iso_3166-2 - en to sr@latin translation catalogue (2528 entries)

en: 'Adan
sr@latin: Aden

en: 'Ajmān
sr@latin: Ajman

en: 'Amrān
sr@latin: Amran

en: 'Eua
sr@latin: Eva

en: 18 Montagnes (Région des)
sr@latin: 18 planina (Oblast)

en: A Coruña
sr@latin: Korunja

en: Aakkâr
sr@latin: Akar

en: Aargau
sr@latin: Argau

en: Aberdeen City
sr@latin: Aberdin

en: Aberdeenshire
sr@latin: Aberdinšajr

en: Abkhazia
sr@latin: Abacija

en: Abruzzo
sr@latin: Abruco

en: Abuja Capital Territory
sr@latin: Abudžanska glavna teritorija

en: Abyān
sr@latin: Abidžan

en: Abşeron
sr@latin: Abseron

en: Abū Ȥaby [Abu Dhabi]
sr@latin: Abu Dabi

en: Aceh
sr@latin: Akeh

en: Achaïa
sr@latin: Akaja

en: Acklins
sr@latin: Aklins

en: Acquaviva
sr@latin: Akvaviva

en: Acre
sr@latin: Akre

en: Ad Daqahlīyah
sr@latin: Ad Dakalijah

en: Ad Dawhah
sr@latin: Ad Davah

en: Ad Dākhilīya
sr@latin: Ad Dakilija

en: Adamaoua
sr@latin: Adamaova

en: Adamawa
sr@latin: Adamava

en: Adjumani
sr@latin: Adžumani

en: Adygeya, Respublika
sr@latin: Adigej, Republika

en: Adıyaman
sr@latin: Adijaman

en: Aḑ Ḑāli‘
sr@latin: Ad Dali

en: Afyonkarahisar
sr@latin: Afjonkarahisar

en: Agadir-Ida-Outanane
sr@latin: Agadir-Ida-Utanane

en: Agalega Islands
sr@latin: Agaleška ostrva

en: Agnébi (Région de l')
sr@latin: Anjebi (Oblast)

en: Agrigento
sr@latin: Agriđento

en: Aguascalientes
sr@latin: Agvaskalientes

en: Agusan del Norte
sr@latin: Severni Agusan

en: Agusan del Sur
sr@latin: Južni Agusan

en: Ahuachapán
sr@latin: Ahuačapan

en: Ahvenanmaan maakunta
sr@latin: Avenanman makunta

en: Aichi
sr@latin: Aiči

en: Aiga-i-le-Tai
sr@latin: Ajgajletaj

en: Aileu
sr@latin: Ajle

en: Ailinglaplap
sr@latin: Ajlinglaplap

en: Ailuk
sr@latin: Ajluk

en: Aimeliik
sr@latin: Ajmelik

en: Ain
sr@latin: Ajn

en: Ainaro
sr@latin: Ajnaro

en: Airai
sr@latin: Ajrai

en: Aisne
sr@latin: Aisn

en: Aisén del General Carlos Ibáñez del Campo
sr@latin: Aisen del General Karlos Ibanjez del Kampo

en: Aitolia kai Akarnania
sr@latin: Ajtolija kaj Akarnanja

en: Aiwo
sr@latin: Ajvo

en: Ajaria
sr@latin: Adžarija

en: Akershus
sr@latin: Akeršus

en: Aksaray
sr@latin: Aksaraj

en: Akwa Ibom
sr@latin: Akva Ibom

en: Al Ahmadi
sr@latin: Al Amadi

en: Al Awsaţ
sr@latin: Al Avsat

en: Al Bahr al Ahmar
sr@latin: Al Bar al Amar

en: Al Balqā'
sr@latin: Al Balka

en: Al Basrah
sr@latin: Al Basra

en: Al Bayḑā'
sr@latin: Al Bajda

en: Al Baṭḩah
sr@latin: Al Bata

en: Al Buhayrah
sr@latin: Al Buhajra

en: Al Buraymī
sr@latin: Al Burajmi

en: Al Buţnān
sr@latin: Al Butnan

en: Al Bāhah
sr@latin: Al Baha

en: Al Bāţinah
sr@latin: Al Batina

en: Al Fujayrah
sr@latin: El Fudžara

en: Al Hoceïma
sr@latin: Al Hokejma

en: Al Janūbīyah
sr@latin: Al Džanubija

en: Al Mafraq
sr@latin: Al Mafrak

en: Al Mahrah
sr@latin: Al Mara

en: Al Manāmah (Al ‘Āşimah)
sr@latin: Al Manama (Al Ašima)

en: Al Muḩarraq
sr@latin: Al Muharak

en: Al Wusţá
sr@latin: AL Vusta

en: Al Ḩudaydah
sr@latin: Al Hudajda

en: Al ‘Aqabah
sr@latin: Al Akaba

en: Alajuela
sr@latin: Alahuela

en: Alaska
sr@latin: Aljaska

en: Albacete
sr@latin: Albasete

en: Albay
sr@latin: Albaj

en: Alessandria
sr@latin: Aleksandrija

en: Alger
sr@latin: Alžir

en: Alicante
sr@latin: Alikante

en: Alifu Dhaalu
sr@latin: Alifu Dalu

en: Allier
sr@latin: Aljer

en: Almaty
sr@latin: Almati

en: Almaty oblysy
sr@latin: Almati obliži

en: Almería
sr@latin: Almerija

en: Alpes-Maritimes
sr@latin: Primorski Alpi

en: Altay, Respublika
sr@latin: Altaj, Republika

en: Altayskiy kray
sr@latin: Altajski kraj

en: Alto Paraguay
sr@latin: Alto Paragvaj

en: Alto Paraná
sr@latin: Alto Parana

en: Amambay
sr@latin: Amambej

en: Amapá
sr@latin: Amapa

en: Amasya
sr@latin: Amazia

en: American Samoa
sr@latin: Američka Samoa

en: Ammóchostos
sr@latin: Amokostos

en: Ampāara
sr@latin: Ampara

en: Amuria
sr@latin: Amurja

en: Amurskaya oblast'
sr@latin: Amurska Oblast

en: An Giang
sr@latin: An Gjang

en: Ancash
sr@latin: Ankaš

en: Ancona
sr@latin: Ankona

en: Andalucía
sr@latin: Andaluzija

en: Andaman and Nicobar Islands
sr@latin: Andaman i Nikobar ostrva

en: Andhra Pradesh
sr@latin: Andra Pradeš

en: Andijon
sr@latin: Andižon

en: Andorra la Vella
sr@latin: Andora la Vela

en: Anenii Noi
sr@latin: Anenij Noi

en: Ang Thong
sr@latin: Ang Tong

en: Anhui
sr@latin: Anui

en: Annaba
sr@latin: Anaba

en: Anse Boileau
sr@latin: Ans Bualo

en: Anse Etoile
sr@latin: Ans Etuaj

en: Anse Louis
sr@latin: Ans Luj

en: Anse Royale
sr@latin: Ans Ruajal

en: Anse aux Pins
sr@latin: Ans o Pan

en: Antalya
sr@latin: Antalija

en: Antioquia
sr@latin: Antiokija

en: Antique
sr@latin: Staro

en: Antwerpen
sr@latin: Antverpen

en: Anurādhapura
sr@latin: Anuradapura

en: Aomen (Macau)
sr@latin: Aomen (Makau)

en: Aousserd
sr@latin: Auser

en: Apac
sr@latin: Apak

en: Apayao
sr@latin: Apajao

en: Appenzell Ausserrhoden
sr@latin: Apencel Auseroden

en: Appenzell Innerrhoden
sr@latin: Apencel Ineroden

en: Apurímac
sr@latin: Apurimak

en: Aqtöbe oblysy
sr@latin: Aktobe obliži

en: Ar Raqqah
sr@latin: Ar Rakah

en: Ar Rayyan
sr@latin: Ar Rajan

en: Ar Riyāḍ
sr@latin: Ar Rijad

en: Aragacotn
sr@latin: Aragakotn

en: Aragua
sr@latin: Aragva

en: Aragón
sr@latin: Aragon

en: Arauca
sr@latin: Arauka

en: Araucanía
sr@latin: Araukania

en: Ardabīl
sr@latin: Ardabil

en: Ardennes
sr@latin: Arden

en: Ardèche
sr@latin: Ardeš

en: Arequipa
sr@latin: Arekvipa

en: Arezzo
sr@latin: Areco

en: Argeș
sr@latin: Argeš

en: Argyll and Bute
sr@latin: Ardžil i Bjut

en: Arhangay
sr@latin: Arangaj

en: Ariana
sr@latin: Arjana

en: Arica y Parinacota
sr@latin: Arika i Parinakota

en: Ariège
sr@latin: Arjež

en: Arkadia
sr@latin: Arkadija

en: Arkansas
sr@latin: Arkanzas

en: Arkhangel'skaya oblast'
sr@latin: Arhanđelska oblast

en: Artibonite
sr@latin: Artibonit

en: Arunachal Pradesh
sr@latin: Arunačal Pradeš

en: Arusha
sr@latin: Aruša

en: As Sulaymaniyah
sr@latin: As Sulajmanija

en: As Suwayda'
sr@latin: As Suvajda

en: As Suways
sr@latin: As Suvas

en: As Sādis min Uktūbar
sr@latin: As Sadis min Uktubar

en: Ascoli Piceno
sr@latin: Askoli Pićeno

en: Ash Shamal
sr@latin: Aš Šamal

en: Ash Shamālīyah
sr@latin: Aš Šamalija

en: Ash Sharqīyah
sr@latin: Aš Šarkija

en: Ash Shāriqah
sr@latin: Aš Šarika

en: Ashanti
sr@latin: Ašanti

en: Assa-Zag
sr@latin: Asa-Zag

en: Assaba
sr@latin: Asaba

en: Assam
sr@latin: Asam

en: Astrakhanskaya oblast'
sr@latin: Astrakanska oblast

en: Asturias
sr@latin: Asturija

en: Asturias, Principado de
sr@latin: Asturija, Principat

en: Asunción
sr@latin: Asunsion

en: Aswān
sr@latin: Asvan

en: Asyūt
sr@latin: Asjut

en: Atacama
sr@latin: Atakama

en: Atlantique
sr@latin: Atlantik

en: Atlántico
sr@latin: Atlantiko

en: Atlántico Norte
sr@latin: Severni Atlantiko

en: Atlántico Sur
sr@latin: Južni Atlantiko

en: Atlántida
sr@latin: Atlantida

en: Attapu
sr@latin: Atapu

en: Attard
sr@latin: Atard

en: Attiki
sr@latin: Atiki

en: Atyraū oblysy
sr@latin: Atirau obliži

en: Auckland
sr@latin: Okland

en: Australian Capital Territory
sr@latin: Australijska glavna teritorija

en: Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)
sr@latin: Nezavisna oblast u muslimanskom Mindanau (ARMM)

en: Avellino
sr@latin: Avelino

en: Aveyron
sr@latin: Avejron

en: Awdal
sr@latin: Avdal

en: Ayacucho
sr@latin: Ajakučo

en: Aydın
sr@latin: Ajdin

en: Ayeyarwady
sr@latin: Ajejarvadi

en: Azad Kashmir
sr@latin: Azad Kašmir

en: Azuay
sr@latin: Azuai

en: Aïn Defla
sr@latin: Ain Defla

en: Aïn Témouchent
sr@latin: Ain Temušan

en: Ağcabədi
sr@latin: Agukabedi

en: Ağdam
sr@latin: Agudam

en: Ağdaş
sr@latin: Agudaš

en: Ağrı
sr@latin: Aguri

en: Ağstafa
sr@latin: Agustafa

en: Ağsu
sr@latin: Agusu

en: Aşgabat
sr@latin: Ašgabat

en: Baalbek-Hermel
sr@latin: Balbek-Hermel

en: Babək
sr@latin: Babek

en: Bacău
sr@latin: Bakau

en: Badajoz
sr@latin: Badahoz

en: Badakhshān
sr@latin: Badakšan

en: Baden-Württemberg
sr@latin: Baden Virtemberg

en: Badulla
sr@latin: Badula

en: Bafatá
sr@latin: Bafata

en: Bafing (Région du)
sr@latin: Bafing (Oblast)

en: Bagerhat
sr@latin: Bagerat

en: Baghdad
sr@latin: Bagdad

en: Baghlān
sr@latin: Baglan

en: Bahia
sr@latin: Baija

en: Bahoruco
sr@latin: Bahoruko

en: Baie Lazare
sr@latin: Baje Lazare

en: Baie Sainte Anne
sr@latin: Baja Sent Ana

en: Baja California
sr@latin: Baha Kalifornija

en: Baja California Sur
sr@latin: Baha Kalifornija Sur

en: Baja Verapaz
sr@latin: Baha Verapaz

en: Baker Island
sr@latin: Bejker ostrvo

en: Bakool
sr@latin: Bakul

en: Bakı
sr@latin: Baki

en: Balakən
sr@latin: Balakan

en: Balears
sr@latin: Baleari

en: Balkh
sr@latin: Balk

en: Balochistan
sr@latin: Baločistan

en: Balé
sr@latin: Bale

en: Balıkesir
sr@latin: Balikesir

en: Bamingui-Bangoran
sr@latin: Baminguj-Bangoran

en: Banaadir
sr@latin: Banadir

en: Banghāzī
sr@latin: Bangazi

en: Bangka Belitung
sr@latin: Banga Belitung

en: Banjul
sr@latin: Bandžul

en: Banskobystrický kraj
sr@latin: Banskobistrički kraj

en: Banteay Mean Chey
sr@latin: Bantai Min Čej

en: Banwa
sr@latin: Banva

en: Banī Suwayf
sr@latin: Bani Suvaif

en: Baranya
sr@latin: Barania

en: Barcelona
sr@latin: Barselona

en: Barima-Waini
sr@latin: Barima-Vaini

en: Barking and Dagenham
sr@latin: Berkin i Dagenam

en: Barletta-Andria-Trani
sr@latin: Barleta-Andria-Trani

en: Barnsley
sr@latin: Barnsli

en: Bartın
sr@latin: Bartin

en: Bas-Congo
sr@latin: Bas-Kongo

en: Bas-Rhin
sr@latin: Donji Rin

en: Bas-Sassandra (Région du)
sr@latin: Donja Sasandra (Oblast)

en: Basarabeasca
sr@latin: Basarabeaska

en: Basel-Landschaft
sr@latin: Bazel-Landšaft

en: Basel-Stadt
sr@latin: Bazelštat

en: Bashkortostan, Respublika
sr@latin: Baškortostan, Republika

en: Basilan
sr@latin: Bazilan

en: Basilicata
sr@latin: Bazilikata

en: Basse-Kotto
sr@latin: Donji Koto

en: Batanes
sr@latin: Batans

en: Bath and North East Somerset
sr@latin: Bat i severoistočni Somerset

en: Battambang
sr@latin: Batambang

en: Batys Quzaqstan oblysy
sr@latin: Batis Kuzakstan obliži

en: Baucau
sr@latin: Bakau

en: Bauchi
sr@latin: Boši

en: Bay
sr@latin: Bej

en: Bayanhongor
sr@latin: Bajanongor

en: Bayburt
sr@latin: Bajburt

en: Bayelsa
sr@latin: Bajelsa

en: Bayern
sr@latin: Bajern

en: Bazèga
sr@latin: Bazega

en: Beau Bassin-Rose Hill
sr@latin: Bo Basin-Rouz Hil

en: Beau Vallon
sr@latin: Bo Valon

en: Beijing
sr@latin: Peking

en: Beja
sr@latin: Beža

en: Bel Air
sr@latin: Bel Er

en: Belait
sr@latin: Belet

en: Belgorodskaya oblast'
sr@latin: Belgorodska oblast

en: Belluno
sr@latin: Beluno

en: Beni Mellal
sr@latin: Beni Melal

en: Benue
sr@latin: Benju

en: Berry Islands
sr@latin: Berska ostrva

en: Bethlehem
sr@latin: Betlem

en: Bexley
sr@latin: Bekslej

en: Beyla
sr@latin: Bejla

en: Beyləqan
sr@latin: Bejlekan

en: Beyrouth
sr@latin: Bejrut

en: Bheri
sr@latin: Beri

en: Bhola
sr@latin: Bola

en: Bicol (Region V)
sr@latin: Bikol (5 oblast)

