gedit master - en to id translation catalogue (708 entries)

en:   Ln %d, Col %d
id:   Brs %d, Kol %d

en: %d of %d
id: %d dari %d

en: %s (Current Locale)
id: %s (Locale Kini)

en: %s: invalid encoding.
id: %s: salah pengkodean.

en: (Empty)
id: (Kosong)

en: / on %s
id: / pada %s

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
id: Nama fonta Pango. Sebagai contoh "Sans 12" atau "Monospace Bold 14".

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the “Use Default Font” option is turned off.
id: Sebuah fonta ubahan yang akan dipergunakan untuk daerah penyuntingan. Ini hanya akan berakibat jika pilihan "Gunakan Fonta Baku" dimatikan.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
id: Sebuah berkas dengan nama yang sama sudah ada. Coba gunakan nama yang lain.

en: A_dd Scheme
id: Tam_bah Skema

en: A_vailable Encodings
id: Enkoding _Yang Tersedia

en: Activation
id: Aktivasi

en: Active plugins
id: Pengaya aktif

en: Add
id: Tambah

en: Add Scheme
id: Tambah Skema

en: Add Snippet
id: Tambahkan Snippet

en: Add Tool
id: Tambah Perkakas

en: Add a new snippet…
id: Tambahkan snippet baru…

en: Add a new tool
id: Tambah perkakas baru

en: Add or Remove…
id: Tambah atau Buang…

en: All Files
id: Semua Berkas

en: All Languages
id: Semua Bahasa

en: All Text Files
id: Semua Berkas Teks

en: All documents
id: Semua dokumen

en: All documents except untitled ones
id: Seluruh dokumen terkecuali yang belum ada judul

en: All files
id: Semua berkas

en: All languages
id: Semua bahasa

en: All supported archives
id: Semua arsip yang didukung

en: Always available
id: Selalu tersedia

en: An error occurred
id: Terjadi kesalahan

en: An error occurred while creating a new directory
id: Terjadi galat ketika membuat direktori baru

en: An error occurred while creating a new file
id: Terjadi galat ketika membuat berkas baru

en: An error occurred while deleting a file or directory
id: Terjadi galat ketika menghapus berkas atau direktori

en: An error occurred while loading a directory
id: Terjadi galat ketika memuat direktori

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
id: Terjadi galat ketika membuka direktori pada manajer berkas

en: An error occurred while renaming a file or directory
id: Terjadi galat ketika mengubah nama berkas atau direktori

en: An error occurred while setting a root directory
id: Terjadi galat ketika menentukan akar direktori

en: Append to current document
id: Tambahkan ke dokumen saat ini

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
id: Anda yakin ingin menghapus berkas yang dipilih secara permanen?

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
id: Yakin akan menghapus permanen "%s"?

en: Automatic Indentation
id: Indentasi Otomatis

en: Automatic indent
id: Inden otomatis

en: Automatically Detected
id: Terdeteksi Secara Otomatis

en: Autosave
id: Menyimpan otomatis

en: Autosave Interval
id: Selang Waktu Simpan Otomatis

en: Available formats
id: Bentuk tersedia

en: Body Font for Printing
id: Tubuh huruf untuk Pencetakan

en: Bookmarks
id: Tanda buku

en: Bracket match found on line: %d
id: Kurung kurawal yang cocok ditemukan pada baris: %d

en: Bracket match is out of range
id: Pencocokan tanda kurung di luar jangkauan

en: Bracket match not found
id: Pasangan tanda kurung tidak ketemua

en: Build
id: Bangun

en: Bytes
id: Byte

en: Bzip2 compressed archive
id: Arsip dimampatkan bzip2

en: C_ase sensitive
id: Peka huruf bes_ar kecil

en: C_haracter Encoding:
id: Pengkodean _Karater:

en: C_ommand color:
id: Warn_a perintah:

en: C_ut
id: P_otong

en: Candidate Encodings
id: Kandidat Pengkodean

en: Cannot find the requested file. Perhaps it has recently been deleted.
id: Tak menemukan berkas yang diminta. Mungkin baru saja dihapus.

en: Cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
id: Tak dapat menangani lokasi ini dalam mode menulis. Tolong periksa apakah Anda telah mengetik lokasinya dengan benar, kemudian silakan coba kembali.

en: Cannot handle “%s:” locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
id: Tak dapat menangani lokasi "%s:" dalam mode menulis. Tolong periksa apakah Anda telah mengetik lokasinya dengan benar, kemudian silakan coba kembali.

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
id: Tak dapat memindahkan berkas
    ke tempat sampah, hapus permanen?

en: Ch_aracter Encoding:
id: Pengkodean K_arakter:

en: Change side panel page
id: Ubah halaman panel sisi

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
id[0]: Perubahan di dokumen dalam %d jam terakhir akan hilang secara permanen.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
id[0]: Perubahan di dokumen dalam %ld menit terakhir akan hilang secara permanen.

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
id[0]: Perubahan di dokumen dalam %ld detik terakhir akan hilang secara permanen.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
id[0]: Perubahan di dokumen dalam jam dan %d menit terakhir akan hilang secara permanen.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
id: Perubahan di dokumen dalam jam terakhir akan hilang secara permanen.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
id[0]: Perubahan di dokumen dalam menit dan %ld detik terakhir akan hilang secara permanen.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
id: Perubahan di dokumen pada menit terakhir akan hilang.

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
id[0]: Perubahan di %d dokumen akan hilang.

en: Changes to document “%s” will be permanently lost.
id: Perubahan pada dokumen "%s" akan hilang selamanya.

en: Character Encoding:
id: Pengkodean Karakter:

en: Character Encodings
id: Pengkodean Karakter

en: Characters (no spaces)
id: Karakter (tanpa spasi)

en: Characters (with spaces)
id: Karakter (dengan spasi)

en: Check for latest version of gedit
id: Periksa versi terakhir gedit

en: Check update
id: Periksa pembaruan

en: Checks the spelling of the current document.
id: Periksa ejaan dokumen yang aktif.

en: Cho_sen Encodings
id: Pengkodean Yang Di_pilih

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
id: Klik tombol ini untuk memilih fonta yang akan digunakan oleh penyunting

en: Close Document
id: Tutup Dokumen

en: Close _without Saving
id: Tutup dan Jangan Di_simpan

en: Close print preview
id: Tutup pratilik cetak

en: Color Scheme
id: Skema Warna

en: Color Scheme Files
id: Berkas Skema Warna

en: Command Color Text
id: Warna Teks Perintah

en: Configure date/time plugin
id: Atur pengaya tanggal/jam

en: Connection timed out. Please try again.
id: Koneksi melewati waktu tunggu. Silakan coba lagi.

