iso_3166-2 - en to sl translation catalogue (607 entries)

en: 'Adan
sl: Aden

en: 'Ajmān
sl: Ajman

en: Aberdeen City
sl: Aberdeen

en: Abkhazia
sl: Abhazija

en: Abū Ȥaby [Abu Dhabi]
sl: Abu Dabi

en: Adygeya, Respublika
sl: Republika Adigeja

en: Aichi
sl: Aiči

en: Ajaria
sl: Adžarija

en: Al Basrah
sl: Basra

en: Al Bāhah
sl: Al Bahah

en: Al Fujayrah
sl: Al Fudžajra

en: Al Madīnah
sl: Medina

en: Alaska
sl: Aljaska

en: Almería
sl: Almeria

en: Altay, Respublika
sl: Altajska republika

en: Altayskiy kray
sl: Altajski okraj

en: Amapá
sl: Amapa

en: American Samoa
sl: Ameriška Samoa

en: Ammóchostos
sl: Ammochostos

en: Amurskaya oblast'
sl: Amursko okrožje

en: Andalucía
sl: Andaluzija

en: Andaman and Nicobar Islands
sl: Andamani in Nikobari

en: Andhra Pradesh
sl: Andra Pradeš

en: Antalya
sl: Antalija

en: Anzoátegui
sl: Anzoategui

en: Ar Riyāḍ
sl: Riad

en: Aragón
sl: Aragonija

en: Araucanía
sl: Araucania

en: Ardabīl
sl: Ardabil

en: Ardèche
sl: Ardeche

en: Ariège
sl: Ariege

en: Arkhangel'skaya oblast'
sl: Arhangelsko okrožje

en: Assam
sl: Asam

en: Astrakhanskaya oblast'
sl: Astrahansko okrožje

en: Asturias
sl: Asturija

en: Asturias, Principado de
sl: Kneževina Asturija

en: Atlántico
sl: Atlantico

en: Attiki
sl: Atika

en: Australian Capital Territory
sl: Australija - glavno mesto

en: Baghdad
sl: Bagdad

en: Bakı
sl: Baku

en: Banghāzī
sl: Bengazi

en: Banskobystrický kraj
sl: Banskobistriški okraj

en: Baranya
sl: Baranja

en: Bas-Congo
sl: Spodnji Kongo

en: Basel-Landschaft
sl: Basel - pokrajina

en: Basel-Stadt
sl: Basel - mesto

en: Bashkortostan, Respublika
sl: Republika Baškortostan

en: Bath and North East Somerset
sl: Bath in North East Somerset

en: Bayern
sl: Bavarska

en: Beijing
sl: Peking

en: Belgorodskaya oblast'
sl: Belgorodsko okrožje

en: Beyrouth
sl: Bejrut

en: Bishkek
sl: Biškek

en: Bié
sl: Bie

en: Blackburn with Darwen
sl: Blackburn in Darwen

en: Bolívar
sl: Bolivar

en: Borski okrug
sl: Borski okraj

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
sl: Borsod-Abauj-Zemplen

en: Bouches-du-Rhône
sl: Bouches-du-Rhone

en: Boyacá
sl: Boyaca

en: Braničevski okrug
sl: Braničevski okraj

en: Bratislavský kraj
sl: Bratislavski okraj

en: Bretagne
sl: Bretanija

en: Bristol, City of
sl: Bristol, mesto

en: British Columbia
sl: Britanska Kolumbija

en: Brno-město
sl: Brno-mesto

en: Bryanskaya oblast'
sl: Brjansko okrožje

en: Brèsckaja voblasc'
sl: Brestovsko okrožje

en: Brčko distrikt
sl: Okraj Brčko

en: Budapest
sl: Budimpešta

en: Burgenland
sl: Gradiščansko

en: Buryatiya, Respublika
sl: Burjatska republika

en: Buxoro
sl: Buhara

en: Bács-Kiskun
sl: Bacs-Kiskun

en: Békés
sl: Bekeš

en: Békéscsaba
sl: Bekescsaba

en: Béqaa
sl: Beka

en: Břeclav
sl: Breclav

en: Būshehr
sl: Bušehr

en: Cabinda
sl: Kabinda

en: Calabria
sl: Kalabrija

en: California
sl: Kalifornija

en: Camagüey
sl: Camaguey

en: Campania
sl: Kampanija

en: Canarias
sl: Kanarski otoki

en: Cantabria
sl: Kantabrija

en: Caquetá
sl: Caqueta

en: Castilla y León
sl: Kastilija in Leon

en: Castilla-La Mancha
sl: Kastilija-La Mancha

en: Ceará
sl: Ceara

en: Chahār Mahāll va Bakhtīārī
sl: Čahar Mahal in Bahtiari

en: Chania
sl: Hania

en: Chechenskaya Respublika
sl: Čečenska republika

en: Chelyabinskaya oblast'
sl: Čeljabinsko okrožje

en: Chiba
sl: Čiba

en: Chios
sl: Hios

en: Chocó
sl: Choco

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
sl: Čukotsko avtonomno okrožje

en: Chuvashskaya Respublika
sl: Čuvaška republika

en: Ciego de Ávila
sl: Ciego de Avila

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
sl: Avtonomno mesto Buenos Aires