en: Biella
sr@latin: Bjela

en: Bilecik
sr@latin: Bilesik

en: Biləsuvar
sr@latin: Bilesuvar

en: Bingöl
sr@latin: Bingul

en: Bioko Norte
sr@latin: Bjoko Norte

en: Bioko Sur
sr@latin: Bjoko Sur

en: Biombo
sr@latin: Bjombo

en: Birmingham
sr@latin: Birmingem

en: Birżebbuġa
sr@latin: Biržebuga

en: Bishkek
sr@latin: Biškek

en: Bissau
sr@latin: Bisau

en: Bistrica ob Sotli
sr@latin: Bistrica na Soči

en: Bistrița-Năsăud
sr@latin: Bistrica-Nasaud

en: Bitola
sr@latin: Bitolj

en: Bié
sr@latin: Bje

en: Black Point
sr@latin: Blek Point

en: Black River
sr@latin: Blek River

en: Blackburn with Darwen
sr@latin: Blekburn sa Darvenom

en: Blackpool
sr@latin: Blekpul

en: Blaenau Gwent
sr@latin: Blanogvan

en: Blagoevgrad
sr@latin: Blagojevgrad

en: Blantyre
sr@latin: Blantir

en: Blekinge län
sr@latin: Bleking Jan

en: Boaco
sr@latin: Boako

en: Bocas del Toro
sr@latin: Bokas del Toro

en: Boffa
sr@latin: Bofa

en: Bokèo
sr@latin: Bokeo

en: Boké
sr@latin: Boke

en: Bologna
sr@latin: Bolonja

en: Bolzano
sr@latin: Bolcano

en: Bolívar
sr@latin: Bolivar

en: Bonaire
sr@latin: Boner

en: Boquerón
sr@latin: Bokeron

en: Bordj Bou Arréridj
sr@latin: Bordž Bu Areridž

en: Borgo Maggiore
sr@latin: Borgo Mađore

en: Borgou
sr@latin: Borgu

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
sr@latin: Borsod-Abauj-Zemplen

en: Botoșani
sr@latin: Botošani

en: Bouches-du-Rhône
sr@latin: Buš-di-Ron

en: Boucle du Mouhoun
sr@latin: Bukl di Muun

en: Bouenza
sr@latin: Buenca

en: Bougainville
sr@latin: Buganvil

en: Bougouriba
sr@latin: Buguriba

en: Bouira
sr@latin: Buira

en: Boujdour (EH)
sr@latin: Buždur (EH)

en: Boulemane
sr@latin: Bulman

en: Boulgou
sr@latin: Bulgu

en: Boulkiemdé
sr@latin: Bulkjemde

en: Boumerdès
sr@latin: Bumerde

en: Bournemouth
sr@latin: Bornmaut

en: Boyacá
sr@latin: Bojaka

en: Brabant wallon
sr@latin: Braban valon

en: Bracknell Forest
sr@latin: Breknel Forest

en: Bradford
sr@latin: Bredford

en: Bragança
sr@latin: Bragansa

en: Brahmanbaria
sr@latin: Bramanbarja

en: Bratislavský kraj
sr@latin: Bratislavski kraj

en: Brazzaville
sr@latin: Brazavil

en: Brașov
sr@latin: Brašov

en: Brescia
sr@latin: Breša

en: Bretagne
sr@latin: Bretanja

en: Brighton and Hove
sr@latin: Brajton i Huv

en: Brindisi
sr@latin: Brindizi

en: Bristol, City of
sr@latin: Bristol, Grad

en: British Columbia
sr@latin: Britanska Kolumbija

en: Brno-město
sr@latin: Brno-mesto

en: Bromley
sr@latin: Bromli

en: Brong-Ahafo
sr@latin: Bron-Ahafo

en: Brunei-Muara
sr@latin: Brunej-Muara

en: Bruntál
sr@latin: Bruntal

en: Bruxelles-Capitale, Région de;Brussels Hoofdstedelijk Gewest
sr@latin: Oblast grada Brisela

en: Bryanskaya oblast'
sr@latin: Brijanska oblast

en: Brèsckaja voblasc'
sr@latin: Breska oblast

en: Brčko distrikt
sr@latin: Brčki okrug

en: Bubanza
sr@latin: Bubanca

en: Buckinghamshire
sr@latin: Bakingemšajr

en: București
sr@latin: Bukurešt

en: Budapest
sr@latin: Budimpešta

en: Bujumbura Mairie
sr@latin: Bužumbura Majri

en: Bujumbura Rural
sr@latin: Bužumbura Rural

en: Bukedea
sr@latin: Bukudea

en: Bukwa
sr@latin: Bukva

en: Bulacan
sr@latin: Bulakan

en: Bulawayo
sr@latin: Bulavajo

en: Buliisa
sr@latin: Bulisa

en: Bulqizë
sr@latin: Bulgiza

en: Bumthang
sr@latin: Bumtang

en: Bundibugyo
sr@latin: Bundibugio

en: Burgenland
sr@latin: Burgenlend

en: Bury
sr@latin: Buri

en: Buryatiya, Respublika
sr@latin: Burjatija, Republika

en: Bushenyi
sr@latin: Bušenij

en: Busia
sr@latin: Busja

en: Butha-Buthe
sr@latin: Buta-Bute

en: Buxoro
sr@latin: Buksoro

en: Buzău
sr@latin: Bužaj

en: Bà Rịa-Vũng Tàu
sr@latin: Ba Ria-Vung Tau

en: Bács-Kiskun
sr@latin: Baks-Kiskun

en: Béchar
sr@latin: Bešar

en: Béjaïa
sr@latin: Bežaja

en: Békés
sr@latin: Bekeš

en: Békéscsaba
sr@latin: Bekešsaba

en: Béqaa
sr@latin: Beka

en: Bình Dương
sr@latin: Bin Duong

en: Bình Phước
sr@latin: Bin Puok

en: Bình Thuận
sr@latin: Bin Tuan

en: Bình Định
sr@latin: Bin Đin

en: Bío-Bío
sr@latin: Bio-Bio

en: Bādghīs
sr@latin: Badgis

en: Bāmyān
sr@latin: Bamjan

en: Bălți
sr@latin: Balti

en: Bīnshangul Gumuz
sr@latin: Binšangul Gumuz

en: Břeclav
sr@latin: Breclav

en: Būrkū
sr@latin: Burku

en: Bərdə
sr@latin: Berde

en: Bạc Liêu
sr@latin: Bak Lje

en: Bắc Giang
sr@latin: Bak Gjang

en: Bắc Kạn
sr@latin: Bak Kan

en: Bến Tre
sr@latin: Ben Tre

en: Cabañas
sr@latin: Kabanjas

en: Cabinda
sr@latin: Kabinda

en: Cabo Delgado
sr@latin: Kabo Delgado

en: Cacheu
sr@latin: Kašo

en: Cagayan
sr@latin: Kagajan

en: Cagliari
sr@latin: Kaljari

en: Cahul
sr@latin: Kahul

en: Cajamarca
sr@latin: Kajamarka

en: Calabria
sr@latin: Kalbrija

en: Caldas
sr@latin: Kaldas

en: Calderdale
sr@latin: Kalderdejl

en: California
sr@latin: Kalifornija

en: Caltanissetta
sr@latin: Kaltaniseta

en: Calvados
sr@latin: Kalvado

en: Camagüey
sr@latin: Kamagij

en: Camarines Norte
sr@latin: Kamarines Norte

en: Camarines Sur
sr@latin: Kamarines Sur

en: Cambridgeshire
sr@latin: Kembridžšajr

en: Camden
sr@latin: Kamden

en: Camiguin
sr@latin: Kamiguin

en: Campania
sr@latin: Kampanija

en: Campeche
sr@latin: Kampeče

en: Campobasso
sr@latin: Kampobaso

en: Canarias
sr@latin: Kanari

en: Canelones
sr@latin: Kanelones

en: Canillo
sr@latin: Kaniljo

en: Canindeyú
sr@latin: Kanindeji

en: Cankuzo
sr@latin: Kankuco

en: Cantabria
sr@latin: Kantabria

en: Cantal
sr@latin: Kantal

en: Cantemir
sr@latin: Kantemir

en: Canterbury
sr@latin: Kanterburi

en: Cao Bằng
sr@latin: Kao Bang

en: Capital Territory (Honiara)
sr@latin: Glavna teritorija (Honjara)

en: Capiz
sr@latin: Kapiz

en: Caprivi
sr@latin: Kaprivi

en: Caquetá
sr@latin: Kakveta

en: Carabobo
sr@latin: Karabobo

en: Caraga (Region XIII)
sr@latin: Karaga (13 oblast)

en: Carazo
sr@latin: Karaco

en: Caraș-Severin
sr@latin: Karaš-Severin

en: Carbonia-Iglesias
sr@latin: Karbonia-Iglesias

en: Carchi
sr@latin: Karči

en: Cargados Carajos Shoals
sr@latin: Kargados Karahos Šoals

en: Carlow
sr@latin: Karlov

en: Cartago
sr@latin: Kartago

en: Casablanca [Dar el Beïda]
sr@latin: Kazablanka [Dar el Bejda]

en: Casanare
sr@latin: Kazanare

en: Cascade
sr@latin: Kaskejd

en: Cascades
sr@latin: Kaskades

en: Caserta
sr@latin: Kazerta

en: Castellón
sr@latin: Kasteljon

en: Castelo Branco
sr@latin: Kastelo Branko

en: Castilla y León
sr@latin: Kastilja i Leon

en: Castilla-La Mancha
sr@latin: Kastilja-La Manka

en: Cat Island
sr@latin: Ket ostrvo

en: Catalunya
sr@latin: Katalonija

en: Catamarca
sr@latin: Katamarka

en: Catanduanes
sr@latin: Katanduanes

en: Catania
sr@latin: Katanija

en: Catanzaro
sr@latin: Katancaro

en: Cauca
sr@latin: Kauka

en: Cavan
sr@latin: Kavan

en: Cavite
sr@latin: Kavite

en: Cayo
sr@latin: Kajo

en: Cañar
sr@latin: Kanjar

en: Ceará
sr@latin: Siara

en: Centar Župa
sr@latin: Srednja Župa

en: Central
sr@latin: Centralni

en: Central Abaco
sr@latin: Centralni Abako

en: Central Andros
sr@latin: Centralni Andros

en: Central Bedfordshire
sr@latin: Centralni Bedfordšajr

en: Central Eleuthera
sr@latin: Centralna Elejtera

en: Central Equatoria
sr@latin: Centralni Ekvator

en: Central River
sr@latin: Sentral River

en: Central Singapore
sr@latin: Srednji Singapur

en: Central Visayas (Region VII)
sr@latin: Sentral Visajas (7. oblast)

en: Centre
sr@latin: Centralno

en: Centre-Est
sr@latin: Centralno-istočni

en: Centre-Nord
sr@latin: Centralno-severni

en: Centre-Ouest
sr@latin: Centralno-zapadni

en: Centre-Sud
sr@latin: Centralno-južni

en: Cerklje na Gorenjskem
sr@latin: Cerklje na Gorenjskom

en: Cerro Largo
sr@latin: Sero Largo

en: Cesar
sr@latin: Cezar

en: Ceuta
sr@latin: Seuta

en: Chachoengsao
sr@latin: Čačoengsao

en: Chaco
sr@latin: Čako

en: Chagang-do
sr@latin: Čagang-do

en: Chaguanas
sr@latin: Čaguanas

en: Chai Nat
sr@latin: Čai Nat

en: Chaiyaphum
sr@latin: Čajiafum

en: Chalatenango
sr@latin: Čalatenango

en: Chalkidiki
sr@latin: Halkidiki

en: Champasak
sr@latin: Čampasak

en: Chandigarh
sr@latin: Čandigar

en: Chandpur
sr@latin: Čandpur

en: Changhua
sr@latin: Čangua

en: Chania
sr@latin: Hanija

en: Chanthaburi
sr@latin: Čantaburi

en: Chaouia-Ouardigha
sr@latin: Čaouja-Ouardiga

en: Charente
sr@latin: Šarant

en: Charente-Maritime
sr@latin: Primorski Šarant

en: Charlotte
sr@latin: Šarlot

en: Chatham Islands Territory
sr@latin: Teritorija Čatam ostrva

en: Cheb
sr@latin: Čeb

en: Chechenskaya Respublika
sr@latin: Čečenska Republika

en: Chefchaouen
sr@latin: Čefčaun

en: Chelyabinskaya oblast'
sr@latin: Čeljabinska oblast

en: Cher
sr@latin: Šer

en: Cherkas'ka Oblast'
sr@latin: Čerkaska oblast

en: Chernihivs'ka Oblast'
sr@latin: Černihivska oblast

en: Chernivets'ka Oblast'
sr@latin: Černivetska oblast

en: Cheshire East
sr@latin: Istočni Češajr

en: Cheshire West and Chester
sr@latin: Zapadni Češajr i Čester

en: Chhattisgarh
sr@latin: Čatisgar

en: Chhukha
sr@latin: Čuka

en: Chiang Mai
sr@latin: Čjang Mai

en: Chiang Rai
sr@latin: Čjang Rai

en: Chiapas
sr@latin: Kjapas

en: Chiay City
sr@latin: Čjej Siti

en: Chiba
sr@latin: Čiba

en: Chichaoua
sr@latin: Čičava

en: Chiesanuova
sr@latin: Kjezanuova

en: Chieti
sr@latin: Kjeti

en: Chihuahua
sr@latin: Čiuaua

en: Chikwawa
sr@latin: Čikvava

en: Chimaltenango
sr@latin: Kimaltenango

en: Chimborazo
sr@latin: Čimboraco

en: Chimbu
sr@latin: Čimbu

en: Chin
sr@latin: Kin

en: Chinandega
sr@latin: Činandega

en: Chios
sr@latin: Kios

en: Chiradzulu
sr@latin: Širadzulu

en: Chitipa
sr@latin: Čitipa

en: Chittagong
sr@latin: Čitagong

en: Chișinău
sr@latin: Kišinau

en: Chlef
sr@latin: Šlef

en: Chocó
sr@latin: Šoko

en: Choiseul
sr@latin: Šuazel

en: Choluteca
sr@latin: Koluteka

en: Chomutov
sr@latin: Čomutov

en: Chon Buri
sr@latin: Čon Buri

en: Chongqing
sr@latin: Čongking

en: Chontales
sr@latin: Šontal

en: Christ Church
sr@latin: Hristova Crkva

en: Chrudim
sr@latin: Krudim

en: Chuadanga
sr@latin: Čvadanga

en: Chubut
sr@latin: Čubut

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
sr@latin: Čukotski autonomni okrug

en: Chumphon
sr@latin: Čumfon

en: Chuquisaca
sr@latin: Čukuisaka

en: Chuuk
sr@latin: Čuuk

en: Chuvashskaya Respublika
sr@latin: Čuvaška Republika

en: Cibitoke
sr@latin: Ćibitok

en: Ciego de Ávila
sr@latin: Sjego de Avila

en: Cienfuegos
sr@latin: Sjenfuegos

en: Cimișlia
sr@latin: Simišlia

en: City of Freeport
sr@latin: Friport

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
sr@latin: Autonomni grad Buenos Aires

en: Ciudad Real
sr@latin: Siudad Real

en: Ciudad de La Habana
sr@latin: Siudad de La Havana

en: Clackmannanshire
sr@latin: Klekmenanšajr

en: Clare
sr@latin: Klejr

en: Clarendon
sr@latin: Klarendon

en: Clipperton
sr@latin: Kliperton

en: Cluj
sr@latin: Kluj

en: Coahuila
sr@latin: Koauija

en: Coast
sr@latin: Obala

en: Cochabamba
sr@latin: Kočabamba

en: Coclé
sr@latin: Kokle

en: Coimbra
sr@latin: Koimbra

en: Cojedes
sr@latin: Kohedes

en: Colima
sr@latin: Kolima

en: Collines
sr@latin: Koljines

en: Colonia
sr@latin: Kolonija

en: Colorado
sr@latin: Kolorado

en: Colón
sr@latin: Kolon

en: Comayagua
sr@latin: Komajagva

en: Comilla
sr@latin: Komilja

en: Commewijne
sr@latin: Komevijne

en: Como
sr@latin: Komo

en: Comoé
sr@latin: Komoe

en: Compostela Valley
sr@latin: Kompostela Valej

en: Conakry
sr@latin: Konakri

en: Concepción
sr@latin: Konsepsion

en: Connacht
sr@latin: Konakt

en: Connecticut
sr@latin: Konektikat

en: Constantine
sr@latin: Konstantin

en: Constanța
sr@latin: Konstanca

en: Conwy
sr@latin: Konvi

en: Copperbelt
sr@latin: Koperbelt

en: Copán
sr@latin: Kopan

en: Coquimbo
sr@latin: Kokvimbo

en: Cordillera
sr@latin: Kordiljeri

en: Cordillera Administrative Region (CAR)
sr@latin: Kordiljerska administrativna oblast (KAO)