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
id: Tak dapat membuat salinan yang lama sebelum menyimpan yang baru. Anda dapat saja mengabaikan peringatan ini dan menyimpan berkasnya, tapi kalau terjadi kesalahan ketika menyimpan, Anda akan kehilangan salinan yang lama. Simpan saja?

en: Could not create a backup file while saving “%s”
id: Tak dapat membuat berkas backup ketika menyimpan "%s"

en: Could not create a temporary backup file while saving “%s”
id: Tak dapat membuat berkas backup sementara ketika menyimpan "%s"

en: Could not execute command: %s
id: Tak dapat menjalankan perintah: %s

en: Could not find the file “%s”.
id: Tak bisa temukan berkas "%s".

en: Could not mount volume: %s
id: Tak dapat mengaitkan volume: %s

en: Could not open media: %s
id: Tak dapat membuka media: %s

en: Could not open the file “%s” using the “%s” character encoding.
id: Tak dapat membuka berkas "%s" menggunakan pengkodean karakter "%s".

en: Could not open the file “%s”.
id: Berkas "%s" tidak dapat dibuka.

en: Could not remove color scheme “%s”.
id: Tak dapat menghapus skema warna "%s".

en: Could not revert the file “%s”.
id: Tak dapat mengembalikan berkas "%s".

en: Could not save the file “%s” using the “%s” character encoding.
id: Tak dapat menyimpan berkas "%s" menggunakan pengkodean karakter "%s".

en: Could not save the file “%s”.
id: Tak bisa menyimpan berkas "%s".

en: Create Backup Copies
id: Buat Salinan Cadangan

en: Create a _backup copy of files before saving
id: _Buat cadangan salinan berkas sebelum menyimpan

en: Create a new document
id: Membuat dokumen baru

en: Create a new document in an existing instance of gedit
id: Buat dokumen baru pada gedit ini

en: Create a new top-level window in an existing instance of gedit
id: Buat jendela utama baru pada gedit yang sedang jalan ini

en: Create new document
id: Buat dokumen baru

en: Create new snippet
id: Buat snippet baru

en: Current Locale (%s)
id: Locale Aktif (%s)

en: Current document
id: Dokumen saat ini

en: Current line
id: Baris Sekarang

en: Current page (Alt+P)
id: Halaman ini (Alt+P)

en: Current selection
id: Pilihan saat ini

en: Current selection (default to document)
id: Pilihan kini (baku ke dokumen)

en: Current word
id: Kata saat ini

en: Custom Format
id: Format Gubahan

en: D_on’t Edit
id: _Jangan Sunting

en: D_on’t Save
id: _Jangan Simpan

en: Delete selected snippet
id: Hapus snippet terpilih

en: Directory “%s” could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
id: Direktori "%s" tidak dapat dibuat: g_mkdir_with_parents() gagal: %s

en: Display Line Numbers
id: Tampilkan Nomor Baris

en: Display Overview Map
id: Tampilkan Peta Ikhtisar

en: Display Right Margin
id: Tampilkan Batas Kanan

en: Display _grid pattern
id: Tampilkan pola _kisi

en: Display _overview map
id: T_ampilkan peta ikhtisar

en: Display _statusbar
id: Tampilkan bilah _status

en: Display in bottom pane
id: Tampilkan pada panel di dasar

en: Display line numbers
id: Tampilkan nomor baris

en: Display list of possible values for the encoding option
id: Tampilkan daftar nilai yang mungkin bagi pilihan encoding

en: Display right _margin at column:
id: Tampilkan _margin kanan pada kolom:

en: Display right margin
id: Tampilkan batas kanan

en: Do not _split words over two lines
id: Jangan pi_sahkan kata menjadi dua baris

en: Do you really want to reset the character encodings’ preferences?
id: Anda yakin hendak mereset preferensi pengkodean karakter?

en: Do you want to edit it anyway?
id: Apakah Anda ingin tetap menyuntingnya?

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
id: Anda ingin menyertakan snippet <b>sistem</b> yang dipilih pada ekspor Anda?

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
id: Apakah Anda ingin menimpa dengan ini?

en: Docum_ents with unsaved changes:
id: Dokum_en belum disimpan:

en: Document
id: Dokumen

en: Document Statistics
id: Statistik Dokumen

en: Document background pattern type
id: Tipe pola latar dokumen

en: Documents
id: Dokumen

en: Done.
id: Selesai.

en: Drop Changes and _Reload
id: Buang Pe_rubahan dan Muat Ulang

en: Easy file access from the side panel
id: Akses berkas mudah dari panel sisi

en: Edit Any_way
id: Sunt_ing Saja

en: Edit text files
id: Menyunting berkas teks

en: Editor
id: Penyunting

en: Editor Font
id: Fonta Penyunting

en: Editor _font:
id: _Fonta penyunting:

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for gedit.
id: Dukungan baris mode gaya Emacs, Kate, dan Vim untuk gedit.

en: Enable Restore of Remote Locations
id: Fungsikan Pemulihan Lokasi Jauh

en: Enable Search Highlighting
id: Fungsikan Penyorotan Pencarian

en: Enable Syntax Highlighting
id: Fungsikan Pewarnaan Sintaksis

en: Enable text _wrapping
id: Fungsikan pelipatan teks (_wrapping)

en: Encoding:
id: Enkoding:

en: Ensure Trailing Newline
id: Pastikan Baris Baru Mengikuti

en: Error Color Text
id: Warna Teks Galat

en: Error opening file %s
id: Gagal saat membuka berkas %s

en: Error reverting file %s
id: Gagal saat mengulang berkas %s

en: Error saving file %s
id: Gagal saat menyimpan berkas %s

en: Error when loading “%s”: No such directory
id: Terjadi galat ketika memuat '%s': Direktori itu tak ada

en: Execute a custom command and put its output in a new document
id: Jalankan perintah gubahan dan letakkan keluarannya pada dokumen baru

en: Execute external commands and shell scripts.
id: Jalankan perintah luar dan skrip shell.

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
id: Eksekusi perintah Python (%s) melampaui waktu maksimum, eksekusi digugurkan.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
id: Eksekusi perintah Python (%s) gagal: %s

en: Exited
id: Keluar

en: Export Snippets
id: Ekspor Snippet

en: Export selected snippets
id: Ekspor snippet terpilih

en: Export snippets
id: Ekspor snippet

en: Export successfully completed
id: Ekspor sukses diselesaikan

en: External Tools
id: Alat Luar

en: External _Tools
id: Ala_t Luar

en: File Browser
id: Penjelajah Berkas

en: File Browser Binary Patterns
id: Pola Biner Peramban Berkas

en: File Browser Filter Mode
id: Mode Saringan Penjelah Berkas

en: File Browser Filter Pattern
id: Bentuk Saringan Penjelajah Berkas

en: File Browser Panel
id: Panel Peramban Berkas

en: File Browser Root Directory
id: Akar Direktori Penjelajah Berkas

en: File Browser Virtual Root Directory
id: Akar Virtual Direktori Penjelajah Berkas

en: File Saving
id: Penyimpanan Berkas

en: File System
id: Sistem Berkas

en: File “%s” does not exist
id: Berkas "%s" tidak ada

en: File “%s” is not a valid snippets archive
id: Berkas "%s" bukan arsip snippet yang valid

en: File “%s” is not a valid snippets file
id: Berkas "%s" bukan berkas snippet yang valid

en: File: %s
id: Berkas: %s

en: Find Ne_xt
id: Cari _Selanjutnya

en: Find Pre_vious
id: Cari Sebe_lumnya

en: Find and Replace
id: Cari dan Ganti

en: Find and _Replace…
id: Ca_ri dan Ganti…

en: Font
id: Fonta

en: Font & Colors
id: Fonta & Warna

en: Fonts
id: Fonta

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
id[0]: Menemukan dan mengganti %d kejadian

