja: ハーイール

en: Ḩajjah
ja: ハッジャ

en: Ḩaḑramawt
ja: ハドラマウト

en: ‘Ajlūn
ja: アジュルン

en: ‘Ammān (Al ‘Aşimah)
ja: アンマン