en: Cordoba
sr@latin: Kordova

en: Cork
sr@latin: Kork

en: Cornwall
sr@latin: Kornvol

en: Coronie
sr@latin: Koroni

en: Corozal
sr@latin: Korocal

en: Corrientes
sr@latin: Korijentes

en: Corrèze
sr@latin: Korece

en: Corse
sr@latin: Korzika

en: Corse-du-Sud
sr@latin: Južna Korzika

en: Cortés
sr@latin: Kortez

en: Cosenza
sr@latin: Kozenca

en: Cotopaxi
sr@latin: Kotopaksi

en: Couva-Tabaquite-Talparo
sr@latin: Kouva-Tabakvite-Talparo

en: Cova Lima
sr@latin: Kova Lima

en: Covasna
sr@latin: Kovasna

en: Coventry
sr@latin: Koventri

en: Cox's Bazar
sr@latin: Koks Bazar

en: Coyah
sr@latin: Kojah

en: Cremona
sr@latin: Kremona

en: Creuse
sr@latin: Krez

en: Criuleni
sr@latin: Kriulen

en: Crooked Island and Long Cay
sr@latin: Kruked Ajland i Long Kej

en: Cross River
sr@latin: Kros River

en: Crotone
sr@latin: Krotone

en: Croydon
sr@latin: Krojdon

en: Csongrád
sr@latin: Čongrad

en: Cuando-Cubango
sr@latin: Kvando-Kubango

en: Cuanza Norte
sr@latin: Severna Kvanca

en: Cuanza Sul
sr@latin: Južna Kvanca

en: Cuenca
sr@latin: Kvenka

en: Culfa
sr@latin: Kulfa

en: Cumbria
sr@latin: Kambria

en: Cundinamarca
sr@latin: Kundinamarka

en: Cunene
sr@latin: Kunene

en: Cuneo
sr@latin: Kuneo

en: Curaçao
sr@latin: Kurasao

en: Curepipe
sr@latin: Kurepipe

en: Cuscatlán
sr@latin: Kuskatlan

en: Cusco [Cuzco]
sr@latin: Kucko

en: Cuvette
sr@latin: Kuvet

en: Cuvette-Ouest
sr@latin: Zapadni Kuvet

en: Cuyuni-Mazaruni
sr@latin: Kujuni-Mazaruni

en: Cà Mau
sr@latin: Ka Mau

en: Cádiz
sr@latin: Kadiz

en: Córdoba
sr@latin: Kordoba

en: Côte-d'Or
sr@latin: Kot-d'Or

en: Côtes-d'Armor
sr@latin: Kot-d'Armor

en: Călărași
sr@latin: Čaljaraši

en: Căușeni
sr@latin: Čaušeni

en: Cəbrayıl
sr@latin: Sebrajil

en: Cəlilabab
sr@latin: Selilabad

en: Cần Thơ
sr@latin: Kan To

en: Dadra and Nagar Haveli
sr@latin: Dadra i Nagar Haveli

en: Dagestan, Respublika
sr@latin: Dagestan, Republika

en: Dahuk
sr@latin: Dauk

en: Dajabón
sr@latin: Dažabon

en: Dakuṇu paḷāta
sr@latin: Dakunu palata

en: Dalarnas län
sr@latin: Dalarnas Jan

en: Damen and Diu
sr@latin: Damen i Dju

en: Dar'a
sr@latin: Dara

en: Dar-es-Salaam
sr@latin: Dar es Salam

en: Darhan uul
sr@latin: Daran uul

en: Darién
sr@latin: Darjen

en: Darlington
sr@latin: Darlinton

en: Darnah
sr@latin: Darna

en: Davao (Region XI)
sr@latin: Davao (11. oblast)

en: Davao Oriental
sr@latin: Davao istočni

en: Davao del Norte
sr@latin: Davao severni

en: Davao del Sur
sr@latin: Davao južni

en: Dayr az Zawr
sr@latin: Dejr Az Zar

en: Daşkəsən
sr@latin: Daškesen

en: Daşoguz
sr@latin: Dašoguz

en: Delaware
sr@latin: Delaver

en: Delta Amacuro
sr@latin: Delta Amakuro

en: Delvinë
sr@latin: Delvina

en: Demerara-Mahaica
sr@latin: Demerara-Mahajka

en: Denguélé (Région du)
sr@latin: Dangele (Oblast)

en: Derby
sr@latin: Derbi

en: Derbyshire
sr@latin: Derbišajr

en: Deux-Sèvres
sr@latin: Dva-Sevra

en: Devoll
sr@latin: Devol

en: Dhaalu
sr@latin: Dalu

en: Dhaka
sr@latin: Daka

en: Dhamār
sr@latin: Damar

en: Dhawalagiri
sr@latin: Davalagiri

en: Dibër
sr@latin: Dibar

en: Diffa
sr@latin: Difa

en: Dikhil
sr@latin: Dikil

en: Dimashq
sr@latin: Damask

en: Dinagat Islands
sr@latin: Dinagat ostrva

en: Diourbel
sr@latin: Djurbel

en: Dirē Dawa
sr@latin: Dire Dava

en: District of Columbia
sr@latin: Kolumbijski okrug

en: Distrito Federal
sr@latin: Federalni okrug

en: Diyala
sr@latin: Dijala

en: Diyarbakır
sr@latin: Dijarbakir

en: Djibouti
sr@latin: Džibuti

en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
sr@latin: Dnjepropetrovska oblast

en: Dobrepolje
sr@latin: Dobropolje

en: Dobrich
sr@latin: Dobrič

en: Dol pri Ljubljani
sr@latin: Dol kod Ljubljane

en: Dolnośląskie
sr@latin: Dolnošleski

en: Domagnano
sr@latin: Domanjano

en: Doncaster
sr@latin: Donkaster

en: Dondușeni
sr@latin: Dondušeni

en: Donets'ka Oblast'
sr@latin: Donska oblast

en: Dordogne
sr@latin: Dordonj

en: Dosso
sr@latin: Doso

en: Doubs
sr@latin: Dubs

en: Dowa
sr@latin: Dova

en: Drenthe
sr@latin: Drente

en: Drochia
sr@latin: Drokja

en: Drôme
sr@latin: Drom

en: Duarte
sr@latin: Dvarte

en: Dubayy
sr@latin: Dubai

en: Dublin
sr@latin: Dablin

en: Dubréka
sr@latin: Dubreka

en: Dubăsari
sr@latin: Dubašari

en: Dudley
sr@latin: Dadli

en: Dumfries and Galloway
sr@latin: Damfriz i Gelovej

en: Dunaújváros
sr@latin: Dunavjvaroš

en: Dundee City
sr@latin: Dandi Siti

en: Dundgovi
sr@latin: Dungovi

en: Durrës
sr@latin: Drač

en: Dytiki Makedonia
sr@latin: Ditiki Makedonija

en: Dâmbovița
sr@latin: Dambovica

en: Díli
sr@latin: Dili

en: Dāykundī
sr@latin: Dajkundi

en: Děčín
sr@latin: Dečin

en: Ealing
sr@latin: Iling

en: East Ayrshire
sr@latin: Istočni Ejršajr

en: East Berbice-Corentyne
sr@latin: Ist Berbis-Korentin

en: East Dunbartonshire
sr@latin: Istočni Danbartonšajr

en: East Grand Bahama
sr@latin: Istočni veliki Bahama

en: East Lothian
sr@latin: Istočni Lotjan

en: East New Britain
sr@latin: Istočna Nova Britanija

en: East Renfrewshire
sr@latin: Istočni Renfrevšajr

en: East Riding of Yorkshire
sr@latin: Istočni Rajding ov Jorkšajr

en: East Sepik
sr@latin: Istočni Sepik

en: East Sussex
sr@latin: Istočni Saseks

en: Eastern Cape
sr@latin: Istočni Kejp

en: Eastern Equatoria
sr@latin: Istočna Ekvatorija

en: Eastern Samar
sr@latin: Istočni Samar

en: Eastern Tobago
sr@latin: Istočni Tobago

en: Edinburgh, City of
sr@latin: Edinburg, Grad

en: Edineț
sr@latin: Edinet

en: Ehime
sr@latin: Eime

en: Eilean Siar
sr@latin: Ajlin Sjar

en: El Paraíso
sr@latin: El Paraiso

en: El Seybo [El Seibo]
sr@latin: El Sejbo

en: Elbasan
sr@latin: Albasan

en: Emberá
sr@latin: Embera

en: Emilia-Romagna
sr@latin: Emilija-Romanja

en: Encamp
sr@latin: Enkamp

en: Enewetak
sr@latin: Enevetak

en: Enfield
sr@latin: Enfild

en: England
sr@latin: Engleska

en: England and Wales
sr@latin: Engleska i Vels

en: English River
sr@latin: Ingliš River

en: Enna
sr@latin: Ena

en: Entre Rios
sr@latin: Antre Rios

en: Erevan
sr@latin: Jerevan

en: Errachidia
sr@latin: Erakidija

en: Escaldes-Engordany
sr@latin: Eskaldes-Engordani

en: Eschen
sr@latin: Esšen

en: Escuintla
sr@latin: Eskuintla

en: Eskişehir
sr@latin: Eskišehir

en: Espaillat
sr@latin: Espailat

en: Espírito Santo
sr@latin: Espirito Santo

en: Essex
sr@latin: Eseks

en: Essonne
sr@latin: Eson

en: Est
sr@latin: Istok

en: Estelí
sr@latin: Esteli

en: Estuaire
sr@latin: Estuair

en: Etelä-Karjala
sr@latin: Etela-Karjala

en: Etelä-Pohjanmaa
sr@latin: Etela-Pojanma

en: Etelä-Savo
sr@latin: Etela-Savo

en: Eure
sr@latin: Er

en: Eure-et-Loir
sr@latin: Er-e-Luar

en: Evrytania
sr@latin: Evritanija

en: Evvoias
sr@latin: Evojas

en: Ewa
sr@latin: Eva

en: Extremadura
sr@latin: Ekstremadura

en: Exuma
sr@latin: Eksuma

en: Eşfahān
sr@latin: Ešfahan

en: Fa'asaleleaga
sr@latin: Fa'asaleliga

en: Faafu
sr@latin: Fafu

en: Fahs-Beni Makada
sr@latin: Faš-Beni Makada

en: Falcón
sr@latin: Falkon

en: Falkirk
sr@latin: Felkirk

en: Far North
sr@latin: Far Nort

en: Faranah
sr@latin: Farana

en: Farg'ona
sr@latin: Fargona

en: Farāh
sr@latin: Fara

en: Fatick
sr@latin: Fatik

en: Fejér
sr@latin: Fedžer

en: Fernando de Noronha
sr@latin: Fernando de Norona

en: Ferrara
sr@latin: Ferara

en: Fier
sr@latin: Fjer

en: Fife
sr@latin: Fajf

en: Figuig
sr@latin: Figujg

en: Finistère
sr@latin: Finister

en: Finnmark
sr@latin: Finmark

en: Fiorentino
sr@latin: Fjorentino

en: Firenze
sr@latin: Firenca

en: Flacq
sr@latin: Flak

en: Florești
sr@latin: Florešti

en: Foggia
sr@latin: Fođa

en: Fontvieille
sr@latin: Fontvjej

en: Forlì-Cesena
sr@latin: Forli-Ćezena

en: Formosa
sr@latin: Formoza

en: Forécariah
sr@latin: Forekarja

en: Francisco Morazán
sr@latin: Francisko Moracan

en: Fribourg
sr@latin: Friburg

en: Friesland
sr@latin: Frajslend

en: Friuli-Venezia Giulia
sr@latin: Friuli-Venecija Đulija

en: Fromager (Région du)
sr@latin: Fromažer (Oblast)

en: Frosinone
sr@latin: Frozinone

en: Frýdek Místek
sr@latin: Fridek Mistek

en: Fthiotida
sr@latin: Ftjotida

en: Fujian
sr@latin: Fudžian

en: Fukushima
sr@latin: Fukušima

en: Fès-Boulemane
sr@latin: Fe-Bulman

en: Fès-Dar-Dbibegh
sr@latin: Fe-Dar-Dbibeg

en: Füzuli
sr@latin: Fizuli

en: Fārs
sr@latin: Fars

en: Fāryāb
sr@latin: Farjab

en: Fălești
sr@latin: Fualešti

en: Gaafu Alifu
sr@latin: Gafu Alifu

en: Gaafu Dhaalu
sr@latin: Gafu Dalu

en: Gabès
sr@latin: Gabes

en: Gabú
sr@latin: Gabu

en: Gaibandha
sr@latin: Gajbanda

en: Galați
sr@latin: Galati

en: Galguduud
sr@latin: Galgudud

en: Galicia
sr@latin: Galicija

en: Galway
sr@latin: Gejlvej

en: Galápagos
sr@latin: Galapagos

en: Gambēla Hizboch
sr@latin: Gambela Hicboh

en: Gang'weondo
sr@latin: Gang'veondo

en: Ganzourgou
sr@latin: Ganzurgu

en: Gaoual
sr@latin: Gaual

en: Gasa
sr@latin: Gaza

en: Gateshead
sr@latin: Gejtšid

en: Gaziantep
sr@latin: Gazijantep

en: Gegarkunik'
sr@latin: Gegarkunik

en: Genova
sr@latin: Đenova

en: Genève
sr@latin: Ženeva

en: Georgia
sr@latin: Gruzija

en: Gers
sr@latin: Žer

en: Gevgelija
sr@latin: Đevđelija

en: Ghanzi
sr@latin: Ganzi

en: Gharb Dārfūr
sr@latin: Garb Darfur

en: Gharb-Chrarda-Beni Hssen
sr@latin: Garb-Krarda-Beni Hsen

en: Ghardaïa
sr@latin: Gardaja

en: Ghaznī
sr@latin: Gazni

en: Ghāt
sr@latin: Gat

en: Ghōr
sr@latin: Gor

en: Gia Lai
sr@latin: Gja Lai

en: Gilbert Islands
sr@latin: Gilbertova ostrva

en: Giresun
sr@latin: Điresun

en: Girona
sr@latin: Gerona

en: Gironde
sr@latin: Žiron

en: Gitega
sr@latin: Đitega

en: Giurgiu
sr@latin: Đurđu

en: Gjirokastër
sr@latin: Gjirokastar

en: Gjorče Petrov
sr@latin: Gorče Petrov

en: Glarus
sr@latin: Glorus

en: Glasgow City
sr@latin: Glazgov

en: Gloucestershire
sr@latin: Glaučesteršajr

en: Gnagna
sr@latin: Njanja

en: Gnaviyani
sr@latin: Njavijani

en: Goiás
sr@latin: Gojas

en: Golestān
sr@latin: Golestan

en: Goranboy
sr@latin: Goranboj

en: Gorenja vas-Poljane
sr@latin: Gorenje u Poljani

en: Gorizia
sr@latin: Goricija

en: Gorno-Badakhshan
sr@latin: Gorno-Badakšan

en: Gotlands län
sr@latin: Gotlands lan

en: Gourma
sr@latin: Gurma

en: Govi-Altay
sr@latin: Govi-Altaj

en: Grad Zagreb
sr@latin: Zagreb

en: Gramsh
sr@latin: Gramš

en: Granada
sr@latin: Grenada

en: Grand Anse Mahe
sr@latin: Grend Ans Mah

en: Grand Anse Praslin
sr@latin: Gren Ans Praslin

en: Grand Bassa
sr@latin: Grend Basa

en: Grand Cape Mount
sr@latin: Grend Kejp Maunt

en: Grand Casablanca
sr@latin: Grend Kazablanka

en: Grand Cay
sr@latin: Grend Kej

en: Grand Gedeh
sr@latin: Grend Gedeh

en: Grand Kru
sr@latin: Grend Kru

en: Grand Port
sr@latin: Grend Port

en: Grande-Anse
sr@latin: Grend-Ans

en: Graubünden
sr@latin: Grojbinden

en: Great Britain
sr@latin: Velika Britanija

en: Greater Accra
sr@latin: Grejter Akra

en: Greenwich
sr@latin: Grinvič

en: Grenadines
sr@latin: Grenadine

en: Grevenmacher
sr@latin: Grevenmačer

en: Gribingui
sr@latin: Gribinguj

en: Grosseto
sr@latin: Groseto

en: Guadalajara
sr@latin: Gvadalahara

en: Guadalcanal
sr@latin: Gvadalkanal

en: Guadeloupe
sr@latin: Gvadalup

en: Guainía
sr@latin: Gvajnia

en: Guairá
sr@latin: Gvajra

en: Guam
sr@latin: Giam

en: Guanacaste
sr@latin: Gvanakaste

en: Guanajuato
sr@latin: Gvanahuato

en: Guangxi
sr@latin: Guangksi

en: Guantánamo
sr@latin: Gvantanamo

en: Guarda
sr@latin: Gvarda

en: Guatemala
sr@latin: Gvatemala

en: Guaviare
sr@latin: Gvavjare

en: Guayas
sr@latin: Gvajas

en: Guelma
sr@latin: Gvelma

en: Guelmim
sr@latin: Gvelmim

en: Guelmim-Es Smara
sr@latin: Gvelmim-Es Smara

en: Guerrero
sr@latin: Gverero

en: Guidimaka
sr@latin: Gvidimaka

en: Guimaras
sr@latin: Gvimaras

en: Guizhou
sr@latin: Gucho

en: Gujarat
sr@latin: Gudžarat

en: Gulf
sr@latin: Golf

en: Guria
sr@latin: Gurja

en: Guárico
sr@latin: Gvariko

en: Guékédou
sr@latin: Gvekedou

en: Gyeonggido
sr@latin: Gjeongdžido

en: Gyeongsangbukdo
sr@latin: Gjeongsangbukdo

en: Gävleborgs län
sr@latin: Gavleborgs lan

en: Göygöl
sr@latin: Gojgol

en: Göyçay
sr@latin: Gojčaj

en: Gümüşhane
sr@latin: Gimišan

en: Gālla
sr@latin: Gala

en: Gīlān
sr@latin: Gilan

en: Gədəbəy
sr@latin: Gedebej

en: Gəncə
sr@latin: Ganca

en: HaMerkaz
sr@latin: Hamerkaz

en: HaZafon
sr@latin: Hazafon

en: Hackney
sr@latin: Hejkni

en: Hacıqabul
sr@latin: Haćikabul

en: Hainaut
sr@latin: Henot

en: Hajdú-Bihar
sr@latin: Hajdu-Bihar

en: Hakkâri
sr@latin: Hakari

en: Hallands län
sr@latin: Halands lan

en: Hamadān
sr@latin: Hamadan

en: Hambantŏṭa
sr@latin: Hambantota

en: Hamgyŏng-bukto
sr@latin: Hamjong-bukto

en: Hamgyŏng-namdo
sr@latin: Hamjong-namdo

en: Hammersmith and Fulham
sr@latin: Hamersmit i Fulam

en: Hampshire
sr@latin: Hempšir

en: Harbour Island
sr@latin: Harbursko ostrvo

en: Harghita
sr@latin: Hargita

en: Haringey
sr@latin: Haringej

en: Harjumaa
sr@latin: Hardžuma

en: Harrow
sr@latin: Harou

en: Hartlepool
sr@latin: Hartlpul

en: Haryana
sr@latin: Harjana

en: Hatay
sr@latin: Hataj

en: Hato Mayor
sr@latin: Hato Major

en: Haut-Mbomou
sr@latin: Gornja Mbomu

en: Haut-Rhin
sr@latin: Gornja Rajna

en: Haut-Sassandra (Région du)
sr@latin: Gornja Sasandrija (Oblast)