en: Found and replaced one occurrence
id: Gedit telah menemukan dan mengganti satu kejadian

en: Go to _Line…
id: _Menuju Baris…

en: Gzip compressed archive
id: Arsip dimampatkan gzip

en: He_aders and footers:
id: Kep_ala dan kaki:

en: Header Font for Printing
id: Fonta Kepala untuk Pencetakan

en: Hide panel
id: Sembunyikan panel

en: Highlight Current Line
id: Tandai Baris Kini

en: Highlight Matching Brackets
id: Sorot Tanda Kurung yang Berpasangan

en: Highlight Mode
id: Moda Penyorotan

en: Highlight current _line
id: Ta_ndai baris kini

en: Highlight current line
id: Tandai baris kini

en: Highlight matching _brackets
id: Sorot tanda kurung _berpasangan

en: Highlighting
id: Sorotan

en: History
id: Riwayat

en: Home
id: Rumah

en: Host “%s” could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
id: Host "%s" tidak dapat ditemukan. Silakan periksa apakah tatanan proksi Anda sudah benar dan coba lagi.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
id: Nama host tidak valid. Silakan periksa lokasi yg Anda tik dan coba lagi.

en: INS
id: SSP

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn’t been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Nautilus, etc.)
id: Jika berisi TRUE pengaya penjelajah berkas akan menampilkan direktori dari dokumen yang pertama kali dibuka yang belum dipergunakan oleh penjelajah berkas. (Hal ini secara umum diterapkan pada pembukaan dokumen dari baris perintah atau membukanya dari Nautilus dll)

en: If the user should be prompted for a format or if the selected or custom format should be used.
id: Bila pengguna mesti disapa untuk suatu format atau bila format yang dipilih atau gubahan mesti dipakai.

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, gedit will print line numbers every such number of lines.
id: Jika nilainya 0, maka tidak ada nomor baris yang akan dimasukkan ketika mencetak sebuah dokumen. Selain itu, gedit akan mencetak nomor baris setiap nomor baris.

en: If true, the external tools will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
id: Jika bernilai "true", maka perkakas luar akan memakai fonta yang diterapkan oleh desktop secara global jika berjenis monospace (dan fonta lainnya yang sejenis).

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
id: Jika bernilai "true", maka terminal akan memakai fonta yang diterapkan oleh desktop secara global jika berjenis monospace (dan fonta lainnya yang sejenis).

en: If you continue saving this file you can corrupt the document.  Save anyway?
id: Berkas ini bisa saja cacat jika Anda menyimpannya. Tetap simpan?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
id: Jika Anda menghapus objek, ia akan hilang selamanya.

en: If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
id: Jika tidak disimpan, seluruh perubahan yang Anda buat akan hilang selamanya.

en: If you don’t save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
id[0]: Jika tidak disimpan, perubahan dari %d jam terakhir akan hilang selamanya.

en: If you don’t save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
id[0]: Jika tidak disimpan, perubahan dari %ld menit terakhir akan hilang selamany.

en: If you don’t save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
id[0]: Jika tidak disimpan, perubahan dari %ld detik terakhir akan hilang selamanya.

en: If you don’t save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
id[0]: Jika tidak disimpan, perubahan dari satu jam %d menit terakhir akan hilang selamanya.

en: If you don’t save, changes from the last hour will be permanently lost.
id: Jika tidak disimpan, perubahan dari jam terakhir akan hilang selamanya.

en: If you don’t save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
id[0]: Jika tidak disimpan, perubahan dari satu menit %ld detik terakhir akan hilang selamanya.

en: If you don’t save, changes from the last minute will be permanently lost.
id: Jika tidak disimpan, perubahan dari menit terakhir akan hilang selamanya.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
id: Jika Anda menyimpannya, seluruh perubahan di luar akan hilang. Simpan saja?

en: Import Snippets
id: Impor Snippet

en: Import snippets
id: Impor snippet

en: Import successfully completed
id: Impor sukses diselesaikan

en: Imported file “%s” is not a valid snippets file
id: Berkas terimpor "%s" bukan berkas snippet yang valid

en: In_sert Date and Time…
id: Sisipka_n Tanggal dan Jam…

en: Insert Date and Time
id: Masukkan Tanggal dan Jam

en: Insert Date/Time
id: Masukkan Tanggal/Jam

en: Insert _spaces instead of tabs
id: Gunakan _spasi, jangan tab

en: Insert at cursor position
id: Sisipkan pada bagian kursor

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
id: Sisipkan penggalan teks yang sering dipakai secara cepat

en: Insert spaces
id: Masukkan spasi

en: Inserts current date and time at the cursor position.
id: Masukkan tanggal dan jam pada posisi kursor.

en: Install Scheme
id: Pasang Skema

en: Install scheme
id: Memasang skema

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
id: Konsol interaktif Python ada di panel bagian bawah

en: Its flexible plugin system allows you to tailor the application to your needs and adapt it to your workflow.
id: Sistem pengayanya yang luwes memungkinkan Anda menata aplikasi ke keperluan Anda dan menyesuaikannya ke alur kerja Anda.

en: L_ine Ending:
id: Akh_iran Baris:

en: Last split mode choice for line wrapping mode
id: Mode pembagian terakhir bagi mode pelipatan baris

en: Leave Fullscreen
id: Tinggalkan Layar Penuh

en: Line Ending:
id: Akhiran Baris:

en: Line Number Font for Printing
id: Fonta Nomor Baris untuk Pencetakan

en: Line Numbers
id: Nomor Baris

en: Line Wrapping Mode
id: Mode baris wraping

en: Line you want to move the cursor to
id: Pindahkan kursor ke baris

en: Lines
id: Baris

en: List of active plugins. It contains the “Location” of the active plugins. See the .gedit-plugin file for obtaining the “Location” of a given plugin.
id: Daftar pengaya yang aktif. Berisi "Lokasi" dari pengaya yang aktif tersebut. Lihat berkas .gedit-plugin untuk mendapatkan "Lokasi" dari pengaya yang diberikan.

en: List of candidate encodings shown in the Character Encoding menu in the open/save file chooser. “CURRENT” represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used. The default value is the empty list, in which case gedit will choose good defaults depending on the country and language.
id: Daftar kandidat pengkodean yang ditampilkan dalam menu Pengkodean Karakter pada pemilih berkas buka/simpan. "CURRENT" mewakili pengkodean locale saat ini. Hanya pengkodean yang dikenal yang dipakai. Nilai baku adalah daftar kosong, yang dalam hal ini gedit akan memilih nilai baku yang baik bergantung kepada negara dan bahasa.