en: Ciudad de La Habana
sl: Havana - mesto

en: Corrèze
sl: Correze

en: Corse
sl: Korzika

en: Corse-du-Sud
sl: Južna Korzika

en: Csongrád
sl: Csongrad

en: Cáceres
sl: Caceres

en: Cádiz
sl: Cadiz

en: Córdoba
sl: Cordoba

en: Côte-d'Or
sl: Cote-d'Or

en: Côtes-d'Armor
sl: Cotes-d'Armor

en: Dagestan, Respublika
sl: Republika Dagestan

en: Deux-Sèvres
sl: Deux-Sevres

en: Distrito Capital de Bogotá
sl: Distrito Capital de Bogota

en: Djibouti
sl: Džibuti

en: Dobrich
sl: Dobrič

en: Dolnośląskie
sl: Spodnješlezijsko

en: Drôme
sl: Drome

en: Dubayy
sl: Dubaj

en: Dubrovačko-neretvanska županija
sl: Dubrovniško-neretvanska županija

en: Dumfries and Galloway
sl: Dumfries in Galloway

en: Dunaújváros
sl: Dunaujvaros

en: Dundee City
sl: Dundee

en: Durrës
sl: Drač

en: Děčín
sl: Dječin

en: East Riding of Yorkshire
sl: East Riding v Yorkshiru

en: Eastern Cape
sl: Vzhodna Kaplandija

en: Edinburgh, City of
sl: Edinburgh, mesto

en: England
sl: Anglija

en: England and Wales
sl: Anglija in Wales

en: Espírito Santo
sl: Espirito Santo

en: Eşfahān
sl: Isfahan

en: Falcón
sl: Falcon

en: Farg'ona
sl: Fargona

en: Federacija Bosne i Hercegovine
sl: Federacija Bosne in Hercegovine

en: Fejér
sl: Fejer

en: Finistère
sl: Finistere

en: Firenze
sl: Firence

en: Forlì-Cesena
sl: Forli-Cesena

en: Free State
sl: Svobodna država Oranje

en: Friesland
sl: Frizija

en: Friuli-Venezia Giulia
sl: Furlanija-Julijska krajina

en: Fukushima
sl: Fukušima

en: Fārs
sl: Fars

en: Galicia
sl: Galicija

en: Galápagos
sl: Galapagos

en: Genève
sl: Ženeva

en: Gjirokastër
sl: Gjirokaster

en: Glasgow City
sl: Glasgow, mesto

en: Goiás
sl: Goias

en: Golestān
sl: Golestan

en: Gorizia
sl: Gorica

en: Grad Zagreb
sl: Zagreb - mesto

en: Great Britain
sl: Velika Britanija

en: Guantánamo
sl: Guantanamo

en: Guatemala
sl: Gvatemala

en: Guria
sl: Gurija

en: Guárico
sl: Guarico

en: Győr
sl: Györ

en: Győr-Moson-Sopron
sl: Györ-Mošon-Šopron

en: Gīlān
sl: Gilan

en: Hajdú-Bihar
sl: Hajdu-Bihar

en: Hamadān
sl: Hamadan

en: Haute-Corse
sl: Gornja Korzika

en: Haute-Saône
sl: Haute-Saone

en: Hautes-Pyrénées
sl: Hautes-Pyrenees

en: Hawaii
sl: Havaji

en: Hercegovačko-neretvanski kanton
sl: Hercegovsko-neretvanski kanton

en: Heves
sl: Heveš

en: Hiroshima
sl: Hirošima