en: Haute-Corse
sr@latin: Gornja Korzika

en: Haute-Garonne
sr@latin: Gornja Garona

en: Haute-Kotto
sr@latin: Gornji Koto

en: Haute-Loire
sr@latin: Gornja Luara

en: Haute-Marne
sr@latin: Gornja Marna

en: Haute-Sangha / Mambéré-Kadéï
sr@latin: Gornja Sanga / Mambere-Kadej

en: Haute-Savoie
sr@latin: Gornja Savoja

en: Haute-Saône
sr@latin: Gornja Savona

en: Haute-Vienne
sr@latin: Gornja Vjena

en: Hautes-Alpes
sr@latin: Gornji Alpi

en: Hautes-Pyrénées
sr@latin: Gornji Pirineji

en: Hauts-Bassins
sr@latin: Gornji Baseni

en: Hauts-de-Seine
sr@latin: Gornja Sena

en: Havering
sr@latin: Hejvering

en: Havlíčkův Brod
sr@latin: Havličkov Brod

en: Hawaii
sr@latin: Havaji

en: Hawallī
sr@latin: Havali

en: Hawke's Bay
sr@latin: Hovkiz Bej

en: Hebei
sr@latin: Hebej

en: Heilongjiang
sr@latin: Heilongđijang

en: Helmand
sr@latin: Helman

en: Hentiy
sr@latin: Hentij

en: Herceg-Novi
sr@latin: Herceg Novi

en: Heredia
sr@latin: Heredija

en: Herefordshire
sr@latin: Herefordšajr

en: Herrera
sr@latin: Herera

en: Hertfordshire
sr@latin: Hartfordšajr

en: Herāt
sr@latin: Herat

en: Hessen
sr@latin: Esen

en: Heves
sr@latin: Heveš

en: Hhohho
sr@latin: Hoho

en: Highland
sr@latin: Hajland

en: Hiirsan
sr@latin: Hirsan

en: Hiiumaa
sr@latin: Hjuma

en: Hillingdon
sr@latin: Hilingdon

en: Himachal Pradesh
sr@latin: Himačal Pradeš

en: Hiroshima
sr@latin: Hirošima

en: Hodonín
sr@latin: Hodonin

en: Hodoš/Hodos
sr@latin: Hodoš

en: Hoima
sr@latin: Hojma

en: Hokkaido
sr@latin: Hokaido

en: Holguín
sr@latin: Holgvin

en: Homel'skaja voblasc'
sr@latin: Homelska oblast

en: Hope Town
sr@latin: Houptaun

en: Hormozgān
sr@latin: Hormozgan

en: Houaphan
sr@latin: Houapan

en: Houet
sr@latin: Ue

en: Hounslow
sr@latin: Hounslou

en: Hovd
sr@latin: Houd

en: Hovedstaden
sr@latin: Hovedštaden

en: Howland Island
sr@latin: Aland ostrva

en: Hoà Bình
sr@latin: Hoabin

en: Hradec Králové
sr@latin: Hradec Kralove

en: Hrodzenskaja voblasc'
sr@latin: Hrodženska oblast

en: Hsinchu
sr@latin: Šinču

en: Hsinchui City
sr@latin: Šinčuj Siti

en: Huambo
sr@latin: Hvambo

en: Huancavelica
sr@latin: Hvankavelika

en: Hubei
sr@latin: Hubej

en: Huesca
sr@latin: Hueska

en: Huila
sr@latin: Hujla

en: Hunedoara
sr@latin: Hunedvar

en: Huánuco
sr@latin: Hvanuko

en: Huíla
sr@latin: Huila

en: Hyogo
sr@latin: Hjogo

en: Hà Giang
sr@latin: Ha Đang

en: Hà Nam
sr@latin: Hanam

en: Hà Nội
sr@latin: Hanoj

en: Hérault
sr@latin: Herot

en: Hövsgöl
sr@latin: Hovsgol

en: Hārerī Hizb
sr@latin: Hareri Hizb

en: Ḩulwān
sr@latin: Hilvan

en: Hải Duong
sr@latin: Hajduong

en: Hải Phòng
sr@latin: Hajpong

en: Hậu Giang
sr@latin: Hau Đang

en: Hồ Chí Minh [Sài Gòn]
sr@latin: Hočimin (Sajgon)

en: Ialomița
sr@latin: Jalomita

en: Ialoveni
sr@latin: Jaloveni

en: Iași
sr@latin: Jaši

en: Ibb
sr@latin: Ib

en: Ica
sr@latin: Ika

en: Ida-Virumaa
sr@latin: Ida-Viruma

en: Idaho
sr@latin: Ajdaho

en: Ifrane
sr@latin: Ifran

en: Ileia
sr@latin: Ileja

en: Ille-et-Vilaine
sr@latin: Il-e-Vilen

en: Illes Balears
sr@latin: Balnearska ostrva

en: Illinois
sr@latin: Ilinois

en: Illizi
sr@latin: Ilizi

en: Ilocos (Region I)
sr@latin: Ilokos (Oblast I)

en: Ilocos Norte
sr@latin: Severni Ilokos

en: Ilocos Sur
sr@latin: Južni Ilokos

en: Iloilo
sr@latin: Ilojlo

en: Imathia
sr@latin: Imatija

en: Imeret’i
sr@latin: Imereti

en: Imperia
sr@latin: Imperija

en: Inagua
sr@latin: Inagva

en: Inchiri
sr@latin: Inčiri

en: Independencia
sr@latin: Independencija

en: Indiana
sr@latin: Indijana

en: Indre
sr@latin: Andr

en: Indre-et-Loire
sr@latin: Andr i Loara

en: Intibucá
sr@latin: Intibuka

en: Inverclyde
sr@latin: Inverklajd

en: Ioannina
sr@latin: Joanina

en: Ioba
sr@latin: Joba

en: Ionia Nisia
sr@latin: Jonska nizija

en: Iowa
sr@latin: Ajova

en: Ipeiros
sr@latin: Iperios

en: Irakleio
sr@latin: Heraklion

en: Irkutiskaya oblast'
sr@latin: Irkutiska oblast

en: Isabel
sr@latin: Izabel

en: Isabela
sr@latin: Izabela

en: Isernia
sr@latin: Izernija

en: Ishikawa
sr@latin: Išikava

en: Isingiro
sr@latin: Izingiro

en: Isla de la Juventud
sr@latin: Ostrvo Mladosti

en: Isle of Wight
sr@latin: Ostrvo Vajt

en: Isère
sr@latin: Izer

en: Itapúa
sr@latin: Itapua

en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
sr@latin: Ivano-Frankivska oblast

en: Ivanovskaya oblast'
sr@latin: Ivanovska oblast

en: Iwate
sr@latin: Ivate

en: Izola/Isola
sr@latin: Izola

en: Jabat
sr@latin: Džabat

en: Jablonec nad Nisou
sr@latin: Jablonec na Nisou

en: Jaipurhat
sr@latin: Džajpurat

en: Jakarta Raya
sr@latin: Džakarta Raja

en: Jalal-Abad
sr@latin: Džalal-Abad

en: Jalapa
sr@latin: Džalapa

en: Jalisco
sr@latin: Halisko

en: Jamalpur
sr@latin: Džamalpur

en: Jambi
sr@latin: Džambi

en: Jammu and Kashmir
sr@latin: Jamu i Kašmir

en: Jan Mayen (Arctic Region)
sr@latin: Jan Majen (Arktička oblast)

en: Janakpur
sr@latin: Džanakpur

en: Jardin Exotique
sr@latin: Egzotični vrt

en: Jarvis Island
sr@latin: Džarvis ostrvo

en: Jawa
sr@latin: Java

en: Jawa Barat
sr@latin: Java Barat

en: Jawa Tengah
sr@latin: Java Tenga

en: Jawa Timur
sr@latin: Java Timor

en: Jaén
sr@latin: Haen

en: Jendouba
sr@latin: Dženduba

en: Jerusalem
sr@latin: Jerusalim

en: Jeseník
sr@latin: Jesenik

en: Jessore
sr@latin: Džesore

en: Jhalakati
sr@latin: Džalakati

en: Jharkhand
sr@latin: Džarkand

en: Jhenaidah
sr@latin: Dženajda

en: Jiangsu
sr@latin: Džijangsu

en: Jiangxi
sr@latin: Džiangksi

en: Jijel
sr@latin: Džidžel

en: Jilin
sr@latin: Đilin

en: Jindřichův Hradec
sr@latin: Jinduričev Hradec

en: Jinja
sr@latin: Džindža

en: Jinotega
sr@latin: Džinotega

en: Jičín
sr@latin: Jičin

en: Johnston Atoll
sr@latin: Džonston Atol

en: Johor
sr@latin: Džohor

en: Jowzjān
sr@latin: Džovzdžan

en: Jrada
sr@latin: Žrada

en: Jujuy
sr@latin: Džudžuj

en: Jura
sr@latin: Djura

en: Jämtlands län
sr@latin: Jamtlands lan

en: Järvamaa
sr@latin: Džarvama

en: Jönköpings län
sr@latin: Jonkopings lan

en: Kaabong
sr@latin: Kabong

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
sr@latin: Kabardinsko-Balkarska Republika

en: Kach Kong
sr@latin: Kač Kong

en: Kachin
sr@latin: Kačin

en: Kadiogo
sr@latin: Kadjogo

en: Kaffrine
sr@latin: Kafrin

en: Kafr ash Shaykh
sr@latin: Šarm El Šeik

en: Kagawa
sr@latin: Kagava

en: Kagoshima
sr@latin: Kagošima

en: Kairouan
sr@latin: Kairuan

en: Kalimantan Tengah
sr@latin: Kalimantan Tenga

en: Kaliningradskaya oblast'
sr@latin: Kaljiningradska oblast

en: Kalmar län
sr@latin: Kalmar lan

en: Kalmykiya, Respublika
sr@latin: Kalmikija, Republika

en: Kamchatskiy kray
sr@latin: Kamčatski kraj

en: Kanagawa
sr@latin: Kanagava

en: Kanchanaburi
sr@latin: Kančanaburi

en: Kandahār
sr@latin: Kandahar

en: Kansas
sr@latin: Kanzas

en: Kanton Sarajevo
sr@latin: Kanton Sarajeva

en: Kaohsiung
sr@latin: Kaosjung

en: Kaohsiung City
sr@latin: Kaosjung Siti

en: Kaolack
sr@latin: Kaolak

en: Kapchorwa
sr@latin: Kapčorva

en: Kaposvár
sr@latin: Kapošvar

en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
sr@latin: Karačajevo-Čerkeska Republika