en: Loading %d file… | Loading %d files…
id[0]: Memuat %d berkas…

en: Loading %s
id: Memuat %s

en: Loading %s from %s
id: Memuat %s dari %s

en: Loading file “%s”…
id: Memuat berkas "%s"…

en: Local files only
id: Berkas lokal saja

en: MIME Type:
id: Jenis MIME:

en: Mac OS Classic
id: Mac OS Klasik

en: Manage External Tools
id: Kelola Perkakas Luar

en: Manage Snippets
id: Kelola Snippet

en: Manage _External Tools…
id: Kelola Perkakas Luar…

en: Manage _Snippets…
id: Kelola Snippet…

en: Margin Bottom
id: Marjin Bawah

en: Margin Left
id: Marjin Kiri

en: Margin Right
id: Marjin Kanan

en: Margin Top
id: Marjin Atas

en: Match Filename
id: Cocok Nama Berkas

en: Match _Entire Word Only
id: Cocok S_eluruh Kata

en: Match _entire word only
id: Cocokkan kes_eluruhan kata

en: Match as _Regular Expression
id: Cocokkan sebagai Ekspresi _Reguler

en: Maximum Number of Undo Actions
id: Maksimal Aksi "Tak Jadi" (Undo)

en: Maximum Recent Files
id: Berkas Terkini Maksimum

en: Maximum number of actions that gedit will be able to undo or redo. Use “-1” for unlimited number of actions.
id: Banyaknya aksi maksimal yang tak jadi dilakukan ataupun diterapkan ulang oleh gedit. Isi dengan "-1" untuk tidak terbatas.

en: Modelines
id: Baris mode

en: Move _Left
id: Pindah Ke K_iri

en: Move _Right
id: Pindah Ke K_anan

en: Move to New Tab _Group
id: Pindah ke _Grup Tab Baru

en: Move to New _Window
id: Pindah Ke _Jendela Baru

en: Move to a higher priority
id: Pindahkan ke prioritas lebih tinggi

en: Move to a lower priority
id: Pindahkan ke prioritas lebih rendah

en: N_ext Document
id: Dokumen S_elanjutnya

en: Name:
id: Nama:

en: New
id: Baru

en: New Document
id: Dokumen Baru

en: New F_ile
id: Berkas B_aru

en: New Window
id: Jendela Baru

en: New tool
id: Alat baru

en: Nex_t Tab Group
id: Grup Tab Sela_njutnya

en: No mount object for mounted volume: %s
id: Tak ada objek kait bagi volume yang dikaitkan: %s

en: No results
id: Tiada hasil

en: Notebook Show Tabs Mode
id: Notebook Menampilkan Mode Tab

en: Nothing
id: Tiada

en: Number of minutes after which gedit will automatically save modified files. This will only take effect if the “Autosave” option is turned on.
id: Berapa menit yang setelahnya gedit akan secara otomatis menyimpan berkas yang telah dimodifikasi. Hal ini hanya akan berakibat jika pilihan "Simpan Auto" dinyalakan.

en: OVR
id: TPA

en: Open
id: Buka

en: Open With Tree View
id: Buka Dengan Tampilan Pohon

en: Open _Recent
id: Buka Te_rkini

en: Open a file
id: Membuka berkas

en: Open a file dialog
id: Buka suatu dialog berkas

en: Open a terminal in the document location
id: Buka terminal pada lokasi dokumen

en: Open another file
id: Buka berkas lain

en: Open files and block process until files are closed
id: Buka berkas dan tahan proses sampai berkas ditutup

en: Open history menu
id: Buka menu riwayat

en: Open terminal here
id: Buka terminal di sini

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
id: Buka tampilan pohon ketika pengaya penjelajah berkas terbaca dari tampilan penanda

en: Other _Documents…
id: _Dokumen Lain…

en: Overwrite _Mode
id: _Modus Timpa

en: P_revious Tab Group
id: G_rup Tab Sebelumnya

en: Page %N of %Q
id: Halaman %N dari %Q

en: Page %d of %d
id: Halaman %d dari %d

en: Page Preview
id: Pratilik Halaman

en: Page header
id: Tajuk halaman

en: Page total
id: Total halaman

en: Paste selected text or current document to fpaste
id: Tempelkan teks yang dipilih atau dokumen saat ini ke fpaste

en: Pick the editor font
id: Pilih fonta penyunting

en: Plain Text
id: Teks Biasa

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
id: Coba periksa apakah Anda tidak sedang membuka suatu berkas biner.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
id: Silakan periksa apakah lokasi yang Anda ketikkan benar dan coba lagi.

en: Please check your installation.
id: Coba periksa pemasangan Anda.

en: Plugins
id: Pengaya

en: Preferences
id: Preferensi

en: Preparing…
id: Mempersiapkan…

en: Print Header
id: Kepala Cetak

en: Print Line Numbers
id: Cetak Nomor Baris

en: Print Syntax Highlighting
id: Cetak Pewarnaan Sintaksis

en: Print line nu_mbers
id: Cetak no_mor baris

en: Print page _headers
id: Cetak _header halaman

en: Print synta_x highlighting
id: Ceta_k penandaan sintaks

en: Printing Line Wrapping Mode
id: Pencetakan dengan Model Baris Wraping

en: Prompt Type
id: Jenis Prompt

en: Python Console
id: Konsol Python

en: Quick Open
id: Buka Cepat

en: Quick Open…
id: Buka Cepat…

en: Quickly open files
id: Buka berkas dengan cepat

en: R_emove duplicates
id: Buang baris yang sam_a

en: Re_fresh View
id: Se_garkan Tampilan

en: Re_gular expression
id: Ekspresi re_guler

en: Read-Only
id: Hanya-Baca

en: Remote files only
id: Berkas remote saja

en: Remove
id: Singkirkan

en: Remove Snippet
id: Hapus Snippet

en: Remove Tool
id: Hapus Perkakas

en: Remove selected tool
id: Hapus perkakas yang dipilih

en: Remove trailing spaces
id: Buang spasi di ekor baris

en: Remove useless trailing spaces in your file
id: Buang spasi di ekor baris yang tak berguna dalam berkas Anda

en: Rendering page %d of %d…
id: Merender halaman %d dari %d…

en: Reopen Closed _Tab
id: Buka Ulang _Tab Yang Ditutup

en: Replace _All
id: G_anti Semua

en: Replace _with
id: Ganti _dengan

en: Replace current document
id: Timpa dokumen saat ini

en: Replace current selection
id: Ganti bagian terpilih

en: Report the number of words, lines and characters in a document.
id: Laporkan banyaknya kata, baris, dan karakter di dalam suatu dokumen.

en: Restore Previous Cursor Position
id: Kembalikan Posisi Kursor Pada Keadaan Sebelumnya

en: Revert Tool
id: Kembalikan Perkakas

en: Revert selected snippet
id: Kembalikan snippet yang dipilih

en: Revert tool
id: Kembalikan perkakas

en: Revert unsaved changes to document “%s”?
id: Kembalikan perubahan yang belum tersimpan ke dokumen "%s"?

en: Reverting %s
id: Mengembalikan %s

en: Reverting %s from %s
id: Mengembalikan %s dari %s

en: Reverting the document “%s”…
id: Mengembalikan dokumen "%s"…

en: Right Margin Position
id: Posis Batas Kanan

en: Run command
id: Jalankan perintah

en: Run gedit in standalone mode
id: Menjalankan gedit dalam mode tersendiri

en: Run “make” in the document directory
id: Jalankan "make" dalam direktori dokumen

en: Running tool:
id: Alat yang lagi bekerja:

en: S_ave Anyway
id: _Simpan Saja

en: S_elect the documents you want to save:
id: Pilih dokum_en yang ingin Anda simpan:

en: S_hortcut key:
id: Kunc_i pintas:

en: S_ort…
id: _Urutkan…

en: S_tart at column:
id: Mulai pada kolo_m:

en: Save
id: Simpan

en: Save _All
id: Simpan Semu_a

en: Save _As…
id: Simpan Seb_agai…

en: Save changes to document “%s” before closing?
id: Simpan perubahan ke dokumen "%s" sebelum menutup?

