gedit - en to fi translation catalogue (691 entries)

en:   Ln %d, Col %d
fi:   Rvi %d, Srke %d

en: %d of %d
fi: %d/%d

en: %d/%m/%Y %H:%M:%S
fi: %d.%m.%Y %H:%M:%S

en: %s (Current Locale)
fi: %s (nykyinen maa-asetusto)

en: %s: invalid encoding.
fi: %s: virheellinen koodaus.

en: (Empty)
fi: [Tyhjä]

en: / on %s
fi: / levyjaossa %s

en: 01/11/2009 17:52:00
fi: 30.11.2010 17:52:00

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
fi: Samanniminen tiedosto on jo olemassa. Käytä toista nimeä.

en: A_dd Scheme
fi: _Lisää värimalli

en: A_vailable Encodings
fi: Käytettävissä olevat koodausta_vat

en: Activation
fi: Aktivointi

en: Active plugins
fi: Käytössä olevat liitännäiset

en: Add
fi: Lisää

en: Add Scheme
fi: Lisää värimalli

en: Add Snippet
fi: Lisää tekstileike

en: Add Tool
fi: Lisää työkalu.

en: Add a new snippet…
fi: Lisää uusi tekstileike…

en: Add a new tool
fi: Lisää uusi työkalu

en: Add or Remove…
fi: Lisää tai poista…

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: All Languages
fi: Kaikki kielet

en: All Text Files
fi: Kaikki tekstitiedostot

en: All documents
fi: Kaikki asiakirjat

en: All documents except untitled ones
fi: Kaikki asiakirjat lukuun ottamatta nimeämättömiä

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: All languages
fi: Kaikki kielet

en: All supported archives
fi: Kaikki tuetut arkistot

en: Always available
fi: Aina käytettävissä

en: An error occurred
fi: Tapahtui virhe

en: An error occurred while creating a new directory
fi: Virhe luotaessa uutta kansiota

en: An error occurred while creating a new file
fi: Virhe luotaessa uutta tiedostoa

en: An error occurred while deleting a file or directory
fi: Virhe poistettaessa tiedostoa tai kansiota

en: An error occurred while loading a directory
fi: Virhe ladattaessa kansiota

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
fi: Virhe avattaessa kansiota tiedostonhalintaan

en: An error occurred while renaming a file or directory
fi: Virhe nimettäessä tiedostoa tai kansiota uudestaan

en: An error occurred while setting a root directory
fi: Virhe asetettaessa juurikansiota

en: Append to current document
fi: Lisää nykyiseen asiakirjaan

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut tiedostot pysyvästi?

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
fi: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi kohteen “%s”?

en: Automatic Indentation
fi: Automaattinen sisennys

en: Automatic indent
fi: Automaattisisennys

en: Automatically Detected
fi: Automaattisesti tunnistettu

en: Autosave
fi: Autotallennus

en: Autosave Interval
fi: Autotallennuksen väli

en: Available formats
fi: Käytettävissä olevat muodot

en: Body Font for Printing
fi: Tekstin tulostusfontti

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Bracket match found on line: %d
fi: Vastaava sulku löytyi riviltä: %d

en: Bracket match is out of range
fi: Sulkuparin täsmäys on alueen ulkopuolella

en: Bracket match not found
fi: Vastaavaa sulkua ei löytynyt

en: Build
fi: Käännös

en: Bytes
fi: Tavuja

en: Bzip2 compressed archive
fi: Bzip2-pakattu arkisto

en: C_ase sensitive
fi: H_uomioi kirjainkoko

en: C_haracter Encoding:
fi: _Merkistökoodaus:

en: C_ommand color:
fi: _Komennon väri:

en: C_ut
fi: _Leikkaa

en: Candidate Encodings
fi: Mahdolliset koodaustavat

en: Cannot find the requested file. Perhaps it has recently been deleted.
fi: Haluttua tiedostoa ei löydy. Se on ehkä poistettu äskettäin.

en: Cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
fi: Tällaista sijaintia ei voi käsitellä kirjoitustilassa. Tarkista, että annoit sijainnin oikein ja yritä uudelleen.

en: Cannot handle “%s:” locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
fi: ”%s:”-sijainteja ei voi käsitellä kirjoitustilassa. Tarkista, että annoit sijainnin oikein ja yritä uudelleen.

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
fi: Tiedostoa ei voi siirtää roskakoriin.
    Haluatko poistaa sen pysyvästi?

en: Ch_aracter Encoding:
fi: _Merkistökoodaus:

en: Change side panel page
fi: Vaihda sivupaneelin sivua

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
fi[0]: Viimeisen %d tunnin aikana asiakirjaan tehdyt muutokset menetetään lopullisesti.
fi[1]: Viimeisten %d tunnin aikana asiakirjaan tehdyt muutokset menetetään lopullisesti.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
fi[0]: Viimeisen %ld minuutin aikana asiakirjaan tehdyt muutokset menetetään lopullisesti.
fi[1]: Viimeisten %ld minuutin aikana asiakirjaan tehdyt muutokset menetetään lopullisesti.

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
fi[0]: Viimeisen %ld sekunnin aikana asiakirjaan tehdyt muutokset menetetään lopullisesti.
fi[1]: Viimeisten %ld sekunnin aikana asiakirjaan tehdyt muutokset menetetään lopullisesti.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
fi[0]: Viimeisen tunnin ja %d minuutin aikana asiakirjaan tehdyt muutokset menetetään lopullisesti.
fi[1]: Viimeisen tunnin ja %d minuutin aikana asiakirjaan tehdyt muutokset menetetään lopullisesti.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
fi: Viimeisen tunnin aikana asiakirjaan tehdyt muutokset menetetään lopullisesti.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
fi[0]: Viimeisen minuutin ja %ld sekunnin aikana asiakirjaan tehdyt muutokset menetetään lopullisesti.
fi[1]: Viimeisen minuutin ja %ld sekunnin aikana asiakirjaan tehdyt muutokset menetetään lopullisesti.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
fi: Viimeisen minuutin aikana asiakirjaan tehdyt muutokset menetetään lopullisesti.

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
fi[0]: Muutokset %d asiakirjaan menetetään lopullisesti.
fi[1]: Muutokset %d asiakirjaan menetetään lopullisesti.

en: Changes to document “%s” will be permanently lost.
fi: Muutokset asiakirjaan ”%s” menetetään lopullisesti.

en: Character Encoding:
fi: Merkistökoodaus:

en: Character Encodings
fi: Merkistökoodaukset

en: Characters (no spaces)
fi: Merkkejä (ilman välilyöntejä)

en: Characters (with spaces)
fi: Merkkejä (välilyöntien kanssa)

en: Check for latest version of gedit
fi: Tarkista geditin tuorein versio

en: Check update
fi: Tarkista päivitykset

en: Checks the spelling of the current document.
fi: Tarkista aktiivisen asiakirjan oikeinkirjoitus.

en: Cho_sen Encodings
fi: V_alitut koodaustavat

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
fi: Napsauta tästä valitaksesi editorissa käytettävän fontin

en: Close Document
fi: Sulje asiakirja

en: Close _without Saving
fi: _Sulje tallentamatta

en: Close print preview
fi: Sulje tulostuksen esikatselu

en: Color Scheme
fi: Väriteema

en: Color Scheme Files
fi: Värimallitiedostot

en: Command Color Text
fi: Komennon väri

en: Configure date/time plugin
fi: Muokkaa päiväys/aika -liitännäisen asetuksia

en: Connection timed out. Please try again.
fi: Yhteys aikakatkaistiin, yritä uudestaan.