en: Karbala'
sr@latin: Karbala

en: Karditsa
sr@latin: Kardica

en: Kardzhali
sr@latin: Kardžali

en: Kareliya, Respublika
sr@latin: Karelija, Republika

en: Karlovarský kraj
sr@latin: Karlovarski kraj

en: Karlovy Vary
sr@latin: Karlovi Vari

en: Karuzi
sr@latin: Karuci

en: Karviná
sr@latin: Karvina

en: Kasai-Occidental
sr@latin: Istočni Kasai

en: Kasai-Oriental
sr@latin: Zapadni Kasai

en: Kassalā
sr@latin: Kasala

en: Kasserine
sr@latin: Kaserine

en: Kastoria
sr@latin: Kastorija

en: Katakwi
sr@latin: Katakvi

en: Kavajë
sr@latin: Kavaja

en: Kayah
sr@latin: Kajah

en: Kayangel
sr@latin: Kajangel

en: Kayanza
sr@latin: Kajanca

en: Kayseri
sr@latin: Kajzeri

en: Kayunga
sr@latin: Kajunga

en: Kebbi
sr@latin: Kebi

en: Kecskemét
sr@latin: Kečkemet

en: Keelung City
sr@latin: Kilung Siti

en: Kefallonia
sr@latin: Kefalonija

en: Kemerovskaya oblast'
sr@latin: Kemerovska oblast

en: Kensington and Chelsea
sr@latin: Kensington i Čelzi

en: Kentriki Makedonia
sr@latin: Kentriki Makedonija

en: Kentucky
sr@latin: Kentaki

en: Kerkyra
sr@latin: Kerkira

en: Kermān
sr@latin: Kerman

en: Kermānshāh
sr@latin: Kermanšah

en: Kerry
sr@latin: Keri

en: Kerýneia
sr@latin: Kerineja

en: Khabarovskiy kray
sr@latin: Kabarovski kraj

en: Khagrachari
sr@latin: Karači

en: Khammouan
sr@latin: Kamuan

en: Kharkivs'ka Oblast'
sr@latin: Karkivska oblast

en: Khatlon
sr@latin: Katlon

en: Khersons'ka Oblast'
sr@latin: Kersonska oblast

en: Khmel'nyts'ka Oblast'
sr@latin: Kmelnitska oblast

en: Khomas
sr@latin: Komas

en: Khon Kaen
sr@latin: Kon Kaen

en: Khulna
sr@latin: Kulna

en: Khōst
sr@latin: Kost

en: Khūzestān
sr@latin: Kuzestan

en: Kibaale
sr@latin: Kibali

en: Kilimanjaro
sr@latin: Kilimandžaro

en: Kilkenny
sr@latin: Kilkeni

en: Kindia
sr@latin: Kindija

en: Kingman Reef
sr@latin: Kingman Rif

en: Kingston upon Thames
sr@latin: Kingston na Temzi

en: Kinshasa
sr@latin: Kinšasa

en: Kirklees
sr@latin: Kirkles

en: Kirovohrads'ka Oblast'
sr@latin: Kirovoradska oblast

en: Kirovskaya oblast'
sr@latin: Kirovska oblast

en: Kishorganj
sr@latin: Kišorganj

en: Kissidougou
sr@latin: Kisidugu

en: Kitgum
sr@latin: Kigum

en: Klatovy
sr@latin: Klatovi

en: Knowsley
sr@latin: Nousli

en: Kochi
sr@latin: Koči

en: Kolonjë
sr@latin: Kolonja

en: Kolín
sr@latin: Kolin

en: Komi, Respublika
sr@latin: Komi, Republika

en: Komondjari
sr@latin: Komonddžari

en: Kompienga
sr@latin: Kompjenga

en: Komárom-Esztergom
sr@latin: Komarom-Eštergom

en: Konya
sr@latin: Konija

en: Koper/Capodistria
sr@latin: Koper

en: Kordestān
sr@latin: Kordestan

en: Korinthia
sr@latin: Korintija

en: Korçë
sr@latin: Korča

en: Kosovo-Metohija
sr@latin: Kosovo i Metohija

en: Kosovsko-Pomoravski okrug
sr@latin: Kosovsko-pomoravski okrug

en: Kossi
sr@latin: Kosi

en: Kostromskaya oblast'
sr@latin: Kostromska oblast

en: Kotayk'
sr@latin: Kotajk

en: Koubia
sr@latin: Kubja

en: Kouffo
sr@latin: Kufo

en: Kouilou
sr@latin: Kuilu

en: Koulikoro
sr@latin: Kulikoro

en: Koulpélogo
sr@latin: Kulpelogo

en: Koundara
sr@latin: Kundara

en: Kouritenga
sr@latin: Kuritenga

en: Kouroussa
sr@latin: Kurusa

en: Kourwéogo
sr@latin: Kurveogo

en: Kozani
sr@latin: Kocani

en: Košický kraj
sr@latin: Košički kraj

en: Krachoh
sr@latin: Kračo

en: Krasnodarskiy kray
sr@latin: Krasnodarski kraj

en: Krasnoyarskiy kray
sr@latin: Krasnojarski kraj

en: Kriti
sr@latin: Krit

en: Kriva Palanka
sr@latin: Kriva Planka

en: Krujë
sr@latin: Kruja

en: Kujawsko-pomorskie
sr@latin: Kujavsko-pomorsko

en: Kukës
sr@latin: Kukaš

en: Kuna Yala
sr@latin: Kuna Jala

en: Kurganskaya oblast'
sr@latin: Kurganska oblast

en: Kurskaya oblast'
sr@latin: Kurska oblast

en: Kushtia
sr@latin: Kuštja

en: Kusini Unguja
sr@latin: Kusini Ungudža

en: Kutná Hora
sr@latin: Kutna Hora

en: Kuçovë
sr@latin: Kučova

en: Kwajalein
sr@latin: Kvajalajn

en: Kwara
sr@latin: Kvara

en: Kwazulu-Natal
sr@latin: Kvaculu-Natal

en: Kweneng
sr@latin: Kveneng

en: Kymenlaakso
sr@latin: Kimenlakso

en: Kyoto
sr@latin: Kjoto

en: Kyustendil
sr@latin: Ćustendil

en: Kyïvs'ka Oblast'
sr@latin: Kijevska oblast

en: Kärnten
sr@latin: Karnten

en: Kægalla
sr@latin: Kelala

en: Kédougou
sr@latin: Kedugu

en: Kémo-Gribingui
sr@latin: Kemo-Gribingui

en: Kénitra
sr@latin: Kenitra

en: Kénédougou
sr@latin: Kenedugu

en: Kérouané
sr@latin: Keruane

en: Kürdəmir
sr@latin: Kurdemir

en: Kütahya
sr@latin: Kitaja

en: Kābul
sr@latin: Kabul

en: Kāpīsā
sr@latin: Kapisa

en: Kırklareli
sr@latin: Kirklareli

en: Kırıkkale
sr@latin: Kirikale

en: Kırşehir
sr@latin: Kiršehir

en: Kǝngǝrli
sr@latin: Kengerli

en: Kəlbəcər
sr@latin: Kelbeser

en: K’vemo K’art’li
sr@latin: Kvemo Kartli

en: L'Aquila
sr@latin: L'Akvila

en: L'Oriental
sr@latin: L'Orjental

en: L'vivs'ka Oblast'
sr@latin: Lavovska oblast

en: La Altagracia
sr@latin: La Altagracija

en: La Colle
sr@latin: La Kole

en: La Condamine
sr@latin: La Kondamin

en: La Digue
sr@latin: La Dig

en: La Estrelleta [Elías Piña]
sr@latin: La Estreljeta [Eljas Pinja]

en: La Habana
sr@latin: La Havana

en: La Manouba
sr@latin: La Manuba

en: La Massana
sr@latin: La Masana

en: La Rioja
sr@latin: La Rioha

en: La Source
sr@latin: La Sours

en: La Spezia
sr@latin: La Specija

en: La Union
sr@latin: La Unjon

en: La Unión
sr@latin: La Unjion

en: Laamu
sr@latin: Lamu

en: Labé
sr@latin: Labe

en: Lacs (Région des)
sr@latin: Lak (Oblast)

en: Laghmān
sr@latin: Lagman

en: Laghouat
sr@latin: Lafuat

en: Lagunes (Région des)
sr@latin: Lagin (Oblast)

en: Lai Châu
sr@latin: Lai Čau

en: Lakes
sr@latin: Lejks

en: Lakonia
sr@latin: Lakonija

en: Lakshadweep
sr@latin: Laksadvip

en: Lakshmipur
sr@latin: Lakšmipur

en: Lalmonirhat
sr@latin: Lalmonirat

en: Lambayeque
sr@latin: Lambajek

en: Lambeth
sr@latin: Lambet

en: Lamphun
sr@latin: Lamfun

en: Lampung
sr@latin: Lampang

en: Lancashire
sr@latin: Lankašajr

en: Landes
sr@latin: Land

en: Lappi
sr@latin: Lapi

en: Larache
sr@latin: Laraš

en: Larvotto
sr@latin: Larvoto

en: Lasithi
sr@latin: Lasiti

en: Lavalleja
sr@latin: Lavaljeha

en: Lazio
sr@latin: Lacio

en: Laçın
sr@latin: Lačin

en: Lecce
sr@latin: Leće

en: Lecco
sr@latin: Leko

en: Leeds
sr@latin: Lids

en: Lefkosía
sr@latin: Lefkozija

en: Leicester
sr@latin: Lajčester

en: Leinster
sr@latin: Lajnster

en: Leiria
sr@latin: Leirja

en: Leitrim
sr@latin: Lejtrim

en: Lemesós
sr@latin: Lemesos

en: Lenart
sr@latin: Lenar

en: Lendava/Lendva
sr@latin: Lendava

en: Leningradskaya oblast'
sr@latin: Lenjingradska oblast

en: Les Mamelles
sr@latin: Le Mamel

en: Lesvos
sr@latin: Lezbos

en: Lewisham
sr@latin: Luišam

en: Leyte
sr@latin: Lejte

en: Lezhë
sr@latin: Ležani

en: León
sr@latin: Leon

en: Lhaviyani
sr@latin: Lavijani

en: Lhuentse
sr@latin: Luence

en: Liban-Nord
sr@latin: Severni Liban

en: Liban-Sud
sr@latin: Južni Liban

en: Liberec
sr@latin: Liberek

en: Liberecký kraj
sr@latin: Liberečki kraj

en: Librazhd
sr@latin: Libražd

en: Liepāja
sr@latin: Liepaja

en: Liguria
sr@latin: Ligurija

en: Likiep
sr@latin: Likjep

en: Likouala
sr@latin: Likuala

en: Lilongwe
sr@latin: Lilongve

en: Limerick
sr@latin: Limerik

en: Limón
sr@latin: Limon

en: Lincolnshire
sr@latin: Linkolnšajr

en: Line Islands
sr@latin: Lajn ostrva

en: Lipetskaya oblast'
sr@latin: Lipetska oblast

en: Liquiça
sr@latin: Likviča

en: Lisboa
sr@latin: Lisabon

en: Litoměřice
sr@latin: Litomerice

en: Littoral
sr@latin: Litoral

en: Liverpool
sr@latin: Liverpul

en: Liège
sr@latin: Liž

en: Lleida
sr@latin: Ljejda

en: Lobaye
sr@latin: Lobaje

en: Loei
sr@latin: Loj

en: Loir-et-Cher
sr@latin: Luar-e-šer

en: Loire
sr@latin: Luara

en: Loire-Atlantique
sr@latin: Atlantička Luara

en: Loiret
sr@latin: Luar

en: Loja
sr@latin: Loha

en: Lombardia
sr@latin: Lombardija

en: London, City of
sr@latin: London

en: Long Island
sr@latin: Long Ajland

en: Lorestān
sr@latin: Lorestan

en: Loroum
sr@latin: Lorum

en: Lory
sr@latin: Lori

en: Los Ríos
sr@latin: Los Rios

en: Lot-et-Garonne
sr@latin: Lot-e-Garon

en: Louang Namtha
sr@latin: Luang Namta

en: Louga
sr@latin: Luga

en: Louisiana
sr@latin: Luizijana

en: Louny
sr@latin: Luni

en: Louth
sr@latin: Lut

en: Lovech
sr@latin: Loveč

en: Lower River
sr@latin: Louver River

en: Lozère
sr@latin: Lozer

en: Lubuskie
sr@latin: Lubuški

en: Lucca
sr@latin: Luka

en: Luhans'ka Oblast'
sr@latin: Luhanska oblast

en: Lunda Norte
sr@latin: Severna Lunda

en: Lunda Sul
sr@latin: Južna Lunda

en: Luqa
sr@latin: Luka

en: Lushnjë
sr@latin: Lušnja

en: Luwero
sr@latin: Luvero

en: Luxembourg
sr@latin: Luksemburg

en: Luzern
sr@latin: Lucern

en: Lyantonde
sr@latin: Liantonde

en: Lào Cai
sr@latin: Lao Kaj

en: Lárnaka
sr@latin: Larnaka

en: Lâm Đồng
sr@latin: Lam Đong

en: Lékoumou
sr@latin: Lekumu

en: Lélouma
sr@latin: Leluma

en: Léraba
sr@latin: Leraba

en: Lōgar
sr@latin: Logar

en: Lənkəran
sr@latin: Lenkeran

en: Lạng Sơn
sr@latin: Lang Son

en: Ma'rib
sr@latin: Marib

en: Macerata
sr@latin: Maćerata

en: Machinga
sr@latin: Mačinga

en: Madhya Pradesh
sr@latin: Madia Pradeš

en: Madhyamanchal
sr@latin: Madiamančal

en: Mae Hong Son
sr@latin: Me Hong Son

en: Magadanskaya oblast'
sr@latin: Madaganska oblast

en: Maguindanao
sr@latin: Magvindanao

en: Maha Sarakham
sr@latin: Maha Sarakam

en: Mahajanga
sr@latin: Mahadžanga

en: Maharashtra
sr@latin: Maharaštra

en: Mahdia
sr@latin: Madija

en: Mahilëuskaja voblasc'
sr@latin: Mahilevska oblast

en: Maine
sr@latin: Mejn

en: Maine-et-Loire
sr@latin: Men-e-Luar

en: Maio
sr@latin: Majo

en: Majuro
sr@latin: Mažuro

en: Makkah
sr@latin: Maka

en: Malatya
sr@latin: Malatija

en: Malbousquet
sr@latin: Malbusk

en: Mallakastër
sr@latin: Malakastar

en: Malësi e Madhe
sr@latin: Malazi i Made

en: Mamou
sr@latin: Mamu

en: Manabí
sr@latin: Manabi

en: Manafwa
sr@latin: Manafa

en: Managua
sr@latin: Managva

en: Manawatu-Wanganui
sr@latin: Manavatu-Vanganui

en: Manche
sr@latin: Manš

en: Manchester
sr@latin: Mančester

en: Mandalay
sr@latin: Mandalai

en: Mandiana
sr@latin: Mandjana

en: Mangochi
sr@latin: Mangoči

en: Mangrove Cay
sr@latin: Mangruv Kej

en: Manica
sr@latin: Manika

en: Manicaland
sr@latin: Manikalend

en: Maniema
sr@latin: Manjema

en: Mannārama
sr@latin: Manarama

en: Manufahi
sr@latin: Manufai

en: Manyara
sr@latin: Manjara

en: Manzini
sr@latin: Mancini

en: Maputo (city)
sr@latin: Maputo (grad)

en: Maracha
sr@latin: Marača

en: Marahoué (Région de la)
sr@latin: Maraue (Oblast)

en: Maramureș
sr@latin: Maramureš

en: Maranhão
sr@latin: Maranao

en: Marche
sr@latin: Marke

en: Marne
sr@latin: Marn

en: Marrakech-Medina
sr@latin: Marakeš-Medina

en: Marrakech-Menara
sr@latin: Marakeš-Menara

en: Martinique
sr@latin: Martinik

en: Mary
sr@latin: Meri

en: Maryland
sr@latin: Merilend

en: María Trinidad Sánchez
sr@latin: Maria Trinidad Sančez

en: Masallı
sr@latin: Masali

en: Masaya
sr@latin: Masaja

en: Masbate
sr@latin: Mazbate

en: Mascara
sr@latin: Maskara

en: Maseru
sr@latin: Maseri

en: Massa-Carrara
sr@latin: Masa-Karara

en: Massachusetts
sr@latin: Masačusets

en: Mato Grosso
sr@latin: Mato Groso

en: Mato Grosso do Sul
sr@latin: Mato Groso do Sul

en: Matrūh
sr@latin: Matruh

en: Mavrovo-i-Rostuša
sr@latin: Mavrovo i Rostuša

en: Mayaguana
sr@latin: Majagvana

en: Mayenne
sr@latin: Majen

en: Mayo
sr@latin: Mejo

en: Mayotte
sr@latin: Majot

en: Maysan
sr@latin: Majsan

en: Mayuge
sr@latin: Majig

en: Małopolskie
sr@latin: Malopoljski

en: Maḍakalapuva
sr@latin: Madakalapuva

en: Ma‘ān
sr@latin: Maan

en: Mbeya
sr@latin: Mbeja

en: Mbomou
sr@latin: Mbomu

en: Meath
sr@latin: Mid

en: Mechi
sr@latin: Meki

en: Medenine
sr@latin: Medenin

en: Medio Campidano
sr@latin: Medio Kampidano

en: Medway
sr@latin: Medvej

en: Meknès
sr@latin: Meknes

en: Melilla
sr@latin: Melila

en: Messina
sr@latin: Mesina

en: Messinia
sr@latin: Mesinija

en: Meurthe-et-Moselle
sr@latin: Mert-e-Mozel

en: Meuse
sr@latin: Mez

en: Miaoli
sr@latin: Mjaoli

en: Michigan
sr@latin: Mičigen

en: Michoacán
sr@latin: Mikoakan

en: Middlesbrough
sr@latin: Midlsbrug

en: Midlands
sr@latin: Midlends

en: Midlothian
sr@latin: Midlotijan

en: Midtjylland
sr@latin: Midtjilend

en: Midway Islands
sr@latin: Midvej Ajlands

en: Mie
sr@latin: Mje

en: Miklavž na Dravskem polju
sr@latin: Miklavž na Dravskom polju

en: Milne Bay
sr@latin: Milne Bej

en: Milton Keynes
sr@latin: Milton Kijniz

en: Minas Gerais
sr@latin: Minas Gerajis

en: Mingəçevir
sr@latin: Mingecevir

en: Minnesota
sr@latin: Minesota

en: Minskaja voblasc'
sr@latin: Minska oblast

en: Mirditë
sr@latin: Mirdita

en: Miren-Kostanjevica
sr@latin: Mirna Kostanjevica

en: Mirna Peč
sr@latin: Mirna Peć

en: Misiones
sr@latin: Misjon

en: Miskolc
sr@latin: Miškolc

en: Mississippi
sr@latin: Misisipi

en: Missouri
sr@latin: Misuri

en: Mityana
sr@latin: Mitjana

en: Miyagi
sr@latin: Mijagi

en: Miyazaki
sr@latin: Mijazaki

en: Mladá Boleslav
sr@latin: Mlada Boleslav

en: Mohammadia
sr@latin: Mohamadija

en: Mokhotlong
sr@latin: Mokotlong

en: Mokronog-Trebelno
sr@latin: Mokronog Trebelno

en: Molise
sr@latin: Molize

en: Monaco-Ville
sr@latin: Monako-Vij

en: Monaghan
sr@latin: Monagan

en: Moneghetti
sr@latin: Monegeti

en: Monggar
sr@latin: Mongar

en: Mont Buxton
sr@latin: Mont Bakston

en: Mont Fleuri
sr@latin: Mont Fleri

en: Mont-Liban
sr@latin: Mont Liban

en: Monte Cristi
sr@latin: Monte Kristi

en: Monte-Carlo
sr@latin: Monte Karlo

en: Montegiardino
sr@latin: Monteđardino

en: Montserrado
sr@latin: Montserado

en: Monza e Brianza
sr@latin: Monca i Brianca

en: Moore's Island
sr@latin: Murovo ostrvo

en: Moquegua
sr@latin: Mokvegva

en: Moray
sr@latin: Moraj

en: Morazán
sr@latin: Morazan

en: Morbihan
sr@latin: Morbian

en: Mordoviya, Respublika
sr@latin: Mordovija, Republika

en: Morona-Santiago
sr@latin: Morona Santjago

en: Moselle
sr@latin: Mozel

en: Moskovskaya oblast'
sr@latin: Moskovska oblast

en: Mouhoun
sr@latin: Muun

en: Moulay Yacoub
sr@latin: Mula Jakob

en: Moulins
sr@latin: Mulan

en: Moulvibazar
sr@latin: Mulvibazar

en: Moxico
sr@latin: Moksiko

en: Moyen-Cavally (Région du)
sr@latin: Muajan-Kavali (Oblast)

en: Moyen-Comoé (Région du)
sr@latin: Muajan-Komoe (Oblast)