en: Save the current file
id: Menyimpan berkas yang sedang aktif

en: Save the file as plain text?
id: Simpan sebagai teks biasa?

en: Save the file using compression?
id: Simpan berkas dengan kompresi?

en: Saving %s
id: Menyimpan %s

en: Saving %s to %s
id: Menyimpan %s ke %s

en: Saving file “%s”…
id: Menyimpan berkas"'%s"…

en: Saving has been disabled by the system administrator.
id: Penyimpanan telah dimatikan oleh administrator sistem.

en: Search _backwards
id: Cari _mundur

en: Search highlight mode…
id: Mode penandaan pencarian…

en: Select _All
id: Pilih Semu_a

en: Select a character encoding from the menu and try again.
id: Pilih sebuah pengkodean karakter dari menu dan coba lagi.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
id: Pilih pengkodean karakter lain dari menu dan coba lagi.

en: Selected Format
id: Format yang Dipilih

en: Selection
id: Pilihan

en: Send to fpaste
id: Kirim ke fpaste

en: Set Location to First Document
id: Tata Lokasi Ke Dokumen Pertama

en: Set _Language…
id: Pi_lih Bahasa…

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
id: Pilih pengkodean karakter yang digunakan untuk membuka berkas yang terdapat pada baris perintah

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
id: Tentukan apakah mengaktifkan pengembalian dari lokasi jauh.

en: Shortcut _key:
id: Tombol pinta_s:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
id: Kunci pintas untuk mengaktifkan snippet

en: Show _Binary
id: Tampilkan _Binary

en: Show _Hidden
id: Tampilkan _Sembunyi

en: Show multiple pages
id: Tampilkan berbagai halaman

en: Show the application’s version
id: Tampilkan versi aplikasi

en: Show the next page
id: Tampilkan halaman selanjutnya

en: Show the previous page
id: Tampilkan halaman sebelumnya

en: Side _Panel
id: _Panel Sisi

en: Side panel is Visible
id: Panel sisi Terlihat

en: Single snippets file
id: Berkas snippet tunggal

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
id: Kata tunggal yang mengaktifkan snippet setelah menekan Tab

en: Smart Home End
id: Home End Cerdas

en: Snippets
id: Snippet

en: Snippets archive
id: Arsip snippet

en: Some invalid chars have been detected while saving “%s”
id: Sejumlah karakter tidak sah terdeteksi saat menyimpan "%s"

en: Sort
id: Pengurutan

en: Sorts a document or selected text.
id: Mengurutkan isi dokumen atau teks yang terpilih.

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use “disabled” to always move at the start/end of the line, “after” to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, “before” to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and “always” to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
id: Menyatakan bagaimana kursor berpindah ketika tombol HOME dan END ditekan. Gunakan "disabled" untuk selalu pindah ke awal/akhir baris, "after" untuk pindah ke awal/akhir baris pertama kali tombol ditekan dan ke awal/akhir teks dengan mengabaikan whitespace saat kedua kali tombol ditekan, "before" untuk pindah ke awal/akhir teks sebelum pindah ke awal/akhir baris, dan "always" untuk selalu pindah ke awal/akhir teks alih-alih awal/akhir baris.

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use “none” for no wrapping, “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
id: Jelaskan bagaimana melipat baris yang panjang untuk pencetakan. Gunakan "none" untuk tidak melipat, "word" untuk melipat pada batasan kata, dan "char" untuk melipat ada batasan karakter. Catat bahwa nilai ini membedakan besar kecil huruf, jadi pastikan mereka kelihatan pas seperti yang disebutkan di sini.

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use “none” for no wrapping, “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
id: Menyatakan bagaimana melipat baris yang panjang dalam daerah penyuntingan. Gunakan "none" untuk tidak melipat, "word" untuk melipat pada batasan kata, dan "char" untuk melipat ada batasan karakter. Catat bahwa nilai ini membedakan huruf besar kecil, jadi pastikan mereka kelihatan pas seperti yang disebutkan di sini.

en: Specifies the font to use for a document’s body when printing documents.
id: Menentukan fonta yang akan digunakan untuk tubuh dokumen ketika mencetak dokumen.

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the “Print Line Numbers” option is non-zero.
id: Menentukan fonta yang digunakan untuk nomor baris ketika mencetak. Hal ini hanya akan berakibat jika pilihan "Cetak Nomor Baris" tidak nol.

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the “Print Header” option is turned on.
id: Menentukan fonta yang digunakan untuk kepala halaman ketika mencetak sebuah dokumen. Hal ini hanya akan berakibat jika pilihan "Cetak Kepala" dihidupkan.

en: Specifies the last split mode used with line wrapping mode, so that when wrapping mode is off we still remember the split mode choice. Use “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries.
id: Menentukan mode pelipatan terakhir kali yang digunakan untuk mode pelipatan baris, sehingga saat mode pelipatan tidak aktif, aplikasi masih bisa mengingat mode pelipatan yang dipilih. Gunakan nilai "word" untuk pelipatan pada perbatasan kata, dan "char" untuk pelipatan pada perbatasan masing-masing karakter.

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the “Recent Files” submenu.
id: Tentukan cacah maksimal dari berkas yang pernah terbuka yang akan ditampilkan pada sub menu "Berkas Baru-baru Ini".

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
id: Tentukan jumlah spasi yang harus ditampilkan dari pada karakter tab.

en: Specifies the position of the right margin.
id: Tentukan posisi dari batas kanan.

en: Specifies when to show the notebook tabs. Use “never” to never show the tabs, “always” to always show the tabs, and “auto” to show the tabs only when there is more than one tab. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
id: Menyatkan kapan menampilkan tab notebook. Gunakan "never" untuk tidak pernah menampilkan tab, "always" untuk selalu menampilkan tab, dan "auto" untuk menampilkan tab hanya ketika ada lebih dari satu tab. Catat bahwa nilai ini case sensitive, jadi pastikan mereka kelihatan pas seperti yang disebutkan di sini.

en: Spell Checker
id: Pemeriksa Ejaan

en: Status Bar is Visible
id: Batang status terlihat

en: Stop Tool
id: Hentikan Perkakas

en: Stopped.
id: Dihentikan.

en: String you want to search for
id: Kata untuk dicari

en: Style Scheme
id: Skema Gaya

en: Syntax Highlighting
id: Penandaan Sintaksis

en: Tab Group %i
id: Grup Tab %i

en: Tab Size
id: Ukuran Tab

en: Tab Stops
id: Posisi Tab

en: Tab Width: %u
id: Lebar Tab: %u

en: Target directory “%s” does not exist
id: Direktori tujuan "%s" tak ada

en: Target directory “%s” is not a valid directory
id: Direktori tujuan "%s" bukan direktori yang valid

en: Text Editor
id: Penyunting Teks

en: Text Wrapping
id: Pelipatan Teks

en: Text wrapping
id: Pelipatan teks

en: Text;Editor;Plaintext;Write;
id: Teks;Penyunting;Teks Polos;Tulis;