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
fi: Tiedoston vanhan version varmuuskopiointi ei onnistu ennen uuden tallentamista. Voit ohittaa tämän varoituksen ja tallentaa tästä huolimatta, mutta mikäli virhe tapahtuu tallennettaessa, saatat hävittää vanhan version tiedostosta. Tallennetaanko tästä huolimatta?

en: Could not create a backup file while saving “%s”
fi: Varmuuskopiotiedostoa ei voitu luoda tallennettaessa tiedostoa "%s"

en: Could not create a temporary backup file while saving “%s”
fi: Väliaikaista varmuuskopiotiedostoa ei voitu luoda tallennettaessa tiedostoa "%s"

en: Could not execute command: %s
fi: Komennon suoritus epäonnistui: %s

en: Could not find the file “%s”.
fi: Tiedostoa ”%s” ei löytynyt.

en: Could not mount volume: %s
fi: Taltion liittäminen epäonnistui: %s

en: Could not open media: %s
fi: Median avaus epäonnistui: %s

en: Could not open the file “%s” using the “%s” character encoding.
fi: Tiedoston "%s" avaaminen käyttäen merkistökoodausta "%s" ei onnistunut.

en: Could not open the file “%s”.
fi: Tiedoston ”%s” avaaminen epäonnistui.

en: Could not remove color scheme “%s”.
fi: Värimallin “%s” poisto epäonnistui

en: Could not revert the file “%s”.
fi: Tiedoston ”%s” palauttaminen epäonnistui.

en: Could not save the file “%s” using the “%s” character encoding.
fi: Tiedoston "%s" tallennus käyttäen merkistökoodausta "%s" ei onnistunut.

en: Could not save the file “%s”.
fi: Tiedoston ”%s” tallentaminen epäonnistui.

en: Create Backup Copies
fi: Luo varmuuskopiot

en: Create a _backup copy of files before saving
fi: Luo tiedostoista _varmuuskopio ennen tallentamista

en: Create a new document
fi: Luo uusi asiakirja

en: Create a new document in an existing instance of gedit
fi: Luo uusi asiakirja jo käynnissä olevaan geditiin

en: Create a new top-level window in an existing instance of gedit
fi: Luo uusi täysleveä ikkuna olemassa olevaan gedit-instanssiin

en: Create new document
fi: Luo uusi asiakirja

en: Create new snippet
fi: Luo uusi tekstileike

en: Current Locale (%s)
fi: Nykyiset maa-asetukset (%s)

en: Current document
fi: Nykyinen asiakirja

en: Current line
fi: Nykyinen rivi

en: Current page (Alt+P)
fi: Nykyinen sivu (Alt+P)

en: Current selection
fi: Nykyinen valinta

en: Current selection (default to document)
fi: Nykyinen valinta (asiakirjan oletus)

en: Current word
fi: Nykyinen sana

en: Custom Format
fi: Mukautettu muotoilu

en: D_on’t Edit
fi: Älä mu_okkaa

en: D_on’t Save
fi: Älä ta_llenna

en: Delete selected snippet
fi: Poista valittu tekstileike

en: Directory “%s” could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
fi: Kansiota “%s” luominen epäonnistui, g_mkdir_with_parents() epäonnistui: %s

en: Display Line Numbers
fi: Näytä rivinumerot

en: Display Overview Map
fi: Näytä yleiskuva

en: Display Right Margin
fi: Näytä oikea reunus

en: Display _grid pattern
fi: Näytä _ruudukko

en: Display _overview map
fi: Näytä _yleiskuva

en: Display _statusbar
fi: Näytä t_ilarivi

en: Display in bottom pane
fi: Näytä alapaneelissa

en: Display line numbers
fi: Näytä rivinumerot

en: Display list of possible values for the encoding option
fi: Näytä luettelo mahdollisista arvoista koodausvalintaan

en: Display right _margin at column:
fi: Näytä o_ikea reunus sarakkeessa:

en: Display right margin
fi: Näytä oikea reunus

en: Do not _split words over two lines
fi: Älä jaa _sanoja kahdelle riville

en: Do you really want to reset the character encodings’ preferences?
fi: Haluatko varmasti palauttaa merkistökoodausten asetukset?

en: Do you want to edit it anyway?
fi: Haluatko muokata tiedostoa silti?

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
fi: Haluatko viedä myös valitut <b>järjestelmän</b> tekstileikkeet?

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
fi: Haluatko yrittää korvata sen tiedostolla jota olet tallentamassa?

en: Docum_ents with unsaved changes:
fi: Asia_kirjat, joissa on tallentamattomia muutoksia:

en: Document
fi: Asiakirja

en: Document Statistics
fi: Asiakirjan tilastot

en: Document background pattern type
fi: Asiakirjan taustakuvion tyyppi

en: Documents
fi: Asiakirjat

en: Done.
fi: Valmis.

en: Drop Changes and _Reload
fi: _Hylkää muutokset ja lataa uudelleen

en: ENCODING
fi: KOODAUS

en: Easy file access from the side panel
fi: Selaa tiedostoja sivupaneelia käyttäen

en: Edit Any_way
fi: _Muokkaa silti

en: Edit text files
fi: Muokkaa tekstitiedostoja

en: Editor
fi: Muokkain

en: Editor Font
fi: Muokkaimen fontti

en: Editor _font:
fi: Muokkaimen _fontti:

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for gedit.
fi: Tuki emacsin, katen ja vimin tilariveille.

en: Enable Restore of Remote Locations
fi: Ota käyttöön palautus etäsijainneissa

en: Enable Search Highlighting
fi: Käytä hakujen väritystä

en: Enable Syntax Highlighting
fi: Käytä syntaksiväritystä

en: Enable text _wrapping
fi: Käytä _rivitystä

en: Encoding:
fi: Koodaustapa:

en: Ensure Trailing Newline
fi: Varmista loppuun rivinvaihto

en: Error Color Text
fi: Virheen väri

en: Error opening file %s
fi: Virhe avattaessa tiedostoa %s

en: Error reverting file %s
fi: Virhe palautettaessa tiedostoa %s

en: Error saving file %s
fi: Virhe tallennettaessa tiedostoa %s

en: Error when loading “%s”: No such directory
fi: Virhe ladattaessa kohdetta “%s” Kansiota ei ole olemassa

en: Execute a custom command and put its output in a new document
fi: Suorita oma komento ja laita sen tuloste uuteen asiakirjaan

en: Execute external commands and shell scripts.
fi: Suorita ulkoisia komentoja ja skriptejä.