en: Moyen-Ogooué
sr@latin: Muajan-Ogoue

en: Moyo
sr@latin: Mojo

en: Mtwara
sr@latin: Metvara

en: Mubārak al Kabīr
sr@latin: Mubarak al Kabir

en: Munshiganj
sr@latin: Munšiganj

en: Munster
sr@latin: Minster

en: Munxar
sr@latin: Minksar

en: Muramvya
sr@latin: Muravja

en: Murcia
sr@latin: Mursija

en: Murcia, Región de
sr@latin: Mursija, Oblast

en: Mureș
sr@latin: Mureš

en: Murmanskaya oblast'
sr@latin: Murmanska oblast

en: Murzuq
sr@latin: Mutcuk

en: Muğla
sr@latin: Mugula

en: Muş
sr@latin: Muš

en: Mwanza
sr@latin: Mvanca

en: Mwaro
sr@latin: Mvaro

en: Mymensingh
sr@latin: Mimensing

en: Mzimba
sr@latin: Mcimba

en: Málaga
sr@latin: Malaga

en: Médiouna
sr@latin: Mediuna

en: Médéa
sr@latin: Medea

en: Mérida
sr@latin: Merida

en: México
sr@latin: Meksiko

en: Møre og Romsdal
sr@latin: Mor og Romsdal

en: Mādabā
sr@latin: Madaba

en: Māndūl
sr@latin: Mandul

en: Mātale
sr@latin: Matale

en: Mātara
sr@latin: Matara

en: Mělník
sr@latin: Melnik

en: Naama
sr@latin: Nama

en: Nabatîyé
sr@latin: Nabatije

en: Najrān
sr@latin: Najran

en: Nakhon Nayok
sr@latin: Nakon Najok

en: Nakhon Pathom
sr@latin: Nakon Patom

en: Nakhon Phanom
sr@latin: Nakon Fanom

en: Nakhon Ratchasima
sr@latin: Nakon Račasima

en: Nakhon Sawan
sr@latin: Nakon Savan

en: Nakhon Si Thammarat
sr@latin: Nakon Si Tamarat

en: Nam Định
sr@latin: Nam Đin

en: Nana-Mambéré
sr@latin: Nana Mambere

en: Nangarhār
sr@latin: Nangarar

en: Nantou
sr@latin: Nantu

en: Naouri
sr@latin: Nauri

en: Napoli
sr@latin: Napulj

en: Narail
sr@latin: Naraj

en: Narathiwat
sr@latin: Narativat

en: Narayanganj
sr@latin: Narajanganj

en: Narayani
sr@latin: Narajani

en: Nariño
sr@latin: Narinjo

en: Narsingdi
sr@latin: Narsindi

en: Naryn
sr@latin: Narin

en: Nassarawa
sr@latin: Nasarava

en: Navoiy
sr@latin: Navoji

en: Nawabganj
sr@latin: Navabganj

en: Naxçıvan
sr@latin: Naksčivan

en: Nayala
sr@latin: Najala

en: Nayarit
sr@latin: Nijarit

en: Nebbi
sr@latin: Nebi

en: Neftçala
sr@latin: Nefčala

en: Nei Mongol
sr@latin: Nej Mongol

en: Nelson City
sr@latin: Nelson Siti

en: Neuchâtel
sr@latin: Nošatel

en: Neuquen
sr@latin: Nojkven

en: Nevşehir
sr@latin: Nevšehir

en: New Brunswick
sr@latin: Nju Brunsvik

en: New Hampshire
sr@latin: Nju Hempšir

en: New Ireland
sr@latin: Nova Irska

en: New Jersey
sr@latin: Nju Džersi

en: New Mexico
sr@latin: Novi Meksiko

en: New South Wales
sr@latin: Novi Južni Vels

en: New York
sr@latin: Njujork

en: Newcastle upon Tyne
sr@latin: Njukastl nad Tinom

en: Newfoundland and Labrador
sr@latin: Njufaundlend i Labrador

en: Newham
sr@latin: Njuam

en: Ngaraard
sr@latin: Ngarard

en: Ngarchelong
sr@latin: Ngarčelong

en: Ngozi
sr@latin: Ngoci

en: Niamey
sr@latin: Nijamej

en: Niari
sr@latin: Njari

en: Niassa
sr@latin: Njasa

en: Nickerie
sr@latin: Nikeri

en: Nidwalden
sr@latin: Nidvalden

en: Niedersachsen
sr@latin: Nidersašsen

en: Niederösterreich
sr@latin: Donja Austrija

en: Niigata
sr@latin: Nigata

en: Nilphamari
sr@latin: Nilfamari

en: Ninawa
sr@latin: Ninava

en: Ninh Bình
sr@latin: Nin Bin

en: Ninh Thuận
sr@latin: Nin Tuan

en: Nitriansky kraj
sr@latin: Nitrianski kraj

en: Nizhegorodskaya oblast'
sr@latin: Nižegorodska oblast

en: Nièvre
sr@latin: Njevr

en: Niğde
sr@latin: Nigde

en: Nkhata Bay
sr@latin: Nkata Bej

en: Nkhotakota
sr@latin: Nkotakota

en: Noakhali
sr@latin: Noakali

en: Nong Khai
sr@latin: Nong Kaj

en: Nonthaburi
sr@latin: Nontaburi

en: Noonu
sr@latin: Nunu

en: Noord-Brabant
sr@latin: Nord Brabant

en: Noord-Holland
sr@latin: Nord Holand

en: Nord
sr@latin: Sever

en: Nord-Est
sr@latin: Severoistok

en: Nord-Kivu
sr@latin: Severni Kivu

en: Nord-Ouest
sr@latin: Severozapad

en: Nord-Trøndelag
sr@latin: Nord Trondelag

en: Nordrhein-Westfalen
sr@latin: Severna Rajna-Vestfalija

en: Norrbottens län
sr@latin: Norbotens lan

en: North
sr@latin: Sever

en: North Abaco
sr@latin: Nord Abako

en: North Andros
sr@latin: Nord Andros

en: North Ayrshire
sr@latin: Severni Ejršajr

en: North Bank
sr@latin: Nord Bank

en: North Carolina
sr@latin: Severna Karolina

en: North Cotabato
sr@latin: Severni Kotabato

en: North Dakota
sr@latin: Severna Dakota

en: North East
sr@latin: Severoistok

en: North East Lincolnshire
sr@latin: Severoistočni Linkolnšajr

en: North Eleuthera
sr@latin: Nord Elejtera

en: North Gaza
sr@latin: Severna Gaza

en: North Island
sr@latin: Severni Island

en: North Lanarkshire
sr@latin: Severni Lanarkšajr

en: North Lincolnshire
sr@latin: Severni Linkolnšajr

en: North Somerset
sr@latin: Severni Somerset

en: North West
sr@latin: Severozapad

en: North Yorkshire
sr@latin: Severni Jorkšir

en: North-East
sr@latin: Severoistok

en: North-West
sr@latin: Severozapad

en: North-West (Cameroon)
sr@latin: Severozapad (Kamerun)

en: North-West (South Africa)
sr@latin: Severozapad (Južna Afrika)

en: North-Western
sr@latin: Severozapadni

en: Northamptonshire
sr@latin: Nordamptonšajr

en: Northern Ireland
sr@latin: Severna Irska

en: Northern Mariana Islands
sr@latin: Severna Marijanska ostrva

en: Northern Region
sr@latin: Severna Oblast

en: Northern Samar
sr@latin: Severni Samar

en: Northern Territory
sr@latin: Severna Teritorija

en: Northland
sr@latin: Nordland

en: Northwest Territories
sr@latin: Severozapadne teritorije

en: Nottingham
sr@latin: Notingem

en: Nottinghamshire
sr@latin: Notingemšajr

en: Nouaceur
sr@latin: Nuaser

en: Nouakchott
sr@latin: Nuakšot

en: Noumbiel
sr@latin: Numbjel

en: Nouvelle-Calédonie
sr@latin: Nova Kaledonija

en: Nova Scotia
sr@latin: Nova Škotska

en: Novgorodskaya oblast'
sr@latin: Novgorodska oblast

en: Novo Selo
sr@latin: Novo selo

en: Novosibirskaya oblast'
sr@latin: Novosibirska oblast

en: Nový Jičín
sr@latin: Novi Jičin

en: Nueva Segovia
sr@latin: Nueva Segovja

en: Nuevo León
sr@latin: Nuevo Leon

en: Nugaal
sr@latin: Nugal

en: Numpula
sr@latin: Nampula

en: Nusa Tenggara
sr@latin: Nusa Tengara

en: Nusa Tenggara Barat
sr@latin: Nusa Tengara Barat

en: Nusa Tenggara Timur
sr@latin: Nusa Tengara Timur

en: Nuvara Ĕliya
sr@latin: Nuvara Elija

en: Nzi-Comoé (Région)
sr@latin: Nci-Komoe (oblast)