en: Hodonín
sl: Hodonin

en: Hokkaido
sl: Hokaido

en: Homel'skaja voblasc'
sl: Gomelsko okrožje

en: Horad Minsk
sl: Mesto Minsk

en: Hormozgān
sl: Hormozgan

en: Hradec Králové
sl: Hradec Kralove

en: Hrodzenskaja voblasc'
sl: Grodensko okrožje

en: Huíla
sl: Huila

en: Hyogo
sl: Hjogo

en: Hérault
sl: Herault

en: Hódmezővásárhely
sl: Hodmezövasarhely

en: Illes Balears
sl: Balearski otoki

en: Imeret’i
sl: Imereti

en: Iowa
sl: Norveška

en: Irkutiskaya oblast'
sl: Irkutisko okrožje

en: Ishikawa
sl: Išikava

en: Istarska županija
sl: Istrska županija

en: Isère
sl: Isere

en: Ivanovskaya oblast'
sl: Ivanovsko okrožje

en: Jablanički okrug
sl: Jablaniški okraj

en: Jakarta Raya
sl: Džakarta Raya

en: Jawa
sl: Java

en: Jawa Barat
sl: Java Barat

en: Jawa Tengah
sl: Java Tengah

en: Jawa Timur
sl: Java Timur

en: Jeseník
sl: Jesenik

en: Jharkhand
sl: Džarkand

en: Jihomoravský kraj
sl: Južnomoravski okraj

en: Jihočeský kraj
sl: Južnočeški okraj

en: Jindřichův Hradec
sl: Jindrichov Hradec

en: Jičín
sl: Jičin

en: Južnobanatski okrug
sl: Južnobanatski okraj

en: Južnobački okrug
sl: Južnobaški okraj

en: Jász-Nagykun-Szolnok
sl: Jasz-Nagykun-Szolnok

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
sl: Kabardino-balkarska republika

en: Kagoshima
sl: Kagošima

en: Kakhet’i
sl: Kakheti

en: Kaliningradskaya oblast'
sl: Kaliningradsko okrožje

en: Kalmykiya, Respublika
sl: Kalmiška republika

en: Kaluzhskaya oblast'
sl: Kaluško okrožje

en: Kamchatskiy kray
sl: Kamčatski okraj

en: Kanton br. 10 (Livanjski kanton)
sl: Livanjski kanton

en: Kaposvár
sl: Kapošvar

en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
sl: Karačajevo-čerkeška respublika

en: Karbala'
sl: Karbala

en: Kardzhali
sl: Kardžali

en: Kareliya, Respublika
sl: Republika Karelija

en: Karlovarský kraj
sl: Karlovarski okraj

en: Karlovačka županija
sl: Karlovška županija

en: Karviná
sl: Karvina

en: Kecskemét
sl: Kecskemet

en: Kemerovskaya oblast'
sl: Kemerovsko okrožje

en: Kerkyra
sl: Krf

en: Kermān
sl: Kerman

en: Kermānshāh
sl: Kermanšah

en: Kerýneia
sl: Keryneia

en: Khabarovskiy kray
sl: Habarovski okraj

en: Khakasiya, Respublika
sl: Republika Hakasija

en: Khanty-Mansiysky avtonomnyy okrug-Yugra
sl: Hanti-mansijsko avtonomno okrožje - Jugra