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
fi: Python-komennon (%s) suoritus ylitti suurimman sallitun ajan, joten suoritus keskeytettiin.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
fi: Python-komennon (%s) suoritus epäonnistui: %s

en: Exited
fi: Päättyi

en: Export Snippets
fi: Vie tekstileikkeitä

en: Export selected snippets
fi: Vie valitut tekstileikkeet

en: Export snippets
fi: Vie tekstileikkeitä

en: Export successfully completed
fi: Vienti valmistui onnistuneesti

en: External Tools
fi: Ulkoiset työkalut

en: External _Tools
fi: Ulkoiset _työkalut

en: File Browser
fi: Tiedostoselain

en: File Browser Binary Patterns
fi: Tiedostoselaimen binäärimallit

en: File Browser Filter Mode
fi: Tiedostoselaimen suodatintila

en: File Browser Filter Pattern
fi: Tiedostoselaimen suodatinmalli

en: File Browser Panel
fi: Tiedostoselainpaneeli

en: File Browser Root Directory
fi: Tiedostoselaimen juurihakemisto

en: File Browser Virtual Root Directory
fi: Tiedostoselaimen virtuaalinen juurihakemisto

en: File Saving
fi: Tiedoston tallennus

en: File System
fi: Tiedostojärjestelmä

en: File “%s” does not exist
fi: Tiedostoa “%s” ei ole olemassa

en: File “%s” is not a valid snippets archive
fi: Tiedosto “%s” ei ole kelvollinen tekstileikearkisto

en: File “%s” is not a valid snippets file
fi: Tiedosto “%s” ei ole kelvollinen tekstileiketiedosto

en: File: %s
fi: Tiedosto: %s

en: Find Ne_xt
fi: Etsi _seuraava

en: Find Pre_vious
fi: Etsi _edellinen

en: Find and Replace
fi: Etsi ja korvaa

en: Find and _Replace…
fi: Etsi _ja korvaa…

en: Font
fi: Fontti

en: Font & Colors
fi: Fontit & Värit

en: Fonts
fi: Fontit

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
fi[0]: Löydetty ja korvattu %d esiintymä.
fi[1]: Löydetty ja korvattu %d esiintymää.

en: Found and replaced one occurrence
fi: Löydetty ja korvattu yksi esiintymä

en: Global
fi: Kaikkialla

en: Go to _Line…
fi: S_iirry riville…

en: Gzip compressed archive
fi: Gzip-pakattu arkisto

en: He_aders and footers:
fi: _Otsikot ja alatunnisteet:

en: Header Font for Printing
fi: Otsikkotietojen tulostusfontti

en: Hide panel
fi: Piilota paneeli

en: Highlight Current Line
fi: Korosta nykyinen rivi

en: Highlight Matching Brackets
fi: Korosta vastaavat sulut

en: Highlight Mode
fi: Korostustila

en: Highlight current _line
fi: Korosta nykyinen _rivi

en: Highlight current line
fi: Korosta nykyinen rivi

en: Highlight matching _brackets
fi: Korosta _vastaava sulut

en: Highlighting
fi: Korostus

en: History
fi: Historia

en: Home
fi: Koti

en: Host “%s” could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
fi: Verkkonimeä "%s" ei löydy. Tarkista, että välityspalvelimesi asetukset ovat kunnossa ja yritä uudelleen.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
fi: Kohdekoneen nimi ei ole kelvollinen. Tarkista kirjoittamasi osoite ja koeta uudelleen.

en: INS
fi: LISÄYS

en: If the user should be prompted for a format or if the selected or custom format should be used.
fi: Kysytäänkö käyttäältä muotoilusta vai käytetäänkö valittua vai mukautetua muotoilua.

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, gedit will print line numbers every such number of lines.
fi: Jos tämän arvo on 0, rivinumeroita ei näytetä asiakirjoja tulostettaessa.Muutoin gedit tulostaa rivinumeron määrittämäsi riviluvun välein.

en: If you continue saving this file you can corrupt the document.  Save anyway?
fi: Jos jatkat tallettamista, niin tämä tiedosto voi vioittua.

en: If you delete an item, it is permanently lost.
fi: Jos poistat kohteen, se menetetään pysyvästi.

en: If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
fi: Jos et tallenna, kaikki tekemäsi muutokset katoavat lopullisesti.

en: If you don’t save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
fi[0]: Jos et tallenna, muutokset viimeisen %d tunnin ajalta katoavat pysyvästi.
fi[1]: Jos et tallenna, muutokset viimeisten %d tunnin ajalta katoavat pysyvästi.

en: If you don’t save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
fi[0]: Jos et tallenna, muutokset viimeisen %ld minuutin ajalta katoavat pysyvästi.
fi[1]: Jos et tallenna, muutokset viimeisten %ld minuutin ajalta katoavat pysyvästi.

en: If you don’t save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
fi[0]: Jos et tallenna, muutokset viimeisen %ld sekunnin ajalta katoavat pysyvästi.
fi[1]: Jos et tallenna, muutokset viimeisten %ld sekunnin ajalta katoavat pysyvästi.

en: If you don’t save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
fi[0]: Jos et tallenna, muutokset viimeisen tunnin ja %d minuutin ajalta katoavat pysyvästi.
fi[1]: Jos et tallenna, muutokset viimeisen tunnin ja %d minuutin ajalta katoavat pysyvästi.

en: If you don’t save, changes from the last hour will be permanently lost.
fi: Jos et tallenna, muutokset viimeisen tunnin ajalta katoavat pysyvästi.

en: If you don’t save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
fi[0]: Jos et tallenna, muutokset viimeisen minuutin ja %ld sekunnin ajalta katoavat pysyvästi.
fi[1]: Jos et tallenna, muutokset viimeisten minuutin ja %ld sekunnin ajalta katoavat pysyvästi.

en: If you don’t save, changes from the last minute will be permanently lost.
fi: Jos et tallenna, muutokset viimeisen minuutin ajalta katoavat pysyvästi.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
fi: Jos tallennat tiedoston, kaikki ulkopuoliset muutokset hukataan. Tallennetaanko silti?

en: Import Snippets
fi: Tuo tekstileikkeitä

en: Import snippets
fi: Tuo tekstileikkeitä

en: Import successfully completed
fi: Tuonti valmistui onnistuneesti

en: Imported file “%s” is not a valid snippets file
fi: Tuotu tiedosto “%s” ei ole kelvollinen tekstileiketiedosto

en: In_sert Date and Time…
fi: Lisää p_äiväys ja aika…

en: Insert Date and Time
fi: Lisää päiväys ja aika

en: Insert Date/Time
fi: Lisää päiväys/aika

en: Insert _spaces instead of tabs
fi: Lisää _välilyöntejä sarkaimien sijaan

en: Insert at cursor position
fi: Lisää kohdistimen kohdalle

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
fi: Lisää usein käytettyjä tekstileikkeitä nopealla tavalla

en: Insert spaces
fi: Lisää välilyöntejä

en: Inserts current date and time at the cursor position.
fi: Lisää päiväys ja aika kohdistimen kohdalle.