en: Náchod
sr@latin: Nahod

en: Nógrád
sr@latin: Nograd

en: Nālūt
sr@latin: Nalut

en: Nīmrōz
sr@latin: Nimroz

en: Nūristān
sr@latin: Nuristan

en: Oaxaca
sr@latin: Oaksaka

en: Oberösterreich
sr@latin: Gornja Austrija

en: Obock
sr@latin: Obok

en: Obwalden
sr@latin: Obvalden

en: Odes'ka Oblast'
sr@latin: Odeska oblast

en: Ogliastra
sr@latin: Oljastra

en: Ohio
sr@latin: Ohajo

en: Oio
sr@latin: Ojo

en: Oise
sr@latin: Uaz

en: Okayama
sr@latin: Okajama

en: Okinawa
sr@latin: Okinava

en: Olbia-Tempio
sr@latin: Olbja-Tempio

en: Oldham
sr@latin: Oldam

en: Olomouc
sr@latin: Olomuk

en: Olomoucký kraj
sr@latin: Olomučki kraj

en: Ombella-M'poko
sr@latin: Ombela-M'poko

en: Omskaya oblast'
sr@latin: Omska oblast

en: Oost-Vlaanderen
sr@latin: Istočna Flandrija

en: Oppland
sr@latin: Oplend

en: Orange Walk
sr@latin: Oranž Vok

en: Orenburgskaya oblast'
sr@latin: Orenburška oblast

en: Orhon
sr@latin: Oron

en: Orientale
sr@latin: Istočni

en: Orissa
sr@latin: Orisa

en: Orlovskaya oblast'
sr@latin: Orlovska oblast

en: Oromīya
sr@latin: Oromija

en: Osh
sr@latin: Oš

en: Oshana
sr@latin: Ošana

en: Oshikoto
sr@latin: Ošikoto

en: Osmaniye
sr@latin: Osmanija

en: Ouargla
sr@latin: Uargla

en: Ouarzazate
sr@latin: Uarzazate

en: Oubritenga
sr@latin: Ubritenga

en: Oudalan
sr@latin: Udalan

en: Ouham
sr@latin: Ouam

en: Ouham-Pendé
sr@latin: Ouam-Pende

en: Oujda-Angad
sr@latin: Udžda-Angad

en: Ourense
sr@latin: Orense

en: Ouémé
sr@latin: Ueme

en: Overijssel
sr@latin: Overijsel

en: Oxfordshire
sr@latin: Oksfordšajr

en: Oyam
sr@latin: Ojam

en: Oyo
sr@latin: Ojo

en: Oğuz
sr@latin: Oguz

en: Paktiyā
sr@latin: Paktija

en: Paktīkā
sr@latin: Paktika

en: Palawan
sr@latin: Palavan

en: Palencia
sr@latin: Palensija

en: Pallisa
sr@latin: Paliza

en: Palmyra Atoll
sr@latin: Palmira Atol

en: Pamplemousses
sr@latin: Pamplemus

en: Panamá
sr@latin: Panama

en: Panchagarh
sr@latin: Pančagar

en: Panjshayr
sr@latin: Pandžšair

en: Paraguarí
sr@latin: Paragvari

en: Paraná
sr@latin: Parana

en: Paraíba
sr@latin: Paraiba

en: Pardubický kraj
sr@latin: Pardubički kraj

en: Paris
sr@latin: Pariz

en: Parwān
sr@latin: Parvan

en: Pará
sr@latin: Para

en: Pas-de-Calais
sr@latin: Pa-d-Kale

en: Pasco
sr@latin: Pasko

en: Pashchimanchal
sr@latin: Pščimančal

en: Passoré
sr@latin: Pasore

en: Pastaza
sr@latin: Pastaca

en: Pathum Thani
sr@latin: Patum Tani

en: Pattani
sr@latin: Patani

en: Patuakhali
sr@latin: Patuakali

en: Paul
sr@latin: Pol

en: Pavia
sr@latin: Pavija

en: Pavlodar oblysy
sr@latin: Pavlodar obliži

en: Pazardzhik
sr@latin: Pazardžik

en: Pelhřimov
sr@latin: Pelhrimov

en: Pella
sr@latin: Pela

en: Peloponnisos
sr@latin: Peloponez

en: Pemagatshel
sr@latin: Pemagatšel

en: Penal-Debe
sr@latin: Penal Debe

en: Penghu
sr@latin: Pengu

en: Pennsylvania
sr@latin: Pensilvanija

en: Peqin
sr@latin: Pekin

en: Peravia
sr@latin: Peravija

en: Permskiy kray
sr@latin: Permski kraj

en: Pernambuco
sr@latin: Pernambuko

en: Perth and Kinross
sr@latin: Pert i Kinros

en: Perugia
sr@latin: Peruđa

en: Pesaro e Urbino
sr@latin: Pezaro i Urbino

en: Pescara
sr@latin: Peskara

en: Pest
sr@latin: Pešta

en: Peterborough
sr@latin: Piterborou

en: Petén
sr@latin: Peten

en: Phalombe
sr@latin: Paloma

en: Phatthalung
sr@latin: Ptalun

en: Phatthaya
sr@latin: Pataja

en: Phayao
sr@latin: Pajao

en: Phetchaburi
sr@latin: Pečaburi

en: Phichit
sr@latin: Pičit

en: Phnom Penh
sr@latin: Pnom Pen

en: Phoenix Islands
sr@latin: Feniks ostrva

en: Phrae
sr@latin: Fre

en: Phuket
sr@latin: Fuke

en: Phôngsali
sr@latin: Fongsali

en: Phú Thọ
sr@latin: Fu To

en: Phú Yên
sr@latin: Fu Jen

en: Piacenza
sr@latin: Pjaćenca

en: Piauí
sr@latin: Pjavi

en: Pichincha
sr@latin: Pičinča

en: Piemonte
sr@latin: Pijemonte

en: Pieria
sr@latin: Pjerija

en: Pietà
sr@latin: Pjeta

en: Pingtung
sr@latin: Pintung

en: Piran/Pirano
sr@latin: Piran

en: Pirkanmaa
sr@latin: Pirkanma

en: Pirojpur
sr@latin: Pirodžpur

en: Pisa
sr@latin: Piza

en: Pistoia
sr@latin: Pistoja

en: Piura
sr@latin: Pjura

en: Plaisance
sr@latin: Plezens

en: Plateau
sr@latin: Plato

en: Plateau-Central
sr@latin: Središnji Plato

en: Plateaux
sr@latin: Plato

en: Plymouth
sr@latin: Plimut

en: Podlehnik
sr@latin: Podlenik

en: Pohjanmaa
sr@latin: Pojanma

en: Pohnpei
sr@latin: Ponpej

en: Point Fortin
sr@latin: Puant Fortin

en: Pointe Larue
sr@latin: Puant Lari

en: Polynésie française
sr@latin: Francuska Polinezija

en: Pomeroon-Supenaam
sr@latin: Pomerun Supenam

en: Pool
sr@latin: Pul

en: Port Glaud
sr@latin: Port Glod

en: Port Louis
sr@latin: Port Luis

en: Port of Spain
sr@latin: Port ov Spejn

en: Portalegre
sr@latin: Porto Alegre

en: Portsmouth
sr@latin: Portsmaut

en: Portuguesa
sr@latin: Portugeza

en: Potenza
sr@latin: Potenca

en: Potosí
sr@latin: Potosi

en: Pousaat
sr@latin: Pusat

en: Prachin Buri
sr@latin: Pračin Buri

en: Prachuap Khiri Khan
sr@latin: Pračuap Kiri Kan

en: Praha 1
sr@latin: Prag 1

en: Praha 10
sr@latin: Prag 10

en: Praha 11
sr@latin: Prag 11

en: Praha 12
sr@latin: Prag 12

en: Praha 13
sr@latin: Prag 13

en: Praha 14
sr@latin: Prag 14

en: Praha 15
sr@latin: Prag 15

en: Praha 2
sr@latin: Prag 2

en: Praha 3
sr@latin: Prag 3

en: Praha 4
sr@latin: Prag 4

en: Praha 5
sr@latin: Prag 5

en: Praha 6
sr@latin: Prag 6

en: Praha 7
sr@latin: Prag 7

en: Praha 8
sr@latin: Prag 8

en: Praha 9
sr@latin: Prag 9

en: Prešovský kraj
sr@latin: Prešovski kraj

en: Primorskiy kray
sr@latin: Primorski kraj

en: Prince Edward Island
sr@latin: Ostrvo Princa Edvarda

en: Princes Town
sr@latin: Prinston

en: Pskovskaya oblast'
sr@latin: Pskovska oblast

en: Puerto Plata
sr@latin: Portoplata

en: Puerto Rico
sr@latin: Portoriko

en: Puglia
sr@latin: Pulja

en: Pukë
sr@latin: Puka

en: Punakha
sr@latin: Punaka

en: Punjab
sr@latin: Pandžab

en: Purwanchal
sr@latin: Parvančal

en: Puy-de-Dôme
sr@latin: Pij-d-Dom

en: Pwani
sr@latin: Pvani

en: Pyrénées-Atlantiques
sr@latin: Atlantski Pirineji

en: Pyrénées-Orientales
sr@latin: Istočni Pirineji

en: Páfos
sr@latin: Pafos

en: Pärnumaa
sr@latin: Parnuma

en: Pécs
sr@latin: Pečuj

en: Pénama
sr@latin: Penama

en: Përmet
sr@latin: Parmat

en: Písek
sr@latin: Pišek

en: Põlvamaa
sr@latin: Polvama

en: Přerov
sr@latin: Prerov

en: P’yŏngan-bukto
sr@latin: Pjongjang-bukto

en: P’yŏngan-namdo
sr@latin: Pjongjang-namdo

en: P’yŏngyang
sr@latin: Pjongjang

en: Qaraghandy oblysy
sr@latin: Karagand obliži

en: Qax
sr@latin: Kaks

en: Qazax
sr@latin: Kazah

en: Qazvīn
sr@latin: Gazvin

en: Qinghai
sr@latin: Kingaj

en: Qobustan
sr@latin: Kobustan

en: Qom
sr@latin: Kom

en: Qormi
sr@latin: Kormi

en: Qostanay oblysy
sr@latin: Kostanaj obliži

en: Quba
sr@latin: Kuba

en: Qubadlı
sr@latin: Kubadli

en: Quebec
sr@latin: Kvebek

en: Queensland
sr@latin: Kvinslend

en: Querétaro
sr@latin: Kveretaro

en: Quetzaltenango
sr@latin: Kvecaltenango

en: Quezon
sr@latin: Kvecon

en: Quintana Roo
sr@latin: Kvintana Ru

en: Quirino
sr@latin: Kvirino

en: Qusar
sr@latin: Kuzar

en: Qəbələ
sr@latin: Kebele

en: Rafah
sr@latin: Rafa

en: Ragged Island
sr@latin: Rejdžed ostrvo

en: Ragusa
sr@latin: Raguza

en: Rajasthan
sr@latin: Radžastan

en: Rajbari
sr@latin: Radžbari

en: Rajshahi
sr@latin: Radžšai

en: Rakhine
sr@latin: Rakine

en: Rakovník
sr@latin: Rakovnik

en: Ramallah
sr@latin: Ramala

en: Raplamaa
sr@latin: Raplama

en: Ratchaburi
sr@latin: Račaburi

en: Ravenna
sr@latin: Ravena

en: Rayong
sr@latin: Rajong

en: Rače-Fram
sr@latin: Rače Fram

en: Ra’s al Khaymah
sr@latin: Ras al Kajmah

en: Reading
sr@latin: Ridin

en: Redbridge
sr@latin: Redbridž

en: Redcar and Cleveland
sr@latin: Redkar i Klivlend

en: Reggio Calabria
sr@latin: Ređo Kalabrija

en: Reggio Emilia
sr@latin: Ređo Emilija

en: Renfrewshire
sr@latin: Renfrevšajr

en: Rennell and Bellona
sr@latin: Renel i Belona

en: Renče-Vogrsko
sr@latin: Renče Vogrsko

en: Respublika Krym
sr@latin: Republika Krim

en: Retalhuleu
sr@latin: Retolulo

en: Reykjavík
sr@latin: Rejkjavik

en: Rheinland-Pfalz
sr@latin: Rajnland-Falc

en: Rhode Island
sr@latin: Rod Ajland

en: Rhône
sr@latin: Ron

en: Richmond upon Thames
sr@latin: Ričmond na Temzi

en: Rio Claro-Mayaro
sr@latin: Rio Klaro Majaro

en: Rio de Janeiro
sr@latin: Rio de Žaneiro

en: Rivière du Rempart
sr@latin: Rivijer di Rampar

en: Rochdale
sr@latin: Ročdejl

en: Rogaland
sr@latin: Rogalend

en: Roma
sr@latin: Rim

en: Rondônia
sr@latin: Rondonija

en: Roraima
sr@latin: Rorajima

en: Roscommon
sr@latin: Roskomon

en: Rosoman
sr@latin: Rozoman

en: Rostovskaya oblast'
sr@latin: Rostovska oblast

en: Rum Cay
sr@latin: Rum Kej

en: Rutland
sr@latin: Ratlend

en: Ruyigi
sr@latin: Rujigi

en: Ryazanskaya oblast'
sr@latin: Rjazanjska oblast

en: Río Negro
sr@latin: Rio Negro

en: Río San Juan
sr@latin: Rio San Huan

en: Rīga
sr@latin: Riga

en: Saarland
sr@latin: Sarland

en: Saatlı
sr@latin: Satli

en: Sabah
sr@latin: Saba

en: Sabhā
sr@latin: Seba

en: Sachsen
sr@latin: Saksonija

en: Sachsen-Anhalt
sr@latin: Saksonija-Anhalt

en: Sahel
sr@latin: Sael

en: Saint Andrew
sr@latin: Sveti Andreja

en: Saint Ann
sr@latin: Sveta Ana

en: Saint Catherine
sr@latin: Sent Katren

en: Saint David
sr@latin: Sveti David

en: Saint Elizabeth
sr@latin: Sent Elizabet

en: Saint George
sr@latin: Sent Džordž

en: Saint Helena
sr@latin: Sveta Jelena

en: Saint James
sr@latin: Sveti Džejms

en: Saint John
sr@latin: Sent Džon

en: Saint John Capisterre
sr@latin: Sent Džon Kapister

en: Saint John Figtree
sr@latin: Sent Džon Figtri

en: Saint Joseph
sr@latin: Sveti Jozef

en: Saint Kitts
sr@latin: Sveti Kits

en: Saint Louis
sr@latin: Sent Luis

en: Saint Lucy
sr@latin: Sveta Lucija

en: Saint Luke
sr@latin: Sveti Luka

en: Saint Mark
sr@latin: Sveti Marko

en: Saint Mary
sr@latin: Sent Meri

en: Saint Michael
sr@latin: Sveti Mihajlo

en: Saint Patrick
sr@latin: Sveti Patrik

en: Saint Paul
sr@latin: Sveti Pavle

en: Saint Peter
sr@latin: Sveti Petar

en: Saint Philip
sr@latin: Sveti Filip

en: Saint Thomas
sr@latin: Sveti Toma

en: Saint-Barthélemy
sr@latin: Sent Bartelemi

en: Saint-Louis
sr@latin: Sent-Luj

en: Saint-Martin
sr@latin: Sent Marten

en: Saint-Pierre-et-Miquelon
sr@latin: Sveti Pjer i Mikelon

en: Sainte-Dévote
sr@latin: Sent Devot

en: Sakarya
sr@latin: Sakarija

en: Sakhalinskaya oblast'
sr@latin: Sahalinska oblast

en: Sakon Nakhon
sr@latin: Sakon Nakon

en: Salamanca
sr@latin: Salamanka

en: Salyan
sr@latin: Salijan

en: Salzburg
sr@latin: Salcburg

en: Salé
sr@latin: Sale

en: Samangān
sr@latin: Samangan

en: Samaná
sr@latin: Samana

en: Samaraskaya oblast'
sr@latin: Samarska oblast

en: Samarqand
sr@latin: Samarkand

en: Samdrup Jongkha
sr@latin: Samdrup Džonka

en: Samtee
sr@latin: Samti

en: Samux
sr@latin: Samuks

en: San Cristóbal
sr@latin: San Kristobal

en: San José
sr@latin: San Hose

en: San Juan
sr@latin: San Huan

en: San Juan-Laventille
sr@latin: San Huan-Laventij

en: San Lawrenz
sr@latin: San Lorens

en: San Luis Potosí
sr@latin: San Luis Potosi

en: San Marcos
sr@latin: San Markos

en: San Martín
sr@latin: Sveti Marten

en: San Miguel
sr@latin: San Migel

en: San Ġwann
sr@latin: San Gvan

en: Sandaun
sr@latin: Sandan

en: Sangha
sr@latin: Sanga

en: Sanguié
sr@latin: Sangje

en: Sankt Gallen
sr@latin: Sent Galen

en: Sankt-Peterburg
sr@latin: Sankt Petersburg

en: Sannat
sr@latin: Sanat

en: Sant Julià de Lòria
sr@latin: San Hulija de Lorja

en: Santa Bárbara
sr@latin: Santa Barbara

en: Santa Catarina
sr@latin: Santa Katarina

en: Santa Catarina de Fogo
sr@latin: Santa Katarina de Fogo

en: Santa Cruz
sr@latin: Santa Kruz

en: Santa Cruz de Tenerife
sr@latin: Santa Kruz de Tenerife

en: Santa Luċija
sr@latin: Santa Lucija

en: Santa Rosa
sr@latin: Santa Roza

en: Santarém
sr@latin: Santarem

en: Santiago
sr@latin: Santjago

en: Santiago Rodríguez
sr@latin: Santjago Rodrigez

en: Santiago de Cuba
sr@latin: Santjago na Kubi

en: Santiago del Estero
sr@latin: Santjago del Estero

en: Sar-e Pul
sr@latin: Sare Pul

en: Saramacca
sr@latin: Saramaka

en: Sarandë
sr@latin: Saranda

en: Saratovskaya oblast'
sr@latin: Saratovska oblast

en: Sarawak
sr@latin: Saravak

en: Sardegna
sr@latin: Sardinija

en: Sarthe
sr@latin: Sarte

en: Saskatchewan
sr@latin: Saskačevan

en: Sassari
sr@latin: Sasari

en: Satkhira
sr@latin: Satkira

en: Savannakhét
sr@latin: Savanaket

en: Savanne
sr@latin: Savane

en: Savoie
sr@latin: Savoja

en: Saône-et-Loire
sr@latin: Saon-e-Luar

en: Schaan
sr@latin: Šan

en: Schaffhausen
sr@latin: Šafhauzen

en: Schellenberg
sr@latin: Šelenberg

en: Schleswig-Holstein
sr@latin: Šlezvig-Holštajn

en: Schwyz
sr@latin: Švajcarska

en: Scotland
sr@latin: Škotska

en: Scottish Borders, The
sr@latin: Škotske Granice

en: Segovia
sr@latin: Segovija

en: Seine-et-Marne
sr@latin: Sena i Marna

en: Selnica ob Dravi
sr@latin: Selnica na Dravi

en: Semily
sr@latin: Semili

en: Semnān
sr@latin: Semnan

en: Serravalle
sr@latin: Seravale

en: Settat
sr@latin: Setat

en: Sevastopol
sr@latin: Sevastopolj

en: Sevilla
sr@latin: Sevilja

en: Sfax
sr@latin: Sfaks

en: Shaanxi
sr@latin: Šangaj

en: Shan
sr@latin: Šan

en: Shandong
sr@latin: Šandong

en: Shanghai
sr@latin: Šangaj

en: Shanxi
sr@latin: Šanći

en: Shariatpur
sr@latin: Šariatpur

en: Shaviyani
sr@latin: Šavijani

en: Sheffield
sr@latin: Šefild

en: Sherpur
sr@latin: Serpur

en: Shetland Islands
sr@latin: Šetlandska ostrva

en: Shimane
sr@latin: Šimane

en: Shizuoka
sr@latin: Šizuka

en: Shkodër
sr@latin: Skadar

en: Shumen
sr@latin: Šumen

en: Shéfa
sr@latin: Šefa

en: Sichuan
sr@latin: Sičuan

en: Sicilia
sr@latin: Sicilija

en: Sidi Bel Abbès
sr@latin: Sidi Bel Abes

en: Siena
sr@latin: Sjena

en: Sindh
sr@latin: Sind

en: Sing Buri
sr@latin: Sin Buri

en: Sinnār
sr@latin: Sinar

en: Sint Eustatius
sr@latin: Sveti Eustahije

en: Sint Maarten
sr@latin: Sveti Martin

en: Siracusa
sr@latin: Sirakuza

en: Sissili
sr@latin: Sisili

en: Siyəzən
sr@latin: Sijezen

en: Smolenskaya oblast'
sr@latin: Smolenska oblast

en: Smolyan
sr@latin: Smoljan

en: Sofia
sr@latin: Sofija

en: Sofia-Grad
sr@latin: Sofija-grad

en: Sololá
sr@latin: Solola

en: Solothurn
sr@latin: Soloturn

en: Somme
sr@latin: Some

en: Somogy
sr@latin: Somogi

en: Soria
sr@latin: Sorija

en: Soriano
sr@latin: Sorjano

en: Soroca
sr@latin: Soroka

en: Soum
sr@latin: Sum

en: Sourou
sr@latin: Suru

en: South Abaco
sr@latin: Južni Abako

en: South Andros
sr@latin: Južni Andros

en: South Australia
sr@latin: Južna Australija

en: South Ayrshire
sr@latin: Južni Ejršajr

en: South Carolina
sr@latin: Južna Karolina

en: South Cotabato
sr@latin: Južna Kotabato

en: South Dakota
sr@latin: Južna Dakota

en: South East
sr@latin: Jugoistok

en: South Eleuthera
sr@latin: Južna Elejtera

en: South Island
sr@latin: Južno ostrvo

en: South Lanarkshire
sr@latin: Južni Lanarkšajr

en: South West
sr@latin: Jugozapad

en: South-East
sr@latin: Jugoistok

en: South-West
sr@latin: Jugozapad

en: Southampton
sr@latin: Sautampton

en: Southern
sr@latin: Sautern

en: Southern (Sierra Leone)
sr@latin: Južna (Sijera Leone)

en: Southern (Zambia)
sr@latin: Južna (Zambija)

en: Southern Grenadine Islands
sr@latin: Južna Grenadinska ostrva

en: Southland
sr@latin: Sautlend

en: Southwark
sr@latin: Sautvark

en: Spanish Wells
sr@latin: Španski Vels

en: Središče ob Dravi
sr@latin: Središče na Dravi

en: Staffordshire
sr@latin: Stafordšajr

en: Stann Creek
sr@latin: Stan Krik

en: Stavropol'skiy kray
sr@latin: Stavropoljski kraj

en: Steiermark
sr@latin: Štajermark

en: Stockholms län
sr@latin: Stokholms lan

en: Stockport
sr@latin: Stokport

en: Stockton-on-Tees
sr@latin: Stokton-on-Tis

en: Stoke-on-Trent
sr@latin: Stok-on-Trent

en: Suceava
sr@latin: Sukava

en: Sucre
sr@latin: Sukr

en: Sud-Kivu
sr@latin: Južni Kivu

en: Sud-Ouest
sr@latin: Jugozapad

en: Suffolk
sr@latin: Safolk

en: Sulawesi
sr@latin: Sulavezi

en: Sulawesi Barat
sr@latin: Sulavezi Barat

en: Sulawesi Selatan
sr@latin: Sulavezi Selatan

en: Sultan Kudarat
sr@latin: Sultan Kudara

en: Sumalē
sr@latin: Sumale

en: Sumqayıt
sr@latin: Sumkajit

en: Sunderland
sr@latin: Sanderlend

en: Suphan Buri
sr@latin: Sufan Buri

en: Surat Thani
sr@latin: Surat Tani

en: Sutton
sr@latin: Saton

en: Suðurnes
sr@latin: Sudurnes

en: Svalbard (Arctic Region)
sr@latin: Svalbard (Artička oblast)

en: Sverdlovskaya oblast'
sr@latin: Sverdlovska oblast

en: Sveta Trojica v Slovenskih Goricah
sr@latin: Sveta Trojica u Slovenskoj Gorici