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
id: ID dari Skema Gaya GtkSourceView yang dipakai untuk mewarnai teks.

en: The archive “%s” could not be created
id: Arsip "%s" tidak dapat dibuat

en: The archive “%s” could not be extracted
id: Arsip "%s" tidak dapat diekstrak

en: The bottom margin, in millimeters.
id: Marjin pada bagian dasar, dalam milimeter.

en: The command color text
id: Warna teks perintah

en: The custom format used when inserting the date/time.
id: Format ubahan yang dipakai ketika menyisipkan tanggal/waktu.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
id: Diska yang dipakai untuk menyimpan memiliki batas untuk ukuran berkas. Cobalah menyimpan dengan ukuran yang lebih kecil atau simpan pada diska yang tidak memiliki batasan.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
id: Diska yang dipakai untuk menyimpan memiliki batas untuk panjang nama berkas. Cobalah nama lain yang lebih pendek.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
id: Dokumen ini mengandung satu atau lebih karakter yang tidak dapat diuraikan memakai pengkodean karakter yang telah ditentukan.

en: The error color text
id: Warna teks galat

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
id: Akar direktori penjelajah berkas yang dipergunakan ketika membaca pengaya penjelajah berkas dan onload/tree_view adalah BENAR.

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
id: Akar virtual direktori penjelajah berkas untuk dipergunakan ketika membaca pengaya penjelajah berkas ketika onload/tree_view adalah BENAR. Akar virtual harus selalu di bawah akar sebenarnya.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could corrupt this document.
id: Berkas yang Anda buka memiliki karakter yang tidak sah. Berkas ini bisa saja cacat jika Anda melanjutkan untuk menyuntingnya.

en: The file “%s” cannot be moved to the trash.
id: Berkas "%s" tidak dapat dipindahkan ke tempat sampah.

en: The file “%s” changed on disk.
id: Berkas "%s" berubah pada cakram.

en: The file “%s” has been modified since reading it.
id: Berkas "%s" telah berubah semenjak ketika membacanya.

en: The file “%s” is read-only.
id: Berkas "%s" hanya dapat dibaca saja.

en: The file “%s” was previously saved as plain text and will now be saved using compression.
id: Berkas "%s" sebelumnya disimpan sebagai teks biasa dan kini akan disimpan dengan kompresi.

en: The file “%s” was previously saved using compression and will now be saved as plain text.
id: Berkas "%s" sebelumnya disimpan dengan kompresi dan kini akan disimpan sebagai teks polos.

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
id: Pola saringan untuk menyaring penjelajah berkas. Saringan ini bekerja di atas filter_mode.

en: The following error occurred while exporting: %s
id: Galat berikut terjadi ketika mengekspor: %s

en: The following error occurred while importing: %s
id: Galat berikut terjadi saat mengimpor: %s

en: The following files could not be imported: %s
id: Berkas berikut tidak dapat diimpor: %s

en: The left margin, in millimeters.
id: Marjin kiri, dalam milimeter.

en: The location of the file cannot be accessed.
id: Lokasi berkas tak dapat diakses.

en: The location “%s” is not currently reachable.
id: Lokasi "%s" kini sedang tak bisa dicapai.

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
id: Direktori baru kini sedang tersaring. Anda perlu mengubah tatanan saringan agar direktori nampak

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
id: Berkas baru sedang disaring. Anda perlu menentukan setingan saringan Anda supaya berkasnya kelihatan

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
id: Cacah taut yang diikuti terbatas dan berkas sesungguhnya tak ditemukan dalam batas ini.

en: The preview of a page in the document to be printed
id: Pratilik halaman pada dokumen yang akan dicetak

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
id: Berkas yang dinamai ulang sedang tersaring. Anda perlu menyesuaikan saringan Anda supaya berkasnya nampak

en: The right margin, in millimeters.
id: Marjin bagian kanan, dalam milimeter.

en: The selected color scheme cannot be installed.
id: Skema warna yang dipilih tak dapat dipasang.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
id: Berkas yang dipilih tidak dapat dipindahkan ke tempat sampah.

en: The selected format used when inserting the date/time.
id: Format yang dipakai ketika menyisipkan tanggal/waktu.

en: The supplemental patterns to use when filtering binary files.
id: Pola pelengkap untuk dipakai ketika menyaring berkas biner.

en: The top margin, in millimeters.
id: Marjin bagian atas, dalam milimeter.

en: The total number of pages in the document
id: Jumlah halaman pada dokumen

en: There are no snippets selected to be exported
id: Tak ada snippet yang dipilih untuk diekspor

en: There are unsaved documents
id: Ada dokumen yang belum disimpan

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
id[0]: Ada %d dokumen dengan perubahan yang belum disimpan. Simpan perubahan sebelum ditutup?

en: There is a new version of gedit
id: Ada gedit versi baru

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
id[0]: Ada %d tab dengan galat

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
id: Tak cukup ruang untuk menyimpan berkas. Silakan kosongkan sebagian ruang dan coba lagi.

en: There was a problem opening the file “%s”.
id: Ada masalah ketika membuka berkas "%s".

en: There was an error displaying the URI.
id: Ada galat saat menampilkan URI.

en: There was an error displaying the help.
id: Ada galat saat menampilkan bantuan.

en: This accelerator is already bound to %s
id: Akselerator ini sudah lengket ke %s

en: This file “%s” is already open in another window.
id: Berkas "%s" sudah dibuka pada jendela lain.

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain alphanumeric characters (or _, : and .) or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
id: Ini bukan pemicu tab yang valid. Pemicu bisa berisi huruf alfanumerik (atau _, : dan .) atau karakter tunggal bukan alfanumerik, seperti {, [, dll.

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hide-hidden (filter hidden files) and hide-binary (filter binary files).
id: Nilai ini menentukan berkas apa yang disaring peramban berkas. Nilai yang valid adalah: none (tanpa saringan), hide-hidden (saring berkas tersembunyi), dan hide-binary (saring berkas biner).

en: Tool Output
id: Keluaran Alat

en: Toolbar is Visible
id: Toolbar Terlihat

en: Tools
id: Perkakas

en: Type a new accelerator
id: Tuliskan akselerator baru

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
id: Tuliskan akselerator baru, atau tekan Backspace untuk membersihkan

en: Type a new shortcut
id: Ketikkan kunci pintas baru

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
id: Ketikkan kunci pintas baru, atau tekan Backspace untuk membersihkan

en: Type to search…
id: Ketik untuk mencari…

en: Unable to detect the character encoding.
id: Tak bisa mengenali pengkodean karakter.

en: Unable to find the object “%s” inside file %s.
id: Tak bisa temukan objek "%s" di dalam berkas %s.

en: Unable to handle this location.
id: Tak bisa menangani lokasi ini.

en: Unable to handle “%s:” locations.
id: Tak bisa menangani lokasi "%s:".