en: Install Scheme
fi: Asenna teema

en: Install scheme
fi: Asenna teema

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
fi: Interaktiivinen Python-konsoli alapaneelissa

en: Its flexible plugin system allows you to tailor the application to your needs and adapt it to your workflow.
fi: Monipuolinen liitännäisjärjestelmä mahdollistaa sovelluksen mukauttamisen tarpeisiisi ja työnkulkuusi.

en: L_ine Ending:
fi: _Rivinloppu:

en: Last split mode choice for line wrapping mode
fi: Rivitystilan viimeisen jakotilan valinta

en: Leave Fullscreen
fi: Poistu koko näytön tilasta

en: Line Ending:
fi: Rivinloppu:

en: Line Number Font for Printing
fi: Rivinumeroiden tulostusfontti

en: Line Numbers
fi: Rivinumerot

en: Line Wrapping Mode
fi: Rivitystapa

en: Line you want to move the cursor to
fi: Rivi, jolle haluat siirtää kursorin

en: Lines
fi: Rivejä

en: Loading %d file… | Loading %d files…
fi[0]: Ladataan %d tiedosto…
fi[1]: Ladataan %d tiedostoa…

en: Loading %s
fi: Ladataan %s

en: Loading %s from %s
fi: Ladataan %s hakemistosta %s

en: Loading file “%s”…
fi: Ladataan tiedostoa “%s”…

en: Local files only
fi: Vain paikalliset tiedostot

en: MIME Type:
fi: MIME-tyyppi:

en: Manage External Tools
fi: Hallinnoi ulkoisia työkaluja

en: Manage Snippets
fi: Hallitse tekstileikkeitä

en: Manage _External Tools…
fi: Hallinnoi _ulkoisia työkaluja…

en: Manage _Snippets…
fi: Hallitse tekstileikkeit_ä…

en: Margin Bottom
fi: Alareunus

en: Margin Left
fi: Vasen reunus

en: Margin Right
fi: Oikea reunus

en: Margin Top
fi: Yläreunus

en: Match Filename
fi: Täsmää tiedostonimi

en: Match _Entire Word Only
fi: Täsmää vain _kokonaisia sanoja

en: Match _entire word only
fi: Etsi vain _kokonaista sanaa

en: Match as _Regular Expression
fi: T_äsmää säännöllisenä lausekkeena

en: Maximum Number of Undo Actions
fi: Kumoamistoimintojen enimmäismäärä

en: Maximum Recent Files
fi: Viimeisimmät tiedostot -listan enimmäispituus

en: Modelines
fi: Tilarivit

en: Move _Left
fi: Siirrä _vasemmalle

en: Move _Right
fi: Siirrä _oikealle

en: Move to New Tab _Group
fi: Siirr_ä uuteen välilehtiryhmään

en: Move to New _Window
fi: _Siirrä uuteen ikkunaan

en: Move to a higher priority
fi: Siirrä korkeammalle prioriteetille

en: Move to a lower priority
fi: Siirrä matalammalle prioriteetille

en: N_ext Document
fi: S_euraava asiakirja

en: Name:
fi: Nimi:

en: New
fi: Uusi

en: New Document
fi: Uusi asiakirja

en: New F_ile
fi: Uusi _tiedosto

en: New Window
fi: Uusi ikkuna

en: New tool
fi: Uusi työkalu

en: Nex_t Tab Group
fi: Seuraava vä_lilehtiryhmä

en: No mount object for mounted volume: %s
fi: Liitetylle taltiolle ei löydy liitos-oliota: %s

en: No results
fi: Ei tuloksia

en: Notebook Show Tabs Mode
fi: Muistio. Näytä välilehdet tila.

en: Nothing
fi: Ei mitään

en: OVR
fi: YLIK

en: Open
fi: Avaa

en: Open With Tree View
fi: Avaa puunäkymä

en: Open _Recent
fi: Avaa _viimeisimpiä

en: Open a file
fi: Avaa tiedosto

en: Open a file dialog
fi: Avaa tiedostoikkuna

en: Open a terminal in the document location
fi: Avaa pääte asiakirjan kansiossa

en: Open another file
fi: Avaa toinen tiedosto

en: Open files and block process until files are closed
fi: Avaa tiedostoja ja estä prosessia jatkamasta, kunnes tiedostot ovat suljettu

en: Open history menu
fi: Avaa historiavalikko

en: Open terminal here
fi: Avaa pääte tähän

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
fi: Avaa puunäkymä kirjanmerkkinäkymän sijasta, kun tiedostoselain ladataan

en: Other _Documents…
fi: Muut asiaki_rjat…

en: Overwrite _Mode
fi: K_orvaustila

en: P_revious Tab Group
fi: Edellinen _välilehtiryhmä

en: Page %N of %Q
fi: Sivu %N / %Q

en: Page %d of %d
fi: Sivu %d / %d

en: Page Preview
fi: Sivun esikatselu

en: Page header
fi: Sivun otsake

en: Page total
fi: Sivuja kaikkiaan

en: Paste selected text or current document to fpaste
fi: Liitä valittu teksti tai nykyinen asiakirja fpasteen

en: Pick the editor font
fi: Valitse muokkaimen fontti

en: Plain Text
fi: Raakateksti

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
fi: Tarkista, ettet yritä avata binääritiedostoa.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
fi: Tarkista, että kirjoitit sijainnin oikein ja yritä uudelleen.

en: Please check your installation.
fi: Tarkista asennuksesi.

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Preparing…
fi: Valmistellaan…

en: Print Header
fi: Tulosta otsikkotiedot

en: Print Line Numbers
fi: Tulosta rivinumerot

en: Print Syntax Highlighting
fi: Tulosta syntaksiväritys

en: Print line nu_mbers
fi: Tu_losta rivinumerot

en: Print page _headers
fi: Tulosta sivujen _otsakkeet

en: Print synta_x highlighting
fi: Tulosta s_yntaksiväritys

en: Printing Line Wrapping Mode
fi: Tulostuksen rivitystapa

en: Prompt Type
fi: Kysymyksen tyyppi

en: Python Console
fi: Python-konsoli

en: Quick Open
fi: Pika-avaus

en: Quick Open…
fi: Pika-avaus…

en: Quickly open files
fi: Avaa tiedostoja nopeasti

en: R_emove duplicates
fi: _Poista kaksoiskappaleet

en: Re_fresh View
fi: _Päivitä näkymä

en: Re_gular expression
fi: S_äännöllinen lauseke

en: Read-Only
fi: Vain luku

en: Remote files only
fi: Vain etätiedostot

en: Remove
fi: Poista

en: Remove Snippet
fi: Poista tekstileike

en: Remove Tool
fi: Poista työkalu

en: Remove selected tool
fi: Poista valittu työkalu

en: Remove trailing spaces
fi: Poista ylimääräiset tyhjät

en: Remove useless trailing spaces in your file
fi: Poista turhat tyhjät merkkijonot tiedostosta

en: Rendering page %d of %d…
fi: Muodostetaan sivua %d/%d…

en: Reopen Closed _Tab
fi: _Avaa uudelleen suljettu välilehti

en: Replace _All
fi: Korvaa k_aikki

en: Replace _with
fi: Korvaava _merkkijono

en: Replace current document
fi: Korvaa nykyinen asiakirja

en: Replace current selection
fi: Korvaa nykyinen valinta

en: Report the number of words, lines and characters in a document.
fi: Ilmoittaa asiakirjassa olevien sanojen, rivien, merkkien merkkien määrät.