en: Khūzestān
sl: Huzestan

en: Kinshasa
sl: Kinšasa

en: Kirovskaya oblast'
sl: Kirovsko okrožje

en: Kochi
sl: Koči

en: Kohgīlūyeh va Būyer Ahmad
sl: Kohgilujeh in Bujer Ahmad

en: Kolubarski okrug
sl: Kolubarski okraj

en: Kolín
sl: Kolin

en: Komi, Respublika
sl: Komijska republika

en: Komárom-Esztergom
sl: Komarom-Estergom

en: Koprivničko-križevačka županija
sl: Koprivniško-križevška županija

en: Kordestān
sl: Kurdistan

en: Korinthia
sl: Korint

en: Kosanjevica na Krki
sl: Kostanjevica na Krki

en: Kosovski okrug
sl: Kosovski okraj

en: Kosovsko-Mitrovački okrug
sl: Kosovsko-Mitroviški okraj

en: Kosovsko-Pomoravski okrug
sl: Kosovsko-Pomoravski okraj

en: Kostromskaya oblast'
sl: Kostromsko okrožje

en: Košický kraj
sl: Košiški okraj

en: Krasnodarskiy kray
sl: Krasnodarski okraj

en: Krasnoyarskiy kray
sl: Krasnojarski okraj

en: Královéhradecký kraj
sl: Kralovehraški okraj

en: Kujawsko-pomorskie
sl: Kujavsko-pomorjansko

en: Kurganskaya oblast'
sl: Kurgansko okrožje

en: Kurskaya oblast'
sl: Kursko okrožje

en: Kutná Hora
sl: Kutna Hora

en: Kyklades
sl: Kikladi

en: Kyoto
sl: Kjoto

en: Kyustendil
sl: Kjustendil

en: Kärnten
sl: Koroška

en: K’vemo K’art’li
sl: Kvemo Kartli

en: La Habana
sl: Havana

en: Lakshadweep
sl: Lakšadvip

en: Lazio
sl: Lacij

en: Lefkosía
sl: Lefkosia

en: Lemesós
sl: Lemesos

en: Leningradskaya oblast'
sl: Leningradsko okrožje

en: Lesvos
sl: Lesbos

en: León
sl: Leon

en: Liberecký kraj
sl: Liberecki okraj

en: Liguria
sl: Ligurija

en: Lipetskaya oblast'
sl: Lipecko okrožje

en: Lisboa
sl: Lizbona

en: Ličko-senjska županija
sl: Liško-senjska županija

en: Lombardia
sl: Lombardija

en: London, City of
sl: London, mesto

en: Lorestān
sl: Lorestan

en: Los Ríos
sl: Los Rios

en: Lovech
sl: Loveč

en: Lozère
sl: Lozere

en: Lubelskie
sl: Lublinsko

en: Lubuskie
sl: Lubuško

en: Luxembourg
sl: Luksemburg

en: Lárnaka
sl: Larnaka

en: Lékoumou
sl: Lekoumou

en: Madhya Pradesh
sl: Madja Pradeš

en: Madrid, Comunidad de
sl: Madridska skupnost

en: Magadanskaya oblast'
sl: Magadansko okrožje

en: Mahilëuskaja voblasc'
sl: Mogilevsko okrožje

en: Makkah
sl: Meka

en: Maranhão
sl: Maranhao

en: Mariy El, Respublika
sl: Marijska republika

en: Markazī
sl: Markazi

en: Masallı
sl: Masalli

en: Mazowieckie
sl: Mazovijsko

en: Mačvanski okrug
sl: Mačvanski okraj

en: Małopolskie
sl: Malopoljsko