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
id: Tak dapat membuka berkas UI %s. Galat: %s

en: Unexpected error: %s
id: Kesalahan yang tidak diduga: %s

en: Uninstall Scheme
id: Cabut Skema

en: Uninstall scheme
id: Mencabut skema

en: Untitled Document %d
id: Dokumen Tanpa Judul %d

en: Untitled File
id: Berkas Tanpa Nama

en: Untitled Folder
id: Folder Tanpa Nama

en: Untitled documents only
id: Dokumen yang belum disimpan saja

en: Use Default Font
id: Gunakan Fonta Baku

en: Use Spaces
id: Gunakan Spasi

en: Use the _selected format
id: Gunakan bentuk yang _sudah dipilih

en: Version to Ignore
id: Versi untuk Diabaikan

en: Version to ignore until a newer version is released.
id: Versi yang diabaikan sampai versi berikutnya dirilis.

en: View
id: Tilik

en: When inserting date/time…
id: Ketika menyisipkan tanggal/jam…

en: Whether gedit should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the “Autosave Interval” option.
id: Apakah gedit harus secara otomatis menyimpan berkas yang telah dimodifikasi setelah waktu tertentu. Anda dapat menentukan jarak waktu dengan pilihan "Interval Penyimpanan Otomatis".

en: Whether gedit should create backup copies for the files it saves.
id: Apakah gedit harus membuat salinan cadangan bagi berkas-berkas yang disimpannya.

en: Whether gedit should display line numbers in the editing area.
id: Apakah gedit harus menampilkan nomor baris di dalam daerah penyuntingan.

en: Whether gedit should display the overview map for the document.
id: Apakah gedit mesti menampilkan peta ikhtisar dokumen.

en: Whether gedit should display the right margin in the editing area.
id: Apakah gedit harus menampilkan batas kanan dalam daerah penyuntingan.

en: Whether gedit should enable automatic indentation.
id: Apakah gedit harus mengaktifkan indentasi otomatis.

en: Whether gedit should enable syntax highlighting.
id: Apakah gedit harus mengaktifkan penandaan syntax.

en: Whether gedit should highlight all the occurrences of the searched text.
id: Apakah gedit harus menandai baris ini dari teks yang telah dicari.

en: Whether gedit should highlight matching brackets.
id: Menentukan gedit untuk menyorot tanda kurung yang berpasangan.

en: Whether gedit should highlight the current line.
id: Apakah gedit harus menandai baris ini.

en: Whether gedit should include a document header when printing documents.
id: Apakah gedit harus memasukkan sebuah kepala dokumen ketika mencetak dokumen.

en: Whether gedit should insert spaces instead of tabs.
id: Apakah gedit harus memasukkan spasi daripada tab.

en: Whether gedit should print syntax highlighting when printing documents.
id: Apakah gedit harus mencetak penandaan sintaks ketika mencetak dokumen.

en: Whether gedit should restore the previous cursor position when a file is loaded.
id: Apakah gedit harus mengembalikan posisi kursor ketika sebuah berkas telah dibaca.

en: Whether gedit will ensure that documents always end with a trailing newline.
id: Apakah gedit harus memastikan bahwa dokumen selalu diakhiri dengan baris baru.

en: Whether the document will get a background pattern painted.
id: Apakah pola latar dokumen akan digambar.

en: Whether the side panel at the left of editing windows should be visible.
id: Menentukan panel sisi di kiri jendela sunting untuk terlihat.

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
id: Apakah batang status pada bagian bawah jendela penyuntingan harus terlihat.

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
id: Apakah toolbar harus terlihat di dalam jendela penyuntingan.

en: Whether to use the system font
id: Menentukan memakai fonta sistem

en: Whether to use the system’s default fixed width font for editing text instead of a font specific to gedit. If this option is turned off, then the font named in the “Editor Font” option will be used instead of the system font.
id: Apakah menggunakan fonta lebar tetap bawaan sistem untuk menyunting teks daripada fonta yang ditentukan gedit. Jika pilihan ini dimatikan, maka fonta yang dinamai dalam pilihan "Fonta Penyunting", akan digunakan daripada fonta system.

en: Whether you are writing the next bestseller, programming an innovative application, or simply taking some quick notes, gedit will be a reliable tool to accomplish your task.
id: Apakah Anda sedang menulis buku terlaris berikutnya, memrogram suatu aplikasi inovatif, atau sekedar hanya menulis cepat catatan, gedit adalah alat yang dapat diandalkan untuk menyelesaikan tugas Anda.

en: Words
id: Kata

en: Wra_p around
id: _Putar balik

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
id: Anda mencoba untuk menyimpan berkas pada cakram yang hanya dapat dibaca. Silakan periksa apakah lokasi yang Anda ketikkan benar dan coba lagi.

en: You can also choose another character encoding and try again.
id: Anda juga dapat memilih pengkodean karakter lain dan coba lagi.

en: You can download the new version of gedit by clicking on the download button or ignore that version and wait for a new one
id: Anda dapat mengunduh versi baru gedit dengan mengklik tombol unduh atau mengabaikan versi tersebut dan menunggu yang baru

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
id: Anda tidak memiliki izin yang diperlukan untuk membuka berkas.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
id: Anda tidak memiliki hak yang diperlukan untuk menyimpan berkas. Silakan periksa apakah Anda telah mengetikkan lokasi dengan benar dan coba lagi.

en: You must be inside a word to run this command
id: Anda harus berada di dalam suatu kata untuk menjalankan perintah ini

en: Your system is offline. Check your network.
id: Sistem Anda sedang luring. Periksa jaringan Anda.

en: Zoom 1:1
id: Sesuaikan 1:1

en: Zoom the page in
id: Perbesar halaman

en: Zoom the page out
id: Perkecil halaman

en: Zoom to fit the whole page
id: Sesuaikan pas ke seluruh halaman

en: [FILE…] [+LINE[:COLUMN]]
id: [BERKAS…][+BARIS[:KOLOM]]

en: _About
id: Ihw_al

en: _Applicability:
id: Keberl_akuan:

en: _Apply
id: Ter_apkan

en: _Autosave files every
id: Simpan otom_atis berkas setiap

en: _Body:
id: _Badan tulisan:

en: _Bottom Panel
id: Panel _Bawah

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Check Spelling…
id: P_eriksa Ejaan…

en: _Clear Highlight
id: _Bersihkan Penyorotan

en: _Close
id: _Tutup

en: _Close All
id: _Tutup Semua

en: _Close Preview
id: _Tutup Pratilik

en: _Copy
id: _Salin

en: _Delete
id: _Hapus

en: _Description
id: _Deskripsi

en: _Display line numbers
id: Tampilkan _nomor baris

en: _Document Statistics
id: Statistik _Dokumen

en: _Documents
id: _Dokumen

en: _Download
id: Un_duh

en: _Drop targets:
id: Tujuan penjatuhan:

en: _Edit
id: _Sunting

en: _Enable automatic indentation
id: Fungsikan ind_entasi otomatis

en: _Encoding
id: _Enkoding

en: _Error color:
id: War_na galat:

en: _File
id: _Berkas

en: _Filter
id: _Penyaring

en: _Find and Replace…
id: _Cari dan Ganti…

en: _Find…
id: _Cari…

en: _Fullscreen
id: Layar _Penuh

en: _Go to Line…
id: _Menuju Baris…

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _Highlight Misspelled Words
id: _Sorot Kata-kata Salah Eja