en: Restore Previous Cursor Position
fi: Palaa edelliseen kohdistimen kohtaan

en: Revert Tool
fi: Kumoa työkalu

en: Revert selected snippet
fi: Kumoa valittu tekstileike

en: Revert tool
fi: Kumoa työkalu

en: Revert unsaved changes to document “%s”?
fi: Palauta tallentamattomat muutokset asiakirjaan “%s”?

en: Reverting %s
fi: Palautetaan %s

en: Reverting %s from %s
fi: Palautetaan %s hakemistosta %s

en: Reverting the document “%s”…
fi: Palautetaan asiakirjaa “%s”…

en: Right Margin Position
fi: Oikean reunuksen sijainti

en: Run command
fi: Suorita komento

en: Run gedit in standalone mode
fi: Suorita gedit erillisessä tilassa.

en: Run “make” in the document directory
fi: Suorita “make” asiakirjahakemistossa

en: Running tool:
fi: Suoritetaan työkalua:

en: S_ave Anyway
fi: T_allenna joka tapauksessa

en: S_elect the documents you want to save:
fi: Valits_e asiakirjat jotka haluat tallentaa:

en: S_hortcut key:
fi: P_ikanäppäin:

en: S_ort…
fi: _Lajittele…

en: S_tart at column:
fi: Aloi_ta sarakkeesta:

en: Save
fi: Tallenna

en: Save _All
fi: Tallenna k_aikki

en: Save _As…
fi: _Tallenna nimellä…

en: Save changes to document “%s” before closing?
fi: Tallennetaanko muutokset asiakirjaan ”%s” ennen sulkemista?

en: Save the current file
fi: Tallenna nykyinen tiedosto

en: Save the file as plain text?
fi: Tallennetaanko tiedosto muotoilemattomana tekstinä?

en: Save the file using compression?
fi: Tallennetaanko tiedosto käyttäen pakkausta?

en: Saving %s
fi: Tallennetaan %s

en: Saving %s to %s
fi: Tallennetaan %s hakemistoon %s

en: Saving file “%s”…
fi: Tallennetaan tiedostoa “%s”…

en: Saving has been disabled by the system administrator.
fi: Ylläpitäjä on estänyt tiedostojen tallennuksen.

en: Search _backwards
fi: Etsi _taaksepäin

en: Search highlight mode…
fi: Etsi korostustilaa…

en: Select _All
fi: _Valitse kaikki

en: Select a character encoding from the menu and try again.
fi: Valitse merkistökoodaus valikosta ja koeta uudelleen.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
fi: Valitse toinen merkistökoodaus valikosta ja koeta uudelleen.

en: Selected Format
fi: Valittu muotoilu

en: Selection
fi: Valinta

en: Send to fpaste
fi: Lähetä fpasteen

en: Set Location to First Document
fi: Aseta sijainti ensimmäiselle asiakirjalle

en: Set _Language…
fi: Aseta _kieli…

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
fi: Aseta merkistön koodaus jota haluat käyttää avatessasi komentorivillä luettelemiasi tiedostoja

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
fi: Käytetäänkö etäsijaintien palautusta.

en: Shortcut _key:
fi: _Pikanäppäin:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
fi: Pikanäppäin, jolla tekstileike aktivoidaan

en: Show _Binary
fi: Näytä _binäärit

en: Show _Hidden
fi: Näytä _piilotetut

en: Show multiple pages
fi: Näytä useita sivuja

en: Show the application’s version
fi: Näytä ohjelman versio

en: Show the next page
fi: Näytä seuraava sivu

en: Show the previous page
fi: Näytä edellinen sivu

en: Side _Panel
fi: _Sivupaneeli

en: Side panel is Visible
fi: Sivupaneeli on näkyvissä

en: Single snippets file
fi: Yksi tekstileiketiedosto

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
fi: Yksi sana, joka aktivoi tekstileikkeen Tab-näppäimen painamisen jälkeen

en: Smart Home End
fi: Älykkäät Home/End-näppäimet

en: Snippets
fi: Tekstileikkeet

en: Snippets archive
fi: Tekstileikearkisto

en: Some invalid chars have been detected while saving “%s”
fi: Virheellisiä merkkejä havaittu tallennettaessa tiedostoa "%s"

en: Sort
fi: Lajittelu

en: Sorts a document or selected text.
fi: Lajittelee asiakirjan tai valitun tekstin.

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
fi: Määrittää sarkainmerkkien sijasta lisättävien välilyöntien lukumäärän.

en: Specifies the position of the right margin.
fi: Määrittää oikean reunuksen sijainnin.

en: Spell Checker
fi: Oikoluku

en: Status Bar is Visible
fi: Tilarivi näytetään

en: Stop Tool
fi: Pysäytä työkalu

en: Stopped.
fi: Pysäytetty.

en: String you want to search for
fi: Etsittävä merkkijono

en: Style Scheme
fi: Tyylimalli

en: Syntax Highlighting
fi: Syntaksiväritys

en: Tab Group %i
fi: välilehtiryhmä %i

en: Tab Size
fi: Sarkaimen koko

en: Tab Stops
fi: Sarkainleveydet

en: Tab Width: %u
fi: Sarkaimen leveys: %u

en: Target directory “%s” does not exist
fi: Kohdehakemistoa “%s” ei ole olemassa

en: Target directory “%s” is not a valid directory
fi: Kohdehakemisto “%s” ei ole kelvollinen hakemisto

en: Text Editor
fi: Tekstimuokkain

en: Text Wrapping
fi: Tekstin rivitys

en: Text wrapping
fi: Tekstin rivitys

en: Text;Editor;Plaintext;Write;
fi: Text;Editor;Plaintext;Write;teksti;muokkain;editori;tekstieditori;tekstimuokkain;

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
fi: Tunniste GtkSourceView-tyyliskeemalle, jota käytetään tekstin väritykseen.

en: The archive “%s” could not be created
fi: Arkiston “%s” luonti epäonnistui

en: The archive “%s” could not be extracted
fi: Arkiston “%s” purkaminen epäonnistui

en: The bottom margin, in millimeters.
fi: Alareunus millimetreinä.

en: The command color text
fi: Komennon väri

en: The custom format used when inserting the date/time.
fi: Päivää ja aikaa lisättäessä käytettävä mukautettu muotoilu.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
fi: Levy, jonne olet tallentamassa tiedostoa on tiedostoilla kokorajoitus. Yritä tallentaa pienempi tiedosto tai tallenna se levylle, jolla ei ole tätä rajoitusta.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
fi: Levy, jolle yrität tallentaa tiedostoa, rajoittaa tiedostonimien pituutta. Valitse lyhyempi nimi.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
fi: Tiedosto sisältää yhden tai useamman fontin, joiden näyttäminen ei onnistu käyttäen valittua merkistökoodausta.

en: The error color text
fi: Virheen väri

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
fi: Tiedostoselaimen juurikansiona käytettävä kansio, kun liitännäistä ladataan ja avain onload/tree_view on TOSI.