en: Mecklenburg-Vorpommern
sl: Mecklenburg-Pomorjansko

en: Međimurska županija
sl: Medjimurska županija

en: Minskaja voblasc'
sl: Minskovsko okrožje

en: Miskolc
sl: Miškolc

en: Mladá Boleslav
sl: Mlada Boleslav

en: Monza e Brianza
sl: Monza in Brianza

en: Moravički okrug
sl: Moraviški okraj

en: Moravskoslezský kraj
sl: Moravskošleski okraj

en: Mordoviya, Respublika
sl: Mordovska republika

en: Moskovskaya oblast'
sl: Moskovsko okrožje

en: Murcia, Región de
sl: Murcijska regija

en: Murmanskaya oblast'
sl: Murmansko okrožje

en: Málaga
sl: Malaga

en: Mérida
sl: Merida

en: Māzandarān
sl: Mazandaran

en: Napoli
sl: Neapelj

en: Nei Mongol
sl: Notranja Mongolija

en: Nenetskiy avtonomnyy okrug
sl: Nenško avtonomno okrožje

en: Neuchâtel
sl: Neuchatel

en: New Mexico
sl: Nova Mehika

en: New South Wales
sl: Novi južni Wales

en: Newfoundland and Labrador
sl: Nova Fundlandija in Labrador

en: Niedersachsen
sl: Spodnjesaška

en: Niederösterreich
sl: Spodnja Avstrija

en: Nitriansky kraj
sl: Nitranski okraj

en: Nizhegorodskaya oblast'
sl: Nižnonovgorodsko okrožje

en: Nièvre
sl: Nievre

en: Nišavski okrug
sl: Nišavski okraj

en: Noord-Brabant
sl: Severni Brabant

en: Noord-Holland
sl: Severna Holandija

en: Nordrhein-Westfalen
sl: Severno Porenje-Vestfalija

en: North Carolina
sl: Severna Karolina

en: North Dakota
sl: Severna Dakota

en: North-West (South Africa)
sl: Severozahodna Južna Afrika

en: Northern Cape
sl: Severna Kaplandija

en: Northern Ireland
sl: Severna Irska

en: Northern Mariana Islands
sl: Severni Marianski otoki

en: Northern Territory
sl: Severni teritorij

en: Northwest Territories
sl: Severozahodni teritoriji

en: Nouvelle-Calédonie
sl: Nova Kaledonija

en: Nova Scotia
sl: Nova Škotska

en: Novgorodskaya oblast'
sl: Novgorodsko okrožje

en: Novosibirskaya oblast'
sl: Novosibirsko okrožje

en: Nyíregyháza
sl: Nyiregyhaza

en: Náchod
sl: Nachod

en: Nógrád
sl: Nograd

en: Oberösterreich
sl: Zgornja Avstrija

en: Okayama
sl: Okajama

en: Okinawa
sl: Okinava

en: Olomoucký kraj
sl: Olomoucki okraj

en: Omskaya oblast'
sl: Okrožje Omska

en: Oost-Vlaanderen
sl: Vzhodna Flamska

en: Opolskie
sl: Opoljsko

en: Orenburgskaya oblast'
sl: Orenburško okrožje

en: Orissa
sl: Orisa

en: Orlovskaya oblast'
sl: Orlovsko okrožje

en: Oromīya
sl: Oromija

en: Osječko-baranjska županija
sl: Osješko-baranjska županija

en: Paraná