en: _Highlight Mode…
id: Moda _Penandaan…

en: _Ignore Version
id: Aba_ikan Versi

en: _Input:
id: _Masukan:

en: _Insert
id: S_isip

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: _Line numbers:
id: No_mor baris:

en: _Match Case
id: _Cocok Huruf Besar/Kecil

en: _Match case
id: _Cocokkan huruf besar/kecil

en: _Move To New Window
id: Pindah Ke _Jendela Baru

en: _Move to Trash
id: Buang ke Tempat Sa_mpah

en: _New
id: _Baru

en: _New Folder
id: Folder _Baru

en: _New Tab Group
id: Grup Tab _Baru

en: _New Window
id: Je_ndela Baru

en: _Number every
id: _Nomor setiap

en: _Open
id: _Buka

en: _Open in Terminal
id: _Buka dalam Terminal

en: _Output:
id: _Keluaran:

en: _Paste
id: Tem_pel

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _Previous Document
id: Dokumen Se_belumnya

en: _Print…
id: _Cetak…

en: _Prompt for a format
id: _Masukkan format sendiri

en: _Quit
id: _Keluar

en: _Redo
id: Jadi _Lagi

en: _Reload
id: _Muat Ulang

en: _Rename…
id: _Ubah Nama…

en: _Replace
id: _Ganti

en: _Restore Default Fonts
id: Kembalikan Hu_ruf Standar

en: _Retry
id: _Coba

en: _Reverse order
id: Balik u_rutan

en: _Revert
id: _Kembalikan

en: _Save
id: _Simpan

en: _Save All
id: Simpan Semu_a

en: _Save As Plain Text
id: _Simpan Sebagai Teks Biasa

en: _Save As…
id: _Simpan Sebagai…

en: _Save Using Compression
id: _Simpan Dengan Kompresi

en: _Save:
id: _Simpan:

en: _Search
id: _Cari

en: _Select
id: _Pilih

en: _Set Root to Active Document
id: _Tata Root ke Dokumen Aktif

en: _Sort
id: _Urutkan

en: _Tab trigger:
id: Pemicu _tab:

en: _Tab width:
id: Lebar _tab:

en: _Tools
id: _Perkakas

en: _Undo
id: _Tidak Jadi

en: _Use custom format
id: G_unakan format ini

en: _Use the system fixed width font (%s)
id: G_unakan fonta lebar tetap sistem (%s)

en: _View
id: _Tilikan

en: _View Folder
id: _Tilik Folder

en: _Wrap Around
id: _Penggalan

en: _minutes
id: _menit

en: gedit Text Editor
id: gedit Penyunting Teks

en: gedit is a small and lightweight text editor for the GNOME Desktop
id: gedit adalah penyunting teks kelas ringan untuk Desktop GNOME

en: gedit is the official text editor of the GNOME desktop environment. While aiming at simplicity and ease of use, gedit is a powerful general purpose text editor.
id: gedit adalah penyunting teks lingkungan desktop GNOME yang resmi. Walaupun mengejar kesederhanaan dan kemudahan pemakaian, gedit adalah penyunting teks tujuan umum yang hebat.

[ctx: label of the find button]
en: _Find
id: _Cari

[ctx: label on the left of the GtkEntry containing text to search]
en: F_ind
id: Car_i

en: lines
id: baris

en: of
id: dari

[ctx: shortcut window]
en: Check spelling
id: Periksa ejaan

[ctx: shortcut window]
en: Clear highlight
id: Bersihkan penyorotan

[ctx: shortcut window]
en: Close all the documents
id: Tutup semua dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Close the document
id: Tutup dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Convert to lowercase
id: Jadikan huruf kecil

[ctx: shortcut window]
en: Convert to uppercase
id: Jadikan huruf besar

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
id: Salin dan Tempel

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
id: Salin teks yang dipilih ke papan klip

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a tab
id: Buat dokumen baru pada sebuah tab

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a window
id: Buat dokumen baru dalam sebuah jendela

[ctx: shortcut window]
en: Create a new tab group
id: Buat grup tab baru

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
id: Potong teks yang dipilih ke papan klip

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
id: Turunkan angka di kursor

[ctx: shortcut window]
en: Delete current line
id: Hapus baris saat ini

[ctx: shortcut window]
en: Documents
id: Dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Editing
id: Penyuntingan

[ctx: shortcut window]
en: Find
id: Cari

[ctx: shortcut window]
en: Find and Replace
id: Cari dan Ganti

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
id: Cari kecocokan selanjutnya

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
id: Cari kecocokan sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
id: Layar penuh / normal

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
id: Ke baris

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
id: Naikkan angka di kursor

[ctx: shortcut window]
en: Invert case
id: Balikkan besar kecil huruf

[ctx: shortcut window]
en: Join selected lines
id: Gabung baris-baris yang dipilih

[ctx: shortcut window]
en: Move current line down
id: Turunkan baris saat ini

[ctx: shortcut window]
en: Move current line up
id: Naikkan baris saat ini

[ctx: shortcut window]
en: Move current word left
id: Pindahkan kata saat ini ke kiri

[ctx: shortcut window]
en: Move current word right
id: Pindahkan kata saat ini ke kanan

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
id: Buka dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
id: Tempel teks dari papan klip

[ctx: shortcut window]
en: Print the document
id: Cetak dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
id: Keluar aplikasi

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
id: Jadi Lagi jalankan perintah sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Reopen the most recently closed document
id: Buka lagi dokumen yang paling akhir ditutup

[ctx: shortcut window]
en: Save all the documents
id: Simpan semua dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Save the document
id: Simpan dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Save the document with a new filename
id: Simpan dokumen dengan nama baru

[ctx: shortcut window]
en: Select all text
id: Pilih semua teks

[ctx: shortcut window]
en: Selection
id: Pilihan

[ctx: shortcut window]
en: Show bottom panel
id: Tampilkan panel bawah

[ctx: shortcut window]
en: Show completion window
id: Tampilkan jendela pelengkapan

[ctx: shortcut window]
en: Show side panel
id: Tampilkan panel sisi

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the first — ninth document
id: Tukar ke dokumen pertama - ke sembilan

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next document
id: Tukar ke dokumen selanjutnya

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous document
id: Tukar ke dokumen sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Toggle insert / overwrite
id: Jungkitkan sisip / timpa

[ctx: shortcut window]
en: Tools
id: Perkakas

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
id: Tak Jadi dan Jadi Lagi

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
id: Tak Jadi jalankan perintah sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Windows and Panels
id: Jendela dan Panel

[ctx: window title]
en: Open
id: Buka

[ctx: window title]
en: Save As
id: Simpan Sebagai

en: “%s” is a directory.
id: "%s" adalah direktori.

en: “%s” is not a regular file.
id: "%s" bukan berkas reguler.

en: “%s” is not a valid location.
id: "%s" bukan lokasi yang sah.

en: “%s” is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
id: "%s" bukanlah lokasi yang valid. Silakan periksa apakah Anda mengetikkan lokasi dengan benar dan coba lagi.

en: “%s” not found
id: "%s" tidak ditemukan