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
fi: Tiedostoselaimen virtuaalisena juurikansiona käytettävä kansio, kun liitännäistä ladataan ja avain onload/tree_view on TOSI. Virtuaalisen kansion täytyy aina olla todellisen juurikansion alikansio.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could corrupt this document.
fi: Avatussa tiedostossa on epäkelvollisia merkkejä. Jos muokkaat tiedostoa, se voi vioittua.

en: The file “%s” cannot be moved to the trash.
fi: Tiedostoa “%s” ei voi siirtää roskakoriin.

en: The file “%s” changed on disk.
fi: Tiedosto %s on muuttunut levyllä.

en: The file “%s” has been modified since reading it.
fi: Tiedostoa ”%s” on muokattu sen avaamisen jälkeen.

en: The file “%s” is read-only.
fi: Tiedosto “%s” on kirjoitussuojattu.

en: The file “%s” was previously saved as plain text and will now be saved using compression.
fi: Tiedosto “%s” on aikaisemmin tallennettu muotoilemattomana tekstinä ja tallennetaan nyt käyttäen pakkausta.

en: The file “%s” was previously saved using compression and will now be saved as plain text.
fi: Tiedosto “%s” oli aiemmin tallennettu pakattuna ja tallennetaan nyt muotoilemattomana tekstinä.

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
fi: Tiedostoselaimen listan suodatuksessa käytetty suodatin. Tämä suodatin on käytössä avaimen filter_mode määrittelemällä tavalla.

en: The following error occurred while exporting: %s
fi: Seuraava virhe tapahtui vietäessä tekstileikkeitä: %s

en: The following error occurred while importing: %s
fi: Seuraava virhe tapahtui tuotaessa tekstileikkeitä: %s

en: The following files could not be imported: %s
fi: Seuraavien tiedostojen tuonti epäonnistui: %s

en: The left margin, in millimeters.
fi: Vasen reunus millimetreinä.

en: The location of the file cannot be accessed.
fi: Tiedoston sijaintia ei voi käyttää.

en: The location “%s” is not currently reachable.
fi: Sijainti “%s” ei ole juuri nyt tavoitettavissa.

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
fi: Uusi kansio on tällä hetkellä suodatettu pois. Sinun täytyy säätää suodatinasetuksiasi, jos haluat nähdä sen.

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
fi: Uusi tiedosto on tällä hetkellä suodatettu pois. Sinun täytyy säätää suodatinasetuksiasi, jos haluat nähdä sen.

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
fi: Seurattujen linkkien lukumäärä on rajoitettu, eikä todellista tiedostoa löytynyt tämän rajan puitteissa.

en: The preview of a page in the document to be printed
fi: Esikatselunäkymä tulostettavan asiakirjan sivusta

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
fi: Uudelleennimetty tiedosto on tällä hetkellä suodatettu pois. Sinun täytyy muuttaa suodatinasetuksiasi, jos haluat nähdä sen.

en: The right margin, in millimeters.
fi: Oikea reunus millimetreinä.

en: The selected color scheme cannot be installed.
fi: Valittua värimallia ei voi asentaa.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
fi: Valittuja tiedostoja ei voi siirtää roskakoriin.

en: The selected format used when inserting the date/time.
fi: Valittua muoto, jota käytetään päivää ja aikaa lisätessä asiakirjaan.

en: The supplemental patterns to use when filtering binary files.
fi: Binääritiedostoja suodatettaessa käytettävät lisämallit.

en: The top margin, in millimeters.
fi: Yläreunus millimetreinä.

en: The total number of pages in the document
fi: Sivujen kokonaislukumäärä asiakirjassa

en: There are no snippets selected to be exported
fi: Tekstileikkeitä ei ole valittu vietäväksi

en: There are unsaved documents
fi: Tallentamattomia asiakirjoja on avoinna

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
fi[0]: Sinulla on avoinna %d tallentamattomia muutoksia sisältävä asiakirja. Tallennetaanko muutokset ennen sulkemista?
fi[1]: Sinulla on avoinna %d tallentamattomia muutoksia sisältävää asiakirjaa. Tallennetaanko muutokset ennen sulkemista?

en: There is a new version of gedit
fi: Uusi versio geditistä on saatavilla

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
fi[0]: Yksi välilehti sisältää virheitä
fi[1]: %d välilehteä sisältää virheitä

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
fi: Levytila ei riitä tiedoston tallentamiseksi. Vapauta levytilaa ja yritä uudelleen.

en: There was a problem opening the file “%s”.
fi: Tiedostoa "%s" avatessa tapahtui virhe.

en: There was an error displaying the URI.
fi: Virhe näytettäessä URI:a.

en: There was an error displaying the help.
fi: Ohjetta näyttäessä tapahtui virhe.

en: This accelerator is already bound to %s
fi: Tämä pikanäppäin on jo käytössä toiminnolle %s

en: This file “%s” is already open in another window.
fi: Tiedosto "%s" on jo auki toisessa ikkunassa.

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain alphanumeric characters (or _, : and .) or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
fi: Tämä ei ole kelvollinen Tab-laukaisin. Laukaisimet voivat sisältää vain kirjaimia (tai _, : ja .) tai yksittäisiä (ei-aakkosnumerrisia) merkkejä kuten: {, [, jne.

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hide-hidden (filter hidden files) and hide-binary (filter binary files).
fi: Tämä avain määrittää, mitkä tiedostot suodatetaan tiedostoselaimessa. Kelvolliset arvot ovat: none (ei suodatusta), hide-hidden (suodatetaan piilotiedostot) ja hide-binary (suodatetaan binääritiedostot).

en: Tool Output
fi: Työkalun tuloste

en: Toolbar is Visible
fi: Työkalupalkki näytetään

en: Tools
fi: Työkalut

en: Type a new accelerator
fi: Syötä uusi pikanäppäin

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
fi: Syötä uusi pikanäppäin tai tyhjennä arvo Backspacella

en: Type a new shortcut
fi: Syötä uusi pikanäppäin

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
fi: Syötä uusi pikanäppäin tai tyhjennä arvo Backspacella

en: Type to search…
fi: Hae kirjoittamalla…

en: Unable to detect the character encoding.
fi: Merkistökoodausta ei onnistuttu havaitsemaan.

en: Unable to find the object “%s” inside file %s.
fi: Kohdetta “%s” ei löydy tiedostosta %s.

en: Unable to handle this location.
fi: Tämän sijainnin käsittely ei onnistu.

en: Unable to handle “%s:” locations.
fi: ”%s”-sijaintien käsittely ei onnistu.