sl: Parana

en: Paraíba
sl: Paraiba

en: Pardubický kraj
sl: Pardubiški okraj

en: Paris
sl: Pariz

en: Pará
sl: Para

en: Pazardzhik
sl: Pazardžik

en: Pennsylvania
sl: Pensilvanija

en: Penzenskaya oblast'
sl: Penzensko okrožje

en: Permskiy kray
sl: Permski okraj

en: Pesaro e Urbino
sl: Pesaro in Urbino

en: Pest
sl: Pešta

en: Pećki okrug
sl: Peški okraj

en: Piauí
sl: Piaui

en: Piemonte
sl: Piemont

en: Pirotski okrug
sl: Pirotski okraj

en: Plzeňský kraj
sl: Plzenski okraj

en: Podkarpackie
sl: Podkarpatsko

en: Podlaskie
sl: Podlaško

en: Podunavski okrug
sl: Podonavski okraj

en: Polynésie française
sl: Francoska polinezija

en: Pomoravski okrug
sl: Pomoravski okraj

en: Pomorskie
sl: Pomorjansko

en: Potosí
sl: Potosi

en: Praha 1
sl: Praga 1

en: Praha 10
sl: Praga 10

en: Praha 11
sl: Praga 11

en: Praha 12
sl: Praga 12

en: Praha 13
sl: Praga 13

en: Praha 14
sl: Praga 14

en: Praha 15
sl: Praga 15

en: Praha 2
sl: Praga 2

en: Praha 3
sl: Praga 3

en: Praha 4
sl: Praga 4

en: Praha 5
sl: Praga 5

en: Praha 6
sl: Praga 6

en: Praha 7
sl: Praga 7

en: Praha 8
sl: Praga 8

en: Praha 9
sl: Praga 9

en: Prešovský kraj
sl: Prešovski okraj

en: Primorskiy kray
sl: Primorski okraj

en: Prince Edward Island
sl: Otok princa Edvarda

en: Prizrenski okrug
sl: Prizrenski okraj

en: Pskovskaya oblast'
sl: Pskovsko okrožje

en: Puerto Rico
sl: Portoriko

en: Punjab
sl: Pandžab

en: Puy-de-Dôme
sl: Puy-de-Dome

en: Pyrénées-Atlantiques
sl: Pyrenees-Atlantiques

en: Pyrénées-Orientales
sl: Pyrenees-Orientales

en: Páfos
sl: Pafos

en: Pécs
sl: Pecs

en: Písek
sl: Pisek

en: Pčinjski okrug
sl: Pčinjski okraj

en: Přerov
sl: Prerov

en: Qazvīn
sl: Kazvin

en: Rakovník
sl: Rakovnik

en: Rasinski okrug
sl: Rasinski okraj

en: Raški okrug
sl: Raški okraj

en: Republika Srpska
sl: Republika srbska

en: Respublika Ingushetiya
sl: Republika Ingušetija

en: Respublika Krym
sl: Krimska republika

en: Rheinland-Pfalz
sl: Porenje-Pfalz

en: Rhône
sl: Rhone

en: Roma
sl: Rim

en: Rondônia
sl: Rondonia

en: Rostovskaya oblast'
sl: Rostovsko okrožje

en: Ryazanskaya oblast'
sl: Rjazansko okrožje

en: Río Negro
sl: Rio Negro

en: Rīga
sl: Riga

en: Saarland
sl: Posarje

en: Sachsen
sl: Saška

en: Sachsen-Anhalt
sl: Saška-Anhalt

en: Saint-Barthélemy
sl: Saint-Barthelemy

en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
sl: Republika Saha [Jakutija]