en: Sveti Jurij v Slovenskih Goricah
sr@latin: Sveti Jurij u Slovenskoj Gorici

en: Sveti Nikole
sr@latin: Sveti Nikola

en: Sylhet
sr@latin: Silet

en: Syunik'
sr@latin: Sjunik

en: Szeged
sr@latin: Segedin

en: Szolnok
sr@latin: Solnok

en: Székesfehérvár
sr@latin: Sekešfehervar

en: Sánchez Ramírez
sr@latin: Sančez Ramirez

en: São Domingos
sr@latin: Santo Domingo

en: São Filipe
sr@latin: Sao Filipe

en: São Miguel
sr@latin: Sao Migel

en: São Paulo
sr@latin: Sao Paulo

en: São Tomé
sr@latin: Sao Tome

en: São Vicente
sr@latin: Sao Visente

en: Séno
sr@latin: Seno

en: Sør-Trøndelag
sr@latin: Sor Trondelag

en: Sədərək
sr@latin: Sederek

en: Tabasco
sr@latin: Tabasko

en: Tabūk
sr@latin: Tabuk

en: Tainan City
sr@latin: Tainan Siti

en: Taipei
sr@latin: Tajpej

en: Taipei City
sr@latin: Tajpej Siti

en: Taitung
sr@latin: Tajtung

en: Taiwan
sr@latin: Tajvan

en: Takhār
sr@latin: Takar

en: Tamanghasset
sr@latin: Tamangaset

en: Tambacounda
sr@latin: Tambakunda

en: Tambovskaya oblast'
sr@latin: Tambovska Oblast

en: Taoyuan
sr@latin: Taojen

en: Targovishte
sr@latin: Trgovište

en: Tarija
sr@latin: Tariha

en: Tarrafal
sr@latin: Tarafal

en: Tarragona
sr@latin: Taragona

en: Tartumaa
sr@latin: Tartuma

en: Tasmania
sr@latin: Tasmanija

en: Tatabánya
sr@latin: Tatabanija

en: Tatarstan, Respublika
sr@latin: Tatarstan, Republika

en: Tehrān
sr@latin: Teheran

en: Tel-Aviv
sr@latin: Tel Aviv

en: Tennessee
sr@latin: Tenesi

en: Tepelenë
sr@latin: Tepelena

en: Ternopil's'ka Oblast'
sr@latin: Ternopiljska oblast

en: Terres australes françaises
sr@latin: Francuske australijske zemlje

en: Territoire de Belfort
sr@latin: Belfortska teritorija

en: Texas
sr@latin: Teksas

en: Thaa
sr@latin: Taa

en: Thakurgaon
sr@latin: Takurgaon

en: Thessalia
sr@latin: Tesalija

en: Thessaloniki
sr@latin: Solun

en: Thimphu
sr@latin: Timfu

en: Thurgau
sr@latin: Tirgo

en: Tianjin
sr@latin: Tjandžin

en: Ticino
sr@latin: Tićino

en: Tierra del Fuego
sr@latin: Ognjena Zemlja

en: Tillabéri
sr@latin: Tilaberi

en: Timiș
sr@latin: Tamiš

en: Tindouf
sr@latin: Tinduf

en: Tiranë
sr@latin: Tirana

en: Tlaxcala
sr@latin: Tlakskala

en: Tlemcen
sr@latin: Tlemsen

en: Tocantins
sr@latin: Tokantins

en: Tochigi
sr@latin: Točigi

en: Tokushima
sr@latin: Tokušima

en: Tokyo
sr@latin: Tokio

en: Tombouctou
sr@latin: Tumbuktu

en: Tomskaya oblast'
sr@latin: Tomska oblast

en: Torbay
sr@latin: Torbaj

en: Toscana
sr@latin: Toskana

en: Toshkent
sr@latin: Taškent

en: Tottori
sr@latin: Totori

en: Toyama
sr@latin: Tojama

en: Tozeur
sr@latin: Tozer

en: Trafford
sr@latin: Traford

en: Trarza
sr@latin: Trarca

en: Trashi Yangtse
sr@latin: Traši Jangce

en: Trashigang
sr@latin: Trašigang

en: Trentino-Alto Adige
sr@latin: Trentino-Alto Adiđe

en: Trenčiansky kraj
sr@latin: Trenčjanski kraj

en: Treviso
sr@latin: Trevizo

en: Trieste
sr@latin: Trst

en: Trikala
sr@latin: Tikala

en: Trnavský kraj
sr@latin: Trnavski kraj

en: Tropojë
sr@latin: Tropoja

en: Trujillo
sr@latin: Truhiljo

en: Trà Vinh
sr@latin: Tra Vin

en: Tsirang
sr@latin: Cirang

en: Tubas
sr@latin: Tubaš

en: Tucuman
sr@latin: Tukuman

en: Tul'skaya oblast'
sr@latin: Tulska oblast

en: Tulcea
sr@latin: Tulsa

en: Tumbes
sr@latin: Tumbs

en: Tverskaya oblast'
sr@latin: Tverska oblast

en: Tyumenskaya oblast'
sr@latin: Tjumenska oblast

en: Tábor
sr@latin: Tabor

en: Tébessa
sr@latin: Tebesa

en: Tétouan
sr@latin: Tetuan

en: Töv
sr@latin: Tov

en: Tā'izz
sr@latin: Taiz

en: Třebíč
sr@latin: Trebič

en: Tərtər
sr@latin: Terter

en: T’bilisi
sr@latin: Tbilisi

en: Ubon Ratchathani
sr@latin: Ubon Račatani

en: Ucar
sr@latin: Ukar

en: Ucayali
sr@latin: Ukajali

en: Udmurtskaya Respublika
sr@latin: Udmurtska Republika

en: Udon Thani
sr@latin: Udon Tani

en: Ul'yanovskaya oblast'
sr@latin: Uljanovska oblast

en: Ulanbaatar
sr@latin: Ulanbator

en: Umbria
sr@latin: Umbrija

en: Umm Salal
sr@latin: Um Salal

en: Umm al Qaywayn
sr@latin: Um al Kajvajn

en: United Kingdom
sr@latin: Velika Britanija

en: United States Minor Outlying Islands
sr@latin: Spoljna ivična ostrva SAD

en: Unity
sr@latin: Juniti

en: Upper Nile
sr@latin: Gornji Nil

en: Uppsala län
sr@latin: Upsala lan

en: Uruzgān
sr@latin: Uruzgan

en: Utah
sr@latin: Juta

en: Uthai Thani
sr@latin: Utaj Tani

en: Utrecht
sr@latin: Utreht

en: Uttar Pradesh
sr@latin: Utar Pradeš

en: Uttaradit
sr@latin: Utaradit

en: Uttarakhand
sr@latin: Utarakan

en: Uturu paḷāta
sr@latin: Uturu palata

en: Uusimaa
sr@latin: Usima

en: Uíge
sr@latin: Ujge

en: Uşak
sr@latin: Ušak

en: Vaavu
sr@latin: Vavu

en: Vacoas-Phoenix
sr@latin: Vakoas Feniks

en: Vaisigano
sr@latin: Vezigano

en: Val-de-Marne
sr@latin: Val-d-Marn

en: Valais
sr@latin: Vale

en: Valencia / València
sr@latin: Valensija

en: Valgamaa
sr@latin: Valgama

en: Valladolid
sr@latin: Valjadolid

en: Valle
sr@latin: Vale

en: Valle d'Aosta
sr@latin: Val d'Aosta

en: Valle del Cauca
sr@latin: Vale del Kauka

en: Valletta
sr@latin: Valeta

en: Vallon de la Rousse
sr@latin: Valon d la Rus

en: Valmiera
sr@latin: Valmjera

en: Valparaíso
sr@latin: Valparaiso

en: Varese
sr@latin: Vareze

en: Vaucluse
sr@latin: Vokliz

en: Vaud
sr@latin: Vod

en: Vaupés
sr@latin: Vaupes

en: Vava'u
sr@latin: Vavau

en: Vayoc Jor
sr@latin: Vajok Jor

en: Velika Polana
sr@latin: Velika Poljana

en: Veliko Tarnovo
sr@latin: Veliko Trnovo

en: Vendée
sr@latin: Vande

en: Venezia
sr@latin: Venecija

en: Veracruz
sr@latin: Verakruz

en: Veraguas
sr@latin: Veragvas

en: Verbano-Cusio-Ossola
sr@latin: Verbano-Kuzjo-Osola

en: Vercelli
sr@latin: Verćeli

en: Vestfirðir
sr@latin: Vestfirdir

en: Veszprém
sr@latin: Vešprem

en: Viana do Castelo
sr@latin: Vjana do Kastelo

en: Vibo Valentia
sr@latin: Vibo Valentija

en: Vicebskaja voblasc'
sr@latin: Vicebska oblast

en: Vicenza
sr@latin: Vićenca

en: Vichada
sr@latin: Višada

en: Victoria
sr@latin: Viktorija

en: Vienne
sr@latin: Vjen

en: Vientiane
sr@latin: Vjentane

en: Viljandimaa
sr@latin: Viljandima

en: Villa Clara
sr@latin: Vila Klara

en: Ville de Kigali
sr@latin: Grad Kigali

en: Viqueque
sr@latin: Vikeke

en: Virgin Islands
sr@latin: Devičanska ostrva

en: Virginia
sr@latin: Virdžinija

en: Vlaams Gewest
sr@latin: Flandrijska oblast

en: Vlaams-Brabant
sr@latin: Vlams-Brabant

en: Vladimirskaya oblast'
sr@latin: Vladimirska oblast

en: Vlorë
sr@latin: Vlora

en: Voiotia
sr@latin: Vojotja

en: Volgogradskaya oblast'
sr@latin: Volgogradska oblast

en: Vologodskaya oblast'
sr@latin: Vologodska oblast

en: Volyns'ka Oblast'
sr@latin: Volinska oblast

en: Voronezhskaya oblast'
sr@latin: Voronješka oblast

en: Vosges
sr@latin: Vosg

en: Vratsa
sr@latin: Vraca

en: Vukovarsko-srijemska županija
sr@latin: Vukovarsko-sremska županija

en: Vyškov
sr@latin: Viškov

en: Värmlands län
sr@latin: Varmlands lan

en: Võrumaa
sr@latin: Voruma

en: Vĩnh Long
sr@latin: Vin Long

en: Vĩnh Phúc
sr@latin: Vin Puk

en: Waddāy
sr@latin: Vadaj

en: Wake Island
sr@latin: Ostrvo Vejk

en: Wakefield
sr@latin: Vejkfild

en: Wakiso
sr@latin: Vakizo

en: Wallis-et-Futuna
sr@latin: Valis i Futuna

en: Walsall
sr@latin: Valsal

en: Waltham Forest
sr@latin: Valtam Forest

en: Wangdue Phodrang
sr@latin: Vangdu Fodrang

en: Wardak
sr@latin: Vardak

en: Warrap
sr@latin: Varap

en: Warrington
sr@latin: Varington

en: Warwickshire
sr@latin: Vorvikšajr

en: Washington
sr@latin: Vašington

en: Wasit
sr@latin: Vasit

en: Waterford
sr@latin: Voterford

en: Wellington
sr@latin: Velington

en: West Bengal
sr@latin: Vest Bengal

en: West Berkshire
sr@latin: Zapadni Berkšajr

en: West Coast
sr@latin: Zapadna Obala

en: West Dunbartonshire
sr@latin: Zapadni Danbartonšajr

en: West Grand Bahama
sr@latin: Zapadni veliki Bahama

en: West Lothian
sr@latin: Zapadni Lotjan

en: West New Britain
sr@latin: Zapadna Nova Britanija

en: West Sussex
sr@latin: Zapadni Saseks

en: West Virginia
sr@latin: Zapadna Virdžinija

en: West-Vlaanderen
sr@latin: Zapadna Flandrija

en: Western Area (Freetown)
sr@latin: Zapadna oblast (Fritaun)

en: Western Australia
sr@latin: Zapadna Australija

en: Western Equatoria
sr@latin: Zapadna Ekvatorija

en: Western Samar
sr@latin: Zapadni Samar

en: Western Tobago
sr@latin: Zapadni Tobago

en: Westmeath
sr@latin: Vestmit

en: Westminster
sr@latin: Vestminster

en: Westmoreland
sr@latin: Vestmoreland

en: Wexford
sr@latin: Veksford

en: Wicklow
sr@latin: Viklou

en: Wien
sr@latin: Beč

en: Wigan
sr@latin: Vigan

en: Windsor and Maidenhead
sr@latin: Vindzor i Majdnhed

en: Wirral
sr@latin: Viral

en: Wisconsin
sr@latin: Viskonsin

en: Wokingham
sr@latin: Vokingem

en: Worcestershire
sr@latin: Vorčesteršajr

en: Wotho
sr@latin: Voto

en: Wotje
sr@latin: Votje

en: Wyoming
sr@latin: Vajoming

en: Xankəndi
sr@latin: Hankendi

en: Xaçmaz
sr@latin: Hasmaz

en: Xinjiang
sr@latin: Ksinđijang

en: Xocalı
sr@latin: Hokali

en: Xocavənd
sr@latin: Hokavend

en: Xékong
sr@latin: Zekong

en: Xızı
sr@latin: Hizi

en: Yagha
sr@latin: Jaga

en: Yala
sr@latin: Jala

en: Yalova
sr@latin: Jalova

en: Yamagata
sr@latin: Jamagata

en: Yamaguchi
sr@latin: Jamaguči

en: Yamanashi
sr@latin: Jamanaši

en: Yambol
sr@latin: Jambol

en: Yanggang-do
sr@latin: Jangang-do

en: Yangon
sr@latin: Jangon

en: Yap
sr@latin: Jap

en: Yardımlı
sr@latin: Jardimli

en: Yaren
sr@latin: Jaren

en: Yaroslavskaya oblast'
sr@latin: Jaroslavska oblast

en: Yasothon
sr@latin: Jasoton

en: Yatenga
sr@latin: Jatenga

en: Yazd
sr@latin: Jazd

en: Yevlax
sr@latin: Jevlah

en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
sr@latin: Jevrejska Autonomna Oblast

en: Yobe
sr@latin: Jobe

en: Yomou
sr@latin: Jomu

en: Yonne
sr@latin: Jone

en: York
sr@latin: Jork

en: Yoro
sr@latin: Joro

en: Yucatán
sr@latin: Jukatan

en: Yukon Territory
sr@latin: Jukon Teritorija

en: Yumbe
sr@latin: Jumbe

en: Yunnan
sr@latin: Junan

en: Yvelines
sr@latin: Ivelin

en: Yāpanaya
sr@latin: Japanaja

en: Zabajkal'skij kraj
sr@latin: Zabajkalski kraj

en: Zacapa
sr@latin: Zakapa

en: Zacatecas
sr@latin: Zakatekas

en: Zagorje ob Savi
sr@latin: Zagorje na Savi

en: Zaire
sr@latin: Zair

en: Zakarpats'ka Oblast'
sr@latin: Zakarpatska oblast

en: Zakynthos
sr@latin: Zakintos

en: Zalaegerszeg
sr@latin: Zalaegeršeg

en: Zambezia
sr@latin: Zambezija

en: Zamora-Chinchipe
sr@latin: Zamora Činčipe

en: Zanzan (Région du)
sr@latin: Zanzan (Oblast)

en: Zaporiz'ka Oblast'
sr@latin: Zaporoška oblast

en: Zaqatala
sr@latin: Zakatala

en: Zaragoza
sr@latin: Saragosa

en: Zeeland
sr@latin: Zeland

en: Zhejiang
sr@latin: Cedžjang

en: Zhemgang
sr@latin: Cemgang

en: Zhytomyrs'ka Oblast'
sr@latin: Žitomirska oblast

en: Ziguinchor
sr@latin: Ziguinkor

en: Zlín
sr@latin: Zlin

en: Zou
sr@latin: Zu

en: Zoundwéogo
sr@latin: Zundveogo

en: Zug
sr@latin: Cig

en: Zuid-Holland
sr@latin: Zuid-Holand

en: Zulia
sr@latin: Zulija

en: Zürich
sr@latin: Cirih

en: Zābul
sr@latin: Zabul

en: Zəngilan
sr@latin: Zengilan

en: Zərdab
sr@latin: Zerdab

en: `Asīr
sr@latin: Asir

en: wallonne, Région
sr@latin: Valonska oblast

en: Álava
sr@latin: Alava

en: Çanakkale
sr@latin: Čanakale

en: Çankırı
sr@latin: Čankiri

en: Çorum
sr@latin: Čorum

en: Équateur
sr@latin: Ekvador

en: Érd
sr@latin: Erd

en: Évora
sr@latin: Evora

en: Île-de-France
sr@latin: Il de Frans

en: Örebro län
sr@latin: Orebro lan

en: Østfold
sr@latin: Ostfold

en: Ústecký kraj
sr@latin: Ustečki kraj

en: Ādažu novads
sr@latin: Adažu nova

en: Ādīs Ābeba
sr@latin: Adis Abeba

en: Āfar
sr@latin: Afar

en: Āmara
sr@latin: Amara

en: Āzarbāyjān-e Gharbī
sr@latin: Azerbejdžanski Garbi

en: Āzarbāyjān-e Sharqī
sr@latin: Azerbejdžanski Šarki

en: Česká Lípa
sr@latin: Češka Lipa

en: Český Krumlov
sr@latin: Češki Krumlov

en: Điện Biên
sr@latin: Đjen Bjen

en: Đà Nẵng
sr@latin: Đa Nang

en: Đắc Lắk
sr@latin: Đak Lak

en: Đắk Nông
sr@latin: Đak Nong

en: Đồng Nai
sr@latin: Đong Nai

en: Đồng Tháp
sr@latin: Đong Tap

en: İmişli
sr@latin: Imišli

en: İsmayıllı
sr@latin: Ismajili

en: İstanbul
sr@latin: Istanbul

en: İzmir
sr@latin: Izmir

en: Şabran
sr@latin: Šabran

en: Şahbuz
sr@latin: Šabuz

en: Şamaxı
sr@latin: Šamaksi

en: Şirvan
sr@latin: Širvan

en: Şuşa
sr@latin: Šuša

en: Şəki
sr@latin: Šeki

en: Şəmkir
sr@latin: Šemkir

en: Şərur
sr@latin: Šerur

en: Šempeter-Vrtojba
sr@latin: Šempeter Vrtojba

en: Šmarjeske Topliče
sr@latin: Šmarjeske Toplice

en: Šmartno ob Paki
sr@latin: Šmartno na Paki

en: Šmartno pri Litiji
sr@latin: Šmartno kod Litije

en: Ūva paḷāta
sr@latin: Uva palata

en: Żabbar
sr@latin: Žabar

en: Žilinský kraj
sr@latin: Žilinski kraj

en: Ḥā'il
sr@latin: Hail

en: ‘Ajlūn
sr@latin: Ajlun