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
fi: Käyttöliittymätiedoston %s avaus epäonnistui. Virhe: %s

en: Unexpected error: %s
fi: Odottamaton virhe: %s

en: Uninstall Scheme
fi: Poista teema

en: Uninstall scheme
fi: Poista teema

en: Untitled Document %d
fi: Nimetön asiakirja %d

en: Untitled File
fi: Nimetön tiedosto

en: Untitled Folder
fi: Nimetön kansio

en: Untitled documents only
fi: Vain nimeämättömät asiakirjat

en: Use Default Font
fi: Käytä oletusfonttia

en: Use Spaces
fi: Käytä välilyöntejä

en: Use the _selected format
fi: Käytä _valittua muotoilua

en: Version to Ignore
fi: Huomioimaton versio.

en: Version to ignore until a newer version is released.
fi: Versio, joka ohitetaan kunnes seuraava versio julkaistaan.

en: View
fi: Näytä

en: When inserting date/time…
fi: Kun lisätään päivämäärää/kellonaikaa…

en: Whether gedit should create backup copies for the files it saves.
fi: Määrittää tallentaako gedit varmuuskopioita tallennettavista tiedostoista.

en: Whether gedit should display line numbers in the editing area.
fi: Määrittää näyttääkö gedit rivinumerot muokkausalueella.

en: Whether gedit should display the overview map for the document.
fi: Määrittää näyttääkö gedit asiakirjan yleiskuvan.

en: Whether gedit should display the right margin in the editing area.
fi: Määrittää näyttääkö gedit oikean reunuksen muokkausalueella.

en: Whether gedit should enable automatic indentation.
fi: Tekeekö gedit automaattista sisennystä.

en: Whether gedit should enable syntax highlighting.
fi: Määrittää käyttääkö gedit syntaksiväritystä.

en: Whether gedit should highlight all the occurrences of the searched text.
fi: Määrittää korostaako gedit kaikki haetun tekstin osumat asiakirjasta.

en: Whether gedit should highlight matching brackets.
fi: Määrittää korostaako gedit vastaavat sulut.

en: Whether gedit should highlight the current line.
fi: Määrittää korostaako gedit nykyistä riviä.

en: Whether gedit should include a document header when printing documents.
fi: Määrittää lisääkö gedit asiakirjojen otsikot tulosteisiin.

en: Whether gedit should insert spaces instead of tabs.
fi: Määrittää lisääkö gedit sarkaimien sijaan välilyöntejä.

en: Whether gedit should print syntax highlighting when printing documents.
fi: Määrittää käyttääkö gedit syntaksiväritystä tulostettaessa.

en: Whether gedit should restore the previous cursor position when a file is loaded.
fi: Määrittää palauttaako gedit edellisen kohdistimen sijainnin avattaessa tiedostoa.

en: Whether gedit will ensure that documents always end with a trailing newline.
fi: Määrittää, päättääkö gedit asiakirjat aina rivinvaihtoon.

en: Whether the document will get a background pattern painted.
fi: Piirretäänkö asiakirjalle taustakuvio.

en: Whether the side panel at the left of editing windows should be visible.
fi: Onko sivupaneeli muokkausikkunan vasemmalla puolella näkyvissä.

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
fi: Määrittää näytetäänkö muokkausikkunan alalaidassa tilarivi.

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
fi: Määrittää näytetäänkö muokkausikkunoissa työkalupalkki.

en: Whether to use the system font
fi: Käytetäänkö järjestelmän fonttia

en: Whether you are writing the next bestseller, programming an innovative application, or simply taking some quick notes, gedit will be a reliable tool to accomplish your task.
fi: Kirjoitatpa sitten seuraavaa menestysromaania, ohjelmoit seuraavaa suosikkisovellusta tai teet muistiinpanoja, gedit on luotettava työkalu valitsemaasi tehtävään.

en: Words
fi: Sanoja

en: Wra_p around
fi: Jatka _alusta

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
fi: Yrität tallentaa tiedostoa levylle, jolta voi vain lukea. Tarkista, että kirjoitit osoitteen oikein ja yritä uudelleen.

en: You can also choose another character encoding and try again.
fi: Voit valita toisen merkistökoodauksen ja koettaa uudelleen.

en: You can download the new version of gedit by clicking on the download button or ignore that version and wait for a new one
fi: Voit imuroida uuden version geditistä napsauttamalla imurointipainiketta tai ohittaa uuden version ja odottaa seuraavaa

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia tiedoston avaamiseksi.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
fi: Oikeutesi eivät riitä tiedoston tallentamiseen. Tarkista, että annoit sijainnin oikein ja yritä uudelleen.

en: You must be inside a word to run this command
fi: Kohdistimen täytyy olla sanan kohdalla jotta komento voidaan suorittaa

en: Your system is offline. Check your network.
fi: Järjestelmässäsi ei ole verkkoyhteyttä. Tarkista verkon asetukset.

en: Zoom 1:1
fi: Suurennos 1:1

en: Zoom the page in
fi: Lähennä sivua

en: Zoom the page out
fi: Loitonna sivua

en: Zoom to fit the whole page
fi: Sovita ikkunan kokoiseksi

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Applicability:
fi: _Kohteet:

en: _Apply
fi: _Toteuta

en: _Autosave files every
fi: Tallenna tiedostot _automaattisesti

en: _Body:
fi: _Tekstiosa:

en: _Bottom Panel
fi: _Alapaneeli

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Check Spelling…
fi: _Tarkista oikeinkirjoitus…

en: _Clear Highlight
fi: Ä_lä korosta osumia

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Close All
fi: Sulje _kaikki

en: _Close Preview
fi: _Sulje esikatselu

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Description
fi: _Kuvaus

en: _Display line numbers
fi: Näytä rivi_numerot

en: _Document Statistics
fi: A_siakirjan tilastot

en: _Documents
fi: _Asiakirjat

en: _Download
fi: _Lataa

en: _Drop targets:
fi: _Pudotuskohteet:

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Enable automatic indentation
fi: Käytä auto_maattisisennystä

en: _Encoding
fi: Koo_daustapa

en: _Error color:
fi: _Virheen väri:

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Filter
fi: _Suodata

en: _Find and Replace…
fi: Etsi _ja korvaa…

en: _Find…
fi: _Etsi…

en: _Fullscreen
fi: Koko näytt_ö

en: _Go to Line…
fi: S_iirry riville…

en: _Help
fi: O_hje

en: _Highlight Misspelled Words
fi: Ko_rosta väärin kirjoitetut sanat

en: _Highlight Mode…
fi: Korost_ustila…

en: _Ignore Version
fi: _Ohita versio

en: _Input:
fi: _Syöte:

en: _Insert
fi: L_isää

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Line numbers:
fi: _Rivinumerot:

en: _Match Case
fi: _Huomioi kirjainkoko

en: _Match case
fi: _Huomioi kirjainkoko

en: _Move To New Window
fi: Sii_rrä uuteen ikkunaan

en: _Move to Trash
fi: _Siirrä roskakoriin

en: _New
fi: _Uusi

en: _New Folder
fi: Uusi kansio

en: _New Tab Group
fi: Uusi v_älilehtiryhmä

en: _New Window
fi: _Uusi ikkuna

en: _Number every
fi: _Numeroinnin rivitystiheys:

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Open in Terminal
fi: _Avaa päätteessä

en: _Output:
fi: Tulosterivit:

en: _Paste
fi: _Liitä

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Previous Document
fi: E_dellinen asiakirja

en: _Print…
fi: _Tulosta…

en: _Prompt for a format
fi: _Kysy muotoilua

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Redo
fi: _Tee uudelleen

en: _Reload
fi: _Lataa uudelleen

en: _Rename…
fi: _Nimeä uudelleen…

en: _Replace
fi: Ko_rvaa

en: _Reset
fi: _Palauta

en: _Restore Default Fonts
fi: _Palauta oletusfontit

en: _Retry
fi: Yritä _uudestaan

en: _Reverse order
fi: Käänteinen jä_rjestys

en: _Revert
fi: _Palauta levyltä

en: _Save
fi: _Tallenna

en: _Save All
fi: Tallenna k_aikki

en: _Save As Plain Text
fi: _Tallenna muotoilemattomana tekstinä

en: _Save As…
fi: _Tallenna nimellä…

en: _Save Using Compression
fi: _Tallenna pakattuna

en: _Save:
fi: _Tallenna_

en: _Search
fi: _Etsi

en: _Select
fi: _Valitse

en: _Set Root to Active Document
fi: _Aseta juuri aktiivisen asiakirjan sijaintiin

en: _Sort
fi: _Lajittele

en: _Tab trigger:
fi: _Tab-liipaisu:

en: _Tab width:
fi: _Sarkainleveys:

en: _Tools
fi: _Työkalut

en: _Undo
fi: K_umoa

en: _Use custom format
fi: _Käytä mukautettua muotoilua

en: _Use the system fixed width font (%s)
fi: _Käytä järjestelmän tasalevyistä fonttia (%s)

en: _View
fi: _Näytä

en: _View Folder
fi: _Näytä kansio

en: _Wrap Around
fi: _Rivitä

en: _minutes
fi: _minuutin välein

en: gedit Text Editor
fi: gedit-tekstimuokkain

en: gedit is a small and lightweight text editor for the GNOME Desktop
fi: gedit on pieni ja kevyt tekstimuokkain GNOME-työpöytäympäristölle.

en: gedit is the official text editor of the GNOME desktop environment. While aiming at simplicity and ease of use, gedit is a powerful general purpose text editor.
fi: gedit on Gnome-työpöydän virallinen tekstimuokkain. Vaikka sen suunnittelussa on korostettu yksinkertaisuutta ja helppokäyttöisyyttä, gedit on tehokas yleisluonteinen tekstimuokkain.

[ctx: label of the find button]
en: _Find
fi: _Etsi

[ctx: label on the left of the GtkEntry containing text to search]
en: F_ind
fi: Et_si

en: lines
fi: rivin välein

en: of
fi: /

[ctx: shortcut window]
en: Check spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

[ctx: shortcut window]
en: Clear highlight
fi: Tyhjennä korostus

[ctx: shortcut window]
en: Close all the documents
fi: Sulje kaikki asiakirjat

[ctx: shortcut window]
en: Close the document
fi: Sulje asiakirja

[ctx: shortcut window]
en: Convert to lowercase
fi: Muuta pieniksi kirjaimiksi

[ctx: shortcut window]
en: Convert to uppercase
fi: Muuta suuriksi kirjaimiksi

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
fi: Kopioi ja liitä

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
fi: Kopioi valittu teksti leikepöydälle

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a tab
fi: Luo uusi asiakirja välilehteen

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a window
fi: Luo uusi asiakirja ikkunaan

[ctx: shortcut window]
en: Create a new tab group
fi: Luo uusi välilehtiryhmä

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
fi: Leikkaa valittu teksti leikepöydälle

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
fi: Vähennä kohdistettua numeroarvoa

[ctx: shortcut window]
en: Delete current line
fi: Poista nykyinen rivi

[ctx: shortcut window]
en: Documents
fi: Asiakirjat

[ctx: shortcut window]
en: Editing
fi: Muokkaaminen

[ctx: shortcut window]
en: Find
fi: Etsi

[ctx: shortcut window]
en: Find and Replace
fi: Etsi ja korvaa

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
fi: Etsi seuraava osuma

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
fi: Etsi edellinen osuma

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
fi: Koko näyttö päällä/pois

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
fi: Siirry riville

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
fi: Kasvata kohdistettua numeroarvoa

[ctx: shortcut window]
en: Invert case
fi: Käänteinen kirjainkoko

[ctx: shortcut window]
en: Join selected lines
fi: Yhdistä valitut rivit

[ctx: shortcut window]
en: Move current line down
fi: Siirrä nykyinen rivi alaspäin

[ctx: shortcut window]
en: Move current line up
fi: Siirrä nykyinen rivi ylöspäin

[ctx: shortcut window]
en: Move current word left
fi: Siirrä nykyinen sana vasemmalle

[ctx: shortcut window]
en: Move current word right
fi: Siirrä nykyinen sana oikealle

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
fi: Avaa asiakirja

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
fi: Liitä teksti leikepöydältä

[ctx: shortcut window]
en: Print the document
fi: Tulosta asiakirja

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
fi: Lopeta sovellus

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
fi: Tee uudelleen edellinen komento

[ctx: shortcut window]
en: Reopen the most recently closed document
fi: Avaa viimeksi suljettu asiakirja

[ctx: shortcut window]
en: Save all the documents
fi: Tallenna kaikki asiakirjat

[ctx: shortcut window]
en: Save the document
fi: Tallenna asiakirja

[ctx: shortcut window]
en: Save the document with a new filename
fi: Tallenna asiakirja toisella nimellä

[ctx: shortcut window]
en: Select all text
fi: Valitse kaikki teksti

[ctx: shortcut window]
en: Selection
fi: Valinta

[ctx: shortcut window]
en: Show bottom panel
fi: Näytä alapaneeli

[ctx: shortcut window]
en: Show completion window
fi: Näytä täydennysikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Show side panel
fi: Näytä sivupaneeli

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the first — ninth document
fi: Vaihda asiakirjojen 1-9 välillä

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next document
fi: Vaihda seuraavaan asiakirjaan

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous document
fi: Vaihda edelliseen asiakirjaan

[ctx: shortcut window]
en: Toggle insert / overwrite
fi: Vaihda syötön ja korvauksen välillä

[ctx: shortcut window]
en: Tools
fi: Työkalut

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
fi: Kumoa ja tee uudelleen

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
fi: Kumoa edellinen komento

[ctx: shortcut window]
en: Windows and Panels
fi: Ikkunat ja paneelit

[ctx: window title]
en: Open
fi: Avaa

[ctx: window title]
en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: “%s” is a directory.
fi: ”%s” on hakemisto.

en: “%s” is not a regular file.
fi: "%s" ei ole tavallinen tiedosto.

en: “%s” is not a valid location.
fi: ”%s” ei ole kelvollinen sijainti.

en: “%s” is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
fi: "%s" ei ole kelvollinen sijainti. Tarkista, että kirjoitit sijainnin oikein ja yritä uudelleen.

en: “%s” not found
fi: “%s” ei löytynyt