en: Sakhalinskaya oblast'
sl: Sahalinsko okrožje

en: Salgótarján
sl: Salgotarjan

en: Salzburg
sl: Solnograško

en: Samaraskaya oblast'
sl: Samarasko okrožje

en: Samarqand
sl: Samarkand

en: San José
sl: San Jose

en: Sancti Spíritus
sl: Sancti Spiritus

en: Sankt-Peterburg
sl: Sankt Peterburg

en: Saratovskaya oblast'
sl: Saratovsko okrožje

en: Sardegna
sl: Sardinija

en: Saône-et-Loire
sl: Saone-et-Loire

en: Scotland
sl: Škotska

en: Semnān
sl: Semnan

en: Severnaya Osetiya-Alaniya, Respublika
sl: Republika Severna Osetija-Alanija

en: Severnobanatski okrug
sl: Severnobanatski okraj

en: Severnobački okrug
sl: Severnobaški okraj

en: Shanghai
sl: Šanghaj

en: Shetland Islands
sl: Šetlandski otoki

en: Shiga
sl: Šiga

en: Shimane
sl: Šimane

en: Shizuoka
sl: Šizuoka

en: Shkodër
sl: Skadar

en: Shumen
sl: Šumen

en: Sichuan
sl: Sečuan

en: Sicilia
sl: Sicilija

en: Sikkim
sl: Sikim

en: Sisačko-moslavačka županija
sl: Siško-moslavška županija

en: Smolenskaya oblast'
sl: Smolensko okrožje

en: Smolyan
sl: Smoljan

en: Sofia
sl: Sofija

en: Sofia-Grad
sl: Sofija - mesto

en: Sopron
sl: Šopron

en: South Australia
sl: Južna Avstralija

en: South Carolina
sl: Južna Karolina

en: South Dakota
sl: Južna Dakota

en: Srednjebanatski okrug
sl: Osrednjebanatski okraj

en: Srednjobosanski kanton
sl: Osrednjebosanski kanton

en: Sremski okrug
sl: Sremski okraj

en: Starče
sl: Starše

en: Stavropol'skiy kray
sl: Stavropolski okraj

en: Steiermark
sl: Štajerska

en: Středočeský kraj
sl: Srednječeški okraj

en: Sulawesi
sl: Sulavezi

en: Sulawesi Barat
sl: Sulavezi Barat

en: Sulawesi Selatan
sl: Sulavezi Selatan

en: Sulawesi Tengah
sl: Sulavezi Tengah

en: Sulawesi Tenggara
sl: Sulavezi Tenggara

en: Sulawesi Utara
sl: Sulavezi Utara

en: Sumatera
sl: Sumatra

en: Sverdlovskaya oblast'
sl: Sverdlovsko okrožje

en: Sveta Andraž v Slovenskih Goricah
sl: Sveti Andraž v Slovenskih goricah

en: Sveta Trojica v Slovenskih Goricah
sl: Sveta Trojica v Slovenskih goricah

en: Sveti Jurij v Slovenskih Goricah
sl: Sveti Jurij v Slovenskih goricah

en: Syunik'
sl: Syunik

en: Szekszárd
sl: Szekszard

en: Székesfehérvár
sl: Szekesfehervar

en: São Domingos
sl: Sao Domingos

en: São Filipe
sl: Sao Filipe

en: São Miguel
sl: Sao Miguel

en: São Salvador do Mundo
sl: Saa Salvador do Mundo

en: São Vicente
sl: Sao Vicente

en: Sīstān va Balūchestān
sl: Sistan in Balučistan

en: Tacuarembó
sl: Tacuarembo

en: Taipei
sl: Tajpej

en: Taiwan
sl: Tajvan

en: Tambovskaya oblast'
sl: Tambovsko okrožje

en: Tarapacá
sl: Tarapaca

en: Targovishte
sl: Trgovište

en: Tarrafal de São Nicolau
sl: Tarrafal de Sao Nicolau

en: Tasmania
sl: Tasmanija

en: Tatabánya
sl: Tatabanya

en: Tatarstan, Respublika
sl: Republika Tatarstan

en: Tehrān
sl: Teheran

en: Tel-Aviv
sl: Tel Aviv

en: Terres australes françaises
sl: Francoska južna ozemlja

en: Texas
sl: Teksas

en: Thüringen
sl: Turingija

en: Tierra del Fuego
sl: Ognjena zemlja

en: Tigray
sl: Tigre

en: Tiranë
sl: Tirana

en: Tirol
sl: Tirolska

en: Tochigi
sl: Točigi

en: Tokushima
sl: Tokušima

en: Tokyo
sl: Tokio

en: Tomskaya oblast'
sl: Okrožje Tomska

en: Toplički okrug
sl: Topliški okraj

en: Toscana
sl: Toskana

en: Toshkent
sl: Taškent

en: Trenčiansky kraj
sl: Trenčinski okraj

en: Trieste
sl: Trst

en: Trnavský kraj
sl: Trnavski okraj

en: Tul'skaya oblast'
sl: Tulsko okrožje

en: Tverskaya oblast'
sl: Tversko okrožje

en: Tyumenskaya oblast'
sl: Tjumensko okrožje

en: Tyva, Respublika [Tuva]
sl: Republika Tuva

en: Tábor
sl: Tabor

en: Táchira
sl: Tachira

en: T’bilisi
sl: Tbilisi

en: Udine
sl: Videm

en: Udmurtskaya Respublika
sl: Udmurtska republika

en: Ul'yanovskaya oblast'
sl: Uljanovsko okrožje

en: Ulanbaatar
sl: Ulan Bator

en: Umbria
sl: Umbrija

en: United Kingdom
sl: Združeno kraljestvo

en: United States Minor Outlying Islands
sl: manjši otoki Združenih držav Amerike

en: Utah
sl: Juta

en: Uttar Pradesh
sl: Utar Pradeš

en: Uíge
sl: Uige

en: Valparaíso
sl: Valparaiso

en: Vendée
sl: Vendee

en: Venezia
sl: Benetke

en: Veszprém
sl: Veszprem

en: Veszprém (county)
sl: Veszprem (županija)

en: Vicebskaja voblasc'
sl: Vitebsko okrožje

en: Virgin Islands
sl: Deviški otoki

en: Virovitičko-podravska županija
sl: Virovitiško-podravska županija

en: Vlaams-Brabant
sl: Flamski Brabant

en: Vladimirskaya oblast'
sl: Vladimirsko okrožje

en: Vlorë
sl: Vlora

en: Volgogradskaya oblast'
sl: Volgogradsko okrožje

en: Vologodskaya oblast'
sl: Vologodsko okrožje

en: Vorarlberg
sl: Predarlberško

en: Voronezhskaya oblast'
sl: Voroneško okrožje

en: Vratsa
sl: Vraca

en: Vukovarsko-srijemska županija
sl: Vukovarsko-sremska županija

en: Wakayama
sl: Vakajama

en: Warmińsko-mazurskie
sl: Varminsko-Mazursko

en: West Bengal
sl: Zahodna Bengalija

en: West Virginia
sl: Zahodna Virginia

en: West-Vlaanderen
sl: Zahodna Flamska

en: Western Australia
sl: Zahodna Avstralija

en: Western Cape
sl: Zahodna Kaplandija

en: Wielkopolskie
sl: Velikopoljsko

en: Wien
sl: Dunaj

en: Windsor and Maidenhead
sl: Windsor in Maidenhead

en: Yamagata
sl: Jamagata

en: Yamaguchi
sl: Jamaguči

en: Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug
sl: Jamalo-nenško avtonomno okrožje

en: Yamanashi
sl: Jamanaši

en: Yambol
sl: Jambol

en: Yaroslavskaya oblast'
sl: Jaroslavsko okrožje

en: Yerushalayim Al Quds
sl: Jeruzalem

en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
sl: Judovsko avtonomno okrožje

en: Yukon Territory
sl: Jukonski teritorij

en: Zabajkal'skij kraj
sl: Zabajkalski okraj

en: Zachodniopomorskie
sl: Zahodnopomorjansko

en: Zagrebačka županija
sl: Zagrebška županija

en: Zaječarski okrug
sl: Zaječarski okraj

en: Zakynthos
sl: Zakintos

en: Zanjān
sl: Zanjan

en: Zapadnobački okrug
sl: Zahodnobaški okraj

en: Zapadnohercegovački kanton
sl: Zahodnohercegovski kanton

en: Zaragoza
sl: Saragosa

en: Zeeland
sl: Zelandija

en: Zeničko-dobojski kanton
sl: Zeniško-dobojski kanton

en: Zlatiborski okrug
sl: Zlatiborski okraj

en: Zlín
sl: Zlin

en: Zlínský kraj
sl: Zlinski okraj

en: Zuid-Holland
sl: Južna Holandija

en: Ávila
sl: Avila

en: Érd
sl: Erd

en: Île-de-France
sl: Ile-de-France

en: Ústecký kraj
sl: Usteški okraj

en: Ústí nad Labem
sl: Usti nad Labem

en: Ādīs Ābeba
sl: Adis Abeba

en: Āfar
sl: Afar

en: Āmara
sl: Amara

en: Āzarbāyjān-e Gharbī
sl: Zahodni Azerbajdžan

en: Āzarbāyjān-e Sharqī
sl: Vzhodni Azerbajdžan

en: Česká Lípa
sl: Češka Lipa

en: České Budějovice
sl: Češke Budjejovice

en: Český Krumlov
sl: Češki Krumlov

en: Īlām
sl: Ilam

en: Łódzkie
sl: Lodzsko

en: Śląskie
sl: Šlezijsko

en: Świętokrzyskie
sl: Svetokriško

en: Šibensko-kninska županija
sl: Šibeniško-kninska županija

en: Šmarjeske Topliče
sl: Šmarješke Toplice

en: Šumadijski okrug
sl: Šumadijski okraj

en: Žilinský kraj
sl: Žilinski okraj
